HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Inteligenta Spirituala, cum stam cu ea?
IoanV
mesaj 16 Apr 2007, 03:50 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@ edinide

Ce a gasit Iisus la sutasul roman? O credinta mare, desi nu era iudeu. Asa sunt si altii, se apropie de adevar, prin credinta si dragostea pentru el.
Un exemplu concret, pe topicul Cum stati cu controlul ki-ului, din sectiunea Dincolo de ratiune, am dat un interviu din Kioki Tohei. Imi place cum vorbeste omul acesta si invat multe de la el. Nu e crestin dar are o mare credinta dovedita si in fapte.

Putem invata de la altii, sau sa ii cunoastem, si asta ne ajuta sa traim dimensiunea umana mai plenar dar si sa interactionam mai eficient. Iar a identifica ce e adresat noua din dragoste si ce e din dorinta de a ne lega e relativ simplu, cum spunea si Ovidiu.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 Apr 2007, 04:19 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



IoanV

QUOTE
Ce a gasit Iisus la sutasul roman? O credinta mare, desi nu era iudeu

Tu transpui relatia Om-Isus in relatia Om-Goldman... Sau ai gasit semne de Crestinism la Goldman? Cred ca imi scapa ceva din aceasta logica.

QUOTE
Asa sunt si altii, se apropie de adevar, prin credinta si dragostea pentru el.

Eu sunt Adevarul... spune Isus... Avem nevoie de adevarul lui Goldman? Nu cred ca poate el intui Adevarul de unul singur...

QUOTE
Nu e crestin dar are o mare credinta dovedita si in fapte.

Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine... Oameni buni au fost din toate timpurile, dar bunatatea omului nu este un inlocuitor pentru Mintuitorul...

QUOTE
Putem invata de la altii, sau sa ii cunoastem, si asta ne ajuta sa traim dimensiunea umana

Oamenii au invatat de la Indra, a fost suficient? Au invatat de la Osiris, a fost suficient? Au invatat de la Moise, a fost suficient? Au invatat de la Ioan, a fost suficient?

Vrei sa-ti cunosti Aproapele? Iubeste-l ca pe Sine... si vezi la ce Cunoastere ajungi... De ce sa te apleci asupra insuficientei? Daca esti linga izvor, de ce sa bei din sticla? Spui, vreau sa gust sticla... Asta este dorinta Adamica...

Cind Spiritualitatea devine cuantifica, masurata si evaluata, nu mai este Spiritualitate. Un D-zeu cuprins in masuratori, nu mai este D-zeu. Un Absolut redus la scara umana, nu mai este Absolut.

Acest topic a fost editat de edinide: 16 Apr 2007, 04:21 PM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Apr 2007, 04:37 PM
Mesaj #38


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
Precizez de la inceput ca nu-l cunosc si nu stiu cine este acest Goleman, pe care il citeaza Ioan... Nu asta e problema... Am o nelamurire insa, si poate mi-o lamuresti tu:
Ai facut urmatoarele afirmatii:
QUOTE
Ai impresia ca Goldman vorbeste in numele Lui?! El vorbeste in numele numelui lui... Deci, citatul de mai sus nu se aplica de fel lui Goldman pentu ca nu lucreaza in Numele Lui... din pacate, nu se aplica...

si alta:
QUOTE
QUOTE
Asa sunt si altii, se apropie de adevar, prin credinta si dragostea pentru el.

Eu sunt Adevarul... spune Isus... Avem nevoie de adevarul lui Goldman? Nu cred ca poate el intui Adevarul de unul singur...

Te intreb: Acest Goleman nu scrie ca si tine? Nu doreste ca sa-i fie citite cuvintele asa cum si tu doresti sa ti se citeasca cuvintele aici? Daca tu sustii ca Goleman, daca am inteles bine asa il cheama nu cum il botezi tu, nu vorbeste in numele lui Iisus, atunci cu siguranta ca nici tu nu vorbesti... Tu spui ca noi nu avem nevoie de adevarul lui Goleman, dar avem nevoie de adevarul lui Edinide? Tu zici ca el nu poate intui adevarul de unul singur, dar asta inseamna ca nici tu nu poti...
Prin urmare, ce propui: ca nici Goleman si nici Edinide nu ar trebui cititi?! Daca asa stau lucrurile, atunci tu de ce scrii aici, chiar impotriva propriului tau principiu? Eu asa inteleg demersul tau aici, ca despre Iisus nu mai are nimeni nimic de spus, ca doar este scris totul in Biblie...




--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Apr 2007, 04:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 16 Apr 2007, 07:54 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Tu transpui relatia Om-Isus in relatia Om-Goldman... Sau ai gasit semne de Crestinism la Goldman? Cred ca imi scapa ceva din aceasta logica.
Ti-am mai spus ca nu stiu la care Goldman te referi. Eu am spus ca Goleman are contributii importante la schimbarea perspectivei din care e privit omul. De la el nu mai poti ignora latura afectiva din spatele discursului rational. Asta imi este de folos si cind discut cu tine de ex..
Am inteles si eu acum de ce iti era frica. Pai unde am spus eu sa inlocuiesti relatia Om-Iisus cu cea Om-Om? Da, peste tot unde e adevar si iubire vad semne de crestinism. Asta e defectul meu. Cred ca daca nu intotdeauna direct, cel putin indirect Adevarul si Binele si Iubirea a influentat si alti oameni. Iti mai dau un exemplu, cartea Terapeutica bolilor spirituale mi-a relavat lucruri pe care eu nu le intelesesem chiar daca citisem Biblia. Duhul Sfint, Dumnezeu nu ne invata intotdeauna direct, cred ca ii place sa invatam unii de la altii. Nu spun sa renuntam la crestinism de dragul cartilor, doamne fereste, ci dimpotriva sa ne folosim de carti ca sa fim mai buni crestini. Sa avem mai multa incredere si dragoste fata de alti oameni.
Este si asta o chestie de simtire. Daca simti adevarul si iubirea in carti, cum sa o refuzi? Dimpotriva iti este drag omul care iti spune si tie ce i-a aratat lui Dumnezeu. Daca il simti in Biserica, cum sa renunti la ea.
Asta incerci si tu sa faci. Clopotel are perfecta dreptate. Doar ca vrei sa elimini, ignori, ce au spus altii, ca si cum toti ar fi rau intentionati. Eu intrezaresc in asta insa ceva nu tocmai curat. Acea dorinta de a izola omul cu cuvinte mestesugite ca sa il aduci in starea ta si la credinta ta, de parca ar fi singura buna.
Multi vor spune Doamne, Doamne! Dar la judecata se va vedea cine a stat cu fata la semeni, a incercat sa ii inteleaga si sa ii ajute efectiv si cine doar proclama invaturi si relatii, insa cind e sa faca dovada...

Eu vad in efortul deosebit al unor oameni pentru a afla adevarul despre oameni si relatiile dintre ei un pic din jertfa pe care ne-o cere Iisus. Pt. ca nu e usor sa intelegi aceste lucruri, trebuie sa fii deschis si cu dragoste de om si adevar, cu dorinta sincera de a-l ajuta.
QUOTE
Au invatat de la Moise, a fost suficient? Au invatat de la Ioan, a fost suficient?
Am zis eu ca e suficient? Doar ca De nu era Moise, Ioan, nu utea sa vina nici Iisus. Asa e si in cazul meu, cu cit ma apropii mai mult si mai cu drag de oameni, cu atit sunt mai aproape de Iisus. Stiu ca cine "nu stringe cu Mine risipeste", dar eu nu il pot iub pe altul daca nu il inteleg si nu ma inteleg pe mine. Asa cum in stiinta in timp si prin studiu se limpezeste cunoasterea, asa e si cu cunoasterea si iubirea pentru oameni, se limpezeste in timp si cu efort.

Iar ca un exemplu te invit la urmatoarea autoreflexie:Esti tu cu adevarat total dezinteresat in efortul tau "de a trezi pe altii la adevar"? Eu aproape ca am un raspuns, insa nu e inca momentul sa spun care cred eu ca sunt motivele tale reale si unde m-am mai intilnit cu ele.
QUOTE
Cind Spiritualitatea devine cuantifica, masurata si evaluata, nu mai este Spiritualitate. Un D-zeu cuprins in masuratori, nu mai este D-zeu. Un Absolut redus la scara umana, nu mai este Absolut.
Iar intelegerea e pe dos. Cine a spus sa il masori pe Dumnezeu? Insa poti analiza cum te raportezi la El? Crezi cu adevarat in ce spune. Este El un Dumnezeu adevarat sau doar un mijloc prin care eu vreau sa ma ridic la aceasta demnitate. Este pentru mine unica solutie, singura ratiune de a fi sau doar un instrument prin care eu vreau sa preiau controlul altora? Daca apar astfel de indicatori, care sa arate unde ne situam fata de el si fata de semeni, eu ii primesc cu bratele deschise. Nu de alta, dar prea multi vin cu invataturi care de care mai valoroase, dar care de cele mai multe ori nu ascund decit dorinta celor ce "ne invata" de a se folosi de noi, de a-si ridica statui din trupurile si sufletele noastre. Ei in virf, sau in fruntea multimii, mergind spre Dumnezeu cu afirmatia: "Iata Doamne citi am facut eu sa creada in tine! Pune-ma in dreapta ta ca vrednic sunt!". Inca odata, nu Absolutul e redus ci omul e analizat, in primul rind in ce masura e capabil de iubire si apropiere reala de ceilalti. Ca de aici se vede si cine implineste porunca ...

Acest topic a fost editat de IoanV: 16 Apr 2007, 08:01 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Apr 2007, 01:14 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
De la el nu mai poti ignora latura afectiva din spatele discursului rational.

Este o latura banuita, sau explicit efirmata?

Imi amintesti de Pavel ajuns la Atena, o capitala a discursului... 18. Unii din filozofii epicurieni si stoici au intrat in vorba cu el. Crezi ca aceia erau mai putin interesanti decit acestia? Este un Interes Rational care in cele din urma este Interes Lumesc care-l tine pe om departe de D-zeu, indiferent de cit de filozofic devine: 19. Caci intelepciunea lumii acesteia este o nebunie inaintea lui Dumnezeu. Daca mergi pe cale omului, indiferent cit de sofisticata este, nu este Calea. Este interesanta, te prinde, te uimeste, dar nu este Calea...

QUOTE
Da, peste tot unde e adevar si iubire vad semne de crestinism.

Iar ajungem la definitii: Eu sunt Adevarul Daca omul merge catre acest Adevar, atunci cauta Adevarul. Daca nu cauta in Numele Lui, poate gasi adevaruri dar nu Adevarul. Probabil ca si in aceasta carte sunt adevaruri...

Iubire a fost intotdeauna intre oameni, dar acesta nu inseamana ca au aflat Calea, ceea ce Isus spune: 47. Si daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobisnuit faceti? Calea este o Iubire care nu este din aceasta Lume, deoarece ce este din Lume, nu este inspre D-zeu. Mai mult de atit, Iubirea Lumeasca este saminta din care se naste Ura Lumeasca.

Prin urmare, Iubirea rupta de D-zeu nu este Crestinism... Tu ai ginduri frumoase dar asta nu inseamna ca sunt si drepte in ultima instanta.

QUOTE
Acea dorinta de a izola omul cu cuvinte mestesugite ca sa il aduci in starea ta si la credinta ta

Nu eram constient de aceasta latura "mestesugita" a discursului meu... Daca exista, fie este nativa, fie este din puterea credintei, pentru ca nu este urmarita, nici constientizata. Iar credinta mea e simpla: ce-ti spune Biserica-Institutie este bine dar nu este suficient pentru Implinirea Legii, de aceea nu se pune problema a renunta la ce deja ai, ci de a merge un pas mai departe. Nu doresc ca nimeni sa renunte la ce are, ci sa capete mai mult...

Hmmm... cuvinte mestesugite zici...

QUOTE
Dar la judecata se va vedea cine a stat cu fata la semeni, a incercat sa ii inteleaga si sa ii ajute efectiv si cine doar proclama invaturi si relatii, insa cind e sa faca dovada...

Stiu ca vorbesti de la tine spre exterior, dar la o privire mai atenta, vei vedea ca ce spui se aplica Institutiei in numele careia vorbesti: proclamari verbale care nu se concretizeaza in nimic intr-o viata intreaga; omul de rind stagnind zi de zi, an de an, viata de viata; preoti care propovaduiesc infrinarea trupeasca in timp ce au treisprezece copii acasa; propovaduiesc lepadarea de lume in timp ce parasesc casa parohiala ca sa-si construiasca propriul palat; cumpara slujbe prin coruptie si mituire; etc.etc.etc. Astea nu le poti contesta....

QUOTE
Eu vad in efortul deosebit al unor oameni pentru a afla adevarul despre oameni si relatiile dintre ei un pic din jertfa pe care ne-o cere Iisus.

Adevarul despre om este in Sinele Omului si nu in cercetarile exterioare oricit de stiintifice. Nu poti prin MIjloace Lumesti sa parametrizezi Omul Spiritual, motiv pentru care m-am indoit de aceasta analiza in prima instanta.

Pe de alta parte, relatiile dintre oameni, ca Fiinte Sociale, vor fi in vesnica studiere si descoperire pentru ca nu exista un sfirsit. Cu toate acestea, studiiile de ace gen nu vor apropia omul de D-zeu nici cu un mm. pentru ca studiile sunt catre Lume. Alt motiv sa ma indoiesc de aceasta tematica.

QUOTE
Pt. ca nu e usor sa intelegi aceste lucruri, trebuie sa fii deschis si cu dragoste de om si adevar, cu dorinta sincera de a-l ajuta.

Pentru medicamente exista cobai pentru testare... in final, omul beneficiaza, zic ei... Din cite stiu, nu exista nici o companie farmaceutica caritabila... dorinta de a ajuta este setea de arginti... Daca ei scot bani din a te insanatosi pe Cale Chimica, te vor insanatosi. Daca ei ar scote bani din a te imbolnavi, te vor imbolnavi... La fel si cu studiile psihologice, numai ca nu se pot folosi cobai-cobai, ci sunt necesari cobai-umani.

QUOTE
Asa e si in cazul meu, cu cit ma apropii mai mult si mai cu drag de oameni, cu atit sunt mai aproape de Iisus. Stiu ca cine "nu stringe cu Mine risipeste", dar eu nu il pot iubi pe altul daca nu il inteleg si nu ma inteleg pe mine.

De aceea exista Iubirea D-zeiasca prin care Aproapele poate fi iubit asa cum e, fara a-l intelege. De fapt, daca afli Iubirea D-zeiasca, cunosti aproapele ca pe Sine... Eu cred ca nu Cunoasterea Lumeasca apropie in final, ci Cunoasterea Spirituala, care poate trece peste orice necunoscuta lumeasca.

Tu nu poti ajunge la a-i intelege pe toti semenii tai. Dar poti ajunge la a-i iubi pe toti. De aceea m-am indoit de aceasta tematica in prima instanta...

QUOTE
Asa cum in stiinta in timp si prin studiu se limpezeste cunoasterea, asa e si cu cunoasterea si iubirea pentru oameni, se limpezeste in timp si cu efort.

Se limpezeste cautindu-l pe D-zeu. Cu cit ai Inima mai deschisa spre D-zeu, cu atit D-zeu iti imbogateste Inima mai mult, ajungind astfel la Iubirea Aproapelui de care Isus ne invata. Nu incepi prin a-ti intelege Aproapele ciprin a-L primi pe D-zeu, de unde rezulta in final si intelegerea Aproapelui. Mergi spre Vest dar ajungi in Est... Privesti in Sus si ajungi sa vezi in Jos... Privesti inlauntru si ajungi sa cunosti in afara...

QUOTE
Iar ca un exemplu te invit la urmatoarea autoreflexie: Esti tu cu adevarat total dezinteresat in efortul tau "de a trezi pe altii la adevar"?

Multumesc de invitatie, dar este deja in desfasurare... Vezi mai sus, Aproapele il cunosti prin Sine...

QUOTE
Daca apar astfel de indicatori, care sa arate unde ne situam fata de el si fata de semeni, eu ii primesc cu bratele deschise. Nu de alta, dar prea multi vin cu invataturi care de care mai valoroase, dar care de cele mai multe ori nu ascund decit dorinta celor ce "ne invata" de a se folosi de noi,

Cred cu tarie ca "indicator" nu se potriveste cu "D-zeu", conform primului meu raspuns aici. Si tu crezi ca acesti "indicatori" te vor salva de sacali... Citeam zilele aceste pe Yahoo, "pastori" americani inculpati pentru delapidare si pentru homosexualitate si alte cele. Cunosc Preot Ortodox care-si face ginerele "preot" dupa trei luni de "studiu" etc. Crezi ca indicatorii acestia vor elimina acesti Exploatatori Spirituali?! Eu tare ma indoiesc...

QUOTE
Un D-zeu cuprins in masuratori, nu mai este D-zeu.
QUOTE
Inca odata, nu Absolutul e redus ci omul e analizat, in primul rind in ce masura e capabil de iubire si apropiere reala de ceilalti.

Mi-e greu sa pun in cuvinte cu toata "mestusigirea" mea, in primul rind pentru ca e un sentiment greu de verbalizat, in al doilea rind pentru ca este vorba de tine, dar tare suna a s...nism. Iubirea in Sine este D-zeu, iar a masura capacitatea omului de Iubire este capacitatea omului de D-zeire, deci tot la D-zeu se ajunge, adica la masurarea lui D-zeu... chiar daca se face prin noi... De aceea nu mi-a palcut acest subiect din capul locului. Seamana cu discutia despre Da Vinci.

QUOTE
de a-si ridica statui din trupurile si sufletele noastre. Ei in virf, sau in fruntea multimii, mergind spre Dumnezeu cu afirmatia: "Iata Doamne citi am facut eu sa creada in tine! Pune-ma in dreapta ta ca vrednic sunt!".

Desi nu-ti dai seama, spusele tale descriu bine Biserica-Institutie. Un prea-sfint spune unui nou-hirotonit ca "este responsabil pentru sufletele credinciosilor", erijat astfel in exact ceea ce spui tu mai sus. Aceasta erijare nu este Evanghelica, nu vine de la Isus, ci vine de la Institutie exact cum descrii tu. Toma nu a crezut iar concluzia lui Isus este "Fericit cel care nu a vazut dar a crezut". Toma nu este pus deasupra Credinciosului ci Credinciosul este pus in directa legatura ca D-zeu. Relatia nu este Om->Toma->Fiul ci este Om-Fiul->D-zeu.

Intre Om si Isus nu se gaseste nici un intermediar. Petru paste oitele dar nu ca intermediar ci ca exemplu. Iar cine a adus un singur Suflet catre D-zeu, le-a adus pe toate... Vezi dar, clasamentul exista numai in Biserica-Institutie...


Acest topic a fost editat de edinide: 18 Apr 2007, 01:20 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Apr 2007, 01:38 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Clopotel,

Tu nu vorbesti din Dragoste... iar daca eu sunt motivul, ma faci sa ma simt vinovat.

QUOTE
Acest Goleman nu scrie ca si tine? Nu doreste ca sa-i fie citite cuvintele asa cum si tu doresti sa ti se citeasca cuvintele aici?

Dar ca... tine? De ce crezi ca esti exceptie?

Si mai este un motiv... eu vin din Ortodoxie... el nu vine din "parametri spirituali", insemnind ca eu am un motiv sa-mi fac opinia cunoscuta, el nu are decit motive personale. El vorbeste de ceva exterior lui, noi masuratori, eu vorbesc din interior. Eu vorbesc de ceva ce ma priveste, el nu. etc.

QUOTE
Tu spui ca noi nu avem nevoie de adevarul lui Goleman, dar avem nevoie de adevarul lui Edinide?

El nu vorbeste despre Isus... despre Isus tot omul are dreptul sa vorbeasca, chiar mai mult, ar avea datoria sa vorbeasca, pentru ca El a murit pe Cruce pentru toti. Tu nu intelegi inca aceasta pentru ca nu vorbesti din Inima... ci din cartile tale... nu din Suflet... ci din Ratiune...

Deci nu confunda subiectul "Isus" cu subiectul "parametri spiritului uman". Deci, avem noi nevoie de adevarurile lui G?

QUOTE
Tu zici ca el nu poate intui adevarul de unul singur, dar asta inseamna ca nici tu nu poti...

Vezi mai sus, despre subiectul abordat... Apoi, eu nu vorbesc fara rugaciune si rupt de mine inusumi... eu ma rog sa pot vedea Calea, ca s-O urmez, si cind o zaresc, iti spun si tie... Deci, nu poti compara cu G...

QUOTE
Eu asa inteleg demersul tau aici, ca despre Iisus nu mai are nimeni nimic de spus, ca doar este scris totul in Biblie...

Priveste-ti in Inima...

In Evanghelie nu este descrisa Calea Practica de urmare a Lui, dar o idee ne este totusi data: Cine cauta, gaseste! Cui cere, i se da... Deci, Totul nu este scris in Evanghelie, necesarul este...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Apr 2007, 12:44 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



edinide,
A nu accepta decit Biblia ca sursa de invatura este echivalent cu Sola Scriptura. Duhul Sfint lucreaza in lume, iar invatatura crestina este cunoscuta bine in occident de multa vreme.... Deci nu este de mirare ca Adevarul s-a raspindit in lume incit a lamurit si lucrurile mici. In toate cartile studiate sau mentionate, o morala inalta este o conditie a intelepciunii, inteligentei spirituale. Iar a intelege pe altii face parte din "negotul cu talantul" pentru a spori cistigul.
In ultima instanta eu vorbesc de cautarea duhului in lume si descoperirea bisericii. Cu certitudinea prezentei si a ajutorului divin, asemeni cu fiul care a spus ca nu va munci via tatalui, dar se duce si o face, plecam si noi prin lume sa descoperim oamenii si sa ii ajutam dupa nevoie. Asa am ajuns la lucrarile sfintilor, care imi lamuresc multe lucruiri si totusi gasesc multe de invatat si in alta parte.
Reductionismul tau imi apare de 2 ori desconsiderare. 1- ca Duhul nu ar mai lucra in oameni, ca ei nu pot produce nimic bun, tot ce e bune e doar in Biblie. 2- ca nu ne poate arata ce avem de facut sau cum sa decelam lucrarile Lui de cele ale altor duhuri... Asta ca sa nu mai vorbesc de iubirea frateasca in care se primeste invatura.
QUOTE
Adevarul despre om este in Sinele Omului si nu in cercetarile exterioare oricit de stiintifice. Nu poti prin MIjloace Lumesti sa parametrizezi Omul Spiritual
Astea sunt idei atit de spirituale, ca nu mai au legatura cu realitatea... Iisus care ne spune clar cum sunt alesi cei de-a dreapta si cei de-a stinga, iar daca eu ma inspir de la El si stabilesc o modalitate de evaluare a implinirii (ca instrument de autoevaluare) chiar dupa vorbele Sale, fac prostii? Sau daca altii au facut deja asta si eu ii cred, la fel e gresit?
Teoria ca teoria, practica ne omoara.
Asa vin si pocaitii si iti cinta cite in luna si in stele despre Iubirea lui Iisus, samd, dar nu recunosc importanta si nevoia autoevaluarii faptelor. Nici tu nu esti departe ... Tot intr-o extrema care neaga pe ceilalti si contributiile lor.
QUOTE
Mi-e greu sa pun in cuvinte cu toata "mestusigirea" mea, in primul rind pentru ca e un sentiment greu de verbalizat, in al doilea rind pentru ca este vorba de tine, dar tare suna a s...nism. Iubirea in Sine este D-zeu, iar a masura capacitatea omului de Iubire este capacitatea omului de D-zeire, deci tot la D-zeu se ajunge, adica la masurarea lui D-zeu... chiar daca se face prin noi... De aceea nu mi-a palcut acest subiect din capul locului. Seamana cu discutia despre Da Vinci.
Nu cred ca a regasi biserica este snobism. Mai rau mi se pare a ignora lucrarea Duhului. Mestesugirea de care vorbeam nu e neaparat cautata, dar prea se invirte in jurul unor sloganuri si teme fixe, cum ar fi luati Jugul lui Hristos. Suna frumos, dar trebuie mers mai departe, trecut dincolo de cuvinte si cu Iisus in suflet pasit in lume. Aici te intilnesti cu tot felulul de influente, porniri etc. ce trebuie identificate, intelese, prelucrate, etc...
Nu am sustinut si nu sustin desacralizarea ci recuperarea si invatarea a tot ce El a pus bun in lume, prin oameni. Asa rescoperim oamenii si dragostea noastra pentru ei, descoperim Biserica. In neinelegerea, neacceptarea reala a celorlalti, a ceea ce e bun in ei, indiferent de unde par a veni(!), poate sta chiar piedica ce ascunde adevarata biserica unor oameni. Aceasta limitare, asematoare cu cea practicata initial de apostoli fata de neamuri, nu este crestineasca. Ca nu mai priveste spre om ci spre doctrina lui. Ori si preotii care mai tin conferinte spun ca dogmatici in sens rau sunt cei care pun invatura mai presus de om, si in numele ei condamna oameni fara sa ii inteleaga.
QUOTE
Se limpezeste cautindu-l pe D-zeu. Cu cit ai Inima mai deschisa spre D-zeu, cu atit D-zeu iti imbogateste Inima mai mult, ajungind astfel la Iubirea Aproapelui de care Isus ne invata. Nu incepi prin a-ti intelege Aproapele ciprin a-L primi pe D-zeu, de unde rezulta in final si intelegerea Aproapelui.
Crezi ca e chiar asa simplu? Eu zic ca merg mina in mina, ba chiar e imposibil sa te apropii de Dumnezeu daca inima nu e permisiva pt. oameni. In masura in care ii tolerezi pe ei, asa cum sunt, il primesti pe Dumnezeu. Daca tu spui ca nu ai nimic de invatat de la nimeni, eu ce sa zic? In ceea ce ma priveste incerc si gasesc la fiecare om si parti bune pe care le respect si astfel invat si de la ei sa fiu si eu mai bun.
QUOTE
Cu toate acestea, studiiile de ace gen nu vor apropia omul de D-zeu nici cu un mm. pentru ca studiile sunt catre Lume.
Aici ma indoiesc. E opinia ta, si nu sunt de acord. Si in psihologie si in stiintele sociale, e un progres spre Adevar. Dar nu se vede prea usor...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 18 Apr 2007, 01:15 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Dar cu ideea ca un crestin ar trebui sa fie intelept, nu neaparat inteligent, esti de acord?

Cunosterea lui spirituala incotro ar trebui sa se indrepte?

Nu sinele ar trebui cercetat?

Nu limitarile exploatate?

Ce e inteligenta ?Spirituala sau nu ?Nu un dar cu care te nasti sau nu ? El se poate imbunatati , desigur, dar trebuie sa ai o fundatie, poti fi geniu, sau doar destept. Si revin, este inteligenta spirituala un atu pentru credincios? Daca da, de unde este ea izvorata? Din sine ? Cat iti poti dezvolta singur sinele ? Cat te duce capul, in termeni populari. Cat ai citi, si cat ai cunoaste, nu ajungi sa spui "destul", mereu mai inveti cate ceva.

Revin, ce e intelepciunea? Nu e atotcuprinzatoare ? Nu vine de sus, pic cu pic, pana la desavarsire? Completa ? Nu ar trebui crestinul sa tinda la intelepciune? Sau gresesc?



--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Apr 2007, 04:16 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Dar cu ideea ca un crestin ar trebui sa fie intelept, nu neaparat inteligent, esti de acord?
Se pare ca nu prea ai citit posturile anterioare,mai ales cel de deschidere...
Tocmai de aceea au aparut si alte tipuri de inteligente, pentru ca inteligenta rationala nu explica de ce unii cu IQ mai mic reusesc in viata mai bine decit unii cu IQ mai ridicat,de ce unii sunt mai talentati la desen sau muzica decit altii, de ce unii sunt mai iubiti de colegi decit altii, etc.. Gardner a explicat ca exista mai multe tipuri de inteligenta (despre utilizarea acestui termen chiar el spune ca nu e poate cel mai portivit) care corespund unor competente specifice, caracterizate prin tipuri diferite de operatii mentale pina chiar si prin arii distincte de activare in creier.
De prin 60 se discuta de inteligenta emotionala, cel mai puternic sustinator al ei este D. Goleman. Au aparut si alte tipuri de inteligenta in aceasta arie: inteligenta sociala si cea spirituala.
Intelepciunea apare prin inteligenta care stie sa o creasca. Deci intelept fara a fi capabil sa efectueze analize, raportari, demersuri inteligente (in sens larg) este mai greu, sau chiar imposibil sa fii.

Inteligenta spirituala chiar cu studiul sinelui a modului in care el se manifesta etc. se ocupa. Ne ajuta sa ne identifcam limitarile si sa trecem de ele.

Intelepciune fara unitate a fiintei nu se poate. Iar unitate fara un anumit simt specific e greu de obtinut. Eu si pe acesta il includ in inteligenta spirituala. Desavirsirea vine prin impreuna lucrare cu Dumnezeu, dar si pt. asta trebuie sa cauti intelepciunea, altfel risti sa intelegi tot pe dos ce spune Dumnezeu sau sa interpretezi trairi cu sursa in exercitii fizice ca pe gratie divina.

Vad ca va e frica de intelepciunea oamenilor, care apare in opozitie cu cea a lui Dumnezeu. Daca o luam asa tot ce spun oamenii, inclusiv propriile afirmatii sunt prostii. Insa prin credinta si dragostea fata de bine, Dumnezeu pune sau ne ajuta sa dobindim in inima noastra invatatura si intelepciune. Ea ne ajuta sa descoperim ce e bine si ce e rau, ce e de folos si ce nuin ceea ce spun altii, dar si sa sounem la rindul nostru lucruri cu sens si poate utile celor cu care discutam. Eu pe aceasta intelepciune o gasesc in unele carti de valoare, in cuvintele sfintilor. Cum sa ne iubim intre noi daca nu vedem lucrarea lui Dumnezeu si asupra semenilor nostri? Repet, chiar daca la prima vedere pare ca Dumnezeu nu are niciun amestec.

Ce este intelepciunea oamenilor de care trebuie sa fugim? Eu cred ca e aceea care ne face sa fim inchisi fata de semeni, egoisti, mereu alergatori dupa bani sau slava desarta. E cea care pune ideea proprie mai presus de om. Care in numele unei idei ar fi in stare sa elimine oamenii ce o contrazic. E cea care ne intareste sentimentul autosuficietei, si ne blocheaza dezvoltarea.
Eu cind ma gindesc la inteligenta spirituala mi-o reprezint ca pe aceea care ne ajuta sa gasim si sa urmam Adevarul, oriunde s-ar afla ascuns.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Apr 2007, 04:29 PM
Mesaj #45


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Tu nu vorbesti din Dragoste... iar daca eu sunt motivul, ma faci sa ma simt vinovat.

Eu sunt pacatos si rau... Nu ma pot lauda cu dragostea mea... sad.gif In schimb daca tu te simti vinovat pentru vorbele ce le spui atunci inseamna ca te mustra constinta...
QUOTE
QUOTE
Acest Goleman nu scrie ca si tine? Nu doreste ca sa-i fie citite cuvintele asa cum si tu doresti sa ti se citeasca cuvintele aici?

Dar ca... tine? De ce crezi ca esti exceptie?

Eu nu i-am spus lui Goleman sau altcuiva sa taca asa cum faci tu...
QUOTE
Si mai este un motiv... eu vin din Ortodoxie...

Daca te gandesti ca a "veni din Ortodoxie", doar pentru motivul ca ai fost botezat cand ai fost mic, dar fara sa cunosti o boaba din Ortodoxie, atunci te inseli singur... Nu vi din Ortodoxie...
QUOTE
el nu vine din "parametri spirituali",

De unde stii tu asta?
QUOTE
insemnind ca eu am un motiv sa-mi fac opinia cunoscuta, el nu are decit motive personale.

Iar te indreptatesti singur? Acelasi motiv are si el ca si tine si ca mine sa ne facem opinia cunoscuta...
QUOTE
El vorbeste de ceva exterior lui, noi masuratori, eu vorbesc din interior.

Interior cui? Autointitulata yoga-crestina este interior la ceva? La ce, ca la crestinism nu?
QUOTE
Eu vorbesc de ceva ce ma priveste, el nu. etc.

Poate ca il priveste pe el, sau pe altii... Vad ca sunt destui care sunt interesati de vorbele lui...
QUOTE
QUOTE
Tu spui ca noi nu avem nevoie de adevarul lui Goleman, dar avem nevoie de adevarul lui Edinide?

El nu vorbeste despre Isus...

Dar tu vorbesti? Ce este mai bine: a vorbi gresit despre Iisus sau a nu vorbi deloc?... Daca este asa, atunci tu de ce nu-i urmezi exemplul?
QUOTE
Tu nu intelegi inca aceasta pentru ca nu vorbesti din Inima... ci din cartile tale... nu din Suflet... ci din Ratiune...

Tu cand spui ce spui nu vorbesti de la altii? Vorbesti de la tine? Daca da, atunci lasa-i si pe altii sa vorbeasca de la ei... Iar daca vorbesti de la altii, de ce numai tu ai dreptul asta?
QUOTE
Deci nu confunda subiectul "Isus" cu subiectul "parametri spiritului uman". Deci, avem noi nevoie de adevarurile lui G?
Poate mai mult ca ale lui Edinide...
QUOTE
Apoi, eu nu vorbesc fara rugaciune si rupt de mine inusumi... eu ma rog sa pot vedea Calea, ca s-O urmez, si cind o zaresc, iti spun si tie... Deci, nu poti compara cu G...
Desigur, tu esti "superior"... Depinde si cui te rogi pana la urma...
QUOTE
In Evanghelie nu este descrisa Calea Practica de urmare a Lui, dar o idee ne este totusi data: Cine cauta, gaseste! Cui cere, i se da... Deci, Totul nu este scris in Evanghelie, necesarul este...

Exact, si pentru ca ai constatat asta te-ai gandit tu sa inventezi propria cale practica... Te inseli insa daca tu crezi ca nu exista o cale practica originala si autentica... Ea exista inca de la inceput... Cine-o cauta o gaseste...
Si da, asta tine de inteligenta spirituala a gasi, si a recunoaste calea adevarata, atat teoretica cat mai ales practica...

Draga Ioana
QUOTE
Nu ar trebui crestinul sa tinda la intelepciune? Sau gresesc?

Nu gresesti deloc... Inca de la inceput crestinul a tins spre intelepciune spirituala, doar avem porunca de la Iisus Hristos sa fim cu intelepciune...
16 Iatã Eu vã trimit pe voi ca pe niºte oi în mijlocul lupilor; fiþi dar înþelepþi ca ºerpii ºi nevinovaþi ca porumbeii.
(Matei 10)Dar intelepciunea nu vine de la om, ci de la Dumenzeu:
15 Cãci Eu vã voi da gurã ºi înþelepciune, cãreia nu-i vor putea sta împotrivã, nici sã-i rãspundã toþi potrivnicii voºtri. (Luca 21)
5 ªi de este cineva din voi lipsit de înþelepciune, sã o cearã de la Dumnezeu, Cel ce dã tuturor fãrã deosebire ºi fãrã înfruntare; ºi i se va da. (Iacov 1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Apr 2007, 08:55 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



In Ceruri nu exista Duh de nota 10 si Duh de nota 4... realitate extinsa la Lumea Materiala prin porunca Iubeste-ti aproapele ca pe Sine. Pe Pamint fiind inrobiti, Duhul cuprins in limitele Corpului Somatic, apar diferentierele dintre indivizi, varietatea infinita fiind cheia succesului terestru.

De ce sa mai studiezi si cuantifici Omul Somatic in momentul in care stii ca Duhul care-l mina este acelasi? De ce sa mai masori exteriorul cind interiorul este identic? Numai ca sa stii de esti 80% spiritual, ca sa cauti sa ajungi 90%? Indiferent de scor, omul trebuie sa se sfinteasca prin Iubirea D-zeieasca pe care n-o poate sorbi daca nu se leapada de Lume. Deci, unde este utilitatea scorului?

Imi imaginez Goldman preluat de catre Vatican: toti vicarii de conecteaza la acelasu super-calculator si incep un Test Spiritual masurat stiintific; cel care marcheaza scorul maxim, este declar cel mai sifnt dintre ei, si ales apoi Papa in mod stiintific... avind "inteligenta spirituala" cea mai ridicata... si apoi supus la teste periodice, sa se vada de nu-i scade "spiritualitatea"... etc.

Masurarea omului este Cadere. Masurarea Spiritualitatii Umane este s...tanism.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Apr 2007, 09:49 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Imi imaginez Goldman preluat de catre Vatican: toti vicarii de conecteaza la acelasu super-calculator si incep un Test Spiritual masurat stiintific; cel care marcheaza scorul maxim, este declar cel mai sifnt dintre ei, si ales apoi Papa in mod stiintific... avind "inteligenta spirituala" cea mai ridicata... si apoi supus la teste periodice, sa se vada de nu-i scade "spiritualitatea"... etc.
Tu nu prea citesti postarile noastre nu-i asa? Vad ca inca mai scrii Goldman. Dar poate ca este un astfel de personaj si nu stim noi. Goleman de care vorbesc eu nu propune asa ceva. Omul e prea complex ca sa fie interogat de masina asa simplu cum iti imaginezi tu. Inteligentele de care vorbesc eu se refera la relatii intre oameni, la sinele omului, nu la masini si impulsuri masurabile... Pacat ca ai completat din imaginatie, poate era bine sa fi aruncat o privire pe net inainte sa judeci si sa reduci la material.
QUOTE
Masurarea omului este Cadere. Masurarea Spiritualitatii Umane este s...tanism.
Si judecata e la fel? Ca asta ne asteapta! O evaluare mult mai serioasa.... Ai certitudinea ca ai scapat de ea?

Fiecare vede ce poate, de fapt ce alege sa vada. Eu ma bucur ca pot invata si de la altii. Stiu ca urmare a cererilor mele, mi se indica acest drum. Nu mi-e frica ca ma infectez prin lume.

Nu aici am vrut sa ajung. Nu de succesul terestru e vorba ci la iubirea frateasca recunoscuta ca atare. Nu prin masuratori ci prin "simptome", observabile clar in fapte. Indicii ale drumului pe cale...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Apr 2007, 09:54 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



IoanV,

QUOTE
A nu accepta decit Biblia ca sursa de invatura este echivalent cu Sola Scriptura.

Nu-i vorba de a fi exclusiv, dar daca masuratoarea era necesara omului pentru Mintuire, Isus ar fi spus-o... plus ca au fost atitia Sfinti care nu au fost masurati decit prin Faptele Credintei... Tu crezi ca noi suntem azi mai cu motz decit ei? Masurarea "credintei" la om este tot una cu masurarea craniilor la nazisti...

QUOTE
Duhul Sfint lucreaza in lume, iar invatatura crestina este cunoscuta bine in occident de multa vreme...

Daca ar fi bine cunoscuta, nu am mai avea nevoie de "masurare" spirituala... Faptul ca vii cu "masurare", dovedeste ca Spiritul Crestin nu este cunoscut in occident. Una dintre dovezi este cartea de care vorbesti.

QUOTE
o morala inalta este o conditie a intelepciunii, inteligentei spirituale.

O morala inalta este cauza si efectul Credintei. Cu sau fara Goldman.

QUOTE
Iar a intelege pe altii face parte din "negotul cu talantul" pentru a spori cistigul.

Dupa ultima convorbire avuta cu un Popa Ortodox, negotul cu Talantul ar fi "buna chivernisire a veniturilor", ca sa putem da si la biserica... ar fi aplicarea Talentelor Personale in folosul societatii...

Tu vorbesti despre a intelege pe altii. Isus vorbeste depre a-i iubi pe altii ca pe Sine. De ce asi face pasul inapoi, de dragul lui Goldman?

QUOTE
In ultima instanta eu vorbesc de cautarea duhului in lume si descoperirea bisericii.

Se include masurarea spiritualitatii in aceasta cautare?

QUOTE
Asa am ajuns la lucrarile sfintilor, care imi lamuresc multe lucruiri si totusi gasesc multe de invatat si in alta parte.

Diferenta este ca Sfintii indruma catre Ceruri nu catre Lume, cum ar fi masurarea omului... Binenteles ca ai de invatat din orice parte te-ai intoarce pentru ca Lumea este nesfirsita, dar aceasta este numai o irosire a Sinelui, pentru ca adevarata Cunoastere nu vine din Lume si nu vine prin Mijloace Lumesti.

QUOTE
Reductionismul tau imi apare de 2 ori desconsiderare. 1- ca Duhul nu ar mai lucra in oameni, ca ei nu pot produce nimic bun, tot ce e bune e doar in Biblie. 2- ca nu ne poate arata ce avem de facut sau cum sa decelam lucrarile Lui de cele ale altor duhuri...

Omul este la rindul lui un Duh Viu care are Inteligenta, Constiinta de Sine, Libertatea de a alege etc. Acest Duh Viu, manifestat prin Corpul Somatic, determina Lumea asa cum o stim, plina de mai mult Rau decit Bine.

Omul-Duh poate alege sa mearga pe calea lui insusi, Adamul, rezultind Lumea. Sau poate alege sa soarba din Duhul Sfint ca sa fie mai mult decit este, rezultind In-D-zeirea omului, Noul Adam.

Cartile Lumesti descriu Omul Pamintean. Evanghelia descrie Omul Ceresc. Aici este o chestiune de alegere.

QUOTE
QUOTE
Adevarul despre om este in Sinele Omului si nu in cercetarile exterioare oricit de stiintifice. Nu poti prin MIjloace Lumesti sa parametrizezi Omul Spiritual
Iisus care ne spune clar cum sunt alesi cei de-a dreapta si cei de-a stinga, iar daca eu ma inspir de la El si stabilesc o modalitate de evaluare a implinirii (ca instrument de autoevaluare) chiar dupa vorbele Sale, fac prostii?

Da, faci... pentru ca Separarea Cereasca nu este facuta dupa regulile lui Goldman... Pentru ca nu-i dat omului sa stie Gindul Tatalui... pentru ca nu-i data omului puterea de discernamint in problemele Ceresti...

A incerca sa aplici Criterii Ceresti in ierarhizarea Omului Somatic este a pune bazele unui nou nazism, nazismul la patrat... Ei l-au expulzat pe D-zeu... Goldman il masoara stiintific... de la cranii, la masurarea spiritualului...

QUOTE
Asa vin si pocaitii si iti cinta cite in luna si in stele despre Iubirea lui Iisus, samd, dar nu recunosc importanta si nevoia autoevaluarii faptelor.

Fiecare Credincios trebuie sa se autoevalueze zilnic, in Rugaciune si in Meditatie, Doamne, ce am facut bine, ce am facut rau? Tu spui sa inlocuim cercetarea lui D-zeu cu cercetarea lui Goldman... Constiinta ta stie mai bine decit Goldman ce nu ai facut bine... si unde trebuie sa mai lucrezi...

QUOTE
Nu am sustinut si nu sustin desacralizarea ci recuperarea si invatarea a tot ce El a pus bun in lume, prin oameni.

El nu apus ceva bun in Lume prin oameni, dovada Crestinsimul-Institutie care a facut razboaie si ucideri, ci a pus ceva bun in om ca sa-l poate gasi pe D-zeu. Nu trebuie sa mergi mai departe decit legatura Om-D-zeu. Isus nu a venit pentru o Lume mai buna, cum evreii asteapta, ci a ve nit pentru Imparatia Cereasca, pentru iesirea omului din Lume si pentru Sfirsitul Lumii.

Ceva bun trebuie cautat in relatia omului cu D-zeu. Restul, nu poate fi bun... cu mii de ani de dovezi irefutabile...

QUOTE
Aceasta limitare, asematoare cu cea practicata initial de apostoli fata de neamuri, nu este crestineasca. Ca nu mai priveste spre om ci spre doctrina lui.

Spre om trebuie sa privesti, dar nu spre ceea ce omul priveste... pentru ca omul a privit spre Ceva de mii si mii de ani, dar nu inseamna ca a privit bine... Daca eu il inteleg pe Musulman care-l neaga pe Isus, ce am implinit? Daca eu il inteleg pe homosexual care priveste languros la un alt barbat, ce am implinit? Daca eu il inteleg pe un Hindus care se inchina la Shiva, ce am implinit? La om trebuie sa privesti, la ce priveste omul, nu.

De aceea s-a dat legea, ca sa fie urmata: Eu sunt Calea Aceasta nu este conditionata, nu este spre dezbatere, nu este spre masurare etc.

Tu nu trebuie sa privesti spre om in izolare, ca omul in izolare a inceput cu Adam si numai bine nu a ajuns. Privesti spre om in relatia lui cu D-zeu, urmind pe Fiul, care si-a dovedit Calea pas cu pas. Pe acesta trebuie sa-l intelegi, nu pe Adam...

QUOTE
Ori si preotii care mai tin conferinte spun ca dogmatici in sens rau sunt cei care pun invatura mai presus de om, si in numele ei condamna oameni fara sa ii inteleaga.

Nu confunda Dogma cu Credinta. Omul care ajunge la Credinta, nu mai are o Dogma si nici Religie (care tot Dogma este la urma urmei). Prin Credinta nu mai condamni pe nimeni, dar nici nu-l "intelegi" in mod fals... te rogi pentru om, nu-l "intelegi"... deoarece nu exista "intelegere" in Pacat sau in Idolatrie sau in Ratacire.

Isus nu i-a "inteles" pe Iudei, ci i-a fost mila de ei, s-a rugat pentru ei.

QUOTE
Eu zic ca merg mina in mina, ba chiar e imposibil sa te apropii de Dumnezeu daca inima nu e permisiva pt. oameni.

Adevarat, apropierea de om este cauza si efectul apropierii de D-zeu, sunt simultane si reciproc conditionate. Dar nu te apropii de om confundindu-te cu frustarile lui sau cu "ideile" proprii de D-zeire, pentru ca fiecare om este diferit de restul miliardelor de oameni. Avem pe Isus un Multiplu Comun ca sa nu ne pierdem in marea masa a "ideilor". Altfel te pierzi deoarece in jurul tau sunt un milion de Goldman...

QUOTE
In masura in care ii tolerezi pe ei, asa cum sunt, il primesti pe Dumnezeu.

Isus nu a tolerat pe Vames asa cum era, ci l-a sfintit... nu a tolerat-o pe prostituata asa cum era, ci a sfintit-o... nu l-a tolerat pe Pescar asa cum era, ci l-a fact pescar de oameni... nici Ologul nu a fost tolerat asa cum era, i s-a poruncit sa nu mai pacatuiasca...

Nici unul din jurul lui Isus nu a fost "tolerat" asa cum era... pentru ca exista de acum un Model D-zeiesc, o Cale D-zeiasca, un Adevar D-zeiesc, o Lumina D-zeiasca... daca privim spre acesta Adevar, suntem Frati, daca privim spre diverse Adevaruri, nu mai suntem Frati...

QUOTE
Daca tu spui ca nu ai nimic de invatat de la nimeni, eu ce sa zic?

Am Inima si Urechea deschisa la oricine marturiseste pe Fiul, Calea spre Tatal. Pentru restul, nu avem timp si nici energie lumeasca de risipit spre ascultatrea lor. Iar masurarea omului nu este de la D-zeu, pentru ca nici El nu ne masoara pasii... ca dovada este unde am ajuns cu totii...

QUOTE
In ceea ce ma priveste incerc si gasesc la fiecare om si parti bune pe care le respect si astfel invat si de la ei sa fiu si eu mai bun.

Tot omul are Parti Bune si Parti Rele cit timp exista in trup, dupa gustarea din Bine-Rau... Ca mai sus, daca Omul cauta pe D-zeu mergind pe Cale, ascult si eu la el. Daca in bunatatea lui merge dupa Shiva, nu ma pot confunda cu el... Sau daca in bunatea lui neaga pe Fiul, precum evreii, iar nu ma pot confunda cu el...

Omul are parti bune, dar aceste parti bune pot fi spre eliberare sau spre inrobire.

QUOTE
Si in psihologie si in stiintele sociale, e un progres spre Adevar. Dar nu se vede prea usor...

Defineste-ti prima data Adevarul...

Exista un Adevar Stiintific, un Adevar Moral, un Adevar Legal etc.etc.etc.

Cel pe care eu Il caut suna asa: Eu sunt Adevarul Pilat a intrebat si el despre Adevar, dar nu i s-a raspuns, pentru ca nu era capabil a-L purta.

Psihologia si Stiintele Sociale au si ele adevarurile lor, ca orice activitate umana de altfel, dar nu este Adevarul... Fiecare om din miliarde are propriul lui adevar, dar nu este Adevarul... De aceea zic, nu este timp pentru adevaruri, prea mare fiind Adevarul...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 Apr 2007, 09:59 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



IoanV,
Te rog da-ne niste exemple concrete de masuratori spirituale din care rezulta coeficientul de SQ si felul in care se ajunge la numere.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Apr 2007, 10:03 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Prea multa fantezie pe aici. Vad ca ai completat tot felul de scenarii, cu masuratori, etc ... Tu realizezi ca eu nu am vorbit despre asa ceva? Ca sunt doar din imaginatia ta. Ca efectiv vorbesti, si nu stii despre ce, doar din teorii si presupuneri?
Dar e bine ca se vede cum brodezi. Cred tot mai mult ca asa faci si pe marginea ortdoxiei. De aceea duhul ei iti scapa...

Vorba aia, unde dai si unde creapa! Tot iese ceva chiar cind nu te mai astepti la mare lucru ...

Edit

Am vorbit eu de SQ? Raportarea interna la o lista cu fapte posibile nu inseamna SQ. Goleman nu propune asa ceva nici pentru EQ. Sunte teste, dar au scop orientativ, de identificare a raspunsului inteligent...
Prea mare insuccesul cu IQ ca sa se incerce un EQ sau SQ!

Acest topic a fost editat de IoanV: 18 Apr 2007, 10:05 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 Apr 2007, 07:51 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Atunci te rog da-ne niste exemple de teste si niste exemple de rezultate de teste, sau cel putin termenii in care se discuta.

P.S. Am cam exagerat cu extrapolarea precedenta, dar scenariul nu este absurd... de altfel nu poti sa stii ca nu se va ajunge la ceva asemanator... am aplicat metoda ta, sa te pun in fatza extremei opuse...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 19 Apr 2007, 11:32 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Deocamdata nu am la indemina teste de IE, am acasa o carte, sunt pe net, online, citeva, cred ca gasesti usor. Iar pentru QS nici nu stiu sa fie, desi e posibil.

Nu cred ca eu imping lucrurile la extrem cind analizez consecintele ultime care decurg logic din unele pozitii asumate. Doar incerc sa fac analiza cit mai completa. A impinge la extrem inseamna altceva, poate a generaliza un aspect particular sau o latura a problemei in defavoarea altora, la fel sau poate chiar mai probabile. O extrema e putin probabila in realitate, dar consecintele ultime se deduc firesc si sunt rezultatul, mai indepartat poate, al pozitiei asumate.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 19 Apr 2007, 11:52 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Postare dubla, sinucigasa wink.gif .

Acest topic a fost editat de IoanV: 19 Apr 2007, 12:11 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 Apr 2007, 05:16 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Lucrand ca psihoterapeut, convingerea mea este ca inteligenta spirituala deschide inima, lumineaza mintea si inspira sufletul, conectand psihicul uman individual la insusi substratul de baza al fiintei. Inteligenta spirituala poate fi dezvoltata prin practica si poate ajuta o persoana sa distinga realitatea de iluzie. Ea se exprima in orice cultura ca iubire, intelpciune si a fi in slujba celorlalti

Exte un ex. bun despre la ce ma refeream in mesajele mele. Observa, elementele vehiculate sunt Inima, Mintea si Sufletul, exact ceea ce noi tintim prin Credinta si cautarea lui D-zeu. Diferenta consta in faptul ca acestea sunt sustinute "deschise" nu de catre D-zeu, prin apropierea de El, ci ar fi "deschise" de catre Maria-Sa-Inteligenta-Spirituala, frazeologie goala de continut pentru o Persoana Spirituala. Printr-o rasucire "tehnica", D-zeu devine inlocuit prin Inteligenta Spirituala. Aici vorbeam de s...

Apoi se declara Iubirea si Smerenia in fatza Aproapelui ca decurgind tot din... Inteligenta Spirituala... Parca Ioan spune ce D-zeu este Iubirea... Dupa stiinta, nu mai avem nevoie de D-zeu pentru ca avem pe Maria Sa Inteligenta Spirituala sa ne conduca pasii si sa ne masoare progresul...

Ce vad eu aici, este ca "stiinta" a inceput sa descopere Eu-l omului de dincolo de carne si oase, Sinele Spiritual, pe care incearca sa-l defineasca in Termeni Substantiali, in momentul in care acesta tine de Sfera Spirituala. De aici poate proveni ratacirea si mai adinca a omului, Trasaturile Spirituale degradate prin Intelegerea Materiala, Psihologica, a Sufletului.

Cunosc multe persoane care desi merg constant la Biserica, vorbesc constant de "reintrupare", despre "ce am fost in viata precedenta", despre "ce cristale imi sunt favorabile", dspre mersul la "sedinte energetice" cu diversi indivizi, despre "tratamente energetice cu acupunctura" etc.etc.etc. Toti acestia se declara Crestini! Cum crezi ca s-a ajuns aici? Nu prin "mici descoperiri" ale unuia si altuia? Se profileaza si Inteligenta Spirituala ca una dintre aceste directiimentionate aici.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 19 Apr 2007, 08:14 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Cam radicala interpretarea. Ai transformat inteligenta spirituala in Dumnezeu si scop in sine, nu o recunosti ca aparatul cu care omul ajunge la Adevar sau il recunoaste.
Eu inteleg de aici ca iubirea, intelepciunea si a fi in slujba celorlalti sunt calitatile care arata inteligenta spirituala. Ea poate fi dezvoltata (aceste calitati) si conecteaza omul imbogatindu-l la substratul de baza al fiintei. Nu mai insist care e acesta...

Se indica clar cum se ajunge la substratul de baza al fiintei, prin iubire, intelepciune si a fi in slujba celorlalti. Iisus ne cere oare altceva? Este un mesaj cit se poate de crestin. "Cine spune ca iubeste pe Dumnezeu, dar pe semenii sai ii uraste, minte!"

Pe tine te deranjeaza aici ca nu se spune prin Dumnezeu, etc. ci se numesc direct lucrarile pe care El insusi ni le spune. E mai usor pt. manipulatori sa spuna ca prin Dumnezeu vin toate pt. ca apoi sa spuna ca eu va arat si va explic ce spune Dumnezeu, cum trebuie sa il intelegeti, ce aveti de facut, etc... Parca vad pe cineva lipsit de discurs, suparat ca il gaseste la altii.

Acuma sincer, crezi ca poti iubi fara sa te apropii de Dumnezeu? Cum e mai usor sa ajungi, de la Dumnezeu la iubire sau invers? Eu am ajuns de la iubire la Dumnezeu. Am mai spus, am fost impresionat de iubirea unui Om. Si cred ca mai sunt multi ca mine. Poate la tine e invers. A pune imagini despre Dumnezeu mai presus de iubirea concreta, nu cred ca e bine... De aceea apreciez calea aceasta, e mai concreta, ... Iisus s-a sacrificat din iubire de oameni, asa si-a implinit menirea si "datoria" (cum ii spui tu) fata de Dumnezeu. Asa vom cunoaste si noi pe Dumnezeu, ne vom apropia de El prin iubirea foarte concreta. Intii sa fim mari in astea mici, astfel vom fi mici si in cele mari. Ce spui tu e mult mai aproape de demagogie decit de solutiile concrete.

Mai sunt multe de discutat. Dar orientindu-se dupa iubire omul nu prea poate gresi. Ca pina la urma trebuie sa ajunga la sursa iubirii!

Acest topic a fost editat de IoanV: 19 Apr 2007, 08:23 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 20 Apr 2007, 02:29 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Te rog adu-ne citate din lucrarea discutata de unde reiese cautarea si implinirea Iubirii, chiar daca D-zeu nu este mentionat explicit.

QUOTE
Acuma sincer, crezi ca poti iubi fara sa te apropii de Dumnezeu?

In mod nativ, oamenii sunt mai aproape sau mai departe de D-zeu. La extrema, am intilnit oameni care sunt aproape de D-zeu, sid e semenii lor prin aceasta, de la nastere. Altii trebuie sa lupte din greu sa ajunga acolo.

Omul are in el balanta Bine-Rau deci si componentele Iubre-Ura. Dar ceea ce omul are dat in Sine nu este decit spre a se raporta la Creatie din care a ajuns a face parte. Aceasta permite omului, in mod nativ, sa iubeasca pe ai sai, si cel mai bine sa-i ignore pe restul, precum si animalele fac.

Daca in schimb vrei sa treci peste Conditia Umana, sa te invrednicesti de Iubirea Spirituala, de a te raporta la toti semeni ca la Sine, nu mai poti fara D-zeu...

QUOTE
Cum e mai usor sa ajungi, de la Dumnezeu la iubire sau invers?

La D-zeu nu poti ajunge fara Iubire. Iar la Iubire nu poti ajunge fara D-zeu. Acestea doau se conditioneaza reciproc pentru ca sursa lor este D-zeu Insusi, care este Iubirea.

Daca iti urasti semenii nu te poti apropia de D-zeu, pentru ca El este Iubire. Plecarea se face de la ceea ce ai Bun in Sine cautind spre Mila Cereasca sa-ti dea tot mai mult. Apoi intri intr-o spirala in care pe masura ce iubesti mai mult ti se da tot mai multa Iubire. In final, afli cum Inima se poate deschide deplin fatza de Tatal Cerec, si atunci nu mai insetezi.

QUOTE
Eu am ajuns de la iubire la Dumnezeu. Am mai spus, am fost impresionat de iubirea unui Om.

De obicei, Iubirea merge de la unul la altul, asa cum Apostolii au pornit a o duce in Lume. Cind si cum ajunge la tine, este o intimplare, dar daca o cauti, nu mai este accidentala. In cazul tau, tu stii cel mai bine, dar nu vrei inca sa vorbesti despre aceasta...

QUOTE
A pune imagini despre Dumnezeu mai presus de iubirea concreta, nu cred ca e bine...

A ignora pe D-zeu nu e bine. Omul se poate adresa si impersnal despre Iubire, dar nu e bine. E mai bine decit indiferentra sau ura, dar a uita de D-zeu, la fiecare pas al vietii, nu este bine. Cind vine ceasul, nu Notiunea Impersonala va fi cu tine, ci D-zeu... Asta sa ai in minte in fiecare clipa. Nu conteaza cum treci prin Viata, conteaza numai cum iesi din Viata. In acest sens, conteaza si cum treci...

QUOTE
Iisus s-a sacrificat din iubire de oameni, asa si-a implinit menirea si "datoria" (cum ii spui tu) fata de Dumnezeu.

Am avut ceva foarte concret in vedere cind am spus asta. Venirea Lui nu este gratuita, nici de Sus, si nici de Jos.

QUOTE
Asa vom cunoaste si noi pe Dumnezeu, ne vom apropia de El prin iubirea foarte concreta.

Exista pericolul de a ramine impotmolit undeva, daca nu privesti constant catre D-zeu. D-zeu este Primul, Aproapele este al Doilea, dupa cum Isus ne inavata: Iubesti pe D-zeu din toata fiinta ta, si apoi, asemenea primei, pe Aproapele ca pe Sine. Ordinea ne este trasata in Evanghelie, nu mai avem nimic de inventat...

QUOTE
Intii sa fim mari in astea mici, astfel vom fi mici si in cele mari.

De D-zeu nu te poti apropia fara de Aproapele, si nici de Aproapele fara de D-zeu, deci trebuie sa fii drept pe toate partile, insemnind sa nu uiti de D-zeu nici o clipa.

Acest topic a fost editat de edinide: 20 Apr 2007, 02:49 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 20 Apr 2007, 09:04 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Stiu ca e cam lung, dar intreg capitulul Iubirea se ocupa cu intelegerea iubirii si depasirea citorva dintre imaginilor false pe care ni le facem despre iubire (indragostirea, iubirea romantica, intelegerea ei ca sentiment, atasament, etc.). Uita-te si singur, ai de unde alege...
QUOTE
Daca iti urasti semenii nu te poti apropia de D-zeu, pentru ca El este Iubire. Plecarea se face de la ceea ce ai Bun in Sine cautind spre Mila Cereasca sa-ti dea tot mai mult. Apoi intri intr-o spirala in care pe masura ce iubesti mai mult ti se da tot mai multa Iubire. In final, afli cum Inima se poate deschide deplin fatza de Tatal Cerec, si atunci nu mai insetezi.
De acord. Dar relatia asta ramine strict intre tine si Dumnezeu? Nu intra si oamenii? Caci a spune ca iubesti tot mai mult inseamna a te apropia din ce in ce mai mult de oameni si ai intelege tot mai bine. Altfel nu iti creste iubirea, sau e doar teorie...
QUOTE
In cazul tau, tu stii cel mai bine, dar nu vrei inca sa vorbesti despre aceasta...
Eu am tot vorbit! Ti-am spus toate elementele care stau la baza constructie mele spirituale. In esenta 2 au fost caile, oamenii de bine, de oricind si de oriunde, si Dumnezeu prin Biserica Sa. Cu ajutorul oamenilor si al lui Dumnezeu am descoperit si adevarata fata a bisericii.
QUOTE
Exista pericolul de a ramine impotmolit undeva, daca nu privesti constant catre D-zeu. D-zeu este Primul, Aproapele este al Doilea, dupa cum Isus ne inavata: Iubesti pe D-zeu din toata fiinta ta, si apoi, asemenea primei, pe Aproapele ca pe Sine.
Pericolul de a ramine blocat este si mai mare cu cit crezi ca te apropii de El. De aceea am vorbit despre imagini, reprezentari despre Dumnezeu. Pentru ca putem ramine blocati pe o anumita "imagine", si singura cresterea in iubire este un indicator al caii bune. Pe masura ce cresti in iubire incepi sa ii privesti pe oameni ca Dumnezeu, cu dragoste nemasurata si judecare tot mai putina sau deloc. De aceea judecatile "despartitoare" prin care se socoteste ca toate sunt de la diavol in lume nu imi plac. Dumnezeu nu doarme si nici oamenii nu sunt asa rai, iar El se milostiveste de ei. De aceea exista si lucrarile Lui in lume...
Eu o sa ramin in continuare la fel, cind vad judecata mai mare ca iubirea o sa refuz sa-mi dau acordul oricit de frumos suna in cuvinte. La tine, si nu numai, e inca un decalaj mare, judecata ti-e mai artagoasa decit iti poate iubirea. Eu cel putin asa vad. Dar cel mai bine vede Dumnezeu.

Acest topic a fost editat de IoanV: 20 Apr 2007, 09:15 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Apr 2007, 01:19 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Aici sunt de acord: cu cat te apropii realmente de Dumnezeu, incetezi sa judeci oamenii, le vezi mai putine cusururi si mai multe calitati. Aerul de superioritate denota clar lipsa iubirii.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 20 Apr 2007, 04:19 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Dar relatia asta ramine strict intre tine si Dumnezeu? Nu intra si oamenii?

Din relatia aceasta se exclude narcisismul deoarece asa cum se manifesta setea de D-zeu, prin apropierea de D-zeu, se manifesta in acelasi timp si setea de Aproapele fara de care nu mai esti complet in raport cu Iubirea D-zeiasca. Pe acest plan, venirea Mintuitorului nu este numai un Act Mintuitor ci si un Act Implinitor, ceea ce raspunde cumva unor intrebari neraspunse in topicul Natura Lui Isus. Pe Plan Spiritual, omul este forta centrifuga pe cind Isus este forta centripeta.

QUOTE
Caci a spune ca iubesti tot mai mult inseamna a te apropia din ce in ce mai mult de oameni si ai intelege tot mai bine. Altfel nu iti creste iubirea, sau e doar teorie...

Intelegerea nu inseamna confundarea. D-zeu ne intelege mai bine decit noi insine, dar nu se confunda cu noi si nici nu ne lasa in apele noastre pe veci. Daca intelegi pe Aproapele nu inseamna ca esti de acord cu el. Precum un parinte care-si vede fiul cum o ia pe Calea Lumeasca, cauat prezenta prietenilor mai mult decit a familiei, isi doreste haine la moda, asculta la muzica ciudata, vrea la disco si locuri stralucitoare, adica este inghitit vizibil de lume. In dragostea lui parinteasca, parintele isi intelege fiul, dar nu inseamna ca fraternizeaza cu el. Isis iubeste fiul, il intelege, dar il vrea altfel decit este. Adica Iubirea D-zeiasca nu este oarba precum Iubirea Romantica este.

QUOTE
Pericolul de a ramine blocat este si mai mare cu cit crezi ca te apropii de El. De aceea am vorbit despre imagini, reprezentari despre Dumnezeu.

Omul are Iubire in el, ca tot ce vine de la D-zeu, necesara raportarii la Creatie. Tot aceasta Iubire-din-Sine permite omului sa se deschida spre Iubirea D-zeieasca, care este Iubirea Vie, prin care omul se raporteaza la Creator.

Din cauza Naturii Somatice a omului, exista un spectru infinit in manifestarea Iubirii-din-Sine in raport cu Aproapele si in raport cu D-zeu. Aceasta in legatura cu "sablonul" imaginii despre D-zeu. Pe de o parte ai o infinitate de manifestari, fiecare in felul ei distincta, pe de alta parte ai pe D-zeu, Iubirea Vesnica, Iubirea Neschimbatoare, Iubirea Unica. La un moment dat treci printr-un sacrificu mapind Diversitatea la Singularitate, instantiindu-se Fiul Tatalui: nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine. Este acesta un sablon?

QUOTE
Pe masura ce cresti in iubire incepi sa ii privesti pe oameni ca Dumnezeu, cu dragoste nemasurata si judecare tot mai putina sau deloc.

Aceasta nu vine din ignorarea personalitatii fiecaruia ci din descoperirea Unitatii Spirituale dintre oameni. Nu e vorba ca nu judeci ci ca descoperi ceva dincolo de judecata. Cu toate acestea trebuie sa existe Reciprocitate Spirituala, deoarece Omul este un Spirit Viu care daca doreste a tine distanta, nu poti faci nimic impotriva acestuia, nici D-zeu nu poate, asa cazind Omul. De aici decurge adevarul ca dragoste cu forta nu se poate. Daca nu se manifesta aceasta reciprocitate, degeaba consideri a nu judeca pe nimeni, judecata este deja acolo, daca nu dinspre tine, atunci dinspre Aproapele tau, tot nu o poti ignora si nu poti trece peste ea, nici D-zeu nu poate trece peste: Inima nu se poate deschide cu forta... Ce poti face, te retragi de acolo... tot o forma de judecata...

QUOTE
De aceea judecatile "despartitoare" prin care se socoteste ca toate sunt de la diavol in lume nu imi plac.

In Ortodoxism exista o tendinta de a vedea pe Diavol in tot ce tine de Lume... cel putin ofera un fel de fundament... Pe de alta parte, cind un calugar afirma "m-a incercat Diavolul lacomiei", ignora ca are un stomac care flaminzeste si un fundal care cunoaste hrana, la tzitza fiind crescut... daca afirma "m-a incercat Diavolul desfrinarii", ignora ca are hormani si organe sexuale care isi cer drepturile lor... Poti vedea aici si un Diavol, daca asa vrei, poti vedea si o Realitate Somatica greu de ignorat si de adus sub control.

Aici exista in Ortodoxism o mare asimetrie: Diavolul ne-ar incerca la fiecare pas, dar D-zeu nu ne incearca niciodata; Diavolul ar fi activ, D-zeu ar fi pasiv; Diavolul are avea interes continuu, D-zeu numai sporadic; Diavolul ne trage in jos tot timpul, D-zeu nu ne trage in sus niciodata; etc.etc. Ca si cum este singur in fatza Diavolului, eventual daca-si aduce aminte, Doamne ajuta-ma! Daca nu-si aduce aminte, atunci Diavolul este singura fortza care s-ar manifesta.

Exista aici o mare slabiciune de intelegere a Vietii Somatice si de aflare a drumului lepadarii de aceasta. De aceea asimetria de mai sus trebuie cumva rezolvata...

QUOTE
Dumnezeu nu doarme si nici oamenii nu sunt asa rai, iar El se milostiveste de ei. De aceea exista si lucrarile Lui in lume...

O lume complet fara de D-zeu este o Lume Apocaliptica, vazuta si descrisa de Ioan. D-zeu este prezent in Lume prin cei care-L cauta dar se vede o tendinta continua de Saracire Spirituala si de orintare catre Forte Impersonale chiar pe Plan Spiritual, apoi chiar de ridicare a Lumii la postura de D-zeu. Tendinta este vizibila la tot pasul si tot mai pregnant. Pe masura ce omul adoarme, si D-zeu doarme...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 20 Apr 2007, 04:23 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Andra,
In cazul acesta, noi stim amindoi de unde tu vorbesti...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Apr 2007, 06:46 PM
Mesaj #61


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Aici exista in Ortodoxism o mare asimetrie: Diavolul ne-ar incerca la fiecare pas, dar D-zeu nu ne incearca niciodata; Diavolul ar fi activ, D-zeu ar fi pasiv; Diavolul are avea interes continuu, D-zeu numai sporadic; Diavolul ne trage in jos tot timpul, D-zeu nu ne trage in sus niciodata; etc.etc. Ca si cum este singur in fatza Diavolului, eventual daca-si aduce aminte, Doamne ajuta-ma! Daca nu-si aduce aminte, atunci Diavolul este singura fortza care s-ar manifesta.

Iar minti fara remuscari?! Iar vorbeste fara sa cunosti, din ghicite? Unde ai citit tu sau cine ti-a spus ca Dumenzeu are numai interes sporadic?!
In Ortodoxism, ca si in Biblie de altfel, se recunoaste ca diavolul incearca, ispiteste, cum l-a ispitit si pe Iisus... Pe de alta parte, ortodoxul, calugarul ortodox, stie ca singura lui scapare este la Dumnezeu, care evident ca il incearca si il cerceteaza neincetat, caci daca l-ar lasa la cheremul diavolului acesta l-ar distruge imediat...
Care om poate doar cu puterea lui sa stea impotriva diavolului? Este dovada de inteligenta spirituala sa spui adevarul, si nu minciuna, sa incerci sa-ti vezi unde este locul, si sa te rogi la Dumnezeu sa nu te duca in ispita, sa-ti recunosti neputinta in lupta cu propriiel patimi, si sa multumesti Domnului chiar si pentru ispite... Tot in Ortodoxie, se spune ca omul care nu este ispitit, care nu trece prin incercari, este "uitat" de Dumnezeu... Intelegi tu oare de ce se spune asta si ce anume inseamna?
A-L accepta pe Dumnezeu nu doar teoretic ci si practic, a lucra credinta asa cum o fac in special calugarii ortodocsi, dar si multi mireni, este cu adevarat jertfa ce se aduc ei pentru a slavi si a multumi lui Dumnezeu...
Credinciosul Ortodox niciodata nu este fara Dumenzeu, niciodata nu e singur... Sufletul si corpul este inarmat de Dumenzeu prin sfintenie... Aceasta este arma credinciosului ortodox... Oice crestin ortodox este ostas al lui Hristos in lupta cu diavolul... Ca sa intelegi asta, ar trebui sa intelegi si niste principii ortodoxe si legaturile omului cu el insusi dar si cu Dumenzeu, originea inceputului sau...
Un monah ortodox, pe nume Ghelasie, pe care il recomand a fi citit de catre ortodocsi, spune la un moment dat intr-o lucrare a sa, vorbind despre practica isihasmului ortodox in partea de initiere teologica a acestuia: "Isihasmul este deschiderea celor doua realitati:Suflet si Corp in Idealul Unirii Mistice cu Dumnezeu Creatorul. In isihasm misticul nu se lupta cu Materia, ci cu Ratiunile decazute ale Corpului pacatos. Misticul isihast, dupa ce biruieste Ratiunile Materiei decazute, ajunge la Pace cu Corpul, pana la Sfintirea Corpului ca partas la Sfintenia Sufletului. Caderea aduce Contrarierea dintre Constiinta de Suflet si Ratiunile de Corp."
Iar in alt loc zice:" Dupa cadere, creatia intra in Razboiul impotriva "Formei-Permanentei adevarate". Corpurile se faramiteaza, formele naturii se fac praf in explozii cosmice, omul moare. De aici lumea noastra de forme deformate cu tendinte de reducere la abstractie. Diavolul este maximul abstractizarii, reducerii existentei la principii fara nici o Forma.
Nimic nu uraste Diavolul mai mult ca Forma deplina. Fara Forma inseamna intuneric. Lumina este Viata formelor.
....
Caderea rupe realitatea in Bine si Rau, ca separarea formei de abstractie. Misticul trebuie sa redevina copil (despre care zisese ca nu poate gandi fara forma-imagine, nu din incapacitate, ci pentru ca nu poate desparti forma de abstractie), cum zice Scriptura, sa recunoasca forma cu abstractizarea in chipul Viu. Doar in forma Vie binele si raul nu mai sunt contrarii. Restabilirea este unirea contrariilor, a formei, si abstractizarii.
Hristos prin Inviere face Unirea contrariilor. Grecii l-au numit pe Sfantul Pavel nebun cand le spunea ca trupul inviat poate coexista cu Sufletul intr-o realiatate integrala fara contrazicere. Invierea este Realitatea din Rai in care Spiritul si Materia coexistau fara anihilare intr-un chip Unic perfect de Icoana, in care Dumenzeu si Creatia se intrepatrund. Caderea a fost primul Iconoclasm, Invierea lui Hristos restabileste Icoana. Specificul crestinilui este tocmai Icoana, intrepatrunderea Spiritului Suflet cu materia Corp in Unitate si armonie, a formei si abstractiei."
In sfarsit, ma opresc aici, desi mai doream sa mai scriu cateva randuri, insa am realizat ca pentru tine e inutil sa mai spun ceva... Nu vei ezita sa cauti viermi si in flori frumos mirositoare... hh.gif
QUOTE
Exista aici o mare slabiciune de intelegere a Vietii Somatice si de aflare a drumului lepadarii de aceasta. De aceea asimetria de mai sus trebuie cumva rezolvata...
Asimetria de mai sus poti sa o rezolvi doar renuntand la minciuna si spunand adevarul... In loc sa spui minciuni despre Ortodoxia pe care nu o cunosti, dupa cum ai demonstrat, de ce nu spui adevarul despre "inteligenta spirituala" a dogmei tale si cum cei din gruparea ta lupta cu diavolul, daca lupta...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 3 May 2007, 05:48 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@clopotel

Poti sa-ti imaginezi ca exista si dezbateri, pur su simplu, nu atacuri?

QUOTE
Aici exista in Ortodoxism o mare asimetrie: Diavolul ne-ar incerca la fiecare pas, dar D-zeu nu ne incearca niciodata; Diavolul ar fi activ, D-zeu ar fi pasiv; Diavolul are avea interes continuu, D-zeu numai sporadic; Diavolul ne trage in jos tot timpul, D-zeu nu ne trage in sus niciodata;

Inca nu am auzit pe nimeni sa afirma ca "D-zeu trage de mine in sus in fiecare clipa a acestei vieti, si eu trebuie sa ma ancorez de Pamint ca sa nu ma inalt le Cer". Dimpotriva: Satana m-a facut sa-mi rup mina, ma rog la D-zeu sa ma vindece; S. m-a lovit cu boala, ma rof pt. sanatate; S. m-a facut sa ma cert cu familia, ne rugam de impacare; S. ma incearca cu minia, ma rog pentru calmare; S. ne incearca cu curvia, ne rugam de stapinire etc.etc.etc.

Asimetria asta este evidenta dincolo de indignarea ta: Satana ne incearca la tot pasul, D-zeu nu ne intareste la tot pasul. Daca ne rigam, D-zeu ne intareste; daca ne rugam, D-zeu ne da sanatate; daca ne rugam, D-zeu ne da calm etc.etc.etc. Uite cum S. trage de noi in mod continuu, D-zeu nu... Nu este asta asimetrie? Nu trebuie sa ma rog la S. ca inceapa cearta in familie, S. o face de la sine; D-zeu nu face Pacea din familie de la Sine, numai daca ne rugam. De S. nu trebuie sa ne rugam, este activa implicit, de D-zeu trebuie sa ne rugam, este pasiv implicit.

La o analiza obiectiva aceasta rezulta din preceptele Ortodoxe: Satana este activa, D-zeu este Pasiv. Ceva nu este cosher cu aceasta asimetrie. Eu vad aici doua posibilitati de balansare a asimetriei:
1. Satana nu este atit de activa pe cit se pare
2. D-zeu nu este atit de pasiv pe cit se pare

Nu cumva Satana nu are un rol atit de important pe cit Ortodoxia i-l acorda?

Ioan zicea ca unul s-a taiat la deget; el l-a judecat pe omul acela; ca urmare, s-a taiat si el la deget. Intra aceasta intimplare in ecuatia de mai sus?

QUOTE
Hristos prin Inviere face Unirea contrariilor. Grecii l-au numit pe Sfantul Pavel nebun cand le spunea ca trupul inviat poate coexista cu Sufletul intr-o realiatate integrala fara contrazicere. Invierea este Realitatea din Rai in care Spiritul si Materia coexistau fara anihilare intr-un chip Unic perfect de Icoana, in care Dumenzeu si Creatia se intrepatrund.

In Noul Ierusalim, vazut de Ioan, nu exista nici un Templu... pentru ca in Rai nu exista Trupuri Inviate, in sensul ca nu exista Substanta, in sensul ca Raiul nu este Material. Acesta este un punct de vedere hibrid, Materialo-Spiritual care rezulta din Necredinta.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 3 May 2007, 07:07 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Edinide, pe scurt despre
1. Invierea Mortilor:
1 CORINTENI 15:20-23
"Dar acum Hristos a inviat din morti, primul rod al celor adormiti, caci daca moartea a venit printr-un om, tot printr-un om a venit si invierea mortilor. Si dupa cum toti mor in Adam, tot asa toti vor invia in Hristos!"

1. Corinteni, 35-58:

"Dar va zice cineva: "Cum inviaza mortii? Si cu ce trup se vor intoarce?"
36. Nebun ce esti! Ce sameni tu nu inviaza daca nu moare mai intai.
Si cand sameni, sameni nu trupul care va fi, ci doar un graunte, cum se intampla: fie de grau, fie de alta samanta.
Apoi Dumnezeu ii da un trup, dupa cum voieste; si fiecarei seminte ii da un trup al ei.
Nu orice trup este la fel; ci altul este trupul oamenilor, altul este trupul dobitoacelor, altul este trupul pasarilor, altul al pestilor.
Tot asa sunt trupuri ceresti si trupuri pamantesti; dar alta este stralucirea trupurilor ceresti, si alta este a trupurilor pamantesti.Alta este stralucirea soarelui, alta este stralucirea lunii, si alta este stralucirea stelelor; chiar o stea se deosebeste in stralucire de alta stea.
Asa este si Invierea Mortilor. Trupul este samantat in putrezire, si inviaza in neputreziciune;
este samantat in ocara, si inviaza in slava; este samantat in neputinta si inviaza in putere.
Este samantat in trup firesc si inviaza trup duhovnicesc. Daca este un trup firesc, este si un trup duhovnicesc.
[...]Omul dintai este din pamant, pamantesc; omul al doilea este din cer.
Cum este cel pamantesc, asa sunt si cei pamantesti; cum este Cel ceresc, asa sunt si cei ceresti.
Si dupa cum am purtat chipul celui pamantesc, tot asa am purtat si chipul Celui ceresc.
Si cum spun eu, fratilor, este ca nu poate carnea si sangele sa mosteneasca Imparatia lui Dumnezeu; si ca putrezirea nu poate mosteni neputrezirea.
Iata, va spun o taina: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati,
intr-o clipa, intr-o clipeala din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia nesupusi putreziciunii, si noi vom fi schimbati.
Caci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sa se imbrace in neputrezire, si trupul acesta muritor sa se imbrace in nemurire.
Cand trupul acesta supus putrezirii se va imbraca in neputrezire, si trupul acesta muritor se va imbraca in nemurire, atunci se va implini cuvantul care este scris: "Moartea a fost inghitita de biruinta
Unde iti este biruinta, moarte?"
(Osea, 13, 14)
Boldul mortii este pacatul; si puterea pacatului este Legea.
Dar multumiri sa fie aduse lui Dumnezeu, care ne da biruinta prin Domnul nostru Iisus Hristos!"

Invierea Domnului Isus este evenimentul central in credinta crestina. Fara acest eveniment totul ar fi o iluzie. Daca Iisus nu a inviat, toata viata fara de pacat a Domnului Isus si moartea Lui jertfelnica nu ar fi insemnat nimic. Pentru evanghelisti nu ar fi fost greu sa ne scrie toate dovezile din lume despre Inviere, dar nu era necesar, fiindca martori au fost din abundenta, asa ca ei ne descriu evenimentul in modul cel mai natural:
Apostolul Petru a vazut pe Domnul in ziua dintai a saptamanii. El a fost iertat pt. tradare si repus in drepturile lui de pastor. Cei doi din Emaus au spus ca Iisus s-a aratat lui Petru, dupa cum afirma si Ap. Pavel in 1 Cor 15.
In Epistolele Apostolilor Petru si Pavel, Invierea este tema centrala. Apostolul Petru spune ca prin Domnul Iisus si prin sangele Lui scump am devenit credinciosii Lui Dumnezeu! Iar Domnul Iisus a inviat din morti si S-a arata in trup de slava (pe care Toma a pus mana, pt. a se incredinta ca nu este o iluzie, ci chiar Iisus, inviat in trup), cu scopul ca noi sa avem credinta si nadejde in Dumnezeu! Ca vom invia si noi!

2.
QUOTE
Asimetria asta este evidenta dincolo de indignarea ta: Satana ne incearca la tot pasul, D-zeu nu ne intareste la tot pasul. Daca ne rigam, D-zeu ne intareste; daca ne rugam, D-zeu ne da sanatate; daca ne rugam, D-zeu ne da calm etc.etc.etc. Uite cum S. trage de noi in mod continuu, D-zeu nu... Nu este asta asimetrie? Nu trebuie sa ma rog la S. ca inceapa cearta in familie, S. o face de la sine; D-zeu nu face Pacea din familie de la Sine, numai daca ne rugam. De S. nu trebuie sa ne rugam, este activa implicit, de D-zeu trebuie sa ne rugam, este pasiv implicit.

La o analiza obiectiva aceasta rezulta din preceptele Ortodoxe: Satana este activa, D-zeu este Pasiv. Ceva nu este cosher cu aceasta asimetrie. Eu vad aici doua posibilitati de balansare a asimetriei:
1. Satana nu este atit de activa pe cit se pare
2. D-zeu nu este atit de pasiv pe cit se pare

Nu cumva Satana nu are un rol atit de important pe cit Ortodoxia i-l acorda?


In conceptia ortodoxa, daca n-ar exista Satana, nici un om nu s-ar putea mantui. Fara ispita nu exista mantuire, fara lupta nu poti dobandi cununa. Asta nu inseamna ca Dumnezeu si diavolul ar fi fost coautori la creatie si coeterni. De fapt, numai binele are existenta reala, raul este o iluzie. Raul insemna absenta binelui. Diavolul este un tolerat pe pamant, dar are un rol in pedagogia divina: fara sa stie, ispitind oamenii, ii incununeaza. Prin intermediul lui, Dumnezeu incearca inclinatia omului spre bine sau spre rau. Cum isi foloseste omul in viata aceasta liberul-arbitru? Cu privirea spre cer, spre Inviere, sau spre pamant, materie, slava acestei lumi?

Domnul Iisus bate la usa sufletului tau; respecta liberul-arbitru al persoanei umane, in timp ce diavolul incearca sa intre cu sila, ca un hot. Inca din Rai i-a ademenit pe protoparintii nostri cu minciuni, ca vor fi ca Dumnezeu daca nu-L vor asculta. Le-a fortat libertatea de alegere. Dumnezeu, in schimb, nu te obliga, lasa la latitudinea ta daca te rogi sau nu, daca alegi viata sau moartea vesnica. Daca Ii deschizi intra la tine, cleanta este pe dinauntru.

Si ca sa fac legatura cu topicul, Inteligenta spirituala, viziunea pe care o propune IoanV are meritul de a trata omul intreg, cu suflet si trup, nu scindat. Prin moarte si inviere, Iisus Hristos a refacut unitatea originara, armonia, intre om si Dumnezeu, om si creatie, intre suflet si trup, intre puterile sufletului (ratiune, afectivitate si vointa).
Si inteligenta spirituala asta insemana: armonie. Armonia persoanei umane cu propriul sau creator, dintre suflet si corp, armonia om-cosmos, om-semeni. Armonia celor trei componente ale sufletului uman: ratiunea urmeaza adancul inimii, nostalgia paradisului, iar vointa lucreaza constant in slujba realizarii desavarsirii. A lepadarii de patimi, de la cele mai grosiere, pana la cele subtile, de ordin spiritual (mandria, narcisismul, dorinta de a fi glorificat, de a avea ultimul cuvant). Armonie care nu se poate realiza decat cu lupte, sacrifici: "Inca nu v-ati impotrivit pana la sange pacatului". In aceasta lupta, la capatul careia se afla biruinta asupra viciilor (EQ-ul ridicat) raul personalizat joaca un rol esential: fara ispita nu exista posibilitatea cresterii spirituale, nu ne-am putea incununa cu laurii victoriei.

Acest topic a fost editat de andra_v: 3 May 2007, 07:33 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 13 May 2007, 05:52 PM
Mesaj #64


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Ma scuzi un pic "In conceptia ortodoxa, daca n-ar exista Satana, nici un om nu s-ar putea mantui. Fara ispita nu exista mantuire, fara lupta nu poti dobandi cununa." asa crezi? Tre' sa-ti spun ca din perspectiva ortodoxa "migrezi" deja catre o secta. De fapt nu e prea grozav sa spui cand cunosti fragmentar. Cand am vazut subiectul - care mi se pare excelent - m-am asteptat la niste replici "adevarate" de oameni care chiar se intreaba. Vad (fara sa acuz pe nimeni de nimic) o insiruire de idei prinse de la altii, nimic personal si trait de cineva. De fapt asta e marea problema moderna. Toti vorbesc, putini traiesc.

Acest topic a fost editat de gragulea: 13 May 2007, 05:53 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 May 2007, 05:20 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Nu ma preocupa trairea celor din jur, ci exclusiv a mea.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 16 May 2007, 09:11 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (gragulea)
o insiruire de idei prinse de la altii, nimic personal si trait de cineva
Nu ai de unde sa stii ce traiesc altii. Faptul ca este deschis un topic inseamna ca ideea e apreciata de aceea e supusa discutiei ... Si cam greu sa apreciezi ceva daca nu traiesti anumite lucruri..

Sa trecem insa peste aceasta si sa vedem ce ai de spus concret. Porneste discutia intr-o directie, poate vei gasi si parteneri de dialog.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 17 May 2007, 04:26 PM
Mesaj #67


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Mira-m-as.Pe-aici toata lumea vorbeste din carti, si nimeni din propria cunoastere.La multi , trebuie sa stai cu dex-ul langa tine, si noi vorbim de smerenie, no offence, dar asta-i impresia lasata, de-aia,ne lasam multi pagubasi......da` nici o pierdere


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 May 2007, 12:42 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
In conceptia ortodoxa, daca n-ar exista Satana, nici un om nu s-ar putea mantui. Fara ispita nu exista mantuire, fara lupta nu poti dobandi cununa. Asta nu inseamna ca Dumnezeu si diavolul ar fi fost coautori la creatie si coeterni

Andra are dreptate, am citi o carte de Catehism Ortodox care sustine acelasi lucru, prin Satana, D-zeu ne intareste in Credinta... Andra are dreptate fatza de Ortodoxism, dar impreuna cu Ortodoxismul, nu are...

Cititi si voi Razboiul Crestinilor cu Diavolii de Ier.Cleopa - Man.Rarau, cautati pe google ca-l gasiti, sa vedeti acolo colectie de perle religioase, despre Satana si Diavoli. Conceptia Ortodoxa despre Cosmogonia Raului este reprezentata prin legende infantilo-native care se bazeaza pe nimic in afara de imaginatie, eventual pe abuzuri biblice, contradictorii, in general fara noima, hilare in mod frecvent, imature pdv spiritual, slab legate de textele biblice etc. adica, tipic Ortodoxe!

Un mic citat reprezentativ din Razboiul Crestinilor de Cleopa: In Sfanta Evanghelie de la Matei aflam ca diavolul, ispitindu-l pe Domnul Iisus Hristos, L-a dus in Sfanta Cetate si L-a pus pe aripa templului. Dupa aceea, L-a dus pe un munte foarte inalt (Matei 4,11). In viata Sfantului Ioan, Arhiepiscopul Novgorodului, se descrie calatoria pe care a facut-o pe un diavol, de la Novgorod la Ierusalim si inapoi timp de 3 ore. Este o dovada ca viteza demonului este mare, dar nu infinita (instantanee) Rezulta ca Diavolul zboara mai repede decit cu masina, dar mai incet decit cu avionul....

Alta: In cartea Sfantului Prooroc Daniel aflam cum ingerul l-a adus pe proorocul Avacum intr-un loc indepartat, ca acesta sa dea hrana proorocului Daniel, care se afla in groapa cu lei (Istoria omorarii balaurului - 1, 41). Dar si diavolii au capacitatea de a se deplasa rapid in spatiu, de a "teleporta" materia, cat si pe oameni Aha, de la Diavoli s-a inspirat Star Trek cu teleportarea...

Alta: Observam ca duhurile imateriale au fost create de la inceput dintr-o substanta mai subtila decat omul si au fost inzestrate de la inceput cu forte care le ingaduie sa exercite o influenta puternica asupra lumii materiale [?]. In afara de acestea ele au cunostinte foarte mari despre organizarea materiei si legile lumii materiale si stapanesc mijloace care le dau posibilitatea sa influenteze legile lumii materiale Aha, tot de la Diavoli a pornit si Mendeleev, Kepler si restul... Diavolul stie chimie si fizica, in optica Ortodoxa...

Anda are dreptate... din pacate...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 May 2007, 08:24 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (ioana1)
Mira-m-as.Pe-aici toata lumea vorbeste din carti, si nimeni din propria cunoastere.La multi , trebuie sa stai cu dex-ul langa tine, si noi vorbim de smerenie, no offence, dar asta-i impresia lasata, de-aia,ne lasam multi pagubasi......da` nici o pierdere
Ar fi o gresala sa ne socotim destepti si sa neglijam cartile. Dezvoltare spirituala fara largirea cunoasterii din carte este greu de realizat. Insasi exercitiul binelui poate fi doar o iluzie de bine, tot din cauza ignorantei. Pe de alta parte noi nu suntem toti destepti in toate domeniile. Gasim la altii o exprimare mai buna, mai larga si mai valoroasa a lucrurilor pe care noi le gindim si de aceea mai folosim cartile.

Dau si un exemplu. Ceea ce a scris M. Scott Peck in "Drumul catre tine insuti si mai departe" este rezultatul unei experiente de viata in care principala preocupare a lui a fost omul. Dar a avut si binecuvintare de la Dumnezeu, o fericita combinatie de har si intelepciune. Din cit am citit pina acum in cartea aceasta, abia aparuta la noi la Curtea Veche, imi place foarte mult. Am si comandat-o ca sa o fac cadou celor dragi. Eu nu as fi avut cum sa acumulez atita experienta datorita faptului ca am alta profesie, traiesc in alt context. Ce ar fi mai bine, sa "debitez" de la mine sau sa citez autorul care se exprima mult mai bine?

Imi e frica uneori sa nu fac din ceilalti "oglinzi pentru vanitatea mea si un contrapunct pentru istetimea mea", cum spune Peck. De aceea mai las pe altii sa vorbeasca, prin scrierile pe care eu le apreciez. Iar din aceasta apreciere se vede si ce gindesc eu de fapt, altfel nu as alege acel raspuns, chiar daca e din carte.

Acuzatia ca nimeni nu vorbeste din propria cunoastere este deplasata. Toti vorbesc din ea, doar ca nu intotdeauna apucam sa traim ce citim, poate cunoasterea o ia inaintea trairii. Insa si faptul ca stim e f. important. Nu trebuie sa ne lasam pagubasi daca un text ni se pare mai greu. Poate e o provocare pe care poate chiar Dumnezeu rinduieste sa o intilnim. Iar daca ii intoarcem spatele s-ar putea sa irosim sansa oferita de a deveni mai buni platind pretul depasirii limitelor noastre prin efort.

Ioana, vezi, eu accept provocarea ta. Sa vad ce faci tu, imi raspunzi iar cu o judecata simplista, care condamna pe nedrept, care ne scuteste si de efort, si ma obligi sa folosesc doar explicatii simple, sau ma lasi sa folosesc toata intelepciune pe care cu truda am adunat-o. wink.gif

@ edinide

Tot nu am inteles. Diavolul exista sau nu, se implica sau nu in viata noastra, sau exista doar determinismul biologic? Peck are si el o parere de specialist , exprimata in Psihologia minciunii. Dar astept raspunsul tau.

Acest topic a fost editat de IoanV: 18 May 2007, 08:27 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 18 May 2007, 09:03 AM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



QUOTE
Acuzatia ca nimeni nu vorbeste din propria cunoastere este deplasata. Toti vorbesc din ea, doar ca nu intotdeauna apucam sa traim ce citim, poate cunoasterea o ia inaintea trairii. Insa si faptul ca stim e f. important. Nu trebuie sa ne lasam pagubasi daca un text ni se pare mai greu. Poate e o provocare pe care poate chiar Dumnezeu rinduieste sa o intilnim. Iar daca ii intoarcem spatele s-ar putea sa irosim sansa oferita de a deveni mai buni platind pretul depasirii limitelor noastre prin efort.

Ioana, vezi, eu accept provocarea ta. Sa vad ce faci tu, imi raspunzi iar cu o judecata simplista, care condamna pe nedrept, care ne scuteste si de efort, si ma obligi sa folosesc doar explicatii simple, sau ma lasi sa folosesc toata intelepciune pe care cu truda am adunat-o. 


Ioane,

cry.gif , ai fost pentru mine mereu un pahar de intelepciune.De-asta te-am si apreciat foarte mult, si nu-ti spun, ca sa te perii, ci pentru ca , ai vorbit tot timpul, deschis, amabil, sincer.Asta denota educatie,invatatura,pentru ca limbajul si exprimarea ta sunt elevate, dar....luand-o acum, duhovniceste, marea majoritate a celor ce citesc, n-au nevoie de abureli, de carti, biblioteca toti aveam, si librarie, si net...Ei, cei inrobiti , au nevoie de o imagine concreta a manifestarii lui Dumnezeu in viata celor credinciosi, nu d etexte,vezi catoti urmaresc acelasi lucru, asta-i deiferenta pe care o subliniez eu,si nu pot renunta la asta.Nu teologie, traire, dragoste de Dumnezeu, pilde, rugaciune, repet , Traire.Asat impresioneaza omul, nu din lauda, ca nici nu stim care cine suntem, ci ca sa-L laudam pe El, si tot ceea ce face pentru noi.


Imi pare rau ca vezi "provocare", n-a fost nimic de genul asta, doar amaraciune, ca de zeci de ori pana acum, nu unitate, sustinere, dragoste in Hristos, lauda adusa lui Dumnezeu, smerenie....... sad.gif

N-am condamant pe nimeni, dar n-am vazut trairea, nici dragostea, nici o roada a Duhului Sfant, nu dezbatem pilde, nici crestere spirituala (nu vb de "inteligenta spirituala", subiect care ma lasa rece, i-am raspuns si lui edinide,numai Dumnezeu creste, nu dezvoltam noi absolu nimic,pe lumea asta, eventual,asistam).

Putem vorbi elevat, sofisticat, si cum vrei tu, dar omul care este in groapa, n-are nevoie de "inteligenta", chiar daca tu o folosesti ca metoda doar de a-l scoate de acolo, ci de mana intinsa, ajutor, dragoste, dar repet.......imi plange inima,nu vad unitatea care ar trebui sa fie in toti crestini, pentru ca ar trebui sa se mobilizeze.

Hai sa discutam despre porunci, despre pacat, despre inviere, viata vesnica, in toate dragostea lui Dumnezeu.

Sau hai sa nu mai discutam nimic, dam niste linkuri, e mai mult decat suficient.......


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:46 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman