HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ordinul Solomonarilor, ce o mai fi si asta???
Rehael
mesaj 17 Apr 2007, 07:06 PM
Mesaj #36


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Mai gio19ro, de ce minti si nu spui adevarul, cum ca Ion Creanga a fost de fapt primul Mare Maestru Roman al acelei grupari esoterice numita Gradinita de copii nr.1(acolo mi-am primit si eu initierea), unde membrilor ei le erau dezvaluite tainele acestei lumi, cum ar fi: lupii sunt rai si nu mananca iarba ci iezi neascultatori de parinti, soacrele care sufera de cicalita se vindeca prin acupunctura la limba etc. dry.gif Adica, vreau sa spun ca, nu cred ca exista vreo legatura intre povestile si povestirile lui si faptul ca el ar fi facut parte dintr-o grupare esoterica.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 17 Apr 2007, 07:13 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Mai gio19ro, de ce minti si nu spui adevarul, cum ca Ion Creanga a fost de fapt primul Mare Maestru Roman al acelei grupari esoterice numita Gradinita de copii nr.1(acolo mi-am primit si eu initierea), unde membrilor ei le erau dezvaluite tainele acestei lumi, cum ar fi: lupii sunt rai si nu mananca iarba ci iezi neascultatori de parinti, soacrele care sufera de cicalita se vindeca prin acupunctura la limba etc.  Adica, vreau sa spun ca, nu cred ca exista vreo legatura intre povestile si povestirile lui si faptul ca el ar fi facut parte dintr-o grupare esoterica.


rofl.gif rofl.gif
Merci Merlinuta!!!...



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 17 Apr 2007, 07:34 PM
Mesaj #38


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Merlinuta, orice ai scrie la Han trebuie sa fie in conformitate cu regulamentul. Stii, ala care ne inscrie pe toti in Ordinul Secret al Bunului Simt. Cu sau fara crengi. jamie.gif

Mariusachi, fain articol.
hug.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Apr 2007, 07:34 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Rehael
mesaj 17 Apr 2007, 07:40 PM
Mesaj #39


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (mariusc2 @ 17 Apr 2007, 06:04 PM)
Cum termenul solomonar este atestat în limba română abia din sec. XVII, se pare că tradiția populară despre solomonari are anumite rădăcini gnostice în practicile alchimice ale Renașterii, pentru care Solomon era o figură emblematică.

Un articol interesant.

Am selectat din articolul tau un fragment care mi-a atras atentia..
QUOTE
Solomonarii din satele românești sunt reprezentați ca oameni înalți, cu părul roșu, purtând mantii albe, cerșind prin sate, să afle unde trăiesc oameni buni sau răi. Dorm întotdeauna sub cerul liber, în păduri sau în peșteri, mănâncă doar ouă, lapte, făină și miere, nu se căsătoresc niciodată și sunt legați cu jurământ de puritate, altfel își pierd puterile magice. Poartă întotdeauna cartea de înțelepciune în mână, iar la brâu unelte magice descântate: un toiag cu care a fost omorât un șarpe, un topor de fier descântat cu care sparge crucile gheții, o toacă mică la gât cu care, atunci când bate, stârnește furtună împotriva oamenilor care nu se arată buni și milostivi. În plus, solomonarii au un frâu din scoarță de mesteacăn cu care stăpânesc balaurii ploilor și grindinei.

Impresia mea este ca ar corespunde descrierii unui druid...
user posted image

user posted image


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 17 Apr 2007, 07:41 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Fantasee iti multumesc ca ai venit si pe taramul meu cel plin de mistere clapping.gif ..neelucidate cu ordine si mistica.Insa ca de obicei iti dau dreptate..insa Merlinuta a facut o constatare justa..modul a fost un pic mai impulsiv dar scuz-o din partea mea... rolleyes.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 17 Apr 2007, 08:02 PM
Mesaj #41


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (Fantasee @ 17 Apr 2007, 06:34 PM)
Merlinuta, orice ai scrie la Han trebuie sa fie in conformitate cu regulamentul. Stii, ala care ne inscrie pe toti in Ordinul Secret al Bunului Simt. Cu sau fara crengi.  jamie.gif

Mariusachi, fain articol.
hug.gif

Este adevarat, mi-am exprimat indoiala pe un fond usor ironic(desi nu vad de ce gio19ro s-ar simti jignit), ceea ce din cate stiu este permis in regulamentul acestui han, in plus nu am facut-o pe la spate... Dar ironia mea nici macar nu a fost indreptata asupra vreo unei persoane(ori s-a suparat soacra unsure.gif; asta ar trebui sa-l dea in judecata mai intai pe Creanga)...
gio19ro, daca tu crezi ca este cazul te rog sa primesti scuzele mele.
cocosel, thumb_yello.gif ... ramane cum am stabilit! ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de Merlina: 17 Apr 2007, 10:31 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Apr 2007, 08:02 PM
Mesaj #42


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Merlina @ 17 Apr 2007, 06:40 PM)
Am selectat din articolul tau un fragment care mi-a atras atentia..
QUOTE
Solomonarii din satele românești sunt reprezentați ca oameni înalți, cu părul roșu, purtând mantii albe, cerșind prin sate, să afle unde trăiesc oameni buni sau răi. Dorm întotdeauna sub cerul liber, în păduri sau în peșteri, mănâncă doar ouă, lapte, făină și miere, nu se căsătoresc niciodată și sunt legați cu jurământ de puritate, altfel își pierd puterile magice. Poartă întotdeauna cartea de înțelepciune în mână, iar la brâu unelte magice descântate: un toiag cu care a fost omorât un șarpe, un topor de fier descântat cu care sparge crucile gheții, o toacă mică la gât cu care, atunci când bate, stârnește furtună împotriva oamenilor care nu se arată buni și milostivi. În plus, solomonarii au un frâu din scoarță de mesteacăn cu care stăpânesc balaurii ploilor și grindinei.

Impresia mea este ca ar corespunde descrierii unui druid...

Brava!

Sa evidentiem cate ceva despre druizi (sorry pt textele in engleza, mi-e lene sa le traduc):

"The principal point of their doctrine", says Caesar, "is that the soul does not die and that after death it passes from one body into another" - parca asa credeau si dacii lui Zamolxe

Pomponius Mela is the first author who says that the Druids' instruction was secret, and was carried on in caves and forests. Certain groves within forests were sacred, and the Romans and Christians alike cut them down and burned the wood. Human sacrifice has sometimes been attributed to Druidism. While this may be Roman propaganda, human sacrifice was an old European inheritance and the Gauls may have offered human sacrifices, whether of criminals or, to judge from Roman reports, of war captives.

The Druids' influence was as much social as religious. They not only performed roles similar to modern priests, but were often the philosophers, scientists, lore-masters, teachers, judges and counsellors to the kings. The Druids linked the Celtic peoples with their numerous gods, the lunar calendar and the sacred natural order.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Apr 2007, 12:06 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Merlina @ 17 Apr 2007, 06:06 PM)
Adica, vreau sa spun ca, nu cred ca exista vreo legatura intre povestile si povestirile lui si faptul ca el ar fi facut parte dintr-o grupare esoterica.

Tu poti sa crezi ce vrei, asta nu schimba cu nimic trecutul. Un alt nume cunoscut romanilor si care a facut parte din grupari esoterice este Horia Ursu. Ambele lui nume sunt nume initiatice, nicidecum numele lui.

Toata lume poate sa-si dea cu parerea insa daca vrei sa insisti in teoria ta ar trebui sa te documentezi putin, nu doar sa strigi mereu "io nu cred asta". Asa cum am zis, un prim pas poti sa-l faci cu Vasile Lovinescu si ..... "Soacra cu trei nurori" de exemplu. Cea mai complexa este insa "Povestea porcului".


Cocosel, adu o dovada sau un rationamet logic despre faptul ca cei se ocupau cu magia in Dacia se numeau solomonari.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 18 Apr 2007, 12:11 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Apr 2007, 01:12 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (exergy33 @ 17 Apr 2007, 04:39 PM)

... daca grecii ii numeau geti , iar romanii, daci ... ei insisi cum isi spuneau ?
Erau oare o natie fara de nume?  wub.gif

Pai pana sa-ti spun, hai sa ne mai jucam putin. Dacii din preajma Dunarii au mai fost numiti si istrieni si aveau si un parinte mitologic numit Istros. Trogus Pomepius ii numeste istriani (Justini lib. IX 2: Istrianorum rex) iar Mela ii numeste istrici ( de situ orbis, lib. II. c. 1 ).
Numele de Istri are o etimologie foarte indepartata si denumea generic toate triburile pelasge ce locuiau in preajma Dunarii de Jos, adica teritoriul de azi al Serbiei, Bulgariei si Romaniei.

Trogus Pompeius spune ca "gintea istrienilor isi trage originea de la Colchii pe care-i trimise regele Aiete ca sa persecute pe argonauti si pe rapitorii fiicei sale". La fel zice si Isidor din Sevilia, da' binenteles mult mai tarziu. Potrivit lor, istrienii din zona Adriatica, ( istro-romanii) n-au gasit pe argonauti dar nici n-au vrut sa se intoarca la regele Aiete, rege ce isi avea capitala undeva in apropierea punctului de varsare a Siretului in Dunare.
Despre Colchii din zona adriatica ne vorbeste si Timaeru din Sicilia care sustine ca Diomede, in drum spre Italia, avea sa lupte " cu balaurul Colchic ce devasta insula Pheacilor". Cred ca stie toata lumea care era steagul de razboi al dacilor. Aaa, si un al fapt demn de amintit, steagul de razboi al lui Cezar era identic ca reprezentare insa era totusi in alt stil executat. Asta o spun pt cei ce nu cred ca "dacii" si romanii erau inruditi.

Un alt toponim interesant al zonei adriatice si legat de dacii istrieni este localitatea Alutae, data de Pliniu (lib. III. 25.) In epoca romana mai exista un oras pe tarmul adriatic denumit Altinum ce era situat si in apropierea raului Silis.

Pentru cine cunoaste putina istorie, stie ca denumirea antica a Oltului era Altus sau Alutus. Iar Jiul se chema.....Sil.

Oltenii antici cand migrara, luara si toponimele de acasa cu ei rofl.gif Oare or fi luat si prazul?

O alta populatie din zona, ce a migrat si ea de la nord de Dunare au fost Mentores (termen grecesc) iar Densusianu ia numit pe acestia Munteni.
Potrivit lui Scymnus, Mentores este populatia ce isi avea originea "deasupra tracilor numiti istiri". Migratia acestora este si ea extrem de veche iar termenul de munteni a devenit apelativ pentru mai multe triburi pelasge, ca de exemplu ligurii, fapt dedus de Densusianu din scrielrile lui Pliniu, Liviu si Tacit. Densusianu gasete chiar legaturi intre tyrageti si orasul port la Adriatica numit Tergeste.
Deci vechile orase ale Istriei adriatice, desi nu erau intemeiate de romani aveau denumiri latine, denumiri date de populatii latine extraitalice.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 18 Apr 2007, 03:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 18 Apr 2007, 11:43 AM
Mesaj #45


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Gio19ro, "Creanga si creanga de aur" nu este un text la indemana oricui, iar lumea n-a prea auzit de Vasile Lovinescu asta. laugh.gif Nici de sufism, daca observ bine. Insa nu ar fi asta pierderea, mai regretabila este necunoasterea scriitorilor romani clasici. sad.gif

Va urez tuturor spor in a demonstra ca exista o legatura intre solomonari si preotii daci. spoton.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Apr 2007, 12:03 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Fantasee @ 18 Apr 2007, 10:43 AM)
Gio19ro, "Creanga si creanga de aur" nu este un text la indemana oricui, iar lumea n-a prea auzit de Vasile Lovinescu asta. laugh.gif Nici de sufism, daca observ bine. Insa nu ar fi asta pierderea, mai regretabila este necunoasterea scriitorilor romani clasici. sad.gif

Va urez tuturor spor in a demonstra ca exista o legatura intre solomonari si preotii daci. spoton.gif

Asa este. In lumea de azi, cand nimeni nu mai dispune de timp.... Cea mai buna perioada pt studiu este adolescenta si perioada de studentie. Cand se intra insa in campul .......muncii...., al ratelor la banca .....al cozii la supermarket....

Intre cei denumiti solomonoari si magicienii daci poate exista legatura insa in nici un caz in antichitate nu se numeau solomonari. Notiunea de solomonar a intrat in vocabular spre sfarsitul Evului Mediu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Apr 2007, 12:44 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Intre cei denumiti solomonoari si magicienii daci poate exista legatura insa in nici un caz in antichitate nu se numeau solomonari. Notiunea de solomonar a intrat in vocabular spre sfarsitul Evului Mediu.

Gio iti repet am subliniat acum scriu cu rosu ca sa intelegi am emis o ipoteza.
Ideea insa pe care incerci sa mi-o vinzi este pe drept aberanta Solomonul pe care mi-l invocati prin religia crestina nu are nici o legatura cu religia daca.Fa-ma tu sa cred ca acest cuvant solomonar a aparut datorita lui Solomon sau datorita crestinismului.Religia daca este cu mult mai veche decat cea egipteana si apoi cea crestina.Si daca nu stiai toate motivele din Biblia crestina sunt copii fidele ale unor personaje ce au existat in alte religii mai vechi.
Nu am timp sa demonstrez acest aspect ma rezum la dacii si sper ca voi putea cat de curand sa-ti aduc argumentele pe care le doresti pana atunci partea legata de Vasile Lovinescu si Horia insist ca poate fi dezbatuta pe alte topicuri legate de Fratie...aici vreau sa ma delimitez de aceasta componenta a istoriei oculte si as dori ca si ceilalti sa o faca. thumb_yello.gif



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Apr 2007, 03:20 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



N-are importanta cat de veche era religia dacilor. Practicantii magiei, chiar daca se trageau din practici dacice, la un moment dat au primit si denumirea asta, de solomonar. Atat eu cat si Exergi si Marius ti-am aratat ca nu avea cum sa se numeasca solomonari preotii daci. Tu abia acum spui ca aduci doar o ipoteza, insa orice ipoteza trebuie sa aiba la baza un rationament logic, iar tu nu ai. Ti-am adus argumentul logic al nasterii termenului: crestinism ---^ popularizarea Bibliei ---^----^ termenul solomonar pt practicantii magiei ce erau considerati si intelepti precum Solomon, iar tu ..... ai cerut dovezi. rofl.gif
Acum sa vad pe ce se spijina ipoteza ta!

Cat despre
QUOTE
partea legata de Vasile Lovinescu si Horia insist ca poate fi dezbatuta pe alte topicuri legate de Fratie...aici vreau sa ma delimitez de aceasta componenta a istoriei oculte si as dori ca si ceilalti sa o faca.

.....

Pai cum asa mai nene? Tu chiar nu observi ca este on-topic? Daca nu-ti place, spune din start ca doresti ca subiectul sa fie un fel de pagina personala in care sa postezi doar ce vrei tu. Ati vorbit de Creanga si o eventuala legatura cu solomonarii, iar eu am spus ca mai multe informatii despre viata lui Creanga si ritualuri magice se poate extrage din opra lui Lovinescu. Unde vezi tu off- topicul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Apr 2007, 06:27 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@gio19ro
Nu am intrebat cum ii numea Mela sau Trogus Pompeius ... ci cum isi spuneau ei insisi smile.gif.
Acum despre colchii si Colchida ... teoria oficiala spune ca tara colchiilor/Colchida ar fi fost undeva in Gruzia/Georgia , si ca acolo ar fi ajuns Iason in cautarea linii de aur.
Altii insa spun ca datele legendei nu se prea potrivesc cu spatiul geografic gruzin.

Dar ca sa revin ontopic smile.gif ...

@cocosel
QUOTE
Gio iti repet am subliniat acum scriu cu rosu ca sa intelegi am emis o ipoteza.
Ideea insa pe care incerci sa mi-o vinzi este pe drept aberanta Solomonul pe care mi-l invocati prin religia crestina nu are nici o legatura cu religia daca.Fa-ma tu sa cred ca acest cuvant solomonar a aparut datorita lui Solomon sau datorita crestinismului.Religia daca este cu mult mai veche decat cea egipteana si apoi cea crestina.Si daca nu stiai toate motivele din Biblia crestina sunt copii fidele ale unor personaje ce au existat in alte religii mai vechi.

Din cele spuse de gio_ eu am inteles ca el nu te contrazice in faptul ca solomonarii erau activi pe timpul dacilor, ci doar ca numele lor trebuia sa fi fost altul in acea perioada.
Parerea mea personala este ca solomonarii/hultanii/şercarii erau urmasii şamanilor din perioada neolitica , cea a bronzului ... in orice caz o perioada foarte indepartata de timp , cu mult inainte de aparitia primei religii monoteiste.



--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 19 Apr 2007, 07:45 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pai isi spuneau in mai multe feluri, intr-un fel dupa toponimul tribal, altul regional si unul.......dat de natiune ca atare. Cum de ex avem azi doljeni---^olteni---^romani. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 19 Apr 2007, 04:54 PM
Mesaj #51


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (gio19ro @ 18 Apr 2007, 11:03 AM)
QUOTE (Fantasee @ 18 Apr 2007, 10:43 AM)
Gio19ro, "Creanga si creanga de aur" nu este un text la indemana oricui, iar lumea n-a prea auzit de Vasile Lovinescu asta.  laugh.gif Nici de sufism, daca observ bine. Insa nu ar fi asta pierderea, mai regretabila este necunoasterea scriitorilor romani clasici. sad.gif

Va urez tuturor spor in a demonstra ca exista o legatura intre solomonari si preotii daci.  spoton.gif

Asa este. In lumea de azi, cand nimeni nu mai dispune de timp.... Cea mai buna perioada pt studiu este adolescenta si perioada de studentie. Cand se intra insa in campul .......muncii...., al ratelor la banca .....al cozii la supermarket....


Ca sa fie toata lumea linistita(atat cea care a participat pana acum la discutie, cat si cea care doar a citit si poate i-ar placea sa participe), trebuie sa spun ca nu trebuie sa aiba nimeni nici o parere de rau ca nu sunt detinute de toate persoanele cunostintele in egala masura... In primul rand "DoamneDoamne" a dat la fiecare cate o alta treaba folositoare de facut in lume... Este de la sine inteles ca nu poti avea timp sa poti cuprinde toate stiintele, iar faptul ca esti curios, ca ai idei, ca pui probleme in legatura cu anumite subiecte nu ar trebui sa ofenseze pe nimeni... Mai regretabil ar fi sa te prezinti ca o biblioteca ambulanta si sa lasi dovada ca nu-ti folosesc la nimic cunostintele care le detii.

@gio19ro(Trimis Pe 17 Apr 2007, 11:06 PM)
QUOTE
Tu poti sa crezi ce vrei, asta nu schimba cu nimic trecutul. Un alt nume cunoscut romanilor si care a facut parte din grupari esoterice este Horia Ursu. Ambele lui nume sunt nume initiatice, nicidecum numele lui.

Toata lume poate sa-si dea cu parerea insa daca vrei sa insisti in teoria ta ar trebui sa te documentezi putin, nu doar sa strigi mereu "io nu cred asta". Asa cum am zis, un prim pas poti sa-l faci cu Vasile Lovinescu si ..... "Soacra cu trei nurori" de exemplu. Cea mai complexa este insa "Povestea porcului".

Pai eu nu cred chiar ce vreau... Ma tem ca tu te grabesti sa dai o anume interpretare scrierilor lui V.Lovinescu dar asta nu va insemna ca ea si corespund realitatii. Si inca un lucru, ar fi dragut din partea ta sa nu mai incerci deraierea de la subiectul acestui thread; deschide un topic nou daca tii neaparat sa ai parte de discutii si despre sufism Horia Ursu si alte credinte sau presupuneri ale tale.
Uite ce se spune in Wikipedia despre cei doi, intai despre Ion Creanga pe care tu l-ai incadrat imediat intr-o grupare esoterica, argumentand prin faptul ca V.Lovinescu a dat o interpretare esoterica basmelor lui... deci tu nu ai nici o indoiala ca nu asta a fost de fapt intentia lui Creanga... iar apoi despre V. Lovinescu.
Wikipedia - despre Ion Creanga
QUOTE
Ion Creangă este unul din marii clasici ai literaturii române care s-au afirmat la Junimea, in a doua jumătate a secolului al XIX-lea. E un scriitor realist, unul dintre cei mai cunoscuți și mai iubiți. El a reușit să ridice proza românească din secolul trecut pe aceleași culmi pe care Eminescu propulsase limba literară în poezie, valorificând vorbirea omului simplu și ridicând-o la un nivel neegalat pâna astăzi.

Despre cel mai mare povestitor al românilor, Ion Creangă, care îi urmează lui Ion Neculce, s-a spus că a intrat în literatură cu un substanțial fond sufletesc și intelectual de sorginte populară. În acest sens, George Călinescu afirma că, scriitorul moldovean reprezintă poporul român, însuși, surprins într-un moment de genială expansiune. În Creangă trăiesc credințele, cresurile, datinile, obiceiurile, limba, poezia, morala, filosofia poporului- scria G.Ibrăileanu. Izvorul principal al operelor sale este folclorul românesc.
Plecând de la folclor, Creangă a reușit să ridice proza românească pe culmi nebănuite. Valorificând limba omului simplu, el o ridica la un nivel artistic neegalat, dovedindu-se un artist profund original. Îndemnul de a scrie i-a venit din partea bunului său prieten Mihai Eminescu.

În toamna anului 1875 Creangă citește la Junimea povestirea Soacra cu trei nurori, care apare in revista Convorbiri literare, din octombrie: Ce fericită achiziție pentru societatea noastră acea figură țărănească și primitivă a lui Creangă - exclama Iacob Negruzzi – redactorul revistei.

Fiind “toba de anecdote”, el avea totdeauna pregătite câte o “corosivă” pentru junimiștii care se amuzau copios, hazul lor făcând să se cutremure pereții. Râsul lui înveselea toată societatea, când aducea câte o poveste sau nuvelă, sau câte un capitol din Amintirile sale…

Cu câta plăcere și haz ascultam sănătoasele produceri ale acestui talent primitiv notează entuziasmat I. Negruzzi, recunoscând în Ion Creangă un geniu naiv care a exercitat o mare putere de atracție asupra spiritelor complicate ale scriitorilor vremii.
QUOTE
Încă din 1964, Vasile Lovinescu își reia scrisul, resimțind nevoia de a fixa adevărurile tradiționale care, transmise numai oral, riscau să se dilueze sau chiar să se piardă.

Așa se încheagă între 1964-1972 cele două studii, "Al patrulea hagialâc" (despre universul romanului lui Mateiu Caragiale, Craii de curtea veche, și "Creangă și Creanga de Aur", o interpretare ezoterică a basmelor lui Ion Creangă, publicate mai târziu, care, pe masura elaborării, erau citite în grup, ca, de altfel, aproape toate celelalte scrieri ale sale, fiind apoi difuzate în copii dactilografiate.


Acest topic a fost editat de Merlina: 19 Apr 2007, 07:42 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 19 Apr 2007, 05:13 PM
Mesaj #52


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (cocosel @ 15 Apr 2007, 03:37 PM)
[i]
Solomonarul este unul dintre cele mai enigmatice personaje ale mitologiei populare românești. Mai mult decât niște simpli "vrăjitori", solomonarii, numiți și grindinari, hultani, ghețari, izgonitori de nori sau zgrabuntași erau - ori poate mai sunt încă - inițiați la "școlile de solomonărie" în științele astrologiei, ale prezicerii viitorului, dar mai ales în stăpânirea tuturor fenomenelor meteorologice. Deși se pare că termenul "solomonar" a pătruns în lexicul românesc abia prin secolele XVII-XVIII, originea primilor izgonitori de nori se pierde în adâncimile istoriei. Unii îi alătură vechilor preoți asceți traco-geți - kapnobatai ("călători prin nori" sau "umblători prin fum"), cei care săgetau norii spre a opri balaurii furtunilor. Alții spun c-ar fi urmași ai Sfântului Ilie, des întâlnit în legendele populare, taumaturgul "care-i fulgera pe draci și oamenii păcătoși". Mai este o variantă: așa cum se spune într-un basm bucovinean, cules în 1932, "puterea, Solomonarii o au de la împăratul cel înțelept Solomon, care a stăpânit toate tainele de pe lumea asta". Solomon, faimosul rege iudeu biblic, putea să închidă și să deschidă cerurile, iar la porunca lui vânturile îl ridicau chiar până la Dumnezeu.
Intrebarea care se iveste oare au existat oare mai exista ???

Intradevar, poate exista si presupunerea ca "solomonar" provine din numele regelui Solomon... bineinteles, datorita asemanarii. rolleyes.gif Dar poate chiar din cauza asta a si aparut o asemenea alaturare. Parerea mea este ca nu este obligatoriu ca numele Solomon sa aiba legatura cu solomonarii din folclor... cum nici salamul romanesc nu are legatura cu salam-ul arabesc. smile.gif

Acest topic a fost editat de Merlina: 19 Apr 2007, 07:16 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Apr 2007, 05:14 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Merlina, nu te supara. Dar cea mai mare parte a povestilor lui Creanga au o incarcatura filozofica si ezoterica care transcede simpla poveste populara.
Citeste despre analogia dintre Harap Alb si Sakuntala . smile.gif
Ce sa mai zic despre Tinerete fara batrinete si viata fara de moarte ... povestea mea preferata. smile.gif
Probabil ca am sa vorbesc despre ea in alta parte.

Scuze pentru offtopic.



--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 19 Apr 2007, 05:31 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Momentan sunt prins pe politica si este esential ce se intampla pentru ca ne afecteaza pe toti..insa as vrea sa spun ceva... nu este off-topic legatura ezoterica a unor scrieri si mai exact referirile la anumiti autori...ma deranjeaza doar sa nu ne ducem intr-o discutie catre masonerie si mai marii lojilor... wink.gif
Sper ca ma scuzati voi reveni cu date aici... rolleyes.gif si va multumesc pentru interes.


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 19 Apr 2007, 05:34 PM
Mesaj #55


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (exergy33 @ 19 Apr 2007, 04:14 PM)
Merlina, nu te supara. Dar cea mai mare parte a povestilor lui Creanga au o incarcatura filozofica si ezoterica care transcede simpla poveste populara.
Citeste despre analogia dintre Harap Alb si Sakuntala . smile.gif
Ce sa mai zic despre Tinerete fara batrinete si viata fara de moarte ... povestea mea preferata. smile.gif
Probabil ca am sa vorbesc despre ea in alta parte.

Scuze pentru offtopic.

Mai, nu ma supar, sunt de acord cu incarcatura filozofica si esoterica de care vorbesti... si nu-i nimic iesit din comun, pentru ca romanii sunt un popor mai destept decat il cred unii, fara sa fie neaparat organizat in grupari esoterice cu nume care de care mai exotice de la care sa-si primeasca invatatura.

Si tu sari de la una la alta ca gio19ro... hh.gif ... Ar fi doua motive, ori esti intradevar confuza, ori cauti scandal... unsure.gif
Tu ce poti spune?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 19 Apr 2007, 07:42 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Merlina @ 19 Apr 2007, 03:54 PM)
Pai eu nu cred chiar ce vreau... Ma tem ca tu te grabesti sa dai o anume interpretare scrierilor lui V.Lovinescu dar asta nu va insemna ca ele si corespund realitatii.

Intelege cineva ceva, ca io unul nu inteleg nimic. Doar ca ai intrat in vorba cu...
QUOTE
Mai gio19ro, de ce minti si nu spui adevarul, cum ca Ion Creanga a fost de fapt primul Mare Maestru Roman al acelei grupari esoterice numita Gradinita de copii nr.1(acolo mi-am primit si eu initierea), unde membrilor ei le erau dezvaluite tainele acestei lumi, cum ar fi: lupii sunt rai si nu mananca iarba ci iezi neascultatori de parinti, soacrele care sufera de cicalita se vindeca prin acupunctura la limba etc.  Adica, vreau sa spun ca, nu cred ca exista vreo legatura intre povestile si povestirile lui si faptul ca el ar fi facut parte dintr-o grupare esoterica.
iar eu ti-am raspuns, civilizat, la obiect etc pe cand tu faci misto si vorbesti pe langa.

Am pomenit de Vasile Voiculescu care a interpretat basmele lui Creanga. Tu zici ca nu avea nici o legatura cu esoterismul.
Apoi tu zici
QUOTE
sunt de acord cu incarcatura filozofica si esoterica de care vorbesti

Nu vezi ca te contrazici?

QUOTE
Si inca un lucru, ar fi dragut din partea ta sa nu mai incerci deraierea de la subiectul acestui thread; deschide un topic nou daca tii neaparat sa ai parte de discutii si despre sufism Horia Ursu si alte credinte sau presupuneri ale tale.


Extraordinar, ce nesimtita!

1. Sunt dragut doar cu cei ce sunt la randul lor draguti.
2. Unde vezi tu deraierea? Unde am adus sufismul in discutie desi n-ar fi fost complet off- topic?
3. Solomonarii erau o grupare esoterica iar Horia a fost si el membru intr-o grupare esoterica, deci la vremea respectiva putea eventual numit si el un fel de solomonar.
4. Pana una alta, vad ca voi ati adus vorba de Creanga si druizi, deci nici eu nici Exergy nu sarim de la una la alta.
5. Ca si concluzie, e clar ca nu cunosti mai nimic despre subiect, n-ai nimic concret de spus, insa ti mortis sa-ti dai cu parerea, luand peste picior pe cei ce au ceva de spus. Iar daca apelezi la Wikipeda, inseamna ca esti pe langa total. Acolo pot posta si eu materiale si apoi sa le iei tu ca fiind adevaruri sfinte.


Inca odata, daca intri in discutie cu
QUOTE
Mai gio19ro, de ce minti si nu spui adevarul, cum ca Ion Creanga a fost de fapt primul Mare Maestru Roman al acelei grupari esoterice numita Gradinita de copii nr.1(acolo mi-am primit si eu initierea),
si apoi imi ceri sa fiu dragut.....
Scuze coana, dar canta la alta masa refrenul asta cu "dragutz". Ca sa nu mai vorbes ca invitatia ta de a ma muta pe alt topic desi eu sunt on-topic este nesimtire.

Edit: Chiar acum m-am uitat pe dex. Asta pentru...
QUOTE
Intradevar, poate exista si presupunerea ca "solomonar" provine din numele regelui Solomon... bineinteles, datorita asemanarii.  Dar poate chiar din cauza asta a si aparut o asemenea alaturare. Parerea mea este ca nu este obligatoriu ca numele Solomon sa aiba legatura cu solomonarii din folclor... cum nici salamul romanesc nu are legatura cu salam-ul arabesc


Dex-ul spune ca solomonar vine de la Solomon. Exemplul tau cu salamul e infantil. Etimologia, atat romaneasca cat si arabeasca, poate fi stabilita fara probleme in exemplul tau. Acum astept sa vad pe ce baze si argumente logice spune cineva ca solomonar nu vine de la Solomon.




Acest topic a fost editat de gio19ro: 19 Apr 2007, 08:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Apr 2007, 08:29 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Nu are rost sa ne certam cind putem vorbi cit de cit civilizat. smile.gif
Ramin la parerea ca in unele basme romanesti , publicate de Ion Creanga , de Simion Florea Marian , sau de Petre Ispirescu , se intilnesc simboluri care au radacini foarte vechi in timp.
Tinerete fara batrinete si viata fara de moarte a lui Ispirescu cuprinde in ea paradoxul celor doi gemeni al lui Einstein ... oricit de paradoxal ar parea.
Harap Alb nu este un simplu basm de adormit copii ... smile.gif , de fapt este mult mai complex decit pare la prima vedere. Drumul lui Harap Alb este unul initiatic . Toate personajele care apar in basm sunt de fapt niste simboluri. smile.gif

Solomonarii reprezentau si ei un grup de initiati. Indiferent daca vrem sa credem ca ei au similitudini cu credintele druizilor, cu cele ale preotilor daci sau cu practicile de vrajitorie ale regelui Solomon , esentialul ramine neschimbat ... ei reprezentau un grup inchis, inaccesibil muritorilor de rind . si de ce nu , ezoteric . Pentru ca ei utilizau un set de semne si simboluri cu ajutorul carora isi pastrau informatiile . Bineinteles ca toate acestea sunt ipoteze ; dar fara sa se dea friu liber imaginatiei nu cred ca cineva va putea sa puna cap la coada toate informatiile , speculatiile, teoriile .. etc.

QUOTE
In ceea ce priveste originea numelui, cei mai multi cercetatori sustin ideea originii din figura biblico-mitica a inteleptului Solomon. Pare cea mai la indemâna teorie. Dar asta nu inseamna ca este si automat cea mai buna. Filiatia crestina poate parea superflua in fata uneia mult mai apropiate de natura solomonarului, si anume figura alchimica a lui Solomon, de o filiatie mai degraba a-crestina (multe din figurile Vechiului Testament sunt vazute in alchimia Evului Mediu ca suprapuneri crestine peste figuri locale pagâne, acesta fiind dealtfel si cazul lui Solomon, a carui intelepciune legendara e pusa pe seama unui mare rege crestin). E chiar frapanta asemanarea dintre solomonarie si Alchimie (tinând insa cont de caracterul popular al celei dintâi si de cel cult al celei din urma). O filiatie de natura alchimica, eventual a Kabbalei iudaice (de unde si credinta zonala ca "solomonarii ies numai dintre jidovi") , pare astfel mult mai aproape de adevar in ceea ce priveste originea numelui solomonar.


    Interesanta e de asemeni si informatia conform careia solomonarii ar cunoaste tainele unui scris initiatic, forma de codare a tezaurului magic. Desi in general se sustine ca dacii n-au cunoscut scrierea, nu se poate exclude ipoteza, vag amintita si de Iordanes, conform careia sacerdotii dacilor cunosteau o forma de scriere initiatica similara druizilor, cu functie de pastrare a tezaurului spiritual. Paradoxal, in acest caz scrisul solomonarilor poate fi folosit ca o post-dovada a cunoasterii scrisului de catre daci. Dealtfel presupusul alfabet dacic pe care il propune Hasdeu in Istoria critica a românilor se pare ca un si-a gasit inca o contra-dovada, fie ea si de natura formala, informatia, discreditata apriori, e de bunavoie (a se citi nevoie) ignorata, tocmai din lipsa contra-argumentelor.


    Figura solomonarului se dovedeste la o cercetare atenta profund legata de vechile practici initiatice ale vechilor daci, elementele similare fiind de-a dreptul abundente (calatoria prin nori, practicile ascetice, cunoasterea unei practici initiatice, dobândite in adâncul pesterii, ciudata evaluare morala comuna...). ?Acest personaj al mitologiei populare românesti ni se infatiseaza ca un produs sincretic, rezultat din suprapunerea si amalgamarea mai multor straturi culturale, de la magicienii si preotii daci si pâna la realitatile magiei meteorologice, practicata pâna aproape de zilele noastre in satele traditionale românesti.






--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 19 Apr 2007, 09:00 PM
Mesaj #58


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Hai sa ne lamurim... Din pacate nu-mi functioneaza functia "Quote" iar asta o sa ne ingreuneze comunicarea si mai mult. O sa te citez pe tine cu albastru, pe mine cu verde iar raspunsul o sa ti-l dau cu negru.

[QUOTE=gio19ro,19 Apr 2007, 06:42 PM][QUOTE=Merlina,19 Apr 2007, 03:54 PM] Pai eu nu cred chiar ce vreau... Ma tem ca tu te grabesti sa dai o anume interpretare scrierilor lui V.Lovinescu dar asta nu va insemna ca ele si corespund realitatii. [/QUOTE]

Intelege cineva ceva, ca io unul nu inteleg nimic.

M-am grabit si am gresit un cuvant... Iata fraza corectata.

Ma tem ca tu te grabesti sa dai o anume interpretare scrierilor lui V.Lovinescu dar asta nu va insemna ca ea si corespund realitatii]
Acum pricepi?

iar eu ti-am raspuns, civilizat, la obiect etc pe cand tu faci misto si vorbesti pe langa

Vrei sa-ti pun sub ochi toate dovezile ca nu esti asa de curat precum te crezi? Dupa felul in care ti-ai tratat interlocutorii, eu cu nevinovatie am crezut ca-ti plac glumele... Dar se pare ca de fapt esti lipsit de simtul umorului, iar alta data nu o sa-l mai stric discutand cu tine. Acum imi dau seama ca de fapt tu nu vrei sa discuti ci sa faci misto de altii...

"Am pomenit de Vasile Voiculescu care a interpretat basmele lui Creanga. Tu zici ca nu avea nici o legatura cu esoterismul".

Eu am zis ca nu are legatura cu esoterismul lui V. Lovinescu, in sensul ca nu cred ca cei doi au facut parte din aceesi grupare esoterica.
uite, ma autocitez ca sa te mai uiti o data pe ce am zis..
"Adica, vreau sa spun ca, nu cred ca exista vreo legatura intre povestile si povestirile lui si faptul ca el ar fi facut parte dintr-o grupare esoterica."

"Nu vezi ca te contrazici?"

Ai vazut, cred, ca nu m-am contrazis...

"Extraordinar, ce nesimtita!"

Eu nu ti-am zis nimic de rau... La asa vorbe sa nu invoci simtul umorului ca nu o sa-ti mearga. mad.gif

....mai departe te las sa meditezi singur la fiecare punct pe care l-ai insiruit eu deja m-am plictisit sa-ti analizez margaritarele. O persoana ca tine, care este convinsa ca detine adevarul si dreptatea absoluta, in plus si fara simtul umorului, nu este chiar o companie placuta pentru mine. Ar mai fi o varianta... Sa fii un geniu al umorului negru... rofl.gif

Acest topic a fost editat de Merlina: 19 Apr 2007, 09:16 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 19 Apr 2007, 10:00 PM
Mesaj #59


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (exergy33 @ 19 Apr 2007, 07:29 PM)
Nu are rost sa ne certam cind putem vorbi  cit de cit civilizat. smile.gif
Ramin la parerea ca in unele basme romanesti , publicate de Ion Creanga , de Simion Florea Marian , sau de Petre Ispirescu , se intilnesc simboluri care au radacini foarte vechi in timp.
Tinerete fara batrinete si viata fara de moarte a lui Ispirescu cuprinde in ea paradoxul celor doi gemeni al lui Einstein ... oricit de paradoxal ar parea.
Harap Alb nu este un simplu basm de adormit copii ... smile.gif , de fapt este mult mai complex decit pare la prima vedere. Drumul lui Harap Alb este unul initiatic . Toate personajele care apar in basm sunt de fapt niste simboluri. smile.gif


Da, insa intrebarea este daca Ion Creanga si ceilalti autori pe care i-ai pomenit au valorificat folclorul asa cum se vorbeste, adica niste informatii la indemana tuturor, sau informatii sustrase unei grupari esoterice inchise?....mie a doua varianta mi se pare, cum e si firesc, destul de improbabila.

Mi-ar face placere sa dai si sursa citatului... Iata ca incepe chiar cu presupunerea pe care am avut-o eu cu privire la numele solomonarilor...
QUOTE
In ceea ce priveste originea numelui, cei mai multi cercetatori sustin ideea originii din figura biblico-mitica a inteleptului Solomon. Pare cea mai la indemâna teorie. Dar asta nu inseamna ca este si automat cea mai buna.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 19 Apr 2007, 10:38 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Merlina @ 19 Apr 2007, 08:00 PM)

"Am pomenit de Vasile Voiculescu care a interpretat basmele lui Creanga. Tu zici ca nu avea nici o legatura cu esoterismul".

Eu am zis ca nu are legatura cu esoterismul lui V. Lovinescu, in sensul ca nu cred ca cei doi au facut parte din aceesi grupare esoterica.
uite, ma autocitez ca sa te mai uiti o data pe ce am zis..
"Adica, vreau sa spun ca, nu cred ca exista vreo legatura intre povestile si povestirile lui si faptul ca el ar fi facut parte dintr-o grupare esoterica."

"Nu vezi ca te contrazici?"

Ai vazut, cred, ca nu m-am contrazis...


1. N-aveau cum sa faca parte din acelasi cerc sau grupare, asta pt ca au trait in epoci diferite.
2. Ai spus cu totul altceva.
QUOTE
]Adica, vreau sa spun ca, nu cred ca exista vreo legatura intre povestile si povestirile lui si faptul ca el ar fi facut parte dintr-o grupare esoterica."


Deci....las-o asa, ca face mac, mac.

Daca cineva poate sa-mi "traduca" ce a zis Merlina, i-as fi recunoscator. Fata asta sau nu stie sa se exprime sau sunt dislexic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 19 Apr 2007, 10:45 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (exergy33 @ 19 Apr 2007, 07:29 PM)
esentialul ramine neschimbat ... ei reprezentau un grup inchis, inaccesibil muritorilor de rind . si de ce nu , ezoteric .

1. Chiar asa de inaccesibil? Vrei si tu? Daca vrei cu adevarat, iti spun ce si cum, da' nu vrei. Cei ce vor, se recunosc de la o posta.
2. Ezoteric? In tot cazul. Fara "de ce nu", ci "cu siguranta". wink.gif

Acest topic a fost editat de gio19ro: 19 Apr 2007, 10:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 19 Apr 2007, 11:00 PM
Mesaj #62


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (gio19ro @ 19 Apr 2007, 09:38 PM)
Fata asta sau nu stie sa se exprime sau sunt dislexic.

Atata timp cat ceilalti forumisti m-au inteles mereu foarte bine, inseamna ca prima varianta din presupunerea ta cade. smile.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Apr 2007, 01:41 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Exergy, de acord, drumul lui Harap - Alb este un drum initiatic, in sensul de calatorie interioara/incercare tanarului/tinerei (pt. ca eroul popular este androgin, Fat-Frumos inglobeaza atat masculinul, cat si femininul) inainte de casatorie. A nu se pune semn de egalitate cu ezotericul, gruparile secrete. La randul sau, termenul de ezoteric nu este sinonim cu magic.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 20 Apr 2007, 05:05 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (andra_v @ 20 Apr 2007, 02:41 PM)
A nu se pune semn de egalitate cu ezotericul, gruparile secrete.

A nu se pune semn de egalitate la ce anume cu esotericul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Apr 2007, 07:27 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Dupa cum vezi, m-am referit la semnificatia calatoriei lui Harap-Alb si a eroilor din povestile populare.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 20 Apr 2007, 07:59 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (andra_v @ 20 Apr 2007, 08:27 PM)
Dupa cum vezi, m-am referit la semnificatia calatoriei lui Harap-Alb si a eroilor din povestile populare.

thumbs-up.gif Nu inteleg ce vrei sa spui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 20 Apr 2007, 09:14 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Vreau sa invoc sa nu cadem intr-o capcana exista intr-adevar si o grupare ezoterica numita Fratia Solomonara dar nu are legatura cu solomonarii din Romania..
Am sa prezint aceasta grupare pentru a face obiectia de la inceput... smile.gif

Istoricul Frăției începe în anul 965 î. Ch.,(cu mult dupa cea din tara noastra) smile.gif cu prilejul înmânării Regelui Solomon a schițelor pentru Templul lui Dumnezeu din partea lui Medkiselek al Salemului, Rege și Preot al Domnului. Schițele au fost înmânate Regelui, de către Arhitectul din Sibi, care le-a avut în păstrare de pe vremea când Avraam i-a dat zeciuială Bătrânului Alb, care este aceeași persoană cu Medkiselek, care prin Tradiție, este și fondatorul Ordinului Ezoteric Enohian sau al Bătrânului Alb din Munte.

Regele Solomon a cerut arhitectului să rămână în Ierusalim până la încheierea lucrărilor la Templu, și i-a dat ca și ajutoare cu supravegherea lucrărilor încă 6 oameni din slujba lui Zabud și Ahilud, care erau geometri, scribi și astronomi din Ta Ur și Magan. Ei trebuiau să-l supravegheze pe Hiram și pe Ghibliți, pentru a nu strecura greșeli la lucrarea Templului. Cei 6 supraveghetori numiți de arhitect, care au făcut Legământ în fața Regelui și de atunci s-au numit Copii lui Solomon, constituindu-se cu acel prilej, într-o Frăție de constructori sau de meșteri Geometri. În 940 î. Ch. lucrarea Templului de pe muntele Moriah fusese finalizată. Cu prilejul sosirii solilor reginei din Sheba, Fratele Arhitect i-a cerut Regelui Solomon permisiunea de a părăsi Ierusalimul împreună cu cei șase Frați, întorcându-se din nou în slujba Bătrânului Alb. Plecând din Ierusalim, au fost urmăriți de către Ghibliții pe care Fratele Sarathim îi îndepărtase din slujbă, deoarece au vrut să toarne pe fundul Băii de Aramă, o Oglindă de Smarald. Ei însă au pierdut urma Fraților în apropierea Tadmorului.

Acești Ghibliți rămași fără slujbe, trăiau totuși în Ierusalim cu încuvințarea Regelui, îndeplinind munci în slujba celor înstăriți și se deosebeau de ceilalți locuitori prin faptul că purtau mantii negre, cărora iudeii le ziceau galabe. Frăția a existat sub această formulă până în anul 324 î. Ch., când Marele Arhitect împreună cu trei Frați, au cerut Bătrânului Alb, permisiunea de a intra în viața politică la Curtea lui Alexandru Macedoneanul, constituindu-se într-o Frăție separată, numită de atunci, cea a Șarpelui Hermetic.


Asa ca as dori pentru cei care inteleg ce inseamna o diferenta de nuanta o pot face cine nu sa fie sanatosi... thumb_yello.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 20 Apr 2007, 09:25 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Unul dintre semnele tradiționale de recunoaștere ale Fraților Solomonari a fost Crucea în jurul căreia se ridică un Trandafir alb cu cinci petale ( lat. rosa multiflora ).
Ulterior, aceste două simboluri au mai fost folosite și în alte împrejurări, simbolizând : schimbarea, conspirația, regenerarea, Noua Lume în Cupa lui Pluton. Prin extensie, opozanții și reformatorii, din toată Europa de Vest se vor declara "rozicrucieni", care apoi a devenit un semn distinctiv și în Marea Lojă constituită în Anglia, la 24 iunie 1717. Cu acest prilej, Francmasoneria preluând rozicrucianismul din Germania, inclusiv simbolurile sale, devine o instituție filantropică, loială suveranului domnitor, proclamând alte valori : religie universală, iubire frățească între oameni, etc ... După înfrângerea definitivă a iacobinilor, simbolistica crucii și a trandafirului intră ca un semn ezoteric în Francmasoneria de Rit Scoțian și mai apoi revine în restul Europei, odată cu pregătirile revoluțiilor burghezo-democratice din aproape toate țările, în perioada anilor 1848-1849. (Iarasi sa nu confundam)

În cele din urmă, este preluat și de societățile de teozofie cu anumite modificări. Trandafirul la aceștia, apare atârnat în diverse moduri de Cruce, ajungându-se spre exemplu, la 7 trandafiri roșii și unul alb care îmbracă ca și un guler, o cruce ortodoxă, cum este cazul Asociației Rozicruciene fondată de către Max Heindel.

Fratele Solomonar poartă mantie din piele de capră, cusută circular de 1,618 mm, întărită cu șnur de bumbac, de care se coase o meșă din același material, lată cam de o palmă. Pe cap are o pălărie din piele de capră, cu boruri de 168 mm, întărită ca și mantia cu șnur de care se coase și o bordură, dându-i aspect de pălărie din piele. Vestimentația servește atât pentru a-l apăra de ploaie și vânt, dar și ca membrane pentru un timpan și tobă. Mantaua întinsă pe gura unui ciubăr de lemn sau a unui vas mare și circular din cupru, servește la adaptarea ei pentru a deveni un timpan ce se lovește cu nuiaua de alun, să sune rar, cam trei bătăi pe minut. Instrumentul scoate în acest mod, sunetele care aduc trăsnete. Pălăria va fi întinsă pe o sită, apoi, prin lovituri sacadate va scoate sunetele specifice grindinei. Pe toată durata ritualului, solomonarul va citi Psalmii lui David, după rânduiala învățată de la Fratele Ioan dus la Roma, de către Meșterul Apollodor Damaschinul. Trebuie amintit faptul că mantaua și pălăria sunt din piele de capră. Pe deoparte datorită texturii și rezonanței, în plus, ea simbolizează pielea Celui Necurat, jupuită și fulgerată de către Arhanghelul Mihail, care apoi i-a fost dăruită solomonarului, spre a-l lăsa pe diavol gol și plin de rușine. Chiar dacă are putere asupra grindinei și a furtunilor, solomonarul nu o va folosi decât atunci când oamenii iau obiceiuri asemeni diavolului, ignorând Voința Tatălui Ceresc. După șapte ani de peregrinări prin lume, solomonarul trebuie să se stabilească într-o obște sătească, pe care trebuie s-o apere de alți solomonari mai tineri pe care el însuși i-a instruit ...

Atentie a existat si la noi in tara o latura a acestei grupari dar nu are legatura cu solomonarii nostri stravechi...

Dincolo de speculații, legende ori tradiții despre solomonari, trebuie spus că Frația a existat de pe urma construcțiilor. Primele tradiții legendaro-ezoterice fac trimitere la Cei trei Magi de la Răsărit pomeniți și în Evanghelii. Oricum, partea laică și în același timp pragmatică, este legată de meșterii constructori care au ridicat cetățile în formă de cochilie-de-melc din Dacia. Mai apoi, meșterii din Dacia Romana ajung sub directa îndrumare a lui Apollodor din Damasc ; unii pentru construcțiile noii Provincii, iar alții însoțindu-l pe Apollodor la Roma, se răspândesc apoi, în tot Imperiul. După Retragerea Aureliană, meșterii rămași în interiorul curburii Carpaților instituie o Tradiție potrivit căreia calfele înainte de a deveni meșteri, trebuiau ca timp de șapte ani să pornească în lumea largă pentru a contracta lucrări cu durată de peste un an. Peregrinajul comporta riscuri și primejdii, dintre care unul foarte important era apa de băut. Călătorii erau atenți ca provizia de apă luată în burduf să fie dintr-o apă în care trăiesc salamandre. Era un indiciu sigur, că acea apă era potabilă. Fiecare solomonar după ce a fost inițiat, devenea implicit, un peregrin în numele Frăției, pentru căutarea unor lucrări de anvergură.

smile.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 20 Apr 2007, 09:55 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Solomonarii reprezentau si ei un grup de initiati. Indiferent daca vrem sa credem ca ei au similitudini cu credintele druizilor, cu cele ale preotilor daci sau cu practicile de vrajitorie ale regelui Solomon , esentialul ramine neschimbat ... ei reprezentau un grup inchis, inaccesibil muritorilor de rind . si de ce nu , ezoteric . Pentru ca ei utilizau un set de semne si simboluri cu ajutorul carora isi pastrau informatiile . Bineinteles ca toate acestea sunt ipoteze ; dar fara sa se dea friu liber imaginatiei nu cred ca cineva va putea sa puna cap la coada toate informatiile , speculatiile, teoriile .. etc.

Asa este exergy

Si ca o completare se spune ca ..o alta ipoteza...si as vrea so o comentezi daca se poate.. smile.gif

Spre exemplu, particula DA ( sau Ha ), reprezintă interiorul unei spirale deschise, a unei cochilii de melc, adăpost, iar particula TRA reprezintă exteriorul acesteia.
Particula KOS, este echivalentul ebraicului Qoph și arabei Kaf. Egiptenii reprezentau această particulă printr-un triunghi dreptunghic având unghiul superior rotunjit.
Prin urmare, cuvântul "dac" reprezintă un locuitor din interiorul spiralei, iar "trac" pe cel din exterior. Dacii considerau zona interioară a Ripheilor ( Carpaților ) un adăpost.
Dava, ce înseamnă "cetate", este cuvântul compus din particulele DA și VEI, ce semnifică interiorul unor ziduri de pe înălțime, pentru că Vei, în limba enohică semnifică "înalt", "înălțime".
Casa, derivă din Ha–Sa, ce înseamnă un "chioșc deschis susținut de un stâlp", așadar un adăpost confecționat, cu acoperiș. Masa, însemna trunchi și platformă, totul în formă de T, amplasată direct în pământ.
Sarmisegetusa, reprezintă un cuvânt compus ce semnifică „Locul unde vin cei din neamul Sargeților”.
Am arătat mai sus, ce semnifică cuvântul "dac". Cuvântul "get" reprezintă același lucru, însă la genul feminin. Problema în acele timpuri ținea de forma de conducere a gintelor. Unele aveau la conducerea lor bărbați, altele femei. Societatea tribală a daco-geților era mixtă : atât patriarhală, cât și matriarhală. Spre exemplu, sargeții au fost triburi matriarhale, iar copii primeau la botez particulă de la mamă, pe când la agatyrsi, saci, carpodaci, particula venea de la tată. Scorilo s-a născut într-o gintă matriarhală, însă după ce a fost ales rege, filiațiunea a devenit patriarhală, iar fiul acestuia, Decebal nu a mai purtat particula feminină, pentru că a fost "nășit" de către 10 Bani ( Bali ). La daci, Banul era un cavaler. Banii erau uniți într-o ghildă constituită din fii cei mai viteji ai șefilor de trib, comandanți ai cetăților.

smile.gif rolleyes.gif




--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 Apr 2007, 12:00 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
Problema în acele timpuri ținea de forma de conducere a gintelor. Unele aveau la conducerea lor bărbați, altele femei. Societatea tribală a daco-geților era mixtă : atât patriarhală, cât și matriarhală.

De unde ai scos informatiile acestea? ... poti sa dai sursa ?

Notiunile de limba enohica ma depasesc .
Stii un link de unde as putea face rost de o lista de cuvinte din timpul lui Enoh? Cred ca la asta te referi . Termenul folosit de tine, limba enohica smile.gif, nu exista pe google.

Da , qaf/ghaf/kaf este o litera a alfabetului arab care isi are originea in cel egiptean . Restul interpretarii date de tine mi se pare ... cam in aer. wub.gif

QUOTE
Decebal nu a mai purtat particula feminină, pentru că a fost "nășit" de către 10 Bani ( Bali ). La daci, Banul era un cavaler. Banii erau uniți într-o ghildă constituită din fii cei mai viteji ai șefilor de trib, comandanți ai cetăților


Asta de unde ai mai scos-o?
Despre originea cuvintului ban pot sa-ti spun urmatoarele : In persana veche/avesta , dar si in cea moderna se gasesc cuvinte care contin particula ban, cu semnificatia de 'cel care are grija' , 'cel care pazeste' , 'cel care are in supraveghere' , 'cel care controleaza'...
negah-ban = portar, paznic
darvaz-e-ban = portar (la fotbal)
bagh-ban = cel care are grija de livada sau de gradina . gradinar
chyub-ban = cioban , in traducere exacta 'cel care pazeste cu lemnul in mina' , pentru ca chyub inseamna lemn. smile.gif

Interpretarile pe care le-ai dat mi se par fanteziste si nu inteleg pe baza a ce au fost facute. smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 09:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman