HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Alegerea noului Patriarh, prilej de scandal?
francmason32
mesaj 16 Oct 2007, 12:23 PM
Mesaj #141


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.532



QUOTE(cocosel @ 14 Oct 2007, 04:16 PM) *
masonul lucreaza de la pranz pana la miezul noptii...pranzul referitor la obligatia sa de a se supune celor 4 manifestari ...iar miezul noptii referitor la Steaua Polara simbol al refuzului de a actiona in vreun fel si al infranarii oricarei dorinte pana la anihilarea ei totala... ambele impuse de Spirit.


Masonul lucreaza numai 8 ore pe zi.
Iti amintesc Regula Riglei de 24 de unitati. 8 dedicate muncii, 8 dedicate Divinului si 8 Odihnei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 17 Oct 2007, 06:38 PM
Mesaj #142


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(March @ 9 Aug 2007, 06:41 PM) *
(...) Testamentul nescris al Patriarhului include cu siguranta si continuarea eforturilor de modernizare a Bisericii si parcurgerea treptelor dialogului ecumenic. Poate ca undeva in vorbele neasternute pe hirtie, dar ramase in constiinta celor care i-au fost aproape, sta si nevoia de a inchide poarta trecutului. Din acest motiv verificarea dosarelor clericilor este importanta

Daniel: verdict de necolaborare cu Securitatea. Dinescu arunca soparla: dosarul sau se numara printre cele arse cu prilejul Revolutiei. Ca in '49: demonstreaza Tribunalului Poporului ca nu esti bandit!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 18 Oct 2007, 12:02 PM
Mesaj #143


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE(andra_v @ 17 Oct 2007, 07:38 PM) *
Daniel: verdict de necolaborare cu Securitatea. Dinescu arunca soparla: dosarul sau se numara printre cele arse cu prilejul Revolutiei. Ca in '49: demonstreaza Tribunalului Poporului ca nu esti bandit!


andra, ti se pare firesc ca noul patriarh sa taca in acest caz? Foarte bine face Dinescu ca il provoaca! La urma urmei, e chiar suspect ca i s'a ars dosarul.....Ceea ce conteaza mai mult insa nu este ce a facut omul acum nu stiu cati ani, ci care este atitudinea lui de acum. Si nu imi pare atitudinea unui om impacat cu trecutul lui (care o fi)....

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Oct 2007, 12:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 18 Oct 2007, 01:25 PM
Mesaj #144


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Gipsy, cu riscul ca ma repet: inainte de '89 toti preotii semnau hartia. Cu atat mai mult persoanele care plecau in strainatate. Nici pana la Moscova nu puteai iesi fara acel petec cu Securitatea. Anumite categorii profesionale (ex. marinari) era musai sa semneze declaratia de colaborare. Iar Dinescu & ce fac? Scot dosarul prafuit si arata: "Ia uite Biserica ...!". Oamenii SISTEMULUI imi striga mie ca preotul X a facut politie politica.
Mi se pare normal sa taca. Doar n-o sa-i raspunda individului care a iesit cu Iliescu la Televiziune la "Revolutie". CNSAS-ul este cel care s-a facut de ras in aceasta situatie, credibilitate 0, nici o valoare in societatea romaneasca.
Nici macar n-am vazut adresa SIE (funny, DIE ne informeaza...) in care scrie ca dosarul lui Daniel a fost ars. Acelasi scenariu ca cel cu fraudarea alegerilor...

Acest topic a fost editat de andra_v: 18 Oct 2007, 01:31 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 18 Oct 2007, 02:32 PM
Mesaj #145


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Mda. Mie nu mi se pare firesc...in sensul pe care l'am aratat.
Si legat de credibilitate...Sunt convins ca Dinescu are mai multa credibilitate in ochii opiniei publice decat are noul patriarh. Fiecare cu perceptiile lui.

QUOTE
Scot dosarul prafuit si arata: "Ia uite Biserica ...!". Oamenii SISTEMULUI imi striga mie ca preotul X a facut politie politica.


Ideea e sa iasa adevarul la iveala. Ce e rau in acest lucru?
Ca nu mai are credibilitate Biserica? Sau CNSAS-ul? Inseamna ca nu mai merita sa aibe.
Ce vreau sa spun este ca mi s epare total gresit sa pui o institutie (care e un construct imaginar pana la urma) mai presus de individ.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Oct 2007, 02:46 PM
Mesaj #146


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(andra_v @ 18 Oct 2007, 02:25 PM) *
Gipsy, cu riscul ca ma repet: inainte de '89 toti preotii semnau hartia.

Cu riscul sa ma repet: n-o semnau toti. Si nu toti dadeau informatii. Nu toti preotii care ajung la CNSAS sunt declarati vinovati de politie politica (politia politica presupune mai mult decat simpla semnare a unei hartii prin care sa te obligi sa dai informatii autoritatilor, presupune ca acele informatii chiar le-ai dat, facand rau unor oameni).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Oct 2007, 02:47 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(gypsyhart @ 18 Oct 2007, 01:32 PM) *
Mda. Mie nu mi se pare firesc...in sensul pe care l'am aratat.
Si legat de credibilitate...Sunt convins ca Dinescu are mai multa credibilitate in ochii opiniei publice decat are noul patriarh. Fiecare cu perceptiile lui.
Ideea e sa iasa adevarul la iveala. Ce e rau in acest lucru?
Ca nu mai are credibilitate Biserica? Sau CNSAS-ul? Inseamna ca nu mai merita sa aibe.
Ce vreau sa spun este ca mi s epare total gresit sa pui o institutie (care e un construct imaginar pana la urma) mai presus de individ.



Mai sa fie Dinescu si credibilitatea...
Intr-un fel Andra are dreptate..dar acele hartii semnate inca exista si nu este asa cum spun unii ca au fost arse.
Un document din serviciu trece prin mai multe maini care dupa caz fac copii...pe care ulterior le folosesc in scop propriu sau doar le adauga la mormanul de hartoage. ohyeah.gif
Nu cred ca vei putea sa vezi sigla SIE sau DIE decat la Arhivele Nationale sau in cartile de istorie.Sau cel mult daca cineva iti prezinta o insigna sau intri pe un site al institutiei.Documentele care au acesta sigla nu ar trebui prezentate publicului decat dupa o lunga perioada de timp.... mwah1.gif


@Francmason
Aaa uita-si... MAESTRE aceea regula de care vorbesti este aplicabila doar in cadrul lojii..daca nu ma insel. jamie.gif la ce faceam referire nu cred ca este aplicabila.

Acest topic a fost editat de cocosel: 18 Oct 2007, 02:49 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
francmason32
mesaj 19 Oct 2007, 01:20 AM
Mesaj #148


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.532



QUOTE(cocosel @ 18 Oct 2007, 02:47 PM) *
@Francmason
Aaa uita-si... MAESTRE aceea regula de care vorbesti este aplicabila doar in cadrul lojii..daca nu ma insel. jamie.gif la ce faceam referire nu cred ca este aplicabila.


Mergi inapoi la gradul 1, nu esti suficient de pregatit pt sporul salarial.( din pacate, nu glumesc)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 19 Oct 2007, 11:20 AM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(francmason32 @ 19 Oct 2007, 12:20 AM) *
Mergi inapoi la gradul 1, nu esti suficient de pregatit pt sporul salarial.( din pacate, nu glumesc)



E as...doar acolo ma trimiti... rofl.gif

"NO Virtue is acquired in an instant ,but step by step.."

Ceea ce ai vedea nu e chiar imaginea realitatii despre care se pare vorbim,ci ar fi ea insasi in adevarul ei;Dar este cu adevarat asa?Sau nu este?Nu merita sa ne batem capul cu asta;dar ceea ce merita osteneala si conteaza este sa sustinem ca ceva apropiat,asemanator se poate vedea.

Gândeste-te în fiecare zi ce dăruiesti si nu ce primesti, ai credinta în misiunea ta sacră pe care ti-ai asumat-o când ai bătut la porţile Templului. Si nu uita niciodată că aceste porţi s-au deschis nu pentru a ti se oferi privilegii(sporuri salariale), ci pentru a-ti încerca voinţa, curajul şi dreapta credinţă.

Multumesc pentru sfat dar mai intai cauta sa intelegi scopurile inainte de a imprastia efectele... Perfectioneaza-te in pasi marunti...in Arta Regala.Nu cauta sa afli de la inceput marile secrete.Invata teoria inaintea practicii.thumb_yello.gif jamie.gif

Gomer, Oz, Dabar

"With them the seed of Wisdom did I sow,

And with mine own hand wrought to make it grow:

And this was all the Harvest that I reaped—

`I came like water and like wind I go.'..... rolleyes.gif





--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Dec 2007, 08:33 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



De la masoni sa revenim la Patriarh. Am auzit de la un preot ca IPF Daniel ar suferi de mai multi ani de cancer la gat ! Stie cineva ceva in acest sens ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 Dec 2007, 05:56 PM
Mesaj #151


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



N-am auzit nimic in sensul asta, sa-i dea Dumnezeu sanatate!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman