HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Lupta Anticoruptie Si Rezultatele Ei
gigip
mesaj 25 Jul 2011, 06:35 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 22 Jul 2011, 02:53 PM) *
Ar trebui sa ne bucuram ca ANI nu a prins pe nimeni? desi toti ne arata cu degetul ca suntem corupti pana in maduva oaselor. Sa desfiintam ANI si sa punem altceva in loc, dar ce facem cu legile dupa care se ghideaza judecatorii cand dau sentinte? Ce facem cu atatea dosare de coruptie care sunt pe rol de mii de zile si se pregatesc de clasare, cine este de vina ANI? Basescu? Morar? Kovesi? Mugur Ciuvica?

Ani,copilul nascut dintr-un barbat,Monik Macovei,batausa de arestati,nu putea sa fie decat un avorton,platit gras de la bugetul public,pentru a-i sicana pe cei din opozitie si a-i albi(mai curati,mai uscati) pe basisti este o creatura hidoasa ,fara vreo contributie la reducerea coruptiei,dimpotriva,generatoare de coruptie.Trebuia desfiintata demult ca si DNA(Dana,cum ii zic spagarii lui Blejnar ,din vami),procurorii lui Basea sa fie dati afara iar atributiile DNA sa fie preluate de catre Parchetul de pe langa ICCJ,dupa demiterea baschetbalistei Laura Kovesi.Pana nu vor fi decontaminate de basism cronic aceste institutii,Romania va ramane una din campioanele coruptiei in Europa!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2011, 10:07 AM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 24 Jul 2011, 06:59 PM) *
Ma platesc aia pentru care strigati voi pe vremuri : " Nu vrem Kent , nu vrem valuta, vrem ca Petre Roman.... ".... acum Petre fiind inlocuit cu Basea.

Mai, noi pe vremuri strigam "Jos Iliescu" din toti rarunchii... Si nu noi suntem cei care vom vota partidul din care face parte.

QUOTE(gigip)
Trebuia desfiintata demult ca si DNA

Ai putintica rabdare, stimabile, si anul viitor dupa alegeri cand vine PSD-ul la la guvenare il pune ministru pe Voicu, cum intentiona acum ceva vreme, sau pe altul asemanator, desfiinteaza si DNA-ul, si ANI, si poate si DIICOT si de ce nu si Parchetul General, ca sa poata "guverna" in liniste... Stii tu, pentru linistea dumneavoastra...

Sper din tot sufletul sa nu fie ridicat MCV de la anul, atat ar mai lipsi...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jul 2011, 10:28 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 11:07 AM) *
Mai, noi pe vremuri strigam "Jos Iliescu" din toti rarunchii... Si nu noi suntem cei care vom vota partidul din care face parte.

Da' cine a zis ca tu faceai parte din corul de la Apaca ? laugh.gif

Iar voi il votati pe emanatul FSN-PD- Secu ! Asta nu se uita.

Acest topic a fost editat de March: 25 Jul 2011, 10:29 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Jul 2011, 10:28 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2011, 10:35 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 25 Jul 2011, 07:35 AM) *
...... iar atributiile DNA sa fie preluate de catre Parchetul de pe langa ICCJ......Romania va ramane una din campioanele coruptiei in Europa!

rofl.gif Va ramane ce-a fost de la inceputul democratiei originale, spre stiinta domniei tale gaseti aici informatii pentru marile dosare de coruptie, alea pentru care ne freaca ridichia aia de la Bruxelles. Poate ca ar trebui sa le scri propunerea pe care o ai in vedere pentru rezolvarea coruptiei din Romania, sa vezi ei ce parere au.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jul 2011, 11:03 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O noua victorie in lupta anticoruptie a regimului lui Basea :

Antonie Solomon s-a întors la Primăria Craiova

(...) Primarul Craiovei a fost trimis în judecată pentru fapte de corupție, alături de omul de afaceri Cornel Penescu, de Dragoş George Stancu şi de Pieca Gheorghiţă. Solomon este acuzat de mită, fals intelectual și uz de fals, după ce ar fi primit de la omul de afaceri Cornel Penescu 50.000 de euro pentru eliberarea unor avize necesare construcției magazinului PIC din Craiova.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2011, 11:04 AM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 25 Jul 2011, 11:28 AM) *
Iar voi il votati pe emanatul FSN-PD- Secu !

Nu, ca nu mai candideaza. tongue.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jul 2011, 11:09 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 12:04 PM) *
Nu, ca nu mai candideaza. tongue.gif

Ha-ha-ha-ha ! ( cunosti ranjetul ) . Asta da solid argument tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 25 Jul 2011, 01:00 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2011, 11:35 AM) *
rofl.gif Va ramane ce-a fost de la inceputul democratiei originale, spre stiinta domniei tale gaseti aici informatii pentru marile dosare de coruptie, alea pentru care ne freaca ridichia aia de la Bruxelles. Poate ca ar trebui sa le scri propunerea pe care o ai in vedere pentru rezolvarea coruptiei din Romania, sa vezi ei ce parere au.

Marduk,nu e nevoie sa mi te adresezi cu dumneata! Prefer adresarea directa ,cu tu! Nu am niciun motiv sa apar coruptii de ieri ori de azi! Ca simplu votant,nu uit ca supercampionul luptei anticoruptie,cel care a castigat doua mandate de presedinte cu acest unic obiectiv,se numeste TB.Ori,cand romanii vad cu ochii liberi ca,in regimul Basescu,coruptia nu ca nu s-a redus,nu a ramas la fel si ca dimpotriva a explodat,s-a generalizat,s-a transformat in cancer,ce poti sa mai argumentezi!In mandatele lui Basescu,Romania nu mai este cea de pe vremea lui Iliescu,a devenit tara membra UE,a beneficiat de programe si bani pentru a reduce coruptia iar REGIMUL BUBA SI ACOLITII LOR AU INSTITUTIONALIZAT SI GENERALIZAT coruptia!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Jul 2011, 01:05 PM
Mesaj #44


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(gigip @ 25 Jul 2011, 12:00 PM) *
in regimul Basescu,coruptia nu ca nu s-a redus,nu a ramas la fel si ca dimpotriva a explodat,s-a generalizat,s-a transformat in cancer
[...]
REGIMUL BUBA SI ACOLITII LOR AU INSTITUTIONALIZAT SI GENERALIZAT coruptia!
gigip



Cancerul coruptiei s-a instalat inainte de 90, dupa 90 a inceput sa intre in metastaze


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 25 Jul 2011, 01:46 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Felina @ 25 Jul 2011, 02:05 PM) *
Cancerul coruptiei s-a instalat inainte de 90, dupa 90 a inceput sa intre in metastaze

Felina,ca traitor al acestor meleaguri,inante si dupa '90,accept numai a doua postare,cu precizarea ca fenomenul coruptiei,ca si cancer ori metastaza a aparut si s-a generalizat dupa '90,sub toate cele trei regimuri,Iliescu,Constantinescu si Basescu!Nu sunt un nostalgic al comunismului,o duc de 100 de ori mai bine acum decat atunci,dar,in niciun caz coruptia nu era o problema in comunism! Adevarata problema era lipsa de libertate,nu coruptia! Pe vremea aceiea nu existau miliardari,nici macar milionari,nu exista prprietate privata care sa faca afaceri cu statul,sa obtina contracte de asfaltare cu 8 milioane de euro,kilometrul!Coruptia si metastaza a inceput in anii '90,cu privatizarile dubioase ,a continuat cu contracte grase si umflate cu statul si cu evaziunea fiscala generalizata!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Jul 2011, 01:51 PM
Mesaj #46


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Si eu am trait in Romania si inainte, si dupa 90. Inainte de 90 mi-am trait copilaria si am vazut coruptia cu ochii mei de copil, cu toata inoacenta mea. Am vazut-o si am trait-o. La scoala, la spital, la magazin smile.gif , la politie...


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 25 Jul 2011, 02:22 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Felina @ 25 Jul 2011, 02:51 PM) *
Si eu am trait in Romania si inainte, si dupa 90. Inainte de 90 mi-am trait copilaria si am vazut coruptia cu ochii mei de copil, cu toata inoacenta mea. Am vazut-o si am trait-o. La scoala, la spital, la magazin smile.gif , la politie...

Nu te contrazic,daca tu consideri ca a da un bacsis frizerului e act de coruptie.Asta a fost in Romanica de cand s-au inventat banii.Se vorbeste mereu de mica coruptie(pe vremea lui Ceasca se numea primirea de foloase necuvenite-bacsis dat ospatarului,coafezei,taximetristului),frecvente in comunism,tratate ca si contraventii,nu acte de coruptie si marea coruptie,aparuta dupa "90,cu milioane si miliarde de lei,comise de politicieni ori bagatasi! Asta e coruptia,nu cei 2 lei care ii dai frizerului,ori 20,coafezei ori mesterului care iti repara ceva in casa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Jul 2011, 02:28 PM
Mesaj #48


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



pai eu nu vorbesc de baccsis, ci de plata contra unor foloase NEcuvenite (conform legii) smile.gif , sau plata pentru a primi serviciile care ti se cuvin (la doctor de ex)


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2011, 02:42 PM
Mesaj #49


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Felina @ 25 Jul 2011, 03:28 PM) *
(la doctor de ex)

La profesor... la doctor.... la primar.... la militian... la....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 25 Jul 2011, 03:53 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 03:42 PM) *
La profesor... la doctor.... la primar.... la militian... la....

Iarasi esti inconsecvent! Sunt in politie ca si in fosta militie zeci de mii de oameni care nu au fost corupti!Eu sunt unul dintre cei care nu am primit spaga in viata mea! Nu m-ar deranja asertiunea ta,daca ar fi dovada unei consecvente,a uneijudecati logice! Ai postat kilometri de texte prin care condamni categoric tratarea unitara a tiganilor in sensul ca nu toti sunt la fel! De acord cu asta dar,o minima morala,daca tu crezi in ce scri,este aceea ca nu iti schimi instrumentul de apreciere aiurea,adica pentru tigani nu e valabil dar pentru doctori,militieni etc e corect!
Inconsecventa in principii denota o insuficienta maturizare,in cazul bun,ori mari carente de caracter!
In psihologie sunt niste teste simple de verificare a personalitatii! Sunt puse intrebari care,repetate sub alta forma,dovedesc ca testatul e nesincer,mincinos ori inconsecvent!Mediteaza la asta! E spre binele tau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Jul 2011, 03:56 PM
Mesaj #51


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(gigip @ 25 Jul 2011, 02:53 PM) *
Sunt in politie ca si in fosta militie zeci de mii de oameni care nu au fost corupti!




gigi, nu stii ce vorbesti... pe ce lume traiesti, pe ce lume ai trait? nu cred sa fi ramas vreun adult in toata romania neatins de cancerul mitei, intr-o forma sau alta toti au primit sau au dat. Si darea de mita tot coruptie este, nu numai primirea wink.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2011, 04:04 PM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 25 Jul 2011, 04:53 PM) *
Sunt in politie ca si in fosta militie zeci de mii de oameni care nu au fost corupti!Eu sunt unul dintre cei care nu am primit spaga in viata mea!

Bravo lor si bravo tie, daca este asa cum spui. Tu stii mai bine decat mine lucrul asta.

Vezi ca n-am spus nicaieri ca toti militienii au fost corupti. Nici ca toti medicii sau toti profesorii. Dar foarte multi romani au dat spaga la militieni si inainte de revolutie, si dupa. Nu e clara diferenta dintre "foarte multi" si "toti"? Uite, fa un sondaj printre amici, rude, cunostinte: ce procent dintre ei, daca aveau de-a face cu militienii de la circulatie, de pilda, "rezolvau" cu o spaga in loc de amenda?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 25 Jul 2011, 04:29 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Felina @ 25 Jul 2011, 04:56 PM) *
gigi, nu stii ce vorbesti... pe ce lume traiesti, pe ce lume ai trait? nu cred sa fi ramas vreun adult in toata romania neatins de cancerul mitei, intr-o forma sau alta toti au primit sau au dat. Si darea de mita tot coruptie este, nu numai primirea wink.gif .

Ai dreptate in principiu, dar as face cateva adaugari:
Coruptie a existat si exista de MII de ani oriunde in lume, nu are treaba cu ultimii 20 de ani sau 70 de ani. Puterea in general corupe.
Gigip are totusi dreptate ca e normal sa facem o diferenta intre mica spaga si marea coruptie. Ca pot fi legate si interdependente undeva ai si tu dreptate, dar la nivel de sanctiuni sau efecte trebuiesc diferentiate.
Altfel, in cazul Romaniei, problema tine si de nivelul salarial, extrem de mult. La noi se primeste/cere spaga si pentru ca suntem extrem de saraci, iar asta e vina sistemului. Acum, in ultimii 3 ani, ne-au bagat iarasi in rahat prin niste taieri aberante, unice in spatiul UE, desi noi avem de fapt imens de recuperat. In loc sa mergem in sus, sistemul ne duce in jos.

Ca se promoveaza lenea si furtul asta e alta discutie.
Dar un nivel salarial multumitor e absolut necesar daca vrei sa realizezi ceva.
Atata timp cat un cadru didactic, femeie, nu va putea fi mama singura cu rate pt. casa si sa-si creasca linistita un copil, CUM AR FI NORMAL SA SE INTAMPLE, nu vom avea niciodata un sistem ok de educatie. La noi pentru un cadru didactic debutant este IMPOSIBIL sa se sustina pe el in gazda, nu mai vorbesc de rata la casa, nici pt chirie si hrana nu-i ajung banii, este sub limita de subzistenta, iar asta e vina sistemului actual, punct!
Pentru politie trebuiesc venituri si mai mari decat in educatie pentru ca si riscurile asociate sunt mult mai mari, plus tentatia de coruptie.
Veniturile sunt extrem de importante in discutia asta.

Acest topic a fost editat de goguta: 25 Jul 2011, 04:31 PM


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 25 Jul 2011, 06:31 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 03:42 PM) *
La profesor... la doctor.... la primar.... la militian... la....

Iarasi esti inconsecvent! Sunt in politie ca si in fosta militie zeci de mii de oameni care nu au fost corupti!Eu sunt unul dintre cei care nu am primit spaga in viata mea! Nu m-ar deranja asertiunea ta,daca ar fi dovada unei consecvente,a unei judecati logice! Ai postat kilometri de texte prin care condamni categoric tratarea unitara a tiganilor in sensul ca nu toti sunt la fel! De acord cu asta dar,o minima morala,daca tu crezi in ce scri,este aceea ca nu iti schimbi instrumentul de apreciere aiurea,adica pentru tigani nu e valabil dar pentru doctori,militieni etc e corect!
Inconsecventa in principii denota o insuficienta maturizare,in cazul bun,ori mari carente de caracter!
In psihologie sunt niste teste simple de verificare a personalitatii! Sunt puse intrebari care,repetate sub alta forma,dovedesc ca testatul e nesincer,mincinos ori inconsecvent!Mediteaza la asta! E spre binele tau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jul 2011, 08:15 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pentru chibitii care stau si bat apa in piua cu asa zisele acte de coruptie ale frizerilor, croitorilor, ospatarilor, profesorilor, doctorilor....


CORUPTIA :

AAA) Definiţia după Transparency International (TI): corupţia este folosirea abuzivă a puterii publice încredinţate, pentru obţinerea de beneficii personale. Nu este vorba doar de beneficiile de natura financiară, ci şi de avantajele de orice altă natură.

BBB( United Nations Development Programme (UNPD), în strategia Fighting Corruption to Improve Governance (1998) defineşte corupţia drept abuzul de putere publică, funcţie sau autoritate pentru beneficiu privat – prin mită, şantaj, trafic de influnţă, bani „murdari” sau delapidare.

CCC) Fondul Monetar Internaţional (FMI) defineşte corupţia drept abuzul de putere publică sau încredere, pentru beneficiu privat.

DDD) Grupul de experţi pentru corupţie al INTERPOL defineşte corupţia ca fiind îndeplinirea sau neîndeplinirea unui act de către indivizi sau organizaţii publice sau private, prin încalcarea legii şi încrederii pentru profit sau beneficiu.

Cu asemenea coruptie declara Basea ca se lupta, dar a dat chix pana acum ! ( un ex. simplu : Videanu primar general si borduriada executata de una din firmele sale....)

Deci nici vorba de ciubucul, sau bacsisul , sau spaga dat celor care i-am insirat la inceput si care nu se incadreaza in definitiile de mai sus. Desigur ca nici mizilicurile astea nu is normale... dar care-i tara care-i total curata de asa ceva.

Acest topic a fost editat de March: 25 Jul 2011, 08:20 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 25 Jul 2011, 08:29 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 25 Jul 2011, 09:15 PM) *
Pentru chibitii care stau si bat apa in piua cu asa zisele acte de coruptie ale frizerilor, croitorilor, ospatarilor, profesorilor, doctorilor....
CORUPTIA :





Deci nici vorba de ciubucul, sau bacsisul , sau spaga dat celor care i-am insirat la inceput si care nu se incadreaza in definitiile de mai sus. Desigur ca nici mizilicurile astea nu is normale... dar care-i tara care-i total curata de asa ceva.

Bravo,tetio! Asta le explic si eu,dar de unde nu-i nici dumnezeu nu cere! Repeta ca niste papagali minciunile basiste ,nu inteleg nimic si ataca jegos pe cei care stiu despre ce e vorba! Daca nu era topicul tau,trebuia inchis,fara comentarii! Asta e adevarul nu minciunile de prostit prostii,foarte multi in Romanica regimului BUBA!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jul 2011, 12:26 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Circula pe net
Pentru Raportul pe justiţie al Comisiei Europene s-a dat o şpagă de 1,5 mil. de euro?


Sursele noastre spun că fostul comisar al Uniunii Europene pe Justiţie, Franco Frattini s-a lăsat cumpărat de autorităţile române pentruin fluenţarea Raportului pe justiţie.

Concret, Franco Frattini, care deţine în acest moment funcţia de ministru al Afacerilor Externe în Guvernul Berlusconi, ar fi primit 1,5 milioane de euro, bani viraţi de Executivul României prin intermediul unei firme italiene de consultanţă care activează la Bucureşti şi dă sfaturi în proiecte finanţate cu bani europeni.

Astfel, pe filiera Macovei-Frattini, Chiriaşul de la Cotroceni s-a asigurat că în Raport au fost introduse pasaje scrise chiar în România, sub supravegherea europarlamentarului PDL Monica Macovei, prin care este apreciată ca pozitivă activitatea DNA şi ANI, principalele instrumente din arsenalul „poliţiei politice".
(...)

Sa iasa fum fara foc ... ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jul 2011, 12:45 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 25 Jul 2011, 09:15 PM) *
( un ex. simplu : Videanu primar general si borduriada executata de una din firmele sale....)

E mult spus ca "borduriada" a fost executata de una dintre firmele lui Videanu... Au fost mai multe implicate, dintre care una singura a lui Videanu. Si aia a livrat 1,62% dintre bordurile puse in Bucuresti.

Am mai vorbit despre asta.

Ceva nou nu ai?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 26 Jul 2011, 01:10 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 26 Jul 2011, 01:45 PM) *

Pai ce banii de la bugetul PMB,impartiti frateste intre Videanu si Oprescu sunt toxici?Ambii fac un jaf din banii publici,fara nicio jena! Fiecare castiga milioane de euro,ce aveti cu ei? Era o vorba,actuala si azi,din pacate! Banii nu au culoare si nici miros!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jul 2011, 01:16 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 26 Jul 2011, 01:45 PM) *
Ceva nou nu ai?

Mafia pedelista din Deta. Politia tine de sase cand strange taxa de protectie ! De penalii aia din PDL ai auzit ? Sau din directia ta se vad numai aia din opozitie ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jul 2011, 01:42 PM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Am vazut ca s-a lasat cu arestari, ca seful politiei a fost demis, deci se intampla ceea ce trebuie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 26 Jul 2011, 01:46 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 26 Jul 2011, 02:42 PM) *
Am vazut ca s-a lasat cu arestari, ca seful politiei a fost demis, deci se intampla ceea ce trebuie.

Au mai fost si altii arestati,au mirosit celula de arest si atat! Sa vedem condamnari definitive,nu arest preventiv,de gura lumii!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jul 2011, 01:49 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 26 Jul 2011, 02:42 PM) *
Am vazut ca s-a lasat cu arestari, ca seful politiei a fost demis, deci se intampla ceea ce trebuie.

Au arestat acarii paun. Iar seful politie nu a fost demis ci si-a dat demisia rugat fiind de coledzi si pretini . Sta asa ... pana trece furtuna.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Aug 2011, 11:51 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pedelistii si vasalii lor din parlament au dat cu tifla unei cereri a "Jupanului" ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Aug 2011, 12:13 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Din linkul tau:

Publicat acum un an de I.B.

Ce faci, reincalzesti ciorbele? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Aug 2011, 08:13 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 26 Jul 2011, 01:26 PM) *
Sursele noastre spun ...... Sa iasa fum fara foc ... ?

rofl.gif pai nu ai surse? trebuie sa iasa si fum de la sursele astea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Aug 2011, 08:18 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 19 Aug 2011, 01:13 PM) *
Din linkul tau:

Publicat acum un an de I.B.

Ce faci, reincalzesti ciorbele? smile.gif

Sigur. Sa nu se uite. Abia astepta clipa cand pedelistii ii vot da cu tifla "Jupanului". Ma rog o parte din ei. Exclus madama voiton


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Oct 2011, 10:41 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Hai sa incalzim un pic ciorba asta, vorba unui clasic in viata, despre lupta anticoruptie. In ultima saptamana pare ca justitia, procuratura a fost unsa cu terebentina prin locurile sensibile, pe la dosarele mai importante. Desi in opinia mea este cam tarzie toata agitatia asta, care ar putea fi interpretata de unii si ca fiind politica, totusi ceva pare ca se misca, acum nu stiu daca se misca din cauza esecului Schengen or a faptului ca s-or fi saturat si magistratii de atatea "amanari" or poate din cauza alegerilor, cine poate sti ce s-a intamplat prin culisele justitiei originale romanesti. Sa vedem consecintele acestor miscari, cine scapa, cine pica si mai ales cine o sa beneficieze de pe urma acestor actiuni.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Nov 2011, 06:28 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ gigip tetio ! Ia citeste asta. Astia de azi nu se vad in oglinda ? "Tovarasul"..... wink.gif tongue.gif

Scrisoare de la tovarasul Iosif Visarionovici Stalin …
Era pe la mijlocul anilor '30, in plin proces de … modernizare a statului sovietic, cand rusii tot asteptau sa vina ziua din care sa inceapa … sa traiasca bine.
Ilia Ehrenburg era un scriitor si publicist sovietic, cu convingeri de stanga, cunoscut in lumea socialista din tarile occidentale. Avea un defect. Mare! El chiar credea in libertatea de exprimare, despre care vorbea propaganda sovietica.
Intr-o dimineata, agenti ai CEKA, precursor al NKVD si al KGB, i-au facut o vizita si l-au … retinut. Si l-au retinut … si l-au retinut … si l-au retinut. Au fost audiati martori care au facut … de buna voie, declaratii despre atitudinea dusmanoasa, antisovietica a cetateanului Ilia Ehrenburg.
Intretimp, prietenii socialisti europeni, ingrijorati de disparitia prietenului lor, i-au scris tovarasului Stalin.
In sfarsit, a inceput procesul pentru judecarea crimelor lui ilia Ehrenburg. Au fost audiati martorii. Lucrurile mergeau … ca la carte. A venit si randul procurorului sa citeasca rechizitoriul:
- Tovarasi, ati auzit declaratiile martorilor, dovezile din dosar, interceptarile aer-aer, facute de lucratorii nostri – a inceput procurorul. Cetateanul Ilia Ehrenburg este un tradator, a denigrat sovietele, subminand puterea sovietica, statul socialist si pe tovaraul Stalin …
Procurorul este intrerupt de un curier militar care, dand buzna, se duce la judecator, ii sopteste ceva la ureche si ii intinde un plic. Judecatorul se albeste la fata, se ridica si, cu pasi sovaitori, se indreapta spre boxa acuzatului, ii intinde plicul spunandu-i:
- Tovarasul Stalin a spus sa cititi continutul cu voce tare …
In timp ce judecatorul se intoarce spre locul lui, Ilia Ehrenburg deschide plicul si citeste cateva randuri scrise de mana:
- Tovarase Ehrenburg, va felicit pentru minunatele lucrari scrise, parte a culturii noastre socialiste … Semneaza … Iosif Visarionovici Stalin …
Procurorul, care nici nu apucase sa se aseze, se intoarce spre judecator si, cu un ton hoatarat, convins si convingator, … isi face datoria:
- Tovarase judecator, tovarasi asesori populari, ati auzit pana acum ce minciuni ordinare au putut declara acesti asa-zisi martori despre scriitorul nostru national, tovarasul Ilia Ehrenburg, cata neglijenta au dovedit unii dintre lucratorii nostri operativi … Tovarase judecator, va cer, in numele Puteii sovietice, ca toti martorii mincinosi sa fie arestati pentru cercetari …





N.B. Tot ceea ce am scris, exceptand infloriturile mele stilistice, s-a intamplat cu adevarat. Pe cand? …


(George Serban - blog )





Acest topic a fost editat de March: 10 Nov 2011, 06:30 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 10 Nov 2011, 08:17 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='March' date='10 Nov 2011, 06:28 PM' post='720293']
@ gigip tetio ! Ia citeste asta. Astia de azi nu se vad in oglinda ? "Tovarasul"..... wink.gif tongue.gif

[Pai unuia ii trebuie doua oglinzi,sa priveasca cu ambii ochi,una ...de stanga si cealalta ..de dreapta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman