HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

29 Pagini V  « < 27 28 29  
Reply to this topicStart new topic
> Noua Uniune Sovietica
Cla
mesaj 2 Feb 2016, 02:54 PM
Mesaj #981


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



laugh.gif Mai degraba crapa Merkel decât Putin.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Feb 2016, 04:59 PM
Mesaj #982


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Angela Merkel deja vede pe zi ce trece cum pierde simpatia nemtilor, chiar si a celor moderati. Eu i-as dori sa reuseasca sa-i convinga pe acei refugiati care se abat de la lege, ca nu-i corect ceea ce fac, dar tare mi-e teama ca e ca si cum ar incerca un taran roman sa nu-si taie porcul de Craciun. Putin e posibil sa piarda si el simpatia rusilor, dar cine o sa-l inlocuiasca?

Acest topic a fost editat de Marduk: 2 Feb 2016, 05:00 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Feb 2016, 01:44 PM
Mesaj #983


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Lavrov vorbeste despre suprematia USA in lume si dorinta americanilor de a izola si transforma Rusia intr-o putere regionala. Pe de alta parte Rusia anunta ca va lua masuri fata de implicarea militara a USA in Europa. Cum se vor termina aceste "tatonari" ale acestor doi pugilisti? sper sa nu aflam niciodata.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Feb 2016, 01:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 4 Feb 2016, 11:25 PM
Mesaj #984


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 2 Feb 2016, 03:59 PM) *
Angela Merkel deja vede pe zi ce trece cum pierde simpatia nemtilor, chiar si a celor moderati. Eu i-as dori sa reuseasca sa-i convinga pe acei refugiati care se abat de la lege, ca nu-i corect ceea ce fac, dar tare mi-e teama ca e ca si cum ar incerca un taran roman sa nu-si taie porcul de Craciun. Putin e posibil sa piarda si el simpatia rusilor, dar cine o sa-l inlocuiasca?

La Merkel e la fel... stau unii la start dar nu sunt asa de tari s-o înlocuiasca .


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Feb 2016, 12:55 PM
Mesaj #985


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sigur in Germania o sa se gaseasca un politician mai bun ca Merkel, problema este in Rusia, care se conduce dupa "democratia autentica" diferita conform unor politicieni rusi de democratia occidentala si cea originala din Romania. Pana una alta sa vedem reactia Rusiei la anuntul USA de a inarma tarile din estul Europei. Rusia trebuie sa miste ceva pe aceasta "tabla de sah" geostrategica, a confruntarii cu USA.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Feb 2016, 03:12 AM
Mesaj #986


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu-i de mirare. Cica vestnicii au impus un boicot spre Rusia.
Ce fac rusii ? Exporteaza arme, Kalashnikov cât încape. Si niste tancuri si aeronave. Si petrol si gaz, de parca i-ar doare undeva ce vrea Bruxelles. pahh !!

Acest topic a fost editat de Cla: 8 Feb 2016, 03:20 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Feb 2016, 04:42 PM
Mesaj #987


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Inainte de a acuza Romania de orice, Rusia ar trebui sa se uite in propria istorie. Habar nu am cine este aceasta Maria Zaharova, pare un nume dulceag dar n-o sa ma las pacalit de "dulcegariile" scornite de MAE rus. M-a deranjat faptul ca tocmai Rusia s-a gasit sa ne acuze pe noi, romanii, de modificarea istoriei. Sa nu stie doamna Zaharova ca URSS a avut un departament special care s-a ocupat de schimbarea istoriei popoarelor sovietice, legandu-le cumva de mareata istoria rusilor. Cea mai aberanta incercare de a schimba istoria unui popor este incercarea, aproape reusita, de ai convinge pe moldoveni ca nu sunt romani, valahi, ci un popor aparte cu o limba aparte de unde si nevoia unui dictionar romano-moldovenesc, prin care se incerca sa se demonstreze ca niste regionalisme ale limbii romanesti ar constitui in fapt o limba cu totul diferita. Rusia vorbeste de "holocaustul" romanesc? cand dictatura stalinista se face vinovata de uciderea a zeci de milioane de oameni, rusi, sovietici de conjunctura istorica etc. ca sa nu mai amintesc de exterminarea triburilor siberiene si mongole, atat in vremurile imperiale cat si in perioada stalinista. M-a socat faptul ca la 70 de ani de la sfarsitul WW2 „Rusia nu a uitat de partea cui a luptat armata română în acele zile”. De unde trag concluzia ca temerile mele privind apropierea Romaniei de USA sunt intemeiate, e clar ca aceste miscari strategice pentru americani ii deranjaza pe rusi. Cred ca daca Romania ar fi facut o alianta cu Germania, UK sau Franta, rusii n-ar fi fost atat de deranjati. Faptul ca cea mai mare forta militara din lume, la aceasta data, se afla atat de aproape de "interesele" lor ii face pe rusi sa revina fata de Romania, la politica bolsevica de dinainte de ocuparea Basarabiei si inceputul WW2, cand bolsevicii, rusii, aveau o propaganda agresiva si provocatoare la adresa Romaniei. Rusia n-ar trebui sa uite ca in timp ce alte tari afectate de pactul Ribbentrop-Molotov au revenit cat de cat la starea initiala, Romania n-a avut parte de revizuirea acestui tratat de trista amintire.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Feb 2016, 05:33 PM
Mesaj #988


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 8 Feb 2016, 03:42 PM) *
[url="http://www.evz.ro/un-atac-perfid-al-rusiei-la-adresa-romaniei.html"]Cea mai aberanta incercare de a schimba istoria unui popor este incercarea, aproape reusita, de ai convinge pe moldoveni ca nu sunt romani, valahi, ci un popor aparte cu o limba aparte de unde si nevoia unui dictionar romano-moldovenesc,
Uite, de-aia n-am dezvatat de Grasa de Cotnari, moldovencii sunt de-ai nostri smile.gif Nicidecum rusi. Si daca întrebi pe toata planeta, nu stiu sa-ti spuna unde e Valahia, dar Pampa o stiu.
Valahia e la olteni si Pampa în Argentina.

Acest topic a fost editat de Cla: 8 Feb 2016, 05:38 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Feb 2016, 06:18 PM
Mesaj #989


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ce mi se pare mie grav este ca exista romani care nu stiu ca sunt valahi, nu stiu unde este aceasta tara Valahia. Romanii stiu de la masoni ca sunt romani si nu valahi, ca au o limba care se numeste limba romana si nu valaha etc. De ce i-ar mira pe unii daca moldovenii n-ar mai vrea sa fie romani ci moldoveni? Dar ce este Ungrovlahia mai stie cineva?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Feb 2016, 11:50 PM
Mesaj #990


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Valahia nu e Rômânia, nu exista limba valaha.
Valahia e Oltenia, judetele Dorj, Teleorman, Jiu, Olt.
în rest e România fara Oltenia si Valahia.
Ungrovlahia e o prostie. Daca chiar ai chef, du-te la Târgu Mures si învata.

Acest topic a fost editat de Cla: 8 Feb 2016, 11:53 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Feb 2016, 12:28 PM
Mesaj #991


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Exista limba valaha, vlaha, era limba care se vorbea in regiunile locuite de valahi, vlahi in evul mediu, pana la "aparitia" limbii romane. Ca unii nu vor sa recunosca aceasta limba e alta discutie, dare valaha, vlaha, inca se mai vorbeste prin Balcani, dar si acolo a fost inlocuita "academic" cu aromana, istro-romana, megleno-romana etc. Ungrovlahia era denumirea data de unii greci teritoriului dintre Dunare si Carpati, locuit de valahi.
Dar sa revenim la Rusia. Cica un oficial de la Cotroceni, a declarat sub anonimat ca izolarea Rusiei nu-i o solutie chiar atat de buna.
„Nu credem că soluția cea mai bună ar fi o izolare completă, dialogul pe paliere poate fi menținut (...) A izola Rusia prezintă riscuri serioase”
In opinia mea are dreptate, am mai spus ca izolarea Rusiei nu poate sa aduca nimic bun pentru Romania, pentru interesele romanilor, din contra.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Feb 2016, 02:16 PM
Mesaj #992


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cum naiba sa izolezi Rusia, cea mai mare tara de pe lume? rofl.gif Orice om cu cap nu ar face-o, numai tâmpitii de birocrati de la Haga sau Bruxelles si merg acasa si uita ca gazul pentru potolul lor vine de la Gazprom. Si baia, încalzirea la fel.
Daca Rusia ar închide robinetul, ar fi jumate de lume în criza, începând cu Wall street, Londra, Hong Kong, Tokio, Singapore etc.
Nici macar chinezii nu mai au avea gaz din Kamtschatka sau Siberia, ar fi dusa industria lor.
Sa nu mai vorbim de metale, etc, Kalashnikov pentru NRA, bombe pentru Irak si curve pentru Washington, asta ar fi o tragedie rofl.gif
Si la CNN vei vedea prin satelit ca de vina e Koreea de Nord ca prin Pjönyiang merge un cuptor si ONU cere sanctiuni rofl.gif
E ca si cum s-ar besi cineva prin Bucuresti si vine Greenpeace sa-l faca vinovat de încalzirea globala.

Acest topic a fost editat de Cla: 10 Feb 2016, 03:31 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Mar 2016, 04:18 PM
Mesaj #993


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Inca nu stiu de ce pleaca rusul din Siria, citesc fel de fel de presupuneri, studii, variante etc. pe care analistii le arunca in spatiul public. Ca istoric amator, un lucru mi-e clar, Rusia, rusul face lucruri pe care putini le inteleg, este cum spuneam imprevizibil. Eu as merge totusi pe varianta unei intelegeri intre "barosani" in legatura cu Siria si cu ceea ce urmeaza sa se intample in Siria si in OM. Daca ma gandesc la moartea unui conducator cecen al Daesh, as putea sa cred ca rusii se temeau de acest conducator, iar odata ucis, strategia Daesh s-a prabusit, entitatea respectiva devenind neinteresanta pentru Rusia. Pe de alta parte odata conflictul incheiat Rusia, ar fi avut de infruntat acuzatii internationale, daca continua sa-i ia apararea lui Assad, cu riscul de a pierde cele doua baze militare pentru care s-a implicat, in opinia mea in acest conflict. Rusia are probleme, mari, economia, influenta internationala, situatia din Ucraina etc. Daca legam acest anunt de inceperea unei conferinte ONU, privind situatia din Siria, putem lesne constata ca Rusia mizeza pe ONU, pe diplomatie, in incercarea de a mai spala din pacatele interventiei curate din Crimeea. UE nu vrea s-o ierte pe Rusia de implicarea in Crimeea, dar trebuie sa fim constienti ca Rusia nu va renunta la aceasta peninsula fara lupta. Dar cine vrea azi sa lupte cu Rusia? Pe de alta parte nu pot sa nu aduc aminte de rachetele americane antitanc, vechi de cateva decenii, care conform unor stiri de pe front ar fi facut ravagii printre blinadtele "moderne" rusesti, manuite cei drept de sirieni, de doborarea avionului rus de catre turci, de esecurile rachetelor de croaziera, prabusite prin Iran etc. Toate astea pot scoate la iveala o slabiciune istorica a rusilor, anume ca niciodata n-au reusit o victorie datorita dominatiei tehnologice ci datorita numarului coplesitor de oameni si echipament militar, ca si prietenii lor chinezii de altfel.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jun 2016, 12:19 PM
Mesaj #994


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Rusul e fudul, dar nu e prost.

„Sunt convins că toţi politicienii serioşi şi oneşti sunt conştienţi de faptul că Rusia nu va ataca niciodată nicio ţară membră a NATO. Nu avem niciun fel de plan de acest gen. Eu cred că NATO îşi dă foarte bine seama de acest lucru, dar pur şi simplu se foloseşte de ocazie pentru a amplasa mai multe echipamente şi batalioane (în Est) ca o garanţie că SUA vor continua să supravegheze întreaga zonă.” (Serghei Lavrov)


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jul 2016, 11:45 AM
Mesaj #995


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca privesti harta "confruntarii" dintre superputeri se vede clar cum reactioneaza USA fata de toate aceste "capete de pod" organizate de Rusia in fostele zone de influenta. USA pur si simplu inchide aceste "pungi" de care se va ocupa mai tarziu, continuand inaintarea catre est.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

29 Pagini V  « < 27 28 29
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman