HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Încrederea, de unde vine acest sentiment?
Sentimentul de încredere este legat de :
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 61
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
gigip
mesaj 24 Nov 2010, 07:51 AM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Rehael @ 8 Oct 2010, 12:21 PM) *
Pai, cred ca mai degraba nu vor sa jigneasca, asa incat sa atraga si mult din ceea ce zic ei ca este negativitate asupra lor; cred ca e mai mult o reactie de aparare, nu neaparat politete...
E vrut sa fie sarcastic, dar a ramas, zic eu, doar rautacios, fiindca greseste profund, cu sau fara intentie; in loc de ignoranta ar fi trebuit sa spuna curaj... Bine, ca desteptii observa intotdeauna curajul prostilor, adica lucrurile facute cu curaj doar din prostie, cand respectivii se expun unor mari pericole deja cunoscute de "destepti"... Pe de alta parte "desteptii" ar putea sa supraliciteze anumite pericole, asa incat sa isi impiedice de buna voie propria dezvoltare, lasand tot succesul in seama "prostilor" care nu stiu de frica...

Cand Mark Twain a zis ignoranta,cred ca a vrut sa spuna ca pentru a reusi in viata,trebuie sa ignori pe cei care iti pun piedici,te ataca ori sunt rautaciosi.In plus,ignoranta nu inseamna numai nestiinta,lipsa de pregatire,de instruire ci,mai ales sa nu iei in seama o persoana,intamplari minore ori nefericite.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 24 Nov 2010, 02:50 PM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



QUOTE(gigip @ 24 Nov 2010, 07:51 AM) *
Cand Mark Twain a zis ignoranta,cred ca a vrut sa spuna ca pentru a reusi in viata,trebuie sa ignori pe cei care iti pun piedici,te ataca ori sunt rautaciosi.In plus,ignoranta nu inseamna numai nestiinta,lipsa de pregatire,de instruire ci,mai ales sa nu iei in seama o persoana,intamplari minore ori nefericite.
gigip



Ce usor pare... sa nu iau in seama... hmmm
Poate nu-i chiar atat de greu. Incercarea moarte n-are....
... sa ignor... sa nu ma abat din drumul meu... (Dar, care-i drumul meu?)

Sa am incredere in mine!!



,


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Nov 2010, 03:45 PM
Mesaj #143


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Intervine la un moment dat si nevoia de incredere. Da-o naibii de treaba, dar ajungi la concluzia ca nu poti trai mereu cu suspiciune, teama, precum cartita pe sub pamant.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Nov 2010, 03:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 7 Jan 2011, 07:40 PM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Da, e o cauza necesara ... dar nu suficienta.
Sesizez totusi o diferenta intre lipsa de incredere si suspiciune. Nu mi se pare ca ar reprezenta exact acelasi lucru.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Jan 2011, 05:04 PM
Mesaj #145


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Poate suspiciunea reprezinta o lipsa de incredere dusa la extrem. Forma sa maladiva la care poate ajunge un individ care nu stie sa se bucure de viata.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Apr 2011, 09:32 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Da, dar si suspiciunile pot fi de mai multe feluri. Cea maladiva reprezinta o forma ultima ce, deseori, creaza si alte tulburari la nivelul psihicului.



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Nov 2011, 09:33 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Se spune ca suntem tentati sa acordam semi-automat incredere celor mai in varsta noua dar la un mic indiciu ce nu ne convine ii discreditam pe cei mai tineri decat noi.
Oare ce/cine genereaza astfel de automatisme?


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Nov 2011, 09:42 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



In alte sfere...ale aceleiasi lumi in care evoluam se mai spune ca:


"Tinerii au dreptate chiar si atunci cand nu au dreptate !!"


....gandul asta ma linisteste si imi da un anumit confort....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Nov 2011, 09:47 PM
Mesaj #149


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ciudat. Eu îi ascult pe cei tineri, dar asta e ca pe când eram eu tânar, eram singurul de care mai asculta taica-meu.
Probabil ziceam ceva ca lumea, ca el asculta interesat.
Acum e la fel; daca fiu-meu zice ceva, îl ascult cu atentie, ca sa învat si eu ceva. wub.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Nov 2011, 06:21 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



A asculta vorbele cuiva nu inseamna in mod automat a avea incredere in acel cineva wub.gif .


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 14 Jan 2013, 04:35 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Iata punctul de vedere al unui psiholog ...
QUOTE
Increderea in propriile instincte, benefica in 90% din cazuri




Oamenii de stiinta au studiat timp de secole felul in care instinctul si intelectul sunt implicate in procesul decizional si au ajuns la concluzia ca increderea in propriile instincte este benefica, intrucat deciziile luate pe baza lor se dovedesc corecte in 90% din cazuri. Un nou studiu a demonstrat ca, in 90% din cazuri, alegerile voluntarilor - care au avut la dispozitie doua variante - pe baza instinctului s-au dovedit a fi corecte.

Profesorul Marius Usher de la Facultatea de Psihologie din cadrul Universitatii Tel Aviv si colegii sai considera ca descoperirea lor a demonstrat faptul ca intuitia poate sa reprezinte un instrument puternic, de mare acuratete.

Chiar si la nivel intuitiv, o parte importanta din procesul de luare a unor decizii consta in conceptul de "integrare a valorii" - luarea in considerare a punctelor puternice si a punctelor slabe ale fiecarei optiuni.

"Studiul demonstreaza ca oamenii detin o capacitate remarcabila de a integra valoarea atunci cand fac acest lucru in mod intuitiv, ceea ce ne face sa credem in posibilitatea ca encefalul uman sa aiba un sistem specializat in obtinerea unor valori medii. Acesta ar putea fi sistemul operational pe baza caruia este construit procesul de luare a unor decizii comune", a explicat profesorul Usher.

Pentru a descifra detaliile acestui sistem, profesorul Usher a conceput un experiment in cadrul caruia participantii au fost supusi unui proces controlat de luare a deciziilor.

Pe ecranul unui computer, participantii au urmarit secvente de perechi de numere, prezentate intr-o succesiune rapida. Toate numerele care apareau in partea dreapta a ecranului si toate cele din partea stanga erau considerate un grup. Fiecare grup reprezenta beneficiile unor companii listate la bursa.

Participantii au fost invitati sa aleaga grupul - din cele doua - cu cea mai mare medie.

Intrucat numerele se schimbau atat de repede pe ecran - doua pana la patru perechi in fiecare secunda -, participantii nu puteau sa memoreze acele cifre sau sa efectueze calcule matematice.

Pentru a determina cea mai mare medie din fiecare grup, ei trebuiau sa se bazeze pe aritmetica intuitiva.

Gradul de acuratete al raspunsurilor lor a crescut atunci cand pe ecran au fost prezentate si mai multe date.

Atunci cand le-au fost aratate sase perechi de numere, participantii au ales raspunsul corect in 65% din cazuri. Insa atunci cand le-au fost prezentate 24 de perechi, gradul lor de acuratete a crescut la 90%.

"In mod intuitiv, creierul uman are capacitatea de a asimila multe informatii si decide pe loc o valoare medie a acestora. Oamenii pot avea incredere in reactiile lor bazate pe instinct pentru a lua o decizie de calitate", a adaugat profesorul Marius Usher.

Rezultatele studiului au fost publicate in revista Proceedings of the National Acadmey of Sciences.

MEDIAFAX


Acest topic a fost editat de exergy33: 14 Jan 2013, 04:36 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Jan 2013, 01:09 AM
Mesaj #152


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Foarte interesant! spoton.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 16 Jan 2013, 06:20 PM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Erwin @ 16 Jan 2013, 02:09 AM) *
Foarte interesant! spoton.gif

Da rolleyes.gif ... de unde am tras concluzia ca e un lucru intelept sa ne lasam pe mâna intuiției.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 16 Jan 2013, 07:03 PM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(exergy33 @ 16 Jan 2013, 06:20 PM) *
Da rolleyes.gif ... de unde am tras concluzia ca e un lucru intelept sa ne lasam pe mâna intuiției.

Un rol important in cresterea increderii in tine,in fortele proprii,il au succesele anterioare! La fel ca in sport ,si in viata,cel care are succese capata multa incredere in capacitatile sale! In plus,colegii,prietenii,rudele si chiar sefii ii acorda mai multa incredere! Succesele aduc succese iar ratarile,alte ratari! Succesele te mobilizeaza,te capaciteaza iar escurile te descurajeaza!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 Jan 2013, 10:10 PM
Mesaj #155


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(exergy33 @ 16 Jan 2013, 06:20 PM) *
Da rolleyes.gif ... de unde am tras concluzia ca e un lucru intelept sa ne lasam pe mâna intuiției.

Devin din ce in ce mai interesante postarile tale.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 15 May 2013, 08:50 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



wink.gif “Mai degrabă aș crede instinctul unei femei decât judecata unui bărbat.” - Stanley Baldwin


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Oct 2013, 03:21 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Vad ca nu s-a incumetat nimeni sa-l contrazica pe Baldwin rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Oct 2013, 03:47 PM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 19 Nov 2008, 09:35 PM) *
...Ideea exprimata in aceasta propozitie simpla se aplica cu succes si in viata (laica) de zi cu zi.

Pe net circula mai multe clipuri cu viata unor primate, cimpanzei, gorile. In aceste clipuri, documentare, se poate observa exact ce inseamna de fapt increderea, cum se construieste INCREDEREA. Cum este increderea perceputa, oferita, de catre cele mai apropiate rude ale omului. CREDINTA nu are musai legatura cu religia, aici gresec multi, CREDINTA are un cimpanzeu sau o gorila intr-un membru superior al clanului, CREDINTA are un mafiot marunt in bossul sau, CREDINTA au alegatorii in politicienii pe care-i voteaza, CREDINTA au talibanii, extremistii care lupta pentru o cauza, la fel cum au avut si martirii crestini. Cuvantul CREDINTA este prea des asociat religiei, in fond acest cuvant defineste o stare, o situatie cat se poate de laica, acest cuvant este legat de un alt cuvant la fel de important, ADEVAR. Relatia dintre oameni ce are la baza CREDINTA, ADEVARUL, este considerata deseori o relatie idealista, in fond aceasta relatie ar trebui sa fie cat se poate de normala, fireasca. Increderea, credinta, adevarul, dragostea etc. ar trebui sa stea la baza societatii umane, sunt niste principii stabilite prin cele zece porunci, unanim acceptate de mai toate religiile si societatile umane, doar ca interpretarea lor, a transformat lumea in ceea ce este azi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 May 2015, 05:33 PM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Stateam si ma intrebam daca dupa toate dramoletele de pe scena politica romaneasca, ce seamana din ce in ce mai mult cu scenariile filmelor turnate la Bollywood, va mai fi in stare alegatorul sa acorde incredere unui partid politic sau unei institutii a statului rolleyes.gif ... eu una, nu.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 6 May 2015, 06:33 PM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Cei mai multi si-au pierdut de mult increderea in partidele politice si au ales...raul cel mai mic sau altceva.
mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 09:58 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman