HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Legăm Cu Sārmă, Asta E, Merge Si-asa..., mentalitate
Mara
mesaj 7 Jan 2008, 04:41 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Nu m-au tinut nervii sa citesc tot, plus timp limitat (eh, inca un roman care in loc sa munceasca o freaca pe un forum), dar patania mea cea mai recenta merita povestita: pe bulevardul in apropierea caruia stau s-a deszapezit in maaare bataie de joc, astfel incat din doua benzi + sina tramvai se circula numai pe sina. Ca atare, haosul e in floare. Asa ca vineri am dat mailuri la greu: de la Ontanu (primar sector 2), la Videanu (primar general), administratia domeniului public, televiziuni, etc, etc. Azi primesc urmatorul raspuns de la directorul ADP:

"Urmare adresei dumneavoastră trimisă prin e-mail la adresa ................, prin care solicitaţi lămuriri īn legătură cu activitatea de deszăpezire pe Bd. Chişinău, vă comunicăm că bd. Chişinău va fi degajat de zăpada acumulată īn timpul nopţii 07.01.2008 – 08.01.2008."

Asa ca diseara ma postez cu aparatul foto pe balcon! ohyeah.gif

Si maine dau iarasi mailuri! Ca pot! Si cred ca usor-usor lucrurile se vor schimba, numai ca mai trebuie sa si facem ceva, nu doar sa ne lamentam.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2008, 05:00 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 6 Jan 2008, 11:31 PM) *

QUOTE
M-ai convins, marduk.

Nu cred si nici nu am vrut asta, am vrut doar sa-mi exprim un punct de vedere.
QUOTE
M-ai convins ca nu esti altfel fata de cei pe care ii numesti "trogloditi" si nu pentru ca te speli de doo ori pe maini la buda, ci pentru ca esti mai capos ca ei si nu vrei sa pricepi ca dracu' nu-i chiar asa de negru in Romania, la fel cum viata nu e roza deloc in afara Romaniei.

Viata nu este roz nicaieri in aceasta lume, numai ca in alte SISTEME individul simte forta comunitatii. Poate nu ma exprim pe intelesul tau, dar a fi capos poate sa fie un lucru extrem de benefic, doar daca caposenia nu deriva din prostie.
QUOTE
Inca ceva, inainte de-a pleca cu scarba de aici - un thread ce-mi dovedeste iara ca mentalitatea romanului nu se va schimba cel putin 70 ani de acum inainte

Nu trebuie sa pleci, mi-ar parea rau, in fond aici doar dialogam nu am nimic cu tine si punctul tau de vedere, esti libera sa crezi ce vrei.
QUOTE
- : cand am spus noi = romanii care vad schimbarea, romanii care inteleg, romanii care pricep, romanii care fac ceva - nu doar dau din gura. Voi = aia care va bucurati cand aruncati cu pietre, va simtiti intelectuali cand faceti glume proaste de genul aleia cu noroiul si caprele, aia care aveti gura mult mai spurcata decat lasati a se vedea, aia din cauza carora Romania nu se va schimba in mentalitate in cei 70 ani "ghiciti" de mine.

Draga Afrodita toti romanii dau din gura, altfel nu ar exista o poiana a lui Iocan, romanii fac politica, sunt eminente in literatura, filozofie, teatru, stiinta, etc. Ce pacat insa ca nu-i baga nimeni in seama. Caracteristic romanilor, sunt cometele, cometele sunt niste corpuri ceresti care umbla prin univers, ele vin dintr-o multime de alte corpuri dar numai ele stralucesc, multime de corpuri este opaca. Din cand in cand cate o cometa paraseste acesta multime, minuneaza pe toata lumea apoi se stinge. Noi romanii am avut parte numai de comete, stelele erau destinate altor popoare.
QUOTE
Aia e... La urma urmei toti avem soarta ce-o meritam!

Ne meritam aceasta soarta pentru ca vrem sa avem o astfel de soarta, ne complacem in starea de amaratii Europei. Cata vreme nu-ti ridici capul din pamant, nimeni nu-ti poate vedea ochii.

P.S.
Sa fi iubita si fericita, sa nu uiti niciodata ca esti romanca, indiferent unde te-ai afla.

Acest topic a fost editat de marduk: 7 Jan 2008, 05:01 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 7 Jan 2008, 10:57 PM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(Mara @ 7 Jan 2008, 04:41 PM) *
cred ca usor-usor lucrurile se vor schimba, numai ca mai trebuie sa si facem ceva, nu doar sa ne lamentam.

thumb_yello.gif


Serenity, "Comunitatea e sfanta pentru sistemele colectiviste (de ex. sistemul comunist a fost unul din ele)" ?

Hmm, nu as fi asa sigur, in comunism nu Comunitatea era sfanta. wink.gif Desigur, pentru ca se tot afirma indirect asa ceva, noi am putut sa ajungem sa credem ca asa e. smile.gif

Comunitatea (cu C mare wink.gif ) e ceva ce mai degraba in sistemele liberale (cu toate defectele lor hh.gif ), libere, etc. infloreste. Parerea mea, fireste. smile.gif



Later edit: Comunitatea este o ... fiinta ... sau poate fi vazuta ca asa ceva ...

Acest topic a fost editat de calfa: 7 Jan 2008, 11:00 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Jan 2008, 10:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Jan 2008, 11:33 PM
Mesaj #39





Guests






1. Marduk, am mai scris eu pe Han prin diverse locuri ca niciodata nu voi uita ca sunt romanca, dar si ca nu voi improsca cu noroi in propriul neam - indiferent unde voi fi in lume!

2.
QUOTE
In occident m-as plictisi totul merge brici, sistemul functioneaza fiecare individ isi cunoste locul


hh.gif hh.gif hh.gif Vorba ceea, daca taceai , filozof ramaneai!

3.
QUOTE
eu nu am fost niciodata de acord cu emigratul in alte tari, mereu am spus ca ala de reuseste in Romania sa aiba o viata normala si buna, ala clar va reusi peste tot in lume si oricum nu mai are motive sa plece.
:Spusa de mine "Yesterday, 06:24 PM", adica pe data de 6 ianuarie la ora 8:24 PM a Romaniei.

Asa ca
QUOTE
Am o vorba CINE REUSESTE SA FACA CEVA IN ROMANIA, REUSESTE ORIUNDE IN ACEASTA LUME
spusa de tine are nevoie sa plateasca drepturi de autor, nu de alta, dar eu spun asta de cand aveam 17 ani wink.gif

Asa Mara, baga mare wink.gif hug.gif

Acest topic a fost editat de Afrodita: 7 Jan 2008, 11:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 7 Jan 2008, 11:41 PM
Mesaj #40


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



http://www.spiegel.de/reise/aktuell/0,1518,525512,00.html

OHNE BREMSEN
Reisebus mit 45 Mängeln aus dem Verkehr gezogen
Ohne Bremsen, keine Beleuchtung, undichter Tank: Bei einem Reisebus aus Rumänien hat die Polizei 45 Mängel festgestellt – und die Schrottkarre sogleich stillgelegt. Das Fahrzeug war mit fünf Passagieren im Linienbetrieb gen Osten unterwegs.

FARA FRANE
Autobus cu 45 de defecte a fost retras din circulatie
Fara frane, fara faruri, cu tancul cu scurgere: In cazul unui autobus din Romania Politia a constat 45 de defecte - si l-a scos din trafic. Masina avea la bord 5 pasageri si era in drum spre est.



Augsburg - Einen Reisebus ohne Bremsen und mit durchgerostetem Rahmen hat die Polizei bei Augsburg aus dem Verkehr gezogen. Bei dem mit fünf Passagieren und einem Fahrer besetzten Fahrzeug aus Rumänien waren unter anderem der Luftkompressor für die Bremsanlage defekt, die Antriebswelle lose und die Beleuchtung kaputt. Hinzu kamen klappernde Seitenteile, lockere Kotflügel und ein undichter Kraftstofftank. Insgesamt umfasste die Mängelliste eines Sachverständigen 45 Positionen, wie die Polizei heute mitteilte.

Der 25 Jahre alte Bus war am Samstag im Linienverkehr von Kaiserslautern über Augsburg und München nach Rumänien unterwegs, als er Fahndern der Autobahnpolizei auffiel. Neben den technischen Mängeln stellten die Polizisten auch noch zahlreiche Verstöße gegen Genehmigungen zum Linienverkehr fest. Der Fahrer musste an Ort und Stelle 2650 Euro Bußgeld in Form einer Sicherheitsleistung zahlen. Der Bus wurde stillgelegt.

abl/ddp

Restul il traduc maine ca azi nu am timp.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 8 Jan 2008, 02:54 AM
Mesaj #41





Guests






Cresterea preturilor la energie electrica si gaze in UK

"Its most recent full-year financial results show that RWE Npower made an operating profit of 512m euros (£383m) in 2006" - asta e ultima propozitie de pe site si spune ce profit a avut firma in 2006. Dupa cum se vede profitul a fost de £512 milioane de euro si cu toate astea ei sustin ca nu isi permit sa plateasca pentru materia prima ce produce energie, de aceea au crescut preturile la energia electrica cu 12.7% si cele la gaze cu 17.2% (a se oPserva si jocul de cifre dry.gif ). Si toate astea de la 5 ianuarie 2008.

Bebe omorat de o centrala defecta

Stire de azi, 7 ianuarie. Se spune ca defectiunea de la termostat a cauzat boileru sa se sparga si bebele era in zona si a murit oparit. De asemenea se spune ca sunt 3,5 milioane de boilere de genul pe teritoriul Marii Britanii = 3,5 milioane de case in pericol. Fetita avea doar 10 luni "vechime" pe lumea asta.

Pensionarii fara bani

Cica 7 milioane de oameni nu au un plan de pensii bine pus la punct.
"Over the next 50 years (...) there will be only two people working for every one person in retirement, compared with four people working today" = in urmatorii 50 ani (...) vor fi doar doua persoane in campul muncii (ce vor plati taxe => pensii) pentru fiecare pensionar, comparativ cu 4 persoane in campul muncii in ziua de azi.
Cu alte cuvinte, nu numai Romania are probleme cu prea multi pensionari si prea putina forta de munca. Sa mai spun ca in Tara Galilor pensionarii sunt predominanti in populatie? (Am uitat cat la suta, ca au spus asta aseara intr-un documentar, insa destul incat sa tina tarisoara la cote joase in ce priveste asa zisa prosperitate).

Intr-o altercatie unul musca si rupe urechea "inamicului" banuiesc ca nu mai e nevoie de comentarii.

Copil de 6 ani moare in timpul orelor la scoala

Ma rog, asta e titlul, dar cica a murit de fapt in spital. Nu se stie de ce inca, insa pur si simpu cica s-a prabusit ala micu in clasa si dus a fost. Se face autopsia si se va afla pana la sfarsitul saptamanii ce si cum.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/scotland/taysid...ral/7175300.stm

Victima impuscata in masina a fost identificata - stire de saptamana trecuta

http://news.bbc.co.uk/1/hi/northern_ireland/7175669.stm

http://news.bbc.co.uk/1/hi/wales/south_east/7174450.stm

http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/7138255.stm - asta ultimul e de bine despre filmul romanesc ce-a castigat nush ce premiu: 4 Months, 3 Weeks and 2 Days (4 luni, 3 saptamani si 2 zile). Si din pacate nenorocitii il au numai la cinema in Chelsea 50.gif


Si gata, ca mi s-o acrit sa va arat ca viata nu e numai roz in vest, ci din contra, se lovesc de aceleasi probleme de care se lovesc si romanii, doar ca la alt nivel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 8 Jan 2008, 10:50 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



"in alte SISTEME individul simte forta comunitatii"
ce forta simte? (sper ca nu spui ca te ajuta comunitatea rofl.gif )

mereu am spus ca ala de reuseste in Romania sa aiba o viata normala si buna, ala clar va reusi peste tot in lume si oricum nu mai are motive sa plece.
Asa ca
QUOTE
Am o vorba CINE REUSESTE SA FACA CEVA IN ROMANIA, REUSESTE ORIUNDE IN ACEASTA LUME
spusa de tine are nevoie sa plateasca drepturi de autor, nu de alta, dar eu spun asta de cand aveam 17 ani


Nimeni nu garanteaza ca resusesti in orice alt loc, in alt moment...
Eu cred ca e mai simplu sa reusesti intr-o piata nematurizata in anumite domenii (Romania), decat sa reusesti intr-o piata unde maturizarea e desavarsita (parti din UE, SUA, Japonia).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jan 2008, 11:03 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Nu exagerezi pt. nu stii......e la moda ca Europenii sa faca armasar din orice tantar American!!

Ore ai stiut ca procentul mortilor si ranitilor de arme de foc tinute de cetatenii Evetieni, e cel mai ridicat din lume?? Dar de asta se tace chitic...as zice sa revenim la subiect!

Oricum, ai grija la New....ca la aia maorii le place mult fete Blonda sau Roscata tongue.gif tongue.gif Cel putin animale veninoase n-ai sa gasesti la ei mwah1.gif

Sorin.


Daca romanii ar avea maine arme la liber ca americanii, populatia Romaniei s-ar injumatati in 24 de ore, dupa care armata ar trebui sa intervina, scazand populatia romaniei la un sfert... nu ca nu ar fi interesant biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 8 Jan 2008, 11:43 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Ai dormit rau?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jan 2008, 12:35 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 7 Jan 2008, 11:33 PM) *

QUOTE
1. Marduk, am mai scris eu pe Han prin diverse locuri ca niciodata nu voi uita ca sunt romanca, dar si ca nu voi improsca cu noroi in propriul neam - indiferent unde voi fi in lume!

Nici eu nu sunt de acord cu improscatul cu noroi iar daca a prezenta realitatea inseamna ca improsc cu noroi, atunci poate era mai bine pe vremea PCR-ului cand nimeni nu avea curajul sa strige cu voce tare, toti vorbeau pe la colturi sau intre prieteni. Realitatea este una si noroiul este altceva, parerea mea.
QUOTE
2. hh.gif hh.gif hh.gif Vorba ceea, daca taceai , filozof ramaneai!

Eu mai si glumesc, mai ales pe o tema ca asta. Asa reusesc sa trec mai usor peste situatiile imbecile din Fabuloland.
QUOTE
3. :Spusa de mine "Yesterday, 06:24 PM", adica pe data de 6 ianuarie la ora 8:24 PM a Romaniei.
Asa ca spusa de tine are nevoie sa plateasca drepturi de autor, nu de alta, dar eu spun asta de cand aveam 17 ani wink.gif
Asa Mara, baga mare wink.gif hug.gif

Nu stiu cine a spus primul fraza asta, si nici nu am sa fac cercetari pentru a afla. Nu tin sa-mi asum paternitatea ei sau maternitatea cum doriti. mwah1.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jan 2008, 12:55 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(freeman @ 8 Jan 2008, 10:50 AM) *

QUOTE
"in alte SISTEME individul simte forta comunitatii"
ce forta simte? (sper ca nu spui ca te ajuta comunitatea rofl.gif )

Sti cate ONG-uri exista in Romania? Cu toate acestea romanii stau prin canale, nu au ce manca, mor cu zile in casele lor fara sa-i viziteze nimeni. Au existat putine initiativede colectare de fonduri, mai toate promovate de diverse dive de la tembelizor, asa ca sa-si faca publicitate. Daca tin minte s-au si certat pe ideea de paternitate a unei initiative. In rest nimic, doar asa de parada sa vada lumea ca exista activitate in acest sens. Nu stiu ce reprezinta comunitatea in alte zone, eu cand faceam comparatia, ma refeream la ceea ce am vazut si constatat eu in Olanda si Belgia.
QUOTE
mereu am spus ca ala de reuseste in Romania sa aiba o viata normala si buna, ala clar va reusi peste tot in lume si oricum nu mai are motive sa plece.
Asa ca
QUOTE
Am o vorba CINE REUSESTE SA FACA CEVA IN ROMANIA, REUSESTE ORIUNDE IN ACEASTA LUME
spusa de tine are nevoie sa plateasca drepturi de autor, nu de alta, dar eu spun asta de cand aveam 17 ani

Nu tin sa-mi asum paternitatea acestei ziceri eu o folosesc de vreo 18 ani. Cand o spun, ma refer la posibilitatea de a avea o viata normala, de a simti valoarea muncii pe care o prestezi, indiferent care este munca prestata. Motivele pentru care mii de romani aleg sa plece in occident reprezinta pentru mine o enigma. De ce sa pleci din tara ta, daca esti nemultumit de sistem si nu faci nimic ca sa-l schimbi. Asta a ce aduce? Adica sunt milioane de romani care traiesc afara si arata cu degetul spre prostia din tara lor, dar nici unul nu face nimic, sau ma rog aproape nimic.
QUOTE
Nimeni nu garanteaza ca resusesti in orice alt loc, in alt moment...
Eu cred ca e mai simplu sa reusesti intr-o piata nematurizata in anumite domenii (Romania), decat sa reusesti intr-o piata unde maturizarea e desavarsita (parti din UE, SUA, Japonia).

Aici nu te pot contrazice, daca ne referim la investitori. Daca ne referim la individul de rand, mai putem discuta. Eu cred ca un roman cat de cat educat, inteligent, inventiv, muncitor, va reusi sa duca un trai mai mult dect indestulator, orinunde in lumea civilizata.

Acest topic a fost editat de marduk: 8 Jan 2008, 01:01 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jan 2008, 01:08 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 8 Jan 2008, 11:03 AM) *
Daca romanii ar avea maine arme la liber ca americanii, populatia Romaniei s-ar injumatati in 24 de ore, dupa care armata ar trebui sa intervina, scazand populatia romaniei la un sfert... nu ca nu ar fi interesant biggrin.gif

De acord, dar eu le-as da mai mult timp, cateva luni. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jan 2008, 01:20 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Mara @ 7 Jan 2008, 04:41 PM) *
Nu m-au tinut nervii sa citesc tot, plus timp limitat (eh, inca un roman care in loc sa munceasca o freaca pe un forum), dar patania mea cea mai recenta merita povestita: pe bulevardul in apropierea caruia stau s-a deszapezit in maaare bataie de joc, astfel incat din doua benzi + sina tramvai se circula numai pe sina. Ca atare, haosul e in floare. Asa ca vineri am dat mailuri la greu: de la Ontanu (primar sector 2), la Videanu (primar general), administratia domeniului public, televiziuni, etc, etc. Azi primesc urmatorul raspuns de la directorul ADP:

"Urmare adresei dumneavoastră trimisă prin e-mail la adresa ................, prin care solicitaţi lămuriri īn legătură cu activitatea de deszăpezire pe Bd. Chişinău, vă comunicăm că bd. Chişinău va fi degajat de zăpada acumulată īn timpul nopţii 07.01.2008 – 08.01.2008."

Asa ca diseara ma postez cu aparatul foto pe balcon! ohyeah.gif

Si maine dau iarasi mailuri! Ca pot! Si cred ca usor-usor lucrurile se vor schimba, numai ca mai trebuie sa si facem ceva, nu doar sa ne lamentam.

Mara nu cred ca vom schimba ceva doar cu "mailurile" si cu aparatul de fotografiat, poate va fi doar o alta stire la tembelizor si nimic altceva.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 8 Jan 2008, 01:28 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Intamplator sau nu, sect. 2 e singurul in care zapada a fost transportata (azi-noapte) si nu ingramadita la marginea strazii. Asa ca uneori si mailurile au rostul lor. jamie.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jan 2008, 01:43 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Mara @ 8 Jan 2008, 01:28 PM) *
Intamplator sau nu, sect. 2 e singurul in care zapada a fost transportata (azi-noapte) si nu ingramadita la marginea strazii. Asa ca uneori si mailurile au rostul lor. jamie.gif

M-ar bucura foarte mult daca as sti ca unul din "mailurile" tale i-a pus la treaba, dar ceva ma face sa cred ca nu este asa si asta ma intristeaza si mai mult. cry.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 8 Jan 2008, 01:52 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Depinde... Nu e an electoral? biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 8 Jan 2008, 02:40 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



QUOTE(marduk @ 8 Jan 2008, 01:43 PM) *
M-ar bucura foarte mult daca as sti ca unul din "mailurile" tale i-a pus la treaba, dar ceva ma face sa cred ca nu este asa si asta ma intristeaza si mai mult. cry.gif


Eu sunt convinsa ca e doar o coincidenta. Si da, poate e an electoral, cum a zis Energie, poate mai multi d'alde mine au dat tz mailuri... conteaza ca se misca ceva! Sau, desigur, putem sa privim partea goala a paharului in continuare si sa cautam pricini nenumarate, depinde de alegerea fiecaruia prin ce soi de lentila se uita in jur. wink.gif

PS: daca scriu 'e-mail' renunti la ghilimele? blink.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 8 Jan 2008, 02:48 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(marduk @ 8 Jan 2008, 12:55 PM) *
Cu toate acestea romanii stau prin canale, nu au ce manca, mor cu zile in casele lor fara sa-i viziteze nimeni.

Din pacate in orice tara din lume sunt cetateni de tipul asta...vezi SUA, etc.
"Eu cred ca un roman cat de cat , oeducat, inteligent, inventiv, muncitor, indestulatorrinunde va reusi sa duca un trai mai mult dect in lumea civilizata."
Orice cetatean din lumea asta, nu trebuie sa fie roman neaparat, daca e cum spui tu, reuseste oriunde. Arata-mi tu un roman care e cum spui tu si nu a reusit in Romania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 8 Jan 2008, 02:52 PM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Desigur nu mailurile Marei au declansat deszapezirea in sect 2.As spune mai degraba ca Ontanu e de vina.Desi nu l-am votat niciodata,anul asta ma gandesc s-o fac...asa la spartul targului. ohyeah.gif

DAR....important este ca NOI sa ne schimbam mentalitatea asta tampita gen:orice-as face tot nu schimb nimic,deci mai bine nu fac nimic!
Chestia asta ne doboara efectiv!

edit. Si era sa uit: si daca tot nu fac nimic,hai mai bine sa-mi macin timpul vorbind despre asta!

Acest topic a fost editat de Michelle: 8 Jan 2008, 02:55 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 8 Jan 2008, 03:00 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



QUOTE(Michelle @ 8 Jan 2008, 02:52 PM) *
Desi nu l-am votat niciodata,anul asta ma gandesc s-o fac...asa la spartul targului. ohyeah.gif


Ei hai! Nu-ti strica traditia si lasa-l sa dispara din peisaj, eu m-am saturat de el ca de mere padurete, cred ca 2-ul e cel mai jalnic sector.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 8 Jan 2008, 03:13 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Eu am ramas fara sarma laugh.gif
Din nefericire m-am lovit de multe ori de mentalitatea asta idioata.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jan 2008, 05:14 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(freeman @ 8 Jan 2008, 02:48 PM) *
Din pacate in orice tara din lume sunt cetateni de tipul asta...vezi SUA, etc.
"Eu cred ca un roman cat de cat , oeducat, inteligent, inventiv, muncitor, indestulatorrinunde va reusi sa duca un trai mai mult dect in lumea civilizata."
Orice cetatean din lumea asta, nu trebuie sa fie roman neaparat, daca e cum spui tu, reuseste oriunde. Arata-mi tu un roman care e cum spui tu si nu a reusit in Romania.

Poate in SUA sa fie asa, nu cunosc, am auzit ca daca nu ai asigurare te lasa sa mori in strada. Totusi am vazut prin filme (discutam de SUA) ca exista Armata Salvarii, fel de fel de asociatii care chiar se ocupa de cei fara adapost. Tot din auzite am inteles ca sunt oameni in SUA care asa doresc sa traiasca. La noi in Romania exista o multime de ONG-uri si vad zeci de copii cersind, drogandu-se cu aurolac, batrani care cersesc aratandu-si infirmitatile. O perioada de timp dupa ce am vazut "Filantropica" am incetat sa le mai dau bani celor care cerseau, dupa care mi-am zis ca mai bine le dau cativa banuti, dect sa se apuce sa omoare pentru o punga de aurolac sau o paine. Cunosc o multime de romani care nu au reusit sa-si gaseasca ceva de munca desi o meritau, zilele trecute m-au oprit doi tineri (o fata si un baiat ) curati, placuti, m-au oprit si mi-au cerut niste bani. I-am intrebat de ce cersesc si pentru ce le trebuie banii, raspunsul m-a socat, cu banii cersiti vroiau sa-si plateasca factura la telefonul mobil. I-am intrebat cat este factura, 5 milioane, apoi i-am intrebat daca parintii lor stiau ca fac acest lucru, binenteles ca nu stiau. Din vorba in vorba am aflat ca fata terminase psihologia iar baiatul liceul. Cand am auzit, am intrebat-o pe fata daca nu cumva eram la camera ascunsa, sau avea vreo tema la masterat sa un studiu ceva. Nici una nici alta, cerseau pur si simplu. Pana la urma le-am dat niste bani. Asta este, sunt oameni in aceasta tara care merita o soarta mai buna, vina apartine sistemului in care sunt prinsi, a mentalitatilor de care nu mai scapam, politicienilor corupti si in cele din urma individului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 8 Jan 2008, 05:24 PM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Nu pot sa cred...
"Oameni buni, cu suflet bun, cu credinta in Dumnezeu, va rugam frumos, daca puteti si aveti posibilitatea, sa ne ajutati si pe noi cu un ban, sa ne platim factura la mobil. Suntem doi frati acasa, minutele nu ne ajung, sunam in trei retele, fie-va mila de impulsurile noastre, dati-ne si noua sa ne activam o optiune..."


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
V(Vendetta)
mesaj 8 Jan 2008, 09:37 PM
Mesaj #59


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 7 January 08
Forumist Nr.: 11.102



Nu sunt eu chiar as in domeniu...dar cred (sper sa nu ma hazardez) ca exista si varianta Prepay. Pentru cei ce nu isi permit abonamente sau nu sunt in stare sa-si controleze costurile... ohmy.gif
Cred ca asta cu abonamentul a fost totusi un exemplu prost ales.


--------------------
Who are you?
Who? Who is but the form following the function of what and what I am is a man in a mask.
Well, I can see that.
Of course you can. I'm not questioning your powers of observation I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 8 Jan 2008, 11:18 PM
Mesaj #60


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Nu era o gluma? brow.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Jan 2008, 12:09 AM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Īn unele domenii, a improviza este chiar salvator şi indicat. Romānii nu suferă de lipsă de imaginaţie, ba unii au chiar prea multă! spoton.gif Fiecare naţie are ceva specific, care dă o trăsătură generală, dar dacă e să luăm calităţile şi defectele la bani mărunţi nu se mai potriveşte... Nu degeaba se zice īn popor "Nu există pădure fără uscături", fiecare are şi defecte, cineva īmi spunea că īn 50 de ani de comunism prea am fost intoxicaţi cu slogane şi lozinci cum că ne pricepem la toate, că romānii sunt "multilateral dezvoltaţi" că am ajuns să şi credem cāt suntem de grozavi, după revoluţie toate paravanele au căzut şi a ieşit la iveală mizeria... Dacă vom critica şi curăţa mizeria, avem bune şanse să ieşim cu faţa curată din tranziţie. N-ar trebui să acceptăm să devenim nici coşul de gunoi al lumii "civilizate", nici să importăm de acolo toate relele posibile şi imposibile. Īncă nu s-au īntors īn Romānia destui oameni care lucrează īn străinătate, să aducă de acolo know-how, mentalităţi schimbate privind promovarea a valorilor, de respectul faţă de muncă şi muncitor care la noi au fost anihilate practic de sistemul comunist.

Dar trebuie să ne păstrăm demnitatea şi să arătăm lumii şi părţile bune. Unii dintre noi īncearcă să schimbe ceva, să-i ajutăm.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Jan 2008, 02:32 PM
Mesaj #62


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Mdea, ai dreacu romanii astia! rofl.gif

Mai Cla, sa iti zica mosu' de un prieten de-al meu care nu se pricepea "sa lege cu sarma": a fost omul intr-o excursie prin Europa cu masina. In Spania, parca, i s-a stricat omului masina (s-a oprit din mers). Prin bunavointa unor parteneri de trafic, a anunta un service, l-au tractat oamenii, i-au reparat masina si i-au luat banii: 1300 de euroi. Ce avea masina? Din cauza solicitarii indelungate si coroziunii, un cablu electric ce mergea undeva la nu stiu ce electrovalve de la injectoare a cedat. Daca Tilica asta ridica si el capota si se uita, vedea cablul rupt, il prelungea cu o alta bucata mica, il izola bine si isi salva astfel 1300 de euro+50 euro (cazare) + 0 zi din concediu.

Cat despre iuropeni, nu stiu altii cum sunt, dar eu, cand ma uit la generatia tanara din Romania, mi se umple sufletul de speranta. Vad multi tineri descurcareti, care nu isi accepta soarta, care fac mai mult pt ei si pt societate, tineri care nu mai accepta treba facuta "de mantuiala", care aduna peturile in urma nesimtitilor la picnicuri, care nu mai dau spaga, care trag la raspundere primari si politicieni pt ceea ce se intampla, tineri care vor sa schimbe Romania in mai bine. Si o vor schimba. Parol!

Ca ajung unii acum sa ne judece, vax albina. Cand aia din vest dadeau baluri si se huzureau prin palate luxoase, noi muream de gat cu turcii, tatarii, mai tarziu rusii, sa le aparam fundul lor de europeni subtiri. Hai, ba, las-o incolo, romanii sunt asa si pe dincolo in Romania, dar daca:
- n-ar fi constructorii romani, multe tari ar avea probleme pe piata imobiliara
- n-ar fi asistentele medicale si doctorii romani, multe spitale occidentale ar imbulina-o
- n-ar fi menajerele romance, multe "cucoane" occidentale ar asuda la menaj
- n-ar fi agricultorii romani, s-ar face putin foamea prin unele tari occidentale
Aia din fostul RDG s-au ajuns acum, si uita ca erau ca romanii pe vremea comunistilor. Asta fac unii de plcitiseala, cand au romani sa le faca treaba ieftin, repede si bine!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2008, 04:37 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(mariusc2 @ 10 Jan 2008, 02:32 PM) *
Mdea, ai dreacu romanii astia! rofl.gif

Mai Cla, sa iti zica mosu' de un prieten de-al meu care nu se pricepea "sa lege cu sarma": a fost omul intr-o excursie prin Europa cu masina. In Spania, parca, i s-a stricat omului masina (s-a oprit din mers). Prin bunavointa unor parteneri de trafic, a anunta un service, l-au tractat oamenii, i-au reparat masina si i-au luat banii: 1300 de euroi. Ce avea masina? Din cauza solicitarii indelungate si coroziunii, un cablu electric ce mergea undeva la nu stiu ce electrovalve de la injectoare a cedat. Daca Tilica asta ridica si el capota si se uita, vedea cablul rupt, il prelungea cu o alta bucata mica, il izola bine si isi salva astfel 1300 de euro+50 euro (cazare) + 0 zi din concediu.

Cat despre iuropeni, nu stiu altii cum sunt, dar eu, cand ma uit la generatia tanara din Romania, mi se umple sufletul de speranta. Vad multi tineri descurcareti, care nu isi accepta soarta, care fac mai mult pt ei si pt societate, tineri care nu mai accepta treba facuta "de mantuiala", care aduna peturile in urma nesimtitilor la picnicuri, care nu mai dau spaga, care trag la raspundere primari si politicieni pt ceea ce se intampla, tineri care vor sa schimbe Romania in mai bine. Si o vor schimba. Parol!

Ca ajung unii acum sa ne judece, vax albina. Cand aia din vest dadeau baluri si se huzureau prin palate luxoase, noi muream de gat cu turcii, tatarii, mai tarziu rusii, sa le aparam fundul lor de europeni subtiri. Hai, ba, las-o incolo, romanii sunt asa si pe dincolo in Romania, dar daca:
- n-ar fi constructorii romani, multe tari ar avea probleme pe piata imobiliara
- n-ar fi asistentele medicale si doctorii romani, multe spitale occidentale ar imbulina-o
- n-ar fi menajerele romance, multe "cucoane" occidentale ar asuda la menaj
- n-ar fi agricultorii romani, s-ar face putin foamea prin unele tari occidentale
Aia din fostul RDG s-au ajuns acum, si uita ca erau ca romanii pe vremea comunistilor. Asta fac unii de plcitiseala, cand au romani sa le faca treaba ieftin, repede si bine!

Ai dreptate mon cher, stau si ma intreb, daca n-ar fi fost romanii sau mai rau daca n-ar fi acum, ce s-ar face Europa fara ei, cum ar fi supravietuit biata civilizatie europeana, UE, fara noi, astia care am inventat apa calda. Bravos natiune, halal becher. mwah1.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 10 Jan 2008, 04:38 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2008, 04:59 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 9 Jan 2008, 12:09 AM) *

QUOTE
Īn unele domenii, a improviza este chiar salvator şi indicat.

De pilda, legatul cu sarma?
QUOTE
Romānii nu suferă de lipsă de imaginaţie, ba unii au chiar prea multă!

Asa este, din pacate sistemul, guvernul nu canalizeaza aceasta imaginatie catre creatia de bunuri materiale. E mai bine si usor sa importam de la chinezi.
QUOTE
spoton.gif Fiecare naţie are ceva specific, care dă o trăsătură generală, dar dacă e să luăm calităţile şi defectele la bani mărunţi nu se mai potriveşte... Nu degeaba se zice īn popor "Nu există pădure fără uscături", fiecare are şi defecte, cineva īmi spunea că īn 50 de ani de comunism prea am fost intoxicaţi cu slogane şi lozinci cum că ne pricepem la toate, că romānii sunt "multilateral dezvoltaţi" că am ajuns să şi credem cāt suntem de grozavi, după revoluţie toate paravanele au căzut şi a ieşit la iveală mizeria...

Corect. Hai sa curatam mizeria. Hai sa inventam un vaccin impotriva marlaniei sau mai bine un vaccin ca sa schimbe mentalitatea individului. Eu unul cu vaccine nu cred ca merge, mai bine cu munca multa si strategii sanatoase.
QUOTE
Dacă vom critica şi curăţa mizeria, avem bune şanse să ieşim cu faţa curată din tranziţie.

Aderarea am facut-o urmeaza integrarea, cred ca tranzitia am depasit-o demult, asta parca facea parte din democratia originala.
QUOTE
N-ar trebui să acceptăm să devenim nici coşul de gunoi al lumii "civilizate", nici să importăm de acolo toate relele posibile şi imposibile.

De acord, dar pentru asta trebuie sa fim "destepti si fara frica". Insa mai ales trebuie sa fim mai modesti, consumam prea mult. Bogatasii nostri nu se mai compara intre ei, au inceput sa se compare cu Abramovici, Lev, Bill, etc. Romania nu are resursele Rusiei, mai incet mon cher-ilor ca ne ducem de rapa. Hai sa bagam banii in cercetare si productie, nu in terenuri si vile.
QUOTE
Īncă nu s-au īntors īn Romānia destui oameni care lucrează īn străinătate, să aducă de acolo know-how, mentalităţi schimbate privind promovarea a valorilor, de respectul faţă de muncă şi muncitor care la noi au fost anihilate practic de sistemul comunist.

Chiar crezi ca astia se mai intorc? Esti prea optimist, pai deja multi dintre ei si-au luat copii cu ei. In opinia mea Romania va devenii in urmatorii 25 de ani RROMANIA, adica in cel mai fericit caz un fel de cimintir al elefantilor.
QUOTE
Dar trebuie să ne păstrăm demnitatea şi să arătăm lumii şi părţile bune. Unii dintre noi īncearcă să schimbe ceva, să-i ajutăm.

De acord, tinerii trebuiesc sprijiniti, ajutati. Numai ca exista si probabilitatea sa nu doreasca sa fie ajutati, e ceva genetic la natia asta. O fi bine, o fi rau, ramane sa vedem ce se va intampla in urmatorii 10-20 de ani. Daca om mai fi pana atunci, cine stie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 10 Jan 2008, 05:03 PM
Mesaj #65


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



QUOTE(marduk @ 10 Jan 2008, 04:59 PM) *
De acord, tinerii trebuiesc sprijiniti, ajutati. Numai ca exista si probabilitatea sa nu doreasca sa fie ajutati, e ceva genetic la natia asta.


Spui asta dupa lecturarea unui text stiintific pe aceasta tema? Altfel, nu vad cum ai putea arunca o afirmatie atat de dura la adresa unui popor, indiferent care ar fi acesta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2008, 06:09 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Energie @ 10 Jan 2008, 05:03 PM) *
Spui asta dupa lecturarea unui text stiintific pe aceasta tema? Altfel, nu vad cum ai putea arunca o afirmatie atat de dura la adresa unui popor, indiferent care ar fi acesta.

Da pot sa fac aceasta afirmatie. La poporul roman exista o cutuma respectata pana in zilele noastre. Cutuma pe care eu o gasesc gresita, mai putin in zonele unde romanii au trait alaturi de sasi. Despre ce este vorba, modelul, tinta, telul cu care se compara un individ sau catre care se indreapta aspiratiile sale. La romani acest model a fost boierul, primarele, doftorul, popa, invatatorul, jandarmul, tatal, bunicul, vecinul sau colegul de scoala ori de joaca. In satele romanesti pentru a-ti cunoaste "valoarea" aveai de ales intre bine si rau. Binele, l-am mentionat mai sus (elita satului romanesc) raul betivii si tiganii de la marginea satului. Aceste nivele de comparatie actioneaza si in zilele noatre, fiecare individ isi alege un model, asa sunt umanii. Urmarind modelul, individul incearca sa-si modeleze o personalitate, o atitudine un comportament. In final avem o multime de indivizi care corespund unui model anume, ei formeaza satul, orasul, tara respectiva. Daca comparam modelele din ziua de azi cu indivizii vom observa ca exista similitudini chiar la nivel de kitch. Din pacate foarte multi tineri continua sa se compare cu tatii sau bunicii si nu cu niste modele ce apartin de elita societatii. Asta deoarece fie elita nu a ajuns la nivelul unui model monden, fie modelul monden si accederea lui la nivelul elitelor pare mai facila pentru individ. Umanii sunt oportunisti ei aleg mereu calea cea mai usoara catre bogatie si glorie. Sunt insa si exceptii iar acestia trebuiesc ajutati. Din pacate dupa cum bine stim "exceptia intareste regula" motiv pentru care mi-am permis sa fac afirmatia respectiva.

Acest topic a fost editat de marduk: 10 Jan 2008, 06:12 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 10 Jan 2008, 06:26 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



'Ai dreptate mon cher, stau si ma intreb, daca n-ar fi fost romanii sau mai rau daca n-ar fi acum, ce s-ar face Europa fara ei, cum ar fi supravietuit biata civilizatie europeana, UE, fara noi, astia care am inventat apa calda. Bravos natiune, halal becher. '
Scuze barosane, dar asta miroase a pupincurism la adresa unor soccietati mai dezvoltate economic in momentul de fata...nu ma asteptam la tine. Se pare ca nu ai vizitat aceste societati decat ca turist, doar le idealizezi si n-ai perceput viata acolo asa cum e de fapt.
Gresesti si despre 'cutuma' si despre tinerii care nu vor sa fie ajutati. A o taia de acasa si a trai pe picioarele tale e un 'model' american, insa dezvoltat la familiile foarte sarace...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2008, 07:06 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(freeman @ 10 Jan 2008, 06:26 PM) *
'Ai dreptate mon cher, stau si ma intreb, daca n-ar fi fost romanii sau mai rau daca n-ar fi acum, ce s-ar face Europa fara ei, cum ar fi supravietuit biata civilizatie europeana, UE, fara noi, astia care am inventat apa calda. Bravos natiune, halal becher. '
Scuze barosane, dar asta miroase a pupincurism la adresa unor soccietati mai dezvoltate economic in momentul de fata...nu ma asteptam la tine. Se pare ca nu ai vizitat aceste societati decat ca turist, doar le idealizezi si n-ai perceput viata acolo asa cum e de fapt.
Gresesti si despre 'cutuma' si despre tinerii care nu vor sa fie ajutati. A o taia de acasa si a trai pe picioarele tale e un 'model' american, insa dezvoltat la familiile foarte sarace...

"Barosane" tin sa te dezamagesc, chiar am muncit si am castigat ceva bani in societatile mai dezvoltate economic. Dar asta nu ma impiedica sa privesc larg cu ochii deschisi la societatea in care traiesc acum. Viata de acolo in general e ca asta de aici doar ca acolo daca pe p.. isi pe stalpul de "telegraf" pac la amenda. Aici daca-l bagi pe unu in spital iei 3 1/2 cu suspendare. Mare diferenta, sa avem rezon. Eu am taiat-o de acasa pe la 18 ani si tot pe picioarele mele sunt, insa intodeauna am acceptat sfaturile altora si am ascultat cu ce se mananca viata asta. Chiar si azi mai invat de la unii care imi dau lectii. Chestia asta nici nu-mi scade pieptul de cocos nici nu ma face sa fac oua. Dar fiecare cu parerea lui, asta este arta dialogului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 10 Jan 2008, 07:19 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Asa e juggle.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 10 Jan 2008, 08:17 PM
Mesaj #70





Guests






QUOTE
acolo daca pe p.. isi pe stalpul de "telegraf" pac la amenda


Daca ar fi asa, atunci UK nici n-ar avea nevoie sa mai impuna vre-un fel de taxa, nu de alta, dar ar avea destui bani publici numai din amenzile pe pishat pe stalpii de telegraf si pe cladiri, masini si unde mai apuca alcoolicii de week end sa se pise rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman