HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

29 Pagini V  « < 15 16 17 18 19 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Noua Uniune Sovietica
abis
mesaj 16 Jul 2015, 10:31 AM
Mesaj #561


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(dandanescu @ 31 Jul 2014, 03:06 AM) *
la fel ca si cu avionul MH17, doborit de ukrainieni si apoi data vina pe Putin, in ciuda evidentei

Ce spuneau oamenii acum un an....

Concluziile anchetatorilor sunt, evident, altele

http://edition.cnn.com/2015/07/15/politics...aine/index.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jul 2015, 10:42 AM
Mesaj #562


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Jul 2015, 11:31 AM) *
...Concluziile anchetatorilor sunt, evident, altele

Inca de la inceput am sustinut varianta existentei unui Dorel printre insurgentii prorusi, inca mai cred ca pasagerii nevinovati au murit din cauza unor tembeli, unul lasat la butoanele unei arme, altul la coordonarea rutei avioanelor malaieziene, care se adauga conjunctura ce a dus la producerea evenimentului respectiv.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2015, 10:16 AM
Mesaj #563


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Apr 2015, 11:54 AM) *
Eu cred ca Rusia, Putin, a mutat deja in acest caz, prin acordul cu chinezii.

Acordul ruso-chinez pentru gaze mai are de asteptat

http://www.paginaderusia.ro/china-amana-se...rmen-nedefinit/

innocent.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jul 2015, 10:16 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 28 Jul 2015, 08:21 AM
Mesaj #564


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



O diagrama interesanta care arata, printre altele, cam pe unde se situeaza cu adevarat Rusia dpdv economic: sub Italia, Brazilia, India



http://howmuch.net/articles/one-diagram-th...-the-us-economy


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Aug 2015, 09:20 AM
Mesaj #565


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Dumnezeu ii pedepseste pe rusi smile.gif cu cele sapte plagi, deocamdata cu lacustele, urmeaza si celelalte?




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Aug 2015, 09:52 AM
Mesaj #566


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Plaga ce-a mai mare care amenita Rusia este ISIS. Rusia face demersuri pentru ca occidentul sa fie mai activ in combaterea terorismul ISIS. Cresterea influentei islamismului extremist in fostele sate sovietice din Asia, in republicile caucaziene, poate arunca Rusia intr-un razboi terorist indelungat. Sa vedem daca chemarea Rusiei va avea impactul scontat sau fostii parteneri vor lasa Rusia sa se descurce singura ca pedeapsa pentru ceea ce s-a intamplat in Ucraina. In acest context as mentiona apelul Papei la unificarea celor doua biserici crestine, FARA CONDITII din partea Vaticanului.

Acest topic a fost editat de Marduk: 5 Aug 2015, 09:55 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Aug 2015, 09:42 AM
Mesaj #567


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Rusia a declansat razboi impotriva.... mancarii

Tone de alimente provenite din Europa sunt distrusecu buldozerul pentru ca ar fi intrat in tara incalcand embargoul declarat de Moscova produselor din UE.

http://www.paginaderusia.ro/prima-zi-de-ra...re-de-calitate/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Aug 2015, 09:54 AM
Mesaj #568


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 5 Aug 2015, 10:52 AM) *

Ca si cum Occidentul sta cu mainile in buzunare si doar Rusia este implicata in lupta impotriva ISIS. Avioanele si dronele rusesti bombardeaza pozitiile ISIS din Siria si Irak, cumva...?

Iar apropo de planul rusesc...

Insa de data asta planul lui Lavrov (care spune ca este al lui Putin) este atat de jenant si stupid…Explic. - aici


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Aug 2015, 04:19 PM
Mesaj #569


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Aug 2015, 10:42 AM) *
...Tone de alimente provenite din Europa sunt distruse...

Tone de alimente, nesupuse vreunui embargou sunt distruse in USA, Australia si Noua Zeelanda sau aiurea pe alte aeroporturi din cauza legislatiei din tarile respective. Mi-ar placea sa existe o organizatie, poate ca exista!? care sa preia aceste alimente spre a fi oferite gratis in zonele in care oamenii nu au ce manca. Rusia si Putin ar putea face acelasi lucru, confiscand aceste produse alimentare dupa care sa le distribuie rusilor saraci, care nu au ce manca, sau africanilor. Distrugerea alimentelor, indiferent de motiv sau reglementare politica este in opinia mea, CRIMA IMPOTRIVA UMANITATII.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Aug 2015, 04:42 PM
Mesaj #570


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Aug 2015, 05:19 PM) *
Distrugerea alimentelor, indiferent de motiv sau reglementare politica este in opinia mea, CRIMA IMPOTRIVA UMANITATII.

Rusii pretind ca alimentele provenite din UE nu sunt sigure pentru sanatate... Si ca este o masura de siguranta publica sa le distruga. Cine consuma din ele risca inchisoarea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Aug 2015, 04:58 PM
Mesaj #571


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu sunt singurii care fac asta, nu stiu daca ceilalti se gandesc la acelasi lucru, dar in ceea ce-i priveste pe rusi, motivatia este una pur politica, ca raspuns la sanctiuni, ceea ce trebuie sa recunoastem este o prostie. Distrugerea alimentelor pe o planeta in care zeci de mii de oamenii mor de foame sau migreaza pentru a gasi ceva de mancare, ramane o problema ce n-ar trebui tratata politic ci umanitar.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Aug 2015, 08:37 AM
Mesaj #572


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Aug 2015, 05:58 PM) *
Nu sunt singurii care fac asta

Desigur, daca spun ca rusii fac o idiotenie imediat vine replica ta ca "nu sunt singurii care fac asta" de parca o idiotenie facuta de mai multi este, cumva, nu stiu cum, mai scuzabila... Cine sunt aia altii care procedeaza intocmai ca rusii?

Oricum, imaginile cu rusii care rascolesc prin gunoaie ca sa recupereze cate ceva din alimentele distruse la ordinul lui Putin fac inconjurul globului si devin adevarata imagine a noului imperiu rus.

http://stirileprotv.ro/stiri/international...e.html#ziarecom



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Aug 2015, 09:11 AM
Mesaj #573


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Aug 2015, 09:37 AM) *
Desigur, daca spun ca rusii fac o idiotenie imediat vine replica ta...de parca o idiotenie facuta de mai multi este, cumva, nu stiu cum, mai scuzabila...

O astfel de idiotenie nu este scuzabila, indiferent cine o face, dar ai acuza doar pe unii mi se pare nedrept. Rusii, Putin si guverul sau sunt la fel de vinovati. Foametea si emigratia este o problema mondiala. Valul de emigranti care asalteaza Europa pare ca a trezit politicienii europeni care vor sa se ia masuri concrete. Eu sper ca masurile sa nu se rezume doar la construirea de garduri, bogatii acestei lumi trebuie sa ofere ai mult saracilor, mancare si educatie, sau mancare contra educatie.

Acest topic a fost editat de Marduk: 10 Aug 2015, 09:16 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Aug 2015, 10:01 AM
Mesaj #574


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Aug 2015, 10:11 AM) *
O astfel de idiotenie nu este scuzabila, indiferent cine o face, dar ai acuza doar pe unii mi se pare nedrept.

Pe topicul asta ii acuzam pe rusi. Daca si altii (nu stiu care!) fac aceleasi porcarii, ii poti critica pe oricare dintre topicurile respective: gasesti topicuri despre SUA, despre UE, despre Iran, despre Turcia, despre Coreea, despre Venezuela, despre Grecia, despre Libia, despre Irak, despre Norvegia, despre Israel, despre China, despre cine vrei tu. Iar daca nu exista poti crea fara nici o dificultate un topic nou.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Aug 2015, 10:13 AM
Mesaj #575


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un motiv in plus sa nu cumpar nimic de la benzinariile rusesti.

http://m.evz.ro/la-o-statie-lukoil-din-clu...a-drumului.html

Oricum nu cumparam, pot sa dea benzina/motorina si la jumatate de pret fata de ceilalti...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Aug 2015, 12:32 PM
Mesaj #576


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Aug 2015, 11:01 AM) *
Pe topicul asta ii acuzam pe rusi.

smile.gif Nu, moncher, pa acest topic n-ar trebui sa-i acuzam pe rusi, de fapt ar trebui sa discutam despre altceva, dar n-am vrut sa mai deschid un alt topic despre Federatia Rusa. Orice caz jetli a nimerit-o, discutam tot despre o uniune de state, cu problemele ei, dar cu aceleasi interese geopolitice si economice.

"Suntem in UE acum, am fost prinsi.
Vom primi ordine de la UE si le vom asculta, pentru ca politicienii nostrii le vor asculta. De ce scrie in Constitutia noastra : stat suveran si independent daca domnu X ajuns nu stiu cum in parlamentul Europei sau domnu Y ajuns presedinte al Europei ne da ordine ? Influenta mea asupra acestor ordine e nesemnificativa, unde e democratia noastra atunci , oameni care se guverneaza dupa vointa lor ?
De ce devin lege regulile astea despre care nimeni nu m-a intrebat ?
UE - lucruri bune pentru oameni : calatorii libere si munca oriunde in UE. Atat, daca intr-adevar oamenii tarilor Europei sunt prieteni si UE e creatia si vointa lor, UE trebuie sa se opreasca la atat.
Constitutia Europeana nu a trecut la vot nici in Olanda nici in Franta, pentru ca sa o implementeze nu o mai numesc "constitutie" ci "tratat" si au rezolvat..."

QUOTE
Iar daca nu exista poti crea fara nici o dificultate un topic nou.

Sunt atatea topicuri, duble, triple ... dar sa sti ca s-a nimerit bine ca vorbim aici despre Federatia Rusa (UEA) partenerul sau adversarul UE. Sigur Rusia merita sa fie criticata pentru ceea ce a facut cu Ucraina, sora sa mai mica, dar nu putem sa criticam doar o tara, acuzand-o de fapte pe care le fac si alte state (uniuni) dar folosind o strategie diferita, democratica. Zic eu ca suntem on topic si cred ca respectam provocare lansata chiar de autorul topicului. smile.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Aug 2015, 01:24 PM
Mesaj #577


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cat timp Rusia se comporta precum vechea Uniune Sovietica, Rusia este cea care merita titulatura de "Noua URSS".

Si chiar daca initial Jet Li batea apa in piua pe tema unei pretinse asemanari cu UE, iti reamintesc ca cineva (nu spui cine, persoana importanta!) spunea pe topic la un moment dat ca:

Nu vreau sa deschid alt topic despre "Noua Uniune Sovietica", vreau doar sa deturnez acest titlu, cu voia lui jet li, daca se poate, referindu-ma la o tara care azi chiar vrea sa restabileasca macar in parte niste granite pe care le-a avut la un moment dat in istorie. URSS a fost o creatie a bolsevismului, a comunismului, a leninismului, a stalinismului, desi creatorii sai nu erau 100% rusi, planul a reusit. O tara, o uniune de tari comuniste, avand la baza poporul rus, a aparut din neantul istoriei. N-am sa reiau istoria formarii acestui "urias cu picioare de lut", "bolnavul Europei" etc. ma gandesc sa incepem discutia noastra din aceste zile, cand romanii incep sa se confrunta din nou, din ce in ce mai acut, cu unul din cei mai mari dusmani ai nemului romanesc, al acestei tari, al acestei limbi a naturii si starii poporului roman. Desi jet li era suparat pe aderarea Romaniei la UE, recunosc ca nici eu nu am fost dintr-un inceput de acord cu cedarea unei parti din suveranitatea tarii, azi trebuie sa recunoastem ca daca Romania, avand in vedere situatia din Ucraina, nu ar fi fost membru al UE-NATO, rusii ne-ar fi servit ca mizilic alaturi de votca si caviar

Ghici cine este personajul care a trecut de la UE la Rusia ca "Noua Uniune Sovietica"... Nu eu am fost ala. smile.gif

Asa ca aici suntem ontopic daca vorbim despre rusi, iar daca vrei sa discuti despre alte tari, ai destul spatiu la dispozitie.

QUOTE
nu putem sa criticam doar o tara, acuzand-o de fapte pe care le fac si alte state (uniuni) dar folosind o strategie diferita, democratica

Adica pentru tine nu este nici o diferenta daca unii isi urmaresc scopurile utilizand forta bruta ori si le urmaresc prin metode legale, democratice...

Este ca si cum ai spune ca este tot aia daca te imbogatesti furand si jefuind sau muncind cinstit: oricum urmaresti acelasi lucru, ce conteaza ca folosesti o strategie diferita...

Astept sa imi arati si mie (pe un topic potrivit, fireste, nu aici) alte state sau uniuni de state care "fac acelasi lucru ca rusii dar prin metode democratice" smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Aug 2015, 03:59 PM
Mesaj #578


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Aug 2015, 02:24 PM) *
...Ghici cine este personajul care a trecut de la UE la Rusia ca "Noua Uniune Sovietica"...

rofl.gif "pa acest topic n-ar trebui sa-i acuzam pe rusi, de fapt ar trebui sa discutam despre altceva, dar n-am vrut sa mai deschid un alt topic despre Federatia Rusa..."
QUOTE
Asa ca aici suntem ontopic daca vorbim despre rusi...

Nici n-am zis altceva, dar putem tot la fel de bine sa discutam si despre alte uniuni, la fel de bine.
QUOTE
...pentru tine nu este nici o diferenta daca unii isi urmaresc scopurile utilizand...

Parca asa am invatat la filozofie, nu? ca scopul scuza mijloacele si se pare ca atat rusii cat si occidentalii stiu acest lucru.
QUOTE
Este ca si cum ai spune ca este tot aia daca te imbogatesti furand si jefuind sau muncind cinstit

Nu, dar nu-i absolv de aceasta atitudine de hoti, pirati, sclavagisti, cuceritori etc. pe rusi si cu atat mai putin pe occidentali.
QUOTE
...alte state sau uniuni de state care "fac acelasi lucru ca rusii dar prin metode democratice"

USA si UE, incearca sa-si extinda influenta geo-politica si economica la fel ca Rusia, dar prin mijloace democratice nu militare.

Acest topic a fost editat de Marduk: 10 Aug 2015, 04:00 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Aug 2015, 04:37 PM
Mesaj #579


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Aug 2015, 04:59 PM) *
Parca asa am invatat la filozofie, nu? ca scopul scuza mijloacele si se pare ca atat rusii cat si occidentalii stiu acest lucru.

Nu stiu ce ai invatat tu la filosofie. Chiar nu am de unde sa stiu. Eu unul nu imi aduc aminte de vreo lectie de filosofie unde profesorul sa prezinte aceasta zicere drept un adevar incontestabil. De fapt, nu imi aduc aminte de vreo lectie in care sa fi vorbit macar despre acest dicton.

QUOTE
nu-i absolv de aceasta atitudine de hoti, pirati, sclavagisti, cuceritori etc. pe rusi si cu atat mai putin pe occidentali

Mi-e si teama sa te intreb ce vrei sa spui, ca nu am inteles de unde pana unde ai ajuns la occidentali = hoti, pirati, sclavagisti...

QUOTE
USA si UE, incearca sa-si extinda influenta geo-politica si economica la fel ca Rusia, dar prin mijloace democratice nu militare

Pai daca o fac prin mijloace democratice, eu zic ca este foarte bine, sa faca si rusii la fel. Diferenta dintre a te imbogati muncind cinstit si a te imbogati furand si jefuind - tu zici ca nu este niciuna pentru ca in ambele cazuri urmaresti acelasi scop, sa te imbogatesti... Si ca scopul (imbogatirea adica) scuza mijloacele, asa ca daca te imbogatesti din munca sau daca te imbogatesti din furt este exact acelasi lucru.

Iar eu zic taman invers: ca de fapt conteaza si mijloacele, nu numai scopul. Ca daca te imbogatesti prin munca meriti sa fii stimat si admirat, iar daca te imbogatesti prin jaf meriti sa fii pedepsit. Iar deosebirea dintre Occident si Rusia, chiar daca ambele parti ar avea acelasi scop (ceea ce nu m-ai convis, dar sa presupunem de dragul discutiei), o fac tocmai mijloacele prin care isi urmaresc scopul. Este diferenta dintre muncitori si jefuitori. Este diferenta dintre cei care construiesc si cei care distrug. Este diferenta intre cei care te respecta si te vor partener si cei care te umilesc si te vor sclavul lor. Este diferenta intre o lume a regulilor si normelor pe care toti le respecta si o lume in care doar rusul face regulile si le schimba cum vrea.

Deci, da-mi voie sa ii respect, sa ii apreciez si sa consider ca locul nostru este langa cei care isi urmaresc scopurile prin mijloace democratice, ca sa te citez. Si da-mi voie sa ii dispretuiesc, sa nu vreau sa am nimic de-a face cu cei care isi urmaresc scopurile prin agresiune si forta militara. Si da-mi voie sa ma bucur de cate ori cei din urma au parte de cate o infrangere - fie ca este vorba de infrangere militara, economica sau numai in planul mai greu de cuantificat al imaginii publice.

Prin asta ma declar inca o data cat se poate de pro-UE, pro-SUA si anti-Rusia. Romania merita si trebuie sa faca parte din UE in continuare, merita si trebuie sa faca parte din alianta militara a NATO si poate si trebuie sa fie un pilon anti-rus in Europa de Est.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Aug 2015, 07:46 PM
Mesaj #580


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asta este muzica ce îmi place

http://m.adevarul.ro/moldova/economie/econ...d7be/index.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Aug 2015, 10:49 AM
Mesaj #581


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Aug 2015, 05:37 PM) *
Nu stiu ce ai invatat tu la filosofie...

Normal, n-ai de ce sa-ti para rau ca n-ai facut la scoala filozofia cu profesorul meu de la I.C.
QUOTE
Mi-e si teama sa te intreb ce vrei sa spui

Cred ca ti-e team ca ceea ce vei auzi va zdruncina principiile tale, credinta ca occidentalii spre deosebire de rusi au fost si sunt niste sfinti. De unde crezi ca provin bogatiile occidentului, din munca?
QUOTE
Pai daca o fac prin mijloace democratice, eu zic ca este foarte bine, sa faca si rusii la fel.

Pentru mine ar fi acelasi lucru, daca rusii s-ar comporta civilizat precum occidentalii, scopul ar ramane acelasi. Or ce caz prefer stilul occidental, desi un refuz al "democratiei occidentale" cauzeaza o agonie mai lunga poate ca e de preferat unui glont rusesc in cap, fara prea multe explicatii si ipocrizii.
QUOTE
...Diferenta dintre a te imbogati muncind cinstit...asa ca daca te imbogatesti din munca sau daca te imbogatesti din furt este exact acelasi lucru.

Moncher, munca nu imbogateste, marile averi nu s-au facut din munca, din utilizarea muncii, dar asta este altceva.
QUOTE
...daca te imbogatesti prin munca meriti sa fii stimat si admirat

Cati muncitori, palmasi, tarani etc. in afara de intelectuali, cunosti ca fiind admirati, stimati si super bogati?
QUOTE
...deosebirea dintre Occident si Rusia, chiar daca ambele parti ar avea acelasi scop...o fac tocmai mijloacele prin care isi urmaresc scopul.

Cu asta sunt de acord inca de la inceputul acestui topic, dar cred ca ai inteles deja asta. unsure.gif
QUOTE
...Este diferenta intre o lume a regulilor si normelor pe care toti le respecta si o lume in care doar rusul face regulile si le schimba cum vrea.

Singura diferenta intre cele doua lumi este intre cei care fac regulile, legile. Rusii vor sa faca regulile lor care nu convin celorlalti, dar atat la rusi cat si la occidentali nu toti respecta ad literam aceste reguli si legi.
QUOTE
...locul nostru este langa cei care isi urmaresc scopurile prin mijloace democratice

De acord, dar asta nu inseamna ca nu putem discuta la rece despre pozitia Rusiei si reactia ei fata de presiunile occidentale. Democratia poate fi impusa prin forta, democratia poate fi interpretata, iar in ultima vreme au aparut mai multe democratii. Eu cred ca democratia ar trebui sa ramana o forma de guvernare curatata de ipocrizie, totalitarism, dominare etc. indiferent de ce stat sau uniuni de state ar alege ca forma de guvernare democratia.
QUOTE
Prin asta ma declar inca o data cat se poate de pro-UE, pro-SUA si anti-Rusia.

Anti-Rusia? care este motivul de nu-ti place Rusia, rusii? Subscriu afirmatiei tale, cu mentiunea ca mie nu-mi place Putin, guvernantii si politicienii rusi, stilul prin care se continua utilizarea fortei, intimidarii, ca putere mondiala, in relatiile cu vecinii si partenerii, cu rusii n-am nimic sunt oameni ca si mine, mai mult sau mai putin manipulati si manipulabili.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Aug 2015, 11:13 AM
Mesaj #582


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Aug 2015, 11:49 AM) *
Cred ca ti-e team ca ceea ce vei auzi va zdruncina principiile tale, credinta ca occidentalii spre deosebire de rusi au fost si sunt niste sfinti.

Nu. Mi-e teama ca cine stie ce traznaie o sa mai citesc.

QUOTE
Pentru mine ar fi acelasi lucru, daca rusii s-ar comporta civilizat precum occidentalii, scopul ar ramane acelasi.

John si Ivan vor sa stea pe strada ta.
John inchiriaza o casa si plateste chirie. Ivan te da afara din casa in pumni si se muta in locul tau.

John si Ivan vor sa se imbogateasca.
John isi deschide un atelier unde produce diverse lucruri pe care le vinde intr-un magazin. In timp, aduce si alte lucruri din China ori din alta parte si le vinde acolo.
Ivan iti fura portofelul, ceasul de la mana si te mai si bate.

John si Ivan au pus ochii pe fata ta.
John vine cu flori, cu bomboane, o curteaza si o cere de nevasta. Ivan o inghesuie intr-un colt si o violeaza.

Ambii au aceleasi scopuri, pana la urma: sa se mute pe strada ta, sa se imbogateasca, sa aiba o relatie cu fata ta. Insa metodele difera. Tu spui ca este acelasi lucru, din moment ce au aceleasi scopuri, ca nu conteaza daca John si Ivan au metode diferte, pentru ca de fapt urmaresc aceleasi lucruri. Si pui semnul egal intre cei doi.

Iar eu spun ca vreau sa fiu prieten cu John si ca nu-mi dau nici macar mucii pe Ivan.

QUOTE
Cati muncitori, palmasi, tarani etc. in afara de intelectuali, cunosti ca fiind admirati, stimati si super bogati?

Nu cunosc personal nici un om despre care sa pot spune ca este superbogat. Insa stiu din media oameni superbogati care merita sa fie admirati: Gates, Zuckenberg, Buffett....

QUOTE
Singura diferenta intre cele doua lumi este intre cei care fac regulile, legile. Rusii vor sa faca regulile lor care nu convin celorlalti, dar atat la rusi cat si la occidentali nu toti respecta ad literam aceste reguli si legi.

Ce ziceam? Ca ti se pare extrem de simplu sa-i bagi pe toti in aceeasi galeata: rusii vor sa faca regulile lor iar occidentalii nu vor sa le respecte, iar occidentalii vor sa faca ei regulile iar rusii nu vor sa le respecte. Acelasi lucru!

Numai ca nu este acelasi lucru. Regulile occidentale inseamna respect, colaborare, lege. Regulile ruse inseamna ca toti trebuie sa ne plecam sub cizma ruseasca.

QUOTE
care este motivul de nu-ti place Rusia, rusii?

Evident, politica rusa. Conducatorii rusilor. Nu am nimic cu cartile ruse ori cu filmele rusesti... Insa pe oamenii care isi aleg de buna-voie astfel de conducatori nu am nici un motiv sa ii respect, sa ii stimez ori sa-i ajut cumva economic cumparand produse rusesti.

Acest topic a fost editat de abis: 11 Aug 2015, 11:14 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Aug 2015, 12:13 PM
Mesaj #583


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Aug 2015, 12:13 PM) *
...Mi-e teama ca cine stie ce traznaie o sa mai citesc.

Nu e obligatoriu sa citesti traznaile mele, eu insa am sa le citesc in continoare pe ale tale, ma obliga "arta conversatiei".
QUOTE
John si Ivan vor sa stea pe strada ta...

N-am o problema cata vreme ma respecta asa cum ii respect si eu.
QUOTE
John isi deschide un atelier...

As zice ca John e deja bogat, la cat aur si argint a furat de la spanioli si la cate teritorii a avut sub dominatia sa sute de ani, ar trebui sa-si deschida un atelier de creatie, pentru ca productia o face in China, Thailanda, India, Vietnam, Romania etc.
QUOTE
Ivan iti fura portofelul, ceasul de la mana si te mai si bate.

Dap, cand e beat Ivan o ia razna, dar nu este singurul de pe strada care se manifesta asa. Niste marocani mi-au furat cutia postala, iar dupa ce i-am reclamat la politie m-au amenintat ca-mi dau foc la casa, daca nu trec la islamism.
QUOTE
Ambii au aceleasi scopuri, pana la urma...

Da, totul tine de educatie, Ivan mai are de invatat, are potential, dar trebuie sa-l conving sa invete, nu sa-l trimit la scoala de corectie.
QUOTE
...Insa stiu din media oameni superbogati care merita sa fie admirati: Gates, Zuckenberg, Buffett...

Daca primii doi i-as putea include in categoria "muncitorilor" pe ultimul l-as include in categoria speculatorilor bursieri alaturi de Soros.
QUOTE
...rusii vor sa faca regulile lor iar occidentalii nu vor sa le respecte, iar occidentalii vor sa faca ei regulile iar rusii nu vor sa le respecte. Acelasi lucru!

Nu este acelasi lucru? In opinia mea si unii si altii ar trebui sa se intalneasca, sa renunte la arogante, titluri, pretentii etc. sa ajunga la un acord asupra acestei lumi, analizand cat de aproape suntem de momentul disparitiei.
QUOTE
...Regulile occidentale inseamna respect, colaborare, lege. Regulile ruse inseamna ca toti trebuie sa ne plecam sub cizma ruseasca.

Regulile occidentale nu pot fi respectate de toti, productivitatea, tehnologia, stiinta, cultura etc. sunt mai evoluate in occident, ce facem? ne lasam cuceriti de respectul, colaborarea, legea occidentala? ne lasam asimilati asemeni altor culturi care au disparut sub "cizma" occidentala? Nici regulile rusesti nu sunt mai bune, din contra sunt mai rele, mai brutale. Trebuie gasita o cale de mijloc, alta solutie nu exista.
QUOTE
Evident, politica rusa. Conducatorii rusilor. Nu am nimic cu cartile ruse ori cu filmele rusesti...

smile.gif No comment.
QUOTE
...oamenii care isi aleg de buna-voie astfel de conducatori nu am nici un motiv sa ii respect

Sa inteleg ca nu-i respecti nici pe romani? ii bagi pe toti la gramada ca pe rusi!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Aug 2015, 12:44 PM
Mesaj #584


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Aug 2015, 01:13 PM) *
As zice ca John e deja bogat, la cat aur si argint a furat de la spanioli si la cate teritorii a avut sub dominatia sa sute de ani

As zice sa nu introduci chestii noi in povestea pe care am descris-o. Ti-am prezentat o situatie ipotetica doar ca sa iti arat ca nu conteaza neaparat scopurile cat conteaza metodele. John si Ivan din povestea mea sunt luati ca exemplificare, nu stiu de unde ai scos-o ca nu stiu cine a furat sute de ani - nici un om nu traieste sute de ani.

Nu stiu daca te-am convins - cel mai probabil ca nu, pentru ca nu esti genul care sa fii convins prin argumente - ca scopul poate fi bun sau rau si metodele la randul lor pot fi bune sau rele. Daca urmaresti acelasi scop prin metode bune e bine, daca il urmaresti prin metode rele este rau.

QUOTE
cand e beat Ivan o ia razna, dar nu este singurul de pe strada care se manifesta asa

Iar repeti chestia asta?! De parca faptul ca si altii fac aceeasi tampenie este, cumva, nu stiu cum, o scuza pentru acel Ivan iar crima lui este mai putin grava, chiar tolerabila si faptul ca si altii fac aceleasi porcarii il face pe Ivan sa nu mai fie un nemernic, ci un simpatic! Nu, nu este deloc asa. Chiar daca "si altii" fac acelasi lucru, asta nu este circumstanta atenuanta - in nici un caz!

Asadar, te rog nu-mi mai veni cu replica asta, pentru ca este un raspuns profund gresit. Daca spun ca X fura, faptul ca si Y fura nu-l face pe X mai putin vinovat. Daca spun ca X ucide, faptul ca si Y a ucis nu-l face pe X un membru de vaza al societatii. Pur si simplu vedem si judecam faptele fiecaruia in functie de ceea ce a facut respectivul, nu conteaza ca "si altii" fac nu stiu ce. Daca te prinde controlorul in tren fara bilet, scapi mai ieftin daca te aperi spunand ca nu doar tu mergi fara bilet ci si altii fac asta? Daca te umfla politia ca ai violat o fata, scapi cu mai putin ani de inchisoare daca spui ca nu ai violat-o doar tu ci ati fost un grup? Daca esti arestat pentru crima primesti o pedeapsa mai mica daca le spui judecatorilor ca nu ai ucis numai tu, ci au fost si alti criminali? Niu. Fiecare este judecat, apreciat si cantarit dupa faptele lui, nu dupa faptele altora.

Asa ca "nu este singurul care face asa" nu este niciodata un argument cu care sa convingi pe cineva.

QUOTE
Ivan mai are de invatat, are potential, dar trebuie sa-l conving sa invete, nu sa-l trimit la scoala de corectie

Bine, asa sa faci atunci cand, ca in povestea mea, vreun infractor o sa te bata, o sa te jefuiasca si o sa iti violeze membri ai familiei: sa spui doar "are baiatul potential, nu merita sa fie pedepsit pentru ce a facut". Sunt absolut convins ca asta vei spune.....

QUOTE
Nu este acelasi lucru?

Evident ca nu!

QUOTE
Regulile occidentale nu pot fi respectate de toti

Ce regula nu poate fi respectata? Care este atat de absurda, de compromitatoare, de injusta incat sa nu poata fi respectata?!

Sa respecti tratatele pe care le-ai semnat? Sa nu iti ataci vecinii? Sa nu furi teritoriile altora? Sa respecti dreptul fiecarui stat de a-si alege singur prietenii, aliatii, partenerii? Ce regula cretina impune Occidentul de este atat de imposibil de respectat?

QUOTE
ne lasam cuceriti de respectul, colaborarea, legea occidentala?

Da!

Preferi lipsa de respect? Preferi dusmania, colaborarii? Preferi faradelegea?

QUOTE
ne lasam asimilati asemeni altor culturi care au disparut sub "cizma" occidentala?

Este pur si simplu caraghios sa discutam asa ceva! Sa respecti legea, sa iti respecti vecinii, sa nu ataci tarile din jur, sa nu furi teritoriie altora nu se cheama "asimilare"

QUOTE
Trebuie gasita o cale de mijloc, alta solutie nu exista.

Ce cale de mijloc? Intre a repecta regulile si a nu le respecta nu exista cale de mijloc. Adica, cum? Le respecti doar putin?! Le respecti uneori si alteori nu? Regula "nu iti ataci vecinii" o respecti cu unii vecini si cu altii nu?! Sau o respecti o luna si o luna nu? O incalci azi si promiti ca o respecti maine?
Nu exista "cale de mijloc". Este absurd sa iti imaginezi "cale de mijloc" intre a respecta un tratat pe care l-ai semnat si a nu respecta acelasi tratat. Este de neconceput o cale de mijloc intre a trai pasnic cu vecinii si a ataca vecinii. O cale de mijloc era daca ucideau rusii doar 3500 de ucrainieni, nu 7000?! Daca luau doar jumatate din Crimeea? Doar Donetk, fara Lugansk? Daca nu doborau tot avionul malaezian, ci doar o aripa?!

QUOTE
Sa inteleg ca nu-i respecti nici pe romani?

Poti sa iti dau destule exemple de romani pe care nu am nici un motiv sa ii respect. Nu respect un om pentru ca apartine unei anume natii sau ca are o anume cetatenie, il respect in functie de ceea ce face. Iar daca isi alege conducatori ca Ponta, Iliescu, Nastase - nu, nu il respect.

Acest topic a fost editat de abis: 11 Aug 2015, 04:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Aug 2015, 01:35 PM
Mesaj #585


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Aug 2015, 01:44 PM) *
...Ti-am prezentat o situatie ipotetica doar ca sa iti arat ca nu conteaza neaparat scopurile cat conteaza metodele.

Idem.
QUOTE
Nu stiu daca te-am convins...pentru ca nu esti genul care sa fii convins prin argumente

Nu m-ai convins, sunt argumente si argumente, aplicabile sau nu in cazuri diferite.
QUOTE
...faptul ca si altii fac aceeasi tampenie este, cumva, nu stiu cum, o scuza pentru acel Ivan...

Nu, nu este o scuza ci doar un argument ca si altii s-au comportat asemeni lui Ivan, dar condamnarea a fost mai usoara sau pur si simplu uitata in cazul lor.
QUOTE
...Chiar daca "si altii" fac acelasi lucru, asta nu este circumstanta atenuanta...

Corect, dar nici nu-l poti condamna pe Ivan, fara sa ti cont de condamnarile altora, modul cum au fost judecati si condamnati pentru cauze asemanatoare.
QUOTE
...Pur si simplu vedem si judecam faptele fiecaruia in functie de ceea ce a facut respectivul, nu conteaza ca "si altii" fac nu stiu ce...

Ipotetic. Camatarii dau bani cu camata, cand sunt prinsi sunt judecati si condamnati, parlamentarii dau bani cu imprumut milioane de euro, dar nu sunt judecati si condamnati. Cand nu conteaza cine esti si ce faci?
QUOTE
...Ce regula nu poate fi respectata? Care este atat de absurda...?!

Mi-au venit in minte acum. Coridele, taierea porcului etc.
QUOTE
...Ce regula cretina impune Occidentul de este atat de imposibil de respectat?

Cred ca exista mai multe, dar nu le stiu pe toate. Dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu faptul ca rusii isi extind influenta cu ajutorul fortei.
QUOTE
Preferi lipsa de respect? Preferi dusmania, colaborarii? Preferi faradelegea?

Nu, dar nici nu inghit ipocrizia cu care incearca unii sa-mi vare conditiile lor pe gat, cu atat mai putin aroganta si mitocania ruseasca. Respectul trebuie sa fie reciproc indiferent ce este cel cu care imparti respectul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Aug 2015, 01:38 PM
Mesaj #586


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis

QUOTE
...Sa respecti legea, sa iti respecti vecinii, sa nu ataci tarile din jur, sa nu furi teritoriie altora nu se cheama "asimilare"

Cand impui niste legi de la centru fara sa ti cont de opinia celor de la periferie atunci se poate numi "asimilare".
QUOTE
Ce cale de mijloc? Intre a repecta regulile si a nu le respecta nu exista cale de mijloc...

Exista, trebuie doar ca si unii si altii sa vada si sa accepte calea respectiva.
QUOTE
Poti sa iti dau destule exemple de romani pe care nu am nici un motiv sa ii respect...

Pot sa-ti dau si eu exemple de rusi pe care nu-i respect, dar asta nu inseamna ca toti rusii sunt ca Putin sau Jirinovsky sau ca eu sunt filorus.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Aug 2015, 02:28 PM
Mesaj #587


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Aug 2015, 02:35 PM) *
Nu m-ai convins

Nici nu speram. Stiu ca nu te lasi convins indiferent de argumente, nu esti genul.

QUOTE
Corect, dar nici nu-l poti condamna pe Ivan, fara sa ti cont de condamnarile altora

Adica eu spun ca daca cineva face o porcarie, nu conteaza ca altii au facut porcarii asemanatoare, tot porcarie ramane ce a facut ala.
Tu imi spui ca este corect ce-am zis.
Apoi in fraza urmatoare ma contrazici si zici ca trebuie sa tii cont de alte cazuri.

QUOTE
Ipotetic. Camatarii dau bani cu camata, cand sunt prinsi sunt judecati si condamnati, parlamentarii dau bani cu imprumut milioane de euro, dar nu sunt judecati si condamnati. Cand nu conteaza cine esti si ce faci?

Daca prezinti o situatie ipotetica de genul "camatarii sunt condamnati dar parlamentarii nu primesc condamnari" iti dau dreptate, in cazul ala ipotetic ar conta. Insa in realitate si parlamentarii sunt condamnati

http://www.cotidianul.ro/cati-parlamentari...i-penal-264579/

Iti scapa insa esentialul. Am adus in discutie o situatie ipotetica doar pentru a-ti demonstra ca atunci cand doi oameni au acelasi scop, nu este tot una daca cei doi folosesc metode diferite pentru a-si atinge scopurile. Nu conteaza doar ce scop ai in viata, conteaza si cum ti-l atingi. Este valabil si in cazul statelor. Daca X si Y au acelasi scop nu inseamna ca X si Y sunt la fel daca unul foloseste metode normale, legale, democratice, cum vrei sa le zici, si altul metode ilegale, imorale... Este o diferenta ca de la cer la pamant intre unul care iti fura casa, ceasul, portofelul, te bate si iti violeaza fata si altul care munceste, castiga cinstit, se poarta respectuos si iti cere fata de sotie. Daca tu pretinzi ca amandoi au aceleasi scopuri, folosesc metode diferite pentru a si le atinge si prin urmare cei doi sunt la fel si trebuie sa fie tratati identic, eu unul am cu totul alta parere

QUOTE
Mi-au venit in minte acum. Coridele, taierea porcului etc.

Si cine mama zmeilor impune rusilor sa organizeze coride?! Vorbesti ca sa nu taci? Pe bune, ai cap ca sa nu iti ploua in gat?! Era vorba de ce reguli absurde impune Occidentul Rusiei si tu imi raspunzi "corrida si taierea porcului"?! Pe bune, iti bati joc de mine si asta mi se pare inacceptabil, sa nu te plangi ca primesti raspunsuri lipsite de deferenta... Cum dracu' corrida?!!!

QUOTE
Cred ca exista mai multe, dar nu le stiu pe toate

Dar macar una stii? In afara de corrida si taierea porcului...

QUOTE
Cand impui niste legi de la centru fara sa ti cont de opinia celor de la periferie atunci se poate numi "asimilare"

Nu stiu despre ce impunere vorbesti - i-a fost impus Rusiei fara a fi consultata sa semneze niste tratate prin care sa promita ca va respecta granitele vecinilor? I-a impus cineva Rusiei fara sa o consulte sa semneze un tratat prin care se obliga sa apere integritatea teritoriala a Ucrainei? I-a impus cineva Rusiei fara sa o consulte sa semneze tratate de buna vecinatate cu Moldova, Georgia, Ucraina (tari pe care ulterior le-a atacat cu armata rusa)?

Sau, chiar daca ar fi facut careva asta, sa obligi un stat sa nu isi atace vecinii se cheama ca l-ai asimilat? Daca asta crezi, mai pune mana pe un dictionar, ca ti-ar prinde bine...

QUOTE
Pot sa-ti dau si eu exemple de rusi pe care nu-i respect, dar asta nu inseamna ca toti rusii sunt ca Putin sau Jirinovsky sau ca eu sunt filorus

Normal ca nu toti rusii sunt ca Putin, numai ca cei care nu il voteaza pe Putin sunt minoritari. Iar tu probabil ca esti filorus, altfel nu le-ai lua apararea rusilor indiferent ce ar face.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Aug 2015, 03:46 PM
Mesaj #588


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Aug 2015, 03:28 PM) *
Nici nu speram...nu esti genul.

Ti-ar fi placut nu? devil.gif
QUOTE
Adica eu spun ca daca cineva face o porcarie...

O porcarie ramane o porcarie indiferent cine o face, rusii, americanii, francezii, romanii, turcii, israelienii, tatarii etc.
QUOTE
...este corect ce-am zis...trebuie sa tii cont de alte cazuri.

Cand acuzi un om, un sat, un targ, un oras, o tara trebuie sa vezi daca acel caz nu este ceva normal si firesc la altii, nu in ziua in care s-a produs evenimentul ci in istorie.
QUOTE
Daca prezinti o situatie ipotetica...in realitate si parlamentarii sunt condamnati

Te rog sa cauti prin declaratiile de avere ale parlamentarilor sa vezi ce imprumuturi fabuloase au acordat acestia fara sa fie trasi la raspundere. 2-3 condamnati pe cauza asta?!!?? e prea putin.
QUOTE
...in cazul statelor. Daca X si Y au acelasi scop nu inseamna ca X si Y sunt la fel daca unul foloseste metode normale, legale, democratice, cum vrei sa le zici, si altul metode ilegale, imorale...

Azi statele occidentale dau lectii de democratie, dar daca ne uitam prin istorie, observam ca n-a fost asa mereu, multi dintre profesori de azi s-au comportat mai rau decat Rusia azi.
QUOTE
...cine mama zmeilor impune rusilor sa organizeze coride?!

rofl.gif era doar un exemplu, nu era nevoie sa folosesti invective pentru a-ti demonstra nemultumirea. Trebuie sa recunosti ca UE impune anumite standarde obligatorii, pe care unii asociati, parteneri nu le respecta din motive diverse. N-am sa stau acum sa caut care sunt acestea, un exemplu a fost cel cu taierea porcului la romani, care ar fi valabil si pentru rusii ortodocsi, banuiesc ca mai sunt si altele.
QUOTE
...i-a fost impus Rusiei fara a fi consultata sa semneze niste tratate prin care sa promita ca va respecta granitele vecinilor?

Nu, dar nici nu i-a impus nimeni sa nu-si ajute conationalii in cazul in care acestia ar ajunge sa ceara pe cale armelor, autonomia, independenta etc. Rusia nefiind parte a UE.
QUOTE
I-a impus cineva Rusiei sa apere integritatea teritoriala a Ucrainei?

Da, lichidarea armelor atomice ale Ucrainei a presupus prezenta Rusiei ca un garant al integritatii Ucrainei, dar tratatu respectiv nu spune fata de cine trebuie Rusia sa apere Ucraina! o poate apara chiar si in cazul unor lupte interne, razboi civil, atac extern etc. depinde cum privesti lucrurile. Trebuie sa recunosti ca UE-USA au gresit cand s-au lasat atrase in smecheria asta cu armele atomice ale Ucrainei, credeau ca Rusia este in genunchi si cere indurare, ca pot sa faca ce vor in zona de influenta a fostei URSS, azi observam ca s-au inselat si ca un pret va trebui platit, dar inca nu stim cine va plati acest pret.
QUOTE
...sa obligi un stat sa nu isi atace vecinii se cheama ca l-ai asimilat?...

Exagerezi, sti foarte bine ca nu despre asta este vorba, la modul general. In cazul Rusiei, sunt de acord ca aceasta trebuie obligata sa se conformeze chartei ONU, unde are drept de veto. ohyeah.gif
QUOTE
Normal ca nu toti rusii sunt ca Putin...tu probabil ca esti filorus, altfel nu le-ai lua apararea rusilor indiferent ce ar face.

Daca ar fi mai multi filorusi ca mine, Rusia n-ar mai spera ca intr-o zi va fi iar stapana pe gurile Dunarii. Din nefericire, romanii se gandesc prea mult la independenta altora uitand de propria independenta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Aug 2015, 04:57 PM
Mesaj #589


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Aug 2015, 04:46 PM) *
Cand acuzi un om, un sat, un targ, un oras, o tara trebuie sa vezi daca acel caz nu este ceva normal si firesc la altii, nu in ziua in care s-a produs evenimentul ci in istorie.

Sigur... Daca acum pe cineva astazi de pedofilie (de exemplu) trebuie intai sa vad daca nu cumva cine stie unde si cine stie cand in istorie relatiile sexuale cu copii de 10-12 ani nu erau considerate normale... Ca daca erau normale in Imperiul Bizantin acum 1500 de ani, atunci omul de azi are o scuza, hai sa nu il condamnam...

Nu-mi vine sa cred ce aberatii poti sa scrii... sad.gif

QUOTE
2-3 condamnati pe cauza asta?!!?? e prea putin

Discutam despre asta daca vrei la politica interna.

QUOTE
Azi statele occidentale dau lectii de democratie, dar daca ne uitam prin istorie, observam ca n-a fost asa mereu, multi dintre profesori de azi s-au comportat mai rau decat Rusia azi.

Ai dracului americani, cum sa tina ei lectii de democratie cand aveau sclavi pana acum vreo suta si ceva de ani? Cum sa tina britanicii lectii de democratie, doar stim ce au facut in India? Cum sa tina lectii de democratie germanii, dupa ce au facut doua razboiae mondiale? Cum sa fie un model pentru Europa tarile nordice, sa ne amintim cum terorizau vikingii Europa?!

Pe bune, faci misto?! Ca daca vorbesti serios am mari dubii ca ai anii aia pe care se presupune ca ii ai, ma intreb daca ai terminat scoala generala....

QUOTE
era doar un exemplu

Un exemplu cretin.

QUOTE
Trebuie sa recunosti ca UE impune anumite standarde obligatorii, pe care unii asociati, parteneri nu le respecta din motive diverse. N-am sa stau acum sa caut care sunt acestea, un exemplu a fost cel cu taierea porcului la romani, care ar fi valabil si pentru rusii ortodocsi

Cand ai vazut tu sa oblige UE o tara ca Rusia sa taie porcii dupa nu stiu ce reguli? Regulile UE se aplica membrilor UE. Rusia nu are de gand sa intre in UE, UE nu are de gand sa integreze Rusia, asadar rusii pot sa isi taie animalele dupa obiceiurile lor barbare. Nu ii obliga nimeni sa schimbe nimic. Alt exemplu de reguli absurde pe care UE le impune Rusiei, de reguli pe care, dupa cum zici tu, Rusia nu le poate respecta, mai ai?!

QUOTE
dar nici nu i-a impus nimeni sa nu-si ajute conationalii in cazul in care acestia ar ajunge sa ceara pe cale armelor, autonomia, independenta etc

Rusia insasi s-a obligat sa respecte granitele vecinilor, asa ca nu are nici un drept sa isi ajute conationalii din alte tari daca aia se revolta impotriva autoritatilor. Asa cum nici Romania nu ar avea vreun drept sa intervina daca niste ciudati de prin Valea Timocului, sa zicem, s-ar apuca sa puna mana pe arme si sa incendieze cldirile oficiale sarbe.

QUOTE
tratatu respectiv nu spune fata de cine trebuie Rusia sa apere Ucraina! o poate apara chiar si in cazul unor lupte interne, razboi civil, atac extern etc

Ceea ce dovedeste inca o data ca vorbesti despre lucruri despre care habar nu ai. Arata-mi si mie unde in textul memorandumului scrie imbecilitatea asta, te rog.

QUOTE
Trebuie sa recunosti ca UE-USA au gresit cand s-au lasat atrase in smecheria asta cu armele atomice ale Ucrainei, credeau ca Rusia este in genunchi si cere indurare, ca pot sa faca ce vor in zona de influenta a fostei URSS

Trebuie sa recunosti ca habar nu ai despre ce vorbesti. Unde dracului vezi tu in textul memorandumului ceva din care sa tragi astfel de concluzii tampite?

Uite: https://en.wikisource.org/wiki/Ukraine._Mem...rity_Assurances

Dar, evident, vorbesti fara sa ai habar, daca binevoiai sa te uiti macar in treacat pe text inainte sa vorbesti despre el ai fi observat ca nici vorba de "Rusia in genunchi", era un tratat in care trei parti egale in drepturi si obligatii (SUA, UK si Rusia) se obliga să respecte independența și suveranitatea și frontierele existente ale Ucrainei. Cum rezulta din asta faptul ca Occidentul considera Rusia in genunchi???????! Ar fi trebuit sa scrie acolo ca Rusia are dreptul sa faca orice vrea cu granitele si cu teritoriul vecinilor? Sau ce voiai sa scrie ca sa consideri matale ca Rusia era tratata corect?

QUOTE
Exagerezi, sti foarte bine ca nu despre asta este vorba

Exact asta te-am intrebat. Ai spus ca regulile occidentale nu pot fi respectate de toti, iar eu te-am intrebat ce reguli occidentale imposibil de respectat au fost impuse Rusiei de nu a putut face altceva decat sa-si atace vecinii? Fie raspunzi la misto, fie in doi peri, fie raspunsul nu are nici o legatura cu intrebarea.

QUOTE
In cazul Rusiei, sunt de acord ca aceasta trebuie obligata sa se conformeze chartei ONU

Pe bune? Cum anume trebuie obligata? Poti sa imi spui? Prin ce metode ar trebui sa fie obligata? Si cum sa o obligi, doar ar trebui sa vezi inainte daca nu cumva candva in istorie nu au facut si altii aceleasi lucruri... Poate este firesc, in alta epoca, sa iti ataci vecinii si sa le rapesti teritorii... Asta cu neatacatul vecinilor este o regula pe care nu toata lumea o poate respecta, Occidentul ar trebui sa fie intelegator si sa nu-i oblige pe rusi sa se abtina de la a ocupa teritoriile altora... Pana la urma, tine de specificul lor national, a-i obliga sa nu ocupe pe altii este nedrept fata de rusi...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Aug 2015, 10:08 AM
Mesaj #590


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Rusia arde flori olandeze


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Aug 2015, 10:12 AM
Mesaj #591


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Rusia distruge mancarea din import


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Aug 2015, 02:17 PM
Mesaj #592


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In Rusia, "judetul" Cecenia, se deschide o plaja pentru femei unde, bineinteles, barbatii nu au acces.




Si rusii cica sunt mari luptatori inpotriva extremismului islamic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Aug 2015, 09:46 AM
Mesaj #593


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Aug 2015, 05:57 PM) *
Sigur...daca nu cumva cine stie unde si cine stie cand in istorie relatiile sexuale cu copii de 10-12 ani nu erau considerate normale...

Ar trebui cel putin sa vezi de unde provin apucaturile individului, carei cauza acestui comportament, dupa care obiectiv il poti acuza.
QUOTE
...americani, cum sa tina ei lectii de democratie cand aveau sclavi pana acum vreo suta si ceva de ani? Cum sa tina britanicii lectii de democratie, doar stim ce au facut in India? ...

Pot sa tina lectii de democratie, dar sa n-o impuna cu forta si cand spun forta nu ma refer doar la cea militara. Americanii si britanicii ar trebui sa-si aduca aminte cat le-a luat lor sa ajunga unde au ajuns azi, moment in care, eu cred ca, inca mai au probleme legate de democratie.
QUOTE
...am mari dubii ca ai anii aia pe care se presupune ca ii ai, ma intreb daca ai terminat scoala generala....

In particoler mocher, c-o frantuzoaica de la Choisire ....
QUOTE
Cand ai vazut tu sa oblige UE o tara ca Rusia sa taie porcii dupa nu stiu ce reguli? Regulile UE se aplica membrilor UE. Rusia nu are de gand sa intre in UE, UE nu are de gand sa integreze Rusia

Corect moncher, nici ca putei mai bine sa prezinti situatia. In Romania porcii trebuiesc asomati nu injunghiati, nu parliti cu paie, UE considera un obicei barbar sa razi piele porcului s-o speli, s-o faci sorici, dupa care s-o mai si mananci alaturi de un pahar de tuica. Romanii au dus lupte grele cu UE pentru a pastra aceasta traditie, poate rusii nu vor sa lupte pentru aceasta cauza.
QUOTE
...cum nici Romania nu ar avea vreun drept sa intervina daca niste ciudati de prin Valea Timocului, sa zicem, s-ar apuca sa puna mana pe arme si sa incendieze cldirile oficiale sarbe...

Moncher, romanu-i rabdator precum mamaliga din ceaun, dar daca-i intetesti focul sub c.r de-i ajunge cutitul la os, devine ciudat si da cu bata.
QUOTE
...vorbesti despre lucruri despre care habar nu ai...unde in textul memorandumului scrie imbecilitatea asta...

Memorandumuri, tratate, texte etc. toate-s doar harti pentru aburit democratii. Rusia este garantul independentei Ucrainei, nu este Ucraina independenta?
QUOTE
...evident, vorbesti fara sa ai habar...era un tratat in care trei parti egale in drepturi si obligatii (SUA, UK si Rusia)

Cum era URSS-ul dupa ce a pierdut "razboiul rece"? daca ar fi fost in masura sa riposteze ar fi facut-o, nu ca mi-as fi dorit asta, dar asta era pozitia URSS cand a acceptat independenta Ucrainei si celorlalte state din componenta sa.
QUOTE
Pe bune? Cum anume trebuie obligata? Poti sa imi spui?

"break down the walls" Reformarea ONU ca organizatie a tuturor statelor de pe aceasta planeta, nu a unor invingatori care si-au alocat drepturi pe care nici ei nu le mai respecta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Aug 2015, 10:28 AM
Mesaj #594


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Aug 2015, 10:46 AM) *
In Romania porcii trebuiesc asomati nu injunghiati, nu parliti cu paie, UE considera un obicei barbar sa razi piele porcului s-o speli, s-o faci sorici, dupa care s-o mai si mananci alaturi de un pahar de tuica.

Si lasand la o parte faptul ca nu te impiedica nimeni sa faci asta la tine in batatura, poti sa imi explici si mie intr-un final ce reguli imposibil de respectat, asa cum zici tu, impune Occidentul Rusiei? A impus cineva sau macar a incercat cineva sa impuna Rusiei metode umane de sacrificare a animalelor domestice si din motivul asta a invadat Rusia tari ca Moldova, Georgia si Ucraina?

QUOTE
Memorandumuri, tratate, texte etc. toate-s doar harti pentru aburit democratii.

Exact asa cum legea trebuie sa fie respectata de toti cetatenii la fel si memorandumurile si tratatele trebuie sa fie respectate de cei care le semneaza. Altfel, de ce o mai fac? Ce rost are sa semnezi un tratat si sa nu il respecti? Nu este mai bine, daca tot zici ca sunt apa de ploaie, sa nu mai semneze nimeni nici un tratat si sa ne razboim toti unii cu altii? Asa ai vrea tu sa fie?

QUOTE
Rusia este garantul independentei Ucrainei, nu este Ucraina independenta?


Stii sa citesti? Esti capabil sa citesti un rand, macar un singur rand, pana la capat?! Probabil ca nu, asa ca o sa fac literele mai mari ca sa iti sara in ochi:

The United States of America, the Russian Federation, and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, reaffirm their commitment to Ukraine, in accordance with the principles of the CSCE Final Act, to respect the Independence and Sovereignty and the existing borders of Ukraine.

QUOTE
Cum era URSS-ul dupa ce a pierdut "razboiul rece"?

Era intr-o criza economica pe care singura si-a provocat-o datorita politicilor economice aberante pe care le-a dus; era o tara pe care o urau toti fostii supusi din Tratatul de la Varsovia; era o tara din care statele ocupate de rusi doreau cu tot dinadinsul sa fuga, sa se elibereze; era o tara care pentru a-si hrani cetatenii a primit ajutoare umanitare din partea celor pe care ii demoniza si anume de la occidentali; era o tara pe cale de disparitie.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Aug 2015, 10:27 AM
Mesaj #595


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Aug 2015, 11:28 AM) *
...ce reguli imposibil de respectat, asa cum zici tu, impune Occidentul Rusiei?

ACELEASI REGULUI PE CARE LE-A IMPUS SI TARILOR CARE AU ADERAT LA UE, IN CAZUL IN CARE RUSIA AR FI ADERAT, ASOCIAT ETC. LA UE. Tocmai din aceasta cauza Rusia, rusii, nu vor sa fie parte a acestei uniuni si vor sa formeze propria uniune cu propriile reguli. Guvernantii, politicienii rusi cred ca Rusia merita mai mult, ca putere militara, istoric, geografic etc. Nu stiu daca acesti conducatori vor reusi sa-si atinga scopul propus, dar cu siguranta Rusia fie va renaste fie va fi distrusa, alta cale nu vad.
QUOTE
Exact asa cum legea trebuie sa fie respectata de toti cetatenii la fel si memorandumurile si tratatele trebuie sa fie respectate de cei care le semneaza...

Corect, dar de multe ori, asa cum ne arata istoria aceste tratate n-au fost respectate.
QUOTE
The United States of America, the Russian Federation, and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, reaffirm their commitment to Ukraine, in accordance with the principles of the CSCE Final Act, to respect the Independence and Sovereignty and the existing borders of Ukraine.

Unde-i problema? Au declarat ceilalti semnatari razboi Rusiei pentru ca aceasta a incalcat independenta Ucrainei? ca i-a ocupat teritorii? Crezi ca Rusia se mai retrage din Crimeea? Ce asteapta ceilalti garanti? Ma acuzi ca vreau eu razboi! Nu poti sa vezi viitorul? in aceste asteptari, tatonari, tratate, pregatiri militare, pretentii teritoriale etc. De nenumarate ori ti-am explicat ca rusii nu-mi sunt dargi, dar ca trebuie sa privim cu realism ceea ce se intampla, ceea ce dorim sa se intample, starea in care ne aflam, locul catre care ne indreptam, locul de unde venim din negura istoriei si locul in care vom fi aruncati daca nu vom reusi sa ne proiectam viitorul fara sa mai tinem cont de granite, triburi, neamuri, tari etc. iar asta este valabil atat pentru rusi, cat si pentru americani, englezi, francezi, romani unguri etc.
QUOTE
Era intr-o criza economica pe care singura si-a provocat-o datorita politicilor economice aberante pe care le-a dus...era o tara pe cale de disparitie.

Cine a contribuit decisiv la aceasta stare a Rusiei? Cine doreste azi o Rusie marunta, fara viitor si putere? de ce doreste asta?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

29 Pagini V  « < 15 16 17 18 19 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 June 2024 - 09:00 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman