HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari....
phi
mesaj 29 Jul 2008, 06:37 PM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 21 July 08
Forumist Nr.: 11.815



QUOTE(andra_v @ 28 Jul 2008, 10:10 AM) *
"Pestele cel mare il inghite pe cel mic" este o lege universala? Este valabila in toate situatiile, fara a "suporta" exceptii?

Aceasta nu poate fi o lege universală în sensul la care mă referisem, dar nu pentru că factual există excepţii, ci pentru că e o regulă non-universalizabilă, nefiind dezirabilă pentru orice fiinţă raţională. Cel puţin pentru cel aflat în situaţia ''peştelui mic'' regula e neconvenabilă. Cei care folosesc principii precum cel la care m-am referit sunt preocupaţi nu de o descriere ca atare a faptelor, ci de posibilitatea trasării unei legi care să le reglementeze fără excepţie pe cele ele fiinţelor cu liber arbitru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 31 Jul 2008, 12:07 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE(andra_v @ 23 Jul 2008, 05:58 PM) *
Aici ai dreptate. Echivalent cu a-i respecta libertatea de alegere a celui de langa tine, a nu-i turna pe gat un anumit comportament. De foarte multe ori, avand intentii bune, incercam sa le impunem altora un mod de a gandi si de a actiona. E complet gresit sa depui o "munca", "efort" in a-l schimba pe cel de langa tine. De fapt, nu este decat egoul tau care doreste sa se impuna, sa dea sfaturi, care inevitabil vor fi respinse ca neavenite, ca nuca in perete. Va sesiza imediat ca te preocupa "paiul" din ochiul lui, nu "barna" din propriul tau ochi. Eu nu trebuie sa fiu interesat in a schimba o alta persoana in afara de mine, altfel pic in ridicul si-mi pierd pacea propriului suflet. Care reprezinta scopul ultim pana la urma.

Respectul pentru alegerea celuilalt este legat de respectul pentru tine insuti. Daca cel de langa mine alege sa fumeze si eu nu sunt fumator, ce crezi, din "compasiune" ar trebui sa tac si sa inhalez fumul?

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 31 Jul 2008, 02:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 14 Sep 2008, 10:40 AM
Mesaj #38


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Către Născătoarea de Dumnezeu
acum cu osârdie să alergăm
noi păcătoşii şi smeriţii
şi să cădem cu pocăinţă,
strigând din adâncul sufletului :
Stăpână, ajută-ne,
milostiveşte-te spre noi,
grăbeşte, că pierim sub mulţimea păcatelor;
nu întoarce pe robii tăi deşerţi,
că pe tine singură, nădejde te-am câştigat.


Am şi eu o întrebare la rugăciunea asta, care mi-e foarte dragă:
De ce se foloseşte verbul a căştiga ?
Adică cum am câştigat noi ocrotirea Maicii Domnului?

Aş răspunde prin botez, prin rugăciune... Aşa-i? Sau e vreun răspun ceva mai complex care ar trebui să-l ştiu?


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Sep 2008, 10:40 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Sep 2008, 03:26 PM
Mesaj #39


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Data'q,
QUOTE
De ce se foloseşte verbul a căştiga ?
Adică cum am câştigat noi ocrotirea Maicii Domnului?
Aş răspunde prin botez, prin rugăciune... Aşa-i? Sau e vreun răspun ceva mai complex care ar trebui să-l ştiu?

Ma bucur ca intrebi asta, si am sa incerc sa-ti dau un scurt raspuns, care poate sa fie completat si de alti frati crestini.
Folosim verbul a castiga, in sensul de "a primi", "a obtine", "a dobandi".
Adica intelegem ceva de genul: "că pe tine singură, nădejde te-am dobandit, sau am primit etc.
De ce folosim astfel de cuvinte in rugaciuni... E simplu, si nu stirbeste cu nimic inchinarea totala pe care o dam lui Dumnezeu, asa cum se smintesc unii...
Pur si simplu, vazandu-ne pacatele multe, intelegand deci, ca acestea covarsesc pana si mila lui Dumnezeu, iar judecata Sa este dreapta; dupa Dumnezeu, alergam la Fecioara Maria, rugand-o sa se roage pentru noi la Dumnezeu ca sa ne mantuiasa, sperand in ajutorul ei, asa cum ne-a ajutat tot timpul...
Este vorba de smerenie si de cinstire fata de ea.
De ce poate Maica Domnului sa ne ajute, si in rugaciuni, o numim chiar atotputernica (nu Atotputernica), fapt ce iarasi sminteste grav pe unii...
Pai ce spune Scriptura foarte clar?: 28 Şi intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei. (Luca 1)
Pai daca Domnul este cu ea, ce lucru ii este cu neputinta Domnului? Daca Domnul este Atotputernic, oare nu si cel cu care este Domnul este atotputernic?!
De altfel chiar Iisus zice: Dacă rămâneţi întru Mine şi cuvintele Mele rămân în voi, cereţi ceea ce voiţi şi se va da vouă.
Mai mult, Fecioara Maria a fost om ca noi toti... Aici este mare nostru castig, caci ea a fost binecuvantata de Dumnezeu prin nasterea Fiului Sau, Iisus Hristos, Dumnezeul nostru. De aceea este si numita nascatoare de Dumnezeu, si este mai presus de toata faptura zidita, si decat ingerii, caci si ingerii i-au adus inchinaciune.
Deci iata ce am castigat, noi crestinii: am castigat-o pe Maica Domnului care pururea se roaga pentru noi inaintea lui Dumnezeu... wub.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 15 Sep 2008, 10:51 AM
Mesaj #40


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Sărut-mâna de răspuns ...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 2 Oct 2008, 12:53 PM
Mesaj #41


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



Obisnuim sa folosim cuvantul noroc la tot pasul , fara sa vrem poate din obisnuinta. Dupa ce am aflat cine a fost noroc sau ca acesta a fost un drac m-am silit sa ma dezvat de aceasta expresie sa nu o mai folosesc. Dar ce-i explic fetitei mele de 9 ani cand spune "ce noroc am avut ca am mai prins libraria deschisa!!" "mama azi am fost norocoasa ca... " I-am spus cine este noroc si ea din dragoste pentru Dumnezeuse fereste sa faca anumite lucruri ,( ...isi da cu palmuta peste gura.. rolleyes.gif ) dar as vrea sa-i mearga la inima ideea de a fi gresit sa pronunti sau sa-l chemi pe idolul noroc. Si nu stiu cum sa procedez.

pentru cine nu cunoaste..

"Idolul noroc
Am vazut pe unele pomelnice pe care le aduceti, ca pomeniti pe dracul Noroc, zicand : " pentru norocul fetei, pentru norocul baiatului, pentru norocul familiei ". Ce mi-ai pus pe dracul pe pomelnic ? Voi stiti cine a fost noroc ? Cel mai mare demon, care a secerat milioane de suflete.......
......................
Uneori vezi crestini pe drum ca se saluta : " Hai noroc, vecine !".
...........................
Va rog sa nu-l mai puneti pe pomelnicele voastre si nici sa nu-l mai pomeniti pe idolul " Noroc "!

Parintele Cleopa"



Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 7 Oct 2008, 10:58 AM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@clementia
QUOTE
I-am spus cine este noroc si ea din dragoste pentru Dumnezeuse fereste sa faca anumite lucruri ,( ...isi da cu palmuta peste gura.. rolleyes.gif ) dar as vrea sa-i mearga la inima ideea de a fi gresit sa pronunti sau sa-l chemi pe idolul noroc. Si nu stiu cum sa procedez.

Pai tie ti'a mers la inima? Sau o faci (sau incerci) doar ca asa spune parintele Cleopa?

Rational vorbind, sa "te lasi" (prea mult) in voia norocului inseamna sa lenevesti. Cine nu munceste viseaza sa castige la loto....
Si cred ca nu cuvintele sunt cele mai importante ci atitudinea din spatele lor. Unii in loc de "noroc" spun "Dumnezeu"....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 8 Oct 2008, 07:54 AM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Da, cred ca un procent foarte mare crede in "noroc", dar nu-i spune pe nume. Multi inlocuiesc termenul "noroc" de pe pomelnicul ala cu "spor in casa", "belsug", "serviciu mai bun pentru baiat", avand, in fapt, aceeasi atitudine idolatra fata de noroc, soarta.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 9 Oct 2008, 09:02 PM
Mesaj #44


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



"Nimeni deci să nu vă judece pentru mîncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sîmbete, care sînt umbră celor viitoare, iar trupul este al lui Hristos" (Coloseni 2, 16-17).

Nu inteleg...cum adica "umbra celor viitoare"? unsure.gif


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 9 Oct 2008, 09:03 PM
Mesaj #45


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



Aa...da...si inca o intrebare: de ce duminica si nu sambata? blink.gif


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 10 Oct 2008, 12:42 PM
Mesaj #46


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Nothing_Sweet,
QUOTE
Nu inteleg...cum adica "umbra celor viitoare"?

Adica sunt trecute, sunt in urma...
QUOTE
Aa...da...si inca o intrebare: de ce duminica si nu sambata?

Pai asa cum zice si Pavel acolo, sambetele sunt "umbra celor viitoare"
Omul a fost creat in ziua a 6-a, si asezat in gradina Edenului ca s-o lucreze şi s-o păzească. (Facerea 2:15)
Omul in Rai nu a avut porunca sa tina sambata, singura porunca fiind aceea de a nu manca din pomul cunoasterii binelui si raului.
Chiar si dupa ce au cazut din Rai, Dumnezeu le-a dat urmatoarea porunca: Cu osteneală să te hrăneşti din el (din pamant) în toate zilele vieţii tale! (Facerea3:17). Prin urmare, nimic inca despre sambata.
Prima data cand auzim de tinerea acestei zile de catre oameni, este de la Moise, abia la Iesire, caci zice:
23 Iar Moise le-a zis: "Iată ce a zis Domnul: Mâine e odihnă, odihna cea sfântă în cinstea Domnului; ce trebuie copt coaceţi, ce trebuie fiert, fierbeţi astăzi, şi ce va rămâne, păstraţi pe a doua zi!"
24 Şi au lăsat din acestea până dimineaţa, după cum le poruncise Moise, şi nu s-au stricat nici n-au făcut viermi.
25 Apoi a zis Moise: "Mâncaţi aceasta astăzi, că astăzi este odihna în cinstea Domnului şi nu veţi găsi de aceasta astăzi pe câmp.
26 Şase zile să adunaţi, iar ziua a şaptea este zi de odihnă şi nu veţi afla din ea în această zi".
(Iesirea 16)
Apoi porunca a 4-a din Decalog: Adu-ţi aminte de ziua odihnei, ca să o sfinţeşti., se refera la ce le spusese Moise mai sus, si nu, cum zic unii, ca era porunca data deja lui Avraam. Avraam nu a avut aceasta porunca, caci nicaieri nu zice ca a avut-o, sau macar ar lasa de inteles ca a avut-o... Si oricum, din ce le spune Moise acolo, se intelege clar ca oamenii nu tinusera pana atunci sambata.
Dar lucrul cel mai important, este ca aceasta porunca a fost data prin Moise numai poporului lui Israel, ca legamant intre Dumnezeu si poporul ales, pentru ca i-a scos din robia Egiptului, si nu s-a dat si pentru neamuri.
15 Adu-ţi aminte că ai fost rob în pământul Egiptului şi Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare şi cu braţ înalt şi de aceea îi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzeşti ziua odihnei şi să o ţii cu sfinţenie.(Deuteron 5)

Bun, acum sa vedem pana cand a fost valabila aceasta Lege (nu ma refer doar la sabat, ci si la alte porunci ce le aveau evreii)... Tot Biblia zice:
19 Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină Urmaşul, Căruia I s-a dat făgăduinţa, şi a fost rânduită prin îngeri, în mâna unui Mijlocitor (Galateni 3)
si de aceea si continua:
16 Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete,
17 Care sunt umbră celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos.


Acum, de ce serbam noi crestinii Duminica?
Pai este simplu, caci pentru noi este sarbatoarea cea mai mare, este ziua Invierii Domnului, zi de mare bucurie, caci chiar Domnul ne zice in aceasta zi: Bucuraţi-vă! (Matei 28:9)
Aceasta este cea mai mare sarbatoare posibila pentru un crestin adevarat, caci, asa cum am zis, este ziua Invierii Domnului, si despre aceasta Inviere, chiar Pavel zice: 17 Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credinţa voastră, sunteţi încă în păcatele voastre;
18 Şi atunci şi cei ce au adormit în Hristos au pierit.
(1 Corinteni 15)
Adica, e clar, ca crestinismul nu valoreaza nimic fara incredintarea ca Iisus Hristos a inviat, si daca Invierea este cel mai important lucru al credintei noastre, atunci se cuvine sa o serbam ca atare in chiar ziua in care s-a intamplat. De aceea serbam noi ziua Invierii ca Invierea este cea mai mare sarbatoare a noastra.
Parintele Cleopa spunea: " Oare suntem noi mai impietriti intru nerecunostinta decat evreii, care isi serbau saptamanal amintirea eliberarii lor din robia Egiptului? Sau robia pacatului si a mortii din care ne-a scos Hristos este de mai mica valoare decat robia Egiptului? Nicidecum!
... serbam amintirea iesirii noastre din Egiptul pacatului, asa cum au serbat-o Sfintii Apostoli si urmasii lor pana astazi."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 10 Oct 2008, 07:48 PM
Mesaj #47


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



QUOTE(Clopotel @ 10 Oct 2008, 01:42 PM) *
Draga Nothing_Sweet,

Adica sunt trecute, sunt in urma...


Pai e "umbra celor viitoare"...adica sunt trecute niste lucruri viitoare blink.gif sau umbre=consecintele celor viitoare? rolleyes.gif

QUOTE
Pai asa cum zice si Pavel acolo, sambetele sunt "umbra celor viitoare"
Omul a fost creat in ziua a 6-a, si asezat in gradina Edenului ca s-o lucreze şi s-o păzească. (Facerea 2:15)
Omul in Rai nu a avut porunca sa tina sambata, singura porunca fiind aceea de a nu manca din pomul cunoasterii binelui si raului.
Chiar si dupa ce au cazut din Rai, Dumnezeu le-a dat urmatoarea porunca: Cu osteneală să te hrăneşti din el (din pamant) în toate zilele vieţii tale! (Facerea3:17). Prin urmare, nimic inca despre sambata.
Prima data cand auzim de tinerea acestei zile de catre oameni, este de la Moise, abia la Iesire, caci zice:
23 Iar Moise le-a zis: "Iată ce a zis Domnul: Mâine e odihnă, odihna cea sfântă în cinstea Domnului; ce trebuie copt coaceţi, ce trebuie fiert, fierbeţi astăzi, şi ce va rămâne, păstraţi pe a doua zi!"
24 Şi au lăsat din acestea până dimineaţa, după cum le poruncise Moise, şi nu s-au stricat nici n-au făcut viermi.
25 Apoi a zis Moise: "Mâncaţi aceasta astăzi, că astăzi este odihna în cinstea Domnului şi nu veţi găsi de aceasta astăzi pe câmp............................................................................
.


Am mai citit pe net tot ce mi-ai zis mai sus Clopotel. Atunci cum ramane cu: "Ramane doar o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu. Fiindca cine intra in odihna Lui, se odihneste si el de lucrarile lui, cum S`a odihnit Dumnezeu de lucrarile Sale." (Evrei 4:9-10)

Ar putea sa-mi zica cineva unde pot gasi in Noul Testament toate cele 10 porunci.

P.S. Mc mult Clopotel !


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 10 Oct 2008, 08:55 PM
Mesaj #48


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Nothing_Sweet,
QUOTE
Pai e "umbra celor viitoare"...adica sunt trecute niste lucruri viitoare sau umbre=consecintele celor viitoare?

A... nu nu... "umbra celor viitoare" in inteles de "umbra pentru cele viitoare", adica sunt trecute pentru cele viitoare, sau pe romaneste: nu mai sunt valabile de acum inainte... smile.gif
QUOTE
Am mai citit pe net tot ce mi-ai zis mai sus Clopotel. Atunci cum ramane cu: "Ramane doar o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu. Fiindca cine intra in odihna Lui, se odihneste si el de lucrarile lui, cum S`a odihnit Dumnezeu de lucrarile Sale." (Evrei 4:9-10)

La Evrei 4:8-10 spune foarte clar:
8 Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
9 Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.
10 Pentru că cine a intrat în odihna lui Dumnezeu s-a odihnit şi el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.

Ceea ce confirma inca odata ca tinerea sambetei nu mai este valabila, caci zice ca s-a lasat o alta sarbatoare de odihna, bineinteles in locul celei care era, adica sambata...

QUOTE
Ar putea sa-mi zica cineva unde pot gasi in Noul Testament toate cele 10 porunci.

Sigur ca da, dar o sa fii surprinsa, ca in NT se regasesc toate poruncile mai putin aceea cu tinerea sambetei...
Porunca 1: Matei 12:31-32 sau Marcu 3:29
Porunca 2: I Corinteni 10:14 sau I Ioan 5:21
Porunca 3: Iacov 4:12 sau Iacov 5:12

Porunca 5: Matei 15:4, 19:19 sau Marcu 7:10 sau Efeseni 6:1-3
Porunca 6:Matei 19:18 sau Marcu 10:19
Porunca 7: Matei 19:18 sau Marcu 10:19 sau Romani 13:9
Porunca 8: la fel ca la 7
Porunca 9: idem
Porunca 10: Romani13:9

Prin urmare in NT nu am gasit nimic despre porunca a 4-a, macar vreo aluzie ceva ca ar mai trebui tinuta, in schimb am gasit ca "este umbra celor viitoare" si ca "s-a dat alta zi de odihna" smile.gif Dar si daca ar fi ramas acea porunca, ea ar fi trebuit tinuta doar de crestinii care se trag trupeste din evrei, si nu de crestinii care fac parte din neamuri, caci doar evreii au fost scosi din robia egiptenilor, nu si alte neamuri, iar aceasta porunca a fost data ca un legamant special pentru evrei cu ocazia acestui eveniment:
15 Adu-ţi aminte că ai fost rob în pământul Egiptului şi Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare şi cu braţ înalt şi de aceea ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzeşti ziua odihnei şi să o ţii cu sfinţenie.(Deuteron 5) Noi, sau stramosii nostrii, nefiind robiti de egipteni, este clar ca nu avem nici o legatura cu porunca asta...

Dar, cel mai important este ceea ce spune Iisus Hristos clar si precis:
36 Învăţătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37 El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38 Aceasta este marea şi întâia poruncă.
39 Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
40 În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.
(Matei 22)

QUOTE
P.S. Mc mult Clopotel !

Placerea e de partea mea smile.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 10 Oct 2008, 09:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Oct 2008, 09:25 PM
Mesaj #49


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Clopotel @ 10 Oct 2008, 09:55 PM) *
Prin urmare in NT nu am gasit nimic despre porunca a 4-a, macar vreo aluzie ceva ca ar mai trebui tinuta, in schimb am gasit ca "este umbra celor viitoare" si ca "s-a dat alta zi de odihna"


Si uite-asa dispar porunca dupa porunca, servind interesele fiecarei biserici in parte. jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 10 Oct 2008, 11:35 PM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(nOtHiNg_SwEeT @ 9 Oct 2008, 10:03 PM) *
Aa...da...si inca o intrebare: de ce duminica si nu sambata? blink.gif

In primul rand datorita traducerii gresite, a incurcarii de catre traducatori a cuvantului SABAT din koine.

Se observa "sfarsitul sabatelor, catre PRIMA DIN SABATE", deci sambata spre duminica in mai multe locuri.

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 28

1 οψε δε σαββατων τη επιφωσκουση εις μιαν σαββατων ηλθεν μαρια η μαγδαληνη και η αλλη μαρια θεωρησαι τον ταφον

In Ioan se observa ca DUMINICA este numita PRIMA DIN SABATE.

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 20

1τη δε μια των σαββατων μαρια η μαγδαληνη ερχεται πρωι σκοτιας ετι ουσης εις το μνημειον και βλεπει τον λιθον ηρμενον εκ του μνημειου

Analiza gramaticala a cuvantului σαββατων va confirma ca este PLURALUL cuvantului folosit pentru SABAT, deci clar traducerile nu sunt fidele textului koine.

Pe langa faptul ca in Evrei 4 scrie ca s-a lasat o ALTA zi...........

Mai avem proba biblica referitoare la cina Domnului in adunare, care se face DUMINICA si nu sambata.

ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ 20

7εν δε τη μια των σαββατων συνηγμενων των μαθητων του κλασαι αρτον ο παυλος διελεγετο αυτοις μελλων εξιεναι τη επαυριον παρετεινεν τε τον λογον μεχρι μεσονυκτιου

Faptele Apostolilor 20


7În ziua dintîi a săptămînii, eram adunaţi laolaltă ca să frîngem pînea. Pavel, care trebuia să plece a doua zi, vorbea ucenicilor, şi şi -a lungit vorbirea pînă la miezul nopţii.

Inca odata, PRIMA DIN SABATE este tradusa gresit, saptamana fiind singular iar SABBATON fiind plural (cu omega).

DUMINICA erau adunati in scopul frangerii painii.

Insa, cei care sustin altceva, au ca autoritate o femeie lovita la cap (la propriu) care a zis ca asa a vista ea, ca de azi se tine sabatul ceremonial evreiesc. rofl.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 17 Oct 2008, 01:12 AM
Mesaj #51


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE(ZuZu @ 26 Nov 2007, 10:45 AM) *
Cioran susţinea la un moment dat că această lume nu poate fi decât creaţia unui Dumnezeu rău, nicidecum actul unui Dumnezeu perfect, bun şi milostiv. Citindu-i cartea “Demiurgul cel rău” nu poţi decât să nu-i dai dreptate sau cel puţin să-ţi pui întrebări.
Şi aici e nedumerirea mea: Dumnezeu ar trebui să fie perfect. Adică, asta susţine creştinismul. Dar omul? Omul e categoric imperfect. Oscilând între bine şi rău şi înclinând de cele mai multe ori spre rău, te întrebi dacă omul şi lumea aceasta pot fi creaţia Lui. Dacă Dumnezeu e Atotputernic şi perfect, cum a putut crea omul, fiinţa capabilă de cel mai mare rău? Altă explicaţie nu poate fi decât că a comis o eroare. Şi cum poate fi o fiinţă perfectă, capabilă de erori?

Aceasta intrebare o pun multi oameni si o pun tot asa e prost ca si acel Cioran care in plus il mai si acuza pe Dumnezeu de a fi rau.

Aceasta intrebare se poate raspunde cu o singura alta intrebare:
Cine a vazut un bebelus rau ???? ( in afara de faptul ca este bolnav din cauza parintilor, a gandurilor rele pe carea le-au avut in timpul procreatie, a sarcinii sau a blestemurilor altor oameni )

Un bebelus inocent, nestiutor si neajutorat poate deveni un demon, un inger sau un idot.

Dumnezeu nu-i de vina de cum devine omul mai ales ca daca Dumnezeu a lasat o sursa de rau (Satana) sa influente oamenii pe pamant El le-a arata insa si cum trebuie sa traiasca ca sa nu fie influentati de acesta.

Traiti asa cum a spus Iisus (Iubeste pe Dumnezeu si pe aproapele tau ca pe tine insuti") si efectul raului va disparea din lume! Insa este mult mai usor sa faci reprosuri decat sa te schimbi presonal. Sau sa citesti biblia si sa le-o predici la altii decat sa te uiti in oglinda la slabicunile tale si sa le schimbi.

Totul depinde de vointa omului care trebuie sa ramana libera pt. ca numai asa omul poate invata si se dezvolta spiritual ! Daca Dumnezeu l-a lasat pe Satana sa actioneze aici- sub controlul lui permanent - atunci acesta are un rost !

Caci in lumea materiala nu exista o actiune a unei forte fara o forta contrarie, de aceea este de doua forte opuse.
Una este Dumnezeu a doua este o faptura cazuta de la Dumnezeu (Satana) care a cazut in rau asa cum a cazut si un om nascut din Dumnezeu in mod perfect si inocent.
Raul ca ispita este aici la fel de necesar ca si magnetismul ca forta opusa la electricitate. Asta nu inseamna ca raul trebuie
sa fie preluat de oameni si nici nu inseamna ca daca Satana a "cazut" din stadiul de faptura inocenta si libera creeata tot de Dumnezeu, Dumnezeu trebuie sa fie rau.
Parintii unui raufacator nu trebuie neaparat sa fie rai doar fiindca fiul lor a DEVENIT rau !


Acest topic a fost editat de Grabillion: 17 Oct 2008, 01:19 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 18 Oct 2008, 05:15 PM
Mesaj #52


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



QUOTE(Clopotel @ 10 Oct 2008, 09:55 PM) *
Sigur ca da, dar o sa fii surprinsa, ca in NT se regasesc toate poruncile mai putin aceea cu tinerea sambetei...
Porunca 1: Matei 12:31-32 sau Marcu 3:29
Porunca 2: I Corinteni 10:14 sau I Ioan 5:21
Porunca 3: Iacov 4:12 sau Iacov 5:12

Porunca 5: Matei 15:4, 19:19 sau Marcu 7:10 sau Efeseni 6:1-3
Porunca 6:Matei 19:18 sau Marcu 10:19
Porunca 7: Matei 19:18 sau Marcu 10:19 sau Romani 13:9
Porunca 8: la fel ca la 7
Porunca 9: idem
Porunca 10: Romani13:9


Pai si de ce vorbim atunci despre Cele 10 Porunci cand ele de fapt se regasesc doar 9, si in fond putem sa nu tinem nici o zi de odihna daca tot nimic nu se specifica?? blink.gif


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 18 Oct 2008, 05:20 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(nOtHiNg_SwEeT @ 18 Oct 2008, 06:15 PM) *
Pai si de ce vorbim atunci despre Cele 10 Porunci cand ele de fapt se regasesc doar 9, si in fond putem sa nu tinem nici o zi de odihna daca tot nimic nu se specifica?? blink.gif

Pentru ca nu ai citit Scriptura, care explica faptul ca sabatul este o UMBRA, iar pt poporul lui Dumnezeu s-a lasat o ALTA ZI, dupa ce a venit Hristos.
Asa ca scrie, numai ca nu in cartile lu' coana mare rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 18 Oct 2008, 05:37 PM
Mesaj #54


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



QUOTE(papy @ 18 Oct 2008, 06:20 PM) *
Pentru ca nu ai citit Scriptura, care explica faptul ca sabatul este o UMBRA, iar pt poporul lui Dumnezeu s-a lasat o ALTA ZI, dupa ce a venit Hristos.
Asa ca scrie, numai ca nu in cartile lu' coana mare rofl.gif


O alta zi aia fiind??

Si daca esti amabil si un verset din Biblie, unde sa scrie care e aia "alta zi". smile.gif

P.S. "Ramane doar o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu. Fiindca cine intra in odihna Lui, se odihneste si el de lucrarile lui, cum S`a odihnit Dumnezeu de lucrarile Sale." (Evrei 4:9-10) => Dupa multi reiese ca aici Dumnezeu se adreseaza poporului Lui, adica evreilor...iar tu imi zici ca pentru poporul lui Dumnezeu s-a lasat o alta zi...din cate stiu evreii si acum tin sambata, iar daca te-ai referit la noi, crestinii => ceea ce scrie la Evrei 4:9-10 e valabil atat pentru evrei cat si pentru noi smile.gif.

* Poate ar fi trebuit sa te exprimi altfel, pentru ca se intelege altceva.


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 18 Oct 2008, 05:39 PM
Mesaj #55


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



QUOTE(papy @ 18 Oct 2008, 06:20 PM) *
Pentru ca nu ai citit Scriptura, care explica faptul ca sabatul este o UMBRA, iar pt poporul lui Dumnezeu s-a lasat o ALTA ZI, dupa ce a venit Hristos.
Asa ca scrie, numai ca nu in cartile lu' coana mare rofl.gif


O alta zi aia fiind??

Si daca esti amabil si un verset din Biblie, unde sa scrie care e aia "alta zi". smile.gif

P.S. "Ramane doar o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu. Fiindca cine intra in odihna Lui, se odihneste si el de lucrarile lui, cum S`a odihnit Dumnezeu de lucrarile Sale." (Evrei 4:9-10) => Dupa multi reiese ca aici Dumnezeu se adreseaza poporului Lui, adica evreilor...iar tu imi zici ca pentru poporul lui Dumnezeu s-a lasat o alta zi...din cate stiu evreii si acum tin sambata, iar daca te-ai referit la noi, crestinii => ceea ce scrie la Evrei 4:9-10 e valabil atat pentru evrei cat si pentru noi smile.gif.

* Poate ar fi trebuit sa te exprimi altfel, pentru ca se intelege altceva.

scz s-a postat de 2 ori... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de nOtHiNg_SwEeT: 18 Oct 2008, 05:40 PM


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 18 Oct 2008, 05:49 PM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(nOtHiNg_SwEeT @ 18 Oct 2008, 06:39 PM) *
O alta zi aia fiind??

Si daca esti amabil si un verset din Biblie, unde sa scrie care e aia "alta zi". smile.gif

Uite AICI:

Evrei 4


8Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, n'ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi.

Ziua pe care o respecta Iosua era cea data de Dumnezeu lui Moise, deci sambata.

Deci s-a lasat o ALTA ZI fata de cea lasata lui Moise si Iosua..... sambata, care este numita "mia ton sabaton", prima din sambate, in textul koine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 18 Oct 2008, 05:56 PM
Mesaj #57


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



Asa...am inteles.Bine, nu e sambata, dar care e acea alta zi, ca asa pot sa tin miercuri, joi sau luni?? huh.gif


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 18 Oct 2008, 09:33 PM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(nOtHiNg_SwEeT @ 18 Oct 2008, 06:56 PM) *
Asa...am inteles.Bine, nu e sambata, dar care e acea alta zi, ca asa pot sa tin miercuri, joi sau luni?? huh.gif

Daca studiezi cu interliniara textul in koine, vei gasi in Matei 28:1 ca scrie despre "SFARSITUL SABATELOR, catre NOILE SABATE", adica ofe de sabaton / mia sabaton

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 28

1 οψε δε σαββατων τη επιφωσκουση εις μιαν σαββατων ηλθεν μαρια η μαγδαληνη και η αλλη μαρια θεωρησαι τον ταφον

Duminica este PRIMA DIN SABATE.

Mai mult, daca ai fi citit macar postul #50 ai fi gasit ca in Fapte, se observa cina Domnului in adunare in ziua de duminica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Oct 2008, 10:57 PM
Mesaj #59


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga nOtHiNg_SwEeT,
QUOTE(nOtHiNg_SwEeT @ 18 Oct 2008, 06:15 PM) *
Pai si de ce vorbim atunci despre Cele 10 Porunci cand ele de fapt se regasesc doar 9,

Crestinii nu mai vorbesc de cele 10 porunci, caci exista doua porunci care le cuprind pe toate acestea:
36 Învăţătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37 El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.
38 Aceasta este marea şi întâia poruncă.
39 Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
40 În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii.
(Matei 22)
Prin urmare, in aceste doua porunci se cuprind toate cele 10 de dinainte, caci daca-ti iubesti cu adevarat aproapele ca pe tine insuti, nici nu-l furi, nici nu-l omori, nici nu faci adulter etc...

PS... daca tot am dat acest citat as face o precizare: observi ca la prima porunca Iisus precizeaza:Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău, iar la a doua: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
Adica iubirea din prima porunca este fara limita, iar in a doua este cu limita, caci zice sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti... Aceasta este limita. Crestinul il iubeste mai mult pe Dumnezeu decat pe el insusi. De aici ar putea vedea inca odata, cei ce se smintesc si acuza crestinii de idolatrie cand cinstesc sfintii, caci sfintii sunt tot aproapele si nu-i iubim decat ca pe noi insine, nicidecum ca pe Dumnezeu, cum gresit cred ei, ba mai si striga-n gura mare. sad.gif
QUOTE
si in fond putem sa nu tinem nici o zi de odihna daca tot nimic nu se specifica?? blink.gif

Ti-am spus deja de ce in mesajul trecut.. Daca vrei, am sa incerc sa-ti mai dau si alte detalii...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 18 Oct 2008, 10:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman