HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Prima Impresie
Prima Impresie
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 54
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
exergy33
mesaj 2 Jun 2014, 11:10 AM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(The Dude @ 2 Jun 2014, 10:18 AM) *
Ne facem o impresie despre cineva dupa primele 20 de cuvinte rostite (ma rog imagine, gesturi insotitoare, alea, alea..)

Incredibil. Chiar asa de repede?! smile.gif
Ma intreb cu ce viteza proceseaza creierul informatiile, sau in ce fel le proceseaza, ca poate ajunge la o astfel de performanta.




--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Jun 2014, 11:14 AM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



..pei cica avem niste paterne deja construite...si le comparam cu ele..cand sunt elemente de identificare, ele se asociaza imediat acelui tip din arhiva si il evalueaza ..mai dihai, creierul asociaza doua trei chesti din astea si compune unul nou, daca nu gaseste ceva similar.

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Jun 2014, 11:15 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 2 Jun 2014, 06:27 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(The Dude @ 2 Jun 2014, 12:14 PM) *
..pei cica avem niste paterne deja construite...si le comparam cu ele..cand sunt elemente de identificare, ele se asociaza imediat acelui tip din arhiva si il evalueaza ..mai dihai, creierul asociaza doua trei chesti din astea si compune unul nou, daca nu gaseste ceva similar.

Aproximativ acelasi lucru spunea si Miss Marple in una din povestirile/romanele scrise de Agatha Christie smile.gif . Din pacate nu-mi amintesc titlul.

Pe mine ma influenteaza foarte mult in formarea unei impresii nu atat cuvintele spuse cat gestica si trasaturile faciale ale interlocutorilor.
Se poate intampla ca persoana sa nu spuna nimic (semnificativ), poate doar o banala formula de salut, si cu toate astea sa se insinueze sentimentul acela neplacut ca imi displace profund.





Acest topic a fost editat de exergy33: 2 Jun 2014, 06:53 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Jun 2014, 06:27 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 4 Jun 2014, 08:19 AM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...da... o fi cules tot de acolo si Agatha... rolleyes.gif

sigur ca si gesturile...am si zis asa...exista un intreg limbaj al lor...se studiaza..politia mai ales e interesata de asta la interogatorii...insa si cei care recruteaza forta de munca, sefi competenti, consilieri de imagine...etc...

ideea e ca toti ar trebui sa fim interesati de asta...pentru o cat mai eficienta convietuire... thumb_yello.gif



*********

pana atunci "prima impresie".....se pare ca ea e un act reflex neconditionat..

Cateodata luptam impotriva lui cu multa inversunare...spre exemplu atunci cand intalnesti o pentru prima data o persoana cu care vrei/nu vrei ai de intreprins o actiune. Reactiile imediate se suspenda atunci...mai bine spus "se amana"...in locul lor nevoia incercand sa substituie...sau sa scoata in evidenta aspectele minore ce convin mai mult...dar "prima impresie" lucreaza in subteran cu aceleasi efecte...si ele nu vor intarzia sa apara...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 11 Jun 2014, 04:38 AM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Nu cred ca Sinergologia sa fi fost trecuta pe lista 'stiintelor' insa faptul ca ea da posibilitatea de intrerpretare a gesturilor involuntare, si in general al limbajului trupului, reprezinta un atu pentru cine stie cum sa intrerpreteze aceste 'semnale involuntare'.

Totusi si aici exista riscul ca anumite persoane sa-si insuseasca un anumit limbaj corporal, sa-si cenzureze gesturile si ticurile, pentru a intra in poseseia a ceea ce-si doresc sau a obtine functia mult visata.

Chiar si un recidivist inteligent il poate convinge pe anchetator de nevinovatia sa, desi e vinovat ...

Poate ca nu degeaba s-a spus in popor ca ochii reprezinta oglinda sufletului.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 11 Jun 2014, 07:52 AM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(exergy33 @ 11 Jun 2014, 05:38 AM) *
Totusi si aici exista riscul ca anumite persoane sa-si insuseasca un anumit limbaj corporal, sa-si cenzureze gesturile si ticurile, pentru a intra in poseseia a ceea ce-si doresc sau a obtine functia mult visata.

Chiar si un recidivist inteligent il poate convinge pe anchetator de nevinovatia sa, desi e vinovat ...

Poate ca nu degeaba s-a spus in popor ca ochii reprezinta oglinda sufletului.

Prima impresie este decisiva ,pentru mine ,atunci cand sunt intrunite,cumulativ,cel putin aceste conditii;
1-existenta unui dialog ,pe o durata relativ medie,cu grupul ori persoana respectiva;
2-deshiderea spontana,sincera a interlocutorului spre dialog,pertinenta parerilor sale fata de subiectul discutiei;
3-abordarea subiectelor,unele chiar delicate,cu zambetul pe buze,cu placere si bucurie(nu-mi plac cei incruntati,incrancenati,optuzi)!
4-disponibilitatea de a asculta parerile tuturor,de a-si prezenta calm si cu argumente propriile pareri;
5-limbajul folosit,gestica moderata,bunul simt si ,nu in ultimul rand,aspectul fizic,imbracamintea ori prezenta unor obiecte de podoaba(nu agreez cerceii,la barbati,tatuajele,bratarile masive si opulente,culorile stridente,etc)!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Dec 2016, 03:47 PM
Mesaj #112


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



wow.ce studii degeaba. Uita-te în ochi si vezi tot, punct.
Al doilea pas ar fi la merdenele biggrin.gif sau cofetarie.

Acest topic a fost editat de Cla: 15 Dec 2016, 03:50 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 07:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman