HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Sfanta Scriptura
papy
mesaj 15 Aug 2008, 12:03 AM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(andra_v @ 14 Aug 2008, 06:42 PM) *
Omule, ma iau dupa Apostolul Pavel, care a propovaduit cuvantul lui Dumnezeu. Si, cand am nelamuriri, intreb un am in care am incredere, nu vorbesc cu Dumnezu, nu aud voci. Imi ascult insa glasul inimii.
Nu te accept insa pe tine ca interpret.

Sa nici nu faci asta niciodata.

Insa, nici pe altii sa nu-i crezi. Daca nu intelegi, e perfect. Ai de ce sa te plangi lui Dumnezeu. Iar, la timpul potrivit o sa-ti arate, sau, daca nu esti aleasa, nu o sa-ti arate niciodata si nu o sa vrei sa recunosti si sa corectezi greselile.

Eu m-am rugat pt intelepciunea intelegerii sensului spiritual al cuvantului ORFAN vreo 8 luni. Trebuie inteles ca noi nu-i comandam lui Dumnezeu, iar El nu e angajatul nostru sa faca ce vrem noi.

Iar, singura revelatie este descoperirea Scripturii, nu vise, voci, viziuni pe care altii le invoca. Aia sunt ai lui scaraotzchi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 Aug 2008, 02:00 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Omule, pana s-a scris Biblia, dreapta credinta s-a transmis prin invatati si preoti timp de secole. Moise a lasat numai Tablele Lege, dar multitudinea de invataturi biblice s-a transmis de-a lungul veacurilor pe cale orala. Desigur, nu prin tata Leana.
La fel si in vremurile apostolice, apostolii, preotii si invatatii faceau cateheza crestinilor.
Dumnezeu a lasat institutia maestrului, a indrmatorului duhovnicesc. Asa cum medicina n-o aplici si n-o inveti singur, nici credinta crestina n-o inveti fara in afara Bisericii.

In rest, iti dau dreptate: trebuie sa cunoastem foarte bine Cuvantul Domnului, pentru ca este vremea Apostaziei si a proorocilor mincinosi, a episcopilor si conducatorilor, lupi in piei de oaie, care distorsioneaza invatatatura crestina, utilizand autoritatea lor asupra celor pastoriti.
De asemenea cu visele: multi au fost amagiti de vise, vedenii, cele mai multe nu provin nicidecum de la Dumnezeu. Luther a vazut o mana care i-a scris noile "invataturi de credinta" reformata. Efectiv o mana i-s scris doctrina reformata, in timp ce Mahomed la "auzit" chipurile pe Arhanghelul Mihail care i-a dictat Coranul. Era un calugar crestin care a avut o vedenie, din care s-a nascut religia islamica. Dumnezeu sa-i apere pe oamenii de buna-credinta, cu simplitatea inimii si sa le dezvaluie adevarul.

De cele mai multe ori, credinta in vise, vedenii provin din trufie si slava desarta. Cel inselat este un inchipuit care se crede pe sine vrednic de a vedea ingeri, de a vorbi cu Dumnezeu, sau de a asista la minuni, "semne din cer" (cum spunea si Mantuitorul ca vor fi in vremurile apocaliptice, Stapanitorul acestei lumi dandu-le spectacolul pe care si-l doresc).

Acest topic a fost editat de andra_v: 16 Aug 2008, 02:02 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 16 Aug 2008, 03:14 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Cand Dumnezeu a vrut sa avem Cuvantul in forma scrisa, a facut-o.

1 Corinteni 4


6Fraţilor, pentru voi am spus aceste lucruri, în icoană de vorbire, cu privire la mine şi la Apolo, ca prin noi înşine, să învăţaţi să nu treceţi peste ,,ce este scris``: şi nici unul din voi să nu se fălească de loc cu unul împotriva celuilalt.

Invatatura s-a lasat si in forma orala, pana cand s-a completat Cuvantul. Dupa aia nu mai merge, Cuvantul fiind scris.

Acest topic a fost editat de andra_v: 17 Aug 2008, 04:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Aug 2008, 03:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2008, 11:32 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cum pot citi, interpreta, acest text din Biblie?
"Când au început oamenii să se înmulţească pe faţa pământului şi li s-au născut fete, fiii lui Elohim au văzut că fetele oamenilor erau frumoase. Şi dintre toate şi-au luat neveste pe acelea pe care şi le-au ales. În acele vremuri, pe pământ erau uriaşi, şi chiar şi după aceea, după ce fiii lui Elohim s-au împreunat cu fetele oamenilor, care le-au născut copii: aceştia erau vitejii renumiţi din vechime. (Geneza 6:1-4)


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Sep 2008, 12:51 PM
Mesaj #40


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Marduk
QUOTE
Cum pot citi, interpreta, acest text din Biblie?
"Când au început oamenii să se înmulţească pe faţa pământului şi li s-au născut fete, fiii lui Elohim au văzut că fetele oamenilor erau frumoase. Şi dintre toate şi-au luat neveste pe acelea pe care şi le-au ales. În acele vremuri, pe pământ erau uriaşi, şi chiar şi după aceea, după ce fiii lui Elohim s-au împreunat cu fetele oamenilor, care le-au născut copii: aceştia erau vitejii renumiţi din vechime. (Geneza 6:1-4)

Am raspuns deja la aceasta, la topicul Nelamuriri, chiar pe prima pagina. Ii raspundeam atunci lui Abis, care a intrebat acelasi lucru.
Postul acela este aici.
Daca vrei sa-l dezvoltam, propun totusi sa mergem pe acel topic, sa nu nu imprastime prea mult subiectul.


Draga Papy
QUOTE
1 Corinteni 4

6Fraţilor, pentru voi am spus aceste lucruri, în icoană de vorbire, cu privire la mine şi la Apolo, ca prin noi înşine, să învăţaţi să nu treceţi peste ,,ce este scris``: şi nici unul din voi să nu se fălească de loc cu unul împotriva celuilalt.

Invatatura s-a lasat si in forma orala, pana cand s-a completat Cuvantul. Dupa aia nu mai merge, Cuvantul fiind scris.

In primul rand, acel citat, romaneste suna asa:

6 Şi acestea, fraţilor, le-am zis ca despre mine şi despre Apollo, dar ele sunt pentru voi, ca să învăţaţi din pilda noastră, să nu treceţi peste ce e scris, ca să nu vă făliţi unul cu altul împotriva celuilalt.
Expresia: "sa nu treceti peste ce este scris" din acest citat, nu se refera, la vreo Scriptura sau la ce le scria Pavel, caci pe acea vreme corintenii inca nu aveau Scriptura scrisa, si nici toate epistolele lui Pavel si ale altor Apostoli (de fapt nici nu prea aveau ceva scris legat de crestinism), dar si chiar daca le-ar fi avut, tot nu s-ar fi referit la ele, devreme ce Apostolii se intalneau direct cu ei, si le lamureau toate. In Biblie este doar o mica parte din Invatatura Crestina lasata de Iisus si Apostoli.
Aceste lucruri reies clar chiar din Biblie:
12 Multe având a vă scrie, n-am voit să le scriu pe hârtie şi cu cerneală, ci nădăjduiesc să vin la voi şi să vorbesc gură către gură, ca bucuria noastră să fie deplină. (2 Ioan 1)
Sau in alta parte zice:
13 Multe lucruri aveam să-ţi scriu; totuşi, nu voiesc să ţi le scriu cu cerneală şi condei,
14 Ci nădăjduiesc să te văd în curând, şi atunci vom grăi gură către gură.
(3 Ioan 1)
Ei bine, toata invatatura graita "gura catre gura" de Apostoli, si care era foarte importanta si multa, caci doar cu ea "bucuria putea sa fie deplina", a fost transmisa crestinilor de astazi prin Sfanta Traditie, adica tot "gura catre gura". De asemenea, inclusiv "partea de ritual", care nu avea cum sa apara in scris.
De aceea, cei ce au auzit doar de Biblie, si altceva nu mai stiu, si nici nu vor sa auda, in veci nu au cum sa fie crestini sau sa inteleaga ceva din crestinism. De aceea tot rastamacesc cuvintele din Biblie si le inteleg dupa ureche.
Deci a arunca cu buna stinta Invatatura care aduce "bucuria deplina", este o incalcare grava a cuvantului Bibliei si o hula impotriva lui Dumnezeu pentru nesocotinta Cuvantului Sau.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 23 Sep 2008, 10:04 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Clopotel @ 4 Sep 2008, 01:51 PM) *
6 Şi acestea, fraţilor, le-am zis ca despre mine şi despre Apollo, dar ele sunt pentru voi, ca să învăţaţi din pilda noastră, să nu treceţi peste ce e scris, ca să nu vă făliţi unul cu altul împotriva celuilalt.
Expresia: "sa nu treceti peste ce este scris" din acest citat, nu se refera, la vreo Scriptura sau la ce le scria Pavel, caci pe acea vreme corintenii inca nu aveau Scriptura scrisa, si nici toate epistolele lui Pavel si ale altor Apostoli (de fapt nici nu prea aveau ceva scris legat de crestinism), dar si chiar daca le-ar fi avut, tot nu s-ar fi referit la ele, devreme ce Apostolii se intalneau direct cu ei, si le lamureau toate. In Biblie este doar o mica parte din Invatatura Crestina lasata de Iisus si Apostoli.

Da, sic dixit Clopotel, "nu se refera la......." ci "se refera la..." rofl.gif rofl.gif

Atunci, aplicand acelasi principiu, Moise a spus sa nu furam, nu a spus Dumnezeu, iar Moise le-a spus asta evreilor, deci noi suntem in Romania si putem fura linistiti, nu? rofl.gif rofl.gif

Iar, acum ca scrie s-au mai intamplat, trebuie sa credem pe toti care spun ca au avut o viziune de la Dumnezeu, chiar daca acea viziune ne indeamna la calcarea Scripturii...... rofl.gif rofl.gif

Jalnic, dar asta se incearca sa mi se explice de catre unii.......
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman