HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Crezi Că Te Poţi îndrăgosti în "virtual" ?
Este posibil să te îndrăgosteşti în mediul virtual ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 88
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
actionmedia
mesaj 4 Dec 2007, 11:42 AM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



ah, m-am pins, e vorba de nick. Prima informatie despre cineva cand iti spune un simplu "hello" este nick-ul. In functie de nick poti trage anumite concluzii. Altfel nu vad de ce ti s-ar face greata, ca senzatiile astea nu se transmit prin cablu... rolleyes.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 5 Dec 2007, 03:51 AM
Mesaj #107





Guests






Nope, din pacate nick-ul nu are asa mare rezonanta. Am printre prieteni, persoane cu nick-uri cat se poate de banale sau nebunatice si daca ar fi fost sa ma iau dupa nick-uri nu le-as fi dat nici macar sansa sa le raspund la hello biggrin.gif

De exemplu, l-am cunoscut pe al meu pe-un site unde avea nick-ul Zeus. Daca ma luam dupa nick, era clar ca e plin de el si are intotdeauna dreptate si altii n-au nici o sansa in fata lui - insa am "simtit" ca e ceva interesant la el si i-am dat ocazia sa vorbeasca, sa se arate. Am descoperit ca am avut dreptate, nick-ul era irelevant, pentru ca e total opus caracteristicilor descrise de mine mai sus. Si de asemenea am avut dreptate cu faptul ca e un om interesant, ai ce vorbi cu el ore in sir - dovada si facturile noastre de telefon rofl.gif Cat despre profil, cand i l-am vazut m-a pufnit rasul, desi in alte conditii m-as fi luat cu mainile de cap. De asemenea poza de-o are pe site-ul ala e una din cele mai nasoale ale lui - nu e prea fotogenic el de felul lui - asa ca daca m-as fi luat dupa toate astea i-as fi dat ignore din prima clipa. Insa cum am spus, am "simtit" ca e mai mult de capul lui decat ceea ce e vizibil la prima vedere, asa ca am inceput sa vorbim si am ajuns de suntem impreuna - desi n-am flirtat o secunda online sau la telefon pana sa ne intalnim, ba chiar nici cand ne-am intalnit (ma rog, n-am flirtat primele cateva ore biggrin.gif )

Si asta e doar un exemplu. Si nu ma face sa ma apuc sa spun ce "senzatii" am in legatura cu nick-urile de pe Han harhar.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Dec 2007, 08:42 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Afrodita @ 5 Dec 2007, 05:21 AM) *
Si asta e doar un exemplu. Si nu ma face sa ma apuc sa spun ce "senzatii" am in legatura cu nick-urile de pe Han harhar.gif


smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Dec 2007, 08:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 6 Dec 2007, 09:47 PM
Mesaj #109


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Afro, din ce scrii, rezultă că ai cel puţin una din capacităţile paranormale: clarviziunea! ohyeah.gif

p.s. Poţi să te adresezi lui John Randi pentru premiul de 1 milion de $ spoton.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 6 Dec 2007, 09:48 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 Dec 2007, 11:27 PM
Mesaj #110





Guests






Nu e clarviziune, e pur si simplu ceea ce e numit generic "al saselea simt", o chestie pe care femeile o dezvolta din diferite motive si pe care barbatii o numesc "aiureala" sau "bullshit", pentru ca ei nu-si bat capul sa se analizeze si sa analizeze asa mult ca femeile tongue.gif Plus ca masculii nu cred in asa zis-ul "instinct" - care se presupune a fi in stransa legatura cu al saselea simt si care.... eeeehhh, o intreaga filozofie aci biggrin.gif

Cert e ca la unii functioneaza, la altii nu, iar majoritatea la care functioneaza e de gen feminin tongue.gif

Ce sa fac cu 1 milion de $? Ca mie-mi trebe lire rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 7 Dec 2007, 06:11 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Afrodita @ 7 Dec 2007, 12:57 AM) *
Nu e clarviziune, e pur si simplu ceea ce e numit generic "al saselea simt", o chestie pe care femeile o dezvolta din diferite motive si pe care barbatii o numesc "aiureala" sau "bullshit", pentru ca ei nu-si bat capul sa se analizeze si sa analizeze asa mult ca femeile tongue.gif


Dar ca sa analizezi trebuie sa ai niste date de plecare, nu ? ... ori de la un simplu Hello, Hi sau Buna nu vad ce fel de analiza s-ar putea face. wub.gif

Eu personal ii analizez pe cei din virtual dupa cuvintele de dincolo de cuvinte cu care se exprima, dupa nick, dupa avatar, dupa felul in care riposteaza sau se abtin sa o faca, dupa ora preferata la care apar pe net, ... si ar mai fi citeva repere mai neconventionale. smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 7 Dec 2007, 06:23 PM
Mesaj #112


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Si ce ziceati ca dezbateti voi aici ? unsure.gif

hmm.gif Aaaa, da, incercati sa raspundeti la intrebarea ... Crezi Că Te Poţi îndrăgosti în "virtual" ? Acum am inteles ... ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 7 Dec 2007, 06:24 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 16 Dec 2007, 04:33 PM
Mesaj #113





Guests






Pai la aia s-a raspuns deja: Indragosteala da, iubire adevarata clar nu se eCsista in virtual biggrin.gif

Apoi mergem mai departe cu subectul biggrin.gif Si pana la urma poate ajungem sa vorbim de Adam si Eva rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Dec 2007, 09:12 PM
Mesaj #114


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



... la începutul timpului, când Dumnezeu era programator, a scris un program numit "ADAM"...
... şi pentru că ADAM se plictisea de moarte în raiul de biţi şi microprocesoare wub.gif, Dumnezeu a scris un alt program numit "EVA"...
... ADAM şi EVA trebuiau să comunice cumva, aşa că Dumnezeu a inventat messengerul...
... şi cum vorbeau ei aşa pe messenger şi nimic nu se întâmpla, Dumnezeu se plictisea de moarte... aşa că, după o beţie digitală cruntă... a inventat un virus numit "ŞARPELE"...

rofl.gif harhar.gif rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 17 Dec 2007, 02:56 AM
Mesaj #115





Guests






Super rofl.gif roflmao.gif rofl.gif laugh.gif rofl.gif roflmao.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unikt
mesaj 29 Jan 2008, 04:16 PM
Mesaj #116


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 29 January 08
Forumist Nr.: 11.203



Avand in vedere tehnologia de azi eu zic ca e posibil.Inainte vorbeai pe mirc nu prea aveai nici o idee despre cum arata pers. respectiva decat cateva indicii [ blond brunet etc.] acum cu webcamurile , convorbirile online si multe altele e ca si cum ai fi fata in fata cu persoana respectiva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 29 Jan 2008, 04:36 PM
Mesaj #117


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



ce-mi place mie la net e ca mi-a dat ocazia sa cunosc in real oameni pe care altfel nu i-as fi intalnit sau cu care nu m-as fi imprietenit
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Peter Pan
mesaj 29 Jan 2008, 05:50 PM
Mesaj #118


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 28 October 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.075



..la fel se poate intampla si invers..sa ai ocazia sa intalnesti pe net persoane care te dazamagesc...
Dar da, sunt de parere ca te poti indragosti..mai ales eu care inca am mare incredere in oameni, iar ei (nu de fiecare data) fac pe dreq in 4 sa-mi franga increderea..e ok, nu port pica, dar vroiam sa subliniez si cealalta "extrema"...


--------------------
Nu vreau sa fiu om mare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 1 Feb 2008, 09:59 AM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



deci, incet-incet, ajungem la concluzia ca si virtualul, nu numai realul, poate oferi surprize placute dar si dezamagiri. smile.gif

atunci in ce consta deosebirea esentiala dintre ele ?
oare exista ceva esential ce le desparte ?



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
annacrin
mesaj 1 Feb 2008, 02:46 PM
Mesaj #120


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 29 January 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 11.201



Ce sunt blog-urile? Un mod de comunicare de la distanta (a se retine “distanta”) intre noi, plecand de la diverse afinitati, scopuri, conjuncturi. Intra in aceeasi categorie cu discutiile pe messenger. Mai mult, am aflat zilele trecute despre un site numit “second life”, in care iti creezi propria identitate si unde traiesti, virtual, viata pe care o doresti...De atunci ceva in cele doua vieti ale mele (cea reala si cea virtuala) s-a schimbat. Fulgerator mi-au trecut prin minte secvente de bloguri, discutii, timp real consumat virtual. Initial cautam sa ne diversificam modalitatile de comunicare, sunt de acord. Ceea ce presupune o departare fizica, chiar si temporala si un scop care o data atins, sa nu uitam de realitate!
M-am gandit apoi la lista mea de pe messenger. Sunt oameni departe de mine si asa vor ramane.. Chiar daca ne vom intalni din cand in cand, ne va fi mult mai comod sa discutam de la distanta, pierzand astfel din subtilitatea lucrurilor si din nuante. Trecem cu buna stiinta linia punctata pentru castigul imediat. Depinde numai de noi sa nu ne amagim.

Altfel, pe termen lung, viata reala devine second life.



--------------------
Hannah


In cautarea Adevarului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 1 Feb 2008, 03:06 PM
Mesaj #121


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



in virtual oamenii se cunosc doar la nivel mental...si nici pe departe mental-total, ci doar mental-partial.. aici, in virtual, in functie de starea de moment suntem dispusi sa deschidem anumite camarute ..atat

'indragosteala' nu poate fi decat reala..palpabila smile.gif ..suntem inca oameni tributari simturilor primare...mentalul are o f mare importanta dar se situeaza pe planul doi ....dupa chimie ..parerea meaaa mwah1.gif


--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 1 Feb 2008, 04:10 PM
Mesaj #122


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



Virtualului îi lipseşte realitatea, iar realităţii un strop de virtual, aşa că nu există îndrăgosteală fără una sau alta. smile.gif


--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Feb 2008, 08:20 PM
Mesaj #123


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



smile.gif Cam asa e ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Feb 2008, 11:38 PM
Mesaj #124


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Virtualului îi lipseşte realitatea, iar realităţii un strop de virtual, aşa că nu există îndrăgosteală fără una sau alta.smile.gif


eu aş spune că-i prieşte!

spoton.gif rolleyes.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 2 Feb 2008, 01:27 AM
Mesaj #125


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Să ne mângâiem fără de fapt să facem asta? unsure.gif Nu cred că-mi place ideea. E la fel de naşpa ca şi cea cu procrearea dintre parteneri de acelaşi sex! ohmy.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gavrochette
mesaj 2 Feb 2008, 11:05 AM
Mesaj #126


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 351
Inscris: 6 September 07
Din: in iarba
Forumist Nr.: 10.485



partenerii de acelasi sex nu pot sa procreeze, ci doar sa faca sex (in afara de cazul in care sunt melci, ca aia sunt hermafroditi biggrin.gif) Cat despre prima parte a frazei tale, pai nu, nu te atingi, dar discuti, flirtezi, pentru asta n-ai nevoie de atingeri wink.gif

edit: doar daca e vorba de cybersex, care e cu totul alta mancare de peste


Acest topic a fost editat de Gavrochette: 2 Feb 2008, 11:06 AM


--------------------
I got PMS and a gun, so don't push it.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Feb 2008, 04:14 PM
Mesaj #127


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



e vorba de imaginaţie, de joacă, de provocări intelectuale, de poezia şi încântarea împărtăşite în comun, de poveşti şi taclale, de cunoaştere reciprocă, lucruri care se pot face foarte bine în virtual, dar sunt necesare şi în real, pentru că o îndrăgosteală nu înseamnă numai dorinţă sexuală...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gavrochette
mesaj 2 Feb 2008, 04:36 PM
Mesaj #128


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 351
Inscris: 6 September 07
Din: in iarba
Forumist Nr.: 10.485



bravo bade, mi-ai luat vorba din gura si postul dintre degete laugh.gif Deci nu mai zic nimica in plus, sunt perfect de acord smile.gif


--------------------
I got PMS and a gun, so don't push it.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 2 Feb 2008, 04:59 PM
Mesaj #129


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



imhmm..indragosteala virtuala se rezuma la imaginatie, joaca dance.gif , provocari intelectuale si verbale yeah.gif rofl.gif .....da' far' chimieeee..si far'chimie n-are nici un farmec ohyeah.gif

iar indragosteala reala e de doo feluri..categoria 1 si categoria 2:
categoria 1. indragosteala realitatii fara strop de virtual
categoria 2. indragosteala realitatii presarata cu cel putin un strop de virtual...

sper ca v-am ametit rofl.gif ..daca vreti mai fac clasificari


--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 4 Feb 2008, 11:29 AM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



partenerii de acelasi sex nu pot sa procreeze
nu inca rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 13 Feb 2008, 09:17 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



ma intrebam daca singura persoana care a ales optiunea atit de categorica "e imposibil" o fi Blakut ... sau nu rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Mar 2008, 12:50 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
Iubirea pe Internet... posibila sau doar virtuala?

Internetul a devenit "regele" spatiului virtual, astfel, tot mai multi utilizatori se lasa prinsi de vraja lui, fie pentru un scop practic,de a obtine o multime de informatii necesare, fie pentru a intra in contact cu oameni cat mai diferiti, din locuri cat mai indepartate.

Este placut sa stii ca, deschizand calculatorul si navigand pe Internet, gasesti mesaje prietenoase, saluturi neasteptate din cealalta parte a lumii sau ca poti conversa, liber si cu oricine, despre tot felul de lucruri. Si pentru ca Internetul este un loc atat de propice pentru a face cunostinta cu tot felul de oameni, este firesc sa se apeleze la acesta chiar si pentru "intalniri sentimentale". Dragostea pe net poate fi benefica sau nociva, in functie de ce urmeaza acestei „intalniri virtuale”. Daca partenerii se vor gasi compatibili in urma unei intalniri in „real life”, lucrurile nu vor putea sa evolueze decat in sensul pozitiv. Atunci cand comunicarea verbala in mediul virtual e singura legatura cu potentialul partener (asa cum se intampla prin Internet), deschiderea afectiva se produce fara efort si, la un moment dat, realizezi ca ii spui lucruri pe care nu le-ai spune niciodata cuiva intalnit in realitate. Poti sa intuiesti si sa accepti personalitatea celuilalt, adica sa obtii cheia unei relatii de lunga durata. Daca, insa, totul se limiteaza la o relatie virtuala, efectul este daunator. Nu doar pentru faptul ca persoana va suferi o dezamagire, ci pentru ca exista posibilitatea sa se retraga si sa traiasca intr-o lume ireala si ideala, cu o imagine eronata despre partenerul virtual. De retinut, comunicarea este importanta atunci cand iubesti, dar o relatie de cuplu nu se poate construi doar pe baza comunicarii intr-un spatiu virtual.

Cine isi cauta iubirea pe Internet?
Cei care se indragostesc conversand pe Internet sunt, de cele mai multe ori, persoane singuratice si timide, care au dificultati in a dezvolta si a intretine astfel de relatii cu cei din jur. Chiar daca barbatii sunt mai tentati sa transmita mesaje amoroase pe Internet, nici femeile nu se lasa mai prejos, mai ales in ceea ce priveste discutiile intime. Se stie ca aspectul fizic si contactul direct, caracteristice unei relatii obisnuite, sunt inlocuite de simple mesaje, situatie in care esti liber sa spui despre tine doar ceea ce vrei. Aceasta nu inseamna neaparat sa minti, ci doar sa te descrii intr-o lumina cat mai favorabila. Trebuie sa fii totusi sincer in ceea ce priveste trairile tale, in cazul in care intalnirile pe internet iti dau senzatia de siguranta.


Motive invocate pentru a te izola in lumea virtuala
• Complexele fizice reale sau inchipuite, lipsa de incredere in sine, insotite de impresia ca nu esti prea interesant pentru ceilalti
• Nemultumit de persoana ta sau de viata ta, iti este mai usor sa legi un contact in spatiul virtual al Internetului, in care simti ca poti deveni ceea ce nu esti in totalitate
• Lipsa unei slujbe care sa iti ofere implinire profesionala sau a unei familii adevarate, in care poti gasi afectiune, intimitate si comunicare, favorizeaza atractia pentru cautarea unei relatii ideale pe Internet
• Varsta nu prea are importanta. Poti intalni pe Internet persoane dezamagite in prima lor dragoste, dar si persoane adulte, coplesite de banalitatea cotidiana si de lipsa de intelegere si atentie a partenerului de viata

Compatibilitatea dintre doi posibili parteneri
Pentru ca doua persoane sa fie compatibile, trebuie tinut cont de similiritatea sau, dimpotriva, complementaritatea catorva trasaturi de personalitate: introvertit sau extrovertit; tendinta spre asumarea riscului sau evitarea riscului; nivel inalt sau scazut de energie si reactivitate generala; optimism sau pesimism; preferinta pentru variatie ori rutina; rigiditate sau flexibilitate; temperament predominant coleric sau flegmatic; spirit de initiativa si conducere sau de colaborare si executie. Unele din aceste trasaturi asigura stabilitatea cuplului daca sunt similare, iar altele, daca sunt complementare. De exemplu, cineva introvertit nu isi manifesta deschis sentimentele si ingrijorarile si prefera sa gaseasca singur solutii. In schimb, cineva extrovertit se manifesta direct si vorbeste cu usurinta despre bucuriile si necazurile sale. Intr-un cuplu in care EA e extrovertita si EL introvertit, vor exista intotdeauna tensiuni. Insa "reteta" nu este intotdeauna aceeasi. Este posibil ca un introvert sa caute o persoana extrovertita, pentru ca vrea sa se bucure de o mai mare deschidere emotionala. In general, pentru o relatie de lunga durata, indiferent daca ti-ai intalnit partenerul intr-o situatie clasica ori prin Internet, e preferabila similaritatea in acele puncte care conteaza foarte mult pentru personalitatea ta, si complementaritatea, acolo unde poti accepta sau chiar iti doresti diferentele.


Cum poti sti daca ti-ai gasit jumatatea?
Daca iti cauti dragostea pe Internet, e bine sa ai cateva indicii despre cum poti afla daca persoana pe care ai intalnit-o este cu adevarat partenerul ideal sau doar o aventura:
• Nu iti intocmi o lista cu lucruri de „cumparat” sau de obtinut, printre care sa adaugi si cautarea dragostei adevarate. De multe ori, oamenii se asteapta sa gaseasca un partener care sa li se potriveasca precum o piesa de puzzle, adica perfect. Dar aceasta asteptare este nerealista. Asteptarile tale absurde te pot face sa nu vezi partenerul ideal acolo unde el exista in realitate.
• Cand intalnesti pe cineva interesant in mediul virtual, ai rabdare si comunica un timp prin e-mail, ca sa il poti cunoaste mai bine. Atentie, insa: poti crede ca, printre randurile e-mail-ului, citesti un continut afectiv mai mare decat in realitate, numai pentru ca asa ti-ai dori. Deci, ai grija sa nu intelegi gresit mesajele primite de la cel care te intereseaza!
• Fii destins si calm! Daca esti disperat sa gasesti dragostea oriunde si oricum, vei speria persoana pe care ai pus ochii, iar tu te vei supune unui stres care, in nici un caz, nu te va ajuta sa apari intr-o lumina favorabila! Este gresit si nesanatos sa gandesti ca, daca nu poti fi cu o anumita persoana, nu poti fi cu nimeni altcineva.

Site-urile matrimoniale
De curand, au aparut si site-urile special construite pentru acest gen de intalniri, care elimina intamplarea si te ajuta sa cauti cu multa seriozitate partenerul de viata pe care ti-l doresti. Pana nu de mult, cine dorea sa-si gaseasca partenerul ideal si nu reusea in situatiile sociale obisnuite, apela la serviciile unei agentii matrimoniale si, prin incercare si eroare, in intalniri cu diverse persoane propuse, isi gasea (sau nu) partenerul visat. Astazi, exista agentii matrimoniale care ofera servicii on-line si s-ar parea ca au cautare. Primul lucru, atunci cand intri pe un site "de intalnire", e sa iti alegi un nume, care este o marca a identitarii tale pe site-ul respectiv. Astfel, iti poti pastra anonimatul pana cand te simti in siguranta pentru a dezvalui detalii personale. Poti sa iti construiesti un profil de personalitate, precum si un profil ideal al partenerului pe care il cauti. In cele mai multe cazuri, aceste etape on-line sunt gratuite. Abia cand vrei sa iei legatura directa cu cineva anume, va trebui sa platesti site-ul respectiv.

Avantajele intalnirilor online
Din ce in ce mai multe persoane prefera Internetul pentru cautarea partenerului de viata in parte datorita economiei de timp si efort pe care acesta le ofera. Intr-o cautare clasica, trebuie sa iesi in oras, sa te hotarasti cum te imbraci, cum iti faci programul, plus emotiile inainte de a cunoaste partenerul in realitate. Mediul virtual te scuteste de asemenea batai de cap: stai acasa, esti relaxat, poti intrerupe legatura oricand, fara sa te simti jenata ori obligat sa zambesti. Dincolo de avantajele economiei de timp si efort, intalnirile online pot avea si unele avantaje psihologice, comparativ cu intalnirile clasice. Unele site-uri iti ofera cate un mic test de autocunoastere, pentru a te ajuta sa-ti gasesti partenerul pentru o relatie de durata. Cu alte cuvinte, poti sa testezi compatibilitatea dintre tine si potentialul/a partener/a, pentru a fi sigur/a ca alegerea ta e cea corecta.

(Pagina realizata de Claudia Tutuman)


sursa


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Mar 2008, 11:11 AM
Mesaj #133


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(exergy33 @ 13 Feb 2008, 09:17 PM) *
ma intrebam daca singura persoana care a ales optiunea atit de categorica "e imposibil" o fi Blakut ... sau nu rolleyes.gif



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Apr 2008, 01:59 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



deci esti tu, andra_v ? unsure.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GabriEla
mesaj 22 May 2008, 08:04 PM
Mesaj #135


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 20 May 08
Forumist Nr.: 11.620



Da, categoric. Si nu doar sa te indragostesti, ci si sa iubesti. Cu adevarat. Sa va spun povestea mea.
In urma cu aprox 3 ani am cunoscut pe net un tip, din alt oras. Dupa o perioada in care am fost prieteni buni,
ne-am indragostit fara sa ne dam seama unul de altul. Asa ca am decis sa fim impreuna. La distanta, pentru ca ne era imposibil sa ne vedem in acea perioada. Intr-un an si 2 luni, pana sa ne intalnim face to face, am trecut prin de toate. Certuri, despartiri, momente frumoase, pe parcursul carora indragosteala s-a transformat in iubire, si iubirea a tot crescut. Totul se intampla, cum se zice, "virtual". Acum, suntem impreuna, si iubirea exista si continua sa creasca pe zi ce trece.
Cred ca e singurul lucru bun pe care mi l-a adus internetul.

Eu cred ca, daca e sa fi cu cineva, si persoana respectiva e "sufletul tau pereche", chiar si sa fie din cealalt capat de pamant, veti fi impreuna si va veti realiza iubirea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nevvermind
mesaj 22 May 2008, 10:49 PM
Mesaj #136


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 211
Inscris: 21 April 08
Forumist Nr.: 11.523



Sunt nou in topicul asta si nu prea stiu ce s-a vorbit.

De indragostit, da, se poate. Sunt o gramada de povesti lacrimogene petrecute printre kilobiti. Numai ca a te indragosti dupa mine este scurt. Problema este mentinerea. Aci consider a fi problema. Diferenta majora? Contact fizic.

Lasati discutiile aiurea: astea nu sunt relatii de amor sau dragoste. Sunt comunicari potentate de mister. E atat de fals s-o numesti relatie...



Da, se poate ca cineva sa se indragosteasca "virtual".


--------------------
Nimeni nu te asculta pana nu gresesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GabriEla
mesaj 23 May 2008, 03:43 PM
Mesaj #137


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 20 May 08
Forumist Nr.: 11.620



Nu vad motiv sa ai o parere asa proasta despre asta. Eu cred ca e ok daca se ajunge sa se realizeze relatia si infara virtualului.

Acest topic a fost editat de GabriEla: 23 May 2008, 03:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nevvermind
mesaj 23 May 2008, 05:43 PM
Mesaj #138


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 211
Inscris: 21 April 08
Forumist Nr.: 11.523



Exteriorul virtualului nu reprezinta subiectul acestui topic. Bineinteles ca e ok daca se concretizeaza.
Ma rog... are multe valente ok-ul asta. De exemplu, ar fi frumos sa ramana doar "virtual". Zic eu.


--------------------
Nimeni nu te asculta pana nu gresesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Jun 2008, 11:26 AM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(nevvermind @ 23 May 2008, 07:43 PM) *
Ma rog... are multe valente ok-ul asta. De exemplu, ar fi frumos sa ramana doar "virtual". Zic eu.

... alte valente? rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nevvermind
mesaj 19 Jun 2008, 03:25 PM
Mesaj #140


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 211
Inscris: 21 April 08
Forumist Nr.: 11.523



Da, ai citit bine.


--------------------
Nimeni nu te asculta pana nu gresesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:26 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman