HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Dogme
gypsyhart
mesaj 29 Oct 2007, 04:26 PM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
Sau poate ca asa iti place tie sa crezi... In acest caz, la ce bun sa te mai lamuresc cum stau lucrurile cu adevarat?! Nu poti iesi din ideea ta preconceputa si basta. Iar daca repet un raspuns de 5 ori, inseamna ca am fost intrebat de 5 ori acelasi lucru...

Ti'am spus perceptia mea. Cat de exacta e, judeca fiecare....
QUOTE
Si a 4-a oara negi ce ai afirmat de 3 ori? Schimbi ordinea cuvintelor in fraza? Cum faci?
Dar oare nu te intrebi de ce te intreaba cineva de 3 ori acelasi lucru?

In mod normal nu neg. Dar schimb forma probabil. Si nu stiu cum fac. Vad "la fata locului".
Probabil ca ma intreb si de ce ma intreaba partenerul de dialog de 3 ori acelasi lucru.
Ideea era sa ai raspunsuri vii, spontane.
QUOTE
Nici nu am zis ca esti masina... Nici nu am inteles de ce cel ce raspunde a 3-a oara e masina, si nu cel ce intreaba a 3-a oara e masina?

Poate ca sunt amandoi la fel de mecanici. Dar in contextul discutiei era vorba in primul rand de cel ce raspunde.
QUOTE
Sau minciuna este ceea ce zici tu, cum ca eu marturisesc doar ce spun altii, si ca nu am trait nimic

Nu am zis ca nu ai trait nimic. Era vorba daca ai trait acea unitate despre care era vorba in citatul respectiv si care reflecta crezul tau.
QUOTE
Sau ca tu minti cand afirmi ca eu nu marturiesc pe Dumnezeu adevarat...
In acest fel, pot sa spun si eu ca tot ce spui tu este minciuna, doar pentru ca spui ceva... Daca merg pe logica ta, singurul adevar ce vine de la tine este doar cand nu "spui" nimic aici...

Clopotel, nu am zis ca tot ce scrii tu pe aici e minciuna. Imi atribui ceva ce nu am afirmat.
M'am referit clar la acel pasaj cu crezul tau.
QUOTE
In primul rand trebuie facute acele precizari pe care si tu si Marduk, le ignorati complet:
1. Eu cand spun ca, cred in Biblie, nu afirm ca mai cred si in altceva asa cum sustineti voi, adica nu sustin ca, cred si in Dumnezeu si in mamona, caci acest lucru este interzis expres de Biblie
2. Desi am afirmat pe alte topice cum am constientizat eu pe Dumnezeu in Sfanta Treime, acest lucru este total irelevant la acest topic (de fapt si acolo a fost), caci aici discutam doar de dogma (invatatura) ca atare... Trairile oricum odata puse in scris, devin ele insele dogme... Deci pretentia ta oricum e absurda si fara sens...
3. Tu cand marturisesti "in mod constient" ca Dumnezeu si Allah e acelasi lucru, o faci din traire sau din putul gandiri tale? Raspunde macar la acest punct 3.


1. NU comentez
2. Da'mi un link, sau un nume de topic te rog.
Cum adica discutam doar dogma ca atare? Invatatura asta nu e pentru oameni? Sau e pentru oameni, dar nu pentru cei prezenti?
Trairile puse in scris devin marturii. Pentru cei care au urechi de auzit, cum spune Iisus.
3. Asa cum am mai zis, pentru mine Dumnezeu este un cuvant cu care nu rezonez. Ce pot sa spun este ca am simtit marca adevarului si in scrieri crestine si in scrieri islamice, si in altele, pe care nu le mentionez aici.

Revin cu un raspuns si pentru intrebarea din celalalt post.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 29 Oct 2007, 04:53 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE
Dar acum sper sa vada si Gypsyhart de ce tot repet, ca desi e clar ce spun, vorbele mele nu sunt intelese, sau nu se vrea a fi intelese...
Ma intreb de ce nu te grabeti tu Gypsyhart sa clarifici cand vezi o asemenea eroare, si ma lasi pe mine sa repet? De ce nu spui tu: draga Veritas, Ortodoxia nu afirma niciunde ca ceilalti oameni sunt pacatosi? De ce nu clarifici tu, ce spun eu, anume ca este absurd sa afirmi ca Dumnezeul crestin si cel musulman este acelasi lucru, devreme ce marturisirea musulmana este contrara celei crestine, spunand clar ca Allah-ul musulman este altul decat Dumnezeul crestin in Sfanta Treime?

Pai in primul rand pentru ca nu ma consider crestin ortodox.
In al doilea rand, ce stiu despre "crezul" unui musulman este acea afirmatie care spune ca "Nu exista decat Dumnezeu, si un singur profet, Mohamed". Lasand la o parte partea a doua, prima parte nu vad cum contrazice crezul crestin.
QUOTE
Iar eu dau citate din Biblie, pentru ca am afirmat ca sunt ortodox, deci imi asum afirmatiile din Biblie, spre deosebire de Marduk, sau Gypsyhart, sau poate ca si tu, care zic ca respecta inclusiv Biblia, si Coranul si Vedele etc., dar de fapt neaga ce se spune in ele, si iau de bune doar propriile lor pareri, fara sa argumente de ce parerea proprie e mai breaza decat a Bibliei sau Coranului de ex....

Eu incerc pe masura puterilor mele sa descopar adevarul. Nu am citit Coranul, si nici Vedele. Faci presupuneri....
Parerea proprie e mai breaza cum zici tu, pentru ca desi poate fi total gresita, iti dezvolta simtul responsabilitatii.
Si nu exista asa ceva precum "parerea Bibliei". Exista marturiiile unor oameni, care sunt adunate in aceasta carte care se numeste "Biblie". Ai tendinta de a scoate subiectii umani din ecuatie, si sa te uiti la "dogma" ca la ceva abstract. NU degeaba faci comparatii cu matematica, stiintele exacte. Aceeasi eroare se face si acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Oct 2007, 06:46 PM
Mesaj #38


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Veritas
QUOTE
Eu nu mai argumentez, ca nu are rost

Pai ai argumentat ceva si nu am vazut eu?! sorry.gif
Pe de alta parte, imi pare rau, ca simt ca te-ai suparat, desi nu ai nici un motiv de suparare smile.gif

Draga Gypsyhart
Noi ne cunoastem demult, asa ca nu are rost sa vorbim cu ocolisuri, asa cum, poate, era cazul, sa vorbesc eu cu Veritas smile.gif
QUOTE
In mod normal nu neg. Dar schimb forma probabil. Si nu stiu cum fac. Vad "la fata locului".
Probabil ca ma intreb si de ce ma intreaba partenerul de dialog de 3 ori acelasi lucru.
Ideea era sa ai raspunsuri vii, spontane.
Stiu si inteleg ce vrei sa zici aici... Insa trebuie sa recunosti ca, chiar daca ii schimbi forma, de fapt spui acelasi lucru. Si eu am schimbat forma, evident, insa acest lucru nu te-a impiedicat sa ma acuzi ca repet ca un papagal...
Ok... si eu zic ca sunt papagal, prin urmare, ce e nefiresc la mine in a repeta ceva ca un papagal?! Eu zic ca este nefiresc sa repete ca un papagal, aceia care nu recunosc ca sunt papagali... Am dreptate sau nu?! smile.gif

Poate ca sunt amandoi la fel de mecanici. Dar in contextul discutiei era vorba in primul rand de cel ce raspunde.

Asa este...Numai repetarea raspunsului, este repetare de papagal, nu si repetarea intrebarii... thumb_yello.gif
QUOTE
Nu am zis ca nu ai trait nimic. Era vorba daca ai trait acea unitate despre care era vorba in citatul respectiv si care reflecta crezul tau.

Tu crezi ca "a trai acea unitate" este o experienta la indemana sau vointa omului?! Tu crezi ca cineva poate spune: acum ma duc in camera de meditatie sa experimentez "unitatea"? Nu...Nicidecum....Asta este deosebirea intre crestin si, sa zicem, alte religii, mai ales extrem orientale...
Caci "experienta" nu vine la vointa omului, ci la vointa lui Dumnezeu... Daca Dumnezeu ii da, ii descopera, are "experienta", daca nu, degeaba se agita el cu asane, golirea mintii si ale meditatii...Alea sunt cu totul alte experiente... Dar, in sfarsit, ... ce mi-a dat mie Dumnezeu sa traiesc, a fost mai mult decat edificator ca sa stiu ca este adevarat cum este marturisit in Ortodoxie, mai ales ca eu desconsideram total Ortodoxia la acea vreme, si nu era nici macar vreun om, in preajma mea, ca sa-mi spuna cu ce se mananca Ortodoxia... A trebuit, ulterior sa caut eu, si am primit ulterior si ajutor de la oameni...
QUOTE
QUOTE
In primul rand trebuie facute acele precizari pe care si tu si Marduk, le ignorati complet:
1. Eu cand spun ca, cred in Biblie, nu afirm ca mai cred si in altceva asa cum sustineti voi, adica nu sustin ca, cred si in Dumnezeu si in mamona, caci acest lucru este interzis expres de Biblie

1. NU comentez

Totusi, este un punct important al discutiei, si face parte chiar din subiectul discutei despre dogme...De aceea "nu comentez" nu lamureste nimic... smile.gif
Cel mult, ma face pe mine sa ma gandesc ca nu am formulat corect afirmatia... Pot sa o reformulez daca este scrisa ambiguu...

Cum adica discutam doar dogma ca atare? Invatatura asta nu e pentru oameni? Sau e pentru oameni, dar nu pentru cei prezenti?
Trairile puse in scris devin marturii. Pentru cei care au urechi de auzit, cum spune Iisus.


Ba da...Dogma sau invatatura, fara doar si poate este pentru oameni.. Fara discutie si nimeni nu contesta acest adevar evident...
Insa, noi aici dezbatem de fapt "legitimitatea" dogmei ca atare... Noi aici discutam principii.
Treaba cu trairile si marturiile este foarte interesanta si utila, insa am putea discuta aceasta pe un topic dedicat... De acord?!
Topicul de aici, desi a avut un motiv "de moment", generat de un dialog cu Marduk, ar putea fi folosit pentru a discuta principial, si nu numai, despre dogme...
QUOTE
3. Asa cum am mai zis, pentru mine Dumnezeu este un cuvant cu care nu rezonez. Ce pot sa spun este ca am simtit marca adevarului si in scrieri crestine si in scrieri islamice, si in altele, pe care nu le mentionez aici.

Eu stiu deja ca nu rezonezi cu cuvantul Dumnezeu... Am mai discutat asta odata... Ok...
Insa ar fi interesant de inteles ce inseamna mai exact ca ai simtit marca adevarului in crestinism si islamism, desi acestea vorbesc clar si fara echivoc despre Dumnezeul cu care nu rezonezi tu... Aici recunosc ca nu inteleg, si poate incerci sa ma lamuresti...
QUOTE
Pai in primul rand pentru ca nu ma consider crestin ortodox.

Pai ce are a face?! Ideea era de a corecta ceva ce si tu stii ca nu este adevarat... Si asta doar pentru a ma scuti pe mine sa repet (ca un papagal), corectand acel neadevar...
De ex. tu ai afirmat aici "Asa cum am mai zis, pentru mine Dumnezeu este un cuvant cu care nu rezonez"... Este clar ca ai repetat asta de cel putin doua ori, devreme ce singur recunosti ca ai mai zis asta..
Acum daca vine, de ex. Veritas, si afirma ca Gypsyhart rezoneaza cu cuvantul Dumnezeu, crezi ca eu o sa te las pe tine sa-l lamuresti ca nu este asa, consumandu-ti si a 3-a repetare, ultima, caci de la a 4-a urmeaza repetarile de papagal cool.gif
Evident ca nu o sa te las sa ajungi in aceasta situatie delicata, si din colegialitate, o sa-i spun eu cum ai zis tu de fapt... Asta era ideea... smile.gif

In al doilea rand, ce stiu despre "crezul" unui musulman este acea afirmatie care spune ca "Nu exista decat Dumnezeu, si un singur profet, Mohamed". Lasand la o parte partea a doua, prima parte nu vad cum contrazice crezul crestin.

Pai aceasta afirmatie contrazice crezul crestin atat direct, cat si indirect, caci este stiut ca pentru musulmani, Iisus Hristos nu este Dumnezeu, Unul in Sfanta Treime.
Prin urmare, Iisus Hristos nu este trecut nici la Dumnezeu, dar nici la profeti... Bine, nici nu ma mira ca musulmanii se contrazic in multe locuri, caci la un moment dat afirma ca este totusi un profet Iisus...
De asemenea, crestinii spun ca Duhul Sfant este Dumnezeu, Unul in Sfanta Treime, pe cand musulmanii spun ca Duhul Sfant este Arhanghelul Gavrill...
Acum iti este clar ca ce inteleg ei prin Allah, nu are cum sa fie ce intelegem noi prin Dumnezeu?
Deci afirmatia ca noi credem in acelasi Dumenzeu este total falsa... Chiar nu-mi dau seama de unde ar putea veni o asemenea idee nastrusnica...

Apropo, daca e pe aici cineva care se pricepe bine la islam, ar putea sa ma lamureasca, de ce Iisus nu este considerat Fiul lui Dumnezeu, desi este recunoscut in Coran ca este nascut din Fecioara? Nu inteleg acest rationament..Poate imi scapa ceva...
QUOTE
Eu incerc pe masura puterilor mele sa descopar adevarul. Nu am citit Coranul, si nici Vedele. Faci presupuneri....

Pai eu am presupus asta dupa vorbele tale, cand ai zis ca "ai simtit marca adevarului in scrierile crestine si musulmane"... M-am gandit, ca un mare papagal ce sunt, ca nu ai fi putut face asta, daca nu citeai macar Coranul...
QUOTE
Parerea proprie e mai breaza cum zici tu, pentru ca desi poate fi total gresita, iti dezvolta simtul responsabilitatii.

Am inteles acum... Si simtul asta al responsabilitatii in ce ar consta? Tot intr-o parere la fel de breaza ca si alte pareri proprii? Sau in ce? Este un al 6-lea simt?
QUOTE
Si nu exista asa ceva precum "parerea Bibliei". Exista marturiiile unor oameni, care sunt adunate in aceasta carte care se numeste "Biblie". Ai tendinta de a scoate subiectii umani din ecuatie, si sa te uiti la "dogma" ca la ceva abstract. NU degeaba faci comparatii cu matematica, stiintele exacte. Aceeasi eroare se face si acolo.
O sa spun pe puncte ca sunt cateva lucruri aici:
1. Pana la a crede in Cuvantul Bibliei, ea este o dogma abstracta...Asta e logic sper
2. Am mai discutat cu cineva urmatorul aspect: Biblia se adreseaza crestinilor. Pentru crestini Biblia nu este abstracta, caci ei cred cuvantul ei, dar mai mult, crestinii inteleg cuvantul ei... Daca scoti Biblia din Biserica, si o dai cuiva ce nu face parte din Biserica, atunci acela are o carte abstracta, daca nu crede nimic din ea (nu ma refer la fapte istorice, ci la cele duhovnicesti), iar daca acela incepe sa creada in ceva, atunci, sunt sanse mari (de fapt 100%) sa inteleaga aiurea si de aici rezulta erezia lui, si daca o accepta si altii, avem secta lui... Evident, va spune ca dogma lui e bazata pe Biblie, si va avea pretentia si ca este crestin, nu-i asa?
3. Pana la credinta, a discuta despre dogma ca atare, este la fel cu a discuta despre orice dogma abstracta, cum ar fi matematica de ex. Deci nu vad care este problema?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Oct 2007, 06:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Veritas
mesaj 29 Oct 2007, 09:49 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



[quote name='Clopotel' date='29 Oct 2007, 06:46 PM' post='593780']
Draga Veritas

Pai ai argumentat ceva si nu am vazut eu?! sorry.gif
Pe de alta parte, imi pare rau, ca simt ca te-ai suparat, desi nu ai nici un motiv de suparare smile.gif

Draga Gypsyhart
Noi ne cunoastem demult, asa ca nu are rost sa vorbim cu ocolisuri, asa cum, poate, era cazul, sa vorbesc eu cu Veritas smile.gif



Clopotelule, nu m-am suparat chiar deloc.... rolleyes.gif Si chiar mi se pare ca ai "ocolit" destul..nu ridica din spranceana, oricum nu ma astept sa intelegi, sau sa vrei sa intelegi...
Aici nu incercam sa ne convingem cu orice pretz unii pe altii de adevarurile in care credem, ci incercam sa dialogam.

Nu mai argumentez ca nu am de ce, si daca nici asta nu ai inteles, mi-am batut tastele degeaba...

Gypsyhart vad ca are mai mult rabdare, ii urez succes thumb_yello.gif

V
[b][/b]

Acest topic a fost editat de Veritas: 29 Oct 2007, 09:50 PM


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 30 Oct 2007, 12:13 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
Insa trebuie sa recunosti ca, chiar daca ii schimbi forma, de fapt spui acelasi lucru. Si eu am schimbat forma, evident, insa acest lucru nu te-a impiedicat sa ma acuzi ca repet ca un papagal...

Ei, nu te'am acuzat, ca nu sunt politai. Am adus o critica..constructiva, sper.
Si in cazul nostru, cel cu crezul in "Dumnezeul crestin" nu prea vad ce variatii de forma poti sa faci. Chiar tu zici ca "cine nu-L marturiseste asa pe Dumnezeu, este clar ca vorbeste despre un altul.." Deci modul in care ai pus problema excludea din start orice "variatii" de forma sa spunem.
QUOTE
Ok... si eu zic ca sunt papagal, prin urmare, ce e nefiresc la mine in a repeta ceva ca un papagal?! Eu zic ca este nefiresc sa repete ca un papagal, aceia care nu recunosc ca sunt papagali... Am dreptate sau nu?! smile.gif

Nu.
Pai uite ce e nefiresc: daca spui "sunt papagal" (desi eu n'am zis ca "esti", dar in fine) si continui in acelasi stil, asta arata ca nu ai constientizat aceasta..trasatura a manifestarilor tale. Adica doar preiei ce ti'am zis eu, in mod MECANIC. Acelasi lucru e valabil si cand afirmi "eu sunt cel mai mare pacatos". Preiei MECANIC ce a zis apostolul Pavel (parca).
QUOTE
Asa este...Numai repetarea raspunsului, este repetare de papagal, nu si repetarea intrebarii... thumb_yello.gif

Daca ai de'a face cu "papagali" cine te obliga sa fii ca ei?
QUOTE
Tu crezi ca "a trai acea unitate" este o experienta la indemana sau vointa omului?! Tu crezi ca cineva poate spune: acum ma duc in camera de meditatie sa experimentez "unitatea"? Nu...Nicidecum....Asta este deosebirea intre crestin si, sa zicem, alte religii, mai ales extrem orientale...

Nu asta era intrebarea. Intrebarea se referea la un "eveniment" din trecut....
QUOTE
Dar, in sfarsit, ... ce mi-a dat mie Dumnezeu sa traiesc, a fost mai mult decat edificator ca sa stiu ca este adevarat cum este marturisit in Ortodoxie, mai ales ca eu desconsideram total Ortodoxia la acea vreme, si nu era nici macar vreun om, in preajma mea, ca sa-mi spuna cu ce se mananca Ortodoxia... A trebuit, ulterior sa caut eu, si am primit ulterior si ajutor de la oameni...

Ai dat un raspuns, dar nu ai raspuns clar la intrebarea mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 30 Oct 2007, 12:17 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE
QUOTE

QUOTE

In primul rand trebuie facute acele precizari pe care si tu si Marduk, le ignorati complet:
1. Eu cand spun ca, cred in Biblie, nu afirm ca mai cred si in altceva asa cum sustineti voi, adica nu sustin ca, cred si in Dumnezeu si in mamona, caci acest lucru este interzis expres de Biblie


1. NU comentez


Totusi, este un punct important al discutiei, si face parte chiar din subiectul discutei despre dogme...De aceea "nu comentez" nu lamureste nimic... smile.gif
Cel mult, ma face pe mine sa ma gandesc ca nu am formulat corect afirmatia... Pot sa o reformulez daca este scrisa ambiguu...

Pai hai sa vedem.
Vrei sa stii daca cred in Dumnezeu?
Cred, adica vad si simt ca exista forte "deasupra" mea. E clar ca in lumea asta exista o ierarhie a..puterii sa spunem. Ca exista legi OBIECTIVE pe care daca nu le cunosti, nu ai decat de suferit.
Dar e prea mult pentru mine sa spun "cred in Dumnezeu".

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 30 Oct 2007, 12:21 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE
Insa, noi aici dezbatem de fapt "legitimitatea" dogmei ca atare... Noi aici discutam principii.
Treaba cu trairile si marturiile este foarte interesanta si utila, insa am putea discuta aceasta pe un topic dedicat... De acord?!

Nu sunt de acord. Nu poti sa faci abstractie de SUBIECT. Adica de subiectul cunoscator, ca sa nu se inteleaga altceva.
Aceasta separare dintre "tema" (principii) si "oameni" este artificiala.
QUOTE
Insa ar fi interesant de inteles ce inseamna mai exact ca ai simtit marca adevarului in crestinism si islamism, desi acestea vorbesc clar si fara echivoc despre Dumnezeul cu care nu rezonezi tu... Aici recunosc ca nu inteleg, si poate incerci sa ma lamuresti...

De cele mai multe ori cand aud sau vad cuvantul Dumnezeu, nu se misca nimic in mine. Insa uneori, la anumiti autori, la anumiti oameni cu care discut nu mai e chiar asa.
"Marca adevarului" se refera la o anumita senzatie care iti spune instant ca ce auzi e adevarat. Probabil ca e vorba de incaratura subtila (energetica) din acele cuvinte. De asta spun ca este foarte important CINE spune sau face ceva anume. Sa separi cine spune, de ce spune, inseamna sa tai legatura cu sursa a acelor cuvinte. Sa le iei viata....
QUOTE
Pai ce are a face?! Ideea era de a corecta ceva ce si tu stii ca nu este adevarat... Si asta doar pentru a ma scuti pe mine sa repet (ca un papagal), corectand acel neadevar...

Uite, vezi, iar presupui. De unde stii ca stiu? Daca ti'am zis ca nu ma consider crestin ortodox, inseamna ca nu cunosc foarte bine ce inseamna "sa fii crestin ortodox". Si din ce am vazut pana acum nici nu ma atrage sa aprofundez foarte tare.
QUOTE
Pai aceasta afirmatie contrazice crezul crestin atat direct, cat si indirect, caci este stiut ca pentru musulmani, Iisus Hristos nu este Dumnezeu, Unul in Sfanta Treime.
Prin urmare, Iisus Hristos nu este trecut nici la Dumnezeu, dar nici la profeti... Bine, nici nu ma mira ca musulmanii se contrazic in multe locuri, caci la un moment dat afirma ca este totusi un profet Iisus...
De asemenea, crestinii spun ca Duhul Sfant este Dumnezeu, Unul in Sfanta Treime, pe cand musulmanii spun ca Duhul Sfant este Arhanghelul Gavrill...

Am zis, lasand la o parte partea a doua, cea cu profetii, mesagerii samd.
In rest, nu comentez, pentru ca nu stiu sursa afirmatiilor tale.
QUOTE
Acum iti este clar ca ce inteleg ei prin Allah, nu are cum sa fie ce intelegem noi prin Dumnezeu?
Deci afirmatia ca noi credem in acelasi Dumenzeu este total falsa... Chiar nu-mi dau seama de unde ar putea veni o asemenea idee nastrusnica...

Nu imi este clar.
QUOTE
Pai eu am presupus asta dupa vorbele tale, cand ai zis ca "ai simtit marca adevarului in scrierile crestine si musulmane"... M-am gandit, ca un mare papagal ce sunt, ca nu ai fi putut face asta, daca nu citeai macar Coranul...

Decat sa presupui mai bine intrebi. Mi se pare mult mai sanatos. Cand am zis "scrieri crestine" m'am referit la Biblie si la Paul Ferrini (un autor contemporan). Cand ma zis "scrieri musulmane" m'am gandit la Inayat Khan, la povestile sufite....
QUOTE
Am inteles acum... Si simtul asta al responsabilitatii in ce ar consta? Tot intr-o parere la fel de breaza ca si alte pareri proprii? Sau in ce? Este un al 6-lea simt?

Nu stii ce inseamna simtul responsabilitatii? Mai sa fie...
Inseamna sa alegi si sa accepti consecintele alegerilor tale.
QUOTE
1. Pana la a crede in Cuvantul Bibliei, ea este o dogma abstracta...Asta e logic sper

Nu e logic. Chiar daca nu crezi, e clar ca exista o sursa REALA, nu abstracta.
QUOTE
2. Am mai discutat cu cineva urmatorul aspect: Biblia se adreseaza crestinilor. Pentru crestini Biblia nu este abstracta, caci ei cred cuvantul ei, dar mai mult, crestinii inteleg cuvantul ei... Daca scoti Biblia din Biserica, si o dai cuiva ce nu face parte din Biserica, atunci acela are o carte abstracta, daca nu crede nimic din ea (nu ma refer la fapte istorice, ci la cele duhovnicesti), iar daca acela incepe sa creada in ceva, atunci, sunt sanse mari (de fapt 100%) sa inteleaga aiurea si de aici rezulta erezia lui, si daca o accepta si altii, avem secta lui... Evident, va spune ca dogma lui e bazata pe Biblie, si va avea pretentia si ca este crestin, nu-i asa?

Eu nu vorbeam de faptul de a crede sau nu ce scrie in Biblie. Nu asta da caracterul abstract sau concret. Ma refeream la faptul orice zicere sau scriere are o SURSA. Abstractizarea asta inseamna sa excluzi sursa din ecuatie, ca fiind nerelevanta.
QUOTE
3. Pana la credinta, a discuta despre dogma ca atare, este la fel cu a discuta despre orice dogma abstracta, cum ar fi matematica de ex. Deci nu vad care este problema?!

Am zis mai sus care este problema. A separa subiectul care cunoaste de ceea ce cunoaste inseamna moarte. De asta dogmele astea nu mai atrag oamenii. Pentru ca nu mai au viata(energie) in ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 30 Oct 2007, 03:44 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(marduk @ 25 Oct 2007, 09:24 PM) *
Cred in DUMNEZEU, apoi a fost cuvantul.

Tot o dogma.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 30 Oct 2007, 04:28 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(gypsyhart @ 29 Oct 2007, 05:53 PM) *
1. Parerea proprie e mai breaza cum zici tu, pentru ca desi poate fi total gresita, iti dezvolta simtul responsabilitatii.

2. Si nu exista asa ceva precum "parerea Bibliei". Exista marturiiile unor oameni, care sunt adunate in aceasta carte care se numeste "Biblie". Ai tendinta de a scoate subiectii umani din ecuatie, si sa te uiti la "dogma" ca la ceva abstract. NU degeaba faci comparatii cu matematica, stiintele exacte. Aceeasi eroare se face si acolo.


1. Aici ne diferentiem: eu nu dau doi bani pe "parerea mea", pe cunoasterea dobandita din "parere". Mai degraba am ce discuta cu un musulman, budist, catolic, protestant care imi spune "Eu cred X pt. ca asa a spus mosul/bunicul/tata", decat cu cineva care afirma: "Cred cutare lucru pt. ca asa mi se pare mie".

2. Oamenii si parerea lor, realitatea ultima?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 30 Oct 2007, 05:08 PM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



andra, acum te legi de cuvinte. Chiar si asa, e mai bine sa ai pareri proprii decat sa le iei de'a gata de la altii. Daca le iei de'a gata esti doar un copil. Un copil nu are prea multa experienta de viata. E de asteptat sa adopte aceasta strategie. Dar la un adult....

Daca nu dai doi bani pe "parerea ta" inseamna nu ai deloc incredere in tine. Asa sa fie?

Termenul parere a fost folosit generic. Din cate imi amintesc, Clopotel l'a folosit mai intai in contextul discutiei. Normal ca parerile sunt doar un strat superficial din personalitatea unui om. Chiar si asa, unii oameni au "pareri" ami aproape de realitatea obiectiva altii mai departate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
motanul_incaltat
mesaj 30 Oct 2007, 05:20 PM
Mesaj #46


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 25 July 07
Forumist Nr.: 10.101



QUOTE(andra_v @ 30 Oct 2007, 04:28 PM) *
1. Aici ne diferentiem: eu nu dau doi bani pe "parerea mea", pe cunoasterea dobandita din "parere". Mai degraba am ce discuta cu un musulman, budist, catolic, protestant care imi spune "Eu cred X pt. ca asa a spus mosul/bunicul/tata", decat cu cineva care afirma: "Cred cutare lucru pt. ca asa mi se pare mie".


Bine, dar apelurile la autoritate, de genul "X a spus ca y, deci y e adevarat" sunt vazute ca erori in orice dezbatere.
Faptul ca cineva a spus ceva nu e un argument, poate fi cel mult un punct de plecare.


--------------------
Limitele lumii tale sunt cuvintele pe care le folosesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 30 Oct 2007, 06:40 PM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(motanul_incaltat @ 30 Oct 2007, 06:20 PM) *
Bine, dar apelurile la autoritate, de genul "X a spus ca y, deci y e adevarat" sunt vazute ca erori in orice dezbatere.
Faptul ca cineva a spus ceva nu e un argument, poate fi cel mult un punct de plecare.

Se intelege din postul meu ca apelul la autoritate nu e un argument. Dar in lumea educata respectul pt. traditie, pt. ce mi-au transmis parintii este vazut drept un semn de bun-simt. Desigur, nu in gasca de cartier.
Nu ma refeream la argumentatie, ci la atitudinea sufleteasca a interlocutorului.

Gypsy, parerea de sine nu are nimic comun cu increderea in sine. Am incercat sa explic si pe psihologie ca neincrederea in fortele proprii povine tocmai dintr-o prea mare indrazneala, supraevaluare. Adolescentul se crede Zeus, el le stie pe toate, incearca toate experientele, este refractar la orice autoritate. Iar cand se loveste cu capul de prag constata ca nu este atat de inteligent pe cat se credea si ii fuge pamantul de sub picioare. Cand aceasta razvratire se prelungeste pana la 40 si... asta e dovada de copilarie (la minte). Vreau sa fiu copil, dar la suflet, nu la minte.
Iar lozinci de genul: "Fii tu insuti!", "Nu lua de-a gata!", etc. nu fac decat sa-ti flateze mandria. Abia acum iei de-a gata niste produse ale mintii umane. Total necritic, cu impresia ca tu ai ales.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 31 Oct 2007, 11:07 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@andra
QUOTE
Gypsy, parerea de sine nu are nimic comun cu increderea in sine

Eu sunt de parere ca are biggrin.gif. Desigur, pana la "realitatea ultima" mai e.....

QUOTE
Adolescentul se crede Zeus, el le stie pe toate, incearca toate experientele, este refractar la orice autoritate. Iar cand se loveste cu capul de prag constata ca nu este atat de inteligent pe cat se credea si ii fuge pamantul de sub picioare. Cand aceasta razvratire se prelungeste pana la 40 si... asta e dovada de copilarie (la minte). Vreau sa fiu copil, dar la suflet, nu la minte.

E mult mai bine sa inveti ce este bine si ce este rau lovindu'te tu insuti de praguri, decat crezand orbeste ce iti spun ceilalti. Si revolta impotriva autoritatii, sau puterea de a spune NU, e o etapa necesara in evolutia unui om. Nu spun sa ramai fixat in aceasta atitudine. Nici in atitudinea de ascultare neconditionata nu ar trebui sa ramai fixat. Si vorbesc aici de oameni normali nu de sfinti sau iluminati.
QUOTE
Iar lozinci de genul: "Fii tu insuti!", "Nu lua de-a gata!", etc. nu fac decat sa-ti flateze mandria. Abia acum iei de-a gata niste produse ale mintii umane. Total necritic, cu impresia ca tu ai ales.

Mandria inseamna sa te simti mai breaz ca altii. A te compara adica. A fi tu insuti inseamna sa nu te mai compari. Lucru dificil, recunosc.
Conteaza contextul in care se spun cuvintele respective.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Oct 2007, 11:58 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 29 Oct 2007, 09:15 AM) *

QUOTE
orice dogma este invatataura si orice invatatura este dogma...

Daca tu asa crezi! Eu cred ca atunci cand inveti ceva trebuie sa o faci cu placere, altfel devii un mare ipocrit.

QUOTE
cuvantul "draga", care este un cuvant foarte frumos din limba romana si care inseamna "care este iubit, respectat, nepretuit etc".

Cuvantul "draga" este de origine slava, unul din multele cuvinte de origine slava care formeaza limba romana.
QUOTE
Oare nu ne-a poruncit noua Iisus Hristos sa ne iubim aproapele?! Ori la aceasta invatatura tu sari din decor si zici ca esti dragalasi si aratos, de parca ar interesa pe cineva asta... hh.gif

Eu cred ca Isus nu ne-a poruncit nimic, doar a incercat sa ne arate o cale pe care s-o urmam, restul este dogma.
QUOTE
Dogma este invatatura indiferent daca este obligatiorie sau nu pentru cineva...
Iar ca este obligatorie, este imporopriu spus, ca nu este impusa cu forta de nimeni, ci fiecare si-o asuma constient si e raspunzator pentru ce-si asuma...

Sa sti ca prezenta icoanelor in clasele de scoala reprezinta o impunere dogmatica, dar asta este o alta discutie, nu?
QUOTE
Fiecare poate crede intr-un dumnezeu, fie dintr-o alta dogma, fie inventat de el, asa cum este cazul tau... Dumnezeul in care crezi tu este unul inventat de tine, sau inspirat din alte dogme.

Nu eu l-am inventat pe Dumnezeu, iar Dumnezeu este unic nu poate fi inspirat de dogme sau religii. Clerul insa se foloseste de dogma pentru a-si proteja puterea si pozitia sociala in cadrul comunitatilor umane, crescute si educate in spiritul unei dogme, ori care ar fi ea.
QUOTE
Culmea este ca tu desi negi dogmele ca atare, totusi le iei in seama si faci ghiveci din ele...

Tocaniţă, ghiveciul imi face rau la stomac mwah1.gif
QUOTE
De ex. ai putea sa-mi spui de unde ai auzit tu de Iisus Hristos?! Nu cumva din dogma crestina? Sau sustii ca ai avut o revelatie?

De vreme ce am fost botezat crestin si crescut de catre crestini, firesc am auzit de Isus de la crestini. Dupa ce a inceput sa ma preocupe istoria am inteles cu adevarat ce dorea de fapt Isus sa transmita oamenilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 31 Oct 2007, 12:16 PM
Mesaj #50


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Gypsyhart,
QUOTE
Ei, nu te'am acuzat, ca nu sunt politai. Am adus o critica..constructiva, sper.

De acord... Cam tot ce critici tu e constructiv smile.gif
QUOTE
Pai uite ce e nefiresc: daca spui "sunt papagal" (desi eu n'am zis ca "esti", dar in fine) si continui in acelasi stil, asta arata ca nu ai constientizat aceasta..trasatura a manifestarilor tale.
Sau poate ca eu recunosc ca sunt papagal, ca sa fiu mai pe intelesul tau, chiar si atunci cand repet ceva. Am observat ca pana nu fac eu aceste precizari de la inceput, oamenii se cramponeaza de ele... Asa le iau o grija?! smile.gif
QUOTE
Adica doar preiei ce ti'am zis eu, in mod MECANIC.

Cum ti-am spus, este doar impresia ta ca eu preiau mecanic de la tine, in fapt eu te-am ajutat sa treci peste acest impediment, anume ca eu repet cave ca un papagal. Daca nu faceam precizarea ca de fapt eu chiar sunt papagal, probabil tot la stadiul acela ramaneam cu discutia... Acum cand intelegi ca de fapt un papagal nu poate repeta decat ca un papagal, sper ca ai trecut de acest aspect, si te concentrezi si asupra a ceea ce vreau sa zic cu adevarat... smile.gif
QUOTE
Acelasi lucru e valabil si cand afirmi "eu sunt cel mai mare pacatos". Preiei MECANIC ce a zis apostolul Pavel (parca).

Pai tocmai de aceea eu nu am dorit sa scriu aici nimic despre "trairi" as acum sugerai tu, caci dupa cum vad, aceste "trairi" nu sunt reale decat la tine... Cand le afirma altul ele sunt "preluate mecanic" pentru tine... Evident chiar nu-ti trece prin cap ca eu cred cu adevarat ca sunt cel mai mare pacatos...
De aceea nici nu incerc sa te conving ca as crede asa ceva cu adevarat, ca ar fi inutil...
QUOTE
Nu asta era intrebarea. Intrebarea se referea la un "eveniment" din trecut....

Devreme ce "trairile reale" odata scrise aici, devin "preluari mecanice", ce rost are sa mai vorbim despre ele? Ar insemna sa acceptam ca acestea sa fie duse in derizoriu, ceea ce banuiesc ca nimanui nu-i face placere... Insa a discuta pe marginea dogmelor implica doar un exercitiu intelectual smile.gif Nu am cum sa cer mai mult aici...
QUOTE
Ai dat un raspuns, dar nu ai raspuns clar la intrebarea mea.
Probabil tu astepti un anumit raspuns... Daca nu-l intuiesti deja din ce am spus aici si pe alt topic, degeaba as mai adauga ceva... Repet, tot "preluare mecanica" ar fi pentru tine...
Dar sa stii ca e de inteles sa ai aceasta atitudine... Este una normala, sau nu crezi ca aduc vreun repros...
QUOTE
Vrei sa stii daca cred in Dumnezeu?

Nu... Ai precizat deja aici, si stiu chiar de mai demult, ca "nu rezonezi" cu (cuvantul) Dumnezeu...
QUOTE
Cred, adica vad si simt ca exista forte "deasupra" mea. E clar ca in lumea asta exista o ierarhie a..puterii sa spunem. Ca exista legi OBIECTIVE pe care daca nu le cunosti, nu ai decat de suferit.
Asta asa este, si nimeni nu a contrazis asta aici, desi nu neg totusi ca ar putea fi cineva...
QUOTE
Dar e prea mult pentru mine sa spun "cred in Dumnezeu".

Nu cred ca iti cere cineva sa spui ca ai crede in ceva in ce nu crezi smile.gif
E ok...smile.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 31 Oct 2007, 01:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 31 Oct 2007, 03:38 PM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Clopotel
QUOTE
Sau poate ca eu recunosc ca sunt papagal, ca sa fiu mai pe intelesul tau, chiar si atunci cand repet ceva. Am observat ca pana nu fac eu aceste precizari de la inceput, oamenii se cramponeaza de ele... Asa le iau o grija?! smile.gif

Si daca se cramponeaza e problema lor. Sau a mea, in cazul de fata.
QUOTE
Cum ti-am spus, este doar impresia ta ca eu preiau mecanic de la tine, in fapt eu te-am ajutat sa treci peste acest impediment, anume ca eu repet cave ca un papagal. Daca nu faceam precizarea ca de fapt eu chiar sunt papagal, probabil tot la stadiul acela ramaneam cu discutia... Acum cand intelegi ca de fapt un papagal nu poate repeta decat ca un papagal, sper ca ai trecut de acest aspect, si te concentrezi si asupra a ceea ce vreau sa zic cu adevarat... smile.gif

Pai discutam inca despre papagali. Se pare ca n'am trecut de acest aspect.. biggrin.gif
Eu m'am referit la o afirmatie punctuala de a ta cand am zis ca repeti ca un papagal. Sa inteleg ca iti retragi acel afirmatii?
QUOTE
Devreme ce "trairile reale" odata scrise aici, devin "preluari mecanice", ce rost are sa mai vorbim despre ele? Ar insemna sa acceptam ca acestea sa fie duse in derizoriu, ceea ce banuiesc ca nimanui nu-i face placere... Insa a discuta pe marginea dogmelor implica doar un exercitiu intelectual smile.gif Nu am cum sa cer mai mult aici...

E adevarat ca atunci cand spui de la tine cum se spune, poti fi luat in ras. Dar mi se pare mult mai folositor decat exercitiul intelectual de care zici.
QUOTE
Probabil tu astepti un anumit raspuns... Daca nu-l intuiesti deja din ce am spus aici si pe alt topic, degeaba as mai adauga ceva... Repet, tot "preluare mecanica" ar fi pentru tine...

Pai initial asteptam un raspuns de tipul da sau nu. Dar acum imi dau seama ca tu ai alt tip de raspuns. PE care nu esti f dornic sa mi'l impartasesti. Asta e. Nu mai insist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Oct 2007, 07:01 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Draga Clopotel
QUOTE
1. Adica tu dai sfaturi la altii, dar tu nu esti de acord cu ele? Tu esti franciscan de ne recomanzi noua ortodocilor sa devenim franciscani?

Nu invatatura, nu sfaturile trebuie sa le luati de la cei care sunt umili, in ortodoxie exista calugari extrem de binevoitori, smeriti, piosi. Istitutia bisericii trebuie transformata, trebuie renuntat la fast, grandoare. In opinia mea biserica secolului 21 trebuie sa fie langa oameni nu sa conduca oamenii, sa-i idoctrineze sau sa-i foloseasca doar ca resurse financiare.
QUOTE
2. Noi avem pe Sfintii Parinti, care ne-au invatat traiul crestin adevarat, in saracia de buna voie, smerenie si iubirea de aproapele...

Si cum aplica institutia bisericii aceste invataturi? Doar in chili si la mireni, pentru clerul conducator si popi, fast, odajdii bogate, masini alese, meschinarii si ipocrizii.
QUOTE
Intemeietorul sectei lor a fost Francisc de Assisi

Secta ? In opinia ta cei care nu respecta dogma sunt sectanti nicidecum credinciosi satui de atitudinea bisericii.
QUOTE
3. Wow... ce vorbe mari si goale... Asa te autoamagesti tu, ca invatatura lui Dumnezeu este spalarea creierului si de aceea stai departe de Dumnezeu si ti-ai inventat tu altul, care nu-ti spala creierul pe fata, ci mai subtil...

Crezi ca daca nu cred in biserica, nu cred in Dumnezeu, dupa cum spuneam pot sa ma rog lui Dumnezeu si fara sa intru in biserica, fara sa ma duc la popa. Credinta este totul, este forta ca va schimba biserica o va reforma si o va aduce la ceea ce vor oamenii de la biserica..
QUOTE
4. Inteleg ca ai ales sa ti-l speli singur... Ok... e democratie...
Sau tu traiesti cu iluzia ca nu ai creierul spalat si nu esti sub nici o dogma, fie ea chiar proprie..

Pe cap ma spal singur, creierul insa nu mi-l spala nimeni.
QUOTE
5. Fals... Nu simplu fapt de a adopta dogma te face crestin, ci punerea in fapta a poruncilor lui Dumnezeu...

Deci daca nu tin cont de dogma, dar pun in fapt poruncile lui Dumnezeu, voi fi un bun crestin? Pai cred ca te contrazici un pic, referitor la dogma.
QUOTE
6. Prin fapta te arati a fi crestin, nu doar modul declarativ... Asa si inchizitorii erau "crestini", dar doar din gura, ca fapta ii arata ca fiind slujitorii satanei...

Pai inchizitorii erau slujitorii bisericii catolice. Biserica ortodoxa este mai ipocrita, exclude si marginalizeaza pe cei de alta parere. Cei ce au alte pareri devin nebunii satului, proscrisii, etc.
QUOTE
7. Iar cei inselati, adica doar cu idei proprii si preconcepute, ii cred pe cuvant pe inchizitori, si cred si ei ca erau crestini...
Dar pe "dumenzeul" tau cine l-a descoperit? Ai zis ca si tu crezi intr-unul?

Eu nu am fost si nu voi fi de acord cu nici una dintre atitudini, nici catolica nici ortodoxa.
Dumnezeul “meu” exista nu trebuie descoperit, relevant, trebuie doar sa ai credinta.

QUOTE
8. Pai asta e cu totul altceva decat ce ai zis in postul trecut... Evident ca daca un om respecta ceva, incerci sa intelegi ceea ce respecta si de ce respecta.. Insa daca se vede a fi total gresit si fals, care ar fi impedimentul sa arunci acea dogma la gunoi? (evident impropriu spus la gunoi)

Nu inteleg ce vrei sa spui aici??

QUOTE
9. Fals... Este un rationament ilogic... Omul este om si il respecti pentru ca e om si il respecti indiferent de invatatura lui... Daca acest om emite o invatatura gresita, falsa si mincinoasa, de ce sa respecti falsul si minciuna?!

De unde sti ca este fals, mincinos, aplicand dogma?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Oct 2007, 07:11 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Draga Clopotel,

QUOTE
1. Biblia nu a fost sfintita de oameni - iata minciuna de la care ai plecat...

Da cei care sfintesc Biblia sunt extraterestri, sfinti, martiri, sau sipmlii preoti care detin “tainele” pentru sfintirea Bibliei.
QUOTE
2. Fals... Omul nu a fost creat cazut in pacat, ci a cazut el singur...
Tu pe ce baza spui ca asa a fost creat omul? Din mintea ta?!

Eu nu gasesc nicio vina omului, Evei, pentru caderea in pacat. Din contra vad doar efectul unui conflict intre Dumnezeu si satan. Cu alte cuvinte umanii sunt doar victime colaterale.
QUOTE
3. Evident ca ai voie.Nu am spus ca nu ai voie... E distractiv doar ca nu realizezi ca propriile idei formeaza propria ta dogma... Ori tu razi de altii ca au dogme si tu nu... Iata ca si tu ai dogma ta, fie ea si proprie...

Din fericire inca nu am ajuns acolo, dar cine stie dupa mine poate altii vor face ceea ce au facut crestinii, musulmanii, etc. Vor interpreta ideile mele ca pe o dogma.
QUOTE
4. Spune sincer: nu-i asa ca te enerveaza cuvantul dogma? (nu esti singurul, in general pe liberi cugetatori ii enerveaza, ca prin acest cuvant ii condamna pe altii, desi si ei sunt sub propriile dogme)

Nu, nu ma enerveaza, incerc doar sa arat ca dogma inseamna inrolare, renuntarea la propria-ti constiinta, sclavia spirituala. Liber cugetatorii, sectantii, altii, asa percep dogmaticii pe ceilalti care nu impartasesc credinta lor.
QUOTE
5. Sunt foarte multi, stai tu linistit...
Dar aceeasi intrebare de ce nu ti-ai pus-o si tie?! De unde stii tu ca ideile tale vin de la Dumnezeu? Sau daca tie iti par bune, e musai sa vina de la El?

Nu-mi pune in gura ceea ce nu am spus. Niciodata nu am spus ca ideile mele vin de la Dumnezeu. Cunosc stilul de a denigra o incercare de a evada din dogma, denigrare, barfa, atribuire de idei stupide. Asa stiu dogmaticii sa distruga spiritele.
QUOTE
6. Greseala capitala este doar in ochii unor eretici cu viziune gnostica... In fapt, Irineu si alti Parinti nu au facut decat sa separe graul de neghina, privind cartile sfinte... Inca din acele vremuri aparusera falsuri grosolane, eretice...

Si de unde au stiut Irineu si Sfintii Parinti care este graul si care este neghina, de la Dumnezeu? Asa au aparut ereticii si cei care i-au ars pe rug.
QUOTE
7. Insa nu am inteles de ce vrei sa ma contrazici, daca nu ai argumenete... Daca era vorba de alt subiect de discutie, probabil ca nu-mi pasa daca ma contraziceai fara argumente... Insa aici, nu am cum, trebuie sa ma contrazici cu argumente.... E chiar bine de stiut daca ai vreunele...Pana acum insa, le-ai tinut secrete smile.gif

Pentru tine nici argumentele nu ar fi indeajuns, din contra ai cauta sursa acestor argumente si ai incerca sa le denigrezi sa le desfiintezi.

Acest topic a fost editat de marduk: 31 Oct 2007, 07:14 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Oct 2007, 07:19 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Draga Clopotel,

QUOTE
Genul asta de afirmatii, iti arata practic neputinta in a-ti argumenta propriile idei...

Nu, nu gasesc necesar sa dezvalui unui dogmatic argumentele mele, oricum nu le-ar lua in seama si ar incerca sa le demonteze.

QUOTE
Inteleg ca o dai acum la intors cand ai vazut ca ai dat-o-n bara, si m-ai contrazis aiurea... Ok... nici o problema, sunt obisnuit cu astfel de stratageme...


Fi sigur ca mesajul lui Isus a fost ales din neghina de catre Irineu & Co.

QUOTE
Dar tu ai inteles pana la urma, la ceea se referea Iisus in templu, prin expresia "Casa Mea", atunci cand ii alunga pe vanzatori de acolo? Poti sa spui la ce se referea cu cuvintele tale din propriile idei, adica din dogma ta?

Nu se referee in niciun caz la o constructie fizica oricare ar fi ea, ci la Biserica din sufletul fecarui credincios. Acea trebuie sa fie Casa Lui, nu mandria reflectata prin fel de fel de arhitecturi fastuoase.

P.S.

Dupa cum observi si aici pe forum actioneaza un fel de "dogma" nu poti posta totul odata, probabil din motive tehnice, nu religioase. thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 31 Oct 2007, 09:17 PM
Mesaj #55


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Marduk,
QUOTE
Deci daca nu tin cont de dogma, dar pun in fapt poruncile lui Dumnezeu, voi fi un bun crestin? Pai cred ca te contrazici un pic, referitor la dogma.
Pai eu tot iti repet ca dogma este chiar Invatatura lui Dumnezeu... Deci dupa care logica afirmi ca daca nu ti cont de Invatatura sau poruncile lui Dumnezeu ai fi un bun crestin?! Nu vezi ca de fapt tu te contrazici?!
QUOTE
Pai inchizitorii erau slujitorii bisericii catolice.
Posibil insa asta nu-i face automat crestini... Aici poti sa-ti schimbi dogma ca e gresita evident...
QUOTE
Biserica ortodoxa este mai ipocrita, exclude si marginalizeaza pe cei de alta parere.
Si aici poti sa-ti schimbi propria dogma ca dupa cum vezi e mincinoasa rau... Biserica Ortodoxa nu marginalizeaza pe nimeni... De unde scoti aceste minciuni?! De ce nu dai un exemplu concret si te lansezi doar in acuzatii false?!
QUOTE
Cei ce au alte pareri devin nebunii satului, proscrisii, etc.
Asta poate dupa dogma ta, insa nu generaliza...
QUOTE
Eu nu am fost si nu voi fi de acord cu nici una dintre atitudini, nici catolica nici ortodoxa.
Dumnezeul “meu” exista nu trebuie descoperit, relevant, trebuie doar sa ai credinta.

Si tu ai credinta in ce?! Intr-un dumnezeu imaginat de tine, nu-i asa?! Te gandesti ca poti sa-l modelezi cum vrei si te culci pe propriile pareri...Ok...
QUOTE
Da cei care sfintesc Biblia sunt extraterestri, sfinti, martiri, sau sipmlii preoti care detin “tainele” pentru sfintirea Bibliei.

Constat cu regret ca vorbesti despre lucruri ce nu le intelegi... Biblia este sfanta pentru ca in ea este scris cuvantul lui Dumnezeu, nu ca ar fi sfintit-o vreun om...
QUOTE
Eu nu gasesc nicio vina omului, Evei, pentru caderea in pacat.

Desigur neascultarea de Dumnezeu nu este o vina dupa dogma ta...
QUOTE
Cunosc stilul de a denigra o incercare de a evada din dogma, denigrare, barfa, atribuire de idei stupide. Asa stiu dogmaticii sa distruga spiritele
Adica nu te-ai prins ca si tu esti prins in propria ta dogma? Deci si tu esti dogmatic si stii cum sa "distrugi spiritele"... Apropo tu ce intelegi prin "distruge spiritele"? In dogma ta exista notiunea de spirit? Intreb pentru ca stiu ca exista dogme in care aceasta notiune nu exista...
QUOTE
Nu, nu gasesc necesar sa dezvalui unui dogmatic argumentele mele, oricum nu le-ar lua in seama si ar incerca sa le demonteze.

Pai argumentele tale nu inseamna dogma ta?
Iar chestia cu demontatu nu este sportu' tau? Nu tu ma contrai de fiecare data? Am deschis doar acest topic sa aflu daca ai si argumente pertinente pentru faptul ca nu esti de acord cu mine... Nu ca as tine sa fii de acord cu mine... Insa de regula cand contrazici pe cineva, aduci un argument, o justificare cumva...
Practic inteleg ca dogma ta nu seamana cu a mea, insa nu doresc decat sa spui ce spune dogma ta acolo unde nu e de acord cu dogma mea...

Fi sigur ca mesajul lui Isus a fost ales din neghina de catre Irineu & Co.

Apropo, ca tot eviti sa raspunzi la asta... Cum a patruns in dogma ta Iisus Hristos, daca nu e "imprumutat" din dogma crestina?
QUOTE
Nu se referee in niciun caz la o constructie fizica oricare ar fi ea, ci la Biserica din sufletul fecarui credincios.

O...Doamne! hh.gif Nici cand Biblia spune explicit despre ce e vorba tu nu intelegi.... Pai atunci nici nu mai ma mir ca nu intelegi despre ce discutam... sad.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 31 Oct 2007, 09:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Nov 2007, 01:52 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 31 Oct 2007, 09:17 PM) *

Draga Clopotel,
QUOTE
Pai eu tot iti repet ca dogma este chiar Invatatura lui Dumnezeu...

No coment
QUOTE
Posibil insa asta nu-i face automat crestini... Aici poti sa-ti schimbi dogma ca e gresita evident...

Cum poti sa-mi schimb dogma daca mai sus afirimi ca dogma este "Invatatura lui Dumnezeu" unsure.gif
QUOTE
Si aici poti sa-ti schimbi propria dogma ca dupa cum vezi e mincinoasa rau... Biserica Ortodoxa nu marginalizeaza pe nimeni... De unde scoti aceste minciuni?! De ce nu dai un exemplu concret si te lansezi doar in acuzatii false?!

Tu ca si credincios ortodox nu te simti marginalizat ca la conducerea BOR sunt azi masoni si securisti? In ce fel reactionezi tu spre apararea credintei tale?
QUOTE
Si tu ai credinta in ce?! Intr-un dumnezeu imaginat de tine, nu-i asa?! Te gandesti ca poti sa-l modelezi cum vrei si te culci pe propriile pareri...Ok...

Asa cum am mai spus eu cred in Dumnezeu, ii spun asa deoarece asa am infatat ca se rosteste in romana numele sau. Daca eram islamist il numeam Alah, etc. Dumnezeu este si nimic mai mult. Tot ce este dupa el sunt inchipuirile oamenilor, dorinta unora de a controla masele si puterea. Din pacate pentru ei au creat o lume artificiala, credinta este totul restul se poate prabusii in cateva secunde.
QUOTE
Constat cu regret ca vorbesti despre lucruri ce nu le intelegi... Biblia este sfanta pentru ca in ea este scris cuvantul lui Dumnezeu, nu ca ar fi sfintit-o vreun om...

Asta este ceea ce crezi tu, nu pot si nici nu vreau sa comentez deoarece consider ca respectul fata de credinta unui individ este foarte important. Spre deosebire de tine care consideri ca nu inteleg nimic din ceea ce vrei tu sa inteleg sau ce crezi tu ca trebuie sa inteleg.
QUOTE
Desigur neascultarea de Dumnezeu nu este o vina dupa dogma ta...
Adica nu te-ai prins ca si tu esti prins in propria ta dogma? Deci si tu esti dogmatic si stii cum sa "distrugi spiritele"... Apropo tu ce intelegi prin "distruge spiritele"? In dogma ta exista notiunea de spirit? Intreb pentru ca stiu ca exista dogme in care aceasta notiune nu exista...

Nu am o dogma a mea. Respectul fata de Dumnezeu nu neascultarea. Spiritele daca exista nu pot fi distruse dar pot fi modelate. Dupa mine este o gresala sa distrugi un spirit. Nu am o dogma dar cred in notiunea de spirit. Depinde ce intelege fiecare prin spirit si spiritualitate.
QUOTE
Pai argumentele tale nu inseamna dogma ta?
Iar chestia cu demontatu nu este sportu' tau? Nu tu ma contrai de fiecare data? Am deschis doar acest topic sa aflu daca ai si argumente pertinente pentru faptul ca nu esti de acord cu mine... Nu ca as tine sa fii de acord cu mine... Insa de regula cand contrazici pe cineva, aduci un argument, o justificare cumva...
Practic inteleg ca dogma ta nu seamana cu a mea, insa nu doresc decat sa spui ce spune dogma ta acolo unde nu e de acord cu dogma mea...

Totul este mult mai simplu.(V.T. Exod 20)
QUOTE
Apropo, ca tot eviti sa raspunzi la asta... Cum a patruns in dogma ta Iisus Hristos, daca nu e "imprumutat" din dogma crestina?

Isus este un personaj istoric, atestat documentar, nu numai in Biblie. Am mai spus, Isus a fost exponentul unei noi gandiri religioase, daca aceasta gandire venea de la Dumnezeu sau nu vom afla la judecata de apoi.
QUOTE
O...Doamne! hh.gif Nici cand Biblia spune explicit despre ce e vorba tu nu intelegi.... Pai atunci nici nu mai ma mir ca nu intelegi dang de espre ce discutam... sad.gif,

Nu-l mai invoca pe Dumnezeu, uitatate in jurul tau. Vezi in aceasta lume vrerea lui Dumnezeu, respectul fata de poruncile Sale. Ce si-a dorit Isus si ce a iesit? O dogma inchistata, ipocrizia oamenilor care vor sa profite din orice conjunctura. Dominatia politicului asupra credintei, folosirea puterii pentru dominarea celor saraci. Manipularea, mandria, trufia, bogatia toate ridicate la rang de conduita decenta si demna de urmat de toti ceilalti. Lasati dogma deoparte si coborati printre credinciosii care au nevoie de CREDINTA, nu de invataturi biblice pe care nici cei care le transmit nu le inteleg dar le repeta la nesfarsit fara folos. Credinta se pierde pe zi ce trece si este inlocuita de noi "religii".

Acest topic a fost editat de marduk: 3 Nov 2007, 01:56 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 3 Nov 2007, 07:07 PM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(marduk @ 3 Nov 2007, 02:52 PM) *
1. Tu ca si credincios ortodox nu te simti marginalizat ca la conducerea BOR sunt azi masoni si securisti? In ce fel reactionezi tu spre apararea credintei tale?

2. Asa cum am mai spus eu cred in Dumnezeu, ii spun asa deoarece asa am infatat ca se rosteste in romana numele sau. Daca eram islamist il numeam Alah, etc. Dumnezeu este si nimic mai mult. Tot ce este dupa el sunt inchipuirile oamenilor, dorinta unora de a controla masele si puterea. Din pacate pentru ei au creat o lume artificiala, credinta este totul restul se poate prabusii in cateva secunde.

3. Nu am o dogma a mea. Respectul fata de Dumnezeu nu neascultarea. Spiritele daca exista nu pot fi distruse dar pot fi modelate. Dupa mine este o gresala sa distrugi un spirit. Nu am o dogma dar cred in notiunea de spirit. Depinde ce intelege fiecare prin spirit si spiritualitate.
[...]
Isus este un personaj istoric, atestat documentar, nu numai in Biblie. Am mai spus, Isus a fost exponentul unei noi gandiri religioase, daca aceasta gandire venea de la Dumnezeu sau nu vom afla la judecata de apoi.

4. Nu-l mai invoca pe Dumnezeu, uitatate in jurul tau. Vezi in aceasta lume vrerea lui Dumnezeu, respectul fata de poruncile Sale. Ce si-a dorit Isus si ce a iesit? O dogma inchistata, ipocrizia oamenilor care vor sa profite din orice conjunctura. Dominatia politicului asupra credintei, folosirea puterii pentru dominarea celor saraci. Manipularea, mandria, trufia, bogatia toate ridicate la rang de conduita decenta si demna de urmat de toti ceilalti. Lasati dogma deoparte si coborati printre credinciosii care au nevoie de CREDINTA, nu de invataturi biblice pe care nici cei care le transmit nu le inteleg dar le repeta la nesfarsit fara folos. Credinta se pierde pe zi ce trece si este inlocuita de noi "religii".


1. Asa popor, asa conducatori.
Conceptul de "marginalizat" este cunoscut in vocabularul parvenitilor. Un om religios nu are si nu doreste nimic. Nu aspira la functia de patriarh, care nu are nici o relevanta in plan duhovnicesc. In fata lui Dumnezeu nu are nici o importanta daca esti rege, sclav, muncitor, patron, ierarh, ori simpu monah, daca intri sau nu in Altar. Aici ne diferentiaza numai virtutile, singurele care ne fac mari sau mici.
Cand am ierarhi si preoti nevrednici ma rog pt. sufletul meu, pt. ei, pt. cei din jur si fac eforturi pt. desavarsirea mea morala. Nu-mi pierd timpul judecand aproapele, care mai mult ca sigur are mai multe virturi/merite decat mine. Orice clipa este pretioasa si nu mi-o petrec "vazand paiul din ochiul fratelui".

2, 3. Dogma. Eu cred in Iisus, "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata", iar tu nu. Iti respect optiunea, dar ma deranjeaza ca afirmi faptul ca nu ai o dogma. Relativismul religios este si el o dogma, credinta intr-un "ungrund" din care au iesit toate religiile, toti zeii este o dogma.

4. Vrei sa spui ca religia crestina este responsabila pt. ipocrizia oamenilor? Pana la raspandirea crestinismului conducatorii nu s-au folosit de religie pt. manipularea maselor? Iar masele americane nu sunt manipulabile de catre "cruciatii atei", cu tot relativismul lor moral-religios?

Vrei sa argumentezi de ce Credinta pierde teren in fata Invataturilor biblice? Ce inseamna credinta? Si de ce credinta este incompatibila cu Biblia?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Nov 2007, 04:19 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(andra_v @ 3 Nov 2007, 07:07 PM) *

QUOTE
1. Asa popor, asa conducatori.

Eu am renuntat la principiul asta de ani buni. In zilele noastre, poporul nu mai are legatura cu conducatorii. Legatura este "intermediata" de mijloacele media, unde un conducator prost poate deveni un conducator bun si invers. Bulversarea realitatii este apanajul modernismului, in antichitate doar preotii puteau face asta, azi televiziunile, radiourile, ziarele si internetul au luat locul preotilor antici. Cateva "focuri" ici colo, un pic de exagerare si ai un caz dezbatut de intreaga planeta.
QUOTE
Un om religios nu are si nu doreste nimic. Nu aspira la functia de patriarh, care nu are nici o relevanta in plan duhovnicesc.

Un om religios trebuie sa-si doreasca cu siguranta ceva, calea spre mantuire, rascumpararea pacatelor, indreptarea altor credinciosi, etc. Patriarhul este parintele spiritual al BOR, este cel in care romanii cred cel mai mult (conf. sondajelor). De la acest om se asteapta izbavirea, calea ce trebuie urmata.
QUOTE
In fata lui Dumnezeu nu are nici o importanta daca esti rege, sclav, muncitor, patron, ierarh, ori simpu monah, daca intri sau nu in Altar. Aici ne diferentiaza numai virtutile, singurele care ne fac mari sau mici.

Corect, partea cu virtutiile mai poate fi dezbatuta.
QUOTE
Cand am ierarhi si preoti nevrednici ma rog pt. sufletul meu, pt. ei, pt. cei din jur si fac eforturi pt. desavarsirea mea morala. Nu-mi pierd timpul judecand aproapele, care mai mult ca sigur are mai multe virturi/merite decat mine. Orice clipa este pretioasa si nu mi-o petrec "vazand paiul din ochiul fratelui".

Este pentru mine o regula sa ma rog atat pentru sufletul meu cat si pentru sufletul tuturor celorlalti, fiei virtuosi sau nu, dusmani sau prieteni. Rugandu-te pentru toti ceilalti inaintea rugi catre tine, te vei simtii mai bine, mai inplinit si increzator ca ura nu te poate coplesi. Pentru mine este important sa stau cu paie in ochii mei dar sa incerc sa scot pleava din ochii altora.
QUOTE
2, 3. Dogma. Eu cred in Iisus, "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata", iar tu nu. Iti respect optiunea, dar ma deranjeaza ca afirmi faptul ca nu ai o dogma. Relativismul religios este si el o dogma, credinta intr-un "ungrund" din care au iesit toate religiile, toti zeii este o dogma.

In opinia mea dogma a fost creata special pentru dominarea si manipularea credinciosilor. Nu este necesar sa fi dogmatic atata vreme cat crezi sincer in Dumnezeu. Eu cred ca Isus a fost un om ca toti ceilalti, cred ca tocmai in asta consta invatatura sa, ca orice om este fiul lui Dumnezeu. Dandu-se pe sine ca exemplu, Isus a transmis un mesaj pe care toti oamenii il asteptau, Isus le-a relevat calea ce trebuia urmata. Totul in cuvinte scurte, pe intelesul tuturor. Din pacate, undeva pe acest traseu de formare a bisericii crestine, dorinta de putere a invins si dogma si-a facut loc din ce in ce mai puternic in sufletul credinciosilor. Clerul nu a avut decat de castigat, pozitie sociala, bogatii, iar alianta cu politicul a transformat biserica crestina in factor de decizie, lucru, in opinia mea, nepermis de Dumnezeu.
QUOTE
4. Vrei sa spui ca religia crestina este responsabila pt. ipocrizia oamenilor? Pana la raspandirea crestinismului conducatorii nu s-au folosit de religie pt. manipularea maselor? Iar masele americane nu sunt manipulabile de catre "cruciatii atei", cu tot relativismul lor moral-religios?

Nu, oamenii sunt ipocriti din nastere, odata cu prima minciuna, pana la cerutul iertarii de pacate, totul este ipocrizie. Lucru perfect valabil si in alte credinte nu numai in cea crestina. Cu siguranta manipularea maselor a devenit in acest moment politica de stat (cred de fapt ca inceputurile sunt chiar antice), important este sa invatam sa ne ferim de aceste influente.
QUOTE
Vrei sa argumentezi de ce Credinta pierde teren in fata Invataturilor biblice? Ce inseamna credinta? Si de ce credinta este incompatibila cu Biblia?

Pentru mine credinta este o stare la care se ajunge greu, foarte greu. Una este sa fi dependent de ceva sau de cineva care iti ofera contra cost "avantaje" spirituale in urma respectarii unei dogme, principii, religii, etc. si alta este sa crezi in ceva sau cineva care nu-ti ofera contra cost "avantaje", spirituale, ci doar ca acel ceva sau cineva are calitati care sunt compatibile cu modul tau de a gandi, si iti arata calea pe care ar trebui sa o urmezi pentru obtinerea "avantajelor" spirituale cu "forte" proprii gandirii tale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 5 Nov 2007, 09:31 PM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(marduk @ 4 Nov 2007, 05:19 PM) *
1. In opinia mea dogma a fost creata special pentru dominarea si manipularea credinciosilor. Nu este necesar sa fi dogmatic atata vreme cat crezi sincer in Dumnezeu. Eu cred ca Isus a fost un om ca toti ceilalti, cred ca tocmai in asta consta invatatura sa, ca orice om este fiul lui Dumnezeu.

2. Pentru mine credinta este o stare la care se ajunge greu, foarte greu. Una este sa fi dependent de ceva sau de cineva care iti ofera contra cost "avantaje" spirituale in urma respectarii unei dogme, principii, religii, etc. si alta este sa crezi in ceva sau cineva care nu-ti ofera contra cost "avantaje", spirituale, ci doar ca acel ceva sau cineva are calitati care sunt compatibile cu modul tau de a gandi, si iti arata calea pe care ar trebui sa o urmezi pentru obtinerea "avantajelor" spirituale cu "forte" proprii gandirii tale.


1. Repet, iti respect credinta, dar este tot o dogma. Asa cum premisa ta teoretica este faptul ca Iisus este un om ca tot ceilalti, a mea este divino-umanitatea lui Iisus si faptul ca se diferentiaza de noi toti ceilalti. Dumnezeu Care S-a coborat la noi pentru ca noi sa accedem la El.

2. De acord, se ajunge greu la credinta. Dar omul religios isi urmeaza chemarea sufletului, dorul sau neincetat spre rugaciune, spre unire cu creatorul sau, ii este foame de rugaciune asa cum trupul isi doreste apa/mancarea.
Numai omul virtuos este liber cu adevarat, cel supus patimilor un sclav. Tu cand faci o fapta buna, sau iti indeplinesti o indatorire morala nu simti o eliberare/o bucurie?
Cat despre "fortele proprii" ale gandirii mele, nici pe departe sa afirm: "Crede si nu cerceta!". Dar cum sa-L cuprind pe cel necuprins exclusiv cu gandirea mea limitata? Sau sa-mi fac un Dumnezeu dupa cum imi convine mie? Sa ma inchin plasmuirilor ratiunii mele. Nu uita ca masele au fost la fel de bine manipulate cu prilejul Revolutiei franceze, cand nobili, preoti, burghezii nevinovati, inclusiv copii au fost ucisi in numele zeitatii ratiunii, fiintei supreme a filosofilor iluministi. Sau sarbaii si arabii bombardati in numele lui God...am uitat, victime colaterale.
De acord, si in numele lui Hristos s-au facut orori/nedreptati, ca si lui Alah, dar asta nu are nici o relevanta cu alegerea mea in ceea ce priveste Dumnezeul pe care Il slavesc.

Eu sunt de parere ca respectarea traditiei stramosesti te innobileaza cu adevarat. In cadrul cultului, al Bisericii si al preceptelor ei toti suntem egali, de fapt singurul loc in care suntem egali, ca fii ai lui Dumnezeu care marturisesc aceeasi credinta, spre deosebire de activitatile cotidiene in care ne diferentiem unii de altii prin aptitudini, valoare, conjunctura sociala. Eu simt nevoia sa practic cultul tocmai pentru a fi ca toata lumea. Urasc ideea de a fi mai speciala, de a fi altfel decat comunitatea mea. Slujba de Duminica, sarbatoarea ma face sa ma simt unita, nu separata de aproapele meu, se creeaza un sentiment de solidaritate, de comuniune cu cei din jur. Dar fiecare are dreptul sa aleaga, cum il indeamna sufletul, sa creada in Dumnezeul revelat, asa cum l-au invatat parintii, sau intr-un Dumnezeu "special", sa fie deasupra celorlalti. Pt. ca, sa nu uitam, deasupra celorlalti nu suntem prin filosofie, ratiune, rafinament intelectual, ci prin virtute, modestie, fapte bune, jertfa patimilor, a orgoliilor. Prin reprimarea acestei iubiri de sine, idolul contemporan, prezent in randurile ortodocsilor, catolicilor, protestantilor, tuturor confesiunilor si liber-cugetatorilor deopotriva.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Nov 2007, 11:12 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(andra_v @ 5 Nov 2007, 09:31 PM) *

1. Multumesc, trebuie sa ne bazam pe respect, trebuie sa invatam sa ne respectam intre noi.

2. Cand fac o fapta buna mi-aduc aminte de unde am plecat. Nici un om nu trebuie sa-si "faca" un Dumnezeu, El exista, trebuie doar sa crezi.

In opinia mea traditiile sunt frumoase pana la un anumit punct. O traditie care acum 100 de ani era normala, firesca, poate fi azi depasita din diferite motive. Poti sa respecti traditiile doar privindu-le, participand la ele ca spectator nu ca participant direct.
Eu am o problema cu institutia biserici cu acei clerici care si-au facut o meserie pur si simplu din indeletnicirea spirituala. Sunt adeptul unei reforme a bisericii in general, a revenirii la simplitatea actului religios. Admir foarte mult calugarii si calugaritele din orice religie, aceste mici comunitati unde chiar se simte puterea credintei. Modestia, smerenia acestor oameni care il slujesc pe Dumnezeu este pentru mine un exemplu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 7 Nov 2007, 10:34 PM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Bine, dar experienta interioara a sacrului (cunoasterea "apofatica") este altceva decat cunoasterea "catafatica", pozitiva (dogmatica).

In alta ordine de idei, cred ca o reforma reala trebuie sa porneasca de la fiecare dintre noi, nu asteptand de la ceilalti.

Acest topic a fost editat de andra_v: 7 Nov 2007, 10:35 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 07:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman