HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Legăm Cu Sārmă, Asta E, Merge Si-asa..., mentalitate
Marduk
mesaj 10 Jan 2008, 08:34 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 10 Jan 2008, 08:17 PM) *
Daca ar fi asa, atunci UK nici n-ar avea nevoie sa mai impuna vre-un fel de taxa, nu de alta, dar ar avea destui bani publici numai din amenzile pe pishat pe stalpii de telegraf si pe cladiri, masini si unde mai apuca alcoolicii de week end sa se pise rofl.gif

Adica vrei sa spui ca tu nu sti sau nu cunosti nimic despre amenzile din UK. Pai tocmai din amenzi au "britii" asa de multi bani la buget. Nu vreau sa-ti povestesc despre amenzile platite de soferii care parcheaza aiurea masinile.

P.S.

In acest moment am in fata o strada din Londra, pe site-ul firmei "Ochiul si Timpanul" si chiar vad cum ridica politistii o masina super de luxe, nu vreau sa ma gandesc la amenda pe care o va plati "gentelemenul" respectiv. jamie.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 10 Jan 2008, 08:38 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 11 Jan 2008, 12:09 AM
Mesaj #72





Guests






Omule, ma scoti din sarite cu aberatiile de le tastezi.

Adica vrei sa spui ca tu, care traiesti in Romania, stii mai bine decat mine de unde isi fac banii guvernantii din UK? Pe bune acuma - incearca sa iti scoti ochelarii de cal si sa vezi mai multe. Nu de alta, dar te faci de ras cu aberatiile tale.

PeSe: intamplator se face ca stiu in jur de 10 persoane care au fost prinse fara asigurare la masina, unii dintre ei au avut si accidente, altii au depasit limita de viteza cu peste 35 mile si toti au avut de-a face cu politia si tribunalul si majoritatea au scapat cu amenzi cuprinse intre 30 si 150 lire, iar aia mai putin norocosi au facut 12 zile de munca comunitara. Atat! Poate ar trebui sa aflii cate taxe platesti ca si angajat sau patron, poate ar trebui sa aflii ca din £5,45 cat e un pachet de tigari, mai bine de jumate is taxe pe viciu - la fel si cu bauturile - si multe alte chestii. Scoate-ti dracu' ochelarii roz cu care te uiti la "vestul minunat" ca te faci de ras cand deschizi gura...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2008, 12:19 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 11 Jan 2008, 12:09 AM) *
Omule, ma scoti din sarite cu aberatiile de le tastezi.

Adica vrei sa spui ca tu, care traiesti in Romania, stii mai bine decat mine de unde isi fac banii guvernantii din UK? Pe bune acuma - incearca sa iti scoti ochelarii de cal si sa vezi mai multe. Nu de alta, dar te faci de ras cu aberatiile tale.

PeSe: intamplator se face ca stiu in jur de 10 persoane care au fost prinse fara asigurare la masina, unii dintre ei au avut si accidente, altii au depasit limita de viteza cu peste 35 mile si toti au avut de-a face cu politia si tribunalul si majoritatea au scapat cu amenzi cuprinse intre 30 si 150 lire, iar aia mai putin norocosi au facut 12 zile de munca comunitara. Atat! Poate ar trebui sa aflii cate taxe platesti ca si angajat sau patron, poate ar trebui sa aflii ca din £5,45 cat e un pachet de tigari, mai bine de jumate is taxe pe viciu - la fel si cu bauturile - si multe alte chestii. Scoate-ti dracu' ochelarii roz cu care te uiti la "vestul minunat" ca te faci de ras cand deschizi gura...

Multumesc de raspuns, pai sunteti mici copii acolo in M. Britanie, aici in Rromania pentru depasirea limitei de viteza platim doar 3 lire sau o intelegere cu politistul, un pachet de tigari este mai putin de o lira, o sticla de whisky 5 lire. Pai in cazul asta cine trebuie sa-si scoata ochelarii, stimabilo. Daca e asa de rau acolo de ce nu vii acasa, aici unde totul este minunat de bine? De ce, este doar o intrebare, ca tot te-am scos din sarite. mwah1.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 11 Jan 2008, 05:45 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jan 2008, 12:19 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(Afrodita)
mesaj 11 Jan 2008, 12:42 AM
Mesaj #74





Guests






Din motive personale, care nu au nimic de-a face cu natia, economia si locatia in care m-am nascut.

Plus ca nu am spus ca e foarte rau aici, tot ce-am spus e ca nu e minunat de bine.

Dar deh, fiecare intelege ce vrea, nu-i asa?

Cat despre pupicii de mi-i tot azvarli - tine-i pentru tine, nu de alta, da' ipocrizia e una dintre trasaturile ce nu le sufar de nici o culoare! Iar pupicii aia is mult prea ipocriti pentru a-i accepta. De ce nu recunosti ca ai prefera sa ma injuri? Sau crezi ca a recunoaste asta te face a fi mai rau decat daca dai pupici ipocriti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2008, 01:30 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 11 Jan 2008, 12:42 AM) *
Cat despre pupicii de mi-i tot azvarli - tine-i pentru tine, nu de alta, da' ipocrizia e una dintre trasaturile ce nu le sufar de nici o culoare! Iar pupicii aia is mult prea ipocriti pentru a-i accepta. De ce nu recunosti ca ai prefera sa ma injuri? Sau crezi ca a recunoaste asta te face a fi mai rau decat daca dai pupici ipocriti?

Daca as vrea sa te injur te-as injura pe fata, sunt fiu de cioban de generatii intregi, ce ar fi pentru un cioban sa injure o muiere in plus. Ai uitat sa amintesti de respect, respectul se invata, se cultiva greu, dar merita. Eu nu te cunosc, dar te respect, intre noi nu exista decat un dialog, fiecare incearca sa aduca argumente care sa-i sustina opiniile, aceasta este arta conversatiei, daca asta te deranjaza, scuze de deranj. Te pup dulce mwah1.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 11 Jan 2008, 03:46 PM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Afrodita si marduk, mai relaxati mai fratilor, ca nu merita sa va infierbantati ! wink.gif

Stiti, puteam sa zic "Asta E, Merge Si-asa..." subiectul asta, il "Legăm Cu Sārmă". Dar nu am facut-o pentru ca voi doi nu pareti sa veniti la Han pentru galceava. smile.gif De asta va rog sa va ignorati reciproc.

Daca va mai vine chef sa va scrieti, scrieti de 100 de ori pe hartie "Legăm Cu Sārmă, Asta E, Merge Si-asa...". biggrin.gif Nu ma faceti sa va pun pe coji de nuca ! ohyeah.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 11 Jan 2008, 05:22 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



o sticla de whisky 0,5 lire
ce marca costa atat? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2008, 05:47 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am modificat, modificarea, 5 lire. rolleyes.gif

P.S. Tocmai citesc ca la CSM au ales-o pe nepoata lui Ceausescu (Lidia Barbulescu) Chestia asta chiar e legata cu sarma, din ai ghimpata. Brovos natiune, dormi linistita.

Acest topic a fost editat de marduk: 11 Jan 2008, 05:50 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jan 2008, 06:04 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 11 Jan 2008, 02:19 AM) *
aici in Rromania ... o sticla de whisky 5 lire.

Ai cumparat si baut tu asa ceva ? Poate l-ai confundat cu samagon ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 11 Jan 2008, 06:16 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Cel mai ieftin whisky pe care l-am gasit in Bucuresti e undeva intre cinci si sase sute de mii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2008, 06:35 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 11 Jan 2008, 06:04 PM) *
Ai cumparat si baut tu asa ceva ? Poate l-ai confundat cu samagon ! tongue.gif

Exact 24 ron la PLUS, burbon made in USA, cel putin asa scria pe eticheta. drunk.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Jan 2008, 10:56 PM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



īn mod sigur e din ăla care "merge şi aşa"! rofl.gif doar că te doare capul pă urmă! cool.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Jan 2008, 03:03 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Erwin @ 12 Jan 2008, 12:56 AM) *
īn mod sigur e din ăla care "merge şi aşa"! rofl.gif doar că te doare capul pă urmă! cool.gif

Fabricat de... maldaveni ! biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jan 2008, 04:13 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 11 Jan 2008, 10:56 PM) *
īn mod sigur e din ăla care "merge şi aşa"! rofl.gif doar că te doare capul pă urmă! cool.gif

Surprinzator de bun, dupa un timp a disparut. Probabil s-au prins baietii ca merita banii. Dar sa revenim la sarma noastra. Am inceput sa vad Loganuri reparate in parcari, la fel ca batrana Dacie, noua Dacie le da de lucru la mecanicii amatori. rolleyes.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 13 Jan 2008, 12:46 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE("Afrodita")
mi s-o acrit sa va arat ca viata nu e numai roz in vest, ci din contra, se lovesc de aceleasi probleme de care se lovesc si romanii, doar ca la alt nivel...

mai Afrodita mai, faptul ca..oriunde-n lume e mai rau sau mai bine nu are nici o relevantza dpmdv!important e ca romanu' sa-si schimbe naibii stilul asta superficial,bagubos,smecheros ,jmanfisist de-a trata problemele ! accepti o ..concurentza a romanului cu el insusi ? vreau mai mult de la ai mei pentru ai mei !!! smoke.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 30 Jan 2008, 06:35 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



mai fiat, alea de le pomenesti tu, le au unii romani, nu toti; la fel si unii straini, nu toti.
accepti o ..concurentza a romanului cu el insusi ? vreau mai mult de la ai mei pentru ai mei !!! oamenii sunt oameni nu percepte, prea esti idealista! sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 30 Jan 2008, 04:05 PM
Mesaj #87





Guests






Fiatlux, s-or schimba si ei tu draga, dar da-le timp, ca n-ai cum sterge cu buretele cel putin aproape 100 ani de indobitocire wink.gif Cum am mai spus io pe undeva: schimbarile se intampla. Chiar acum, in momentul asta. Doar ca nu se intampla in masa, la nivel national, astfel incat sa fie usor de sesizat, ci se intampla la nivel personal si particular, poti observa asta doar uitandu-te la cei apropiati si analizand cum erau acum x ani in gandire si cum sunt acum.

Catinel-catinel, toate se schimba, inclusiv mentalitatile. Dar "catinel-catinel" poate insemna si 50 ani, nu doar 20 wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 Feb 2008, 09:10 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Cine a sters postarile facute in ultimele doua saptamani pe 'Legam cu sarma'/ Dezbateri ? !
S-au pierdut minunatele postari ale lu Cla. Omul a fost bannat de cateva ori, acum vad ca e protejat cand imprastie noroi xenofob.
Problema:
De ce sa mai postam pe HA daca vine un moderator si sterge tot? (eventual ultiama jumatate de an...)
Urmeaza si un corolar...


Edit: Mutat la 'Intrebari'.

Acest topic a fost editat de freeman: 17 Feb 2008, 12:53 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Feb 2008, 10:40 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 30 Jan 2008, 04:05 PM) *

QUOTE
Fiatlux, s-or schimba si ei tu draga, dar da-le timp, ca n-ai cum sterge cu buretele cel putin aproape 100 ani de indobitocire.

De ce ultimii 100 de ani si nu ultimii 500 de ani?
QUOTE
Catinel-catinel, toate se schimba, inclusiv mentalitatile. Dar "catinel-catinel" poate insemna si 50 ani, nu doar 20 wink.gif

Catinel-catinel mai vine un cutremur, poate un razboi si ramanem in continuare indobitociti alti 100 sau 500 de ani, daca nu om disparea intre timp.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 Feb 2008, 01:01 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Tu chiar esti optimist thumb_yello.gif
De ce n-ai ramas in Olanda sau Germania, acolo poate nu a i ramane indobitocit urmatorii 100-500 de ani?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 17 Feb 2008, 01:18 PM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE(calfa @ 11 Jan 2008, 03:46 PM) *
Daca va mai vine chef sa va scrieti, scrieti de 100 de ori pe hartie "Legăm Cu Sārmă, Asta E, Merge Si-asa...". biggrin.gif Nu ma faceti sa va pun pe coji de nuca ! ohyeah.gif



Eu nu-ţi dau cojile mele! mwah1.gif tongue.gif laugh.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 17 Feb 2008, 01:25 PM
Mesaj #92


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Eu nu ştiu ce mai legaţi voi cu sārmă (eu mai foloseam liţa, pe vremuri, la patroane) īn zilele noastre e bine să le pui la coş şi să iei alte lucruri noi. Care vor ţine tot cāt cele abia aruncate... Dar, dacă e să ne gāndim bine, Picătura (ce lipeşte) tot ne este necesară...


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Feb 2008, 01:48 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(freeman @ 17 Feb 2008, 01:01 PM) *
Tu chiar esti optimist thumb_yello.gif
De ce n-ai ramas in Olanda sau Germania, acolo poate nu a i ramane indobitocit urmatorii 100-500 de ani?

Pentru ca iubesc tara asta in care m-am nascut si am crescut. Asta insa nu are nicio legatura cu oamenii care traiesc langa mine, cu romanii. Nu voi face rabat prostiei niciodata, indiferent de ce nationalitate ar fi aceasta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Feb 2008, 02:02 PM
Mesaj #94


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cred ca aici e responsabil calfa, freeman, intreaba-l ce a sters. Nimic.
Si te rog, nu mai ma fa xenofob, ca nu-i adevarat... daca ai zice ca-s cinic, sarcastic sau imi place umorul negru, ok smile.gif
No, ca am legat-o cu sārma acuma rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 17 Feb 2008, 02:05 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 17 Feb 2008, 03:20 PM
Mesaj #95





Guests






Io cred ca tu esti unul din multii romani pesimisti si nemultumiti de viata din Ro, dar care prefera sa stea "la caldurica", unde , desi stiu ca nu le e asa cum vor ei sa le fie, nici prea rau nu le poate fi si macar stiu sa se descurce cu "relele" de acolo, ca deh! necunoscutul si relele din alte parti is prea mult de suportat... Si de asemenea, va place sa dati cu gura, dar nu aveti chef nici sa deschideti ochii si mintea si sa vedeti schimbarile, dar nici sa participati la schimbari nu va convine...

Asa ca, draga roman ce-si "iubeste" tara: daca ai o problema cu prostia, de ce nu incerci sa-i destepti pe aia prosti? Nu de alta, da' se poate... Desi e multa munca wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Feb 2008, 03:44 PM
Mesaj #96


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE
Asa ca, draga roman ce-si "iubeste" tara: daca ai o problema cu prostia, de ce nu incerci sa-i destepti pe aia prosti?

Am incercat, dar vad ca vor sa aiba neaparat ultimul cuvant.
Asa sa fie...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Feb 2008, 04:34 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 17 Feb 2008, 03:20 PM) *
Io cred ca tu esti unul din multii romani pesimisti si nemultumiti de viata din Ro, dar care prefera sa stea "la caldurica", unde , desi stiu ca nu le e asa cum vor ei sa le fie, nici prea rau nu le poate fi si macar stiu sa se descurce cu "relele" de acolo, ca deh! necunoscutul si relele din alte parti is prea mult de suportat... Si de asemenea, va place sa dati cu gura, dar nu aveti chef nici sa deschideti ochii si mintea si sa vedeti schimbarile, dar nici sa participati la schimbari nu va convine...

Asa ca, draga roman ce-si "iubeste" tara: daca ai o problema cu prostia, de ce nu incerci sa-i destepti pe aia prosti? Nu de alta, da' se poate... Desi e multa munca wink.gif

Nu sunt nici pesimist nici nemultumit de viata din Romania, sunt doar un optimist cu ochii larg deschisi. Singura nemultumire pe care o am, este ca, am tot timpul impresia ca vorbesc alta limba, atunci cand vorbesc cu unii romani din preajma mea. M-am interesat in ceea ce priveste desteptarea celor prosti, americanii au anuntat un vaccin, dar din pacate va fi gata peste 50 de ani.

Acest topic a fost editat de marduk: 17 Feb 2008, 04:39 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 18 Feb 2008, 01:52 AM
Mesaj #98


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Multi ma cred un xenofob.
Dar nu-i asa, doar vad diferenta intre



si...



Nu zic ca nu ar fi mai frumos Transfagarasanul... dar:
Cānd am deschis topicul asta cu "a lega cu sārma", ma refeream la lucru de pomana...
Ca s-au gasit patrioti, asta-i alta treaba.
Si nu o sa mai scriu aici, m-am lamurit.
Uitati-va cati km. face podul ala, si cati km. de autostrada a reusit sa faca RO intr-un an... marduk are dreptate cu critica.

Acest topic a fost editat de Cla: 18 Feb 2008, 01:57 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Feb 2008, 06:44 AM
Mesaj #99


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nu ar fi decat o diferenta de vreo 40 de ani intre cele doua... timp in care si la ei era toto un fel de transfagarasan
puteai alege sa pui o poza cu lacul vidrarul... facuta de jos in sus si se schimba complet toata optica


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 18 Feb 2008, 07:39 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Lumea nu se limiteaza la suruburi si asfalt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Feb 2008, 08:21 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(mutulica @ 18 Feb 2008, 06:44 AM) *
nu ar fi decat o diferenta de vreo 40 de ani intre cele doua... timp in care si la ei era toto un fel de transfagarasan
puteai alege sa pui o poza cu lacul vidrarul... facuta de jos in sus si se schimba complet toata optica


QUOTE(freeman @ 18 Feb 2008, 07:39 AM) *
Lumea nu se limiteaza la suruburi si asfalt.

Ai dreptate, lumea mai are nevoi de cas, branza, mamaliga, romani care sa se minuneze de ce fac altii, discutand problema la o sueta pe marginea santului. "La munca ortodoxilor" rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 18 Feb 2008, 08:29 AM
Mesaj #102


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Apoi fara branza, cas si mamaliga lumea ar fi mult mai searbada. ohyeah.gif
Chiar si fara romanii aia pe care ii hulesti si care fac treaba si prin alta parte... Daca tu esti printre aia care vede doar stirile negative, it's your problem. wink.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Feb 2008, 09:20 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(nefertiti @ 18 Feb 2008, 08:29 AM) *

QUOTE
Apoi fara branza, cas si mamaliga lumea ar fi mult mai searbada. ohyeah.gif

Ai dreptate, dar mi-ar placea al naibi de tare, sa vad frencezii la ei acasa, mancand telemeau noastra.
QUOTE
Chiar si fara romanii aia pe care ii hulesti si care fac treaba si prin alta parte... Daca tu esti printre aia care vede doar stirile negative, it's your problem. wink.gif

Romanii fac treaba prin alta parte, condusi de altii. Iar dupa ce-si rup oasele pe acolo pe unde muncesc, se intorc in Romania, calatorind in mertane cu gandul sa-si construiasca cea mai mare casa din sat. Vad si sitirile pozitive, una dintre ele se refera la o invatatoare tanara care a lasat tot in urma si s-a dus intr-un catun din munti sa predea la o mana de elevi. Putem sa facem multe chestii frumoase, din pacate ne roade invidia, grandomania, mandria prosteasca. Eu nu pot sa traiesc fara sa spun ceea ce vad cu ochii largi deschisi, chiar daca deranjez pe unii sau pe altii, is my problem. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 18 Feb 2008, 09:22 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Feb 2008, 12:07 PM
Mesaj #104


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(marduk @ 18 Feb 2008, 07:20 AM) *
Putem sa facem multe chestii frumoase


Tu ce anume faci, concret?






De la distanta si dupa cativa ani de intors problema pe toate partile, n-am ajuns la o concluzie clara. Dar stiu ca vreau sa ma intorc in tara, pentru ca Romania si romanii au un potential extraordinar.

O poveste draguta: doua tipe stau de vorba in pauza de masa, despre mancare:

- Mie nu-mi plac cartofii astia prajiti, sunt prea mari si inauntru sunt moi si aposi... (nota: cartofi 'pai' care se gasesc congelati si pe care doar ii arunci in tigaie huh.gif )
- Dar care cartofi iti plac cel mai mult?
- french fries biggrin.gif
- da? si unde-i gasesti?!?!
- pai nu-i gasesc, ii fac singura biggrin.gif
- adica de la inceput, cureti cartofii, ii tai?!?
- da biggrin.gif
- oaaaau!! trebuie ca-ti ia o vesnicie!!
- nu chiar, doar zece minute biggrin.gif
- ?!?!?!?


Va spun eu, s-a pierdut traiul simplu, armonios, occidentul devine un loc plin de robotei, piese in sistem... Se mai gaseste cate un Jamie Oliver sa ii traga pe oameni de maneca, dar e greu sa dai timpul inapoi.


Romanii au pierdut enorm in comunism (stiu ca suna a cliseu... citeste mai departe biggrin.gif ), timp de 45 de ani posibilii lideri spirituali si morali au fost eliminati - daca ne gandim putin doar, realizam ca au fost eliminate trei generatii de asemenea lideri (ganditori, intelectuali, credinciosi adevarati, oameni care ar fi putut intr-un fel sau altul educa in continuare acest popor). Si totusi poporul roman a supravietuit onorabil, as spune. De ce? Pai neavand cine sa-i invete, au invatat singuri sa 'lege cu sarma', na. Sigur ca avem in carca mafia asta a politicienilor care ne cam sufoca evolutia, dar romanul da inainte si fara ajutorul lor. Nu-mi spuneti ca nu vedeti progresul din ultimii ani!

Repet o povestioara (am mai scris-o pe han cine stie pe unde): intru intr-un butic de flori si dau bunaziua, zambesc si spun ce vreau - doamna se lumineaza la fata si foarte mirata imi raspunde la salut, imi zambeste si ma serveste. Acelasi lucru intr-un restaurant unde o fata foarte ingandurata a venit sa-mi ia comanda - dupa ce i-am multumit ca mi-a adus meniul, s-a luminat la fata si a inceput sa zambeasca. Cred ca singurul lucru pe care n-ar mai trebui sa-l legam cu sarma estefelul in care ne adresam necunoscutilor.

Apropo de chesti asta cu politetea si respectul fata de necunoscutii cu care intram in contact, se zice ca new-york-ezii sunt cei mai politicosi oameni din lume, pentru ca fiind atat de multi oameni pe metru patrat, daca n-ar fi foarte politicosi, ar ajunge sa se omoare intre ei.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 18 Feb 2008, 12:14 PM
Mesaj #105


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 18 Feb 2008, 09:20 AM) *
Ai dreptate, dar mi-ar placea al naibi de tare, sa vad frencezii la ei acasa, mancand telemeau noastra.


Am vazut vinuri romanest la loc de cinste in Franta, ceea ce, trebuie sa recunosti, e mare lucru!

QUOTE
Romanii fac treaba prin alta parte, condusi de altii.

Ba fac si in tara, dar sunt prea multi hoti care le fura munca cinstita. jamie.gif


QUOTE(Cla)
Nu zic ca nu ar fi mai frumos Transfagarasanul..


Mie imi place mai mult prima poza decat peisajul martian dintr-a doua. Mai baieti, daca romanii nu ar fi asa cum sunt, nu ar mai fi asa frumoasa Romania. Cla, cand ne critici ca abia ne-am dat jos din bananier, cand ne critici ca ne umplem de hypermarketuri, hotaraste-te! Suntem un amalgam de modernism sarac (ca nu avem bani) si traditionalism, un amestec de cinstiti si hoti, de lenesi si harnici. Uneori, lucrurile nu ne ies asa cum vrem, dar punem patima in ele, ma, ca de-aia suntem romani. Si da, mai legam si cu sarma, ca suntem saraci, dar macar legam artistic.

Stii ce e cel mai rau, la noi, ca popor? Ca avem o multime de Cla si marduk, ce stau pe margine si critica pe cei ce fac!





--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 11:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman