HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

15 Pagini V  « < 13 14 15  
Reply to this topicStart new topic
> Irak - Informatii Manipulate Sau Adevar?!
Marduk
mesaj 12 Jan 2008, 08:41 PM
Mesaj #491


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am revenit la razboiul modern si mai cu seama razboiul din Irak sau Afganistan. Dupa cel de al 2-lea razboi mondial odata cu dezvoltarea armelor moderne si indeosbi a celor nucleare, lumea a trecut de la multipolarism la bipolarism, la razboi rece, la sisteme sociale si democratice diferite. Dupa disparitia URSS si a blocului comunist azi avem o lume monopolara. SUA a devenit un fel de "imperiu roman" al secolului XXI, ca americanii si-au dorit mereu sa devina ceea ce a fost imperiul britanic, pentru mine cel putin este foarte clar. Ce avem azi, o lume dominata d.p.d.v. militar de SUA, numai ca echilibrul acesta fragil, specific umanilor, este pe cale sa se destrame. In lume au aparut alte forte care vor partea lor de tort, mai ales economic. Irakul a fost doar un pretext pentru americani, dictatura, arme de distrugere in masa, petrol, problemele orientului mijlociu, sprijinul acordat Arabie Saudite si Israelului, etc. De ce Arabia Saudita si nu Yemen sau Egipt ori Syria? Pe langa faptul ca SUA doreau petrolul irakian, SUA trebuiau sa sprijine dinastia saudita. Aceasta dinastie reprezinta pentru multi arabi moderati dinastia mostenitoare a islamului, locurile acre ale islamului. Ori tocmai aceasta dinastie era afectata de lupte de palat de o revolutie islamica care risca sa scape de sub control si odata castigatoare avea sa declare prin glasul monarhiei saudite Jihadul. Reprezentantul cel mai de seama al aceste revolutii islamice Osama Bin-Laden. Este pregatita civilizatia umanilor sa declanseze si sa suporte un razboi religios, razboi in care sa confrunte crestinii si islamistii? Toata lumea vorbeste de terorism, care de cele mai multe ori este asociat islamului. Este islamul dornic sa spulbere civilizatia crestina? Are puterea respectiva? Intrebari pe care multi dintre noi ni le punem privind desfasurarea conflictului la televizor, cu un ceai in fata, o cafea, un vin, stam la stiri si ne uitam pe viu cum barbati, femei, batrani si copii sunt macelariti. Grozavia pentru mine consta in faptul ca nenorocitii astia de islamisti isi omoara semenii, fratii, rudele, poate chiar copiii lor, doar de dragul credintei. Daca adaugam si victimele colaterale cauzate de "micile erori" al armelor moderne avem un tablou infiorator al tragediei care se petrece in aceasta lume dominata de cutume, intelegeri si legi care din pacate se aplica dupa ce conflictul s-a terminat si a fost declarat un invingator si un invins. Arabii, evreii, crestinii, hindusii, budistii si toti ceilalti nu au nicio vina atunci cand ajung sa fie educati si condusi de dictatori sau de dictaturi indiferent de ce forma sociala ar fi aceste conduceri. Razboiul din Irak sau Afganistan se va termina mai devreme sau mai tarziu, intre timp lumea se va gasi intr-o noua era, era multipolarismului, care se naste chiar acum sub ochii nostri. Rusia si-a recapatat suflul, China s-a modernizat, Japonia asteapta calma sa vada ce se mai intampla, Europa este aproape cucerita de musulmani, dar se bazeaza inca pe legi, pe care teroristii islamisti nu dau doi bani. Sunt curios cine va fi declarat invingator si cine invins.

P.S.
QUOTE
La Nurnberg Germania a fost judecata pentru crime de razboi cu prilejul bombardarii Marii Britanii si absolvita, bombardamentele fiind considerate in conformitatate cu legile razboiului (ca si cele din Polonia), cu toate ca nu exista Conventia de la Geneva din 1949.

Germania a fost judecata si condamnata din cauza holocaustului, distrugerea oraselor engleze si germane a fost asumata reciproc ca actiuni militare.
QUOTE
Revenind la Irak, as vrea sa discut cu cineva care a citit cartea lui Liiceanu, "Despre ura", postata de catre Vitalic Spranceana pe Filosofie, pentru a face o corelatie intre problematica urii moderne, organizata ideologic de catre intelectuali si pseudo-conflictul hungtington-aian dintre Orient si Occident, spre a intelege anumite mecanisme ale manipularii cu prilejul razboiului din Irak si a conflictului din Orientul Mijlociu.

Cu tot respectul pentru Liiceanu, eu mi-as dori sa gasesc pe forum idei si opinii apartinand unor oameni care nu au atins acest nivel, care privesc lumea prin prisma omului de rand nu al filozofilor.
QUOTE
PS Revin si subliniez ca numerosi useri cu orizont, cultura s-au retras, in curand forumul acesta o sa devina un spatiu al anti-dialogului (al monologului).

Sunt pe forum useri care au un orizont de cultura ridicat, important este sa nu ne mai deranjeze orice afirmatie, orice critica. Intram pe acest forum doar pentru nevoia de dialog. Sustinerea afirmatiilor o face fiecare cum poate, ca unii au mai multe sau mai putine argumente ramane de vazut ce spun si ceilalti. Rolul celor care considera ca au un orizont ridicat de cultura este tocmai acela de a nu lasa forumul sa devina un monolog.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2008, 10:14 AM
Mesaj #492


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tot despre minciuni si manipulare: Bush, aides made 935 false statements in run-up to war


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2008, 11:37 AM
Mesaj #493


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 25 Jan 2008, 12:14 PM) *

A avut de unde sa invete un membru de la capatul... " Axei" laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Jan 2008, 11:37 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 30 Jan 2008, 11:19 AM
Mesaj #494


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Pirates and Emperors
QUOTE
A fitting and true response was once given to Alexander the Great by an apprehended pirate. When asked by the king what he thought he was doing by infesting the sea, he replied with noble insolence, "What do you think you are doing by infesting the whole world? Because I do it with one puny boat, I am called a pirate; because you do it with a great fleet, you are called an emperor."

http://www.lewrockwell.com/mcmaken/mcmaken68.html

Acest topic a fost editat de jet li: 30 Jan 2008, 11:20 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jan 2008, 12:06 PM
Mesaj #495


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ai ajuns la la Alexandru Macedon ! laugh.gif Vreun stramos a lui Bush , sau ce ? biggrin.gif

Acest topic a fost editat de March: 30 Jan 2008, 12:07 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Apr 2009, 03:50 PM
Mesaj #496


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Fanatismul islamist loveste in crestinii din Irak.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Jun 2009, 04:57 PM
Mesaj #497


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



The end.

http://www.nypost.com/seven/06302009/posto...ylon_176790.htm



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Jul 2009, 09:04 AM
Mesaj #498


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu cred ca orice sfarsit este un nou inceput. Umanii mi-au dovedit inca odata, daca mai era necesar, ca n-au invatat lectia de istorie referitoare la razboaie, pierderi si castiguri cauzate de conflictele militare. Sunt convins ca odata plecati americanii, situatia va degenera din nou in Irak, daca acum se omaoara intre ei nu vreau sa-mi imaginez ce va urma dupa retragerea trupelor USA.

Acest topic a fost editat de marduk: 1 Jul 2009, 09:06 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Jul 2009, 09:49 AM
Mesaj #499


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 1 Jul 2009, 09:04 AM) *
Sunt convins ca odata plecati americanii, situatia va degenera din nou in Irak, daca acum se omaoara intre ei nu vreau sa-mi imaginez ce va urma dupa retragerea trupelor USA.

Se mai pot bubui , asta e , asta stiu , cu asta defileaza.

Eu sunt convins ca Irakul a fost mormantul ( cel putin financiar) al baetilor dastepti de la teheran. Un fel de afganistan pentru rusi ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 13 14 15
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 10:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman