HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

15 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Discutii despre natura lui Iisus, Topic creat prin mutarea unor mesaje de la topicul Postul
Emil Condor
mesaj 28 Mar 2007, 04:12 AM
Mesaj #36


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (Clopotel)
Uite ce afirma Ioan, din Cunoasterea la care el a ajuns:
La inceput era Cuvintul si Cuvintul era cu Dumnezeu, si Cuvintul era Dumnezeu.

"... si Cuvântul S-a făcut trup si a locuit printre noi plin de har si de adevăr". Amin!
El, Cuvântul, Isus S-a născut din Tatăl, nu ca Adam, născut de Tatăl. E o mare diferentă!
QUOTE
Parintele duhovnicesc nu este tot una cu Parintele Ceresc

Foarte rău! În sens invers privind lucrurile: Părintele Ceresc, Părintele vesniciilor,
Isus Hristos Domnul trebuie să fie Singurul Părinte de orice fel.
Oamenii sunt preoti, păstori, predicatori... nu părinti în duh.

QUOTE
nu el s-a numit asa, dupa cum nici Pavel nu s-a numit Sfantul Apostol, si cu toate astea noi il numim Sfantul Apostol... Nu este el sfant?

NU!
Pavel este sfintit prin Hristos (cum si noi putem fi), nu este sfânt în natura lui (stim câte nelegiuiri a făcut înainte de a fi sfintit).
"Singurul Sfânt este Domnul."


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 28 Mar 2007, 07:37 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@Emil C.

QUOTE
El, Cuvântul, Isus S-a născut din Tatăl, nu ca Adam, născut de Tatăl. E o mare diferentă!

Cuvintul nu s-a nascut, ci Cuvintul exista in sine, fiind parte din D-zeu, prin Cuvint fiind intrupata intreaga Creatie Divina. Cuvintul face ca orice exista sa se instantieze in Sfera Somatica, in sinul Creatiei. Cuvintul s-a intrupat sub forma lui Isus, dar tot Cuvintul s-a intrupat sub forma unei Flori, si tot Cuvintul s-a intrupat sub forma a orice ce exista in forma materiala. Ceea ce exista nu este Cuvintul, ci este intruparea Cuvintului. De aceea, D-zeu se manifesta prin TOT ceea ce exista.

Cu Isus-Adam, ai pe jumatate dreptate: pe Adam nu-l poti confunda cu Isus, dar nu-l poti nici separa de Isus cu totul... De acest lucru era constient si Pavel la care multe i s-au aratat: "Al doilea Adam a fost facut un duh datator de viata."

Adamul Pamintesc a venit in existenta de la sine, prin sine. Isusul Pamintesc a venit in existenta de la Tatal, prin Om.
Adam a venit impotriva voii Tatalui. Isus a venit prin voia Tatalui.
Adam a venit spre Pacat. Isus a venit spre Mintuire.
Adam a venit spre Cadere. Isus a venit spre Inaltare.

Fiind extreme opuse, Adam si Isus sunt o unitate... Nu poti egala pe Adam cu Isus dar nu-i poti nici separa: "Isus... fiul lui... fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu" Iata cum Adam este TOT Fiul lui D-zeu... Iar D-zeu are un singur Fiu: "Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sinul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut."

De aceea Isus nu este D-zeu... in plus, pentru ca El nu a spus-o nici unde... numai Omul a spus-o, si aceia putini...
Isus este cine El spune ca este, este Fiul Tatalui, este Fiul Omului, este Mintuitorul, este Unsul, este Al Doilea Adam, nu Adamul caderii, ci Adamul inaltarii. El iubeste pe Tatal, El este smerit in fata Tatalui, El face voia Tatalui. Isus sade de-a dreapta Tatalui, nu in locul Tatalui...

Adam a fost uzurpatorul Tatalui. Isus este desfacerea facerii Adamice.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 28 Mar 2007, 07:49 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
"Hristos este totul (nici Grec, nici Iudeu, nici taiere imprejur, nici netaiere imprejur, nici Barbar, nici Schit, nici rob, nici slobod)"

Sunt de acord si cu explicatia asta, o înteleg, este adevărată dar subliniez că ai zugrăvit doar o părticică din acel "TOT". Când spui "totul" întelegi exact aceea, Totul !

Este sensul din cadrul citatului din Pavel, [Coloseni 3], care continua: "Astfel dar, ca niste alesi ai lui Dumnezeu, sfinti si prea iubiti, imbracati-va cu o inima plina de indurare, cu bunatate, cu smerenie, cu blandete, cu indelunga rabdare." Deci Pavel nu se refera la Totul absolut, ci aici se refera la Totul cu sensul de Toti, adica Hristosul suntem noi toti, deci nu mai este loc de pricini si tensiuni, Toti suntem una, Hristosul.

Pavel nu se refera aici la Unitate Sociala, nu se refera la Fraternitate, ci se refera mult mai adinc... Noi toti suntem Hristosul nu prin fraternitate ci prin natura noastra, prin ceea ce suntem de la D-zeu. Asta a spus-o si Isus, ca noi toti suntem Isus: "Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine, ca si ei sa fie una in noi" Unitatea noastra in Hristos este precum unitatea Hristos-Tatal, deci nu este frateasca, nu este lumeasca, nu este paminteana ci este altceva...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Mar 2007, 07:49 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Mar 2007, 12:43 PM
Mesaj #39


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Emil,
QUOTE
QUOTE
Parintele duhovnicesc nu este tot una cu Parintele Ceresc 

Foarte rău!

Cum adica foarte rau?! Pai acum ce-ai vrea sa confund un parinte pamantesc cu Dumnezeu? hh.gif
QUOTE
În sens invers privind lucrurile: Părintele Ceresc, Părintele vesniciilor,
Isus Hristos Domnul trebuie să fie Singurul Părinte de orice fel.

Pai si nu este? Cine zice ca ar mai fi alt Parinte, decat Dumnezeu? Sau tu nu intelegi deloc la ce se refera oamenii?
Cei ce te-au nascut pe tine trupeste, tu nu-i numesti parinti? Nu sunt parintii tai? Cum ii numesti? Tatal tau nu-ti este tata? Nu-i spui tata? Cum ii spui? Daca ii spui tata, cineva ar trebui sa vina si sa-ti puna Biblia in fata si sa-ti arate ca doar unul este Tata, si sa te ia la intrebari de ce mai numesti si un muritor tata?
QUOTE
Oamenii sunt preoti, păstori, predicatori... nu părinti în duh.

Cum sa nu fie parinti in duh, daca sunt preoti in duh?!
Nu ai vazut ca Biblia zice clar ca Timotei era fiul duhovnicesc al lui Pavel? Tu intelegi de acolo ca Pavel se credea Tatal? hh.gif
QUOTE
QUOTE
nu el s-a numit asa, dupa cum nici Pavel nu s-a numit Sfantul Apostol, si cu toate astea noi il numim Sfantul Apostol... Nu este el sfant?

NU!

BA DA!
QUOTE
Pavel este sfintit prin Hristos (cum si noi putem fi), nu este sfânt în natura lui (stim câte nelegiuiri a făcut înainte de a fi sfintit).
"Singurul Sfânt este Domnul."
Nimeni nu a zis ca ar fi sfant din natura lui, asta e din imaginatia ta...
Este la fel ca in discutia cu tatal si Tatal... Nici aici nu intelegi...
Uite ce zice Biblia, si sa vedem daca mai poti sa o contrazici:
Sfantul Apostol Pavel zice:
1 Pentru aceea, frați sfinți, părtași chemării cerești, luați aminte la Apostolul și Arhiereul mărturisirii noastre, la Iisus Hristos, (Evrei 3)
Deci Sfantul Apostol Pavel nu pregeta sa-i numeacsa sfinti in fata pe aceia... Crezi tu ca a gresit el?
10 Voi sunteți martori, și Dumnezeu de asemenea, cât de sfânt și cât de drept și fără de prihană ne-am purtat între voi credincioșii; (1 Tes 2)
Deci daca el zice ca s-a purtat sfant, inseamna ca e sfant, caci numai un sfant se comporta ca un sfant... Sau tu zici ca el nu era sfant, dar se prefacea ca e sfant imitand comportamnentul unui sfant... hh.gif
Dar si Sfantul Apostol Petru zice:
9 Iar voi sunteți seminție aleasă, preoție împărătească, neam sfânt, popor agonisit de Dumnezeu, ca să vestiți în lume bunătățile Celui ce v-a chemat din întuneric, la lumina Sa cea minunată, (1 Petru 2)Deci daca neamul este sfant, tu crezi ca cei ce compun neamul nu pot fi sfinti?
17 De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi. (1 Corinteni 3)
Deci si omul poate fi sfant, si atunci tu cum zici ca nu... Dar de aici, nimeni nu intelege, in afara de tine, ca omul ar fi totuna cu Dumnezeu, caci si Dumnezeu e Sfant... Dar Dumnezeu e Sfant, iar omul e sfant... Desi cuvintele seamana fizic, in intelesul lor spiritual (ma rog, cine poate intelege spiritual) ele sunt total diferite...
22 Iar ei au zis: Corneliu sutașul, om drept și temător de Dumnezeu și mărturisit de tot neamul iudeilor, a fost înștiințat de către un sfânt înger să trimită să te cheme acasă la el, ca să audă cuvinte de la tine. (Fapte 10)
Deci si ingerul poate fi sfant iar tu zici ca omul nu poate...
33 Iar Domnul i-a zis: "Dezleagă încălțămintea picioarelor tale, căci locul pe care stai este pământ sfânt. (Fapte 7)
Deci pana si pamantul poate fi sfant, si tu zici ca omul nu poate fi... hh.gif
Nu mai contiunui ca e foarte clar ca omul poate fi sfant...Biblia in nenumarate randuri spune asta...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 28 Mar 2007, 05:49 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@clopotel

QUOTE
Pentru aceea, frați sfinți, părtași chemării cerești, luați aminte la Apostolul și Arhiereul mărturisirii noastre, la Iisus Hristos, (Evrei 3) Deci Sfantul Apostol Pavel nu pregeta sa-i numeacsa sfinti in fata pe aceia... Crezi tu ca a gresit el?

Aici te poticnesti de semantica limbajului.

Daca studiezi textele antice, constati ca titulatura de "sfint" se aplica tuturor celor din miscarea crestina, de la primul pina la ultimul, fara osebire, cum nu se mai face azi. Daca un om se crestiniza, devenea "sfint" si era dintre "sfintiti". Aceasta se datoreaza si faptului ca a fi crestin atunci, nu este tot una cu a fi crestin azi: ei nu cunoasteau sistemul statal al bisericii de azi, nu cunoasteau ritualul, nu cunosteau idolatria, nu aveau nici clasa preoteasca auto-impusa, etc.

Cu toate acestea, nu uita ca nu vorbeste Isus, ci vorbeste Omul... chiar daca prin prisma Credintei... De aceea trebuie sa te intorci mereu catre Isus, indiferent cine este Omul prin care mesajul vine. Trebuie sa te intorci catre Isus pentru ca Mesajul Divin sa nu fie treptat diluat, cum s-a intimplat cu "traditia" si cu "sfintii parinti".

QUOTE
De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi. (1 Corinteni 3) Deci si omul poate fi sfant, si atunci tu cum zici ca nu...

Aici iar te pierzi in semantici... pentru ca nu intelegi Evanghelia in ansamblul ei.

Nimeni nu contesta la ora actuala ca Omul este o unitate de Trup si Suflet, Sufletul fiind de la D-zeu. Pentru ca Sufletul este de la D-zeu, este Sfint in natura lui, ca tot ceea ce tine de D-zeu. Pentru ca aceasta Sfintenie este cumva lagata de Trup, trupul devine UN TEMPLU pentru Suflet, pentru ca Sufletul este D-zeire, deci Trupul musai sa fie un Templu.

Daca orice Templu unde adasta D-zeu este Sfint, atunci si Trupul Omului este tot "Sfint". Pavel vorbeste aici despre cum sa ne raportam la Trupul nostru, sa-l tratam ca pe un Templu Sfint, pentru ca in el adasta Sufeltul D-zeiesc.

Prin urmare, Omul nu este "sfint", din pacate, dar Omul trebuie sa devina "templul sfint" in care adasta D-zeirea. Ce spune Pavel nu este o constatare ci este un apel catre sfintenie.

QUOTE
Iar Domnul i-a zis: "Dezleagă încălțămintea picioarelor tale, căci locul pe care stai este pământ sfânt. (Fapte 7) Deci pana si pamantul poate fi sfant, si tu zici ca omul nu poate fi...

Tu te referi aici la o cultura pe care o transformi in adevaruri absolute. Pe deasupra, mai amesteci VT cu NT si vrei sa le vezi unitare. Uite un citat de VT, tot de la Moise:

"21. Voi face chiar ca poporul acesta s&atilde; capete trecere înaintea Egiptenilor; si, când veti pleca, nu veti pleca cu mâinile goale. 22. Fiecare femeie va cere de la vecina ei si de la cea care locuieste în casa ei, vase de argint, vase de aur, si haine, pe care le veti pune pe fiii si fiicele voastre. Si veti jefui astfel pe Egipteni."

Te rog sa ne explici cum si de ce D-zeu participa la... jefuirea Egiptenilor... cum si de ce-i invata pe Evrei cum sa jefuiasca... sa insele pe cei care aveau incredere in ei... ceea ce au si facut in continuare:

35. Copiii lui Israel au făcut ce spusese Moise, și au cerut Egiptenilor vase de argint, vase de aur și haine. 12. 36. Domnul a făcut ca poporul să capete trecere înaintea Egiptenilor, cari le-au împlinit cererea. Și astfel au jăfuit pe Egipteni.

Cum intra acestea de mai sus in "Sfintenie"?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2007, 06:43 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Revenind la topic, natura lui Iisus.
Temeiuri biblice despre dumnezeirea lui Iisus:
In Evanghelia dupa Ioan, referitor la Intruparea Cuvantului:
"La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.
[...]Si Cuvantul S-a facut trup si S-a salasluit intre noi[...].

Eu Sunt Calea, Adevarul si Viata.

Mergant, invatati toate neamurile si botezati-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.

S-a mai spus pe forum, daca Iisus nu este Dumnezeu intrupat, atunci de ce a fost nevoie sa se nasca din fecioara, careia ingerul ii vesteste: " Duhul Sfant Se va pogori peste tine si puterea celui Preainalt te va umbri. De aceea sfantul Care Se va naste din tine va fi chemat Fiul lui Dumnezeu".

Iar in VT, Persoanele Sfintei Treimi Se sfatuiesc la crearea lumii: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". Nu intamplator cuvantul Dumnezeu, Elohim, este la plural. Bineinteles, nu este vorba de trei dumnezei, ci de un Dumnezeu intreit.

Referitor la sfintire, sfintirea nu numai ca este o posibilitate, ci o porunca: "Fiti sfinti, precum Tatal vostru sfant este!", adica dobanditi asemanarea cu Dumnezeu. Am sa extind discutia in cadrul unui alt topic.

Mersi, Clopotel!
Doream si eu sa mut mesajele, dar, nefiind familiarizata cu acest forum, n-am stiut cum se imparte topicul.

Acest topic a fost editat de andra_v: 28 Mar 2007, 07:48 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Mar 2007, 07:03 PM
Mesaj #42


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Aici te poticnesti de semantica limbajului.

rofl.gif Pai se vede treaba ca tu nici macar nu intelegi despre ce discutam noi aici... Hai sa-ti explic: Emil se arata deranjat ca il numesc pe Sfantul Apostol Pavel, sfant...Zicand ca Sfant este numai Dumnezeu...
Eu ii explicam ca este o diferenta enorma si fara tangenta intre Sfant pentru Dumnezeu si sfant pentru Pavel, asa cum arata si Biblia... E ca diferenta dintre a numi pe tatal tau tata, si pe Dumnezeu Tatal, Tata... Desi suna la fel, e clar ca sunt lucruri si notiuni cu totul diferite...
QUOTE
Daca studiezi textele antice, constati ca titulatura de "sfint" se aplica tuturor celor din miscarea crestina, de la primul pina la ultimul, fara osebire, cum nu se mai face azi.

Ai vazut: deci titulatura de sfant se aplica si oamenilor, fara a confunda omul cu Dumnezeu...
QUOTE
Aici iar te pierzi in semantici... pentru ca nu intelegi Evanghelia in ansamblul ei.

pai oricum tu nu poti realiza asta, devreme ce nu ai ajuns cu cititul nici la Evanghelia lui Ioan..
QUOTE
Tu te referi aici la o cultura pe care o transformi in adevaruri absolute. Pe deasupra, mai amesteci VT cu NT si vrei sa le vezi unitare.

rofl.gif Pai, asa cum ti-am spus, degeaba te arunci in judecati de valoare pe inchipuiri... Citatul ce ti l-am dat este din Fapte, care sunt in NT, imediat dupa Evanghelia lui Ioan, la care tu inca nu ai ajuns... A, ca acolo, in NT, se face referire la citate din VT, este alta problema... Oricum daca pamantul a putut fi sfant in VT, este si in NT...Accentul era pe faptul ca pamantul poate fi sfant...

Oricum, discutia era cu Emil, care cat de cat am vazut ca e mult mai aproape de crestinism decat tine... Cel putin el intelege ca Iisus Hristos este Dumnezeu, evidenta de care tu esti foarte departe...
Daca nu ma crezi, hai sa-ti dau una din perlele tale, luata la intamplare, caci le faci din belsug:
QUOTE
La fel cu citatul tau: intii asumi ca "El" se refera la Isus (desi nu rezulta din context), apoi iti intaresti asumptia prin versetul 14 "Și Cuvântul S-a făcut trup" Cuvintul s-a intrupat rezultind Isus, dar tot Cuvintul s-a intrupat rezultind Pomii Roditori... Nu inseamna ca Pomii sunt Cuvintul, D-zeu, precum nu rezulta nici ca intruparea, Isus, este Cuvintul, D-zeu.
Hai sa le luam pe rand:
- in primul rand nu asum nimic... Evanghelia lui Ioan spune foarte clar cine este Cuvantul...
O sa-ti dau inca odata versurile ca sa vezi si mai clar:
1 La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.
2 Acesta era întru început la Dumnezeu.
3 Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.

Sper ca pana aici intelegi ca in versul 3, prin "El" se intelege Cuvantul din versul 1...
9 Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.
10 În lume era și lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.
11 Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.
12 Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
13 Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut.
14 Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr.

Te-ai prins acum cine este Acela care S-a facut trup, si S-a salasluit intre noi, si care este Cuvantul? Ma tem ca inca nu deocamdata...
15 Ioan mărturisea despre El și striga, zicând: Acesta era despre Care am zis: Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era.
16 Și din plinătatea Lui noi toți am luat, și har peste har.
17 Pentru că Legea prin Moise s-a dat, iar harul și adevărul au venit prin Iisus Hristos.
18 Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.
Dar daca nici de aici nu te-ai prin ca e vorba de Iisus Hristos, Cuvantul care S-a facut trup, personal eu nu mai am cum sa te ajut...
Dar hai sa-ti mai fac o paralela:Pune aceste doua versuri unul langa altul si incearca sa vezi daca intelegi ca Iisus Hristos este Cuvantul...
9 Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume. (Ioan 1)
12 Deci iarăși le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; (Ioan 8)
E... ce zici? Este Iisus Hristos Cuvantul, care Cuvant este Dumnezeu, conform versului 1?
Oricum sa nu crezi ca este singurul lor in care se arata ca Iisus este Dumnezeu...
- apoi tu afirmi: "dar tot Cuvintul s-a intrupat rezultind Pomii Roditori"... Asta din care Biblie e? Cea yoghina cumva? In Biblia crestina nu spune niciunde ce sustii tu aici ca S-a intrupat Cuvantul rezultand pomi roditori... E o mare aiureala aceasta afirmatie, care te conduce la o si mai mare aiureala:
QUOTE
Nu inseamna ca Pomii sunt Cuvintul, D-zeu, precum nu rezulta nici ca intruparea, Isus, este Cuvintul, D-zeu
hh.gif No comment...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2007, 07:55 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Am si eu acces la Biblia Ortodoxa online, sa preiau citatele. Am avut o problema cu programul.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 28 Mar 2007, 10:43 PM
Mesaj #44


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (edinide)
Cuvintul nu s-a nascut, ci Cuvintul exista in sine, fiind parte din D-zeu, prin Cuvint fiind intrupata intreaga Creatie Divina.

Cuvântul exista... Corect.
Cuvântul nu S-a născut. Corect. Exprimarea mea a fost un pic... neatentă si a lăsat sansa unei confuzii de moment dar, Isus S-a născut ca Fiu cu toate că El era din vesnicii, prin El (Isus, Cuvântul) s-a făcut întreaga Creatie Divină. Biblia o spune. Eu doar o repet! Deci Isus este Cuvântul care... este Dumnezeu cel vesnic întrupat prin fecioara Maria.
QUOTE
"Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sinul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut."
Isus este Fiul Tatalui, este Fiul Omului, este Mintuitorul, este Unsul, este Al Doilea Adam,  El iubeste pe Tatal, El este smerit in fata Tatalui, El face voia Tatalui. Isus sade de-a dreapta Tatalui, nu in locul Tatalui...

În cuvintele de mai sus descrii doar un aspect al lui Isus, cel de Fiu. Tu nu descrii Hristosul care este Părinte al vesniciilor (Isaia), pe Dumnezeul tare si puternic. Te limitezi în a-L descrie doar ca Fiu, om, Fiu al Omului, Cale. Isus este mai mult decât ce încerci tu să înfătisezi. Biblia arată clar cine este Isus... Calea, Adevărul si Viata.
QUOTE
De aceea Isus nu este D-zeu... in plus, pentru ca El nu a spus-o nici unde... numai Omul a spus-o, si aceia putini...

Isus este Singurul Sfânt. Ce crezi, atunci când Toma Îi zice în fată "Dumnezeul meu", Isus în sfintenia-I cunoscută ar fi acceptat aceea dacă ar fi fost o minciună?! Bineînteles că nu!
QUOTE
Isus sade de-a dreapta Tatalui, nu in locul Tatalui...

Apocalipsa 22:01 - “... scaunul de domnie al lui Dumnezeu si al Mielului.”
Un singur scaun pentru un singur Dumnezeu care este si Cuvânt, si Miel, si... TOTUL.
QUOTE
Isus sade de-a dreapta Tatalui...

Hai să vedem ce înseamnă expresia " la dreapta":
Matei 26:64 – „veti vedea pe Fiul omului sezând la dreapta puterii lui Dumnezeu.”
Marcu 14:62 - “veti vedea pe Fiul omului sezând la dreapta puterii
Luca 22:69 - “Fiul omului va sedea la dreapta puterii lui Dumnezeu
Evrei 01:03 - “El a făcut curătirea păcatelor si a sezut la dreapta Măririi în locurile preaînalte.”
Matei 19:28 - “...atunci când va sta Fiul omului pe scaunul de domnie al măririi Sale...”
Faptele Ap. 02:25 - David zice despre Isus: “Eu aveam totdeauna pe Domnul înaintea mea, pentrucă El este la dreapta mea, ca să nu mă clatin
Faptele Ap. 02:33 - “Acum, odată ce S-a înăltat prin dreapta lui Dumnezeu...”
Urmăriti în întreaga Biblie: când se descrie ceva pozitiv se foloseste expresia "la dreapta" iar când se descrie ceva negativ, se foloseste expresia "la stânga".
Eclesiastul 10:02 - “Inima înteleptului este la dreapta lui, iar inima nebunului la stânga lui.” Se poate acea stare de lucruri, fiziceste? Categoric, nu!


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 02:07 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
În cuvintele de mai sus descrii doar un aspect al lui Isus, cel de Fiu...  Te limitezi în a-L descrie doar ca Fiu, om, Fiu al Omului, Cale

Ma limitez la aceasta descriere din doua motive. Primul este ceea ce Evanghelia relateaza, nu cele spuse de Om, ci cele spuse de Isus. Eu m-am limitat pentru ca nu mi-am permis sa-l completez pe Isus... Ce am descris eu, este din ceea ce Isus a spus despre sine. Restul, este altceva...

QUOTE
Ce crezi, atunci când Toma Îi zice în fată "Dumnezeul meu", Isus în sfintenia-I cunoscută ar fi acceptat aceea dacă ar fi fost o minciună?!

Este singurul loc din Evanghelie cind un Apostol face aceasta, dupa inviere, cind si-a arata ranile, iar ei nu relateaza ca Isus l-ar fi apostrofat pentru aceasta, oricum El venea acum din Ceruri... Dar Isus l-a apostrofat pe omul care i s-a adresat cu "Cel Bun", corectindu-l, ca numai D-zeu este Bun.

Uite alte contexte, nu poti considera unul singur, ci toate impreuna, de la primul la ultimul:

Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit, Isus invoca pe D-zeu...
Ma sui la Tatal Meu si Tatal vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru., Isus se suie la D-zeul Lui!, [Ioan 20]
Mincarea Mea este sa fac voia Celui ce M-a trimis, Isus face voia altuia, voia lui D-zeu
pentru ca nu caut sa fac voia Mea, ci voia Tatalui, la fel
pentru ca totdeauna fac ce-I este placut, Isus face ce este placut lui D-zeu
sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu, isus afirma aici doua entitati distincte
El a venit si a luat cartea din mana dreapta a Celui ce sedea pe scaunul de domnie, Isus primeste Cartea de la D-zeu... Isus sta in fatza lui D-zeu...
A Celui ce sade pe scaunul de domnie, si a Mielului sa fie lauda, cinstea, slava si stapanirea iar doua Entitati, Cel de pe Scaunul De Domnie, si Mielul
etc.etc.

Vezi dar, ecuatia nu este simpla, reductibila la Tomas cel coplesit de maretia invierii. Trebuie sa le intelegi pe acestea toate intr-un tot unitar, si atunci ai gasit raspunsul. A-L egala pe Isus cu D-zeu este a fi anti-Crestin, a merge impotriva intregii Evanghelii, a-L ignora pe Isus si pe prorocul Ioan ca L-a vazut in Ceruri, de-a dreapta Tatalui si nu uzurpatorul Tatalui, cum Primul Adam a fost.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 02:15 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Uite ce propun: aduna in doua coloane toate afirmatiile Evanghelice (ignora VT) care identifica pe Isus cu D-zeu (de genul, Eu si Tatal una suntem), si toate afirmatiile care afirma pe Isus distinct fatza de D-zeu (de genul Ma sui la D-zeul Meu). Sunt curios ce iese... Apoi le discutam pe acestea una cite una, si toate impreuna.

Apoi trecem si la VT, unde are relevanta.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 07:56 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
apoi tu afirmi: "dar tot Cuvintul s-a intrupat rezultind Pomii Roditori"... Asta din care Biblie e?

3. Dumnezeu a zis: "S&atilde; fie lumin&atilde;!" Si a fost lumin&atilde;. "A Zis" este Cuvintul, deoarece Cuvintul "se zice", si apoi se infaptuieste. Aceasta a dovedit-o si Isus, lucrind prin D-zeu, ci zi numai un cuvint, si robul meu va fi tamaduit., este un alt Cuvint Spiritual, care cum se spune, se infaptuieste.

Cuvintul sta la baza Creatiei, tot Cuvintul sta la intruparea lui Isus, tot Cuvintul a faptuit vindecarea etc. pentru ca Cuvintul sta la D-zeu si prin Acesta orice se poate infaptui, chiar noi am putea prin Cuvint daca ne-am invrednici: Adevarat va spun ca, daca ati avea credinta cit un graunte de mustar, ati zice muntelui acestuia: "Muta-te de aici colo", si s-ar muta Vezi dar, Cuvintul sta la baza a orice din ce exista, chiar si a Pomului Roditor de care te-ai revoltat: S&atilde; dea p&atilde;mântul ... pomi roditori,

Deci ce ti-am spus eu, este totusi din Biblie...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Mar 2007, 08:19 AM
Mesaj #48


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Deci ce ti-am spus eu, este totusi din Biblie...

Poate in biblia yoghina, in Biblia crestina in nici un caz...
Cand Dumnezeu zice sa se faca ceva, si acel ceva se face, asta nu inseamna nicidecum ca Dumnezeu se intrupeaza in acel ceva... Este o aiureala asta... Daca la Facerea zice ca Dumnezeu a zis sa se faca pomii si acestia s-au facut, asta nu inseamna ca Dumnezeu S-a intrupat in pomi. Atunci ar trebui sa te inchini si la pomi, ca doar acolo este Dumnezeu intrupat. De aceea ti-am zis ca nu are rost sa combini filosofiile hinduse cu crestinismul... La ei, intr-adevar divinul e in orice, de aceea se inchina si la pomi si la vaci...
In crestinism, Dumnezeu zice sa se faca ceva, si doar din vointa Sa se face, nu se intrupeaza El in acel ceva. Cand Dumnezeu S-a intrupat, avem cu totul si cu totul alta situatie.... Nici nu stiu daca merita sa detaliez, ca ma tem ca nu poti percepe nici macar pana aici... unsure.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 08:23 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
asta nu inseamna nicidecum ca Dumnezeu se intrupeaza in acel ceva...

Dar Omul, unde sta Omul? Este D-zeu intrupat in Om, sau nu?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Mar 2007, 08:41 AM
Mesaj #50


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Om cu 'o' mic, nu-i asa? Nu, Dumnezeu nu este intrupat in om. Omul este facut doar dupa chipul si asemanarea Sa. Singurul Om in care a fost Dumezeu intrupat este Iisus Hristos, de aceea noi ne inchinam la Iisus Hristos si nu la orice om, caci Iisus Hristos este Dumnezeu. Este Dumnezeu intrupat, dar tot Dumnezeu e...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 09:07 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Nu, Dumnezeu nu este intrupat in om.
Singurul Om in care a fost Dumezeu intrupat este Iisus Hristos

Deci:
1) D-zeu nu este intrupat in Omul-Om
2) D-zeu este intrupat in Omul-Isus

De aici ar rezulta clar ca Isus nu a fost Om, in sensul Omului-Om. Aici, ai intrat deja in conflict cu propria ta Dogma... Mai rezulta ca lui Isus i-a fost usor sa fie Sfint, fiind Omul-D-zeu, deci si-a permis usor sa dadaceasca pe Omul-Om... Si-a permis sa umble pe Ape... si-a permis sa inmulteasca piinile... sa vindece bolnavii... sa invie mortii...

Acum, ce te faci cu Isus cind spune: cine crede in Mine, va face si el lucrarile pe care le fac Eu, ba inca va face altele si mai mari decit acestea; Cum sa faca Omul-On lucrari ca si Omul-D-zeu? Este Omul, D-zeu? Cum sa faca Omul-Om lucrari mai mari decit Omul-D-zeu? Este Omul, supra D-zeu?

Exista un singur raspuns: inchide-ti Dogma si deschide-ti ochii!

Isus esti si tu, cu conditia sa-ti deschizi ochii. Isus suntem noi toti, cu aceeasi conditie. Singurul lucru care ne separa de Isus este faptul ca noi am venit pe Lume din Parinti Lumesti, din Pacat, pe cind El a venit pe Lume de la Tatal Ceresc, din Curatenie. Noi am venit pe Lume din voia Omului, El a venit pe Lume din voia Tatalui. Singurul lucru care ne separa de Isus este felul in care El si noi venim pe Lume. Si aceasta diferenta este necesara invingerii Pacatului nostru si ridicarii spre Curatenie. Isus este Cristalul Pur in jurul caruia noi crestem ridicindu-ne din Pacat. Ce rezulta, este Vitza de Vie, Una Singura, care nu este completa fara de Mladitele Roditoare. Isus nu a venit numai sa dea, ci si sa primeasca, sa adune la Sine tot ce aduce roada, in vederea curateniei finale. Isus este Noul Adam, venit spre mintuirea Vechiului Adam.

Isus esti si tu, daca te invrednicesti, si daca asculti la ce-ti spun. Tu stii ca eu sunt rabdator...

Acest topic a fost editat de edinide: 29 Mar 2007, 09:13 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Mar 2007, 10:12 AM
Mesaj #52


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Isus esti si tu, daca te invrednicesti, si daca asculti la ce-ti spun. Tu stii ca eu sunt rabdator...

Eu ascult ce spui tu, si nu numai pe tine te ascult.. Ascut si orice budhist, musulman,hindus,yoghin etc. Problema nu este de ascultare, problema e de atitudine... Fiecare avem dreptul sa ne prezentam si sa ne sustinem propriile dogme, sa facem analogii si diferente intre ele, nu este nici o problema in asta, ci doar atunci cand eu m-as duce la budhist si incerc sa-i explic ca el nu intelege zice Budha, si sa asculte la mine, un crestin care ma dau mai budhist decat el, si poate mai budhist decat Budha, asa cum incerci sa faci tu cu crestinii...
QUOTE
1) D-zeu nu este intrupat in Omul-Om
Te-am rugat sa precizezi ce intelegi tu prin Om, cu 'O' mare... Vad ca faci confuzii grave.. Tu esti om sau Om? Iisus este Fiul Omului? Este si asta, devreme ce Biblia o afirma...Ai dubii si aici?
QUOTE
D-zeu este intrupat in Omul-Isus
Daca ai inteles exact ce ai scris, atunci da, Dumnezeu Cuvantul S-a intrupat.... Acela este Iisus Hristos... Biblia zice asta negru pe alb, fara putinta de interpretare, fie ea si fortata.
QUOTE
De aici ar rezulta clar ca Isus nu a fost Om, in sensul Omului-Om. Aici, ai intrat deja in conflict cu propria ta Dogma...

:)Asa te autosugestionezi tu? Nu rezulta de niciunde ca Iisus nu a fost om...
QUOTE
Mai rezulta ca lui Isus i-a fost usor sa fie Sfint, fiind Omul-D-zeu, deci si-a permis usor sa dadaceasca pe Omul-Om...

Gresit total... Aceste rationamente gresite iti vin din intelegerea gresita... Tu incerci sa intelegi Biblia prin prisma yoghina de aceea vezi totul distorsionat...
Lui Iisus ii era usor sa fie sfant pentru ca era si este chiar Sfant... El nu a negat niciodata ca nu ar fi Sfant, ba mai mult, chiar ii intreaba pe oameni cine Il vadeste pe El de pacat?
Plus ca si Arghanghelul Gavriil marturiseste:
35. Și răspunzând, îngerul i-a zis: Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine și puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea și Sfântul care Se va naște din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema. (Luca 1)
QUOTE
Si-a permis sa umble pe Ape... si-a permis sa inmulteasca piinile... sa vindece bolnavii... sa invie mortii...
Firesc...De ce te miri?!
QUOTE
Acum, ce te faci cu Isus cind spune: cine crede in Mine, va face si el lucrarile pe care le fac Eu, ba inca va face altele si mai mari decit acestea; Cum sa faca Omul-On lucrari ca si Omul-D-zeu? Este Omul, D-zeu? Cum sa faca Omul-Om lucrari mai mari decit Omul-D-zeu? Este Omul, supra D-zeu?

Nedumeririle tale vin din intelegerea total gresita a Bibliei... Intai lamureste-ti diferenta enorma dintre Om si om... Iar omul, care-l urmeaza pe Iisus Hristos va deveni sfant, nu Sfant, si va face toate cate a facut Iisus, inca si mai mult, nu prin puterea lui, ci cu puterea lui Dumnezeu.... Asta spune clar Biblia...

QUOTE
Exista un singur raspuns: inchide-ti Dogma si deschide-ti ochii!

smile.gif Sau destupa-ti tu urechile si deschideti inima lui Dumnezeu ca sa-I intelegi cuvantul cu inima, nu cu logica omenasca, pe care, cu regret constat, ca nici pe aceea nu o intelegi sad.gif

QUOTE
Isus esti si tu, cu conditia sa-ti deschizi ochii.

Asta nu este din Biblie, ci din yoga... Biblia zice ca daca noi il urmam pe Iisus, atunci Acesta va fi in noi si noi in El, dar asta nu inseamna ca noi suntem Iisus...
QUOTE
Singurul lucru care ne separa de Isus este faptul ca noi am venit pe Lume din Parinti Lumesti, din Pacat, pe cind El a venit pe Lume de la Tatal Ceresc, din Curatenie.

Aiurea, si Iisus a avut un parinte lumesc: Fecioara Maria...
QUOTE
Noi am venit pe Lume din voia Omului, El a venit pe Lume din voia Tatalui.

Fals... Noi, chiar daca suntem din parinti lumesti, am venit pe lume din voia lui Dumnezeu, nu doar din voia oamenilor, caci noi suntem facuti de Dumnezeu nu de oameni... Noi avem viata de la Dumnezeu, nu de la om, caci omului nu-i este dat sa dea viata de la el...
QUOTE
Singurul lucru care ne separa de Isus este felul in care El si noi venim pe Lume.

Cum sa fie singurul lucru?! Dar oare stii tu cum a venit Iisus pe lume?
QUOTE
Isus este Noul Adam, venit spre mintuirea Vechiului Adam.
Inainte de floricele ar fi bine daca ai incerca sa intelegi macar lucrurile de baza din Biblie...
Parerea mea...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Mar 2007, 11:06 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 29 Mar 2007, 02:59 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Problema ta, Edinide, daca adopti o pozitie panteista. Dar nu o poti fundamenta biblic. N-ai cum sa fii si budist, si crestin.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 07:39 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Clopotel,

Ce-am vrut eu sa-ti spun mai sus este ca un Isus care nu este pe deplin Om , desi este, El o afirma, Fiul Omului, isi pierde ORICE semnificatie. Un D-zeu devenit Fals-Om nu are menirea sa ne dea lectii de comportament, deoarece El ar fi altceva decit noi, El ar vorbi pentru El, nu pentru noi.

Un Isus care nu este cu totul Om, desi El spune ca este, este precum tu te-ai intrupa in pielea unui... Porc sa zicem, avind invatatura de Om, si i-ai invata pe Porci sa fie curati, sa nu fie lacomi, sa nu umble dupa sex, sa hraneasca purceii altora, etc. Cu ce drept ai vorbi tu Porcilor, daca tu nu esti Porc cu totul? (ignora conotatia sociala a acestui cuvint...)

QUOTE
Iisus este Fiul Omului? Este si asta, devreme ce Biblia o afirma...Ai dubii si aici?

Eu nu am dubii, dar nici tu nu ai intelegerea acestui fapt.

Nu merge asa, "ca Biblia o afirma", gata, ci merge numai daca tu intelegi ce semnificatii are acest fapt. Nu este suficient sa zici "Biblia spune" si sa treci mai departe senin, afirmind apoi ca Isus este D-zeu insusi (ceea ce Biblia nu spune...)

Isus-Fiul-Omului, ce crezi TU ca inseamna asta? Conform vorbelor dogmatice goale de continut, ar rezulta ca D-zeu-Isus este Fiul-Omului... Vezi unde te duce acceptarea dogmatica a unei afirmatii: D-zeu este Fiul Omului...?

Nu ai voie sa te pronunti asupra Naturii lui Isus, cit timp nu poti raspunde la aceasta intrebare: Ce inseamna ca Isus este Fiul Omului? Daca tu nu intelegi una dintre laturile lui Isus, nu ai voie sa le afirmi pe cealalte, pentru ca nu ai inteles nimic.

QUOTE
Nu rezulta de niciunde ca Iisus nu a fost om...

O data spui ca Isus este insusi D-zeu intrupat, apoi spui ca este Om... ca sa reconciliezi aspecte ale lui Isus pe care nu le intelegi, nici tu si nici Dogma ta. D-zeu nu este ilogic, se vede peste tot in Creatia Sa. Daca construiesti idei ilogice, ascunse sub adjectivul "tainic", este din proria ta neintelegere. Raspunsul este in intrebarea de mai sus: Ce inseamna Fiul Omului?

QUOTE
Lui Iisus ii era usor sa fie sfant pentru ca era si este chiar Sfant...

pentru ca nu s-a nascut din Pacat, asa cum noi ne nastem, ci pentru ca s-a nascut din Curatenie, de la Tatal Ceresc. Aceasta nu inseamna ca Isus este D-zeu insusi, nu inseamna ca nu este Om, doar ca s-a nascut de la D-zeu, asa cum El insusi o afirma: "afara de Cel ce S-a coborit din cer, adica Fiul omului, care este in cer." Vezi dar, Isus-Omul s-a coborit din Cer! Nu D-zeu s-a coborit din cer, ca nici nu este posibil asa ceva, ci Fiul Omului s-a coborit din Cer. Nu a coborit un D-zeu, ci a coborit Fiul Omului, Isus o spune, macar la El asculta.

Uite cum Fiul Omului exista in Cer mai inainte sa se coboare. Raspunsul este tot in intrebarea pe care nu vrei, sau nu stii, s-o raspunzi: Ce inseamna Fiul Omului? Parte din raspunsul ti-l da tot Isus:

[Ioan 3.13] Fiul omului, care este in cer

Daca Isus spune ca din Cer s-a coborit Fiul Omului, cum indraznesti tu sa spui ca s-a coborit D-zeu?!

QUOTE
QUOTE
Si-a permis sa umble pe Ape... si-a permis sa inmulteasca piinile... sa vindece bolnavii... sa invie mortii...
Firesc...De ce te miri?!

Pentru ca tu nu intelegi esenta. Daca Isus se plimba pe ape nu ca Om, ci ca D-zeu, atunci ce face El nu este invatatura pentru noi, ci ce face El este exibitionism, demonstratie de dragul demonstratiei, in numele careia nu are dreptul sa ne ceara sa-L urmam. Cum sa ceri unui Gindac sa urmeze Calul in galop? Cum sa ceri unei lacuste sa urmeze Vulturul in zbor? Cum sa ceri unei Broaste sa urmeze Balena in adincuri? Nu pricepi?!

Isus vorbea unor Egali de ai Lui, nu unor Gindaci Terestri: "Nu va mai numesc robi, pentru ca robul nu stie ce face stapinul sau; ci v-am numit prieteni" Asta spune Isus, voi nu sunteti Gindacul in fatza Calului, noi suntem de-o potriva acum, ce stiu Eu, stiti si voi, numai sa urmati Calea. Sa nu spui acum ca noi suntem Prieteni cu D-zeu insusi...?!

Uite cum ceea ce Isus a dovedit nu este asa de "firesc" cum sustii tu, pentru ca nu ai in tine o intelegere a ta proprie ci numai o insumare de Dogme.

Ca sa vezi ca Isus nu ne trateaza ca pe Broasca care urmeaza Balena, tot El ne indeamna: "dar indrazniti, Eu am biruit lumea" Isus spune "Eu am biruit" implicind "si voi puteti birui", prin urmare El stie ca ceea ce El face si noi putem face, deci El nu este Balena invitind Broasca in adincul marii, sau lacusta in inaltul cerului. Aceasta invitatie venita de la un D-zeu care se umileste catre o creatie inferioara, nu ar fi la locul ei, asa cum Vulturul nu are caderea sa invite o lacusta in zbor. Daca Isus ne-a invitat la sine, este pentru ca noi suntem ai Lui.

QUOTE
va face toate cate a facut Iisus, inca si mai mult, nu prin puterea lui, ci cu puterea lui Dumnezeu.... Asta spune clar Biblia...

Te ascunzi dupa Biblie ca un copil dupa fusta mamei... Eu stiu ce spune Biblia, dar tu ce ai inteles de acolo? Daca noi putem face faptele lui Isus cu ajutorul lui D-zeu, cu ajutorul Caruia si Isus lucra, cum El insusi a marturisit-o neincetat, ce nevoie are Isus sa fie facut de Dogma, D-zeu?

Daca noi putem face faptele lui Isus, noi suntem Isus. Poti sa fii sigur ca cei ce au facut Dogma, nu faceau faptele lui Isus..., ca de le-ar fi facut, nu era nevoie de Dogma... Prin urmare ei nu stiu ce au facut.

QUOTE
Biblia zice ca daca noi il urmam pe Iisus, atunci Acesta va fi in noi si noi in El, dar asta nu inseamna ca noi suntem Iisus...

Am ajuns si aici... Poate fi Lacusta in Vultur? Poate fi Broasca in Balena, si Balena in Broasca? Broasca poate invita o Broasca la sarit, Calul un Cal la alergat, Vulturl un Vultul la zbor, Balena o Balena la scufundat etc. Balena nu invita Vulturul la scufundat, ca nu sunt de-o seama, si nic Vulturl nu invita Calul la zbor, ca nu sunt de-o seama. Isus ne-a invitat sa-L urmam pas cu pas, sa indraznim, sa facem Faptele Credintei, sa facem Fapte mai mari chiar, pentru ca putem fi de-o seama! daca ne invrednicim.

Mesajul Crestin nu este dinspre Vultur catre Gindac, ci este dinspre Fiul Omului, din Cer, catre Omul de pa Pamint... mesaj ce poate fi inteles cu mintea, insusit cu Inima si urmat cu fapta. Daca Isus este D-zeu, cum spui tu gratuit, atunci si noi am fi D-zeu... Dar noi suntem Omul, iar Isus este Fiul Omului, de El afirmat...

QUOTE
QUOTE
Noi am venit pe Lume din voia Omului, El a venit pe Lume din voia Tatalui. 
Fals... Noi, chiar daca suntem din parinti lumesti, am venit pe lume din voia lui Dumnezeu, nu doar din voia oamenilor, caci noi suntem facuti de Dumnezeu nu de oameni...

Desi suna frumos, este infirmat de Evanghelie...

Nu ai auzit inca de sex?! Nu ai auzit de anti-conceptionale? Mecanice, chimice, biologice etc. Unde este Voia Divina cind Omul are sex? Dar cind se protejeaza? Dar cind Musca are sex? Dar cind Floarea este fecundata?

D-zeu a pornit-o, dar Creatia este Vie si isi urmeaza cursul, ca-ti place tie sau nu. Omul este viu, asemenea Porcului, si ceea ce Porcul face, si Omul poate face. Ceea ce este viu, poate continua Viata Biologica de la sine, indiferent de cum a inceput.

Prin urmare, nu am venit pe Lume cum tu visezi, ci am venit pe Lume din Voia Omului: copii ai lui Dumnezeu; 13. nascuti nu din singe, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. Vezi dar ca nu citesti Biblia cum trebuie, ca acolo scrie ce-ti spun eu, Omul se naste din Voia Omului, acesta fiind Pacatul pe care Isus a venit sa-l ridice cu Viata Lui. Prin urmare, nu esti facut de D-zeu, ca de ai fi facut de D-zeu, tu ai fi Isus prin origine...

Omul vine de la Om, Adamul, Isus vine de la D-zeu, al Doilea Adam, Fiul Omului, si Fiul lui D-zeu... nu D-zeu... Ecuatia este inteligibila... trebuie numai sa inchizi Dogma si sa ai bunavointa.

QUOTE
QUOTE
Singurul lucru care ne separa de Isus este felul in care El si noi venim pe Lume.
Cum sa fie singurul lucru?! Dar oare stii tu cum a venit Iisus pe lume?

Te-ai intrebat de ce Isus a venit pe Lume ca bebelas, prin Femeie, si nu gata crescut? Nu putea D-zeu sa-L faca direct Om mare, doar mai tirziu s-a intrupat si des-trupat la vointa, de mai multe ori, deci se poate? De ce Isus a trecut prin Nastere si Moarte? De ce n-a venit direct Invatator D-zeiesc sa ne adune pe toti in jurul Lui? Nu ar fi fost chiar mai convingator? De genul "Uite, clar, Eu sunt... D-zeu, ascultati-ma?!"

Raspunsul este tot in intrebarea Ce inseamna Fiul Omului... Intreaga Evanghelie este impotriva Dogmei cu "Isus este D-zeu insusi"... Daca nu ajungi sa cunosti cine si ce Isus este, mersul la Biserica este zadarnic.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 08:02 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@andra
QUOTE
Problema ta, Edinide, daca adopti o pozitie panteista. Dar nu o poti fundamenta biblic.

Nu e chiar asa... uite mai jos:

Din Mine au izvorit toate si in Mine s-au reunit toate. Despica o bucata de lemn si Eu sint acolo. Ridica o piatra si Ma vei gasi acolo. [Tomas 77]
Toate lucrurile au fost facute prin El, si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El. [Ioan 1]
El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut [Ioan 1]

Plus ca Dogma Ortodoxa este plina de "apa sfinta", de "pamint sfint", de "haine sfinte", de "cutitas sfint", de "prescura sfinta", "proscomidia sfinta", "biserica sfinta" etc in care ar fi prezent... Duhul Sfint!? Dogma in sine este Panteista, este chiar pan-panteisa extinzind prezenta lui D-zei in lucrurile neinsufletite.

Daca Duhul lui D-zeu este in... Apa, nu poate fi si in Floare?! Mai ales ca Apa este moarta, pe cinf Floarea este vie...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 29 Mar 2007, 09:10 PM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



In legatura cu divino-umanitatea hristica:
A fost om deplin, Si-a asumat in totalitate conditia umana (Fiul Omului), a fost supus acelorasi tentatii, dar numai natura divina L-a putut ajuta sa biruie pacatul. Asa cum si noi, avandu-L pe El, nu mai suntem supusi legii pacatului.

Sofism, eu nu am creat porcul dupa chipul si asemanarea mea, cu vocatia indumnezeirii...

Evanghelia afirma negru pe alb "Intruparea Cuvantului": "La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu[...]
"Si Cuvantul S-a facut trup si S-a salasluit intre noi, plin de har si de adevar". QED

De aceea nu este nici o contradictie intre cele doua naturi, divina si umana ale lui Iisus.

Mai jos, la 3. 17, evanghelistul Ioan continua: "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede intr-Insul sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica". Mi se pare aberant atat sa cred in Om, cat si sa cred in mantuirea omului de catre om.

A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
Nu era el Lumina, ci el a venit sa marturiseasca despre Lumina
Lumina Aceasta era adevarata Lumina, Care lumineaza pe orice om, venind in lume.
El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut. Deci
, Creatorul, Dumnezeu, S-a intrupat, dar lumea nu si-a recunoscut propriul ziditor.

Nu zicem noi, nu noi am inventat aceasta dogma, ci ea are temei biblic.

"Fiul Omului S-a coborat din Cer".
"Fiul omului care este in cer".
Prin asta nu inteleg decat dubla natura a lui Iisus: umana (om deplin) si, in acelasi timp, divina. Iar intruparea nu I-a micsorat cu nimic slava Lui Dumnezeu.

Iisus este Dumnezeu prin natura, noi (creatia Sa) putem fi prin Har. El S-a coborat pt. ca noi sa ne indumnezeim.

A umblat pe ape ca Dumnezeu, dar a fost ispitit, a suferit (fizic si sufleteste), a murit exact ca un om. N-a facut cu ochiul pe cruce. Nu-mi pot explica biruinta Lui decat prin natura dumnezeiasca, deoarece nici un om nu a putut invinge pacatul. Si noi, de asemenea, nu putem birui pacatul fara ajutorul divin.

Si profetii VT erau simpli oameni prin care lucra Dumnezeu, dar n-au putut trai fara pacat.

Omul se naste din voia lui Dumnezeu, prin parinti trupesti, care pot alege sa nu se supuna vointei divine.

Dogma divinitatii lui Iisus este, dimpotriva, fundamentata pe Evanghelie. Esti liber sa o contesti, dar, in cazul asta, sa-ti alegi o alta carte drept lucrare sacra, nu NT.

Cat despre panteism, am mai explicat:
Dumnezeu este in toata creatia, dar, in acelasi timp, distinct. Precum soarele este la mii de ani lumina de Terra, dar hraneste prin particulele sale toate plantele, animalele, toate celulele vii. La fel si Dumnezeu: ne innoieste, ne sfinteste prin energiile Sale, ramanand transcendent.

Faza cu Toma, las-o la ea acasa...

In alta oridine de idei, te contrazici de la un post la altul: intai afirmi ca Iisus nu este Dumnezeu, apoi te razgandesti si imi aduci doctrina panteista, care pune semnul identitatii de natura intre creator si creatie.


Succes in cautari! Respectul meu pt. toti cei care la ora asta isi pun intrebari existentiale!

Acest topic a fost editat de andra_v: 30 Mar 2007, 06:22 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 29 Mar 2007, 10:26 PM
Mesaj #57


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



QUOTE (edinide @ 29 Mar 2007, 06:39 PM)
D-zeu a pornit-o, dar Creatia este Vie si isi urmeaza cursul, ca-ti place tie sau nu. Omul este viu, asemenea Porcului, si ceea ce Porcul face, si Omul poate face. Ceea ce este viu, poate continua Viata Biologica de la sine, indiferent de cum a inceput.







Si, pana la un punct, ce relevanta are daca a existat au ba designer in spate, la inceputuri? Altele mai stringente asteapta nedezlegate. De ex., cum ne putem face mai buna viata noastra cea de toate zilele, si aici nu ma refer la ridicarea standardelor exteriore si a confortului, ci la ameliorarea naturii umane cu toate pacatele sale, vechi de cand lumea: lacomie, egoism, orgoliu, invidie, ura, fatarnicie etc. Important e ca am supravietuit si am ajuns pana aici. Si ca putem merge singuri mai departe - adica putem continua viata biologica. Si sper sa nu ne dam cu stangul in dreptul, desi ultimile tendinte cam asta sugereaza.

QUOTE
Prin urmare, nu am venit pe Lume cum tu visezi, ci am venit pe Lume din Voia Omului: copii ai lui Dumnezeu; 13. nascuti nu din singe, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. Vezi dar ca nu citesti Biblia cum trebuie, ca acolo scrie ce-ti spun eu, Omul se naste din Voia Omului, acesta fiind Pacatul pe care Isus a venit sa-l ridice cu Viata Lui. Prin urmare, nu esti facut de D-zeu, ca de ai fi facut de D-zeu, tu ai fi Isus prin origine...

Zici ca am venit in lume din voia Omului, adica a lui Adam? Adica suntem urmasii protoparintilor? Veniti pe lume din voia Omului dar suntem copii ai lui Dzeu? In acceptiunea existentei designerului(Dzeu) la originea tuturor lucrurilor? Nu prea pricep, reformuleaza, te rog.


QUOTE
Raspunsul este tot in intrebarea Ce inseamna Fiul Omului

Ce inseamna, Edinide, "Fiul Omului"? Ne poti lumina?
Chestiune de esenta, zic eu.

Raspunsul tau e asta de mai jos, sau ma insel?
QUOTE
Omul vine de la Om, Adamul, Isus vine de la D-zeu, al Doilea Adam, Fiul Omului, si Fiul lui D-zeu... nu D-zeu...

Daca-i asa, diferenta intre noi si Iisus e de esenta: noi ne tragem din Adam prin evolutie, Iisus direct din designer. Dar in alta parte spuneai ca si noi putem deveni Iisus doar cu conditia sa-i urmam calea: "Indrazniti, eu am biruit lumea." si aici ar fi doar o diferenta de nuanta si de optiune (ma rog, mai e mult pana departe, dar macar sa pornesti pe cale). Cum e de fapt?
Repet, chestiune de esenta care se merita clarificata in masura putintelor:
deci, ce inseamna "Fiul Omului"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Mar 2007, 10:55 PM
Mesaj #58


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
Imi pare rau ca esti asa de suparat... Ma asteptam sa fii suparat pe mine, dar constat ca de fapt esti suparat pe tine... Asa este cand "lovesti cu piciorul in tepusa" (Fapte 9:5)
In primul rand ar trebui sa observi niste lucruri de baza, de bun simt, atunci cand te lansezi in niste afirmatii hazardate, mai ales cand vorbesti despre Ortodoxie pe care nu o cunosti de loc... Pe lumea asta exista multe carti care se numesc sfinte si chiar ele se autodefinesc ca fiind sfinte... In Sfanta Traditie crestina a luat nastere Biblia... Ea nu a aparut din cer...Nu au adus-o yoghinii... Sfintii Parinti, cu ajutorului Duhului Sfant, au hotarat care sunt cartile cu adevarat inspirate de Dumnezeu, si au alcatuit cu ele Sfanta Scriptura, adica Biblia... Daca contesti Sfanta Traditie si pe Sfintii Parinti automat contesti si Biblia...Asta e cea mai elementara logica... Chiar Biblia afirma raspicat asta in nenumarate locuri... De ex., daca citesti chiar inceputul evangheliei lui Luca vei vedea ca toata Evanghelia lui este scrisa din Sfanta Traditie....
1 Deoarece mulți s-au încercat să alcătuiască o istorisire despre faptele deplin adeverite între noi,
2 Așa cum ni le-au lăsat cei ce le-au văzut de la început și au fost slujitori ai Cuvântului,
3 Am găsit și eu cu cale, preaputernice Teofile, după ce am urmărit toate cu de-amănuntul de la început, să ți le scriu pe rând,
4 Ca să te încredințezi despre temenicia învățăturii pe care ai primit-o.
(Luca 1)
Iata cum Biblia singura marturiseste temeinicia invataturii Sfintei Traditii, caci doar din ea vine...
Ori pana si un copil stie ca Ortodoxia inseamna Sfanta Scriptura+ Sfanta Traditie - adica dogma crestina in tot adevarul si cuprinderea ei... Nu e loc de scos din ea, nu e loc de adaugat din ea... Ideile personale, daca nu sunt incluse in crestinism (adica in Sfanta Scriptura si/sau in Sfanta Traditie) nu au nici o legatura cu crestinismul, de asemenea nici imprumuturile din alte religii, cum at fi yoga, cu mantre si chiakre etc...
Acum, sperand ca ai inteles de unde a aparut Sfanta Scriptura, iti spun ca in dogma crestina se explica foarte clar si precis ce inseamna toate notiunile accesibile puterii de intelegere a omului in Duh... Ceea ce este numit Taina, are o cu totul alt inteles de cum iti imaginezi tu, eventual voi detalia daca tot nu te vei lamuri...
Despre Iisus Hristos, sunt notiuni de baza care trebuie stiute, ca sa poti intelege la ce se refera textele din Biblie... Aceste explicatii, desigur sunt date in dogma crestina (ortodoxa) inca de la inceput, altfel am fi pierduti sau rataciti, cum sunt atatia... Deci cei ce au alcatuit Biblia in Duh, au alcatuit si interpretarea ei tot in Duh, si noi nu trebuie sa facem nimic alceva decat sa ne-o asumam corect, ca sa-L marturism pe Dumnezeu corect...
O sa spun acum doar cateva lucruri de inceput, insa nu o sa intru in detalii cu tine, caci nu esti pregatit sa le intelegi, si atunci o sa le hulesti ca si pana acum, afundandu-te si mai mult...
Sa o luam incet deci...
Este Iisus Hristos desavarsit in Dumnezeire si in umanitate? Aceasta este una din intrebarile de inceput...
Evident ca este... Ca sa nu lungesc mesajul, nu mai dau citate, insa le voi da la cerere...
Dar Dumnezeirea si umanitatea sunt o singura natura sau doua? Evident ca doua...
Deci dupa unire, in Hristos sunt doua naturi si Hristos este in doua naturi.
Deci in Iisus Hristos sunt doua naturi: cea Dumnezeiasca si cea omeneasca, care sunt diferite, nu sunt aceleasi, caci una este creatoare si cealalta este creata...
Mai departe, cred ca ar fi util de observat daca inainte de unire, in Dumnezeu Cuvantul erau tot doua naturi...
Evident ca nu erau doua, ci numai una, cea a lui Dumnezeu Tatal, din care, atentie!, S-a nascut Fiul (mai inainte de toti vecii), si am spus nascut si nu facut, caci deosebirea este esentiala... Este esentiala caci Dumnezeu Tatal este necreat, si atunci Fiul Lui este si El necreat... Creat a fost omul, Adam, Eva etc... Nu Fiul... Fiul a fost nascut, deci este necreat...
Deci in Dumnezeu Cuvantul avem o singura natura, si aceea necreata. Este cu neputinta ca aceeasi natura sa fie deopotriva creata si necreata...mai mult, fiind necreata, si deci fara inceput...
Dupa unirea celor doua naturi:cea Dumenzeieasca si cea omeneasca, in Iisus Hristos exista doua naturi: una necreata(Dumnezeu Cuvantul) si una creata; una fara de inceput, dar cealalta cu un inceput...
Acestea sunt lucruri evidente si oricine le intelege usor...
Dogmatic, pentru ca Iisus Hristos este totusi o persoana, dar cu doua naturi, asa cum tocmai am spus, a fost introdusa notiunea de ipostas... Adica Hristos este un singur ipostas, dar cu doua naturi...
Initial doream sa-ti spun doar atat, insa mi-am adus aminte ca tot spuneai tu ca Iisus Hristos nu poate fi Dumnezeu, ca pe cruce a zis:Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit? (Marcu 15:34)
Ca sa intelegi asta, trebuie intai sa intelegi cel putin ce-am vorbit pana acum, dar si sa realizezi urmatoarele:
- pe cruce Hristos a patimit? Desigur...Dar a patimit Dumnezeirea sau umanitatea Lui? Evident ca a patimit natura umana. Prin urmare, natura Lui Dumnezeieasca a ramas fara patimire, caci sunt naturi diferite...
De aici se mai poate trage o concluzie adiacenta: natura umana este supusa patimirii, iar cea Dumnezeiasca nesupusa patimirii... De fapt, daca o iau cu inceputul, Dumnezeirea nu poate patimi ea insasi...
- pentru o mai usoar intelegere, ma gandesc ca ar trebui sa aduc in discutie si vointa... Daca Iisus Hristos avea doua naturi: cea Dumnezeiasca si cea umana, cate vointe avea? Caci e clar ca natura Dumnezeiasca si cea umana nu au aceeasi vointa implicit... Deci Isus Hristos avea doua vointe, dar care nu erau potrivnice intre ele, caci vointa natural umana nu este potrivnica vointei Dumnezeiesti, caci vointa Dumnezeiasca este creatoarea tuturor celor naturale. Doar ce este impotriva naturii se impotriveste vointei Dumnezeiesti, si aceasta impotrivire rezulta numai din dorinta de placere, care lasata in voie duce la pacat, dar o asemenea dorinta nu a fost la Iisus Hristos, caci Biblia zice:"Care n-a săvârșit nici un păcat, nici s-a aflat vicleșug în gura Lui"(1 Petru2:22)
Despre vointa, din nou, ar fi multe de spus, cum ar fi de pilda faptul, de observat, ca El nu S-a supus Tatalui cu vointa Dumnezeiasca, caci aceasta nu poate fi supusa.
Cred ca deja am zis prea multe catre tine, si acestea nu sunt de la mine, ci din Sfanta Traditie din care s-a format si Biblia, asa ca sper sa nu le hulesti, doar pentru ca nu le intelegi...
Mai departe, o sa incerc sa-ti raspund pe scurt la ce ai postat mai sus...
QUOTE
Un Isus care nu este cu totul Om, desi El spune ca este, este precum tu te-ai intrupa in pielea unui... Porc sa zicem, avind invatatura de Om, si i-ai invata pe Porci sa fie curati, sa nu fie lacomi, sa nu umble dupa sex, sa hraneasca purceii altora, etc. Cu ce drept ai vorbi tu Porcilor, daca tu nu esti Porc cu totul? (ignora conotatia sociala a acestui cuvint...)
Iisus a fost cu totul si om, a avut toate calitatile unui om, mai putin una este adevarat... Adica a plans, a mancat, a sangerat, a patimit ca un om etc...Despre calitatea care nu a avut-o, nu pot discuta cu tine, deocamdata...
QUOTE
QUOTE
Iisus este Fiul Omului? Este si asta, devreme ce Biblia o afirma...Ai dubii si aici?

Eu nu am dubii, dar nici tu nu ai intelegerea acestui fapt.

Eu recunosc ca sunt prost, cata intelegere poate avea un prost? De aceea eu nu spun de la mine...Ca ma stiu cum sunt... Dar cel putin sunt un prost care stiu ca sunt prost... Poate acest amanunt ne deosebeste...
QUOTE
Nu merge asa, "ca Biblia o afirma", gata, ci merge numai daca tu intelegi ce semnificatii are acest fapt. Nu este suficient sa zici "Biblia spune" si sa treci mai departe senin, afirmind apoi ca Isus este D-zeu insusi (ceea ce Biblia nu spune...)
O ba da... Biblia nu numai ca o spune, chiar o striga in gura mare...
3 De aceea, vă fac cunoscut că precum nimeni, grăind în Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! – tot așa nimeni nu poate să zică: Domn este Iisus, – decât în Duhul Sfânt. (1 Corinetni 12)Acum ai inteles de ce nu poti sa zici cine este Iisus Hristos?
QUOTE
Isus-Fiul-Omului, ce crezi TU ca inseamna asta? Conform vorbelor dogmatice goale de continut, ar rezulta ca D-zeu-Isus este Fiul-Omului... Vezi unde te duce acceptarea dogmatica a unei afirmatii: D-zeu este Fiul Omului...?

Probabil te referi la dogma ta yoghino-"crestina", in nici un caz la dogma Bibliei...
QUOTE
Nu ai voie sa te pronunti asupra Naturii lui Isus, cit timp nu poti raspunde la aceasta intrebare: Ce inseamna ca Isus este Fiul Omului? Daca tu nu intelegi una dintre laturile lui Isus, nu ai voie sa le afirmi pe cealalte, pentru ca nu ai inteles nimic.

A... nu intelegi ce este cu Fiul Omului si cu Fiul lui Dumnezeu? Iti dau un indiciu banal: incearca sa vezi de cand apare in Biblie vorbandu-se despre asa ceva, si cu o minima ratiune, vei intelege...
QUOTE
QUOTE
Nu rezulta de niciunde ca Iisus nu a fost om...

O data spui ca Isus este insusi D-zeu intrupat, apoi spui ca este Om... ca sa reconciliezi aspecte ale lui Isus pe care nu le intelegi, nici tu si nici Dogma ta.
Ba le inteleg pana si eu, si cu atat mai mult dogma, doar Biblia face parte din dogma crestina, ar fi si culmea sa nu o intelega...Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu si Fiul Omului si Dumnezeu Cuvantul intrupat... Ce nu-ti este clar de aici? Biblia nu marturiseste asa?
QUOTE
D-zeu nu este ilogic, se vede peste tot in Creatia Sa.

Pai sigur ca nu este ilogic, insa dupa logica ta, asa pare..
QUOTE
Daca construiesti idei ilogice, ascunse sub adjectivul "tainic", este din proria ta neintelegere.

Cand am facut eu asta?
QUOTE
Raspunsul este in intrebarea de mai sus: Ce inseamna Fiul Omului?

Daca dupa ce ti-am spus pana acum, tot nu ai inteles, spune-mi, si iti explic pe larg...
QUOTE
QUOTE
Lui Iisus ii era usor sa fie sfant pentru ca era si este chiar Sfant...

pentru ca nu s-a nascut din Pacat, asa cum noi ne nastem, ci pentru ca s-a nascut din Curatenie, de la Tatal Ceresc.
S-a nascut din Tatal, nu de la Tatal... Adica este de o Fiinta cu Tatal.... 30 Iar Eu și Tatăl Meu una suntem. (Ioan 10)
QUOTE
Aceasta nu inseamna ca Isus este D-zeu insusi,

Ba chiar asta inseamna... Orice crestin adevarat poate marturisi asta... Iisus Hristos este Dumnezeu Cuvantul...
QUOTE
Nu a coborit un D-zeu, ci a coborit Fiul Omului, Isus o spune, macar la El asculta.

Pai urmeaza-ti propriul sfat: asculta-L pe Iisus, asculta Biblia...
14 Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui (Ioan 1)Ce vrei mai clar de atat? Dumnezeu Cuvantul S-a facut trup si S-a salasluit intre noi, cum poti tu spune ca nu a coborat Dumnezeu printre noi, daca Biblia zice ca a coborat?
QUOTE
Daca Isus spune ca din Cer s-a coborit Fiul Omului, cum indraznesti tu sa spui ca s-a coborit D-zeu?!

Pai nu eu zic, Biblia zice, asa cum ti-am aratat... Dar culmea ca nu vezi, chiar citatul ce l-ai dat, de la Ioan 3:13, marturiseste despre Iisus Hristos ca este Dumnezeu... Dar tu nu poti vedea, ca esti tinut sa nu vezi...
13 Și nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer.
QUOTE
QUOTE
QUOTE
Si-a permis sa umble pe Ape... si-a permis sa inmulteasca piinile... sa vindece bolnavii... sa invie mortii...
Firesc...De ce te miri?!

Pentru ca tu nu intelegi esenta. Daca Isus se plimba pe ape nu ca Om, ci ca D-zeu, atunci ce face El nu este invatatura pentru noi, ci ce face El este exibitionism, demonstratie de dragul demonstratiei, in numele careia nu are dreptul sa ne ceara sa-L urmam.
Si Petru a mers pe apa, nu te mai agita degeaba...
QUOTE
Isus vorbea unor Egali de ai Lui, nu unor Gindaci Terestri: "Nu va mai numesc robi, pentru ca robul nu stie ce face stapinul sau; ci v-am numit prieteni" Asta spune Isus, voi nu sunteti Gindacul in fatza Calului, noi suntem de-o potriva acum, ce stiu Eu, stiti si voi, numai sa urmati Calea. Sa nu spui acum ca noi suntem Prieteni cu D-zeu insusi...?!

Pai daca citeai macar pana la Ioan 1, vedeai ca acolo zice ca putem fi mult mai mult decat prietenii lui Dumnezeu insusi:
12 Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
QUOTE
Uite cum ceea ce Isus a dovedit nu este asa de "firesc" cum sustii tu, pentru ca nu ai in tine o intelegere a ta proprie ci numai o insumare de Dogme.
Ba iata ca Biblia arata ca este foarte firesc, si ma bucur ca nu am o intelegere a mea proprie, care mai mult ca sigur ca poate fi gresita, asa cum e a ta la modul evident, ci mi-am asumat intelegerea dreapta si adevarata a Biblie, lasata chiar de cei ce au alcatuit Biblia...Doar nu o sa-mi explice mie mai bine yoghinii sau tu ce spune Biblia decat Sfintii Parinti... Ar fi si culmea...
QUOTE
Ca sa vezi ca Isus nu ne trateaza ca pe Broasca care urmeaza Balena,

Iisus sigur nu, insa sunt unele broaste, cu "b" mic, care isi inchipuie chiar ca au inghitit balena...
QUOTE
Te ascunzi dupa Biblie ca un copil dupa fusta mamei... Eu stiu ce spune Biblia, dar tu ce ai inteles de acolo? Daca noi putem face faptele lui Isus cu ajutorul lui D-zeu, cu ajutorul Caruia si Isus lucra, cum El insusi a marturisit-o neincetat, ce nevoie are Isus sa fie facut de Dogma, D-zeu?

Nu este facut de dogma ortodoxa Dumnezeu... El este Dumnezeu... Dogma ortodoxa doar Il marturiseste si Il face cunoscut cu adevarat...
QUOTE
Daca noi putem face faptele lui Isus, noi suntem Isus.

Evident nu e cazul tau... Nu te imbata cu apa rece...
QUOTE
Poti sa fii sigur ca cei ce au facut Dogma, nu faceau faptele lui Isus..., ca de le-ar fi facut, nu era nevoie de Dogma... Prin urmare ei nu stiu ce au facut.
Pai printre faptele lor este chiar Biblia, nu inteleg de ce o negi astfel...
QUOTE
QUOTE
QUOTE
Noi am venit pe Lume din voia Omului, El a venit pe Lume din voia Tatalui. 
Fals... Noi, chiar daca suntem din parinti lumesti, am venit pe lume din voia lui Dumnezeu, nu doar din voia oamenilor, caci noi suntem facuti de Dumnezeu nu de oameni...

Desi suna frumos, este infirmat de Evanghelie...
Unde?!
QUOTE
Nu ai auzit inca de sex?! Nu ai auzit de anti-conceptionale? Mecanice, chimice, biologice etc. Unde este Voia Divina cind Omul are sex? Dar cind se protejeaza? Dar cind Musca are sex? Dar cind Floarea este fecundata?
D-zeu a pornit-o, dar Creatia este Vie si isi urmeaza cursul, ca-ti place tie sau nu. Omul este viu, asemenea Porcului, si ceea ce Porcul face, si Omul poate face. Ceea ce este viu, poate continua Viata Biologica de la sine, indiferent de cum a inceput.
rofl.gif rofl.gif Pai radeai de gandaci si de lacuste, si acum te asemeni lor... De ce faci asta?
Aici desi e simplu de inteles, totusi imi dauseama ca tu nu o sa reusesti...Totusi, iti dau doar un citat, poate te vei prinde ce si cum...
6 Și erau amândoi drepți înaintea lui Dumnezeu, umblând fără prihană în toate poruncile și rânduielile Domnului.
7 Dar nu aveau nici un copil, deoarece Elisabeta era stearpă și amândoi erau înaintați în zilele lor.
8 Și pe când Zaharia slujea înaintea lui Dumnezeu, în rândul săptămânii sale,
9 A ieșit la sorți, după obiceiul preoției, să tămâieze intrând în templul Domnului.
10 Iar toată mulțimea poporului, în ceasul tămâierii, era afară și se ruga.
11 Și i s-a arătat îngerul Domnului, stând de-a dreapta altarului tămâierii.
12 Și văzându-l, Zaharia s-a tulburat și frică a căzut peste el.
13 Iar îngerul a zis către el: Nu te teme, Zaharia, pentru că rugăciunea ta a fost ascultată și Elisabeta, femeia ta, îți va naște un fiu și-l vei numi Ioan.
(Luca 1)
QUOTE
Prin urmare, nu am venit pe Lume cum tu visezi, ci am venit pe Lume din Voia Omului:

rofl.gif rofl.gif Bine ca nu zici ca te-a adus barza... Iti dai seama cata vointa au avut ai tai cand te-au facut pe tine...
QUOTE
Prin urmare, nu esti facut de D-zeu, ca de ai fi facut de D-zeu, tu ai fi Isus prin origine...

Evident ca sunt facut de Dumnezeu, doar nu de maicamea sau de taicameu care nu au facut nimic altceva decat sa fie "unelte" ale lui Dumnezeu... De unde aveau parintii mei maini sa-mi dea? sau ochi? sau viata? Are vreun om toate acestea ca sa vrea sa le dea de la el altuia? Apoi daca sunt facut de Dumnezeu, asta nu inseamna ca sunt Iisus, caci Iisus Hristos nu este facut, ci este nascut din Dumnezeu... E o mare diferenta... Enorm de mare...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Mar 2007, 10:59 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 11:01 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut. Deci, Creatorul, Dumnezeu, S-a intrupat, dar lumea nu si-a recunoscut propriul ziditor

Lumea... In greaca veche, ei spuneau "cosmos", cu dubla semantica, "lume=omenire", si "lume=pamintul". De aceea, greaca este la fel de ambigua precum romana cind este vorba despre "lume", "cosmos".

In acest citat, sensul de "lume" decurge din "nu L-a cunoscut". Lasind panteismul de o parte, Ioan nu se refera la Floarea care nu L-a recunoscut pe Fiul Omului, ci se refera la... Omul! care nu l-a recunoscut pe Fiul Omului: in mijlocul vostru sta Unul, pe care voi nu-L cunoasteti Cu alte cuvinte, mai sus, "lume"="omenire".

Deci, Ioan, des-ambiguat, ar suna asa: "Omenirea a fost facuta prin El, dar Omenirea nu L-a cunoscut". De aici, cum ajungi tu la concluzia ca D-zeu s-a intrupat?! Omenirea s-a facut prin... D-zeu?! Noi ne facem, generatie dupa generatie, prin D-zeu?! De ce cauti concluzii, cind Isus spune explicit "Fiul Omului, care este in Cer"? Nu ai nevoie de deductii logice, ci de inteles afirmatiile directe, uitind Dogma pentru un moment.

QUOTE
Nu zicem noi, nu noi am inventat aceasta dogma, ci ea are temei biblic.

Daca era adevarata, Dogma s-ar fi impus prin Adevar, dar a fost impusa prin Constantin, apoi prin alte intrigi, apoi prin palmuiri, prin arestari, prin exilari, prin incendieri si restul... Asa a inceput Dogma aceasta la anul 300... Fara Dogma, a fost Pace intre Crestini timp de 300 de ani... Cu Dogma, a inceput un razboi continuu de mii de ani... Unde vezi tu aici, Adevarul? Daca Dogma ta este adevarata si descrie Calea Adevarului, de ce nu te areti noua umblind pe Ape? De ce NIMENI nu o face, cu o Dogma plina de adevar de mii de ani? De ce Pavel a inviat mortii, fara nici o Dogma? De ce Stefan L-a marturisit pe Isus cu pretul vietii, fara Dogma? Care Ortodox este acum in mijlocul Evreilor, cu Dogma in mina, riscindu-si viata?

Teoretic, Dogma este dreapta. Practic, isi dovedeste falsitatea prin milenii si miliarde de oameni rataciti. Dogma este atit de "adevarata" incit nimeni nu a fost capabil sa o dovedeasca adevarata in mii de ani... poate nu au trecut suficiente mii de ani...

QUOTE
Fiul Omului S-a coborat din Cer. Ce pot intelege altceva decat Dumnezeu intrupat?

Poti intelege Adevarul, dar nu prin prisma unor idei preconcepute, care nu si-au dovedit validitatea niciodata pina acum, ci numai prin prisma Evanghelie, de la prima la ultima afirmatie de acolo.

Mai poti intelege "Ca cauta Fiul Omului in Cer", in sensul ca "Ce cauta ceva legat de Om in Cer"... Vad multe sensuri aici, dar nicidecum ca D-zeu s-a intrupat... asta sfideaza si logica...

Nu te uita la Fiul Omului s-a intrupat, ci uita-te la Fiul Omului care este in Cer... lasa intruparea de o parte un moment, si uita-te la existenta Fiului Omului in Ceruri, inainte de intrupare:

In Cer se afla: D-zeu + Fiul Omului
... intrupare, Fiul Omului se muta din Cer pa Pamint...
In Cer se afla: D-zeu
pe Pamint se afla: noi + Fiul Omului
... inaltare, Fiul Omului se ridica la Cer
In Cer se afla: D-zeu + Fiul Omului ce sade acum de-a dreapra Puterii
pe Pamint se afla: noi...

Fiul Omul a fost in Ceruri cu Tatal, apoi s-a mutat pe Pamint si nu a mai fost in Ceruri, si-a facut Invatatura Cereasca, apoi s-a ridicat inapoi la Ceruri si n-a mai fost pe Pamint, unde este iarasi cu Tatal, asteptindu-ne si pe noi.

Fiul Tatalui a fost distinct de Tatal inainte de intrupare, in timpul intruparii, si dupa des-trupare. Fiul a fost in Ceruri, apoi pe Pamint, apoi iar in Ceruri. Tatal a fost in Ceruri tot timpul. Fiul a venit, apoi s-a dus, dar Tatal a fost acolo tot timpul.

Din moment ce Fiul este distinct fatza de Tatal (il iubeste, il asculta etc), Fiul nu poate fi D-zeu insusi, deoarece un D-zeu care se manifesta prin Parti Componente, finite, distincte, etc. nu mai este intreg, nu mai este Totul, nu mai este D-zeu... Daca D-zeu este Totul, D-zeu nu poate fi Partea, nu este o insumare, ci este... Totul!

QUOTE
Omul se naste din voia lui Dumnezeu, prin parinti trupesti, care pot alege sa nu se supuna vointei divine

Ne invirtim in cercuri... dovedeste-o din Evanghelie... eu ti-am dat citatul din care Omul se naste din Voia Omului...

Omul nu se naste din voia lui D-zeu, numai Fiul s-a nascut din voia lui D-zeu... Asta este diferenta dintre noi si Isus, noi nascuti de la Om, din Pacat, El nascut de la Sf.D-zeu, din Curatenie! Asta este pe de o parte Caderea Omului, pe de alta, Mintuirea Omului.

Omul nascut de la Om este Cadere. Omul nascut de la D-zeu este Inaltare. Aceasta este toata esenta curprinsa in VT si in NT... Propozitia de mai sus cuprinde intregul destin al Omului.

Prima parte este Vechiul Adam. A doua parte este Fiul Tatalui, Noul Adam.

Lumea a inceput cu Vechiul Adam. Lumea se sfirseste cu Noul Adam. Cam asta este...

QUOTE
Dumnezeu este in toata creatia, dar, in acelasi timp, distinct

Evident, Panteismul l-a inventat Clopotel... ca si alte atribute... cind n-are argumente, inventeaza atribute sperind sa-l ajute cu Dogma lui, prin "discreditarea" mea (desi Dogma lui are puternice elemente Panteiste oricum). Culmea este ca mi-e totusi drag...

Creatorul se manifesta prin Creatie, dar nu este cuprins in Creatie. Creatorul se manifesta prin noi, dar nu este cuprins in noi. Totul contine in sine Scinteia Divina si D-zeirea, dar nu pe D-zeu... In termeni Ortodosi se numeste Suflet si Suflare, dar doctrina Ortoodoxa este mult prea saraca ca sa lase loc la discutii filozofice.

D-zeu nu este cuprins in Floare, dar D-zeirea Creatorului este evidenta acolo, se manifesta prin acea Floare... si in tot ce exista de altfel... si in Legile Naturii... si in Matematica... si in Univers... in Arte... in Ratiune... in Simtire... etc.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 11:34 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Si Petru a mers pe apa, nu te mai agita degeaba...

Pentru ca nu avea inca Dogma ta, infiintata mai tirziu... Dupa votarea Dogmei, cine a mai umblat pe ape? Nimeni! In mii de ani de Dogma, cine a mai umblat pe ape? Nimeni! Cine a mai inviat mortii? Nimeni! Cine a mai inmultit piinea? Nimeni!

Nici rezultatele nu sunt evidente?!

QUOTE
Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu si Fiul Omului si Dumnezeu Cuvantul intrupat... Ce nu-ti este clar de aici? Biblia nu marturiseste asa?

Citate adevarate, dar necesar si patrunse...

Mie sa-mi explici babeste cum poate fi D-zeu numit Fiul Omului... nu prin citate, ci asa, babeste... Eu asi putea intelege "Omul, Fiul lui D-zeu", dar nu pot pricepe "D-zeu, Fiul Omului"...

QUOTE
S-a nascut din Tatal, nu de la Tatal... Adica este de o Fiinta cu Tatal.... 30 Iar Eu și Tatăl Meu una suntem

Si noi cu Tatal, tot una suntem (sau ar trebui sa devenim)... nu inseamna ca vom fi D-zeu...

Apoi, arata-mi unde scrie ce Isus este din Tatal, sarind peste Dogma Umana... spune-mi din Evanghelie... M-am coborit din cer ca sa fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis Daca Isus face voia Altuia, cum poate fi El, D-zeu? El este Fiul Ascultator...

QUOTE
De unde aveau parintii mei maini sa-mi dea? sau ochi? sau viata? Are vreun om toate acestea ca sa vrea sa le dea de la el altuia?

Se numeste Viata, si se numeste Biologie, si se numeste Genetica, este... Creatia! Care traieste, se adapteaza, supravietuieste si continua tot asa.

De unde are Broasca coada ca sa dea? Din Biologie... de unde are Gindacul antene ca sa dea? Tot de acolo... Tot asa si Omul, fiind Viu, poate perpetua Viata.

Gindeste-te la Clonare, Doamne fereste-ne! Nici maca nu este sex acolo: un ovul golit de nucleu, si o celula vie, puse una in alta, si incepe sa... creasca! O noua fiinta Umana! Unde este implicat D-zeu? In faptul ca Omul se joaca cu Elemente Vii, care au in ele Viata! Dupa cum clonarea se face fara D-zeu, tot asa se face si Omul pe Om, din vointa lui si din sex, deoarece elementele vietii sunt deja vii in parintii nostri.

Tocmai pentru ca ne nastem din Voia Omului, trebebuie sa cautam si sa dobindim Nasterea a Doua, pentru ca Nasterea a Doua este singura de la D-zeu, prima venind de la Om, deci din Pacat.

Tocmai pentru ca esti nascut de la Om, trebuie sa cauti sa te nasti de la D-zeu, si Dogma n-o prea vad de partea ta... Fie sa reusesti, dar privind la performatele statistice ale Dogmei, ai mai multe sanse la loterie...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 30 Mar 2007, 01:26 AM
Mesaj #61


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



edinide,

Esti amabil să-mi răspunzi la o întrebare?

Te rog să-mi spui cine a fost mai mare? Ioan Botezătorul sau Isus Hristos?

Chiar dacă am un răspuns, poate nu coincide cu al tău, la fel ca multe alte lucruri.
Eu cred că Isus este mai mare. Tu ce zici?


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Mar 2007, 01:52 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Te rog să-mi spui cine a fost mai mare? Ioan Botezătorul sau Isus Hristos?

Nu stiu unde bati, dar cel putin esti sincer. Deocamdata esti prea tinar dar vine si vremea ta, si vei creste...

Hai sa discutam evidentul: nu trebuie sa ma intrebi pe mine, raspunsul ti-l da Ioan, cu acordul lui Isus: Cel ce vine din cer, este mai presus de toti, cel ce este de pe pamint, este pamintesc, si vorbeste ca de pe pamint. [Ioan 3.31] Daca Ioan se simtea sub Isus, apoi o si afirma deschis, ce astepti de la mine?

Eu pot sa-ti spun mult mai multe despre aceasta...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 30 Mar 2007, 02:57 AM
Mesaj #63


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (edinide)
...cel putin esti sincer.

Cel putin!... Repet: cel putin!
QUOTE
esti prea tinar dar vine si vremea ta, si vei creste...

Nu poti să stii aceea!
Vremea mea, de fapt a noastră, a tuturor, este ACUM.
Am crescut necontenit în Hristos si voi mai creste - ai dreptate. Valabil si pentru tine, nu?
QUOTE
[Ioan 3.31] Daca Ioan se simtea sub Isus, apoi o si afirma deschis, ce astepti de la mine?

Corect.
QUOTE
un Isus care nu este pe deplin Om , desi este, El o afirma, Fiul Omului, isi pierde ORICE semnificatie. Un D-zeu devenit Fals-Om nu are menirea sa ne dea lectii de comportament, deoarece El ar fi altceva decit noi, El ar vorbi pentru El, nu pentru noi."

Hai să ne amintim ce zice Isus despre Ioan Botezătorul. Nu am trimiterea la îndemână dar sunt convins că stii despre versetele ce le voi mentiona, că sunt acolo, în Biblie: "... niciunul născut din femeie nu este mai mare ca Ioan Botezătorul."
Cum asa? Păi, după spusele tale, Isus-Omul, "pe deplin Om" este născut din Maria - OM 100%. Si totusi, Isus a afirmat că Ioan este cel mai mare dintre cei născuti din femeie, "deplin oameni"! De ce a făcut-o? Pentru că El este născut din Dumnezeu (stim că Isus nu i-a spus niciodată Mariei, cuvântul "mamă"), El este Cuvântul întrupat, este Duhul vesnic dătător de viată, Unicul Dumnezeu care S-a făcut Fiu pentru Calvar. Ăsta a fost planul Lui, nu ne-a întrebat pe noi, cum ar trebui El să procedeze!
Problema omenirii este că nu-L întelege pe Isus în totalitate. Cei mai multi dintre oameni cred că Isus este doar Fiul, ceea ce nu este adevărat. Fiul este partea umană a Dumnezeului întrupat. Tatăl este partea duhovnicească a Celui întrupat. Isus este... ambele părti: trup si duh într-o singură persoană, Fiu si Tată într-o singură persoană. Mai adânc spus: Duhul lui Isus este Tatăl lui Isus-Omul. Puteti întelege aceea? Rugati-vă!
Asta este una din măretiile lui Dumnezeu, că S-a manifestat ca Dumnezeu dar si ca Om (Aceeasi Persoană,
nu "cele două egale" din trinitate!!!).

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 30 Mar 2007, 03:12 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Mar 2007, 03:38 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
esti prea tinar dar vine si vremea ta, si vei creste...
Nu poti să stii aceea!

Si totusi, o stiu... altfel nu asi spune-o... Dar intr-adevar, Virsta Hristologica nu are de a face cu Virsta Biologica.

Uite ce cautai: Adevarat va spun ca, dintre cei nascuti din femei, nu s-a sculat nici unul mai mare decit Ioan Botezatorul. Totusi, cel mai mic in Imparatia cerurilor este mai mare decit el.

Aici, Isus vorbeste de Nasterea Materna versus Nasterea Spirituala, despre Nasterea a Doua versus Prima Nastere. Un bebelas spre Ceruri este mai mare decit un om batrin spre Pamint. Cine cauta pe D-zeu este deasupra cui nu-L cauta.

QUOTE
Cei mai multi dintre oameni cred că Isus este doar Fiul, ceea ce nu este adevărat.

Aici nu mai este vorba de interpretare, ci de cunoastere. Cauta sa cunosti pe Fiul, si cauta sa cunosti ta Tatal, si apoi te vei putea pronunta nu din lectii invatate, ci din Realitatea Spirituala. Altfel, cite bordeie, atitea obiceie, spune poporul... Daca te invrednicesti, Noi vom veni la el, si vom locui impreuna cu el. Vezi dar, si promisiunile viitoare sunt in plural, sunt Doua Entitati Ceresti pe care le poti dobindi, nu este un singur D-zeu cu doua fetze...

Ca sa ajungi la Tatal, ai nevoie de Fiul, nu pentru ca este un intermediar, ci pentru ca daca nu esti vrednic de Fiul, nu ai ce cauta spre Tatal. Daca te invrednicesti de Fiul, te invrednicesti automat si de Tatal: Cine M-a vazut pe Mine, a vazut pe Tatal., nu pentru ca Fiul=Tatal, ci pentru ca Vederea cu care vezi pe Fiul este Vederea cu care vezi pe Tatal, cu sensul "cine vede Luna, poate vedea si Soarele".

Vremea ta este inaintea ta...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Mar 2007, 03:40 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Sa postim cu bucurie Vinerea asta, ne vedem Simbata...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 30 Mar 2007, 04:21 AM
Mesaj #66


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (Clopotel)
QUOTE
Aceasta nu inseamna ca Isus este D-zeu insusi,

Ba chiar asta inseamna... Orice crestin adevarat poate marturisi asta... Iisus Hristos este Dumnezeu, Cuvantul...

Nu am nimic împotriva afirmatiei tale, Clopotel. Chiar zic:Amin!
Acum rămâne de stabilit un lucru: care Dumnezeu? Acela ce este SINGURUL Dumnezeu sau... "celălalt" din trinitate?!...

QUOTE
13 Și nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, adică Fiul Omului, Care este în cer.

Atât de adevărat si minunat!
Dar tu realizezi în totalitate ceea ce ai spus acolo? Doar ce ai afirmat că Isus este pe pământ si... în acelasi timp este sus în ceruri. Adică exact ceeea ce discutam cu edinide câteva postări mai sus: Isus = Fiul Omului (Cel ce vorbea chiar atunci "coborât din cer") si Isus = Tatăl vesnic (Cel "care este în cer" si jos pe pământ ). Două elemente ale trinitătii, unite în una singură!

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 30 Mar 2007, 04:24 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Mar 2007, 08:23 AM
Mesaj #67


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide
QUOTE
QUOTE

Si Petru a mers pe apa, nu te mai agita degeaba...

Pentru ca nu avea inca Dogma ta, infiintata mai tirziu... Dupa votarea Dogmei, cine a mai umblat pe ape? Nimeni! In mii de ani de Dogma, cine a mai umblat pe ape? Nimeni! Cine a mai inviat mortii? Nimeni! Cine a mai inmultit piinea? Nimeni!
Nici rezultatele nu sunt evidente?!

Asta o spui din necunoastere... Tu te raportezi la cei din dogma ta, si ii vezi neajutorati si goi si crezi ca asa ar fi si ortodocsii... Nimic mai fals... Citeste Vietile Sfintilor si ai sa vezi acolo adevarul Cuvantului implinit de cei ce-L iubesc pe Dumnezeu cu adevarat
QUOTE
Mie sa-mi explici babeste cum poate fi D-zeu numit Fiul Omului... nu prin citate, ci asa, babeste... Eu asi putea intelege "Omul, Fiul lui D-zeu", dar nu pot pricepe "D-zeu, Fiul Omului"...
Deoarece esti tinut sa nu vezi, nu ai cum nici sa intelegi... Unde am zis eu ca Dumnezeu este numit Fiul Omului?! Chiar nu-mi vine sa cred ca nu poti intelege lucruri simple exprimate clar si simplu in Biblie. Mai citeste odata ultimul meu mesaj...Ai acolo mura-n gura...Ai inteles ca Iisus Hristos are doua naturi diferite?Ai inteles ca este Dumnezeu Cuvantul intrupat? Ai inteles ca S-a nasut din Fecioara, urmasa lui Adam? Mai ai timp...
QUOTE
Si noi cu Tatal, tot una suntem (sau ar trebui sa devenim)... nu inseamna ca vom fi D-zeu...
Tu esti tot una cu Tatal? Sa te ierte Dumnezeu pentru aceste aiureli!
QUOTE
Apoi, arata-mi unde scrie ce Isus este din Tatal,

Acum sunt in masina, nu am timp sa caut citatul exact, dar din memorie iti spun ca Biblia zice despre Iisus Hristos:'Unul-Nascut, care din Tatal S-a nascut'
QUOTE
sarind peste Dogma Umana...

Dogma mea 'umana' este Biblia, a ta care este si de unde este?
QUOTE
spune-mi din Evanghelie...

Numai din Evanghelie ti-am spus pana acum...
QUOTE
M-am coborit din cer ca sa fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis Daca Isus face voia Altuia, cum poate fi El, D-zeu? El este Fiul Ascultator...
Pai daca citeai mesajul meu, intelegeai usor ca in Iisus Hristos sunt doua naturi: cea Dumnezeiasca si cea omeneasca, si doua vointe, aferente fiecarei naturi... Iisus ca om, cu natura umana, facea voia lui Dumnezeu Tatal... Apoi, doar nu crezi ca Iisus avea alta voie decat cea a lui Dumnezeu... Daca nu poti face deosebi intre natura umana si cea Dumnezeiasca,chiar imi
pare rau pentru tine...
QUOTE
tot asa se face si Omul pe Om, din vointa lui si din sex,

Eu conceptie mai falsa si mai anticrestina decat asta nu am mai intalnit.. Cred ca nu are rost sa-ti mai explic ceva aici, ca oricum nu pricepi..Mediteaza in continuare cum gandacul face antenele altui gandac.

Draga Emil
QUOTE
Acum rămâne de stabilit un lucru: care Dumnezeu? Acela ce este SINGURUL Dumnezeu sau... "celălalt" din trinitate?!...

Din pacate, desi intelegi mai multe decat Edinide, totusi nu ai inteles ce inseamna Sfanta Treime.. Daca vrei pot sa-ti explic mai pe larg si o sa vezi ce simplu e de inteles.. Sfanta Treime este UN SINGUR DUMNEZEU, nu 3 dumnezei, insa Dumnezeu este in 3 ipostasuri:Tatal, Fiul si Sfantul Duh... Toti 3 sunt de aceeasi Fiinta, nu separati, dar calitatile Lor sunt diferite... Daca tot nu intelegi, spune-mi si voi detalia,si voi da si citatele care arata clar acest lucru.
QUOTE
Dar tu realizezi în totalitate ceea ce ai spus acolo?

A... asta era problema ta... Daca eu realizez sau nu... Pai ti-am zis ca sunt prost, nu trebuie sa te preocupe priceperea mea. Dar tu intelegi ce spune un prost ca mine?

ps..scuze pt. eventualele greseli, o sa le corectez mai tarziu

Acest topic a fost editat de Clopotel: 30 Mar 2007, 11:32 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 30 Mar 2007, 08:56 AM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Adica,lumeste, sotul meu este:

- sotul meu;
-copilul soacrei mele
-tatal copiilor mei

Dar este o singura persoana.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Mar 2007, 10:48 AM
Mesaj #69


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioana,
smile.gif Nu stiu daca ai facut cea mai buna analogie...Adica stiu, parerea mea este ca nu e deloc buna...Pe Dumnezeu nu ai cu ce sa-l asociezi ca sa-L intelegi astfel...
Uite...pe scurt, sa vedem ce zice Biblia despre acest aspect... Sa o luam cu inceputu...
In VT, inca de la inceput, numele lui Dumnezeu este formulat la plural, sub forma "Elohim", care este cuvant evreiesc la plural. De ex."Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra" (Facerea 3:25)
Dar Dumnezeu in Sfanta Treime S-a revelat treptat...
Cuvantul lui Dumnezeu si Duhul lui Dumnezeu sunt infatisate ca persoane distincte:
"Prin Cuvantul lui Dumnezeu s-au intemeiat cerurile si prin Duhul gurii Lui toata podoaba lor" (Ps. 32,6)
Fiul lui Dumnezeu este evident o persoana divina: "Fiul Meu esti Tu, Eu astazi Te-am nascut" (ps. 2:7) Si mai sunt cateva situatii in VT cand Dumnezeu se descopera ca Sfanta Treime, cum ar fi la stejarul Mamvri, cand Avraam a primit pe Dumnezeu in chipul a trei persoane...
In Noul Testament se descopera deplin, clar si definitiv...Nu mai dau citate ca sunt arhiscunoscute, dar putem reveni asupra lor, desigur...
Dar trebuie punctate cateva aspecte, pe unele le-am mai punctat:
- Dumnezeu este Unul, dar in 3 ipostasuri (folosesc notiunea de ipostas, si nu pe cea de persoana, desi este acelasi lucru, deoarece creaza confuzii la neortodocsi... Ei isi inchipuie Persoanele Sfintei Treimi ca pe niste persoane pe strada, dar este o diferenta ca de la tata la Tata - adica fara legatura, desi se aud la fel, insa in inteles nici o asemanare)
7 Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Sfântul Duh, și Acești trei Una sunt. (1 Ioan 5)
- Ipostasurile acestea trei, nu se confunda, nu se amesteca ci se disting intre ele prin calitati lucrative, insa sunt de aceeasi Fiinta..." Eu si Tatal Meu una suntem" (Ioan 10:30), se unesc firesc dar ramanand fiecare ceea ce este. Astefl Tatal este in Fiul si in Sfantul Duh, Fiul si Sfantul Duh se afla in Tatal, iar Tatal in Fiul si Sfantul Duh. Cele 3 ipostasuri au o singura vointa, o singura lucrare, o singura putere, o singura autoritate pentru ca este o singura Dumnezeire...
- Acele calitati ar fi:
* Tatal naste din vesnicie pe Fiul si purcede pe Duhul... Tatal este nenascut si nepurces. El este izvorul Fiului si Sfantului Duh. El este Tata din veci, adica nu a inceput sa fie Tata in timp.
* Fiul se naste din vesnicie din Tatal. Fiul nu e creat, adica nu este creatura cum pretind ereticii incepand cu Arie...
* Duhul purcede din vesnicie din Tatal si este sfintenia insasi si este izvorul Sfantului Har, care desavarseste lucrarea lui Dumnezeu...
Acestea sunt insusiri interne Sfintei Treimi
Insusirile externe, sunt si ele diferite:
* Tatal este Creatorul
* Fiul este Mantuitorul
* Duhul Sfant este Sfintitorul si Mangaietorul
Cele 3 ispostasuri nu lucreaza separat, si in toate sunt una, numai ca in functe de lucrare, e mai preponderent unul sau altul...
Aceste relatii intre cele 3 ipostasuri sunt aratate clar in multe locuri din Biblie...
26 Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine. (Ioan 15)
Si un citat care, daca este inteles cu atentie, lamureste el singur multe aspecte discutate...
13 Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti.
14 Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti.
15 Toate câte are Tatăl ale Mele sunt; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă.
16 Puțin și nu Mă veți mai vedea, și iarăși puțin și Mă veți vedea, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.(
Ioan 16)
Cel putin 3 lucruri se arata in aceste versuri...
1. Relatia dintre persoanele Sfintei Treimi, Unul Dumnezeu...
2. Ca cele 3 ipostasuri sunt egale in autoritate, Toate cate are Tatal are si Fiul si Sfantul Duh
3. Cine a inteles cat de cat despre ce am vorbit, intelege acum cine sta de-a dreapta Tatalui
De asemenea sunt interesante si versurile Marcu 10:37-40
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 30 Mar 2007, 11:38 AM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Clopotel, nici nu am incercat sa pun cea mai buna varianta, caci nici azi, in vinera Floriilor nu prea ma indemn la polemici, ci am spus asa, ca principiu, scuzata sa-mi fie comparatia.

tongue.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 09:24 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman