HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Astrofizica Azi, noutăţi şi descoperiri
Erwin
mesaj 23 Sep 2011, 07:40 AM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Ce navă? Poveşti! rofl.gif

Marduk, ai nevoie de un filtru cu folie Astrosolar ND5 de la BAADER pe care îl pui în faţa obiectivului instrumentului tău, respectiv la gura tubului dacă ai un newtonian. Să NU foloseşti nicio improvizaţie dacă vrei să-ţi păstrezi vederea! Pentru câţiva lei cât costă un filtru eu zic că se merită. La oculare nu trebuie să modifici nimic.

Am observat petele solare duminica trecută, au fost 5 grupe din care una mai mare. Activitatea s-a intensificat în această perioadă. Mai multe informaţii poţi afla de pe site-ul SOHO - Solar and Heliospheric Observatory.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Sep 2011, 09:37 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Multumesc. In ce zona si la ce ora crezi ca vom vedea azi intrarea satelitului in atmosfera terestra?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Sep 2011, 12:15 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 23 Sep 2011, 09:37 AM) *
Multumesc. In ce zona si la ce ora crezi ca vom vedea azi intrarea satelitului in atmosfera terestra?

pai s-ar putea sa nu vezi nimic daca nu intra deasupra europei. uite-l cum se vedea acum cateva zile cu un telescop de 14 inch.

http://cosmiclog.msnbc.msn.com/_news/2011/...seen-from-earth

Pe siteul nasa scrie ca reentry se va face in seara asta ( fusul orar american) ceea ce la noi e ziua.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Sep 2011, 12:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 23 Sep 2011, 12:24 PM
Mesaj #39


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ieri am cit despre un satelit NASA care va cadea în urmaroarele zile pe Pamânt.
Nu se stie unde îi vor pica ramasitele, rog pe cel care l-au omorât sa ne spuna unde, ca sa ne lamurim. hug.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 23 Sep 2011, 09:54 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



ţinând cont că are 6 tone, chiar dacă arde cea mai mare parte a lui se aşteaptă ca unele rămăşiţe să ajungă la sol. Din păcate nu ştie nimeni sigur unde şi când va cădea, sunt doar nişte predicţii aproximative însă el este urmărit continuu atât de profesionişti cât şi de unii dintre amatori.

Ultimele predicţii vorbesc de noaptea asta, în jur de ora 3 TLR (Timp Legal Român), dar nu se mai află în apropierea României atunci. Viteza lui este destul de mare, parcurge cerul de deasupra unei locaţii fixe în aproximativ 5 minute.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Sep 2011, 09:53 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Cazu in pacific satelitu' si odata cu el se stinse si isteria maretei prabusiri.

Pentru cine nu stie, satelitii tot cade si nu se mai ridica. A cazut candva si skylab-ul de jde de tone si in curand o sa cada si statia internationala shpatiala. ramaneti in direct ca nici nu stiti ce va loveste.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 2 Nov 2011, 10:54 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Anul asta s-a luat premiul Nobel pentru fizica pentru cercetari in domeniul astrofizicii. Saul Perlmutter a luat
jumatate din premiu, alti doi lideri ai unei alte colaborari, cealalta jumatate. Am avut norocul sa urmaresc o
prezentare de-a lui, chiar la o sapt dupa eveniment, in Bonn, pentru ca spre norocul nostru, avea o prezentare
la noi la universitate programata inca dinainte sa ia premiul (ca altfel nu mai pupam noi prezentare).

http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/phy...laureates/2011/

Deja incep speculatiile conform carora nu ar mai fi nevoie de materie intunecata pentru a explica universul. Ramane insa
de vazut ce si cum.

In alta ordine de idei, am fotografiat cometa P1 / Garradd, ca tot vorbiram de comete

http://blakutps.blogspot.com/2011/10/comet...p1-garradd.html

Din pacate nu prin telescopul meu, care a ramas in Ro, ci prin telescopul institutului.

Acest topic a fost editat de Erwin: 2 Nov 2011, 12:05 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Dec 2011, 04:13 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi este o eclipsa de luna, ultima vizibila din Romania pana in 2014. Intentionam sa urmaresc fenomenul dar din pacate cerul este inorat la acesta ora, poate mai tarziu se va insenina. Pentru cei care au cer senin merita sa priveasca acesta eclipsa e un eveniment astronomic important, se poate urmari cu ochiul liber sau cu un binoclu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Dec 2011, 10:34 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



N-a fost vreme, nu s-a văzut nimic la Timişoara din păcate...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Mar 2012, 11:15 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062






--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Mar 2012, 11:34 AM
Mesaj #46


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Am citit si eu despre aia. Expertii NASA spun ca ar fi un fel de sifon, si ca astfel de fenomene se formeaza frecvent.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Mar 2012, 11:50 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sifon, sifon, dar unde sifoneaza, ce sifoneaza?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Mar 2012, 12:03 PM
Mesaj #48


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 15 Mar 2012, 11:50 AM) *
Sifon, sifon, dar unde sifoneaza, ce sifoneaza?


Intreaba servitiili! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 15 Mar 2012, 03:50 PM
Mesaj #49


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



În atmosfera Soarelui au loc fenomene electromagnetice intense similare furtunilor din atmosfera Pământului, însă la o scară cu mult mai mare. Ce se vede în filmuleț pare a fi o tornadă, un vârtej, însă spre deosebire de turbioanele terestre aici este vorba de plasmă, formata din particule încărcate ce se rotesc în câmpul magnetic dinamic al Soarelui.

Mai multe fenomene solare, imagini și filmulețe găsești aici.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Mar 2012, 05:56 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Multumesc. Totusi ciudata forma aia, dar e clar ca nu poate fi o planeta sau o nava care se "hraneste" cu plasma, desi am vazut un serial SF cu un animal, folosit pe post de nava de catre niste umanoizi, care se hranea cu plasma. Mai acum cateva zile am vazut un alt filmulet cu doua corpuri, presupuse a fi nave extraterestre, de catre cel care le observase, care la un moment dat "cotesc" spre soare si intra in el generand o explozie puternica. Nu mai stiu unde am vazut filmuletul respectiv pe NG sau pe Youtube.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 May 2012, 02:59 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.zf.ro/dupa-afaceri/un-asteroid-...romania-9655969


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Dec 2012, 06:31 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi a avut loc un fenomen astronomic ce s-a mai petrecut acum 2737 de ani. Parerile sunt impartite, astronomii sustin ca acest fenomen a avut loc si in 2005 si ca nu este ceva extraordinar in aceasta aliniere. Avand in vedere predictiile despre un eventual sfarsit al omenirii in 21 Decembrie 2012 se speculeaza ca aceasta aliniere este un alt mesaj care anunta sfarsitul lumii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 4 Dec 2012, 11:31 AM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Părerile oamenilor de știință nu sunt împărțite. Instalează-ți Stelarium - e free - bagă coordonatele din Cairo (e suficient de aproape de Gizeh) și te poți convinge singur, nu e nevoie de părerile unor sfertodocți de pe net. smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Dec 2012, 12:35 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



L-am luat, multumesc. Eu aveam The SkyX First Light Edition, Stelarium este mult mai bun. In cateva zile voi termina camera pe care am construit-o penru telescop dintr-o camera WEB. Mai am de lipit tubul pentru ocular si testarea, daca merge voi ruga un meserias sa-mi faca la strung o montura din aluminiu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Nov 2013, 07:11 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Asta seara am avut noroc, am vazut comeata, Ison, pe la ora 18:00 spre sud mai jos de Luna, cu Soarele la asfintit. Am folosit un Celestron D70/f400, are o irizatie albastruie si este mai stralucitoare ca Venus. Initial am fost convins ca este Venus, dar am verificat cu Stelarium si Venus n-ar fi trebuit sa fie acolo. Curios ca coada nu este atat de spectaculoasa, probabil dupa ce rasuceste pe dupa Soare va fi mai pronuntata.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Nov 2013, 07:13 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 Nov 2013, 04:58 PM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Bravo! Înseamnă că poți vedea și Lovejoy care este ceva mai strălucitoare acum și mai sunt încă două, în total patru observabile pe cerul nopții, dar se văd mai spre dimineață. ISON a provocat mult zgomot în media dar nu se arată încă a fi la nivelul așteptărilor. Vom vedea ce va fi... smile.gif Cer senin!


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Nov 2013, 11:07 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Lovejoy nu este vizibila din Australia? Se spune ca Ison va fi ceva iesit din comun daca scapa de Soare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 07:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman