HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Evolutie, evolutia e in impas sau e numai neinteleasa?
cyber-sapiens
mesaj 7 Dec 2010, 06:10 PM
Mesaj #176


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(abis @ 6 Dec 2010, 02:24 PM) *
Argumentul ignoranţei, cunoscut şi ca argumentum ad ignorantiam ("apel la ignoranţă" sau argument din lipsă de imaginaţie), este o eroare logică în care se afirmă că premisa este adevărată doar pentru că nu a fost demonstrată falsă sau că pemisa este falsă doar pentru că nu a fost demonstrată adevărată.

Este exact ceea ce faci tu: spui ca X este adevarat doar pentru ca cineva nu ti-a demonstrat ca X este fals.

Teoria ta este urmatoarea: cineva/ceva (nu se stie exact cine sau ce) identifica in ce mod ar trebui sa evolueze o anume specie pentru a-si maximiza sansele de supravietuire si perpetuare intr-un anumit mediu. Apoi face in asa fel incat sa apara exact acele mutatii care ar duce la realizarea acestor schimbari. Ca "dovada" prezinti cateva specii care folosesc mimetismul ca metoda de aparare.

Si ai pretentia ca asta este o pozitie stiintifica? smile.gif


Daca nu poti explica un mic exemplu particular, nici vorba sa poti generaliza ... jamie.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 06:33 PM
Mesaj #177


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(cyber-sapiens @ 7 Dec 2010, 06:10 PM) *
Daca nu poti explica un mic exemplu particular

Burden of proof iti apartine. smile.gif

Nu am ce sa demonstrez. Tu ai enuntat o teorie, tu trebuie sa o explici si sa o argumentezi.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 7 Dec 2010, 08:02 PM
Mesaj #178


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(cyber-sapiens @ 7 Dec 2010, 06:07 PM) *
poi caracatitele nu au pete, iar o pata nu inseamna camuflaj.
caracatitele mimeaza aspectul /forma si comportamentul serpilor de mare, al crabului, etc, astea cum vin la intamplare rofl.gif

Hai sa luam un exemplu mai simplu, acel fluture cu model de ochi pe aripi; cum a ajuns astfel stiind ca modelul mimeaza ...

Hai sa luam musca-viespe si sa explicam de ce nu apar acele modele multiple de care zici ...


bine, asta este, te faci că nu pricepi.

eu mai mult de atît n-am cum să-ți explic, și nici n-am chef de discuții sterile.

prin analogie, poți foarte bine să-ți explici cum e cu toate acele organisme pomenite de tine

dacă vrei; dacă nu. nu. your problem


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Dec 2010, 08:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 7 Dec 2010, 08:12 PM
Mesaj #179


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Rovaniemi @ 7 Dec 2010, 08:02 PM) *
bine, asta este, te faci că nu pricepi.

eu mai mult de atît n-am cum să-ți explic, și nici n-am chef de discuții sterile.

prin analogie, poți foarte bine să-ți explici cum e cu toate acele organisme pomenite de tine

dacă vrei; dacă nu. nu. your problem


Tocmai ca am explicat in oarecare masura, ... esentialul. Caracatita imita pt. ca vrea si foloseste constient acest aspect, la fel cum musca mimetica sta pe flori mimand ca este o albina, ori o viespe.

Daca aceste mutatii ar aparea intr-o infinitate de modele cutanate, urmand apoi selectia, le-am observa si astazi cam la toate animalele, ori nu este asa. jamie.gif

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 7 Dec 2010, 08:15 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 7 Dec 2010, 09:12 PM
Mesaj #180


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(abis @ 7 Dec 2010, 06:33 PM) *
Burden of proof iti apartine. smile.gif

Nu am ce sa demonstrez. Tu ai enuntat o teorie, tu trebuie sa o explici si sa o argumentezi.


Mana umana si piciorul uman au aparut prin mutatii intamplatoare, fie au aparut "intr-un proces al necesitatii creatoare"?!

Maseaua de minte este ...intamplatoare, fie este un atavism produs prin schimbarea regimului alimentar, a formei craniului prin scurtarea maxilarelor ?!

Picioarele scurte si strambe ale orangutanului sunt mutatii intamplatoare, fie un act de modelare a propriului organism pt. adaptarea la mediu ?!

Daca acestea ar fi mutatii intamplatoare, am intalni orangutani cu picioare drepte, maini mai scurte, ... desigur eliminati din biotopul lor, probabil traind precum cimpanzeii si gorilele, fie macar exceptii, resturi de oase, ..., dar nu gasim aceste lucruri. jamie.gif

PS: dar piciorusele acelor chinezoaice, ... legate sa nu creasca, de raman minuscule si aproape nefunctionale la varsta adulta; dar cranile legate sa creasca tuguiat -cranii avare, scite, aztece, ... tot mutatile intamplatoare le-au produs ?!



http://www.crystalinks.com/incanskulls.html




Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 7 Dec 2010, 09:40 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Dec 2010, 11:53 AM
Mesaj #181


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(cyber-sapiens @ 7 Dec 2010, 09:12 PM) *
Mana umana si piciorul uman au aparut prin mutatii intamplatoare, fie au aparut "intr-un proces al necesitatii creatoare"?!

Nici una, nici alta.

Evolutia exact asta inseamna: apar mutatii intamplatoare; unele dintre ele aduc un avantaj individului respectiv, care are sanse mai mari decat concurentii sa-si transmita genele mai departe. Prin urmare, dupa un numar de generatii acea mutatie se raspandeste in populatie. Alte mutatii, care nu aduc avantaje, ci dezavantaje, nu ii ajuta pe indivizi sa-si transmita genele mai departe si prin urmare se pierd. Mai sunt si mutatiile neutre, care nu aduc nici avantaje, nici dezavantaje.

Printr-un lant de mutatii intamplatoare si selectie naturala am ajuns asa cum suntem astazi.
QUOTE
Maseaua de minte este ...intamplatoare, fie este un atavism produs prin schimbarea regimului alimentar, a formei craniului prin scurtarea maxilarelor ?!

Din cate stiu, este un atavism, insa nu inteleg cum sustine acest lucru teoria ta. Mi se pare ca dimpotriva. smile.gif
QUOTE
Daca acestea ar fi mutatii intamplatoare, am intalni orangutani cu picioare drepte, maini mai scurte, ... desigur eliminati din biotopul lor, probabil traind precum cimpanzeii si gorilele, fie macar exceptii, resturi de oase, ..., dar nu gasim aceste lucruri

Eu stiu daca e chiar asa? Un urangutan cu picioare drepte ar muri de foame, pentru ca nu s-ar putea catara in copaci, deci n-ai intalni... Daca niste picioare doar putin mai drepte decat cele pe care le au acum ar constitui un avantaj, iar la un moment dat ar aparea o mutatie (intamplatoare) in acest sens, peste un numar de generatii ai vedea ca individul cu picioarele mai drepte si-a impus genele in toata populatia. Dupa un timp poate sa apara o alta mutatie care ar face picioarele inca putin mai drepte si tot asa. Dupa un numar mare de generatii ai vedea doar urangutani cu picioare drepte. Dar pentru asta trebuie ca picioarele din ce in ce mai drepte sa constituie un avantaj, si sa apara intamplator acea secventa de mutatii care sa duca la indreptarea picioarelor.
QUOTE
dar piciorusele acelor chinezoaice, ... legate sa nu creasca, de raman minuscule si aproape nefunctionale la varsta adulta; dar cranile legate sa creasca tuguiat -cranii avare, scite, aztece, ... tot mutatile intamplatoare le-au produs ?!

Picioarele mici ale chinezoaicelor si craniile tuguiate nu sunt determinate genetic. Vezi ca incurci borcanele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 9 Dec 2010, 09:38 PM
Mesaj #182


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(abis @ 8 Dec 2010, 11:53 AM) *
Picioarele mici ale chinezoaicelor si craniile tuguiate nu sunt determinate genetic. Vezi ca incurci borcanele.


Nici nu am spus ca ar fi determinate genetic, era un exemplu de modificare neintamplatoare, atat !

Sper ca ai observat cum se modifica corpul categoriilor specifice de sportivi; ai vazut cum dieta modifica trupul eschimosilor, ori al masailor si etiopienilor, la fel nanismul produs prin nutritie ori prin izolarea geografica pe o insula.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 9 Dec 2010, 09:48 PM
Mesaj #183


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(abis @ 8 Dec 2010, 11:53 AM) *
Eu stiu daca e chiar asa? Un urangutan cu picioare drepte ar muri de foame, pentru ca nu s-ar putea catara in copaci, deci n-ai intalni... Daca niste picioare doar putin mai drepte decat cele pe care le au acum ar constitui un avantaj, iar la un moment dat ar aparea o mutatie (intamplatoare) in acest sens, peste un numar de generatii ai vedea ca individul cu picioarele mai drepte si-a impus genele in toata populatia. Dupa un timp poate sa apara o alta mutatie care ar face picioarele inca putin mai drepte si tot asa. Dupa un numar mare de generatii ai vedea doar urangutani cu picioare drepte. Dar pentru asta trebuie ca picioarele din ce in ce mai drepte sa constituie un avantaj, si sa apara intamplator acea secventa de mutatii care sa duca la indreptarea picioarelor.



Vezi ca acele milioane de mutatii care spuneti ca ar colcai in orice organism, sunt invizibile ori nonexistente, deoarece niciun animal de laborator nu a prezentat ca sppecie de laborator o infinitate de aspecte mimetice, nici macar cateva aspecte /modele mimetice.

Unde sunt aceste certitudini pe care te bazezi ?


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 Dec 2010, 12:28 AM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Era vorba despre evoluţionism şi resurse...şi da , noi alegem ceea ce credem


Iti dau 1000 de lei ca sa crezi ca cerul e verde. Dar trebuie sa crezi cu adevarat asta. Nu cred ca o sa poti oricat ai incerca.

QUOTE
Nici nu am spus ca ar fi determinate genetic, era un exemplu de modificare neintamplatoare, atat !

Sper ca ai observat cum se modifica corpul categoriilor specifice de sportivi; ai vazut cum dieta modifica trupul eschimosilor, ori al masailor si etiopienilor, la fel nanismul produs prin nutritie ori prin izolarea geografica pe o insula.


Nu dieta si nu sportul le modifica genele. Lamarckism se cheama asta si e demonstrat de mult ca e gresit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 25 Dec 2010, 07:11 AM
Mesaj #185


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Blakut @ 17 Dec 2010, 12:28 AM) *
Iti dau 1000 de lei ca sa crezi ca cerul e verde. Dar trebuie sa crezi cu adevarat asta. Nu cred ca o sa poti oricat ai incerca.
Nu dieta si nu sportul le modifica genele. Lamarckism se cheama asta si e demonstrat de mult ca e gresit.


Ai citit pe sarite, lamarkismul nu este gresit, ci mai degraba nu este singura si cea mai clara explicatie, in plus exista neo-lamarkism, ...

Ce spui tu nu exista in lumea stiintifica, de aceea paleontologia nu atesta girafe cu gat variabil nascute aleator pe scala cronologica, nici mamifere marine care sa se nasca cu picioare tot aleator pe scala cronologica si nici alte aberatii din aceasta categorie. Toate au un curs evolutiv firesc de la simplu la complex spre diversitate si adaptare la cat mai multe medii de trai.

Ceea ce presupui tu ar trebui sa produca dovezi ale evolutiei sub ochii nostri si aceasta asa ca sa-i enerveze pe savantii din lumea intreaga, care tocmai pe acestea le cauta, dar nu dau de ele.

PS: Arata-mi ierbivore mimetice avand o multime de modele in culorile curcubeului! Iao gazela africana care sa fie tigrata, apoi cu blana de jaguar, cu coama de leu, ori cu blana verde, ori indigo, ... ?! rofl.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 25 Dec 2010, 07:19 AM
Mesaj #186


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Blakut @ 17 Dec 2010, 12:28 AM) *
Iti dau 1000 de lei ca sa crezi ca cerul e verde. Dar trebuie sa crezi cu adevarat asta. Nu cred ca o sa poti oricat ai incerca.


Iti dau 1ooo lei ca sa crezi ca cerul e albastru ! rofl.gif

De fapt cerul are adesea culoarea blue-ciel ori azur, adica ceva intre albastru, gri si verde; ... la asfintit adesea este rosiatic, ... cand mijesc zorile acesta este albastru ori albastru-marin, iar pe timp de furtuna poate fi chiar verde-cenusiu. jamie.gif

PS: "Spune-mi ce varsta ai, ca sa-ti spun ce culoare are cerul tau !".


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 08:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman