HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Rolul Orgoliului în Acceptarea Unor Idei
Catalin
mesaj 29 May 2007, 05:40 PM
Mesaj #36


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu cred că aș putea eu organiza un astfel de experiment, că ar costa: trebuie spațiu, săli, personal, participanții probabil că trebuie plătiți... Nu știu, poate să-l propunem unui student la sociologie/psihologie? O exista acolo buget pentru experimente?


Pai uite, eu sunt student la sociologie. Finantare nu cred sa gasesti asa ca trebuie sa dai tu banii din buzunar. biggrin.gif Eu ma angajez sa compun chestionarul si gasesc oameni sa-l aplice (oamenii astia trebuie platiti cam 3-5 RON pe chestionar aplicat, ca n-o sa fie mare) dupa care iti fac si analiza datelor. Gratis ca ne cunoastem.

Deci, te bagi? smile.gif

Acest topic a fost editat de Catalin: 29 May 2007, 05:41 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 29 May 2007, 05:52 PM
Mesaj #37


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (Amenhotep @ 29 May 2007, 06:19 PM)


1. Prin combinare cu oxigenul, benzina mai dă și apă (vorbim de hidro-carburi, adică au și hidrogen), pe când carbunele și lemnul sunt carbon chior și prin ardere dau fix numai dioxid de carbon: C + 2O -> CO2.


Permite-mi sa-ti corectez o mica inexactitate.

Deci carbunele si lemnul nu sunt chiar carbon chior, mai ales lemnul... In compozitia chimica a lemnului predominanta este celuloza, un polizaharid al carui monomer de baza este beta-glucoza, deci un hidrat de carbon, apoi lignina dupa care urmeaza inca multe alte substate de mare importanta in viata plantelor.
Asa se face ca, compozitia chimica a fumului de lemn este deosebit de complexa fata de compozitia fumului de benzina sau de motorina.
Deci, din punct de vedere chimic, fumul de lemn contine pe langa CO2, acizi organici, aldehide si cetone, alcooli, fenoli si esteri ai fenolului, hidrocarburi aromatice, compusi heterociclici.
In fumul-aerosol se pot gasi in suspensie cenusa si funingine!
Si nu in ultimul rand trebuie mentionat ca in functie de temperatura de ardere a lemnului si de esenta lemnului, se pot forma si substante cancerigene, cum sunt: 3,4-benzpirenul, fenantrenul si fluorantrenul.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 29 May 2007, 09:38 PM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Catalin @ 29 May 2007, 06:40 PM)
QUOTE
Nu cred că aș putea eu organiza un astfel de experiment, că ar costa

Pai uite, eu sunt student la sociologie.

A, grozav! Dacă se rezolvă problema costurilor, particip și eu cu ce-a mai rămas: scrierea știrii/știrilor false despre care urmează să fie întrebați respondenții, redactarea lucrării finale și... ce-o mai fi nevoie.

QUOTE
Finantare nu cred sa gasesti asa ca trebuie sa dai tu banii din buzunar. biggrin.gif

Păi ți-am zis că n-am bani... Sau, mă rog, fă-mi o estimare de cost, că dacă ies vreo câteva sute de RON, poate bag. Ia să vedem: 4 RON x 200 chestionare (100 în lotul martor și 100 chelioși) = 800 RON. Nu-s chiar "câteva" sute de RON, dar să zicem c-ar merge. Problema e că eu cred că mai sunt multe alte costuri. Chiar și alcătuirea loturilor încât să respecte criteriile discutate mi se pare dificilă... Câți indivizi trebuie evaluați încât să alegi cei 200 finali, cărora le vei da știrea și le vei administra chestionarul? Procesul ăsta de selecție nu costă? Și pe urmă 100 + 100 nu-s prea puțini? Dar respondenții -- vor participa gratis, nu trebuie plătiți și ei?

QUOTE (Merlina)
Permite-mi sa-ti corectez o mica inexactitate.

Da, binevenite precizările. Merci.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 May 2007, 09:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 29 May 2007, 10:03 PM
Mesaj #39


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Chiar și alcătuirea loturilor încât să respecte criteriile discutate mi se pare dificilă...


Nu trebuie sa respecte indiviziile criteriile alea, ci doar analiza datelor. Si asta se poate face prin diverse procedee de control.

QUOTE

Câți indivizi trebuie evaluați încât să alegi cei 200 finali, cărora le vei da știrea și le vei administra chestionarul? Procesul ăsta de selecție nu costă? Și pe urmă 100 + 100 nu-s prea puțini? Dar respondenții -- vor participa gratis, nu trebuie plătiți și ei?


Pai nu cred ca e neaparat nevoie sa avem un esantion reprezentativ pentru un asemenea experiment. Sunt suficienti 100, zic eu. Respondentii vor primi un chestionar asa cum primesti pe strada de la diversi indivizi care iti cer parerea. Eu zic ca asa e cel mai eficient.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 31 May 2007, 10:38 AM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Am dat peste un PDF care susține că mașinile care se încarcă de la priză nu produc mai mult CO2/poluare decât cele clasice (deci exact invers decât susțin eu). Nu l-am citit încă, mă grăbesc să dau aici linkul (e un PDF).

Unul din posibilele contra-argumente la ce ziceam eu e că unei termocentrale mari i-ai putea instala filtre și instalații de curățire care s-o facă mult mai puțin poluantă -- și asta e mai ieftin decât să pui câte un astfel de filtru la fiecare mașină clasică. Dar am impresia că în PDF-ul ăla se aduc multe alte argumente și, nu știu de ce, îmi miroase că au dreptate...

Să citim, să vedem...

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman