HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

35 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ecclesia: Biserica Martorilor Lui Iehova
1,618033
mesaj 17 Nov 2003, 09:40 AM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



cry.gif

cum pleaca omu' un week-end, cum va gaseste paruindu-va...

accesele de aroganta nu prea au ce cauta pe ecclesia, asa ca va rog sa le duceti pe forumul de religie. ba nici acolo!

subforumul ecclesia nu este unul de discutat in contradictoriu, ci unul de gasire a punctelor comune. a unor punti comune.
unul de reliefare a diferentelor, fara a intra in controverse.
unul in care putem fi foarte bine in continuare catolici, ortodocsi, baptisti, adventisti, martori ai lui Iehova, etc., fara a ne parui. putem intreba si afla in mod exact care sunt diferentele intre noi. si sa respectam aceste diferente. dar nu sa incepem sa ne luam unii de altii - caci cine judeca pe celalalt va primi o judecata cu atat mai aspra!
sper ca sunt destul de clar! mad.gif


ASD - intrebarea ta este legitima. cea cu "daca autoritatile sunt manevrate de Satan, de ce mai ascultati de ele?
raspunsul este simplu, si il gasesti in Faptele 5:29, in cuvintele apostolilor lui Isus: "Trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu ca stapan decat de oameni".

acest "mai mult" arata ca doar atunci cand autoritatea civila se opune poruncii lui Dumnezeu, doar atunci poti incalca porunca autoritatii pentru a asculta de Dumnezeu. de exemplu, apostolilor li s-a poruncit sa nu mai predice. ei nu puteau asculta de aceasta porunca, pentru ca aveau un mandat divin sa predice.

deci noi ascultam de toate legile statului. dar atunci cand ni se cere sa luam viata cuiva, sau sa ne amestecam in treburile politice ale respectivului stat, sau sa nu mai predicam, nu putem asculta de oameni, caci astfel de porunci seamana izbitor cu ispitele date Domnului de catre Satan insusi (vezi Matei 4).

in rest, nu e treaba noastra sa ne amestecam in ce fac cei de la putere. au puterea, sa se bucure de ea cat pot, caci exista Cineva care ii va trage la raspundere.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 17 Nov 2003, 11:51 PM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



As mai intreba ceva:
Cum inteleg Martorii lui Iehova termenul "biserica", cine i-a pus temelia si daca Petru a ajuns, in timpul vietii lui in Roma?
Si raspunsul sa fie logic si biblic daca se poate ca sa pot verifica si eu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 18 Nov 2003, 12:09 AM
Mesaj #38


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
ASD, te invit calduros sa continuam discutia pe forumul de Religie, iar nu pe cel 'ecclesia'.

in ecclesia se cauta apropieri spirituale, gasirea de puncte comune, si informatii care sa ne ajute sa-i intelegem pe ceilalti mai bine.

putem dezbate pe celelalt forum. aici intrevino doar daca ai intrebari specifice legate de un aspect sau altul al unei religii, ca informatie.


Sincer sa fiu nu vad nici o asemanare intre religia Martorilor lui Iehova sau alte religii. Si apoi despre ce apropiere este vorba(din curiozitate intreb) cand se declara razboi religiei catolice:

TriRegnum:
QUOTE
Am o carte de-a voastra se intituleaza "Apocalipsul" si o sa enumar cateva pagini(numai cele cu imagini unde Biserica Catolica si nu numai e luata in colimator ca fiind satanica si trebuie distrusa): pag 52 - distrugerea orasului unde cad turlele unei catedrale, pag 146 unde e o imagine cu un episcop catolic/anglican cu crucea de gat si cu simboluri laice pe hainele liturgice (asta este o jignire adusa clerului de rit latin, fie anglicani, sie catolici - ambii folosesc ritul roman) este intr-o postura mai - cu sageti in anumite parti...., pag. 182 unde un episcop este prezentat langa soldati si au o fiata langa ei, pag 184 la fel- se pare ca aici sunt mai multi clerici-probabil pentru a specifica ca toti sunt ai satanei(nu merita sa scriem cu "S"  ) si numai "martorii" sunt ai lui dumnezeu, pag 242 - deja este atacat si papa si episcopii catolici, pag 249 - sunt de parere ca cei care se roaga la adevaratul Dumenezeu sunt CRESTINII.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Nov 2003, 12:09 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
1,618033
mesaj 18 Nov 2003, 09:48 AM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



ASD - termenul biserica se refera, asa cum stii, la intreaga adunare a credinciosilor.
mai precis insa, el se refera la ecclesia lui Isus - cei chemati sa domneasca impreuna cu el in ceruri.

dupa cum stii, in teologia Martorilor lui Iehova, se considera ca un numar limitat, de 144000 de oameni, vor ajunge in ceruri alaturi de Hristos. din acestia fac parte apostolii, discipolii fideli din primul secol, cat si crestini fideli si sinceri alesi de Domnul de-a lungul secolelor in care 'neghina' si-a scos capul hidos printre 'grau'. vezi, de exemplu, multi traducatori ai Bibliei care au fost arsi pe rug pentru credinta lor, samd. Martorii considera ca astazi mai este doar o ramasita din acesti oameni pe pamant, ei fiind cei care reprezinta ecclesia, sau Biserica lui Hristos.

totusi, sunt si milioane de oameni care cred in Hristos ca Rascumparator si Mantuitor, si care spera sa traiasca vesnic pe pamant, sub domnia celor 144000. aceste milioane nu fac parte din ecclesia, sau Biserica lui Hristos, ci sunt beneficiari ai acesteia, supusi ai acesteia.

iata de ce Martorii folosesc cuvantul 'organizatie' pentru a se referi la ei insisi, iar nu cuvantul 'biserica'.
(in plus, miscarea a luat nastere in jurul unei structuri interesante - grupuri individuale de studiu al Bibliei, care s-au reunit treptat, si s-au structurat apoi in jurul unei corporatii de tiparire a publicatiilor in care se explica Biblia. aceasta corporatie, numita Watchtower, a devenit treptat si centrul de autoritate in cadrul miscarii, pe masura ce ea se structura tot mai mult ca o 'biserica' (institutional vorbind) in anii '40 ai secolului trecut.
de un deceniu, rolul structurii corporatiste in exercitarea de autoritate incepe sa scada, separandu-se treptat lucrurile care tin de tiparirea publicatiilor crestine de cele care privesc treburile congregatiilor (sau bisericilor) locale.)


referindu-ne la ecclesia - cine i-a pus temelia?
raspunsul normal este Isus Hristos insusi. stii prea bine versetul smile.gif

nu sunt suficiente dovezi biblice pentru a spune ca Petru a fost vreodata la Roma. dimpotriva, Biblia il situeaza in Babilon cam pe timpul in care Paul a fost ucis la Roma.

dar asta este extrem de putin important pentru mine. putea foarte bine sa fie acolo, putea foarte bine sa moara alaturi de Pavel, asa cum spune traditia. primatul papal isi are radacinile intr-o lupta politica mult mai tarzie, iar nu pe vremea apostolilor, cand Ierusalimul avea ultimul cuvant in toate. chiar la inceputul celui de-al doilea secol, primatul revenea Antiohiei si zonei Orientului Mijlociu, caci acolo biserica era mai dezvoltata.
abia mai tarziu a inceput ca biserica din Roma sa se inalte - si asta dupa ce facuse pactul cu fostii persecutori, paganii romani.

dar asta este o alta poveste.

ca o observatie - fiecare grupare confesionala crestina incearca sa isi legitimeze primatul asupra celorlalte.
ce bine ar fi daca si-ar cauta sursa in Hristos, iar nu in diverse evenimente mai mult sau mai putin 'dovedibile' wink.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 18 Nov 2003, 10:00 AM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



"Sincer sa fiu nu vad nici o asemanare intre religia Martorilor lui Iehova sau alte religii. Si apoi despre ce apropiere este vorba(din curiozitate intreb) cand se declara razboi religiei catolice"

atunci ma bucur.

ma refeream la apropierile dintre oameni, nu dintre organizatii care arata, in fond, aceeasi aroganta.
cred ca ar fi primul lucru pe care ar trebui sa-l facem, noi, cei care ne pretindem a fi urmasi spirituali ai lui Hristos.
sa intelegem ca suntem oameni, iar nu dusmani, crestini, iar nu pagani, sinceri, iar nu prefacuti.
asta nu inseamna ca toti am fi la fel. si nu inseamna nici ca toti vor fi sinceri, si iubitori, si asa mai departe.
si in nici un caz nu imi imaginez ca am fi de acord cu toate doctrinele celorlati - ci ca doar am fi in stare sa intelegem de ce cred ei asa.

deci nu incerc un interconfesionalism aici, ci o interactiune intre oameni.

pentru mine este destul de informativa, si de benefica.


cat despre razboiul declarat religiei catolice... tongue.gif
erijandu-se in judecatori morali, martorii arata cu degetul toate crimele, odioseniile si pacatele comise de biserica catolica de-a lungul timpului. mii si mii de oameni ucisi in numele lui Hristos. fapt pentru care, da, va primi judecata lui Dumnezeu.
dar, ca orice om/organizatie umana care incepe sa judece pe ceilalti, si martorii isi vor primi judecata.
intrebarea e: vor reusi sa stea ei in picioare, ca organizatie? mmm?

ce motive ar avea vreun om sa creada ca va sta in picioare datorita faptelor sale, in ziua Judecatii?
la asta ar trebui sa meditam fiecare dintre noi, indiferent de confesiunea noastra. s-ar putea sa ajungem la o concluzie care sa ne faca mai umili... rolleyes.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 18 Nov 2003, 10:30 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Pedeapsa o vor primi oamenii si nu Biserica.
Se stie din corespondenta primilor urmasi ai lui Petru si chiar a lui ca el avea ultimul cuvant de spus in materie de credinta.
Titlul de papa a fost intai folosit de patriarhii din Antiohia si Ierusalim, mai apoi folosit de Pontiful Roman si a ramas numai acestuia din urma. Celelalte titluri cum ar fi ¨Dux Cleri¨,¨Vicarius Filii Dei¨, ¨Servus Servorum Dei¨ au fost luate in urma titlului luat de catre Patriarhul de Constantinopol si anume ¨Patriarh ecumenic¨. Dar Papa a avut mereu ultimul cuvant, tradiatia o spune si mai mult o spun corespondentele lui Petru si a primilor urmasi ai acestiua care l-au cunoscut.
El a murit la Roma cum spune traditia si dovezile arheologice si scrisorile sale ramase. In arhiva Senatului Roman(a ars cateva secole mai tarziu) se putea vedea sentinta de condamnare la moarte in Roma, probabil mai exista ceva din ea si astazi la Vatican.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 13 Apr 2004, 02:12 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 18 Nov 2003, 10:51 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Stiu ca sunt multe secrete la Vatican. Printe acestea e si un psalm al lui Isus, tinut ascuns de biserica catolica.
El zice : "Ridica o piatra si ma vei gasi, despica un lemn si ma vei gasi" , adica Isus este pretutindeni, nu ai nevoie de biserici si preoti pt a-L gasi.

Dar evident marii clerici nu au nici un interes sa recunoasca si sa dea publicitatii acest lucru.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 18 Nov 2003, 10:55 AM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



marky, pai daca tu deja stii ce scrie in el, cum nu a fost dat publicitatii?... wink.gif tongue.gif biggrin.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 18 Nov 2003, 11:01 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Biserica de la Vatican nu a recunoscut OFICIAL. Se stie ca el exista.. de la surse din cadrul bisericii. Am vazut si un reportaj pe tema asta cu preoti catolici care au recunoscut ca l-au vazut si ca nu mai vor sa fie mintiti credinciosii.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 18 Nov 2003, 11:30 AM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
ce motive ar avea vreun om sa creada ca va sta in picioare datorita faptelor sale, in ziua Judecatii?


Asa este, nici un om nu poae sta in picioare prin faptele sale, ci prin jertfa lui Isus, omul are din nou o speranta la viata vesnica.

Dar la evrei 10 arata ca:

14  Căci printr-o singură jertfă El a făcut desăvârşiţi pentru totdeauna pe cei ce Sunt sfinţiţi.
15  Lucrul acesta ni-l adevereşte şi Duhul Sfânt. Căci, după ce a zis:
16  „Iată legământul pe care-l voi face cu ei după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor, şi le voi scrie în mintea lor”
17  adaugă: „Şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor, nici de fărădelegile lor.”
17  adaugă: „Şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele lor, nici de fărădelegile lor.”
18  Dar acolo unde este iertare de păcate, nu mai este nevoie de jertfă pentru păcat.
19  Astfel, deci, fraţilor, fiindcă prin sângele lui Isus avem o intrare slobodă în Locul preaSfânt,
20  pe calea cea nouă şi vie pe care ne-a deschis-o El, prin perdeaua dinăuntru, adică trupul Său: -
21  şi fiindcă avem un Mare preot pus peste casa lui Dumnezeu,
22  să ne apropiem cu o inimă curată, cu credinţă deplină, cu inimile stropite şi c*răţite de un cuget rău, şi cu trupul spălat cu o apă curată.
23  Să ţinem fără şovăire la mărturisirea nădejdii noastre, căci credincios este Cel ce a făcut făgăduinţa.
24  Să veghem unii asupra altora, ca să ne îndemnăm la dragoste şi la fapte bune.
25  Să nu părăsim adunarea noastră, cum au unii obicei; ci să ne îndemnăm unii pe alţii, şi cu atât mai mult, cu cât vedeţi că ziua se apropie.
26  Căci, dacă păcătuim cu voia, după ce am primit cunoştinţa adevărului, nu mai rămâne nici o jertfă pentru păcate,
27  ci doar o aşteptare înfricoşată a judecăţii, şi văpaia unui foc, care va mistui pe cei răzvrătiţi.
28  Cine a călcat Legea lui Moise, este omorât fără milă, pe mărturia a doi sau trei martori.
29  Cu cât mai aspră pedeapsă credeţi că va lua cel ce va călca în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pângări sângele legământului, cu care a fost sfinţit, şi va batjocori pe Duhul harului?
30  Căci ştim cine este Cel ce a zis: „A Mea este răzbunarea, Eu voi răsplăti!” Şi în altă parte: „Domnul va judeca pe poporul Său.”
31  Grozav lucru este să cazi în mâinile Dumnezeului celui viu!
32  Aduceţi-vă aminte de zilele de la început, când, după ce aţi fost luminaţi, aţi dus o mare luptă de suferinţe:
33  pe de o parte, eraţi puşi ca privelişte în mijlocul ocărilor şi necazurilor, şi pe de alta, v-aţi făcut părtaşi cu aceia care aveau aceeaşi soartă ca voi.
34  În adevăr, aţi avut milă de cei din temniţă şi aţi primit cu bucurie răpirea averilor voastre, ca unii care ştiţi că aveţi în ceruri o avuţie mai bună, care dăinuieşte.
35  Să nu vă părăsiţi, deci, încrederea voastră pe care o aşteaptă o mare răsplătire!
36  Căci aveţi nevoie de răbdare, ca, după ce aţi împlinit voia lui Dumnezeu, să puteţi căpăta ce v-a fost făgăduit.
37  „Încă puţină, foarte puţină vreme” şi „Cel ce vine va veni, şi nu va zăbovi.
38  Şi cel neprihănit va trăi prin credinţă: dar dacă dă înapoi, sufletul Meu nu găseşte plăcere în el.”
39  Noi însă nu Suntem din aceia care dau înapoi ca să se peardă, ci din aceia care au credinţă pentru mântuirea sufletului."

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 18 Nov 2003, 11:47 AM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
Pedeapsa o vor primi oamenii si nu Biserica


Din cate stiu eu, biserica este alcatuita din oameni. Si n-am vazut penimeni sa pedepsesca o cladire.


QUOTE
El a murit la Roma cum spune traditia si dovezile arheologice si scrisorile sale ramase



Ar fi bine sa lasam traditia la o parte ca nu are legatura cu Biblia. Iar Petru era apostol in Israel(nu ca apostolul Pavel care era apostol al neamurilor). Deci dpdv al Bibliei Petru nu avea ce cauta in Roma si nici nu a fost(din scrisorile sale nu reiese).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 18 Nov 2003, 11:51 AM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



rog sa mutati controversa cu Petru oriunde altundeva, dar nu pe Ecclesia.

inteles? hmm.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 18 Nov 2003, 12:05 PM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



Da; Sa traiti. innocent.gif

Vesnic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 18 Nov 2003, 09:40 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



ASD
Am spus ca nu-mi voi bate capul cu astfel de probleme. Voi scredeti ca numai Biblia e , dar nu e chiar asa. In Biblie nu sunt scrise toate, ci numai ce s-a considerat mai important pentru credinta.

marky
Asemenea povesti sunt spuse continuu, sa nu vorbim de asa-zisele profetii despre sfasitul lumii ¨tinute ascunse¨ de Biserica Catolica.
Isus fiind Dumnezeu, poate deci ca acel psalm sa-l dea oamenilor, iar ceea ce tu afirimi ca Isus e pretutindeni, nu contesta nimeni, ¨Unde-s doi sau mai multi adunati in numele meu, sunt si eu acolo.¨

S-ar putea sa va parasesc pentru ceva timp ca imi face probleme legatura la SERVER.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 19 Nov 2003, 03:51 PM
Mesaj #50


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
ci numai ce s-a considerat mai important pentru credinta.


Cum ar fi...
Eu stiam ca toate informatiile despre Dumnezeu, planurile sale, sf. lumii et se gasesc doar in Biblie.
Poate imi spui unde mai gasesc surse(in afara de asa zisa sf. traditie).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 Nov 2003, 07:26 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Biblia nu este roman, citeste si daca ai nnedumeriri mergi la un preot ortodox(ca am inteles ca ai fost ortodox inainte de sacrilegiul celui de-al doilea botez) fata-n-fata sa-ti explice si el.
Ar fi prea multe de spus pentru a le dezbate pe toate aici pe Internet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 19 Nov 2003, 10:06 PM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



Bine. Deci, este buna Biblia sau nu. Merita citita?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 Nov 2003, 10:11 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Poti sa-ti raspunzi si tu la aceste intrebari.
Merta citita, dar interpretata ca atare nu ca Morometii lui Preda. Mergi la popa si sa-ti spuna si el despre ce e vorba.
Daca te intereseaza din punct de vedere istoric si nu din cel al credintei poti sa o citesti ca pe un roman istoric.(in special Vechiul Testament)

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 19 Nov 2003, 10:12 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 19 Nov 2003, 10:35 PM
Mesaj #54


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



Am inteles ca esti preot. As putea sa te intreb care este nadejdea ta? Si daca areo baza biblica?

Si ca sa nu lasam Biblia de-o parte poate ai vrea sa-mi spui ce semnifica versetele din Matei 24:1-14.

Referitor la meseria de preot, nu inteleg un lucru. Biblia arata ca serviciul preotesc nu poate sa fie facut decat de cei care apartin ordinului levitic sau al lui Melhisedec.Tu din care faci parte?

As aprecia un raspuns prietenos si la subiect.



Acest topic a fost editat de ASD: 19 Nov 2003, 10:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 19 Nov 2003, 11:28 PM
Mesaj #55


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



As pune o intrebare pt cei din Biserica Martorilot lui Iehova: Cine este Iehova?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 Nov 2003, 11:47 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nadejdea mea este Isus Cristos Fiul lui Dumnezeu, a doua Persoana a Sf. Treimi care va veni sa ne judece pentru pacatele noastre; nadajduiesc cu tarie in Mantuirea Lui, in dragostea si milostivirea Sa de oameni. Toata credinta mea este bazata pe Biblie.

O sa-ti raspund pe scurt, desi as fi preferatsa iau verset cu verset(ar fi fost mai frumos, dar sunt destul de obosit sa dau raspunsuri mai ample, va fi foarte pe scurt).

Pasajul respectiv se refera la timpurile ce vor urma si care de-alungul istoriei si a vietii noastre s-au si intamplat. Vestesc apropierea sfarsitului, care pentru mine nu consider ca este un sfarsit, ci un nou inceput alaturi de Dumnezeu.
Versetul 4 si cele ce urmeaza se refera la inselatoria prorocilor mincinosi care vin reinterpretand cuvinetel Divine si si desi par ca au miere pe buze, de fapt au venin sub chip de miere. Multi s-au considerat proroci incercand sa reformeze Biserica(dar nu au reusit sa Distruga Mireasa lui Isus) dand astfel nastere diferitelor culte asa-zis crestine si vin sa propavaduiasca evanghelii apocrife. Multi necrestini ne urasc, mai ales pe noi - pe catolici, dar acest lucru nu trebuie sa ne inspaimante, ci sa ne uneasca in iubire.
Prigoanele crestinilor nu s-au oprit odata cu cele din Roma antica, ci au continuat si continua si astazi(la orele de cateheza am spus aceste lucruri mai pe larg si cu exemple, cu masurile luate de Biserica pentru a se apara...).
Pana ce Evanghelia lui Isus Cristos nu va fi propavaduita in toata lumea, nici nu va veni sfarsitul.

Fratilor eu stau aici si uit de mine, iar maine dimineata trebuie sa celebrez Liturghia.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 20 Nov 2003, 12:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 20 Nov 2003, 09:31 AM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



ASD - desi intrebarea ta isi regaseste raspunsul in prima pagina a acestui thread - unde am expus ce cred Martorii lui Iehova, o sa detaliez putin.

Iehova este insusi numele Tatalui, numele lui Dumnezeu.

evident, Iehova este forma romaneasca cea mai raspandita a acestui nume. biblistii nu s-au pus de acord cu privire la pronuntia exacta a acestui nume, caci in ebraica existau doar consoanele: IHVH, si pronuntia s-a pierdut din cauza unei superstitii. Kittel, de departe cel mai mare erudit in textul biblic al secolului trecut, prefera forma Iehvah (vezi Biblia Hebraica Stuttgartensia, pe care se bazeaza si traducerile ortodoxe, cat si traducerea Martorilor lui Iehova).


uzual, in biserici vei auzi cuvantul "Iahve" sau "Iehova", dupa caz.

in bisericile traditionale, numele divin este rareori rostit. cel mai des el apare in forma "Aleluia", care inseamna literalmente "Laudati-l pe Iah", Iah fiind prescurtarea numelui divin.

in cantecele protestante el apare de mai multe ori.

numele este pretios, pentru ca nu poti fi prieten cu cineva fara a-i rosti numele. "Domnul" este un titlu. "Iehova" este un nume personal, care inseamna literalmente "El face sa devina (realitate)", sau "El exista prin sine" sau "Cel ce este (prin sine)" (in functie de timpul verbului - numele divin fiind o expresie ce include verbul "a fi"

numele este important, pentru ca insusi Domnul nostru Isus Hristos l-a preaslavit, si chiar numele "Isus" (Iehoshua in ebraica) inseamna "Iehova mantuieste".

numele este vital, pentru ca toti adevaratii inchinatori l-au folosit de-a lungul secolelor, si este o parte a unei inchinari aprobate de Tatal. de ce? pentru ca este normal ca unui Prieten sa-i spui pe nume.


evident, simpla rostire ca o mantra a Numelui nu salveaza, si nici simpla cunoastere a sa.
a cunoaste Numele implica mult mai mult - o relatie profunda cu Tatal, asa cum l-a revelat Fiul.

aproape toate numele biblice - Ioan (Iehoanan), Iosua (Iehosua), Ieremia (Ieremiah), samd. sunt compuse din acest nume si o expresie adaugata. de fapt, toate numele ebraice insemnau ceva anume.

este pacat ca semnificatia atat de bogata a acestui Nume a fost ascunsa oamenilor. pe de alta parte, nici folosirea lui excesiva nu ajuta la nimic.

eu unul sunt bucuros ca ii pot spune lui Dumnezeu in rugaciune pe Nume, ca unui Prieten. probabil tocmai de aceea il si simt atat de aproape, in ciuda starii mele pacatoase. smile.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 20 Nov 2003, 01:35 PM
Mesaj #58


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
Toata credinta mea este bazata pe Biblie.


Ma bucur ca este asa, dar am o curiozitate:
QUOTE
Voi scredeti ca numai Biblia e , dar nu e chiar asa. In Biblie nu sunt scrise toate, ci numai ce s-a considerat mai important pentru credinta
.

Acum ca vad ca iti place Biblia, iti spun ca in ea se gaseste totul si as putea sa-ti demonstrez. Isus Cristos raspundea : " scris este:.." , si cita din scripturile ebraice. Deci sper ca pe vitor sa nu te deranjeze daca voi mai folosi si citate biblice(si din vechil testament, care pt Isus si pt apostoli a fost bun- "Toata scriptura este insuflata de Duhul Sfant..")

QUOTE
dar nu au reusit sa Distruga Mireasa lui Isus

Nimeni nu vrea sa distruga biserica catolica, fiindca nu e batalia noastra ci a lui Dumnezeu.



QUOTE
Pana ce Evanghelia lui Isus Cristos nu va fi propavaduita in toata lumea, nici nu va veni sfarsitul.

Pai sa cam propovaduit in toata lumea. Sa inteleg ca ne aflam inainte de timpul sfarsitului?

QUOTE
vin sa propavaduiasca evanghelii apocrife


Eu nu sunt de acord cu acele carti(apocrife), si nu cred ca le vei gasi la neoprotestanti. In schimb se folosesc la Biserica ortodoxa si cam tin de ele.(eu am avut ocazia sa vad asta)

Acest topic a fost editat de ASD: 20 Nov 2003, 02:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 20 Nov 2003, 01:56 PM
Mesaj #59


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
a cunoaste Numele implica mult mai mult - o relatie profunda cu Tatal, asa cum l-a revelat Fiul.


Asa e, si nu putem spune ca santem intr-o relatie profunda cu Dumnezeu atat timp cat nu-i cunoaste nici numele, care apare de atatea ori in biblie(Nitulescu,La Cornilescu vezi introducerea). Mai ales ca spunem in fiecare zi "Sfinteascase numele tau"

QUOTE
este pacat ca semnificatia atat de bogata a acestui Nume a fost ascunsa oamenilor. pe de alta parte, nici folosirea lui excesiva nu ajuta la nimic

Ma mir ca s-a scos(cu tupeu) din traducerile foarte noi acest nume. Parerea mea este ca bisericile care au indraznit sa scoata din Biblie numele lui Dumnezeu , nu sunt Mireaasa lui Cristos.

QUOTE
nici folosirea lui excesiva nu ajuta la nimic.

Ai putea fi mai explicit? Eu consider ca tocmai de aceea fiindca nu e cunoscut numele lui Dumnezeu ar trebui folosit cu orice ocazie.(Jeremiah 23:27  Cred ei oare că pot face pe poporul Meu să uite Numele Meu..- cred ca da.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 20 Nov 2003, 02:02 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



ma refer la insistenta unora ca doar cunoasterea Numelui duce la salvare.

cunoasterea si folosirea Numelui este o parte normala dintr-un intreg. dar in sine nu este nici o dovada a salvarii, nici o asigurare a acesteia.


si Satan cunoaste Numele. asta nu il ajuta cu nimic.

deci, folosim in mod normal si respectuos Numele divin, si mai ales respectam semnificatia lui.

altfel, ne inselam singuri.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 20 Nov 2003, 02:09 PM
Mesaj #61


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



Sunt perfect deacord cu tine 1,618033.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Nov 2003, 07:15 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
...nu e batalia noastra ci a lui Dumnezeu

Corect Dumnezeu este alaturi de Mireasa Sa si nu o vor distruge profetii falsi si mincinosi, diavolul nu va putea sa-i faca nimic, caci nu se poate pune cu
Dumnezeul nostru.

Nu stiu cat de inainte de sfarsit ne aflam, poate stii tu ca ti se apropie timpul!

Ce folosesc ortodocsii? Ce evanghelii aporcife tin ei? Ale voastre sunt apocrife ca le interpretati cum vreti si cum suna mai bine, le falsificati. Neoprotestantii folosesc biblii in care sunt scoase pasaje intregi(am vazut si la penticostali de ai tai), Biserica Crestina foloseste Biblia Autentica nu scoate din ea la gramada ce nu le convine. Vedeti ca biblile voastre sunt mult mai subtiri decat Biblia ortodoxa ceea ce denota ca ati scos cu nerusinare pasaje intregi.
Ce ai vazut tu la ortodocsi nu e Evanghelie, te asigur eu.

¨Eu sunt calea, adevarul si viata¨- Isus a spus aceste cuvinte, eu consider ca acesta este Numele Sfant care duce la mantuire.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Nov 2003, 07:16 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Stiu cine e Vicarul lui Cristos, nu trebuia sa-mi spui in paranteza.
Zi-mi in Noul Testament unde este folosit Iehova? Daca te uiti prin Noul Testament vei vedea ca nici Apostolii nu folosesc numele de Iehova, ia Biserica Catolica respectand in toatalitate Biserica Primara a pastrat forma lor de credinta si degeaba vin unii si altii incercand sa ne denigreze ca nu reuseste, diavolul care-i conduce nu va reusi sa distruga Biserica lui Cristos.
Nu papa si-a permis sa scoata numele de Iehova, ci Cristos, Fiul lui Dumnezeu.
O sa ma uit in Biblia maghiara sa vad, desi eu o folosesc pe cea romana(ortodoxa).

Si eu ti-as fi recunoscator daca nu ai mai vorbi nimic de Biserica Catolica, nici bune, nici rele. Oricum parintele paroh mi-a interzis sa vorbesc cu necredinciosii(vezi 1Corinteni), asa ca prea multe nu o sa va mai am de spus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 21 Nov 2003, 09:06 AM
Mesaj #64


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



TriRegnum nu inteleg de ce iei totul ca fiind atac la persoana ta. Ai spus sa ma duc la un preot ortodox sa-mi explice. Eu ti-am pus tie aceste intrebari tocmai pt ca esti preot si de la tine trebuie sa vina invatatura. Eu sa stii ca nu te atac pe tine ci faptele religiei tale si nu numai, caci pot spune destule despre multe religii. Ciar fi sa colaboram mai prietenos si logic ca asa e normal.
In legatura cu numele lui Dumnezeu ti-as sugera sa cauti in traducerile mai vechi(1909,1919 si altele--tie mai la indemana decat mie) si vei vedea la Exod 3:15 ca apare :"Iehova,Dumnezeul parintilor vosrti,... . Acesta este numele Meu in etern, si aceasta este amintirea Mea pt toate generatiunile"=> ca si acum este tot Iehova. Si daca tot gasesti asta, atunci cauta si Mica 4:5


Tu stii foarte bine ca Isus inseamna "Iehova este mantuirea", vezi dictionar Biblic de nume proprii.
Si in noul testament zice Isus:"Ti-am facut de cunoscut numele"---La care nume se referea?->Compara cu Exod 3:15 din traducerile de mai sus.

Nu esti obligat sa-mi raspunzi, dar ar fi frumos pt ca doar asa putem afla adevarul.
Sa stii ca din idei contrare s-a aflat adevarul despre ceea ce ne inconjoara. Ah, si sa sti ca atunci cand toti oaamenii credeau ca pamantul este plat, unul singur nu a fost deacord.(Ce s-ar fi intamplat daca credea si el ca este plat)
Totusi sa stii ca Scripturil ebraice sugerau ca pamantul este rotund.

Si te-as ruga sa nu mai fii suparat pe mine. Repet :nu te atac pe tine ci faptele religiei tale si nu numai, caci pot spune destule despre multe religii. Si apoi: "Iubitiva unii pe altii..." -recunosti versetul.

Acest topic a fost editat de ASD: 21 Nov 2003, 09:08 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Nov 2003, 02:25 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu sunt suparat pe tine, stai linistit. Momentan trec printro perioada mai dificila si "suparat pe toti si pe toate", se mai intampla, nu? Sper sa-mi treaca curand. La spovada nu am voie sa reped si o fac aici, pe unde pot. wink.gif Sunt momente cand simt ca nu mai pot, ma simt de parca as avea 1000 de ani si nu pot fi eu insumi, lasa ca trec peste asta.
In Biblia ortodoxa pe care o am nu scrie asa, dar m-am uitat intr-una maghiara mai veche si latina si mentioneaza de Iahve, dar e in Vechiul Testament(generatiile de evrei), in Noul T. nu este mentionat nicaieri cu acest Iahveh.
"Ti-am facut cunoscut numele" - nu-l lua izolat, ci baga-l in context. (Calvin cu docrtina lui groaznica - predestinarea si lipsa liberului arbitru - a luat versete izolate).

Stiau ei ca pamantul se invarteste, dar le era frica sa nu fie o iluzie de la diavol(care era folosit pe vremea aia drept sperietoare). Faptele acelea nu sunt ale religiei, ci ale oamenilor care au bagat religia la inaintare pentru a folosi drept paravan, pentru a se scoate pe ei.

"Iubiti-va unii pe altii ca fratii precum eu v-am iubit pe voi"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 21 Nov 2003, 02:36 PM
Mesaj #66


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (TriRegnum @ Nov 21 2003, 06:26 AM)
Oricum parintele paroh mi-a interzis sa vorbesc cu necredinciosii(vezi 1Corinteni), asa ca prea multe nu o sa va mai am de spus.

Eu îti recomand sa asculti de superiori. Pe un forum cu atât de multi utilizatori sunt multi "necredinciosi" (în acceptiunea ta personala), asa ca sper în vorbele tale, ca prea multe nu o sa mai ai de spus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 21 Nov 2003, 02:49 PM
Mesaj #67


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
dar e in Vechiul Testament(generatiile de evrei), in Noul T. nu este mentionat nicaieri cu acest Iahveh.

Asa este nu scrie, dar nici nu am zis.
Deci observi ca s-a scos si din vechiul oricum, si nu inteleg de ce., doar e numele lui Dumnezeu. Am vazut intr-un ziar(cred ca Ziua) ca "evrei trimit scrisori lui Iehova casa ii ierte". Cam asa suna citatul respectiv. Si apropo intr-o biserica catolica din Oradea apare numele Iehova scris cu litere ebraice. Tot in Oradea sunt sinagogi unde apare acest nume.

Deci totusi cred ca este numele lui Dumnezeu. Si la Discovery o aratat foarte putin, dar a artat despre nume.

Intrebare: Nu ai la indemana ceva traduceri vechi(1909) sau din perioda aceea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Nov 2003, 02:57 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Evreii "trimit" scrisorile prin Zidul Plangerii, si Papa a trimis una(gest ecumneic, nu altceva).
In Vechiul Iahveh a fost inlocuit cu Domnul Dumnezeu, eu consider ca nu este gresit(la fel si Biserica), si oricum noi crestinii trebuie avem baza in Noul Testament, iar pe cel vechi ca indreptar, dar nu trebuie sa savarsim serviciul divin din Vechiul. Deci Biserica accepta acest nume, dar nu-l foloseste in cult. In multe biserici catolice vei vedea motive biblice din Vechiul Testament, caci este pilda buna acolo, dar modul de inchinare il accepta numai pe cel din noul Testament.

Din pacate nu am traduceri mai vechi, sunt in arhiva, prin pod...Noi avem aici Biblia ortodoxa, cea noua cu coperti negre cartonate. La birou folosesc tot Bibila ortodoxa; cele vechi nu se mai folosesc de mult timp, dinainte de a veni eu aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 21 Nov 2003, 02:58 PM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



sunt traduceri in limba romana (si nu numai) in care apare numele Iehova si in Noul Testament - mai precis acolo unde scriitorii citau texte din Vechiul Testament care contineau Numele.

deci el nu a fost adaugat, ci doar nu s-a mai inlocuit cu 'kyrios' (Domnul), in sintagma "Domnul Dumnezeu (orig., Iehova Dumnezeu).

se pare ca Numele a aparut in manuscrisele originale ale evangheliei lui Matei, care a fost scrisa mai intai in ebraica apoi a fost tradusa in greaca si asa ne-a parvenit si noua.
in manuscrisele vechi grecesti insa, acest Nume alcatuit din consoane (IHVH) nu apare decat rareori. si cand apare, spune Ieronim, scriitorii nu mai erau familiarizati cu el, caci il transliterau, amuzant, cu literele grecesti asemanatoare (rezultand un cuvant de nerostit in acest context in romana hh.gif )

interesant este ca el apare in traducerile siriace si aramaice timpurii - ca dovada ca scriitorii stiau despre cine este vorba.


istoria Numelui si a semnificatiei sale este fascinanta, intr-adevar, si ar fi pacat sa ne razboim tocmai din cauza lui... rolleyes.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 9 Dec 2003, 04:14 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Forumul Ecclesia isi propune o apropiere a crestinilor de diferite confesiuni. Este un forum ecumenic, nu unul dedicat disputelor. Initial trebuia sa fie un grup de discutii cu acces restrictiv - se practica pe multe forumuri - dar pentru moment nu este posibil. Pentru polemica va rog sa folositi Universul Credintei sau orice alt forum.

Multumesc pentru intelegere.


Acest topic a fost editat de Figaro: 9 Dec 2003, 04:19 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

35 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 07:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman