HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Romānii Vor Fi Chemaţi Să Conducă Lumea!
Marduk
mesaj 6 Feb 2008, 08:56 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(andra_v @ 6 Feb 2008, 08:45 PM) *
Un tiran/dictator nu este un lider puternic, ci un om slab, aflat in robia propriului sau eu.

Atunci cum iti explici ca unele din cele mai mari realizari ale umanitatii sau construit in vremea unor dictatori?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Feb 2008, 09:49 PM
Mesaj #37


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(andra_v @ 6 Feb 2008, 08:45 PM) *
[...] aflat in robia propriului sau eu.

Este cineva care a scapat de robia propriului eu?

Bre calfa, gata, m-am linistit, poci sa bat campii cat vreau acum. Da' bancu', bancu' ti-a placut?

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 6 Feb 2008, 09:50 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 7 Feb 2008, 08:38 AM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bancu' sa stii de la mine ca e cam rau, rau de tot de fapt, dar buuun ! biggrin.gif Ca bascalie (sport national ?) e bun ... Dar nu am putea conduce lumea cu asa ceva ...

Acest topic a fost editat de calfa: 7 Feb 2008, 08:48 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Feb 2008, 08:38 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 8 Feb 2008, 12:28 AM
Mesaj #39


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(calfa @ 7 Feb 2008, 08:38 AM) *
Bancu' sa stii de la mine ca e cam rau, rau de tot de fapt, dar buuun ! biggrin.gif Ca bascalie (sport national ?) e bun ... Dar nu am putea conduce lumea cu asa ceva ...

Mhm...cum e mai rau, sa "iei in serios" bascalia sau sa iei in bascalie lucrurile serioase? E rau sa fii bine sau e bine sa fii rau, cum ar zice "Parazitii"?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Feb 2008, 12:37 AM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Dar nu am putea conduce lumea cu asa ceva ...


dar nu e vina noastră că Lumea şi-a cam pierdut simţul (H)umorului! ohyeah.gif

... ar fi timpul să-l redescopere, iar romānii şi-ar putea valorifica potenţialul, caţavencii şi băseştii

Acest topic a fost editat de Erwin: 9 Feb 2008, 12:39 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Feb 2008, 07:04 AM
Mesaj #41


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(calfa @ 7 Feb 2008, 10:38 AM) *
Bancu' sa stii de la mine ca e cam rau, rau de tot de fapt, dar buuun ! biggrin.gif Ca bascalie (sport national ?) e bun ... Dar nu am putea conduce lumea cu asa ceva ...

eu cred ca tocmai de aia sunt romanii chemati sa conduca... daca te uiti pe cnn si bbc ... vei descoperi ca bascalia e o generalizata, si aparent nemuritoare


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Feb 2008, 01:48 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 9 Feb 2008, 12:37 AM) *
dar nu e vina noastră că Lumea şi-a cam pierdut simţul (H)umorului! ohyeah.gif
... ar fi timpul să-l redescopere, iar romānii şi-ar putea valorifica potenţialul, caţavencii şi băseştii

Romanii nu au fost si nu sunt in stare sa valorifice nimic, totul la romani tine doar de conjunctura. Mi-ar palcea sa fie in stare sa valorifice umorul romanesc ancestral, dar din pacate toti vor sa se imbogateasca peste noapte, acesta este telul pe termen scurt al romanilor. Ca sa valorifici ceva, orice, pui umarul si faci infrastructura, ca lumea sa ajunga la punctul respectiv. Cum sa valorificam bogatiile pe care le-am mostenit, daca noi nu suntem in stare sa luam banii de la UE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Feb 2008, 05:28 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(mutulica @ 9 Feb 2008, 07:04 AM) *
eu cred ca tocmai de aia sunt romanii chemati sa conduca... daca te uiti pe cnn si bbc ... vei descoperi ca bascalia e o generalizata, si aparent nemuritoare

Ma uit ... din cand in cand. Numai ca bascalia de care vorbesti tu e altfel decat a noastra (subsemnatul inclus), in primul rand, iar in al doilea rand in Occident e mult mai mult cultivat umorul, cu ironia si mai ales autoironia, si mult mai putin bascalia. Sunt niste nuante, totusi ... wink.gif


QUOTE
Romanii nu au fost si nu sunt in stare sa valorifice nimic, totul la romani tine doar de conjunctura.

Lozinci ...

Daca ar profita macar de conjunctura. wink.gif Asa ca e ceva mai complicat. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Feb 2008, 06:09 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(calfa @ 9 Feb 2008, 05:28 PM) *
Lozinci ...
Daca ar profita macar de conjunctura. wink.gif Asa ca e ceva mai complicat. smile.gif

In primul rand te-as intreba de ce nu faci referire la postarea mea? Asta in cazul in care chiar vrei sa ai un dialog cu mine?
Lozinci... Daca ai sa cauti prin istorie ai sa vezi ca degetele de la o mana, poate de la doua, ti-ar ajunge sa numeri capitalistii romani dinainte de primul razboi mondial, intre primul si al doilea razboi mondial, iar dupa nu mai are rost sa discutam. Romanii nu au fost in stare sa-si vanda graul din batatura la un pret avantajos, nici macar branza, lemnul, mierea, berbecutii, etc. De acest comert se ocupa in evul mediu un neam, aromanesc, care invatase ceva de la greci, vlahi chervanari, care faceau negot de la Stambul la Liov cu chervanele lor. Despre conjunctura, nu pot sa-ti spun ca aceasta se ivea cand un comerciant turc, grec, evreu, armean sau aroman se ivea in satele romanesti, iar cei care simteau ca este momentul sa profite, profitau, ceilalti ramanand cu produsele in batatura, doar pentru faptul ca nu stiau care este pretul corect sau pur si simplu nu aveau nevoie de nimic, producand pentru subzistenta. Dupa cum vezi nu este complicat este doar chestie de mentalitate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Feb 2008, 06:21 PM
Mesaj #45


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(calfa @ 9 Feb 2008, 07:28 PM) *
Ma uit ... din cand in cand. Numai ca bascalia de care vorbesti tu e altfel decat a noastra (subsemnatul inclus), in primul rand, iar in al doilea rand in Occident e mult mai mult cultivat umorul, cu ironia si mai ales autoironia, si mult mai putin bascalia. Sunt niste nuante, totusi ... wink.gif


mda... oare afro ce parere are?
mie nu mi s-au parut nici foarte inteligenti si nici foarte cultivati.. si aici vorbesc de mase nu de elite


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Feb 2008, 06:31 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



marduk, nu inteleg ce vrei sa spui cu "de ce nu faci referire la postarea mea?". Tocmai, ca am citat postarea ta ... smile.gif



"Romanii nu au fost si nu sunt in stare sa valorifice nimic" e o dubla lozinca.

Ce e aia "nu au fost in stare sa valorifice nimic" ? Uite, iti propun sa faci lista completa cu tot, dar tot ce nu au fost in stare sa valorifice. biggrin.gif

Dar asta cu "nu sunt in stare sa valorifice nimic". Te-as ruga sa vii cu lista si pentru speta asta.

Mai marduk, hai sa nu fim atat de exagerati (sa evitam sa spunem "totul" sau "nimic"), daca vrei sa purtam dialoguri, OK ? wink.gif Eu cred ca am dat nenumarate dovezi ca indragesc dialogurile, le practic si chiar le incurajez. smile.gif



Si "totul la romani tine doar de conjunctura" e o lozinca (numai ca e de genul "nimic", ci de genul "totul"), culmea e ca se cam bate cap in cap pe alocuri cu primele doua. biggrin.gif

De asta ti-am si replicat cu "Daca ar profita macar de conjunctura. wink.gif "



Vezi, ti-am explicat pe larg, desi sunt convins ca stiai la ce ma refer. smile.gif


E ceva mai complicat decat o simpla alaturare de lozinci, ceea ce s-a intamplat si ceea ce se intampla cu poporul roman ...


... de asta nu as inlatura 100% nici ideea ca romanii ar putea fi vreodata chemati ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Feb 2008, 06:36 PM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(calfa @ 9 Feb 2008, 05:28 PM) *
Ma uit ... din cand in cand. Numai ca bascalia de care vorbesti tu e altfel decat a noastra (subsemnatul inclus), in primul rand, iar in al doilea rand in Occident e mult mai mult cultivat umorul, cu ironia si mai ales autoironia, si mult mai putin bascalia. Sunt niste nuante, totusi ... wink.gif


QUOTE(mutulica @ 9 Feb 2008, 06:21 PM) *
mda... oare afro ce parere are?
mie nu mi s-au parut nici foarte inteligenti si nici foarte cultivati.. si aici vorbesc de mase nu de elite


mutulica rofl.gif pai noi vorbeam despre bascalie versus umor, ironie si autoironie si tu tragi discutia spre inteligenta si cultura, si o mai si bagi pe Afrodita ... la mijloc ? roflmao.gif

Vezi, chiar daca nu o avea sare, cum parca remarca cineva la Han, asta e umorul meu cu ironie si autoironie, dar bascalie nu prea e. wink.gif Adica ... se poate si fara ...

Acest topic a fost editat de calfa: 9 Feb 2008, 06:40 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Feb 2008, 06:55 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(calfa @ 9 Feb 2008, 06:31 PM) *

QUOTE
marduk, nu inteleg ce vrei sa spui cu "de ce nu faci referire la postarea mea?". Tocmai, ca am citat postarea ta ... smile.gif
rofl.gif
QUOTE
"Romanii nu au fost si nu sunt in stare sa valorifice nimic" e o dubla lozinca.
rofl.gif
QUOTE
Ce e aia "nu au fost in stare sa valorifice nimic" ? Uite, iti propun sa faci lista completa cu tot, dar tot ce nu au fost in stare sa valorifice. biggrin.gif

1. branza
2. urda
3. cas
4. piei
5. grau
6. miere (nici macar azi nu stim sa ne vindem mierea)
7. minereu
8. petrol
9. gaze
10. terenuri
11. Etc. drunk.gif woot_jump.gif
QUOTE
Dar asta cu "nu sunt in stare sa valorifice nimic". Te-as ruga sa vii cu lista si pentru speta asta.

Idem
QUOTE
Mai marduk, hai sa nu fim atat de exagerati (sa evitam sa spunem "totul" sau "nimic"), daca vrei sa purtam dialoguri, OK ? wink.gif Eu cred ca am dat nenumarate dovezi ca indragesc dialogurile, le practic si chiar le incurajez. smile.gif

woot_jump.gif roflmao.gif
QUOTE
Si "totul la romani tine doar de conjunctura" e o lozinca (numai ca e de genul "nimic", ci de genul "totul"), culmea e ca se cam bate cap in cap pe alocuri cu primele doua. biggrin.gif

Poate imi zici tu ce lozinca se potriveste acestei afirmatii?
QUOTE
De asta ti-am si replicat cu "Daca ar profita macar de conjunctura. wink.gif "
Vezi, ti-am explicat pe larg, desi sunt convins ca stiai la ce ma refer. smile.gif

Si daca noi doi stim la ce ne referim, crezi ca ceilalti nu merita efortul!!
QUOTE
E ceva mai complicat decat o simpla alaturare de lozinci, ceea ce s-a intamplat si ceea ce se intampla cu poporul roman ...

prea multe lozinci in discutia asta, adica lozinca demonetizeaza realitatea, e mai usor asa, sau ce?
QUOTE
... de asta nu as inlatura 100% nici ideea ca romanii ar putea fi vreodata chemati ...

rofl.gif No comment.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Feb 2008, 07:30 PM
Mesaj #49


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



marduk, multumesc pentru exemplul ... exemplar ... de bascalie ... adica coborare in derizoriu. smile.gif

De fapt ai evitat prin bascalie sa spui pe ce te bazai cand afirmai despre ca "Romanii nu au fost si nu sunt in stare sa valorifice nimic" si ca "totul la romani tine doar de conjunctura".


De altceva ar avea romanii nevoie. smile.gif



Acest topic a fost editat de calfa: 9 Feb 2008, 07:36 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Feb 2008, 07:34 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(calfa @ 9 Feb 2008, 07:30 PM) *
marduk, multumesc pentru exemplul ... exemplar ... de bascalie ... adica coborare in derizoriu. smile.gif
De altceva ar avea romanii nevoie. smile.gif

Tu crezi ca asta este bascalie, cel putin intr-un domeniu, apicultura, ca exemplu, romanii nu stiu sa-si vanda marfa. Crede-ma sunt scolit in domeniul asta. thumb_yello.gif
Romanii ar avea nevoie de o schimbare in adancul lor, acolo nimeni in afara de ei nu poate patrunde. rolleyes.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Feb 2008, 07:40 PM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ei vezi ca mai vii de acasa, marduk ? smile.gif

Pai zi asa, ca in "apicultura romanii nu stiu sa-si vanda marfa". La fel o fi si cu
QUOTE
1. branza
2. urda
3. cas
4. piei
5. grau
6. miere (nici macar azi nu stim sa ne vindem mierea)
7. minereu
8. petrol
9. gaze
10. terenuri


Dar asta tot nu inseamna ca "Romanii nu au fost si nu sunt in stare sa valorifice nimic" si ca "totul la romani tine doar de conjunctura". smile.gif

Ai spus insa ceva ce merita toata aprecierea mea ... clapping.gif
QUOTE
Romanii ar avea nevoie de o schimbare in adancul lor, acolo nimeni in afara de ei nu poate patrunde.


Despre asta vorbeste si Ovidiu ...

Cam atat pentru azi ...

smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 9 Feb 2008, 07:41 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Feb 2008, 07:46 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(calfa @ 9 Feb 2008, 07:40 PM) *
Ai spus insa ceva ce merita toata aprecierea mea ... clapping.gif

Multumesc, sa intelg ca putem continua pe acesta tema? unsure.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Feb 2008, 07:51 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Desigur, numai ca nu azi, sunt atat de obosit ...

Oricum, imi esti dator sa imi spui de ce ... "No comment" ... ca raspuns la ... "... de asta nu as inlatura 100% nici ideea ca romanii ar putea fi vreodata chemati ..."

Poate nu stii, dar eu nu as inlatura 100% nici o idee. Altfel spus ... nu pot fi convins pe de-antregul decat de faptul ca nu stiu, desi am indoieli si in privinta asta. biggrin.gif

De asta semnez la Han ...


Daca doresti pacea sufleteasca si fericirea trebuie sa crezi; daca vrei sa fii un discipol al adevarului trebuie sa iti pui intrebari. (F.N.)

. . . incertitude in certitude . . . independence in dependence . . . insight in sight . . .


smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 9 Feb 2008, 07:55 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Feb 2008, 07:54 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE
name='calfa' date='9 Feb 2008, 07:51 PM' post='611062']

mwah1.gif rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Feb 2008, 07:57 PM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



sorry.gif 44.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Feb 2008, 07:40 AM
Mesaj #56


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(calfa @ 9 Feb 2008, 08:36 PM) *
mutulica rofl.gif pai noi vorbeam despre bascalie versus umor, ironie si autoironie si tu tragi discutia spre inteligenta si cultura, si o mai si bagi pe Afrodita ... la mijloc ? roflmao.gif

Vezi, chiar daca nu o avea sare, cum parca remarca cineva la Han, asta e umorul meu cu ironie si autoironie, dar bascalie nu prea e. wink.gif Adica ... se poate si fara ...

din cate am inteles Afrodita isi petrece vremea pe insula cu pretentii de umor sarcastic. eu am vazut insa o gramada de bascalie nationala in periplul meu pe aceeasi insula.. cam de aia intrebam parerea ei

sincer... de ceva vreme nu mai consider nici ca suntem mai destepti si nici mai prosti decat altii. o tine si de conjunctura, dar si de pozitia geografica, si de noroc..
tot aflam ca suntem lenesi... sau frustrati sau primitori... sunt niste etichete puse la momente diferite de timp. nici scotienii pe care i-am cunoscut eu nu sunt zgarciti, nici nemtii nu si-au respectat cuvantul si nici nu au fost punctuali... francezii sunt de departe cei mai aroganti si mai nesimtiti in relatia cu alte popoare... si lista e lunga


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 10 Feb 2008, 08:20 AM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE
tot aflam ca suntem lenesi... sau frustrati sau primitori... sunt niste etichete puse la momente diferite de timp. nici scotienii pe care i-am cunoscut eu nu sunt zgarciti, nici nemtii nu si-au respectat cuvantul si nici nu au fost punctuali... francezii sunt de departe cei mai aroganti si mai nesimtiti in relatia cu alte popoare... si lista e lunga


Sunt perfect de acord cu tine, etichetele sunt o mare prostie. Totusi, si scotienii si nemtii si francezii e evident ca ne-au depasit, in ansamblu ( ! , adica nu in medie ! ), la capitolele eficienta, spirit constructiv, respect, organizare, ordine, disciplina, etc.

"Romanii ar avea nevoie de o schimbare in adancul lor, acolo nimeni in afara de ei nu poate patrunde."

Una care sa se reflecte in ansamblul lor ...

Acest topic a fost editat de calfa: 10 Feb 2008, 08:21 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 10 Feb 2008, 08:58 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



romanii nu stiu sa-si vanda marfa. Crede-ma sunt scolit in domeniul asta daca esti scolit, ar trebui sa profiti de oportunitate si sa te umpli rapid de bani vanzand
1. branza
2. urda
3. cas
4. piei
5. grau
6. miere (nici macar azi nu stim sa ne vindem mierea)
7. minereu
8. petrol
9. gaze
10. terenuri


sincer... de ceva vreme nu mai consider nici ca suntem mai destepti si nici mai prosti decat altii. o tine si de conjunctura, dar si de pozitia geografica, si de noroc..
tot aflam ca suntem lenesi... sau frustrati sau primitori... sunt niste etichete puse la momente diferite de timp. nici scotienii pe care i-am cunoscut eu nu sunt zgarciti, nici nemtii nu si-au respectat cuvantul si nici nu au fost punctuali... francezii sunt de departe cei mai aroganti si mai nesimtiti in relatia cu alte popoare... si lista e lunga
iar eu m-am saturat de multii romani care se tot vaita de cat de multe lipsuri are poporul roman in comparatie cu altii, ei neavand habar de cum e la alte popoare, ei inca cred ca viata strainilor e ca in filme si reviste + multimi de covrigi in cozile cainilor. ar trebui sa puna mana sa faca ceva thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Feb 2008, 11:59 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(freeman @ 10 Feb 2008, 08:58 AM) *

QUOTE
daca esti scolit, ar trebui sa profiti de oportunitate si sa te umpli rapid de bani vanzand

Sti ce e ciudat in afirmatia ta, faptul ca tu considerri ca te poti imbogati vanzand si nu producand. In Romania nemtii, francezii, turcii, au deschis hiper si supermarketuri unde vand un procent destul de mare din produsele lor, iar romanii se imbulzesc sa le cumpere. Daca ar fi prin absurd ca romanii sa deschida un supermarket in Germania, Olanda sau Franta te asigur ca cetatenii respectivi ar fi foarte selectivi, poate chiar notionalisti si romanofobi.
QUOTE
iar eu m-am saturat de multii romani care se tot vaita de cat de multe lipsuri are poporul roman in comparatie cu altii, ei neavand habar de cum e la alte popoare, ei inca cred ca viata strainilor e ca in filme si reviste + multimi de covrigi in cozile cainilor. ar trebui sa puna mana sa faca ceva

De acord cu tine, iar printre primele lucruri de care ar trebui sa se apuce ar fi sa-si dea zapada din fata casei si sa-si faca ordine printre acareturi. Desigur ca chestiile astea se invata si se deprind greu, de la o generatie la alta, iar daca o generatie transmite un mesaj prost viitoarei generatii, etc. ajungem de unde am plecat, nu? unsure.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Feb 2008, 01:02 PM
Mesaj #60


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(marduk @ 10 Feb 2008, 10:59 AM) *
Sti ce e ciudat in afirmatia ta, faptul ca tu considerri ca te poti imbogati vanzand si nu producand. In Romania nemtii, francezii, turcii, au deschis hiper si supermarketuri unde vand un procent destul de mare din produsele lor, iar romanii se imbulzesc sa le cumpere. Daca ar fi prin absurd ca romanii sa deschida un supermarket in Germania, Olanda sau Franta te asigur ca cetatenii respectivi ar fi foarte selectivi, poate chiar notionalisti si romanofobi.


Sa mor io... ai dreptate, marduk.
De exemplu, ieri am fost la cumparaturi, la REAL. Pt mine sunt preturi normale, dar cand am ajuns acasa, am fost curios si m-am uitat cat costa astea in RO, la Real.
De ex. un pachet de unt (care la noi e de 250gr.), in RO e de 200gr., e mai scump decat la noi.
Inseamna ca e importat din EU.
Hai mai, n-are Romania UNT ??! blink.gif

Si, la mine in oras gasesc romani care vand. Dar nu este niciun roman get-beget printre ei.
Daca vrei sa-ti cumperi salam de Sibiu, carnati romanesti, parizer, te duci la sasu sau svabu, din Romania.
Varza acra (capatane) gasesti si la ei, dar si la turci, greci.

Vin din greu rusii, dar romāni... ioc. sad.gif
Cred ca mai degraba le place sa cumpere, in loc sa ofere.
Serios, daca am chef de o zacusca, ma duc la turcu' ca sa gasesc o zacusca albaneza, facuta in Kosovo sau Macedonia..,
Ciudat...

Si astia care-s "alesi sa conduca lumea" unde-s? blink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Feb 2008, 01:50 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 10 Feb 2008, 01:02 PM) *
Sa mor io... ai dreptate, marduk.
Si astia care-s "alesi sa conduca lumea" unde-s? blink.gif

Cunosc perfect ceea ce zici tu. In Olanda spre exemplu am vrut sa fac sarmale, atat de mult am cautat varza acra de mi s-a acrit. Am cumparat un recipient din plastic, varza, sare si mi-am pus varza la murat. Am asteptat ceva dar la sfarsit mi-am facut sarmalute. drool.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 10 Feb 2008, 01:54 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Feb 2008, 02:23 PM
Mesaj #62


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da, te cred. Te cred si ca ti s-a acrit, si ca ai reusit s-o acresti. Am facut si eu asa ceva, in lipsa de varza acra. smile.gif
Dar de ce n-ai sunat-o pe Afrodita, imediat sarea peste Canalul Mānecii sa-ti aduca varza + patriotism rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Feb 2008, 03:11 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 10 Feb 2008, 02:23 PM) *
Da, te cred. Te cred si ca ti s-a acrit, si ca ai reusit s-o acresti. Am facut si eu asa ceva, in lipsa de varza acra. smile.gif
Dar de ce n-ai sunat-o pe Afrodita, imediat sarea peste Canalul Mānecii sa-ti aduca varza + patriotism rofl.gif

rofl.gif Da, peste canal e plin de patriotism si patrioti, mai ales romani.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 11 Feb 2008, 10:28 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Sti ce e ciudat in afirmatia ta, faptul ca tu considerri ca te poti imbogati vanzand si nu producand.
unde-i ciudatenia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Feb 2008, 12:02 PM
Mesaj #65


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ciudatenia exista in faptul ca "Nu ne vindem tara".
Dar ca sa-ti explice, il las pe marduk.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Feb 2008, 12:35 PM
Mesaj #66


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



am dat-o gratis, dar nu asta era discutia... si nici cat de tari si mari suntem noi cand ne vaitam de tot felul de chestii

sunt convins ca poti gasi unt mai ieftin in romania, dar probabil ca alt brand decat ala cautat si in ro si in germania
sunt convins ca avem o viata mai ieftina decat in multe tari europene, si pina nu de mult si mai sanatoasa

la fel de bine, se poate vedea ce rahaturi produce industria germana cand vinde ieftin... m-am lamurit cu unele chestii cumparate in metro
am vazut ce inseamna ieftin in germania... produse la limita stocului sau limita expirarii... si in romania le gasesti tot la pret de nimic, si valoreaza la fel de mult

am tot vazut comparatii de imobiliare ... se compara o casa de 300 mp dintr-o zona de fite din bucuresti cu o casa de la tara din austria, canada sau mai stiu eu pe unde... pai comparati fratilor cu o casa dintr-o zona de fite din munchen sau frankfurt... sa vedem daca mai suporta comparatia

ca drumurile sunt in plina reconstructie, ca infrastructura are nevoie de reparatii sau inlocuire, ca... etc, etc sunt de acord. in romania s-a investit in anii 50-60 si s-a recuperat capitalul in anii urmatori.. prin cost cutting la sange. este exact ceea ce se intampla intr-o gramada de companii occidentale in ziua de azi

azi, a venit vremea sa investim din nou... si niste alte generatii vor face cost cutting, si vor strange cureaua ca sa plateasca, e un mecanism economic oarecum firesc

si asta nu are nici o legatura cu capabilitatea romanilor de a conduce. noi ne-am nascut sefi, si ca atare suntem cei mai indreptatiti sa conducem lumea, mai ales ca nu ne putem organiza intre noi, deci vom fi corecti fata de ceilaltim si nu vom avantaja pe ai nostri


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Feb 2008, 01:16 PM
Mesaj #67


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(mutulica @ 11 Feb 2008, 11:35 AM) *
noi ne-am nascut sefi, si ca atare suntem cei mai indreptatiti sa conducem lumea, mai ales ca nu ne putem organiza intre noi,

Da. Da' nu-i bai, legam cu sārma si merge si-asa...
Auzi, cāt timp baga nemtii produsele lor pe piata voastra, e ok.
Cine se duce si le cumpara?? blink.gif

Īn locul vostru, mi-as baga picioarele si as cumpara de la nenea de dupa colt, in loc sa ma duc la un Hyper... Supermarket.
Sa mor io... cānd sunt in Timi, iau cumparaturile de la omu' de dupa colt, nu am nevoie de masina sa ma car la Metro sau iomaistiu, ajung cu plasa acasa.
Si am si primit o privire prietenoasa, ca am trecut pe la el. smile.gif
Nu inteleg de ce m-as duce la Metro, Kaufland, etc... ca sa vad o casierita plictisita? blink.gif



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Feb 2008, 01:31 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(mutulica @ 11 Feb 2008, 12:35 PM) *
si asta nu are nici o legatura cu capabilitatea romanilor de a conduce. noi ne-am nascut sefi, si ca atare suntem cei mai indreptatiti sa conducem lumea, mai ales ca nu ne putem organiza intre noi, deci vom fi corecti fata de ceilaltim si nu vom avantaja pe ai nostri

m-ai convins, unde se listeaza posturile de sefi, sa prind si eu unul, dar mai am o problema pe cine mai conducem, ca majoritatea au plecat la munca iar cei ramasi viseaza sa fie sefi thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Feb 2008, 01:33 PM
Mesaj #69


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



La REAL in Germania poti sa-ti faci cumparaturile, platind fara sa stai la cassa, prin card.
2 probleme:
- au exclus vanzatoarea = somera
- de la inceput: iti bagi un euro in cos. In loc sa ceri ceva, bagi in cos. Ajungi la cassa, scoti din cos. Nu te intreaba nimeni nimic. Scoti cardul, platesti, si iarasi bagi in cos. Vrei sa iesi, pui cosul la o parte, si scoti din el treburile, ca sa poti sa-ti scoti 1 euro.
Asta s-o faci cu 4 plase pline.

E misto: te duci, dai bani, service null, traiasca Supermarket.

Mai bine ma duc la nenea, care se bucura ca vin...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 11 Feb 2008, 02:16 PM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(freeman @ 10 Feb 2008, 08:58 AM) *
eu m-am saturat de multii romani care se tot vaita de cat de multe lipsuri are poporul roman in comparatie cu altii, ei neavand habar de cum e la alte popoare, ei inca cred ca viata strainilor e ca in filme si reviste + multimi de covrigi in cozile cainilor. ar trebui sa puna mana sa faca ceva thumb_yello.gif

La chestia asta, freeman, sunt pe aceeasi frecventa de unda cu tine (nu ca in alte privinte biggrin.gif ).

Doar facand ceva poti emite pretentii ...

... iar atitudinile excesiv depreciative la adresa romanilor sunt exagerate. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 05:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman