HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Energia Alternativa
kcapone
mesaj 25 Oct 2011, 08:59 AM
Mesaj #106


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



The Dude, daca te duci la Sumedru azi, fa te rog niste poze. pls.gif

In legatura cu energia ieftina spre moca un coleg de-al meu va finaliza in cateva saptamani o oferta bazata pe ...aer comprimat. Are omul depus brevet de inventie..etc. Casuta cu forma clasica deci pretabila ca si cabana, pe structura metalica, la cheie, cu 400 euro mp doar primul nivel (podul exista, este inclus in pret si poate fi locuit) fac unii.... Deocamdata au ridicat doar prototipul pt a vedea si "in viu" daca apar probleme tehnice.

Pe masura ce voi afla noutati vi le voi spune


Maxima sanatate!

Acest topic a fost editat de kcapone: 25 Oct 2011, 09:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Oct 2011, 12:34 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



O idee interesanta..sa vad daca pot ajunge...Merci ca mi-ai amintit.

Da, si eu zic ca ar trebui investigat mai atent sistemul asta cu structura metalica, desi unul mixt ar parea mai interesant la prima vedere.
Astept cu ninteres informatiile de la tine thumb_yello.gif

Later Edit:.... e in noaptea asta...nu mai pot ajunge...mare pacat.

Acest topic a fost editat de The Dude: 25 Oct 2011, 01:14 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 26 Oct 2011, 06:08 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(kcapone @ 25 Oct 2011, 09:59 AM) *
In legatura cu energia ieftina spre moca un coleg de-al meu va finaliza in cateva saptamani o oferta bazata pe ...aer comprimat. Are omul depus brevet de inventie..etc.

In ce consta inventia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Oct 2011, 06:08 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
kcapone
mesaj 26 Oct 2011, 06:43 AM
Mesaj #109


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



QUOTE(freeman @ 26 Oct 2011, 07:08 AM) *
In ce consta inventia?


In mare este vorba despre o pompa, mult mai eficienta decat cele existente, care in urma actionarii sale mecanice (eoliana tip Tesnic) si/sau electric (panou fotovoltaic) "face aer" comprimat ce se stocheaza in rezervor sub presiune. Evident este foarte eficient, inclusiv economic, in zonele unde nu ai curent la poarta si in ansamblurile de locuinte prin dimensionarea optima a rezervorului (ingropat). Costurile initiale sunt mai mici decat la "curent", si nici nu ai nevoie de baterii scumpe pe care sa le schimbi la max.10 ani ca in cazul energiei electrice prin panouri; rezervorul e garantat 100. Conversia aerului comprimat in lucru mecanic, si invers este de 100%. La curent este de maxim 40% si chiar daca pare ceva mai complicat, gandit pe termen nu tocmai lung sistemul merita atentie. Ganditi-va numai la accizarea curentului electric...ce sta la "mana statului", stat ce are continuu nevoie de noi surse de finantare. Amanunte absolut clare, in cateva saptamani.

Maxima sanatate!

Acest topic a fost editat de kcapone: 26 Oct 2011, 06:44 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Oct 2011, 08:38 AM
Mesaj #110


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Conversia aerului comprimat in lucru mecanic, si invers este de 100%.


Numai un perpetuum-mobile are un randament atāt de bun. Dacă invenţia se īncadrează īn tiparul respectiv, poţi s-o uiţi.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 26 Oct 2011, 09:32 AM
Mesaj #111


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



QUOTE(Erwin @ 26 Oct 2011, 09:38 AM) *
Numai un perpetuum-mobile are un randament atāt de bun. Dacă invenţia se īncadrează īn tiparul respectiv, poţi s-o uiţi.



Rectific: 99,83% laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doru_constantini...
mesaj 26 Oct 2011, 11:26 AM
Mesaj #112


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 153
Inscris: 5 April 09
Forumist Nr.: 13.635



Deci eoliana sau panoul fotovoltaic produce curent, pe care un motor electric (compresor) il transforma in aer comprimat. Rezervorul de aer functioneaza ca o baterie. Iar cand ai nevoie de curent, aerul din rezervor actioneaza un motor/rotor, ce-o fi, care genereaza curent. Am inteles bine?

Tot ai nevoie de panouri fotovoltaice, completate cu o eoliana, dar nu mai ai nevoie de baterii (componentele sistemului ce au cea mai scurta durata de viata). Problema e costul acestei instalatii, comparativ cu costul bateriilor.

Acest sistem nu e perpetuum mobile, deoarece primeste continuu energie din afara (soare/vant). Deci se poate sa functioneze.

Daca la pret e ok, dupa ce-l face, poate ma are de client.

Acest topic a fost editat de doru_constantiniu: 26 Oct 2011, 11:37 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Oct 2011, 11:33 AM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



N-ar trebui sa fie un cost prea mare...Comparativ cu alternativa acumulatorilor cu ciclu profund, dar si a instalatiei conexe..
Interesant, dar ar fi mai bine sa discutam pe topicul cu energii alternative.
Cine va avea nevoie de solutia asta...de altele ca ea, va cauta acolo si nu va gasi ce cauta...parerea mea ....

Acest topic a fost editat de The Dude: 26 Oct 2011, 11:35 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 26 Oct 2011, 11:44 AM
Mesaj #114


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



QUOTE(doru_constantiniu @ 26 Oct 2011, 12:26 PM) *
Deci eoliana sau panoul fotovoltaic produce curent, pe care un motor electric il transforma in aer comprimat. Rezervorul de aer functioneaza ca o baterie. Iar cand ai nevoie de curent, aerul din rezervor actioneaza un motor/rotor, ce-o fi, care genereaza curent. Am inteles bine?


Oarecum. Nu e vorba de un motor electric ci de o pompa ... mecanica. Iar panoul fotovoltaic nu e absolut necesar. Este mai mult de amorul artei, daca tot ti-l deconteaza statul si daca e soare sa faca si el ceva...si da in cazul asta poate fi nevoie de un motoras electric care sa faca si el aer, daca vrei.

Faza este ca vei puea folosi curent doar unde este strict necesar. TV, becuri..etc. Restul..gen aspirator s.a. merg pe ...aer. In loc sa bagi in priza..bagi in duza cu aer. Ceva cam ca la Peles unde existau (or mai fi si acum) duze pentru aspirator...existand numai un singur aparat ce deservea toata locatia.

Poti merge si pe motor electric pentru conversia aerului in curent, dar cel mai eficient este asa cum am spus mai sus.

In ideea cu folosirea aerului pentru diverse aparate si scule intra si casele de care vorbeam. Ele vor fi adaptate/construite in acest sens.

Mai multe, repet, peste cateva saptamani.

Ai dreptate the Dude, voi prezenta acolo pe larg informatia cand ea va fi gata.

Acest topic a fost editat de kcapone: 26 Oct 2011, 11:46 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doru_constantini...
mesaj 26 Oct 2011, 08:39 PM
Mesaj #115


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 153
Inscris: 5 April 09
Forumist Nr.: 13.635



Inseamna ca n-am inteles bine. Aerul e produs de o pompa mecanica actionata de ce? De aerul din rezervor? Adica aerul din rezervor actioneaza o pompa mecanica care produce aer? Daca da, acesta e un perpetuum mobile, adica o fata morgana. O asemenea instalatie n-ar funciona nici daca aerul din butelie ar fi folosit exclusiv pentru actionarea pompei care sa produca alt aer. Daramite daca mai folosesti aerul din rezervor si pentru altceva.

Deci aerul din rezervor il folosesti ca atare, sa aspiri si sa-ti schimbi rotile la masina sau il transformi in energie electrica?
Pentru ca nu-mi pot imagina nici o aparatura dintr-o casa de locuit care sa mearga pe aer. TV, calculatoare, aparatura electrocasnica... toate merg pe curent, continuu sau alternativ, dar pe curent. Pe aer pot merge doar motoare (fara electronica), adica o bormasina, un polizor, etc

Acest topic a fost editat de doru_constantiniu: 26 Oct 2011, 08:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Oct 2011, 09:51 PM
Mesaj #116


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Ideea e deja studiată, īnsă la scară mare, e vorba de a utiliza un spaţiu īnchis etanş (preferabil o fostă mină de sare sau alte minereuri stabile) ca acumulator de energie stocānd aer comprimat, pentru centralele eoliene şi solare care sunt supuse condiţiilor de mediu īntāmplătoare şi nu pot furniza energia electrică atunci cānd ai nevoie de ea. Sursa de energie e centrala eoliană sau solară sau oricare alta, chiar şi convenţională. Se folosesc turbine pentru producerea curentului cu ajutorul aerului comprimat atunci cānd este nevoie de el. O centrală termică pe gaz poate fi convertită convenabil şi cu costuri mult mai reduse pentru un astfel de sistem de stocare, pentru că cineva a inventat o turbină care poate merge şi pe abur (produs prin arderea gazului) şi pe aer comprimat şi este reversibilă. La scară mică costurile de punere īn operă a unei instalaţii s-ar putea să fie cam mari. Rezervorul de aer trebuie să fie măcar o cisternă de cāteva tone īngropată īn pămānt, astfel ca durata de funcţionare să fie destul de mare pānă bate vāntul sau iese soarele din nou... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 26 Oct 2011, 09:59 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Oct 2011, 09:58 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca e vorba de aer poate ar trebui sa ne spuna ceva despre volum, cat de mare ar trebui sa fie acel rezervor in care sa fie comprimat atata aer incat sa produca energie pentru o cabana, casa etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Oct 2011, 10:15 PM
Mesaj #118


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Cu cāt mai mult, cu atāt mai bine! Depinde şi de recipient, de presiune, de compresor, de turbina-generator. Eu am lucrat cu aer comprimat, pierderile sunt mari, e imposibil să ai un randament atāt de bun. Cānd comprimi aer compresorul se īncălzeşte şi căldura respectivă trebuie evacuată, se pierde. Cānd foloseşti aerul comprimat se pierde aer īn procesul respectiv şi randamentul este scăzut, īn unele situaţii ai nevoie de debit mare de aer ca să poţi obţine un lucru mecanic util şi atunci īn mod sigur ai vrea să ai īncă vreo 2-3 rezervoare pline. Apoi, pe măsură ce foloseşti aerul presiunea scade din ce īn ce mai mult şi atunci nici sculele pe aer nu mai merg la capacitatea lor. Apoi mai ai probleme cu apa din condens care trebuie purjată des, altfel cauzează probleme sculelor. Un rezervor metalic va fi supus la coroziune. Pentru o casă obişnuită estimez că este nevoie de o cisternă cam cāt cele cu care se transportă combustibilul. Īţi trebuie autorizaţie ISCIR pentru instalaţie şi control periodic la rezervoare. O alternativă e să foloseşti aer lichid şi butelii ca cele industriale, de presiune foarte mare. Nu vreau să ştiu cāt ar costa un compresor pentru aer lichid... blink.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 27 Oct 2011, 07:59 AM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Am 3 intrebari.
QUOTE(kcapone @ 26 Oct 2011, 07:43 AM) *
1. Costurile initiale sunt mai mici decat la "curent"
2. rezervorul e garantat 100.
3. Conversia aerului comprimat in lucru mecanic, si invers este de 100%.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 27 Oct 2011, 09:07 AM
Mesaj #120


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



Am transmis colegului meu parerile voastre si asa cum am spus de la inceput, amanunte voi da peste cateva saptamani.

Toate bune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
red73dog
mesaj 27 Oct 2011, 09:18 PM
Mesaj #121


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 4 October 11
Forumist Nr.: 28.216



DACA TOT NU ATI MUTAT DISCUTIA

http://www.youtube.com/watch?v=H2FObksO8jA...;feature=relmfu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doru_constantini...
mesaj 27 Oct 2011, 09:33 PM
Mesaj #122


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 153
Inscris: 5 April 09
Forumist Nr.: 13.635



Been there, done that.
Asta e o instalatie clasica deja, fumata dpdv tehnic si disponibila pe toate gardurile.
Noi vorbeam aici de altceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Nov 2011, 04:02 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



RENEXPO 9-11 Noiembrie 2011 - TARG INTERNATIONAL PENTRU ENERGIE

zilele astea, o expozitie la sala palatului care merita vizitata.....mai ales expozantii de la etajul 1 si 2.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 11 Nov 2011, 08:35 AM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Stiti pe cineva care se pricepe foarte bine la solara? dar la pompe de caldura?
M-as duce azi la expo.

Acest topic a fost editat de freeman: 11 Nov 2011, 08:39 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Nov 2011, 08:46 AM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



La pompe de caldura DA. Un inginer brici de la Romstal.
Daca te intereseaza ti-l dau pe PM...Pentru solara ia cat mai multe plinate din expo. Le vom discuta aici.
Multe sunt fake-uri...adica nu. Sunt pnouri intre panouri. Unul cat un A4 poate produce cat unul de 1mp, dar si costa pe masura.

du-te la expo...vb dupa aia....

Acest topic a fost editat de The Dude: 11 Nov 2011, 08:47 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Nov 2011, 05:32 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi am fost la cele de al IV-lea Targ International pentru Energie (RENEXPO). Dezamagirea a fost maxima. Majoritatea expozantilor aveau oferte pentru consumatorii mari si mijlocii, nu cred ca am vazut oferte pentru consumatorii mici, proiecte, kituri pentru partea domestica nu industriala. Am vazut doar doua eoliene una la intrare si alta in interior si una si alta la preturi prohibitive pentru o gospodarie modesta. Nu am vazut generatoare cu magneti de neodium, nu am vazut magneti de neodium, nu am vazut kituri pentru elice orizontale si verticale. Am facut repede la cateva standuri cerere pentru o solutie eoliana, fotovoltaica si de incalzire, nici una din oferte nu a fost mai jos de 6000 de euro. Cel mai tare stand din expozitie mi sa parut a fi al celor de la ASSET SYSTEM SRL (www.solartechnology.ro), care desi la prima vedere parea un stand educativ, oferea kituri, montaje simple, pentru obtinerea energiei alternative. Mi-as fi dorit macar cativa expozanti care sa aduca KIT-uri, de genul celor existente in UE, UK, USA, pentru cei care vor sa-si construiasca singuri si ieftin astfel de sisteme. Trebuie sa ajung in Germania, Olanda, UK pentru o astfel de expozitie de unde sa-mi cumpar un KIT de 1 kW eolian si solar, stilul asta secret, protectiv, al solutiilor ieftine la indemana oricui, ma enerveaza la culme.

Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Nov 2011, 03:15 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 12 Nov 2011, 08:36 AM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Am fost ieri la Sala Palatului la ora 16. Toti strangeau si erau pe picior de plecare de mult. Am vorbit cu vreo 5-6, spre deosebire de Marduk, mie mi-au oferit si solutii individuale. Daca doriti putem schimba informatii aici. Pe mine ma intereseaza ceva cam de 10 kw solar plus pompa de caldura (Dude rog pm pentru pompa si pentru solare voltaice si de incalzire apa). Eu am facut biz plan acum vreo 5 ani pentru panouri si eoliene, atunci nu dadea cu plus. Acum se pare ca da.

Acest topic a fost editat de freeman: 12 Nov 2011, 08:41 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 Nov 2011, 11:03 AM
Mesaj #128


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Marduk, cred că greşeşti īn privinţa puterii instalate de care ai nevoie pentru locuinţa ta. La puterea nominală a generatoarelor solare sau eoliene de 1KW nu īţi asigură constant la consumator această putere. Faci confuzie īntre generare şi consum, pentru că energiile neconvenţionale nu sunt constante ci sunt supuse alternanţei zi/noapte şi factorilor climatici. Tu trebuie să dimensionezi o rezervă de putere astfel īncāt să prevezi pierderile prin conversie şi stocare care nu sunt chiar neīnsemnate. Puterea sugerată de Freeman de 10KW este mult mai realistă pentru o locuinţă obişnuită. Din acest motiv cred că nu ai găsit instalaţii mai mici, ce doreai tu nu are utilitate practică ci e doar ceva demonstrativ.

Energia solară poate fi captată pentru īncălzire şi apă menajeră cu captatoare nepretenţioase pe care le poţi construi singur după planuri sau după idei proprii şi cu materiale uzuale. Īn schimb, cānd este vorba de eficienţă sau de a produce energie electrică se schimbă povestea. Randamentul celulelor solare actuale nu trece de 10-15%. Practic ai nevoie de o instalaţie de 10 KW pentru a produce 1KW dacă scazi şi pierderile de conversie. Ca să stochezi şi să reconverteşti această energie pe timpul nopţii sau cānd nu e soare ai nevoie de baterii scumpe cu ciclu profund. N-are cum să iasă ieftin, sau nu la cāt te-ai aştepta. O eoliană are sens doar dacă īn zona ta bate vāntul constant. Sunt relativ puţine zone īn ţară cu vānt constant ca direcţie şi intensitate.

Acest topic a fost editat de Erwin: 12 Nov 2011, 11:07 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Nov 2011, 03:35 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(freeman @ 12 Nov 2011, 08:36 AM) *
... mie mi-au oferit si solutii individuale.....

eu am facut cerere pentru 1-6kW, eolian si fotovoltaic, tu cat ai cerut?

QUOTE(Erwin @ 12 Nov 2011, 11:03 AM) *
... Practic ai nevoie de o instalaţie de 10 KW pentru a produce 1KW dacă scazi şi pierderile de conversie. Ca să stochezi şi să reconverteşti această energie pe timpul nopţii sau cānd nu e soare ai nevoie de baterii scumpe cu ciclu profund. N-are cum să iasă ieftin, sau nu la cāt te-ai aştepta. O eoliană are sens doar dacă īn zona ta bate vāntul constant. Sunt relativ puţine zone īn ţară cu vānt constant ca direcţie şi intensitate.

Asa este, concluzia pentru mine a fost ca la aceste costuri nu se merita. Bateriile sunt foarte scumpe iar viata lor este destul de scurta. Chiar si o eoliana nu-mi ofera cine stie ce pentru ca problema este la stocarea energiei. In cele din urma am decis sa-mi construiesc singur o eoliana verticala (cu un kit) si dou celule fortovoltaice, doar ca backup pentru cazul cand reteaua de electricitate are probleme. Voi folosi aceasta sursa doar pentru 6 becuri, pompa de la soba pentu incalzire, un frigider, un televizor si un laptop. Revin asupra nemultumirii mele referitoare la celebrele kit-uri, mie imi place foarte mult sa bricolez, faca asta din copilarie cand existau tot feluri de kit-uri, pentru amplificatoare, radiouri, orgi de lumi, automate etc. Ani de zile m-am bucurat de acele "jucarele" pe care ma "chinuiam" sa le ansamblez dar dupa ce le puneam in functiune aveam o mare satisfactie. Eu cred ca exista o piata pentru astfel de kit-uri in Romania, ce poate fi mai frumos decat sa faci ceva cu mainile tale de care te poti folosi apoi in diverse activitati.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 Nov 2011, 04:26 PM
Mesaj #130


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Aşa este, prietene, dar kit-urile apar cānd piaţa deja e saturată de produse. Comercianţii au interes să le vāndă pe cele gata făcute, e mai simplu şi profitul substanţial. Dacă eşti īndemānatic, poţi face captator pentru īncălzire şi apă caldă pentru că e cel mai uşor de făcut şi se merită, costul energiei termice obţinute amortizează lucrarea īn scurt timp.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 12 Nov 2011, 07:11 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Marduk @ 12 Nov 2011, 03:35 PM) *
tu cat ai cerut?

10kw.
Bricolajul e simplu. Trebuie doar sa le fixezi si conectezi. La calcule te pot ajuta eu (contra una sticla de vin bun moldovenesc, ca sa nu intri la banuieli). Dar trebuie sa se potriveasca la fix calculele, panourile, invertoarele, cablurile, si bateriile. Se pierde intre 5 si 15% in invertoare (cresti de la 17-33vcc la 230vca) functie de calitatea lor, eficienta panourilor de azi e de 14-18% si mai rar 22% . Ele au cam 15-20kg la 200-300w per panou. Lipsa pozitiei perfecte mai duce la pierderea a 5-10%. Un panou actual iti ofera 98% in primul an, 90% pana la 10 ani, 82% pana la 25 de ani.

Eoliana ridica probleme serioase de inaltime, constanta vantului, constructia turnului, rigiditatea mecanismului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Nov 2011, 07:53 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Multumesc pentru sprijin. Ma gandeam la o eolian verticala, eu am cabana la 800 m altitudine si cam bate vantul acolo. Am vazut cateva proiecte pe youtube, trebuie doar sa ma decid la unul din ele si sa-i dau drumu la treaba. Am gasit pe ebay generatoare auto pe magneti permanenti neodium, costa cam 250 dolari, ma gandesc la ceva simplu, imprumutat din domeniul auto, roti, curele, alternator etc. Mai greu este cu planurile pentru elice, n-am gasit ceva explicit, mura-n gura, cum zice romanul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 Nov 2011, 11:08 PM
Mesaj #133


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Īţi recomand un sistem Savonius cu ax vertical. Poţi folosi tablă recuperată de la butoaie. Ai nevoie de un ax solid din ţeavă cu perete gros, două lagăre cu rulmenţi potrivite, un cadru de susţinere din profile sudate şi un postament din beton. Angrenajul cu alternatorul se poate face cu o curea auto şi o fulie montată pe ax. Este cel mai la īndemānă şi nepretenţios. Funcţionează cu vānt din orice direcţie. Este īnsă important să ai cel puţin 2 trepte defazate, ca să pornească. Un sistem ceva mai bun este cu palele elicoidale, dar sunt mai greu de făcut. Dimensiunile nu sunt critice, dar este bine să te asiguri că instalaţia va rezista la vānt puternic, suportul din partea superioară se poate ancora cu cabluri de oţel.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 13 Nov 2011, 07:17 AM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Daca faci o eoliana simpla cu materiale auto etc, iti recomand solutia cu o elice tip cilindru cu ax vertical cu 4 pale, asa nu mai ai nevoie de mecanismul de orientare dupa vant a elicei ca la cele cu ax orizontal (ti-o desenez eu, alta sticla de vin, o poti bricola tu). Aceasta solutie e cu 30-40% mai ineficienta energetic si aerodinamic, dar e de 10-20 de ori mai ieftina. Totusi turnul trebuie sa tina in varf 100 kg (elicea plus generatorul de curent) si sa fie mai inalt cu 10 metri fata de cel mai inalt obstacol pe o raza de 150 m in jurul turnului. N-am glumit cand ti-am spus ca o eoliana implica probleme serioase de rezistenta si rigiditate. Astea sunt adevaratele probleme, partea electica si de generare a curentului sunt floare la ureche si se rezolva usor. Trebuie masurata sau aflata puterea maxima a vantului pe dealul tau pentru a sti daca jucaria trebuie sa reziste la 250 km/h vant sau la mai mult. Alta solutie ar fi sa o pui direct pe casa, daca se respecta ce am scris mai sus. Chiar daca o sa bagi otel mult in constructia suportului si rigidizarea elicei, iese mult mai ieftin decat a construi un turn.

Sisteme eoliene simplute (mai degraba jucarioare) erau la Praktiker, ele genereaza 24v si un curent atat de mic...

Spuneai ca vrei sa mearga un tv si un frigider. Frigiderul consuma curent dublu la fiecare pornire... (daca scrie pe el 300w, baga x2 si atunci ai stroboscop pe instalatie), la fel fac o multime de motoare si pompe. Masinile de spalat consuma mult. Tvul consuma mediu. Daca nu crezi aceste lucruri, le vei constata repede de tot pe pielea ta si e posibil sa te deziluzionezi crunt daca ai dimensionat prea mic.
Vorba lu' ma-mare: 'Think Big' si vei fi satisfacut. thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Nov 2011, 11:58 AM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Si alea profi tot 24v dau....unele dau 12v.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Nov 2011, 07:00 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Eu zic ca o eoliana nu merge mai pe nicaieri. Conditia minima de viteza a vantului presupune si o constanta a ei/lui.
Privite asa lucrurile conduc catre o singura idee: eoliana nu va functiona decat in putine locuri din Romania.

La mine eu am facut masuratori cu anemometrul. Concluziile ?? Ei bine, desi vantul imi parea o prezenta constanta si suficienta, el s-a dovedit a fi inutilizabil pentru cea mai mica dintre turbinele casnice. Ca atare ar fi trebuit sa cobor un domeniu mai jos. Acolo existau posibilitati insa nu am gasit importatorul...apoi a trebuit sa ma declar invins de gaselnita unui vecin, care cu o elice rudimentara si un alternator de Dacia 1300 facea cam acelasi lucru cu o instalatie performanta de circa 2000 de euro. Si folosea si un acumulator de tot rahatul (de autoturism 55A) pe care, daca l-ar fi inlocuit anual tot iesea mai ieftin.



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Nov 2011, 10:25 AM
Mesaj #137


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Marduk, nu ai niciun paraias prin apropiere? Hidrocentralele au cel mai bun randament, captai paraul, faceai un mic lac de acumulare, puneai o turbina si aia era.

Eu am facut o simulare acum vreo 3 ani pt un sistem de 10 Kwa (sistem integrat, panouri pt apa calda, eoliana, solara si pompa de caldura) si imi dadea pe minus rau, cand eram aproape de amortizare se termina perioada de garantie a componentelor.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Nov 2011, 11:47 AM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Cucu Mucu...microhidrocentralele sunt de departe cele mai eficiente investitii in domeniul energiilor astora, insa atentie mare ca mediul a primit unda verde ( jamie.gif ) sa desfinteze orice captare din asta. In viitorul imediat va fi necesara o autorizatie pe care nu o mai obti decat in conditii foarte grele de impuneri. Este posibil sa faci investitia si sa vina astia peste tine sa ti-o opreasca din exploatare.

Eu vorbesc aici de cele minuscule, care duc o gospodarie si nu mai mult...nu de alea de care s-a spus la televizor.

Dupa mine e o investitie periculoasa microhidrocentrala.

Acest topic a fost editat de The Dude: 15 Nov 2011, 04:43 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Nov 2011, 01:48 PM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 14 Nov 2011, 07:00 PM) *
...apoi a trebuit sa ma declar invins de gaselnita unui vecin, care cu o elice rudimentara si un alternator de Dacia 1300 facea cam acelasi lucru cu o instalatie performanta de circa 2000 de euro. Si folosea si un acumulator de tot rahatul (de autoturism 55A)....

thumb_yello.gif Astea sunt chestiile pe care le caut. Legat de acest raspuns as avea niste intrebari:
1. ce inseamna elice rudimentara? totusi elicea este foarte importanta si se construieste destul de greu.
2. poti folosi orice fel de alternator? nu ai de dacie, ai de DAC sau unul performant de Audi, ma gandesc ca le-as putea gasi la dezmambrari auto.
3. cu acest ansamblu poti incarca orice fel de acumulator, spre exemplu unul de 300 Ah?
Am vazut pe Youtube tot felul de proiecte, dar nu am vazut nici unul in realitate, functionand. M-ar interesa aceste solutii simple puse in practica cu piese de la desmembrari.

QUOTE(Cucu Mucu @ 15 Nov 2011, 10:25 AM) *
Marduk, nu ai niciun paraias prin apropiere?

Nu am, paraul este la 1 km de cabana mea. Dar voi face un sistem votovoltaic + eolian cu o baterie mai mare si cred ca va fi de ajuns pentru un backup de cateva ore. Cea mai mare problema o am cu elicea, am gasit un alternator performant, cu magneti permanenti, axul principal va fi un ax auto de la roata, antrenarea alternatorului ma gandesc sa o fac cu o curea danturata, pentru a reduce zgomotul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 15 Nov 2011, 01:52 PM
Mesaj #140


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Viitorul suna bine! Cam asa visez eu din copilarie sa fie doata casa mea: http://www.stylereport.ro/design/lampi-bio...-microbial-home


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 09:18 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman