HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

15 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Discutii despre natura lui Iisus, Topic creat prin mutarea unor mesaje de la topicul Postul
bishop
mesaj 30 Mar 2007, 11:50 AM
Mesaj #71


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



@Edinide
QUOTE

Te rog să-mi spui cine a fost mai mare? Ioan Botezătorul sau Isus Hristos?

QUOTE
Hai sa discutam evidentul: nu trebuie sa ma intrebi pe mine, raspunsul ti-l da Ioan, cu acordul lui Isus: Cel ce vine din cer, este mai presus de toti, cel ce este de pe pamint, este pamintesc, si vorbeste ca de pe pamint. [Ioan 3.31]

Edinide, inainte de Ioan 3:31, Ioan Botezatorul afirma si altceva despre Iisus: "Cel care vine dupa mine, care inainte de mine a fost si caruia eu nu sunt vrednic sa-i dezleg cureaua incaltamintei" -Ioan 1:27
Si daca adaugam la asta, afirmatia lui Iisus: "Eu sunt mai inainte de a fi fost Avraam" - Ioan 8:58, ce sa intelegem de aici?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Mar 2007, 07:37 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799




El este Acela care vine dupa mine, si care este inaintea mea;
Isus le-a zis: "Adevarat, adevarat va spun ca, mai inainte ca sa se nasca Avraam, sint Eu.


Isus, Noul Adam nu poate fi inteles in afara Veciului Adam. Vechiul a fost Caderea, Noul este Inaltarea. Vechiul este Facerea, Noul este Desfacerea. Vechiul ne-a adus din Cer pe Pamint, Noul ne ridica de pe Pamint inapoi spre Cer. Atit Adamul Vechi cit si Adamul Nou se numesc Fiul lui D-zeu...

Tata, proslaveste-Ma la Tine insuti cu slava pe care o aveam la Tine, inainte de a fi lumea

Spusele lui Ioan au mai multe sensuri, toate adevarate in acelasi timp. Desi Isus vine in urma lui Ioan, Isus este mai presus de Ioan. Desi vine in urma lui Ioan, Isus a fost, existential, mai inaintea lui Ioan, chiar daca nu intrupat.

Aceasta precedenta merge comparativ si cu Avram, atit pe plan existential cit si pe plan spiritual. Isus putea sa aleaga a zice Moise, clara referire spirituala, dar l-a ales pe Avram pentru referire existentiala, deoarece Evreii de azi, cei care se considera "alesi", se numara numai incepind cu famila lui Avram, incluzind deci si pe Moise.

Prin al treilea citat, comparatia existentiala este extinsa pina la Primul Adam, deoarece Lumea a inceput cu caderea acestuia. Mai inainte de Cadere, Lumea nu a existat.

Acum nu trebuie decit sa le pui pe toate cap la coada... si afli ceea ce cauti...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 31 Mar 2007, 03:03 AM
Mesaj #73


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (Clopotel)
Din pacate, desi intelegi mai multe... totusi nu ai inteles ce inseamna Sfanta Treime.

Tocmai!... M-am născut în familie, în neam care sustinea Trinitatea si... atunci când am înteles că nu este biblic, m-am lepădat de termenul acela. Si eu cred în Tatăl... Si eu cred în Fiul... Si eu cred în Duhul Sfânt... Dar e o diferentă în credinta mea, diferentă făcută de adevărul biblic: Cuvântul ne arată clar că Isus este Singurul Dumnezeu care S-a manifestat în duh - ca Tată, în trup - ca Fiu. Iar Tatăl, ce duh este? Normal: Cel Sfânt. Uite asa zisa trinitate atât de slăvită de "cei multi"... Un lucru trebuie să retinem că Dumnezeu nu S-a manifestat doar în trei moduri (cele amintite în Trinitate) ci, în multe alte căi descrise de Cuvântul Sfânt.
QUOTE
Daca vrei pot sa-ti explic mai pe larg si o sa vezi ce simplu e de inteles..

"Am înteles" si eu ca tine în trecut dar, vezi tu, atunci când promovezi trinitatea, Biblia se contrazice în multe locuri ceea ce nu este posibil! În schimb, atunci când promovezi un singur Dumnezeu, toate din Biblie se leagă între ele...
QUOTE
Sfanta Treime este UN SINGUR DUMNEZEU, nu 3 dumnezei, insa Dumnezeu este in 3 ipostasuri:Tatal, Fiul si Sfantul Duh...

Total de acord cu fiecare cuvintel spus aici de tine.
Este Unul, nu trei... El se prezintă omenirii în multe moduri, printre care si cele "3 ipostazuri" mentionate de tine, care, de fapt sunt printre cele mai importante din Biblie.
QUOTE
Tatal, Fiul si Sfantul Duh... Toti 3 sunt de aceeasi Fiinta, nu separati, dar calitatile Lor sunt diferite...

Toti? Acest cuvânt nu implică mai multi?! Esti gresit! Spune: toate Numele (cele trei) sunt ACEEASI FIINTĂ, nu... "de aceeasi Fiintă"!!!
Eu - la fel ca si tine - stiu că majoritatea religiilor sustine că "cele trei persoane sunt absolut egale". Este clar că se vorbeste despre mai multe fiinte! Nu este corect. Nu este biblic.
QUOTE
Daca tot nu intelegi, spune-mi si voi detalia,si voi da si citatele care arata clar acest lucru.

Cunosc citatele toate, cunosc Biblia ( slavă lui Dumnezeu!). Nu cred că poti să-mi dai un verset pe care să nu-l stiu. Scuzati aparenta lipsei de modestie dar... este adevărul. Nu-mi place să mint.

QUOTE
asta era problema ta... Daca eu realizez sau nu... Pai ti-am zis ca sunt prost...

Nu. Nu esti prost deloc. O stie oricine de pe acest Forum. Esti doar rău-intentionat! Exagerezi pentru apărarea a ceea ce faci în afara forumului... Nu-mi mai spune că nu ai fi preot. De la ortodoxi, doar preotii cunosc Biblia în modul arătat de tine. Felicitări pentru aceasta, oricum!

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 31 Mar 2007, 03:07 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Mar 2007, 03:03 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
edinide
mesaj 31 Mar 2007, 07:24 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Eu zic sa nu ajungeti la discutii personale... plus ca Clopotel nu este preot... un preot Ortodox tipic se ocupa de facut bani, nu de disecat si sustinut Dogma... nici nu ar posti, cum Clopotel posteste... asa ca lasa-l in pace pe plan personal...

Acum, revenind la Treime (impropriu spus, semnificatia fiind de "a treia parte"), mai bine Trinitate ("trei" + "unitate" = "Trinitate"), v-asi sugera niste intrebari:

1. A existat Isus in Ceruri inainte de Nastere?
2. In Ceruri fiind, era Fiul distinct fata de Tatal?
3. Dupa nastere, a mai existat Isus in Ceruri, sau numai pe Pamint?
4. Cit timp pe Pamint, era Fiul distinct fatza de Tatal?
5. Cind a murit, era distinct fatza de Tatal?
6. Cind a inviat, era distinct fatza de Tatal?
7. Cind era aratat Apostolilor, mai exista si altundeva, sau numai pe Pamint?
8. Cind nu era aratat Apostolilor, unde era Fiul?
9. Dupa Inaltare, era Fiul distinct fatza de Tatal?
10. Unde, cum apare si cum se manifesta Duhul Sfint in toata aceasta ecuatie?
11. Fara de noi si fara Pamint, Duhul Sfint mai are vre-un rol?
12. Fara de noi si fara Pamint, Fiul mai are vre-un rol?
14. Este Duhul Sfint o "persoana"? Precum Fiul?
15. Se poate Duhul Sfint intrupa?
16. Exista comunicare intre Tatal si Duhul Sfint?
17. Duhul Sfint voia cui face? Ca Fiul o face pe a Tatalui.
18. Au sens Tatal, Fiul si Duhul Sfint fara de Pamint?
19. Are Tatal nevoie de Fiul si de Duhul Sfint?
20. Are Duhul Sfint nevoie de Fiul si de Tatal?
21. Are Fiul nevoie de Tatal si de Duhul Sfint?
22. De ce nu este Tatal evident in noi toti?
23. De ce nu avem pe Duhul Sfint in noi implicit?
24. De ce avem nevoie de Fiul, nu ne ajunge Tatal, cum evreii sustin?
25. De ce avem nevoie de Duhul Sfint, nu ne ajunge Fiul?
26. Daca Fiul sta de-a dreapta Tatalui, unde sta Duhul Sfint?

Daca intelegem cine Fiul este, putem slavi pe Tatal!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 31 Mar 2007, 09:52 AM
Mesaj #75


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



offtopic.gif (rau de tot!!!)

Eu sunt mai mult decat convinsa de faptul ca toti cei care scriu aici o fac cu bune intentii, din toata inima, si cu dragoste,altfel ar fi in alta parte.Normal, ca de cele mai multe ori intelegem in moduri diferite, pentru ca asa ni s-a dezvaluit, in functie de credinta si de inima noastra.Fiecare este un alt madular din biserica lui Christos, si are alta slujba de infaptuit.

Continuu sa cred ca inima este izvorul nostru de viata spirituala, de acolo ne izvoraste dragostea catre Dumnezeu.De-acolo ies faptele bune, credinta, rugaciunea,pacea ,iertarea, si poti gandi "teologic", dar simti numai crestineste.

Cam atat, scuze de offtopic.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 31 Mar 2007, 09:53 AM
Mesaj #76


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Emil,
QUOTE
Tocmai!... M-am născut în familie, în neam care sustinea Trinitatea si... atunci când am înteles că nu este biblic, m-am lepădat de termenul acela.

Una este a sustine si alta este a intelege ceea ce sustii... Eu am intalnit multi care s-au lepadat de ortodoxie, si zic ca au fost ortodocsi si ca ii cunosc ei pe ortodocsi si ceea ce sustin ei... Insa daca ii intrebi ceva vorbesc doar din imaginatia lor... Habar nu au de ortodoxie... Bineinteles ca nu e nici o paguba ca au plecat, oamenii trebuie sa se cearna, asa cum zice si Sfantul Apostol Ioan:
19 Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit. (1 Ioan 2)
QUOTE
Si eu cred în Tatăl... Si eu cred în Fiul... Si eu cred în Duhul Sfânt...

Foarte bine, aceasta este Sfanta Treime, Unul Dumnezeu, de care vorbeam...
7 Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Sfântul Duh, și Acești trei Una sunt. (1 Ioan 5)
QUOTE
Dar e o diferentă în credinta mea, diferentă făcută de adevărul biblic:

Alt adevar Biblic nu exista, decat acesta ce-l afirma clar Biblia...
QUOTE
Cuvântul ne arată clar că Isus este Singurul Dumnezeu care S-a manifestat în duh - ca Tată, în trup - ca Fiu.
Fals... Iisus nu S-a manifestat in duh ca Tata... Biblia nu sustine asta niciunde... Nici nu avea cum... Asta este doar inchipuirea ta...
Uite, iti dau un vers ce-mi vine acum in minte, si incearca sa intelegi ce zice: 5 Și acum, preaslăvește-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuți, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea. (Ioan 17)
De aici tu deduci ca Tatal si Fiul este unul si acelasi lucru?!
QUOTE
Un lucru trebuie să retinem că Dumnezeu nu S-a manifestat doar în trei moduri (cele amintite în Trinitate) ci, în multe alte căi descrise de Cuvântul Sfânt.

Da macar exemplu de al patrulea mod... Discuta si la concret, nu face doar afirmatii hazardate...
QUOTE
"Am înteles" si eu ca tine în trecut dar,

Cu asta doar te autosugestionezi, ca ai fi inteles macar ca mine ceva din ortodoxie... Dupa cele ce afirmi, nu prea ai inteles nimic... Este doar ce-ti inchipui tu ca ar fi...
QUOTE
vezi tu, atunci când promovezi trinitatea, Biblia se contrazice în multe locuri ceea ce nu este posibil!

Nu eu promovez Trinitatea ci chiar Biblia...Repet citatul:
7 Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Sfântul Duh, și Acești trei Una sunt. (1 Ioan 5) Acesti tri este Trinitatea...
Apoi de ce nu dai citatele unde zici ca se contrazice? Nu crezi ca ar fi mai simplu si mai eficient, decat sa arunci cu vorbe nefondate?
QUOTE
În schimb, atunci când promovezi un singur Dumnezeu, toate din Biblie se leagă între ele...

Pai pentru ce este UN SINGUR DUMNEZEU...Cine a sustinut altceva?!
QUOTE
QUOTE
Sfanta Treime este UN SINGUR DUMNEZEU, nu 3 dumnezei, insa Dumnezeu este in 3 ipostasuri:Tatal, Fiul si Sfantul Duh...

Total de acord cu fiecare cuvintel spus aici de tine.

Uneori imi dai impresia ca, chiar intelegi... Ce am spus aici am spus si mai inainte...
QUOTE
Este Unul, nu trei...

Adevarat: este Unul in trei ipostasuri: Tatal, Fiul si Sfantul Duh...(1 Ioan 5:7)
QUOTE
El se prezintă omenirii în multe moduri, printre care si cele "3 ipostazuri" mentionate de tine, care, de fapt sunt printre cele mai importante din Biblie.

Aiurea... Asta este inventia ta... La 1 Ioan 5:7 spune clar ca sunt doar 3, nu 4, nu 7...
QUOTE
QUOTE
Tatal, Fiul si Sfantul Duh... Toti 3 sunt de aceeasi Fiinta, nu separati, dar calitatile Lor sunt diferite...

Toti? Acest cuvânt nu implică mai multi?!

Evident ca nu implica mai multi...
QUOTE
Esti gresit! Spune: toate Numele (cele trei) sunt ACEEASI FIINTĂ, nu... "de aceeasi Fiintă"!!!

De aceeasi Fiinta inseamna fara doar si poate ca au aceeasi Fiinta... Nu ai cum intelege altceva...
QUOTE
Eu - la fel ca si tine - stiu că majoritatea religiilor sustine că "cele trei persoane sunt absolut egale". Este clar că se vorbeste despre mai multe fiinte! Nu este corect. Nu este biblic.

Cum sa nu fie biblic si corect daca ele sunt absolut egale?! In plus, eu nu mai stiu alta religie in afara de Ortodoxie si Catolicitate, cele care au cu adevarat continuitate apostolica, care sa sustina Sfanta Treime...Restul vorbesc doar din inchipuirea fondatorilor cultelor lor...Auzi ce zice Sfantul Apostol Petru:
20 Aceasta știind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia;
21 Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt.
(2 Petru 1)
Tu dupa a cui socotinta talcuiesti Scriptura? Dupa a ta, nu-i asa? Si ceilalti cu cultele lor, tot asa au facut...
QUOTE
QUOTE
Daca tot nu intelegi, spune-mi si voi detalia,si voi da si citatele care arata clar acest lucru.

Cunosc citatele toate, cunosc Biblia ( slavă lui Dumnezeu!).
Sunt multi care le cunosc, unii chiar pe dinafara, dar de inteles le intelegi?
QUOTE
Nu cred că poti să-mi dai un verset pe care să nu-l stiu.

laugh.gif Pai ce este aici: concurs de memorat versuri? Nu vezi ca eu la fiecare citat ce-l dau, il dau cu numarul capitolului si cu numarul versului ca sa fie usor de identificat in Biblie? Eu cred ca trebuie sa vorbim cu Biblia langa noi...Deci problema nu este ca nu stii versul la care ma refer, ca eu ti-l indic clar unde este, problema este daca intelegi ce spune... Din pacate vad ca nu prea... sad.gif
QUOTE
Esti doar rău-intentionat!Exagerezi pentru apărarea a ceea ce faci în afara forumului...

Ce fac eu in afara forumului?! In rest, sunt obisnuit ca cei ca tine, care inventeaza interpretari false ale Bibliei sa spuna ca sunt rau intentionat cu ei... Si fariseii si carturarii faceau la fel cu Iisus si cu Sfintii Apostoli cand le dadeau pe fata sarlataniile...De altfel si tendinta unora mai putin realisti este de a ura doctorul cand le extirpa cancerul si ii doare...
QUOTE
Nu-mi mai spune că nu ai fi preot.

Eu am martor pe Dumnezeu ca nu sunt preot si nici o functie in Biserica Ortodoxa nu am, si ca nu am facut nici o scoala de teologie macar, sau vreun curs... Tu pe cine iei martor ca sunt preot? Pe satana poate...
Eu nu sunt vrednic a fi preot, caci nu oricine poate fi preot...Preotia nu este o meserie asa cum iti inchipui tu...
QUOTE
De la ortodoxi, doar preotii cunosc Biblia în modul arătat de tine.

Asta este o mare minciuna... Sunt foarte multi ortodocsi care stiu mult mai bine decat mine, si nici ei nu sunt preoti si nu au facut nici ei scoli... Unii au chiar 8 clase... Cunosc un astfel de om, care este gunoier, si care stie si intelege mult mai multe decat mine care sunt un ticalos pe langa el...
Despre mine, as putea spune ca sunt doar in clasa I, si asta cu multa indulgenta...
QUOTE
Felicitări pentru aceasta, oricum!
Multumesc, nu merit nici un fel de felicitare...


Draga Edinide,
QUOTE
plus ca Clopotel nu este preot...

Iata, neasteptat lucru, Edinide spune aici adevarul... smile.gif
QUOTE
un preot Ortodox tipic se ocupa de facut bani, nu de disecat si sustinut Dogma...

Aici bineinteles ca nu spui adevarul... Faptul ca unul din apostoli era fur si hoti, asta nu inseamna ca toti ceilalti 11 erau la fel... Asa este si cu preotii... Dar totusi: majoritatea sunt slujitorii lui Dumnezeu, din suflet...Iti faci tie rau, daca il acuzi pe Pavel de ceea ce face Iuda...
QUOTE
Acum, revenind la Treime (impropriu spus, semnificatia fiind de "a treia parte"),

laugh.gif Si mai bine este sa o lasi balta cu "semnificatiile", ca nu-ti iese... Nimeni in afara de tine nu intelege prin Sfanta Treime ca ar fi a treia parte...
QUOTE
1. A existat Isus in Ceruri inainte de Nastere?

Daca ai fi citit si inteles acest mesaj al meu, ai fi avut lamuririle la majoritatea acestor intrebari... N-am cum sa reiau ce am spus acolo...
Evident ca Iisus Hristos, Dumnezeu Cuvantul, a existat in ceruri inainte de nastere... Am dat un citat care vorbeste explicit de asta, chiar mai sus:
5 Și acum, preaslăvește-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuți, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea. (Ioan 17)
QUOTE
2. In Ceruri fiind, era Fiul distinct fata de Tatal?

E lamurita si asta in acel mesaj si in urmatoarele doua...
Fiul e distinct de Tatal ca ipostas (persoana- nu e vorba ca persoana de pe strada) Tatal a nascut pe Fiul, dar Fiul nu poate naste pe Tatal... Cu toate acestea este de aceeasi Fiinta cu Tatal caci sunt UN SINGUR DUMNEZEU... Si mai sunt multe pe care le gasesti in acele mesaje, nu mai reiau...
QUOTE
3. Dupa nastere, a mai existat Isus in Ceruri, sau numai pe Pamint?

Asa cum ti-am spus: Iisus Hristos are doua naturi sau doua firi: natura dumnezeiasca si natura umana... Cu firea dumnezeiasca nu a parasit nicicand Cerul...
Iti dau un citat din care poti intelege ceva, daca vrei: 58 Iisus le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt mai înainte de a fi fost Avraam. (Ioan 8)
QUOTE
4. Cit timp pe Pamint, era Fiul distinct fatza de Tatal?

Ca ipostas da, insa avand si firea dumnezeiasca, era Acelasi Dumnezeu... Nicicand nu a incetat a fi Dumnezeu Cuvantul...
Noi de aceea ne inchinam lui Iisus Hristos: pentru ca El este Dumnezeu Cuvantul, adica Dumnezeu...
QUOTE
5. Cind a murit, era distinct fatza de Tatal?

De murit a "murit" numai ca fiinta umana... Dumnezeu nu poate muri...
De aceea, natura umana spune: 34 Și la al nouălea ceas, a strigat Iisus cu glas mare: Eloi, Eloi, lama sabahtani?, care se tălmăcește: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit? (Marcu 15), si pe care multi pierduti il inteleg aiurea, zicand ca Iisus Hristos nu putea fi Dumnezeu... (Atentie si la asocierea Iisus Hristos)
QUOTE
6. Cind a inviat, era distinct fatza de Tatal?

Repet: Doar ca ipostas... Insa invierea trupului, are si alte semnificatii, toate sunt legate de Fiul Omului...
QUOTE
7. Cind era aratat Apostolilor, mai exista si altundeva, sau numai pe Pamint?

Repet: cu firea Dumnezeiasca era Dumnezeu, atotprezent... Cu firea umana era doar in trup, logic... Dupa Inviere, este pretutindeni: 20 Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin. (Matei 28)
QUOTE
8. Cind nu era aratat Apostolilor, unde era Fiul?

Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu Cuvantul este Dumnezeu... Si unde este Dumnezeu acolo este si El smile.gif
QUOTE
9. Dupa Inaltare, era Fiul distinct fatza de Tatal?

Fiul ca ipostas da, nu poate fi confundat cu Tatal, deoarece nu are aceleasi "calitati" cu ale Tatalui...
QUOTE
10. Unde, cum apare si cum se manifesta Duhul Sfint in toata aceasta ecuatie?

Duhul Sfant este a Treia Persoana sau al Treilea Ipostas al Sfintei Treimi, este Dumnezeu (1 Ioan 5:7)
Nu este energie impersonala asa cum zic unele culte... Este o persoana cu calitati distincte... Sfantul Duh purcede din Tatal, purcede din vesnicie si in vesnicie... Putem detalia daca cineva este interesat...
QUOTE
11. Fara de noi si fara Pamint, Duhul Sfint mai are vre-un rol?

In cadrul Sfintei Treimi, Sfantul Duh este Sfintitorul, si desavarsitorul lucrarii Dumnezeiesti...
26 Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.(Ioan 15)
Sau citeste cu atentie sporita acest citat, care spune foarte lamurit acestea:
3 Și acestea le vor face, pentru că n-au cunoscut nici pe Tatăl, nici pe Mine.
4 Iar acestea vi le-am spus, ca să vă aduceți aminte de ele, când va veni ceasul lor, că Eu vi le-am spus. Și acestea nu vi le-am spus de la început, fiindcă eram cu voi.
5 Dar acum Mă duc la Cel ce M-a trimis și nimeni dintre voi nu întreabă: Unde Te duci?
6 Ci, fiindcă v-am spus acestea, întristarea a umplut inima voastră.
7 Dar Eu vă spun adevărul: Vă este de folos ca să mă duc Eu. Căci dacă nu Mă voi duce, Mângâietorul nu va veni la voi, iar dacă Mă voi duce, Îl voi trimite la voi.
8 Și El, venind, va vădi lumea de păcat și de dreptate și de judecată.
9 De păcat, pentru că ei nu cred în Mine;
10 De dreptate, pentru că Mă duc la Tatăl Meu și nu Mă veți mai vedea;
11 Și de judecată, pentru că stăpânitorul acestei lumi a fost judecat.
12 Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați.
13 Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti.
14 Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti.
15 Toate câte are Tatăl ale Mele sunt; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă.
16 Puțin și nu Mă veți mai vedea, și iarăși puțin și Mă veți vedea, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.
(Ioan 16)
Versul 7 este minunat, spune un lucru clar caruia putini ii dau atentie, dar este de cea mai mare importanta pentru intelegerea Sfintei Treimi... Trebuie citit cu atentie intreg pasajul... Comentariile sunt de prisos...
QUOTE
12. Fara de noi si fara Pamint, Fiul mai are vre-un rol?

E ca si cum ai intreba daca fara de noi si fara pamant, Dumnezeu mai are vreun rol? Tu ce crezi?
QUOTE
14. Este Duhul Sfint o "persoana"? Precum Fiul?

Da, este... Toata Biblia se refera la Sfantul Duh ca la o persoana, nu ca la o energie impersonala sau ca la o proprietate sau calitate a lui Dumnezeu...
QUOTE
15. Se poate Duhul Sfint intrupa?

Asta nu rezulta niciunde din Biblie... Duhul Sfant poate poseda un trup...
20 Fiindcă nu voi sunteți care vorbiți, ci Duhul Tatălui vostru este care grăiește întru voi. (Matei 10)
15 Căci va fi mare înaintea Domnului; nu va bea vin, nici altă băutură amețitoare și încă din pântecele mamei sale se va umple de Duhul Sfânt. (Luca 1)
8 Ci veți lua putere, venind Duhul Sfânt peste voi, și Îmi veți fi Mie martori în Ierusalim și în toată Iudeea și în Samaria și până la marginea pământului. (Fapte 1)
4 Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi. (Fapte 2) etc etc...
Repet ca sa fie clar: Duhul Sfant nu este creat, El este necreat, El purcede din Tatal... El este Sfintenia Insasi... De aceea hula impotriva Lui nu se iarta, caci atunci esti asemeni satanei... Energia necreata a Duhului Sfant este data oamenilor, ca Dar al lui Dumnezeu, prin ceea ce numim Har...
QUOTE
16. Exista comunicare intre Tatal si Duhul Sfint?

Evident ca da... Intre toate Persoanele Sfintei Treimi exista comunicare, caci ei fiind aceeasi Fiinta au si aceeasi Vointa... O singura vointa Dumnezeiasca exista, nu trei...
Asta se vede inca de la inceput, de la Facerea 1: 26 Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră
QUOTE
17. Duhul Sfint voia cui face? Ca Fiul o face pe a Tatalui.

Nu... Fiul Omului face voia Tatalui, adica a lui Dumenzeu... Duhul Sfant face voia lui Dumnezeu caci este o singura voie Dumnezeiasca... In Sfanta Treime nu putem vorbi decat de o singura voie, cea a lui Dumnezeu...
QUOTE
18. Au sens Tatal, Fiul si Duhul Sfint fara de Pamint?

Bineinteles! Dumnezeu nu exista in functie de pamant...
QUOTE
19. Are Tatal nevoie de Fiul si de Duhul Sfint?

Nu e vorba daca are nevoie sau nu... E vorba de Dumnezeu... Te intrebi cumva daca Dumnezeu are nevoie de Dumnezeu?
QUOTE
20. Are Duhul Sfint nevoie de Fiul si de Tatal?

smile.gif
QUOTE
21. Are Fiul nevoie de Tatal si de Duhul Sfint?

smile.gif
QUOTE
22. De ce nu este Tatal evident in noi toti?

Nu inteleg exact ce vrei sa intrebi... Intrebarea are mai multe sensuri, trebuie sa fii mai explicit...
QUOTE
23. De ce nu avem pe Duhul Sfint in noi implicit?

Asa cum am spus Duhul Sfant este chiar Dumnezeu... harul Duhului Sfant este un Dar de la Dumnezeu, pe care trebuie sa ne invrednicim a-l avea...
Uite de ex. la 1 Petru 5 zice:
5 Tot așa și voi, fiilor duhovnicești, supuneți-vă preoților; și toți, unii față de alții, îmbrăcați-vă întru smerenie, pentru că Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har.
QUOTE
24. De ce avem nevoie de Fiul, nu ne ajunge Tatal, cum evreii sustin?

smile.gif In contextul Noului Testament intrebarea suna de fapt "de ce avem nevoie de Dumnezeu"... In VT Dumnezeu nu S-a revelat foarte clar pentru toti... De aceea ei nu puteau intelege Sfanta Treime... Dar asta nu inseamna ca cei cu har nu au inteles... Mai multe nu doresc sa spun acum, ca ar trebui si o discutie prealabila...
QUOTE
25. De ce avem nevoie de Duhul Sfint, nu ne ajunge Fiul?

In mod normal, acum ar trebui sa fi inteles deja...
QUOTE
26. Daca Fiul sta de-a dreapta Tatalui, unde sta Duhul Sfint?

Duhul Sfant purcede permanent din Tatal, Fiul este nascut odata din Tatal, Fiul Omului sta de-a dreapta Tatalui... oare tu intelegi ce inseamna de-a dreapta?! Sper ca nu-ti inchipui pe Tatal ca o persoana ca tine si sa te gandesti ca sta in dreapta mainii tale... smile.gif Chiar as fi curios sa stiu daca intelegi tu sau Emil ce inseamna de-a dreapta...
QUOTE
Daca intelegem cine Fiul este, putem slavi pe Tatal!

Daca intelegem cine este Tatal, Fiul si Sfantul Duh atunci slavim cu adevarat pe Dumnezeu...

Ps... eu sunt interesat sa discut aici si cu ortodocsi, caci asa ne putem indrepta unul pe altul....Daca vreun ortodox observa vreo inadvertenta in afirmatiile mele, il rog, intru Domnul, sa ma corecteze neintarziat...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 31 Mar 2007, 10:26 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 31 Mar 2007, 03:14 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Iata, neasteptat lucru, Edinide spune aici adevarul...

Stii ca sunt rabdator... timpul tau vine...

QUOTE
Faptul ca unul din apostoli era fur si hoti, asta nu inseamna ca toti ceilalti 11 erau la fel... Asa este si cu preotii...

Eroare de identificare: Apostolii nu erau... Ortodocsi... Ortodoxia, ca forma de manifestare, nu exista... Apa Sfintita nu exista... Mirul Sfintit nu exista... (am fost aseara la un Maslu, unde Duhul Sfint a fost invacat sa intre in...ULEI!!!)... Cultul Maicii Domnului nu exista... Popii nu erau inca Regi Lumesti... Sfintii Parinti nu existau... Traditia nu exista... Icoanele nu existau... Popimea (Ortodoxa) nu exista... Inalt-Prea-Sfintia-Sa-Parintele-Arhi... nu exista... - Sfintele Straie nu existau... etc.etc. adica adica Ortodoxia nu exista!

Deci pot sa vorbesc de un Popa Ortodox tipic, fara a leza cu nimic pe Apostoli...
Deci pot sa vorbesc de un Popa Catolic tipic, tot fara a leza cu nimic pe Apostoli...
Apostolii erau Sfinti, nu Persoane Lumesti... slujind pentru Ceruri, ci Sfinti!

QUOTE
Pai ce este aici: concurs de memorat versuri?

Acum tu te legi de el personal... Daca el a citit cu drag, a recitit cu drag, si recunoaste fiecare verset (desi pe de rost nu le stie cum implici tu), este dovada de dragoste pentru cele sfinte. Nu este el perfect, nici tu nu esti... Dar nu-i transforma un merit intr-o imperfectiune. Cauta pe D-zeu, prin Isus, nu-ti este suficient?

Calea lui Pavel nu era Calea lui Ioan, este unul mai putin Sfint decit celalat? Calea lui Pavel nu era Calea lui Petru, nu l-au iubit amindoi pe Isus? Nu si-au dat amindoi viata? Au avut dispute aprinse, au avut diferente MAJORE in Calea lor, din prima clipa, pina la sfirsit, nu au slujit bine pe D-zeu?

Calea lui Petru era diferita de Calea lui Pavel, dar, culmea, Ortodoxia este unica Cale...

Restul, mai incolo...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 31 Mar 2007, 03:56 PM
Mesaj #78


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Stii ca sunt rabdator... timpul tau vine...

Ca esti rabdator este foarte bine... In ceea ce priveste timpul meu, nu ai tu habar... Al tau a trecut?!
QUOTE
QUOTE
Faptul ca unul din apostoli era fur si hoti, asta nu inseamna ca toti ceilalti 11 erau la fel... Asa este si cu preotii... 

Eroare de identificare: Apostolii nu erau... Ortodocsi... Ortodoxia, ca forma de manifestare, nu exista...

laugh.gif Asa iti place tie sa te autoconsolezi? Relatia Pavel - Timotei este relatia de la preot/duhovnic la fiu duhovnicesc... Asa a fost de la Apostoli incoace fara intrerupere in Biserica Ortodoxa si Catolica, care au fost unite... Celelalte culte, inclusiv al tau cu yoga "crestina", sunt inventiile unor oameni... Nu au nici un fel de baza sau radacina crestina...
QUOTE
Apa Sfintita nu exista... Mirul Sfintit nu exista...

Cei mai neevoluati spiritual, intr-adevar nu pot percepe sau intelege asa ceva... Le e mai usor sa nege, adaptand adevarul la propria neputinta...
QUOTE
(am fost aseara la un Maslu, unde Duhul Sfint a fost invacat sa intre in...ULEI!!!)...

Evident ca este o minciuna ce spui... Sau daca ai intrat acolo "fraudulos", cu scop de ispitire, este clar ca nu ai inteles nimic... Duhul Sfant este invocat nu ca sa intre in untdelemn ci sa sfinteasca untdelemnul, sunt lucruri foarte diferite... In ortodoxie aceste lucruri sunt pricepute si de "incepatori"....
QUOTE
Cultul Maicii Domnului nu exista...

Ce spui este satanism pe fata... Cultul Maicii Domnului de fapt este cinstirea Maicii Domnului, pe care Biblia o arata clar... Asa cum a facut si Sfantul Arhanghel Gavriil care i-a dat si inchinaciune, asa cum a facut Elisabeta, mama lui Ioan Botezatorul... Astea sunt lucruri mai presus de intelegerea ta... Tu inca nu ai inteles nici cine e Iisus Hristos, daramite Preasfanta Maica Sa...Cum sa nu o cinstesti pe cea care a nascut pe Iisus Hristos?! hh.gif
QUOTE
Popii nu erau inca Regi Lumesti...

Sfintii Apostoli au facut preoti si episcopi... Cand o sa ajungi cu cititul Bibliei la epistole o sa intelegi... Sper...
QUOTE
Sfintii Parinti nu existau...

Sfintii Parinti au existat de la inceput... Tot ei au alcatuit si Biblia, de care sper ca ai auzit...
QUOTE
Traditia nu exista...

Atata VT cat si NT sunt scrise doar pe baza Sfintei Traditii... Iisus nu a scris nimic... Evanghelia lui Luca spune clar ca e scrisa doar din Sfanta Traditie, citeste primul capitol...Negi Sfanta Traditie autiomat negi si Sfanta Scriptura...Asta e mai mult decat logic si evident...
QUOTE
Icoanele nu existau...

Existau inca din VT... Vezi heruvimii si finicii sculptati de Solomon la Templu
QUOTE
Popimea (Ortodoxa) nu exista...

Evident ca exista, doar e lasata de Iisus Hristos si de Apostoli
QUOTE
Ortodoxia nu exista!

Ortodoxia este toata invatatura adevarata si completa lasata de Iisus Hristos...Ea este cuprinsa in Sfanta Scriptura si in Sfanta Traditie...
QUOTE
Deci pot sa vorbesc de un Popa Ortodox tipic, fara a leza cu nimic pe Apostoli...

Pai tu nu ai nici o legatura nici cu Sfintii Apostoli, daramite cu ucenicii lor...
QUOTE
Deci pot sa vorbesc de un Popa Catolic tipic, tot fara a leza cu nimic pe Apostoli...
Apostolii erau Sfinti, nu Persoane Lumesti... slujind pentru Ceruri, ci Sfinti!

Asa este... la fel ca ei, tot sfinti, au fost si multi credinciosi care l-au urmat pe Hristos... Citeste Vietile Sfintilor...
QUOTE
QUOTE
Pai ce este aici: concurs de memorat versuri?

Acum tu te legi de el personal...
Omul zicea ca stie toate versurile... Asta este esentialul? Daca ai Biblia oricine le stie... Important este sa le inteleaga...
Dar tu nu mai ai subiecte de discutie de te legi acum de amanunte? Adica de la Iisus Hristos, de la natura Lui, trecusi brusc la ortodoxie si la Biblie? Pai de ce nu te legi de argumenetele ce ti le-am adus?
QUOTE
Daca el a citit cu drag, a recitit cu drag, si recunoaste fiecare verset (desi pe de rost nu le stie cum implici tu), este dovada de dragoste pentru cele sfinte.
Nu neaparat... A recunoaste fiecare verset pot sa faca si ateii si budhistii...
QUOTE
Nu este el perfect, nici tu nu esti...

Nimeni nu a vorbit despre asa ceva... Tu esti perfect? Asta vrei sa arati cand aduci asta in discutie?
QUOTE
Dar nu-i transforma un merit intr-o imperfectiune.

Vad ca-ti place sa te auzi vorbind... Eu discutam despre cu totul altceva cu Emil... Vad ca te preocupa mai mult ce discut cu el decat ce discut cu tine...
QUOTE
Cauta pe D-zeu, prin Isus, nu-ti este suficient?

Te crezi in masura sa-mi dai mie sfaturi? Nu zic nu, insa dupa ce realizezi macar cine eset Iisus Hristos
QUOTE
Calea lui Pavel nu era Calea lui Ioan, este unul mai putin Sfint decit celalat?

Astea sunt inventiile tale... Ioan si Pavel aveau aceeasi cale... De unde le tot scoti?
QUOTE
Calea lui Pavel nu era Calea lui Petru, nu l-au iubit amindoi pe Isus? Nu si-au dat amindoi viata? Au avut dispute aprinse, au avut diferente MAJORE in Calea lor, din prima clipa, pina la sfirsit, nu au slujit bine pe D-zeu?

Te inseli amarnic.. Faptul ca au avut dispute nu inseamna ca nu au avut aceeasi cale...
QUOTE
Calea lui Petru era diferita de Calea lui Pavel, dar, culmea, Ortodoxia este unica Cale...

Calea lui Petru era aceeasi cu a lui Pavel si era ortodoxa evident, caci era calea Adevarata.... Noi ce stim de la ei stim, pe cand ce stii tu nu are nici o legatura cu ei... Sa te mai intreb de unde e ce stii tu... N-are rost...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 31 Mar 2007, 05:13 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 31 Mar 2007, 04:14 PM
Mesaj #79


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Spui de "versuri" din Sfanta Scriptura, te-ai molipsit de la Zexelica, numai el citeste versuri in Biblie.Versetele ....sunt altceva.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 31 Mar 2007, 05:16 PM
Mesaj #80


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Scuze, versete..., insa nici vers nu e gresit... De ex. Psalmii au fost scrisi in versuri... Dar si eu sunt pentru "verset"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 31 Mar 2007, 07:17 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE (edinide @ 31 Mar 2007, 02:14 PM)
Eroare de identificare: Apostolii nu erau... Ortodocsi... Ortodoxia, ca forma de manifestare, nu exista... Apa Sfintita nu exista... Mirul Sfintit nu exista... (am fost aseara la un Maslu, unde Duhul Sfint a fost invacat sa intre in...ULEI!!!)... Cultul Maicii Domnului nu exista... Popii nu erau inca Regi Lumesti... Sfintii Parinti nu existau... Traditia nu exista... Icoanele nu existau... Popimea (Ortodoxa) nu exista... Inalt-Prea-Sfintia-Sa-Parintele-Arhi... nu exista... - Sfintele Straie nu existau... etc.etc. adica adica Ortodoxia nu exista!

Deci pot sa vorbesc de un Popa Ortodox tipic, fara a leza cu nimic pe Apostoli...
Apostolii erau Sfinti, nu Persoane Lumesti... slujind pentru Ceruri, ci Sfinti!

Cauta pe D-zeu, prin Isus, nu-ti este suficient?


Calea lui Petru era diferita de Calea lui Pavel, dar, culmea, Ortodoxia este unica Cale...



Edinide, repet, ti-as intelege pozitia daca n-ai fundamenta-o pe Biblie, mai ales pe cele patru Evanghelii. Ar avea sens ideea ta numai daca i-ai contesta pe Apostoli, pe cei care au scris NT. Daca negi Traditia si pe Sfintii Parinti este absolut necesar sa negi si N.T., scris pe baza acestei traditii.
Absolut toate Tainele Bisericii au temei nou-testamentar, nu au fost inventate de oameni.
Maslul: Iacov, 5, 13-15: Esta cineva dintre voi bolnav? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn in numele Domnului. Si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav si Domnul il va ridica, si de va fi facut pacate i se vor ierta lui. (Iacov, 5, 13-15).
Preotii si iertarea pacatelor (Spovedania): Luati Duh Sfant, le spune Iisus apostolilor, carora le veti ierta pacatele, cate veti ierta pacatele iertate vor fi si carora le veti tine tinute vor fi. Apostolii au facut ulterior episcopi si preoti.

Cat despre cinstirea Maicii Domnului: inchinarea Arhanghelului si a Elisabetei, mama Sfantului Ioan Botezatorul.
Relatia Pavel-Timotei reprezinta, dupa cum subliniaza si Clopotel, arhetipul relatiei duhovnic-fiu duhovnicesc, prin care s-a transmis credinta ortodoxa de aproape 2000 de ani.
E suficient sa-L cautam pe Dumnezeu cu sinceritate, lasand eul nostru deoparte. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa gandim, dimpotriva, "Fiti intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii!".
Calea lui Petru nu era diferita de calea lui Pavel, ambii I-au slujit lui Iisus Hristos, in numele Caruia si-au dat viata.

Revenind la topic, natura lui Iisus:
Are sens sa negi doctrina divino-umanitatii hristice doar pe baza altor carti (Coran, scrierile vedice, etc.), nu pornind de la scrierile Noului Testament, de unde se desprinde clar ca Iisus Hristos este Dumnezeu Intrupat (Cuvantul, Dumnezeu, S-a facut trup). O sa reluam periodic citatele biblice si pt. ceilalti forumisti/vizitatori, care poate ca nu au citit Sf. Scriptura. Iti poti fundamenta credinta eventual pe Vede, evangheliile apocrife, poate pe Coran.
Revin, in Iisus Hristos se impleteste natura umana cu cea divina, Dumnezeu se coboara la noi, se face mic ca noi, ne face cea mai mare cinste asumandu-Si conditia noatra cazuta pt. a ne inalta la El.
Iisis Hristos a fost si om, si Dumnezeu. Ca om, a suferit de foame, frig, a fost supus la chinuri fizice si sufletesti, a avut nevoie de rugaciunea ucenicilor, a murit. Dar numai natura divina L-a ajutat sa invinga pacatul.

Referitor la distinctia dintre dogma ortodoxa si panteism, dar si deism, am mai facut-o pe scurt, dar voi detalia intr-un eseu postarile anterioare de maxima generalitate despre Energiile necreate.

Comunic cu persoane de diverse religii, dar niciodata nu mi-au argumentat doctrina islamica/budista/hinduista pe...Biblie. Eu le explic credinta mea, ei pe-a lor, daca ma intreaba ceva despre Ortodoxie le explic civilizat, insa nu ne impunem parerea unii altora.

Acest topic a fost editat de andra_v: 31 Mar 2007, 09:07 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 1 Apr 2007, 12:49 AM
Mesaj #82


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (Clopotel)
QUOTE
Si eu cred în Tatăl... Si eu cred în Fiul... Si eu cred în Duhul Sfânt...

Foarte bine, aceasta este Sfanta Treime, Unul Dumnezeu, de care vorbeam...

Acel "Unul" despre care vorbesti tu, nu este Singurul. Tu spui despre "cele trei persoane egale" ale dumnezeirii iar eu fac referintă la cele trei personalităti prin care Dumnezeu S-a manifestat. Stii bine că si omul îsi poate manifesta o multitudine de personalităti dar Dumnezeu care este Atotputernic să nu poată?!
QUOTE
7 Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Sfântul Duh, și Acești trei Una sunt. (1 Ioan 5)
Alt adevar Biblic nu exista, decat acesta ce-l afirma clar Biblia...

Iar Biblia afirmă:
1Ioan05:07 -
“( Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Duhul Sfânt...)”. Intâi de toate: parantezele acelea nu se potrivesc acolo. O completare neavenită a celui ce scrie! In fine!
Dar... era, este ori va fi nevoie ca cineva să mărturisească despre copiii credincioși? Nu.
Să vedem de ce acel răspuns “Nu”. Vom parcurge pentru aceea un oarecare număr de versete :
Naum 01:07 - “Domnul cunoaște pe cei ce se încred în El.”
2Timotei 02:19 - “Domnul cunoaște pe cei ce sunt ai Lui.”
Ioan 10:14 - “Eu Imi cunosc oile Mele și ele Mă cunosc pe Mine.”
Ioan 02:25 - “Isus n-avea trebuință să-I facă cineva mărturisiri despre nici un om, fiindcă El Insuși știa ce este în om.”
1Cronici 28:09 - “Domnul cercetează toate inimile și pătrunde toate închipuirile și toate gândurile.”
Ioan 16:30 - “Acum cunoaștem că știi toate lucrurile...”
Ioan 21:17 - Petru a zis “Doamne, Tu toate le știi.”
Cum dar să fie nevoie de mărturisiri când noi suntem arhicunoscuți?
Deci... spune acolo (Ioan 05:07) despre “cei trei” ce vor mărturisi în cer! Cui vor mărturisi? Nu a mai rămas nimeni! Ii ziceți pe toți trei în care credeți!... Către cine se va mai face mărturisirea?!...Inconștientă afirmatie!...
După citirea versetelor date mai sus, puteti afirma că "cei trei vor mărturisi în cer"?
Dacă ai merge la bibliile vechi ai vedea că pasajul de la Ioan 05:07 nu exista acolo! "Sfintii Părinti" au avut grijă să construiască o "Sfântă Traditie" ce să arate o "Sfântă Trinitate" bazată pe ceva (acel "ceva" fiind născut - născocit de ei!).
QUOTE
Iisus nu S-a manifestat in duh ca Tata... Biblia nu sustine asta niciunde... Nici nu avea cum... Asta este doar inchipuirea ta...

Păi, ce ne rămâne decât să mergem la Biblie...
Isaia 09:06 - Căci un copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat... Îl vor numi: Minunat, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor... "Iată Dumnezeul vostru... El Însuși va veni și vă va mântui." (Isaia 35:04) Tatăl (El Însusi) a venit si ne-a mântuit. Cine este singurul Părinte al vesniciilor dacă nu Tatăl?
Isaia 63:08 - "El S-a făcut Mântuitorul lor". Tatăl S-a făcut Fiu întrupânde-Se prin fecioara Maria.
Ioan 14:07-09 - “Dacă M-ati fi cunoscut pe mine, ati fi cunoscut pe Tatăl meu. Si de-acum încolo Îl veti cunoaste; si L-ati si văzut.” “Doamne”, I-a zis Filip, “arată-ne pe Tatăl si ne este de ajuns.” Isus i-a zis: “De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ati cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl.”
Faptele Ap. 17:19-28 - "...În El avem viața, ființa și mișcarea". Cine este singurul duh de viată? Dumnezeu, vesnicul Tată. Iar Pavel ne spune că Isus este "Viata, Fiinta si Miscarea"...
1Ioan 02:13 - "... ați cunoscut pe Cel ce este de la început... ați cunoscut pe Tatăl". Mai poate cineva să afirme că Isus nu este Tatăl? Poftim Clopotel, ai ce-ti doreai: Biblia, asa cum este ea, nu interpretată de "Sfânta Traditie"!
QUOTE
5 Și acum, preaslăvește-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuți, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea. (Ioan 17)
De aici tu deduci ca Tatal si Fiul este unul si acelasi lucru?!

Vezi? Faci afirmatii la adresa mea, a "spuselor mele" fără să realizezi că esti departe de adevăr! Eu, niciodată nu am afirmat că Fiul este Tatăl!!! Aici se vede că te exprimi asupra unui subiect fără întelegerea necesară! Nimeni nu o să audă din gura mea că Fiul este acelasi cu Tatăl. Am afirmat în schimb că Isus este Tatăl. Fiul este doar "o latură" din ceea ce reprezintă Isus Hristos. Fiul este doar acel trup de carne si sânge, omenesc... dar Isus nu este doar atât, este si dumnezeiesc, duhovnicesc, duh... Biblia afirmă toate cele mentionate de mine. Stiti bine, nu?
QUOTE
macar un exemplu de al patrulea mod (de manifestare)... Discuta si la concret, nu face doar afirmatii hazardate...

Sunt destule: voci din cer, rug de foc, Legea scrisă "cu foc", acea Lege care apoi S-a întrupat si ne-a fost "afisată" sus pe Golgota, îngeri, vedenii...
QUOTE
Nu eu promovez Trinitatea ci chiar Biblia...Repet citatul:"..."

Ce-i asta? Autosugestie?
QUOTE
Uneori imi dai impresia ca, chiar intelegi...

Tu cu impresia, altii cu certitudinea...
QUOTE
inventia ta... La 1 Ioan 5:7 spune clar ca sunt doar 3, nu 4, nu 7...

De când Biblia a devenit inventia mea?!... Nu recunosc.
QUOTE
De aceeasi Fiinta inseamna fara doar si poate ca au aceeasi Fiinta... Nu ai cum intelege altceva...

"Aceeasi" - Una sau "Aceeasi" - toate trei?!
QUOTE
Cum sa nu fie biblic si corect daca ele sunt absolut egale?!

"Ele" - Una sau "Ele" - toate trei?!
QUOTE
nu sunt preot

Ok! Te cred. Am terminat cu această referire.


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 1 Apr 2007, 02:44 AM
Mesaj #83


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (edinide)
Treime (semnificatia... "a treia parte")

Divizare...

1. A existat Isus in Ceruri inainte de Nastere? - Păi dacă El este Părintele vesniciilor, ce zici?
2. In Ceruri fiind, era Fiul distinct fata de Tatal? - Fiul a fost doar pe pământ. Fiu este doar trupul de carne cu sânge care Si-a încheiat lucrarea la cruce.
3. Dupa nastere, a mai existat Isus in Ceruri, sau numai pe Pamint? - El este Dumnezeu Atotputernic(Isaia), deci era pretutindeni.
4. Cit timp pe Pamint, era Fiul distinct fatza de Tatal? - Mereu, Fiul a fost distinct de Tatăl. Dacă întrebi despre Isus: El e Tatăl.
5. Cind a murit, era distinct fatza de Tatal? - A murit doar trupul (Fiul)...
......
8. Cind nu era aratat Apostolilor, unde era Fiul? - Am mai spus, Fiul era trupul omenesc. Întrebarea nu s-a pus bine!
9. Dupa Inaltare, era Fiul distinct fatza de Tatal? - Acelasi răspuns ca la #8.
10. Unde, cum apare si cum se manifesta Duhul Sfint in toata aceasta ecuatie? - Duhul Sfânt a fost si... în VT. El este un mod de manifestare al puterii dumnezeiesti.
11. Fara de noi si fara Pamint, Duhul Sfint mai are vre-un rol? - Întrebare ce nu trebuia pusă! Răspunsul este "NU".
12. Fara de noi si fara Pamint, Fiul mai are vre-un rol? - Toate au avut un rost pentru oameni, pe pământ. Vezi răspunsul de la #11.
14. Este Duhul Sfint o "persoana"? Precum Fiul? - NU
15. Se poate Duhul Sfint intrupa? - Este puterea lui Dumnezeu si... doar problema Lui, nu a noastră!
16. Exista comunicare intre Tatal si Duhul Sfint? - Ce întrebare hazlie! "Tatăl este Duhul", după cum afirmă si apostolul nostru.
17. Duhul Sfint voia cui face? Ca Fiul o face pe a Tatalui. - Dumnezeu Îsi face voia proprie, mereu, indiferent de modul Lui de manifestare.
18. Au sens Tatal, Fiul si Duhul Sfint fara de Pamint? - Toată lucrarea lor se referă la Pământ. Oare se poate astepta un alt răspuns decât "Nu"?!
19. Are Tatal nevoie de Fiul si de Duhul Sfint? - Dumnezeu a decis asupra procedurii pe care a urmat-o. Nu este problema noastră. El a decis totul în postura Sa de Atotputernic.
20. Are Duhul Sfint nevoie de Fiul si de Tatal? - Nu cred că întrebarea asta sună bine. Poate mai târziu voi gândi altfel!
21. Are Fiul nevoie de Tatal si de Duhul Sfint? - Normal că Omul-Isus avea nevoie de Duhul vesnic, de Tatăl, exact cum si noi avem nevoie.
22. De ce nu este Tatal evident in noi toti? - Dacă am trăi o viată de felul celei trăite de Hristos, atunci ar fi... foarte evident.
23. De ce nu avem pe Duhul Sfint in noi implicit? - Adică?
24. De ce avem nevoie de Fiul, nu ne ajunge Tatal, cum evreii sustin? - Stim bine rolul jertfei de pe cruce, nu?
25. De ce avem nevoie de Duhul Sfint, nu ne ajunge Fiul? - Iarăsi mă provoci să râd la... doar la naivitatea întrebării.
26. Daca Fiul sta de-a dreapta Tatalui, unde sta Duhul Sfint? - Nu stă nimeni (fiziceste) în dreapta sau stânga Creatorului!

edinide: "Daca intelegem cine Fiul este, putem slavi pe Tatal!" - Dacă slăvim pe Isus, slăvim pe Tatăl.
Ce este atât de greu de înteles despre Cine e Fiul? - Omul-Isus, Cel plin de durere ca si tine sau mine, cel obosit, flămând, setos, cel muritor... Încă nu stiti aceea?!

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 1 Apr 2007, 02:45 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 Apr 2007, 07:15 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@andra
QUOTE
Maslul: Iacov, 5, 13-15: Esta cineva dintre voi bolnav? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn in numele Domnului. Si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav si Domnul il va ridica, si de va fi facut pacate i se vor ierta lui.

Te lasi aici manipulata de Popime care isi justifice Dogma chiar prin inslaciune. Deschide Evanghelia scris in Koine, limba folosita de Pavel la Roma, si peste tot in Palestina, de la Alexandru incoace. Este limba in care au fost scrise Evangheliile.

Acolo vei citi asa, transliterat: "5:14 asqenei tis en umin proskalesasqw tous presbuterous ths ekklhsias kai proseuxasqwsan ep auton aleiyantes auton elaiw en tw onomati tou kuriou"

Ceea ce Popimea traduce prin "preoti" ! este in scrierea originala original "presbuterous", cuvint compus, legat etimologic de limba romana, si anume "pres=spre" si "buterous"="batrinete", sensul fiind de "batrinii (bisericii)", se mai spune "presbiteri", fiind de fapt cei mai bogati intru Duhul, cei mai dedicati, cei recunoscuti de obste. Crestinii nu aveau Popi ! singurul Preot fiind D-zeiescul Isus Cristos.

Apoi se pomeneste de ungere, firesc ! era in cultura Iudaica din vechime citeste pe Moise care sa reteta... Mirului ! o faceau si Iudeii, de ce sa n-o faca si Crestinii ?! Dar observa ca:

a) Mirul nu este "Sfint"
b) ceea ce vindeca nu este Mirul, ci Si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav

De la acest simplu obicei, si Isus avind Mir turnat pe cap, "pentru ingropaciune", obicei atit Crestinesc atunci, cit si Pagin-Evreiesc, si pina la a invoca Duhul Sfint sa intre in... Ulei ! este o mare distanta. Este diferenta dintre un obicei stravechi si Idolatrie, transformind Crestinismul intr-o religie panteista.

Asta este esenta problemei: un obicei vechi transformat in Idolatire care poticneste pe Credincios prin Credinte-Materialiste din care D-zeu si Duhul-Sfint sunt exilati.

QUOTE
Cat despre cinstirea Maicii Domnului...

Problema discutata nu este cinstirea, ci este dimensiunea Dogmei, are se sustine "Cea Dreapta"...

1. Maica Domnului nu este pomenita nici unde in Evanghelie ca avind o pozitie aparte in Credinta. Dimpotriva, Isus traseaza o alta directie de Cinstire Spirituala: Ferice de pintecele care Te-a purtat, si de titele pe care le-ai supt!" 28. Si El a raspuns: "Ferice mai degraba de cei ce asculta Cuvintul lui Dumnezeu, si-L pazesc!

Aici nu este vorba ca Isus nu-si cinstea mama, dimpotriva. Problema este ca Isus stia ce inseaman tendinta idolatrica din Om, si Isus a trasat cinstirea catre D-zeu. Scopul: ca sa nu se ajunga exact unde s-a ajuns!

2. Nu exista nici urma de Cult al Maicii Domnului in Faptele Apostolilor si nici in primele secole de Crestinism, dar apare o reorintare in Ortodoxism dupa secolul XII cind Maica Domnului ajunge... obiect de cult!

Pe masura ca Omul se indeparta de Isus Cristos si de Crestinism, Omul se reorienta catre Lume si Pamint. Asa a ajuns Isus Crisots expulzat din Biserica de catre "Sfintii Parinti", a ajuns "Sfinta Traditie" mentionata prima si Evanghelia a doua sau de loc, s-a nascut "Apa Sfintita", s-a nascut Mirul Sfint in care ar adasta Duhul Sfint, etc.etc.

Observa, pe masura ce creste complexitatea ritualistica si dogmatica, descreste Credinta in D-zeu.

De aceea este esential sa intelegem Natura Fiului si locul pe care Il are in Sfinta Treime, ca sa nu ne ratacim pe cale. Iar uitindu-ne unde au ajuns parintii nostri si noi, suntem deja rataciti, faptele noastre comune vorbesc pentru noi, si nu spun o povestire inaltatoare.

QUOTE
in Iisus Hristos se impleteste natura umana cu cea divina, Dumnezeu se coboara la noi, se face mic ca noi, ne face cea mai mare cinste asumandu-Si conditia noatra cazuta pt. a ne inalta la El. 

Suna frumos, dar nu cred ca e suficient. De ar fi suficient, ar fi evident precum fulgerul in nopate, dar nu este, daca te uiti la tine insati si la noi ceilalti... Nici unul dintre noi nu suntem Sfinti, si toti cautam Sfintenia, nu poate fi numai vina noastra... Cine cauta, gaseste, ni se promite, nu se intimpla in vietile noastre desi cautam, e cazul sa schimbam Calea...

Deci tu zici ca D-zeu se face mic... Uite ce grozavii decurg din aceasta afirmatie neinteleasa si negindita:
- D-zeu are nevoie de... Om! ca sa se nasca...
- noi, ticalosii, am scpt pe D-zeu... (nici nu pot scrie cuvintul intreg...)
- noi, ticalosii, am batut pe D-zeu...
- noi ticalosii, am ucis pe D-zeu...
- de mina noastra, D-zeu a murit...
Realizezi ce grozavie se ascunde in aceste cuvinte "frumoase"?

Nu ajunge Cuvantul, Dumnezeu, S-a facut trup. Trebuie sa cuprinzi si de ce ma numesti Bun? numai D-zeu este Bun... Trebuie sa cuprinzi si Tata, indeparteaza de la Mine paharul acesta..., trebuie sa cuprinzi si Tata, iti multumesc ca m-ai ascultat... etc.etc. Decit sa repeti primul citat la nesfirsit, mai bine ai analiza multimea de alte citate care te contrazic in afirmatiile tale.

Pina nu le raspunzi pe toate, nu te mai pronunta despre natura lui Isus! pentru ca nu stii ce zici. Si mai bine sa zici "nu stiu inca", desi sa afirmi un neadevar, indiferent de cit sincera esti.

QUOTE
Ca om, a suferit de foame, frig, a fost supus la chinuri fizice si sufletesti, a avut nevoie de rugaciunea ucenicilor, a murit. Dar numai natura divina L-a ajutat sa invinga pacatul

Adevarat, El s-a nascut din Curatenie, de la D-zeu, si NU ca noi, de la Parintii Nostri, din Vechiul Adam. Curatenia Lui L-a ajutat sa invinga Pacatul, pentru ca si noi sa urma Calea de invingere a Pacatului. El a reusit sa iasa ala liman unde noi am esuat generatie dupa generatie, dar suntem invitati a-L urma: Indrazniti, Eu am biruit Lumea.

Nascut din Curatenie si de la D-zeu, nu inseamna ca Fiul vrea sa fie uzurpatorul Tatalui, asa cum tu implici, vrind-nevrind... In carne si oase nu a fost D-zeu intrupat, care nu poate fi cuprins in nimic, ci a fost Fiul Tatalui, Noul Adam.

Acest topic a fost editat de edinide: 1 Apr 2007, 07:24 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 Apr 2007, 07:46 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



1. ok, Isus a fost in Ceruri inainte de intrupare\
2. ok, in Ceruri, Isus a fost distinct de Tatal
3. nu mai este OK...

QUOTE
Iisus Hristos are doua naturi sau doua firi: natura dumnezeiasca si natura umana... Cu firea dumnezeiasca nu a parasit nicicand Cerul... Iti dau un citat din care poti intelege ceva, daca vrei: 58 Iisus le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt mai înainte de a fi fost Avraam.(Ioan 8)

Citatul tau spune despre precedenta lui Isus fatza de Avram, inainte de Avram este Isus, dar nu spune nimic despre legatura prezenta dintre Isus si Ceruri...

Daca tu nu ai gasit dovada afirmatiei tale in Evanghelie, uite ce am gasit eu: 17. "Nu ma tine", i-a zis Isus, "caci inca nu M-am suit la Tatal Meu Vezi dar, Isus nu era inca in Ceruri, desi Inviase ! iar tu stii ca Inaltarea a fost mai tirziu. Daca Isus nu este in Ceruri dupa inviere, nu a fost in Ceruri nici mort fiind, cind a zdrobit Portile Iadului, si nu a fost in Ceruri nici pe Pamint fiind. Isus s-a inaltat la Cer numai la Inaltare. Inainte de Inaltare, Isus exista pe Pamint, dar nu in Ceruri.

Avem urmatoarea concluzie afirmata de Isus:

3. Cit timp a fost pe Pamint, Isus nu se afla in Ceruri.

Incet, incet, ne apropiem de Natura Fiului....


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 Apr 2007, 08:07 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



4. Cit timp pe Pamint, era Fiul distinct fatza de Tatal? Da!

QUOTE
4. Ca ipostas da, insa avand si firea dumnezeiasca, era Acelasi Dumnezeu... Nicicand nu a incetat a fi Dumnezeu Cuvantul... Noi de aceea ne inchinam lui Iisus Hristos: pentru ca El este Dumnezeu Cuvantul, adica Dumnezeu...

...?! ...?! ...?!

Confirm cu 3. Isus exista numai pe Pamint, in timp ce Tatal era in Ceruri, de unde rezulta ca Isus pe Pamint este distinct fatza de Tatal in Ceruri.


5. Cind a murit, era distinct fatza de Tatal?

QUOTE
De murit a "murit" numai ca fiinta umana... Dumnezeu nu poate muri... De aceea, natura umana spune: 34 Și la al nouălea ceas, a strigat Iisus cu glas mare: Eloi, Eloi, lama sabahtani?, care se tălmăcește: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit? (Marcu 15), si pe care multi pierduti il inteleg aiurea, zicand ca Iisus Hristos nu putea fi Dumnezeu... (Atentie si la asocierea Iisus Hristos)

...?! ...?! ...?!

Conform cu 3. Isus nu se suise inca la Tatal, deci mort fiind, Isus-Spiritul era distinct de Tatal

6. Cind a inviat, era distinct fatza de Tatal?

QUOTE
Repet: Doar ca ipostas... Insa invierea trupului, are si alte semnificatii, toate sunt legate de Fiul Omului...

...?! ...?! ...?!

Deci, Isus inviat este distinct de Tatal... si se inalta la Tatal putin mai tirziu.

7. Cind era aratat Apostolilor, mai exista si altundeva, sau numai pe Pamint?

QUOTE
Repet: cu firea Dumnezeiasca era Dumnezeu, atotprezent... Cu firea umana era doar in trup, logic... Dupa Inviere, este pretutindeni: 20 Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin

La orice intrebare doar repeti, gratuit, firea Dumnezeiasca era Dumnezeu, atotprezent. Repetarea nu te face mai corect in greseala...

Isus promite sa nu ne paraseasca in veci, si asa si face... dar ce spui tu nu raspunde intrebarii.

Dupa Inviere, Isus ne spune ca nu este cu Tatal. Tot dupa Inviere, dar inainte de Inaltare, Isus se arata ici si colo, nefiind inca in Ceruri, ci intre cele doua lumi. 40 de zile nu a fost inaltat, timp in care nu era inca cu Tatal. Isus nu s-a mai aratat in care si oase dupa inaltare pentru ca se ridicase la Tatal.

Dupa Inviere, Isus era intre Cer si Pamint, nu mai era de pa Pamint, dar nu era inca nici ridicat la Tatal. In aceasta tranzitie, Isus s-a reintrupat de mai multe ori, dupa cum aveau nevoie Apostolii pentru inatrirea lor.

Intre Inviere si Inaltare, Isus era intre Cer si Pamint, deci tot distinct fatza de Tatal.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 Apr 2007, 08:16 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



8. Cind nu era aratat Apostolilor, unde era Fiul?

QUOTE
Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu Cuvantul este Dumnezeu... Si unde este Dumnezeu acolo este si El

...?! ...?! ...?!

Fiul era intre Cer si Pamint, pina la Inaltare.

9. Dupa Inaltare, era Fiul distinct fatza de Tatal?

QUOTE
Fiul ca ipostas da, nu poate fi confundat cu Tatal, deoarece nu are aceleasi "calitati" cu ale Tatalui...


ok, dupa Inaltare, Fiul este tot distinct fatza de Tatal, cum El spune: Va este de folos sa Ma duc... Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da un alt Mingiietor Isus, inaltat, roaga pe Tatal, si Tatal face, ca un Tata iubitor, deci Isus inaltat este distinct faza de Tatal


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 Apr 2007, 08:32 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Concluzii la intrebarile 1-9:

Fiul exista cu Tatal in Ceruri de dinainte de Lume.
Fiul intrupat, nu mai exista in Ceruri, fiind distinct fatza de Tatal.
Fiul mort, era intre Cer si Pamint, zdrobind Moartea, fiind distinct fatza de Tatal.
Fiul inaltat, este iar in Ceruri cu Tatal, fiind distinct fatza de Tatal.

Daca Fiul este distinct fatza de Tatal, Fiul nu este uzurpatorul Tatalui si deci... Fiul nu este Tatal.

Concluzie: Fiul = Tatal, Fiul = D-zeu este o blasfemie pe care Fiul, iubitor de Tatal, a negat-o clar si multiplu. Fiul stie ca numai Satana se vrea D-zeu, Fiul Tatalui se vrea Fiul Ascultator.

Adamul Vechi s-a vrut D-zeu. Adamul Nou a venit sa desfaca acest Pacat Original. De aceea, Adamul Nou egalat cu D-zeu este o blasfemie prin care Adamul Nou este confundat cu Adamul Vechi.

Adamul Nou a venit de la Tatal, a patimit, s-a rastignit, a inviat din morti si s-a ridicat la Cer ca sa desfaca Pacatul Original, Fiul = D-zeu.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 Apr 2007, 11:39 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Daca Fiul este distinct fatza de Tatal, Fiul nu este uzurpatorul Tatalui si deci... Fiul nu este Tatal.
Fiul, care era de la inceput cu Tatal nu uzurpa nimic, o si spune ca Tatal e mai mare ca El. Traieste in unitate treimica cu Tatal si Duhul Sfint. E greu de priceput asta cu mintea, insa nu e de mirare la Dumnezeu. Iisus spune ca va fi cinstit ca si Tatal, adica ca un Dumnezeu, fiind persoana din treime,
Ioan:
25 Ca toți să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinstește pe Fiul nu cinstește pe Tatăl care L-a trimis.
26 Căci precum Tatăl are viață în Sine, așa I-a dat și Fiului să aibă viață în Sine;

Despre unitatea lor:
Ioan 10.30: Iar Eu și Tatăl Meu una suntem.
38 Iar dacă le fac, chiar dacă nu credeți în Mine, credeți în aceste lucrări, ca să știți și să cunoașteți că Tatăl este în Mine și Eu în Tatăl.
14:
10 Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl – Care rămâne întru Mine – face lucrările Lui.
11 Credeți Mie că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl întru Mine, iar de nu, credeți-Mă pentru lucrările acestea.

Distinct ca persoana, unul in Duh.

Nu mai insist, e plin Noul Testament de confirmarea dumnezeirii lui Iisus. Doar un Dumnezeu ne poate aduce har de la Dumnezeu.

Acest topic a fost editat de IoanV: 1 Apr 2007, 11:40 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Apr 2007, 12:14 PM
Mesaj #90


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Emil
QUOTE
QUOTE (Clopotel)
QUOTE
Si eu cred în Tatăl... Si eu cred în Fiul... Si eu cred în Duhul Sfânt...

Foarte bine, aceasta este Sfanta Treime, Unul Dumnezeu, de care vorbeam...

Acel "Unul" despre care vorbesti tu, nu este Singurul.
Biblia zice ca este Singurul, Un singur Dumnezeu...Noi crestinii suntem monoteisti... Tu cati dumenzei ai?
QUOTE
Tu spui despre "cele trei persoane egale" ale dumnezeirii iar eu fac referintă la cele trei personalităti prin care Dumnezeu S-a manifestat.
Da eu vorbesc de cele trei persoane sau trei ipostasuri, dar tu gandesti lumeste si faci comparatia cu 3 persoane de pe strada... Nimic mai gresit... De asemenea, cu logica ta, tu confunzi si tata cu Tata, tatal ce te-a nascut, cu Tatal ceresc, doar suna la fel, nu-i asa?
QUOTE
Stii bine că si omul îsi poate manifesta o multitudine de personalităti dar Dumnezeu care este Atotputernic să nu poată?!
laugh.gif Ce legatura are asta cu Dumenzeu? Acum inventezi argumente cu personalitati multiple?
QUOTE
“( Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Duhul Sfânt...)”.    Intâi de toate: parantezele acelea nu se potrivesc acolo. O completare neavenită a celui ce scrie!  In fine! 

Desigur, cand lipsa de argumente devine acuta, toti da-ti vina pe Biblie, ba ca e tradusa gresit, ba ca e adaugata... Dar nu va intrebati atunci de unde aveti voi Biblia si pe ce baza credeti in ea? La astea poti raspunde?
QUOTE
Cum dar să fie nevoie de mărturisiri când noi suntem arhicunoscuți?

Am inteles acum confuzia ta: nu intelegi sensul cuvantului "marturisesc" din acel citat"... Nu-i nimic, cand o sa am mai mult timp, o sa ti-l explic, ca e banal de usor de inteles...
QUOTE
Deci... spune acolo (Ioan 05:07) despre “cei trei” ce vor mărturisi în cer!  Cui vor mărturisi? 
Nu te mai chinui, ca deja ai luat-o pe aratura... Sensul e cu totul altul...
QUOTE
Dacă ai merge la bibliile vechi ai vedea că pasajul de la Ioan 05:07 nu exista acolo! "Sfintii Părinti" au avut grijă să construiască o "Sfântă Traditie" ce să arate o "Sfântă Trinitate" bazată pe ceva (acel "ceva" fiind născut - născocit de ei!).
Dar tu stii cine a alcatuit Biblia? Cine?
QUOTE
QUOTE
Iisus nu S-a manifestat in duh ca Tata... Biblia nu sustine asta niciunde... Nici nu avea cum... Asta este doar inchipuirea ta...

Păi, ce ne rămâne decât să mergem la Biblie...

La care Biblie? La cea pe care o contesti? Ai facut tu alta Biblie?
QUOTE
Isaia 09:06 - Căci un copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat... Îl vor numi: Minunat, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor... "Iată Dumnezeul vostru... El Însuși va veni și vă va mântui." (Isaia 35:04) Tatăl (El Însusi) a venit si ne-a mântuit. Cine este singurul Părinte al vesniciilor dacă nu Tatăl?

Unde scrie acolo ca Tatal insusi a venit si S-a intrupat? Astea sunt bagate de la tine... Biblia zice Cuvantul S-a Intrupat, Iar Cuvantul si Tatal, desi sunt acelasi Dumenzeu, nu este acelasi lucru...Nu mai schimonosi intelesurile Bibliei...
Daca Tatal, Fiul si Sfantul Duh ar fi acelasi lucru, atunci peste tot am fi avut Doar Dumnezeu, ori Biblia vorbeste despre cei Trei ca fiind diferiti in "calitati"...
QUOTE
Isaia 63:08 - "El S-a făcut Mântuitorul lor". Tatăl S-a făcut Fiu întrupânde-Se prin fecioara Maria.

Unde scrie in Biblie ca Tatal S-a facut Fiu...Asta e de-a dreptul aberatie... E o inventie de-a ta gratuita...
QUOTE
Ioan 14:07-09 - “Dacă M-ati fi cunoscut pe mine, ati fi cunoscut pe Tatăl meu. Si de-acum încolo Îl veti cunoaste; si L-ati si văzut.” “Doamne”, I-a zis Filip, “arată-ne pe Tatăl si ne este de ajuns.” Isus i-a zis: “De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ati cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl.”

Acest lucru este foarte clar si arata limpede ca Fiul este de-o Fiinta cu Tatal, adica Unul Dumnezeu, dar nu Tatal...
QUOTE
Faptele Ap. 17:19-28 - "...În El avem viața, ființa și mișcarea". Cine este singurul duh de viată? Dumnezeu, vesnicul Tată. Iar Pavel ne spune că Isus este "Viata, Fiinta si Miscarea"...

Iar le bagi de la tine: Acolo se vorbeste de Dumnezeu, nu numai de Dumnezeu Tatal, ci de Dumnezeu: Tatal, Fiul si Sfantul Duh
Apropo: cine ti-a spus tie ca Tatal si Fiul ar fi acelasi lucru? Ai curaj sa spui adevarul? Este doar intelegerea ta, sau o stii de la alt om?De ce inventiile lui ar fi adevarate?
QUOTE
1Ioan 02:13 - "... ați cunoscut pe Cel ce este de la început... ați cunoscut pe Tatăl". Mai poate cineva să afirme că Isus nu este Tatăl?

Iisus Hristos nu este Tatal... Iisus Hristos este doar de aceeasi Fiinta cu Tatal, intr-Unul Dumnezeu...
De acolo nu rezulta nicicum ca Tatal si Fiul este acelasi lucru... Daca intelegeai ce sustine Biblia, caci doar ti-am explicat, e adevarat, doar inceputul l-am spus, vedeai ca e vorba doar de-o Fiinta cu Tatal si Fiul, adica sunt acelasi Dumnezeu, dar sunt deosebiti in "calitati"... De ex. Tatal naste pe Fiul, niciodata Fiul pe Tatal, ca sa poti sa-i confunzi...
14 Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr. (Ioan 1)
Deci Biblia zice clar ca, Cuvantul S-a facut trup, nu Tatal S-a facut trup... Acolo mai spune clar ca Acesta S-a nascut din Tatal... Astea sunt lucruri clare si evidente, nu inteleg pe ce baza le amesteci?
QUOTE
Poftim Clopotel, ai ce-ti doreai: Biblia, asa cum este ea, nu interpretată de "Sfânta Traditie"!

Repet intrebarea: interpretarea ta de cine este data: de tine sau de cine? Pe ce baza?
QUOTE
QUOTE
5 Și acum, preaslăvește-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuți, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea. (Ioan 17)
De aici tu deduci ca Tatal si Fiul este unul si acelasi lucru?!

Vezi? Faci afirmatii la adresa mea, a "spuselor mele" fără să realizezi că esti departe de adevăr! Eu, niciodată nu am afirmat că Fiul este Tatăl!!! Aici se vede că te exprimi asupra unui subiect fără întelegerea necesară!

Pai nu sustineai mai sus ca, te citez: "Tatăl S-a făcut Fiu" ... Oricum afirmatie catastrofal de falsa, caci Biblia zice ca Dumnezeu Tatal a nascut Fiul, nu Tatal S-a facut pe El Fiu..
QUOTE
Nimeni nu o să audă din gura mea că Fiul este acelasi cu Tatăl.

Pai daca zici ca S-a facut Fiu... Ce intelegi atunci prin: Tatal S-a facut Fiu?
QUOTE
Am afirmat în schimb că Isus este Tatăl.

Niciunde Biblia nu afirma ca Iisus este Tatal... Nici nu avea cum, caci nu este asa... Unde zice Iisus: Eu sunt Tatal, sau Tatal unde zice: Eu sunt Iisus? In schimb ca sunt de aceeasi Fiinta, chiar Iisus Hristos zice: Eu si Tatal Meu, una suntem(Ioan 10:30)
Mai mult, sunt chiar texte prin care chiar Iisus spune ca Tatal e mai mare decat El... Este adevarat ca acestea sunt interpretate la fel de gresit ca tine, insa in extrema cealalta, zicand ca de acolo ar rezulta ca Iisus Hristos nu e Dumnezeu...
Iata doua dintre acestea: 28 Ați auzit că v-am spus: Mă duc și voi veni la voi. De M-ați iubi v-ați bucura că Mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât Mine (Ioan 14)
36 Iar de ziua și de ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl. (Matei 24)
Aici ce fac clar niste diferente intre Fiu si Tatal, si pe buna dreptate...Este gresit a spune de aici ca Iisus Hristos nu este Dumnezeu, sau ca Iisus este Tatal... Ambele sunt la fel de gresite, dar in directii diametral opuse...
Iisus Hristos, asa cum am spus avea doua naturi: cea umana si cea Dumnezeiasca... Avand firea umana este clar ca Tatal este mai mare decat El, si tot asa si la Matei 24:36, insa, Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu Cuvantul nu avea cum sa nu stie cand va veni, caci exista o singura vointa dumnezeiasca, iar venirea se face din vointa, nu aleator...
QUOTE
Fiul este doar "o latură" din ceea ce reprezintă Isus Hristos.

Cu asta as putea fi de acord, insa nu stiu exact la care alte laturi te referi... Daca zici ca este Tatal, e evident gresit...
QUOTE
Fiul este doar acel trup de carne si sânge, omenesc...

Fals... Poate numai daca te referi la Fiul Fecioarei Maria, daca te referi la Fiul lui Dumnezeu atunci evident ca nu e...
5 Și acum, preaslăvește-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuți, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea. (Ioan 17) Deci e clar ca nu putem vorbi de sange si carne mai inainte de a fi lumea... Si totusi, Fiul exista si atunci, pentru ca El exista din vesnicie, El este odata cu Tatal... Tatal este Tata pentru ca are Fiu... Nu a fost nici un moment cand Tatal nu a fost Tata... Sau, nu a fost nici un moment cand Fiul nu exista...
QUOTE
dar Isus nu este doar atât, este si dumnezeiesc, duhovnicesc, duh... Biblia afirmă toate cele mentionate de mine. Stiti bine, nu?
Desigur, doar asta iti explicam acum cateva mesaje, insa nu prea ai inteles... Ai ajuns sa-L confunzi pe Tatal cu Fiul
QUOTE
QUOTE
macar un exemplu de al patrulea mod (de manifestare)... Discuta si la concret, nu face doar afirmatii hazardate...

Sunt destule: voci din cer, rug de foc, Legea scrisă "cu foc", acea Lege care apoi S-a întrupat si ne-a fost "afisată" sus pe Golgota, îngeri, vedenii...

In niciunele din acestea nu este vorba de al 4-lea ipostas sau persoana...
Daca ai fi dat sau citit citatele se vedea clar...
De ex., probabil cand faci referire la rugul de foc te referi la pasajul din Iesirea 3, cand Dumnezeu i S-a aratat lui Moise...
6 Apoi i-a zis iarăși: "Eu sunt Dumnezeul tatălui tău, Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov!" Și și-a acoperit Moise fața sa, că se temea să privească pe Dumnezeu.
Dar asta nu arata ca ar mai exista si al 4-lea ipostas... La fel si la celelalte... Acolo era pur si simplu Dumnezeu, intotdeauna in Sfanta Treime...
QUOTE
QUOTE
inventia ta... La 1 Ioan 5:7 spune clar ca sunt doar 3, nu 4, nu 7...

De când Biblia a devenit inventia mea?!... Nu recunosc.

Tot ce afirmi aici este inventia ta... Asta nu inseamna ca e buna automat...
QUOTE
QUOTE
De aceeasi Fiinta inseamna fara doar si poate ca au aceeasi Fiinta... Nu ai cum intelege altceva...

"Aceeasi" - Una sau "Aceeasi" - toate trei?!

Este o singura Fiinta... Ce anume nu intelegi aici?
QUOTE
QUOTE
Cum sa nu fie biblic si corect daca ele sunt absolut egale?!

"Ele" - Una sau "Ele" - toate trei?!

E vorba de cele trei ipostasuri - sunt egale in autoritate, caci au o singura vointa, cea Dumnezeiasaca...
QUOTE
2. In Ceruri fiind, era Fiul distinct fata de Tatal? - Fiul a fost doar pe pământ. Fiu este doar trupul de carne cu sânge care Si-a încheiat lucrarea la cruce.
Fals... Fiul lui Dumnezeu a fost dintotdeauna in ceruri, asa cum de ex. se intelege si din Ps 109:
1 Zis-a Domnul Domnului Meu: "Șezi de-a dreapta Mea, până ce voi pune pe vrăjmașii Tăi așternut picioarelor Tale".
2 Toiagul puterii Tale ți-l va trimite Domnul din Sion, zicând: "Stăpânește în mijlocul vrăjmașilor Tăi.
3 Cu Tine este poporul Tău în ziua puterii Tale, întru strălucirile sfinților Tăi. Din pântece mai înainte de luceafăr Te-am născut".

Fiul nu este doar carne si sange si nu a fost doar pe pamant...
Chiar Biblia spune clar asta: 55 Iar Ștefan, fiind plin de Duh Sfânt și privind la cer, a văzut slava lui Dumnezeu și pe Iisus stând de-a dreapta lui Dumnezeu.
56 Și a zis: Iată, văd cerurile deschise și pe Fiul Omului stând de-a dreapta lui Dumnezeu!
(Fapte 7)Si atunci cum zici tu ca Fiul este numai pe pamant cand Biblia zice clar ca este si in ceruri?
De asemenea: 13 Și nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer. (Ioan 3) de ce zici tu ca Fiul nu este si in cer?
Sa nu crezi ca acestea sunt singurele citate care argumenteaza ce zic eu, ci doar pe cele ce-mi vin acum in minte rapid... Insa daca doresti, aducem in fata citatele reprezentative si le analizam pe fiecare in parte...
QUOTE
Mereu, Fiul a fost distinct de Tatăl. Dacă întrebi despre Isus: El e Tatăl.

Nimic mai fals... Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu si este distinct de Tatal... Iisus Hristos nu este Tatal...
19 Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, (Matei 28)
Enumeratia asta arata clar si fara putinta de confuzie ca Fiul(Iisus Hristos) nu este Tatal si Duhul Sfant la fel...
QUOTE
El este un mod de manifestare al puterii dumnezeiesti.
Din nou fals... Chiar in citatul de la Matei 28:19 se vede clar ca Duhul Sfant este un ipostas la fel de egal cu Tatal si cu Fiul... Tu nu ai nici un fel de baza pentru cele ce afirmi...
QUOTE
11. Fara de noi si fara Pamint, Duhul Sfint mai are vre-un rol? - Întrebare ce nu trebuia pusă! Răspunsul este "NU".
Serios?! Pe ce baza spui NU? Duhul Sfant exista doar daca exista pamantul? Unde zice Biblia ca Duhul Sfant nu ar avea vreun rol decat in functie de existenta pamantului? Dumnezeu exista in functie de propria creatie?! ohmy.gif
QUOTE
14. Este Duhul Sfint o "persoana"? Precum Fiul? - NU
Evident ca DA... Chiar in citatul de la Matei 28:19, si in multe altele, este enumerat intre persoane, deci este o persoana... Niciunde Biblia nu se refera la Duhul Sfant ca la ceva impersonal... Erezia aceasta cum ca Duhul SFant nu ar fi Dumnezeu sau ca nu ar fi un ipostas la Dumnezeirii a aparut in secolul al 4-lea, de catre asa numitii pnevmatomahi, care au fost condamnati la sinodul 2 ecumenic. Probabil tu confunzi Harul cu Duhul Sfant... Harul divin intr-adevar nu este altceva decat energia sau puterea prin care Dumnezeu da oamenilor ajutorul si sfintirea. Dar Harul divin izvoraste din Fiinta celor trei ipostasuri divine, apartine intregii Sfintei Treimi, adica lui Dumnezeu. Dar spun asta pentru ca am afirmat, si Biblia confirma ca Toti sunt in Toti, insa daca "ne apropiem", vedem si mai lamurit, ca dupa Cincizecime, sfintirea sau lucrarea harului divin in lume o face Duhul Sfant. Si aici mai sunt multe de spus...
QUOTE
18. Au sens Tatal, Fiul si Duhul Sfint fara de Pamint? - Toată lucrarea lor se referă la Pământ. Oare se poate astepta un alt răspuns decât "Nu"?!
Evident ca DA... Dumnezeu: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, nu-si are existenta in functie de pamant, de creatia Sa... E hilar ce afirmi Emile...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Apr 2007, 12:15 PM
Mesaj #91


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide
Sunt multe inadvertente in expunerea ta... Nu stiu daca le faci cu intentie, sau pur si simplu esti dezinformat
QUOTE
Te lasi aici manipulata de Popime care isi justifice Dogma chiar prin inslaciune. Deschide Evanghelia scris in Koine, limba folosita de Pavel la Roma, si peste tot in Palestina, de la Alexandru incoace. Este limba in care au fost scrise Evangheliile.
Limba koine la care te referi este limba comuna, greaca veche, insa nu toate Evangheliile au fost scrise in koine...Ma refer la Evanghelia lui Matei care initial a fost scrisa in aramaica si apoi tradusa in greaca... In crestinism, popi sunt numiti doar preotii pagani... Preotii crestini nu sunt popi, sunt preoti... Desigur, necrestinii procedeaza la fel, zicand ca preotii crestini sunt popi, de aceea eu te inteleg pe tine cand spui ca preotii crestini sunt popi... Insa preotii crestini nu au cum sa minta sau sa insele privitor la Biblie, deoarece limba in care au fost scrise, greaca, este clara pentru orice grec, de ex., si nu pot fi inselati... Devreme ce grecii sunt ortodocsi si nu yoghini, sper ca realizezi ca nu aveau cum sa fie inselati asa cum esti tu...
QUOTE
Ceea ce Popimea traduce prin "preoti" ! este in scrierea originala original "presbuterous", cuvint compus, legat etimologic de limba romana, si anume "pres=spre" si "buterous"="batrinete", sensul fiind de "batrinii (bisericii)", se mai spune "presbiteri", fiind de fapt cei mai bogati intru Duhul, cei mai dedicati, cei recunoscuti de obste. Crestinii nu aveau Popi ! singurul Preot fiind D-zeiescul Isus Cristos.
Iar faci confuzii grave... Dar ai spus si un adevar: crestinii nu au avut si nici nu au popi, ci doar preoti... Iisus Hristos este singurul Preot... este o diferenta ca intre tata si Tata, pe care nu cred ca inca o realizezi...
QUOTE
Apoi se pomeneste de ungere, firesc ! era in cultura Iudaica din vechime citeste pe Moise care sa reteta... Mirului ! o faceau si Iudeii, de ce sa n-o faca si Crestinii ?!
Asa cum ti-a explicat foarte bine si Andra, Sfintii Apostoli miruiau... Nici ei nu erau crestini? Dupa tine probabil nu, insa din fericire, doar dupa tine...
QUOTE
a) Mirul nu este "Sfint"

Evident ca nu, mirul este doar sfintit... Sfant este numai Dumnezeu...
QUOTE
b) ceea ce vindeca nu este Mirul, ci Si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav

Ceea ce vindeca este Harul Duhului Sfant
QUOTE
pina la a invoca Duhul Sfint sa intre in... Ulei !
Eu am intalnit multi oameni stramtorati in intelegere, dar chiar asa, sincer nu... Chiar ti-am facut precizarea expresa ca nimeni nu afirma ca Duhul SFant intra in untdelemn, si tu persisti in aceeasi eroare... Despre unii se spune ca desi nu inteleg totusi le potrivesc, iar tu nici macar nu le potrivesti hh.gif Duhul Sfant sfinteste untdelemnul, nu intra in el... Repeta si tu acum sa vad daca ai inteles, ca sa nu mai spui gresit alta data...
QUOTE
1. Maica Domnului nu este pomenita nici unde in Evanghelie ca avind o pozitie aparte in Credinta.

evident fals ce afirmi:
de ex. la Luca 1 se spune:
40 Și a intrat în casa lui Zaharia și a salutat pe Elisabeta.
41 Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei și Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt,
42 Și cu glas mare a strigat și a zis: Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău.
43 Și de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?
44 Că iată, cum veni la urechile mele glasul salutării tale, pruncul a săltat de bucurie în pântecele meu.
45 Și fericită este aceea care a crezut că se vor împlini cele spuse ei de la Domnul.
46 Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.
47 Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48 Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49 Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui.

Ce vrei mai clar de atat? Acolo spune ca o vor ferici toate neamurile... Tu cum faci acest lucru concret?
QUOTE
Aici nu este vorba ca Isus nu-si cinstea mama, dimpotriva. Problema este ca Isus stia ce inseaman tendinta idolatrica din Om, si Isus a trasat cinstirea catre D-zeu. Scopul: ca sa nu se ajunga exact unde s-a ajuns!

Faci confuzii grave: a cinsti ce a cinstit si Dumnezeu, nu este idolatrie ci este slava adusa lui Dumnezeu...
QUOTE
2. Nu exista nici urma de Cult al Maicii Domnului in Faptele Apostolilor si nici in primele secole de Crestinism, dar apare o reorintare in Ortodoxism dupa secolul XII cind Maica Domnului ajunge... obiect de cult!

Ai spus doua minciuni intr-o singura fraza... In primul rand Maica Domnului nu este obiect de cult, si in al doilea rand, chiar Sfintii Apostoli o cinsteau, doar era Maica Domnului... E de-a dreptul hilar ce sustii...
QUOTE
Observa, pe masura ce creste complexitatea ritualistica si dogmatica, descreste Credinta in D-zeu.

Nu confunda dogma ta cu crestinismul... Chiar ma mir ca pana acum nu ai readus in discutii chakre mantre yantre si nu mai stiu eu ce mai ziceai, dar banuiesc ca nu o sa ratezi ocazia... Astea din care crestinism sunt? Cel inventat pe genunchi?
QUOTE
De aceea este esential sa intelegem Natura Fiului si locul pe care Il are in Sfinta Treime, ca sa nu ne ratacim pe cale. Iar uitindu-ne unde au ajuns parintii nostri si noi, suntem deja rataciti, faptele noastre comune vorbesc pentru noi, si nu spun o povestire inaltatoare.
Daca te referi la parintii tau, probabil ai dreptate, insa nu generaliza...
QUOTE
Nu ajunge Cuvantul, Dumnezeu, S-a facut trup. Trebuie sa cuprinzi si de ce ma numesti Bun? numai D-zeu este Bun... Trebuie sa cuprinzi si Tata, indeparteaza de la Mine paharul acesta..., trebuie sa cuprinzi si Tata, iti multumesc ca m-ai ascultat... etc.etc. Decit sa repeti primul citat la nesfirsit, mai bine ai analiza multimea de alte citate care te contrazic in afirmatiile tale.
Nope... daca ai fi inteles ca in Iisus Hristos este si natura umana, ai fi inteles la ce se refera acele citate cu adevarat...
QUOTE
In carne si oase nu a fost D-zeu intrupat, care nu poate fi cuprins in nimic, ci a fost Fiul Tatalui, Noul Adam.
Iata ca din nou Biblia te contrazice: 14 Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi (Ioan 1)Si atunci cum zici tu ca Dumnezeu Cuvantul nu S-a facut trup?
QUOTE
Citatul tau spune despre precedenta lui Isus fatza de Avram, inainte de Avram este Isus, dar nu spune nimic despre legatura prezenta dintre Isus si Ceruri...
laugh.gif In primul rand citatul spune despre faptul ca Iisus Hristos a existant inainte de intrupare... Asta se dorea de demonstrat, dar vad ca nici macar despre ce discutam nu intelegi...sad.gif
Iti mai dau un citat: 13 Și nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer. (Ioan 3) devreme ce S-a coborat, inainte de intrupare, nu-i evident ca a si existat?! Daca nici din acesta nu intelegi, iti mai dau si alte citate...
QUOTE
Daca tu nu ai gasit dovada afirmatiei tale in Evanghelie, uite ce am gasit eu: 17. "Nu ma tine", i-a zis Isus, "caci inca nu M-am suit la Tatal Meu Vezi dar, Isus nu era inca in Ceruri, desi Inviase !

Iar nu intelegi... La ce se refera acolo? Ce inseamna Invierea? Ce inseamna Inaltarea? Nu cumva include si trupul, nu doar sufletul? Realizezi oare despre ce vorbesc? Ai inteles rostul Invierii? Intelegi ca sufletul nu e mort, ci doar trupul care inviaza? Intelegi ca baza acestu lucru este inca de la facerea omului? Probabil ca nu... sad.gif
QUOTE
Avem urmatoarea concluzie afirmata de Isus:
3. Cit timp a fost pe Pamint, Isus nu se afla in Ceruri.

Doar cu natura umana nu se afla in ceruri, Natura Dumnezeieasca nu a parasit nicicand Cerul... Doar era Dumnezeu Cuvantul... Dumnezeu Cuvantul, niciodata nu paraseste cerul..
QUOTE
Incet, incet, ne apropiem de Natura Fiului....

Desigur, dar nu prin minciunile ce le afirmi tu...
QUOTE
Confirm cu 3. Isus exista numai pe Pamint, in timp ce Tatal era in Ceruri, de unde rezulta ca Isus pe Pamint este distinct fatza de Tatal in Ceruri.
Cine a facut o asemenea afirmatie mincinoasa? Tu?!
QUOTE
Conform cu 3. Isus nu se suise inca la Tatal, deci mort fiind, Isus-Spiritul era distinct de Tatal

Oricum e distinct fata de Tatal, la modul ca este a doua Persoana a Sfintei Treimi, insa in acel citat era vorba doar de natura umana... Cand o sa intelegi diferentele o sa vezi ce usor e de priceput cuvantul Bibliei...
QUOTE
Dupa Inviere, Isus ne spune ca nu este cu Tatal. Tot dupa Inviere, dar inainte de Inaltare, Isus se arata ici si colo, nefiind inca in Ceruri, ci intre cele doua lumi. 40 de zile nu a fost inaltat, timp in care nu era inca cu Tatal. Isus nu s-a mai aratat in care si oase dupa inaltare pentru ca se ridicase la Tatal.
Tu vorbesti aici doar de firea umana...
QUOTE
Dupa Inviere, Isus era intre Cer si Pamint, nu mai era de pa Pamint, dar nu era inca nici ridicat la Tatal. In aceasta tranzitie, Isus s-a reintrupat de mai multe ori, dupa cum aveau nevoie Apostolii pentru inatrirea lor.

What! ohmy.gif Reintrupare?! In crestinism asa ceva? Hmmm... Confunzi grav crestinismul cu hinduismul... Unde zice Biblia ca Iisus s-a reintrupat, si inca de mai multe ori? hh.gif
QUOTE
Fiul exista cu Tatal in Ceruri de dinainte de Lume.

Corect...
QUOTE
Fiul intrupat, nu mai exista in Ceruri, fiind distinct fatza de Tatal.

Fals, deoarece nu iei in considerare ca Iisus Hristos are si natura Dumnezeieasca, natura care nu a parasit nicicand Cerul...
QUOTE
Fiul inaltat, este iar in Ceruri cu Tatal, fiind distinct fatza de Tatal.

Ca e distinct e clar, este a doua Persoana a Sfintei Treimi... Fiul inaltat inseamna si inaltarea trupului... Asta inseamna Invierea, subiect ce nu l-am abordat inca...
QUOTE
Daca Fiul este distinct fatza de Tatal, Fiul nu este uzurpatorul Tatalui si deci... Fiul nu este Tatal.

Asat este o aberatie... Este distinct in sensul ca este alt ipostas, insa este Aceeasi Fiinta cu Tatal, adica acelasi Dumnezeu...
Chestia cu uzurpatorii si alte chestii sunt inventiile tale provenite din intelegerea gresita a Bibliei...
QUOTE
Adamul Vechi s-a vrut D-zeu.

Asta este o aberatie din nou... Tu confunzi pe Adam cu satana... Satana s-a vrut in locul lui Dumnezeu, nu Adam...
Studiaza mai cu atentie!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 1 Apr 2007, 04:08 PM
Mesaj #92


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (edinide)
Isus exista numai pe Pamint, in timp ce Tatal era in Ceruri

Doar o greseală de exprimare acolo: Fiul exista numai pe pământ... asa, totul devine real, corect.
Când spunem Isus, vorbim despre întreaga dumnezeire.
QUOTE
Dupa Inviere, Isus era intre Cer si Pamint

Adică pretutindeni... Corect! Stim că Cerul nu este material în infinitatea lui, deci Isus era acolo unde a fost mereu: peste tot.
QUOTE
Sarcasmul denota lipsa Iubirii. Iubirea aduce intelegere pentru Aproapele, mila si smerenie. Sarcasmul nu vine din Iubire.

Este nota caracteristică a scrierilor lui Clopotel ce arată că nu are nimic de a face cu Dumnezeu, Care Dumnezeu este Iubire. Am început să mă obisnuiesc cu atitudinea lui. La începuturi îmi venea să-i mai trag câte o "muscătură" dar acum realizez tot mai mult si mai mult că nu are rost! Înainte erau 20 de utilizatori (sau mai multi) care treceau pe aici si... o fac tot mai rar tocmai pentru că au realizat că nu se poate ajunge la un numitor comun cu "atotstiutorul" Clopotel! Unii nu pricep că Adevărul nu este doar în posesia unui singur om, nu poate fi la un singur individ. Dacă ar fi asa, omul acela ar fi un zeu!!! Stim "în parte" fiecare dintre noi si de aceea încercăm să ne sprijinim unii pe altii cu ceea ce fiecare stie mai bine... Afirmatii pe care le fac eu mai sus, contrazise într-un mod vehement atunci când vin de la mine, de "Atoatestiutorul Clopotel", sunt reafirmate identic de el în postări viitoare!!! Ce poti spune la o asemenea atitudine? Hai să vedem...
QUOTE (Clopotel @ 1 Apr 2007, 11:15 AM)
QUOTE (edinide)
Avem urmatoarea concluzie afirmata de Isus:
3. Cit timp a fost pe Pamint, Isus nu se afla in Ceruri.

Doar cu natura umana nu se afla in ceruri, Natura Dumnezeieasca nu a parasit nicicand Cerul...

Parcă este mai "adevărat" când vine din propria gură, nu-i asa?!
Pentru tine, ca sustinător înfocat al Trinitătii: afirmatia asta arată că "cei trei" au devenit patru!!! Păi. după propria-ti credintă (la cea trinitară mă refer) Isus este jos ca persoană firească (Unul) si este sus ca Dumnezeu (Doi), plus Tatăl (Trei), plus Duhul Sfânt (Patru)... După modul cum tu îl sustii pe Dumnezeu, uite că sunt patru; asta reiese din necunoasterea adâncă al lui Dumnezeu, al Cuvântului Sfânt.
QUOTE (Clopotel @ 1 Apr 2007, 11:15 AM)
QUOTE (edinide)
Incet, incet, ne apropiem de Natura Fiului....

nu prin minciunile ce le afirmi tu...

Le preferi pe ale tale, nu?
QUOTE (Clopotel)
Oricum e distinct fata de Tatal, in acel citat era vorba doar de natura umana... Cand o sa intelegi diferentele o sa vezi ce usor e de priceput cuvantul Bibliei...

Uite cum lucrează Dumnezeu prin oameni! Deja văd că ai învătat ceva din afirmatiile mele despre Domnul. Tine-o tot asa!

QUOTE (Clopotel)
QUOTE (edinide)
Fiul intrupat, nu mai exista in Ceruri, fiind distinct fatza de Tatal.

Fals, deoarece nu iei in considerare ca Iisus Hristos are si natura Dumnezeieasca, natura care nu a parasit nicicand Cerul...

Acolo, edinide tocmai despre aceea vorbea! Nu te grăbi să spui cuvântul "fals" când vine ceva de la altcineva în afara de tine însuti! Noi stim că te iubesti foarte mult si te autoapreciezi exagerat dar... Edinide este corect (poate ... si fără intentie!) atunci când spune că Fiul întrupat nu era în ceruri. Cât se poate de adevărat. Spiritul Lui de Părinte al vesniciilor era acolo, era pretutindeni. Doar ce ai afirmat si tu exact aceea, un pic mai devreme!!!

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 1 Apr 2007, 04:34 PM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 1 Apr 2007, 04:34 PM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Baieti, urmeaza Saptamana Patimilor!


Va rog, in Numele Domnului, ingropati macar pentru o saptamana sacurea.
Lasati-L sa intre in inima si mintea voastra cu harul Sau divin, cu invataturile Sale depline, cu pacea si credinciosia Lui , pe cel care a fost, este si va fi in veci Mantuitorul,Marele Preot, Doctorul sufletului si trupului nostru, Domnul Nostru, Iisus Christos!


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 1 Apr 2007, 04:50 PM
Mesaj #94


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (ioana1 @ 30 Mar 2007, 07:56 AM)
Adica,lumeste, sotul meu este:

- sotul meu;
-copilul soacrei mele
-tatal copiilor mei

Dar este o singura persoana.

Exact! Trei personalităti, trei ocupatii, trei pozitii de responsabilitate, nicidecum trei persoane!!! UNUL... DOAR UNUL!

As dori, dacă îmi permiteti, să pun o întrebare pentru toti participantii la discutiile de aici.
Consider că am acordul dumneavoastră:
Avem dreptul să afirmăm (fără să mintim!)
că noi punem învătăturile biblice în practică mai bine decât au făcut-o apostolii?
Vă rog să dati răspunsul vostru sincer, apoi vom continua un dialog pe seama unui subiect foarte important.
Voi fi primul ce încerc a răspunde la întrebarea amintită: nu, nu avem dreptul, pur si simplu nu suntem în pozitia care să ne dea acel drept!
Vă rog! Vă rog pe toti să participati la aceasta...

Surioară dragă, Ioana! Nu este nicio secure de îngropat!
Purtăm dialoguri despre Dumnezeul nostru iar dacă aceste discutii sunt contradictorii este spre binele adevărului. El, Adevărul are sansa de a iesi mai strălucitor după toate aceste dialoguri. Eu asa cred.

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 1 Apr 2007, 04:57 PM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 Apr 2007, 05:02 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Pentru tine, ca sustinător înfocat al Trinitătii: afirmatia asta arată că "cei trei" au devenit patru!!! Păi. după propria-ti credintă (la cea trinitară mă refer) Isus este jos ca persoană firească (Unul) si este sus ca Dumnezeu (Doi), plus Tatăl (Trei), plus Duhul Sfânt (Patru)... După modul cum tu îl sustii pe Dumnezeu, uite că sunt patru; asta reiese din necunoasterea adâncă al lui Dumnezeu, al Cuvântului Sfânt.
Emil, te grabesti cu concluzile. E ca si cum ai spune ca pe Pamint Iisus este doar in natura umana, fiul, cum ii zici tu. Ori asta e o eroare. Asa cum gindul omului este la ceva cind lucreaza, asa si natura dumnezeiasca a lui Iisus era cu Dumnezeu. Atit doar ca Iisus a luat si un trup de om.
Aceasta neintelegere apare din despartirea artificiala a firilor umana si divina a mintuitorului.
Clopotel nu isi ia siguranta din sine ci de la Sfintii care definesc practic ortodoxia ... Faptul ca nu ne intelegem nu inseamna ca noi suntem dusmani.

Sa ne aducem aminte ca cine spune ca iubeste pe Dumnezeu dar pe fratele sau il uraste este un mincinos. Sa fim putin mai piosi, sa lasam ratiunea sa faca si cite o pauza, sa inaltam rugaciuni pentru pace, inteleciune, rabdare si iubire din inima.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 1 Apr 2007, 05:14 PM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Emil, la intrebarea ta, eu nu intru in discutie.


44.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 1 Apr 2007, 05:16 PM
Mesaj #97


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (IoanV)
E ca si cum ai spune ca pe Pamint Iisus este doar in natura umana, fiul, cum ii zici tu. Asa cum gindul omului este la ceva cind lucreaza, asa si natura dumnezeiasca a lui Iisus era cu Dumnezeu. Atit doar ca Iisus a luat si un trup de om.

Tu întelegi că eu as afirma diferit decât cum ai zis tu? Nu. Simplu: asa cred si eu.
Eu am spus cu claritate că pe pământ si sus în ceruri, pretutindeni este Domnul, într-o formă sau alta.
QUOTE
Sa ne aducem aminte ca cine spune ca iubeste pe Dumnezeu dar pe fratele sau il uraste este un mincinos. Sa fim putin mai piosi, sa lasam ratiunea sa faca si cite o pauza, sa inaltam rugaciuni pentru pace, inteleciune, rabdare si iubire din inima.

Total de acord. Dar, de fapt de ce ai făcut afirmatia aceea directionată spre... Emil Condor?!
Dumnezeu să fie cu noi toti!

QUOTE (ioana1)
Emil, la intrebarea ta, eu nu intru in discutie.

Uneori, unii dintre noi îsi exprimă întelepciunea tocmai prin atitudinea tăcerii pe care ai hotărât-o în acest caz. Apreciez că ai răspuns în modul în care ai considerat tu că ti se potriveste... În final sunt convins că vei participa si tu la dialogul ce se întrezăreste în momentul de fată. Nu este o întrebare "ascunsă". Si eu am pus-o cu deplină sinceritate iar discutiile ce vor urma cu voia lui Dumnezeu, vor avea efectul măririi credintei noastre. Sper asa să fie.


Acest topic a fost editat de Emil Condor: 1 Apr 2007, 05:28 PM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 Apr 2007, 05:31 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Emil, afirmatia nu era directionata catre tine ci catre noi toti. De aceea e un rind liber dupa observatia facuta la mesajul tau.

Intrebarea pe care ai pus-o as reformula-o. Putem intreba cine a pus mai bine in lucrare invatatura lui Iisus, apostolii sau noi? Raspunsul e evident, cred, eu unul nici nu cutez sa ma compar cu ei. Nu inteleg insa rostul intrebarii, poate toti vor spune la fel.
Revenind la treime, aceasta s-a aratat la botezul lui Iisus. Ioan avea in fata pe Fiul, vedea pe Duhul sfint, si a auzit glasul tatalui din ceruri. In plus este o mentiune biblica precisa despre Sfinta treime, Epistola lui Ioan,5:7 Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Sfântul Duh, și Acești trei Una sunt., ce facem o stergem?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 1 Apr 2007, 05:47 PM
Mesaj #99


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Emile, ca o paranteza as dori sa fie.


Apostolia, pescuirea minunata care se face pe pamant, trebuie facuta cu sfintenie.In primul rand sunt femeie, si rolul meu este sa-mi cresc fiii cu care m-a binecuvantat Dumnezeu,sa-i invat credinta care mi-a fost sadita in suflet si ...atat.Mai departe, sper, prin harul Domnului, o vor duce ei, caci am toata increderea.

Ca particip la discutii, repet a mia oara, o fac nu spre a da lectii nimanui, ci vorbesc din adancul inimii mele, si din ce m-a invatat Invatatorul meu.Daca as avea incertitudinea ca Domnul mi-a dat gandurile , indemnurile si credinta , as tacea pe loc. Daca as sti ca diavolul m-a invata sa ma rog, sa postesc, sa ma sfintesc, m-as inchide intr-un turn, si-as arunca apoi cheia, ca sa nu fac pe nimeni sa pacatuiasca prin ceea ce spun.

Dar, daca cuvintele mele reflecta dragostea mea pentru Dumnezeu, bucuria si pacea , si eliberarea mea de pacate, usurinta cu care imi duc jugul (din ce in ce mai usor), caci asta am inteles eu ca este jugul pe care-l ducea Domnul, ce al pacatelor, de-asta e jugul greu, caci inca esti rob lui, de-asta ti-e rau cand postesti, caci ti-e frica sa nu mori de foame, sa nu -ti cada parul de la devitaminizarea organismului, etc.,lipsa increderii si credintei, sau subtirimea ei. Aici sunt si eu cu voi, in aceeasi oala, sau eu pe langa oala, nici macar in ea, dar am incredere in Domnul meu, ca nu ma va lasa in veci de rusine!!!


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 1 Apr 2007, 05:48 PM
Mesaj #100


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (IoanV)
Emil, afirmatia nu era directionata catre tine ci catre noi toti. De aceea e un rind liber dupa observatia facuta la mesajul tau.

Multumesc!

QUOTE
Intrebarea pe care ai pus-o as reformula-o. Putem intreba cine a pus mai bine in lucrare invatatura lui Iisus, apostolii sau noi? Raspunsul e evident, cred, eu unul nici nu cutez sa ma compar cu ei. Nu inteleg insa rostul intrebarii, poate toti vor spune la fel.

Foarte posibil ca toti să răspundă la fel pentru că este adevărul , indiferent de ce religie apartine fiecare. Este normal să nu întelegi rostul întrebării până când nu trecem la discutiile propriu zise. Ai încredere: Adevărul înainte de orice!


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 1 Apr 2007, 06:04 PM
Mesaj #101


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (ioana1)
Ca particip la discutii, repet a mia oara, o fac nu spre a da lectii nimanui, ci vorbesc din adancul inimii mele, si din ce m-a invatat Invatatorul meu.Daca as avea incertitudinea ca Domnul mi-a dat gandurile , indemnurile si credinta , as tacea pe loc.

Fiecare dintre noi ar putea avea în "tolba" lui niste adevăruri dumnezeiesti ce trebuie date celorlalti. Nu contează că suntem albi sau negri, ortodoxi sau nu, femeie sau bărbat, adult sau copil, adevărurile lui Dumnezeu sunt la fel de puternice si de nezdruncinat indiferent din ce directie vin. Am remarcat de la începuturile mele pe acest Forum că ceea ce dai este făcut cu sinceritate, nici nu trebuie să mai spui, se vede usor.

QUOTE
am incredere in Domnul meu, ca nu ma va lasa in veci de rusine!!!

Amin!



--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Apr 2007, 07:53 PM
Mesaj #102


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioana
QUOTE
Va rog, in Numele Domnului, ingropati macar pentru o saptamana sacurea.

A vorbi despre Dumnezeu, a incerca a-i intelege Cuvantul, ti se pare ceva rau?! Nicidecum...

Draga Emil,
QUOTE
QUOTE (edinide)
Isus exista numai pe Pamint, in timp ce Tatal era in Ceruri

Doar o greseală de exprimare acolo: Fiul exista numai pe pământ... asa, totul devine real, corect.
Când spunem Isus, vorbim despre întreaga dumnezeire.

13 Și nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer. (Ioan 3) de ce zici tu ca Fiul nu era si in cer?
QUOTE
Sarcasmul denota lipsa Iubirii. Iubirea aduce intelegere pentru Aproapele, mila si smerenie. Sarcasmul nu vine din Iubire.
Sarcasm fata de ce? Fata de hulele impotriva lui Dumnezeu? A nu-L marturisi corect pe Dumnezeu, mai ales cum faceti voi cu buna stiinta, nu este hula?
QUOTE
Este nota caracteristică a scrierilor lui Clopotel ce arată că nu are nimic de a face cu Dumnezeu, Care Dumnezeu este Iubire. Am început să mă obisnuiesc cu atitudinea lui. La începuturi îmi venea să-i mai trag câte o "muscătură" dar acum realizez tot mai mult si mai mult că nu are rost! Înainte erau 20 de utilizatori (sau mai multi) care treceau pe aici si... o fac tot mai rar tocmai pentru că au realizat că nu se poate ajunge la un numitor comun cu "atotstiutorul" Clopotel! Unii nu pricep că Adevărul nu este doar în posesia unui singur om, nu poate fi la un singur individ. Dacă ar fi asa, omul acela ar fi un zeu!!! Stim "în parte" fiecare dintre noi si de aceea încercăm să ne sprijinim unii pe altii cu ceea ce fiecare stie mai bine... Afirmatii pe care le fac eu mai sus, contrazise într-un mod vehement atunci când vin de la mine, de "Atoatestiutorul Clopotel", sunt reafirmate identic de el în postări viitoare!!! Ce poti spune la o asemenea atitudine? Hai să vedem...

Aici te chinui cumva sa arati ca sunt rau?! Nu te mai chinui degeaba: eu marturisesc despre mine ca sunt rau si ticalos, cel mai pacatos dintre toti... Mult mai pacatos decat tine... Dar a-l marturisi adevarat (adica ortodox) pe Dumnezeu si a nadajdui la mila Lui, e cea mai mare alinare, care invinge cu mult rautatea mea...
Oricum, era mai bine daca lamureai ce te intrebasem, decat sa pierzi timpul cu ceva ce toata lumea stie: anume ca eu sunt cel mai rau... hh.gif
QUOTE
QUOTE (Clopotel @ 1 Apr 2007, 11:15 AM)
QUOTE (edinide)
Avem urmatoarea concluzie afirmata de Isus:
3. Cit timp a fost pe Pamint, Isus nu se afla in Ceruri.

Doar cu natura umana nu se afla in ceruri, Natura Dumnezeieasca nu a parasit nicicand Cerul...

Parcă este mai "adevărat" când vine din propria gură, nu-i asa?!
Acum ce-ai vrea sa fac? Sa tac si sa las aceasta minciuna voita sa stea deasupra? Ce spun eu este ce spune Edinide? Asta intelegi tu de acolo? Iisus Hristos se afla si pe pamant si in ceruri... Firea lui umana era numai pe pamant insa... Nu asta a spus Edinide... Daca spunea asta, spuneam "corect"
QUOTE
Pentru tine, ca sustinător înfocat al Trinitătii: afirmatia asta arată că "cei trei" au devenit patru!!! Păi. după propria-ti credintă (la cea trinitară mă refer) Isus este jos ca persoană firească (Unul) si este sus ca Dumnezeu (Doi), plus Tatăl (Trei), plus Duhul Sfânt (Patru)... După modul cum tu îl sustii pe Dumnezeu, uite că sunt patru; asta reiese din necunoasterea adâncă al lui Dumnezeu, al Cuvântului Sfânt.

Inainte sa "lovesti cu piciorul in tepusa", mai bine ai mai numara odata... De unde 4? Cine a spus ca natura umana a lui Iisus ar fi in Sfanta Treime?
QUOTE
QUOTE (Clopotel @ 1 Apr 2007, 11:15 AM)
QUOTE (edinide)
Incet, incet, ne apropiem de Natura Fiului....

nu prin minciunile ce le afirmi tu...

Le preferi pe ale tale, nu?

Deocamdata nu ai putut sa ma dovedesti cu niciuna... Nu pentru ca eu as sti ceva... Ci pentru ca Adevarul lui Dumnezeu nu poate fi invins... Ce spun, nu spun de la mine, cand gresesc, cu siguranta spun de la mine... Te-am intrebat tu de unde spui? Iti este greu sa raspunzi la asta....Cunosc....
QUOTE
QUOTE (Clopotel)
Oricum e distinct fata de Tatal, in acel citat era vorba doar de natura umana... Cand o sa intelegi diferentele o sa vezi ce usor e de priceput cuvantul Bibliei...

Uite cum lucrează Dumnezeu prin oameni! Deja văd că ai învătat ceva din afirmatiile mele despre Domnul. Tine-o tot asa!
laugh.gif Ba din contra, tu confunzi pe Fiul cu Tatal, zici ca Duhul Sfant ar fi energie impersonala... Eu sustin exact contrariul, la fel ca in mesajul de care te bucuri degeaba smile.gif
QUOTE
QUOTE (Clopotel)
QUOTE (edinide)
Fiul intrupat, nu mai exista in Ceruri, fiind distinct fatza de Tatal.

Fals, deoarece nu iei in considerare ca Iisus Hristos are si natura Dumnezeieasca, natura care nu a parasit nicicand Cerul...

Acolo, edinide tocmai despre aceea vorbea!

Asta pentru ca nu intelegi nici ce zic eu, nici Edinide... Edinide zicea ca Fiul intrupat nu mai exista in Ceruri, iar eu am spus FALS pentru ca e fals... Fiul intrupat exista si in ceruri, cu firea Dumnezeieasca... Doar era Dumnezeu Cuvantul intrupat, adica era Dumnezeu... Cum sa paraseasca Dumnezeu Cerul?
QUOTE
Nu te grăbi să spui cuvântul "fals" când vine ceva de la altcineva în afara de tine însuti!
Poate sa vina de oriunde, daca e fals, trebuie imediat catalogat fals... De ce vrei sa amani a arata falsul?
QUOTE
Noi stim că te iubesti foarte mult si te autoapreciezi exagerat dar...

Stii tu asta? Mare lucru ai descoperit... Asa este, sunt un mare laudaros si un mare increzut... Doar sunt ticalos, nu ti-am spus... Uneori, foarte rar e adevarat sad.gif , imi place sa ma laud si cu Dumnezeu...
QUOTE
Edinide este corect (poate ... si fără intentie!) atunci când spune că Fiul întrupat nu era în ceruri.

Fals... Trebuie sa fim exacti atunci cand il marturisim pe Dumnezeu... Fiul intrupat, Iisus Hristos, avea doua naturi: cea umana si cea Dumnezeiasca... Cu natura Dumnezeiasca a fost permanent in Ceruri...
Repet citatul: 13 Și nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer. (Ioan 3)
QUOTE
Cât se poate de adevărat. Spiritul Lui de Părinte al vesniciilor era acolo, era pretutindeni.

Exact, insa Edinide afirma exact contrariul, anume ca nu era in ceruri, cu referire la Fiul intrupat, in care era si natura Dumnezeiasca...
QUOTE
Doar ce ai afirmat si tu exact aceea, un pic mai devreme!!!

Repet, ce a afirmat Edinide nu este ce am afirmat eu... Cand a afirmat ce am afirmat eu, am spus "corect, asa este", si la tine la fel...
De ce nu incerci sa vezi si tu adevarul biblic, asa cum l-ai vazut si pe celalalt? Adica ai vazut ca Iisus Hristos este Dumnezeu, ceea ce Edinide nu a reusit, in schimb, faci doua greseli mari cand confunzi pe Tatal cu Fiul, si cand spui ca Duhul Sfant este o energie impersonala... Oricum, nici aceste idei, nu sunt ale tale, adica nu le-ai descoperit tu, ci le-ai adoptat de la altii, paruti tie buni, asa cum, de altfel, a facut si Edinide... Corect?!


Ne auzim dupa 10 aprilie... Paste fericit! si Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu si impartasirea Sfantului Duh sa fie cu voi cu toti!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 1 Apr 2007, 07:56 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 Apr 2007, 08:04 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@Ioan

QUOTE
Fiul, care era de la inceput cu Tatal nu uzurpa nimic, o si spune ca Tatal e mai mare ca El. Traieste in unitate treimica cu Tatal si Duhul Sfint.

Aici este toata esenta: daca este Ceva mai mare decit Fiul, Fiul nu poate fi D-zeu, cum Dogma sustine, deoarece nu poate exista ceva mai mare decit D-zeu. Fiul este D-zeiesc, doar de la Tatal a venit si la Tatal s-a ridicat, dar Fiul nu este D-zeu, si mai mult chiar, Fiul nu vrea sa fie D-zeu, ci iubeste pe D-zeu, face voia lui D-zeu si este smerit in fatza lui D-zeu. Fiul este Noul Adam care s-a curatat de Pacatul Vechiului Adam, de a fi D-zeu.

Dogma il forteaza pe Noul Adam sa devina Vechiul Adam.

Si Marta intelegea corect Natura Cristosului : 22. Dar si acum, stiu ca orice vei cere de la Dumnezeu, Iti va da Dumnezeu. Marta stie ca Isus lucreaza nu de le El, ci prin Tatal. Ce stia Marta, nu stie un episcop contemporan, care predica saptamina trecuta ca Prin Lazar se vadeste puterea D-zeiasca a lui Isus. El spunea asta ignorindu-l pe Isus chiar: Tata, iti multumesc ca M-ai ascultat... Isus multumeste Tatalui pentru ca cei din jur sa priceapa ca nu puterea Lui lucreaza, ci a Tatalui, dar episcopul nu a priceput inca ceea ce Marta pricepuse acum 2000 de ani...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 1 Apr 2007, 08:19 PM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



QUOTE
Uneori, foarte rar e adevarat  , imi place sa ma laud si cu Dumnezeu...


Probabil ca te-ai exprimat gresit, inclin sa cred, dar cu Dumnezeu trebuie sa ne laudam tot timpul, si tot ceea ce facem , toata reflexia din oglinda vietii noastre sa fie spre slava si gloria Lui,pentru dragostea Lui, credinciosia Lui, frumustea Domnului Dumnezeului Nostru!



--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 Apr 2007, 08:21 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@Ioan
QUOTE
Distinct ca persoana, unul in Duh.  Nu mai insist, e plin Noul Testament de confirmarea dumnezeirii lui Iisus. Doar un Dumnezeu ne poate aduce har de la Dumnezeu


Uite aici cine aduce Harul:
harul si adevarul au venit prin Isus Hristos, prin Isus, de la D-zeu...
Si Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da un alt Mingiietor,

Observa ca Duhul este la Tatal, care-L trimite la ruga Fiului. D-zeirea Fiului este a avea trecere in fatza Tatalui, ca Fiu ascultator ce este, nu ca D-zeu...

Afirmatia ta de mai sus este cumva gratuita, un D-zeu aduce de la D-zeu, te joci cu cuvintele. Un Fiu D-zeiesc poate interveni pe linga D-zeu pentru noi, multumin Doamne Isuse, dar nu se vrea a fi D-zeu... cum Dogma Il face, prin blasfemie...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:23 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman