HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> In Memoriam Florian Pittis
andra_v
mesaj 1 Aug 2007, 04:24 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Actorul, canteretul si omul de radio Florian Pittis a fost internat de urgenta acum doua zile la Institutul Oncologic Fundeni din Bucuresti, transmite Realitatea TV. Pittis sufera de mai bine de un an de zile de cancer la prostată şi a fost adus la spital dupa ce saptamana trecuta facuse un set de analize tot la institutul Fundeni.


In acest moment, Pittis este constient si, impreuna cu familia sa, a decis sa nu faca publice detaliile privind starea sa de sanatate.


Florian Pittis, cunoscut si sub porecla Motul, s-a nascut pe 4 octombrie 1943 la Bucuresti si este actor, cantaret si om de radio. In prezent ocupa functia de director al postului de radio R3, Romania Tineret, din cadrul Societatii Romane de Radiodifuziune.


A devenit cunoscut in urma unui trio cu Anda Calugareanu si Dan Tufaru, iar mai tarziu in Cenaclul Flacara. Intre 1992 si 2001 a cantat alaturi de Pasarea Colibri. Multe dintre documentarele prezentate de postul public de televiziune, TVR 1, in cadrul Teleenciclopedia sunt comentate de Florian Pittis, care a si jucat in cateva filme: Gioconda fără surâs, Adio, Dragă Nela, Veronica se întoarce, Înnebunesc şi-mi pare rău.



Sursa: ROL.ro

Acest topic a fost editat de andra_v: 1 Aug 2007, 04:25 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 5 Aug 2007, 02:34 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



Florian Pittis nu mai este printre noi. Odihneasca-se in pace.

Acest topic a fost editat de TheK: 5 Aug 2007, 02:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Aug 2007, 03:16 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



ptr Vornicum,
Pe langa activitatea culturala a fost si Mare Purtator de Cuvant al MLNR


Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ! sad.gif

Acest topic a fost editat de March: 5 Aug 2007, 03:23 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Aug 2007, 03:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mihai
mesaj 6 Aug 2007, 03:10 PM
Mesaj #4


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Consiliul de Administratie al Societatii Române de Radiodifuziune (SRR) a hotarât schimbarea denumirii postului Radio3net, înfiintat si condus de Florian Pittis, în Radio3net - Florian Pittis, a declarat pentru MEDIAFAX Maria Toghina, presedintele-director general al SRR.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 7 Aug 2007, 12:07 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



"De intors in timp as vrea, dar nu e nici o graba, pentru ca ne vom intalni Dincolo, dupa ce terminam cu viata asta. Cel mai deosebit cadou pe care l-am primit este faptul ca atatia si atatia oameni isi rup din viata lor si stau alaturi de mine la o sarbatoare. Ce poate fi mai frumos decat aceasta?! De infuriat, ma infurie totdeauna cand imi dau seama ca vorbesc cu un zid, si nu ma infurie zidul, ma infurii eu." sad.gif

"Sunt curat la trup, curat la suflet
Vreau să-i înţeleg şi să-i iubesc. Nu contează cât de lung am părul
Important e cât de mult gândesc. Simt în trup pletoşii daci, comaţi,
Firea mea e saltul omenesc. Nu contează cât de lung am părul
Important e cât şi cum gândesc"...

Sunt tanar, Doamna, inca aripile ma tin / chiar de ating pamantul pe aproape cu genunchii, / aceasta putrezire ma-mbata ca un vin / caci simt curgand printr-insa bunicile si unchii.

Sunt tanar, Doamna, tanar, de-aceea nu te cred, / oricat mi-ai spune, timpul nu-si ascute gheara / desi arcasii cetii spre mine isi reped / sagetile vestirii, sunt tanar. Buna seara! /

"Va salut,

Ma numesc Florian Pitis si va anunt ca am cancer la prostata..Am 63 de ani, sunt director la un radio si de curand cea mai mare bucurie pe care am avut-o in viata mea a fost concertul Roling Stones...Doctorii m-au avertizat ca sunt prea slabit,ca poate o sa agravez ce a mai ramas din boala mea participand la concert ...Viata mea a fost extraordinar de frumoasa...Am fost rebelul cu plete in vant..am trait viata, intens ca pe o minune si nu imi pare rau de nimic din ceea ce am facut..As vrea sa va aduceti aminte de mine...si tind sa cred ca pentru voi am insemnat ceva..sa fredonam impreuna :Hei tramvai ...si tras de cai...hei joben cum veneai la Mon Jarden ...Ce tanar eram atunci si plin de viata....Cum am primit vestea ? Ei bine dragilor rau....Exista un moment in viata cand fiecare trebuie sa isi ia ramas bun...toti veti fi in locul meu candva...Chiar tu care citesti aceste randuri candva va trebui sa iti infrunti propria moarte....Pe de-o parte ma inspaimanta...cum ar fi sa nu mai fiu cu voi cei care ati tinut la mine sa nu va mai vad 100 de ani...1000 de ani...1 miliard de ani...o eternitate......o vesnicie..un infinit ..un neant....Eu Florian Pitis nu voi mai fi....Copiii vostri poate nu vor apuca sa asculte Pasarea Colibri......nu vor apuca sa vada emisiunile la Teleenciclopedia titrate de mine...incet incet voi fi uitat de toti...sau sper eu nu chiar toti....Ce mesaj sa va transmit acum?

Nu stiu dragilor...traiesc intr-un vis rau....si ma gandesc ca toate astea nu mi se intampla mie....marea trecere spre neant....spre nefiinta...Trebuie sa am curaj....o singura data in viata treci intr-o alta etapa....As vrea sa va spun...sa va iubiti mai mult...sa pretuiti fiecare clipa ca si cum ar fi ultima...Eu va iubesc pe toti si se pare ca EL ma va chema in ceruri...Imi pare rau ca nu am realizat tot ceea ce imi doream ..imi pare rau ca am lasat atatea lucruri neimplinite......Dar nu...NU imi pare rau de viata ce am trait...Iti multumesc Dumnezeule pentru viata ce mi-ai harazit,pentru iubirea ce mi-ai daruit..imi pare rau ca ma chemi asa curand la tine...vroiam sa fac mai multe Doamne ...vroiam sa fac mai multe....Neantul ma cheama si ma inspaimanta in acelasi timp..eu sa nu mai fiu ...EU ? Sa nu mai exist sa dispar pur si simplu in bezna uitarii ? Ce inseamna Doamne sa nu mai fiu !?! Ma pui la grea incercare...ultima din viata mea....Dumnezeule ma ia o frica mare ...oare existi ?? Doamne nu ma lasa in bezna nefiintei...eu vreau ca sa mai fiu..te rog.....Nu vreau sa fiu doar o cruce intr-un cimitir......
***
Draga Pitis...noi te iubim si te vom iubi mereu indiferent de drumul tau....te pastram si te vom pastra in inima si sufletul nostru....si speram sa mai fi alaturi de noi inca o suta de ani de acum incolo...."

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

Ne-a părăsit o Lumină!
Nu spre risipire în tenebre, ci spre veşnica strălucire la Orientul Etern.
A plecat dintre noi – Fiinţă spre veşnicia vieţii în inimile şi în sufletele noastre.
Am pierdut încă şi mult mai mult decât atât.
sad.gif





--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 7 Aug 2007, 02:00 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Ca o parere personala: cred ca nu meritam printre noi un om cu atata noblete a sufletului.

Acest topic a fost editat de andra_v: 7 Aug 2007, 02:01 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 7 Aug 2007, 02:33 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



esti modesta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 7 Aug 2007, 03:00 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



"Am plecat putin baieti

M-am dus , prieteni, zambiti, sunt usor ca un fulg in vant!
D-zeu a vrut ca eu pacatosul, sa nu intarzii prea mult pe Pamant.

Normal, o sa va bantui o vreme pan` o s-ajung in final la El,
N-am inghesuit averi dar va las mostenire codita mea de rebel

Si trupul meu trecator, pe care-l credeam tanar mereu,
Desi stiam, demult, ca trupul meu e pur si simplu el, nu eu!

Va rog sa-l duceti la ingroapaciune fara canoane sau claxoane,
Ma stiti, eu toata viata-am ofilit gusatii cu tromboane si fasoane.

As vrea vesel si neinfricat sa ma pastrati in gand
Nu cereti explicatii, oricum totu-i vanare de vant.

Pastrati-ma in minte tanar, caci pentru mine nu exista toamnă,
Eu si in cer voi spune mandru “Sunt tanar ,Doamnă! Sunt tanar, Doamnă!!!”

Ma duc si mi-e mila de voi si de orasul vostru plin de pacate,
Caci va veni candva o ploaie.. un potop! ce le va spala pe toate!

Hai prieteni, cantati cu mine, ultimul cantec, sa-i placa si lui D-zeu!
Cantecu-acela pe care il cantam adesea beti si noi si voi si ea si el si tu si eu!

“Ploaia care va veni le va potopi pe toate !
Incercati sa faceti voi un oras fara pacate !!…. ”

PS Gata am plecat, prieteni, si va urez la toti mult, mult noroc!
Ma voi intoarce insa daca in cer nu vor avea si un Woodstock! "
by Alinutza Protidutza

sad.gif sad.gif cry.gif cry.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Aug 2007, 03:52 PM
Mesaj #9


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Ca o parere personala: cred ca nu meritam printre noi un om cu atata noblete a sufletului.

Ca o alta parere personala, cred ca exagerezi... smile.gif

Un editorial de Cristian Teodorescu in Cotidianul: Cadoul lui Pittis pentru Paunescu


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 7 Aug 2007, 10:24 PM
Mesaj #10


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Eu nu inteleg rostul articolului ala. blink.gif
Inafara faptului ca se vrea mai altfel decat restul lumii, ce are dl. Teodorescu sa-i reproseze lui Pittis?

Si doar in caz ca unii nu stiu sau nu-si dau seama, textul reprodus de cocosel mai jos:
QUOTE
Ma numesc Florian Pitis si va anunt ca am cancer la prostata..Am 63 de ani, sunt director la un radio...

NU ii apartine lui Pittis, ci unui evident imbecil, care oricat de bine intentionat o fi fost, tot imbecil ramane.



--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 7 Aug 2007, 11:15 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



Buna intentie am vazut-o, dar nu stiu de unde rezida imbecilitatea...

Este foarte greu sa recunosti in forul tau interior ca nu mai ai mult de trait. Este foarte greu sa continui ca si cum viata ta nu s-ar termina nicicand. Si este foarte greu sa lupti in continuare,nu cu boala, ci cu disperarea... Nu stiu cine a scris textul respectiv dar se poate sa fi surprins macar o farama din gandurile unui om care a luptat toata viata...

Acest topic a fost editat de Mihai: 8 Aug 2007, 10:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 8 Aug 2007, 03:50 AM
Mesaj #12


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Imbecilitatea rezida in faptul ca atribui cuiva cuvinte care nu le-a scris sau rostit niciodata. Mai ales ca nici macar nu ii scrie numele corect. Daca Pittis vroia sa scrie o scrisoare de adio, o scria. Nimeni nu are dreptul sa vorbeasca/scrie in numele lui. Daca cine a scris textul respectiv il scria la persoana a III-a, nu aveam nimic cu el.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Aug 2007, 07:28 AM
Mesaj #13


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Subscriu la ce zice Misti. Asta e ca textul ala care circula pe net acum cativa ani si era atribuit lui Marquez. Care text era dragut de siropos, ca si asta, de altfel, doar ca nu omul ala il scrisese.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 8 Aug 2007, 07:44 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(nefertiti @ 8 Aug 2007, 08:28 AM) *
Subscriu la ce zice Misti. Asta e ca textul ala care circula pe net acum cativa ani si era atribuit lui Marquez. Care text era dragut de siropos, ca si asta, de altfel, doar ca nu omul ala il scrisese.

Apropos de acel text, Marquez n-ar fi scris niciodata astfel de fitzuici siropoase (parca de altfel a afirmat si singur lucrul acesta).

Acest topic a fost editat de axel: 8 Aug 2007, 07:46 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Aug 2007, 07:51 AM
Mesaj #15


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



La fel cum nu mi-l inchipuiam pe Pittis spunand "Ma numesc x si va anunt ca am cancer bla bla bla", de parca ar fi de la Alcoolicii anonimi.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Aug 2007, 08:08 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Masonii si-au facut datoria . L-au inmormantat cu tot ceremonialul cuvenit.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 8 Aug 2007, 08:37 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



si?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 8 Aug 2007, 09:39 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Cuvintele nu aveau cum sa fie ale lui Pittis...din primul rand intelegeai ca nu sunt ale lui...ghilimelele le-am pus pentru ca nici ale mele nu sunt...si nici nu stiu ale cui sunt.Le-am alaturat in acel context pentru a atrage atentia intre cele doua laturi in care se poate ajunge incercand sa te joci cu memoria unui om.Sunt multi care il condamna si acum pentru ca a apartinut unei congregatii..si ii blameaza toate realizarile.
Faptul ca apartine unei alte societati...si a fost printre putini care chiar a crezut in aceea constructie...asta inseamna ca pe planul constiintei s-a angajat sa indeplineasca o opera de natura speciala,fasonarea spiritului si inimii,degajarea de mentalitatea vulgara,ascensiunea catre o treapta superioara de existenta.El a lucrat intens pentru a-si ciopli propria-i piatra bruta...dar nu putea sa o slefuiasca decat cu ajutorul coloanelor din lant.In consecinta coloanele din lant sunt datoare a proteja pe membrii familiei unuia ce a apartinut lantului,astfel ca acestia sa primeasca o educatie demna de parintele lor.

So mote it be!!



Mereu in blugi cu pletele rebele
“Traieste clipa !”- ne aminteai la toti.
Acum traim doar clipa de durere…
De ce ne-ai parasit, iubite Motz?

Stiu ca ne vezi cum ne-adunam plangand,
Stiu ca ai vrea sa ne auzi razand,
Dar lasa-i doar o clipa pe ai tai amici
Sa strige cu durere: “Sfarsitul e aici!”

Sufletul meu e imbracat in blue jeans
Asa a fost, asa va si ramane.
Mi-am lustruit bombeul inadins
Ca sa pasesc atent prin lume.

Si daca am ramas putin pe ganduri
Si tot intreb “DE CE?”cu blue jandarm plangand
Raspunsul l-am gasit scriind aceste randuri,
Raspunsul este simplu: “Is Blowing in the wind!”


Ne vine randul, rand pe rand,
Adio, deci, pe curand!

Maria Adriana
05.aug.2007




--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 8 Aug 2007, 09:44 AM
Mesaj #19


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE
Sunt multi care il condamna si acum pentru ca a apartinut unei congregatii..si ii blameaza toate realizarile.

Nu-s multi, ci doar cativa. Si sper din tot sufletul ca pe Pittis l-a durut fix in pix de parerea lor.

Cat despre versurile domnisoarei Maria Adriana, m-ar fi incantat daca se oprea dupa prima strofa. Dar ma rog, fiecare vad ca e atins de arta in felul lui.
"Sufletul meu e imbracat in blue jeans"???

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 8 Aug 2007, 09:48 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Aug 2007, 09:53 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(freeman @ 8 Aug 2007, 09:37 AM) *
si?


Nu exista nici un "si' acolo !
Asa dupa cum am spus mai sus Pittis a fost Mare Purtator de Cuvant al MLNR si parte a ceremonialului de inmormantare a fost masonic, corespunzator rangului sau.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Aug 2007, 10:09 AM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



A fost si actor de teatru si film, compozitor, cantaret, producator de radio, regizor, autor de cronici muzicala in ziare, suporter la Rapidului, pletos... De ce dintre toate astea te-ai oprit tocmai la masonerie, habar n-am...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 8 Aug 2007, 10:21 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Eu m-am indragostit de teatrul radiofonic datorita lui.

-----

Nu am o parere prea grozava despre masonerie, dar nu il iubesc mai putin pe Pittis pentru ca a fost mason. A fost alegerea lui. Nu pentru activitatea sa ca mason l-am admirat. Am avut destule motive, slava Domnului.

Acest topic a fost editat de denise: 8 Aug 2007, 10:23 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Aug 2007, 10:51 AM
Mesaj #23


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Eu nu inteleg rostul articolului ala.
Inafara faptului ca se vrea mai altfel decat restul lumii, ce are dl. Teodorescu sa-i reproseze lui Pittis?

Eu nu vad sa-i reproseze ceva, ba dimpotriva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Aug 2007, 10:56 AM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Denise:

Tocmai... Faptul ca a fost mason este probabil cel mai putin important aspect al vietii lui publice, nu inteleg insistenta unora de a scoate in fata numai asta. Ma rog, fiecare cu obsesile lui...

Primul CD cu muzica pe care l-am cumparat, in urma cu multi ani, era cu "Pasarea Colibri"...

Acest topic a fost editat de abis: 8 Aug 2007, 10:57 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Aug 2007, 11:21 AM
Mesaj #25


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Daaa, ce vremuri, cand ascultam la radio Contact seara Pasarea Colibri... smile.gif

QUOTE
Vremuri

Hei, tramvai,
Cu etaj şi tras de cai,
Hei, joben,
Ce umblai la Mon Jardin.
Hei, bunic,
Cu monoclu erai şic,
Hei, can-can,
Cu picioarele-n tavan!

Toate-au fost la timpul lor
Ceva exagerat,
Anii au trecut în zbor
Şi lumea le-a uitat.
Da, da.
Nu, nu.

Hei, pletoşi,
Cu pantaloni strîmţi şi soioşi,
Chitarişti,
Zgomotoşi şi fantezişti,
Mini-jupe,
Foarte scurt şi strîns pe trup,
Hei, tu, break,
îndrăcit ca un berbec!

Toate sunt la mod-acum
Şi tot exagerat,
Timpul trece ca un fum
Şi tot va fi uitat,
Da, da,
Nu, nu ...

Hei, tramvai,
Cu etaj şi tras de cai,
Hei, joben,
Ce umblai la Mon Jardin.
Hei, bunic,
Cu monoclu erai şic,
Hei, can-can,
Cu picioarele-n tavan!

Toate-au fost la timpul lor
Ceva exagerat,
Anii au trecut în zbor
Şi lumea le-a uitat.
Da, da.
Nu, nu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 8 Aug 2007, 11:38 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Pentru mine, Pittis a fost si va ramane vocea plina de fascinatie si caldura care insotea emisiunea teleenciclopedia, emisiune care mi-a marcat copilaria si adolescenta. Mai apoi am descoperit Pasarea Colibri a carei melodii le mai fredonez si acum din cand in cand.

Maestre, sa te odihnesti in pace si liniste!


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Aug 2007, 01:10 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 8 Aug 2007, 11:56 AM) *
Faptul ca a fost mason este probabil cel mai putin important aspect al vietii lui publice, nu inteleg insistenta unora de a scoate in fata numai asta. Ma rog, fiecare cu obsesile lui...


Ba nu-i deloc asa. El l-a considerat un aspect foarte important al vietii lui. D-asta a si cerut sa fie inmormantat cu tot ritualul masonic , fapt ce a marcat grandoarea ceremoniei . Trebuia sa te uiti atent la cei din jurul sicriului si ai fi vazut ca toti erau oameni de cultura, ziaristi, oameni de televiziune etc. Toti masoni.

Acest topic a fost editat de March: 8 Aug 2007, 01:11 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Aug 2007, 01:18 PM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 8 Aug 2007, 02:10 PM) *
Trebuia sa te uiti atent la cei din jurul sicriului si ai fi vazut ca toti erau oameni de cultura, ziaristi, oameni de televiziune etc. Toti masoni.

Habar nu am care dintre cei de acolo era mason si care nu. Si nici nu ma intereseaza. Important este ce lasa in urma fiecare, nu apartenenta la diverse organizatii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 8 Aug 2007, 03:49 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Eu am remarcat printre masoni un mare om de cultura-Virgil Iantu- rofl.gif ,un mare om de afaceri Peter Imre blink.gif si un "mare om politic " si liber-cugetator care cred ca doar a stat sa fie vazut si el p-acolo printre masoni-Ion Iliescu.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Aug 2007, 04:08 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



-- Toata presa romaneasca se intrece zilele acestea in a-i aduce un ultim omagiu exceptionalului om si artist care a fost Florian Pittis. Nimic mai firesc. Bizar este insa faptul ca aproape nimeni nu pomeneste un "detaliu" bine cunoscut din biografia lui: apartenenta la masonerie.

Cu toate ca Pittis nu l-a ascuns niciodata. Dimpotriva, si-a asumat cu curaj aceasta alegere, sfidand prejudecatile - asa cum a facut toata viata. A acceptat chiar sa devina purtatorul de cuvant al Marii Loje Nationale din Romania - interfata intre organizatie si lumea "profana". Vocea sa inconfundabila a fost, pana duminica, vocea oficiala a masoneriei romanesti.

Cum se face, deci, ca, luni, toate ziarele s-au grabit sa consemneze condoleantele transmise de Clubul Rapid, dar nimeni nu i-a invitat sa vorbeasca despre disparut si pe cei carora Pittis le zicea "frati"? Raspunsul este simplu
. (...)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Aug 2007, 12:06 PM
Mesaj #31


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



March, s-ar zice ca ai o obsesie. tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Aug 2007, 12:12 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Mihai @ 9 Aug 2007, 01:06 PM) *
March, s-ar zice ca ai o obsesie. tongue.gif

Gresesti ! Am admiratie si respect pentru masoni in general. Au si ei "uscaturile" lor. Insa Pittis facea parte din marea masa a celor buni .

Acest topic a fost editat de March: 9 Aug 2007, 12:19 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 9 Aug 2007, 01:25 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



... si masoneria se foloseste de imaginea lui. Mai ales acum , dupa moarte. sleep.gif ca sa vezi ca exista si a doua fata a monedei .


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Aug 2007, 02:40 PM
Mesaj #34


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Apropo de acea scrisoare: http://www.comunicatedepresa.ro/index.php?...icatid=Mjg3NzE=


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Aug 2007, 03:56 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(denise @ 9 Aug 2007, 02:25 PM) *
... si masoneria se foloseste de imaginea lui. Mai ales acum , dupa moarte. sleep.gif ca sa vezi ca exista si a doua fata a monedei .


Cum adica se foloseste de imaginea lui "mai ales dupa moarte" ? Pai Pittis era in varful ierarhiei de mari demnitari ai MLNR , fiind " Mare Purtator de Cuvant" si avand un rol activ in cadrul " Fratiei" in timpul vietii. Iar ceremoniile de la inmormantare s-au facut conform dorintei lui ! Si asta nu le-a cazut bine multora !!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman