HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Un Profesionist Roman, "4,3,2" are şanse reale să fie nominalizat la Oscar
Rehael
mesaj 14 Jan 2008, 02:06 PM
Mesaj #36


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Adica vrei sa spui ca cele de mai sus nu au de-a face si cu Rembrandt? Daca asa iti place tie sa crezi sa stii ca nu superi pe nimeni.



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Jan 2008, 03:16 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



smile.gif freeman, e greu sa intelegi ca eu discut aspectul "profesionalism" si aspectul "profesionist" ?

Nu aspectul "arta" si nici aspectul "artist". Desigur, pe un alt subiect putem discuta si asta, daca vrei.


Pana la urma, ce te deranjeaza pe tine de insisti atat in afara subiectului ? Faptul ca in "arta" nu exista profesionalism ? Dar unde exista ? In "meserii", in "mestesuguri" (folosesc termenii astia fiindca au aceeasi vechime cu cel de arta, sau poate mai mare).

Unu la mana: si in meserii si mestesuguri, si in sanatate si in educatie, si in cam tot ce vrei tu, nivelul maxim este acela de "artist" (mai mult sau mai putin in sens figurat poate, dar asta conteaza mai putin).

Doi la mana: vorbim despre un Regizor, care a fost si Scenarist, a facut si munca de Productie (organizare), etc. Mungiu in ansamblu, in realizarea acestui film dar nu numai, ci si in ceea ce a urmat, eu zic ca a dat dovada de Profesionalism, cu atributele enumerate de mine anterior printre altele (organizare, seriozitate, tenacitate, respect de sine, siguranta de sine, modestie).


Daca tot vrei sa largim spectrul discutiei, hai sa o dau si pe putina filozofie. biggrin.gif Traim in secolul XXI, in care lucrurile tind sa se amestece in cele mai surprinzatoare moduri. Unul dintre ele este si Regizorul-Scenarist-Producator-Promovator ( biggrin.gif ). Nu mai e de mult ceea ce a facut Mungiu un simplu act artistic.


Observi, putem sa continui discutia argumentandu-ti pe calea pe care incercai sa o duci tu: Brancusi, Rembrandt, ... dar nu am facut asta.

Pentru ca eram si sunt interesat sa discut aici despre romani care fac lucrurile bine, temeinic, si fac sa se vorbeasca asa cum ar fi bine despre romani, care arata celor neconvinsi ca nu toti romanii sunt asa cum media (nationala si internationala) are tendinta sa ii arate.

Si inca un aspect important. Cu tot Profesionalismul din lume, nu ar fi reusit sa il impuna daca nu reusea sa faca Echipa, daca nu reusea sa isi gaseasca colaboratori care sa ofere profesionalism.

Deci nu vorbim despre un caz izolat in opinia mea, ci despre posibile si potentiale Retele de Profesionisti care poate ca exista in Romania si in alte domenii, chit ca mai greu scot capul (respectiv mai rar capetele lor sunt vanate de media), iar daca o fac e un banc care ne spune ce li se intampla ... de obicei. biggrin.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 15 Jan 2008, 05:02 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



calfa, cand ma uit la un film sau la un tablou eu apreciez opera respectiva (rezultatul), nu efortul ce a stat in spatele creatiei - efortul poate fi mic pentru unii, dar si imens pentru altii...acest efort include maiestria, talentul, munca fizica efectiva si altele. Uneori toate astea nu sunt suficiente pentru un rezultat maret.

Merlina, prea esti carcotasa! Multumesc mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jan 2008, 05:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Rehael
mesaj 15 Jan 2008, 07:32 PM
Mesaj #39


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(freeman @ 15 Jan 2008, 05:02 PM) *
Merlina, prea esti carcotasa! Multumesc mwah1.gif


hmm.gif
Cine zice ala e! yeah.gif
harhar.gif

QUOTE
cand ma uit la un film sau la un tablou eu apreciez opera respectiva (rezultatul), nu efortul ce a stat in spatele creatiei - efortul poate fi mic pentru unii, dar si imens pentru altii...acest efort include maiestria, talentul, munca fizica efectiva si altele. Uneori toate astea nu sunt suficiente pentru un rezultat maret.


Eu zic ca talentul nu face parte din efort. Nu crezi ca asta este de fapt un dar cu care vine omul pe pamant?
In al doilea rand, se pare ca nu ai citit cu atentie inceputul discutiei caci altfel ai fi observat ca si eu carcoteam la un moment dat cam in felul tau. tongue.gif Totusi topicul a fost deschis pentru a se discuta despre munca Omului. Iar ca personaj principal a fost ales C. Mungiu pentru ca toata lumea poata sa vada si efortul depus, respectiv munca ( din declaratiile sale, bineinteles ) si rezultatul muncii lui bine facute, fara a ne mai lega de alte chestiuni exceptionale, respectiv ca rezultatul este maret ( bineinteles ca asta este cam greu, dar sa incercam biggrin.gif ).

Acuma, ca sa iesim din cercul asta de idei in care ne-am cam inchis, eu vreau sa amintesc ca de fapt prima meserie a lui Mungiu a fost de profesor de limba romana ( daca nu ma insel unsure.gif ), dar in adancul inimii lui a simtit nevoia sa se indrepte spre altceva si asa a ales regia. Cumva cele doua alegeri au fost totusi armonice... Cunosc insa si cazuri in care oameni cu pregatire superioara intr-un anumit domeniu au ajuns sa practice meserii care nu aveau practic nicio legatura cu prima pregatire.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 15 Jan 2008, 08:52 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



freeman, "cand ma uit la un film sau la un tablou" SI "eu apreciez opera respectiva" ... smile.gif

Aici discutam insa despre un om, cum vad ca a spus si Merlina.

Intre timp, daca tot vrem sa discutam si despre "opera" nu doar despre om ...
QUOTE
"4 luni, 3 saptamani si 2 zile" a pierdut titlul de cel mai bun film strain in fata productiei franco-americane "Scafandrul si fluturele".

rofl.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 15 Jan 2008, 08:53 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 15 Jan 2008, 10:55 PM
Mesaj #41





Guests






Sunt convinsa ca ceva premii tot va lua, pentru simplul fapt ca e destul de socant filmul si daca a reusit sa ma socheze pe mine - romanca, ce am auzit zeci de povesti de genul - va dati seama ce socati or sa fie "strainii" biggrin.gif

Cumva filmul lui Mungiu imi aminteste de "Moartea Domnului Lazarescu" - alt film ce a fost nominalizat si o fi castigat si ceva premii, nu mai tin minte. Ambele te tin intr-o tensiune ciudata pe toata durata filmului, ambele reproduc bine realitatea romaneasca din diverse momente, ambele se termina sec - dupa ce te socheaza prin dialog si actiuni. De bine de rau, "4, 3, 2" are totusi un fel de happy ending.

Imi plac ambele filme, desi realitatea din ele doare. Insa sunt bune. Si bravo lui Mungiu, a facut treaba buna cu promovarea lui si cu tot ce tine de producerea filmului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Jan 2008, 06:03 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Merlina @ 15 Jan 2008, 07:32 PM) *
:Eu zic ca talentul nu face parte din efort.
Cum nu?! Artistul isi da energia si sufletul lui pentru opera respectiva.

Nu crezi ca asta este de fapt un dar cu care vine omul pe pamant? Nu.
topicul a fost deschis pentru a se discuta despre munca Omului - aici aveti dreptate si tu si calfa, dar discutia mi-a parut interesanta din punctul de vedere artistic...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 16 Jan 2008, 07:00 AM
Mesaj #43


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



OK, freeman, m-ai convins... ca nu stii ce inseamna talent. In cazul asta da-mi voie sa te ajut putin. Asadar, conform DEX-ului
Talent = Aptitudine, inclinare innascuta intr-un anumit domeniu.
Esti lamurit?

Acuma cu datul sufletului... sa fim rezonabili, nu toti artistii sunt dupa modelul mesterului Manole, ba chiar n-ar fi deloc indicat sa faca la fel. cold.gif Pe de alta parte si unul care sapa dupa comori isi da energia si sufletul fara sa puna in evidenta vreun talent deosebit.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Jan 2008, 09:06 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Femeie, nu te nasti cu nimic.
Totul se capata datorita experientelor sau/si educatiei.

Cum crezi tu ca Mungiu a avut 'innascut' felul de a face travelling intr-un anume moment? rofl.gif sau van Rijn (sic!) a avut 'innascut' felul de a face portretele sa radieze lumina? rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Pe de alta parte si unul care sapa dupa comori isi da energia si sufletul fara sa puna in evidenta vreun talent deosebit. Tu iti dai sufletul ca sa sapi o groapa sau ca sa cari un frigider?!!!
Se pare insa ca asta vreti voi sa discutati aici -profesionalismul celor ce sapa santuri, intr-adevar asta chiar e profesionalism, ca e de la om la om. Scuze pentru offtopic in acest caz.

Acest topic a fost editat de freeman: 16 Jan 2008, 09:09 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 16 Jan 2008, 12:12 PM
Mesaj #45





Guests






Freeman, recunoaste ca-ti place sa fii putin carcotas jamie.gif , nu de alta, da' de la a sapa santuri si gropi, la a face filme e o cale cam lunga...

Si din pacate te nasti cu talentul, ori il ai ori ba. Ca-l fructifici sau nu - asta deja e alta poveste. Spune si tu cum de nu sunt 2 de Eminescu, Bacovia, Shakespear, Rembrandt, etc? De ce nu pictezi tu? De ce nu faci un film? De ce nu faci o "coloana a infinitului"? De ce nu scrii o poezie? De ce nu desenezi? (plus, sa fii recunoscut international pentru asta).

Asa ca, incearca si tu sa fii mai putin carcotas, nu de alta, dar chiar nu e cazul aici....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zwischenzug
mesaj 16 Jan 2008, 12:12 PM
Mesaj #46


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 31 December 07
Din: Bucuresti, Romania
Forumist Nr.: 11.050



432 nu a fost nominalizat la Oscar.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 16 Jan 2008, 02:00 PM
Mesaj #47


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Publicaţia americană LA Weekly critică, īntr-un articol din ediţia din 15 ianuarie, sub titlul "Cum spui «Scandalul Oscarurilor» īn limba romānă?", faptul că filmul "4 luni, 3 săptămāni şi 2 zile", nu a fost nominalizat la Oscar, transmite ICR New York.



Sub titlul "How do you say "Oscar scandal" in Romanian?", cunoscutul critic de film de la LA Weekly, Scott Foundas, īşi arată indignarea faţă de faptul că "4,3,2" nu a intrat pe lista lungă a nominalizărilor la Oscarul pentru film străin. Articolul conţine o explicaţie exhaustivă despre procedura de selecţie, un impresionant istoric al adeziunii fără rezerve a criticilor din SUA faţă de filmul lui Mungiu şi un rechizitoriu extrem de aspru la adresa a ceea ce el numeşte "o zi care va rămāne īn istoria premiilor Academiei drept infamă", deoarece filmul străin cel mai apreciat al anului, al regizorului romān Cristian Mungiu, nu se află pe lista de nominalizări pentru Oscar.

Articolul lui Foundas, este, deocamdată, cel mai vast dintr-o serie de reacţii ale criticilor americani la comunicatul de presă al Academiei Americane de Film.

Scott Foundas este criticul care a introdus filmul "4 luni, 3 săptămāni şi 2 zile" īn cadrul ceremoniei decernării premiilor Asociaţiei Criticilor de Film din Los Angeles, ce a avut loc pe 12 ianuarie. Criticii din Los Angeles au considerat "4,3,2" ca fiind "Cel mai bun film străin al anului". La aceeaşi ceremonie, Vlad Ivanov a primit distincţia "Cel mai bun actor īntr-un rol secundar".



Ştirea a fost publicată pe terminalul MEDIAFAX īn data 16.01.2008 la ora 09:30



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Jan 2008, 02:21 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Afrodita, textul albastru era un citat din mesajul anterior, deci nu eu am adus vorba de sapat santuri...eu tocmai asta doream sa zic ca a creea ceva e una, a munci bine intr-un domeniu e alta.
QUOTE(Afrodita @ 16 Jan 2008, 12:12 PM) *
De ce nu pictezi tu? De ce nu faci un film? De ce nu faci o "coloana a infinitului"? De ce nu scrii o poezie? De ce nu desenezi? (plus, sa fii recunoscut international pentru asta).
Asa ca, incearca si tu sa fii mai putin carcotas, nu de alta, dar chiar nu e cazul aici....

Cred ca o sa ma apuc de asa ceva, despre asta mai vorbim peste doi ani sorry.gif Carcotas cred ca sunt mai putin decat altele...te poti uita in postarile din ultimii...4 ani!

Pacat ca nu l-au nominalizat, ar fi trebuit sa aiba loc in nominalizari, in SUA avea cam 80% critica favorabila. Insa critica nefavorabila era pertinenta si realista...
Las' ca e baiat tanar si muncitor, peste doi ani poate apare cu statuia in brate jamie.gif

Acest topic a fost editat de freeman: 16 Jan 2008, 02:29 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 16 Jan 2008, 02:33 PM
Mesaj #49


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Freeman, iar nu esti atent deloc. Eu am vorbit despre cei care sapa dupa comori nu despre cei care sapa santuri. Dar chiar si asa nu trebuia sa te enervezi. Si unul care sapa un sant ar putea avea la un moment dat motivatii pentru a face exces de zel.



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 16 Jan 2008, 02:39 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(freeman @ 16 Jan 2008, 09:06 AM) *
Femeie, [...]

Artistic fel de a te exprima ! Nu mai am alte cuvinte. wink.gif

QUOTE(zwischenzug @ 16 Jan 2008, 12:12 PM) *
432 nu a fost nominalizat la Oscar.


Detalii pot fi citite aici.

QUOTE
Pelicula, laureata cu 12 premii intre care trei la festivalul de la Cannes, nu se regaseste pe lista celor noua lung-metraje din preselectia Oscarurilor pentru categoria "cel mai bun film strain".


Altfel spus, nu va fi nominalizat la Oscar. Ei, bine ca a reusit sa ia premiul la Cannes. smile.gif

Sa vedem cum va reactiona Cristian Mungiu. smile.gif Bine, si ce va spune media e interesant, cu circumspectiile de rigoare.





Willkommen zu Hanu Ancutei, zwischenzug ! welcome.gif

Sedere si lecturi placute ! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 16 Jan 2008, 04:36 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Jan 2008, 03:04 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Merlina, n-o scoate omul la capat cu tine! laugh.gif
Esti maritata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 16 Jan 2008, 03:35 PM
Mesaj #52


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Ce inseamna sa o scoti la capat cu mine? De ce nu si cu calfa, Afrodita si... dictionarul, fiindca eu sunt de acord cu ei. unsure.gif

Ar fi frumos sa fii "gentleman" si sa nu ma pui intrebari off topic. Poate o sa-ti raspund pe topicul de matrimoniale cand o sa ma intereseze subiectul respectiv.



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 16 Jan 2008, 05:26 PM
Mesaj #53





Guests






Stiu si eu care e treaba cu textul albastru dry.gif sau ma crezi atat de tuta incat sa nu imi dau seama de ceva evident? Dar Merlina vorbea de vanatoarea de comori, care e cu totul altceva decat sapat santuri - de aia spun ca esti carcotas, pentru ca intorci cuvintele cum vrei tu si esti si incapatanat si nu vrei sa recunosti ca talentul e din nastere sau nu e deloc.

Si eu sunt curioasa de reactia lui la ne-nominalizarea la Oscar, insa ma gandesc ca omul e recunoscut deja international, poate data viitoare nenorocitii aia sunt mai putin partinitori si mai mult obiectivi...

Eu astept cu nerabdare celelalte filme de le va face Mungiu biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jan 2008, 07:28 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(zwischenzug @ 16 Jan 2008, 12:12 PM) *
432 nu a fost nominalizat la Oscar.

Pacat, cred ca nu a avut sprijinul autoritatilor romane, al diasporei romanesti, colegilor, etc. Sper sa aiba mai mult succes cu alte filme pe care le va face.

Acest topic a fost editat de marduk: 16 Jan 2008, 07:31 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 Jan 2008, 06:46 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



nu vrei sa recunosti ca talentul e din nastere Clar de tot! Asta e un mit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 21 Jan 2008, 11:02 AM
Mesaj #56


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(marduk @ 16 Jan 2008, 09:28 PM) *
Pacat, cred ca nu a avut sprijinul autoritatilor romane, al diasporei romanesti, colegilor, etc. Sper sa aiba mai mult succes cu alte filme pe care le va face.

eram chiar curios sa vad daca americanii vor accepta la oscar un film premiat in franta. am descoperit ca nici pe contracandidat nu l-au primit... deci...

cat despre recunoasterea lui Mungiu... sper sa fie inteligent si sa profite de momentele astea ca sa isi traga ce e mai bun pentru el. s-ar putea sa nu se mai intalneasca cu ele.
ca si in sport, cat timp a fost un nobody a avut parcurs usor, dar acum... a creat asteptari si inamici


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Jan 2008, 05:11 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



bine zis!
ia uite aici: http://www.cotidianul.ro/index.php?id=1714...Hash=3f8cc389ae
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 04:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman