HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ecclesia: Biserica Romano-Catolica
milimetru
mesaj 22 May 2004, 09:38 AM
Mesaj #71


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Foarte frumoasă icoana smile.gif

Am fost de mai multe ori la liturghie la cealaltă biserică parohială din oraşul meu, care are hramul "Sf Tereza a Pruncului Isus". Nu mică mi-a fost mirarea dar şi plăcerea cīnd am văzut acolo statuia Sf. Anton exact aşa cum apare ea (dar cu dimensiuni mai mici) la biserica mea parohială, care se află sub patronajul său.

... la care statuie este de fiecare dată, după ce se termină liturghia, un mare număr de oameni care se roagă...

Şi dacă nu e erezie să avem afinităţi elective faţă de un anumit sfīnt, ei bine, am să declar public că Sf. Anton este cel care īl simt cel mai apropiat de sufletul meu (să mă ierte Sf Francisc pt. că-i "fac figura")!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 May 2004, 09:41 AM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Cred ca si statuia Sf. Francisc ar trebui sa fie mult mai pčrezenta in bisericile parohiale...Sf. Anton este aproape in fiecare biserica pe cand Sf. Francisc mai putin...


Caa , de ce crezi ca as avea fruntea nu prea descretita? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Jun 2004, 10:12 AM
Mesaj #73


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Pentru că subforumul despre Īmpărtăşirea deasă este īnchis, am să spun aici că mă simt puţin vinovat că eu nu pot s-o fac zilnic din diverse motive, īntre care unul foarte important e acela că nu mă simt pregătit. Mă simt pregătit doar atunci cīnd fac īn prealabil spovadă, dar cum nici pe aceasta nu pot s-o fac decīt din timp īn timp, tot din diverse motive... Şi atunci īncerc să compensez cantitatea prin calitate. Īncerc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jun 2004, 10:12 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 11 Jun 2004, 12:06 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE (caa @ 10 Jun 2004, 12:14 PM)
Pentru că subforumul despre Īmpărtăşirea deasă este īnchis, am să spun aici că mă simt puţin vinovat că eu nu pot s-o fac zilnic din diverse motive, īntre care unul foarte important e acela că nu mă simt pregătit. Mă simt pregătit doar atunci cīnd fac īn prealabil spovadă, dar cum nici pe aceasta nu pot s-o fac decīt din timp īn timp, tot din diverse motive... Şi atunci īncerc să compensez cantitatea prin calitate. Īncerc...

Acolo este o carte cu care doresc sa indemn pe cati mai multi crestini la Impartasirea deasa, adica la cat mai stransa comuniune cu Isus din Sfanta Euharistie si la respectarea poruncii date de El "faceti aceasta in amintirea mea" - asa ca sa ne amintim cat mai des de Isus (de aceea in Biserica Catolica s-a pastrat obiceiul de a se savarsi zilnic Liturghie si nu saptamnal, pentru ca zilnic trebuie sa ne amintim de Isus si nu numai Duminica).

Daca nu te simti pregatit, cand te vei simti? Nu trebuie sa faci pregatiri cu zile de post, nici primii crestini nu tineau asa posturi sau cine stie ce lucruri stricte, adaugate in crestinism pe parcurs (sec V-VIII). Daca nu te impartasesti saptamanal, atunci e bine macar o data pe luna.

Omul care se spovedeste e un om foarte curajos deoarece sta fata in fata cu el, recunoscandu-si greselile/pacatele constientizand gravitatea acestora si lunadu-si angajamentul fata de sine si mai ales fata de Dumnezeu de a nu mai pacatui atat cat ii sta in putere. Spovada deasa si Impartasania deasa e scutul sfintilor, cu acest puternic scut de aparare impotriva diavolului, a trupului si a lumii, ei au ajuns la sfintenie (preotii se spovedesc saptamanal si se impartasesc zilnic).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Jun 2004, 12:46 PM
Mesaj #75


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Bine te-am găsit Tri! Te dădusem dispărut, chiar ţi-am urat la "absenţi" sănătate, că poate ea e de vină...

Nu mă simt pregătit pentru că trebuie să-mi cercetez cugetul, să găsesc greşelile şi apoi, printr-o căinţă adevărată să repar acele greşeli. Dar obligaţiile pe care le am vizavi de societate şi familie nu mă lasă īntotdeauna să pot face asta. Nu mai spun de drumul efectiv pīnă la biserică, care īmi cere adevărate "ruperi" de ritmul vieţii cotidiene. De aceea, īn puţinul timp liber disponibil īncerc s-o fac cīt mai bine.

Cīt despre ce şi cum scrii tu nu cred că mai are rost să-mi spun părerea smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 Jun 2004, 12:09 PM
Mesaj #76


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Foarte frumos topicul despre deasa Īmpărtăşire! Ţine-l īn continuare!

Īn ceea ce mă priveşte, uite, īmi dau seama că sīnt prea scrupulos şi că mă cam vaiet de lipsă de timp. unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Jun 2004, 01:10 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Foarte frumos topicul despre deasa Īmpărtăşire! Ţine-l īn continuare!

Īn ceea ce mă priveşte, uite, īmi dau seama că sīnt prea scrupulos şi că mă cam vaiet de lipsă de timp.


Atunci mergi si vindeca-te de aceasta scrupulozitate, nu e greu, numai vointa trebuie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Jun 2004, 09:06 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Cine e interesat de exosrizari click aici: http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=8540
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 17 Jun 2004, 10:52 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Iti dau lacrimile si sufletul e plin totodata si de bucurie, dar si de durere in acelasi timp. Bucurie ca acei oameni evanghelizeaza, desi nu au preot de 50 de ani: http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=8566
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 21 Jun 2004, 03:55 PM
Mesaj #80


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da, iată şi alte "lacrimi" "ciupite" cu coada ochiului din mass-media:

1. Parohia "Sf Maria de la Lourdes" din Nancy (Franţa) s-a mărit prin comasarea mai multor parohii mai vechi. Motivul? Nu există suficienţi preoţi care să slujească...
2. Īn Anglia (nu avem catolicism acolo dar...) un număr oarecare de biserici creştine īşi īnchid porţile din lipsă de credincioşi. Peste drum de una dintre acestea tocmai s-a construit o nouă moschee. Religia musulmană cīştigă din ce īn ce mai mulţi adepţi īn Anglia, ca şi mişcarea New Age, de altfel...
3. Īntrebare pe care şi-o pun cei din Occident (zice emisiunea "X" de la postul TV "Y") tot mai des: după 2000 de ani, mai poate oferi creştinismul ceva nou, care să atragă oamenii spre biserică?

"Lacrimi" sau... lacrimi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Jun 2004, 05:30 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
1. Parohia "Sf Maria de la Lourdes" din Nancy (Franţa) s-a mărit prin comasarea mai multor parohii mai vechi. Motivul? Nu există suficienţi preoţi care să slujească...

Au mai avut loc astfel de crize de preoti si inainte, sa ne rugam ca Dumnezeu sa trimita lucratori in via sa. In Occident(Europa si SUA) aceasta lipsa de preoti are loc datorita secularizarii, pierdem pe terenul nostru, dar castigam in Est si destul de mult din fericire (Asia Mica si mai ales Asia: China, Japonia etc, dar si in Africa unde luna trecuta a plecat un nou misionar catolic roman pentru evanghelizarea a 90 de sate).

QUOTE
2. Īn Anglia (nu avem catolicism acolo dar...) un număr oarecare de biserici creştine īşi īnchid porţile din lipsă de credincioşi. Peste drum de una dintre acestea tocmai s-a construit o nouă moschee. Religia musulmană cīştigă din ce īn ce mai mulţi adepţi īn Anglia, ca şi mişcarea New Age, de altfel...


Asta e cu religia falsa, se inmulteste. Musulmani nu castiga atat noi adepti, cat numarul lor creste datorita natalitatii mare in numarul mahomedanilor. Insa New Age trebuie intr-adevar sa ne puna pe ganduri, caci diviza ei/doctrina e sa distruga Crestinismul (mai ales lupta impotriva Bisericii Catolice), nu trebuie sa ne speriem insa, sigur Isus isi va trimite noi ucenici lucratori; astfel flucturatii au mai avut loc, ce-i drept nu ca acum, sa speram si MAI ALES sa ne rguam ca situatia sa se remedieze.

QUOTE
3. Īntrebare pe care şi-o pun cei din Occident (zice emisiunea "X" de la postul TV "Y") tot mai des: după 2000 de ani, mai poate oferi creştinismul ceva nou, care să atragă oamenii spre biserică?

Crestinismul ofera mereu ceva noi, e o sursa inepuizabila de noutati, caci Dumnezeu e izvorul acestora; in primul rand Crestinismul ofera mantuirea pe care numai el o poate oferi si nici o alta religie, nu trebuie sa ne intristam asa mult (desi situatia e cam trista), caci pana nu se vor implini si cele mai mici cuvinte din Biblie, nu va veni gloriosul sfarsit.
Si Isus a spus " pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea pe care portile locuintei mortilor nu o vor birui", deci Biserica nu va putea dispare niciodata, e ca o Arca care merge pe o mare involbrata, valurile sunt imense, urca si coboare pana va ajunge la tarmul mult dorit.

Rugati-va pentru noi preoti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 22 Jun 2004, 07:49 AM
Mesaj #82


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu unul mă rog şi pentru voi preoţii. Aţi primit şi primiţi īncontinuu multă binecuvīntare dar şi aveţi o responsabilitate sporită faţă de Cel care vă dă această binecuvīntare. Veţi avea o "aritmetică" deosebită de a noastră, muritorii de rīnd, la urmă...

Sīnt lucruri bune şi sīnt lucruri rele īn "via" lui Cristos. Dar El este mare şi peste toate şi a Lui e Calea, Adevărul şi Viaţa.

Domnul să ne binecuvīnteze pe toţi!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 25 Jun 2004, 09:03 AM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=8608
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 25 Jun 2004, 10:08 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



TriRegnum> imi pare rau, analiza ta e poate pertinenta, dar concluziile "rugati-va pentru noi" nu cred ca vor fi prea eficace, chiar odata transpuse in practica...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 26 Jun 2004, 12:16 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
TriRegnum> imi pare rau, analiza ta e poate pertinenta, dar concluziile "rugati-va pentru noi" nu cred ca vor fi prea eficace, chiar odata transpuse in practica...

Rugaciunile au efect intotdeauna, dar si sufletul celor pentru care sunt facute trebuie sa fie inchinat lui Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Jun 2004, 11:38 AM
Mesaj #86


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



E foarte util, adevărat, ca şi sufletele pt. care sīnt făcute rugăciunile să fie īnchinate lui Dumnezeu. Dar nu neapărat! Īmi vine īn minte, īn această direcţie, Sf. Monica şi rugăciunile pe care le-a făcut ea pt. fiul şi pt. soţul ei. Dumnezeu este atotputernic şi milostiv!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 30 Jun 2004, 09:28 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



40 de femei foste pastorite lutherane au pus profesiunea de credinta Sfintei Biserici Catolice, renuntand astfel la lutheransim si devenind simple laice catolice care lupta pentru Preotie care e destinata doar barbatilor, aparand dreapta credinta catolica si apostolica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 8 Jul 2004, 09:33 AM
Mesaj #88


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Curentul de opinie care răzbate, īn ansamblu, din mesajele scrise la forumul "Universul Credinţei" reflectă, de fapt, destul de fidel o concepţie general valabilă pentru societatea īn care trăim:

Foarte multă lume crede sau/şi doreşte să creadă. Multă lume apelează la Scriptura, considerīnd-o extrem de folositoare pt. credinţa ei. Mai puţină lume "agreează contactul" cu biserica şi cu cerinţele ei. Foarte puţină lume are o părere favorabilă despre preoţi şi despre ce fac ei.

De ce, oare?

Acest topic a fost editat de xcross: 8 Jul 2004, 09:35 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 8 Jul 2004, 03:33 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Neascultarea fata de Dumnezeu a facut ca lumea sa aiba infatisarea raului.

Pentru cei carora le place orga, un link: http://www.homestead.com/midicatholic/requiem2.html lasati cateva secunde si va incepe prin sunet de gong, dupa care va incepe orga sa cante si apoi puteti sa auziti si alte canturi deruland pagina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 10 Jul 2004, 12:29 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Pentru cei e doresc sa asculte cantul gregorian din ritul roman, un link: http://www.solesmes.com/anglais/ang_solesmes.html trebuie doar RealPlayer. Sper sa va placa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 20 Jul 2004, 09:09 AM
Mesaj #91


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Te duci la serviciu. Munceşti de dimineaţa pīnă seara. Īnainte de a pleca şi/sau după ce te īntorci ai de rezolvat problemele legate de familie şi cele legate de societate. Īn tot acest interval de timp, toate aceste chestiuni trebuie rezolvate conform regulilor/legilor impuse de oameni. Dumnezeu rămīne pt. timpul liber? Nu, să nu fie!

Singura „şans㔠a creştinului este să nu uite nici un moment de Dumnezeu. Cum poate face asta? Prin fiecare faptă, oricīt de măruntă, din oricare moment al zilei, de oriunde s-ar afla!

Dramatismul şi eroismul vieţii cotidiene a creştinului de rīnd: să nu uite de Cel de Sus. Prin fapte...

Fericirea a 10-a īşi găseşte aplicabilitate (poate neaşteptată, poate nu) īn viaţa de fiecare zi. Te izbeşti de „regulile” propriilor neputinţe. Te izbeşti de „regulile” neputinţelor altora. Şi numai Isus īţi poate da speranţa īntr-un sens cu adevărat valabil al acestor... lupte. Numai El poate fi adevărata cale, adevăratul adevăr, adevărata viaţă!

Lăudat să fie Isus Cristos!

Ps. Acesta se vrea un text retoric. Un fel de defulare, de ştergere a unor lacrimi cu şerveţelul altuia. Se poate reveni on-topic fără a fi luat prea mult īn considerare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 22 Jul 2004, 11:05 AM
Mesaj #92


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Am aflat acum, de c*rīnd, o conexiune interesantă pe care o face Sf Anton. Īntr-o predică tematică, referitoare la Joia Mare, el ne atrage atenţia că īnainte de instituirea Euharistiei, la Cina cea de Taină, Isus a spălat picioarele ucenicilor. Şi ne zice Sf. Anton să luăm aminte şi să cugetăm la această acţiune a Domnului nostru Isus Cristos făcută chiar īnainte de Euharistie.

Spălarea picioarelor ucenicilor mi s-a părut dintotdeauna ceva cu totul şi cu totul deosebit, avīnd īn vedere cine, ce şi cui făcea. Este tulburător şi pilduitor acest gest al lui Isus...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 9 Aug 2004, 12:30 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Pentru cei ce sunt curiosi cum sunt hirotonisiti preotii catolici de rit roman:
http://www.hhrf.org/gyrke/index1.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 9 Aug 2004, 12:32 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



EDITAT

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 12 Aug 2004, 09:09 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Aug 2004, 10:18 AM
Mesaj #95


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Se apropie cu paşi repezi sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului. Fixată īn calendar cam la jumătatea distanţei dintre Naşterea şi Īnvierea Domnului nostru Isus Cristos, această sărbătoare de prim ordin īmi aduce īn minte tulburătoarea personalitate a Fecioarei Maria...

Pentru mine Maria reprezintă cel mai de seamă om care a trăit vreodată pe Pămīnt, chiar dacă vor fi fiind, poate, şi alte păreri. Din această ipostază, de om trăitor pe Pămīnt, apare felul de a fi - extra-ordinar - al Mamei noastre spirituale: smerit. Neīnsemnată printre/pentru contemporani, fără implicare deosebită īn evenimentele „terestre”, trăitoare neştiută decīt de Fiul Ei şi de cīţiva dintre ucenici, pildă vie pentru toţi muritorii care vor fi venit pe lume după Ea, reprezintă un model perfect de viaţă (prea puţin remarcat, zic eu, de către noi...), īn care devotamentul pentru şi trăirea īn Cristos sīnt pe primul plan...

„Iată Roaba Domnului! Fie Mie după Cuvīntul Tău!”

Şi iertare dacă neputinciosul şi păcătosul de mine nu poate să spună decīt aceste sărace cuvinte pentru (veşnica) pomenirea Binefăcătoarei noastre!...

Lăudat să fie Isus Cristos!

Acest topic a fost editat de xcross: 12 Aug 2004, 09:33 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 12 Aug 2004, 09:08 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Laudat sa fie in vecii vecilor. Amin!

La noi, la romano-catolici se numeste "Inaltarea la cer a Fecioarei Maria", frumos ai spus...din suflet.

Pentru cine vrea sa afle mai mult de Aparitiile Mariei.
http://www.profamilia.ro/maria.asp?aparitii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Aug 2004, 09:40 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (sorin666 @ 9 Aug 2004, 12:45 PM)
EDITAT

Faptul ca esti moderator aici nu iti da dreptul sa ma cenzurezi,, voi cere ca acest drept pe care il folosesti in mod abuziv sa iti fie ridicat.
De fapt nu am spus nimic jignitor, linkul era in l. maghiara (evident, una dintre limbile de larga circulatie internationala, impreuna cu engleza si chineza...) iar eu am avut doar "tupeul" sa spun IN LIMBA ARTICOLULUI PE CARE SINGUR L-AI CITAT ca nu inteleg...
Si ca sa nu porti sa "maschezi" din nou replica mea, voi produce o copie si intr-o sectiune in care nu moderezi...

Acest topic a fost editat de sorin666: 12 Aug 2004, 09:47 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 12 Aug 2004, 10:05 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



http://www.hhrf.org/gyrke/papszenteles-2004.html asta e linkul.
trebuia sa-mi spui ca nu am pus linkul corect, eu voiam fotografiile.
Pentru a scrie pe Ecclesia, ar trebui sa intri la "Sa ne prezentam" mai intai, altfel iti pot edita orice mesaj. Si oricum era off-topic, nici o legatura cu Biserica Romano-Catolica. (poti vorbi cu Mihai, voi vorbi si eu desigur)

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 12 Aug 2004, 10:08 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Aug 2004, 09:37 AM
Mesaj #99


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Uneori uităm să mai intrăm īn cămara inimii noastre şi să ne rugăm. Să ne rugăm adevărat, nu virtual. Uneori uităm că pentru a fi smeriţi şi a ne apropia de Isus avem nevoie de tăcerea gurii şi de vorba inimii către El. Arta conversaţiei virtuale implică riscul abandonării smereniei. Conversaţia, īn sine, poate ajunge o piedică īn calea ascezei, singura cale spre Cristos.

A trebuit să scriu 500 de mesaje aici ca să realizez cele de mai sus. Mai bine mai tīrziu decīt niciodată. A sosit (īn sfīrşit) ceasul tăcerii pentru caa-xcross. Iertare tuturor şi Doamne-ajută!

Acest topic a fost editat de xcross: 14 Aug 2004, 11:37 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 14 Aug 2004, 12:23 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sper sa mai revii pe aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 6 Sep 2004, 10:52 PM
Mesaj #101


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



La intalnirea de la Loreto, in afara de Mons. Cosa de Chisinau, ce episcopi de rit roman de la noi au fost?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 6 Sep 2004, 10:59 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Cipri imi pare foarte rau ca probabil te dezamagasc, dar nici eu nu stiu exact. (am vazut ca ai intrebat si pe threadul Bisericii Greco-Catolice; speram sa aflii si sa ne spui wink.gif )
Imi pare rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 8 Sep 2004, 09:58 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Articol preluat de pe www.ercis.ro, noi botezuri:

"Corespondenţă din Coasta de Fildeş

Duminică, 5 septembrie, la Djebonoua (viitoarea parohie care va fi īncredinţată grijii pastorale preoţilor Diecezei de Iaşi), pr. Adrian a prezidat o sfānta Liturghie īn cadrul căreia 15 catehumeni au primit sacramentul Botezului.

După ce s-au pregătit cu mult interes şi entuziasm, noii botezaţi au simţit cu adevărat bucuria de a deveni creştini, fii ai lui Dumnezeu.

Prezenţa credincioşilor a fost numeroasă, circa 500.

Pr. Adrian, īn timpul omiliei, a subliniat marea importanţă a sacramentului Botezului īn viaţa creştinului, drepturile şi obligaţiile pe care le are orice botezat.

Ceremonia a avut loc īn marea catedrală a naturii, căci capela ar fi fost neīncăpătoare. Cerul īnsuşi parcă s-a bucurat: am avut parte de timp frumos, chiar dacă la un moment dat a picurat un pic, parcă amintind celor botezaţi de a nu uita Botezul pe care l-au primit.

Menţionez că perioada de pregătire este de trei sau patru ani de cateheză, timp īn care au loc mai multe ceremonii:

la sfārşitul primului an de cateheză: intrarea oficială īn catehumenat;

la sfārşitul anului doi de cateheză: transmiterea tradiţiilor;

la īnceputul anului trei de cateheză: apelul decisiv la Botez.

Urmează apoi celebrarea sacramentului Botezului. "



Gradina Domnului se umple de flori, Mireasa Mielului se impodobeste pentru nunta!

Sa ne rugam fierbinte pentru reusita tuturor misionarilor nostri!!!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 3 Oct 2004, 09:35 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 11 Oct 2004, 12:21 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Iubiti frati de la Han, de mult m-am hotarat sa ma despart de forum, iar Mihai o stie bine, asa ca acum m-am hotarat. Perioada la Han a fost frumoasa, insa eu avand chemarea pe care o simt perpetuu, m-am gandit ca ar fi mai bine ca in timpul cand scriu la Han sa il petrec in rugaciune.
Ma simt obosit si simt nevoia unei odihne, care numai in dialogul cu Domnul Dumnezeu se poate gasi cum Sf. Augustin spunea: "pentru TIne ne-ai creat si nelinistita este inima noastra pana cand nu se va odihni in Tine".

Multumesc tuturor pentru colaborare si doresc sa urez tuturor o viata imbelsugata in haruri si plina de Duh Sfant, ma voi gandi la voi in rugaciune.

Doresc catolicilor de pe forum sa ramana statornici in dreapta lor credinta SFANTA, CATOLICA, APOSTOLICA, NEINTRERUPTA, TRADITIONALA; ii indemn sa mearga la biserica, sa vorbeasca cu duhovnicul cand au o problema si sa nu cada in capcana profetilor mincinosi care propavaduiesc alti cristosi, noi sa-L pastram pe al nostru, caci e cel Adevarat. Amintiti-va mereu aceste cuvinte ale Sf. Ignatiu din Antiohia, iar el a stiut mai bine, caci a trait mai aproape de timpurile apostolice (cca. AD110), fiti mereu bucurosi ca sunteti catolici si dati marturie lumii credinta voastra autentica astfel ca viata voastra sa fie conform laudelor pe care acest Sfant le adreseaza Bisericii Romei, faceti in asa fel sa vi le adreseze voua personal, caci sunteti fii ai acestei Biserici presfinte: "Ignatiu, numit si Theophorus, carte Biserica ce detine presedintia, aflata in patria Romanilor, cea demna de Dumnezeu, demna de cinste, demna de binecuvantare, demna de lauda, demna de sfintenie, si pentru ca tu detii presedintia/sefia in Dragoste, numita de Cristos..."

Sa fiti binecuvantati si sa ne putem vedea in Patria Cereasca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 01:20 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman