HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Inteligenta Spirituala, cum stam cu ea?
IoanV
mesaj 18 May 2007, 10:09 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Imi pare rau ca vezi "provocare", n-a fost nimic de genul asta, doar amaraciune, ca de zeci de ori pana acum nu unitate, sustinere, dragoste in Hristos, lauda adusa lui Dumnezeu, smerenie.......
Putem vorbi elevat, sofisticat, si cum vrei tu, dar omul care este in groapa, n-are nevoie de "inteligenta", chiar daca tu o folosesti ca metoda doar de a-l scoate de acolo, ci de mana intinsa, ajutor, dragoste, dar repet.......imi plange inima,nu vad unitatea care ar trebui sa fie in toti crestini, pentru ca ar trebui sa se mobilizeze.
Era o gluma, nici nu am crezut ca e provocare, mai degraba era o sugestie pe care eu am inaltat-o la rangul de provocare.
La problemele pe care le ridici si eu m-am gindit de mai multe ori, mai ales cind dialogul pare al surzilor si nicio parte nu gaseste cuvintele care intr-adevar schimba ceva.
Dar noi suntem pe un forum nu in viata reala. A posta si a-ti exercita cunoasterea sau a provoca pe altii este o activitate pe care o desfasuram "suplimentar", poate chiar un lux pe care ni-l permitem (consuma timp si resurse afective adesea!). De aceea trebuie sa ne adaptam la situatia reala, de cele mai multe ori dispute de idei, nu cereri de ajutor. Prea putini vin pe un forum pt. ca au nevoie de un sfat, iar cine are nevoie stie cum sa intrebe...
Dialogul surzilor apare pentru ca de multe ori facem ce spunea Peck, cautam "oglinzi pentru vanitatea sau un contrapunct pentru istetime". Insa ori de cite ori dialogul continua, inseamna ca exista o inclestare, o batalie "spirituala" in care nu exista neaparat invingator, dar exista cel putin 2 cistigatori, cei care discuta, chiar daca la prima vedere nu e asa.

Tendinta de a reduce totul la armonie si anularea infruntarilor nu e pe deplin sanatoasa. Ca sa impingi un pietroi uneori trebuie sa te opintesti, sa faci efort, sa obosesti. Iar uneori peste cunoasterea noastra se pun pietroaie destul de mari altii se opintesc sa le impinga, iar noi le tinem cu indirjire....
E de apreciat dialogul armonios, dar nu putem spune numai ce vrea celalalt sa auda. De fapt unii chiar de aceea scriem, ca sa aflam si alte pareri. Sa dam de capatul nestiintei care ne acopera ca singuri nu ne dam seama. Si chiar pentru a ajunge la unitate, sustinere, etc.....uneori trebuie sa discutam in contradictoriu.
In concluzie, si pe forum e ca in viata. Exista suferinta, dar ea e asociata dezvoltarii. Asa cum in viata evitind suferinta ajungi la nevroze, asa apar si pe forum neintelegerile, nemultumirile, frustrarile daca incercam sa cintam in cor cu forta.

Eu am discutat deja ascuns despre pacat, chiar in acest post. Despre acela de a nu vedea importanta suferintei si despre a nu respecta si pe ceilalti, de a urmari doar exercitii, contrapuncte intelctuale, a gasi oglinzi pentru vanitate.
QUOTE
Ei, cei inrobiti , au nevoie de o imagine concreta a manifestarii lui Dumnezeu in viata celor credinciosi, nu de texte,vezi ca toti urmaresc acelasi lucru, asta-i deiferenta pe care o subliniez eu,si nu pot renunta la asta.
Imaginea concreta e iubirea, dar si adevarul. Calea prin iubire spre adevar e cea mai buna, asta imi place si mie cel mai mult. Insa nu se poate modificare, evolutie spirituala fara suferinta. Cine o promite altfel amageste. Daca vrem sa ne ajutam, invariabil va trebui sa ne suparam unii pe altii, oricit de diplomati am fi, unele adevaruri trebuie spuse. Pacea va veni nu cind nu se va discuta in contradictoriu ci atunci cind vom accepta suferinta provocata de aceste discutii.

Acest topic a fost editat de IoanV: 18 May 2007, 10:12 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 18 May 2007, 11:22 AM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



QUOTE
cautam "oglinzi pentru vanitatea sau un contrapunct pentru istetime". Insa ori de cite ori dialogul continua, inseamna ca exista o inclestare, o batalie "spirituala" in care nu exista neaparat invingator, dar exista cel putin 2 cistigatori, cei care discuta, chiar daca la prima vedere nu e asa.


Vanitatea cui? hh.gif Te invata Iisus sa vorbesti vanitos?Dimpotriva, te invata sa devii servil, supus, smerit, sa devii robul celulilat, sa te supui, sa crezi cu adevarat ca poti fi cel mai mic dintre toti, ca poti avea totul credinta, intelepciune, pricepere,stii despre ce vorbesc, Solomon, sau poti intr-o clipa sa nu mai ai nimic, sa ti se ia totul, daca nu folosesti credinta spre adevar, spre mantuire,ci ca sa-ti aperi interesele, vanitatea,istetimea, cum spui.Voi reveni mai detaliat.

Armonia.Intre cei care vorbesc aceeasi limba spirituala, in Christos, exista armonie, nu vrajba, nu suprematie, nici macar ideologica. Cel mai destept cedeaza, se aplica ,chiar daca este o idee omeneasca, cel care nu a aajuns sa "vada", ori va vedea la timpul potrivit , ori nu va vedea vreodata.

Daca rolul nostru este dobandirea Duhului lui Dumnezeu, trebuie sa se vada asta, sa ai roada, cel care nu va avea roada, va fi arunca in foc. Roada Duhului se stie.Daca nu ai pace si bucurie in Duhul Sfant, nu esti fiu, Dumnezeu nu se odihneste in tine.

Mai vorbim.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 May 2007, 12:22 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Ce prezinti, vanitate=0, toti vorbesc aceasi limba spirituala, este o situatie ideala. In realitate rar om cu vanitate diferita de zero, fiecare vorbeste pe limba lui pina o invata pe cea universala. Pe fiecare trebuie sa ail acceptam asa cum este, daca putem sa il ajutam. Nu ii putem impune cum sa vorbeasca, cum sa fie, sunt alegerile lui, noi putem cel mult cere sau arata cum ne dorim a discuta.
QUOTE
Daca rolul nostru este dobandirea Duhului lui Dumnezeu, trebuie sa se vada asta, sa ai roada, cel care nu va avea roada, va fi arunca in foc. Roada Duhului se stie.Daca nu ai pace si bucurie in Duhul Sfant, nu esti fiu, Dumnezeu nu se odihneste in tine.
Teoria ca teoria, practica ne omoara. Daca ai pace in tine profunda nu te afecteaza discutiile de pe forum, nu te rascolesc. Dar daca nu e pace, oricine poate sa reactioneze destul de usor si chiar neplacut pentru altii. Cum poate iesi o agresiune asupra altora din pace?
La fel si in ceea ce te priveste. Poate pacea ta nu e chiar asa stabila daca ceva te supara.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 May 2007, 12:22 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ioana1
mesaj 18 May 2007, 03:59 PM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Crezi ca ma refeream la mine? wub.gif ,O course, ca la ideal.............Dar idealul trebuie atins,deci...

QUOTE
Teoria ca teoria, practica ne omoara. Daca ai pace in tine profunda nu te afecteaza discutiile de pe forum, nu te rascolesc. Dar daca nu e pace, oricine poate sa reactioneze destul de usor si chiar neplacut pentru altii. Cum poate iesi o agresiune asupra altora din pace?
La fel si in ceea ce te priveste. Poate pacea ta nu e chiar asa stabila daca ceva te supara.



Nu-i frumos sa te iei la tranta cu o doamna........ nonono.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 May 2007, 05:31 PM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Mai este un aspect legat de "armonie": exista si falsa armonie intre persoane cu egoul atat de exacerbat, incat isi imagineaza ca traiesc in comuniune deplina cu divinitatea si cu semenii. Aceasta falsa armonie, care nu are un fundament duhovnicesc real, se destrama relativ repede. Iluziile sunt de scurta durata.

Acest topic a fost editat de andra_v: 18 May 2007, 05:37 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 18 May 2007, 09:06 PM
Mesaj #76


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (ioana1 @ 18 May 2007, 12:22 PM)


Vanitatea cui? hh.gif Te invata Iisus sa vorbesti vanitos?Dimpotriva, te invata sa devii servil, supus, smerit, sa devii robul celulilat, sa te supui, sa crezi cu adevarat ca poti fi cel mai mic dintre toti, ca poti avea totul credinta, intelepciune, pricepere,stii despre ce vorbesc, Solomon, sau poti intr-o clipa sa nu mai ai nimic, sa ti se ia totul, daca nu folosesti credinta spre adevar, spre mantuire,ci ca sa-ti aperi interesele, vanitatea,istetimea, cum spui.Voi reveni mai detaliat.

Armonia.Intre cei care vorbesc aceeasi limba spirituala, in Christos, exista armonie, nu vrajba, nu suprematie, nici macar ideologica. Cel mai destept cedeaza, se aplica ,chiar daca este o idee omeneasca, cel care nu a aajuns sa "vada", ori va vedea la timpul potrivit , ori nu va vedea vreodata.

Daca rolul nostru este dobandirea Duhului lui Dumnezeu, trebuie sa se vada asta, sa ai roada, cel care nu va avea roada, va fi arunca in foc. Roada Duhului  se stie.Daca nu ai pace si bucurie in Duhul Sfant, nu esti fiu, Dumnezeu nu se odihneste in tine.

Mai vorbim.

Eu nu cred ca Iisus ne invata sa fim servili... Smeriti da, in sensul de a nu ne grozavi sau, deasemeni, de a fi nemultumiti de ceva din cele cu care ne-a inzestrat Dumnezeu. Eu cred ca fiecare ar trebui sa ne pastram demnitatea(care este diferita de vanitate, mandrie); un respect de sine este necesar pentru ca fiecare purtam o scanteie divina si chiar daca pare... personala nu avem dreptul sa fim impotriva ei. Iisus nu a avut niciodata atitudine servila cum nici ostentativ nu a fost vreodata. Binele care l-a facut cu capacitatile lui imense a fost numai din iubire(nu din servilism) si nu pentru a se grozavi "iata ce sunt in stare sa fac". Ne invata sa fim supusi si fata de cei pe care Dumnezeu i-a pus mai mari peste noi dar in acelasi timp ne invata si ca nu toate compromisurile sunt bune - si el s-a revoltat si a luat atitudine in cateva randuri, nu?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 May 2007, 10:31 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Ioana)
Nu-i frumos sa te iei la tranta cu o doamna.......
Depinde ce vrea doamna...De unde sa stiu eu daca nu cumva asta isi doreste... wink.gif . Iar in privinta bataliilor, chiar si verbale, imi place aikido, calea armoniei...
Lasind gluma la o parte, da, modul cum participa la dialog depinde de sexul celor implicati. Insa a pune in discutie idei, a prezenta propria viziune este de dorit sa o faca toti, chiar daca o fac in mod caracteristic...
QUOTE (Andra)
Mai este un aspect legat de "armonie": exista si falsa armonie intre persoane cu egoul atat de exacerbat, incat isi imagineaza ca traiesc in comuniune deplina cu divinitatea si cu semenii. Aceasta falsa armonie, care nu are un fundament duhovnicesc real, se destrama relativ repede. Iluziile sunt de scurta durata.
Ai perfecta dreptate. Narcisismul poate fi atit de subtil incit nici nu realizam uneori ca binele, frumosul si armonia in care credem nu sunt decit imaginea noastra despre ele. Insa pentru fiecare din noi exista o zona de granita a fiintei de unde ne vin semnale ca ceva nu este in regula. Ni se pare atunci ca ceva nu este in regula si prin modul in care facem incercarea de a restabili armonia ne dovedim si limitele.
Pina una alta, tare mi-au placut vorbele lui Scott:
”Daca gindim prea putin, e problema noastra.
Daca gindim prea mult, e problema celorlalti” (care sunt mai lenesi si nu accepta alte solutii...)

@ Merlina,

Asa este, servilismul lipsit de intelepciune, a-ti oferi fiinta sau energiile ei gratuit altora (iresponsabil), e ultimul lucru pe care ni-l cere Iisus. El vrea sa ne slujim unii pe altii, dar in duh si adevar, din iubire sincera, care nu asteapta rasplata, si nu din abandon de sine.
Da, iubirea Lui a foste nemarginita... Cea mai frumoasa floare ce a putut creste in gradina omenirii a acceptat sa fie rupta pt. ca din frumusetea ei (si seva pe care ea a primit-o) sa primeasca toate celelalte...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 May 2007, 12:27 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@merlina

QUOTE
Iisus nu a avut niciodata atitudine servila

4. S-a sculat de la masa, S-a dezbracat de hainele Lui, a luat un stergar si S-a incins cu el.
5. Apoi a turnat apa intr-un lighean, si a inceput sa spele picioarele ucenicilor, si sa le stearga cu stergarul cu care era incins.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 19 May 2007, 01:04 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



fac si eu o incercare de-a ma baga in vorba !si-am sa-ncep cu o ..condamnare a vremurilor si-a omului care-i sub ele,nu-i asa? traim sub semnul demagogiei si-al ipocriziei ,al grabei, al secularismului,al materialismului exprimat printr-un consumerism feroce etc !zice-o vorba simpla dar care-mi confirma teoria - "fa ce zice nu ce face ..popa" in care ..popa poate fi inlocuit cu oricare alt ...slujbas ,pan' la urma cu oricare ..om !cum iti poti dezvolta inteligentza spirituala, integrat fiind intr-un mediu duplicitar? cine mai are astazi ragazul sa se-ntoarca spre el ,spre autocunoastere intr-o lume nebuna care te prinde-n masinaria ei ,vrei nu vrei ! ce ne-a adus ..civilizatia ? poate greutatea si mai multor pacate ! care-ar fi solutia? sa fim buni ..ascultatori, adica sa comunicam !? sau poate izolarea ?


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 19 May 2007, 10:35 AM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



fiatlux,reusita incercare!!! spoton.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 19 May 2007, 11:20 AM
Mesaj #81


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



QUOTE (IoanV @ 8 Apr 2007, 11:27 PM)
4) Libertate in gandire, reexaminarea credintelor si conceptiilor privind realitatea.

Reexaminarea credinþelor presupune o examinare anterioarã, o oarecare cunoaºtere a celorlalte credinþe religioase. Când ne tot referim la propria religie, îmi vine sã spun "mâna sus cine a studiat istoria religiilor" fãrã sã mã refer neapãrat la Eliade smile.gif ºi fãrã sã fac apologia ecumenismului.

hiya.gif

Poate de aceea nu reuºeºc sã mã înverºunez când e vorba de religie. smile.gif


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 May 2007, 11:30 AM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



In mod normal, fiecare om ar trebui sa-si cunoasca bine religia parinteasca, apoi sa faca o analiza comparativa. Si, dupa cum a zis Ioan, sa cunoasca bine realitatea inainte de a trage niste concluzii.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 19 May 2007, 11:50 AM
Mesaj #83


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Fireºte, andra_v. smile.gif În mod normal, cunoaºterea nu trebuie sã fie unilateralã. Ar însemna ca omul sã înveþe un singur lucru toatã viaþa, nu ar mai fi timp ºi de altele. Dar am fi offtopic sã discutãm aici despre principiile educaþiei. smile.gif


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 19 May 2007, 04:00 PM
Mesaj #84


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (edinide @ 19 May 2007, 01:27 AM)
@merlina

QUOTE
Iisus nu a avut niciodata atitudine servila

4. S-a sculat de la masa, S-a dezbracat de hainele Lui, a luat un stergar si S-a incins cu el.
5. Apoi a turnat apa intr-un lighean, si a inceput sa spele picioarele ucenicilor, si sa le stearga cu stergarul cu care era incins.

Eu cred ca drept era daca postai tot ce Ioan a relatat destul de amanuntit despre ce s-a intamplat la Cina cea de Taina... Sa nu crezi ca iti aduc vreo invinuire; nu avem cum sa fim foarte buni in toate domeniile si in toate directiile si de aceea avem placerea de a sta de vorba.

4. S-a sculat de la masa, S-a dezbracat de hainele Lui, a luat un stergar si S-a incins cu el.
5. Apoi a turnat apa intr-un lighean, si a inceput sa spele picioarele ucenicilor, si sa le stearga cu stergarul cu care era incins.
6. A venit deci la Simon Petru. Acesta I-a zis: Doamne, oare Tu sa-mi speli mie picioarele?
7. A raspuns Iisus si i-a zis. Ceea ce fac Eu, tu nu stii acum, dar vei intelege dupa aceasta.
8. Petru I-a zis: Nu-mi vei spala picioarele in veac. Iisus i-a raspuns: Daca nu te voi spala, nu ai parte de Mine.
9. Zis-a Simon Petru Lui: Doamne, spala-mi nu numai picioarele mele, ci si mainile si capul.
10. Iisus i-a zis: Cel ce a facut baie n-are nevoie sa-i fie spalate decat picioarele, caci este curat tot. Si voi sunteti curati, insa nu toti.
11. Ca stia pe cel ce avea sa-L vanda; de aceea a zis: Nu toti sunteti curati.
12. Dupa ce le-a spalat picioarele si Si-a luat hainele, S-a asezat iar la masa si le-a zis: Intelegeti ce v-am facut Eu?
!3. Voi Ma numiti pe Mine : Invatatorul si Domnul, si bine ziceti, caci sunt.
14. Deci, daca Eu, Domnul si Invatatorul, v-am spalat voua picioarele, si voi sunteti datori ca sa va spalati picioarele unii altora;
15. Ca v-am dat voua pilda, ca, precum v-am facut Eu voua, sa faceti si voi.
16. Adevarat, zic voua: Nu este sluga mai mare decat stapanul sau, nici solul mai mare decat cel ce l-a trimis pe el.

Nu stiu ce vad altii dar eu am constatat ca Iisus era deosebit de respectat de ucenicii lui(probabil cu o singura exceptie...) iar faptul ca le-a spalat picioarele, desi poate pe vremea aceea era o indeletnicire de sluga, nu are nimic slugarnic in ea; asta se vede din atitudinea pe care o avea fata de cei prezenti, pentru ca vorbea cu ei tot ca un invatator, deci, cineva care stia foarte bine ce face si care avea autoritate.
Era numit Invatatorul si Domnul(Dumnezeu!) iar El a confirmat asta. Simon Petru pare chiar de-a dreptul ingrozit, pana cand... a inteles ce vroia sa le spuna Iisus prin gestul sau si atunci, luminat, a cerut sa-i fie spalate si capul si mainile...
In gestul de a-si lepada hainele, eu vad dezbracarea de orice prejudecata si ca este echivalent cu "Imparatia Cerurilor este a celor ce se aseamana cu copiii"; numai asa poti face toate faptele bune care le cere Iubirea.

Nu vi se pare ciudat ca doar Evanghelistul Ioan a relatat aceasta intamplare? Eu imi imaginez ca ceilalti au fost mult prea coplesiti de aceasta fapta a Domnului incat s-au temut sa nu fie interpretata gresit... Daca intelesul ar fi fost exact asa cum s-ar citi din ultimele trei versete atunci toti crestinii ar trebui toata ziua sa stea la spalat picioarele altora; eu nu cred ca asta a vrut sa spuna Iisus.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 May 2007, 08:22 PM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



"Cine vrea sa fie mai mare peste voi sa fie sluga tuturor celorlalti".


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 19 May 2007, 09:05 PM
Mesaj #86


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Andra, faptele tale pot sa para ca ale unei slugi daca le faci cu devotament, respect, iubire si credinta in bine, nu superficial si fara respect. Dar binele ce-l manifesti inspre ceilalti, cu asta esti dator si pentru tine insuti. Este mai bine asa decat sa-l astepti dinafara... s-ar putea sa nu-ti vina niciodata si nici pilda buna nu ai sa fii pentru nimeni. Gandeste-te cum ti-ar placea tie sa se poarte cel mai bun prieten cu tine... Ti-ar placea sa-l vezi slugarnic si lingusindu-te toata ziua? Eu prefer sa ma "bumbaceasca" daca vede ca gresesc... eu asa as zice ca si-a facut mai degraba treaba de "sluga", aplicandu-mi o "corectie" mai dura dar izvorata din iubire si din dorinta de a ma feri de rau si a-mi fi si mie bine. Ce fel de sluga e aceea care o data ma spala pe picioare si alta data imi trage una ca fac prostii? Iar eu o iubesc tare si pentru o fapta si pentru cealalta? Sa nu crezi ca fac apologia violentei fizice, Doamne fereste, am vrut numai sa subliniez faptul ca aceeasi "sluga" care nu este deloc slugarnica este nevoita uneori sa adopte o pozitie mai ferma tocmai pentru a inlesni ascensiunea binelui.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 19 May 2007, 09:15 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE (IoanV @ 18 May 2007, 02:22 PM)
Ce prezinti, vanitate=0, toti vorbesc aceasi limba spirituala, este o situatie ideala. In realitate rar om cu vanitate diferita de zero, fiecare vorbeste pe limba lui pina o invata pe cea universala. Pe fiecare trebuie sa ail acceptam asa cum este, daca putem sa il ajutam. Nu ii putem impune cum sa vorbeasca, cum sa fie, sunt alegerile lui, noi putem cel mult cere sau arata cum ne dorim a discuta.
QUOTE
Daca rolul nostru este dobandirea Duhului lui Dumnezeu, trebuie sa se vada asta, sa ai roada, cel care nu va avea roada, va fi arunca in foc. Roada Duhului se stie.Daca nu ai pace si bucurie in Duhul Sfant, nu esti fiu, Dumnezeu nu se odihneste in tine.
Teoria ca teoria, practica ne omoara. Daca ai pace in tine profunda nu te afecteaza discutiile de pe forum, nu te rascolesc. Dar daca nu e pace, oricine poate sa reactioneze destul de usor si chiar neplacut pentru altii. Cum poate iesi o agresiune asupra altora din pace?
La fel si in ceea ce te priveste. Poate pacea ta nu e chiar asa stabila daca ceva te supara.

vorba ta IoanV,teoria ca teoria...!deja ai comis un pacat wink.gif dupa cum te-ai exprimat in prima fraza subliniata pari a nu te situa pe-un plan de egalitate cu interlocutorii ! acceptam..ajutam..putem cere !? in fapt, inteligentza asta ..spirituala ar consta tocmai in capacitatea de a ne deschide in afara si inspre noi,liberi de prejudecati, de vanitati ,de autosuficientza ! bine zice Ioan,Ioan Evanghelistul ...sa ne dezbracam de "haine"..! si inca ! oare sustinerea livresca a credintei se poate suprapune cu chiar ..credintza ?
sper ca nu ti-am tulburat ...pacea aceea profunda!imi plac provocarile !sper ca si tie ! smile.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 19 May 2007, 09:18 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Andra)
"Cine vrea sa fie mai mare peste voi sa fie sluga tuturor celorlalti".
Asa vrea si Dumnezeu, sa ne slujeasca ... "imparateste". Este El sluga noastra? Ne spune sa ne rugam lui ca este binevoitor si ne indeplineste cererile. Sa nu uitam ca acest Slujitor ne-a dat si cele zece porunci. In care prima ne cere sa ne respectam creatorul ...
De fapt se dovedeste ca paradoxal Dumnezeu este si Slujitorul si Domnul nostru... Iar sluga, in sensul clasic, nu acopera si Domn.

Acest topic a fost editat de IoanV: 19 May 2007, 09:18 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 19 May 2007, 11:46 PM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Fiatlux,unde-ai stat ascunsa pana acuma? hug.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 20 May 2007, 02:12 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (fiatlux)
vorba ta IoanV,teoria ca teoria...!deja ai comis un pacat wink.gif  dupa cum te-ai exprimat in prima fraza subliniata pari a nu te situa pe-un plan de egalitate cu interlocutorii ! acceptam..ajutam..putem cere !?
Orice pasare pe limba ei piere, nu? Se poate sa fie in spate si o oarecare vanitate, dar este si contiinta nevoii de a nu impune nimic oamenilor. ”Cererea” se refera la discurs rezonabil, ale carei caracteristici le putem prezenta sau le putem arata prin insasi discursul nostru.

In privinta practicii, slava Domnului ca mai am multa inainte... Cum cred ca am scapat de o apucatura proasta sau o confuzie, dau de alta, cu care am mai multa treaba. Partea buna a lucrurilor este ca am ajuns sa imi faca placere sa invat, sa ma straduiesc pentru dezvoltarea spirituala sub supravegherea si controlul Invatatorului (asa cred eu...).
QUOTE
oare sustinerea livresca a credintei se poate suprapune cu chiar ..credintza ?
Intr-o lume a vorbelor in care toti vorbesc frumos, il apreciaza chiar si pe Hristos, ba chiar pledeaza pentru acceptarea sau urmarea lui, nu ne ramin decit faptele ca sa deosebim oile de lupii in piei de oaie. Deci cine cere ceva iar faptele lui arata altceva, se contrazice singur ... Iubirea se dovedeste in dragostea, nu atit in desteptaciunea cu care ne inconjoara ceilalti. Cei care ne iubesc stiu vorbi pe limba noastra, ceilalti doar isi recita la nesfirsit pledoaria, din care adesea razbate si cultivarea urii pt. cei ce gindesc sau simt altfel.
QUOTE
sper ca nu ti-am tulburat ...pacea aceea profunda!imi plac provocarile !sper ca si tie !
rofl.gif Nu cred ca m-am enervat de prea multe ori pe acest forum... Insa expresia ”pacea aceea profunda” imi poate spune ca din mesajele mele se poate trage concluzia ca nu e chiar asa profunda.... Intr-adevar cu pacea aceea profunda m-am intilnit de citeva ori, stiu ca exista, unde o gasesc, dar eu mai am multe framintari legate de lumea aceasta. Ele vin tocmai din provocarile din familie, de la serviciu, etc, la care trebuie sa le fac fata. Insa imi plac provocarile le ador, pt. ca ele imi arata unde mai am de invatat. Orice provocare e o problema care trebuie rezolvata corect.

Totusi provocarea acestui topic aproape ca ma depaseste. Doar 3 cuvinte.... hh.gif

PS. As fi raspuns aseara, dar am scris aproape odata si nu am observat mesajul..


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 20 May 2007, 08:16 PM
Mesaj #91


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (fiatlux @ 19 May 2007, 02:04 AM)
fac si eu o incercare de-a ma baga in vorba !si-am sa-ncep cu o ..condamnare a vremurilor si-a omului care-i sub ele,nu-i asa? traim sub semnul demagogiei si-al ipocriziei ,al grabei, al secularismului,al materialismului exprimat printr-un consumerism feroce etc !zice-o vorba simpla dar care-mi confirma teoria - "fa ce zice nu ce face ..popa" in care ..popa poate fi inlocuit cu oricare alt ...slujbas ,pan' la urma cu oricare ..om !cum iti poti dezvolta inteligentza spirituala, integrat fiind intr-un mediu duplicitar? cine mai are astazi ragazul sa se-ntoarca spre el ,spre autocunoastere intr-o lume nebuna care te prinde-n masinaria ei ,vrei nu vrei ! ce ne-a adus ..civilizatia ? poate greutatea si mai multor pacate ! care-ar fi solutia?  sa fim buni ..ascultatori, adica sa comunicam !? sau poate izolarea ?

Pai daca stam bine si ne gandim, vremurile noastre nu par chiar atat de rele comparativ cu altele, trecute. Eu zic ca se simt destul de multe imbunatatiri... libertate mult mai multa, accesul la informatie incomparabil mai mare si, chiar si etica eu zic ca este destul de avansata (comertul cu sclavi este interzis, luptele de gladiatori si executiile publice deasemenea etc.). Ce parere ai, se cunosc niste progrese in viata omului de rand fata de acum, sa zicem, doua mii de ani? Cum oare de s-au petrecut?... Privind lucrurile din perspectiva asta, o revolta in momentul de fata mi se pare fara rost... De ce ne-am lasa ispititi de niste gunoaie pe care, chipurile, le zarim in ochii altora? Poate nu este al nostru a le cauta si a le scoate... cu forta.
QUOTE
cum iti poti dezvolta inteligentza spirituala, integrat fiind intr-un mediu duplicitar?

Nu stiu daca inteligenta spirituala este ceva care se poate dezvolta numai prin propria vointa... Stii cum se spune si despre mantuire, ca iti poate fi data sau nu. Si nu cred ca are rost sa dam vina pe mediul duplicitar si lipsa de timp. De unde stii ca nu astia sunt factorii de capatai care vor duce la dezvoltarea ta spirituala? In plus iti amintesc ca ai oleaca de libertate pentru a alege si locul unde vrei sa stai si timpul liber de care vrei sa dispui si preotul la care vrei sa mergi.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 20 May 2007, 11:33 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



IoanV thumb_yello.gif

QUOTE
Orice pasare pe limba ei piere, nu? Se poate sa fie in spate si o oarecare vanitate, dar este si contiinta nevoii de a nu impune nimic oamenilor. ”Cererea” se refera la discurs rezonabil, ale carei caracteristici le putem prezenta sau le putem arata prin insasi discursul nostru.

In privinta practicii, slava Domnului ca mai am multa inainte... Cum cred ca am scapat de o apucatura proasta sau o confuzie, dau de alta, cu care am mai multa treaba. Partea buna a lucrurilor este ca am ajuns sa imi faca placere sa invat, sa ma straduiesc pentru dezvoltarea spirituala sub supravegherea si controlul Invatatorului (asa cred eu...).


eu sunt de parere ca participarea la un dialog trebuie sa se faca dupa criteriul egalitatii ;de multe ori am constatat ca cei care au ales calea credintei ,printre care ma numar, au tendintza sa impuna anumite conditii interlocutorilor ca si cand ar fi detinatorii adevarului absolut doar pt ca au ales aceasta cale ,ceea ce mi se pare ..necreshtin ! o anumita conduita si atitudine in comunicare poate fi suficient pt a convinge ca optiunea noastra este poate una demna de urmat ! daca e dublata si de o anume argumentatie ,cu-atit mai bine! cu alte cuvinte sa nu pornim de la premiza ,gresita zic eu, ca cineva care nu se declara crestin este ..o struto-camila smile.gif ;poate fi chiar o persoana respectabila care inca nu a ...clickat ! smile.gif
cred ca ai dreptate in ceea ce priveste ...cresterea in spiritualitate ,sa-nvatam din greseli cu conditia sa trecem de primul pas si cel mai greu , adica acela de-a le recunoaste !

QUOTE
Intr-o lume a vorbelor in care toti vorbesc frumos, il apreciaza chiar si pe Hristos, ba chiar pledeaza pentru acceptarea sau urmarea lui, nu ne ramin decit faptele ca sa deosebim oile de lupii in piei de oaie. Deci cine cere ceva iar faptele lui arata altceva, se contrazice singur ... Iubirea se dovedeste in dragostea, nu atit in desteptaciunea cu care ne inconjoara ceilalti. Cei care ne iubesc stiu vorbi pe limba noastra, ceilalti doar isi recita la nesfirsit pledoaria, din care adesea razbate si cultivarea urii pt. cei ce gindesc sau simt altfel.


nu stiu daca pot fi de acord cu .."limba noastra" ! care ar fi aceea? limba ,in fond, exprima gandirea ,ea trebuie sa fie mereu deschisa, curata, adevarata indiferent cui ne-adresam ;o alta gandire,o alta atitudine sau exclusivismul pot determina o reactie de ..ura,cum zici tu ! deci ura poate fi cultivata chiar de noi prin refuzul unui dialog si insistentei in argumentatii obsesive

QUOTE
Nu cred ca m-am enervat de prea multe ori pe acest forum... Insa expresia ”pacea aceea profunda” imi poate spune ca din mesajele mele se poate trage concluzia ca nu e chiar asa profunda.... Intr-adevar cu pacea aceea profunda m-am intilnit de citeva ori, stiu ca exista, unde o gasesc, dar eu mai am multe framintari legate de lumea aceasta. Ele vin tocmai din provocarile din familie, de la serviciu, etc, la care trebuie sa le fac fata. Insa imi plac provocarile le ador, pt. ca ele imi arata unde mai am de invatat. Orice provocare e o problema care trebuie rezolvata corect.


cred ca putem ajunge la un echilibru cu noi insine in primul rand ,judecindu-ne la ..peli gol ,adica fara .."hainele alea" si asta ne poate ajuta sa dam apoi masura lucrurilor din lumea in care traim ! si provocarile curg ! mi se pare mult mai usor sa spal picioarele ultimului cersetor decit sa aprob ipocrit un sef neinregula !

la buna reauzire ,IoanV ! smile.gif

PS/OT Ioana1-am vegetat ! smile.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 21 May 2007, 12:18 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE (Merlina @ 20 May 2007, 10:16 PM)


Buna ,Merlina !

QUOTE

Pai daca stam bine si ne gandim, vremurile noastre nu par chiar atat de rele comparativ cu altele, trecute. Eu zic ca se simt destul de multe imbunatatiri... libertate mult mai multa, accesul la informatie incomparabil mai mare si, chiar si etica eu zic ca este destul de avansata (comertul cu sclavi este interzis, luptele de gladiatori si executiile publice deasemenea etc.). Ce parere ai, se cunosc niste progrese in viata omului de rand fata de acum, sa zicem, doua mii de ani? Cum oare de s-au petrecut?... Privind lucrurile din perspectiva asta, o revolta in momentul de fata mi se pare fara rost... De ce ne-am lasa ispititi de niste gunoaie pe care, chipurile, le zarim in ochii altora? Poate nu este al nostru a le cauta si a le scoate... cu forta.


pt o societate care-si zice civilizata,adica cea de azi ,doua mii de ani mi s-ar parea suficient ca sa nu mai gasim nimic din ceea ce stramosii executau ! ar fi trebuit sa fie doar lapte si miere ,pace,iubire si ..floricele ! si totusi ce spui de prostitutie si traficul aferent, pornografie, droguri ,terorism, pedofilie, foamete, razboaie,atentate,crime, sinucideri, xanax etc ? ce spui de poluare ? nu cred c-o ducem prea bine!


QUOTE
Nu stiu daca inteligenta spirituala este ceva care se poate dezvolta numai prin propria vointa... Stii cum se spune si despre mantuire, ca iti poate fi data sau nu. Si nu cred ca are rost sa dam vina pe mediul duplicitar si lipsa de timp. De unde stii ca nu astia sunt factorii de capatai care vor duce la dezvoltarea ta spirituala? In plus iti amintesc ca ai oleaca de libertate pentru a alege si locul unde vrei sa stai si timpul liber de care vrei sa dispui si preotul la care vrei sa mergi.


adevarat, vointa nu e o conditie suficienta dar e necesara pt a creste spiritual ! cat despre mantuire..din fericire D-zeu e mai bun si ne iarta pt o greseala regretata !
cum spuneam ,mediul in care traim ne ..multiplica pacatele la care am putea fi supusi, incercarile si caznele-s mai mari si a reusi sa iesi sau macar sa incerci sa iesi ..curatzel din ele e un exercitiu care te sporeste spiritual !
imi plac provocarile, asa ca voi ramane pe ..coordonatele actuale !
smile.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 21 May 2007, 12:50 AM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Ioane:

QUOTE
Intr-o lume a vorbelor in care toti vorbesc frumos, il apreciaza chiar si pe Hristos, ba chiar pledeaza pentru acceptarea sau urmarea lui, nu ne ramin decit faptele ca sa deosebim oile de lupii in piei de oaie. Deci cine cere ceva iar faptele lui arata altceva, se contrazice singur ... Iubirea se dovedeste in dragostea, nu atit in desteptaciunea cu care ne inconjoara ceilalti. Cei care ne iubesc stiu vorbi pe limba noastra, ceilalti doar isi recita la nesfirsit pledoaria, din care adesea razbate si cultivarea urii pt. cei ce gindesc sau simt altfel.


In care lume a vorbelor traiesc crestinii, daca nu in duh? Sau tu citesti in sufletul cuiva, mai mult decat le razbate credinta prin vorba?

Multi chiar Il iubesc pe Iisus, nu trebuie sa dovedeasca nimanui nimic, dar daca vii si pui pe masa invatatura, sa fie de la Domnul intelepciunea, nu dupa ureche,si ce auzi la coada la lapte.(Nasoale vremuri, acum stam la farmacii.Nu-i ciudat ca farmaciile atunci erau goale,iar acum afacerea-i prospera? tongue.gif )

QUOTE
nu ne ramin decit faptele ca sa deosebim oile de lupii in piei de oaie.


Care fapte se pot face sa deosebesti lupii in piei de oaie?Tu stii ce inseamna "smintit"?"nebun", "mincinos"? Ti se par cuvinte vrednice de un crestin?Repet n-avem scari gradate ca sa masuram credinta in sufletul nimanui.Ti-am spus c-ai baut apa, dar nu a vietii,ci cealalta, si nici nu inveti din greseli, ci mergi mai departe aratand cu degetul.

Nu-ti poti permite sa spui dupa ureche, chiar ce vrei, ci ceea ce trebuie, adevarul pe care L-a lasat El, sa-l dam mai departe.Dar, hai sa fim spirituali, si inteligenti, daca se poate, sa parem culti, educati.Cultura se invata, educatia e ceva nativ. Invatatura se poate acumula, dar credinta nu se dogandeste prin invatatura, ci printr-un .....duh zdrobit.

QUOTE
Cei care ne iubesc stiu vorbi pe limba noastra, ceilalti doar isi recita la nesfirsit pledoaria, din care adesea razbate si cultivarea urii pt. cei ce gindesc sau simt altfel


Este o singura limba in credinta, a Lui, dar nu se impart margaritarele tuturor, chiar daca, destepti fiind, pricepem cate ceva, sau citind ceva reproducem,nici nu mi se pare inteligenta spirituala, ci esec,maica, plagiatura, copiere, ca la scoala,asta nu-i inteligenta.

Repet,prefer sa fiu inteleapta, decat inteligenta, este o mare diferenta, ca cea de la cer la pamant.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 21 May 2007, 08:33 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (fiatlux)
nu stiu daca pot fi de acord cu .."limba noastra" ! care ar fi aceea? limba ,in fond, exprima gandirea ,ea trebuie sa fie mereu deschisa, curata, adevarata indiferent cui ne-adresam ;o alta gandire,o alta atitudine sau exclusivismul pot determina o reactie de ..ura,cum zici tu ! deci ura poate fi cultivata chiar de noi prin refuzul unui dialog si insistentei in argumentatii obsesive
Limba noastra, adica a fiecaruia dintre noi, nu o limba comuna a mai multor oameni. Ai impresia ca cineva vorbeste pe limba ta daca te intelege si te asculta cu adevarat. La asta m-am referit, poate nu m-am exprimat prea bine... In plus vorbeste pe limba ta si atunci cind intelege ca e momentul sa faca o pauza, unde sa insiste si unde sa renunte. Pt. ca un dialog nu ar exista daca nu ar fi o incercare din ambele parti si de a convinge dar si de a intelege.
QUOTE
de multe ori am constatat ca cei care au ales calea credintei ,printre care ma numar, au tendintza sa impuna anumite conditii interlocutorilor ca si cand ar fi detinatorii adevarului absolut doar pt ca au ales aceasta cale ,ceea ce mi se pare ..necreshtin !
O credinta profunda ne ajuta sa ii vedem pe ceilalti ca frati, chiar daca nu au "clickat". Una superficiala ii judeca si condamna aprioric. Cum Iisus a avut rabdare pina la capat cred ca asa trebuie sa avem si noi. Peck distinge 4 stadii ale credintei, pe Wikipedia sunt prezentate in engleza, in cartea "Drumul catre tine insuti si mai departe" este si traducerea.. Eu de aceea nu prea accept preconditiile, pt. ca fiecare sa se exprime cit mai liber, asa il intelegi si mai bine.
QUOTE (Ioana)
Repet,prefer sa fiu inteleapta, decat inteligenta, este o mare diferenta, ca cea de la cer la pamant.
Inteligenta spirituala este poate chiar intelepciune existentiala. Nu o confund cu intelepciunea de la Dumnezeu, mai mult ma gindesc la cele pe care le gindeste si face omul pt. ca sa ajunga la dobindirea Duhului Sfint.
QUOTE
In care lume a vorbelor traiesc crestinii, daca nu in duh? Sau tu citesti in sufletul cuiva, mai mult decat le razbate credinta prin vorba?....Care fapte se pot face sa deosebesti lupii in piei de oaie?Tu stii ce inseamna "smintit"?"nebun", "mincinos"? Ti se par cuvinte vrednice de un crestin?Repet n-avem scari gradate ca sa masuram credinta in sufletul nimanui.Ti-am spus c-ai baut apa, dar nu a vietii,ci cealalta, si nici nu inveti din greseli, ci mergi mai departe aratand cu degetul.
Exista o carte, Limbajul vorbirii, foarte interesanta, care ne ajuta sa intelegem si miscarile afective de dincolo de cuvintele pronuntate. Iar daca in cuvinte vezi rautate sau desfintarea altora, sau judecati generalizatoare de gen "popimea face aia, ailalta..." incepi sa vezi ca nu sunt doar oi binevoitoare ci si lupi care urmaresc sa te duca pe calea lor. Sau tu crezi ca toti care se declara crestini sunt traitori in adevaratul spirit al evangheliei iubirii? Eu vad ca unii ne invata sa abandonam biserica, sa judecam popii si tu vrei sa ii cred? Sau sa ii ignor? Ce sa fac?
Vad ca ti-a ramas ca o rana nevindecata o anumita disputa in care te declari judecatoare si spui de o alta apa decit apa vietii. De unde stii astea? Parca spuneai ca nu putem sti! Pina una alta, analizeaza cine are mai multe conflicte dintre noi. Eu nu imi amintesc sa fi ramas certat cu cineva...

Vad deci ca intre noi apare o disputa si nu inteleg ce vrei de la mine... Daca vrei sa ma cenzurezi in exercitarea spiritului critic, a discernamintului spiritual, sper sa intelegi ca nu pot accepta asa ceva. Daca vrei altceva, si nu inteleg, spune-mi clar sa vad, daca e o cerere rezonabila, o accept.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 21 May 2007, 01:36 PM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



QUOTE
Ai impresia ca cineva vorbeste pe limba ta daca te intelege si te asculta cu adevarat. La asta m-am referit, poate nu m-am exprimat prea bine...


Ba te-ai exprimat foarte bine, asa e.


QUOTE
Inteligenta spirituala este poate chiar intelepciune existentiala. Nu o confund cu intelepciunea de la Dumnezeu, mai mult ma gindesc la cele pe care le gindeste si face omul pt. ca sa ajunga la dobindirea Duhului Sfint.


Si ce face omul ca sa ajunga la dobandirea Duhului Sfant?

QUOTE
sau judecati generalizatoare de gen "popimea face aia, ailalta..." incepi sa vezi ca nu sunt doar oi binevoitoare ci si lupi care urmaresc sa te duca pe calea lor.


Aici nu e o judecata? Ce trebuie sa faci?Daca ii vezi blana de lup sub cea de oaie, ce faci tu mai departe? Vreau sa aud parerea ta. Strigi "lupul la oi?" E varianta salvatoare?


QUOTE
Exista o carte, Limbajul vorbirii, foarte interesanta, care ne ajuta sa intelegem si miscarile afective de dincolo de cuvintele pronuntate.


Nu exista nici o carte ,in afara de Sfanta Scriptura care sa te duca pe calea cea buna. Multe sunt incercari, daca nu toate, de a explica inexplicabilul. Si fiecare cu inteligenta lui spirituala. tongue.gif

Ce spune Cartea Sfanta ca intelepciunea oamenilor e nebunie inaintea lui Dumnezeu? De unde stii ca sub acele cuvinte frumoase este chiar Duhul Sfant, daca nu in duh traiesti , daca nu simti ca e chiar Cuvantul transpus?Si de ce-ar vrea un crestin ,plin de duhul sfant, sa-si puna sub semnatura intelepciunea, ca sa-l vada si sa-l stie toata lumea.

Ce sublinia Iisus?


QUOTE

Vad deci ca intre noi apare o disputa si nu inteleg ce vrei de la mine... Daca vrei sa ma cenzurezi in exercitarea spiritului critic, a discernamintului spiritual, sper sa intelegi ca nu pot accepta asa ceva. Daca vrei altceva, si nu inteleg, spune-mi clar sa vad, daca e o cerere rezonabila, o accept.



rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Sincera sa fiu, stai un pic rau cu vederea! Nu vreau nimic de la tine, eu imi sustin punctul de vedere, ca si crestin, iar voi m-ati acuzat ca nu sunt ortodoxa, nimic mai mult.

Nu vreau altceva, parca sustineai ca-ti place...provocarea. tongue.gif




--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 21 May 2007, 02:12 PM
Mesaj #97


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



offtopic.gif


LA MULTI ANI !!! Tuturor celor care isi serbeaza astazi ziua onomastica!



ani.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 21 May 2007, 02:41 PM
Mesaj #98


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



La Multi Ani tuturor Constantinilor/Constantelor, Elenelor/Ilenelor!

Ioan a sintetizat foarte bine cuvintele lui Iisus: "Faceti si voi asemenea". Sau "luati aminte la Mine ca sunt bland si smerit cu inima si veti avea odihna sufletelor voastre". Sau cine doreste sa fie cu Mine sa se lepede de sine (adica de eul sau egoist), sa-si ia crucea de fiecare zi si sa-Mi urmeze Mie". Caci unde sunt Eu acolo veti fi si voi. Adica sa aiba rabdarea Sa, intelegerea, iubirea Lui de oameni pana la moarte.



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 21 May 2007, 04:26 PM
Mesaj #99


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (fiatlux @ 21 May 2007, 01:18 AM)

pt o societate care-si zice civilizata,adica cea de azi  ,doua mii de ani mi s-ar parea  suficient ca sa nu mai gasim nimic din ceea ce stramosii executau ! ar fi trebuit sa fie doar lapte si miere ,pace,iubire si ..floricele ! si totusi ce spui de prostitutie si traficul aferent,  pornografie, droguri ,terorism, pedofilie, foamete, razboaie,atentate,crime, sinucideri, xanax etc ? ce spui de poluare ? nu cred c-o ducem prea bine!

Serios?.... Inseamna ca stau de vorba cu cineva care a participat activ la toate evenimentele din ultimii doua mii de ani de existenta a umanitatii, si stie din experienta proprie, ca rezolvarea problemelor cu care se confrunta aceasta, sunt pur si simplu floare la ureche... Iar acum, fiindu-ti cam lehamite sa duci in spinare atatia prosti, te-ai asezat pe o movila de pietre din care mai arunci cand si cand cate una, nu conteaza spre cine, bineinteles, numai cu scopul de a-l atentiona: "Ba, cand ai de gand sa rezolvi problema prostitutiei si a traficului de carne vie?", la altul: "Ce faci mai, chiar este asa de greu sa transformi banda aia de traficanti de droguri intr-o ceata de ingerasi, care sa zboare din floare in floare sa stranga miere, iar fabrica lor de narcotice in laptarie? Haideti mai repede ca nu am ce manca la micul dejun... sa va fie rusine, eu care am facut atatea pentru voi..." dry.gif
M-ai inteles ce am vrut sa-ti spun?

QUOTE
nu cred c-o ducem prea bine!

Daca asa zici, ce spui, pot conta pe tine sa aduci solutii pentru rezolvarea problemelor enumerate?

QUOTE
imi plac provocarile, asa ca voi ramane pe ..coordonatele actuale !

Sa stii ca nu am de gand, Doamne fereste, sa-ti provoc vreo intoxicatie cu adrenalina, cum nici mie nu-mi doresc... Nu am cautat sa te provoc, ci am vrut sa raspund unui mesaj care din punctul meu de vedere era lipsit de echilibru. Nu cred ca este corect sa confundam problemele personale cu problemele omenirii asa incat sa o tragem pe aceasta din urma la raspundere. Eu zic ca daca fiecare isi rezolva problemutele lui personale si mai sprijina si pe altul daca poate, iata ca "omenirea" a mai rezolvat o parte din problemele ei. Ce parere ai de modul asta de a privi lucrurile?

Acest topic a fost editat de Merlina: 21 May 2007, 05:32 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 21 May 2007, 05:44 PM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Cam asta era si sensul mesajelor mele: exista numai rezolvari individuale. Sa incercam sa oferim ceva omenirii. O rugaciune, o fapta buna, etc. Si eu am trecut ani de zile prin faza in care eram etrna bosumflata si pretindeam mereu de la altii. Dar mi-am dat seama ca nu gandeam normal. Toti contribuim la "sistemul ticalosit" in care traim. D-zeu ne-a facut intr-o lume perfecta, noi toti si fiecare in parte facem iad pe pamant.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 21 May 2007, 05:56 PM
Mesaj #101


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



Inteligentã spiritualã??!!
Mi se pare mie ori cele douã cuvinte nu se potrivesc unul lângã celãlalt?

Inteligenta este umanã...
Spiritul revarsã întelepciune care este de origine divinã. Spiritul e Întelepciune.

Inteligenta derivã din educatie...
Întelepciunea vine prin trãire spiritualã.

Inteligenta umanã este nebunie în fata lui Dumnezeu...
Întelepciunea vine (chiar) de la Dumnezeu, este chiar El.

Inteligenta este fireascã...
Întelepciunea este duhovniceascã (si... comentariile în aceastã directie pot continua la nesfârsit!).


QUOTE (fiatlux)
oare sustinerea livresca a credintei se poate suprapune cu chiar ..credintza ?

Nu se suprapune dar este parte a ei.

QUOTE (IoanV)
Iubirea se dovedeste in dragostea, nu atit in desteptaciunea cu care ne inconjoara ceilalti.

Si... atât în realitate cât mai ales, aici, în lumea virtualã, care este semnul cã iubesti aproapele?
Nu crezi cã dacã iubesti pe cineva asa cum sustii, îi arãti dragoste prin prezentarea adevãrului?
Dacã mã iubesti nu mã minti. Simplu!
QUOTE
Cei care ne iubesc stiu vorbi pe limba noastra

Tu ai un copil îndãrãtnic cãruia îi dai toatã dragostea ta iar el de fiecare datã o respinge, nu vede cã este dragoste si... cum rãmâne cu "vorbitul pe limba lui"? Dacã l-ai minti, poate ai avea sanse de a-l atrage?! Dragostea, la unii, chiar dacã e datã si nu este primitã, e de fapt lipsã de dragoste în ochii lor! Asadar, înainte de orice sã ne întrebãm pe noi însine: suntem gata, avem inima suficient deschisã pentru a întelege si receptiona dragostea îndreptatã spre noi? Dacã no o vedem (simtim) ca si cum nu ar exista! Sunt unii (aici, în lumea virtualã si nu numai!) care vorbesc civilizat, adesea chiar "mieros" si nu simt niciun fel de dragoste iesind din spusele lor, altii "dau si cu biciul" si totusi simti anumitã dragoste în modul lor de a se manifesta. Dragostea (Adevãrul) se simte fãrã încercãri de impunere a ei. Dragostea nu o descrii cu dictionarul în brate, dacã existã o simti, dacã nu existã n-ai de unde s-o simti dar... repet: depinde în mare mãsurã de puterea fiecãruia de a o receptiona...

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 21 May 2007, 05:58 PM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 21 May 2007, 06:06 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Amin! biggrin.gif

Asa zic si eu, ca nu este si nu poti dezvolta o inteligenta spirituala, ca nu-i de la Domnul, e de la tine, si prin puterile tale.Intelepciunea, care este atotcuprinzatoare, include si inteligenta.

Emile, thumb_yello.gif



--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 21 May 2007, 06:11 PM
Mesaj #103


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



Exact! Inteligenta este parte a Întelepciunii.


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 21 May 2007, 06:32 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Ioana)
Aici nu e o judecata? Ce trebuie sa faci?Daca ii vezi blana de lup sub cea de oaie, ce faci tu mai departe? Vreau sa aud parerea ta. Strigi "lupul la oi?" E varianta salvatoare?
Eu am facut deja ce cred ca este bine. Cunosc multi preoti deosebiti, dar si preoti normali, insa iubitori de Dumnezeu, din miinile lor priesc sfinta jertfa a impatasaniei... Multi dintre Sfinti au fost preoti. Cum sa accept ca sa vina cineva si sa ii judece la gramada, sa ma indeparteze de tainele bisericii din cauza ca preotii nu salveaza oamenii in masa? Am sustinut ca in primul rind e o gresala sa generalizezi, dar degeaba. Am adus citate din sfinti care arata rolul important al bisericii, insa cred ca si asta s-a uitat... Nu am srigat chiar ”lupul la oi” dar am fost pe aproape, insa nu inainte de a incerca sa arat ca judecata e nedreapta. Ai auzit acum parerea mea, ai vazut-o la lucru pe forum, si totusi cei pe care i-am contrazis nu au afirmat ca s-au suparat pe mine.
QUOTE
Nu exista nici o carte ,in afara de Sfanta Scriptura care sa te duca pe calea cea buna. Multe sunt incercari, daca nu toate, de a explica inexplicabilul.
Deci tot ce au scris sfintii pentru a ne ajuta sa intelegem si sa ne apropiem de adevar este gratuit? Probabil ca de aceea ai fost acuzata ca nu esti ortodoxa (eu nu am facut-o, mai astept sa inteleg cum privesti lucrurile). Un ortodox nu interpreteaza biblia chia de capul lui, mai intii incearca sa cunoasca parerea sfintilor, studiaza mult, nu se opreste la prima interpretare care ii trece prin cap... Asta imi si place la Clopotel, nu prea vorbeste de la el, dar aduce opinii ale unora chiar ai intelepti decit noi.
As vrea sa am taria sa spun ca unde sunt eu e si biserica, ca pacea e cu mine, ca nu conteaza credinta, dar nu e asa. Unde e biserica acolo trebuie sa merg si eu. Sunt inca dependent de ea, fara impartasanie si fara sfintii ei ma simt pierdut. Ma intilnesc cu Adevarul, dar ma si pierd de El, insa la biserica Il regasesc...
QUOTE
De unde stii ca sub acele cuvinte frumoase este chiar Duhul Sfant, daca nu in duh traiesti , daca nu simti ca e chiar Cuvantul transpus?Si de ce-ar vrea un crestin ,plin de duhul sfant, sa-si puna sub semnatura intelepciunea, ca sa-l vada si sa-l stie toata lumea.
Cine studiaza sfintii ajunde sa recunoasca in timp ce e de la Duhul Sfint si ce nu este., eu celputin asa cred, si asa am invatat. Ai mai gasit Cuvintul transpus in cuvintele cuiva? Tu cum il recunosti? Daca la semnatura mea te referi... pot sa explic de ce am ales-o. Nu ca sa ma grozavesc cu intelepciunea ci spre aducere aminte, mie in primul rind, dar si altora ca iubirea nu este egal degagogia iubirii. Judecam pe altii dar nu facem minimul efort de a-i intelege, insa ne socotim crestini. E in semnatura si ceva ce ma reprezinta, valoarea prioritara aleasa, iubirea, dar si cum cred ca se ajunge la ea... De aici pina la a ma suspecta ca ma dau mare e cale lunga...
QUOTE
Sincera sa fiu, stai un pic rau cu vederea! Nu vreau nimic de la tine, eu imi sustin punctul de vedere, ca si crestin, iar voi m-ati acuzat ca nu sunt ortodoxa, nimic mai mult.
Nu cred Ioana, este ceva ce nu iti place la mine, vezi aluzia cu semnatura, cu bautul apei (expresie care ma deranjeaza nitel tocmai prin simplitatea gindirii adoptate ...).

Da, imi place provocarea, de aceea iti cer sa fii sincera. Poate intuiesti ceva ce ar putea fi cu adevarat o problema la mine. De aceea sunt si curios ce nu iti place. Nu exclud insa fenomenul oglinda, sa se reflecte in mine ceva ce nu iti place la tine.
Insa mai intii caut bine sa vad daca nu cumva problema e cu adevarat la mine...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 21 May 2007, 06:48 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Draga Merlina, sa-nteleg ca trebuie sa ne punem ochelari de cal si sa nu vedem adevarul care ne inconjoara !? tu incercai sa ma convingi ca " vremurile noastre nu par chiar atat de rele comparativ cu altele" si eu am adus in discutie cateva din bubele societatii actuale ! nu mi se par cu nimic mai insignifiante ! si le consider cu atit ma grave cu cat pe partea cuceririlor tehnice,culturale ,etc , stam infinit mai bine ! ne-am desteptat dar nu ne-am ..intzeleptzit ,ca sa zic asa !

QUOTE
Daca asa zici, ce spui, pot conta pe tine sa aduci solutii pentru rezolvarea problemelor enumerate?


fiecare e dator sa o faca! si cum probleme personale nu prea am, incerc sa fac oamenii cu care vin in contact prin natura meseriei ,sa se simta ..oameni !
in alta ordine de idei,pragul tolerantei mele la ..gadilatul suprarenalei este ridicat !


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman