HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Discutii despre iudei/iudaism
March
mesaj 26 Jan 2008, 08:23 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 26 Jan 2008, 08:41 PM) *
Bine daca vrei sa ne jucam, ai sa afli cateva detalii despre sursa mea de informatii. A fost tiparita in 1983, la Intreprinderea Poligrafica "13 Decembrie 1918". Iti doresc mult succes in cautarea sursei mele. yay.gif

Sursa ta este vax ! Pentru ca a fost tiparita intr-un regim de dictatura cu o crunta cenzura. Asa ca sursele mai recente sunt mai relevante ! Si nu te rusina cu doctor gugal !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2008, 08:41 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(SORIN @ 26 Jan 2008, 09:24 PM) *
Nu am prea vazut Israelieni prin Jounia,

Sorine,
N-ai vazut pen'ca n-aveau atarnata de gat o placarda cu nationalitatea lor biggrin.gif Te asigur io ca am intalnit israelieni prezentati ca atare de un bun amic ( cu ceva timp in urma) membru al Kataeb
Cat despre gagici, ele nu apartin niciunei etnii ! biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Jan 2008, 08:58 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Nu apartin, da buneeeeeeeeeeee!! clapping.gif

El Kataeb......pacat de ei ca in curand vai de Tara Cedrilor!! sad.gif

Sorin.



--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Jan 2008, 08:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ben_gal
mesaj 26 Jan 2008, 09:09 PM
Mesaj #74


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(marduk @ 26 Jan 2008, 07:41 PM) *
Cum s-au amestecat evreii din europa si cu cine? Dar cei din orient?

Au fost casatorii mixte. Procentul a fost mic dar suficient pentru a produce anumite schimbari in DNA.
In Orient au fost arabi care au trecut la iudaism si rasa a ramas, in genere, semita.
Sunt si in ziua de azi adoptii de copii din alte neamuri si casatorii mixte.
Studiile DNA au fost facute ptr. a depista boli genetice.
Toate estea arata ca evreii nu pretuiesc asa zisa "puritate a singelui" dupa cum au facut-o nazistii.
Apropo, in Europa au ajuns in ultimii doua decenii cca. douzeci de milioane de musulmani si sunt casatorii mixte si in Germania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 26 Jan 2008, 10:29 PM
Mesaj #75


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ben_gal,
Te-am rugat sa ma lamuresti si pe mine in legatura cu niste intrebari, dar nu ai facut-o pana acum...sad.gif Mai incerc inca odata:

1. Cine este pentru iudei Iisus Hristos?!

2. Voi asteptati inca alt Mesia?

3. Cum sperati voi sa-l recunoasteti? Dupa ce criterii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jan 2008, 11:16 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 26 Jan 2008, 08:23 PM) *
Sursa ta este vax ! Pentru ca a fost tiparita intr-un regim de dictatura cu o crunta cenzura. Asa ca sursele mai recente sunt mai relevante ! Si nu te rusina cu doctor gugal !

Cu mandrie (nu proletara) trebuie sa te anunt ca sunt inca fascinat de cartile pe care le am in biblioteca. Dupa "revolutie" nu am mai gasit carti, care sa fie tiparite atat de selectiv, ca pe vremea comunistilor. Nu ai decat sa te informezi de unde doresti, eu am sa continui sa ma inspir din ceea ce am citit si nu din ceea ce imi ofera "planeta internet". thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 26 Jan 2008, 11:37 PM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Clopotel @ 26 Jan 2008, 10:29 PM) *
Draga Ben_gal,
Te-am rugat sa ma lamuresti si pe mine in legatura cu niste intrebari, dar nu ai facut-o pana acum...sad.gif Mai incerc inca odata:

1. Cine este pentru iudei Iisus Hristos?!

2. Voi asteptati inca alt Mesia?

3. Cum sperati voi sa-l recunoasteti? Dupa ce criterii?

Daca a existat - un Rabin numit Yehoshua.
Cum adica, inca?
Dupa semnele aflate in Biblie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Jan 2008, 04:24 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(Clopotel @ 26 Jan 2008, 10:29 PM) *
Draga Ben_gal,
Te-am rugat sa ma lamuresti si pe mine in legatura cu niste intrebari, dar nu ai facut-o pana acum...sad.gif Mai incerc inca odata:

1. Cine este pentru iudei Iisus Hristos?!

2. Voi asteptati inca alt Mesia?

3. Cum sperati voi sa-l recunoasteti? Dupa ce criterii?



Din cate stiu eu, Iisus Hristos a fost un evreu care a incercat si a reusit sa transforme singura religie monoteista, in o religie mai "blanda", in care sa aiba acces si cei mai nevoiasi sau cei ce nu-si permit sa tina obligatiile aspre cerute unui evreu.

Ei asteapta pe Messiah un muritor de rand si nascut din mama, din neamul lui David.......Acesta v-a deveni Messiah cand God o sa hotareasca ca a venit timpul omenirii.

Cum au sa-l recunoasca......la asta nu sunt sigur ca cineva poate spune!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Jan 2008, 06:34 PM
Mesaj #79


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ben_gal,
QUOTE
QUOTE
1. Cine este pentru iudei Iisus Hristos?!

Daca a existat - un Rabin numit Yehoshua.

Deci tu pui toata Biblia sub semnul lui "daca"..
Daca a existat un om pe nume Adam sau Moise sau Ilie sau David etc.
Prin urmare, tu esti iudeu cu 1000 de "daca" in fata...
QUOTE
QUOTE
2. Voi asteptati inca alt Mesia?

Cum adica, inca?
Pai intreb, ca eu stiu ca Mesia a si venit...
QUOTE
QUOTE
3. Cum sperati voi sa-l recunoasteti? Dupa ce criterii?

Dupa semnele aflate in Biblie.
Concret, ai putea sa le enumeri?

Draga Sorin,
QUOTE
Din cate stiu eu, Iisus Hristos a fost un evreu care a incercat si a reusit sa transforme singura religie monoteista, in o religie mai "blanda", in care sa aiba acces si cei mai nevoiasi sau cei ce nu-si permit sa tina obligatiile aspre cerute unui evreu.
Iisus Hristos nu a transformat nici o religie in altceva... Pur si simplu a adus Cuvantul lui Dumnezeu printre oameni, a inlaturat devierile religioase ale iudeilor si a implinit Legea lui Dumnezeu.
Problema la Dumnezeu nu se pune in termeni de "nevoiasi" si de "cei ce-si permit a tine obligatiile", ci doar in a fi credincios/a-L iubi pe Dumnezeu, sau a nu fi credincios/a nu-L iubi pe Dumnezeu. Cel ce-L iubeste pe Dumnezeu ii urmeaza poruncile. Punct si gata smile.gif
Ce i-a cerut Dumnezeu unui evreu nicidecum nu sunt obligatii aspre... Aspre le-au facut ei, oamenii... Ma refer la fel cum intelegeau si inteleg unii prelati a-si pastori turma, prin rastalmaciri si interpretari abuzive a Bibliei.
In fond, Iisus Hristos zice:
28 Veniţi la Mine toţi cei osteniţi şi împovăraţi şi Eu vă voi odihni pe voi.
29 Luaţi jugul Meu asupra voastră şi învăţaţi-vă de la Mine, că sunt blând şi smerit cu inima şi veţi găsi odihnă sufletelor voastre.
30 Căci jugul Meu e bun şi povara Mea este uşoară.
(Matei 11) Si in fapt, asa a fost jugul lui Dumnezeu dintotdeauna, incepand cu Adam...
QUOTE
Ei asteapta pe Messiah un muritor de rand si nascut din mama, din neamul lui David.......Acesta v-a deveni Messiah cand God o sa hotareasca ca a venit timpul omenirii.
rofl.gif No comment...
QUOTE
Cum au sa-l recunoasca......la asta nu sunt sigur ca cineva poate spune!

Pai daca nu poate nimeni spune cum o sa-l recunoasca, atunci o sa astepte mult si bine, ca si chiar daca vine, ei nu o sa-l recunoasca... Cum de altfel s-a si intamplat...smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Jan 2008, 07:08 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(Clopotel @ 27 Jan 2008, 06:34 PM) *
Draga Sorin,
Iisus Hristos nu a transformat nici o religie in altceva... Pur si simplu a adus Cuvantul lui Dumnezeu printre oameni, a inlaturat devierile religioase ale iudeilor si a implinit Legea lui Dumnezeu.
Problema la Dumnezeu nu se pune in termeni de "nevoiasi" si de "cei ce-si permit a tine obligatiile", ci doar in a fi credincios/a-L iubi pe Dumnezeu, sau a nu fi credincios/a nu-L iubi pe Dumnezeu. Cel ce-L iubeste pe Dumnezeu ii urmeaza poruncile. Punct si gata smile.gif
Ce i-a cerut Dumnezeu unui evreu nicidecum nu sunt obligatii aspre... Aspre le-au facut ei, oamenii... Ma refer la fel cum intelegeau si inteleg unii prelati a-si pastori turma, prin rastalmaciri si interpretari abuzive a Bibliei.


Clopotel!!

Se pare ca nu prea le ai cu VT-ul!! Si ma mir ca in urma discutiilor de aici tot nu incerci sa inveti! Dar cine sunt eu sa-ti explic cand tu nu poti intelege ca VT-ul e baza si unic, iar NT-ul a fost scris in sute de versii!!

QUOTE
Pur si simplu a adus Cuvantul lui Dumnezeu printre oameni


Unde a fost God?? De ce ia luat asa de mult timp sa caute modalitetea de a-si exprima cuvantul?

QUOTE
devierile religioase ale iudeilor si a implinit Legea lui Dumnezeu.


Deci evreii au deviat mereu si nimeni nu i-a corectat pana la Iisus?? Oare cum God le-a permis asa ceva? Sau evreii au alt God??

QUOTE
Cel ce-L iubeste pe Dumnezeu ii urmeaza poruncile. Punct si gata smile.gif


Asta au facut exact evreii!

QUOTE
Ce i-a cerut Dumnezeu unui evreu nicidecum nu sunt obligatii aspre... Aspre le-au facut ei, oamenii... Ma refer la fel cum intelegeau si inteleg unii prelati a-si pastori turma, prin rastalmaciri si interpretari abuzive a Bibliei.


Zau?? Poti da un exemplu? Dar doar unul concret si nu abureala?

O super Saptamana.....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jan 2008, 07:31 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(SORIN @ 27 Jan 2008, 04:24 PM) *
QUOTE
Cum au sa-l recunoasca......la asta nu sunt sigur ca cineva poate spune!


Nu il vor recunoaste, fi sigur, mai rau il vor "rastignii" din nou, fara nicio remuscare. Iar cei care vor face acest lucru vor fi chiar crestinii, biserica si preotii care se tem sa-si piarda privilegiile.

Acest topic a fost editat de marduk: 27 Jan 2008, 07:32 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Jan 2008, 08:41 PM
Mesaj #82


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sorin
QUOTE(SORIN @ 27 Jan 2008, 09:08 PM) *
Se pare ca nu prea le ai cu VT-ul!! Si ma mir ca in urma discutiilor de aici tot nu incerci sa inveti!

Recunosc ca nu prea le am cu multe... Mai mult, invat greu si uit repede... Cu toate acestea, am priceput pana si eu, ca unele lucruri ce le sustii tu si Ben_gal (am spus unele) sunt profund gresite... Deci, desi tu le ai cu VT si cam cu toate, trebuie sa constati ca mai ai si tu unele scapari; mici, este adevarat, dar sunt...
QUOTE
Dar cine sunt eu sa-ti explic cand tu nu poti intelege ca VT-ul e baza si unic, iar NT-ul a fost scris in sute de versii!!

Iata aici ti-am gasit o scapare smile.gif ... NT este unul nu sunt sute de variante... Asa pot sa scriu si eu mii de variante la VT, si ce-i cu asta?
Dupa ce o sa le scriu o sa sustii ca sunt mii de variante la VT?!
QUOTE
Unde a fost God?? De ce ia luat asa de mult timp sa caute modalitetea de a-si exprima cuvantul?

Iata alta scapare de-a ta, si crede-ma draga Sorin, nici nu ma chinui sa le caut.. Pai Dumnezeu a fost tot timpul aici cu noi. El tot timpul a vorbit.. Oare uiti tu de proorocii VT?!
QUOTE
Deci evreii au deviat mereu si nimeni nu i-a corectat pana la Iisus??
Ohoo... si inca de cate ori i-a corectat Dumnezeu, dar ei L-au ascultat? Si-au astupat urechile si ochii si au facut tot ce doreau ei... Ce au facut ei cu proorocii lui Dumnezeu? Care este pilda lucratorilor necredinciosi din vie spusa de Iisus?
Iar Moise a strigat către Domnul şi a zis: "Ce să fac cu poporul acesta? Căci puţin lipseşte ca să mă ucidă cu pietre". (Iesirea 17)
De cate ori nu s-a maniat Dumnezeu pe acest popor?:
7 Atunci a zis Domnul către Moise: "Grăbeşte de te pogoară de aici, căci poporul tău, pe care l-ai scos din ţara Egiptului, s-a răzvrătit.
8 Curând s-au abătut de la calea pe care le-am poruncit-o, şi-au făcut un viţel turnat şi s-au închinat la el, aducându-i jertfe şi zicând: "Iată, Israele, dumnezeul tău, care te-a scos din ţara Egiptului!"
9 Şi a mai zis Domnul către Moise: "Eu Mă uit la poporul acesta şi văd că este popor tare de cerbice;
10 Lasă-Mă dar acum să se aprindă mânia Mea asupra lor, să-i pierd şi să fac din tine un popor mare!"
(Iesirea 32)
11 Şi a zis Domnul către Moise: "Până când Mă va supăra poporul acesta şi până când nu va crede el în Mine, cu toate minunile ce am făcut în mijlocul lui? (Numerii 14)
20 Şi se aprindea mânia Domnului asupra lui Israel şi zicea: "Pentru că poporul acesta calcă poruncile Mele, pe care Eu le-am aşezat cu părinţii lor şi nu ascultă glasul Meu, (Judecatori 2)
etc etc... E plin VT de supararile lui Dumnezeu fata de acest popor tare in cerbice, si tu sustii ca ei l-au iubit pe Dumnezeu...
Ce au facut ei cu toti trimisii Domnului catre ei? Oare nu i-au ucis pe toti cu pietre si in alte moduri? Cand a trimis Dumnezeu chiar pe Fiul Sau catre ei, ce au facut Iudeii cu EL? Ce stiau sa faca ei mai bine... mad.gif L-au rastignit pe cruce...

Oare cum God le-a permis asa ceva? Sau evreii au alt God??

Nu, evreii nu au alt Dumnezeu... Am repetat asta de 1000 de ori...
QUOTE
QUOTE
Cel ce-L iubeste pe Dumnezeu ii urmeaza poruncile. Punct si gata

Asta au facut exact evreii!
Exact asta NU au facut evreii... Marturie sta intreg VT...
QUOTE
QUOTE
Ce i-a cerut Dumnezeu unui evreu nicidecum nu sunt obligatii aspre... Aspre le-au facut ei, oamenii... Ma refer la fel cum intelegeau si inteleg unii prelati a-si pastori turma, prin rastalmaciri si interpretari abuzive a Bibliei.

Zau?? Poti da un exemplu? Dar doar unul concret si nu abureala?

Eu sa dau exemplu?!! Oare nu tu esti cel ce afirmi ca evreii au obligatii aspre? Eu am spus ca nu sunt deloc aspre... Prin urmare, tu esti chemat sa-ti argumentezi afirmatia cu obligatiile aspre... Prin urmare, da tu un exemplu concret, nu abureala...

O super Saptamana.....

Multumesc la fel... thumb_yello.gif

Draga Marduk
QUOTE
Nu il vor recunoaste, fi sigur, mai rau il vor "rastignii" din nou, fara nicio remuscare. Iar cei care vor face acest lucru vor fi chiar crestinii, biserica si preotii care se tem sa-si piarda privilegiile.
Aici vorbesti prapastii, ca sa ma exprim elegant, caci cu incrancenarea ta fata de crestini, esti in stare sa batjocoresti cele ce sunt scrise in carti sad.gif ... In primul rand crestinii stiu ca a venit Mesia, Acesta fiind Iisus Hristos. Prin urmare nu mai asteapta pe altul... Cand se va reintoarce Mesia, adica Iisus Hristos, oamenii, fie ei crestini, iudei, musulmani etc, nu mai pot sa-I faca nimic, caci cand va veni a doua oara, va veni cu putere, slava si cutremur, va veni sa Vanture si sa Judece, asa cum a promis...
30 Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă.
31 Şi va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiţă, şi vor aduna pe cei aleşi ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini.
(Matei 24)
Mai citeste si tu prin Biblie, mai ales cand doresti sa ataci aiurea crestinii...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 27 Jan 2008, 08:45 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Jan 2008, 08:53 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Clopotel!!

Cate evanghelii au fost scrise??

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 27 Jan 2008, 09:02 PM
Mesaj #84


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Draga Clopotel
Imi permit sa particip si eu.

QUOTE
Iata aici ti-am gasit o scapare smile.gif ... NT este unul nu sunt sute de variante... Asa pot sa scriu si eu mii de variante la VT, si ce-i cu asta?
Dupa ce o sa le scriu o sa sustii ca sunt mii de variante la VT?!

Chestie e ca Biserica si Constantin au tot cenzurat si au aruncat la gunoi scrieri importante care dupa ei era kk, adica gnostice.
Cu VT e mai altfel. Exista o singura varianta - cea data lui Moise in Muntele Sinai.
QUOTE
Ohoo... si inca de cate ori i-a corectat Dumnezeu, dar ei L-au ascultat? Si-au astupat urechile si ochii si au facut tot ce doreau ei... Ce au facut ei cu proorocii lui Dumnezeu? Care este pilda lucratorilor necredinciosi din vie spusa de Iisus?
Iar Moise a strigat către Domnul şi a zis: "Ce să fac cu poporul acesta? Căci puţin lipseşte ca să mă ucidă cu pietre" (Iesirea 17)
De cate ori nu s-a maniat Dumnezeu pe acest popor?:
Atunci a zis Domnul către Moise: "Grăbeşte de te pogoară de aici, căci poporul tău, pe care l-ai scos din ţara Egiptului, s-a răzvrătit.

Pai asta e toata frumusetea. Nu se musumalizeaza/idealizeaza nimic.
Nimic nu e maturat sub pres.
Pina si David e criticat si Domnul nu-i permite construirea Templului (cu sau fara de heruvimi).
Si totusi pina la urma Domnul la iertat caci balanta era in favoarea lui David.
Ce avem in NT?
Unul imparte, altul multiplica (pesti), toti sunt gigea bombon.
QUOTE
Oare nu tu esti cel ce afirmi ca evreii au obligatii aspre? Eu am spus ca nu sunt deloc aspre... Prin urmare, tu esti chemat sa-ti argumentezi afirmatia cu obligatiile aspre... Prin urmare, da tu un exemplu concret, nu abureala...

Pai chiar sunt. Fro sase sute 60 si ceva de interdictii. Printre ele - pork_niet.
C i i i te au crestinii?

Acest topic a fost editat de ben_gal: 27 Jan 2008, 09:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jan 2008, 09:31 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 27 Jan 2008, 08:41 PM) *
Aici vorbesti prapastii, ca sa ma exprim elegant, caci cu incrancenarea ta fata de crestini, esti in stare sa batjocoresti cele ce sunt scrise in carti ... In primul rand crestinii stiu ca a venit Mesia, Acesta fiind Iisus Hristos. Prin urmare nu mai asteapta pe altul... Cand se va reintoarce Mesia, adica Iisus Hristos, oamenii, fie ei crestini, iudei, musulmani etc, nu mai pot sa-I faca nimic, caci cand va veni a doua oara, va veni cu putere, slava si cutremur, va veni sa Vanture si sa Judece, asa cum a promis...
30. Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă.
31. Şi va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiţă, şi vor aduna pe cei aleşi ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini. (Matei 24)
Mai citeste si tu prin Biblie, mai ales cand doresti sa ataci aiurea crestinii...

Daca tu-l vezi pe Mesia ca fiind un razbunator ce "va veni sa Vanture si sa Judece, asa cum a promis" eu cred ca te inseli. Nu cred ca Isus arde de dorinta de razbunare, de ura, totul la Isus exprima dragoste. Crezi ca Isus va venii cu trambite si alai militar sa ne judece, si aici opiniile noastre difera, eu cred ca va venii ca un simplu om, fara sa ne spuna nimic inainte. Va face asta pana cand vom realiza ipocrizia in care traim. Citesc Biblia ori de cate ori am ocazia, numai ca eu nu sunt dominat de dogma de habotnicie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Jan 2008, 11:15 PM
Mesaj #86


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sorin

Cate evanghelii au fost scrise??

Habar n-am...cine le stie numarul exact?!. Insa majoritatea din ele sunt falsuri si doar 4 fac parte din NT. Insa tu ziceai: "iar NT-ul a fost scris in sute de versii!!", ori eu stiu ca NT este unul... Nu vorbesc de cel modificat de unele secte (care nu e NT, desi ei scriu NT pe coperti), eu vorbesc de NT al Bisericii Crestine...
De asemenea si VT este format din mai multe carti...


Draga Ben_gal
QUOTE
Chestie e ca Biserica si Constantin au tot cenzurat si au aruncat la gunoi scrieri importante care dupa ei era kk, adica gnostice.
Cu VT e mai altfel. Exista o singura varianta - cea data lui Moise in Muntele Sinai.

Constantin nu a cenzurat nimic, sa-i fie tarana usoara! In schimb Biserica era obligata sa inlature minciuna, lucru pe care l-a si facut...
VT este mult mai complex decat atat...Din el fac parte multe carti, care cuprind proorocii date de Dumnezeu...
QUOTE
Ce avem in NT?
Unul imparte, altul multiplica (pesti), toti sunt gigea bombon.

Asta pentru ca probabil ai citit (daca ai citit, desi eu ma indoiesc, cred ca mai mult vorbesti din auzite despre NT) NT ca pe povestile nemuritoare ale lui Ispirescu...
QUOTE
Pai chiar sunt. Fro sase sute 60 si ceva de interdictii. Printre ele - pork_niet.
C i i i te au crestinii?
rofl.gif Au de "70 de ori" pe atatea...
Iar chestia cu porcu e de balamuc... Sunt multi ortodocsi care nu numai ca nu mananca porc, dar nu mananca nici un fel de carne. Multi nu mananca nici macar lactate sau oua, stau in rugaciune si post retrasi in chiliile lor...
Ok... si pana la urma care sunt obligatiile alea aspre si grele ce le au evreii de la Dumnezeu?! Faptul ca nu mananca porc?! Asta da persecutie... Sa le plangi de mila nu alta...

Draga Marduk
QUOTE
Daca tu-l vezi pe Mesia ca fiind un razbunator ce "va veni sa Vanture si sa Judece, asa cum a promis" eu cred ca te inseli. Nu cred ca Isus arde de dorinta de razbunare, de ura, totul la Isus exprima dragoste.
Greu e sa intelegi chiar si vorbele ce le spun clar... hh.gif Adica pentru tine Judecatorul este razbunator? Daca un judecator iti da o pedeapasa meritata tu intelegi ca se razbuna pe tine?! Tu confunzi "a judeca" cu "a razbuna"? Vai cat de stramb le interpretezi... sad.gif
Culmea este ca si cand iti dau citatul din Biblie tu zici ca nu este asa... Ok... inteleg ca Ben_gal nu are nici o treaba cu NT, dar tu parca ziceai ca mai crezi cate ceva din el.
Deci cand Iisus Hristos zice:
Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului. ( Ioan 5:22)
chiar dacă Eu judec, judecata Mea este adevărată, pentru că nu sunt singur, ci Eu şi Cel ce M-a trimis pe Mine. (IOan 8:16)
Tu zici ca nu este asa, ca Iisus nu este razbunator... Pai a judeca si a fi Judecator, dupa gandirea ta inseamna a fi razbunator?!
Iar despre cei ca tine, care defaimeaza trimisii lui Dumnezeu (vezi postul tau anterior referitor la crestini si preoti in special), iata ce zice Iisus:
14 Cine nu vă va primi pe voi, nici nu va asculta cuvintele voastre, ieşind din casa sau din cetatea aceea, scuturaţi praful de pe picioarele voastre.
15 Adevărat grăiesc vouă, mai uşor va fi pământului Sodomei şi Gomorei, în ziua judecăţii, decât cetăţii aceleia.
(Matei 10)
Cata dragoste a avut Dumnezeu fata de Sodoma si Gomora? Cata dragoste o sa aibe de cei ce nu-L asculta nici acum, devreme ce zice ca va fi chiar mai rau de ei in ziua judecatii decat Sodomei si Gomorei? Asta dupa tine este razbunare sau Dreapta Judecata?
Eu spun din Biblie ce spun, tu de unde le spui?
QUOTE
Crezi ca Isus va venii cu trambite si alai militar sa ne judece,

Probabil nu ai ajuns cu cititul Biblei la Apocalipsa... Nu-i nimic, mai e timp sa o citesti...
Dar pana la Apocalipsa, normal trebuia sa citesti si ce scrie pe la Matei 13, de exemplu:
37 El, răspunzând, le-a zis: Cel ce seamănă sămânţa cea bună este Fiul Omului.
38 Ţarina este lumea; sămânţa cea bună sunt fiii împărăţiei; iar neghina sunt fiii celui rău.
39 Duşmanul care a semănat-o este diavolul; secerişul este sfârşitul lumii, iar secerătorii sunt îngerii.
40 Şi, după cum se alege neghina şi se arde în foc, aşa va fi la sfârşitul veacului.
41 Trimite-va Fiul Omului pe îngerii Săi, vor culege din împărăţia Lui toate smintelile şi pe cei ce fac fărădelegea,
42 Şi-i vor arunca pe ei în cuptorul cu foc; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.

43 Atunci cei drepţi vor străluci ca soarele în împărăţia Tatălui lor. Cel ce are urechi de auzit să audă.

Ce ti se pare tie ca spune aici Iisus?!
QUOTE
si aici opiniile noastre difera,

Evident ca difera devreme ce tu spui povesti... Eu nu fac decat sa pun citatele Scripturii langa afirmatiile tale, si Scriptura le contrazice, nu eu. Prin urmare, opinia ta difera intai de opinia Scripturii si apoi de a mea...

QUOTE
eu cred ca va venii ca un simplu om, fara sa ne spuna nimic inainte.

Pai a spus mai inainte deja, cand a venit... Iar chestia ca va veni ca un simplu om este o scornire de-a ta... Care este baza acestei afirmatii? Un vis intr-o noapte de iarna? Care este baza biblica a celor ce le afirmi?!
Nu ti-am dat citatul de la Matei 24?:
30 Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă.
31 Şi va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiţă, şi vor aduna pe cei aleşi ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini.

Asa crezi tu ca vine un simplu om?! Pe norii cerului cu putere si multa slava?!
QUOTE
Va face asta pana cand vom realiza ipocrizia in care traim.

Si dupa aceea ce va face?!
QUOTE
Citesc Biblia ori de cate ori am ocazia, .

Pai din cate constat, pana acum, nu prea ai avut ocazia sa citesti Biblia...
QUOTE
numai ca eu nu sunt dominat de dogma de habotnicie

Devreme ce ti-ai facut propria ta dogma, esti dominat de ea... Iar prin faptul ca desi este dovedita gresita, tot o mentii, asta este clar habotnicie... Dar, pentru confortul tau psihologic, probabil te gandesti ca e mai bine sa te ausugestionezi ca nu ai avea nici o dogma si nu esti habotnic, ci doar altii... intotdeauna altii...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 27 Jan 2008, 11:21 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2008, 09:38 AM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 27 Jan 2008, 11:15 PM) *
Insa majoritatea din ele sunt falsuri si doar 4 fac parte din NT.

De ce patru si nu mai multe, sau mai putine? Irineu, unul dintre Parintii Bisericii, spune: "‘Nu este posibil ca Evangheliile sa fie mai multe sau mai putine la numar decat sunt. Intrucat, sunt patru colturi ale pamantului pe care traim si patru puncte cardinale, iar Biserica este imprastiata in toata lumea, iar stalpul de sustinere si fundatia bisericii este Evanghelia si duhul vietii, este potrivit ca ea trebuie sa aiba patru stalpi care sa emane nemurire in fiecare directie, insufletind oamenii iara si iara. De aceea Evangheliile sunt in acord cu aceste lucruri. Intrucat vietuitoarele pamantului au patru extremitati sau picioare, si Evangheliile sunt patru. Aceste lucruri stand asa cum le-am zis, oricine care distruge fiinta Evangheliei in van o face, dand dovada de neinvatatura si nerespect."


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 28 Jan 2008, 09:52 AM
Mesaj #88


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



‏Buna Ziua, Clopotel
QUOTE
Constantin nu a cenzurat nimic, sa-i fie tarana usoara! In schimb Biserica era obligata sa inlature minciuna, lucru pe care l-a si facut...

Eu as prefera sa fiu lasat sa hotarisc singur ce e adevar si ce e minciuna.
Felul in care sunt invinuiti evreii de crucificare imi pare suspect.
Nu vorbesc cu patima si chestia nu prea are mare importanta ptr. mine in momentul acesta exact, dar prea e cusuta perfect.
Evanghelia lui Yehuda, sau cum il numesc crestinii cu un fel de suieratura plina de ura, IUDA, mie imi pare logica.
Dimpotriva, sacrificarea lui Yehoshua imi pare lipsita de sens si dramatica in mod ne-necesar.
Scrisesem:
‏Ce avem in NT?
Unul imparte, altul multiplica (pesti), toti sunt gigea bombon.

QUOTE
Asta pentru ca probabil ai citit (daca ai citit, desi eu ma indoiesc, cred ca mai mult vorbesti din auzite despre NT) NT ca pe povestile nemuritoare ale lui Ispirescu...

De citit am tot citit si una si alta. Nu este greu sa patrunzi NT si sa citesti si printre rinduri daca vrei cu adevarat sa intelegi. Ceeace am scris mai sus imi pare valabil.
Daca dumneata crezi ca gresesc, atunci poftim, sunt gata sa incerc sa te inteleg prin exemple contrare celor scrise de mine.
‏Scrisesem:Pai chiar sunt. Fro sase sute 60 si ceva de interdictii. Printre ele - pork_niet.
C i i i te au crestinii?

QUOTE
Au de "70 de ori" pe atatea...

Vai! Nu-i de gluma.
QUOTE
Iar chestia cu porcu e de balamuc... Sunt multi ortodocsi care nu numai ca nu mananca porc, dar nu mananca nici un fel de carne. Multi nu mananca nici macar lactate sau oua, stau in rugaciune si post retrasi in chiliile lor...

OK!, dar nu din motive religioase.
QUOTE
Ok... si pana la urma care sunt obligatiile alea aspre si grele ce le au evreii de la Dumnezeu?! Faptul ca nu mananca porc?! Asta da persecutie... Sa le plangi de mila nu alta...

Mie nu-mi pasa caci asa am trait dintotdeauna si nu vad nici o problema in asta.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2008, 11:47 AM
Mesaj #89


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(ben_gal @ 27 Jan 2008, 09:02 PM) *
Cu VT e mai altfel. Exista o singura varianta - cea data lui Moise in Muntele Sinai.

Acolo i s-au dat, daca nu ma inseala memoria, tabelele legii cu cele zece porunci. VT este ceva mai cuprinzator.

Spune-mi, te rog, daca ma poti lamuri cu ceva. In multe discutii cu crestinii i-am intrebat despre aplicarea legilor din VT care prevad lapidarea pacatosilor (prin ucidere cu pietre ori in alte modalitati, de ex: Deuteronom 22:23-4, Exod 22:20, Levitic 24:16 si multe altele). Invariabil raspunsul a fost ca aceste legi sunt valabile doar pentru cei care respecta VT, deoarece pentru crestini este valabil doar NT, care a inlocuit poruncile din VT cu ceva de genul "iubeste-ti aproapele", iar daca il iubesti nu-l poti pedepsi indiferent ce face. Intrebarea mea este: respecta cei care cred doar in VT aceste porunci care cer uciderea pacatosilor? Iar daca raspunsul este "nu", de ce nu le respecta?

Acest topic a fost editat de abis: 28 Jan 2008, 11:47 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 28 Jan 2008, 12:14 PM
Mesaj #90


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(abis @ 28 Jan 2008, 11:47 AM) *
Acolo i s-au dat, daca nu ma inseala memoria, tabelele legii cu cele zece porunci. VT este ceva mai cuprinzator.

Spune-mi, te rog, daca ma poti lamuri cu ceva. In multe discutii cu crestinii i-am intrebat despre aplicarea legilor din VT care prevad lapidarea pacatosilor (prin ucidere cu pietre ori in alte modalitati, de ex: Deuteronom 22:23-4, Exod 22:20, Levitic 24:16 si multe altele). Invariabil raspunsul a fost ca aceste legi sunt valabile doar pentru cei care respecta VT, deoarece pentru crestini este valabil doar NT, care a inlocuit poruncile din VT cu ceva de genul "iubeste-ti aproapele", iar daca il iubesti nu-l poti pedepsi indiferent ce face. Intrebarea mea este: respecta cei care cred doar in VT aceste porunci care cer uciderea pacatosilor? Iar daca raspunsul este "nu", de ce nu le respecta?

Sunt care spun ca VT a fost scris dupa dictarea lui Dumnezeu in cei 40 de ani de peregrinare in Desertul Sinai, dar altii spun ca Moise a capatat si cele 10 porunci si VT concomitent.
Cit despre lapidarea pacatosilor - nu mai exista pedeapsa cu moartea in Israel.
La urma urmei Statul laic si Legea decid si nu rabinii. Dealtfel nici nu cred ca ar exista vreun Rabin care sa ceara asa ceva.
Nu cred ca lapidarea e lege in VT. Intentia era de a pedepsi cred eu si nu e vorba de "ne-respectare". Lapidarea tinea mai mult de traditie decit de lege.
Lapidarea era metoda obisnuita in trecut si sunt unii care cred ca intrucit Iisus nu a fost pedepsit in acest mod, acesta e semn ca nu a existat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2008, 01:04 PM
Mesaj #91


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(ben_gal @ 28 Jan 2008, 12:14 PM) *
Sunt care spun ca VT a fost scris dupa dictarea lui Dumnezeu in cei 40 de ani de peregrinare in Desertul Sinai, dar altii spun ca Moise a capatat si cele 10 porunci si VT concomitent.

Pai cum se poate? In VT multe capitole descriu intamplari ulterioare mortii lui Moise. Doar primele cinci capitole din VT ar putea fi scrise asa, restul se petrec dupa ce Moise a murit. Si astea sunt scrise dupa dictarea lui D-zeu in timpul exodului? Sau ele nu fac parte din VT?
QUOTE
Cit despre lapidarea pacatosilor - nu mai exista pedeapsa cu moartea in Israel.

Nu te intreb de legea laica, ci de porunca data de D-zeu. Deci cand cele 2 se contrazic, trebuie respectata legea laica. Nu stiu de ce rabinii nu cer ceea ce cere D-zeu in VT.
QUOTE
Nu cred ca lapidarea e lege in VT. Intentia era de a pedepsi cred eu si nu e vorba de "ne-respectare". Lapidarea tinea mai mult de traditie decit de lege.

Exod 20:18 - Pe vrăjitori să nu-i lăsaţi să trăiască!
Exod 20:19 - Tot cel ce se împreună cu dobitoc să fie omorât
Levitic 20:9 - Cel ce va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie dat morţii, că a grăit de rău pe tatăl său şi pe mama sa şi sângele său este asupra sa
Levitic 20:10 - De se va desfrâna cineva cu femeie măritată, adică de se va desfrâna cu femeia aproapelui său, să se omoare desfrânatul şi desfrânata
Levitic 20:18 - Bărbatul care se va culca cu femeie în timpul curgerii ei şi-i va descoperi goliciunea, acela a descoperit curgerea sângelui ei şi ea şi-a descoperit curgerea sângelui său: amândoi să fie stârpiţi din poporul lor
Levitic 20:227 - Bărbatul sau femeia, de vor chema morţi sau de vor vrăji, să moară neapărat: cu pietre să fie ucişi

Si asa mai departe. Toate sunt porunci ale lui D-zeu catre poporul evreu, nu simple traditii.
QUOTE
Lapidarea era metoda obisnuita in trecut si sunt unii care cred ca intrucit Iisus nu a fost pedepsit in acest mod, acesta e semn ca nu a existat.

Asta, scuza-ma, este o prostie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 28 Jan 2008, 02:04 PM
Mesaj #92


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(abis @ 28 Jan 2008, 01:04 PM) *
Pai cum se poate? In VT multe capitole descriu intamplari ulterioare mortii lui Moise. Doar primele cinci capitole din VT ar putea fi scrise asa, restul se petrec dupa ce Moise a murit. Si astea sunt scrise dupa dictarea lui D-zeu in timpul exodului? Sau ele nu fac parte din VT?

Nu sunt suficient de cunoscator pt. a raspunde la aceasta intrebare.
Personal cred ca diferitele capitole au fost descrise in decursul timpului, dar unii religiosi vorbesc de proorocire a Domnului din start.
Oare toate sunt stabilite de la bun inceput? Aceasta ar putea fi considerat drept fatalism. Asta cu atit mai mult cu cit ni s-a acordat libera alegere.
Si daca pe Muntele Sinai ne-au fost date doar cele Zece Porunci, oare acest fapt diminueaza sanctitatea Bibliei?
Eu spun ca nu. Eroii din Biblie sunt prezentati cu calitatile si defectele lor si putem invata din cele intimplate in urma tuturor actiunilor lor.
Veridicitatea Bibliei ca document istoric nu poate fi testata pe de-a intregul, dar sapaturi arheologice atesta parte din cele scrise si cercetarile continua mereu.
Scrisesem:
Cit despre lapidarea pacatosilor - nu mai exista pedeapsa cu moartea in Israel.
QUOTE
Nu te intreb de legea laica, ci de porunca data de D-zeu. Deci cand cele 2 se contrazic, trebuie respectata legea laica. Nu stiu de ce rabinii nu cer ceea ce cere D-zeu in VT.

Rabinii nostri nu vad in asta o obligatie valabila in zilele noastre.
QUOTE
Exod 20:18 - Pe vrăjitori să nu-i lăsaţi să trăiască!
Exod 20:19 - Tot cel ce se împreună cu dobitoc să fie omorât -Si asa mai departe.

Omorit. Da. Asa e scris, dar am raspuns mai sus. Nu vad in asta o nerespectare. Nici crestinii nu taie mina unui hot dupa cum aud ca se intimpla la unii musulmani.
Trebuie sa ne intrebam mereu care a fost intentia lui Dumnezeu avind in vedere iubirea de semen si sa nu ne comportam ca niste roboti lipsiti de gindire umana.
Scrisesem:
Lapidarea era metoda obisnuita in trecut si sunt unii care cred ca intrucit Iisus nu a fost pedepsit in acest mod, acesta e semn ca nu a existat.
QUOTE
Asta, scuza-ma, este o prostie..

Posibil. Indoielile mele personale au o alta sursa.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2008, 02:55 PM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(ben_gal @ 28 Jan 2008, 02:04 PM) *
Rabinii nostri nu vad in asta o obligatie valabila in zilele noastre.

Mi-ar fi de ajutor daca as intelege ce anume a provocat anularea acelei obligatii. Doar laicizarea societatii? Adica, porunca biblica de a ucide pe cel care face una sau alta mi se pare clara si fara echivoc. Exista cumva, si eu nu stiu, o alta porunca a lui D-zeu care anuleaza obligatia de a-i ucide pe cei care comit adulter, de pilda?
QUOTE
Nici crestinii nu taie mina unui hot dupa cum aud ca se intimpla la unii musulmani.

Au facut-o mai demult. Acum interpreteaza poruncile lui Isus altfel (nu stiu daca stii, dar Isus cere ca daca cineva iti fura ceva sa nu i te opui, dimpotriva, sa-i dai mai mult decat iti ia).
QUOTE
Indoielile mele personale au o alta sursa.

Si ale mele la fel. biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 28 Jan 2008, 05:10 PM
Mesaj #94


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Clopotel @ 27 Jan 2008, 06:34 PM) *
Draga Ben_gal,

Daca a existat - un Rabin numit Yehoshua.
Deci tu pui toata Biblia sub semnul lui "daca"..
Daca a existat un om pe nume Adam sau Moise sau Ilie sau David etc.
Prin urmare, tu esti iudeu cu 1000 de "daca" in fata...

Probabil. Nu stiu daca o mie sunt, dar sunt.
QUOTE
Cum adica, inca? Pai intreb, ca eu stiu ca Mesia a si venit..

Cred ca da, dar nu era El Yehoshua.
IL asteptam. fie ca a venit in trecut pe vremea lui Isaia, fie ca nu.
Ceeace e important e ca Dumnezeu i-a intors pe evrei in Tara Promisa.
QUOTE
Dupa semnele aflate in Biblie. Concret, ai putea sa le enumeri?

Unul din semne va fi ca EL va scula sufletele vrednice din morti.
Dealtfel intrebarea nici nu are sens. IL vom stii asa cum stim ca exista Dumnezeu.
IL vom sti dupa fapte si dupa vorbe.
Despre Yehoshua stim doar ce scrie in NT, dar NT a fost scris mult timp dupa moartea LUI si veridicitatea documentului este discutabila. Parerea mea.
Domina acolo dorinta de a arunca anatema asupra evreilor.
NT nu a fost destinat evreilor care I s-au alaturat lui Yehoshua. Ei, probabil, nici nu mai traiau pe vremea evanghelistilor.
Suspectez ca este vorba de un document partinitor.
I-as crede mai curind pe cei doi mari istorici care au trait pe vremea lui Yehoshua: Iosefus Flavius si Tacitus.
Problema e ca ei au tacut milc.
Si e adevarat ca Yehoshua, daca a existat, nu putea si nu voia sa schimbe Legea daca era Rabin adevarat. Cei care poarta "vina" sunt, in primul rind, evanghelistii.
Cit despre indatoririle evreilor pe care le consideri aspre.
Parerea mea e ca nu erau aspre deloc. Atunci de ce unii evrei L-au urmat pe Yehoshua? Dupa intelesul meu asta a fost pentru ca Yehoshua le-a promis tot felul de iertari pentru pacatele lor.
Le-a promis si Raiul. Zaharelul asta era prea dulce pentru o minoritate de evrei si nu L-au refuzat.
Daca Sanhedrinul a hotarit ca Horus, pardon, Yehoshua, nu era Mesia, cred ca au fost motive suplimentare celor scrise in NT. Fapt e ca evreii n-au scris nici o legenda pe chestia asta si ma duce gindul ca nici nu au avut ce scrie.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jan 2008, 05:32 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Coane ben_gal,
Am intalnit cativa evrei pe diferite forumuri romanesti (inclusiv aici la HA) care, intelepti, se fereau ca dreaqu de.... Talmud sa intre pe topicurile de religie ale crestinilor. Si in intelepciunea lor stiau de ce lucru asta nu-i kusher .

Shalom ! smile.gif

Acest topic a fost editat de March: 28 Jan 2008, 05:58 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Jan 2008, 05:56 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Pilat n-a avut nimic cu evreii sau cel uns nou Iisus!

Din contra......de trei ori pe an cu ocazia sarbatorilor la evrei, anula pedeapsa cu moartea!!

Adevarul e ca evreii au fost aia care au fortat nota si au cerut ca sa fie rastagnit!

Si asa a fost???

De aici sa continuam!!

A gasit cineva crucea pe care a fost rastagnit? Stie cineva exact ca asa a fost? O mica dovada, poate oferi cineva? Dar una reala si iar din C&P din net!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 28 Jan 2008, 06:44 PM
Mesaj #97


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(March @ 28 Jan 2008, 05:32 PM) *
Coane ben_gal,
Am intalnit cativa evrei pe diferite forumuri romanesti (inclusiv aici la HA) care, intelepti, se fereau ca dreaqu de.... Talmud sa intre pe topicurile de religie ale crestinilor. Si in intelepciunea lor stiau de ce lucru asta nu-i kusher .

Shalom ! smile.gif

coane march
Inteligenta nu tine de religie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 28 Jan 2008, 06:55 PM
Mesaj #98


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(abis @ 28 Jan 2008, 02:55 PM) *
Mi-ar fi de ajutor daca as intelege ce anume a provocat anularea acelei obligatii. Doar laicizarea societatii? Adica, porunca biblica de a ucide pe cel care face una sau alta mi se pare clara si fara echivoc. Exista cumva, si eu nu stiu, o alta porunca a lui D-zeu care anuleaza obligatia de a-i ucide pe cei care comit adulter, de pilda?

Au facut-o mai demult. Acum interpreteaza poruncile lui Isus altfel (nu stiu daca stii, dar Isus cere ca daca cineva iti fura ceva sa nu i te opui, dimpotriva, sa-i dai mai mult decat iti ia).

Si ale mele la fel. biggrin.gif

Crestinii religiosi spun ca VT - BIBLIA este si al lor.
Oare crestinii ucid pe cei care comit adulter, de pilda?
Imi vei spune, probabil, ca Yehoshua a vorbit de acel primul care va ridica piatra.
Vezi ? Si totusi Yehoshua e Cel care a spus ca nu a venit sa schimbe Legea.
Temenul "ucide", pentru mine, e folosit in mod figurativ/metaforic.
"Adulter" e si cu gindul si nu doar cu fapta.
Sincer, treci macar examenul gindului?
Ce? Sa incepem acum sa ne omorim unii pe altii?
Poate ca vom fi iertati pe jumatate dace ne facem autocritica in vreo sedinta comunista de tovarasi?
Chestia asta cu "sa-i dai mai mult decat iti ia" o vedem in romanul "Mizerabilii", dar e buna doar pentru romane.
Nu degeaba spun eu ca eroii din NT sunt idealizati.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2008, 07:28 PM
Mesaj #99


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(ben_gal @ 28 Jan 2008, 06:55 PM) *
Crestinii religiosi spun ca VT - BIBLIA este si al lor.
Oare crestinii ucid pe cei care comit adulter, de pilda?
Imi vei spune, probabil, ca Yehoshua a vorbit de acel primul care va ridica piatra.
Vezi ? Si totusi Yehoshua e Cel care a spus ca nu a venit sa schimbe Legea.

Da, exact asta mi-a raspuns crestinii pe care i-am intrebat. Ca Isus sau Yehoshua, cum vrei sa-l numesti, a eliminat obligatia de a ucide pe cei care comit adulter, prevazuta in VT, cu o noua porunca "a iubirii" care spune sa-i iubesti pe cei care iti fac rau si sa nu-i judeci, prin urmare nu ai cum sa mai ucizi pe cineva. Evident ca raspunsul lor m-a confuzat oarecum, si de asta ma bucur ca am ocazia sa discut cu un evreu si sa-mi lamuresc dilema: daca pentru evrei VT este in vigoare, si daca crestinii nu ii executa pe cei care incalca regulile stabilite in VT deoarece Isus a schimbat legea, ar trebui ca evreii (pentru care nimeni nu a dat o lege noua) sa aplice intocmai poruncile de a-i executa pe unii si pe altii...
Insa constat ca dimpotriva, intre evrei si crestini nu-i nici o diferenta din punctul asta de vedere. Nici unii, nici altii nu indeplinesc poruncile din VT privitoare la executii. Deci nu Isus este cel care a eliminat pedepsele crude si violente.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 28 Jan 2008, 08:08 PM
Mesaj #100


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(abis @ 28 Jan 2008, 07:28 PM) *
Da, exact asta mi-a raspuns crestinii pe care i-am intrebat. Ca Isus sau Yehoshua, cum vrei sa-l numesti, a eliminat obligatia de a ucide pe cei care comit adulter, prevazuta in VT, cu o noua porunca "a iubirii" care spune sa-i iubesti pe cei care iti fac rau si sa nu-i judeci, prin urmare nu ai cum sa mai ucizi pe cineva. Evident ca raspunsul lor m-a confuzat oarecum, si de asta ma bucur ca am ocazia sa discut cu un evreu si sa-mi lamuresc dilema: daca pentru evrei VT este in vigoare, si daca crestinii nu ii executa pe cei care incalca regulile stabilite in VT deoarece Isus a schimbat legea, ar trebui ca evreii (pentru care nimeni nu a dat o lege noua) sa aplice intocmai poruncile de a-i executa pe unii si pe altii...
Insa constat ca dimpotriva, intre evrei si crestini nu-i nici o diferenta din punctul asta de vedere. Nici unii, nici altii nu indeplinesc poruncile din VT privitoare la executii. Deci nu Isus este cel care a eliminat pedepsele crude si violente.

Nu. Nu El si din acest pdv El era..., cum sa zic, nu prea necesar.
Exista zisa: a spart o usa neincuiata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jan 2008, 09:20 PM
Mesaj #101


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis
Ma bucura interventia ta in aceasta discutie...
QUOTE
De ce patru si nu mai multe, sau mai putine?
Pai pentru ca doar 4 autentice s-au gasit... Aceste 4 Evanghelii au fost scrise chiar de Sfintii Apostoli si ucenicii lor, deci au fost scrise in Biserica... Restul evangheliilor, cum sunt cele gnostice si care fac furori in randul liber cugetatorilor, au fost scrise in afara Bisericii, din auzite sau din pura imaginatie a gnosticilor... De aceea sunt false, caci sunt scorneli...
QUOTE
In multe discutii cu crestinii i-am intrebat despre aplicarea legilor din VT care prevad lapidarea pacatosilor (prin ucidere cu pietre ori in alte modalitati, de ex: Deuteronom 22:23-4, Exod 22:20, Levitic 24:16 si multe altele). Invariabil raspunsul a fost ca aceste legi sunt valabile doar pentru cei care respecta VT, deoarece pentru crestini este valabil doar NT,
Acest lucru nu este intru totul adevarat... Eu ca si crestin nu spun ca VT nu mai este valabil, ca Scriptura, ci spun ca este valabil... Daca nu ar fi valabil el nu ar mai face parte din Biblie... In fond, noi crestinii spunem de cateva ori pe zi Psalmii, care fac parte din VT... Cele 10 porunci sunt si ele valabile, desi poruncile NT le includ si pe acelea... Despre Facerea ce sa mai zic...Iisus Hristos si apostolii in nenumarate randuri faceau apel la VT...
QUOTE
Mi-ar fi de ajutor daca as intelege ce anume a provocat anularea acelei obligatii. Doar laicizarea societatii? Adica, porunca biblica de a ucide pe cel care face una sau alta mi se pare clara si fara echivoc. Exista cumva, si eu nu stiu, o alta porunca a lui D-zeu care anuleaza obligatia de a-i ucide pe cei care comit adulter, de pilda?

Nu te-ai intrebat niciodata pentru cine este aceasta porunca cu adevarat?!
Iudeii au inteles-o dupa propriul lor interes si placere...
La Ioan 8 este descris foarte bine un astfel de episod:
3 Şi au adus la El fariseii şi cărturarii pe o femeie, prinsă în adulter şi, aşezând-o în mijloc,
4 Au zis Lui: Învăţătorule, această femeie a fost prinsă asupra faptului de adulter;
5 Iar Moise ne-a poruncit în Lege ca pe unele ca acestea să le ucidem cu pietre. Dar Tu ce zici?
6 Şi aceasta ziceau, ispitindu-L, ca să aibă de ce să-L învinuiască. Iar Iisus, plecându-Se în jos, scria cu degetul pe pământ.
7 Şi stăruind să-L întrebe, El S-a ridicat şi le-a zis: Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei.
8 Iarăşi plecându-Se, scria pe pământ.
9 Iar ei auzind aceasta şi mustraţi fiind de cuget, ieşeau unul câte unul, începând de la cei mai bătrâni şi până la cel din urmă, şi a rămas Iisus singur şi femeia, stând în mijloc.
10 Şi ridicându-Se Iisus şi nevăzând pe nimeni decât pe femeie, i-a zis: Femeie, unde sunt pârâşii tăi? Nu te-a osândit nici unul?
11 Iar ea a zis: Nici unul, Doamne. Şi Iisus i-a zis: Nu te osândesc nici Eu. Mergi; de acum să nu mai păcătuieşti.

Si asa a fost intotdeauna data porunca de catre Dumnezeu... Ca cel fara de pacat sa pedeapseasca pe altul, sau daca are pacat, sa inceapa intai cu el...


Draga Ben_gal
QUOTE
Eu as prefera sa fiu lasat sa hotarisc singur ce e adevar si ce e minciuna.

Asta este o manifestare de trufie si mandrie sa crezi ca tu poti deosebi adevarul de minciuna doar cu mintea ta... Esti tu mai destept decat Adam? Adam nu a putut deosebi adevarul de minciuna, tu poti?
QUOTE
Felul in care sunt invinuiti evreii de crucificare imi pare suspect.

Evreii au cerut ca Iisus sa fie omorat, nu chinezii sau bosimanii... Dar nu-i invinuieste nimeni devreme ce Iisus i-a iertat...
Singurul repros care li se poate aduce este doar ca nu au invatat nimic din asta si nu-si recunosc singuri greseala si nu se caiesc... Din aceasta cauza l-au respins pe Dumnezeu si s-au departat de El...
QUOTE
Evanghelia lui Yehuda, sau cum il numesc crestinii cu un fel de suieratura plina de ura, IUDA, mie imi pare logica.

Te inseli cand zici ca Iuda este pronuntat de crestini cu ura... Pur si simplu asa este numele in romaneste transpus... Exista chiar si un Apostol Iuda, fratele lui Iacov, altul decat Iuda Iscarioteanul. Si exista foarte multi Iuda in Biblie, si doar unul rau...
Evangheia dupa Iuda nu poate fi logica, pentru ca este pura fictiune. Tie ti se pare logica pentru ca iti hraneste dorintele ascunse, cum ar fi aceea de a-L nega pe Iisus Hristos. In fapt orice carte de fictiune care il defaimeaza pe Iisus Hristos este valabila pentru tine... Nu-i asa ca Codul lui Da Vinci este la mare cinste in biblioteca ta?! De ce?! Tocmai pentru ca spune minciuni... Daca spunea chestiuni murdare despre Moise, o aruncai imediat... Sper ca realizezi ca intregul tau esafodaj de credinta se va prabusi in momentul in care l-ai recunoaste pe Iisus Hristos...
Adevarul nu intotdeauna este usor de primit...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 28 Jan 2008, 09:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jan 2008, 09:25 PM
Mesaj #102


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



(continuare)

Dimpotriva, sacrificarea lui Yehoshua imi pare lipsita de sens si dramatica in mod ne-necesar.

Nu este o sacrificare in sensul inteles de tine, de aceea nu intelegi...

Nu este greu sa patrunzi NT si sa citesti si printre rinduri daca vrei cu adevarat sa intelegi.

Asa cum ti-am spus, NT nu este carte de povesti nemuritoare ca sa poata fi citita printre randuri...

QUOTE
OK!, dar nu din motive religioase.
Ba da, din motive religioase, si nu pentru silueta... Nu zic ca nu exista si exceptii, dar si exceptiile, tot din motive mistice nu consuma carne si lactate si oua etc...
Dar care crezi tu ca este cea mai grea obligatie pentru evrei?
QUOTE
Dealtfel nici nu cred ca ar exista vreun Rabin care sa ceara asa ceva.

Acum nu, pentru ca le e frica de inchisoare... Acum 2000 de ani insa, era sportul lor preferat sad.gif

Nici crestinii nu taie mina unui hot dupa cum aud ca se intimpla la unii musulmani.

Care este legatura?! De fapt tu ce crezi ca este mai apropiat de crestinism: iudaismul sau islamismul?

Probabil. Nu stiu daca o mie sunt, dar sunt.

Deci tu esti un iudeu conditionat de multi "daca"... Prin urmare, credinta ta este de forma, nu-i asa, este doar o traditie de familie... Am dreptate?!

Cred ca da, dar nu era El Yehoshua

Dar cine era Mesia dupa tine, daca nu a fost Iisus?

Ceeace e important e ca Dumnezeu i-a intors pe evrei in Tara Promisa.

Acest fapt este irelevant acum...
QUOTE
Unul din semne va fi ca EL va scula sufletele vrednice din morti.
IL vom sti dupa fapte si dupa vorbe.
Toate acestea au fost facute de Iisus Hristos, si inca multe altele... Deci pentru care motiv Iisus Hristos nu este Mesia pentru voi? Ce ii lipseste?
QUOTE
Despre Yehoshua stim doar ce scrie in NT, dar NT a fost scris mult timp dupa moartea LUI si veridicitatea documentului este discutabila. Parerea mea.

Si despre multii altii din VT stii doar ca scrie in VT... Prin urmare, care este baza de a nega NT si a accepta VT?
QUOTE
Domina acolo dorinta de a arunca anatema asupra evreilor.

Asta este o mare minciuna... Ba din contra... Daca citeai cu atentie NT, si nu printre randuri, vedeai foarte clar cum evreii sunt respectati... Iisus Hristos a fost evreu... Primii sai apostoli au fost evrei... Cei mai mari sfinti au fost evrei... Cum deci, sa nu respecatm evreii?!
Este o imbecilitate monstruasa afirmatia cum ca, crestinii nu respecta evreii... Cine nu-i respecta pe evrei nu se poate numi crestin... Dar respectul acesta nu are legatura cu vreo misiune profetica pe care ar mai avea-o evreii astazi sau in viitor, caci aceasta misiune este pura fictiune... Asta ca sa fim bine intelesi...
QUOTE
NT nu a fost destinat evreilor care I s-au alaturat lui Yehoshua

Ba da, a fost destinat in primul rand evreilor...
QUOTE
I-as crede mai curind pe cei doi mari istorici care au trait pe vremea lui Yehoshua: Iosefus Flavius si Tacitus.
Problema e ca ei au tacut milc.
Acesta nu este si nu poate fi un argument...
QUOTE
Si e adevarat ca Yehoshua, daca a existat, nu putea si nu voia sa schimbe Legea daca era Rabin adevarat. Cei care poarta "vina" sunt, in primul rind, evanghelistii.
Evanghelistii nu au facut decat sa-l propovaduiasac pe Iisus si Evanghelia.. Iar El nu a schimbat Legea asa cum crezi tu... Daca citeai NT, vedeai cum de fapr, El le talmaceste corect Legea evreilor, caci acestia o intelegeau cu picioarele, scuza-mi expresia...
QUOTE
Cit despre indatoririle evreilor pe care le consideri aspre.

Ma confunzi cu Sorin... El sustine ca sunt aspre, eu am spus ca nu sunt aspre... Chiar am cerut sa mi se dea exemplu de indatorire aspra, dar pana acum nu am aflat decat ca evreii au obligatia de a nu manca porc... Pai asta este obligatie aspra? Iata eu nu manca nici carne de porc si nici de pui si de nici un fel, decat de peste uneori.... Si asta este o obligatie si mai aspra pentru mine?
QUOTE
Parerea mea e ca nu erau aspre deloc. Atunci de ce unii evrei L-au urmat pe Yehoshua? Dupa intelesul meu asta a fost pentru ca Yehoshua le-a promis tot felul de iertari pentru pacatele lor.

Nuuu... In nici un caz asta... Daca citeai NT vedeai clar ce inseamna iertarea pacatelor... Din punctul asta de vedere, Legea Noua este mult mai aspra decat Legea Veche...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 28 Jan 2008, 09:34 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jan 2008, 09:45 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 28 Jan 2008, 09:20 PM) *

QUOTE
Pai pentru ca doar 4 autentice s-au gasit... Aceste 4 Evanghelii au fost scrise chiar de Sfintii Apostoli si ucenicii lor, deci au fost scrise in Biserica... Restul evangheliilor, cum sunt cele gnostice si care fac furori in randul liber cugetatorilor, au fost scrise in afara Bisericii, din auzite sau din pura imaginatie a gnosticilor... De aceea sunt false, caci sunt scorneli...

Nu uita ca adevarul iese ca undelemnul la suprafata. Stiu ca sti, cate evanghelii sunt, de ce nu vrei sa recunosti ca sunt mai mult de 4 evanghelii autentice? Nu este vorba numai de evangheliile gnostice. La data la care au fost scrise evangheliile biserica (asa cum o cunoastem azi) nu exista. Multe evanghelii au fost scrise in pustia Iordanului, in pesteri, in care se adaposteau primii crestini.
QUOTE
Adam nu a putut deosebi adevarul de minciuna, tu poti?
Dupa alungarea din Eden, cred ca Adam a realizat ce inseamna minciuna si ce adevar.
QUOTE
Evreii au cerut ca Iisus sa fie omorat, nu chinezii sau bosimanii... Dar nu-i invinuieste nimeni devreme ce Iisus i-a iertat...

Care ar fi vina evreilor, au condamnat un evreu. Stiau oare evreii la acea data ca Isus este fiul lui Dumnezeu? Azi daca Isus ar revenii, poate ar fi omorat de romani, rusi, greci sau de bosimani. E greu sa fi Isus pe pamant, mai ales in zilele noastre. E foarte greu sa oferi dragoste si sa ceri adevar.
QUOTE
Singurul repros care li se poate aduce este doar ca nu au invatat nimic din asta si nu-si recunosc singuri greseala si nu se caiesc... Din aceasta cauza l-au respins pe Dumnezeu si s-au departat de El...

Sunt curios ce iti vor raspunde evreii.
QUOTE
Te inseli cand zici ca Iuda este pronuntat de crestini cu ura... Pur si simplu asa este numele in romaneste transpus... Exista chiar si un Apostol Iuda, fratele lui Iacov, altul decat Iuda Iscarioteanul. Si exista foarte multi Iuda in Biblie, si doar unul rau...

Atunci cand nu cunosti adevarul, care ti-a fost ascuns, e normal sa urasti un om, care se presupune ca la vandut pe Isus.
QUOTE
Evangheia dupa Iuda nu poate fi logica, pentru ca este pura fictiune. Tie ti se pare logica pentru ca iti hraneste dorintele ascunse, cum ar fi aceea de a-L nega pe Iisus Hristos. In fapt orice carte de fictiune care il defaimeaza pe Iisus Hristos este valabila pentru tine...

Argumente ai? Unde ai gasit tu in aceasta evanghelie negarea lui Isus si unde defaimarea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2008, 10:35 PM
Mesaj #104


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 28 Jan 2008, 09:20 PM) *
Pai pentru ca doar 4 autentice s-au gasit... Aceste 4 Evanghelii au fost scrise chiar de Sfintii Apostoli si ucenicii lor, deci au fost scrise in Biserica...

Nu prea mi-e clar care au fost criterile prin care s-a stabilit care este autentica si care nu... smile.gif Sfintii Parinti aveau opinii divergente in privinta cartilor care trebuie sa faca pare din NT, daca vrei revin cu detalii...
Insa faptul ca le-au scris chiar apostolii lui Isus din cate stiu nici macar biserica nu-l sustine.
QUOTE
Eu ca si crestin nu spun ca VT nu mai este valabil, ca Scriptura, ci spun ca este valabil...

Nu stiu de ce ramasesem, in urma discutiilor cu tine, cu impresia ca nu mai sunt valabile multe scrise acolo. smile.gif
QUOTE
Nu te-ai intrebat niciodata pentru cine este aceasta porunca cu adevarat?!

Din Deuternom, Levitic, Exod etc rezulta ca este valabila pentru toata lumea... Eu asa am inteles. Daca m-am inselat, spune-mi tu pentru cine era de pilda porunca de a ucide vrajitoare. Cine trebuia s-o puna in practica?

Despre episodul din Ioan cu femeia adulterina am mai discutat, si a ramas fiecare cu parerea lui. Nu stiu daca iti mai aduci aminte discutia.
QUOTE
Evreii au cerut ca Iisus sa fie omorat, nu chinezii sau bosimanii.

Aici da-mi voie sa te contrazic. Nu evreii sunt vinovati de moartea lui Isus, nu tot poporul evreu a fost de fata la proces si i-a cerut moartea. Nu este corect sa invinovatesti un popor pentru greseala catorva. Asa gresesc si cei care ii judeca pe romani dupa cele cateva sute sau mii de infractori din Italia sau din alta parte. Cateva sute sau mii de oameni nu inseamna "romanii" cum nu inseamna nici "evreii".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 28 Jan 2008, 11:01 PM
Mesaj #105


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 28 Jan 2008, 09:38 AM) *
Intrucat vietuitoarele pamantului au patru extremitati sau picioare, si Evangheliile sunt patru.


Cu lacrami in ochi iti zic, tie, abis, necredinciosule, ca nea popa ala s-a inselat! Majoritatea masculilor au cinci extremitati. Deci, pe logica lui, trebuie sa mai fie o evanghelie dosita pe undeva.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 02:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman