HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

15 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Irak - Informatii Manipulate Sau Adevar?!
Mistinguett
mesaj 18 Dec 2003, 05:26 PM
Mesaj #36


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Asta nu e scuza fata de comportamentul soldatilor, dar sper ca s-a observat ca filmuletul dateaza din februarie. Vorbind de manipulare - interesant cum e difuzat dupa aproape un an, si dupa prinderea lui SH.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 20 Dec 2003, 11:22 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Intr-adevar nimic nu scuza acel comportament... si de asemenea cred ca am putea vorbi de manipulare sau daca nu cel putin e ascundere de informatii. Acum nu stiu care a fost sensul, daca pana la urma tot s-a aflat de ele?!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Feb 2004, 07:36 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Saddam narcoman

Saddam Hussein era drogat cand a ordonat invazia in Kuweit, in 1990, a declarat ieri un vechi si apropiat colaborator al sau. "Saddam era complet drogat in acea zi. Incepuse sa se drogheze in 1959, cu cannabis, iar dupa ce a venit la putere, in 1979, lua din cand in cand heroina", a afirmat fostul sef de protocol al dictatorului irakian, Issam Rasid Walid. El a adaugat ca Saddam "isi iesea din minti" cand se droga, asa cum s-a intamplat cand a hotarat invadarea Kuweitului sau cand si-a ucis un adversar politic asmutind un doberman asupra lui.

( "Romania Libera",13 februarie,2004)


Incet, incet, mai iese cite ceva la iveala. Sa speram ca nu va dura prea mult pina se va inchide cercul !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Feb 2004, 07:36 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
talusa
mesaj 13 Feb 2004, 07:55 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (March @ Feb 13 2004, 06:36 PM)
Saddam narcoman
Incet, incet, mai iese cite ceva la iveala. Sa speram ca nu va dura prea mult pina se va inchide cercul !

E numai o impresie personala,dar cred ca in preajma alegerilor din Statele Unite, actualul presedinte va "scoate un iepure din palarie" in legatura cu armele de distrugere in masa ale Irakului!
Va fi condamnat de catre adversarii politici,dar....orice mijloc este permis, pentru o noua cadenta de 4 ani!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Feb 2004, 08:25 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cam asa este. Pentru ca deocamdata am aflat mai nimic din ceea ce a "ciripit" Saddam la interogatoriu !

Cat despre mijloace, sa ne aducem aminte cum a castigat democratul JFK presedintia, la mustata, cu ajutorul Mafiei !

Acest topic a fost editat de March: 13 Feb 2004, 08:27 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 13 Feb 2004, 08:32 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Ai perfecta dreptate,March!
Numai ca multi au "memoria foarte scurta"(sau nu cunosc foarte multe "dedesubturi"!)


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Feb 2004, 04:07 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Nu cred ca o sa se afle "tot" adevarul despre Iraq. Cica procesul Lu nea Saddam o sa inceapa abia peste 3 ani. Pana atunci au americanii grija sa-l ajute sa treaca pe lumea cealalta. Deh, omu' e batran si bolnav.

Edit: Saddam a avut arme de distrugere in masa. Le-a cumparat chiar de la SUA in 1987. Ce a facut cu ele? Le-a folosit pe iranieni.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Feb 2004, 05:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 16 Feb 2004, 05:46 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Si pe kurzi!!!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Feb 2004, 08:48 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Rezultatul celor 5 ani de "pax americana": mizerie, discriminare, banditism
Epurarea etnica si contrabanda iau amploare in Kosovo.
La 5 ani dupa ce a fost “eliberata” printr-o campanie de bombardamente NATO, provincia Kosovo a devenit un lacas al crimei organizate, violentei anti-sarbesti si al simpatizantilor Al-Qaeda, conform unor surse din cadrul fortelor de securitate si a unor experti balcanici.


Probabil asta este si viitorul Iraqului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 16 Feb 2004, 09:16 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Nu stiu care va fi destinul Irakului(Stii cui s-a dat gradul de profet?)

Dar oare in Kosovo, batrana si buna Europa nu are nimic de zis?
Doar este in "ograda lor" acest focar!!!

Sau pentru Franta si Germania este mai important cum sa "puna la punct Romania?"

Unde sunt ajutoarele europene pentru Kosovo??
Cele pentru palestinieni se stie unde sunt!In contul personal al Presedintelui Arafat(peste un miliard de dolari!!)


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 16 Feb 2004, 09:44 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



De 50 de ani Kosovo n-a avut nevoie de ajutoare. Facea parte dintr-o tara numita Yugoslavia si nu e cazul sa le amintesc celor plecati din Romania comunista care era statutul Yugoslaviei in lume si cum o duceau cetatenii acolo. Sloganul cu "epurarea etnica" a fost mottoul de razboi al lui Clinton, un refren care prinde bine si este la moda daca e cintat pe o singura struna.
Dupa ce americanii au facut harcea-parcea o tara ( nu numai regiunea Kosovo a fost bombardata) infloritoare acum trebuie sa vina europenii sa faca curatenie si sa investeasca. Adevarul este ca investitorii (americani sau europeni) nu au curajul sa dezvolte regiunea economic dat fiind instabilitatea ei etnica, lipsa de antuziasm local si in general prezenta unei atitudini pasive fata de progres in sensul modern.
Situatia este alta in Irak si ca suprafata teritoriala, si coerenta etnica/culturala. Sadam i-a tinut in friu pe irakieni cu ajutorul americanilor (sic) , gresala lui ca s-a vrut stapin in ograda lui si n-a mai ascultat de ordinele venite de la Casa Alba. Daca facea ce i se spunea ar fi ramas acolo unde a fost pus initial ca sa faca treaba si sa-si duca misiunea pina la capat in liniste si pace. Nu s-ar fi sesizat nimeni ca-i omoara pe kurzi sau ca umple puscariile cu disidenti , nu ar fi devenit nici dictatorul feroce, nici anti cristul nici dusmanul poporului american. De , vise de independenta mai mari decit resursele reale si impotriva vantului! Din pacate si americanii au facut o gresala deschizind o cutie cu viespi greu de domolit. A doua Somalie?


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sfantul
mesaj 17 Feb 2004, 03:39 PM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.098



Cred ca americanii ar face mai bine in primul rand pt tara lor si pt imaginea lor mondiala, sa se intoarca frumusel acasa...Saddam nu mai e, terorismul lor local de-acolo va fi greu daca nu imposibil de anihilat, asa ca pt ce sa mai ramana pe-acolo si sa se intoarca zilnic acasa soldati in cavou?


--------------------
Life is too short to be wasted
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Feb 2004, 06:22 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Yes, of course. Yankees, go home ! Dar lasati-ne cat mai multi parai, daca se poate !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 17 Feb 2004, 08:35 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



S-a discutat pana la saturatie despre dorinta Sua de a mentine cotatiile petrolului in dolari si de a-i impiedica pe cei care doresc sa-l coteze in Euro.

Lumea nu mai vrea parai. Vrea alte monede. Euro daca se poate.
De aceea a intrat Sua in Iraq, de aceea a incercat o lovitura de stat in Venezuela, de aceea vrea sa intre in Iran in martie 2007, de aceea doreste baze americane in Georgia si in celelalte zone caspice, de aceeea... etc.

Sua poate pleca din Iraq linistita, are cine cumpara petrolul iraqian si inca in conditii mai avantajoase pt iraqieni, nu asa, cu pusca la tampla cum se intampla acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Feb 2004, 10:15 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Te pomenesti ca lumea( europeana mai ales) a inceput sa aiba repulsie fata de parai ?! Deocamdata " the key currency country" , pe plan mondial, este tot SUA cu dolarul ei. Cota parailor fata de euroi este jucata de americani la bunul lor plac. Si parca vad ca dupa alegerile din SUA euroiul o va lua vertiginos in jos .Asa cum s-a mai intimplat, de altfel, acum citiva ani cind piata financiara europeana intrase in o asa panica de-au sarit, tot ei, huliti de yankei sa ajute la calmarea ei.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Feb 2004, 12:33 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21




Tu confunzi realitatea cu ceea ce ti-ar place tie sa fie. In medile economice oficiale se vorbeste despre dificultatea Romaniei in a intra pe piate Euro si se deplange faptul ca se poate face export preponderent doar in statele cu economii dolarizate, state care apartin lumii a treia.
Ceea ce postez aici am auzit cu urechile mele (inclusiv sintagma "lumea a treia"), nu inventez sau trag concluzii.

Da, lumea nu mai vrea sa tezaurizeze dolari. Plus ca romanii cand pleaca in Europa de vest au nevoie de o anumita suma e Euro.

Eu zic sa mai citesti inca o data mesajul meu anterior si daca ai ceva de zis raspunde la obiect.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Feb 2004, 01:10 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Iar eu am auzit cu urechile mele ca economistii UE sunt foarte ingrijorati de evolutia euro din ultimul timp(care poate scapa de sub control).
In special prin influenta pe care aceasta evolutie o are asupra balantei import/export vest europene.(Cativa se exprimau in termeni de "catasrtrofa financiara".Cu cat esti "mai sus",caderea este mai dureroasa).

Se pare ca euroii pe care-i au sau nu romanii cand vin in vizita ii intereseaza mai putin.

Iar acesti economisti nu uita si ce i s-a intamplat yenului japonez,cand toata lumea credea ca "cerul este limita" wink.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Feb 2004, 01:34 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Stai linistit, astea-s teorii de care trebuie sa tina seama un profesionist in ale economiei. El trebuie sa imagineze toate scenariile posibile, la fel ca si strategii militari ai razboiului. Normal ca ia in calcul si o astfel de varianta.
Pana una alta vezi putin care e balanta Germaniei pe 2003 si ai sa ramai impresionat de excedentul lor, excedent care s-a realizat cu toata cresterea mondei Euro.
Cine vrea Euro trebuie in general sa si cumpere ceva din UE.
Tot cu urechile mele am auzit un oficial BNR pronosticand o paritate de 1Euro/1.8$

P.S. Exista deja un subiect unde s-a discutat la aceasta tema, asa ca postarile viitoare pe tema Euro/$ ar fi mai bine sa se faca acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 18 Feb 2004, 07:17 AM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Nu stiu cum e vorba asta cu "Yankees, go home da lasati-ne cat mai multi parai" atunci cand vorbim despre Irak! Mai stie cineva care a fost situatia Irakului din '91 pana anul trecut? Ce a insemnat embargoul impus tarii si implicit poporului? Macar asa din auzite. Sau stie cineva, tot din auzite cum era viata in Irak inainte de '91? Pe timpul lui nea Nicu se baga spaga nu gluma pentru un contract in Irak mai ales in constructii, care apucau sa lucreze acolo cativa ani veneau incarcati cu aur, bijuterii si bani de nu le mai trebuia nimic multa vreme. Il durea undeva pe cetateanul irakian de paraiul american, prin '80 erau $6 la dinar, adica sa avem scuze...nu prea avea $ cautare si nici ..yankeii! Din cate imi aduc aminte populatia i-a primit pe americani cu flori si urale, dar dupa ce au vazut pe pielea lor cam ce gust are democratia asta de peste ocean i-au luat cu huo si "go home" desi americanii venisera chipurile cu un program umanitar. Ce vreti, iadul e pavat cu intentii bune!


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Feb 2004, 08:14 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Depinde si despre ce tara discuti si care sunt pietele ei de desfacere si de cumparare a materiei prime!
"Ceva" poate e necesar sa cumperi,dar eu discutam despre "balanta import export"(ca un profesionist!!!)
Situatia Romaniei nu este intradevar ROZA cu aceasta crestere!
Aminteai un raport de 1/1,8? Pacat ca nu 1/2,5!!!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Feb 2004, 09:23 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Aminteam de un raport 1/1,8 nu de unul 1/ 1,18.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 18 Feb 2004, 09:27 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Si cine discuta de alt raport!???

CODE
Situatia Romaniei nu este intradevar ROZA cu aceasta crestere!
Aminteai un raport de 1/1,8?Pacat ca nu 1/2,5!!!
talusa


(unde ai vazut 1,18?)

Acest topic a fost editat de talusa: 18 Feb 2004, 09:29 AM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2004, 10:09 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (gio19ro @ Feb 18 2004, 12:33 AM)
Tu confunzi realitatea cu ceea ce ti-ar place tie sa fie. In medile economice oficiale se vorbeste despre dificultatea Romaniei in a intra pe piate Euro si se deplange faptul ca se poate face export preponderent doar in statele cu economii dolarizate, state care apartin lumii a treia.
Ceea ce postez aici am auzit cu urechile mele (inclusiv sintagma "lumea a treia"), nu inventez sau trag concluzii.
Da, lumea nu mai vrea sa tezaurizeze dolari. Plus ca romanii cand pleaca in Europa de vest au nevoie de o anumita suma e Euro.
Eu zic sa mai citesti inca o data mesajul meu anterior si daca ai ceva de zis raspunde la obiect.


Uite ca am citit din nou mesajul tau si constat ca privesti chestia asta ,cu  tezaurizarea euroilor,  din punctul de vedere al buzunarului turistului roman. Pe cind eu am rezumat  in doua cuvinte rolul pe care il are, inca, piata dolarului la nivel mondial. Si legat de acest lucru, din cite cunosc eu  din presa, Romania ar fi fericita sa recistige piata din "lumea a treia" Africa,Asia , precum si piata fostelor republicii sovietice . Si daca va reusi asta , va incasa masiv dolari, ceea ce nu ar fi rau deloc tinind cont de slaba competitivitate a marii majoritati a produselor romanesti pe piata UE !
Nu am pretentie de a fi finantist si nici posibilitati de atrage cu urechea pe la  banci sau oficialitati. Dar im place sa citesc presa ca sa fiu la curent, cit de cit,  cu mersul treburilor astea politice si economice.  Si daca ai uitat , pentru ca banuiesc ca ai stiut, iti reamintesc ca la introducerea  euro , cota acestei monede fata de dolar era destul de ridicata, cu mult peste un dolar, dupa care a urmat prabusirea ,euro  ajungind sub nivelul dolarului.

Si acum despre partea mesajului tau despre care nu am zis nimic pina acum, adica : de ce au intrat americanii in Iraq, lovitura de stat in Venezuela, americanii vor intra in Iran in 2007 ( asta probabil ai auzit-o cu urechile tale tot din cercuri oficiale) , cum incearca americanii sa se strecoare in Georgia, altii platesc petrolul mai bine ( deci americanii l-ar lua de-a moaca), etc,etc,. Nu m-as duce cu gindul atit de departe ca sa spun ca acest tip de intrebari si comentarii insinuante ar avea oaresce  seva  national-comunista, mai degraba as spune ca se apropie oarecum de opiniile membrilor partidului lui Vadim . Pentru ca nu am auzit, cel putin pina acum,  astfel de comentarii  din partea partidului de guvernamint sau a celor din opozitie.
Dar , cum toata lumea are dreptul la opinie...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Feb 2004, 10:17 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Desigur, cand n-ai ce spune o dai la inaitare pe aia cu Vadim. Halal argument.

Edit: tu chiar vrei sa caut declaratiile lu' Rumsfeld de asta vara in care zicea: "n-am avut ce face, pur si simplu tara asta sta pe o mare de petrol"?

In acea perioada toti partizanii razboiului au amutit, n-au mai postat nimic pe forum. La fel s-a intamplat si dupa asa zisa "sinucidere" a lu' Kelly.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 18 Feb 2004, 10:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2004, 10:56 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



gio19ro,Feb 18 2004, 10:17 AM]Desigur, cand n-ai ce spune o dai la inaitare pe aia cu Vadim. Halal argument.

Edit: tu chiar vrei sa caut declaratiile lu' Rumsfeld de asta vara in care zicea: "n-am avut ce face, pur si simplu tara asta sta pe o mare de petrol"?

In acea perioada toti partizanii razboiului au amutit, n-au mai postat nimic pe forum. La fel s-a intamplat si dupa asa zisa "sinucidere" a lu' Kely.



Chestia cu Vadim nu este un argument ci o constatare a mea. Argumentele citeste-le cu atentie putin mai sus.

Rumsfeld tot asa de bine putea sa se refere la "marea de petrol" ca la o "arma" pe care Saddam o folosea , (pe sest, in pofida embargoului), in scopuri personale, ca doar nu pentru binele sarmanilor de irakieni. Care traiau tot asa de bine, si erau asa de liberi, ca si romanii sub Cizmarul genial ! Iar cei carora le dadea petrol pe sest, pentru a-i face lobby favorabil, au fost publicati acum citeva zile de un ziar irakian. Francezii erau la mare "cinste" ...

Iar cit despre Kelly, mai citeste o data raportul lordului Hutton si spune-mi si mie unde se pune la indoiala faptul ca moartea lui ar fi fost altceva decit sinucidere.

P.S. Formula "WCT" ai inregistrat-o la OSIM ? Pentru ca am intilnit-o de foarte mult timp si in "Academia Catavencu" si in " Ziua" sau alte publicatii. Doar daca nu ai fi intr-adevar ziaristul de acolo care a folosit-o pentru prima data. Dar sa ne spui numarul si data publicatiei ca sa ne convingem . Si atunci ... jos palaria !

Acest topic a fost editat de March: 18 Feb 2004, 11:40 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2004, 07:07 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dar, sa revenim la taica Saddam cu urmatoarele informatii proaspete :

Fonduri extrase ilicit de Saddam Hussein din programul petrol contra hrana, elaborat de Natiunile Unite, au fost utilizate la finantarea campaniilor unor politicieni britanici, care s-au opus regimului de sanctiuni impus Irakului, relateaza editia on-line a ziarului britanic The Guardian, printre care fostul parlamentar laburist George Galloway( cel mai inversunat critic a lui Tony Blair) , parlamentarul laburist Tam Dalyell si fostul premier irlandez Albert Reynolds.


Pe 28 ianuarie cotidianul irakian "Al Mada" publica o lista cu 270 de nume de personalitati politice, companii si asociatii din 46 de tari care au primit mita de la Saddam Husein milioane de barili de petrol in schimbul unei " atitudini amicale " . Pe lista figureaza Charles Pasqua fost ministru de interne si actual europarlamentar ( coleg in Adunarea pentru Republica cu presedintele Chirac), Patrick Maugein, " un notoriu apropriat al lui Chirac ( "Le Monde"), ultranationalistul rus Vladimir Jirinovski, fiul ministrului sirian al Apararii ( care era totuna cu tats-su), Emile Lahoud, presedintele Libanului, Megawati Sukarnoputri, prim-ministru al Indoneziei, Partidul Comunist Rus, desigur OEP-ul lui Arafat, si , surpriza, Biserica Ortodoxa Rusa ! Deocamdata din Romania nu apare decit Partidul Muncitoresc Roman si se pare ca si unii parlamentari PSD.

Conform lui Abdel Saheb Saiman Qotob, adjunctul ministrului petrolului , documentele "atesta ca Saddam a delapidat resursele petroliere ale Irakului pentru a recompensa personalitati din strainatate care l-au sustinut sau care au ignorat gropile comune su suferintele poporului irakian ".


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Feb 2004, 07:35 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Fara sa te superi March, dar nu sunt noutati proaspete... doar unii au preferat atitudinea strutului.

Uite ce am scris pe 12 august:

QUOTE
Americanii nu au nevoie de petrolul Irakian, iar daca o asa aiba nevoie acesta va fi cumparat cu $ grei.


Chiar inaintea Gardianului...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2004, 08:24 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sorin,
Cotidianul "Al Mada" a publicat informatiile acestea, in premiera, pe 28/01 , crt., dupa care vine si "The Guardian" cu ale sale , recent. Nu am vazut ca altcineva sa postesze aceste informatii. Dar poate mi-au scapat mie...

Acest topic a fost editat de March: 18 Feb 2004, 10:11 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 20 Feb 2004, 11:15 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Sua s-a dus pt petrol in Iraq. Dar nu pt ca ar avea nevoie de el, are suficient din Arabia Saudita si celelalte mici emirate pe care le controleaza cum vrea.
Sua a intrat in Iraq ca nu cumva dupa expirarea embargoului Iraqul sa vanda petrol catre UE si China. Adica sa le puna o talpa acestora.

In martie 2007 Iranul e pe lista de ocupatie armata.

Japonia si Iran vor sa se asocieze pentru exploatarea zacamantului de petrol din Azadegan (Iran), intr-un proiect de mai multe miliarde de dolari.
Cele doua tari sunt pe punctul de a finaliza “curand” un acord de principiu.
Azadegan, situat in sud-vestul Iranului, este considerat cel mai important zacamant petrolifer al tarii, cu rezerve evaluate la 26 miliarde de barili.
Acesta ar putea fi cel mai important proiect al Japoniei in materie de exploatare petroliera.
Statele Unite, care se opun proiectului iraniano-nipon, au incercat, de curand, sa convinga Tokio sa abandoneze proiectul de investitii in Iran.

Morala: Nimeni nu are voie sa concesioneze terenuri petroliere, doar Sua si lacheul ei, Regatul Unit al Marii Britanii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 23 Feb 2004, 01:03 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Iata cum arata Noua Ordine Mondiala in viziunea sionistilor Wolfowitz si Perle
Versiune Iraq:

Atentatele devenite un fapt cotidian, rapirile la ordinea zilei si permanenta atmosfera de pericol au transformat Bagdadul in capitala mondiala a garzilor de corp, majoritatea fosti membri ai Legiunii Straine, fosti soldati sirbi sau politisti sud-africani din vremea apartheidului, relateaza AFP. “N-a fost niciodata atita de lucru. Avem parte de destula adrenalina eu si fostii politisti din cartierele americane, dar exista destule contracte pentru toata lumea”, spune sirbul Misha, care conduce o echipa de securitate in Irak din toamna. Administratorul american Paul Bremer, alti responsabili ai coalitiei, oleoductele si transporturile de hrana pentru soldati sint protejate de garzi de corp private. Cel mai privatizat conflict al istoriei ofera Washingtonului posibilitatea sa lase o parte din eforturile de securitate in seama “pistolarilor” platiti, ale caror activitati pot fi negate oricind si ai caror morti nu intra niciodata in bilanturile oficiale. Ca exemplu, decesul unui fost membru al temutei Koevoet, politia antigherila sud-africana din perioada apartheid, in urma exploziei unui automobil-capcana in fata unui hotel din Bagdad, luna trecuta, a trecut aproape neobservata.
Salariile ajung la 1.000 de dolari pe zi

Chiar si asa, salariile care ajung si la 1.000 de dolari pe zi au transformat Irakul intr-o adevarata “bonanza”. “Locul asta e o mina de aur. Ca sa pui mina pe gramada de bani, nu-ti trebuie decit cinci ani de armata si sa vii aici”, spune Erwin, fost sergent in armata americana, care organizeaza convoaiele de transport pentru companiile ce au contracte cu coalitia din Irak.
Fosti membri ai temutelor militii sirbe “Vulturii albi”, fosti ghurka din Nepal sau fosti membri ai trupelor speciale britanice (SAS), voluntari din Fiji sau din trupele de scutieri din Sao Paolo - de la cei mai decorati si pina la cei mai cruzi mercenari - toti s-au alaturat valului, atrasi de mirosul banilor. Potrivit unor estimari neoficiale, companiile de securitate private se situeaza imediat dupa armata SUA in privinta numarului de oameni prezenti in Irak, depasind cifra de 10.000.

Mercenarii cu Ferrari

Mercenarii refuza sa dezvaluie sumele pe care au fost angajati, insa sirbul Misa, care a fost timp de 10 ani tragator de elita in fosta armata iugoslava inainte de a lucra pe bani in tari africane, marturiseste ca, in cazul oamenilor cu experienta, salariul poate ajunge si la 15.000 de dolari pe luna. “Imi place ceea ce fac, insa partea cea buna este ca, la banii astia, ma pot retrage in sase ani
ca sa-deschid un bar”, explica Misha. El beneficiaza de un permis emis de armata americana care-i da rangul de colonel si ii permite sa aiba acces in majoritatea bazelor militare. Dupa ce-si escorteaza clientii de la hotel la sediile coalitiei sau ii antreneaza pe viitorii membri ai garzilor de securitate irakiene, Misa iese pe strazile din Bagdad cu bolidul sau Porsche. El a mai cumparat si un Ferrari care i-a apartinut lui Uday, fiul cel mare al lui Saddam Hussein.

Fostii legionari au vad

Intre paramilitari isi fac loc destule rivalitati. Hoardele de bodyguarzi inarmati, protejati de veste antiglont, care isi fac loc prin traficul capitalei irakiene la bordul masinilor militare de teren, ii irita pe cei mai experimentati. “E cea mai buna metoda de a te pune in vizorul atacatorilor”, spune Jean-Philippe Lafont, care, dupa un stagiu in marina militara franceza, a devenit mercenar si a asigurat protectia unor clienti in Coasta de Fildes, Zair, Comore sau Kosovo, infiitind apoi prima companie franceza de securitate din Irak. “Acitivitatea noastra se bazeaza pe discretie”, explica el. Fara veste antiglont, in masini normale, cu pistoalele ascunse sub camasa si Kalasnikov-ul sub scaunul soferului, “scopul nostru este sa ne amestecam cit mai bine in multime”.
Cu salariile lunare intre 10.000 si 15.000 de dolari, Irakul isi pastreaza aura de El Dorado. “Expansiunea serviciilor private de securitate va continua. Pentru ca sintem francezi, noi nu sintem identificati cu coalitia si vizam mai degraba clientii irakieni decit cei americani”, incheie Lafont.

http://www.expres.ro/externe/?news_id=1467...73a5218dbc436fe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 23 Feb 2004, 01:14 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Paul Wolfowitz declara ca petrolul a fost principalul motiv al actiunii militare impotriva Irakului, relateaza, in numarul din 05-06-2003, cotidianul britanic The Gaurdian. Cu o saptamana mai devreme Wolfowitz calificase invocarea armelor de distrugere in masa drept un "pretext birocratic". Mai mult, la un summit privind securitatea in Asia, organizat in Singapore, intrebat de ce o putere nucleara, cum este Coreea de Nord, este tratata diferit fata de Irak, unde deocamdata nu s-au gasit arme de distrugere in masa, Wolfowitz a declarat: "Economic vorbind, in Irak pur si simplu nu am avut de ales. Tara inoata intr-o mare de petrol".

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 23 Feb 2004, 04:45 AM
Mesaj #67


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Articolul lui gio nu e chiar aiurea. Folosirea mercenarilor nu e ceva nou. Mi se pare insa nedrept sa platesti un mercenar cu $1000 pe zi iar pe un soldat cu $100.
Nu e greu de inchipuit ce se intimpla pe strazile Bagdadului. Intr-o asemenea atmosfera de "ocupatie" straina nu e de mirare ca apar tot mai multi "sinucigasi" teroristi. Combinatia asta de termeni care se resping unul pe altul, sinucigas/terorist mi se pare caraghioasa. "Cowboii" mercenari pazesc populatia cu pistoalele la brau si fac ordine dupa cum li se scoala lor...pardon, si asta nu e teroare, este...."instaurarea pacii si democratiei" in Irak! ohmy.gif Si populatia va rezista cumva, e firesc, e normal e omenesc. Nici un popor nu a acceptat starea de ocupatie cu multumire si resemnare.


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sfantul
mesaj 23 Feb 2004, 08:40 AM
Mesaj #68


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.098



Si ocuparea Irakului de catre Saddam era de preferat?


--------------------
Life is too short to be wasted
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 23 Feb 2004, 03:58 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Noii lideri irakieni pun la cale anexarea Kuweitului si a Iordaniei


Presedintele in exercitiu al guvernului de tranzitie irakian, Mohsen Abdel Hamid, a afirmat simbata ca nu este momentul potrivit pentru a revendica Iordania si Kuweitul, dar ca aceasta problema ar putea fi ridicata in viitor. Intrebat de un membru al Consiliului consultativ de la Bagdad, doamna Chaza Hadi al-Obeidi, despre “teritoriile care au fost amputate Irakului, precum Kuweit si Iordania”, Abdel Hamid a raspuns: “Avem nevoie de fratii nostri arabi care ne inconjoara. Deocamdata, nu putem vorbi deloc de aceasta chestiune, dar pe viitor vom vedea”.
Printre altele, Abdel Hamid i-a acuzat pe iranieni ca intra in Irak cu hasis, in timpul pelerinajelor in orasele sfinte siite Hajaf si Kerbala, situate la sud de Bagdad. “Noi ne-am dat acordul pentru trecerea a 2.000 - 3.000 de pelerini pe zi” - dinspre Iran spre Irak - “dar avem 10.000 de persoane care se duc cu hasis ;a Najaf si Kerbala”, a spus oficialul irakian, adaugind ca drogurile sint destinate “copiilor din Irak”.


EVENIMENTUL ZILEI


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 Feb 2004, 10:10 PM
Mesaj #70


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



rofl.gif Iar anexeaza Kuweitul? Asta nu e dezinformare...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 09:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman