HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dieta Mediteraneana
Nefertiti
mesaj 8 Aug 2007, 10:53 AM
Mesaj #1


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Am citit diverse lucruri despre asa-zisa dieta mediteraneana si recunosc ca ma atrage. Dar cand spun dieta nu ma refer la un soi de cura de slabire, ci la un mod de a manca, la un anumit tip de alimentatie specific zonei amintite. Asa ca ar fi interesant de postat aici retete caracteristice zonei, fie ca sunt luate direct de la mama lor, fie ca sunt combinatii proprii, bazate pe principiile din amintita "dieta".
Si accentuez: retete sau discutii pe marginea lor, nu bla bla-uri despre cat e de sanatoasa dieta mediteraneana, ce antioxidanti sau alte substante contine etc etc etc. Ca de asta am deschis topicul aici si nu la Corpul uman. thumb_yello.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Aug 2007, 12:59 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



- Consum mare de : fructe, vegetale ( intre 7-10 portii/zi) , rosii, vinete, cartofi, fasole, mazare - toate proaspete, nuci si seminte . Masline , ulei de maslin din prima presare ( virgin oil), ulei de rapita pentru salade si ptr. gatit. .

- Consum in cantitati mici la moderat : peste ( in mod frecvent , dar nu prajit ci la gratar !) , produse lactate( branza de capra, lapte slab, la fel iaurt) , si foarte putina carne rosie.

- Consum de oua : de loc sau pana la 3 ori pe saptamana ( cate un ou/zi)

- Vinul rosu nelipsit la masa : putin la moderat ( francezii beau 1/2 litru la masa )






--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Aug 2007, 01:25 PM
Mesaj #3


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(March @ 8 Aug 2007, 01:59 PM) *
vinete, cartofi, fasole, mazare - toate proaspete


Asta nu o inteleg si suna ca si cum e "culeasa" de pe net. Cum adica proaspete? Cartofi cruzi? Vinete crude? Wtf?


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Aug 2007, 01:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 8 Aug 2007, 01:43 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(nefertiti @ 8 Aug 2007, 02:25 PM) *
Asta nu o inteleg si suna ca si cum e "culeasa" de pe net. Cum adica proaspete? Cartofi cruzi? Vinete crude? Wtf?

Ce nu stii ca vinetele se pot prepara si baga la congelator ? Cartofi pot fi la pachet sub forma de praf pentru piure ? Mazarea congelata la pachet ? Toate se gasesc si asa in tarile mediteraniene.
Si ce ti-am spus io acolo mai sus am mancat in Grecia, Italia, Spania direct din gradina , preparate, pe masa , ca sa zic asa.
Daca vrei sfaturi serioase uita-te la reclama lui Radulesca ! tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 8 Aug 2007, 01:44 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Aug 2007, 01:48 PM
Mesaj #5


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Pai daca stii retete scrie aici, nu ma trimite la Raduleasca. tongue.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 8 Aug 2007, 02:04 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



Nu stiu daca vinetele se pot consuma crude, la fel fasolea păstăi, dar celelalte vegetale este benefic sa le consumi fără prelucrare termică, în stare proaspătă. E cam greu în condiţiile unei vieţi trepidante. Ce facem, mergem cu cartoful crud la serviciu? Cred că dieta asta are dezavantajul că-ţi cere mult timp pentru pregătirea meselor şi aprovizionarea zilnică. Greşesc? smile.gif


--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 8 Aug 2007, 02:59 PM
Mesaj #7


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Crude nu se pot consuma chiar toate legumele, însă majoritatea se pot coace puţin pe grătar, după ce au fost feliate. Mă rog, fasole la grătar n-am încercat, de ce să zic. laugh.gif Dar rondelele de vinete sunt chiar gustoase. licklips.gif

Se găsesc foarte multe reţete, inclusiv de sosuri şi băuturi, în cartea "Dieta mediteraneană" scrisă de Myrsini Lambraki şi publicată la noi prin 2001.
O reţetă de acolo:

QUOTE
Vinete Kios cu brânză feta şi busuioc - 4 porţii

4 vinete de mărime medie
6 linguri de brânză feta, tipul tare, tăiată cuburi
4 căţei de usturoi zdrobiţi
2 linguri ulei de măsline
1 lingură busuioc proaspăt

1. Se coc bine vinetele pe ambele părţi. Se ia un cuţit ascuţit şi se despică în lung ca să se lase să se scurgă zeama. Se amestecă într-un castron cuburile de brânză feta, busuiocul, usturoiul şi uleiul de măsline.

2. Se umplu vinetele cu umplutura din castron, se închid şi se pun pe grătarul cuptorului, lăsându-se 10 minute sau până se topeşte brânza feta.
Se servesc deschise (desfăcute) de îndată ce sunt scoase din cuptor.


Cartea se găseşte în librăriile mari, merită investiţia. ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de Fantasee: 8 Aug 2007, 03:12 PM


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Aug 2007, 03:03 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Frisky @ 8 Aug 2007, 03:04 PM) *
Nu stiu daca vinetele se pot consuma crude, la fel fasolea păstăi, dar celelalte vegetale este benefic sa le consumi fără prelucrare termică, în stare proaspătă. E cam greu în condiţiile unei vieţi trepidante. Ce facem, mergem cu cartoful crud la serviciu? Cred că dieta asta are dezavantajul că-ţi cere mult timp pentru pregătirea meselor şi aprovizionarea zilnică. Greşesc? smile.gif
Io n-am zis crude ci proaspete. Adica nu congelate sau semipreparate

Acest topic a fost editat de March: 8 Aug 2007, 03:04 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 8 Aug 2007, 03:21 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Eu una sunt un mare fan al acestui mod de a te alimenta si de viata,chiar.
Nu sunt atoatestiutoare in ale gastronomiei,stim si practicam citeva retete la noi in casa din ce-am furat cu ochiul pe unde-am umblat si din cartile lui Jamie(ma refer la cea cu bucatarie italiana).
Cam care-ar fi descoperirile mele.In primul rand pestele,cit mai proaspat si cit mai curat gatit,fructele de mare(preferabil proaspete si ele)dupa care mor de pofta tot timpul,uleiul de masline extravirgin oricind si oriunde,pastele dar fara sosuri grele-faceam cindva frecvent sos ragu,acum din ce in ce mai rar-,rizotto in cit mai multe feluri posibil,cit te tine imaginatia,paella,legumele la gratar-vinete,dovlecei verzi,ardei gras,ciuperci,legumele gratinate-broccoli,sparanghel,dovlecel,conopida,la francezi am mincat celebrele quiche,sper sa invat sa fac si asta,bruschettele,tulpina de telina in aproape toate retetele,anghinarea la pizza,mezelurile crud-uscate prezente si la francezi(charcuterie),prosciutto di Parma la italieni,jamon-ul spaniolilor,cous-cous-ul magrebienilor si multe altele de care nu-mi mai amintesc acum...


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Aug 2007, 03:21 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Tzatziki ( rapid de preparat, pentru cei comozi)

Se curata de coaja citiva castraveti, se dau pe razatoare, se sareaza si se lasa vreo 5 minute. Se storc bine se amesteca cu iaurt gras (cit mai gras) , se aduga usturoi pisat si marar verde tocat.

Sos tzatziki cu vinete pane

2 vinete mai subtiri (500 g), sare, piper, 2 oua, 100 g pesmet, untdelemn.
Pentru sosul tzatziki: 150 g iaurt, 200 g branza moale de vaca, sare, piper, 3-4 catei de usturoi, 1/2 castravete.

Preparare: Se spala vinetele si se taie pe lung, in felii subtiri. Se sareaza din gros si se lasa 15 minute sa elimine apa. Se clatesc si se usuca cu servetel.
Se amesteca ouale cu sare si putin piper.
Se tavalesc vinetele mai intai prin oua si pe urma prin pesmet, apoi se prajesc pe ambele parti, pana devin aurii.
Sosul tzatziki: Se amesteca iaurtul si branza de vaci cu piperul si sarea. Se curata cateii de usturoi, se dau pe razatoarea mica si se amesteca in sosul de branza. Se curata castravetele, se taie pe lung, se curata de seminte, apoi se toaca marunt si se baga in sosul de branza cu usturoi.
Se serveste alaturi de vinetele pane prajite


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 13 Aug 2007, 08:44 PM
Mesaj #11


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



o reteta care mie mi-e foarte draga

Pasta Aglio, Oglio E Peperoncino

Se fierb pastele. De care si cate doriti. Intr-o tigaie se pune ulei de masline. Cat de mult va place. Se taie usturoi feliutze. Cat usturoi? Depinde de cat de mult va place ohyeah.gif si se arunca usturoiul in tigaie, se prajeste pana-si schimba culoarea fara a deveni maro! Acuma eu las usturoiul acolo, prietena mea il scoate si se adauga ardei iuti taiati rondele finute. Se arunca toata treaba asta peste pasta fiarta. Al dente sau cum va place. Langa trebuie musai o sticla de vin bun ca altfel nu reusiti biggrin.gif
E mortal de buna wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Aug 2007, 12:08 AM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



ce simpla... sigur nu ai uitat ceva? unsure.gif

ca sa fie mortal de buna as adauga un oarecare fel de carne: tocanita, file de peste, piept de pui prajit... drool.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 19 Aug 2007, 07:03 PM
Mesaj #13


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(Erwin @ 14 Aug 2007, 12:08 AM) *
ce simpla... sigur nu ai uitat ceva? unsure.gif

ca sa fie mortal de buna as adauga un oarecare fel de carne: tocanita, file de peste, piept de pui prajit... drool.gif


n-am uitat nimic.
Uite aici o varianta a retetei, ingredientele sunt aceleasi, modul de preparare e putin diferit.

http://www.incucina.tv/ricette/1040/1042/416/ricetta.asp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 20 Aug 2007, 07:19 PM
Mesaj #14


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



tocmai am facut niste bruschette. am curatat o rosie de seminte, pulpa am taiat-o bucatele mici, la fel si 3 catei de usturoi si cateva frunze de busuioc, si am amestecat toate astea, cu sare si piper, in afara de intenstinele rosiei care le pastrez pentru un sos sau altceva.
Am prajit 3 felii de paine si le-am dat apoi cu ulei de masline si am pus compozitia de mai sus pe ele. Delicios!

cat de curand o sa fac si pinzimonio, betigase de legume servite crude alaturi de un castron cu sare si ulei de masline. Fiecare betigas se da prin sare, ulei si se papa asa cum este smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 21 Aug 2007, 11:37 AM
Mesaj #15


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(Sushi @ 20 Aug 2007, 08:19 PM) *
tocmai am facut niste bruschette. am curatat o rosie de seminte, pulpa am taiat-o bucatele mici, la fel si 3 catei de usturoi si cateva frunze de busuioc, si am amestecat toate astea, cu sare si piper, in afara de intenstinele rosiei care le pastrez pentru un sos sau altceva.
Am prajit 3 felii de paine si le-am dat apoi cu ulei de masline si am pus compozitia de mai sus pe ele. Delicios!


thumb_yello.gif

A pus si marius reteta aia cu pastrav la cuptor pe undeva, cred ca mergea si aici. Desi cred ca mediteraneenii nu stiu de mamaliga, dar... ohyeah.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Aug 2007, 12:22 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ba stiu si ei, vezi aici: http://italianfood.about.com/od/polentarec...nta_Recipes.htm ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 21 Aug 2007, 01:03 PM
Mesaj #17


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Ihi. smile.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 30 Aug 2007, 12:52 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Bruschettele nu se fac cu paine toast,este o blasfemie sa folosesti painea toast la asa ceva ! cel mai bine este cu paine de casa,din aia coapta pe vatra!painea toast...yaak! la crostini merge o bagheta grosuta.

O reteta de paste care-mi place mie mult!

2 catei de usturoi,citeva capere si rondele de masline negre cit va place se pun in blender se fac o pasta.cind pastele sunt fierte al dente se pun in tigaie cu un strop de ulei de masline,pasta rezultata,putin pesto si rosii fie proaspete cubulete,fie uscate la soare ,fie pomodorri pelati de la cutie tot cubulete(ultimele doua variante iarna cind nu avem rosii proaspete)Se mai tin 5 min pe foc amestecind sa se lege pasta de masline de spaghetti,mie-mi plac cel mai mult bavete sa folosesc la asta.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 30 Aug 2007, 01:35 PM
Mesaj #19


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(Michelle @ 30 Aug 2007, 11:52 AM) *
Bruschettele nu se fac cu paine toast,este o blasfemie sa folosesti painea toast la asa ceva ! cel mai bine este cu paine de casa,din aia coapta pe vatra!painea toast...yaak! la crostini merge o bagheta grosuta.


eu am fost la serviciu cand am facut-o si numai paine de aia am avut. blasfemie? vorbim totusi despre niste bruschete...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 30 Aug 2007, 01:49 PM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



era o figura de stil,totusi...chestia asta cu painea e un punct sensibil la mine...m-au enervat odata finii ca ne-au invitat la ei,pe noi si pe mai multi, la genul asta de bruschette cu paine toast si-ti puneai rosiile amestecate cu usturoi si alte verdeturi cu lingura din castron,la sfarsit unii s-au bagat cu painea direct in zama...toata chestia care se voia de mare rafinament culinar mi s-a parut o grosolanie la adresa bucatariei italiene


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 30 Aug 2007, 01:58 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(nefertiti @ 21 Aug 2007, 12:37 PM) *
thumb_yello.gif

A pus si marius reteta aia cu pastrav la cuptor pe undeva, cred ca mergea si aici. Desi cred ca mediteraneenii nu stiu de mamaliga, dar... ohyeah.gif

De italieni sunt sigura ca stiu,ii zice polenta,chiar am mincat de curand la Venetia baccara cu polenta prajita la recomandarea chelnerului,era un fel de crema de peste cu usturoi la care evident mergea f bine mamaliga...


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 Aug 2007, 08:30 PM
Mesaj #22


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



E baccala, Michellle smile.gif

"Bacalhau means codfish in Portuguese, but the word almost always refers to salt cod and the dishes made from it, as fresh cod is rarely consumed in Portugal. In Spanish speaking countries the dried fish and its resulting dishes are called bacalao, in Italy, baccalŕ, and in Greece, vakalaos, bakaliaros or bakalarakia." Sursa: Wiki

Crema de care zici, chiar am o reteta in spaniola care cred ca o inteleg biggrin.gif dar daca se ofera cineva sa o traduca, recunoscatoare as fi. Chiar am pestele sarat si vreau sa fac atascaburras si baccalao clasic (ca un fel de tocana de peste care se serveste cu orez).

Cat despre bruschetta, asta e ce stiu eu: painea se da cu ulei de masline si se prajeste (intotdeauna) si calda fiind se freaca bine cu jumatati de catei de usturoi. Cea mai des intalnita este cea cu rosii - (si se lasa sa stea cel putin 10 min dupa ce se pune pe felia de paine, ca sa absoarba apa de la rosii) dar se face cu o varietate de legume si vegetale. Reteta de bruschetta e de baza, nu poti fi prea puritan in privinta ei pentru ca pana la urma e paine prajita cu usturoi si rosii biggrin.gif

Si da, italienii au polenta, dupa cum o au mai toate tarile balcanice si sud-americane sub multe alte nume si reincarnari. Eu in Venetia am mancat polenta cu ficat venetian, si acolo da bine. smile.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 30 Aug 2007, 09:15 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



baccala -aha!uite-asa mai invata omul despre ce maninca pe la altii,la spaniola nu ma bag sa traduc,dar din cite-inteleg eu cam asa continea si crema mea(peste sarat,cartofi si usturoi) era bun,dar ce sa zic polenta prajita nu m-a fascinat nici acasa niciodata ca mi se pare reciclata...

la paine eu insa nu fac rabat niciodata,am acest principiu daca tot maninci paine macar sa fie de calitate,la fel si cu pizza daca n-are blatul bun ,copt atunci, in cuptor de lemne ,mai bine n-o maninc! focaccia sa fie, doar cu ulei de masline si frunze de busuioc,dar facuta ca la mama ei acasa bate orice pizza cu nustiu cite ingrediente puse deasupra drool.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 Aug 2007, 09:59 PM
Mesaj #24


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Si eu sunt la fel cu painea, trebuie sa fie de-un fel ca sa o mananc, altfel mai bine lipsa. Dar bruschetta se face numai cu painea prajita.

Nu ma face sa intru in subiectul pizza si 100 de toppinguri laugh.gif

Cred ca am facut eu teoria pizzei pe undeva pe-aici. Dar... Uite cum vad eu lucrurile cand e vorba de puritanism in bucatarie - si o sa iau tot bruschetta de exemplu ca de la ea s-a pornit discutia Indiferent ce paine folosesti, daca o dai cu ulei, o prajesti si fie o freci cu usturoi si pui rosii cubulete deasupra, fie ca pui pe ea rosii amestecate cu usturoi, ramai in acelasi amestec de arome, deci consider ca tot bruschetta se cheama. Daca insa folosesti ketchup in loc de rosii, fie el si amestecat cu usturoi, nu-ti mai dau voie sa-i zici bruschetta.

Si crede-ma ca-s puritana cand e vorba de mancare wink.gif

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 30 Aug 2007, 10:00 PM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 30 Aug 2007, 10:18 PM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



ma rog,poate pentru tine o fi acelasi amestec de arome,si painea prajita miroase la fel indiferent ca e de casa sau e toast,pentru mine nu! in plus gustul nu e stimulat doar pe cale olfactiva - arome ,ci in principal rezulta din stimularea papilelor gustative ,dupa ce trec puternicele mirosuri dai de gustul painii si ale mele papile se simt dezgustate de painea toast fie ea si prajita-de gustibus!

Care-i teoria pizzei,ca m-ai facut curioasa?

Acest topic a fost editat de Michelle: 30 Aug 2007, 10:26 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 Aug 2007, 10:33 PM
Mesaj #26


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Enjoy! thumb_yello.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 30 Aug 2007, 10:56 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



E bine de stiut tot ce ai scris acolo,pentru cei care mai inneaca inca pizza in ketchup si o coc la microvawe(am vazut asta chiar acum la Venetia,singura scuza fiind ca cei care lucrau acolo erau chinezi,vai!).
O mica completare da-mi voie...eu cu broccoli n-am mincat pina acum(mi-o fi scapat),dar frecvent cu carciofi(anghinare) si-mi place la nebunie!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 Aug 2007, 11:11 PM
Mesaj #28


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Voi cand ziceti paine toast la ce va referiti? aia patrata-alba-pufoasa-feliata?

Re. broccoli si in general toppings de pizza - in ziua de azi se cam pune orice pe pizza, californienii pun si ananas. Dar cred ca i-am stricat topicul lui nefe, continuam la subiectul de pizza daca vrei, ca dupa aia sunt nevoita sa ma auto-moderez biggrin.gif

Ca sa raman in topic: referitor la legume/verdeturi, nu crude, dar procesate minimal. La gratar sau cuptor (foc mare + timp mic) cu sare, piper, ulei de masline de calitate. Fara sosuri grele, fara gatit la nesfarsit (gen tocana).

La cuptor (cred ca am pus reteta de conopida la cuptor dar nu m-a ascultat nimeni): foc maxim, conopida sau chiar fasole verde, date cu s+p si ulei f f putin, conopida 20 de min pe fiecare parte, fasolea 10 pe fiecare parte. Intr-un singur rand, nu aglomerate in tava. La fasolea verde se poate rade un pic de coaja de lamaie dupa ce e scoasa din cuptor. Eu una dau cartofii prajiti la o parte pt. asta, si e buna si dupa ce s-a racit (desi abia scoasa din cuptor e mortala).

Peste la gratar sau innabusit (s+p, o lingurita de ulei, 3 de apa, pus capac), cel putin o data pe saptamana.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 30 Aug 2007, 11:37 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Tehnic, bruschetta se face doar cu paine prajita. Dar grilled, nu toast. Si in nici un caz amaraciune de paine din aia cozonac, feliata, care sta pe raft in magazin si cate o luna.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 30 Aug 2007, 11:40 PM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Da,aia zicem noi la paine toast-cea din poza cu pricina!Eu din aia nu as cumpara vreodata dar am mincat croque-madame facuta cu ea si m-am mai razgindit un pic,caci era bunut!
later edit:in sfarsit m-am facut inteleasa:ideea era nu de a praji sau nu painea,evident ca trebuie prajita(grilled cum ziceti voi) ci de a nu folosi cozonacul ala cu gust dulceag si gretos la bruschette;eu,una nu mi-as invita musafiri sa le dau asa ceva sub pretextul de bruschette nici daca-as fi in cea mai neagra saracie...asta m-a deranjat la finii mei,dar ma rog,o sa mi-i educ pe gustul meu pina la urma...
Cit despre pizza eu zic ca era perfect in topic,mai putin californienii !

Acest topic a fost editat de Michelle: 30 Aug 2007, 11:50 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 31 Aug 2007, 01:08 AM
Mesaj #31


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Care poza? unde e poza ca mi-a scapat.
Nelamurirea mea a pornit de la faptul ca in postul ei, Carmen nu a zis ce fel de paine a folosit, decat ca a prajit painea. Uite si acum am mai citit odata si nu vaz unde a zis ea de paine toast. cred ca-s eu mai slow azi laugh.gif

Si uite ca mi-am mai adus aminte de ceva, ca tot vorbim de paine: in dieta mediteraneana, cat mai putina paine si pasta, mai ales facute cu faina alba.

Editat sa adaug: axel, esti prea tehnic laugh.gif grill, toast, same thing pana la urma. Nu trebuie neaparat pe gratar, poti si intr-o tigaie sa o prajesti (fara ulei, of course).

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 31 Aug 2007, 01:11 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 31 Aug 2007, 09:26 AM
Mesaj #32


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(Mistinguett @ 31 Aug 2007, 12:08 AM) *
Care poza? unde e poza ca mi-a scapat.
Nelamurirea mea a pornit de la faptul ca in postul ei, Carmen nu a zis ce fel de paine a folosit, decat ca a prajit painea. Uite si acum am mai citit odata si nu vaz unde a zis ea de paine toast. cred ca-s eu mai slow azi laugh.gif


eu am fost la serviciu cand am facut bruscheta si am scris si postat poza doar asa ca idee, n-am avut pretentia de high-cuisine si nici nu m-am gandit ca o sa se oripileze careva la vederea gustarii mele, c-am mancat-o eu n-am dat-o la porci. am rugat administratorul sa reteta si poza dar vad c-o scos numai poza.
Deci io stiu c-o sa dati cu pietre si ca risc chiar sa fiu banata dar eu daca mananc din cand in cand cate-o felie de paine de aia alba ca si cozonacul yakkii etc nu ma intoxic-
Deci imi cer public scuza c-am oripilat papilutzele domnitzelor si sper sa reusiti sa treceti peste momentul acesta si sa va continuati activitatile, indiferent care ar fi acestea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 31 Aug 2007, 10:31 AM
Mesaj #33


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Vezi, daca-mi ziceai mie sa scot poza stiam si eu acum despre ce era vorba. Dar reteta nu ti-o scot ca e corecta in principiu tongue.gif (dar sa incerci si sa dai painea prajita cu usturoi in loc sa-l pui in rosii, sa vezi ce chimie se intampla acolo)

In rest, stai linistita si papa sanatoasa smile.gif Si continua sa pui poze te rog, ca asa e frumos, fiecare cu bordeiul si obiceiul lui. Daca am gati toti la fel ce boring ar fi lumea asta biggrin.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 31 Aug 2007, 12:13 PM
Mesaj #34


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



@Michelle, daca dai cu ochii de postul asta, nu-l citi, ignora-l, ca e tot o blasfemie, deci nu-ti strica inca o zi wink.gif mwah1.gif .

@Restul cititorilor:

Eu am papat bruscheta din asta la mama ei, in italia, facuta de o italianca (gagica lui fratello tongue.gif ). A facut bruscheta din asta la un gratar la iarba verde. A taiat felii groase dintr-o paine de casa cu gauri multe si mari tongue.gif (era painea aia o nebunie ohmy.gif ) si le-a pus pe gratar, le-a parlit unpic si pe-o parte si pe alta, dupa care a luat sticla cu ulei de masline super-extra-virgin biggrin.gif si a turnat pe feliile de paine fierbinti; a mai presarat niste sare si bruschetele au fost gata: vaaai ce bunatate!!! fara usturoi, fara nimic, mancam de uitasem de fripturi si de tot, alergam prin farfurie dupa ultima picatura de ulei si aveam senzatia ca as putea trai mancand numai asa ceva!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 31 Aug 2007, 02:19 PM
Mesaj #35


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Eu ignor doar prima ta propozitie care e malitioasa si nu te caracterizeaza mwah1.gif ,Felina,restul citesc cu placere caci imi da dreptate-painea de casa rulz!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman