HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Economia Usa In Criza
milimetru
mesaj 13 Mar 2008, 09:24 AM
Mesaj #1


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Aud pe sarite si fugitiv frinturi de stiri cum ca economia americana ar fi in criza. Si ca asta are repercusiuni asupra intregii lumi si deci si asupra Romaniei. Rog pe cei mai cunoscatori sa detalieze nitel, pe intelesul muritorului de rind, ce-i cu treb'soara asta (in special consecintele ma intereseaza). De cind a inceput, in ce consta, perspective alea-alea. Dar mai ales consecintele. Si in special consecintele pt Romania. Thank you! smoke.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 13 Mar 2008, 09:34 PM
Mesaj #2





Guests






Eu nu stiu prea multe despre USA, dar stiu ca ieri a fost dat publicitatii bugetul pe 2008 in UK si desi sus-pusii spun ca UK e ok si nu intra in recesiune, cuvantul de ordine e "stabilitate", insa au cam crescut taxele la toate, deci nush ce stabilitate spun ei ca e laugh.gif

Si da, daca economia SUA se duce duca, economia in lume nu mai e in crestere, totul incetineste, vin vremuri grele, din cauza ca atunci cand vine vorba de economie se vorbeste la nivel global - nu mai e cazul ca fiecare tara e cu ale ei, import-exporturile sunt nenumarate, imprumuturile bancare intre tari sunt la ordinea zilei, aproape tot ce tine de economie e "impartit" intre tarile lumii, de aceea daca una se duce de rapa, celorlalte nu le va fi usor. (SUA e mare rau si "scumpa", ma indoiesc ca UK si Japonia, Germania ar putea sa salveze caderea din SUA).

Mentionez ca nu am date concrete la ora asta, ce am spus mai sus sunt bucatele auzite la stiri in UK. Banuiesc ca daca ai timp de-un google o sa aflii mai multe wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Mar 2008, 09:23 AM
Mesaj #3


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



din ce inteleg eu e un mecanism de piata libera normal, care regleaza consumul cu productia intr-un fel

americanii au lasat foarte libere creditele pentru locuinte, o chestie normala atita timp cat oamenii au de unde sa plateasca
din pacate doi mari producatori de automobile au inceput sa aibe probleme, si asta s-a lasat cu concedieri.. care au dus la scaderea puterii de cumparare a populatiei in acea zona..
ca efect imediat cei in belea nu si-au mai putut achita ratele, si bancile au inceput sa aibe probleme de retur
ca efecte pe termen mediu - pe de-o parte scaderea puterii de cumparare si a nivelului general a celor concediati au antrenat alte concedieri in lumea celor ce faceau servicii pentru ei.. pentru ca nu a mai cumparat nimeni serviciile respective... si deci inca un val de persoane ajunse in incapacitate de plata

ca sa contrabalanseze pierderile, un alt efect pe termen mediu, bancile au crescut dobanzile, ca sa ia mai mult de pe carca alora ramasi sa plateasca, si uite asa au mai bagat o tura de ei in incapacitate de plata (adica aia care erau la limita)
si tot asa...

ca sa contrabalanseze aceasta reactie in lant, banca federala a lasat inflatia sa creasca, a tiparit bani mai multi, si evident de valoare mai mica (vorbesc de valoarea dolarului in comparatie cu alte monede)
ce se incearca prin asta - se reduce castigul bancilor ca si profit real, dar se rezolva problema crizei de moneda retur. scazand valoarea monedei nationale, produsele americane devin mai ieftine in comparatie cu cele de pe alte piete, si asta le face mai vandabile - rezulta cresterea exporturilor
intr-un final, dupa mai multe actiuni de genul asta, americanii vor fi in crestere, si ceilalti jucatori vor intra in scadere... adica va scadea valoarea euro, ca sa poata si europenii sa fie competitivi, etc... etc... etc....

in perioada urmatoare vor fi puse in miscare o gramada de mecanisme care sa regleze piata, una din parghiile cele mai folosite fiind inflatia si aportul de moneda lasata la miscare libera in piata


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Mar 2008, 09:23 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Mar 2008, 08:43 PM
Mesaj #4


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Degringolada pe bursele internationale, FED reduce inca o dobinda, dolarul scade, petrolul creste Bursele asiatice au inchis sedinta de luni cu scaderi importante, bursele europene au deschis tot in scadere, dolarul isi continua caderea, petrolul - cresterea, iar FED a mai redus o dobanda pentru a fluidiza piata financiara. Toate se intampla pe fondul cutremurului declansat de cumpararea de urgenta a gigantului financiar Bearn Stearns de catre JPMorgan la pret de sold pentru a o scapa de faliment. Indicele Hang Seng al Bursei din Hong Kong a inchis luni in scadere cu 5,18%, ajungand la 21.084,61 puncte. Motivul invocat de brokeri - ingrijorarea crescanda fata de criza financiara din SUA. Bursa din Shanghai a terminat sedinta in scadere puternica, indicele compozit cedand 3,6%, iar indicele Nikkei al Bursei din Tokio a scazut cu 3,71%, ajungand sub pragul psihologic de 12.000, pentru prima oara in ultimii doi ani si jumatate. Bursa din Paris a deschis luni in scadere puternica, indicele CAC devalorizandu-se cu 2,62% si ajungand pentru prima oara din noiembrie 2005 sub pragul psihologic de 4.500 de puncte. La Bursa din Londra, indicele Footsie-100 a deschis in scadere cu 1,92%, iar indicele DAX al Bursei din Frankfurt a deschis in scadere cu 1,41%. Euro a atins un nou prag istoric in fata dolarului - 1,5905 dolari pentru un euro. Precedentul record negativ data de vineri, 14 martie. Pretul petrolului a atins un nou nivel record luni, barilul fiind cotat la 111,8 dolari.




FED este banca centrala a USA.




--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 19 Mar 2008, 11:03 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



Adauga la ce spune Mutulica si o economie bazata pe o coruptie mult mai rafinata decat la noi, unde potentatii zilei fac legea si nu legiuitorii, ceea ce si induce efectul de domino: cade unul mare - antreneaza si caderile celorlalti, deja iesind la iveala slabiciunile tuturor


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 20 Mar 2008, 10:20 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Au ridicat prea mult preturile la case si la actiuni.
Crestera aberanta a pretului actiunilor o sa-i bage in belea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 Mar 2008, 10:51 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Nu e chiar cum zice Mutulica. Nuantele sint altele. Cauzele sint altele. Sincer, mi-e lene sa scriu si versiunea scurta (imi ia vreo jumatate de ora sa fac rezumatul, cred).
Cuvinte cheie:
* Greenspan
* FED Interest rate
* Countrywide
* Goldman Sacks
* CDOs
* Option ARM
* liar loans/stated income loans
* HELOC
* Ambac
* MBIA
* Junk bonds
* deregulation
* ownership society
* Fannie Mae
* Freddie Mac
si multe altele

Efectele sint mai simplu de sumarizat:
* bancile si investitorii in bond-uri au pierdut sume enorme de bani (momentan zeci de mii de miliarde de dolari, dar pana la capat probabil vor fi de ordinul miilor de miliarde sau zecilor de mii de miliarde)
* oameni care traiau folosind casa pe post de ATM nu-si mai pot cumpara BMW si TV cu plasma pe credit acum (adica in ultimii cativa ani a fost o falsa crestere economica)
* joburile care erau in jurul industriei de housing au cam disparut: constructii, agenti imobiliari, joburi din domeniul ipotecar. A fost o crestere mare in domeniul asta in ultimii ani (falsa scadere a somajului), dar acum dispar mult mai multe joburi decat fusesera create datorita housing bubble-ului.


Pentru cine are rabdare, un blog care prezinta o fateta a problemei (cam jumate sau mai mult de jumate din problema), intr-un fel foarte pertinent: http://www.irvinehousingblog.com/ . Si mai ales aici: http://www.irvinehousingblog.com/analysis/
Alta resursa foarte buna pentru informare: http://patrick.net/housing/crash.html

Dar trebuie o gramada de timp pentru informare. Pentru ca e un fel de ENRON, dar la nivel national si muuuult mai mare. Poate ca sa fie mai pe intelesul romanilor ar fi mai bine sa-l compar cu un Caritas. Dar pe zeci-sute de mii de miliarde de dolari.


P.S.: FED nu este banca centrala a USA.
P.P.S.: pretul actiunilor (cei din indicii NASDAQ si Dow Jones Industrial Index de exemplu) nu au nici o treaba cu problema
P.P.P.S.: sper ca ce se intampla in SUA (si s-a intamplat in Japonia acum 20 de ani) sa fie invatatura de mine pentru aventurierii si speculantii si "vreau sa cumpar acum ca preturile cresc" din piata imobiliara romaneasca.

Acest topic a fost editat de axel: 20 Mar 2008, 10:58 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Mar 2008, 01:28 PM
Mesaj #8





Guests






Un foarte mic comentariu axel: piata imobiliara se bazeaza pe speculatii, datorita speculatiilor imobiliarele o duc relativ bine mereu, datorita ideilor si miturilor oamenilor - care idei si mituri stau la baza comportamentului in domeniul imobiliar si care decid preturile - imobiliarele sunt ok.
In momentul in care specula va inceta, atunci si imobiliarele - si tot ce tine de ele - vor lua-o razna si nu intr-un mod placut.

Dar, la fel ca si tie, mi-e lene sa explic elaboratul proces de gandire economica ce-a dus la concluzia asta si desi uneori nu sunt de acord cu unele idei, ma vad totusi nevoita sa le dau dreptate pentru ca fix asa stau lucrurile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 20 Mar 2008, 01:43 PM
Mesaj #9


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(axel @ 20 Mar 2008, 10:51 AM) *
P.S.: FED nu este banca centrala a USA.


Really? Ca asa scrie pe site-ul lor, citez :" The Federal Reserve, the central bank of United States, provides the nation with a safe, flexible and stable monetary and financial system."


"datorita speculatiilor imobiliarele o duc relativ bine mereu"

Total de acord. La noi au inceput sa iasa de pe piata fondurile speculative anul asta, pe la jumatatea anului se ateapta ieftiniri ale terenurilor, din cauza asta, plus ieftiniri ale locuintelor vechi, datorita unui numar mare de locuinte noi ce vor intra pe piata. Suna bine...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Mar 2008, 03:13 PM
Mesaj #10





Guests






Mda, suna bine pentru tine si pentru mine, dar daca ii spun profului meu de economie asa ceva, ma pica direct si-l revad la toamna sau cand considera el ca am priceput rofl.gif


Ce spune el: imobiliarele ieftine => mai putin profit pentru companiile de imobiliare => restructurari de personal => rata somajului creste => economia se duce-n jos.

Adevarul e ca daca preturile caselor ar fi mult mai mici, atunci agentiile si agentii imobiliari ar munci de le-ar crapa ochii pe bani mai putini (ma rog, aici si acum muncesc mult, dar nu atat cat ar trebui in situatia respectiva) si chiar daca ar fi mai multi care si-ar permite sa cumpere case, asta nu garanteaza ca si-ar si redecora-o, remobila-o, re, re, re etc => restul de joburi ce tin de necesitatile intr-o locuinta (de la electrocasnice, la mobila, vopseluri, parchet, etc) ar fi intr-o stare precara => iarasi restructurari, iarasi bla bla economia moare.

Nu prea pricep eu de ce spun "ai de sus" ca o data cu scaderea pretului caselor moare si economia (caci mie mi se pare ca exagereaza in exemplul de mai sus), insa cert e ca asa se intampla: creste inflatia, cresc preturile, scade valoarea banului si-a bunurilor, se ajunge la haos economic sau recensiune sau cum s-o numi pe romaneste. Ca in UK in 92 ei erau la pamant economic vorbind, au avut si ei mineriade (prin '86-'87), au avut probleme mari si in urma cercetarilor au ajuns la concluzia ca pretul caselor tre' sa fie destul de ridicat si conumerismul pe masura pentru a fi economia ok.
Pe de alta parte, consumerismul a bagat populatia UK in datorii de peste 30 miliarde de lire si e in crestere..

Asa caaa... mintea mea creata spune ca s-au axat prea mult doar pe o fateta a economiei si logic ca au dat-o-n bara.. dar nimeni nu va fi de-acord cu mintea mea creata, asa ca ramane sa vedem ce se intampla.

Si dupa ce-am divagat atata, sa spun si ceva la subiect: nu stiu cum si in ce sens va afecta economia SUA pe cea a Romaniei, dar e clar c-o afecteaza biggrin.gif tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 20 Mar 2008, 07:00 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



consumerismul a bagat populatia UK in datorii de peste 30 miliarde de lire
Nu e mult pentru o populatie de 70-80 milioane, cam cat are UK.
Romania are acum 30 miliarde Euro, la o populatie de 22 milioane.
pretul actiunilor (cei din indicii NASDAQ si Dow Jones Industrial Index de exemplu) nu au nici o treaba cu problema
cand vine prabusirea, o sa vezi ca are: ia vezi joia neagra din '29.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 20 Mar 2008, 07:56 PM
Mesaj #12


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Afrodita @ 20 Mar 2008, 03:13 PM) *
Ce spune el: imobiliarele ieftine => mai putin profit pentru companiile de imobiliare => restructurari de personal => rata somajului creste => economia se duce-n jos.


Daca o iei in sens invers arata cam asa :
economie cu crestere economica in scadere => falimente/restructurari/relocari, innasprirea conditiilor de creditare => rata somajului creste => scade puterea de cumparare a populatiei => imobiliarele TREBUIE sa se ieftineasca, iar de aici se aplica faza profului tau, si tot asa o spirala de-asta de ametesc, sa-mi sara basca daca mai pricep cum sa fac si eu un banisor cinstit rofl.gif .


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Mar 2008, 12:20 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Afrodita @ 20 Mar 2008, 01:28 PM) *
Un foarte mic comentariu axel: piata imobiliara se bazeaza pe speculatii, datorita speculatiilor imobiliarele o duc relativ bine mereu, datorita ideilor si miturilor oamenilor - care idei si mituri stau la baza comportamentului in domeniul imobiliar si care decid preturile - imobiliarele sunt ok.
In momentul in care specula va inceta, atunci si imobiliarele - si tot ce tine de ele - vor lua-o razna si nu intr-un mod placut.

Dar, la fel ca si tie, mi-e lene sa explic elaboratul proces de gandire economica ce-a dus la concluzia asta si desi uneori nu sunt de acord cu unele idei, ma vad totusi nevoita sa le dau dreptate pentru ca fix asa stau lucrurile.

Mi-e teama ca confunzi market-ul cu speculatiile.
Piata imobiliara trebuie sa fie mult mai mult ca in efficient market hypothesis decat ca in behavioral finance. Pentru ca fundamentals sunt mult mai clare decat in stock market, pentru ca este mult mai putin volatila, si pentru ca fluctuatiile se intind pe durata mult mai mare, deci oamenii au timp de gandire. Fluctuatiile speculative (care de fiecare data s-au dovedit extrem de toxice - vezi de exemplu cazul Japoniei) se intind pe ani sau zeci de ani.


QUOTE(Cucu Mucu @ 20 Mar 2008, 01:43 PM) *
Really? Ca asa scrie pe site-ul lor, citez :" The Federal Reserve, the central bank of United States, provides the nation with a safe, flexible and stable monetary and financial system."
"datorita speculatiilor imobiliarele o duc relativ bine mereu"

Total de acord. La noi au inceput sa iasa de pe piata fondurile speculative anul asta, pe la jumatatea anului se ateapta ieftiniri ale terenurilor, din cauza asta, plus ieftiniri ale locuintelor vechi, datorita unui numar mare de locuinte noi ce vor intra pe piata. Suna bine...

Da, se pare ca ai dreptate. Tinand cont ca FED e mai mult privata decat de stat, aveam impresia ca n-au avut tupeu sa se auto-denumeasca banca centrala.


QUOTE(Afrodita @ 20 Mar 2008, 03:13 PM) *
Ce spune el: imobiliarele ieftine => mai putin profit pentru companiile de imobiliare => restructurari de personal => rata somajului creste => economia se duce-n jos.

N-am zis eu chestia asta!!!! Catusi de putin!!!
Tot ce am insinuat (ca n-am zis chiar asa de multe) a fost:
- preturi in cadere => tranzactii imobiliare mult mai mici (si decat rata normala), pentru ca oamenii stau cu chirie si asteapta preturi mai mici + constructii ioc (ca ce sens are sa construiesti cand preturile in cadere?) => rata somajului creste
Oricum, problema cea mai mare din fiasco-ul Greenspan-Bush nu este cresterea somajului. Ci problemele din sectorul financiar.

Intr-o piata imobiliara normala, nespeculativa, in care preturile la case cresc normal (adica anual: rata inflatie + 0.5-1%), exista un flux constant de tranzactii si o nevoie constanta de case noi (bazate pe cresterea populatiei). Deci exista o nevoie constanta de oameni care lucreaza in tranzactiile imobiliare (realtors, cei din finante, appraisers, etc) si o nevoie constanta de oameni care lucreaza in constructii.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Mar 2008, 12:26 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(freeman @ 20 Mar 2008, 07:00 PM) *
pretul actiunilor (cei din indicii NASDAQ si Dow Jones Industrial Index de exemplu) nu au nici o treaba cu problema
cand vine prabusirea, o sa vezi ca are: ia vezi joia neagra din '29.

Se pare ca incurci cauza cu efectul.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Mar 2008, 02:31 PM
Mesaj #15


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(axel @ 21 Mar 2008, 12:20 PM) *
Tinand cont ca FED e mai mult privata decat de stat, aveam impresia ca n-au avut tupeu sa se auto-denumeasca banca centrala.


Majoritar privata? Au tupeu americanii...sau prostie... sa isi lase economia pe mana unor privati. Oricum, centrala sau nu, stiu ca pe Forex numai ei intervin cu informatii si ajustari la dobanzi din partea US.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 22 Mar 2008, 06:33 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Mar 2008, 02:31 PM) *
... sa isi lase economia pe mana unor privati.

La ei totul e privat, inclusiv guvernul jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Sep 2008, 05:15 PM
Mesaj #17


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Concedierile din sectorul privat din SUA continua si in luna august, pe fondul crizei economice globale.
Astfel, in august, companiile private de pe piata din SUA au concediat un numar total de 33.000 de angajati, potrivit unui raport al ADP Employer Services.

Sursa: Capital


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Sep 2008, 05:53 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Concedierile din sectorul privat din SUA continua si in luna august, pe fondul crizei economice globale."
Sa vina in Rromania ca avem nevoie de muncitori. ohyeah.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Sep 2008, 06:58 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Asteapta sa se duca pe apa sambetei sectorul constructiilor din Romania, sa vezi cata forta de munca (necalificata pentru alte sectoare) ai thumb_yello.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Sep 2008, 07:34 PM
Mesaj #20


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Nu prea o sa se duca foarte curand, piata inca e pe minus tare in domeniu, ca toate pietele europene.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Sep 2008, 07:51 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



care minus?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Sep 2008, 07:45 AM
Mesaj #22


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



la piata fortei de munca ma refeream. Dar sa stii ca si cererea si oferta de constructii nu prea sunt in balans.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciobotariu
mesaj 6 Sep 2008, 10:19 AM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 6 September 08
Forumist Nr.: 11.952



Sunt noua pe site, dar m-a acaparat discutia despre economia din SUA, deci nu ma pot abtine sa nu-mi spun punctul de vedere la acest subiect. Am locuit in SUA timp de 14 ani! M-am relocat in RO luna aceasta, si nu regret nici un moment decizia mea.
Intr-adevar, economia SUA are o traiectorie descenenta (sa spun oare, din pacate?!) ceea ce afecteaza foarte mult in primul rand pe cei care muncesc acolo, ei pierzandu-si slujbele, nu mai sunt in stare financiar sa-si achite "mortgages", cartile de credit, etc. Cred ca am facut acest pas cu intoarcerea definitiva in tara la momentul potrivit, inainte de a ingrosa randurile somerilor. Lucram pentru o banca mare, o banca internationala, care a suferit si ea pierderi mari in 2008, dar cel putin nu se punea problema atunci a inchiderii ei, asa cum s-a intamplat cu Countrywide si IndyMac.
Preturile au crescut foate mult in SUA, desigur, aceasta punandu-se pe seama cresterii preturilor la benzina. La fel ca si in RO, cand preturile la benzina descresc, putin, dar se mai intampla - fie prin deciziile magnatilor, fie prin subventii de la guvern - preturile la tot ce s-a scumpit raman la nivelul ridicat stabilit anterior. Greu, foarte greu pentru unii, chiar si pentru cei care au business-ul lor. Stiu multi romani care au business si simt si ei acut intorsatura pe care a luat-o economia...
In sfarsit, vom trai si vom vedea, dar cert este ca, indiferent ce se va intampla in SUA, de bine sau de rau, eu din tara mea nu mai plec! Tare bine acasa!!!







Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Sep 2008, 02:25 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Sep 2008, 08:45 AM) *
la piata fortei de munca ma refeream. Dar sa stii ca si cererea si oferta de constructii nu prea sunt in balans.

Industria imobiliara + a constructiilor acapareza un procent considerabil din economie (20% sau mai mult). Imagineaza-ti ca jumate din slujbele de-acolo se pierd.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Sep 2008, 02:30 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@ciobotariu: te plangi ca s-au marit preturile in SUA. Dar de preturile din Romania ce zici? Nu ti se par mult mai mari decat cele din SUA, asa marite cum sint? rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de axel: 6 Sep 2008, 02:32 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Sep 2008, 06:27 PM
Mesaj #26


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Din cate stiu eu, deficitul de forta de munca in constructii este de vreo 200.000 de locuri, si sunt vreo 650.000 de angajati. Adica deficitul e undeva pe la 30-33%. Destul de mare. Mai ales cu inertia caracterisitica romanilor, pana trece criza noi de-abia ne dezmeticim. Suntem o oaza de stabilitate aici, traim asa de 2000 de ani, nimic nu se schimba la noi! rofl.gif


Dap. sunt cam mari preturili in Romanistan, mai putin la beutura si tabac...deocamdata.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Sep 2008, 09:17 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



La tigari, poate. La beutura, nu cred rolleyes.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Sep 2008, 09:22 PM
Mesaj #28


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Zi repede:

Preturi si calitate medii
0 bere medie (becks) - 2 - 2,5 lei in magazin, 4 -5 lei in bar
un vin la 750ml 10-11 lei in magazin, 15-25 in bar

hmm, la viziki nu zic, ca nu e in avantajul meu. rofl.gif ( oricum, pleaca de la 100 jackul ala mic in magazin)


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Sep 2008, 11:22 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



N-are sens sa compari berea care o numesti tu medie pentru ca acolo nu gasesti copii proaste made in romania ale berilor din vest. O bere naspa (Miller, Bud, etc) e in supermarket sub 1$ sticla (luata la 6-pack). O bere buna, de import e sa zicem un 1.2$ sticla de Pilsner Urkel, un 1.5-1.6 cutia de Guinness (in supermarket). Mai ieftin decat in Carrefour. La bar duce poate un pic mai mult decat in Ro, din cauza ca serviciile sint totusi scumpe (ca si veniturile sint de cateva ori mai mari totusi).
Vin de import (italian, frantuzesc de exemplu) gasesti la preturi foarte decente in magazin. Taria, cat o fi ea de accizata, tot e decent de ieftina (20-30$ sticla de whisky adevarat, la fel si sticla de vodka made in Finland or Russia or something).

P.S.: chiar daca serviciile sint in medie mai scumpe in SUA (cum ziceam, tine de venitul mediu), exista o gramada de servicii care-s mai ieftine decat in Romania biggrin.gif

Acest topic a fost editat de axel: 6 Sep 2008, 11:30 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 7 Sep 2008, 02:09 AM
Mesaj #30


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mai, in cadere libera, asa cum zice lumea ca e, mie tot mi se pare aiurea ca benzina e mai ieftina aici si acelasi produs de aici in europa cea plina de bunastare e mai scump....Iar cu plecare in tara, ma mai gindesc....Toata lumea se plinge la tv ca nu au muncitori in constructi in tara...bun, si daca ma intorc , o sa lucrez pe 12milioane pe luna? Oare se traieste bine in tara cu banii astia? Pot sa-mi platesc 2 masini cu salariul asta?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Sep 2008, 12:29 PM
Mesaj #31


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ma, sa stii ca nu se mai ia 12 milioane de mult, cred ca nici salahorii nu mai au atat. Un meserias se duce la 1000 de iepuroi pe luna, si mai are timp si de ceva lucrari particulare.


Da' lasa benzina, sa vezi potolul ce preturi are aici. Un pui pregatit pt grill e in jur de 3-4 euro /kg. Un kg de carne de porc e undeva pe la 6 euro.

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 7 Sep 2008, 12:32 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 7 Sep 2008, 12:43 PM
Mesaj #32


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Adica un timplar sa zicem ia 1000 euro pe luna la o firma particulara? Ma indoiesc, la salariile astea as vrea si eu sa vad citi mai pleaca in italia si spania...Toata lumea spune ca sint salarii mari in constructii in tara dar cind ajungi sa intrebi patronu citi bistari te plateste, deja se schimba treaba....
In confectii, alt exemplu, sint platite fetele alea cu 7 mil .....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Sep 2008, 01:20 PM
Mesaj #33


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



In confectii, e alta treaba, se lucreaza pe manopere de 2-3 euro pe produs ( si produse scumpe, care se dau cu sute euro in vest ), industria confectiilor e in cadere libera, mult nu mai are, o sa fie jale mare cand nu or sa mai fie nici ale 7 miliaone pt 800.000 de oameni.

Un tamplar bun poate ajunge la 1000 de euro in bucuresti, unul vai de ingerii lui la 20 de milioane.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 7 Sep 2008, 01:57 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Si din mia aia de euro dai 500 pe chirie si aproape tot restul pe mancare. Eventual reusesti sa faci niste economii sa-ti iei un scooter jamie.gif

Oricat de prost merge acum economia din SUA fata de cum obisnuia sa mearga, mai e cale lunga pana s-o prinda din urma pe cea din Romania ohyeah.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Sep 2008, 04:33 PM
Mesaj #35


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(axel @ 7 Sep 2008, 02:57 PM) *
Si din mia aia de euro dai 500 pe chirie


200, 500 dai la rata pt apartament.


Pai nici nu am sustinut ca ar fi mai tare economia Romaniei decat a Americii...deocamdata.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman