HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Insemnele Distinctiei
The Dude
mesaj 19 Feb 2008, 02:38 PM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Pai conform DEX-ului, daca am un inel de 14K cu echer si compas pe el, costum si cravata, pot trece distins... Asa este?!


Nicidecum..O ramura de accacia, un inel din aur cu o piatra neagra cu 20 de fatete sau cu o piatra rombica de ametist, corelate cu un costum de calitate si un comportament civilizat, rafinat si elegant pot face din cineva o persoana distinsa…si daca acel cineva este mason.

QUOTE
Nu am inteles inca despre ce elita vorbesti... Poate precizezi mai multe despre ea...


Nu are legatura cu masoneria, cu mediul de afaceri sau cu cel politic..
Nu are o componenta precisa.
O intalnesti in diverse formule la premiera spectacolelor de teatru..Nu la cea oficiala ci la cea premergatoare..La vernisajele unor expozitii, la lansarile de carte, la evenimetele culturale, instalatii, happening, manifestari, intamplari, spectacole in aer liber, poezie etc.
Am invatat sa ne cunoastem intre noi si sa ne bucuram unul de prezenta altuia.
Sunt oameni care cred doar intr-un anume tip de valoare si care nu urmaresc nimic concret, in niciun caz nu sa jupoaie sapte piei de pe carca aproapelui lor..

QUOTE
... Crezi ca vei pleca cu multe bagaje dupa tine? Intreb si eu retoric...


Cand voi pleca voi avea cu mine toate raspunsurile de la toate intrebarile care ma framanta acum. “Cand voi pleca nu voi pleca intru-totul; o buna parte din mine va ramane aici”

QUOTE
Imi trebuiesc oameni de o anumita factura ca sa pot sa imi rezolv dilemele inainte de a pleca.

Si oamenii aia nu te primesc daca nu jucati X si O cu stilou de 5000 de euroi...


Regret ca recurgi la diversiuni din astea..iti astept in continuare replica.

QUOTE
Ok... recunosc ca nu m-am prins ca glumesti cu mine sorry.gif


Catusi de putin…
Ti-am spus din start: sunt la fel de serios ca un infarct !!

QUOTE
Fi fericit ca te tin la curent cu demersul meu: ai numai de castigat

Multumesc smile.gif


Nu ai pentru ce, prietene Clopotel


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 19 Feb 2008, 04:58 PM
Mesaj #142


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(The Dude @ 19 Feb 2008, 02:38 PM) *
Nicidecum..O ramura de accacia, un inel din aur cu o piatra neagra cu 20 de fatete sau cu o piatra rombica de ametist, corelate cu un costum de calitate si un comportament civilizat, rafinat si elegant pot face din cineva o persoana distinsa…si daca acel cineva este mason.


... si cu tichie de margaritar! jamie.gif

Dude, ti-ai deschis pravalie de accesorii si nu stii cum sa-ti atragi clientii! rofl.gif Imi trebuie si mie niste pene de strut negre si o brosa patrata(4x4) cu topaze, ai? Sunt sigura ca voi fi foarte distinsa cu ele, mai ales daca nu voi scoate nici un cuvant... rofl.gif rofl.gif




--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Feb 2008, 10:01 PM
Mesaj #143


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Michaela*
QUOTE
..acum nu stiu incotro sa ma indrept? ..sa mai scriu despre simboluri? despre distinctie? sau despre nika?

Discutia mea cu The Dude nu trebuie sa te retina in a-ti spune in continuare punctele de vedere... Demersul meu nu este impotriva accesoriilor, fie ele stilouri, costume, cravate, butoni, masini, lanturi, brose etc... Si eu posed unele din acestea si marturisesc ca sunt folositoare... In discutia mea cu The Dude, si cred ca el a inteles foarte bine asta, eu nu doream decat sa scot in evidenta "hazliul", ca sa nu spun iluzionrea, situtiei in care omul se ataseaza de lucrurile materiale, fie ele din materiale scumpe, sau fie facute cu "arta"... Discutia despre aceste accesorii, fara doar si poate, este utila... Traim intr-o societate dominata de reguli si conventii, prin urmare, acced in frunte aceia, care cu pricepere stiu sa le manuiasca mai bine, sau care, lasa impresia ca le-ar stapani mai bine...Deci este util a afla cat mai multe detalii despre brose, cravate, inele, stilouri, etc... Nu am nici cea mai mica impotrivire aici, ba din contra, sunt si eu ochi si urechi... La urma urmei, ar fi culmea sa nu recunosc ca si eu port uneori costum si cravata, ceas, stilouri, mape etc. si as minti ca ar fi ieftine sau ca nu ar fi de firma... Din prisma asta inteleg foarte bine ce zice The Dude... Dar mi s-a parut ca exagereaza totusi in partea cealalta sustinand ca un tip daca ar avea un stilou bun, de 200$ sa zicem, ar fi mai putin distins decat daca ar avea asupra lui un Mont Blanc de 5000$...
Nici pe departe, ba din contra...
De asemenea nu vorbesc aici de colectionari... Ok... aici este altceva... Cine vrea sa colectioneze stilouri sau medalii sau ascutitori, desigur poate plati si un milion de euro pentru un exemplar deosebit... Dar acest lucru nu cred ca are de-a face cu distinctia in cauza...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Feb 2008, 10:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Feb 2008, 10:06 PM
Mesaj #144


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga The Dude

Sunt la fel de serios ca un atac de cord my friend....

smile.gif Nu toate atacurile de cord sunt serioase, unele sunt mai mult sperietura...
Dar, asa cum am zis mai sus, eu am convingerea ca ai inteles punctul meu de vedere...Prin urmare nu o sa mai insist la unele chestiuni...
QUOTE
...si se mai spune "dar se educa".
Asa este, acesta este o afirmatie corecta. De aceea spuneam ca noi suntem influentati de educatia dobandita. Problema ca educatia buna nu exista ca termen obiectiv. Cine poate hotara daca o educatie este buna? Nimeni la modul obiectiv, caci nu exista cineva cu adevarat obiectiv care sa judece asta. Si atunci educatia este buna daca satisface cerintele acceptate...
QUOTE
"Credinta" mea in insemnele distinctiei nu poate contamina nimic. Ea poate cel mult afecta ceva. Am pus cuvantul intre ghilimele pentru ca atunci cand vorbim de distinctie el este folosit in exces. Cand vorbim de religie termenul poate contamina mintile mai slab echipate si le poate chiar imbolnavi grav. S-a si intamplat si se si intampla destul de frecvent asta. In psihiatrie, boala a capatat chiar si un nume special: "Delir Mistic"

In discursul tau eu vad o mare doza de subiectivitate, si nu cred ca esti constient de ea... Tu chiar esti convins ca educatia ta este buna si simtul tau analitic si critic este corect. Si eu sunt convins ca educatia ta este buna, aici nu am nici un dubiu chiar, insa straduindu-ma sa fiu cat mai obiectiv, trebuie sa recunosc ca simtul tau analitic si critic este puternic alterat de educatie, despre care spuneam ca dpdv obiectiv nu poate sa fie buna sau rea... Desigur in aceeasi situatie cu tine sunt si eu... Ce am spus despre tine este valabil si la mine si la toti oamenii... In momentul in care iti dezvolti educatia pe un anumit drum, convins afectiv ca acela este deosebit, atunci exista si mai mare riscul de exagerare si indepartare si mai mult de obiectivitate. Atunci afirmi ca drumul tau e cel mai cel, si cum de nu vad ceilalti ca drumul tau e cel mai cel? Desigur din ignoranta, te gandesti... Evident ca cei ce merg cu tine pe drum iti par distinsi fata de restul, fata de gloata... In fond este o chestiune psihologica, care afecteaza pe majoritatea oamenilor... Deci de la un punct, indiferent de domeniu (nu numai religios) poti intra in delir, pentru ca cei ce delireaza nu sunt numai religiosi, ci au tot felul de paranoia...
QUOTE
QUOTE
Totusi da-mi voie sa fac precizarea ca nu religiozitatea cat credinta, ma "contamineaza"

Aaa aa...Nu pot sa-ti dau voie la asa ceva. Eu receptez imaginea ta de partea astalalta a monitorului, si crede-ma de aici asa arata.
Din pacate nu suntem niciodata ceea ce ne dorim sa fim, ci ceea ce suntem perceputi ca suntem.

Stii ca monitorul nu prezinta situatia reala nici pe departe... In fapt eu nu te-am mintit deloc... Eu sunt ca Toma necredinciosul, religia nu ma poate convinge de nimic prin ea insasi...

Nope...ca si in cazul tau am despre discursul meu insemne clare care imi confirma ca nu am alunecat in vreun exces. Mediul mi-le transmite permanent printr-un fel de feed-back de care eu unul tin intotdeauna seama.
Insemnele tale venite ca raspuns ce iti spun ???


Insemnele mele venite de la cei ce sunt pe acelasi drum cu mine, confirma ca si la tine, ca nu as fi in vreaun exces. Dar aceste semne sunt pentru autoreglajul meu. Celelalte insemne, in general, vin exact cum preconizasem sa vina, si cu acestea din urma imi permit mici "figuri de stil" ca sa spun asa, ca-mi place cand se autobucleaza in ele insele...

QUOTE
Noi am dezbatut asta aici mai inainte si am ajuns la concluzia ca ar exista si un altfel de distinctie care transcede convenientele stabilite intr-un grup sau in altul. Incercam tocmai sa ii stabilim insemnele care o anunta si care o identifica..
Imi pare rau ca nu am participat la acea dezbatere... Si da, sunt de acord ca un anumit tip de distinctie transcede peste conventiile grupurilor. Rezolvarea cu gasirea insemnelor care o anunta si o identifica, zic eu, vine ori din ariile comune, ori, si asta este practic mai des intalnit, prin elementele care trec prin bariea fascinatiei, lucrand adanc cu psihicul omului...
Este vorba de magnetism personal... Cunosti cumva acest termen si la ce se refera el cu adevarat?! Nu te grabi sa negi ca nu ar avea legatura...
QUOTE
Iar afirmatia ta o mare eroare. Conventia nu poate fi niciodata banala..Am discutat si despre asta pe alte topicuri si am concluzionat tot acolo ca semantica si semiotica se ocupa cel mai bine de conventie spre exemplu, atunci cand, intre altele, ne ajuta sa comunicam..
Vezi tu draga The Dude, conventia este banala sau nu doar in functie de interesul nostru pentru ea. Daca avem interes (de orice fel, inclusiv afectiv, sau indus) atunci nu e banala, daca nu, e banala de-a dreptul...
Nici o conventie nu cade din cer ca sa nu poata fi banala...

Probabil ca de asta ai si cazut in capcana de a o considera "banala". "Conventia" noastra nu ar avea nicio valoare..

Cum au inceput conventiile care au valoare? Nu toate conventiile au avut un inceput, iar cu o clipa mai inainte erau moarte... Ce valoare aveau? Niciuna... Tot noi le-am facut sa aibe valoare... Deci depinde de vointa si dorinta noastra...
QUOTE
Crezi ca am reusi noi doi acolo unde ei au dat chix ????
Si totusi aia care au reusit au fost tot oameni ca si noi, dupa masa mergem in aceleasi locuri pitoresti... Sau crezi ca ei sunt mai civilizati si se abtin pe motiv ca nu se cade...?!

Uneori mai trebuie sa exagerez si eu, ca sa contrabalansez exagerarea ta...

QUOTE
Exact: accesoriile. Si papuasul, si pigmeiul si eschimosul au cu totii acelasi numar de maini si de picioare si totusi...
De ce avem mereu un sentiment de superioritate in raport cu ei ???
Sau poate tu nu il ai ???
Nu il am, sau ar trebui sa nu il am... De ce spun asta?! Pentru ca acolo, in mediul lor, ei sunt superiori si nu eu. Daca-l aduci pe pigmeu in mijlocul Parisului se va simti cum ma voi simti eu sau tu in mijlocul junglei lui... In mediul lui altele sunt conventiile si semnele, iar stiloul si fracul tau sau al meu, ne-ar face sa ne dam cu capul de copaci...
Si atunci nu stiu ce sentiment de superioritate ar mai putea sa te incerce... De distinctie vei fi si uitat deja...
QUOTE
Ba deloc prietene.
Stiu ca sunt vesti cutremuratoare pentru tine, insa eu le am "din strada", adica din locul in care ele iau nastere sau mai bine zis din locul in care se intampla lucrurile.

Hai sa-ti dau si eu o veste bunul meu prieten: Indiferent ce veste mi-ai aduce tu privind credinta, pe mine ma lasa indiferent... Si stii de ce?! Pentru ca, credinta mea nu vine din exterior ci din inerior... Eu nu cred pentru ca am citit, sau am vazut la altii, sau mi-a spus cineva, ci cred pentru ca am trait eu ceea ce cred. De acea eu cred. Prin urmare ce vesti cutremuratoare poti sa-mi aduci tu de peste mari si tari?! Niciuna pentru mine...

QUOTE
Ciobanul din varful muntelui, in cel mai fericit dintre cazuri practica o arta naiva. Una lipsita prin definitie de calitate, traditie si cultura.
O arta naiva surprinde si cucereste prin spontaneitatea si prin naturaletea ei si nicidecum prin valoarea ei.
Nu zic ca n-ar avea valoare, insa nu valoarea ne impresioneaza la ea.
Stiloul de care iti vorbesc insa reprezinta arta...
Materialele folosite, simbolurile utilizate, temele sugerate la editiile limitate, tehnologia inglobata..E greu de spus cu exactitate ce.
Aici eu remarc ca te inseli... Tu numesti naiva, lipsita de calitate, traditie si cultura, arta unui cioban care a invatat-o de la parintii lui si care este de cateva sute, daca nu mii de ani, si numesti arta evoluata, de calitate, traditie si cultura, arta unei firme ce face stilouri de cateva zeci de ani, cel mult o suta doua?!

Spune-mi te rog, acum 1000 de ani nu erau oameni distinsi?! Strabunicii nostri, imbracati in itari si camese si cu fluier la brau, nu erau distinsi?! Nu?! Pentru ca nu aveau cravata si costum Armani si stilou Mont Blanc?! Tu daca traiai acum 1000 de ani mai erai asa distins si frumusel ca acu'?! No vezi dara cum ii cu distinctia asta...

Apropo... Nu te-ai intrebat niciodata de ce fac astia editii limitate?! Crezi ca li s-a terminat cerneala sau auru'?!

QUOTE
Si ar mai fi ceva: mesajul ciobanului poate fi receptat ca artistic de catre posesorul stiloului..poate de el mai bine decat de oricine altcineva..
Dar oare poate ciobanu' descifra mesajul stiloului ??? Mai mult ca sigur nu !!
El abia incerca sa afle ce e cu sofranu' daca e sa dam crezare unui vechi proverb romanesc.
Nu, aici faci tu o confuzie...
Nu exista nici o garantie ca posesorul stiloului Mont Blanc poate recepta corect mesajul ciobanului... Pe testate si pe luate?! Stiloul evident...smile.gif
In plus pe cioban, nu-l intereseaza absolut deloc ce semnale emana domnu' orasean cu stilou frantuzasc... Eventual e atent sa nu cada domnu' in vreo groapa sau sa nu-l rupa vreun caine, ca tare neindemanatic mai e...

Da, masoni trebuie sa creada in existenta unei fiinte supreme oricare ar fi ea.

Pai si nu ai si pentru ei mesaje cutremuratoare?! De ce doar pentru mine? Si apoi de ce trebuie sa creada intr-o fiinta suprema? Daca el nu crede ca nu a vazut simtit nici o fiinta suprema, atunci de ce trebuie sa creada in ea? Tu crezi in asa ceva?

Nu, ei nu propavaduiesc nimic.

Nu propovaduiesc dar trebuie sa creada... smile.gif Mult mai subtil, recunosc...

Cand voi pleca voi avea cu mine toate raspunsurile de la toate intrebarile care ma framanta acum

Ma bucur ca ai gasit deja toate raspunsurile la intrebarile care te framanta... Putini oameni au curajul sa afirme asa ceva...

Regret ca recurgi la diversiuni din astea..iti astept in continuare replica.

Scuze, dar mi s-a parut o naivitate ce ziceai, de aceea mi-am permis o gluma...
Deci acele persoane care sa te ajute sa-ti rezolvi problemele capitale, si nu te "citesc" pe tine asa cum esti, anume distins, daca nu ai la tine un stilou de 5000 euroi, fie si inchiriat (iata o idee de afacere pentru cei ce au clienti ce vor sa para distinsi), in fapt acel om nu iti e de nici un folos. Ba mai mult, ca o parere personal, este un mare impostor... Oare daca acea persoana ar fi orb, adica nu ar vedea, ar recurge la pipaieli inainte de a te ajuta?

No, am zis ca nu scriu mult, dar m-am intins la vorba sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Feb 2008, 11:12 AM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Clopotel, atacurile de cord nu pot fi decat extrem de serioase...Sperieturile sunt altceva.
Iti doresc sa nu ai parte de niciunele.

Problema educatie nu poate tine de obiectivism sau de subiectivism...Mai degraba de stari afective care nu ne permit sa recunoastem educatia din cauza antipatiei pe care ne-o starneste un personaj, sau un altul.

QUOTE
Cine poate hotara daca o educatie este buna?


Gradul de educatia, existenta sau absenta ei, e stabilit de societate. Ea este cea care ne aseaza pe diverse trepte in functie de modul in care reusim sa ne promovam imaginea pana la urma...Pentru ca nu este mai putin adevarat ca pana la un punct educatia poate fi si ea simulata...

Nu am afirmat nicaieri ca drumul meu e cel mai bun, dupa cum nu am aratat vreo disponibilitate in a negocia valoarea unor simboluri care separa elitele de masele largi de oameni. Acestea imi par deasupra oricaror evidente, si discutiile in legatura cu asta n-ar fi decat pierdere de timp.

Chiar si protocolul de stat impune utilizarea unor obiecte de un anumit nivel calitativ, in speranta ca acest nivel se va rasfrange si asupra imaginii celor ce conduc.

QUOTE
Este vorba de magnetism personal... Cunosti cumva acest termen si la ce se refera el cu adevarat?!


Da. Aura, carisma...Imi pare ca ar trebui sa fie un dar divin..Gresesc ?? ..Daca da, atunci fac asta pentru ca popular termenul a capatat alte conotatii, ramanand insa in limitele acelorasi delimitari.
Daca observatia ta e facuta insa in legatura cu insemnele distinctiei, cred ca farmecul personal isi joaca rolul lui si aici.

"Banalitatea conventiei"...tema e prea larga si s-a mai discutat pe aici. Este insa si way off topic asa ca iti propun sa lasam lucrurile asa, pana cand cineva va decide in alta parte ca e un subiect ce ar trebui reluat.

Despre credinta iar avem pareri impartite. Eu zic ca si tine ca ea nu poate veni decat din interior.
Mai zic insa ca fiecare om este credincios in felul lui.
Ateii la randul lor sunt credinciosi: ei cred in ateism, si nu trebuiesc in niciun caz marginalizati ori ignorati (sa nu zic afurisiti) de catre ceilalti credinciosi: pentru ca in locul caii simple si la indemana de a pune totul in spinarea unei divinitati, ei aleg sa inlature aceasta divinitate si sa ia calea lunga si costisituare de a o inlocui cu altceva.
Pe nedrept ateii sunt numiti necredinciosi...Biblia chiar sugereaza ca cei mai virtuosi dintre credinciosi sunt cei care vin din directia necredintei: oaia ratacita de turma sau "cred, ajuta Doamne necredintei mele..."

QUOTE
Tu numesti naiva, lipsita de calitate, traditie si cultura, arta unui cioban care a invatat-o de la parintii lui


...si magnifica prin spontenaeitatea si naturaletea ei !! Nu eu, ci critica de arta la un ison face asta.

QUOTE
si numesti arta evoluata, de calitate, traditie si cultura, arta unei firme ce face stilouri de cateva zeci de ani, cel mult o suta doua?!


Iarasi; nu eu, ci critica de arta la un ison face asta.

Datoria masonica de a crede intr-o fiinta suprema este una formala: tradus asta ar insemna ca masonii trebuie sa aiba credinta.
Pentru mine de exemplu, fiinta suprema, Marele Arhitect al Universului este o entitate, o forma de energie imposibil de definit, care nu poate intervenii in cursul evenimentelor si care nu are mare legatura cu binele si raul. Ea stabileste insa un echilibru si o ordine a lucrurilor.
Pentru ea viata e un accident. O forma de manifestare a nesfarsitelor ei procese si interactiuni: "Eram linistit in neantul meu cand am fost smuls de acolo si azvarlit in straniul carnaval" isi aminteste Wiliam Butler Yeats de perioada de dinaintea nasterii lui.

Un stilou de 5000 de euro e un obiect de care personalitatea mea are nevoie in acest moment al devenirii ei.
Altii cumpara diamante pe preturi mult mai mari, altii ceasuri, altii bijuterii, altii tablouri.
E o pozitie pe care fiecare din noi si-o stabileste vis a vis de arta si de mediul in care evolueaza.
Ma judeci prea aspru aici.
Regret iar ca explicatia nu ti-a fost pe plac, din pacate acum si pentru aici, ea ramane singura disponibila. Celelate tin de o intimitate pe care nu doresc sa o tulbur.


Draga Clopotel, ori cat de placut si de instructiv mi-ar parea mie dialogul cu tine el ne abate serios de la tema in discutie.

Pe buna dreptate doamna Michaela* ne trage de maneca atunci cand spune:

QUOTE
..acum nu stiu incotro sa ma indrept? ..sa mai scriu despre simboluri? despre distinctie? sau despre nika?


Dansa este un partener cu o contributie valoroasa la acest topic si ma grabesc sa ii adresez scuzele mele pentru scurta ratacire, alaturi de invitatia (si rugamintea) de a continua ceea ce a inceput..

Eu insumi voi face la fel thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 20 Feb 2008, 01:36 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Feb 2008, 11:48 AM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Rehael @ 19 Feb 2008, 04:58 PM) *
Imi trebuie si mie niste pene de strut negre si o brosa patrata(4x4) cu topaze, ai? Sunt sigura ca voi fi foarte distinsa cu ele, mai ales daca nu voi scoate nici un cuvant...


Eu insa cred ca ai foarte departe de asa ceva..Incerc chiar sa imi imaginez cum ai arata blink.gif blink.gif
Tot asa fara sa vorbesti...ca daca rupi tacerea intr-o costumatie ca asta unsure.gif unsure.gif ..ar fi chiar periculos.



Sfatul meu e ca ar trebui sa completezi costumatia aia macar cu o fusta si o bluza...Sau daca astea iti par prea mult macar cu un tanga acolo.
S-ar putea sa mearga la Rio, da acu' ai pierdut momentul.. poate la anu' thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 20 Feb 2008, 12:08 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Feb 2008, 05:54 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



un personaj, patru imagini ... doua fatete diferite smile.gif

... la Balcic

... cu marama


... cu sirag de perle si diadema


... cu palarie frantuzeasca si rochie cu dantela de Flandra smile.gif


Nu stiu daca ati recunoscut personajul. E vorba de regina Maria a Romaniei.
Intrebarile mele sunt simple : oare fara perle, diadema si toalete frantuzesti, ea devine un personaj mai putin distins?
Marama, cingatoarea, fota si ia sau camasa taraneasca ii denatureaza cumva distinctia?

Intrebarea dificila pe care vreau sa o pun in final ar suna cam asa : in ce a constat distinctia ei, in cazul in care o includeti printre personajele distinse ale epocii?

The Dude, la intrebarea mea repetata, si anume: oare toti masonii sunt intradevar persoane distinse? , ... am vazut ca te-ai dat pe dupa corcodus.
Un simplu DA, sau NU, m-ar fi lamurit 100%. Totusi am reusit sa citesc printre rinduri. rolleyes.gif
Dar se pare ca e greu, chiar foarte greu smile.gif, sa dai un raspuns simplu, clar si transant.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 20 Feb 2008, 08:51 PM
Mesaj #148


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(The Dude @ 20 Feb 2008, 11:48 AM) *
Eu insa cred ca ai foarte departe de asa ceva..Incerc chiar sa imi imaginez cum ai arata blink.gif blink.gif
Tot asa fara sa vorbesti...ca daca rupi tacerea intr-o costumatie ca asta unsure.gif unsure.gif ..ar fi chiar periculos.
Sfatul meu e ca ar trebui sa completezi costumatia aia macar cu o fusta si o bluza...Sau daca astea iti par prea mult macar cu un tanga acolo.
S-ar putea sa mearga la Rio, da acu' ai pierdut momentul.. poate la anu' thumb_yello.gif


Perfect de acord cu tine, nu pot sa apar numai cu penele, dar care este logica la cele ce iti spuneam eu? Penele sunt doar accesorii, nu vesminte, de vesminte ma ocup eu singura... Sau a fost un apropo ca de fapt furnizezi costumatii complete. unsure.gif Si ca sa ai idee, secret.gif penele de strut nu merg la fusta si bluza hh.gif ... dar nu mai lungesc vorba, ca de fapt, pravalia ta cred ca este orientata numai pentru clientela masculina, cum reiese si din "reclamele" care le faci. smile.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 20 Feb 2008, 10:46 PM
Mesaj #149


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



termopane, termopanee..abia am sosit de la munte..mi-am pus termopane laugh.gif ..insa..desi sunt obosita, tot am sa scriu cateva randuri

Clopotel, am sa continui asadar cu simboluri noi...chiar am gasit ceva nou de prezentat

Coconut, recunosc..ca si tine si eu port brose cateodata smile.gif ..am intotdeauna grija sa le asortez doar cu o pereche de cercei sau cu o bratara

Rahael..cand ai pomenit de pene mi-am adus aminte de o patanie a mea`la un eveniment simandicos..am purtat intr-o seara pe post de brosa o pana ..de fapt un puf..gri...mic mic dar scumpic rofl.gif ..si cand ma faloseam cu fulgul meu distins, a trecut un picolooo cu tava lui si mi l-a zburat rofl.gif sa ma fi vazut cum cautam disperata fulgul ..si acum rad cu pofta.....si mi-ai mai amintit de o gluma din tineretele mele tinerete:

intrebare: - Cum se spune corect? pana de vulpe la palarie sau pana de vulpe pe palarie?
raspuns: ....??? laugh.gif

exergy, superbe fotografii smile.gif ..ma prezint la examen..sper sa iau macar un 5 laugh.gif..am sa fac referire strict la poze..privind imaginea Reginei nu pot sa nu observ atitudinea pe care aceasta o are vis-a-vis de orice podoaba sau vesmant....modul in care le poarta este distins..privirea este distinsa..tinuta..stilul este unic..iar toate acestea au fost cu siguranta doar ''accesoriile'' unui caracter admirabil si ale unei educatii alese


--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 20 Feb 2008, 11:31 PM
Mesaj #150


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Michaela* @ 20 Feb 2008, 10:46 PM) *
Rahael..


Nu-mi mai pociti nick-ul, va rog cry.gif , imi rapiti din distinctie... rofl.gif

QUOTE
cand ai pomenit de pene mi-am adus aminte de o patanie a mea`la un eveniment simandicos..am purtat intr-o seara pe post de brosa o pana ..de fapt un puf..gri...mic mic dar scumpic rofl.gif ..si cand ma faloseam cu fulgul meu distins, a trecut un picolooo cu tava lui si mi l-a zburat rofl.gif sa ma fi vazut cum cautam disperata fulgul ..si acum rad cu pofta.....si mi-ai mai amintit de o gluma din tineretele mele tinerete:

smile.gif
Da, fiecare moment te obliga la un anumit tip de infatisare... Cu pene de astea "distinse" nu putem merge la cumparaturi sau la serviciu, nici macar la plimbare, ci doar in locuri cu foarte mari pretentii... Daca nu ar fi existat cerinte de acest tip nu s-ar fi dat atata importanta evenimentelor din lumea creatorilor de moda. Asta-i lumea... Desi fastul exterior nu reuseste intotdeauna sa acopere intru totul golul interior. Unii se disting prin infatisare(exista multa lume care poate fi pacalita in felul asta), altii prin lumina interioara...



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Feb 2008, 10:05 AM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(exergy33 @ 20 Feb 2008, 05:54 PM) *
The Dude, la intrebarea mea repetata, si anume: oare toti masonii sunt intradevar persoane distinse? , ... am vazut ca te-ai dat pe dupa corcodus.



QUOTE
Masoneria in schimb reprezinta, cel putin la nivel declarativ, o organizatie deschisa care admite in randul ei multe categorii de oameni intre care se pot strecura cu usurinta si oameni cu adevarat distinsi.

QUOTE
O ramura de accacia, un inel din aur cu o piatra neagra cu 20 de fatete sau cu o piatra rombica de ametist, corelate cu un costum de calitate si un comportament civilizat, rafinat si elegant pot face din cineva o persoana distinsa…si daca acel cineva este mason.


OK, asdar cu litere mari de tipar: Faptul ca cineva este admis in Ordinul Masonic nu il transforma automat pe acesta intr-un om distins.
El insa poate deveni unul. O cale i se deschide, o oportunitate i se ofera.... O poate fructifica sau nu.
Ucenicul e socotit "piatra neslefuita" si el se afla la inceputul unui drum pe care avansand isi va desavarsi slefuirea ..La constructia catedralelor, mesterii pietrari slefuiau piatrele astfel incat aceastea sa poata realiza zidul printr-o imbinare armonioasa una cu alta fara nevoie de mortar. La fel, simbolic, ucenicul este slefuit pentru a se putea imbina armonios cu fratii sai si pentru ca impreuna cu acestia sa realizeze in final Marea Opera.
Este de presupus ca la capatul acestui drum, strabatut asa cum trebuie si trecand prin toate etapele lui, ucenicul mason sa atinga si distinctia.

Asta pur teoretic pentru ca in practica, si mai ales in Masoneria Romana, lucrurile sunt atat de alambicate incat numai accidental, eu am zis occazional, un om distins poate sa se nimereasca pe acolo. Cei mai multi insa mimeaza distinctia.

Daca nici acest raspuns nu il consideri explicit atunci te rog considera-ma in continuare "dupa corcodus" si nu mai aduce vorba de asta.

Cand am vazut pozele alea pentru o clipa am crezut ca ai inteles.
Daca Maria nu ar fi fost o doamna distinsa care a imbracat (s-a deghizat in) straie taranesti nu se stie ce efect ar fi avut imaginea ei prezentata astfel.
Chiar si asa e nu renunta la accesorile distinctiei pentru a diminua riscul la care se expune (vedem cercei cu perle probabil, paftale cu insemne, un colier..).
Tinuta nu este una pe care taranii o poarta la sarbatori ci una elaborata care aminteste doar de cele facute pe razboi si brodate la sezatori..

Acest topic a fost editat de The Dude: 21 Feb 2008, 10:14 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 21 Feb 2008, 10:09 AM
Mesaj #152


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



QUOTE(Rehael @ 20 Feb 2008, 11:31 PM) *
Nu-mi mai pociti nick-ul, va rog cry.gif , imi rapiti din distinctie... rofl.gif
smile.gif

Ups..am comis-o blush.gif …scuza-ma Rehael si sper sa treci cu vederea greselile unui un pitic roz adormit sleep.gif
uite..Michaela* ii ofera flowers.gif lui Rehael si isi cere inca o data scuze smile.gif

Acum continui constiincioasa sa-mi fac lectiile..noroc cu gugal-sarch-entar dar si cu ambitia mea de pitic roz care doreste neaparat, asemeni Domnului Dude, sa descopere simbolurile distinctiei..deci, urmeaza:
Intelesul Monogramei
In DEX citim asa:
MONOGR'AMĂ, monograme, s.f. Semn scris, gravat sau cusut, format prin alăturarea sau împletirea iniţialelor numelui si prenumelui unei persoane. [Var.: monogr'am s.n.] - Din fr. monogramme.
MONOGR'AM//Ă ~e f. Semn compus din literele iniţiale ale numelui si prenumelui unei persoane, aplicat pe diverse obiecte prin scriere, brodare sau gravare. [G.-D. monogramei] /<fr. monogramme

Trebuie sa recunosc ca mi-a placut intotdeauna ideea in sine..ideea de folosi monograma… insa numai in situatiile care permit si printre oameni care apreciaza gestul. Folosita corect, monograma reprezinta un simbol ce defineste valoare, idei, istorie, prezent si sanse de viitor… un simbol ce poate transmite celor din jur importanta/greutatea generata de prezent sau trecut( de istorie, daca trecutul glorios exista) a unui anumit titlu sau nume…inclusiv influenta lui, ce decurge din toate acestea, asupra oamenilor si evenimentelor

Cum deja imi este obiceiul iata va scriu si selectii:






--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Feb 2008, 10:11 AM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Rehael @ 20 Feb 2008, 11:31 PM) *
Cu pene de astea "distinse" nu putem merge la cumparaturi sau la serviciu, nici macar la plimbare, ci doar in locuri cu foarte mari pretentii...


....si care au deasupra usii principale un mare felinar ROSU sorry.gif

DESPRE CEASURI

Un ceas nu afiseaza numai ora, ci spune ceva si despre purtatorul lui.

Pentru ca el este insemnul cel mai utilizat si pentru ca in multitudinea de marci, tipuri, clase, categorii si branduri este cel mai greu sa te poti orienta ii vom dedica mai multe posturi, cu mentiunea ca ceasul este cam singurul dintre toate insemnele distinctiei care poate face diferenta fara ajutor celorlate, sau a altora.

La acest capitol, daca as intalnii un boschetar purtand un Rolex prima reactie ar fi sa anunt politia. Daca insa pe acelasi boschetar l-as surprinde cu un ceas Longines-Grand Prix model 1950, patinat de timp si de evenimentele prin care atrecut, as fi tentat sa cred ca el este ultimul dintre simbolurile pe care acel biet amarat le purta odata, si ca am de a face nu cu o cazatura ci cu o glorie decazuta.


Am postat simultan doamna Michaela*
Va cedez locul, voi reveni dupa ce va terminati expunerea....ce imi pare inca o data o gaselnita foarte interesanta. Cum reusiti ???

Acest topic a fost editat de The Dude: 21 Feb 2008, 11:10 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 21 Feb 2008, 10:15 AM
Mesaj #154


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



wink.gif
Politica romaneasca e plina de boieri de tip nou. Se cred marcati si marcanti, apreciabili, solemni, importanti, esentiali si inalti. Foarte multi dintre ei isi afiseaza apartenenta la „casta celor insemnati“. ..
Camasi cu monograma AN, DIP sau MDV
Recent s-a vindut cu 60.000 de euro o camasa care i-a apartinut lui Napoleon. Pe ea era brodata monograma imperiala „N“. Monogramele inscriptionate pe camasi reprezinta prin traditie un semn al puterii. La noi, moda a fost relansata de fostul premier Adrian Nastase. Care, spre deosebire de Napoleon, si-a confectionat camasi cu „N“, dar si cu un „A“ in fata. Nu stim daca de aici sau de la altceva i se spunea „Imparatul“ in prima parte a guvernarii sale. A fost imposibil sa vorbim pe aceasta tema cu fostul prim-ministru. Alti purtatori de camasa cu monograma insa au vorbit: „Eu nu vad decit utilitatea gestului, nu am tendinte de boierie. E simplu: cind dau camasile la «Nufarul» trebuie sa se stie ca e camasa mea“, spune fostul ministru al Economiei, Dan Ioan Popescu, cunoscut la curatatorie ca „DIP“.
„Nu poti sa iei camasi de 300 de mii. E o chestie de etapa“
Camasi „imperiale“ si-a facut si Marian Vanghelie. „MDV“, de la Marian Daniel Vanghelie. „Ca orisice lucru, si a invata sa te imbraci… se invata. Sa te imbraci un om politic... E ca o meserie. Se fura. Asa e cind te invirti intr-o anumita zona“, recunoaste sincer Vanghelie, care adauga ca „nu poti sa iei camasi de 300.000 de lei, e o chestie de etapa“. Vanghelie spune ca „o camasa buna e intre 50 de euro si 150 de euro“, iar „o camasa normala, cu monograma, e in jur de 80 de euro. In functie de cite faci: sase, zece camasi. Deci, cam 80, 90 de euro bucata“.
Vanghelie stie ca, „pe vremuri, boierii purtau camasi cu monograma“, insa el are o explicatie mai simpla la intrebarea „dar de ce v-ati pus initiale pe camasa?“: „Vazind ca foarte multi si-au facut, n-am vrut sa fiu confundat si mi-am facut si eu“. Si deputatul William Brinza si-a facut camasi cu monograma. Peste 30, din cite spune. Invoca acelasi argument ca si DIP atunci cind il intrebi „de ce?“: „Sa nu se piarda la spalatorie“. Camasi monogramate mai poarta - din cite am aflat - si Cozmin Gusa, Adriean Videanu si Danut Liga, dar lista e mult mai lunga. „Am vazut la multi prin Parlament, dar nu-mi mai amintesc la cine“, spune deputatul Danut Liga….Lui Bogdan Niculescu Duvaz i se pare „o topenie“ sa poarte camasa cu monograma.
Armani de 200 de euro
Nu e deloc anormal sa vezi prin Parlamentul Romaniei niste oameni bine imbracati. Sint unii chiar foarte bine imbracati, mai ales dintre cei cu foarte multe venituri. Sint insa si parlamentari care se imbraca in costume Versace, Hugo Boss, Armani fara sa dea foarte multi bani pe acestea. Un deputat de la PD ne-a povestit cum a cumparat intr-o zi un astfel de costum chiar din fata Parlamentului. „Am dat 200 de euro pe costumul asta Armani, desi el face cam 2.000“, ne-a spus deputatul, aratindu-ne eticheta de pe buzunarul din interior. Apoi ne-a povestit cum vine „furnizorul“ in zilele de luni in parcarea „de la steaguri“ a Palatului Parlamentului. Un alt deputat ne-a marturisit ca si-a cumparat citeva costume de haine de la un furnizor similar „din fata de la Marriott“…”

..................................................

Si inca o selectie:
”…Reporterii mai rautaciosi au pus pe seama unui orgoliu iesit din comun pornirea lui politica. In opinia lor, e vorba de acelasi resort care l-a impins sa-si boteze compania cu numele lui si sa-si scrie numele pe toate terminalele de stiri pe care le-a livrat clientilor. (Candva, Bloomberg a marturisit ca se simte un pic jenat de faptul ca oamenii il considera un tip plin de sine si a explicat ca initial isi denumise serviciul de stiri Market Master, dar ca denumirea respectiva nu a avut succes, clientii preferand sa se refere la serviciul de stiri cu numele fondatorului sau. "Bloomberg e pur si simplu un nume care se tine minte", a spus el). Ca sa-si confirme teoria, un reporter l-a intrebat de ce isi marcheaza pana si camasile cu monograma, la care Bloomberg a raspuns: "Nu m-am gandit niciodata la dovada asta speciala de egotism. Sunt asa de rusinat, incat cred ca o sa ma duc sa ma impusc"…

(egotism=sentiment exagerat al propriei personalităţi)



--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 21 Feb 2008, 10:19 AM
Mesaj #155


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



Iata si cateva comentarii ce ne prezinta monograma ca simbol de idei:
”Din pacate ideile nu mai sunt monograme. Monograma, pe vremuri, era ca un blazon, era simbolul a ceea ce este fiecare. Numele este un simbol, numele te reprezinta, este un respect reciproc! Un nume, o idee...vremuri apuse.
Din pacate ideile au fost inlocuite cu vorbe, iar vorbele zboara spre afise publicitare. Azi unul, maine altul, depinde de cerere si oferta. Multi, dar prosti; multe vorbe, prosta calitate.
Ideea nu mai calauzeste! Nu se mai prezinta multi cu idei incripate intr-o monograma. Acum este desuet, la moda este depersonalizarea.”

Din tot ce am selectat, m-a impresionat insa fragmenul urmator..citindu-l, asa o stare boema si placuta mi-a adus
”Doamna Traute Rausch isi impatureste manusile grijuliu. Frumoasele ei manusi bordo, cu monograma aurita, pe care le pastreaza ca noi, inca din vremurile tineretii. Mi le intinde putin, sa le pipai - sunt dintr-o stofa moale, catifelata, cu degete ce se ingusteaza spre unghii, asa cum nu se mai fac astazi..”
smile.gif


--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 21 Feb 2008, 10:40 AM
Mesaj #156


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274




Buna dimineata Domnule Dude..sunt la cafea..savurez in liniste si ma delectez cu forumul smile.gif

QUOTE(The Dude @ 21 Feb 2008, 10:11 AM) *
....voi reveni dupa ce va terminati expunerea....ce imi pare inca o data o gaselnita foarte interesanta. Cum reusiti ???

Cum reusesc? simplu..am idei..cu sclipici laugh.gif ...as putea spune ca hanuancutei ma stimuleaza sa creez clapping.gif




--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 21 Feb 2008, 05:52 PM
Mesaj #157


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(The Dude @ 21 Feb 2008, 10:11 AM) *
QUOTE
Cu pene de astea "distinse" nu putem merge la cumparaturi sau la serviciu, nici macar la plimbare, ci doar in locuri cu foarte mari pretentii...


....si care au deasupra usii principale un mare felinar ROSU sorry.gif



Deci acesta este pentru tine "un loc cu foarte mari pretentii", Dude!!?? hmm.gif ... Pentru un astfel de loc ai nevoie de stilouri Mont Blank Meisterstuck, ceas Longines-Grand Prix model 1950 si inel cu onix slefuit cu 40 de fatete???... Asa-i ca inchiriezi o limuzina cand te duci acolo? sad.gif ... Cat m-ai putut induiosa Dude! Eu iti urez sa ai noroc si-ti gasesti si tu o femeie de treaba; Sa nu-ti pierzi speranta Dude! thumb_yello.gif

Deci, Dude, pentru mine un loc cu mari pretentii este unul care, fie vara fie iarna, are la intrare un covor mare rosu(nu felinar...nu's cine te-a putut pacali in halul asta hh.gif , Doamne fereste!). Iar penele de strut imi trebuie ca sa-mi fac si eu la rochie un guler si o poseta ca in imaginile de mai jos:





--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Feb 2008, 06:28 PM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ti-am raspuns pe acelasi ton de zeflemea pe care ti-ai anuntat intentia.
Pentru tine, doar pentru tine: nu frecventez astfel de localuri...si regret ca ti-am indus starea de duiosie.

Buna seara doamna Michaela*...intr-adevar ceva de pe aici are un efect interesant asupra dumneavoastra. Eu unul imi doresc ca el sa tina cat mai mult.

Cunoaste cineva un loc unde se pot aplica monograme ???

Acest topic a fost editat de The Dude: 21 Feb 2008, 06:28 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 21 Feb 2008, 07:54 PM
Mesaj #159


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(The Dude @ 21 Feb 2008, 06:28 PM) *
Ti-am raspuns pe acelasi ton de zeflemea pe care ti-ai anuntat intentia.


Adica... La ce intentie te referi? Si cum poate sta zeflemeaua mea, cu care ti-am facut de fapt onoarea jamie.gif, alaturi de badarania ta declarata in ultima instanta? dry.gif

La urma urmei eu chiar consider ca este RIDICOL sa asimilezi distinctia unor persoane cu cu luxul cu care se inconjoara. E plina istoria de tot felul de familii "distinse" in felul asta dar in fapt cu totul degenerate, moral si fizic.



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 21 Feb 2008, 10:34 PM
Mesaj #160


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Subscriu la ce a scris Rehael.Apropos,ai devenit parca mult mai combativa de cind cu nickul asta,si-mi place la nebunie!!! mwah1.gif !

Pentru mine distinctia are maaare legatura cu igiena personala.Trupeasca si sufleteasca deopotriva.
Degeaba porti monograme la camasi daca imi zambesti cu doo carii si-o gangrena!
Degeaba te dai cu cel mai scump si exclusivist parfum daca porti parul lung la subsoara.
Degeaba ai stilou MontBlanc editie limitata daca -ti sclipeste negrul pe sub unghii sau degetele cu care semnezi n-au mai vazut demult o manichiura.
Degeaba porti ultimul model de geanta Hermes daca ea e doar dovada putinatatii preocuparilor tale si acelea strict materiale si strict de fatada.
Degeaba porti ochelari cu rama de aur daca ei te impiedica sa vezi ca e unul linga tine la semafor care n-are ce minca si de asta inhaleaza dintr-o punga.
Degeaba cobori zilnic dintr-o limuzina cu sofer daca n-ai muncit o zi in viata ta gratis,pentru comunitate.
Nimic din toate "distinctiile'"astea nu inseamna nimic daca in viata ta n-ai primit si n-ai daruit iubire celor din jurul tau,iubire simpla,altruista,lipsita de orice urma de posesivitate sau egoism.Nici brosa Cartier de la taiorul Chanel,nici Bulgari,nici Chopard n-or sa te faca mai frumoasa si mai distinsa in ochii celui care asteapta de la tine poate doar putina paine si un zambet.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 22 Feb 2008, 03:55 AM
Mesaj #161


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Cunoaste cineva un loc unde se pot aplica monograme ???
Daca vrei sa fie la vedere, eu zic ca fruntea e cel mai bun loc......Daca vrei mai ascuns....pe buci, ai spatiu si mai mult, pui monograme cite vrei... thumb_yello.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Feb 2008, 09:11 AM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Rehael...onoarea e de partea ta, dar din pacate tocmai ai pierdut-o.
Au mai fost instigari pe aici..Pentru scandal iti recomand alte subiecte de discutie, dar baga de seama ca nici pe acolo nu ma inhait chiar cu oricine.


Acum, in ignoranta ei sustinuta si de Michelle (unde o fi tunat ???), duduia in cauza releva totusi un aspect iarasi foarte important al distinctiei.
Recunosc ca pana la postul cu penele de strut el nici nu mi-a trecut prin cap.

Distinctia este in stransa corelatie cu varsta.
Poti pune orice insemne si poti activa orice gen de purtari alese: distinctia nu se aseaza de loc pe un pustan.
Voi dezvolta acest subiect atunci cand vom ajunge sa discutam si despre dandy-ism.


Ziceam de penele alea de strut. La mine ele nu pot trece neasociate cu teatrul de revista cu vodevilul, cu dansul de pe scenele de la Moulin Rouge, cu cel de la Creazy Horse, ceea ce este evident o relatie falsa si superficiala.
Stim cu certitudine ca penele de strut erau abundent folosite de regii Frantei si de curteni la costumatiile lor si mai stim ca ele inobilau iar din cate sunt informat inca mai inobileaza, palariile doamnelor distinse ale epoci victoriene (si desigur post victoriene pana azi).

Totusi, domnisoara din poza postata de Rahael este ea distinsa..??? E distinsa acea geanta, sau mai exact reprezinta acea geanta un accesoriu al distinctiei ??
Eu cred ca nu. Este fara indoiala o domnisoara atragatoare, este sic, este imbracata cu gust si din cate se poate vedea si cu haine de calitate, dar este ea distinsa..???

Doamna Michaela*, faceti un efort si treceti peste afront. Este distinsa domnisoara din poza postata de Rehael ??
Parerea dumneavoastra m-ar interesa in mod particular.


Inca odata ( a cata oara ???) va multumesc in anticipatiune..

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Feb 2008, 12:50 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Feb 2008, 09:37 AM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Michelle @ 21 Feb 2008, 10:34 PM) *
Subscriu la ce a scris Rehael.Apropos,ai devenit parca mult mai combativa de cind cu nickul asta,si-mi place la nebunie!!! mwah1.gif !

Pentru mine distinctia are maaare legatura cu igiena personala.Trupeasca si sufleteasca deopotriva.
Degeaba porti monograme la camasi daca imi zambesti cu doo carii si-o gangrena!
Degeaba te dai cu cel mai scump si exclusivist parfum daca porti parul lung la subsoara.
Degeaba ai stilou MontBlanc editie limitata daca -ti sclipeste negrul pe sub unghii sau degetele cu care semnezi n-au mai vazut demult o manichiura.
Degeaba porti ultimul model de geanta Hermes daca ea e doar dovada putinatatii preocuparilor tale si acelea strict materiale si strict de fatada.
Degeaba porti ochelari cu rama de aur daca ei te impiedica sa vezi ca e unul linga tine la semafor care n-are ce minca si de asta inhaleaza dintr-o punga.
Degeaba cobori zilnic dintr-o limuzina cu sofer daca n-ai muncit o zi in viata ta gratis,pentru comunitate.
Nimic din toate "distinctiile'"astea nu inseamna nimic daca in viata ta n-ai primit si n-ai daruit iubire celor din jurul tau,iubire simpla,altruista,lipsita de orice urma de posesivitate sau egoism.Nici brosa Cartier de la taiorul Chanel,nici Bulgari,nici Chopard n-or sa te faca mai frumoasa si mai distinsa in ochii celui care asteapta de la tine poate doar putina paine si un zambet.



Michelle, recunosc m-ai uimit.
Eu am crezut comunismul mort si ingropat. Nu imi vine sa cred ca mai exista inca persoane responsabile, cu inalta tinuta civica si cu pareri atat de sanatoase despre viata si societate, persoane care nu au abandonat nicio clipa lumina calauzitoare, chezasia unui suflet curat, neantinat, nadejdea intr-un viitor mai bun, intr-o lume in care omul, aceasta trestie ganditoare, sa isi recapete demnitatea pierduta....o shitt, mi s-au strepezit dintii


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 22 Feb 2008, 10:16 AM
Mesaj #164


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Sa stii ca asta cu demnitatea si iubirea fata de aproape au inventat-o si propovaduit-o unii inaintea erei noastre,nu eu. Si era si unul Isus ,comunist si el ca si mine,care a inventat moda coroanei cu tepi.
Dar ma rog,astea sunt simple povesti de care s-au folosit altii ca sa-si faca insigne si blazoane.

Ma scuzati ca v-am strapezit dintii,sper ca ramura de acaccia sa nu fi ruginit si ea din aceleasi motive!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Feb 2008, 11:25 AM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Michelle @ 22 Feb 2008, 10:16 AM) *
Si era si unul Isus ,comunist si el ca si mine,care a inventat moda coroanei cu tepi


Desigur nu el, ci ostenii lui Pilat...un fel de designeri. Niet kultur jamie.gif


QUOTE
Ma scuzati ca v-am strapezit dintii,sper ca ramura de acaccia sa nu fi ruginit si ea din aceleasi motive!


V-am scuzat, cat despre insemn nu va facti nicio grija. Insigna e din aur de 18k thumb_yello.gif

Va astept sa revniti in discutii de pe pozitii mai apropiate posibilitatilor, adica "cu smerenie".

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Feb 2008, 12:44 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Feb 2008, 11:31 AM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



DESPRE CEASURI


1. Scurt istoric al orologeriei.

"Primul orologiu – 4000îChr. Acest orologiu era un fel de cadran solar rudimentar. Nu se stie exact dacã a fost inventat de Chinezi sau Caledonieni.
Orologiul cu greutãti si pendul 999. Este atribuit lui Gerbert d’Aurillac care a fost papã sub numele de Silvestru al II-lea. Acest orologiu a fost montat într-un turn din Magdeburg – Germania.

Orologiile publice cu declansarea automatã a ciocanului pentru indicarea orelor sunt semnalate în jurul anului 1256. În 1288 un astfel de orologiu a fost instalat pe clãdirea Wesminster Hall din Londra.

Orologiu portabil cu resort – 1410 este atribuit arhitectului Florentin Brunelleschi (1377 - 1446). Aceastã inventie a permis oamenilor sã aibã la îndemânã un ceas, un orologiu.

În anul 1580 începe productia industrialã de ceasornice în Elvetia.

Ceasul brãtarã 1904 – Aceastã solutie este revendicatã de doi inventatori: francezul Louis Cartier care a realizat în 1904 un ceas brãtarã pentru aviatorul Santos Dumont si elvetianul Hans Wilsdorf, fondatorul firmei Rolex. În 1910 Rolex a pus la punct cronometrul brãtarã.

Orologiul cu cuart – 1920. Cercetãrile privind utilizarea cuartului ca rezonator pentru orologii au început în 1920. În 1929 ceasornicarul american Warren Alvin Marrison a pus la punct un orologiu functionând cu un rezonator de acest tip. Se reaminteste cã proprietãtile piezoelectrice ale cuartului au fost prezentate în 1817 de cãtre abatele Hauy, fondatorul cristalografiei, si demonstrate experimental de Pierre si Jacques Curie în 1880, ei descoperind piezoelectricitatea. Lucrãrile în acest domeniu a fost continuate de Gabriel Lippmann care a obtinut premiul Nobel pentru fizicã în 1908. Ceasul cu cuart a fost realizat de inginerul elvetian Hetzel în 1954.

Ceasul etans – 1926. În 1926 Hans Wildorf si echipa sa de la Rolex au început primul ceas cu monturã absolut etanse: Rolex Oyster (ermetic ca o stridie). El a fost testat cu succes cu ocazia traversãrii înnot a Canalului Mînecii.

Orologiul atomic 1948. Principiul orologiului atomic a fost enuntat de chimistul american Willard F. Libby (1908-1980) care a obtinut premiul Nobel pentru chimie în 1960. Orologiul atomic asigurã o mare precizie si stabilitate: într-un milion de ani douã orologii cu cesiu pot sã se declanseze cu 3 secunde. Astãzi existã în lume 200 de orologii atomice legate între ele prin satelit.

Ceasul de mânã electric 1953 a fost realizat de francezul Lip.

Ceasul pentru scufundãtori – 1953. Primul ceas numit “Submariner” a fost pus la punct de societatea elvetianã Rolex în 1953. Apoi în 1971 firma Sea-Dweller a realizat un ceas cu valvã de heliu, garantat pânã la adâncimi de 610 m.

Ceasul cu cuart – 1969 – Primele ceasuri cu cuart au fost comercializate de firma Seiko în 1969 – 1970. Interesantã este si istoria acestei firme. În 1877 Kintaro Hattori a înfiintat un mic atelier de reparat orologii care va deveni Seiko (în limba japonezã înseamnã precizie). Timp de 15 ani atelierul a reparat orologii apoi a început sã fabrice propriile ceasuri deoarece sistemul de mãsurare a timpului la japonezi constã în împãrtirea zilei în unitãti egale, de la rãsãritul pânã la asfintitul Soarelui. Aparitia cãilor ferate a impus sistemul occidental de mãsurare a timpului. Hattori a murit în 1934 fãrã sã cunoascã succesul de mai târziu al firmei pe care a înfiintat-o

Ceasul cu cuart fãrã baterie 1988. Dupã 1988 bateriile au fost înlocuite printr-un dinam, un generator hiperminiaturizat: sistemul Jean d’Eve, Elvetia, apoi sistemul AGS Seiko si în sfârsit sistemul kinetic lansat tot Seiko în 1995."


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 22 Feb 2008, 11:53 AM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(bdl @ 22 Feb 2008, 03:55 AM) *
Cunoaste cineva un loc unde se pot aplica monograme ???
Daca vrei sa fie la vedere, eu zic ca fruntea e cel mai bun loc......Daca vrei mai ascuns....pe buci, ai spatiu si mai mult, pui monograme cite vrei... thumb_yello.gif
eu furnizez pixu' rofl.gif


the Dude, distinctia de care vorbesti tu pare un pic desueta; se adreseaza altei epoci sau cel mult unor persoane venerabile bine de tot din ziua de azi. Sitemul de valori, comportamentul si gusturile s-au schimbat oarecum...

Poate era mai bine daca se vorbea despre rafinament cum a sugerat cineva mai devreme...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Feb 2008, 12:33 PM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



S-au schimbat ???
Eu cred ca sistemul e acelasi, poate doar valorile care il promoveaza...Ele au o anumita dinamica, trebuie sa recunosc asta.
Insa nici manufacturile de stilouri, nici orologeriile nici cei ce produc bijuterii de lux (pentru ca nu toate sunt un lux) nu au cunoscut o epoca mai prospera ca acum, asa ca da-mi voie sa cred ca aceste valori sunt inca in mare actualitate.

De ce nu deschizi un topic despre rafinament ??
Ar putea fi interesant...desi s-a vazut aici cata confuzie domneste si in jurul acestui termen:
Parca vad postul: " rafinament pentru mine e ciobanul care si-a cioplit fluierasul si ma priveste drept in ochi, cu traista lui de merinde lucrata de bunica ca accesoriu.." ori alte banalitati asemnatoare..

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Feb 2008, 12:46 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Feb 2008, 12:38 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



DESPRE CEASURI (urmare)


2. Cativa termeni din orologerie

Un ceas nu afiseaza numai ora, ci spune ceva si despre purtatorul lui.

"A.H.C.I. Académie Horlogére des Créateurs Indépendents. Membrii ei sunt orologeri de excepţie; ei expun de regula la un stand separat în cadrul Târgului de Ceasuri de la Basel.

Întoarcere automată.Mecanism suplimentar care armează resortul ceasului, utilizând mişcarea mâinii ca forţă de întoarcere. Primul mecanism cu un sistem de întoarcere cu rotor a fost comercializat de firma elveţiană Rolex. Întoarcerea se făcea numai într-un sens de rotaţie. În 1942 fabricantul de eboşe Felsa a realizat un angrenaj cu schimbare de viteză care a permis remontarea la rotaţia în ambele sensuri ale rotorului.

Autoquarz. Ceas cu cuarţ fără baterie. Un generator, angrenat de mişcarea mâinii, încarcă un condensator care la rândul său alimentează motorul ceasului.

Barilletul. El este motorul oricărui ceas mecanic. El se compune dintr-o roată dinţată şi o cutie cilindrică, de cele mai multe ori închisă cu un capac. In interiorul cutiei este înfăşurat resortul, elementul care acumulează energia necesară pentru funcţionarea ceasurilor mecanice.
Grand Complication. Ceas de buzunar sau de mână foarte complicat care trebuie să aibă cel puţin funcţiunile următoare: cronograf, quantième perpétuel şi repetiţia minutelor.

Cabochon. O piatra preţioasă care iese în evidenţă pe cadran sau pe coroană.

Calendar perpetuu (Quantiema perpetuă). Mecanism complex de calendar care ţine seama, fără corecţie manuală, de diferitele lungimi ale lunilor, până în anul 2100. Pentru ceasurile de mână, quantiema perpetuă există din 1927 (Patek Philippe). Modelele cu armare manuală, produse în serie, există din anul 1941, cele cu întoarcere automată din 1962. Cel mai mic ceas cu calendar perpetuu are diametrul de 23 mm.

Calibru. Defineşte dimensiunea şi forma unui mecanism şi a pieselor sale. Denumirea calibrului permite o identificare exactă a ceasului, de exemplu pentru comandarea pieselor de rezervă.

COSC. Contrôl Officiel Suisse de Chronomètres. Autoritate federală elveţiană, cu sediul social la Chaux-de-Fonds şi cu filiale la Bienne, Geneva şi Le Locle, care toate realizează testări oficiale de cronometre şi eliberează certificate care corespund preciziei mersului acestora. Abrevierea COSC există din 1973.

Haute horlogerie. Orologerie de vârf, de excepţie. Înseamnă exclusivitate, cele mai bune materiale, prelucrare de calitate, preţuri ridicate, nume de prestigiu.

Manufactură. Un fabricant de ceasuri se poate numi astfel numai dacă el fabrică mecanismele şi le foloseşte în ceasurile produse. Adevăratele manufacturi, cu marci de ceasuri proprii, sunt rare şi se pot număra pe degetele de la ambele mâini. Exemple de manufacturi: Audemard Piguet, IWC, Patek Philippe, Rolex, Zenith.

Poinçon de Genève. Aceasta este o ştampilă de calitate introdusă în anul 1886. Această indicaţie poate fi purtată doar de ceasurile produse în cantonul Geneva. Regulamentele prescriu de asemeni o calitate deosebită a execuţiei

Rezervă de mers. Timpul rămas, după întoarcerea totală a ceasului, până când arcul ceasului se găseşte total relaxat şi ceasul se opreşte. Rezerva de mers poate să fie indicată în diverse feluri pe cadran.

Tourbillon. Construcţie inventată în 1795 de către Abraham-Louis-Breguet, care permite compensarea erorilor datorate acţiunii forţei de gravitaţie asupra sistemului oscilant (balansier şi spiral). În ceasul tourbillon sistemul oscilant este plasat într-o cuşcă, care se roteşte lent în jurul axei proprii. "

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Feb 2008, 12:46 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 22 Feb 2008, 01:06 PM
Mesaj #170


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



QUOTE(The Dude @ 22 Feb 2008, 09:11 AM) *
Doamna Michaela*, faceti un efort si treceti peste afront. Este distinsa domnisoara din poza postata de Rehael ??
Parerea dumneavoastra m-ar interesa in mod particular.


Offf..ce provocare Domnule Dude smile.gif

Fotografia daca nu ma insel este a actritei Charlize Theron…este una dintre cele mai frumoase actrite …este si talentata....si-a castigat un nume in lumea cinematografica …postez si eu cateva fotografii pentru a o vedea in mai multe ipostaze..este o femeie cu stil si eleganta..la ora actuala, prin tinuta pe care o adopta poate trece drept o femeie distinsa..





acum am sa ma reintorc la pene..capa din fulgi pe care o poarta Charlize este un accesoriu pe care greu il poti asorta…un asemenea articol trebuie purtat cu mare grija pentru a nu cadea in ridicol sau pentru a nu-ti altera imaginea…iar Charlize fara doar si poate isi permite acest accesoriu pentru ca stilul ei este unul elegant..sa nu uitam deasemenea ca in lumea artistilor vestimentatia poate lua forme diverse pana la extreme iar capa aceasta din pene in conjunctura respectiva reprezinta un accesoriu stilat

ma reintorc la Threon..dpmdv este o femeie distinsa ”la prima vedere” insa nu stiu la capitolul caracter cum se situeaza smile.gif …iata si linkul de pe wikipedia care ne povesteste cate ceva din viata ei(ma rog..ceea ce se publica, desigur)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Charlize_Theron

sa nu uitam ca in lumea artistilor distinctia se invaluie in cu totul alte vesminte decat in restul mediilor

cred ca observati dragi forumisti cum tot incerc sa o intorc si s-o sucesc in mod diplomatic, doar doar sa mentin spiritele calme laugh.gif laugh.gif ..rautatilor

acum, pentru ca tot am deviat un pic discutia catre lumea artistilor, va postez si 2 fotografii ale unei femei pe care am considerat-o intotdeauna distinsa




Acest topic a fost editat de Michaela*: 22 Feb 2008, 01:14 PM


--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 22 Feb 2008, 02:46 PM
Mesaj #171


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Iata domnule Dude,ca nici macar distinsa doamna Michaela nu poate spune cu exactitate daca Charlize Teron este sau nu o persoana distinsa pina nu-i cunoaste caracterul. Eu zic mai bine,ca sa va edificati, studiati-i palmaresul actoricesc.
Sa fie oare caracterul un insemn al distinctiei,alaturi de smerenia si modestia ,notiuni de care pomeneati mai devreme si care nu va sunt familiare deloc din moment ce le confundati,jalnic as spune, cu proletcultismul? Si atunci ,daca nu putem fi siguri vazind doar "ambalajul", nu ajungem la concluzia ca toate aceste insemne nu sunt decit "praf si pulbere" anume menit sa ia ochii plebeilor?


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 22 Feb 2008, 04:40 PM
Mesaj #172


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Michelle @ 21 Feb 2008, 10:34 PM) *
Subscriu la ce a scris Rehael.Apropos,ai devenit parca mult mai combativa de cind cu nickul asta,si-mi place la nebunie!!! mwah1.gif !


Michelle, mwah1.gif , de fapt eu... sorry.gif ...dar "e" unii care ma inspira si nu ma pot abtine. rofl.gif Nu pot sa cred ca the Dude vorbeste serios. Hai, domnule, recunoaste ca faci caterinca, semeni asa de bine cu un negustor de chilipiururi de pe vremuri!...

QUOTE(bdl @ 22 Feb 2008, 03:55 AM) *
Cunoaste cineva un loc unde se pot aplica monograme ???
Daca vrei sa fie la vedere, eu zic ca fruntea e cel mai bun loc......Daca vrei mai ascuns....pe buci, ai spatiu si mai mult, pui monograme cite vrei... thumb_yello.gif


...Sau mai bine pe organul genital, ca n-o sa mai aiba nimeni dubii pe cine au de client cand s-o duce in locurile cu mari pretentii, care au si felinar rosu la intrare. rofl.gif

QUOTE(The Dude @ 22 Feb 2008, 09:11 AM) *
Rehael...onoarea e de partea ta, dar din pacate tocmai ai pierdut-o.


De unde stii tu care parca incerci sa demonstrezi ca n-ai avut niciodata? dry.gif Nu-ti fa iluzii ca s-ar pierde numai stand de vorba cu tine...


QUOTE
Au mai fost instigari pe aici..Pentru scandal iti recomand alte subiecte de discutie, dar baga de seama ca nici pe acolo nu ma inhait chiar cu oricine.


Cand faci apologia unor MARFURI fara viata, obiecte facute tot de niste oameni aruncand cu jigniri in dreapta si in stanga in numele lor(!), mai ai inca tupeul sa-i numesti pe altii instigatori? Pai un subiect de scandal mai potrivit nu mai gasesti in acest moment pe forumul asta... Cat despre inhaitat ... eu sunt o persoana umana Dude, deci sigur nu ma inhait.

QUOTE(Michaela* @ 22 Feb 2008, 01:06 PM) *
acum am sa ma reintorc la pene..capa din fulgi pe care o poarta Charlize este un accesoriu pe care greu il poti asorta…un asemenea articol trebuie purtat cu mare grija pentru a nu cadea in ridicol sau pentru a nu-ti altera imaginea…


Distinsa doamna Michaela vorbiti ca cineva cu foarte multa experienta, dar sa ne reamintim ca greu nu inseamna si imposibil si ca ridicolul vine cel mai adesea(ca sa nu spun nemijlocit) exact in momentele cand totul pare a fi perfect. ohyeah.gif De aceea nu voi fi niciodata persoana care sa-si puna vreodata nadejdea ca o sa faca impresie cu penele de strut care si le pune, numai pentru ca s-ar putea asorta, si nu din alt motiv.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 22 Feb 2008, 05:47 PM
Mesaj #173


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Distincţie

E greu să mai fi disitns
Când privirea ţi s-a stins
Când stai printre insigne
Şi te-ntrebi ce poa să-nsemne...

Monograme şi stilouri
Bagatele şi tablouri
Pene scoase de pe struţ
Toate te-ar lăsa cam "ţuţ"!

Dacă vremea nouă nu ţi-ar spune
Că în ochi stă-n astă lume
Strălucirea şi gândirea
Coborârea şi mărirea...

Te-ai înfoia ca găina
Care spune - bat-o vina -
Cucurigu, măi, "pănoase"
Nu vedeţi că sunt flocoase
Ale mele pene... roase?! laugh.gif



--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 22 Feb 2008, 05:56 PM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Tare broblema pe aici ohyeah.gif

Ma propun ca Pilot...eu Sorin...am sau nu am Insemne de alea de Distinctie??? rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Interesant thread......... hh.gif hh.gif

Sorin.

ps. Argumentati pozitia laugh.gif laugh.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 22 Feb 2008, 10:13 PM
Mesaj #175


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



QUOTE(SORIN @ 22 Feb 2008, 05:56 PM) *
Tare broblema pe aici ohyeah.gif

Ma propun ca Pilot...eu Sorin...am sau nu am Insemne de alea de Distinctie??? rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Interesant thread......... hh.gif hh.gif

Sorin.

ps. Argumentati pozitia laugh.gif laugh.gif


..banuiesc ca te referi la un pilot de avioane, nu unul de Formula 1 laugh.gif ..ok..sa mai si glumim

dialoguri ...pilot - control tower:

Pilot: - Mai avem foarte putin combustibil. Asteptam urgent instructiuni.
Tower: - Care va este pozitia? Nu va pot vedea pe ecran.
Pilot: - Stationam pe pista 2 si asteptam cisterna de o eternitate!

Tower: - Aveti probleme?
Pilot: - Am pierdut busola.
Tower: - Dupa cum zburati, credeam ca ati pierdut toate instrumentele.

Tower : - Pentru a evita poluarea sonora, virati 45 grade spre dreapta
Pilot: - Ce poluare sonora putem produce la 7.000m altitudine?
Tower: - Cea rezultata din coliziunea voastra cu 727-le care vine spre voi!

nu m-am putut abtine..ii cunosc taare bine pe piloti laugh.gif






--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 10:00 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman