HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Afaceri Mai Poti Face Cand Multinationalele Ii Matura Pe Cei Mici?, cum te poti lupta cu multinationale?
(Afrodita)
mesaj 1 Nov 2007, 07:25 AM
Mesaj #36





Guests






1. Nu stiu de ce mama dracului m-am apucat sa vorbesc eu cu voi, doi masculi feroce, care evident nu se uita in gura unei femei, indiferent ce ar stii femeia aia. Plus ca mai sunteti si romani si ca tot romanu' va place sa va credeti atotstiutori. Mai are rost sa mai spun ca din lipsa de altceva mai destept v-ati apucat sa faceti misto de mine si de ce stiu eu - fara a va intreba o secunda de unde mi-a debitat mintea asa ceva? Sau daca imi pica bine faptul ca - desi mi-am dat interesul pentru doi necunoscuti ca sa nu se duca ca boii inainte, cum am vazut destui la viata mea - ei prefera sa faca misto de mine netinand cont nici de experienta mea, nici de studii, nici de faptul ca am privit problema din unghiuri diferite fata de voi ( ca daca sunteti ingusti la minte, logic ca nu vreti sa vedeti toate aspectele ), nici de faptul ca totusi eu vorbesc fix din locul in care va veni schimbarea in Ro, adik din Vestul ce-l preamariti, adica sunt cu cel putin un pas inaintea voastra cand vine vorba de a "stii ce va fi maine"?

Si cu toate astea va mai raspund o data - si e ultima data - indiferent ce-o-ti mai zice dupa aia.

2. Erwin, daca esti interesat stii unde ma gasesti tongue.gif N-are rost sa stau aici sa joc rolul de papagal pentru doua personaje pe care nu le cunosc si pe care le doare la dos de mine.

3. Freeman - orice om care investeste are nevoie de o doza de curaj. Daca nu iti place riscul si nu te motiveaza, nu ai nici o sansa in afaceri - indiferent ca ma crezi sau nu (sau trebuie sa-ti mai spun ca lumea afacerilor e foarte dura?? )

Mi-ai zis ca m-am contrazis si cand ti-am raspuns nu mi-ai venit cu argumente. Inca mai consider ca cele 3 expresii merg impreuna - dar, deh! depinde de la caz la caz, n-are rost sa intru in amanunte ca oricum nu conteaza pentru mintile voastre luminate.

Am sarit de cur in sus pentru ca-mi vorbesti pe un ton superior - si tu si marius - si pentru ca mi-ati raspuns la sictir si in zeflemea! Pardon monser, da' eu nu accept asa ceva, nici macar in lumea virtuala!

Nu tata, afaceristul nu se multumeste niciodata cu un venit de X pe luna constant, pentru simplul motiv ca afaceristul stie ca daca venitul e constant cateva luni la rand si nu mai creste inseamna ca ori a atins apogeul (adik se minte singur) ori s-a lenevit, caci intotdeauna rezultatul final va fi declinul companiei, indiferent cat de mare o fi venitul (ca sa nu-ti mai dau o lectie acum cum ca venitul e diferit de profit si poti avea venit de 70k euro pe luna si profit fix pix!) - si eu ma refeream la profit mai sus, dar am folosit cuvantul intrebuintat de tine.

Nu am spus ca ai fi puturos, dar se vede ca nu ai habar cu ce se mananca o afacere, mai ales la proportiile la care o vrei tu sa fie. Dragul meu, afacerea e ca si un copil: o nasti, o bibilesti, o cresti, catinel catinel, o faci mare si frumoasa si dupa aia iti tzatzaie curu ca-si baga altu p**a in ea! Tu crezi ca Bill Gates are vacante de o luna cu sotia?? In fiecare an?? (Ma rog, poate acum i se rupe, la ce avere are, dar in primii zece ani ma indoiesc ca avut vre-un concediu mai lung de un week end!) Si daca nu ma crezi la chestia asta - apuca-te de afacere si mai vorbim peste 5 ani! (dupa cum vezi sunt aici de vreo 4, o sa mai dau pe forum si peste 5 ani, clar!)

Ahh, tot romanul viseaza sa fie seful propriu, dar aportul personal sa fie minim!! Mda... Ei bine nici mie nu-mi place sa am sefi - cel putin nu din aia mai prosti ca mine - si sunt liber intreprinzatoare de vreo 3 ani acuma. Si planuiesc sa-mi deschid afacerea mea in UK intr-un an, maxim doi de acum inainte. Singura diferenta dintre mine si tine e ca eu am mai avut afacerea mea o data (si inca e pe roate, dar m-am retras eu)... Ah, scuze, mai e una: eu stiu EXACT ce vreau sa fac! Ba chiar m-am si apucat sa lucrez in ceva ce ma va ajuta cu ce vreau eu sa fac. Tu ce-ai facut mai EXACT? Sau trebuie sa dau copy paste la un post de-al tau de prin februarie 2004 in care spuneai ca vrei sa-ti deschizi o afacere da' nu stii ce? Nu de alta, da' tu ai zis-o si eu am deschis-o pe a mea in 2005... Asa ... De chestie...

4. Mariuse: Sustinem spiritul antreprenorial romanesc, lansand Produsul nr. 8 din seria dedicata intreprinzatorilor,creditul imobiliar Proprietati imobiliare pe firma. Credit fara avans. O propunere puternica si oportuna pentru fimele care doresc sa faca o investitie imobiliara. Imi spui si mie cat de noua e treaba asta?? Poate imi amintesti si de cand am plecat eu din tara, ca dupa cum vorbesti tu pare sa fie ieri... Sau n-ai vazut negru pe bleu ca am scris clar ca POATE MA INSEL, CE STIU EU??

Suma maxima acordata de Banca Transilvania pentru contractarea acestui produs este de 250.000 EUR (sau echivalent RON). rofl.gif Deci cum e aia cu cine rade la urma, eh? dry.gif Spune-mi si mie de unde iei restul pana la 1,5 MILIOANE de euro??

Deja devine hilar:

Credit fara avans presupune indeplinirea catorva conditii minime de eligibilitate:

evolutia cifrei de afaceri a firmei este pozitiva, conform ultimului bilant contabil;
compania inregistreaza profit din exploatare, conform ultimului bilant contabil;
imprumutatul nu a fost inregistrat in Centrala Incidentelor de Plati cu mai mult de 3 incidente majore in ultimele 6 luni si nu este in interdictie de a emite cecuri bancare;
la creditele contractate in ultimele 12 luni figureaza in Centrala Riscurilor Bancare cu serviciul datoriei A;
compania este stabila financiar.
rofl.gif

Si astea sunt conditiile minime hh.gif De unde iei tu cifra de afaceri pozitiva conform ultimului bilant contabil , cand toata treaba e in faza de proiect? Sau nu stii ce e ala bilant contabil? Si ultimul? Sau sa explic ce e profit din exploatare ? Sau stabilitate financiara?? Hmm, ar fi muuuuuuuuult prea mult de vorbit/scris si mi-e ca e cam devreme si tre' sa mai si dorm.

Daca ii spui omului asa risti sa ii spui un pret mai mare decat face. Raman la ideea ca mai bine iti misti poponetul dragalas prin targ sa aflii clar care sunt preturile si ce firme ti-ar face treaba buna la un pret mic si eventual abia apoi il iei pe om si-i zici: imi lucrezi pe salariul asta, cu firmele astea. Punct. Nu vrea ala, se gaseste unul care sa vrea.

In UK se construieste ecologic de cativa ani incoace. De asemenea au proiecte de constructii pe inca 10 ani cel putin - si fac tot posibilul sa fie cat mai ecologic. Daca faci cladirea cum ai spus tu s-ar putea ca peste aia 7 ani (de cand spui ca e cladirea aia bine mersi) sa iti vina nu stiu ce comisie si ori te obliga sa inchizi si sa darami, ori te obliga sa darami si sa reconstruiesti (asta se face deja fix in orasul in care sunt, da' deh! ce iti pasa tie ce zice o femeie, nu? ) - si NU am zis ca nu ar fi rezistente, ci ca sunt anumite norme europene in vigoare sub incidenta carora Romania va trebui sa se supuna mai devreme sau mai tarziu, caci acum ei au un cuvant de spus in ciorba noastra!

6-7 euro pe mp nu mai era nici in Brasov cand am plecat, darmite in Bucuresti! Si iarasi gresesti: nu am spus ca visezi cai verzi pe pereti in legatura cu preturile, ci am intrebat, caci eu stiam altceva! Dar oricum romana e o limba a dracu de grea, ca nici aborigenii nu reusesc sa se inteleaga...

Cat despre notele de telefon se vede clar ca n-ai habar ce vorbesti! Week endurile sunt gratis de pe fix pe mobil sau pe fix indiferent de retea, la abonamentul de ti-l iei ai de la 300 minute gratuite in sus - asta in cazul in care nu iei baza cu 100. Eu am 600 minute gratuite si ma costa 35 lire pe luna - care pentru o firma nu e un capat de tara, chiar daca ar plati 200 lire pe luna.
Nu ma refeream la call centre sau alte chestii de genul (desi call centre alea apartin unor firme, nu-s asa de capul lor). In UK daca vrei sa iti rezolvi ceva - orice! - dai telefon sau trimiti email. Nu te duci la usa omului sa te sfatuiesti cu el, ci la telefon. Un singur exemplu: site-ul amazon: toata treaba se face online. Din cate stiu au doar un birou central in tara si de acolo isi fac toate. Si site-ul e imens si a fost conceput ca business online si asa au tinut-o de 8 ani incoace. Or fi ei mai prosti si nu stiu eu, deh... Contabilitatea se face de acasa, managerul isi poate lua munca acasa si sa dea la birou numai doua zile pe saptamana, marketingul se face de acasa si de pe teren, nu iti trebuie birou pentru asta, inspectorii personal - daca s-or exista pe aici posturi de genul - nu au de-a face cu lucratul IN compania respectiva, ci apartin statului (desi nu e nevoie de un inspector personal, ca aici totul e inregistrat, stiu aia si cand te duci la buda si ce hartie folosesti, se mai numeste Tara Big Brother in cazul in care nu stiai), tehnicul e chemat doar la nevoie, cand nu se poate rezolva nimic prin telefon. (si daca-i chemi te costa rau!)

NU spun ca nu exista firme cu personal, magazine, magazii, cladiri, etc, etc. Spun doar ca se tinde spre a se reduce numarul firmelor de genul in favoarea utilizarii la maxim a tehnologiei de care dispunem.

Si cu asta basta, domnilor. O zi frumoasa - mai frumoasa decat voi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 1 Nov 2007, 04:00 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Afrodita, e putin jenant sa vorbesti cu mariusc2 si cu mine ca o tzatza din piata sau ca o fata ce ia chestiile asa usurel... aici e un topic de business iar eu nu te-am facut in nici-un fel, chiar am vorbit pe ocolite la cele cateva greseli evidente facute de tine. Ar trebui sa inveti de la englezii educati ca, in orice situatie, trebuie sa te comporti civilizat, nu sa-ti sara mustarul de la o conversatie normala, pe alocuri interesanta, din care pot invata ceva toti participantii.

tu spui ca ai experienta si studii in afaceri si esti si cu un pas inaintea altora ca doar esti acolo in vest...
se poate, asta e foarte bine pentru tine. probabil de aia tu nu ai nevoie de sfaturi sau de purtat discutii cu cineva aici pe topic, pacat.


Acest topic a fost editat de freeman: 1 Nov 2007, 04:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 1 Nov 2007, 04:49 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Afrodita, sa stii ca si pe mine m-a deranjat tonul postarilor tale si atitudinea pe care ai adoptat-o. Intamplator, ai ales gresit de data asta si ii judeci gresit si pe marius si pe freeman, stiu ce vorbesc pentru ca ii cunosc pe amandoi, sunt oameni de afaceri cu experienta. Poate ca nu au experienta ta sau poate ca nu stiu ceea ce stii tu, dar din cate cunosc eu au afaceri de succes de multa vreme, de foarte multa vreme.
Decat sa te ratoiesti la ei, mai bine ai incerca sa ii intelegi. Freeman spune ca are bani de investit dar nu stie in ce. Tu spui ca stii foarte bine ce ai vrea sa intreprinzi. Daca ai scapa de ideile preconcepute si nu te-ai mai victimiza atata ai putea comunica mult mai bine cu el si poate cine stie, gasiti si o cale de colaborare. Daca nu gasiti, macar faceti schimb de experienta.
Daca omul nu tine cont de parerea ta nu e cazul sa te apuci sa dai cu bata in balta de suparare, poate ca ti-a scapat ceva, sau poate canu te-ai facut inteleasa.

Revenind ontopic.
Daca tot vreti sa va apucati de proiecte imobiliare, cred ca cea mai rapida rata de recuperare a investitiei o au proiectele de constructie de locuinte cu scopul revanzarii. Acuma toata lumea e innebunita sa isi ia propriul apartament. Nu doar in bucuresti, prin toata tara este o febra a constructiilor. Vin bani multi din vest si lumea vrea sa ii bage in ceva trainic. Nu stiu sa existe nume consacrate pe aceasta piata. Adica nu am cunostinte ca in decizia de cumparare sa conteze "brandul" constructorului sau antreprenorului. Conteaza doar produsul final (calitatea lui), pretul si evident zona. Si daca te costa constructia 600-800 euro mp si vinzi apartamentele cu 1400-1500 E mp (intr-o zona marginasa) zic eu ca ai destul loc pentru costul terenului, publicitate si nu in ultimul rad profitul. Practic ai avea in final, zic eu, asa grosier, o rata a profitului de 50-60% raportat la "investitie", asa zis investitie, ca practic cumperi materie prima si ai un ciclu de productie de 1-2-3 ani, adica ar fi practic costuri de productie.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Nov 2007, 04:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Nov 2007, 07:20 PM
Mesaj #39


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Afrodita @ 1 Nov 2007, 07:25 AM) *
Si astea sunt conditiile minime hh.gif De unde iei tu cifra de afaceri pozitiva conform ultimului bilant contabil , cand toata treaba e in faza de proiect? Sau nu stii ce e ala bilant contabil? Si ultimul? Sau sa explic ce e profit din exploatare ? Sau stabilitate financiara?? Hmm, ar fi muuuuuuuuult prea mult de vorbit/scris si mi-e ca e cam devreme si tre' sa mai si dorm.

Afrodito, iar te repezi ca surdul in toba. Vorbeam de ideea de investitie ca firma, nu ca om, da'... Ai sa fii uimita, da' "boul" caruia i te adresezi cu atata lipsa de bun simt chiar stie ce sunt notiunile alea enumerate de tine, cu toate ca, probabil, nu am studiile tale. Dar nici tu nu ai experienta mea si ar trebui sa tii cont de asta. Daca ai ceva interesant de zis, fa-o, nu ma lua pe mine cu figuri gen "romani prosti si involuati".

Spune-mi ce vezi in imaginile astea, daca nu otel, beton si sticla:

Cladirea 1

Niste cladiri

Ecologic

Toate sunt cladiri din Anglia si Franta.

QUOTE
In UK se construieste ecologic de cativa ani incoace. De asemenea au proiecte de constructii pe inca 10 ani cel putin - si fac tot posibilul sa fie cat mai ecologic. Daca faci cladirea cum ai spus tu s-ar putea ca peste aia 7 ani (de cand spui ca e cladirea aia bine mersi) sa iti vina nu stiu ce comisie si ori te obliga sa inchizi si sa darami, ori te obliga sa darami si sa reconstruiesti (asta se face deja fix in orasul in care sunt, da' deh! ce iti pasa tie ce zice o femeie, nu? )


Cu tot respectul, vorbesti prostii. Daca eu construiesc legal, dupa toate normele, azi, maine nu poate veni nici mama comisiei sa imi darame proprietatea, decat daca reprezinta un risc pentru viata oamenilor si nu mai poate fi renovata. Stii de ce? Pt ca proprietatea e garantata de constitutie - partea legala. Si mai stii de ce? Nu poti darama TOATE cladirile existente si sa le re-construiesti "ecologic" (cum o fi asta, ca tot nu sunt lamurit) - partea economica si sociala.

Trecand la lucruri serioase:
Actionmedia, asta e o idee si mai buna, cat mai tine boomul imobiliar iti poti dubla investitiile de la an la an.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 3 Nov 2007, 06:28 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



da mai, dar ideea era de a face o afacere care sa tina , nu sa o vand dupa 2-5 ani cum am facut pana acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
V.Vicos
mesaj 3 Nov 2007, 02:28 PM
Mesaj #41


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 11 October 07
Din: Cluj
Forumist Nr.: 10.735



hai va vin eu cu ideea... jamie.gif

Tata are impreuna cu colegul de breasla o firma de intretinere lifturi intr-un oras mic din Ardeal (nu d-au numele ca vine o firma mare si papa firma mica ).
Tata are in jur de 50 lifturi iar colegu`vreo 25(depinde de zona unde locuiesti)....evident lifturile de la fabrici, birouri, hoteluri si spitale sunt reparate in comun si toti banii sunt virati in acest caz intr-un cont.Acest cont asigura platile pentru toate datoriile .
Banii ce vin de la lifturile aflante-n blocuri intra-n buzunar la tata sau la colegu`...fiecare cu zona lui
Stiu sigur ca tata castiga lunar in jur de 15.000 RON.

Acest topic a fost editat de V.Vicos: 3 Nov 2007, 02:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 4 Nov 2007, 10:27 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



e o afacere buna intr-adevar, dar e buna pentru cineva specializat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 4 Nov 2007, 11:39 AM
Mesaj #43


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(freeman @ 3 Nov 2007, 08:28 AM) *
da mai, dar ideea era de a face o afacere care sa tina , nu sa o vand dupa 2-5 ani cum am facut pana acum.

poate ca asta este cea mai buna idee de afaceri... sa creezi afaceri pe care sa le vinzi apoi


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 5 Nov 2007, 08:28 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



nu vreau sa mai fac asa din mai multe motive.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 20 Nov 2007, 09:40 AM
Mesaj #45


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



M-am mai gandit la ceva - poti face un conglomerat, atunci:
- o firma de constructii, pt dezv. pe termen mediu si scurt;
- o firma asigurari/leasing pt cash-flow (o sa ai nevoie sa iti finantezi cheltuielile firmei de constructii)
- o firma de productie electronice sau IT, pt o dezv pe termen lung, si o faci pe sistem japonez: in primii 3-4 ani te concentrezi numai pe productie la preturi cat mai mici, dezvolti sistemul pe care il foloseste industria confectiilor ( "just in time" - iti cauti furnizori seriosi sa iti trimita materia prima si accesoriile cu 1-2 zile inainte de demararea productiei, folosind banda de productie ca zona tampon, eliminand cheltuilelile mari cu spatiile de stocare si , mai ales, lucrul cu stocuri - asta te salveaza de criminalele credite pe termen scurt). In prima perioada nu bagi niciun leut in publicitate, faci un contract cu un distribuitor national bazat si il lasi pe ala sa iti promoveze produsele. Dupa 4 ani, cand deja s-a "asezat" productia, renunti la reteaua de distributie si iti faci propria retea, si timp de cativa ani , 2-3 ani, iti branduiesti beton produsul, bagi in publicitate. Cand ajungi la un nivel multumitor al vanzarilor, le propui multinationalelor o integrare in amonte, contra unei sume de bani si cota parte din profit. Daca reusesti asta, scapi de dureri de cap. Daca nu, ramai cu un sistem functional care iti poate produce bani cu toata invazia multinationalelor.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Nov 2007, 10:22 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



foarte interesant planul pentru ultima propunere, cea cu electronicele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 28 Nov 2007, 04:01 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Nu-s un om de afaceri în adevăratul sens al cuvântului. Şi nici nu am pretenţia că ceea ce scriu acum e general-valabil. Citin câteva din postările de aici, mi-am amintit de ce ne povestea o "afaceristă" venită din Vest (ul sălbatic! tongue.gif ) şi anume: că-n SUA o afacere ţine cel mult 5 ani. Cu alte cuvinte, planurile cincinale la care au renunţat comuniştii (nevoiţi fiind) au un succes nebun la civilizaţiile cu inteligenţi şi cultivaţi...
Niciun plan de fezabilitate nu se poate face pe mai mult de 5 ani din cauza mediului economic de acolo.
În fine, hai să ne mutăm în Românica... pe plairuile noastre mioritice. biggrin.gif
Ca o afacere să nu moară prea curând trebuie ca legislaţia să fie valabilă pe cel puţin zece ani.
În afară de legislaţie, cel care se apucă de afacere trebuie să ştie ce-i aia, cu ce se mănâncă ceea ce "produce". Cu alte cuvinte, când nu ai bani, trebuie să ai capital intelectual ca să-i afci cât mai rapid. Dacă ai bani, îţi trebuie să iei în calcul angajarea unui personal performant care să-ţi dea "voie" să faci afaceri liniştit, cu profit ridicat şi fără bătăi de cap.
Apoi trebuie să te gândeşti la ce mai lipseşte de pe piaţa ofertelor... Eu una ştiu că cel mai mare scandal este legat de învăţământul preşcolar şi şcolar. În Românica există numai şcoli de stat şi doar câteva grădiniţe particulare... de exemplu. Cine are bani are de câştigat din aşa ceva şi - mai ales - are de câştigat şi moral.
O altă "lipsă" acută se constată-n sănătate. Dacă investşti într-o clinică privată, n-ai cum să ieşi în pierdere-n veci. Aici e baiul cu asocierea cu un medic, dar merită. Sper ca legislaţia să se modifice şi aici.
Bineînţeles că o firmă de consultanţă economico-juridică te asigură de venituri pe ceva ani buni, numai că aici e cam mare înghesuiala... E infalţie chiar. Şi nu întotdeauna firmele sunt de calitate. Unde-i cantitate, nu-i calitate.


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 3 Dec 2007, 11:07 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



mi-ar place sa vand niste afaceri incepute de tine, de ce nu te apuci?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 3 Dec 2007, 02:29 PM
Mesaj #49


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(coconut @ 28 Nov 2007, 04:01 PM) *
Citin câteva din postările de aici, mi-am amintit de ce ne povestea o "afaceristă" venită din Vest (ul sălbatic! tongue.gif ) şi anume: că-n SUA o afacere ţine cel mult 5 ani.

Probabil se referea la ciclul de viata al unui produs, mare majoritate a biznisurilor americane pe care le stiu sunt cu mult mai vechi de 5 ani.

QUOTE
Dacă investşti într-o clinică privată, n-ai cum să ieşi în pierdere-n veci.


Ce-ai zice de lipsa fortei de munca bine calificate?

QUOTE
În Românica există numai şcoli de stat şi doar câteva grădiniţe particulare... de exemplu. Cine are bani are de câştigat din aşa ceva şi - mai ales - are de câştigat şi moral.

E beton ideea, mai trebuie lucrat la legislatie, cum bine ai punctat.




--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 1 Jan 2008, 12:55 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Va doresc un an nou bun, dezvoltati ce afaceri aveti, sa va apucati de afaceri noi, sa aveti sanatate si voiosie!
Sa fi liberi,

Feeman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jan 2008, 02:00 PM
Mesaj #51


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Multumesc, la fel! thumb_yello.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 11 Jan 2008, 05:24 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Asa sa fie!
Bine ai revenit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 11 Jan 2008, 06:31 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Scuze ca n-am citit tot, dar as vrea sa va atrag atentia asupra catorva aspecte:
- chiriile in Bucuresti, zona de nord, cladiri clasa A, nou construite sau in curs de finalizare sunt de max. 18 EUR/mp
- in afara de chirie (pe mp), un chirias mai plateste si costuri operationale (cum ar fi intretinerea la bloc), suma care pentru 2008 va fi in jur de 3.5-max. 4 EUR/mp inghiriati. Aceste sume sunt destinate intretinerii spatiilor comune: mentenanta tehnica (chiller, boilere etc), curatenie spatii comune, paza cladire, intretinere lifturi, salubritate, gradinarit, decoratiuni pentru ocazii speciale (Craciun), marketing, administrare cladire (~3% din chirii colectate), asigurare, impozit teren si cladire. Costurile astea se reconciliaza anual, sistem 'open-book'.
- totusi, anumite costuri de mai sus pot cadea in sarcina proprietarului in functie de cum este negociat contractul de inchiriere
- ca veni vorba de contract de inchiriere, apar costuri suplimentare: avocat, companie imobiliara. Nu va imaginati ca fentati agentia, de la un anume nivel in sus nici o firma nu discuta fara agentie imobiliara. Aici discutam de agentii serioase, nu x si y care tranzactioneaza apartamente in Militari
- dupa ceva ani vor expira contractele de garantie a echipamentelor, precum si garantia de buna executie a lucrarilor (cladirea). Ca atare urmeaza distractia cu 'capital expenditures' (scuze de snobism, dar chiar nu-mi vine in cap termenul din romana) si vorbim de sume foarte serioase care vor iesi din buzunarul proprietarului.

Astea au fost asa cateva idei de avut in vedere dupa constructie, pentru ca planul lui Marius se cam oprea acolo, ori administrarea unei cladiri nu e asa floare la ureche. Exista pentru asta companii specializate de property management, dar activitatea asta este cam la inceput in Romania.

Daca insistati pe idee, v-as sfatui sa nu va bagati in gura mamutilor gen GSE, Adama si sa mergeti pe o cladire clasa B in alta zona decat cea de nord. Sa fie bine construita, sa aveti in vedere si administrarea ei (un arhitect priceput in set-up e esential. Am vazut cladiri de birouri unde nu exista birou pt administratie, unde ghena era in parcare etc) si sa scadeti asteptarile. Un randament bun pentru o cladire de birouri clasa A este la ora actuala ~7%.

Pe de alta parte: in general, dezvoltatorii construiesc o cladire, o inchiriaza la firme solide (contracte pe min 5 ani) si apoi o vand fondurilor de investitii. E o idee de afacere, e extrem de banoasa, dar un fond de investitii, dupa parerea mea, nu va cumpara de la un developer nou aparut pe piata si fara o reputaie solida. Asa ca nu v-as sfatui sa o luati pe latura asta.

Gata, plec, we placut! Scuze daca n-am fost coerenta, e vineri! mwah1.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 22 Feb 2008, 01:11 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Afrodita @ 1 Nov 2007, 07:25 AM) *
1. Nu stiu de ce mama dracului m-am apucat sa vorbesc eu cu voi, doi masculi feroce, care evident nu se uita in gura unei femei,

Bai, tu chiar ai vorbit serios?! Te-ai suparat, ai blestemat locul si ai plecat ...

Ca sunt feroce, recunosc, in mod modest. Dar sa stii ca eu ma uit in gura unei femei, zau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 22 Feb 2008, 03:58 PM
Mesaj #55





Guests






De suparat m-am suparat io, da' nici n-am blestemat si nici n-am plecat... inca harhar.gif

Te uiti in gura unei femei? Esti stomatolog privat de meserie? laugh.gif harhar.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 23 Feb 2008, 09:21 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



rofl.gif
Nu sunt, dar uneori e bine sa fii vizionar rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Feb 2008, 02:10 PM
Mesaj #57





Guests






rofl.gif

Mai ales in afaceri, e cel mai bine sa fii vizionar... Problema e: ai cunostintele necesare astfel incat sa produci o previziune buna pentru tine? laugh.gif

Ca se mai intampla sa o dam si in balti laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 23 Feb 2008, 06:56 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Din pacate in afaceri cand o dai in balti o cam dai pe barba ta...in rest multe sunt destul de ok, e o chestie incitanta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Feb 2008, 07:46 AM
Mesaj #59


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



partea misto daca ai afacerea ta e sa gasesti pe unul sa se ocupe bine de afacere, ca sa ai timp sa cheltui banii

se pot face afaceri cu multinationalele, multe afaceri:
- agroalimentare - achizitia de la producatori si procesarea - ambalarea produselor astfel incat sa fie vandabile in supermarket

- procesare a deseurilor - si cele provenite din serviciu public, si cele pe care le fac diferitele firme lucrative - o groaza de deseuri pot produce chiar bani prin procesare, fara sa pun la socoteala pe cati ar plati sa scape de ele

- segmente de nisa - tuning de masini, de motociclete, etc




--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Aug 2008, 09:03 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



cred ca cel mai bun raspuns la intrebarea pusa in topic e: sa creezi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:06 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman