HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

19 Pagini V  « < 16 17 18 19 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nelamuriri / Lamuriri
Clopotel
mesaj 5 Sep 2008, 10:17 AM
Mesaj #596


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Marduk,
QUOTE
Situatia respectiva dovedeste inca odata, daca mai era nevoie, ca fanatismul religios, dogma, politica sinodala, nu aduc nimic bun in mai ales cand este vorba de ierarhi, biserici surori, ortodoxe, crestini de aceiasi credinta. Respectarea cu strictete a dogmelor si implicarea nationalismului in religie au dus de-a lungul timpului la conflicte sangeroase in care au murit oameni nevinovati.

Iti trebuie si putin discernamant ca sa intelegi astfel de situatii care, de fapt, sunt peste tot in lume, si este regretabil.
Tu faci niste confuzii grave intre faptele mizere ale oamenilor si invataturile sau dogmele pe care ei sustin ca le urmeaza... Nu ar trebui sa te lasi asa usor influentat si pacalit de aparente. De aceea, te rog sa gandesti cu mintea ta liber si cat mai obiectiv...

Deci nu respectarea cu strictete a dogmelor a dus la aceste mizerii, ci, din contra, nerespectarea cu strictete a dogmelor si invataturilor a dus la aceste mizerii, in cazul de fata, nerespectarea cu strictete a dogmelor si Invataturilor Ortodoxe, unde este specificata foarte clar si fara dubiu a doua mare porunca pe care o avem: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.

Aceasta este invatatura Ortodoxa pe care aceia erau chemati sa o respecte, si nu au respectat-o, ...caci toti s-au declarat ortodocsi, deci nu e vorba de alte lucruri...
Prin urmare, de acum inainte, ca tot ai aflat acum de la mine un lucru atat de simplu, cand vezi pe cineva care face o marsavie si zice ca est ortodox, tu sa nu te mai arunci cu capul inainte sa acuzi Ortodoxia si invataturile ei, ci mai intai, studiaza putin daca marsavia ce a facut-o acela, este dupa Invatatura Ortodoxa. Daca nu este, nu zici nimic de Ortodoxie ca nu are legatura, si cazi si tu intr-un fel de marsavie, caci spui neadevaruri. Ok?! smile.gif
Eu sunt convins ca tu esti de buna credinta, dar, avand un ghimpe impotriva Ortodoxiei, te mai ia valul uneori... Dar am vazut ca incerci totusi sa te indrepti... smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 5 Sep 2008, 10:19 AM
Mesaj #597


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Dacă cineva are o dogmă şi îşi vede de treaba lui, că e sau nu e salvat se vede dacă dogma lui contrazice ceva din Scriptură.
Însă, dacă alţii se omoară pt acea dogmă şi înjură, etc., asta înseamnă că Dumnezeu I-A LĂSAT pradă minţii lor, să facă după mintea lor.
Iar, criminalii nu sunt oamenii lui Dumnezeu, orice dogmă ar susţine ei. Avem exemplu pe Iuda, care nu avea vreo dogmă diferită de ceilalţi apostoli şi, totuşi, nu era salvat.

Bisericile greşesc prin faptul că nu vor să corecteze greşelile.

Iar, cine trebuie să fie salvat, va fi salvat. Dumnezeu garantează că toţi cei daţi lui Hristos vor avea viaţă eternă (Ioan 6).
Aşa că, cei care fac idolatrie şi se dau creştini, sunt neghina din biserici, depre care citim în Matei 13.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Sep 2008, 10:47 AM
Mesaj #598


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Bisericile greşesc prin faptul că nu vor să corecteze greşelile.

Greselile din Biserica sunt greseli individuale. Nu poate fi acuzata intreaga Biserica de greseala unuia sau chiar a mai multora.
Sunt multi lupi in piei de oaie si in Biserica. Chiar in intre cei 12 a fost unul, daramite acum la milioane.

QUOTE
Iar, cine trebuie să fie salvat, va fi salvat.

Va fi salvat, intr-adevar...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Sep 2008, 10:47 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 5 Sep 2008, 02:20 PM
Mesaj #599


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Stie cineva de ce in foarte multe reprezentari Moise apare cu coarne? Eu unul habar nu am...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Sep 2008, 03:08 PM
Mesaj #600


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Stie cineva de ce in foarte multe reprezentari Moise apare cu coarne? Eu unul habar nu am...

smile.gif Ca in multe alte situatii, oamenii nu le inteleg dar le potrivesc, uneori chiar foarte stramb...
Istoria acestor "coarne" pe care o stiu eu, este cam asa...
Evident ca Moise nu avea coarne... Statuia aceea este facuta de Michelangelo... si... nu comentez...

Moise, dupa ce vorbea cu Dumnezeu, fata ii stralucea foarte tare, si din capul lui parca ieseau raze de lumina:
29 Iar când se pogora Moise din Muntele Sinai, având în mâini cele două table ale legii, el nu ştia că faţa sa strălucea, pentru că grăise Dumnezeu cu el. (Iesirea 34)

Un cuvant din VT, "qaran" care inseamna a straluci, a fost tradus gresit prin corn. Dar nu si in Biblia Ortodoxa.
In traducerea latina, a fe. Ieronim (daca nu gresesc), se traduce ceva de genul:

34:29 cumque descenderet Moses de monte Sinai tenebat duas tabulas testimonii et ignorabat quod cornuta esset facies sua ex consortio sermonis Dei
"et ignorabat quod cornuta esset facies sua" care inseamna: "si nu stia ca fata sa a fost incornorata", si Michelangelo, si poate multi altii, au inteles ca avea coarne...
Asa stiu eu, daca exista alta istorie, desi nu cred, as dori sa o aflu...smile.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 5 Sep 2008, 03:16 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Sep 2008, 03:25 PM
Mesaj #601


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Multumesc pentru explicatii. Daca mai am vreo nelamurire o sa te mai intreb, vad ca esti bine documentat. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Sep 2008, 04:42 PM
Mesaj #602


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 5 Sep 2008, 03:20 PM) *
Stie cineva de ce in foarte multe reprezentari Moise apare cu coarne? Eu unul habar nu am...

O fi din ala, iar bietii israeliti s-au lasat pacaliti crezandu-l ca vine de la Dumnezeu. unsure.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Sep 2008, 04:46 PM
Mesaj #603


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Draga Clopotel @ 5 Sep 2008, 04:08 PM) *
"si nu stia ca fata sa a fost incornorata", si Michelangelo, si poate multi altii, au inteles ca avea coarne...

Mai poate fi interpretat ca, pacalit, inselat sau diavol.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 7 Sep 2008, 12:15 PM
Mesaj #604


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(maduk)
... A continua sa credem ca dogma ortodoxa este cea mai buna, ca individul trebuie sa isi vada de credinta sa, lasandu-i pe ceilalti sa plateasca pentru pacatele lor, nu mi se pare solutia pentru supravietuire. Citim Biblia, ascultam preotii, inaltam rugile noastre catre Dumnezeu, sperand ca vom avea o viata mai buna dupa moarte. Daca dupa moartea noastra, starea in care ne vom afla va fi mult mai buna, atunci viata pe pamant este un fel de purgatoriu, o asteptare in rugaciune si frica pentru judecata care ne asteapta. Dar poate ca ceea ce vedem si traim in timpul vietii pe pamant nu sunt reale si sunt doar inchipuiri ale mintii noastre pacatoase. Inchipuiri cu care ne mintim, asteptand judecata de apoi si sperand ca viata petrecuta in "purgatoriu" sa fie fara de prihana, urmand ca la apocalipsa sa prindem un loc in rai.
Nu prea inteleg ce doresti de fapt sa spui... Dogma ortodoxa nu e o invatarura moarta care trebuie insusita si gata. Este un mod de a fi la care trebuie sa ajungi invatind de la alti, urmand invataturile Domnnului Iisus, nu o teorie. In acest mod de a fi nu este acceptata inchiderea sufleteasca fata de aproapele, nu e apreciat formalismul ci se doreste nasterea in noi a omului cel nou... Acest om nou care e sfinteste pe Pamint poate merge in rai.
Pe de alta parte noi incercam sa gasim credinta cea mai buna. Fiecare avem motive sa credem ca am gasit cea mai buna credinta. Daca tu te indoiesti, e problema ta, dar daca vrei ca si eu sa ma indoiesc ar trebui sa imi explici de ce ar trebui sa o fac...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 29 Sep 2008, 07:27 PM
Mesaj #605


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



Tot citind pe aici ...nu mai stiu unde am gasit la u momendat intr-un citat scris ''..... feriti-va de femeile galcevitoare" DE CE?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 29 Sep 2008, 07:37 PM
Mesaj #606


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



Tot citind pe aici ...nu mai stiu unde am gasit la u momendat intr-un citat scris ''..... feriti-va de femeile galcevitoare"
DE CE? trebuie sa ne ferim?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 30 Sep 2008, 07:28 AM
Mesaj #607


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(clementia @ 29 Sep 2008, 08:37 PM) *
Tot citind pe aici ...nu mai stiu unde am gasit la u momendat intr-un citat scris ''..... feriti-va de femeile galcevitoare"
DE CE? trebuie sa ne ferim?

Femeia reprezinta biserica (Apoc 19:7, 1 Tes 5, Galateni 4, etc..). O femeie galcevitoare este o femeie ce nu are pe Dumnezeu, roadele Duhului nefiind galceava.
Deeeeeeci, nu te duce la o biserica ce nu are roadele Duhului, adica o doctrina biblica..... gen adventisti, martori, etc.......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 30 Sep 2008, 09:02 AM
Mesaj #608


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



QUOTE(papy @ 30 Sep 2008, 08:28 AM) *

Femeia reprezinta biserica (Apoc 19:7, 1 Tes 5, Galateni 4, etc..). O femeie galcevitoare este o femeie ce nu are pe Dumnezeu, roadele Duhului nefiind galceava.
Deeeeeeci, nu te duce la o biserica ce nu are roadele Duhului, adica o doctrina biblica..... gen adventisti, martori, etc.......



hmm.gif crezi ca se refera sctrict doar la asta? mai are cineva vreo parere legat de intrebarea mea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 30 Sep 2008, 11:27 AM
Mesaj #609


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(clementia @ 30 Sep 2008, 10:02 AM) *
hmm.gif crezi ca se refera sctrict doar la asta? mai are cineva vreo parere legat de intrebarea mea?

La casatorie:

2 Corinteni 6

14Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este între neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunerecul?

Cuvantul INJUGAT este acelasi folosit la casatorie.

Asta este intelesul MORAL. Cel dinainte este intelesul spiritual. Deci, sa nu te casatoresti cu necredinciosi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Sep 2008, 08:34 PM
Mesaj #610


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Clementia,
QUOTE
..... feriti-va de femeile galcevitoare"
DE CE? trebuie sa ne ferim?


12 Dacă tu eşti înţelept, eşti înţelept pentru tine, şi dacă eşti batjocoritor, singur vei purta ponosul.
13 Nebunia este o femeie gălăgioasă, proastă şi care nu ştie nimic.
14 Ea stă la uşa casei sale, pe un scaun înalt şi strigă,
15 Ca să poftească pe cei ce trec pe drum şi pe cei ce merg pe calea lor fără să se abată:
16 "Cine este neînţelept să intre la mine!" Şi celui lipsit de buna-chibzuială îi zice:
17 "Apa furată e mai plăcută şi pâinea mâncată pe furiş are gust mai bun".
18 Şi omul nu ştie că acolo sunt numai umbre, iar cei pe care îi pofteşte nebunia se află de mult în adâncurile iadului.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 30 Sep 2008, 10:06 PM
Mesaj #611


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Apa = Hristos = Cuvantul : El este apa vietii

Drumul = Hristos = Cuvantul : El este calea, adevarul si viata

Painea = Hristos = Cuvantul : El este painea care s-a coborat din cer

Furata reprezinta pacatul, deci Cuvantul stricat, doctrina falsa. Cine e neintelept, adica nesalvat, fara Duhul intelepciunii, sa intre la ea........
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 1 Oct 2008, 12:43 PM
Mesaj #612


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



QUOTE(papy @ 30 Sep 2008, 11:06 PM) *
Apa = Hristos = Cuvantul : El este apa vietii

Drumul = Hristos = Cuvantul : El este calea, adevarul si viata

Painea = Hristos = Cuvantul : El este painea care s-a coborat din cer

Furata reprezinta pacatul, deci Cuvantul stricat, doctrina falsa. Cine e neintelept, adica nesalvat, fara Duhul intelepciunii, sa intre la ea........


ohno.gif ok, multam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Oct 2008, 10:47 PM
Mesaj #613


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 19 Oct 2008, 08:53 PM) *
Daca pe vremea lui Iisus erau aparate de fotografiat ca astazi, am fi avut chiar icoane color cu El...

Pai acum ai icoane alb-negru? unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 20 Oct 2008, 12:17 AM
Mesaj #614


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Pe Abis cum il cinstesti? Ii faci si lui versuri cum faci Mariei? Sau....... nu ai voie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2008, 10:48 AM
Mesaj #615


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Am o nelamurire. In Psalmi am intalnit urmatoarele fragmente:

Psalmi 81:1 - Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca.

Psalmi 96:10 - Că Tu eşti Domnul Cel Preaînalt peste tot pământul; înălţatu-Te-ai foarte, mai presus decât toţi dumnezeii.


Este vorba aici despre faptul ca exista si alti dumnezei mai mici decat YHWH?!
Dealtfel, si in Exod sunt pomeniti alti dumnezei:

Exod 18:10 - Acum am cunoscut şi eu că Domnul este mare peste toţi dumnezeii, pentru că a smerit pe aceştia

Adica ceilalti dumnezei s-au inchinat lui D-zeu? unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2008, 11:01 AM
Mesaj #616


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu s-au inchinat, s-au smerit. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 18 Nov 2008, 01:59 PM
Mesaj #617


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE(abis @ 5 Sep 2008, 02:20 PM) *
Stie cineva de ce in foarte multe reprezentari Moise apare cu coarne? Eu unul habar nu am...




Doamne, ce artă! wub.gif


La fiecare întâlnire a lui Moise cu Dumnezeu, chipul legislatorului strălucea atât de mult, încât înaintea lui israeliţii erau constrânşi să-şi pună un văl peste ochi (Ex 34,29-35; traducerea latină a Bibliei a transpus din greşeală verbul ebraic "qaran" (a străluci) cu "a avea coarne", drept care în artă, spre exemplu, în Michelangelo, Moise este reprezentat cu două fascicole de lumină care ţâşnesc din fruntea lui, asemenea unor coarne). (Moise)


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 18 Nov 2008, 03:27 PM
Mesaj #618


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(abis @ 18 Nov 2008, 10:48 AM) *
Am o nelamurire. In Psalmi am intalnit urmatoarele fragmente:

Psalmi 81:1 - Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca.

Psalmi 96:10 - Că Tu eşti Domnul Cel Preaînalt peste tot pământul; înălţatu-Te-ai foarte, mai presus decât toţi dumnezeii.


Este vorba aici despre faptul ca exista si alti dumnezei mai mici decat YHWH?!
Dealtfel, si in Exod sunt pomeniti alti dumnezei:

Exod 18:10 - Acum am cunoscut şi eu că Domnul este mare peste toţi dumnezeii, pentru că a smerit pe aceştia

Adica ceilalti dumnezei s-au inchinat lui D-zeu? unsure.gif

Cuvantul este STRONG's # 430. 'elohiym (el-o-heem')
431 >>
Plural of 'elowahh; gods in the ordinary sense; but specifically used (in the plural thus, especially with the article) of the supreme God; occasionally applied by way of deference to magistrates; and sometimes as a superlative -- angels, X exceeding, God (gods)(-dess, -ly), X (very) great, judges, X mighty.

Acum, iti dai seama ca Dumnezeu nu are nume si nici ceva cu care sa-l putem compara. El se defineste ca "Cel care este"

Exod 3:14

14Dumnezeu a zis lui Moise: ,,Eu sînt Cel ce sînt.`` Şi a adăugat: ,,Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: ,,Cel ce se numeşte ,Eu sînt`, m'a trimes la voi.``

Si in NT, "eu sunt" in koine "ego eimi" este folosit de 47 de ori si numai cand este vorba de Hristos si numai o singura data de Petru, ca reprezentare a lui Hristos.

In VT, la creatie, tot "elohim"-plural masculin este folosit in cuvantul tradus Dumnezeu. Si despre cei salvati, tot cuvantul "elohim" se foloseste.
Explicatie gasesti in Romani 8, unde se explica aceasta relatie dintre Dumnezeu si "copiii Lui".

Mai mult, fara sa cunosti principiile salvarii nu se poate discuta. Sper sa arunce putina lumina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2008, 05:12 PM
Mesaj #619


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Papy, m-ai lamurit bustean blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 18 Nov 2008, 06:46 PM
Mesaj #620


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(abis @ 18 Nov 2008, 05:12 PM) *
Papy, m-ai lamurit bustean blink.gif

Ai citit Romani 8? Acolo scrie ca cei salvati sunt fii.

Acest topic a fost editat de papy: 18 Nov 2008, 06:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2008, 07:00 PM
Mesaj #621


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Romani 8
1. Acum dar nu este nici o osîndire pentru ceice sînt în Hristos Isus, cari nu trăiesc după îndemnurile firii pămînteşti, ci după îndemnurile Duhului.

2. În adevăr, legea Duhului de viaţă în Hristos Isus, m'a izbăvit de Legea păcatului şi a morţii.

3, Căci-lucru cu neputinţă Legii, întrucît firea pămîntească (Greceşte: carnea, aici şi peste tot unde e ,,firea pămîntească``.) o făcea fără putere-Dumnezeu a osîndit păcatul în firea pămîntească, trimeţînd, din pricina păcatului, pe însuş Fiul Său într'o fire asemănătoare cu a păcatului,

4. pentruca porunca Legii să fie împlinită în noi, cari trăim nu după îndemnurile firii pămînteşti, ci după îndemnurile Duhului.

5. În adevăr, ceice trăiesc după îndemnurile firii pămînteşti, umblă după lucrurile firii pămînteşti; pe cînd cei ce trăiesc după îndemnurile Duhului, umblă după lucrurile Duhului.

6. Şi umblarea după lucrurile firii pămînteşti, este moarte, pe cînd umblarea după lucrurile Duhului este viaţă şi pace.

7. Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămînteşti este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.

8. Deci, ceice sînt pămînteşti, nu pot să placă lui Dumnezeu.

9. Voi însă nu mai sînteţi pămînteşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

10. Şi dacă Hristos este în voi, trupul vostru, da, este supus morţii, din pricina păcatului; dar duhul vostru este viu, din pricina neprihănirii.

11. Şi dacă Duhul Celui ce a înviat pe Isus dintre cei morţi locuieşte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Isus din morţi, va învia şi trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Său, care locuieşte în voi.

12. Aşa dar, fraţilor, noi nu mai datorăm nimic firii pămînteşti, ca să trăim după îndemnurile ei.

13. Dacă trăiţi după îndemnurile ei, veţi muri; dar dacă, prin Duhul, faceţi să moară faptele trupului, veţi trăi.

14. Căci toţi ceice sînt călăuziţi de Duhul lui Dumnezeu sînt fii ai lui Dumnezeu.

15. Şi voi n'aţi primit un duh de robie, ca să mai aveţi frică; ci aţi primit un duh de înfiere, care ne face să strigăm: ,,Ava! adică: Tată!``

16. Însuş Duhul adevereşte împreună cu duhul nostru că sîntem copii ai lui Dumnezeu.

17. Şi, dacă sîntem copii, sîntem şi moştenitori: moştenitori ai lui Dumnezeu, şi împreună moştenitori cu Hristos, dacă suferim cu adevărat împreună cu El, ca să fim şi proslăviţi împreună cu El.

18. Eu socotesc că suferinţele din vremea de acum nu sînt vrednice să fie puse alături cu slava viitoare, care are să fie descoperită faţă de noi.

19. De asemenea, şi firea aşteaptă cu o dorinţă înfocată descoperirea fiilor lui Dumnezeu.

20. Căci firea a fost supusă deşertăciunii-nu de voie, ci din pricina celui ce a supus -o-cu nădejdea însă,

21. că şi ea va fi izbăvită din robia stricăciunii, ca să aibă parte de slobozenia slavei copiilor lui Dumnezeu.

22. Dar ştim că pînă în ziua de azi, toată firea suspină şi sufere durerile naşterii.

23. Şi nu numai ea, dar şi noi, cari avem cele dintîi roade ale Duhului, suspinăm în noi, şi aşteptăm înfierea, adică răscumpărarea trupului nostru.

24. Căci în nădejdea aceasta am fost mîntuiţi. Dar o nădejde care se vede, nu mai este nădejde: pentrucă ce se vede, se mai poate nădăjdui?

25. Pe cînd, dacă nădăjduim ce nu vedem, aşteptăm cu răbdare.

26. Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuş Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite.

27. Şi Cel ce cercetează inimile, ştie care este năzuinţa Duhului; pentrucă El mijloceşte pentru sfinţi după voia lui Dumnezeu.

28. De altă parte, ştim că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celorce iubesc pe Dumnezeu, şi anume, spre binele celorce sînt chemaţi după planul Său.

29. Căci pe aceia, pe cari i -a cunoscut mai dinainte, i -a şi hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulţi fraţi.

30. Şi pe aceia pe cari i -a hotărît mai dinainte, i -a şi chemat; şi pe aceia pe cari i -a chemat, i -a şi socotit neprihăniţi; iar pe aceia pe cari i -a socotit neprihăniţi, i -a şi proslăvit.

31. Deci, ce vom zice noi în faţa tuturor acestor lucruri? Dacă Dumnezeu este pentru noi, cine va fi împotriva noastră?

32. El, care n'a cruţat nici chiar pe Fiul Său, ci L -a dat pentru noi toţi, cum nu ne va da fără plată, împreună cu El, toate lucrurile?

33. Cine va ridica pîră împotriva aleşilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este Acela, care -i socoteşte neprihăniţi!

34. Cine -i va osîndi? Hristos a murit! Ba mai mult, El a şi înviat, stă la dreapta lui Dumnezeu, şi mijloceşte pentru noi!

35. Cine ne va despărţi pe noi de dragostea lui Hristos? Necazul, sau strîmtorarea, sau prigonirea, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia sau sabia?

36. După cum este scris: ,,Din pricina Ta sîntem daţi morţii toată ziua; sîntem socotiţi ca nişte oi de tăiat.``

37. Totuş în toate aceste lucruri noi sîntem mai mult decît biruitori, prin Acela care ne -a iubit.

38. Căci sînt bine încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpînirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare,

39. nici înălţimea, nici adîncimea, nici o altă făptură (Sau: zidire.), nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 19 Nov 2008, 09:56 AM
Mesaj #622


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Merci, Marduk.

Nu trebuie sa-ti explice nimeni, Scriptura este clara: cei salvati sunt FIII lui Dumnezeu, au Duhul Sau in ei.

Romani 8
9. Voi însă nu mai sînteţi pămînteşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

Acum, avand Duhul lui Dumnezeu in ei, este cel mai posibil ca acesta sa fie motivul pt care sunt numiti ELOHIM.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Nov 2008, 11:32 AM
Mesaj #623


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(papy @ 18 Nov 2008, 06:46 PM) *
Ai citit Romani 8? Acolo scrie ca cei salvati sunt fii.

Tu vrei sa spui ca cei salvati sunt dumnezei? Adica, dumnezeii despre care scrie in Psalmi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 19 Nov 2008, 11:58 AM
Mesaj #624


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(abis @ 19 Nov 2008, 11:32 AM) *
Tu vrei sa spui ca cei salvati sunt dumnezei? Adica, dumnezeii despre care scrie in Psalmi?

Cam asa ceva, pt ca au Duhul in ei.

Insa ei nu pot fi "Cel care este"...... Cam greu, stiu! Notiunea de Dumnezeu nu poate fi usor de inteles de mintea umana, pt ca nu putem intelege infinitul.

Acest topic a fost editat de papy: 19 Nov 2008, 12:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 19 Nov 2008, 12:03 PM
Mesaj #625


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(abis @ 19 Oct 2008, 10:47 PM) *
Pai acum ai icoane alb-negru? unsure.gif

Pozele noastre din buletin nu sunt legate de religie........ sper, Clopotel, ca nu te inchini si la buletine!!! rofl.gif Sau..... asa zice traditia? Ca m-ai bulversat!!! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Nov 2008, 10:14 PM
Mesaj #626


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Am o nelamurire. In Psalmi am intalnit urmatoarele fragmente:
Psalmi 81:1 - Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca.
Psalmi 96:10 - Că Tu eşti Domnul Cel Preaînalt peste tot pământul; înălţatu-Te-ai foarte, mai presus decât toţi dumnezeii.
Este vorba aici despre faptul ca exista si alti dumnezei mai mici decat YHWH?!
Dealtfel, si in Exod sunt pomeniti alti dumnezei:
Exod 18:10 - Acum am cunoscut şi eu că Domnul este mare peste toţi dumnezeii, pentru că a smerit pe aceştia
Adica ceilalti dumnezei s-au inchinat lui D-zeu?

Este foarte bine ca incerci sa afli cat mai multe depre intelesurile Bibliei, insa daca vrei sa intelegi talcuirea reala, adevarata a Scripturii, evident si logic, este sa intrebi Biserica lui Hristos... Ca asa sunt multi neaveniti care nu stiu de unde au luat Scriptura, si nici macar nu stiu de ce este inspirata de Dumnezeu, dar nu pregeta sa o interpreteze dupa mintea lor spre a lor pierzare cu zice Apostolul (2 Petru 3:16) Despre Scriptura intrebi crestinii, despre Coran intrebi musulmanii, despre Vede intrebi hindusii - ca asa degeaba isi dau cu parerea diversi indivizi dupa propria lor ureche, este egal cu zero ce spun ei, ba chiar mai rau...

Ce ai intrebat tu aici nu are absolut nici o legatura cu Romani 8, de aceea nici nu ai inteles, ca nu aveai cum...
Cuvantul "dumnezei" are mai multe intelesuri, si cu aceasta denumire se foloseste in mai multe situatii...
De ex.:
- prin dumnezei sunt numiti idolii, cum gasim chiar in Pslamul 95:5 Că toţi dumnezeii neamurilor sunt idoli; iar Domnul cerurile a făcut., sau: 13 Jertfelnicele lor să le stricaţi, stâlpii lor să-i sfărâmaţi; să tăiaţi dumbrăvile lor cele sfinţite şi dumnezeii lor cei ciopliţi să-i ardeţi în foc,
- cu "dumnezei" sunt numiti conducatorii si judecatorii oamenilor
- cu "dumnezei" sunt numiti cei ce s-au invrednicit a fi fiii lui Dumnezeu, cum gasim in Psalmul 81:6 Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".
In versetele ce le-ai dat este vorba de conducatorii si judecatorii oamenilor, care au devenit nevrednici si netrebnici...
Iata in Psalmul 81:1 Dumnezeu va judeca pe acesti dumnezei nevrednici, care au fost pusi sa judece si li s-a incredinat judecata, asa cum se vede in ce le spunea Moise la Deuteronomul 1:
15 Şi am luat dintre voi bărbaţi înţelepţi, pricepuţi şi încercaţi, şi i-am pus povăţuitori peste voi: căpetenii peste mii, peste sute, peste cincizeci, peste zeci şi judecători peste seminţiile voastre.
16 În vremea aceea, am dat poruncă judecătorilor voştri şi am zis: Să ascultaţi pe fraţii voştri şi să judecaţi drept pricina ce ar avea un om atât cu fratele lui, cît şi cu cel străin.
17 Să nu părtiniţi la judecată, ci să ascultaţi şi pe cel mare şi pe cel mic. Să nu vă sfiiţi de la faţa omului, că judecata este a lui Dumnezeu. Iar pricina care va fi grea pentru voi să o aduceţi la mine şi o voi asculta eu.
, caci acestia nu mai judeca cu dreptate...
Deci pe acesti judecatori nedrepti ai poporului ii va mustra Dumnezeu, si mai vedem aceiasi dumnezei nedrepti care incercau sa-L prinda si pe Iisus:
33 I-au răspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncăm cu pietre asupra Ta, ci pentru hulă şi pentru că Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.
34 Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteţi?"
35 Dacă i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu – şi Scriptura nu poate să fie desfiinţată –
36 Despre Cel pe care Tatăl L-a sfinţit şi L-a trimis în lume, voi ziceţi: Tu huleşti, căci am spus: Fiul lui Dumnezeu sunt?
37 Dacă nu fac lucrările Tatălui Meu, să nu credeţi în Mine.
38 Iar dacă le fac, chiar dacă nu credeţi în Mine, credeţi în aceste lucrări, ca să ştiţi şi să cunoaşteţi că Tatăl este în Mine şi Eu în Tatăl.
39 Căutau deci iarăşi să-L prindă şi Iisus a scăpat din mâna lor.

In Psalmul 96, la fel zice, dar pune accentul si pe idolii cei neputinciosi, caci acestia sunt falsi dumnezei.


Draga Papy,
QUOTE
Pozele noastre din buletin nu sunt legate de religie.

Cum adica "nu sunt legate de religie"? Vrei sa spui ca tu nu ai nici o legatura cu religia?! Bine, asta se vede...
Dar un tablou cu Iisus are legatura cu religia? Oare Iisus nu a fost om ca toti oamenii? El, sau Pururea Fecioara Maria, nu au dreptul sa fie pictati, sau numai tu ai acest drept?
QUOTE
....... sper, Clopotel, ca nu te inchini si la buletine!!!
Eu ma inchin numai lui Dumnezeu, pe sfinti ii cinstesc, iar de buletine am grija sa nu le pierd... Stiu ca sunt greu de inteles pentru tine aceste lucru simple, dar ... eu tot mai am nadejde ca vei fii lasat sa vezi...
QUOTE
Sau..... asa zice traditia?

Nu numai Sfanta Traditie, dar pana si Sfanta Scriptura indeamna la cinstirea sfintilor lui Dumnezeu...
QUOTE
Ca m-ai bulversat!!!
Nu ma acuza pe mine pentru bulversarea ta... Tu ai venit aici gata bulversat, eu am incercat sa te scap de bulversarea asta, si stiu ca in mare parte am reusit,chiar daca tu nu recunosti inca, dar nu e important sa-mi recunosti mie, ci tie...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 19 Nov 2008, 11:44 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Nov 2008, 10:26 PM
Mesaj #627


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 19 Nov 2008, 10:14 PM) *
Este foarte bine ca incerci sa afli cat mi multe depre intelesurile Bibliei, insa daca vrei sa intelegi talcuirea reala, adevarata a Scripturii, evident si logic, este sa intrebi Biserica lui Hristos

Nu am intrebat pe cineva anume, ci pe oricine stie sa ma lamureasca....

Asadar, dumnezei = conducatori, judecatori? hmm.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Nov 2008, 11:26 PM
Mesaj #628


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Nu am intrebat pe cineva anume, ci pe oricine stie sa ma lamureasca....

Pai despre Sfanta Scriptura, nu are cum sa te lamureasca bine decat cei ce sunt in Biserica sau care citeaza din Biserica lui Hristos, : casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului.
Cum crezi ca ar putea cineva din afara Bisericii sa inteleaga cele ale Bisericii, inclusiv Sfanta Scriptura?
Ca fac ei comentariu literar artistic, asta e problema lor, dar asa fac si despre Legendele Olimpului si despre Vede etc...
QUOTE
Asadar, dumnezei = conducatori, judecatori?

In versetele date de tine, da... acolo se refera la conducatorii si judecatorii lasati de Dumnezeu peste oameni ca sa-i conduca si sa faca judecata dreapta... Est foarte clar acest lucru...
Insa aceia nu au fost demni si constienti de sarcina si datoria ce au avut-o.
Iar ca sa te incredintezi ca acesti conducatori si judecatori sunt pusi peste oameni cu ingaduinta lui Dumnezeu, iti mai dau un citat ca argument:
10 Deci Pilat i-a zis: Mie nu-mi vorbeşti? Nu ştii că am putere să Te eliberez şi putere am să Te răstignesc?
11 Iisus a răspuns: N-ai avea nici o putere asupra Mea, dacă nu ţi-ar fi fost dat ţie de sus.

Dar erau si suficiente cele care ti le-am dat deja, ca in VT gasim foarte multe de acest fel...
Mai mult, tot Legea zice: 28 Pe judecători (dumnezei) să nu-i grăieşti de rău şi pe căpetenia poporului tău să nu o huleşti!(Iesirea 22:28)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 20 Nov 2008, 12:23 AM
Mesaj #629


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Pai despre Sfanta Scriptura, nu are cum sa te lamureasca bine decat cei ce sunt in Biserica sau care citeaza din Biserica lui Hristos, : casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului.

Dupa biserica voastra, desi se poate spune ca Dumnezeu este stalpul si temelia adevarului, cum este si normal si cum restul Scripturii afirma, voi sustineti ca biserica voastra este stalpul si temelia adevarului, ceea ce contrazice Biblia.

Parca va intereseaza pe voi ce scrie in Biblie........ rofl.gif

@Abis

Ia mai bine o resursa analitica, fara comentarii si trage concluzia ta

http://strongsnumbers.com/hebrew/430.htm


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2009, 06:18 PM
Mesaj #630


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Intrebare pentru andra_v: in interviul de aici se fac urmatoarele afirmatii:

1. Intai, o lamurire: homosexualitatea este o boala, o boala sufleteasca, perfect vindecabila


2. In ce priveste atitudinea statului fata de homosexualitate, aceasta problema este legata de ceea ce am discutat mai inainte. Avem un stat laic, ateu, deci poate adopta cu usurinta orice lege. Nu este un regim pro-romanesc, ci unul…am putea spune de ocupatie, care ne impune lucruri care nu au nici o legatura cu credinta si traditiile noastre. Cei care ne conduc, in cea mai mare parte, sunt niste straini inculti care habar nu au de nimic despre neamul romanesc, despre credinta crestina, n-au citit Biblia macar o data in viata lor – sau n-au inteles nimic din ea, chiar daca au citit-o – si atunci nu pot face decat ce au facut acum patru ani cand, de Sfantul Ilie, au legalizat viciul homosexualitatii prin abrogarea articolului 200!

Spune-mi te rog, cele doua afirmatii nu se bat cap in cap? Nu poti spune ca este o boala si un viciu in acelasi timp; e ca si cum as spune ca cineva care are gripa este un vicios! Pe de alta parte, cel intervievat deplange faptul ca cei "bolnavi de homosexualitate" nu mai sunt incarcerati. Este corect sa trimitem un om bolnav la inchisoare? Chiar si pe motivul ca in mod traditional la noi in tara cei bolnavi nu sunt bine vazuti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  « < 16 17 18 19 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 10:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman