HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sfintele Icoane
Catalin
mesaj 26 Nov 2003, 10:36 AM
Mesaj #71


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



O intrebare:

Daca un preot s-ar hotarî dintr-o data sa vinda toate icoanele, toate statuile, toate obiectele de cult si sa dea banii in sprijinul unei actiuni umanitare, ce parere ar avea biserica?

Acest topic a fost editat de Catalin: 26 Nov 2003, 10:37 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 26 Nov 2003, 11:56 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ Nov 26 2003, 10:46 AM)
O intrebare:

Daca un preot s-ar hotarî dintr-o data sa vinda toate icoanele, toate statuile, toate obiectele de cult si sa dea banii in sprijinul unei actiuni umanitare, ce parere ar avea biserica?

Poate ar fi mai bine, daca ma sta si ne-am gandi, daca Bisericile le-am inchiria si banii astfel obtinuti, i-am da saracilor. Am face o fapta buna? Multi sunt convinsi ca da.

QUOTE

1. Deci, cu sase zile inainte de Pasti, Iisus a venit in Betania, unde era Lazar, pe care il inviase din morti. 
2. Si I-au facut acolo cina si Marta slujea. Iar Lazar era unul dintre cei ce sedeau cu El la masa. 
3. Deci Maria, luand o litra cu mir de nard curat, de mare pret, a uns picioarele lui Iisus si le-a sters cu parul capului ei, iar casa s-a umplut de mirosul mirului. 
4. Iar Iuda Iscarioteanul, unul dintre ucenicii Lui, care avea sa-L vanda, a zis: 
5. Pentru ce nu s-a vandut mirul acesta cu trei sute de dinari si sa-i fi dat saracilor? 
6. Dar el a zis aceasta, nu pentru ca ii era grija de saraci, ci pentru ca era fur si, avand punga, lua din ce se punea in ea. 
7. A zis deci Iisus: Las-o, ca pentru ziua ingroparii Mele l-a pastrat. 
8. Ca pe saraci totdeauna ii aveti cu voi, dar pe Mine nu Ma aveti totdeauna. 


Tot asa spunea si Iuda.

Acest topic a fost editat de abureala: 26 Nov 2003, 11:57 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 26 Nov 2003, 12:09 PM
Mesaj #73


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Tot asa spunea si Iuda.


Aha, exact.

QUOTE ("Iisus")

pe saraci totdeauna ii aveti cu voi, dar pe Mine nu Ma aveti totdeauna.


Ce mai asteptam? pe Iisus nu-l mai avem cu noi, ne-au ramas doar saracii...


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Nov 2003, 12:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abureala
mesaj 26 Nov 2003, 12:47 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ Nov 26 2003, 12:19 PM)
QUOTE

Tot asa spunea si Iuda.


Aha, exact.

QUOTE ("Iisus")

pe saraci totdeauna ii aveti cu voi, dar pe Mine nu Ma aveti totdeauna.


Ce mai asteptam? pe Iisus nu-l mai avem cu noi, ne-au ramas doar saracii...

Se pare ca iar retraiesc "Lectia" lui Eugen Ionescu.

Acest topic a fost editat de abureala: 26 Nov 2003, 12:47 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 26 Nov 2003, 01:05 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu ai voie sa vinzi lucruri sfinte - simonie (pacat, iar un obiect sfintit odata vandut isi pierde sfintenie)

In al Doilea Razboi Mondial, Papa a cerut ca toate obiectele din aur din biserici sa fie topite si facute lingouri si sa fie trimise lui Hitler in schimbul libertatii evreilor din Italia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 26 Nov 2003, 10:05 PM
Mesaj #76


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
In al Doilea Razboi Mondial, Papa a cerut ca toate obiectele din aur din biserici sa fie topite si facute lingouri si sa fie trimise lui Hitler in schimbul libertatii evreilor din Italia.


Poare imi spui si mie o carte de istorie unde apare asta. Nu cred ca nu s-a consemnat asa ceva in istorie. Totusi s-a consemnat scrisoarea(descoperita de americani) de linguseala trimisa lui Hitler de papalitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 27 Nov 2003, 12:05 AM
Mesaj #77


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu ai voie sa vinzi lucruri sfinte - simonie (pacat


Hmm... ce convenabil laugh.gif

De ce e pacat sa vinzi lucruri sfinte?

QUOTE

iar un obiect sfintit odata vandut isi pierde sfintenie


De ce?




Si oricum, nu este un pacat sa lasi un om sa moara de foame? Daca ai avea de ales intre a aproviziona un cartier de saraci cu mincare (existind astfel posibilitatea sa salvezi citeva vieti) si a pastra aurul in Biserica ce-ai alege si de ce?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 27 Nov 2003, 12:26 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (TriRegnum @ Nov 26 2003, 01:15 PM)
In al Doilea Razboi Mondial, Papa a cerut ca toate obiectele din aur din biserici sa fie topite si facute lingouri si sa fie trimise lui Hitler in schimbul libertatii evreilor din Italia.

Mi se pare extrem de improbabil un astfel de gest din partea lui "Corporate Vatican"


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 27 Nov 2003, 12:50 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Axel draga, crezi ce vrei. Asa a fost, daca crezi bine, daca nu iara bine.

Eu prin mesajele mele in care am folosit sarcasmul nu am vrut sa judec, ci sa-l fac pe om sa inteleaga, dar daca nu vrea, treaba lui. Eu nu sunt in masura sa judec sau sa-mi fac o parere, Dumnezeu judeca...eu va iubesc pe toti oricum ati fi, oreice ati crede.

Ma duc si eu l-a culcare ca mi-a ajuns cu Contele de Monte Cristo(excelent film, dar tot nu sunt de-acord cu razbunarea, caci nu aduce decat maraciune si mai multa sufletului).

Noapte buna si harul Domnului nostru Isus Cristos sa fie cu voi.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 27 Nov 2003, 01:01 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 27 Nov 2003, 01:58 AM
Mesaj #80


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Catalin @ Nov 26 2003, 10:46 AM)
O intrebare:

Daca un preot s-ar hotarî dintr-o data sa vinda toate icoanele, toate statuile, toate obiectele de cult si sa dea banii in sprijinul unei actiuni umanitare, ce parere ar avea biserica?

Conform logicii tale atunci ar trebui sa vindem tot de prin muzee, de prin teatre, sau din oricare alt loc care hraneste sufletul... Omul se hraneste si cu cele ale sufletului, poate avea tone de bani sau de paine dar daca nu are si hrana pentru suflet nu ii foloseste la nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Nov 2003, 02:45 AM
Mesaj #81


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Am si eu o intrebare: de unde proveneau toate acele obiecte de cult care au fost topite? Intreb doar , nu fac nici o supozitie.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 27 Nov 2003, 12:26 PM
Mesaj #82


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Conform logicii tale atunci ar trebui sa vindem tot de prin muzee, de prin teatre, sau din oricare alt loc care hraneste sufletul...


Ramona, e bine ca-ti dai seama de stupiditatea acestui demers. Acum mai ramine sa-ti dai seama ca logica aceasta nu-mi apartine mie, ci este din Biblie


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 27 Nov 2003, 12:47 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Da-mi exemplu de unde este din Biblie.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 27 Nov 2003, 08:35 PM
Mesaj #84


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
QUOTE 

Conform logicii tale atunci ar trebui sa vindem tot de prin muzee, de prin teatre, sau din oricare alt loc care hraneste sufletul...




Ramona, e bine ca-ti dai seama de stupiditatea acestui demers. Acum mai ramine sa-ti dai seama ca logica aceasta nu-mi apartine mie, ci este din Biblie
wink.gif

Nu vreau sa te contrazic, insa Biblia nu asa arata sa facem. Crestinii din acel timp au fost indemnati(nu fortati) sa se ajute unii pe altii, chiar cu anumite sacrificii. Insa ajutorul se dadea din banii fratilor de credinta si tot catre altii frati de credinta, si asta pt ai ajuta sa continue lucrarea de propovaduire. IN NICI UN CAZ ei nu au avut muzee, catedrale pline de aur, care sa le vanda si sa ajute oamenii. Ei ajutau oamenii spunandu-le adevarul despre imparatia lui Dumnezeu si nu in altfel. Ei nu ajutau cu bani pe cei care nu erau fratii lor de credinta. Aceasta fratietate care era intre ei nu era nici simbolica nici superficiala. Oameni de tot felul veneau atunci la credinta(bogati, saraci). Si atunci cei mai bogati vindeau o parte din avere(nicidecum catedrala sau muzeul ca nu aveau ei asa ceva ; nu ca nu existau) si-i ajutau pe fratii lor care erau in necaz(mi se pare un lucru admirabil). Toti banii lor erau din munca, si nu din propovaduire asa cum face Biserica astazi(asta-i pacat). Ex: Pavel facea corturi o parte din noapte, Iar ziua, cat putea propovaduia Evanghelia. EI NICIODATA N-AR FI CERUT BANI pt propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu.

In schimb uitate la religiile din ziua de azi ca sunt total opuse. Preotii nu muncesc. Predica pe bani(asta-i pacat); iti cer bani cand tte nasti, cand te insori, si cu mare tupeu si dupa ce mori. Astia nu-s crestini adevarati. Crestinii adevarati nu au facut asa ceva si nici nu vor face.La astea mai am ceva de adaugat:
Luca 16:14  Fariseii(asa zisii capi religiosi ph34r.gif --- vezi fraza scrisa cu verde), care erau iubitori de bani, ascultau si ei toate !lucrurile acestea,

Acest topic a fost editat de ASD: 27 Nov 2003, 09:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 27 Nov 2003, 09:19 PM
Mesaj #85


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



QUOTE
Ce este mai mare, aurul sau templul care sfinteste aurul ?


Matei 23.17

ASD are dreptate ... nimic nu mai este asa cum a fost, asa cum s-a scris, sau asa cum ar trebui sa fie ... crestinatatea a intrat in coma de la marea schisma pana azi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 27 Nov 2003, 09:41 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



End Point

QUOTE
crestinatatea a intrat in coma de la marea schisma pana azi



Pe ce baza spui aceasta? Stii tu cum a fost inainte de schisma? Biserica lui Cristos este aceiasi, numai ca vin multi profeti falsi (exact cum spune Apocalipsa) care propavaduiesc alti Cristosi, acestia sunt unele culte care se autointituleaza crestine si ataca Biserica lui Cristos.
Daca spui ca nimic nu mai e la fel ca Biserica Primara, inseamna ca-l contrazici pe Isus Cristos "Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea pe care portile locuintei mortilor nu o vor birui", deci "locuinta mortilor" nu au biruit, nu biruie si nici nu vor birui Biserica lui Cristos. Daca spui ca Biserica nu mai e aceiasi inseamna ca a murit, a fost biruita de moarte(pe care Insusu Isus Cristos a nimicit-o) si Mantuitorul a gresit, ceea ce este total fals, Biserica nu poate muri pentru cateva mii de ani si apoi sa renasca(cum spun sectele ca ei sunt crestinii cei adevarati din Biblie, dar se amagesc si cauta sa amageasca si pe ceilalti), Biserica nu va fi biruita nici macar pentru o secunda, daramite pentru secole.
Daca crezi ca Biserica a murit de la schisma pana acum, inseamna ca sacrificiul Mantuitorului de pe Cruce a fost zadarnic pentru cei de dupa schisma, pentru cei ce au urmat in secolele de dupa.

Biserica e aceiasi ca cea de acum 2000 de ani si marturiseste aceiasi credinta, cu aceiasi iubire si ravna pentru mantuirea sufletelor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 27 Nov 2003, 10:26 PM
Mesaj #87


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
Pe ce baza spui aceasta? Stii tu cum a fost inainte de schisma? Biserica lui Cristos este aceiasi, numai ca vin multi profeti falsi (exact cum spune Apocalipsa) care propavaduiesc alti Cristosi, acestia sunt unele culte care se autointituleaza crestine si ataca Biserica lui Cristos.


Sigur ca stiu cum a fost inaite de schisma. Si tii de unde? Din singura sursa, pe care o aveti si voi(dra nu va intereseaza) si anume Biblia. Acolo arata foarte clar cum a fost.


QUOTE
Daca spui ca nimic nu mai e la fel ca Biserica Primara, inseamna ca-l contrazici pe Isus Cristos "Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea pe care portile locuintei mortilor nu o vor birui", deci "locuinta mortilor" nu au biruit, nu biruie si nici nu vor birui Biserica lui Cristos.


Deja m-am saturat sa ma repet, dar o mai fac odata.
Nu Petru este piatra de temelie a bisericii, ci Isus Cristos.
1 Corinteni 3:11  Cãci nimeni nu poate pune o altã temelie decât cea care a fost pusã, si care este Isus Hristos.

Nu ti le mai dau pe celelalte ca mie jenea deja. mad.gif

Biserica nu s-a schimbat, ci biserica Catolica nu este acea Biserica. Se poate vedea foarte usor dupa faptele ei. Biserica adevarata a lui Cristos nu face inchizitie(cred ca nu e cazul sa spun cate s-au intamplat atunci--din ordinul papei), nu face cruciade, nu incurajeaza oamenii sa participe la razboi, nu se inchid in manastiri si cetati pline de aur, nu se inchina la idoli, nu participa la politica, etcc. Adevarata Biserica este exact asa cum a fost in timpul apostolilor. Apropo : :Si intradevar portile locuintei mortilor nu o vor birui. smile.gif

QUOTE
Biserica e aceiasi ca cea de acum 2000 de ani si marturiseste aceiasi credinta, cu aceiasi iubire si ravna pentru mantuirea sufletelor.


Mai citeste Biblia si zi-mi daca gasesti vreo asemanare intre predica lui Isus si liturghia de "Duminica".?
Nu cred.


Si mai adaug ceva:

2 Petru 2:1  În norod s-au ridicat si prooroci mincinosi, cum si între voi vor fi învãtãtori mincinosi, care vor strecura pe furis erezii nimicitoare, se vor lepãda de Stãpânul, care i-a rãscumpãrat, si vor face sã cadã asupra lor o pierzare nãpraznicã.

Asa este imediat dupa moartea apostolilor au venit invatatorii mincinosi cu ereziile nimicitoare. Vezi consiliul de la Nicea, care a fost opera lui Constantin cel Mare(mare pagan--nu mentionez acum faptele lui).

VA URMA.. ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de ASD: 27 Nov 2003, 10:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 27 Nov 2003, 10:35 PM
Mesaj #88


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



da, biserica si-a pastrat asemanarea cu biserica , hai sa-i spunem primara, dar chipul sau s-a pierdut in 1054, cand crestinatatea s-a rupt in doua, iar diavolul a castigat primul serviciu.

Cat despre
QUOTE
"Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea pe care portile locuintei mortilor nu o vor birui
, sa avem iertare, dar de fapt este vorba despre "Si eu iti spun: tu esti Petru (kephas-petrus = stânca-piatra) si pe aceasta piatra voiu zidi ecclesia mea (ecclesia = adunare, nu biserica , biserica vine din latinul basilica = templu, care era lacas de cult la Romani

N-am spus ca este pe moarte, sau moarta, ci in coma, inconstienta de rolul si menirea ei, rupta de ambitii marunte, sustinuta doar de credinta oamenilor mici si simpli.

Iar in ceea ce priveste Biserica lui Christos, daca tu imi arati O SINGURA BISERICA, care este ceea ce ar trebui sa fie, conform cu traditia, eu renunt la orice discutie, si imi reneg tot ce am scris.

Acest topic a fost editat de EndLess_Point: 27 Nov 2003, 10:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 27 Nov 2003, 10:42 PM
Mesaj #89


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



CONTINUARE:

1 Joan 2:4 Cine zice: „Îl cunosc” si nu pãzeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevãrul nu este în el.

Este usor sa vedem faptele religiilor, care sunt in contadictie cu poruncile lui Dumnezeu, rezultand astefel ca adevarul nu se afla in religie(pt cazul nostru religia Catolica) si sunt mincinoase. Nu fac altceva decat sa duca omul la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 27 Nov 2003, 11:37 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



ASD
Nu-l fa pe Isus mincinos, El l-a pus pe Petru piatra de temelie. Degeaba bati tu campii atata, caci o Evanghelie e mult mai relevanta decat o scrisoare(in scrisoare spune Paul, in Evanghelie ne spune Isus, care este Fiul lui Dumnezeu? Pavel se refera la altceva in 1Corinteni, dar tu iei totul asa cum auzi mai bine).
Tu stai in erezia ta si inchina-te in continuare la niste foi de hartie, caci asta faci. Cei care s-au ridicat cu erezii nimicitoare sunt cei precum tu si reformatorii. A avut dreptate Petru, deja ati si venit din pacate.(fa-ti un examen de constiinta si vezi cata ura ai in tine si compara cu Biblia! singurul neoprotestant care da dovada ca e un crestin adevarat este 1,6..., tu nu ai inteles nimic, decat sa urasti)
Tu spui Adevarata Biserica este exact cea de pe timpul Apostolilor, nu te contrazic! ASA E! e vorba de Biserica Crestina(Catolica si Ortodoxa)
Insa vin profetii mincinos si o ataca, mincinosi care vad paiul din ochii altuia si nu vad barna din ochiul lor.(actualii interpretori ai Bibliei care nu vad si nu aud nimic decat minciunile diavolului si care se amagesc cumplit si incearca sa-i traga si pe altii la fund; nici macar nu vrei sa accepti teoria cu privire la icoane, stai inchistat in erezia ta, asa sunteti toti)

Care biserica(care secta?, mai exact unde e?) crezi tu ca e cea adevarata?
Biserica Romei dateaza sin timpuri biblice, asa ca nu ai cum sa o denigrezi.
Inchizitia si Cruciadele nu au nici o legatura cu credinta Bisericii, in ceea ce priveste credinta...Biserica nu poate gresi, caci are Duh Sfant pe care tu si automantuitii(sa nu le spun sectari) nu-L au caci nu vor sub nici o forma sa-l accepte.

Nu te repeta, caci iti stiu erezia...vezi ce a spus Mantuitorul, cum l-a numit pe Petru! vezi in Biblie ca mereu Petru este pus primul: "Petru si ceilalti"...
Oricum nu veti castiga, caci noi il avem pe Dumnezeu de-a dreapta, il avem pe Fiul Sau si pe Duhul Sfant, voi nu aveti decat niste foi pe care le idolatrizati(la idoli te inchini tu, mai exact la o carte pe care o ridicati la rang de zeu).

PACAT DE SUFLETELE VOASTRE RATACITE CARE MERG SPRE VALEA MORTII FARA SA-SI DEA SEAMA.


Mai invata istorie si vei vedea ca Conciliul de la Niceea a avut scop combaterea ereticului Arius si nu pentru ca asa i s-a nazarit lui Constantin(stiu faptele lui si de aceea Biserica Catolica nu-l considera sfant asa cum o fac fratii despartiti din pacate), inca ceva: americanii in majoritatea lor sunt anglicani, nu catolici; mai citeste, nu lua tot dupa ureche.

* se vede cata ura ai in tine, cum poti avea pretentia ca esti crestin cand urasti si hulesti atata Biserica lui Cristos! Ma rog ca Dumnezeu sa te lumineze, iar dicutiile mele cu tine s-au incheiat si te rog sa nu bagi tente de prozelitism in acest forum si nici sa mai denigrezi Adevarata Biserica a lui Isus Cristos.

Cata ura! nu am pomenit niciodata atata ura, probabil acesta este mesajul bibliei tale! inca o data PACAT! cry.gif

Harul Domnului nostru Isus Cristos sa te lumineze si astfel sa ajungi la limanul adevarului si al vietii.

End Point

Diavolul nu castiga niciodata. Biserica s-a despartit oficial, dar nu in credinta. Credinta e aceiasi, ne rugam aceluiasi Dumnezeu, Isus Cristos. Traducerea este corecta, normal ca pentru a traduce ceva din greaza in latina folosesti cuvinte care au aceiasi esenta(Ecclesia este acelasi lucru cu Basilica, Basilica este nu in sensul de locas, ci de Adunare, Institutie).
Iti arat Biserica Crestina, Catolica si Ortodoxa si ca Biserici si in senstul de universala si dreapta in credinta cea adevarata, caci catolicii sunt ortodocsi, iar ortodocsii sunt catolici. Nu te lua dupa cler, si ei sunt oameni si gresesc(si Petru a gresit lepadandu-se de Isus de trei ori), credinta e cea mai importanta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 28 Nov 2003, 08:23 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Cinstirea Sfintilor

Aceste obiceiuri sunt în întregime biblice. Avem porunci explicite în numeroase locuri din Biblie spre a cinsti anumite persoane. Una dintre cele mai importante porunci este cea referitoare la cinstirea părinţilor: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, ca să-ţi fie bine şi să trăieşti ani mulţi pe pământul pe care Domnul Dumnezeul tău ţi-l va da ţie" (Ex 20,12). Dumnezeu a considerat această poruncă atât de importantă încât a repetat-o de mai multe ori în Biblie (de exemplu, Lev 19,3, Deut 5,16, Mt 15,4, Lc 18,20 şi Ef 6,2-3). De asemenea, este important să se acorde cinste celor mai în vârstă: "Înaintea celui cărunt să te scoli, să cinsteşti faţa bătrânului şi să te temi de Domnul Dumnezeul tău. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru" (Lev 19,32). O importanţă deosebită se acordă cinstirii conducătorilor religioşi: "Să faci lui Aaron, fratele tău, veşminte sfinţite, spre cinste şi podoabă" (Ex 28,2). - prefigurare a preotiei actuale, a preotiei Noului Testament.

În Noul Testament se subliniază de asemenea importanţa cinstirii altora. Apostolul Paul a poruncit: "Daţi tuturor cele ce sunteţi datori: celui cu darea, darea; celui cu vama, vamă; celui cu teama, teamă; celui cu cinstea, cinste" (Rom 13,7). El de asemenea a specificat aceasta ca un principiu ce îi priveşte pe cei ce sunt slujitori: "Slugilor, ascultaţi de stăpânii voştri cei după trup, cu frică şi cutremur, întru c*răţia inimii voastre, ca şi de Cristos" (Ef 6,5). "Cei ce se găsesc sub jugul robiei să socotească pe stăpânii lor vrednici de toată cinstea, ca să nu fie hulite numele şi învăţătura lui Dumnezeu" (1Tim 6,1). Poate că cea mai explicită poruncă de cinstire a altora se găseşte în 1Petru: "Daţi tuturor cinste, iubiţi frăţia, temeţi-vă de Dumnezeu, cinstiţi pe împărat" (1Pt 2,17).

În acelaşi timp, Noul Testament subliniază şi importanţa cinstirii figurilor religioase. Paul vorbea despre nevoia de a le acorda lor o cinstire specială în 1 Timotei: "Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura" (1Tim 5,17). Cristos însuşi a promis binecuvântări speciale acelora care vor cinsti figurile religioase: "Cine primeşte prooroc în nume de prooroc, plată plată de prooroc va lua, şi cine primeşte pe un drept [sfânt] în nume de drept răsplata dreptului va lua." (Matei 10,41).

Deci, dacă nu este nimic greşit în a cinsti pe cei ce sunt încă în viaţă, care încă mai au posibilitatea să îşi ruineze viaţa prin păcat, în mod cert nu poate exista nici un argument împotriva cinstirii sfinţilor care şi-au încheiat viaţa în sfinţenie. Dacă oamenii pot fi cinstiţi în general, atunci prietenii deosebiţi ai lui Dumnezeu - sfinţii - pot fi în mod sigur cinstiţi.

Cea mai importantă formă de cinstire a sfinţilor, care este în legătură cu toate celelalte forme de cinstire, este imitarea lor în relaţia lor cu Dumnezeu. Paul a scris pe larg despre importanţa imitării spirituale. El a afirmat: "Deci, vă rog, să-mi fiţi mie următori, precum şi eu lui Cristos. Pentru aceasta am trimis la voi pe Timotei, care este fiul meu iubit şi credincios în Domnul. El vă va aduce aminte căile mele cele în Hristos Isus, cum învăţ eu pretutindeni în toată Biserica" (1Corinteni 4,16-17). Mai târziu el le-a spus aceloraşi oameni: "Fiţi următori a mei precum şi eu sunt al lui Cristos. Fraţilor, vă laud că în toate vă aduceţi aminte de mine, şi ţineţi predaniile cum vi le-am dat" (1Corinteni 11,1-2). În Epistola către Evrei de asemenea a subliniat importanţa imitării adevăraţilor conducători spirituali. "Aduceţi-vă aminte de mai marii voştri, care v-au grăit vouă Cuvântul lui Dumnezeu; priviţi cu luare aminte cum şi-au încheiat viaţa şi urmaţi-le credinţa!" (Evrei 13,7).

Unul dintre cele mai importante pasaje despre imitare se găseşte în Epistola către Evrei. Capitolul 11 al acestei cărţi prezintă numeroase exemple de sfinţi din Vechiul Testament pentru a-i imita. Se încheie cu faimosul îndemn: "De aceea şi noi, având împrejurul nostru atâta nor de mărturii, să lepădăm orice povară şi păcatul ce grabnic ne împresoară şi să alergăm cu stăruinţă în lupta care ne stă înainte" (12,1), - cursa pe care sfinţii au alergat-o deja înaintea noastră.

Sper ca nu am plictisit pe cineva cu atatea citate din Biblie.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 28 Nov 2003, 08:29 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 28 Nov 2003, 10:01 PM
Mesaj #92


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



Da-mi voie sa-ti spun ceva ... Dumnezeirea, este dincolo de intelegerea mea, a ta, sau a oricaruia. Tot ceea ce crezi ca stii, nu este decat o reflexie a lor in apele mintii tale. Iar reflexia depinde de oglinda, si oglinda esti tu. Inainte de a tipa in gura mare, plin de fala cum stai tu mandru de credinta ta , cu Dumnezeu in dreapta, cu Isus si Duhul Sfant alaturi (sa-mi spui cate pacate ai facut cu fraza aceea) , ar fi bine sa intelegi, ca tu esti samanta si Dumnezeu este manifestarea, este inflorirea ei.

Dumnezeu este destinul, iar noi ii purtam menirea. Iar lucrurile se inteleg numai prin trancendere. Intelegeti ce vreti ...


QUOTE
Biblia nu e o poveste, un roman care se interpreteaza mot-a-mot, ci e plina de metafore care trebuie sa le interpretezi cu intelepciune si cu harul Duhului Sfant care s-a transmis de la Sf. Apostoli prin succesiune apostolica.

cine interpreteaza ? cine poate avea macar pretentia de a-si aroga suficienta intelepciune sa inteleaga ? cine este suficient de prost sa creada ca Biblia pe care o avem acum este BIBLIA originala , dupa cate modificari a suferit prin oamenii bisericii / oglinzi umane ale Duhului Sfant ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 29 Nov 2003, 07:27 AM
Mesaj #93


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
ASD
Nu-l fa pe Isus mincinos, El l-a pus pe Petru piatra de temelie. Degeaba bati tu campii atata, caci o Evanghelie e mult mai relevanta decat o scrisoare(in scrisoare spune Paul, in Evanghelie ne spune Isus, care este Fiul lui Dumnezeu? Pavel se refera la altceva in 1Corinteni, dar tu iei totul asa cum auzi mai bine).


TriRegnum, faci niste declaratii de rade si cainele. Au "Nu-l fa pe Isus mincinos". Cu ce l-am facut? Ca am citat un verset. "Digera" te rog lucrurile la rece si raspunde logic si civilazat. Nu stiu daca ai observat , dar eu nu te atac pe tine, ci faptele organizatiilor religiose. Daca nu ti-ai apara atat religia, si ai apara Biblia de exemplu ai fi mai fericit si mai putin absurd.

Am citat citatul urmator:
1 Joan 2:4 Cine zice: „Îl cunosc” si nu pãzeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevãrul nu este în el.

El zice cine zice ca il cunoaste pe Dumnezeu(cum zic religiile), dar nu pazeste poruncile Lui(fac inchizitie, cruciade etc..)..

Deci cei ce fac asa ceva sunt mincinosi. Asta spune versetul.
Eu nu spun ca nu exista BIserica; exista dar nu este cea Catolica. Ca sa fie ar trebui mai intai sa respecte poruncile lui Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 29 Nov 2003, 10:11 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



ASD
Stiu ca nu ma ataci in mod direct. Dar atacand Biserica din care fac parte ma simt si eu atacat. Eu spun sa incheiem discutia si gata. Tu afirmi ca Isus nu a avut dreptate cand l-a investit pe Petru piatra de temelie a Bisericii vazute.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Nov 2003, 12:17 PM
Mesaj #95





Guests






Aaa..Locul meu sigur nu e aici, pt ca eu inca mai oscilez intre a crede sau a nu crede, plus ca sunt ortodoxa, plus ca ma plictisesc citind despre religie si certurile dintre atei si credinciosi.Insa am si eu o rugaminte la voi: incercati sa atacati mesajul, nu persoana ce l-a scris.Poate ca persoana, credinciosul, chiar crede tot ce spune el acolo...Asta nu-l face fanatic...Si eu cred cu tarie in ceva, din pacate nu e acest Dumnezeu de care se tot vorbeste...Eu cred in iubire, in ingaduinta, in intelegere si bun simt...Si pt ca peste tot fac apel la aceste lucruri, totusi nu mi s-a zis niciodata fanatica....Va rog mult, aveti un pic mai mult respect pt credinciosi..Pt ca iar se ajunge la certurile de acum catava vreme, in care Figaro era super atacat pt credinta lui...Si nu numai el...
Triregnum, incearca , cand postezi(scuze de cacofonie) sa mai pui si parerile tale, nu numai cele din Biblie sau legate de credinta.Pt ca , pt un om ce nu crede, sau e instabil in credinta, la fel ca mine, ceea ce postezi tu pare fanatism.
Endless_Point, ti-am inteles punctul de vedere , insa incearca sa ataci doar mesajul si nu persoana in sine.ASD, aceeasi rugaminte o am si la tine...
Sunt convinsa ca suntem toti oameni maturi si putem discuta ideea si nu persoana ce a emis ideea...
Acum, ma retrag in umbra, unde am stat mereu, caci nu-mi shade bine sa vorbesc despre ce nu cunosc prea bine mwah1.gif Si ma scuzati de interventie, dar nu m-am putut abtine rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 29 Nov 2003, 01:25 PM
Mesaj #96


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



1
QUOTE
Dar atacand Biserica din care fac parte ma simt si eu atacat.

2
QUOTE
Tu afirmi ca Isus nu a avut dreptate cand l-a investit pe Petru piatra de temelie a Bisericii vazute.


1.Gandestete ca sa reactionam toti.
2. Nu am afirmat deloc asa. Eu zic ca nu s-a inteles corect acest verset. Nu cred ca Pavel s-ar fi contrazis cu Isus. Cred ca undeva este o neintelegere.

QUOTE
ASD, aceeasi rugaminte o am si la tine...


O sa incerc pt ca consider ca asa e omenesc. Si Biblia spune: "Fiti oameni."
Iar cat am putut eu am atacat mesajul, si asa o sa fac si de acum inaite.DACA VA FI CAZUL.

Am fost si obiectiv atacand nu numai Bisrica Catolica(in general am folosit termenul "religii").

Acest topic a fost editat de ASD: 29 Nov 2003, 01:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 29 Nov 2003, 01:48 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Afro
Sunt de-acord cu tine. Recunosc ca am fost uneori radical, dar am spus si mai-nainte ca nu am voie sa-mi exprim punctul personal de vedere, ci numai cel al Bisericii care este destul de ingaduitoare, desi eu am fost cel care l-am prezentat mai radical; eu sunt in general mai conservator.

Am sa incerc pe viitor sa nu mai atac persoanele, ci sa-mi spun parerea fara a ataca parerea celorlalti.

ASD
Eu sunt convins de credinta mea, tu de a ta... Am spus mai demult, nu erai tu pe forum atunci, ca Dumnezeu sigur are o cale de mantuire pentru toti oamenii, ar fi nedrept ca cineva care traieste dupa poruncile Lui sa fie osandit(asa si in cazul diferitelor confesiuni).
Chiar imi spunea un profesor "mantuirea sa I-o las lui Dumnezeu", eu nu sunt in masura sa spun cine se mantuieste si cine nu.
Sper ca toti oamenii sa se mantuiasca.
................................................................................
Noi consideram ca acel verset e inteles bine(mereu in Biblie Petru este pus in fata "Petru si ceilalti"...), fratii ortodocsi la fel nu inteleg asta si invoca ca primat pe Patriarhul Ecumenic (urmasul Sf. Andrei, intai chemat la apostolat); in ceea ce priveste "nimeni nu poate schimba temelia ce a fost pusa" (1 Corinteni) ti-am spus viziunea Bisericii.
................................................................................
Mie nu mi s-a parut prea obiectiv cand spuneai ca religiile gresesc facand Inchizitie si Cruciade, cred ca te refereai la catolicism; asta e am gresit in istorie, dar ne-am cerut iertare, asa ca fii capabil, ca un crestin autentic, sa ierti. (si cred ca poti ierta daca vrei)

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 29 Nov 2003, 10:47 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 29 Nov 2003, 06:19 PM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (aburealaold @ Jul 3 2003, 01:38 PM)
QUOTE (Iarina @ Jul 3 2003, 02:25 PM)
Eu nu inteleg un lucru: de ce as acorda cinstire unui obiect (chiar si cel reprezentandu-l pe Isus)?? Nu e suficient sa ma rog Lui? Sa ma puna cineva sa ingenunchiez in fata unei icoane sau sa o sarut e ca si cum si-ar bate joc de mine. Nu vad de ce o reprezentare a chipului unor apostoli, Maria sau Isus ar trebui sarutata... simte ceva obiectul ala? mie mi se pare absurd, sincer va spun. Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar asta simt.

Tu cand esti departe de iubitul tau, ii saruti poza?

Aici e vorba de Dumnezeu si de Isus, nu de un om.Dumnezeu este vesnic printre noi si in noi, de ce ar mai avea nevoie de o icoana, cind eu il am in inima?


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 29 Nov 2003, 10:56 PM
Mesaj #99


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Reprezentarea Picturala in Crestinism -2-

Voi relua partea a doua a materialului referitor la Reprezentarea Picturala intrucat se pare ca in urma unei erori precedentul a fost sters. Prima parte poate fi citita aici (click!).

Se poate pune in mod legitim intrebarea: mai ramane icoana fidela principiului antinomiei vizuale, mai este ea o asemanare-neasemenea a Divinului? Raspunsul este afirmativ smile.gif : acest criteriu de autenticitate se pastreaza si in cazul icoanei care este antinomia picturala perfecta. Cum intruparea nu inseamna antropomorfizarea lui Dumnezeu, ci ridicarea omului la conditia indumnezeirii, personajul din icoana nu e nici antropomorfic, dar nici ne-uman, ci este un eveniment de imagine al unirii mistice, al Simultaneitatii ultime divin-uman, fara confuzie si fara amestecare. Solutia picturala a acestei situatii paradoxale a constituit o adevarata evolutie estetica, desi istoricii profani ai artei o situeaza in zona rudimentarului naiv. Licentele de tehnica picturala ale acestor zoografii (zoe (viata) + graphe (scriere) => zugrav, termen cu care erau denumiti pictorii de icoane, adevarati "scriitori ai vietii vesnice" in imagini) mistice (fizionomia si anatomia neobisnuite ale personajelor, perspectiva inversa a peisajelor) au o intentionalitate clara, aceea de a informa teologic privitorul asupra alteritatii lumii si asupra omului de Dincolo, transfigurate de prezenta divina nemijlocita (este trista insa situatia iconografiei autohtone, observabila mai ales in bisericile de mir, care abdica incult de la normele canonice ale reprezentarii, fiind incredintata pe mana unor "mesteri" care prefera imaginile figurative, pietiste, importate din zona catolica. Aceasta eroare grava alimenteaza (si este alimentata) de evlavia aproape idolatra a credinciosilor din ziua de azi fata de aceste reprezentari, uitand ca icoana trebuie sa ramana un vehicul al devotiunii, nu sa se transforme in obiect al ei).

-va urma-


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 29 Nov 2003, 11:11 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Chiar am vazut intr-o biserica ortodoxa o icoana catolica(se recunoaste imediat stilul), m-a bucurat acest fapt, dar totusi m-am gandit ca iconografia bizantina trebuie sa primeze in Biserica Ortodoxa.
In icoanele bizantine sfintii sunt reprezentati in culori inchise, slabi, trasi la fata datorita postului, aceste trasaturi sunt menite sa scoata in relief ridicarea lor la Dumnezeu.
In iconografia apuseana, sfintii si Isus sunt reprezentati mai uman, mai aproape de om, avand totusi aura din jurul capului care sa indice sfintenia lor; acest tip de reprezentare doreste sa arate omului ca Dumnezeu Si-a injosit conditia divina si s-a intrupat, facandu-se asemeni noua...sfintii sunt pictati ca in viata reala pentru a da marturie ca au fost oameni si totusi sunt sfinti, deci sfintenia nu este ceva inacesibil.

Din pacate asa cum spune Mihai, multi credinciosi au devenit idolatri, fara sa-si dea seama ca aceasta este pacat, sarutand icoanele, acordandu-le o adoratie. Cum am spus mai sus: cand intri intr-o casa mare mai intai saluti stapanul si apoi te duci la slugi, nu invers. Mai intai salulti pe Isus prezent in Preasfantul Sacrament al Altarului si apoi mergi si la sfinti, dar eviti sa-i saruti sau sa le acorzi o cinsire mai mare decat trebuie.

Chiar am vazut la cineva la biserica si am sa-i atrag atentia(e o credincioasa convertita) ca nu e bine sa sarute icoanele.(atata timp cat nu stie nu e pacat - "Daca stiai nu pacatuiai")
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 30 Nov 2003, 01:52 AM
Mesaj #101


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (TriRegnum @ Nov 29 2003, 10:21 PM)
...atata timp cat nu stie nu e pacat - "Daca stiai nu pacatuiai")

Un om care nu crede, inseamna ca e pacatos?Daca el nu stie ce este pacatul si totusi pacatuieste cum se numeste asta?


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 30 Nov 2003, 08:11 AM
Mesaj #102


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
QUOTE (aburealaold @ Jul 3 2003, 01:38 PM)
QUOTE (Iarina @ Jul 3 2003, 02:25 PM)
Eu nu inteleg un lucru: de ce as acorda cinstire unui obiect (chiar si cel reprezentandu-l pe Isus)?? Nu e suficient sa ma rog Lui? Sa ma puna cineva sa ingenunchiez in fata unei icoane sau sa o sarut e ca si cum si-ar bate joc de mine. Nu vad de ce o reprezentare a chipului unor apostoli, Maria sau Isus ar trebui sarutata... simte ceva obiectul ala? mie mi se pare absurd, sincer va spun. Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar asta simt. 


Tu cand esti departe de iubitul tau, ii saruti poza? 


In legatura cu icoanele am si eu o intrebare. Se stie cum aratau sfintii? Daca da atunci de ce in diferite Biserici Exista Marii(de exemplu- la ortodoxi ma refer acum) diferite la chip?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 30 Nov 2003, 09:44 AM
Mesaj #103


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



Chiar si in fotografii un om poate arata diferit in poze facute in aceeasi ora!

Reciteste topicul asta.
Mai pun o data un link, pe care l-a mai pus cineva:
SFINTELE ICOANE IN CREDINTA SI EVLAVIA ORTODOXA, la Cap. III (Invatatura ortodoxa).

Acest topic a fost editat de RamonaV: 30 Nov 2003, 09:48 AM


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 30 Nov 2003, 12:31 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Multumesc RamonaV, m-ai suctit sa dau eu explicatia spoton.gif

bubu
Un om care pacatuieste cu nestiinta nu comite pacat de moarte fiindca nu stie; dar acest pacat este unul usor, lesne-iertator. E bine ca un astfel de om sa se indrepte cunoscand credinta si astfel ii va fi mai usor sa fie mantuit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 30 Nov 2003, 07:49 PM
Mesaj #105


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



Am citit despre icoane, dar nu prea reiese ca se stie cum arata Maria sau alti oameni iconizati.
Nici stinta nu stie cum au aratat acei sfinti.

Iar Dumnezeu nu poate fi iconizat:
1 Timotei 6:16 :" singurul care are nemurirea, care locuieste într-o luminã, de care nu poti sã te apropii pe care nici un om nu L-a vãzut, nici nu-L poate vedea, si care are cinstea si puterea vesnicã! Amin".

Gresesc?



Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 01:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman