HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Sterilizarea Animalului De Companie, Pro sau contra?
fiorangella
mesaj 6 Mar 2008, 07:27 PM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 3 March 08
Forumist Nr.: 11.345



QUOTE(mutulica @ 1 Mar 2008, 06:45 AM) *
si ... tu crezi ca pisicuta e mai fericita acuma? crezi ca asta si-a dorit ea de la viata? sa manance, sa doarma fara griji si sa nu mai poata...

....



Nuuu, nicidecum...sint sigura ca pisicuta si-ar fi dorit, mult mai mult, sa faca (periodic) pui pe care sa-i inece sau sa-i calce cu masina, userul alexei, multumit ca a indeplinit astfel misiunea vietii sale: selectia "naturala" a patrupedelor de companie.






Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 7 Mar 2008, 11:26 AM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



QUOTE(fiorangella @ 6 Mar 2008, 06:27 PM) *
Nuuu, nicidecum...sint sigura ca pisicuta si-ar fi dorit, mult mai mult, sa faca (periodic) pui pe care sa-i inece sau sa-i calce cu masina, userul alexei, multumit ca a indeplinit astfel misiunea vietii sale: selectia "naturala" a patrupedelor de companie.

bai fata,tu esti proasta sau dai examen?N-ai inteles nici o iota din ceea ce am postat.preferati sa luati dreptul de reproducere al unui animal in loc sa lasati natura sa-si urmeze cursul si asta doar pentru confortul vostru nu pentru al animalului.Va place sa detineti controlul....habar n-aveti pe ce lume traiti.


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 7 Mar 2008, 12:50 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



Acum o sa-mi exprim parerea din punctul de vedere al crescatorului de caini (masculi), ei bine nu, nu sunt de acord, orice animal (si nu numai rofl.gif ) are nevoie de cel putin o monta, e necesar sa procreeze pentru ca astfel si organismul functioneaza corect si nu apar complicatii la varsta inaintata. Pe de alta parte nu vad pentru ce sa-l sterilizez? In cazul femelelor nu vor fi lasate libere atunci cand.... iar in cazul pisicilor.......aici e ceva mai complicat dar nu e imosibil. mwah1.gif

PS: binenteles ca aici ma refer numai la animalele care au stapan, care sunt in grija cuiva.

Acest topic a fost editat de Anca_M.: 7 Mar 2008, 12:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Mar 2008, 12:50 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Veritas
mesaj 7 Mar 2008, 04:04 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



QUOTE(alexei @ 7 Mar 2008, 11:26 AM) *
bai fata,tu esti proasta sau dai examen?N-ai inteles nici o iota din ceea ce am postat.preferati sa luati dreptul de reproducere al unui animal in loc sa lasati natura sa-si urmeze cursul si asta doar pentru confortul vostru nu pentru al animalului.Va place sa detineti controlul....habar n-aveti pe ce lume traiti.



Alexei, mi se pare o adresare extrem de urata!!!!!! Aici fiecare isi exprima opiniile, eu nu ti-am adresat apelative jignitoare, si ma deranjeaza cand vad asa ceva!!!!


V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Mar 2008, 04:16 PM
Mesaj #40


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Alexei, urmatorul mesaj de acest gen va duce la suspendarea contului.

Multumesc pentru intelegere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Mar 2008, 04:19 PM
Mesaj #41





Guests






Cu exprimarea asta ai aratat exact cat de mult te duce mintea... Pacat...

Fiorangella, bine ai venit la Han hug.gif Te rog mult, nu baga in seama postul lu' musiu alexei, ca stii tu cum e cu masculii si orgoliile lor wink.gif

Sper sa ai o sedere cat mai placuta aici si sa ne bucuri privirile cu mesajele tale wink.gif hug.gif

Si da, mi-s de-acord cu ce spui tu, "fata", ca io tot nu cred ca inecatul si calcatul cu masina fac parte din "selectia naturala" nonono.gif ... :sigh:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 7 Mar 2008, 08:53 PM
Mesaj #42


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



Mda...imi cer scuze pentru cele spuse dar ma deranjeaza cand mi se pune in carca o afirmatie aberanta de care nu sunt raspunzator(nu e prima data).La mine in comuna omu' da binete cand iti intra-n curte si dupa aia isi spune oful,d-ra a inceput sa arunce cu noroi innainte de a-si expune pct. de vedere...da' mai bine tac.
@afrodita,inca nu stii ce-mi poate capul,te cam grabesti sa tragi concluzii thumb_yello.gif
@mihai,Dios urmareste indreptarea pacatosului nu moartea acestuia rolleyes.gif ,cred ca te-ai cam grabit cu acea mustrare,or fi unii mai egali ca altii ?sorry.gif


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiorangella
mesaj 11 Mar 2008, 02:33 PM
Mesaj #43


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 3 March 08
Forumist Nr.: 11.345



Veritas mwah1.gif iti multumesc... si tie Afrodita, pentru cuvintele de intimpinare... sper sa ne intilnim la din ce in ce mai multe subiecte ( topicuri, thread-uri...cum li se spune pe-aici?) si sa discutam lucruri din ce in ce mai interesante.

Alexei, in cam toate postarile tale exista cite o idee ( sau povestire) ce poate fi ignorata, combatuta si/sau demonstrata ca fiind contestabila.

Exemplul 1...(cuvinte in plus, pe linga subiect):

mai am eu un "pretin" dintr-asta ce a cumparat un cuplu de white terrier,cand au ajuns la maturitate sexuala a dezvirginat femela cu degetul (dupa sfatul veterinarului),dupa 3 fatari a sterilizat-o(tot dupa sfatul veterinarului)ca cica fatarea ii slabeste organismul...sunt curios sa vad daca veterinarul nu ii recomanda vreun aparat de facut l..ba pentru mascul


Sincer? Chiar ai simtit atit de mult nevoia sa ne povestesti asta? Nu numai ca e un exemplu izolat, pur si simplu ( fara valoare de argument) dar cuvintele tale sint ...cum sa le spun...nelalocul lor...Ce ai scris NU vine sa sprijine ideea generala anti-sterilizare ci eventual o experienta a ta, personala adica auzita/vazuta de tine in "curtea" prietenului tau ( cum altfel).

Tot in acelasi registru ( folosind cuvinte nelalocul lor, daca le pot numi doar asa), ai scris:

"inceara o diafragma,ieftin,practic si refolosibil", fara niciun motiv ( intr-un debate, fiecare idee folosita drept argument trebuie sa fie motivata de argumentul anterior, am vazut ca-ti place sa gugalesti ...cauta deci regulile unui debate de calitate, o sa-ti foloseasca foarte mult in viata iar acesta este un sfat bineintentionat, deloc ironic).

Ca sa termin cu exemplul 1...iata ce ai scris aici:
"Apropos de "rasa pura",stiati ca hitler era semi castrat?
Oare eunucii cum se simteau in preajma sotiilor sultanului?Va imaginati ditai haremu' ispititor,imbietor si pofticios pazit de bietii eunuci?Oare ei erau castrati tot din compasiune? "





pai spune si tu...cum sa mai iau de bun ce scrii...daca te tot referi la castrare ( si apropo, nu exista semi-castrare...) si cam fiecare "glumita" a ta despre ( in principiu) sterilizarea animalelor e raportata la oameni si la castrarile lor...O fi insemnind, n-o fi insemnind ceva pentru tine...nu stiu, cert e ca faci apropieri fortate intre doua probleme TOTAL diferite.

Exemplul 2: ( cuvinte amestecate...rau).

Citeste ce-ai scris aici: "Ca o iei sau nu in apartament asta tine de decizia fiecaruia,dar chestia cu sterilizarea are un iz proaspat venit de prin vestul supercivilizat ce are la baza o stategie economica.Un catelus in italia costa intre 600 si 1000 de euro-productie italiana-ca cica astia importati din est(inclusiv romania)sunt purtatori de boli si virusi si au o foarte mica sansa de supravietuire.

Explica-mi si mie ce legatura are sterilizarea animalelor de apartament ( sau a celor de pe strada) cu strategia economica asa cum ai explicat-o tu....Noi vorbim aici de sterilizarea animalelor obisnuite, cele fata de care avem o responsabilitate asumata si pe care nu avem cum sa le supunem inmultirilor necontrolate, pe cale naturala, ori tu te referi la incrucisari controlate, pentru pui, in vederea obtinerii unui profit. Sa fii sigur ( daca nu cumva esti deja, avind o pereche de ciobanesti germani...stii la ce ma refer) ca cei care cresc animale de companie plecind de la pui valorind intre 600 si 1000 de euro NU vor avea de gind sa sterilizeze animalele. E o mare diferenta intre a tine sau ingriji animale pentru ca ti-s dragi ( si atunci iti pasa daca sufera) si a creste animale pentru inmultiri si incrucisari...

Tocmai pentru ca aceasta diferenta nu este evidentiata in postarea ta, consider ca ideea-ti e doar o constatare si nu un argument solid.

Exemplul 2 ( cuvinte de dragul cuvintelor)

Citez : "....porcul nu e animal de companie,el este castrat nu din "dragoste" ci din necesitate"


Te contrazic: porcul este considerat animal de companie de destul de multa lume, asa ca poate fi pus pe lista. Unii chiar il gasesc suficient de asemanator ciinelui, cind vine vorba de dresaj.


"Bataile intre masculi sunt normale si fac parte din acea parte de instincte primare ce duc la perpetuarea speciei,cel mai bun castiga in felul asta isi perpetueaza genele,ca pe tine sau pe alte "iubitoare" de animale va doare inima sa va vedeti motaneii paruiti este mai putin relevant pentru legile naturii.
In loc sa le taiati co..ele de ce nu le taiati unghiile? "




Nu ai inteles un lucru, cei care sint de acord cu sterilizarea animalelor nu si-au setat astfel pozitia pentru ca ii doare inima ( asa cum tendentios ai spus) sa vada motanei paruindu-se ( sau poftim...ciini care se musca)...ci fiindca le pasa ce se intimpla cu puii rezultati din inmultirea necontrolata sau de suferinta animalelor de apartament care nu pot fi lasate in strada pentru a-si indeplini misiunea naturala, sau de epuizarea acelora care au avut destule fatari si/sau probleme e sanatate.
Cit despre taierea unghiilor, ar trebui sa stii ca aceasta scade mult calitatea vietii, atit a unei pisici cit si a unui ciine. Nu e neaparat vorba despre lucruri ce tin de instinct ( scurmare, catarare, "lupta" intre masculi) cit de partea fun a vietii de ciine si pisica. Nu discutam despre alte specii, cel putin nu acum. Pentru acestia, unghiile ( ghearele) reprezinta de-a dreptul degete...in fine, e o alegere personala ( si depinde de la caz la caz) daca stapinii ( carora mie imi place mai mult sa le spun prietenii) animalelor aleg sa le taie sau nu unghiile. Eu am ales sa nu ii tai unghiile pisicii mele, am gasit diverse informatii care m-au ajutat sa hotarasc asta.

off topic: demn de remarcat e ca ai amintit de mai multe ori de "castrare" si taierea "co...", din nou, nu stiu ce inseamna asta...( de tot ne-o zici) dar mi se pare putin nedrept sa nu iei in considerare ca sterilizarea e mai mult decit "atit"...si nu se refera neaparat la extirparea organelor in sine si nu se aplica doar la masculii speciilor.

"In ceea ce spuneai tu de bunicii de la tara unde surplusul de puiuti vine abandonat sau omorat...e firesc,face parte din legile naturii,si barza creste doar doi pui,restul ii arunca din cuib."


Din nou, compari pere cu prune ... Pentru animalele salbatice sau salbaticite, problema se pune altfel. Pentru barza aceea nu e cineva, in mod oficial responsabil si chiar daca ar fi ( ca in cazul in care acestea devin daunatori, distrug ecosistemul) omul ar putea cel mult sa le distruga si pe ele cu tot cu pui, intr-o ampla actiune de exterminare...

"Intrebarea asta ar trebui sa ti-o pui inainte de a scoate un animal din habitatul sau,in natura un animal nu se inmulteste mai mult decat necesarul inregistrat in acea perioada,acelasi lucru si e valabil si pentru subiectul "cainii maidanezi"
vasectomia sau legarea trompelor la specia umana se practica in urma unei decizii personale(cred ca ar iesi un topic intersant pe acest subiect)"




Mi se pare stupida ideea cum ca "in natura un animal nu se inmulteste mai mult decat necesarul inregistrat in acea perioada"...adica nu-i gasesc niciun suport ( si cum oare se inregistreaza necesarul?) , observa te rog ca am spus ca ideea e stupida, nu am facut deci atac la persoana....
Vorbind despre decizie personala, ar fi interesant de stiut cum se poate afla decizia personala a unui animal dar mai ales cum putem afla daca acesta are sau nu o decizie ( un discernamint dovedit).

Cit despre habitat, e lesne de inteles ca animalele domestice ( printre care si cinele, pisica dar si porcul) au fost scoase din habitatul natural cu mult, mult timp inainte ( si iar iti las tie placerea sa gugalesti ca sa afli si cam cind) ori aceasta actiune fiind deja infaptuita, finalizata, nu mai putem interveni asupra ei dar putem interveni ( si sintem obligati sa o facem) asupra rezultatelor, de multe ori nedorite, asupra ansamblului. Nu ne putem intoarce in timp, sa reglam ecosistemul dar putem avea grija de el de acum inainte, cu ajutorul controlului asupra inmultirilor peste limita sau dimpotriva, acolo unde se cere, prin inmultiri controlate, in exces ( vezi exemplul speciilor pe cale de disparitie).


"In ceea ce priveste sterilizarea animalelor de companie imi mentin afirmatia precum ca e o moda venita din vest(am si argumentat-o)si o consider in continuare un sadism dictat de egoismul nostru.In mare treaba sta cam asa:vrem un animal in casa dar ne deranjeaza perioada de rut,mirosul de sperma etc,solutia il sterilizam,inspre binele lui ,in realitate pentru confortul nostru,in felul asta ne pastram mascota si ne debarasam de "accesorii",dupa o perioada de... moare animalutul si avand in vedere ca nu a avut urmasi cumparam(adoptam) altul,o chestie absolut fireasca pentru noi OAMENII,nu suntem noi cei care decid soarta lumii? "

Deocamdata, trist sau nu, DA, noi oamenii ne-am dovedit ( prin incercari repetate) capacitatea de-a schimba ( mult spus decide...totusi) soarta lumii. Si daca soarta lumii inseamna printre altele si sa poti daca vrei sa schimbi cruzimea semenilor indreptata asupra animalelor ( prin neglijenta, inec, suturi in burta pe casa scarilor, incendierea puilor nevinovati pentru distractie, tavalirea animalelor strazii prin smoala incinsa - vezi video pe youtube...).
Printr-o putere ( relativ inca neinteleasa) s-a confirmat ca oamenii reprezinta o veriga rezistenta in lantul existentei vietii pe pamint si nu putine au fost ocaziile in care ne-am dovedit superioritatea cu ajutorul gindirii. In concluzie daca putem avea gindirea ( si discernamintul) de partea noastra si putem preintimpina aceste abuzuri asupra animalelor, iata e FOARTE bine sa intelegem ca ar trebui sa o facem, responsabil ...si nu lasind natura (pe care tot noi am tulburat-o, nu?) sa se descurce.
In zilele noastre, natura nu se mai poate descurca singura. Noi am tulburat-o, noi sa o reasezam dar nu inainte de a reechilibra niste lucruri.

Tu, Alexei, sustii ( cu jumatate de argumente) un mod " idealist" de-a suporta ( in sensul de a mentine un sprijin, un suport) in mod pasiv cursul naturii ( cu tot cu moartea accidentala a animalelor...?!), ori pentru asta nu exista suficient background.


Despre citatul acela lung cu originea speciilor si selectia naturala, nici nu ma mai obosesc sa-l comentez. Nu e gresit ce scrie ci e doar folosit gresit ( inutil) drept baza pentru a demonstra ca o pisicuta de apartament care, in mod real nu are sanse sa se intilneasca cu motani in calduri ( decit daca acestia exista...dar chiar si atunci, tot nu se pune problema imperecherilor daca problema puilor nu e solutionata sau, se urmareste o imperechere pentru pui), nu ar trebui sterilizata...

In fine, inchei aici, deocamdata...

Acest topic a fost editat de fiorangella: 11 Mar 2008, 02:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 11 Mar 2008, 03:27 PM
Mesaj #44


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



clapping.gif bine spus-bine tastat,totusi raman la prima impresie,nu ai inteles esenta. nonono.gif


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Mar 2008, 03:27 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Sunt anti-sterilizarea animalelor de casa. Nu prea mi se pare normal sa pretinzi ca esti iubitor de animale, insa poti fara sa clipesti sa le castrezi, doar ca sa le adaptezi la viata in apartament. De aia nu am caine sau pisica, si nu voi avea, pana nu voi sta la curte. Consider ca un om care tine animale (mai ales mari) in apartament le chinuie inutil.

Daca ar incerca sa ma castreze cineva pe mine, cred ca as prefera sa mor, doar o parere. Oare ce ar zice animalul daca ar putea sa vorbeasca?
QUOTE
porcul nu e animal de companie,el este castrat nu din "dragoste" ci din necesitate


E animalul meu preferat. O sa imi iau unul daca o sa stau la curte.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 11 Mar 2008, 03:51 PM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



QUOTE(Blakut @ 11 Mar 2008, 02:27 PM) *
E animalul meu preferat. O sa imi iau unul daca o sa stau la curte.



ca si animal de companie? unsure.gif


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiorangella
mesaj 11 Mar 2008, 04:00 PM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 3 March 08
Forumist Nr.: 11.345



QUOTE(alexei @ 11 Mar 2008, 03:27 PM) *
clapping.gif bine spus-bine tastat,totusi raman la prima impresie,nu ai inteles esenta. nonono.gif


Nu ma uimeste raspunsul tau eliptic, deloc folositor subiectului ( "raspuns" la care iata, "raspund" pentru prima si ultima oara, pe sistemul: nu ai nimic de spus, DECI nici eu...).
Cunosc genul de membru ( al unui forum, desigur) care isi ascunde neputinta, necunoasterea, in umbra incapatinarii unui cap-tare: "stiu eu mai bine, caci eu prind esenta, spre deosebire de tine"... in defavoarea unui cap-limpede.



Esenta exista ( in realitate ) cu sau fara voia ta, cu sau fara intelegerea-ti "princiara" de crescator de ciobanesti germani, pentru pui sau nu.

Considera-te scuzat.
The end.

p.s.: Ironia este un instrument fascinant. Greu de minuit. Do not try this at home, without reading carefully the instructions.

End of session. Roger?



Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 11 Mar 2008, 04:18 PM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



QUOTE(fiorangella @ 11 Mar 2008, 03:00 PM) *
Nu ma uimeste raspunsul tau eliptic, deloc folositor subiectului ( "raspuns" la care iata, "raspund" pentru prima si ultima oara, pe sistemul: nu ai nimic de spus, DECI nici eu...).
Cunosc genul de membru ( al unui forum, desigur) care isi ascunde neputinta, necunoasterea, in umbra incapatinarii unui cap-tare: "stiu eu mai bine, caci eu prind esenta, spre deosebire de tine"... in defavoarea unui cap-limpede.



Esenta exista ( in realitate ) cu sau fara voia ta, cu sau fara intelegerea-ti "princiara" de crescator de ciobanesti germani, pentru pui sau nu.

Considera-te scuzat.
The end.

p.s.: Ironia este un instrument fascinant. Greu de minuit. Do not try this at home, without reading carefully the instructions.

End of session. Roger?

pe mine ma uimeste raspunsul tau "tanti froid" avand in vedere minutiozitatea de care ai dat dovada ma mira faptul ca nu ai observat ca e vorba de doi ciobanesti(masculi),nu-un cuplu,si mai e un lucru ce ti-a scapat,ai facut o antiteza:cap-tare(eu),cap-limpede(matale),as zice eu,forzata,tare si limpede nu prea sunt antonime,fapt ce denota ca esti slab pregatita.Ok roger?
Si mai e un lucru,inca nu am inteles daca esti pro sau contra sterilizarii animalelor(ca tot vorbeai de raspuns eliptic),eventual niste argumente care sa-ti sprijine ideile "limpide" sunt bine-venite.

Acest topic a fost editat de alexei: 11 Mar 2008, 05:57 PM


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 11 Mar 2008, 06:09 PM
Mesaj #49





Guests






Cica nu e bine sa te bagi intre doi care se "cearta", da' n-am ce face, nu pot sa tac (da, gura aia mare harhar.gif ): frumos scris fiorangella biggrin.gif

Alexei, inca mai poti veni cu argumente strong tongue.gif Uite, de exemplu blakut a spus clar care e pozitia lui fara sa acuze pe nimeni si explicand si de ce a ales asa. Acuma e randul tau harhar.gif

Ah, PeSe: noi stam la casa si pentru ca nu se doreste o armata de puiuti, dupa doua fatari pisica a fost castrata. Tot se plimba pe-afara, ii fugareste pe motani laugh.gif si e cat se poate de sanatoasa si ok. Nu da semne ca ar duce dorul graviditatii si imperecherii. E o frumoasa si o scumpica biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Messa
mesaj 28 Apr 2008, 05:43 PM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 14 November 05
Forumist Nr.: 7.261



Eu cred ca discutia asta nu-si are locul... pentru ca sterilizarea adesea nu este o optiune, ci o necesitate. Asta, bineinteles, pentru cei care vor sa evite diversele probleme de sanatate specifice animalelor de apartament care nu au acces la semeni de sex opus atunci cand vor ele.

Am sa dau un singur argument din cateva zeci. Piometrul la femele.

Piometrul (acumulare de puroi in uter) este stadiul final al unei boli inflamatorii uterine datorat suprainfectiei bacteriene oportuniste care apare in general la animalele femele nesterilizate care sunt tinute in apartamente.

Mecanismul este urmatorul - in natura, un animal femel traieste dupa urmatoarea schema logica: intra in calduri, se imperecheaza, ramane insarcinat (sau nu, caz in care revenim, in bucla, la intrarea in calduri), duce o sarcina la termen (sau moare sau avorteaza), naste pui (sau moare la nastere sau mor puii sau ii sunt mancati), ii alapteaza (sau ii sunt mancati de alti pradatori sau moare in cautare de hrana si puii mor de foame fara mama), ii intarca si intra iar in calduri. Un animal femel adult in natura traieste in acest ciclu de calduri-sarcina-alaptare pana cand moare de batranete sau din alte motive care tin de pericolele naturale.

In perioada de calduri, organismul femel sufera niste transformari care il pregatesc pentru o eventuala sarcina. In perioada de sarcina, organismul hraneste puii din uter si se pregateste de stadiul urmator, alaptarea. In perioada alaptarii, uterul se reface, pregatindu-se pentru o urmatoare sarcina etc etc etc. Aceste transformari presupun inflamarea, irigarea suplimentara cu sange, refacerea tesuturilor uterului, de la mucoasa uterina la musculatura. Si sunt firesti, animalul fiind programat pentru asta. In conditiile in care animalul este "de casa", aceste etape in mod normal ciclice nu mai au ciclicitate. Organismul se pregateste pentru sarcina cu fiecare perioada de calduri si sarcina nu se produce decat foarte rar, situatie in care organismul se pregateste iar si iar si de aici calduri repetate, inflamare repetata a tesuturilor si incidenta crescuta a piometrului. Sau, in varianta in care femela ramane insarcinata si puii sunt inecati la nastere, lipsind perioada de adaptare si refacere pe durata alaptarii firesti, plus despartirea brusca de pui, predispun femela la aparitia inflamatiilor la nivelul mamelelor (mastite) si la o "grabire" a reinstalarii starii de pregatire pentru o noua sarcina, deci calduri, deci inflamatii, deci risc crescut de aparitie a piometrului.

Oricum am rasuci problema, realitatea e ca piometrul apare mult mai des in cazul animalelor care nu isi indeplinesc menirea naturala in ritmul natural.

Prin urmare, sterilizarea femelelor, prin eliminarea pe cale chirurgicala a organului predispus, nu reduce, ci INLATURA complet riscul aparitiei acestei complicatii (care poate fi fatala si tratamentul este fie cu antibiotice, dar cu rezultate slabe, fie chirurgical, prin sterilizare de urgenta, care comporta riscuri crescute, datorita prezentei infectiei).

Daca mai vreti argumente, mai am...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 29 Apr 2008, 03:09 AM
Mesaj #51


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Un animal femel
thumb_yello.gif
Astept sa ne povestesti ceva si despre un animal mascula.... ohyeah.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Messa
mesaj 29 Apr 2008, 07:55 AM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 14 November 05
Forumist Nr.: 7.261



Animalele mascula sunt din alta specie: specia care sta pe schela si te fluiera cand mergi pe strada... sau specia care face glume proaste wink.gif

Animal femel, animal mascul sunt exprimari foarte corecte. Animal "femela" este incorect; ori spui animal femel, ori spui femela direct. In sintagma "animal femel" definesti si regnul la care te referi, si sexul individului. Bineinteles, nu individ in sens de persoana rofl.gif Dar suntem offtopic daca discutam de asta, nu crezi?

Ai ceva de obiectat cu privire la piometru?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 30 Apr 2008, 06:26 PM
Mesaj #53


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Am citit si eu despre bolile astea inainte sa-mi sterilizez pisica... Si totusi, cat timp foarte multi se revolta atunci cand afla ca ti-ai sterilizat animalul, de ce nu si-ar avea rost discutia? tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Messa
mesaj 2 May 2008, 04:45 PM
Mesaj #54


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 14 November 05
Forumist Nr.: 7.261



Vroiam sa spun ca nu-si au rost ironiile si persiflarile. Vroiam sa spun ca decizia de a steriliza un animal este cat se poate de serioasa si ca beneficiile depasesc cu mult pseudoproblemele generate de opinia, de altfel normala in lipsa informatiilor despre subiect, conform careia sterilizarea/castrarea sunt proceduri care nu sunt in natura animalelor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 2 May 2008, 10:28 PM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Messa, bine ai venit pe acest topic.

Cum am 8 animale pe langa casa, bineinteles ca li s-a intamplat exact ce ai povestit...Una din pisici a facut piometru ( culmea nenorocului, la primul ciclu de calduri), s-a umplut de puroi ( curgea din ea la propriu, groaznic) , am operat-o de urgentza si a scapat...

Acum 2 zile, singura catzea necastrata a facut un singur pui, mic, prematur ( nu stim de ce, pt. ca o ingrijim si alimentam f. bine) si care a murit dupa o zi, desi am facut ( si noi si veterinarul) tot ce am putut sa-l salvam. Acum ii facem catzelei injectii sa elimine totul, o sa faca febra laptelui, e innebunita de dorul puiului, si noi de mila ei. Ii punem comprese reci pe burta, nu vrea sa manance, plange tot timpul si isi cauta puiul, e groaznic. Cum nu am de gand sa o duc pe la concursuri, si la fiecare 6 luni sa treaca prin calduri ( eventual pui), o s-o castram.

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 May 2008, 06:24 AM
Mesaj #56


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Veritas, gaseste un pui de la alta catelusa, eventual pisoi, si se rezolva cu febra laptelui.
In felul acesta este sigur!


Acest topic a fost editat de contraste: 3 May 2008, 06:26 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Messa
mesaj 3 May 2008, 08:15 PM
Mesaj #57


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 14 November 05
Forumist Nr.: 7.261



Bine v-am gasit smile.gif

Catelusei, ce-i faceti? Ocitocina si etamsilat? Febra laptelui, da, s-ar rezolva (si ar fi si o fapta buna) cu alt pui, dar se poate si cu masaj local si... mulgere. Complicat, oricum... saracuta sad.gif SANATATE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 5 May 2008, 05:29 PM
Mesaj #58


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Injectii de 2 ori pe zi cu ocitocina, alergat sa elimine resturile, comprese reci pe burta. Din fericire au fost zile ploioase si, cum iubeste la nebunie apa ( si noroiul sorry.gif ) a stat mai mult uda pe burta&picioare, cred ca i-a facut bine, ca acum nu mai are burtica tare, s-a retras.In schimb s-a atasat de o jucarie chitzaitoare pe care o tine tot timpul in gura, o plimba, o "culca", o lasa jos numai cand mananca... Mi-e tare mila de ea....


Multumim de sfaturi si urari,

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 5 May 2008, 07:34 PM
Mesaj #59


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Exista un consens printre medici in ziua de azi ca animalul sa fie dat la monta cel putin odata, pentru a-i asigura acel "boost" al sistemului imun si al maturizarii depline a organismului... dupa aceea, sterilizarea este... o ptiune de luat in calcul, in functie de animal...
Vreau sa spun ca am in casa si caine si pisica... amandoua animalele femele... amandoua "maidaneze"... cateaua intra cam de doua ori pe an in calduri... in schimb pisica intra aproape lunar, in acelasi ritm cu celelalte maidaneze... si cine are pisica stie cat de enervant poate fi miorlaitul unei pisici in calduri...
Pisica as steriliza-o, mai ales ca nu cred sa existe vreo intentie de a o da la imperecheat... cateaua... nu prea, deocamdata, deoarece vreau sa o dau la imperecheat macar odata... dupa aceea insa, medicul veterinar ne-a sfatuit sa prevenim bolile sistemului genital la care se pare ca este predispusa (deja a avut loc un episod) prin sterilizare...
Aceleasi metode si principii se pare ca se vor a fi implementate si la oameni, pentru a preveni sarcinile nedorite si, intamplator si suprapopulatia (in anumite zone)... deja vasectomia si ligatura trompelor uterine se practica aproape pe banda rulanta...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 5 May 2008, 09:30 PM
Mesaj #60


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Ahriman, am auzit si eu teoria asta cu datul la monta macar o data. Nu stiu ce sa zic.... Iti povestesc o intamplare reala: O prietena de-a mea avea pisica. O iubeau foarte mult toti, era copilul cel mai rasfatat si iubit in casa aia. La fel ca tine si ca mine, prietena mea a auzit povestea cu imperecheatul. A asteptat pana pisica a ramas "gravida" si a fatat... Cum puiutii nu ii putea pastra, le-a gasit stapan si i-a dat. Dupa care, nu se stie inca din ce cauze, pisica a inceput s-o ia razna. Sa devina din ce in ce mai agresiva.... Pana cand, dupa ce a umplut-o de sange pe mama prietenei mele, au fost nevoiti sa o dea altcuiva care statea la casa. Nu stiu ce s-a intamplat cu pisica, pentru ca dupa aceea nu am mai tinut legatura cu fata respectiva... cert e ca nici ei (pisicii, care a trait toata viata in casa), nici lor nu le-a fost prea bine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 5 May 2008, 09:56 PM
Mesaj #61


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Puii au fost dati inainte sau dupa ce au fost "intarcati"? Fiindca si la animale e nevoie de o perioada de trecere ca la oameni...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Messa
mesaj 6 May 2008, 12:54 AM
Mesaj #62


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 14 November 05
Forumist Nr.: 7.261



Veritas, "adoptia" unei jucarii este foarte normala la o femela care si-a pierdut puii. Incearca incet, incet, sa ii indepartezi jucaria si sa ii distragi atentia cu jocuri, mangaieri etc.


Ahriman, de ce vrei sa inmultesti maidaneza? blink.gif Adica vrei sa contribui la inmultirea cainilor asa, numai pentru ca tu crezi ca exista acel "consens" de care spuneai? Dar acel consens nu exista! Hai sa-ti spun ce am observat eu, in 4 ani de cand interactionez cu medici veterinari - medicii de moda veche recomanda o monta in viata, cei tineri, care sunt mai la curent cu noile studii si cercetari in domeniu contrazic aceasta idee, majoritatea medicilor activi fiind deja cei care nu recomanda "macar o monta". Daca nu ma crezi, iti pot da o multime de linkuri catre articole de specialitate pe tema asta, si de pe site-uri din RO, si din straintatate.

Plus ca, dincolo de argumentul medical, mai exista si cel moral - daca inmultesti maidaneza, vei cauta stapani pentru puii ei, nu? Puii ei poate vor face si ei pui, nu, ca multi cred in chestia asta cu "monta macar o data". Daca faci un simplu calcul, considerand ca o catea naste in medie 4 pui dintre care tot in medie doi sunt femele, care la randul lor nasc fiecare cate 4 pui, treaba asta perpetuandu-se in progresie geometrica pe durata a cati ani vrei tu, sa zicem 10... obtii o cifra care iti va arata ca pe umerii tai, dintr-o singura monta, apasa responsabilitatea unui numar absolut impresionant de maidanezi... dintre care un numar la fel de impresionant ajung in strada, sub masini, batuti, cu raie, morti de foame si rosi de boli. Vrei ca urmasii fetei tale sa se chinuie pe strada? blink.gif

Si, cu cat mai multi dintre "nepotii" tai canini vor gasi stapan, cu atat mai multi dintre cei care se nasc pe strada din monte pe care nu le putem nici eu, nici tu impiedica, nu vor mai avea sansa sa fie adoptati... pentru ca locurile disponibile in casele oamenilor dispusi sa adopte maidanezi sunt limitate, iar numarul maidanezilor creste in fiecare zi.

Sper sa te gandesti la ce ti-am spus si sa procedezi cum simti ca e corect si bine.


Serenity, povestea pisicii respective este o anomalie, nu o regula; a fost doar o intamplare si nu cred ca are legatura cu faptul ca a facut pui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 6 May 2008, 01:02 AM
Mesaj #63


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
Serenity, povestea pisicii respective este o anomalie, nu o regula; a fost doar o intamplare si nu cred ca are legatura cu faptul ca a facut pui.


Sunt convinsa ca e o exceptie, totusi, trauma resimtita de orice "mama" atunci cand isi pierde puii nu e deloc o exceptie si e considerabila.... Oricum, ideea era aceeasi: ca datul o data la monta nu e neaparat o decizie buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 6 May 2008, 09:30 AM
Mesaj #64


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



QUOTE(Messa @ 6 May 2008, 01:54 AM) *
Veritas, "adoptia" unei jucarii este foarte normala la o femela care si-a pierdut puii. Incearca incet, incet, sa ii indepartezi jucaria si sa ii distragi atentia cu jocuri, mangaieri etc.
Ahriman, de ce vrei sa inmultesti maidaneza? blink.gif Adica vrei sa contribui la inmultirea cainilor asa, numai pentru ca tu crezi ca exista acel "consens" de care spuneai? Dar acel consens nu exista! Hai sa-ti spun ce am observat eu, in 4 ani de cand interactionez cu medici veterinari - medicii de moda veche recomanda o monta in viata, cei tineri, care sunt mai la curent cu noile studii si cercetari in domeniu contrazic aceasta idee, majoritatea medicilor activi fiind deja cei care nu recomanda "macar o monta". Daca nu ma crezi, iti pot da o multime de linkuri catre articole de specialitate pe tema asta, si de pe site-uri din RO, si din straintatate.

Plus ca, dincolo de argumentul medical, mai exista si cel moral - daca inmultesti maidaneza, vei cauta stapani pentru puii ei, nu? Puii ei poate vor face si ei pui, nu, ca multi cred in chestia asta cu "monta macar o data". Daca faci un simplu calcul, considerand ca o catea naste in medie 4 pui dintre care tot in medie doi sunt femele, care la randul lor nasc fiecare cate 4 pui, treaba asta perpetuandu-se in progresie geometrica pe durata a cati ani vrei tu, sa zicem 10... obtii o cifra care iti va arata ca pe umerii tai, dintr-o singura monta, apasa responsabilitatea unui numar absolut impresionant de maidanezi... dintre care un numar la fel de impresionant ajung in strada, sub masini, batuti, cu raie, morti de foame si rosi de boli. Vrei ca urmasii fetei tale sa se chinuie pe strada? blink.gif

Si, cu cat mai multi dintre "nepotii" tai canini vor gasi stapan, cu atat mai multi dintre cei care se nasc pe strada din monte pe care nu le putem nici eu, nici tu impiedica, nu vor mai avea sansa sa fie adoptati... pentru ca locurile disponibile in casele oamenilor dispusi sa adopte maidanezi sunt limitate, iar numarul maidanezilor creste in fiecare zi.

Sper sa te gandesti la ce ti-am spus si sa procedezi cum simti ca e corect si bine.
Serenity, povestea pisicii respective este o anomalie, nu o regula; a fost doar o intamplare si nu cred ca are legatura cu faptul ca a facut pui.



Pe acelasi principiu as putea sa argumentez de ce vor oamenii sa se reproduca, cand deja exista atatia oameni care mor de foame sau sunt ucisi nevinovati in razboaiele altora...
"Maidaneza" nu mai este maidaneza din moment ce este crescuta de mine deja de un an si jumatate... e de "rasa"... plus nu imi fac probleme ca nu voi gasi stapani pentru puii ei si in nici un caz nu ii voi da pe strada... chestia cu monta e, pentru cine nu stie, ca atunci cand se hotaraste imperecherea a doi caini de obicei se urmareste si ceva cu puii aia... nu se dau cainii la imperecheat ca si cum ai zice "hai sa ne uitam la un porno pe gratis"...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Messa
mesaj 6 May 2008, 10:04 AM
Mesaj #65


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 14 November 05
Forumist Nr.: 7.261



De ce nu citesti tot ce am scris? Tocmai ai spus exact ce am spus eu, dar fara a vedea urmarile. Unul dintre motivele pentru care maidanezii colcaie acum prin orase este exact mentalitatea pe care tocmai ai expus-o.

Cat despre oameni, sunt de acord! Chinezii au reglementat deja chestia asta. Si e aceeasi problema, cumva... nu se inmultesc cu cate 15 copii familiile "de rasa" (adica cei care muncesc, au cu ce trai, nu stau pe spinarea altora, contribuie la binele societatii cu taxe etc) ci fix... "maidanezii". Care traiesc din... ajutor social. Dar asta e o discutie care nu isi are locul la Pet World.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 6 May 2008, 03:27 PM
Mesaj #66


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Messa, te-as imbratisa cu mare drag. Sunt de acord cu tot ce ai scris, de aceea nu vreau sa-mi inmultesc animalele maidaneze...Oricat de mult i-as iubi, nu sunt sigura ca voi gasi stapani buni puilor, s.a.m.d.

Sunt de acord si ca rasa umana s-a inmultit necontrolat... Cautam cai si metode de a gasi noi surse de hrana pentru o populatie in crestere exponentiala, se moare de foame in multe tari, dar daca ai intreba pe careva cu 7 copii de ce l-a facut si pe nr.8 in conditiile in care ailalti 7 mor de foame, ai primi o privire bovina in cel mai bun caz...

Dar ai dreptate, aici nu e locul pt. aceste discutii.

Multumesc mult pt. poeziile pt. pisici mwah1.gif

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Messa
mesaj 9 May 2008, 12:11 AM
Mesaj #67


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 14 November 05
Forumist Nr.: 7.261



Veritas, ar trebui sa faca asa toata lumea. Si atunci chiar nu am mai avea probleme cu animale pe strada... dar sa schimbi o mentalitate... dureaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 10:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman