HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

29 Pagini V  « < 26 27 28 29 >  
Reply to this topicStart new topic
> Noua Uniune Sovietica
abis
mesaj 29 Jan 2016, 09:20 PM
Mesaj #946


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Președintele CEDO, Guido Raimondi:

Refuzul unei ţări de a executa deciziile Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) va duce la retragerea acesteia din Consiliul Europei

Este necesar să se facă distincția între situatiile in care există dificultăți în executarea deciziei şi situatiile în care exista refuzuri de executare a deciziilor CEDO. Ultimele situatii sunt extrem de rare, ele pot fi numărate pe degete. După cum știți, acum există o singura țară care și-a declarat intenția de a refuza executarea deciziilor Curții de la Strasbourg – este vorba despre Federația Rusă.

Logica este urmatoare:.. Ori respecti articolul 46, ori nu. Daca raspunsul este nu, iar sistemul judiciar național nu acceptă deciziile Curții (CEDO) – înseamna ca aceasta tara nu poate rămâne în această organizație. Nu puteți ramane în sistem, dacă negați obligativitatea executiei deciziilor CEDO


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2016, 11:11 AM
Mesaj #947


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tare sunt curios ce parere are marduk despre cazul asta:

http://www.paginaderusia.ro/noi-lamuriri-d...-prietenul-sau/

De fapt, cred ca pot sa anticipez: americanii sunt de vina.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jan 2016, 11:18 AM
Mesaj #948


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Jan 2016, 04:04 PM) *
..."pentru mine nici un furt nu este normal, dar eu nu sunt hot...pentru Gigi este normal sa fure, ca el este hot...

Daca eu ca cetatean il condamn pe Gigi de furt, asta o sa-l faca sa nu mai fure? Ca sa nu mai zic ca s-ar putea sa nu stiu de toate furturile lui Gigi, care este de meserie.
QUOTE
Pai tu sau rusii, cine a scris fraza asta...

De vreme ce l-au asasinat, inseamna ca i-a deranjat faptul ca s-a imprietenit cu englezii. rofl.gif
QUOTE
...A facut public faptul ca serviciile secrete rusesti au planificat sa omoare un opozant.

A facut ce-au facut unii jurnalistii, activisti etc. acuzati de tradare de catre justitia din tara lor. A facut ce-au facut multi altii care au crezut ca conteaza mai mult constiinta lor decat interesele tarii, organizatiei pentru care, in unele cazuri au depus un juramant. In realitatea in care traiesc eu chestiile astea se numesc tradare, iar uneori fara sa stim noi, muritorii de rand, tradatorii sunt ucisi, fie ca exemplu, fie sa nu mai divulge si alte secrete.
QUOTE
Din moment ce ai afirmat fara sa ai nici un dubiu...ai facut niste acuzatii fara sa ai nici un argument

Asta este ceea ce cred eu, daca te deranjaza, n-ai decat sa cauti informatii sa-mi contracarezi afirmatiile.
QUOTE
Nu discut despre ce cred ci despre ce stiu.

NU STII NIMIC, nici tu nici eu, avem doar impresia ca stim, bazandu-ne pe informatiile oferite de unii care au acces doar la o parte din informatiile adevarate sau la niste scenarii, care ni se dezvaluie abia peste 50 de ani de la evenimentele respective. DECI TOT CE DISCUTAM ARE LA BAZA DOAR CEEA CE CREDEM NOI DESPRE ASTFEL DE EVENIMENTE, NU ADEVARUL, REALITATEA.
QUOTE
Despre rusi stiu clar ca omoara oameni...

Daca esti atat de sigur ca rusii omaoara spioni, agenti etc. pentru ca despre asta discutam, nu despre opozanti politici, activisti etc. cum de nu te intrebi daca si ceilalti fac acelasi lucru?!?! blink.gif sa fie doar din cauza faptului ca esti rusofob?
QUOTE
...Nu stiu insa cazuri de oameni ucisi de serviciile secrete din Romania, de pilda, si nici de oameni ucisi de "toate serviciile" asa cum pretinzi tu...

Foarte bine ca nu stii, inseamna ca si-au facut treaba mai bine ca rusii. Dare eu sunt convins ca toate serviciile, cateodata sunt obligate sa faca exact ce-au facut rusii, nu se poate altfel, asta-i regula in spionaj. Ce-i drept mai exista si exceptii de la aceste reguli, atunci cand partile au interese comune si-si schimba spionii intre ei, fie pentru ai felicita ca n-au tradat, fie pentru a afla cat au tradat, dupa care ...............
QUOTE
Desigur, ucid oameni si alte servcii, coreenii, israelienii, si poate si altii, dar nu poti sa afirmi ca "toti" o fac.

mwah1.gif rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Jan 2016, 11:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jan 2016, 11:20 AM
Mesaj #949


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis
QUOTE
cei care ucid nu pentru a apara interesele poporului din care fac parte, ci pentru a elimina opozitia, nu sunt "toti". Sunt doar tari conduse de dictatori.

Deci cei care ucid pentru a apara interesele poporului sunt scuzabili???!!!??? rofl.gif
QUOTE
Este penibil cum arunci cu noroi in toata lumea doar ca sa ii aperi pe rusi.

Este penibil sa aperi "toata lumea" doar pentru a arunca cu noroi in rusi.
QUOTE
Marduk este un hot...peste 50 de ani o sa apara si probele...

NU. Trebuie sa-l considerati american. rofl.gif

QUOTE(abis @ 29 Jan 2016, 09:16 PM) *
... Si sunt curios daca BND face asa ceva...

De unde sa stie Cla ce face BND? Poate ai impresia ca la sediile serviciilor se afiseaza zi de zi cazurile in care au fost implicati spioni si victimele acestora. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2016, 11:50 AM
Mesaj #950


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Jan 2016, 11:18 AM) *
Daca eu ca cetatean il condamn pe Gigi de furt, asta o sa-l faca sa nu mai fure?

Daca vorbesti doar despre ceea ce poti schimba tu personal, atunci ar trebui sa nu mai vorbesti despre nimic.

Nu inteleg de ce "nu poti" sa vorbesti despre crimele comise de rusi, dar poti sa ii acuzi pe toti ceilalti.

Desi crimele rusilor sunt dovedite si documentate, iar despre ceilalti nu poti decat sa iti exprimi niste banuieli pe care le ai tu, atat si nimic mai mult, fara sa te bazezi pe ceva concret.

Daca vorbesti despre americani, nu se va schimba politica americana. Dar vorbesti despre americani.
Daca vorbesti despre refugiati, nu vor veni mai putini in Europa si nici guvernele europene nu isi vor modifica politica. Dar vorbesti despre refugiati.
Daca vorbesti despre musulmani, nu se vor schimba obiceiurile musulmanilor. Dar vorbesti despre musulmani.

Insa cand vine vorba despre rusi, brusc nu mai poti sa vorbesti despre ei, pentru ca oricum vor face in continuare ceea ce au facut si pana acum...

QUOTE
De vreme ce l-au asasinat, inseamna ca i-a deranjat faptul ca s-a imprietenit cu englezii

Ceea ce este un motiv intemeiat pentru crima, dupa tine. Sau chiar de amuzament, daca ma iau dupa zambareti. Ce distractiv este cand rusii omoara oameni...

QUOTE
A facut ce-au facut unii jurnalistii, activisti etc. acuzati de tradare de catre justitia din tara lor.

Care tara? Rusia?

QUOTE
A facut ce-au facut multi altii care au crezut ca conteaza mai mult constiinta lor decat interesele tarii, organizatiei pentru care, in unele cazuri au depus un juramant. In realitatea in care traiesc eu chestiile astea se numesc tradare

Deci, dupa tine faptul ca Litvinenko a dezvaluit planurile rusilor de a asasina un membru al opozitiei se numeste "tradare" si merita ca pedepsa sa fie asasinat.

Cazul pe care il prezinti din Germania este cu totul alta mancare de peste: ziaristii sunt acuzati oficial, anchetati, vor apare in fata unui judecator care va aprecia daca faptul ca au publicat documente secrete este sau nu tradare. Dar nu sunt asasinati de serviciile secrete germane! Pentru tine este acelasi lucru sa dezvalui o ilegalitate, o crima, pe care o comite statul si sa publici documente pe care nu ai dreptul sa le public? Este acelasi lucru sa trimiti in judecata pe cineva acuzat de tradare, sa il trimiti in fata unui judecator care sa aprecieze, pe baza de probe, daca acuzatiile sunt intemeiate sau nu, sau sa il otravesti, sa il omori pur si simplu? Este acelasi lucru?

QUOTE
Asta este ceea ce cred eu, daca te deranjaza, n-ai decat sa cauti informatii sa-mi contracarezi afirmatiile

Eu spun ca esti un violator de minore, un hot de buzunare, un spargator de locuinte. Si vinde miere falsificata.

Nu trebuie sa imi argumentez acuzatiile. Daca deranjeaza pe cineva ce spun, nu are decat sa caute informatii ca sa imi contracareze afirmatiile.

QUOTE
Daca esti atat de sigur ca rusii omaoara spioni, agenti etc. pentru ca despre asta discutam, nu despre opozanti politici, activisti etc. cum de nu te intrebi daca si ceilalti fac acelasi lucru?!?!

Sunt sigur pentru ca exista informatii despre crimele comise de rusi. Nu pot sa spun ca si ceilalti fac acelasi lucru, pentru ca nu am nici un indiciu ca serviciile secrete din Romania, Germania, Marea Britanie, Olanda sau alte tari ucid ziaristi, oameni politici din opozitie, agenti sau alte persoane.

QUOTE
sa fie doar din cauza faptului ca esti rusofob?

Mai bine rusofob decat rusofil.

Ce inseamna la tine "rusofob"? Am spus vreodata despre Rusia ori despre rusi ceva care sa nu fie adevarat?!

QUOTE
Deci cei care ucid pentru a apara interesele poporului sunt scuzabili???!!!???

Atunci cand agentii Mossad ucid un terorist, cum sa nu. Asta asa, ca exemplu.

QUOTE
De unde sa stie Cla ce face BND?

Dar tu de unde stii ce fac "toti" de iti permiti sa arunci cu acuzatii numai asa, ca sa ii protejezi pe favoritii tai rusnaci, indiferent ce porcarii fac?

Acest topic a fost editat de abis: 30 Jan 2016, 12:48 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2016, 11:55 AM
Mesaj #951


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In alta ordine de idei: Lituania a inceput un proces impotriva rusilor care au omorat oameni, in 1991, cand trupele ruse au intervenit pentru a suprima libertatea tarii

http://epochtimes-romania.com/news/patriot...-scapa---243332

Mai bine mai tarziu decat niciodata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Jan 2016, 12:56 PM
Mesaj #952


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 30 Jan 2016, 10:20 AM) *
De unde sa stie Cla ce face BND? Poate ai impresia ca la sediile serviciilor se afiseaza zi de zi cazurile in care au fost implicati spioni si victimele acestora. rofl.gif

Chiar, de unde sa stiu eu ce porcarii face BND. Daca as fi prea curios si as sti... as avea o problema. Nu sunt hacker si nici n-am de gând sa ma bag în asa un terci.

Acest topic a fost editat de Cla: 30 Jan 2016, 12:58 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2016, 12:57 PM
Mesaj #953


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cica turistii rusi vor plati doar 10 euro pe noapte de cazare in hotelurile romanesti de 4 stele

http://www.b365.ro/romania-propune-program...ele_244333.html

Asta nu este discriminare?! De ce eu sa platesc 80 de euro (sau neamtul, francezul, olandezul etc) si mujicul doar 10, nu inteleg... Pai in conditiile astea prost sa fii sa mai faci turism in Romania... Sa se spele pe cap cu mujicii si rachetii rusi...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Jan 2016, 01:01 PM
Mesaj #954


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



10 Euro... si curve all inclusive ? Cred ca ma fac rus, ca Gerard Depardieu rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jan 2016, 01:36 PM
Mesaj #955


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Jan 2016, 11:50 AM) *
...atunci ar trebui sa nu mai vorbesti despre nimic.

M-as plictisii teribil daca n-as mai vorbi, desi cred ca unora le-ar face mare placere sa tac, mai ales cand vorbesc ei.
QUOTE
Nu inteleg de ce "nu poti" sa vorbesti despre crimele comise de rusi, dar poti sa ii acuzi pe toti ceilalti.

Cum nu vorbesc? aici despre ce vorbim, despre o crima comisa de martieni? Eu doar incerc sa-ti explic ca nu numai rusii procedeaza asa.
QUOTE
Desi crimele rusilor sunt dovedite si documentate, iar despre ceilalti nu poti decat sa iti exprimi niste banuieli..

Pune mana si citeste moncher, ai sa gasesti sute de carti despre ce-au facut serviciile secrete occidentale, sunt zeci de filme despre cazuri reale si tu ii tot dai cu rusii. Da fireste ca si rusii asasineaza, dar cu ce sunt mai rai rusii decat americanii sau oricare altii care fac acelasi lucru?
QUOTE
...Dar vorbesti despre americani...Dar vorbesti despre refugiati...Dar vorbesti despre musulmani.

Care-i rolul acestui forum? sa vina unul ca tine si sa dicteze despre si cum sa vorbim? sau e un loc in care putem sa schimbam pareri, sa povestim chestii, sa dezvoltam idei etc.
QUOTE
Insa cand vine vorba despre rusi, brusc nu mai poti sa vorbesti despre ei

E nu vorbesc despre ei, vorbesc dar n-o fac cu patima, asa cum o faci tu. Iar faptul ca-i acuz si pe ceilalti "barosani" te scoate din sarite, ceea ce ma face sa ma gandesc serios la persoana ta, la rolul tau aici la han.
QUOTE
Ceea ce este un motiv intemeiat pentru crima, dupa tine.

Moncher nu eu stabilesc regulile in serviciile de informatii, eu doar le prezint ca fiind ceva normal, cand este necesar, nu ca pe niste crime infaptuite de Gica Sis, Fane Cutitaru etc.
QUOTE
Care tara? Rusia?

Ti-am dat un link, mai pune mana si cauta ai sa vezi ca mai sunt si altii acuzati de tradare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jan 2016, 01:41 PM
Mesaj #956


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis
QUOTE
Deci, dupa tine faptul ca Litvinenko a dezvaluit planurile rusilor...

Asta probabi este doar varful aisbergului, cine stie cand vom afla ce-a dezvaluit Litvinenko, chestia cu asasinarea unui membru al opozitiei poate fi doar hartia cu care a fost impachetat cazul, sa dea bine la media.
QUOTE
Cazul pe care il prezinti din Germania este cu totul alta mancare de peste

Da, este vorba de jurnalisti nu de spioni, dar uite ca pana si jurnalistii sau oamenii simplii pot fi acuzati de tradare.
TRADAREA E TRADARE, doar pedeapsa pentru tradare poate sa difere de la caz la caz.
QUOTE
Eu spun ca esti un violator de minore, un hot de buzunare, un spargator de locuinte. Si vinde miere falsificata.

Da, daca vrei sa ma discreditezi poti sa faci asta, poti chiar sa-mi inscenezi cine stie ce, e foarte simplu sa faci scenarii prin care sa desfiintezi un om, sa-l faci pur si simplu "sa se asasineze".
QUOTE
Nu trebuie sa imi argumentez acuzatiile.

Corect. Dar ar trebui sa mai adaugi din cand in cand ca asa crezi tu, sau ca sunt pareri personale, opinii, idei etc. sa nu creada lumea ca tu le sti pe toate din sursa sigura.
QUOTE
Sunt sigur pentru ca exista informatii despre crimele comise de rusi. Nu pot sa spun ca si ceilalti fac acelasi lucru, pentru ca nu am nici un indiciu

Daca nu ai indicii asta inseamna ca ceilalti nu fac la fel?
QUOTE
Ce inseamna la tine "rusofob"? Am spus vreodata despre Rusia ori despre rusi ceva care sa nu fie adevarat?!

Ai spus ce-ai spus utilizand informatiile din presa, ceea ce poate sa nu fie adevarat tu prezinti ca pe un caz clar, de care doar rusii se fac vinovati, excluzand total posibilitatea ca si altii sa procedeze la fel, ceea ce nu inseamna ca rusii sunt mai putin vinovati.
QUOTE
Atunci cand agentii Mossad ucid un terorist, cum sa nu. Asta asa, ca exemplu.

Cand britanicii ucideau "teroristi" evrei, sionisti, era tot o fapta scuzabila?
QUOTE
Dar tu de unde stii ce fac "toti" de iti permiti sa arunci cu acuzatii...

Eu stiu, pentru ca sunt Marduk. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2016, 02:03 PM
Mesaj #957


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Jan 2016, 01:41 PM) *
Asta probabi este doar varful aisbergului, cine stie cand vom afla ce-a dezvaluit Litvinenko

Adica habar nu ai daca a dezvaluit si alte secrete sau nu. Dar esti sigur ca a facut-o, esti sigur ca este tradator si ca merita sa fie omorat.

QUOTE
este vorba de jurnalisti nu de spioni, dar uite ca pana si jurnalistii sau oamenii simplii pot fi acuzati de tradare

Oricine poate fi acuzat, daca sunt indicii ca a comis un act de tradare. Decizia insa o ia justitia, iar condamnarea se face, daca este cazul sa fie cineva condamnat, de o instanta si consta in inchisoare sau in alta pedeapsa prevazuta de lege. In cazul Litvinenko nu a existat nici un proces, nici o acuzatie oficiala (acum nu mai este important aspectul oficial al unei acuzatii?), nici o sentinta, nici o condamnare juridica. Prin urmare, uciderea nu o executie legala ca urmare a unei condamnari, ci a fost un asasinat.

Mai mult decat atat, metoda aleasa (cu plutoniu) arata ca asasinii nici macar nu au vrut sa existe dubii asupra autorilor: plutoniu nu se gaseste la orice colt de strada, ci numai un stat nuclear il poate detine. Si cum UH, Franta, SUA, China, Pakistan, India, Coreea de Nord nu aveau motiv sa il omoare... Si nici nu i-au decorat si promovat in parlament pe asasini... Cine mai ramane?

QUOTE
daca vrei sa ma discreditezi poti sa faci asta

Deci tu vrei sa discreditezi pe toata lumea atunci cand afirmi ca toate serviciile omoara oameni.

QUOTE
Daca nu ai indicii asta inseamna ca ceilalti nu fac la fel?

Daca am indicii ca statul X face fapta Y, pot sa spun ca "eu cred ca X face Y". Daca nu am indicii, nu pot spune nimic, pentru ca as vorbi tampenii.

QUOTE
Ai spus ce-ai spus utilizand informatiile din presa, ceea ce poate sa nu fie adevarat tu prezinti ca pe un caz clar, de care doar rusii se fac vinovati, excluzand total posibilitatea ca si altii sa procedeze la fel

Deci sunt rusofob pentru ca citesc presa si comentez lucrurile pe care presa le scrie despre rusi. Si pentru ca nu presupun, asa, fara nici un argument si fara nici un motiv, ca magariile rusilor ar fi comise si de altii.

Tu, ca sa nu fii cumva considerat rusofob, privesti cu neincredere tot ce scrie de rau despre rusi si consideri adevarat tot ce scrie rau despre oricine altcineva (in special despre americani); analog, consideri adevarat tot ce scrie presa bine despre rusi si privesti cu neincredere tot ce scrie bine despre cei care se opun rusilor.

QUOTE
Cand britanicii ucideau "teroristi" evrei, sionisti, era tot o fapta scuzabila?

Nu stiu ce inseamna la tine teroristi intre ghilimele.
Este insa o imbecilitate a pune semnul egal intre uciderea unui terorist care nu poate fi oprit altfel si uciderea unui opozant sau a unui om care demasca abuzurile pe care le face o anumita putere politica.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jan 2016, 02:54 PM
Mesaj #958


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Jan 2016, 02:03 PM) *
Adica habar nu ai daca a dezvaluit si alte secrete sau nu...

Dar tu sti ce secrete a dezvaluit ca sa nu merite sa fie pedepsit? Normal ca nu sunt sigur, era doar o parere.
QUOTE
Oricine poate fi acuzat...Decizia insa o ia justitia, iar condamnarea se face, daca este cazul sa fie cineva condamnat, de o instanta si consta in inchisoare...

Oficial asa o fi, dar exista si cazuri particulare, neoficiale pe care spionii si le asuma.
QUOTE
Mai mult decat atat, metoda aleasa (cu plutoniu) arata ca asasinii nici macar nu au vrut sa existe dubii asupra autorilor...

Fiecare cu metodele sale. De ce ar vrea un "barosan" sa ascunda un asasinat menit sa pedepseasca pe unul pe care il considera vinovat? din contra eu zic c-au vrut sa dea un exemplu.
QUOTE
Deci tu vrei sa discreditezi pe toata lumea atunci cand afirmi ca toate serviciile omoara oameni.

Am spus ca aici nu este vorba de "oameni", activisti politici, ziaristi, opozanti guvernamentali etc. nu discreditez pe nimeni cand este vorba despre SPIONI.
QUOTE
Daca am indicii...Daca nu am indicii, nu pot spune nimic...

Moncher eu nu discut aici de dragul indiciilor, cu argumente si hartii justificative, discut de dragul discutiilor.
QUOTE
Deci sunt rusofob pentru ca citesc presa si comentez lucrurile pe care presa le scrie despre rusi.

Esti rusofob pentru ca-i vorbesti de rau doar pe rusi iar pe ceilalti ii consideri niste sfinti, or realitatea este alta, oricat ai vrea tu s-o ascunzi, s-o denaturezi. In acest conflict dintre Rusia si USA fiecare face ce poate sa-l discrediteze pe celalalt asistam la un razboi informational, despre asta discutam aici, cine o sa invinga o sa vedem peste 50 de ani. thumb_yello.gif N-ai tu si nici eu, argumentele necesare pentru a definii exact cine este mai vinovat. Dar eu n-am nimic impotriva daca tu crezi ca rusii sunt mai rai ca altii, eu cred ca sunt cam la fel. rofl.gif
QUOTE
Tu, ca sa nu fii cumva considerat rusofob, privesti cu neincredere tot ce scrie de rau despre rusi si consideri adevarat tot ce scrie rau despre oricine altcineva...

Nici vorba, nu ma consider rusofob sau americanofob, sunt doar un tip care nu are incredere in "barosanii" din coltul strazii mele, orice promisiuni sau amenintari mi-ar face acestia. N-au decat sa se bata oriunde in lumea asta, dar sa nu se bata pe strada mea. Cel mai bine pentru mine ar fi sa dispara amandoi instantaneu de pe aceasta planeta, impreuna cu ceilalti care vor sa se dea mari si tari in detrimentul celor mici, putini si slabi.
QUOTE
Nu stiu ce inseamna la tine teroristi intre ghilimele.

E pe vremea aia inca nu erau la moda teroristii si n-am vrut sa supar pe cei care-si considera teroristii eroi.
QUOTE
Este insa o imbecilitate a pune semnul egal intre uciderea unui terorist care nu poate fi oprit altfel si uciderea unui opozant...

Cine a pus semnul egal intre un opozant si un spion? un opozant poate sa devina terorist, apoi poate fi si erou, politician respectat etc. dar un spion ramane spion pana moare e o meserie care se invata, se asuma si se plateste. Restul e istorie si sa stii (cu doi I) ca n-am nimic cu Litvinenko, e doar un caz din multe altele, care a apucat sa fie dezvaluit mass-media, din motive pe care nu vreau sa le discut.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2016, 03:14 PM
Mesaj #959


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Jan 2016, 02:54 PM) *
Dar tu sti ce secrete a dezvaluit ca sa nu merite sa fie pedepsit?

Citeste asta

Litvinenko a vorbit public despre ordinul de asasinare a lui Boris Berezovsky pe care Putin l-a dat FSB-ului. A fost arestat în martie 1999, a fost achitat în noiembrie 1999 și arestat din nou după care acuzațiile au fost retrase în 2000. S-a refugiat cu familia în Londra unde i s-a acordat azil politic. In timpul șederii în Londra, Litvinenko a scris două cărți: Blowing Up Russia: Terror from Within și Lubyanka Criminal Group, în care a acuzat serviciile secrete ruse de amplasarea unor bombe în apartamente și alte acte de terorism. De asemenea l-a acuzat pe Vladimir Putin ca fiind cel care a ordonat asasinarea jurnalistei Anna Politkovskaya.

Pentru astfel de "tradare" merita ucis, dupa parerea ta?

QUOTE
eu nu discut aici de dragul indiciilor, cu argumente si hartii justificative, discut de dragul discutiilor.

Este imposibil sa discuti doar de dragul discutiilor, fara sa iti argumentezi afirmatiile.

Daca eu spun ca "marduk pacaleste oamenii, vinde miere falsificata", nu ar trebui sa si argumentez de ce spun asta? Cum ar fi sa repet acest lucru la fiecare postare, sa spun ca nu poate fi altfel, ca toti comerciantii vand miere falsificata deci si marduk face asta? Si cand ma intrebi de ce spun ca vinzi miere falsificata, sa iti raspund ca daca nu-ti convine ce scriu, nu ai decat sa demonstrezi ca nu-i asa... Ca nu imi trebuie indicii ca ai falsifica mierea ca sa te acuz, o fac doar de dragul discutiei...?

QUOTE
Esti rusofob pentru ca-i vorbesti de rau doar pe rusi iar pe ceilalti ii consideri niste sfinti

Te-am intrebat daca am spus vreodata despre rusi vreun lucru care nu era adevarat. Inteleg ca raspunsul este "nu". Am avut dreptate in tot ce am spus de-a lungul timpului despre ei.

In ceea ce ii priveste pe ceilalti, atunci cand o sa am indicii la fel de solide cum am in cazul rusilor ca fac magarii, o sa vorbesc si despre ele.

QUOTE
un spion ramane spion pana moare e o meserie care se invata, se asuma si se plateste

Iti asumi ca in decursul actiunii este posibil sa fii deconspirat, arestat sau ucis de adversari, nu ca guvernul tarii tale (cica democratic, halal democratie) te ucide ca pe un caine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jan 2016, 04:26 PM
Mesaj #960


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Jan 2016, 03:14 PM) *
...Pentru astfel de "tradare" merita ucis, dupa parerea ta?

Dupa parerea mea nu trebuia ucis, dar se pare ca sefii lui au decis ca in conformitate cu "regulamentele spionilor" el merita aceasta soarta.
QUOTE
Este imposibil sa discuti doar de dragul discutiilor, fara sa iti argumentezi afirmatiile.

Uite ca nu e, putem discuta, fara argumente, doar in baza parerilor personale.
QUOTE
Daca eu spun ca "marduk pacaleste oamenii, vinde miere falsificata", nu ar trebui sa si argumentez de ce spun asta?

Nu. Daca vrei sa ma discreditezi arunci in presa niste zvonuri, faci doua trei scenarii si gata Marduk e vinovatul de serviciu.
QUOTE
...toti comerciantii vand miere falsificata deci si marduk face asta?

Se poate, e posibil ca un marduk pe care-l vizezi tu sa vanda miere falsificata, dar poate exista si un marduk care nu vinde astfel de miere, o doneaza la azile si orfelinate, asta inseamna ca produce miere falsificata dar pentru ca face donatii e scuzat.
QUOTE
...iti raspund ca daca nu-ti convine ce scriu, nu ai decat sa demonstrezi ca nu-i asa...

Corect. Trebuie sa fac demersuri sa dovedesc celor care cumpara ca mierea este nefalsificata, pe tine nu te pot acuza, te dau in judecata pentru calomnie, dar dupa ce dovedesc ca nu falsific mierea.
QUOTE
...Am avut dreptate in tot ce am spus de-a lungul timpului despre ei.

Daca tu asta crezi, eu nu te contrazic, nici nu fac cercetari, nu despic firul in patru, nu-ti contorizez greselile gramaticale etc. eu mi-am spus parerea despre cum vad eu lucurile atat in cazul rusilor cat si americanilor.
QUOTE
Iti asumi ca in decursul actiunii este posibil sa fii deconspirat, arestat sau ucis de adversari, nu ca guvernul tarii tale...

Eu nu-mi asum nimic, dar cata vreme un spion primeste, ca-n filme, o fiola cu care se poate sinucide, pentru a nu cadea viu in mana inamicului, se presupune ca sti ca la un moment dat din varii motive, in care includ si tradarea, poti fi "sinucis".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2016, 04:41 PM
Mesaj #961


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Jan 2016, 04:26 PM) *
Dupa parerea mea nu trebuia ucis, dar se pare ca sefii lui au decis ca in conformitate cu "regulamentele spionilor" el merita aceasta soarta.

Ca cei de la Kremlin au decis asta nu contesta nimeni.

QUOTE
putem discuta, fara argumente, doar in baza parerilor personale

Nu se numeste discutie in cazul asta. O parere personala nu se naste asa, din senin ori din spuma marii; se intemeiaza pe ceva. Nu am o parere pentru ca vreau sa o am; nu zic "marduk falsifica mierea pe care o vinde, nu am nici un argument pentru asta, pur si simplu e parerea mea personala, asa ca nu ma contrazice".

Mie mi se pare elementar ca, daca cineva are o parere despre un anumit subiect, sa fie in stare sa expuna si motivele pentru care are acea parere si nu alta. Daca, pe un anume subiect, nu am motive sa formulez o parere, atunci pur si simplu spun "despre lucrul asta nu am nici o idee, nu stiu nimic despre el, deci nu pot formula o parere".

QUOTE
Trebuie sa fac demersuri sa dovedesc celor care cumpara ca mierea este nefalsificata, pe tine nu te pot acuza

Atunci o sa spun "marduk falsifica mierea, ii mituieste pe cei de la organele de control ca sa spuna ca mierea lui este buna, face de ochii lumii cica niste donatii de 2-3 borcane la orfelinatul unde si-a abandonat copiii si ne pacaleste, castiga asa mii de lei; nu am nici un argument, dar nici nu am nevoie, cine crede altfel sa caute informatii si sa dovedeasca cum stau lucrurile"

QUOTE
cata vreme un spion primeste, ca-n filme, o fiola cu care se poate sinucide, pentru a nu cadea viu in mana inamicului, se presupune ca sti ca la un moment dat din varii motive, in care includ si tradarea, poti fi "sinucis".

Acum ce vrei sa zici, ca trebuia sa fie ucis, daca a dezvaluit lumii ca regimul Putin omoara oameni?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2016, 05:11 PM
Mesaj #962


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ia uite ce manipulari fac prietenii tai rusi

http://m.adevarul.ro/tech/internet/publici...20b0/index.html

Cumpara spatiul de publicitate si directioneaza catre siteuri cu stiri false, ca sa creeze neliniste si dezordine in tara. Spera probabil la tulburari sociale in Romania


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jan 2016, 05:30 PM
Mesaj #963


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Jan 2016, 04:41 PM) *
Ca cei de la Kremlin au decis asta nu contesta nimeni.

Unde-i problema? ce nu-ti place? ca un "functionar" care-si asuma rolul sau, consecintele acestui rol, este sacrificat pe altarul interesului national?? asta-i realitatea si nu este specifica rusilor.
QUOTE
Nu se numeste discutie in cazul asta. O parere personala nu se naste asa, din senin ori din spuma marii; se intemeiaza pe ceva.

rofl.gif mwah1.gif Da, asa este, se intemeiaza pe ore de studiu, sute de carti citite, experienta etc. dar parerea personala, ideea care sta la baza oricarie afirmatii se naste "din spuma marii" mai exact din circumvolutiunile creierului, la unii.
QUOTE
...Nu am o parere pentru ca vreau sa o am...

Depinde de interesele pe care le urmaresti.
QUOTE
...pur si simplu e parerea mea personala, asa ca nu ma contrazice

Cata vreme parerea ta nu ma afecteaza de ce te-as contrazice?
QUOTE
Mie mi se pare elementar ca, daca cineva are o parere despre un anumit subiect, sa fie in stare sa expuna si motivele pentru care are acea parere si nu alta.

E valabil pentru matematicieni, fizicieni etc. nu pentru filozofi ca noi. thumb_yello.gif
QUOTE
...atunci pur si simplu spun "despre lucrul asta nu am nici o idee, nu stiu nimic despre el, deci nu pot formula o parere".

Nu sunt de acord. EU CRED CA ORICE OM, POATE SA-SI SPUNA PAREREA DESPRE UN LUCRU, O STARE, UN CAZ ETC. Ramane la latitudine celor care-l asculta sa dea credibilitate parerilor sale.
QUOTE
Atunci o sa spun...ne pacaleste, castiga asa mii de lei; nu am nici un argument...

N-ar fi nici prim si nici ultima oara cand m-as confrunta cu asa ceva. Istoria ne arata cazuri celebre in care oameni valorosi au fost discreditati de niste nulitati, din motivatii meschine, interese financiare, jocuri politice etc.
QUOTE
Acum ce vrei sa zici, ca trebuia sa fie ucis...

Nu, nu vreau sa zic nimic, raman la parerea mea ca astfel de cazuri se mai intampla in lumea spionajului, oricare ar fi acesta. Daca unii vor sa faca o telenovela din moartea unui spion, e dreptul lor, dar eu n-o sa ma las emotionat de asta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2016, 08:02 PM
Mesaj #964


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Jan 2016, 05:30 PM) *
Unde-i problema? ce nu-ti place? ca un "functionar" care-si asuma rolul sau, consecintele acestui rol, este sacrificat pe altarul interesului national??

Ce interes national, nu e nici un interes national. A fost sacrificat pentru ca a spus lumii adevarul despre regimul Putin.

QUOTE
EU CRED CA ORICE OM, POATE SA-SI SPUNA PAREREA DESPRE UN LUCRU, O STARE, UN CAZ ETC

Bineinteles ca poate. Un om destept isi spune parerea dupa ce si-o formeaza pe baza argumentelor, pe baza cercetarii, pe baza studiului, pe baza indiciilor... Un idiot poate avea o parere si fara argumente, indicii, motive etc.

QUOTE
raman la parerea mea ca astfel de cazuri se mai intampla in lumea spionajului, oricare ar fi acesta. Daca unii vor sa faca o telenovela din moartea unui spion, e dreptul lor, dar eu n-o sa ma las emotionat de asta

Raman la parerea mea ca ucideri se mai intampla. Daca unii vor sa faca o telenovela dintr-o crima, eu nu o sa ma las emotionat de asta
Raman la parerea mea ca violuri se mai intampla. Daca unii vor sa faca o telenovela dintr-un viol, eu nu o sa ma las emotionat de asta
Raman la parerea mea ca furturi se mai intampla. Daca unii vor sa faca o telenovela dintr-un furt, eu nu o sa ma las emotionat de asta
Raman la parerea mea ca inselaciuni se mai intampla. Daca unii vor sa faca o telenovela dintr-o inselaciune, eu nu o sa ma las emotionat de asta

Asa ca sa nu-i mai spunem criminalului, criminal. Nici violatorului, violator. Nici hotului, hot. Nici escrocului, escroc. Pentru ca lucrurile astea oricum se intampla. Nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Jan 2016, 09:26 PM
Mesaj #965


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Lucrurile astea se întâmpla, abis. Ce faci tu se numeste Stalking.

Nu stiu ce te satisface mai bine: o greseala de ortografie sau te enerveaza una care-ti împunge si îti dai seama ca nu întotdeauna ai dreptate.

I work about it, stay tuned biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 30 Jan 2016, 09:34 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jan 2016, 10:00 AM
Mesaj #966


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Jan 2016, 08:02 PM) *
Ce interes national, nu e nici un interes national...

Daca tu nu crezi c-a fost, e dreptul tau, eu insa cred ca orice tara are un interes national de aparat mai ales atunci cand un spion defecteaza. (am obs. ca "tradarea" nu-ti place) biggrin.gif
QUOTE
...A fost sacrificat pentru ca a spus lumii adevarul despre regimul Putin.

Repet, daca era un activist politic, politician din opozitie, om de cultura, simplu cetatean etc. n-as mai fi avut aceasta discutie cu tine. Dar iti aduc aminte ca discutam despre un spion, aflat sub juramant, un "functionar public" care si-a asumat riscurile meseriei, pentru care a fost instruit si platit.
QUOTE
...Un idiot poate avea o parere si fara argumente, indicii, motive etc.

Pe langa faptul ca poate asta, as adauga si dreptul oricarui "idiot" de a-si spune parerea.
QUOTE
Raman la parerea mea ca ucideri se mai intampla...

Corect, doar in ceea ce priveste cazul Litvinenko.
QUOTE
Asa ca sa nu-i mai spunem criminalului, criminal...Nu?

NU.

Acest topic a fost editat de Marduk: 31 Jan 2016, 12:49 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Jan 2016, 12:05 PM
Mesaj #967


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 31 Jan 2016, 10:00 AM) *
Daca tu nu crezi c-a fost, e dreptul tau, eu insa cred ca orice tara are un interes national de aparat mai ales atunci cand ....

... omoara oamenii care dezvaluie abuzurile regimului: Litvinenko, Politovskaia, Nemtov....



Asta este interesul national, sa fie asasinati oamenii care dezvaluie crimele regimului Putin?

QUOTE
Repet

O prostie repetata ramane tot o prostie.

Ad nauseaum

QUOTE
as adauga si dreptul oricarui "idiot" de as spune parerea

Ei as. rofl.gif

E dreptul oricarui idiot de a-si spune parerea, si e dreptul oricui sa arate lumii ca ceea ce spune idiotul este o idiotenie si nu un adevar.

QUOTE
NU

Atunci de ce ti se pare deplasat ca regimul Putin sa fie numit unul criminal?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jan 2016, 01:01 PM
Mesaj #968


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 31 Jan 2016, 12:05 PM) *
... omoara oamenii care dezvaluie abuzurile regimului: Litvinenko, Politovskaia, Nemtov....

De ce-l amesteci pe Litvinenko cu ceilalti? N-am fost destul de clar in acest caz?
QUOTE
O prostie repetata ramane tot o prostie.

Daca tie ti se pare o prostie, poate ca altii sunt de alta parere.
QUOTE
Ei as.

Am modificat, multumesc.
QUOTE
...e dreptul oricui sa arate lumii ca ceea ce spune idiotul este o idiotenie si nu un adevar.

Corect, dar la final lumea decide cine este idiotul.
QUOTE
Atunci de ce ti se pare deplasat ca regimul Putin sa fie numit unul criminal?!

In ceea ce priveste cazul Litvinenko, nu pot sa aduc nicio acuzatie, pentru ceilalti da, guvernul rus este raspunzator de moartea acestora, de tragerea la raspundere a vinovatilor etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Jan 2016, 01:17 PM
Mesaj #969


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 31 Jan 2016, 01:01 PM) *
De ce-l amesteci pe Litvinenko cu ceilalti? N-am fost destul de clar in acest caz?

Dupa parere mea, nu. Nu sunt de acord ca guvenul unei tari are dreptul sa ii ucida pe cei care dezvaluie ilegalitatile acelui guvern, indiferent de natura muncii pe care au prestat-o anterior respectivii.

Asa cum SUA nu au dreptul sa il ucida pe Snowden, si uite ca nu o face, nici Rusia nu are dreptul sa ii ucida pe cei ca Litvinenko.

QUOTE
Corect, dar la final lumea decide cine este idiotul.

Nu. Nu supui la vot ca sa afli daca Pamantul este rotund. Nu supui la vot daca teoria relativitatii este corecta. Nu supui la vot daca maine ploua sau nu. Nu supui la vot daca Rusia ucide opozanti sau nu.

Nu majoritatea decide cine are dreptate. Intr-un grup, majoritatea decide o actiune pe care grupul o intreprinde (daca grupul va merge la bere sau la concert, de pilda), dar nu poate decide care este adevarul atunci cand un membru al grupului spune ca balena e mamifer si altul spune ca este peste. Pur si simplu adevarul nu tine de preferinta majoritatii.

QUOTE
In ceea ce priveste cazul Litvinenko, nu pot sa aduc nicio acuzatie

Deci, dupa parerea ta guvernul rus are dreptul sa ucida pe cineva care a lucrat in trecut in cadrul serviciilor si acum nu mai lucreaza, si face declaratii care nu convin guvernului. Deci, sa inteleg sa Romania are dreptul sa il ucida pe Pacepa? Sau pe Magureanu? SUA au dreptul sa il ucida pe Snowden?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jan 2016, 01:42 PM
Mesaj #970


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 31 Jan 2016, 01:17 PM) *
Dupa parere mea, nu. Nu sunt de acord ca guvenul unei tari are dreptul sa ii ucida pe cei care dezvaluie....

E dreptul tau si-l respect, dar se pare ca nu toata lumea este de acord cu parerea ta.
QUOTE
Asa cum SUA nu au dreptul sa il ucida pe Snowden...

Snowden nu era spion, cred ca asta face diferenta, la fel si Assange, cred ca n-au depus nici un juramant fata de guverele tarilor respective.
QUOTE
Nu. Nu supui la vot...Nu majoritatea decide cine are dreptate...nu poate decide care este adevarul...

Acum am inteles de ce nu esti de acord cu referendumurile, ti-e frica de "idioti".
QUOTE
Deci, dupa parerea ta guvernul rus are dreptul sa ucida pe cineva care a lucrat in trecut in cadrul serviciilor si acum nu mai lucreaza...

E problema fiecarui guvern ce face cu spionii sai, parerea mea nu conteaza, ceea ce este clar, este ca exista niste reguli care odata incalcate de catre spioni, le poate aduce moartea. Nu stiu ce secrete o fi vandut, dar eu cred ca Pacepa a facut rau mai intai de toate Romaniei si apoi lui Ceausescu. Daca voia sa ajunga un erou adevarat il impusca pur si simplu pe Ceausescu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 31 Jan 2016, 02:29 PM
Mesaj #971


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pacepa a fost un diletant. Adevaratii patrioti au fost...
https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Att...uf_Adolf_Hitler


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Jan 2016, 03:28 PM
Mesaj #972


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 31 Jan 2016, 01:42 PM) *
E dreptul tau si-l respect, dar se pare ca nu toata lumea este de acord cu parerea ta.

Evident ca nu toata lumea este de parerea mea. Este absurd sa crezi ca vreodata, indiferent ce parere ai emite, absolut toata lumea va fi de acord cu tine, ca vei fi aprobat in unanimitate.

QUOTE
Snowden nu era spion, cred ca asta face diferenta, la fel si Assange, cred ca n-au depus nici un juramant fata de guverele tarilor respective

Assange era altceva si nu l-am adus in discutie. Snowden a fost insa angajat al unui serviciu special american, NSA. Asa cum L:itvinenko era angajat al unui serviciu special rus. Mai mult decat atat: din pozitiile detinute, ambii au aflat, prin natura serviciului, despre activitati secrete ale guvernelor tarilor lor. Ambii au apreciat ca unele dintre aceste secrete incalca legea. Ambii au decis sa faca publice informatii despre activitatile ilegale, in opinia lor, ale guvernelor tarilor lor.

Nu vad care ar fi diferenta. Daca Rusia are dreptul sa il ucida pe Litvinenko, atunci si SUA are dreptul sa il ucida pe Snowden.

Asa cum si Romania ar fi avut dreptul sa il ucida pe Melescanu, daca acesta ar fi vorbit, dupa ce a plecat din SRI, despre activitati ilegale ale lui Ponta.

Caci asa am inteles de la tine, ca toate serviciile au dreptul sa ii ucida pe fostii membri care acum fac dezvaluiri despre ilegalitatile comise de superiorii ierarhici ori politicieni.

QUOTE
Acum am inteles de ce nu esti de acord cu referendumurile, ti-e frica de "idioti"

Ce replica de o cretinatate absoluta... blink.gif

Sunt de acord cu referendumurile cand este vorba sa iei o decizie cu privire la o actiune, atunci cand nu cunosti ce vrea majoritatea. Insa este o tampenie sa faci referendum ca sa intrebi daca doi plus doi fac patru, daca balena este peste sau mamifer, daca este legal ca un guvern sa decida uciderea opozantilor.

QUOTE
parerea mea nu conteaza

Daca parerea ta nu conteaza, de ce vorbesti despre ea, de ce tii mortis sa ti-o expui in public...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 31 Jan 2016, 04:30 PM
Mesaj #973


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



" Daca Rusia are dreptul sa il ucida pe Litvinenko, atunci si SUA are dreptul sa il ucida pe Snowden. "

As fi curios ce Shitstorm s-ar ivi pe toata lumea. America ar fi la podea.
Pun pariu ca tocmai de-asta se pun FBI si CIA sa-l "salveze" pe Snowden, printr-un desert din New Mexico, sa manânce niste cactusi si sa-si dea Buna ziua cu Scorpioni si serpi de clopotei.
Si mai pun poze pe net, Edward Snowden e bine mersi, nu i-a mers niciodata mai bine spoton.gif
Le e frica ca va descoperi Area 51.

Acest topic a fost editat de Cla: 31 Jan 2016, 04:52 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jan 2016, 05:13 PM
Mesaj #974


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 31 Jan 2016, 03:28 PM) *
Evident ca nu toata lumea este de parerea mea...

Evident.
QUOTE
Snowden a fost insa angajat al unui serviciu special american, NSA...

QUOTE
former contractor
asta a fost Snowden si nu se compara cu Litvinenco, din punctul meu de vedere. Dar Assange ce are, nu corespunde profilului de spion?
QUOTE
...Ambii au apreciat ca unele dintre aceste secrete incalca legea. Ambii au decis sa faca publice informatii despre activitatile ilegale, in opinia lor, ale guvernelor tarilor lor.

Dar se pare ca americanii n-au reusit sa ajunga la Snowden, asa cum au ajuns rusii la Litvinenco. biggrin.gif
QUOTE
...Daca Rusia are dreptul sa il ucida pe Litvinenko, atunci si SUA are dreptul sa il ucida pe Snowden.

Daca Snowden face parte din categoria spionilor, ca si Litvinenco, iar americanii au aceleasi proceduri ca rusii, da.
QUOTE
Asa cum si Romania ar fi avut dreptul sa il ucida pe Melescanu, daca acesta ar fi vorbit, dupa ce a plecat din SRI

Exagerezi, e vorba de spioni nu de politicieni.
QUOTE
Ce replica de o cretinatate absoluta...

"...daca balena este peste sau mamifer, daca este legal ca un guvern sa decida uciderea opozantilor."
La afirmatii cretine trebuie sa te astepti la replici similare.
QUOTE
Daca parerea ta nu conteaza, de ce vorbesti despre ea, de ce tii mortis sa ti-o expui in public...

Uite asa de-al naibi, ca sa te oftic pe tine. tongue.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Jan 2016, 05:24 PM
Mesaj #975


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 31 Jan 2016, 05:13 PM) *
QUOTE
former contractor


asta a fost Snowden si nu se compara cu Litvinenco, din punctul meu de vedere

Banuiesc ca de pe wikipedia ai luat cele doua cuvinte. Acum nu stiu ce sa cred: ori nu cunosti o boaba de engleza, ori ai decupat cu grija doua cuvinte pe care le scoti din context ca sa demonstrezi maximum de penibilitate...

Daca luai o fraza intreaga vedeai ca:

Edward Joseph Snowden (born June 21, 1983) is a computer professional, former Central Intelligence Agency (CIA) employee, and former contractor for the US Government who presumably copied classified information from the United States National Security Agency (NSA) and United Kingdom Government Communications Headquarters (GCHQ) for public disclosure in 2013 without prior authorization.

Daca nu stii engleza, nu este o rusine, dar macar nu te mai da cunoscator... Poti folosi Google Translate pentru a vedea ce inseamna former Central Intelligence Agency employee

QUOTE
Daca Snowden face parte din categoria spionilor, ca si Litvinenco, iar americanii au aceleasi proceduri ca rusii, da

Bun, am inteles, daca CIA l-ar lichida pe Snowden ai considera acest lucru normal. Iar cand Cla ar vitupera pe aici la adresa criminalilor de americani, i-ai spune ca nu au gresit cu nimic americanii lichidandu-l. Este bine de stiut

QUOTE
Exagerezi, e vorba de spioni nu de politicieni.

Melescanu a fost seful SIE. Seful spionilor.

QUOTE
Uite asa de-al naibi, ca sa te oftic pe tine.

Nu poti decat sa ma convingi din ce in ce mai tare ca unele persoane, nu le numesc acum, pur si simplu bubuie de prostie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jan 2016, 05:46 PM
Mesaj #976


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 31 Jan 2016, 05:24 PM) *
"asta a fost Snowden si nu se compara cu Litvinenco, din punctul meu de vedere
"

Raman la parerea mea, am dreptul, da?
QUOTE
Bun, am inteles, daca CIA l-ar lichida pe Snowden ai considera acest lucru normal. Iar cand Cla ar vitupera...

Exact si mai lasa-ma cu vituperarile astea, ca esti expert in ele.
QUOTE
Melescanu a fost seful SIE. Seful spionilor.

Este politician, nu spion de meserie.
QUOTE
Nu poti decat sa ma convingi din ce in ce mai tare ca unele persoane...

Unele persoane care nu vor sa fie de acord cu parerile tale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 31 Jan 2016, 06:21 PM
Mesaj #977


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Întrebare: ce este a vitupera ?

Ma înec cu voi....


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2016, 10:15 AM
Mesaj #978


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



VITUPERÁ, vituperez, vb. I. Tranz. (Livr.) A blama, a defăima, a denigra...


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Feb 2016, 06:44 PM
Mesaj #979


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Multumesc Marduk smile.gif nu stiam, suna cumva ca o vipera.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Feb 2016, 11:55 AM
Mesaj #980


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Prin targ analistii dau ca sigur o prabusire a lui Putin, pe fondul crizei economice prin care trece Rusia in urma scaderii pretului la titei, datorita sanctiunilor, a implicarii rusilor in Siria etc. Eu nu-i cred, nu pentru ca as fi, asa cum ma considera unii, filorus, ci pentru ca stiu din istorie ca Rusia, rusii au trecut prin momente mult mai grele decat cele cu care se confrunta azi. Sigur ca exista un razboi informational, dus de cei care doresc sa vada Rusia lipsita de puterea si maretia de alta data, dar eu sunt convins ca doar poporul rus este in stare sa schimbe ceva in Rusia, daca doreste, sau daca ajunge la o limita insuportabila in ceea ce priveste traiul de zi de zi. Politica lui Putin, a Rusiei poate provoca la un moment dat o sincopa majora a sistemului social, politic si economic, care s-ar putea manifesta printr-o lovitura de stat, revolutie, revolta urmata de schimbarea puterii etc. Problema pe care mi-o pun si cred ca si occidentalii au aceiasi problema, este cine vine in locul lui Putin? Poate ca vine un politician liberal, bun atat pentru Rusia cat si pentru occidentali, dar poate veni si un politician mai nationalist decat Putin, un comunist, poate incepe un razboi civil in Rusia etc. Defectiunile de acest gen intr-o tara atat de mare care detine armament nuclear, cred ca le da fiori pe sira spinarii politicienilor occidentali, care in ultima vreme s-au confruntat cu probleme de acest gen in lumea araba, cand dictatorii au fost schimbati nu cu democratie, stabilitate etc. ci cu haosul si moartea atator oameni nevinovati. Este asadar de dorit o schimbare de acest gen la Moscova? poate occidentul sa "asiste" o prabusire controlata a Rusiei? are occidentul un politician rus pregatit sa preia puterea la Moscova, fara ca asta sa genereze o lupta pentru putere? Conteaza foarte mult ceea ce vrem, dar conteaza si daca suntem in stare sa ducem la bun sfarsit o actiune, o intreprindere. E usor sa spui "Putin trebuie sa dispara"; "Rusia trebuie sa devina o putere cel mult zonala" "Rusia ... etc." e usor sa faci scenarii, sa pui in miscare o intreaga campanie pentru a convinge lumea ca lucrurile astea trebuie facute, dar oare chiar vom castiga aceasta batalie cu Rusia, cu rusii mai ales? Eu nu sunt convins ca Rusia este pregatita sa se transforme in ceea ce doresc unii sau alti, orice ar face acestia, mai mult, mi-e teama ca din aceasta actiune sa nu ajungem intr-o alta stare din care sa iesim cu pierderi imense sau sa nu mai iesim deloc. Trebuie gasita o alta cale, o alta abordare a problemei rusesti iar rezolvarea necesita rabdare si colaborare, chiar daca rusii ne stau in gat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

29 Pagini V  « < 26 27 28 29 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 08:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman