HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

35 Pagini V  « < 33 34 35  
Reply to this topicStart new topic
> Ecclesia: Biserica Martorilor Lui Iehova
vio16
mesaj 24 Mar 2006, 10:01 PM
Mesaj #1191


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



Dupa cite se vede multi din org.martorilor frecventeaza mai putin saiturile internetului si nu doresc ca sa se expuna in dezbaterea cunostintelor spirituale si prin acest forum!Destul de trist fiinca cind cineva iti ofera o astfel de ocazie e pacat sa o refuzi!si de fapt pe orice cale si cu orice ocazie ar fi bine ca Legea DOMNULUI SA FIE DISCUTATA SI ABORDATA!POATE MULTI SE VOR INTREBA DE CE?SI CE ROST MAI ARE SI AICI?AP.Pavel cind a dus mesajul acesta cu privire la starea noua a personalitatii CRESTINULUI pina unde la dus si cum a procedat?
Binenteles nu ne putem considera ca el dar aceste discutii pot sa ne ajute in viata de zi cu zi sa apreciem mai mult continutul SFINTELOR SCRIPTURI,SA DESCOPERIM PRIN ANUMITE SUBIECTE SI VERSETE CE IMPACT POT AVEA ACESTE LUCRURI IN VIATA NOASTRA si cum sa ne modelam o viata de crestin pe un principiu biblic!Efeseni 4 cu 17 la32.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio16
mesaj 27 Mar 2006, 10:52 PM
Mesaj #1192


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



Turnul de veghe din 1martie 2006 a aparut cu intrebarea; <<Cine preda invataturile lui Christos?>>Ce ziceti voi?Despre cei din primul secol stim cine sint fiinca biblia ii relateaza prin continutul ei ,dar azi cine sint ei?Si cum ii putem sa -i cunoastem?Ce putem sa scriem despre ei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 28 Mar 2006, 08:03 AM
Mesaj #1193


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Vio,
Pai oricine va zice lucrul asta. De-aia si Isus a avertizat ca multi vor veni in numele lui.
Ca sa predai ceva, trebuie sa intelegi tu insuti acel lucru si ca sa dovedesti ca ai inteles trebuie sa o faci prin fapte, adica sa pui in aplicare invatatura lui Isus.

Acest topic a fost editat de Noa: 28 Mar 2006, 08:04 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Mar 2006, 08:03 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
vio16
mesaj 1 Apr 2006, 12:15 AM
Mesaj #1194


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



Si atunci de fapt ce se intimpla azi?Cei ce pretind acest lucru si nu il pun in aplicare prin viata zilnica ce denota ?Si cum totusi iti explici ca exista o forma de inchinare ?Si are fre un rezultat aceasta forma de inchinare din prezent?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio16
mesaj 5 Apr 2006, 08:02 PM
Mesaj #1195


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



Explicatia este urmatoarea
:;Sa gasim iubirea adevarata care duce la unitate,intelegere,comunicare si simtamint unul fata de altul.Doi tineri ce sint la departare si se iubesc ;Ce fac?Comunica!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 5 Apr 2006, 11:33 PM
Mesaj #1196


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (vio16 @ 5 Apr 2006, 02:02 PM)
Doi tineri ce sint la departare si se iubesc ;Ce fac?Comunica!!!!!

Pai daca nu se poate mai mult, ramin la comunicare....dar asta nu potoleste hormonii prea mult....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio16
mesaj 7 Apr 2006, 05:32 PM
Mesaj #1197


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



Da asta o stim fiecare!credeam caci nu esti chiar asa de firesc!Ce sa zicem fiecare da din inima ce are!Nu poti fi condamnat si contrazis !dar gindindune caci aici e o pagina pentru lucrurile spirituale se putea expune si alt continut al mesajului!Si biblia explica acest lucru !oricum ar trebui sa meditam putin si la intelepciunea SFINTELOR SCRIPTURI!Ar fi un avantaj pentru bunul simt al umorului!oricum putem sa meditam putin la cea ce scriem si sa ne gindim caci poate tocmai unul din mesaje poate fi adresat unuia dintre parintii nostrii!nimic nu i exclus!Te salut cu cuvintele din proverbe 3 cu 1la 10.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 1 May 2006, 08:11 AM
Mesaj #1198


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



http://www.jw-media.org/newsroom/index.htm

Din nou, fratii din Rusia au mari probleme... sad.gif

ps.
Vio16, imi pare rau pentru excluderea ta. Insa, important e sa continui sa ramii aproape de Iehova si in iubirea Cristosului, dovedind lucrul acesta prin faptele tale. spoton.gif

Acest topic a fost editat de Noa: 1 May 2006, 10:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 11 Aug 2006, 10:11 AM
Mesaj #1199


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Tinind cont ca topicul de pe Comunitatea Credintei referitor la Martorii lui Iehova a fost inchis, am sa postez aici citeva idei legate de el wink.gif

Ce pot sa spun, decit ca Martorii devin un subiect din ce in ce mai controversat, iar ei ca si oameni, poate au ajuns de nesuportat cind se prezinta la usile oamnilor. Eu, ca si o Martora simt lucrul acesta - nu din partea tuturor - pentru ca multi sint dispusi sa discute si sint foarte amabili smile.gif
Nu inteleg ce este asa de rau sa urmezi un model lasat de Isus, sa mergi si sa arati un interes sincer fata de oameni, sa te preocupi de ei, chiar daca se pune mai mult accent pe lucrurile spirituale, dar Martorii vor avea intotdeauna o ureche de ascultat la suferintele oamenilor.

Oricum, multumesc mult lui Clopotel, Bolt si Geri pentru impartialitatea de care au dat dovada rolleyes.gif

ps.
Fratilor, toti ne straduim sa ne dovedim drepti in fata lui Dumnezeu, chiar daca de multe ori bijbiim dupa El, desi nu este departe de niciunul din noi. Insa stim ca pentru El conteaza stradania si eforturile pe care noi le depunem pentru a infaptui vointa sa. smile.gif

Acest topic a fost editat de Noa: 11 Aug 2006, 12:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 23 Nov 2006, 10:50 AM
Mesaj #1200


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Un material destul de pozitiv despre Martorii lui Iehova. Un clip in care puteti vedea in ce consta, in mare, activitatea lor. Se scoate in evidenta importanta intrunirilor si a predicarii vestii bune. wink.gif

http://www.myfoxwghp.com/myfox/pages/News/...Y&pageId=3.10.1

Acest topic a fost editat de Noa: 23 Nov 2006, 11:03 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio16
mesaj 7 Feb 2007, 06:28 PM
Mesaj #1201


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



Nici o veste ?Sau un subiect interesant in cadrul martorilor?Activitatea lor se vede caci evita internetul si e practicata doar la ushile caselor!De ce ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio16
mesaj 7 Feb 2007, 06:46 PM
Mesaj #1202


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



Cei din org.martorilor explica caci sint poporul lui Dumnezeu!Este adevarat?Si de ce sint greshiti in pronuntare?Cine intradevar poate face parte din Imparatia lui Dumnezeu ?
Si de cind imparatia lui Dumnezeu a luat fiinta?Ce spun scripturile?Dar doctrinele?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 7 Feb 2007, 06:50 PM
Mesaj #1203


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (vio16 @ 7 Feb 2007, 10:28 AM)
Nici o veste ?Sau un subiect interesant in cadrul martorilor?Activitatea lor se vede caci evita internetul si e practicata doar la ushile caselor!De ce ?

Da , chestia cu practicatul la usa caselor e cea mai buna....ador sa-mi bata cineva la usa dimineata sa ma frece la cap cu "adevarul cel mai adevarat".... rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 8 Feb 2007, 08:59 AM
Mesaj #1204


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



@bdl,
QUOTE
Da , chestia cu practicatul la usa caselor e cea mai buna....ador sa-mi bata cineva la usa dimineata sa ma frece la cap cu "adevarul cel mai adevarat".... rofl.gif


Si cam pe la ce ore ale diminetii te simti deranjat draga bdl ? Ca sa stim si noi sa lasam oamenii sa doarma tongue.gif
Acum serios,
In ce ma priveste 'bat pe la usi' de pe la 10 dimineata si te asigur ca asa fac majoritatea, or 10 nu mi se pare o ora chiar atit de matinala, ci una rezonabila.
Iar faza cu frecatul la cap, eu cred ca ai gura sa refuzi, sa zici, NU ma intereseaza! si gata, vei fi lasat in pace smile.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 8 Feb 2007, 03:57 PM
Mesaj #1205


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



La 9 dimineata ....si in plus in week-end oamenii vor sa se bucure de timpul liber , nu sa fie stresati de martori , comis voiajori si altii de genul asta....Partea proasta e ca vad ca tie ti se pare normal sa bati la usa cuiva, indiferent daca aluia ii face placere treaba sau nu......vad ca doar ora conteaza pt voi.....
Iar de insistenti, sint f insistenti, chiar pisalogi.....nu bat odata si daca nu raspunde nimeni renunta....nuuuu, bat minute bune la toate usile de la un etaj, pina raspunde cineva...si pe urma incepe circul.... rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Feb 2007, 05:20 PM
Mesaj #1206


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Am un tovaras: deschide usa, se uita la ei, lasa usa deschisa, se intoarce in sufragerie, da CD-ul cu Slayer la maxim. Cand s-a intors la usa nu mai era nimeni... cool.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 9 Feb 2007, 09:18 AM
Mesaj #1207


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



@Bdl,
Sint ei preotii, luati in primire saracii, cind vin si ei cu botezul de doua ori pe an , atunci nu ma mira reactia multora atunci cind Martorii le bat la usa atit de des.
Si, no acum, doar nu oti muri sa deschideti usa si sa spuneti ca nu va intereseaza, si da, daca pe cineva nu intereseaza, Martorii merg la alta usa si alta si tot asa pina gasesc o persoana care doreste sa discute, pentru ca in fond, asta e scopul Martorilor, sa discute cu oamenii, nu sintem doar nistre distribuitori ambulanti de reviste.

Aceasta lucrare de depunere de marturie face parte din inchinarea noastra. Insa, Martorii NU doresc sa faca o convertire in masa, doar faptul ca merg si depun marturie despre Dumnezeu si scopurile sale, e sufficient, restul ramine la latitudinea fiecaruia daca doreste sa asculte aceasta veste sau nu. smile.gif

Hei Blakut, crezi ca au inghetat de frica ca au auzit Slayer ?, stai tu linistit… tongue.gif doar au realizat ca amicu’ tau nu e interesat si de aia s-au evaporat, insa ei prefera sa li se spuna in fata lucrurile astea si nu sa se eschiveze, aratind ca nu sint interesati intr-un mod indirect.
Unii recurg la metode si mai meschine, mi s-a intimplat un asemena lucru, atit de amabila persoana, ne-a invitat in casa, dupa aia ne-a lasat cu o vecina care ne-a luat in primire de numa' numa'. Mie asta mi se pare LASITATE, sa nu ai curajul sa spui in fata, pentru ca AI TOT DREPTUL, NU TE OBLIGA NIMENI, dar in schimbi, sa chemi pe altcineva care sa ne faca ca la usa cortului. Si daca tot te dai mare crestina, o poti demonstra in alte moduri, nu dindu-I in cap altuia, nu asa ne-a invatat Isus… hah? rolleyes.gif

Exista si dovezi scripturale pt care Martorii infaptuiesc aceasta lucrare de depunere de marturie. Am spus mai sus ca asta face parte din inchinarea lor. De ex, puteti vedea Romani 10:1-17 (mai exact a se vedea versetele 9 si 10). Mai sint ele si altele wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Feb 2007, 09:59 AM
Mesaj #1208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Hei Blakut, crezi ca au inghetat de frica ca au auzit Slayer ?


Cui ii pasa? Era doar povestea unei intamplari...

Aveam noi un coleg in liceu care era martor din asta, si era de treaba omul. Nu prea venea la bere cu noi si de ziua lui stiu ca nu facea nimic, ca cica nu ar fi voie. Da' in rest de treaba omu'.

Acest topic a fost editat de Blakut: 9 Feb 2007, 10:00 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio16
mesaj 9 Mar 2007, 08:32 PM
Mesaj #1209


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



Martorii lui Iehova ishi fac lucrarea de predicare de la usa la usa fiinca asa sint instruiti si prin fisa personala pe care trebuie sa o dea luna de luna inautru trebuie sa ishi justifice activitatea!
Astfel devine sub semnul intrebarii!
Este o organizatie bine manipulata si stricta cu privire la membrii fiinca astfel ishi pastreaza puterea si controlul!
Un asemenea control se gaseste si in cadrul religiei mormone!
Cum credeti caci au ajuns sa devina un imperiu religios cu un capital financiar si matrial foarte valoros?Cum credeti caci au ajuns sa construiasca campaunduri in atitea tari si sa fie dotate cu cea mai inalta si perfectionata tehnologie de a propaga invatatura doctrinala?
Cum credeti caci nu falimenteaza si se raspindeste tot mai mult?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio16
mesaj 9 Mar 2007, 08:34 PM
Mesaj #1210


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



Martorii lui Iehova ishi fac lucrarea de predicare de la usa la usa fiinca asa sint instruiti si prin fisa personala pe care trebuie sa o dea luna de luna inautru trebuie sa ishi justifice activitatea!
Astfel devine sub semnul intrebarii!
Este o organizatie bine manipulata si stricta cu privire la membrii fiinca astfel ishi pastreaza puterea si controlul!
Un asemenea control se gaseste si in cadrul religiei mormone!
Cum credeti caci au ajuns sa devina un imperiu religios cu un capital financiar si matrial foarte valoros?Cum credeti caci au ajuns sa construiasca campaunduri in atitea tari si sa fie dotate cu cea mai inalta si perfectionata tehnologie de a propaga invatatura doctrinala?
Cum credeti caci nu falimenteaza si se raspindeste tot mai mult? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 28 Mar 2007, 01:11 PM
Mesaj #1211


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Ca tot se simt oamenii deranjati de 'lucrarea' noastra tongue.gif , iata un filmulet animat despre ceea ce fac martorii aproape zilnic - predica -, dar si unele reactii...
Destul de sensibil filmuletul, dar din care putem invata ceva smile.gif
http://mediaphil.free.fr/Fun/JW/3DPreach/flvplayer.html

Acest topic a fost editat de Noa: 28 Mar 2007, 02:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 6 Dec 2007, 11:12 PM
Mesaj #1212


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



Hai sa va zic un banc pe la care l-am auzit de la un frate canadian:(asta daca nu-l stiati deja):
"Cica vine un vampir la un preot , acesta de frica incepe sa se roage si ca sa fie distrus vampiru', in numele Tatalui, Fiului si Sfintului Duh...
Vampirul incepe sa rida si-i zice preotului, :
-Auzi popo, au la mine la usa Martorii lui Iehova si am inceput un studiu biblic cu ei si mi-au zis ca nu exista trinitate, asa ca nu are nici un efect...
Atunci preotul scoate crucea o indreapta catre vampir si iar se roaga in numele domnului Iisus...
Vampiru' incepe iar sa rida :
-De-altfel cred ca o sa devin si eu martor ca mi-au zis ca Iisus n-a murit pe o cruce si ca nici crucea nu are valoare si vad ca nu ai nici -o putere fata de mine...
Atunci preotul putin descumpanit ii zice vampirului zimbind:
-Auzi da de singe nu ti-au zis nimic martorii tai..." rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 7 Dec 2007, 04:08 PM
Mesaj #1213


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



QUOTE(Noa @ 9 Feb 2007, 09:18 AM) *
@Bdl,
...nu ma mira reactia multora atunci cind Martorii le bat la usa atit de des.
Si, no acum, doar nu oti muri sa deschideti usa si sa spuneti ca nu va intereseaza, si da, daca pe cineva nu intereseaza, Martorii merg la alta usa si alta si tot asa


Asta e problema...ca suna de te capiaza, si nu renunta daca ai nesansa sa deschizi si spui" NU ma intereseaza...".Cel mai jignitor mi s-a parut atunci cand le-am spus ca eu am deja o religie, cu care ma simt multumita, mi-au ripostat ca numei EI au adevarata religie, etc.... Cata obtuzitate si infatuare...

O data m-am si amuzat...suna 2( femeie & barbat)...deschid..
Ei: " V-ati gandit vreodata la viitorul sufletului dvs?( sau cam asa ceva)"
Eu: "mai pe scurt, va rog" sorry.gif
Ei" V-ati gandit..."
Eu: "si mai pe scurt.."
Pur si simplu nu au fost in stare, daca le intrerupeai poezia, sa faca o introducere mai...interesanta.Cred ca erau incepatori ohyeah.gif

V




--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 7 Dec 2007, 04:38 PM
Mesaj #1214


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



Sigur erau incepatori... jamie.gif
Veritas, trebuie sa stii ca martorii sint absolut la fel ca si ceilalti (cu pacatele, problemele si bucuriile lor).
Deci vei gasi printre ei si mai buni si mai rai.As putea sa-ti zic ca cei buni sint chiar o minoritate.Dar fii sigura ca toti isi dau (sau ar trebui sa-si dea) silinta sa fie mai buni...
Avem totusi o mica calitate: sintem poporul lui Dumnezeu... ohyeah.gif Modest, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 10 Dec 2007, 09:30 AM
Mesaj #1215


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Draga Veritas,
Nu toti sint insistenti. Multi respecta dreptul fiecaruia de a alege cum sa traiasca si cum sa ii aduca inchinare lui Dumnezeu.
Tu ai avut nesansa sa dai si peste persoane mai insistente wink.gif Stiu ce inseamna lucrul acesta si imi pare rau sad.gif

Insa nu trebuie sa ii judecam, pt ca ei cred cu tarie in ceea ce fac. Faptul ca citesc Biblia si se straduie sa ii aplice principiile, ca primesc instruire intr-un cadru in care se desfasoara si faptul ca depun marturie tuturor oamenilor, asta face parte din CREDINTA lor. Pt ei aceasta Credinta e un mod de viata!

QUOTE
mi-au ripostat ca numei EI au adevarata religie, etc.... Cata obtuzitate si infatuare...

Eu as numi-o doar obtuzitate, pt ca multi nu au taria sa vada ca NU numai ei se straduie sa ii fie placuti lui Dumnezeu, ci sint si multi altii.

Multi accepta o discutie cu Martorii, imi place asta! rolleyes.gif Nu isi simt amenintata credinta, ci din contra, si pt ei poate fi o marturisire de credinta. Au o instruire biblica, iar cu astfel de persoane e o placere sa porti discutii. Personal, am avut mult de invatat de la astfel de persoane. Nu e usor sa renunti la ceea ce crezi, daca ai un fundament solid, iar Martorii nu au nicio putere de a darima credinte, ei doar merg la usile oamenilor cu Biblia si prezinta un mesaj de incurajare, o speranta, ca in viitorul totul va fi bine sub Imparatia maretului si gloriosului nostru Dumnezeu.

...I'm not a defender, I'm just a Jehovah's Witness.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 10 Dec 2007, 02:14 PM
Mesaj #1216


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



QUOTE(Noa @ 10 Dec 2007, 09:30 AM) *
si faptul ca depun marturie tuturor oamenilor, asta face parte din CREDINTA lor. Pt ei aceasta Credinta e un mod de viata!



Prozelitismul e un mod de viata???? Nu am intalnit cult mai preocupat de recrutarea de noi membri....Poate doar mormonii, da' si aia parca-s mai subtili....


V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 10 Dec 2007, 02:38 PM
Mesaj #1217


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Draga Veritas,
Scopul Martorilor nu este acela de a converti in masa!
Noi transmitem un mesaj, incurajam oamenii sa se apropie de Dumnzezeu, sa citeasca Biblia. Nici chiar studiul biblic oferit de Martori nu duce neaparat la convertire. Dupa un astfel de studiu, persona care a studiat cu ei, poate decide daca sa se converteasca sau nu, e alegerea ei!

Daca vei urmari niste statistici, vei putea observa ca, cel putin la noi in tara, numarul adeptilor acestei religii stagneaza. Cu toate acestea ei continua aceasta lucrare de depunere de marturie. Asta e o dovada ca scopul lor principal nu este de a-si face noi adepti cu orice pret.
Prin aceasta lucrare ei simt ca fac ceva pt Dumnezeu, Ii aduc laude in public, il preamaresc si Il fac de cunoscut si altora. Iubirea de Dumnezeu indeamna la actiune.

Mie imi pare rau ca ai avut de-a face cu persoane insistente. Dar, obtuzitatea in gindire si infatuarea nu sint musai lucruri pe care le dobindesti undeva, ci uneori acestea vin din insasi natura fiecarui individ in parte. Pacat! pt ca, crestinismul indeamna la umilinta, bunatate, pace si nicidecum la fanatism si ingimfare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 10 Dec 2007, 04:33 PM
Mesaj #1218


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



veritas, nu e vorba aici de "recrutare" de noi membri ci de un crez care reprezinta porunca data de Isus si continuarea muncii Acestuia de a raspindi vestea buna a Imparatiei lui Dumnezeu si de a face noi discipoli care sa continua aceasta munca.
Dar asta nu cu orice pret cum cred majoritatea.
Tu crezi ca iti vin la usa martorii , te conving si in trei zile te-ai botezat?
Statisticile arata ca la ora actuala unei peresoane ii trebuie intre 6 si 8 ani pt. a deveni martor !
Iar eu iti spun ca perioada minima est ede cel putin 1 an , daca nu 2!
Eu vorbesc de media la nivel mondial.Pentru Romania poate Noa iti poate da mai multe detalii. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 10 Dec 2007, 05:34 PM
Mesaj #1219


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Este o organizatie bine manipulata si stricta cu privire la membrii fiinca astfel ishi pastreaza puterea si controlul!
Un asemenea control se gaseste si in cadrul religiei mormone!
Cum credeti caci au ajuns sa devina un imperiu religios cu un capital financiar si matrial foarte valoros?


Toate religiile au acest scop. Imperiu religios cu capital financiar foarte valoros este si Biserica Catolica, ca sa nu vorbim de restul organizatiilor religioase. Toate au ca scop convertirea cator mai multi oameni, pentru ca toti au impresia ca imprastie adevarul. rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

35 Pagini V  « < 33 34 35
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman