HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

12 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 >  
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari, enigme, ghicitori, de la cititori... : )
Catalin
mesaj 6 May 2005, 04:08 PM
Mesaj #316


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Asa pare, nu? cool.gif

WRONG! devil.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andronic
mesaj 6 May 2005, 04:44 PM
Mesaj #317


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 28 January 05
Forumist Nr.: 5.565



pertinenta intrebare ...

dupa parerea mea, cei doi copii pot fi :
1. BAIAT si FATA sau BAIAT si BAIAT. Daca nu luam in considerare varsta copiilor, id est, o fata in jumatate din cazuri precum chiar olaf spunea atunci
Concluzie : 1/2 probabilitate ca al doilea copil sa fie fata ...

2. BAIAT SI FATA sau BAIAT SI BAIAT dar daca luam in considerare varsta copiilor (primatul) avem trei cazuri (unul in plus !)
Concluzie : Probabilitatea in acest caz devine fara doar si poate 2/3.



--------------------
... ego
"The world is changed ... Much that once was is lost ... for none now live, who remember it ! ... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 6 May 2005, 04:48 PM
Mesaj #318


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

1. BAIAT si FATA sau BAIAT si BAIAT. Daca nu luam in considerare varsta copiilor, id est, o fata in jumatate din cazuri precum chiar olaf spunea atunci
Concluzie : 1/2 probabilitate ca al doilea copil sa fie fata ...


Nu se mentioneaza nimic de primul sau al doilea. Doar ca exista un baiat.

QUOTE

2. BAIAT SI FATA sau BAIAT SI BAIAT dar daca luam in considerare varsta copiilor (primatul) avem trei cazuri (unul in plus !)
Concluzie : Probabilitatea in acest caz devine fara doar si poate 2/3.


Tot nu inteleg ce legatura are varsta.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 May 2005, 04:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Andronic
mesaj 6 May 2005, 04:55 PM
Mesaj #319


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 28 January 05
Forumist Nr.: 5.565



REIAU ...

1. BAIAT si FATA sau BAIAT si BAIAT. Daca nu luam in considerare varsta copiilor, id est, o fata in jumatate din cazuri precum chiar olaf spunea atunci
Concluzie : 1/2 probabilitate ca al doilea copil sa fie fata ...

2. Daca luam in considerare varsta copiilor (primatul) avem trei cazuri (unul in plus !) IATA'LE
FATA si BAIAT // varsta(fata) > varsta(baiat)
BAIAT SI FATA // varsta(fata) < varsta(baiat)
BAIAT SI BAIAT // nu este fata un caz doar.

Concluzie : Probabilitatea in acest caz ca o fata sa fie al doilea copil, asa cum reiese si din diagrama de mai sus, devine fara doar si poate 2/3.


--------------------
... ego
"The world is changed ... Much that once was is lost ... for none now live, who remember it ! ... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 6 May 2005, 09:38 PM
Mesaj #320


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Probabilitatea este, intr-adevar, 2/3. Si nu are nici o legatura cu varsta. In problema nu se spune nimic de varsta. Fie a si b cei doi copii. Avem urmatoarele situatii de probabilitate egala:

a = baiat, b=fata
a = fata, b=baiat
a = baiat, b=baiat

Deci in 2 cazuri din 3 avem o fata.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 6 May 2005, 10:27 PM
Mesaj #321


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



rofl.gif
Iti dai seama ca pleci de la o premisa gresita. Din punct de vedere statistic, cele doua evenimente (copii) sunt independente, cu probabilitate 1/2. Deci ai avea o probabilitate 1/4 pentru oricare din combinatiile baiat,baiat/baiat,fata/fata,baiat/fata,fata. In momentul in care unul dintre evenimente este cunoscut, ramane numai celalalt, cu o probabilitate de 1/2.
Sau, daca ar fi cum zici tu, probabilitati egale intre cele trei posibilitati, cred ca biologii ar fi foarte interesati sa afle...

Acest topic a fost editat de Olaf: 6 May 2005, 10:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 7 May 2005, 01:17 AM
Mesaj #322


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Olaf, te inseli.
Cand se spune "Unul dintre copii este sigur baiat" nu se face o selectie aleatoare, ci este un fel de educated guess. Prin urmare, evenimentul ca celalalt copil sa fie fata sau baiat nu este independent de primul eveniment, asa cum afirmi tu.

In realitate, este asfel: exista 4 combinatii posibile (ordonand copii ori dupa varsta, ori dupa nume - nu conteaza): fata fata, fata baiat, baiat fata, baiat baiat. Fiecare combinatie are 25% probabilitate, considerand ca probabilitatea de a naste o fata este egala cu cea de a naste un baiat (nu e egala in practica, dar este aproximativ egala) si mortalitatea intre 0 si 18 ani este aceeasi.

Prin urmare problema este una de probabilitate conditionata:

P( celalalt copil este tot baiat) = P( baiat baiat | nu sunt posibile decat fata baiat, baiat fata sau baiat baiat ) = 0.25 / (0.25 + 0.25 + 0.25) = 1/3 si nu 1/2 cum afirmi tu.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 7 May 2005, 12:24 PM
Mesaj #323


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Eu tot nu inteleg de ce nu este independent... Adica mie mi se pare ca una din variantele fata,baiat sau baiat,fata este automat eliminata. Nici nu conteaza care.

Acest topic a fost editat de Olaf: 7 May 2005, 12:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 May 2005, 01:23 PM
Mesaj #324


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Nu este nici una eliminata, doar ti se pare. smile.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andronic
mesaj 7 May 2005, 05:31 PM
Mesaj #325


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 28 January 05
Forumist Nr.: 5.565



Audiatur et altera pars
Tie ti se pare catalin , pentru ca pur si simplu asa scria pe site'ul care ti'a furnizat tie problema !

Cat despre varsta de care vorbeam eu suficient de pertinent, are de a face aici tot atat de mult pe cat au de a face probabilitatile ca sa calculam solutia !
Hai sa ne gandim putin ... si logic ! Afirmatia ta afiseaza :
QUOTE

Fie a si b cei doi copii. Avem urmatoarele situatii de probabilitate egala:
a = baiat, b=fata
a = fata, b=baiat
a = baiat, b=baiat
Deci in 2 cazuri din 3 avem o fata.
rofl.gif era sa ma prapadesc ... pai pentru ca sa avem doua situatii diferite a = baiat, b=fata si a = fata, b=baiat fara doar si poate trebuie sa luam in considerare PRIMATUL fratilor ! id est, putem avea copilul mai in varsta baiat sau copilul mai in varsta fata ... Altfel primele tale doua cazuri SE REDUC la unul singur ... si nu voi mai reveni, consider destul de explicit acest rationament.

Consider enigma rezolvata de acum 6 posturi oricum sau chiar 7 considerand solutia partiala pe care a furnizat'o si OLAF ...
A ... si multumesc ca ai confirmat totusi probabilitatea de 2/3 ... nu vad insa de ce atata ranchiuna cand e doar o problema logica ... Nu se pierde oare din farmecul initial ?!

A bon entendeur salut !


--------------------
... ego
"The world is changed ... Much that once was is lost ... for none now live, who remember it ! ... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 May 2005, 05:39 PM
Mesaj #326


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Tie ti se pare catalin , pentru ca pur si simplu asa scria pe site'ul care ti'a furnizat tie problema !


Mi se pare fiindca stiu matematica...

QUOTE

Cat despre varsta de care vorbeam eu suficient de pertinent, are de a face aici tot atat de mult pe cat au de a face probabilitatile ca sa calculam solutia !


Se poate... e posibil sa nu fi inteles eu subtilitatile varstei.

QUOTE

era sa ma prapadesc ... pai pentru ca sa avem doua situatii diferite a = baiat, b=fata si a = fata, b=baiat fara doar si poate trebuie sa luam in considerare PRIMATUL fratilor !


De ce?

QUOTE

id est, putem avea copilul mai in varsta baiat sau copilul mai in varsta fata ... Altfel primele tale doua cazuri SE REDUC la unul singur ... si nu voi mai reveni, consider destul de explicit acest rationament.


Primele doua cazuri nu se pot reduce la unul singur. Si eu am fost destul de explicit dar daca tot nu intelegi, voi reveni.

QUOTE

Consider enigma rezolvata de acum 6 posturi oricum sau chiar 7 considerand solutia partiala pe care a furnizat'o si OLAF


Err... daca prin solutie partiala intelegi solutie care da un rezultat aproximativ... rolleyes.gif

QUOTE

A ... si multumesc ca ai confirmat totusi probabilitatea de 2/3


N-ai pentru ce. Probabilitatea este 2/3, indiferent ce crede unul sau celalalt.

QUOTE

vad insa de ce atata ranchiuna cand e doar o problema logica


Nu stiu, poate s-a luat de pe site-ul ala de care vorbesti tu (care e, apropos?).


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 9 May 2005, 09:54 AM
Mesaj #327


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



smile.gif) M-a racait problema in weekend, si am intrebat in stanga si in dreapta, si toata lumea a ajuns la aceeasi concluzie: pui problema gresit: daca nu consideri nici o ordine, atunci in momentul in care ai un baiat, iti ramane numai una din variantele fa/baiat si baiat/fata, iar daca este sa iei in considerare ordinea ar trebui sa dublezi si cazul baiat/baiat (una pentru cazul in care primul este baiat, iar a doua pentru cazul in care al doilea este baiat - suna absurd, stiu, dar asa este - nedeterminarea data de "primul este baiat/al doilea este baiat" se aplica pentru toate cazurile, nu numai pentru cazul fata-baiat)
Deci, Catalin, chiar stii matematica? laugh.gif

Acest topic a fost editat de Olaf: 9 May 2005, 10:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 May 2005, 11:14 AM
Mesaj #328


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

M-a racait problema in weekend, si am intrebat in stanga si in dreapta, si toata lumea a ajuns la aceeasi concluzie: pui problema gresit:


laugh.gif

Poate n-ai intrebat pe cine trebuie.

QUOTE

daca nu consideri nici o ordine, atunci in momentul in care ai un baiat, iti ramane numai una din variantele fa/baiat si baiat/fata


De ce?

QUOTE

Deci, Catalin, chiar stii matematica?


Eu zic ca da.

Auzi, da' tu stii informatica? Daca stii, fa un programel care sa genereze 1000 de perechi de numere intregi aleatoare. Apoi calculeaza N1 = numarul de perechi in care ai un numar par (vei avea aprox 750). Apoi numara cate perechi din prima categorie contin si un numar impar (vei avea aprox 500 = numarul de perechi care au un numar par si un numar impar). Ce zici? Daca nu stii il fac eu si postez aici si codul sursa si rezultatele.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 9 May 2005, 11:20 AM
Mesaj #329


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Olaf, iti propun sa faci urmatorul experiment ca sa te convingi: ia doua monede si arunca-le. Apoi, daca macar una iese marca (echivalent sa zicem cu baiat), noteaza pe o foaie cum a iesit cealalta. Repeta experimentul de minim 20 de ori si vezi care este raportul dintre ban si marca pentru moneda a doua.


Edit: catalin a comentat in privinta termenilor: spunea sa nu zic marca, ci stema. Dar sunt sigur ca nu va exista confuzii pentru tine. In plus, sugera ca 20 e prea mic... Nu stiu exact care e probabilitatea acum ca sa te insele experimentul (btw: e o distributie de probabilitate binomiala, daca imi aduc bine aminte), dar cu siguranta ca 50 de incercari sunt suficietne ca sa nu te insele cu probabilitate mai mica de 1%.

Acest topic a fost editat de axel: 9 May 2005, 11:26 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 May 2005, 02:26 PM
Mesaj #330


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Eu propun o rezolvare practica.... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 9 May 2005, 02:59 PM
Mesaj #331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Nu-mi place sa recunosc, dar m-am inselat... wink.gif Chiar daca mi se pare ciudat sa elimini pur si simplu un sfert din rezultate, aveti dreptate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 9 May 2005, 03:09 PM
Mesaj #332


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Olaf @ 9 May 2005, 03:59 PM)
Nu-mi place sa recunosc, dar m-am inselat... wink.gif Chiar daca mi se pare ciudat sa elimini pur si simplu un sfert din rezultate, aveti dreptate.

Ok, lamureste-ma cu ce te-ai inselat. Pentru ca eu vad totusi corect primul tau raspuns.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 9 May 2005, 03:18 PM
Mesaj #333


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Pai ai patru cazuri echiprobabile. Elimini unul dintre ele (cel cu doua fete - il ignori), si ramai cu trei cazuri echiprobabile. Pur si simplu... wacko.gif blink.gif
Desi, tare mi-ar placea sa vad o demonstratie riguroasa...

Acest topic a fost editat de Olaf: 9 May 2005, 03:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 9 May 2005, 03:59 PM
Mesaj #334


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Olaf @ 9 May 2005, 04:18 PM)
Pai ai patru cazuri echiprobabile. Elimini unul dintre ele (cel cu doua fete - il ignori), si ramai cu trei cazuri echiprobabile. Pur si simplu...  wacko.gif  blink.gif


sa revedem problema data:

QUOTE (Catalin @ 6 May 2005, 04:25 PM)
O familie are doi copii. Unul dintre copii este sigur baiat. Care este probabilitatea ca celalalt sa fie fata?


Ce date avem: O familie are doi copii, dintre care unul e baiat.
Sa fim foarte atenti ca totusi copiii exista.

Asadar avem:

1. exista un copil = baiat
2. si mai
exista un copil = baiat sau fata

Cazul 2 este complet independent de cazul 1. De ce? pentru ca primul caz nu influenteaza cu nimic al doilea caz, baiatul exista, asa cum exista si celalat copil, asadar indiferent ce ce sex are un copil (in cazul nostru M), celalalt copil poate fi M sau F.

Astfel problema se reduce la probabilitatea ca la aruncarea unei monede, stema sa pice la vedere, adica 50%.

Edit: Olaf, tu zici si ramai cu trei cazuri echiprobabile, omitand faptul ca doua din cele trei cazuri sunt de fapt unul si acelasi: f/b = b/f. Astept totusi contraziceri tongue.gif .

Acest topic a fost editat de Felina: 9 May 2005, 04:04 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 10 May 2005, 12:01 AM
Mesaj #335


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Pai, sa zicem ca ai doua variabile aleatoare, A si B, care pot lua valorile 0 si 1, cu probabilitati egale. Sa consideram propozitiile:
a. A=1 ( P(a)=0,5=pa )
b. B=1 ( P(b)=0,5=pb )
P(a si b) = 0,25
P(a sau b)=pa+pb-P(a si b)=1-0,25=0,75

Si pentru simplitate, voi nota
a si b=a*b
a sau b=a+b
P(a*b)=pab
P(a+b)=pa|b
(sper sa nu apara confuzii)

Enuntul problemei este urmatorul:
P(a*b | a+b)=P((a*b) conditionat de (a+b))=?

P(a*b | a+b) = P((a*b)*(a+b))/P(a+b)
dar,
(a*b)*(a+b)=a*b*(a+b)=a*a*b+a*b*b=a*b+a*b=a*b (logica - sau aritmetica binara pentru cei care stie matematica devil.gif, a*a=a si a+a=a)

Avem, deci P(a*b | a+b)=pab / pa|b=0,25/0,75=1/3

Daca am gresit ceva, va rog sa-mi spuneti... unsure.gif

Acest topic a fost editat de Olaf: 10 May 2005, 12:44 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 May 2005, 12:42 AM
Mesaj #336


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Felina @ 9 May 2005, 05:59 PM)
Asadar avem:

1. exista un copil = baiat
2. si mai
exista un copil = baiat sau fata

Cazul 2 este complet independent de cazul 1. De ce? pentru ca primul caz nu influenteaza cu nimic al doilea caz, baiatul exista, asa cum exista si celalat copil, asadar indiferent ce ce sex are un copil (in cazul nostru M), celalalt copil poate fi M sau F.

Nu este complet independent. Pentru ca tu deja te-ai uitat la fiecare sa vezi daca e baiat sau fata, si l-ai ales deja pe cel care-ti convine cand rezolvi situatia "cel putin unul din ei este baiat".


Iti recomand cu caldura experimentul cu monedele si, daca ai talent la programare, cel propus de Catalin.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 May 2005, 08:45 AM
Mesaj #337


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Ce date avem: O familie are doi copii, dintre care unul e baiat.
Sa fim foarte atenti ca totusi copiii exista.

Asadar avem:

1. exista un copil = baiat
2. si mai
exista un copil = baiat sau fata

Cazul 2 este complet independent de cazul 1. De ce? pentru ca primul caz nu influenteaza cu nimic al doilea caz, baiatul exista, asa cum exista si celalat copil, asadar indiferent ce ce sex are un copil (in cazul nostru M), celalalt copil poate fi M sau F.


Este tentant sa gandesti asa. Dar eroarea pe care nu o observi este ca, gandind asa, numeri de doua ori familiile care au doi baieti. Numarandu-le de 2 ori, normal ca ajungi la 50% in loc de 66%.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 May 2005, 12:13 PM
Mesaj #338


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (axel @ 10 May 2005, 01:42 AM)
QUOTE (Felina @ 9 May 2005, 05:59 PM)
Asadar avem:

1. exista un copil = baiat
2. si mai
  exista un copil = baiat sau fata

Cazul 2 este complet independent de cazul 1. De ce? pentru ca primul caz nu influenteaza cu nimic al doilea caz, baiatul exista, asa cum exista si celalat copil, asadar indiferent ce ce sex are un copil (in cazul nostru M), celalalt copil poate fi M sau F.

Nu este complet independent. Pentru ca tu deja te-ai uitat la fiecare sa vezi daca e baiat sau fata, si l-ai ales deja pe cel care-ti convine cand rezolvi situatia "cel putin unul din ei este baiat".


Iti recomand cu caldura experimentul cu monedele si, daca ai talent la programare, cel propus de Catalin.

cand rezolvi situatia "cel putin unul din ei este baiat"

situatia asta nu e de rezolvat, face parte din datele initiale ale problemei, si suna putin altfel: 'unul e baiat'.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 May 2005, 12:17 PM
Mesaj #339


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Catalin @ 10 May 2005, 09:45 AM)
QUOTE

Ce date avem: O familie are doi copii, dintre care unul e baiat.
Sa fim foarte atenti ca totusi copiii exista.

Asadar avem:

1. exista un copil = baiat
2. si mai
exista un copil = baiat sau fata

Cazul 2 este complet independent de cazul 1. De ce? pentru ca primul caz nu influenteaza cu nimic al doilea caz, baiatul exista, asa cum exista si celalat copil, asadar indiferent ce ce sex are un copil (in cazul nostru M), celalalt copil poate fi M sau F.


Este tentant sa gandesti asa. Dar eroarea pe care nu o observi este ca, gandind asa, numeri de doua ori familiile care au doi baieti. Numarandu-le de 2 ori, normal ca ajungi la 50% in loc de 66%.

Unde anume numar de doua ori familiile care au doi baieti?

In primul rand nu e vorba in problema de mai multe familii.
Poti sa reformulezi pe datele problemei?

Edit: Olaf, o sa studiez algoritmul tau si iti raspund sigur azi.

Acest topic a fost editat de Felina: 10 May 2005, 12:22 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 10 May 2005, 12:23 PM
Mesaj #340


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE
Unde anume numar de doua ori familiile care au doi baieti?

Cand consideri cazul 1: primul este baiat, ai numarat si familiile cu doi baieti. Cand consideri cazul 2: al doilea este baiat, iarasi numeri familiile cu doi baieti. Deci le numeri de doua ori...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 May 2005, 12:56 PM
Mesaj #341


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Editat.

Felina, exact cum spune si Olaf! Tu nu numeri familiile, numeri baietii. Si atunci familiile cu doi baieti le iei in considerare de doua ori. Eu zic ca e destul de clar.

Acest topic a fost editat de E.B.E.: 10 May 2005, 01:29 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 10 May 2005, 01:38 PM
Mesaj #342


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Va rog mult, fara atacuri la persoana. De acum incolo mesajele continand astfel de atacuri vor fi sterse direct, fara avertizari.


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TemplierdeAur
mesaj 10 May 2005, 02:02 PM
Mesaj #343


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 8 April 05
Forumist Nr.: 6.092



mi s'a sters mesajul ... reformulez ... trebuie sa rezolvam enigma...
esti multumit E.B.E. ?
cat pe ce sa fim si noi multumiti de tine ...

PROPUN o extindere a problemei pentru cei doritori si binevoitori :
H. Primul nascut e baiat.
Q. Probabilitatea ca al doilea nascut sa fie fata si al treilea sa fie baiat ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 May 2005, 05:13 PM
Mesaj #344


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Olaf @ 10 May 2005, 01:01 AM)
Pai, sa zicem ca ai doua variabile aleatoare, A si B, care pot lua valorile 0 si 1, cu probabilitati egale. Sa consideram propozitiile:
a. A=1 ( P(a)=0,5=pa )
b. B=1 ( P(b)=0,5=pb )
P(a si b) = 0,25
P(a sau b)=pa+pb-P(a si b)=1-0,25=0,75

Si pentru simplitate, voi nota
a si b=a*b
a sau b=a+b
P(a*b)=pab
P(a+b)=pa|b
(sper sa nu apara confuzii)

Enuntul problemei este urmatorul:
P(a*b | a+b)=P((a*b) conditionat de (a+b))=?

P(a*b | a+b) = P((a*b)*(a+b))/P(a+b)
dar,
(a*b)*(a+b)=a*b*(a+b)=a*a*b+a*b*b=a*b+a*b=a*b (logica - sau aritmetica binara pentru cei care stie matematica devil.gif, a*a=a si a+a=a)

Avem, deci P(a*b | a+b)=pab / pa|b=0,25/0,75=1/3

Daca am gresit ceva, va rog sa-mi spuneti... unsure.gif


Cum ai dedus egalitatea urmatoare:
P(a*b | a+b) = P((a*b)*(a+b))/P(a+b),
in cazul in care '|' este notatia ta pentru 'conditionat'?


Mai departe:

Sa inteleg ca:
1. A este considerat un copil Iar B este considerat celalalt copil,
2. valorile 0 si 1 - fata si baiat (sau invers)
3. a e considerat cazul in care copilul A este baiat
4. b e considerat cazul in care copilul B este baiat.

Daca da, atunci enuntul problemei dependentei in forma data de tine devine:

P(a*b | a+b) = P((a*b) conditionat de (a+b))
= P((a si b) conditionat de (a sau b))
= P(((copilul A este baiat) si (copilul B este baiat)) conditionat de ((copilul A este baiat) sau (copilul B este baiat))) = ?, ceea ce are sens, dar nu ma ajuta cu nimic.

Afirmatia facuta de mine (Cazul 2 este complet independent de cazul 1.)
ar arata dupa schema ta cam asa:
P(((copilul B este baiat) sau (copilul B este fata)) conditionat de ((copilul A este baiat))) = 0

Este?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 May 2005, 05:19 PM
Mesaj #345


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



olaf, axel, catalin, s-ar putea totusi ca enuntul problemei sa fie interpretabil si sa rezolvam defapt probleme diferite. M-ati ajuta daca ati face o demonstratie la problema initiala, pas cu pas.

Sper sa nu fie cu suparare, chestiile aste se pot demonstra, nu e cazul sa ne straduim sa ne convingem unii pe altii.

P.S. Si mai sper ca mesajele sterse n-au fost injurii la adresa mea, ca n-am apucat sa le citesc tongue.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 10 May 2005, 05:22 PM
Mesaj #346


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



QUOTE (Felina @ 10 May 2005, 06:13 PM)
Cum ai dedus egalitatea urmatoare:
P(a*b | a+b) = P((a*b)*(a+b))/P(a+b),
in cazul in care '|' este notatia ta pentru 'conditionat'?



Bayes' rule? rolleyes.gif

wiki

Edit: de fapt, nu chiar Bayes' rule... este chiar definitia probabilitatii conditionate:
P(A|B) P(B) = P(A, B)

Da' un Bayes' rule tot nu strica in problema asta smile.gif

Acest topic a fost editat de E.B.E.: 10 May 2005, 05:27 PM


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 10 May 2005, 05:33 PM
Mesaj #347


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Cred ca o formulare mai corecta ar fi: O familie are doi copii. Cel putin unul este baiat. Care este probabilitatea ca amandoi sa fie baieti? (respectiv, care este probabilitatea sa nu fie amandoi baieti?)
Iar egalitatea este din probabilitati conditionate.
Daca ai doua propozitii A si B, P(A|B) este P(A si B)/P(B). Sau, mai bine spus, P(A si B)=P(A conditionat de B)*P(B). Asta ca sa evitam cazurile in care P(B)=0.

QUOTE
P(((copilul B este baiat) sau (copilul B este fata)) conditionat de ((copilul A este baiat))) = 0

Nu, ar fi 1.
Probabilitatea ca B=baiat sau B=fata este 1. Inmultit cu probabilitatea ca A=baiat este 1/2. Impartit la probabilitatea ca A=baiat, rezulta 1.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 May 2005, 05:39 PM
Mesaj #348


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (E.B.E. @ 10 May 2005, 06:22 PM)

Edit: de fapt, nu chiar Bayes' rule... este chiar definitia probabilitatii conditionate:
P(A|B) P(B) = P(A, B)


Ok, dar ca sa fie corect, ar trebui ca P(A,B) = P(A*B), care inseamna P(A si B).

P.S. Sunt cam departe cursurile mele de probabilitati, am uitat toate formulele, asta daca le-am stiut vreodata tongue.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 May 2005, 05:49 PM
Mesaj #349


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Olaf @ 10 May 2005, 06:33 PM)
Cred ca o formulare mai corecta ar fi: O familie are doi copii. Cel putin unul este baiat. Care este probabilitatea ca amandoi sa fie baieti? (respectiv, care este probabilitatea sa nu fie amandoi baieti?)
Iar egalitatea este din probabilitati conditionate.
Daca ai doua propozitii A si B, P(A|B) este P(A si B)/P(B). Sau, mai bine spus, P(A si B)=P(A conditionat de B)*P(B). Asta ca sa evitam cazurile in care P(B)=0.

QUOTE
P(((copilul B este baiat) sau (copilul B este fata)) conditionat de ((copilul A este baiat))) = 0

Nu, ar fi 1.
Probabilitatea ca B=baiat sau B=fata este 1. Inmultit cu probabilitatea ca A=baiat este 1/2. Impartit la probabilitatea ca A=baiat, rezulta 1.


Ok, sa luam formula P(a*b | a+b) = P((a*b)*(a+b))/P(a+b).

Nu o poti aplica la cazul

QUOTE
P(((copilul B este baiat) sau (copilul B este fata)) conditionat de ((copilul A este baiat)))


deoarece cazul reprezinta P(a*b | c), unde c <> a + b si
Edit: am gresit, cazul reprezinta P(a+b | c),
a = (copilul B este baiat)
b = (copilul B este fata)
c = (copilul A este baiat)

Este ca nu o poti aplica?



Acest topic a fost editat de Felina: 10 May 2005, 06:16 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 May 2005, 05:52 PM
Mesaj #350


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Olaf @ 10 May 2005, 06:33 PM)
Cred ca o formulare mai corecta ar fi: O familie are doi copii. Cel putin unul este baiat. Care este probabilitatea ca amandoi sa fie baieti? (respectiv, care este probabilitatea sa nu fie amandoi baieti?)


Deci e clar ca rezolvam probleme diferite tongue.gif .

QUOTE (Olaf)

Iar egalitatea este din probabilitati conditionate.


Am inteles, sa traiti! sorry.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman