HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Discutii despre iudei/iudaism
ben_gal
mesaj 24 Jan 2008, 06:40 PM
Mesaj #36


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Sorin.
QUOTE
Mi-a adus aminte bengal de manastirea Sfintului Mormint.....oare ai stiut ca preotii si calugarii sunt inchisi noapte intre ziduri ca sobolanii??

Deci nici la cheia locului sfant nu au parte.....si cheia nu e la evrei!! E in mana alora musulmani.

Poate ca de aia a scazut numarul lor.
Dealtfel e o metoda buna impotriva ispitei.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 24 Jan 2008, 09:41 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(Clopotel @ 22 Jan 2008, 10:51 PM) *
Iar eu ma stiu si ca evreii cauta sa distruga crestinii din Israel si Ierusalim. Cand Ierusalimul era sub ocupatie araba, acestia au respectat crestinii si Bisericile lor, pe cand evreii ii persecuta, si numarul lor a scazut drastic in ultimul timp, din acasta cauza... Voi da si date concrete, in cifre, pe topicul dedicat...
Culmea este, asa cum am spus, ca intre iudei si crestini este o mai mica deosebire decat intre crestini si musulmani, dar musulmanii s-au purtat mai frumos cu crestinii din Ierusalim decat o fac evreii... De ce oare?!



M-am interesat exact care e numarul arabilor crestini din Jerusalem...15000 de capete cetateni Israelieni! Si din aia perecutati rau de tot ca au toate drepturile de cetatean, dar mui putine obligatii blink.gif !

Fii atent Clopotel...in 49' cand Jerusalem-ul a fost impartit intre evrei si arabi numarul crestinilor era 25000 si toti fiind arabi au ramas in partea Iordaniana. In 67' cand a fost unit Je' au mai ramas 11000, iar acum sunt circa 15500!

Ma refer la crestini arabi si nu la totalul de crestini din Jerusalem.

Deci mai verifica sursele de informare si daca cumva printre ele se afla si parintele David de la Patriarhia Romaneasca, renunta pana nu te faci de ras rau de tot.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jan 2008, 10:00 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pana la urma imi spuneti si mie care este rolul crestinilor, arabi, evrei, etc. in aceasta discutie, pe acest topic Cum Il Vedeti Pe Dumnezeu?, Ca pe O Persoana, Forta sau intr-un alt mod?. Nu de alta dar nu vreau sa cad in pacat. unsure.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Jan 2008, 10:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 24 Jan 2008, 10:16 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Grabillion @ 23 Jan 2008, 09:47 PM) *
[...]Este insa firesc ca sa sa se faca bani cu asazisele locuri "sfinte" si este si mai firesc ca nimeni nu are vreun interes sa afirme adevarul. In afara de faptul ca locurile "sfinte" duc cei mai multi oameni direct catre idolatrie. Exemple sunt destule.

Ce intelegi, Grabillion, prin "idolatrie"? Ce exemple de idolatrie ne poti oferi?




--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 25 Jan 2008, 08:20 AM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



‏‏
QUOTE
(Clopotel @ 22 Jan 2008, 10:51 PM) FPRIVATE "TYPE=PICT;ALT=*"
Iar eu ma stiu si ca evreii cauta sa distruga crestinii din Israel si Ierusalim. Cand Ierusalimul era sub ocupatie araba, acestia au respectat crestinii si Bisericile lor, pe cand evreii ii persecuta, si numarul lor a scazut drastic in ultimul timp, din acasta cauza... Voi da si date concrete, in cifre, pe topicul dedicat...

Apropo de cuvintele denigratoare dupa care Israel i-ar alunga pe crestini din Ierusalim, realitatea e ca musulmanii si crestinii au liber acces la locurile sfinte.
Mai mult, Muntele Sfint, locul in care Abraham a fost gata sa-si sacrifice fiul, locul in care a fost construit cel de a doilea Templu, este administrat de musulmani care distrug ramasitele arheologice evreiesti de acolo.
Vezi mai jos:

Issue date: 3/21/05 Section: International
http://media.www.dailyvidette.com/media/st...em-898700.shtml

‏JERUSALEM (AP) - Thousands of Christian pilgrims, waving palm fronds, marched Sunday from the Mount of Olives into the Old City of Jerusalem to retrace Jesus' triumphant return to the holy city 20 centuries ago.

The Palm Sunday procession, which ushered in Christian Holy Week leading up to Easter Sunday, was much larger than in recent years with many foreigners drawn to the region by a lull in violence.
‏Pilgrims walked in sunshine down the Mount of Olives and up the hill across from it into the Old City of Jerusalem.

Many carried palm leaves. Priests were led by the Latin Patriarch of Jerusalem, Michel Sabbah.

QUOTE
The large crowd reflected the calm in the region after four years of Palestinian-Israeli violence.


Tourists from around the world joined local Christians for the walk, which takes about an hour to complete....

QUOTE
But Palestinian Christians in the biblical town of Bethlehem turned their march into a demonstration against Israel's West Bank separation barrier.

Ca sa vezi!
Se folosesc de libertatea acordata relibiilor de catre Israel pentru a face demonstratii politice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Jan 2008, 10:22 AM
Mesaj #41


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sorin,
Eu am spus:
De ex. in Ierusalim, in 1948 erau 25000 de crestini, iar acum sunt cel mult 16000. Eu de fapt cred ca sunt mult mai putini, si ca probabil in cel mult 30-40 ani crestinismul va disparea din tara sa de origine.
Iar tu zici:
QUOTE
M-am interesat exact care e numarul arabilor crestini din Jerusalem...15000 de capete cetateni Israelieni! Si din aia perecutati rau de tot ca au toate drepturile de cetatean, dar mui putine obligatii !
Fii atent Clopotel...in 49' cand Jerusalem-ul a fost impartit intre evrei si arabi numarul crestinilor era 25000 si toti fiind arabi au ramas in partea Iordaniana. In 67' cand a fost unit Je' au mai ramas 11000, iar acum sunt circa 15500!
Ma refer la crestini arabi si nu la totalul de crestini din Jerusalem.

Oare chiar nu intelegi nimic din se ce scrie pe aici? sad.gif Nu vezi ca cifrele subliniate de mine, si scrise si de tine concorda? Ba mai mult, ceea ce spui tu este si mai grav decat ce zic eu?
Plus ca eu nu am facut referire la crestini arabi si la crestini evrei, ci doar la crestini...
QUOTE
Deci mai verifica sursele de informare si daca cumva printre ele se afla si parintele David de la Patriarhia Romaneasca, renunta pana nu te faci de ras rau de tot.
Nu stiu ce treaba are parintele David aici... Iar tu nu intelegi nici ceea ce scri tu, devreme ce spui acelasi lucru ca si mine, dar zici ca e diferit... hh.gif


Draga Ben_gal
QUOTE
Poate ca au trecut la alta religie.

Deci daca, sa zicem, musulmanii ar ocupa teritoriul israelian si ar face ceea ce fac iudeii cu crestinii, dupa aceea putem afirma nevinovati: "Poate ca au trecut la alta religie, de aia nu mai sunt". Vad ca preiei din ideile lui Hitler...
QUOTE
Apropo de cuvintele denigratoare dupa care Israel i-ar alunga pe crestini din Ierusalim, realitatea e ca musulmanii si crestinii au liber acces la locurile sfinte.

Pai hai sa-ti spun si eu despre ce fac de fapt evreii acolo...
In primul rand chestia ca, crestinii (fie ei si arabi) ar avea aceleasi drepturi ca iudeii, este cea mai mare minciuna... De exemplu de ce crestinii (fie ei arabi, greci etc) nu pot cumpara pamant in cartierul evreiesc?!...
Probabil ca te faci ca uiti evenimentele din 1990, cand colonistii evrei au ocupat casa de oaspeti a Sfantului Ioan din cartierul crestin din Ierusalim, acoperind simbolurile crestine de pe fatada cladirii cu cearsafuri cu simboluri iudaice si mazgalita cu steaua lui David pe pereti, si asta chiar in Saptamana Patimilor ortodoxa. Evident ca au facut aceasta provocare cu armata israeliana langa ei. Cand aceasta casa a trecut in proprietatea guvernului israelian, guvernul a promis ca ea nu va fi ocupata de colonisti evrei. Evreii, au recurs la tot felul de astfel de marsavii fata de crestinii din Israel, caci la modul declarativ, zic crestinilor ca au aceleasi drepturi ca si iudeii, dar in fapt lucrurile stau exact invers...
In 1993, a avut o alta persecutie a crestinilor, inca si mai ostentativa, caci la Betleem, politia israeliana i-a batut si agresat pe crestini in timp ce se adunau ca sa astepte Lumina Sfanta la Biserica Sfantului Mormant, in timpul slujbei de Pasti, concomitent cu acest eveniment, 4000 de oameni care asteptau si ei Sfanta Lumina la Biserica Sfanta Maria, in Beit Jalla, soldatii israelieni au tras asupra lor cu gaze lacrimogene, iar cand clopotele au inceput sa bata, soldatii au tras in clopote si in crucea de pe clopotnita. Atunci multi oameni au fost arestati pe baza unor acuzatii mincinoase, lucru ce pe mine nu ma mira, scris fiind chiar in Biblie ce minciuni se chinuiau sa scorneasca iudeii ca sa-l omoare pe Iisus sad.gif

In sfarsit, as fi spus eu mai multe, desi sunt convins ca cei vizati le stiu ei chiar mai bine decat mine, insa nu este aici topicul potrivit...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Jan 2008, 01:59 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(Clopotel @ 25 Jan 2008, 10:22 AM) *
Draga Sorin,
Eu am spus:
De ex. in Ierusalim, in 1948 erau 25000 de crestini, iar acum sunt cel mult 16000. Eu de fapt cred ca sunt mult mai putini, si ca probabil in cel mult 30-40 ani crestinismul va disparea din tara sa de origine.
Iar tu zici:

Oare chiar nu intelegi nimic din se ce scrie pe aici? sad.gif Nu vezi ca cifrele subliniate de mine, si scrise si de tine concorda? Ba mai mult, ceea ce spui tu este si mai grav decat ce zic eu?
Plus ca eu nu am facut referire la crestini arabi si la crestini evrei, ci doar la crestini...
Nu stiu ce treaba are parintele David aici... Iar tu nu intelegi nici ceea ce scri tu, devreme ce spui acelasi lucru ca si mine, dar zici ca e diferit... hh.gif


Iti mai explic o data.........Numarul crestinilor din Jerusalem 1949 era 25000 de capete! Toti de origine araba. In 49' Jerusalemul a fost impartit in doua....partea de est in mana arabilor si partea de vest in mana evreilor.

Acum intrebarea de baraj.....unde au ramas crestinii?? Am sa-ti raspund eu....in partea de est impreuna cu ceilati arabi! Picior de evreu n-a calcat in partea araba intre 49' si 67', dar populatia crestina s-a micsorat la 11000 in acesti 18 ani!!

Ce legatura au aceste fapte cu evreii pa acum, Clopotel???

Deci in 67' pe teritoriul arabesc sub conducera Iordaniana crestinii au ajuns la mai putin de jumatate!

In urma razboiului de 6 zile in 67', Jerusalemul a fost unit si partea esctica araba au primit cetatatenie Israeliana iar numarul crestinilor din 67' pana in 2005 a crescut la 15500....!!

Deci Clopotel...cine nu intelege sau incearca sa abureasca adevarul??

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Jan 2008, 02:34 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(Clopotel @ 25 Jan 2008, 10:22 AM) *
Pai hai sa-ti spun si eu despre ce fac de fapt evreii acolo...
In primul rand chestia ca, crestinii (fie ei si arabi) ar avea aceleasi drepturi ca iudeii, este cea mai mare minciuna... De exemplu de ce crestinii (fie ei arabi, greci etc) nu pot cumpara pamant in cartierul evreiesc?!...
Probabil ca te faci ca uiti evenimentele din 1990, cand colonistii evrei au ocupat casa de oaspeti a Sfantului Ioan din cartierul crestin din Ierusalim, acoperind simbolurile crestine de pe fatada cladirii cu cearsafuri cu simboluri iudaice si mazgalita cu steaua lui David pe pereti, si asta chiar in Saptamana Patimilor ortodoxa. Evident ca au facut aceasta provocare cu armata israeliana langa ei. Cand aceasta casa a trecut in proprietatea guvernului israelian, guvernul a promis ca ea nu va fi ocupata de colonisti evrei. Evreii, au recurs la tot felul de astfel de marsavii fata de crestinii din Israel, caci la modul declarativ, zic crestinilor ca au aceleasi drepturi ca si iudeii, dar in fapt lucrurile stau exact invers...
In 1993, a avut o alta persecutie a crestinilor, inca si mai ostentativa, caci la Betleem, politia israeliana i-a batut si agresat pe crestini in timp ce se adunau ca sa astepte Lumina Sfanta la Biserica Sfantului Mormant, in timpul slujbei de Pasti, concomitent cu acest eveniment, 4000 de oameni care asteptau si ei Sfanta Lumina la Biserica Sfanta Maria, in Beit Jalla, soldatii israelieni au tras asupra lor cu gaze lacrimogene, iar cand clopotele au inceput sa bata, soldatii au tras in clopote si in crucea de pe clopotnita. Atunci multi oameni au fost arestati pe baza unor acuzatii mincinoase, lucru ce pe mine nu ma mira, scris fiind chiar in Biblie ce minciuni se chinuiau sa scorneasca iudeii ca sa-l omoare pe Iisus sad.gif

In sfarsit, as fi spus eu mai multe, desi sunt convins ca cei vizati le stiu ei chiar mai bine decat mine, insa nu este aici topicul potrivit...


Baga si sursele daca vrei sa te creada cineva!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2008, 02:45 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 25 Jan 2008, 10:22 AM) *
In 1993, a avut o alta persecutie a crestinilor, inca si mai ostentativa, caci la Betleem, politia israeliana i-a batut si agresat pe crestini in timp ce se adunau ca sa astepte Lumina Sfanta la Biserica Sfantului Mormant, in timpul slujbei de Pasti, concomitent cu acest eveniment, 4000 de oameni care asteptau si ei Sfanta Lumina la Biserica Sfanta Maria, in Beit Jalla, soldatii israelieni au tras asupra lor cu gaze lacrimogene...

Da si tu mai multe detalii. De ce i-au agresat in '93, ce s-a intamplat atunci? De ce nu si in '92 sau '94? Au sarit asa, fara nici un motiv, soldatii israelieni sa-i bata pe pelerinii crestini nevinovati? De la ce a plecat conflictul?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 25 Jan 2008, 03:51 PM
Mesaj #45


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Clopotel @ 25 Jan 2008, 10:22 AM) *
‏Deci daca, sa zicem, musulmanii ar ocupa teritoriul israelian si ar face ceea ce fac iudeii cu crestinii, dupa aceea putem afirma nevinovati: "Poate ca au trecut la alta religie, de aia nu mai sunt". Vad ca preiei din ideile lui Hitler...‏

Nu vad problema.
Poate au trecut, poate au plecat. Un lucru este sigur: Statul Israel nu i-a alungat.
QUOTE
Pai hai sa-ti spun si eu despre ce fac de fapt evreii acolo...
In primul rand chestia ca, crestinii (fie ei si arabi) ar avea aceleasi drepturi ca iudeii, este cea mai mare minciuna... De exemplu de ce crestinii (fie ei arabi, greci etc) nu pot cumpara pamant in cartierul evreiesc?!...

Daca un evreu vinde pamint unui arab nimeni nu poate spune nimic.
Daca e vorba de pamintul Statului, ei bine, al Statului ramine fie ca potentialul cumparator este evreu, fie ca e crestin.
Pamintul poate fi inchiriat si se tine seama de situatia demografica existenta.
In orice caz nu uita ca arabii crestini si musulmani au reprezentanti in Parlament, ba avem chiar si un sub-ministru arab.
Cit despre acele evenimentele din 1990 si 1993 trebuie mentionat ca arabii au provocat tulburari.

E usor sa scrii "acuzatii mincinoase", dar eu traiesc aici si stiu ca arabii constituie un pericol continuu pentru securitatea Statului.
Daca ar sta in banca lor si s-ar ocupa doar de serviciile religioase am fi cu totii fericiti.
Recunosc ca unii din colonisti mai si intra la inchisoare din cind in cind.
Este vorba de evrei extremisti-religiosi.
QUOTE
scris fiind chiar in Biblie ce minciuni se chinuiau sa scorneasca iudeii ca sa-l omoare pe Iisus

OFF TOPIC.
Insasi existenta lui Iisus e contestata de multi.
Niciun istoric de pe atunci nu-L mentioneaza.

Acest topic a fost editat de ben_gal: 25 Jan 2008, 03:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2008, 04:11 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(ben_gal @ 25 Jan 2008, 03:51 PM) *
arabii constituie un pericol continuu pentru securitatea Statului

Asta suna ca dracu'...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 25 Jan 2008, 07:20 PM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(abis @ 25 Jan 2008, 04:11 PM) *
Asta suna ca dracu'...

Ca dracu' chiar e.
Asta-i situatia.
Ai citit Constitutia PLO-ului?
Intra acolo tot soiul de arabi. Tovarasii din Ierusalim inclusi.
Daca nu ai citit, ma astept la putina sovaiala inainte de vorghesti alaturea..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 25 Jan 2008, 07:40 PM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



‏Clopotel prevede:
QUOTE
De ex. in Ierusalim, in 1948 erau 25000 de crestini, iar acum sunt cel mult 16000. Eu de fapt cred ca sunt mult mai putini, si ca probabil in cel mult 30-40 ani crestinismul va disparea din tara sa de origine.

Abis sustine:
QUOTE
Asta suna ca dracu'... .

Clopotel reia:
QUOTE
‏Vad ca preiei din ideile lui Hitler....

What is the matter, tovarishki?
Vi s-au terminat argumentele convingatoare/rationale?
O fi avind crestinismul ca tara de origine Israelul, dar ce sa-i faci?
Ierusalim e locul de origine a multor si felurite, dar in primul rind este capitala evreilor si ei respecta orice religie.
Noi suntem gazdele aici si ne asteptam ca oaspetii nostri sa se comporte conform legilor casei si toate vor fi bine..

Acest topic a fost editat de ben_gal: 25 Jan 2008, 08:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2008, 07:48 PM
Mesaj #49


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(ben_gal @ 25 Jan 2008, 07:20 PM) *
Ca dracu' chiar e.
Asta-i situatia.

Ma gandesc cum ar reactiona altii daca, sa zicem, romanii ar spune ca "ungurii constituie un pericol continuu pentru securitatea Statului". Ori daca ar spune cineva ca "evreii constituie un pericol continuu pentru securitatea Statului".

Parerea mea este ca ar fi cazul sa reformulezi. Nu arabii, ci teroristii ar putea fi un pericol. Nu toti arabii sunt teroristi. Nu arabii, ci fanaticii religiosi ar putea fi un pericol; nu toti arabii sunt fanatici si nu toti fanaticii sunt arabi. Prin formulari de genul "arabii (sau ungurii, evreii, armenii etc) sunt un pericol pentru Stat" arati ca tu insuti esti un extremist.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 25 Jan 2008, 08:27 PM
Mesaj #50


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(abis @ 25 Jan 2008, 07:48 PM) *
Ma gandesc cum ar reactiona altii daca, sa zicem, romanii ar spune ca "ungurii constituie un pericol continuu pentru securitatea Statului". Ori daca ar spune cineva ca "evreii constituie un pericol continuu pentru securitatea Statului".

Parerea mea este ca ar fi cazul sa reformulezi. Nu arabii, ci teroristii ar putea fi un pericol. Nu toti arabii sunt teroristi. Nu arabii, ci fanaticii religiosi ar putea fi un pericol; nu toti arabii sunt fanatici si nu toti fanaticii sunt arabi. Prin formulari de genul "arabii (sau ungurii, evreii, armenii etc) sunt un pericol pentru Stat" arati ca tu insuti esti un extremist.

Asta-i tot?
OK
Nu toti arabii sunt teroristi, dar toti teroristii sunt arabi.
Cit despre maghiari...
Am auzit si citit multe.
Universitatea Bolyai de ex.
De ce sa nu predea acolo in ce limba vor ei?
Ce s-a intimplat cu Republica Autonoma Maghiara?
De ce sa-i suparam fara rost?
Dar toate astea poate ca sunt la alt sub-forum.
Dupa cum am mai scris, in Israel arabii au reprezentanti in Parlament si de acolo denigreaza Statul Israel, nu unii ci toti si totusi, in numele democratiei sunt lasati sa spuna ce vor caci vrem ca arabii sa se simta multumiti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jan 2008, 08:39 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 25 Jan 2008, 08:27 PM) *

QUOTE
Nu toti arabii sunt teroristi, dar toti teroristii sunt arabi.

Basci, corsicani, tamili, maoisti nepalezi, etc.
QUOTE
De ce sa nu predea acolo in ce limba vor ei?

Simplu, atata vreme cat universitatea este universitate de stat, iar banii vin de la buget, se presupune ca respectivii studenti sunt pregatiti pentru tara de la al carui buget vin fondurile. Din intampalre se face ca limba oficiala in Romania este romana. Altfel n-au decat sa-si infiinteze o universitate particulara unde sa-i pregateasca pe maghiari pentru Harcov sau pentu Ungaria.
QUOTE
Ce s-a intimplat cu Republica Autonoma Maghiara?

A fost desfiintata, fiind o aberatie stalinist-comunista
QUOTE
Dupa cum am mai scris, in Israel arabii au reprezentanti in Parlament si de acolo denigreaza Statul Israel, nu unii ci toti si totusi, in numele democratiei sunt lasati sa spuna ce vor caci vrem ca arabii sa se simta multumiti.

Vreti sa-i multumiti pe arabi? Atunci plecati din Israel si satisfactia arabilor se pretutindeni o sa fie deplina. Inainte de a pleca nu uitati sa distrugeti tot ce ati construit acolo, lasati-i in epoca de piatra.
jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 25 Jan 2008, 08:49 PM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(marduk @ 25 Jan 2008, 08:39 PM) *
Basci, corsicani, tamili, maoisti nepalezi, etc.

Simplu, atata vreme cat universitatea este universitate de stat, iar banii vin de la buget, se presupune ca respectivii studenti sunt pregatiti pentru tara de la al carui buget vin fondurile. Din intampalre se face ca limba oficiala in Romania este romana. Altfel n-au decat sa-si infiinteze o universitate particulara unde sa-i pregateasca pe maghiari pentru Harcov sau pentu Ungaria.

A fost desfiintata, fiind o aberatie stalinist-comunista

Vreti sa-i multumiti pe arabi? Atunci plecati din Israel si satisfactia arabilor se pretutindeni o sa fie deplina. Inainte de a pleca nu uitati sa distrugeti tot ce ati construit acolo, lasati-i in epoca de piatra.
jamie.gif

Pai daca ne amintim ce era Palestina inainte de venirea evreilor, chiar era trist si pustiu.
Basci, corsicani, tamili, maoisti nepalezi, etc.?
N-am nimic nu ei. Nici macar cu etc.
Cit despre Universitate...
Israel ajuta la intretinerea Bisericilor crestine.
Vezi paralelismul?
Cit despre:
QUOTE
Vreti sa-i multumiti pe arabi? Atunci plecati din Israel si satisfactia arabilor se pretutindeni o sa fie deplina.

Cine ti-a soptit asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Jan 2008, 08:52 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Marduk...am ramas surprins de ultima faza a mesajului tau!! Oare chiar asa de grei de cap sunt Oltenii?

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jan 2008, 09:16 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(SORIN @ 25 Jan 2008, 08:52 PM) *
Marduk...am ramas surprins de ultima faza a mesajului tau!! Oare chiar asa de grei de cap sunt Oltenii?

Sorin.

Din contra sunt foarte buni la matematica, comert, tot ce tine de cifre si calcule. Dar mie nu-mi place matematica. ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 25 Jan 2008, 09:16 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jan 2008, 09:21 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 25 Jan 2008, 08:49 PM) *

QUOTE
Pai daca ne amintim ce era Palestina inainte de venirea evreilor, chiar era trist si pustiu.

Kibuturile sa traiasca, ele au facut din Palestina un pamant al fagaduintei.
QUOTE
Basci, corsicani, tamili, maoisti nepalezi, etc.?
N-am nimic nu ei. Nici macar cu etc.

Nici nu trebuie ca nu sunt arabi, dar sunt tot teroristi.
QUOTE
Cine ti-a soptit asta?

Mustafa sis Kebab al Shaorma. rofl.gif devil.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 25 Jan 2008, 11:52 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 25 Jan 2008, 09:28 PM
Mesaj #56


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(marduk @ 25 Jan 2008, 09:21 PM) *
Mustafa sis Kebab al Shaorma. rofl.gif devil.gif

Kibutul. Da. Ai dreptate.
Kebab al Shaorma...
As adauga humus et falafel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 26 Jan 2008, 02:07 PM
Mesaj #57


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(marduk @ 22 Jan 2008, 09:10 PM) *
Dupa unii erau chiar negrii sau in orice caz nu caucazieni. ohyeah.gif

Studiile antropologice ne infatiseaza un chip total diferit fata de cel ce in vedem in icoane si statui.
Pe atunci evreii erau semiti 100% si aratau cam ca arabii de azi: cu pielea inchisa la culoare si par, deobicei, cret. Evreii din Europa nu se mai aseamana cu tipul specific semit.
Se spune ca Michelangelo, sculptind grupul statuar din Basilica Vaticanului, a folosit ca model un tinar evreu italian, dar chipul lui nu mai era semit.
Vezi si
http://archives.cnn.com/2002/TECH/science/...esus/index.html

Acest topic a fost editat de ben_gal: 26 Jan 2008, 02:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Jan 2008, 03:25 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Abis!!

Am sa incerc eu sa-ti explic cum e faza cu arabii si pericolul de stat......In vest Israelul are granita cu Mediterana iar in nord, est si sud, granita cu 4 state arabe cu o populatie de circa 160 de milioane. Aceste state nu au fost nu sunt si n-au sa fie pericol pt. israel.....cele 7 razboaie in 60 de ani au dovedit acest fapt.

Problema la care probabil se refera ben gal sunt cei 1.2 milioane de arabi cetateni israelieni. De pe o parte ei se vad si considera de nationalitate Palestiniana, nu recunosc statul israelian, au doar drepturi, dar obligatii mult mai putine decat cetatenii evrei.

Pe de o parte se tot plang ca sunt o minoritate persecutata, dar isi fac de cap cand si cum le convine lor. Cand le convine sunt cetateni israelieni, cand nu le convine sunt persecutati pt. ca sunt palestinieni. Cand le convine merg dupa legile statului, cand nu, dupa legile Coranului. Arabii merg si intra unde vor ei fara sa se simta amenintati pe cand evreii nu prea calca in zonele sau municipiile arabesti fara sa se simta in pericol.

Nu de mult, un senator arab din parlamentul israelian si sef de partid arab a "disparut" din israel cu toata familia lui......a fost depistat ca spion Hezballah in razboiul de acum doi ani! Si a reusit sa fuga inainte de a fi prins!

Exemple sunt de aici pana in luna........ti-am dat doar cateva ca sa intelegi in mare situatia. Adevarat nu toti arabii sunt terroristi, nu toti pot fi bagati in aceasi oala, dar in masa, arabii din israel sunt un pericol de stat atata timp cat se comporta cum am descris mai sus, chiar daca nu toti se arunca in aer prin autobuzele si marketurile evreilor.

Acum ma poti considera si pe mine extremist, dar asta e adevarul gol golut.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Jan 2008, 03:27 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(marduk @ 25 Jan 2008, 09:21 PM) *
Mustafa sis Kebab al Shaorma. rofl.gif devil.gif


Coane....tot mai bun e un Foul Egiptean....atunci sa vezi rateuri rofl.gif rofl.gif thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2008, 04:50 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 23 Jan 2008, 07:18 PM) *
Acestea sunt "soparlele" mele si daca nu-ti plac, altele nu am in afara de istorie.

Pe care ai invatat-o rapid de la doktor Gugal ! tongue.gif Ceea ce nu inseamna ca o si stapanesti !

PS : ti-am mai spus-o de cateva ori, vezi ca folosesti "capatanile" alea anapoda !

Acest topic a fost editat de March: 26 Jan 2008, 04:51 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 26 Jan 2008, 05:44 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(SORIN @ 26 Jan 2008, 04:55 PM) *
Abis!!

Arabii merg si intra unde vor ei fara sa se simta amenintati pe cand evreii nu prea calca in zonele sau municipiile arabesti fara sa se simta in pericol.

... ce la fix ai sintetizat situatia smile.gif, si de fapt asta e si adevarul.




--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2008, 06:05 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Israelienii mai pot intra intr-un restaurant dintr-o tara araba fara a se teme . In Beirutul de Est, de exemplu. Sau in Jounieh putin mai la nord de capitala Libanului.

Da' ma opresc aici pen'ca observ ca de la titlul topicului s-a deviat la discutia interminabila despre evrei-arabi pentru care sunt deja deschise vreo 5 topicuri la politica externa !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jan 2008, 06:18 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 26 Jan 2008, 02:07 PM) *
Studiile antropologice ne infatiseaza un chip total diferit fata de cel ce in vedem in icoane si statui.
Pe atunci evreii erau semiti 100% si aratau cam ca arabii de azi: cu pielea inchisa la culoare si par, deobicei, cret. Evreii din Europa nu se mai aseamana cu tipul specific semit.
Se spune ca Michelangelo, sculptind grupul statuar din Basilica Vaticanului, a folosit ca model un tinar evreu italian, dar chipul lui nu mai era semit.
Vezi si
http://archives.cnn.com/2002/TECH/science/...esus/index.html

Evreii au fost, sunt si vor ramane, din punct de vedere antropologic semiti. Chiar daca nu le place asta, sunt frati de "sange" cu arabii.

Acest topic a fost editat de marduk: 26 Jan 2008, 06:19 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jan 2008, 06:25 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 26 Jan 2008, 04:50 PM) *
Pe care ai invatat-o rapid de la doktor Gugal ! tongue.gif Ceea ce nu inseamna ca o si stapanesti !
PS : ti-am mai spus-o de cateva ori, vezi ca folosesti "capatanile" alea anapoda !

Daca te referi la istorie, te inseli, dar daca asta este ceea ce crezi, este alegerea ta. Nu am timp sa ma las antrenat in discutii sterile cu tine. Daca vrei ceva la concret intreaba si ai sa primesti un raspuns. Cat despre capatani, fiecare le foloseste asa cum crede de cuvinta. mwah1.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2008, 06:35 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 26 Jan 2008, 08:25 PM) *
Daca vrei ceva la concret intreaba si ai sa primesti un raspuns.

Marduce,
Daca am nevoie de ceva, pot proceda ca si tine , da' fara fitze , il intreb pe acelasi doktor gugal ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jan 2008, 06:41 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 26 Jan 2008, 06:35 PM) *
Marduce,
Daca am nevoie de ceva, pot proceda ca si tine , da' fara fitze , il intreb pe acelasi doktor gugal ! tongue.gif

Bine daca vrei sa ne jucam, ai sa afli cateva detalii despre sursa mea de informatii. A fost tiparita in 1983, la Intreprinderea Poligrafica "13 Decembrie 1918". Iti doresc mult succes in cautarea sursei mele. yay.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 26 Jan 2008, 06:45 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Jan 2008, 07:21 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(marduk @ 26 Jan 2008, 06:18 PM) *
Evreii au fost, sunt si vor ramane, din punct de vedere antropologic semiti. Chiar daca nu le place asta, sunt frati de "sange" cu arabii.


Mai degraba nu le place arabilor blink.gif blink.gif

Oricum, interesanta teza......

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Jan 2008, 07:24 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(March @ 26 Jan 2008, 06:05 PM) *
Israelienii mai pot intra intr-un restaurant dintr-o tara araba fara a se teme . In Beirutul de Est, de exemplu. Sau in Jounieh putin mai la nord de capitala Libanului.

Nu am prea vazut Israelieni prin Jounia, dar gagici super au fost o multime thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Sorin.

ps. sper sa mai fie si pana data viitoare cand ajung acolo!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 26 Jan 2008, 07:37 PM
Mesaj #69


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(marduk @ 26 Jan 2008, 06:18 PM) *
Evreii au fost, sunt si vor ramane, din punct de vedere antropologic semiti. Chiar daca nu le place asta, sunt frati de "sange" cu arabii.

Studiile si statisticele bazate pe DNA arata ca cei din Europa sunt cam amestecati.
Iisus a trait inainte de expulzarea evreilor, deci el avea o fata ca a unui arab din zilele noastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jan 2008, 07:41 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 26 Jan 2008, 07:37 PM) *
Studiile si statisticele bazate pe DNA arata ca cei din Europa sunt cam amestecati.
Iisus a trait inainte de expulzarea evreilor, deci el avea o fata ca a unui arab din zilele noastre.

Cum s-au amestecat evreii din europa si cu cine? Dar cei din orient?

Acest topic a fost editat de marduk: 26 Jan 2008, 07:41 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:23 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman