HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

37 Pagini V  « < 33 34 35 36 37 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pariu Pt. Filozofi Atei, daca ma convingeti cu argumente din Heidegger renunt la credinta
abis
mesaj 29 Jan 2009, 07:20 PM
Mesaj #1191


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 29 Jan 2009, 04:07 PM) *
Pozitia initiala era "nu am spus ca nu exista" si a devenit sigura

Era sigura de la inceput - nu am vazut nici un motiv intemeiat pentru ateismul pozitiv.
Si nu cred ca poate exista, pentru ca nu ai cum demonstra un negativ. Poti demonstra ca exista X aratandu-l pur si simplu pe X; dar nu poti demonstra ca nu exista X, pentru ca intotdeauna ti se poate spune "n-ai cautat destul sau unde trebuie".
QUOTE
Din punctul tau de vedere... Si eu trebuie sa ma conformez lui, neaparat?

Asta este ca si cum tu mi-ai spune ca definitia ipotenuzei este "latura care se opune unghiului drept, intr-un triunghi dreptunghic", iar eu ti-as replica "din punctul tau de vedere... Si eu trebuie sa ma conformez lui, neaparat?"
QUOTE
Ai auzit insa ca la nasterea subacvatica bebelusii ies usor la suprafata? Deci poate ei stiu sa inoate dar uita dupa aceea din conditionari... Poate doar o ajutati sa isi aduca aminte...

Bineinteles ca am auzit, nu ai idee cat m-am documentat inainte. Reflexul respectiv se pierde, la varsta la care a inceput inotul (acum vreo doua luni si ceva) nu mai exista. Asa ca o invatam noi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 Jan 2009, 09:50 PM
Mesaj #1192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(abis)
Asta este ca si cum tu mi-ai spune ca....
Mai intii schimba zeci poate sute de dictionare si apoi iti accept definitia...
QUOTE(Blakut)
Link catre un articol despre inteligenta. Le cam confunzi vad...
Era doar un link spre a vedea ca inteligenta rationala nu e singura ...

QUOTE(actionmedia)
Ele sunt strans legate si interconectate in psihicul si personalitatea omului si acelasi om va folosi aceeasi ratiune integrata si intr-un caz si in celalalt.
Omul are un caracter unitar, desi are abilitati variate. Nu ii poti sparge unitatea. In functie de dezvoltarea abilitatilor apar si personalitati diferite. Insa ratiunea "integrata" nu esta la fel pt. ca nu toti si-au exersat la fel toate posibilitatile ei. Pt. a defini inteligentele un criteriu a fost ca in SNC sa avem arii diferite care sa proceseseze tipuri diferite de informatii. Deci nu toti gindim la fel, ratiunea este "modulara", "modulele" trebuie activate si folosite.
QUOTE
Daca cunosti si alta forma de intelepciune te rog sa o expui.
E suficient ca ai aratat 2. Acum nu cred ca e momentul sa ma apuc de regasit/descris intelepciuni.
QUOTE
Daca tu ai inteles in ce consta "infierea" sau ce inseamna "Duh Sfant", ma asteptam sa fi bucuros sa ne spui si noua ce ai inteles tu.
Infierea inseamna sa primesti prin har si coparticipare atribute divine.
QUOTE
rei tu neaparat sa bagi relatia in definitie ca sa iti iasa argumentatia
Nu sunt de acord cu aceasta definitie. Iubirea nu inseamna neaparat implicarea intr-o relatie. Sau ma rog, nu inseamna relatie de reciprocitate. De exemplu: tu poti iubi muntele de exemplu, dar nu te poti astepta ca muntele sa te iubeasca pe tine.
Unele lucruri le "aflu" si eu pe parcuers. Poti sa te simti bine la munte, dar sa il iubesti mi se pare cam mult spus... Ai extins definitia la tot ce ne place. In cazul asta cum as mai putea defini iubirea "dezinteresata".
Eu o vad ca pe ceea ce exista intr-o relatie si o face "deosebita". Spunem ca un om il iubeste pe alt om daca are deschiderea si disponibilitatea spre o relatie profunda cu el. Iar deschiderea este un proces al vointei.
QUOTE
Nu mama va continua sa il iubeasca, iar el va continua sa o ignore. Este o relatie? Ar putea fi, dar e una foarte disproportionata, in care doar unul se implica. Acuma daca mama ar incepe si ea sa isi ignore fiul sau sa il urasca se cheama ca nu a fost iubire dezinteresata.
Mama are deschiderea/disponibilitatea sufleteasca spre bine pe care fiul alege sa o ignore. Pot sa o numesc iubire, dar este numai una in asteptare, nerealizata.
QUOTE
Nu inteleg, ce legatura are suferinta, responsabilitatea sau castigul cu iubirea. Iubesti cand iubesti. Faptul ca faci o persoana sa sufere nu este semn ca nu o iubesti.
M-am referit la transformarea care nu poate fi fara o oarecare suferinta. Ultima e plata ca sa creasca prima. Daca te uiti mai sus spun ca e chiar necesara pt individ, iar uneori poate veni de la altii. Am adus in discutie suferinta provocata altora cu gindul la atitudinea uneori egoista a celor care "iubesc" cind cer altora doar implinirea propriei nevoi. Sunt n cazuri patologice de acest tip, parinti care isi "iubesc" copii doar daca fac ce vor ei, etc.
QUOTE
Suna cam aiurea toata formularea.
Sper ca am lamurit cite ceva. Intr-adevar a fost scrisa in graba si nu am explicat prea bine...

Acest topic a fost editat de IoanV: 29 Jan 2009, 09:52 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Jan 2009, 11:10 AM
Mesaj #1193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(IoanV @ 29 Jan 2009, 09:50 PM) *
Omul are un caracter unitar, desi are abilitati variate. Nu ii poti sparge unitatea. In functie de dezvoltarea abilitatilor apar si personalitati diferite. Insa ratiunea "integrata" nu esta la fel pt. ca nu toti si-au exersat la fel toate posibilitatile ei. Pt. a defini inteligentele un criteriu a fost ca in SNC sa avem arii diferite care sa proceseseze tipuri diferite de informatii. Deci nu toti gindim la fel

Pana aici sunt 100% de acord cu ce ai spus. Si eu sustin acelasi lucru.
Dar, nu pot inghiti, asa nemestecat, ceea ce urmeaza si anume:

QUOTE
ratiunea este "modulara", "modulele" trebuie activate si folosite

Este o afirmatie neargumentata si care nu decurge logic din ideea anterioara cu care am fost de acord. E o tehnica des folosita in biblie, prin care se fac o multime de afirmatii adevarate (evidente), iari alaturi de ele sunt strecurate afirmatii neargumentate, imposibil de dovedit, ca si cum ar decurge logic din acea idee. Este o tehnica pe care am tot observat-o la credinciosi. Probabil ca o faceti in mod inconstient, ca un automatism. Refuz sa cred ca o faceti cu buna stiinta, pentru ca e o tehnica de inselare (minciuna) a celor mai putin vigilenti prin care sunt facuti sa adopte teze pe care altfel nu le-ar crede.
Daca ratiunea este sau nu este modulara, este discutabil. Probabil ca exista argumente si intr-un sens si in celalalt, iar o dezbatere pe aceasta tema ar face subiectul unui topic separat. Personal nu am motive sa neg aceasta posibilitate, nici sa o adopt neconditionat si nemestecat.
Acuma, presupunand ca ratiunea este intr-adevar modulara, de unde rezulta ca "trebuie" activate si folosite? De ce trebuie? Din cate stiu Gardner este de alta parere.

QUOTE
Infierea inseamna sa primesti prin har si coparticipare atribute divine.

"Atribute divine" cum ar fi mersul pe apa, transformarea apei in vin, inmultirea painilor, invierea mortilor, etc...? Sau sunt altfel de "atribute divine" mai putin evidente si mai greu cunatificabile material?

Despre "iubirea dezinteresata", nu mai citez pentru ca am impresia ca vorbim paralel.
Eu as defini "iubirea dezinteresata" ca fiind acea iubire care ramane neschimbata indiferent de efectele pe care le produce. In cazul iubirii intre 2 oameni, o iubire dezinteresata ramane perpetua indiferent daca celalalt raspunde sau nu raspunde la aceasta iubire, o accepta sau o respinge, se produce sau nu se produce o legatura, etc.
Simt nevoia sa fac precizarea ca discutam concepte filosofice. Eu personal nu am intalnit si nici nu cred ca exista intr-adevar iubire dezinteresata. Este doar un ideal.
Acuma, eu am impresia ca tu ii dai o alta definitie acestei "iubiri dezinteresata", ar fi mai degraba o "iubire in care nu primeaza interesele materiale sau sexuale ci alte interese, de natura spirituala, sentimentala, etc." In opinia mea este gresit sa o numesti "iubire dezinteresata" pentru ca include in ea o doza de egoism, chiar daca nu se refera la nevoile sexuale sau cele materiale, tot ai asteptari de alta natura.

QUOTE
Sunt n cazuri patologice de acest tip, parinti care isi "iubesc" copii doar daca fac ce vor ei, etc.

rolleyes.gif Aici voi fi iarasi rautacios, dar mie imi suna foarte cunoscut. Cam asa e portretizat si Dzeul crestin. Ii iubeste pe cei care fac voia lui. Iar pe ceilalti ii trimite in iad. thumb_yello.gif Caz patologic intr-adevar. Stiu, acuma o sa imi aduci argumentul responsabilitatii. Ca Dzeu vrea chestiile alea pentru binele tau si asa mai departe. Dar si acei "parinti patologici" tot pentru binele copiilor vor chestiile alea, vor sa ii vada responsabili. wink.gif Dar acei parinti gresesc, pentru ca ignora anumite lucrui, pentru ca probabil traiesc intr-o alta lume care nu mai corespunde cu lumea copiilor lor.
Si aici ajungem la autenticitatea textului biblic. Dupa mine este evident ca a fost scris pentru o alta lume. Lume care nu mai exista demult. De aici este evident ca a fost nascocit de oameni si nu este inspirat de Duhul Sfant asa cum se afirma.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Jan 2009, 11:10 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 31 Jan 2009, 12:02 AM
Mesaj #1194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Pana aici sunt 100% de acord cu ce ai spus. Si eu sustin acelasi lucru.
Dar, nu pot inghiti, asa nemestecat, ceea ce urmeaza si anume:
Ok, sa te ajut sa mesteci... wink.gif .
Daca esti de acord ca sunt mai multe zone din SNC cu specializari diferite, ca nu toti isi exerseaza toate aceste posibilitati, atunci nu e nimic nou sa spui ca ratiunea e cumva modulara. Unitatea ramine, doar ca primesti mai multe sau mai putine informatii, in functie de ce vrem sa studiem. De exemplu este mare diferenta intre modurile in care "analizeaza" sunetele, cintecele, un muzician si un neinitiat. La fel si cu celelalte competente... Un pictor vede pe fata unui om lucruri la care noi nu le vedem... Simetrii, forme, nuante, armonii, proportii, etc. De aceea am spus nevoie. Caci pentru a emite judecati valide trebuie sa fii "in domeniu"... Chiar daca suntem lautari, cum ar spune Noica...
QUOTE
Acuma, eu am impresia ca tu ii dai o alta definitie acestei "iubiri dezinteresata", ar fi mai degraba o "iubire in care nu primeaza interesele materiale sau sexuale ci alte interese, de natura spirituala, sentimentala, etc." In opinia mea este gresit sa o numesti "iubire dezinteresata" pentru ca include in ea o doza de egoism, chiar daca nu se refera la nevoile sexuale sau cele materiale, tot ai asteptari de alta natura.
Eu vad iubirea ca pe o poarta prin care iesi din singuratate si intri in comuniune. Un om e pregatit pentru comuniune cind stie sa se foloseasca de aceasta poarta. Atunci poate el sa iubeasca. Nu e ceva al meu ci "al nostru". Sau al meu dar in legatura cu X ... Legatura e esentiala, iar daca nu e vie, nu este. Pot sa am sentimente fata de cineva (atasament, afectiune, simpatie, etc.), dar asta inca nu e iubire. Eu nu am iubire ci doar un "capat de pod" pentru ea. Iubirea este podul, iar eu nu am amindoua capetele.
Asa inteleg eu lucrurile. Nu sunt sigur ca nu va evolua situatia dar acum asta este intelegerea mea.
Importanta filozofica a problemei e mare. Pentru ca altfel ne centram pe atasamentul, simpatia, etc. proprie si nici nu il vedem cu adevarat pe celalalt, ca nu avem legatura vie, reala cu el. Iar de aici vin apoi toate nemultumirile caci in baza lor (sentimentelor) ne credem indreptatiti sa cerem si daca nu primim ne suparam...
QUOTE
Aici voi fi iarasi rautacios, dar mie imi suna foarte cunoscut. Cam asa e portretizat si Dzeul crestin. Ii iubeste pe cei care fac voia lui. Iar pe ceilalti ii trimite in iad.
Pai si parintii care dau sfaturi bune seamana cu cei ce dau sfaturi rele prin faptul ca dau sfaturi. Asa sunt rele si legile ca iti promit inchisoarea daca esti rau sau chiar iti spun ca te pindeste moartea daca dapasesti pe linie continua in curba fara vizibiliatate.
Scopul nu este de a ne speria ci de a ne informa. Decizia ne apartine. Alegem iubirea sau singuratatea... Nu discut inca ce este dupa aceasta viata, daca eu in aceasta nu am reusit inca sa ma apropii de potentialul meu. Cind a sa fiu multumit cum imi pot exploata potentialul in aceasta viata o sa cercetez mai pe indelete si cele cu privire la vesnicie, ca sa pot spune despre focul iadului si rai.
QUOTE
Dupa mine este evident ca a fost scris pentru o alta lume. Lume care nu mai exista demult. De aici este evident ca a fost nascocit de oameni si nu este inspirat de Duhul Sfant asa cum se afirma.
Pentru o alta lume, poate. Aceea a comuniunii. Dar ca nu mai exista te inseli. Iar in acea lume nu poti decit sa fii primit pt. ca nu o putem reinventa/recrea fiecare. Calea spre ea nu e in puterea ratiunii, a individului, (de era astfel era deja "dinamitata" vezi Calauza) ci in binecuvintare (revarsare de dar) si descoperire (revarsare de intelepciune).

Acest topic a fost editat de IoanV: 31 Jan 2009, 12:03 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 2 Feb 2009, 06:23 PM
Mesaj #1195


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508





edit:


Acest topic a fost editat de Blakut: 2 Feb 2009, 06:23 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Jul 2009, 10:35 PM
Mesaj #1196


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



De curind am aflat si opiniile lui Heidegger despre religie si despre ateism. Pe cuvint ca nu le stiam dinainte! Nu prea elogiaza ateismul si pretentile lui


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 26 Jul 2009, 11:21 PM
Mesaj #1197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



mă tu să-mi spui cum/din ce deduce filozoful tău Fiinţa... sau o ia cumva de-a gata şi el? hmmmm... mai sunteţi mulţi?


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jul 2009, 11:34 PM
Mesaj #1198


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 24 Jul 2009, 11:35 PM) *
De curind am aflat si opiniile lui Heidegger despre religie si despre ateism. Pe cuvint ca nu le stiam dinainte! Nu prea elogiaza ateismul si pretentile lui

Appeal to authority


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 12:37 AM
Mesaj #1199


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Logically, democracy opposes tyranny, but in fact it leads to it. That is to say: since its reaction is sentimental – otherwise it would be centripetal and would tend towards theocracy, the only guarantee of a realistic liberty – it is merely an extreme which, by its unrealistic negation of authority and competence, inevitably calls forth another extreme and a new authoritarian reaction, one which this time is authoritarian and tyrannical in its very principle. The democratic illusion appears above all in the following traits: in democracy, truth amounts to the belief of the majority; it is the latter which practically speaking “creates” the truth; democracy itself is true only insofar as, and as long as, the majority believes in it, and thus it carries in its breast the germs of its suicide. Authority, which one is obliged to tolerate on pain of anarchy, lives at the mercy of the electors, hence the impossibly of real government. The ideal of “liberty” makes a prisoner of the government, a prisoner constantly obliged to follow the interests of various pressure groups; the electoral campaigns themselves prove that the aspirants to authority must dupe the electors, and the means of this dupery are so vulgar and stupid and constitute such a degradation of the people that this alone should suffice to reduce the myth of modern democracy to naught. This does not necessarily mean that no form of democracy is possible; but then it is primarily a question of communities of limited size – especially nomadic ones – and also of an inwardly aristocratic and theocratic democracy, and not of a secular egalitarianism imposed upon large sedentary populations. We may also stress the following: it can happen that a man is intelligent and competent, or that a minority is; but it cannot happen that the majority is intelligent and competent, or “more intelligent” or “more competent.” The adage vox populi vox Dei has no meaning except in a religious framework which confers a function of “medium” on the crowds; they then express themselves not by thought but by intuition and under the influence of Heaven, unless it is a matter of the competence pertaining to every sane-minded, God-fearing man, so that the feeling of the majority coincides in any case with what may be called “the good.” It is clear that a people as a collective vehicle of religion possesses a positive character – all religions testify to this – and is thus instinctively right in the face of pernicious and impious exceptions. A people is what it is, both in good and evil; it has not the virtues of the “centre,” but it may have those of the “totality,” on condition that the “centre” determine it. Besides, the word “people” itself admits of two meanings: it denotes either the majority, as distinguished from the intellectual and aristocratic elite, or the total or integral collectivity, comprising the majority and the elite at one and the same time; in this last sense, it is self-evident that the government – apart from its celestial origin – derives from the “people” itself and that the chivalric and sacerdotal elite are an expression of the popular genius.
In early ages, the “people” possessed in a large measure the naturally aristocratic character that flows from religion; as for the lower orders – made up of men who seek neither to control themselves nor a fortiori to rise above themselves – they could not determine . . . It is only democracy that seeks, on the one hand, to assimilate the plebs to the people and, on the other hand, to reduce the latter to the former; it ennobles what is base and debases what is noble. Democracy is practically the tyranny of the majority; the white majority, in America, had no interest in the existence of the red minority, and therefore the army, which in certain cases should have defended the rights of the Indians – rights solemnly guaranteed by treaties – defended the interests of the whites contrary to these agreements. He who says democracy, says demagogy; in such a climate a popular de facto criminality becomes a government de jure criminality, at least when the victim is situated outside the collectivity included in a given democratic legality.

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 27 Jul 2009, 12:40 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 12:47 AM
Mesaj #1200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Humility, for its part, is in no wise contrary to authority, and could not be so since authority is a positive quality; humility is not modesty, by which we mean that authority excludes modesty while nonetheless including humility. Setting aside all humilitarianism – automatic and extravagant as it may be, though inevitable and efficacious in the psychological order corresponding to it – humility is the awareness of our real, and not imaginary, littleness in its various aspects, together with the absence of all desire for individual affirmation. Modesty, on the contrary, is the awareness, not of our ontological limitation or of our human insufficiency, but simply of our incompetence or our incapacity, as the case may be. Thus on the one hand modesty resembles humility, yet on the other hand differs from it, and this may be illustrated by saying that a modest man must of necessity be humble, but a humble man need not be modest.


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 12:53 AM
Mesaj #1201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



- The quintessence of humility is the awareness of our nothingness in the face of the Absolute
- The quintessence of charity is our love of the Sovereign Good


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Jul 2009, 10:34 AM
Mesaj #1202


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(IoanV @ 24 Jul 2009, 11:35 PM) *
De curind am aflat si opiniile lui Heidegger despre religie si despre ateism. Pe cuvint ca nu le stiam dinainte! Nu prea elogiaza ateismul si pretentile lui


Probabil ca a ajuns la concluzia ca este fara sens sa mai foloseasca o abordare politica a acestor probleme. ohyeah.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Jul 2009, 02:59 PM
Mesaj #1203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(IoanV @ 24 Jul 2009, 11:35 PM) *
Nu prea elogiaza ateismul si pretentile lui

Pai nici nu prea are ce elogia, ateismul nu e o doctrina, nici ideologie, nici macar filosofie. Deci ce sa elogieze?
Pe de alta parte mie personal chiar imi pare bine ca nu elogiaza. In general daca cineva lauda in mod solemn si exagerat ceva, sunt foarte sceptic cu privire la acel ceva. Mai ales daca elogierea nu este insotita macar de cateva argumente..


Ah, si am uitat sa intreb, daca nu elogia ateismul care erau mai exact opiniile sale fata de religie si ateism? Ne poti da mai multe detalii?

Acest topic a fost editat de actionmedia: 27 Jul 2009, 03:09 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 03:00 PM
Mesaj #1204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



dacă elogiezi prostia o poţi şi argumenta?

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 27 Jul 2009, 03:01 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Jul 2009, 03:19 PM
Mesaj #1205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(shapeshifter @ 27 Jul 2009, 04:00 PM) *
dacă elogiezi prostia o poţi şi argumenta?


Daca nu poti argumenta ceea ce elogiezi inseamna ca elogiezi o prostie? rolleyes.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 03:50 PM
Mesaj #1206


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(actionmedia @ 27 Jul 2009, 04:19 PM) *
Daca nu poti argumenta ceea ce elogiezi inseamna ca elogiezi o prostie? rolleyes.gif

da! prostia din tine!


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 Jul 2009, 09:25 PM
Mesaj #1207


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@abis da, si? Nu e valabil ca argument, dar nici nu argumentez, prezint opinii. Nu cred in puterea argumentelelor dar respect opiniile intemeiate, numa deranjeaza ca sunt subiective. De fapt asta si caut, omul, subiectul din spatele lor.

@ action
Am mai spus, impunerea obiectivitatii, a existentei obiective a obiectului credintei, cind pina si relatiile sunt "subiective", intre subiecti. Ca sa nu vorbim despre "constructul" numit persoana...

@ shape
Printre altele Heidegger cred ca dispretueste teoriile explicative. Si pentru mine sunt ca o frectie cu hirtie abraziva la un picior de lemn. Ti se pare ca schimba ceva, dar nu fac decit sa iti umfle egoul.
Nu am facut nici cel mai mic efort sa inteleg textul in engleza, nu vreau sa imi scape ceva, nici timp de studiu prea mult.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 09:32 PM
Mesaj #1208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



theoria nu explicaţie bă ioane ci vedere, ceea ce la haidegăr n-ai să vezi... e prea slab...
sunteţi slabi, nu vă lăsaţi provocaţi, seduşi de adevăruri, cānd vă invit, vă ascundeţi īn cochilia micimii eului vostru de muritori de rānd care vor īngraşa pămāntul īn continuare... Adevărul nu e pentru cei slabi de inimă ci pentru cei care ştiu să navigheze la limită!

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 27 Jul 2009, 09:33 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Jul 2009, 09:56 PM
Mesaj #1209


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(IoanV @ 27 Jul 2009, 10:25 PM) *
Am mai spus, impunerea obiectivitatii, a existentei obiective a obiectului credintei, cind pina si relatiile sunt "subiective", intre subiecti. Ca sa nu vorbim despre "constructul" numit persoana...

Pai ce legatura are asta cu ateismul? Ateismul nu impune nimic.
Banuiesc ca mi-ai raspuns la intrebarea "ce sa elogieze?"
Cunoasterea obiectiva nu este apanajul strict al ateismului. Poate ca o parte din atei isi gasesc argumente sau isi pot sustine unele teze pe bazsa "cunoasterii obiective". Insa asta face toata lumea. Inlcusiv credinciosii. A spune "Dumnezeu este, face, drege..." este tot o forma de cunoastere obiectiva, mai ales daca nu ti se reveleaza personal lucrurile alea ci le citesti intr-o carte, numita biblie.
Dar nu mi-ai raspuns la cealalta intrebare, care sunt opiniile lui H?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 Jul 2009, 09:57 PM
Mesaj #1210


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Shape, tu ai tras la tarm de mult... Cam de cind crezi ca ai descoperit solutia metafizica...
Vederea e fix 0, si un fim e o vedere...Dar nu iti traiesti viata ta in el ci a altora... Asta faci si tu, ai fost „se-dus”. La „haidegar” dus=caderea, se - in impersonal. Exact acolo esti, depersonalizat de principii....

Action
Heidegger a trait intr-o vreme in care spiritul rationalismului, in numele caruia e si contestata de obicei credinta, era la moda.
Nu am raspuns cu textul pt. ca trebuie sa caut, sa citez, etc... Iti pot da sursa, una dintre cartile scrise de discipoli, cu acordul lui, despre gindirea lui Heidegger. Acum nu am disozitia necesara sa dovedesc si sa citez fragmente intregi..Poate alta data...
cunoasterea obiectiva nu poate fi decit cunoasterea obiectelor...chiar si a omului, tot ca obiect... Ori pt. mine e mai interesant ca subiect...

Acest topic a fost editat de IoanV: 27 Jul 2009, 10:05 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 10:03 PM
Mesaj #1211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(IoanV @ 27 Jul 2009, 10:57 PM) *
Shape, tu ai tras la tarm de mult... Cam de cind crezi ca ai descoperit solutia metafizica...
Vederea e fix 0, si un fim e o vedere...Dar nu iti traiesti viata ta in el ci a altora... Asta faci si tu, ai fost „se-dus”. La „haidegar” dus=caderea, se - in impersonal. Exact acolo esti, depersonalizat de principii....

vederea e cunoaştere...
impersonalul e de fapt supra-personal dar eşti prea prost să poţi pricepe... Supra-personalul nu anulează persoana ci o ia la sān şi ea subzistă veşnic ca posibilitate...

nimeni nu poate cădea īn „impersonal”... e o contradicţie īn termeni... haidegăr a fost prea prost să īnţeleagă că Neantul nu există ci doar afirmarea sa...


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 Jul 2009, 10:25 PM
Mesaj #1212


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
haidegăr a fost prea prost să īnţeleagă că Neantul nu există ci doar afirmarea sa...
Poate tu nu il intelegi asa cum nu intelegi ca pt. tot mai multi oameni odata cu moartea incepe neantul...Ce conteaza ce crezi tu, ce cred ei nu conteaza, nu-i asa? Pt. el a contat de aceea e el Heidegger iar tu doar un forumist prea plin de sine ca sa nu dispretuiasca pe toata lumea...
vederea e doar vedere....adevararta cunoastere e sa ierti pacatele, sa inviezi morti, sa redai vederea sau glasul oamenilor, etc. asta e masura cunoasterii, nu numarul citatelor din autori mult prea adulati....

Acest topic a fost editat de IoanV: 27 Jul 2009, 10:40 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 10:34 PM
Mesaj #1213


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Neantul nu există Ioane, ţi-o spun sotto...

----------
vederea e doar vedere....adevararta cunoastere e sa ierti pacatele, sa inviezi morti, sa redai vederea sau glesul oamenilor, etc. asta e masura cunoasterii, nu numarul citatelor din autori mult prea adulati....
----------
nu, e investire cu putere de la Tatăl... bucură-te căci Cunoaşterea Supremă nici nu există īn manifestat, s-ar face ţăndări acesta...

ca să mergi pe drumul tău ai nevoie de ceea ce a fost spus, bine spus, nu poţi construi nimic pe impresii proprii... fie ele mistice...

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 27 Jul 2009, 10:38 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 Jul 2009, 10:45 PM
Mesaj #1214


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
ca să mergi pe drumul tău ai nevoie de ceea ce a fost spus, bine spus, nu poţi construi nimic pe impresii proprii... fie ele mistice...
I-auzi, saracii sfinti care vindeca boli, etc, nu stiu nici engleza, nu au citit nici pe metafizicienii tai... Oare pe ce scurtatura au luat-o?
QUOTE
bucură-te căci Cunoaşterea Supremă nici nu există īn manifestat, s-ar face ţăndări acesta...
Cunoasterea suprema o are doar Dumnezeu, omul poate avea acces la ea. Vezi de exemplu parintele Porfirie, din Atos. Te duceai la el si Duhul ii descoperea toate despre tine. Dar stia cum sa se foloseasca de descoperire, de aceea o primea si nici nu patea nimic...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 10:53 PM
Mesaj #1215


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(IoanV @ 27 Jul 2009, 11:45 PM) *
I-auzi, saracii sfinti care vindeca boli, etc, nu stiu nici engleza, nu au citit nici pe metafizicienii tai... Oare pe ce scurtatura au luat-o?


------------
I-auzi, saracii sfinti care vindeca boli, etc, nu stiu nici engleza, nu au citit nici pe metafizicienii tai... Oare pe ce scurtatura au luat-o?
------------
dobāndirea de puteri prin har arată că nu au atins Identitatea Supremă...

--------------
Cunoasterea suprema o are doar Dumnezeu, omul poate avea acces la ea. Vezi de exemplu parintele Porfirie, din Atos. Te duceai la el si Duhul ii descoperea toate despre tine. Dar stia cum sa se foloseasca de descoperire, de aceea o primea si nici nu patea nimic...
--------------
a manifesta cunoaşterea divină īnseamnă a o separa de Dzeu... ce spui tu nu certifică că omu a tins TAD EKAM...
cel care atinge Identitatea Supremă e permanent īn cataclism... din cauza apofazelor... ceea ce la un mistic nu prea ai să găseşti...

calităţile, virtuţile īn lume asta sunt de fapt dezavantaje īn spiritual...

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 27 Jul 2009, 11:01 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Jul 2009, 11:00 PM
Mesaj #1216


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(shapeshifter @ 27 Jul 2009, 11:53 PM) *
------------
I-auzi, saracii sfinti care vindeca boli, etc, nu stiu nici engleza, nu au citit nici pe metafizicienii tai... Oare pe ce scurtatura au luat-o?
------------
dobāndirea de puteri prin har arată că nu au atins Identitatea Supremă...


Shape, cum naiba a reusit ala sa te faca sa crezi ca numai facand spume la gura ajungi la Dumnezeu... Asta, da, joaca cu mintea omului!


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 11:02 PM
Mesaj #1217


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(Rehael @ 28 Jul 2009, 12:00 AM) *
Shape, cum naiba a reusit ala sa te faca sa crezi ca numai facand spume la gura ajungi la Dumnezeu... Asta, da, joaca cu mintea omului!

problema e că tu nu poţi produce nici un fel de spume... nici măcar să-ţi arunci sămānţa īn ele... deci suferi de impotenţă!


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 Jul 2009, 11:04 PM
Mesaj #1218


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
dobāndirea de puteri prin har arată că nu au atins Identitatea Supremă...
Asta-i tare, pot sa te citez? Unde sunt perlele hanului? Dobindirea unei puteri inseamna ca e mai aproape decit cel fara har. Asa pot spune ca vulpea, ca strugurii sunt acrii...
QUOTE
cel care atinge Identitatea Supremă e permanent īn cataclism... din cauza apofazelor... ceea ce la un mistic nu prea ai să găseşti...
Nu stiu ce intelegi tu prin mistic... Dar tu azi ai fost in cataclism de ai nascut puzderie de topicuri? Credeam ca atunci nu poti face nimic... wink.gif .
De separat nu separa ei nimic, tocmai asta e, ca au o relatie f. buna cu Dumnezeu, comuniune permanenta...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 27 Jul 2009, 11:07 PM
Mesaj #1219


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



-----------
Asta-i tare, pot sa te citez? Unde sunt perlele hanului? Dobindirea unei puteri inseamna ca e mai aproape decit cel fara har. Asa pot spune ca vulpea, ca strugurii sunt acrii...
-----------
dobāndirea de puteri e fix pix... virtuţile īn Absolut sunt APOFAZE! Ştii ce-i aia o apofază? dar o determinaţie negativă?
puterile, virtuţile sunt cei mai mari duşmani ai fraierului mistic creştin... care-l īntemniţează īn paradisuri efemere...

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 27 Jul 2009, 11:09 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 Jul 2009, 11:11 PM
Mesaj #1220


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Aaaa, d-aia nu ai tu nici o virtute prin care sa ne placi si noua... Ce mai stai pe Pamint, pe han frate? Stai acolo in absolut si bucurate de revelatiii, nu te mai stresa mesianic cu noi.....


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Jul 2009, 11:14 PM
Mesaj #1221


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(IoanV @ 27 Jul 2009, 11:45 PM) *
Vezi de exemplu parintele Porfirie, din Atos. Te duceai la el si Duhul ii descoperea toate despre tine. Dar stia cum sa se foloseasca de descoperire, de aceea o primea si nici nu patea nimic...

Legende. Eu nu cred chestia asta. Si pun pariu ca nu se poate verifica. Daca incerci sa verifici se invoca cine stie ce chestie de genul, "il ispitesti pe Dumnezeu" sau ceva asemanator.
Exista o ultime de tehnici de manipulare. Exista oameni care te pot face sa crezi ca ei citesc ganduri, ca vorbes cu sprite si asa mai departe. Dar in realitate sunt niste sarlatani.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jul 2009, 11:14 PM
Mesaj #1222


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 27 Jul 2009, 10:25 PM) *
@abis da, si? Nu e valabil ca argument, dar nici nu argumentez, prezint opinii.

Pai n-ai prezentat nimic. Ai spus doar ca H. nu elogiaza ateismul si pretentiile lui. Asta nu-i opinie. smile.gif
Iar ateismul nu are opinii. wink.gif

QUOTE
Nu cred in puterea argumentelelor

Hai ca asta-i buna! rofl.gif
Mai ales atunci cand spui ca respecti opiniile intemeiate - de unde stii ca sunt intemeiate, daca nu respecti argumentele in favoarea acelor opinii? Cum faci diferenta intre opiniile intemeiate si cele neintemeiate, daca nu pe baza argumentelor?

QUOTE
asta si caut, omul, subiectul din spatele lor

Sa ma anunti si pe mine cand il gasesti cautandu-l asa, negliljand argumentele celor care isi sustin opiniile si apreciind gradul in care sunt intemeiate numai asa, dupa ureche...

QUOTE
Am mai spus, impunerea obiectivitatii, a existentei obiective a obiectului credintei, cind pina si relatiile sunt "subiective", intre subiecti.

Nu stiu daca Actionmedia intelege ce ai vrut sa spui aici, dar eu unul nu am reusit... Frazei asteia nu-i lipseste ceva? unsure.gif

QUOTE
adevararta cunoastere e sa ierti pacatele, sa inviezi morti, sa redai vederea sau glasul oamenilor, etc. asta e masura cunoasterii

Partea cu pacatele nu mi-e clara... In rest, pari sa vorbesti despre profesia medicala. Adica doar medicii au cunoastere? unsure.gif

Acest topic a fost editat de abis: 27 Jul 2009, 11:17 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Jul 2009, 11:15 PM
Mesaj #1223


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



@frustry
QUOTE
problema e că tu nu poţi produce nici un fel de spume... nici măcar să-ţi arunci sămānţa īn ele... deci suferi de impotenţă!



Pai pentru mine nu este o problema pentru ca eu nu sufar din pricina asta. rolleyes.gif Mi se pare numai ciudat ca te preocupa impotenta altora. Nu te simti destul de %*&*&, stii tu vorba aia...?!

Mie imi place sa discut frumos, logic, uman, cu explicatii, nu in cimilituri. Tie de ce nu?

Acest topic a fost editat de Rehael: 27 Jul 2009, 11:16 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 Jul 2009, 11:17 PM
Mesaj #1224


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Legende. Eu nu cred chestia asta. Si pun pariu ca nu se poate verifica. Daca incerci sa verifici se invoca cine stie ce chestie de genul, "il ispitesti pe Dumnezeu" sau ceva asemanator.
Asta e curentul rationalist, el stie si rezultatele verificarilor... D-aia ma plictiseste, iti explica tot ca shape, nu mai lasa nici un pic de loc pt. mister, frumos, bine, etc... Eu de dragul lor si a relatiilor subiective reu enunt la explicatii. Prefer sa traiesc nu sa explic...

Tu poti sa crezi ce vrei, eu nu o sa mor pt. asta. Ma doare ca traiesti intr-o lume asa urita dar e alegerea ta libera... Sa fii sanatos in ea...

Acest topic a fost editat de IoanV: 27 Jul 2009, 11:19 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jul 2009, 11:23 PM
Mesaj #1225


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(IoanV @ 28 Jul 2009, 12:17 AM) *
Ma doare ca traiesti intr-o lume asa urita dar e alegerea ta libera...

E mai frumoasa decat iti imaginezi. smile.gif

Chiar presupunand ca ar fi urata, intrebarea este ce preferi: un adevar neplacut sau o minciuna frumoasa? Daca tu preferi frumusetea, e alegerea ta libera... Sa fii sanatos in ea...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

37 Pagini V  « < 33 34 35 36 37 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 07:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman