HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ecclesia: Biserica Romano-Catolica
milimetru
mesaj 11 Oct 2004, 12:33 PM
Mesaj #106


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Amin.

Pentru mine a fost o mare bucurie cunoştinţa virtuală pe care am făcut-o cu TriRegnum, un om cu totul şi cu totul deosebit.

Pentru toată această perioadă, pentru tot ce ai făcut pt han tnx.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 14 Oct 2004, 07:30 AM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



flowers.gif Pentru un preot deosebit si pentru un om deosebit! Fie ca Lumina sa te inconjoare mereu!
Si nu te gandi ca vremea petrecuta alaturi de noi a fost irosita: Cuvantul a ajuns in coltisorul acesta in mare parte si datorita tie...

Acest topic a fost editat de denise_d: 14 Oct 2004, 11:36 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Jan 2005, 11:25 AM
Mesaj #108


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Calendarul religios al anului 2005 arată sărbătoarea Īnvierii undeva la sfīrşitul lunii martie (pe 9 feb. este Miercurea Cenuşii!!) iar la fraţii ortodocşi undeva la īnceputul lunii... mai! Pe līngă aspectul de solicitare suplimentară pe care-l simte un catolic "inserat" īntr-un mediu puternic ortodox (dar asta se rezolvă mai uşor...) nu pot să nu remarc prezenţa unui gīnd oarecum trist vizavi de aceste "defazări" de date ale principalei noastre sărbători...

A trecut Crăciunul. Mai demult, īmi aduc aminte, Īnălţarea la Cer a Sf Fecioare Maria. Dar şi alte sărbători la aceeaşi dată calendaristică cu ortodoxia. Tocmai la cea mai importantă dată a calendarului religios apar diferenţe!... Trist...

Nu acuz pe nimeni, nu vreau să spun nimic cu subīnţeles. M-am uitat doar pe calendar(e) şi constat. Constat fără prea multă veselie, totuşi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jan 2005, 11:25 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 10 Jan 2005, 01:52 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sfantul Parinte a propus fratilor ortodocsi ca Pastele sa se sarbatoreasca intr-o data anume (ex: prima Duminica din Aprilie), insa nu au vrut, ei inca nu sccepta calendarul astronomic in calcularea Pastelui...probabil pe viitor vor accepta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 7 Feb 2005, 10:23 AM
Mesaj #110


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Biserica "Sf. Anton de Padova" din Iaşi. smile.gif Imagine de la sărbătorirea hramului.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  040615hram23.jpg ( 42.57K ) Numar descarcari: 20
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 13 Feb 2005, 12:58 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Harul Domnului nostru Isus Cristos, si dragostea lui Dumnezeu Tatal, si impartasirea Duhului Sfant sa fie cu voi toti.

Acum ceva timp eram hotarat sa renunt la Han, insa afland mai apoi ca urma sa plec departe, am hotarat sa ma reintorc la Han si sa mai stau o perioada cu prietenii mei de aici.

Iata a sosit timpul despartirii si doresc cu aceasta ocazie sa imi iau ramas bun de la toti fratii in Cristos, ma rog ca bunul Dumnezeu, Tatal, Fiul si Duhul Sfant, sa va lumineze pe toti si sa va pastreze in harul sau.

Imi cer scuze daca am ofensat, suparat pe cineva vreodata.

Dorec ca fiecare dintre voi sa-si aminteasca aceste ultime cuvinte si sa le poarte in suflet mereu:
"Fii credincios pana la moarte, si-ti voi da cununa vietii" (Apc 2.10)


Acest topic a fost editat de TriRegnum: 13 Feb 2005, 12:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 13 Feb 2005, 07:40 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



QUOTE (milimetru @ 10 Jan 2005, 11:25 AM)
Calendarul religios al anului 2005 arată sărbătoarea Īnvierii undeva la sfīrşitul lunii martie (pe 9 feb. este Miercurea Cenuşii!!) iar la fraţii ortodocşi undeva la īnceputul lunii... mai!

Mai precis pe data de 27 martie - cum se zice la noi "Ostern"

user posted image



--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 21 Mar 2005, 12:06 PM
Mesaj #113


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Of. Iată că am intrat pe ultima "turnantă" īnaintea momentului de importanţă primordială īn viaţa bisericii şi a noastră: Īnvierea Domnului. Joi, momentul euharistic; Vineri, momentul răstignirii; Sīmbătă, momentele morţii. Trei zile din viaţa pămīntească a Mīntuitorului care īnseamnă pt noi totul. Toată viaţa noastră.

Clipele de restrişte se apropie de sfīrşit şi - după o acutizare dramatică a evenimentelor - va sosi fără doar şi poate marele moment de duminică. Domnul să ne binecuvīnteze pe noi toţi, cei care aşteptăm mai mult sau mai puţin pregătiţi ziua cea mare! smile.gif

Acest topic a fost editat de milimetru: 21 Mar 2005, 12:07 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Mar 2005, 08:37 AM
Mesaj #114


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Cristos a īnviat! smile.gif

(... o mai fi cineva pe la han care să-mi confirme acest eveniment? unsure.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 31 Mar 2005, 11:49 AM
Mesaj #115


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Adevarat a inviat!Aleluia!


Regret ca in Romania romano-catolicii si greco-catolicii nu sarbatoresc impreuna Invierea Domnului!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 Sep 2005, 12:28 PM
Mesaj #116


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da, ai dreptate.

Sărbătoresc īnsă īmpreună Ziua Crucii, care tocmai ce a trecut. Anul ăsta, pe o vreme formidabilă, care cu greu te lasă să-ţi īntorci gīndul spre Cruce. Şi totuşi gīndul se īntoarce...mereu...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 10 Nov 2005, 01:41 PM
Mesaj #117


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



@TriRegnum

Triregnum, am citit undeva ca Petru, care a fost primul episcop, a fost intre anii 40 si 70 episcop in Roma.
Nu mai stiu exact nici anii si nici unde am citit, stii tu cumva unde scrie asta, caci se pare ca tu
te cunosti foarte bine in domeniul acesta.

Petru a fost neincetat episcop al Romei si s-a aflat tot timpul in Roma in acest timp,
dupa datele istorice ?

Merci
----------------------------------------------
Raspunde te rog aici, am facut un nou topic pt. subiectul asta :
Petru

Acest topic a fost editat de Grabillion: 10 Nov 2005, 02:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 12 Dec 2005, 03:37 PM
Mesaj #118


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Se aprind lumīnările una după alta īn coroana de Advent. Sīntem la a 3-a deja...Moment propice pentru o spovadă adevărată, care să deretice prin cămara sufletului, să o lase curată şi aerisită pentru că, nu-i aşa, aşteptăm o ... veste minunată smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 27 Nov 2006, 12:36 PM
Mesaj #119


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



26 noiembrie 2006. CRISTOS-REGELE UNIVERSULUI. Sfīrşitul unui an liturgic şi īnceputul altuia...

Mi-a atras atenţia o exprimare a preotului la celebrarea acestei sărbători. Spunea că da, oamenii l-au recunoscut īncă de la īnceput pe Cristos ca Rege al Universului. De aceea i-au oferit o coroană şi un tron.

Coroana era de spini. Tronul era Crucea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 19 Nov 2008, 11:51 PM
Mesaj #120


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



ES Mons. Episcop Petru Gherghel la Londra:

http://www.ercis.ro/actualitate/viata.asp?id=20081155
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 20 Nov 2008, 12:43 PM
Mesaj #121


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Aniversare la Popesti-Leordeni:

http://www.arcb.ro/actualitate/arhiva/noie...08/stiri07.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Nov 2008, 06:52 PM
Mesaj #122


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Aniversarea a 10 ani de la "Fides et Ratio":

http://www.arcb.ro/actualitate/arhiva/noie...08/stiri09.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 24 Nov 2008, 09:48 PM
Mesaj #123


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Rugaciune la mormantul Monseniorului Ghika:

http://www.arcb.ro/actualitate/arhiva/noie...08/stiri08.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 26 Nov 2008, 02:08 AM
Mesaj #124


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Sf. Mir la Catedrala "Sf. Iosif":

http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=16840
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Dec 2008, 01:12 PM
Mesaj #125


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



A fost numit noul Episcop romano-catolic de Oradea:

http://www.oecumene.radiovaticana.org/rom/...lo.asp?c=254254
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 5 Oct 2009, 12:28 PM
Mesaj #126


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Simpozion international la Roman:

http://www.ercis.ro/actualitate/viata.asp?id=20091005
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 20 Jul 2010, 10:56 AM
Mesaj #127


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



De abia recent, spre rusinea mea, am gasit raspunsul la o intrebare pe care mi-am pus-o nu numai eu dar si-o pun multi alti oameni: de ce e necesar sa mergem la biserica?

Contraargumentele care se aduc sint de genul: omul se poate ruga si acasa, in orice loc de fapt; Dumnezeu e sau nu cu cineva indiferent daca se duce sau nu la biserica etc

Spre rusinea mea spuneam, deoarece frecventez regulat locasul Domnului. Iar raspunsul e la mintea cocosului (dar se pare ca n-a fost si la mintea mea!):

Biserica e locul care "gazduieste" taina Euharistiei. Orice altceva se poate intimpla in afara zidurilor ei in afara de impartasirea cu Trupul si Singele lui Cristos.

Voila! smile.gif

Acest topic a fost editat de milimetru: 20 Jul 2010, 10:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 20 Jul 2010, 11:17 AM
Mesaj #128


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Asta ar insemna ca e suficent sa mergem la biserica numia de paste smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 20 Jul 2010, 01:55 PM
Mesaj #129


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nu.

La romano-catolici, credinciosii se pot impartasi la fiecare liturghie (care se tine zilnic, dimineata si seara, duminica si la prinz). De fapt toata liturghia de rit catolic nu este altceva decit o celebrare euharistica.

La ortodocsi exista recomandarea impartasirii in cele 4 posturi mari de peste an. Insa spiritual ea este administrata credinciosilor la fiecare Sf Liturghie. Detalii aici, aici si mai ales aici

Taina Euharistiei (= Impartasaniei) este sau ar trebui sa fie de cea mai mare importanta pt credinciosi. Pe diferite planuri acum se realizeaza cel mai intens comuniunea cu Cristos, pe care - nu-i asa? - ne-o dorim cu totii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 20 Jul 2010, 02:32 PM
Mesaj #130


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Am inteles milimetru, mersi pentru explicatie.
Personal nu cred ca-mi doresc comuniunea cu Cristos si nici cei din anturajul meu nu par sa tinda spre aceasta comuniune. Ideea in sine pare foarte stranie. Oricum extrem de indepartata de viata noastra de zi cu zi.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 22 Jul 2010, 08:50 PM
Mesaj #131


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Pentru cine tine neaparat, si la ortodocsi se poate impartasi oricine vrea si daca este vrednic la Sf. Liturghie, numai ca, dupa o anumita varsta nu se face fara spovedanie. Acuma, la drept vorbind, nici nu cred ca ar putea sa faca preotul acest lucru pentru toata lumea, duminica de duminica; cine frecventeaza biserica stie ce aglomeratie se formeaza in posturile mari la spovedit si impartasit... De regula in duminicile obisnuite sunt impartasiti copiii mici care nu au nevoie de spovedanie.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Jul 2010, 05:14 PM
Mesaj #132


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Dintr-un anumit punct de vedere, obligatia de a te spovedi inainte de fiecare impartasanie transforma taina marturisirii intr-o conditie formala care trebuie indeplinita sine qua non pentru cuminecare, inlocuind adevarata pregatire pentru Euharistie, pocainta launtrica, grija pentru o impacare cu Hristos si Biserica.
Un articol interesant pe aceasta tema al lui Alexander Schmemann pe http://www.crestinortodox.ro/dogmatica/dog...anie-69027.html

Acest topic a fost editat de andra_v: 24 Jul 2010, 05:16 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 24 Jul 2010, 07:32 PM
Mesaj #133


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(andra_v @ 24 Jul 2010, 06:14 PM) *
Dintr-un anumit punct de vedere, obligatia de a te spovedi inainte de fiecare impartasanie transforma taina marturisirii intr-o conditie formala care trebuie indeplinita sine qua non pentru cuminecare, inlocuind adevarata pregatire pentru Euharistie, pocainta launtrica, grija pentru o impacare cu Hristos si Biserica.
Un articol interesant pe aceasta tema al lui Alexander Schmemann pe http://www.crestinortodox.ro/dogmatica/dog...anie-69027.html


Pai, draga, e clar ca daca preotul te-a gasit (prea) pacatos la spovedanie, nu te mai impartaseste, ci iti da un canon de pocainta pe care sa il executi un anumit numar de zile, saptamani, sau ani... Daca numarul de zile stabilit pentru "igienizarea" ta sufleteasca depaseste data zilei in care ar fi trebuit sa te impartesesti, iti ofera doar aghiazma mare. Eu personal nu prea imi dau seama ce vrea sa spuna respectivul cu articolul lui... E preot si stie el precis cat e de formala spovedania? A facut un sondaj de opinie printre cei spovaduiti la iesirea din biserica etc.?

Acest topic a fost editat de Rehael: 24 Jul 2010, 07:32 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 27 Jul 2010, 12:23 PM
Mesaj #134


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE(Felina @ 20 Jul 2010, 03:32 PM) *
Personal nu cred ca-mi doresc comuniunea cu Cristos si nici cei din anturajul meu nu par sa tinda spre aceasta comuniune. Ideea in sine pare foarte stranie. Oricum extrem de indepartata de viata noastra de zi cu zi.


Adevaratul lucru ciudat care se intimpla e urmatorul: nu dorintele noastre, nu ceea ce vrem noi conteaza in primul rind. Vine o vreme cind esti, cind devii - cam subit, asa - convins. Cind esti convertit. "Operatiunea" se face din exterior mai mult decit din interior. Lasind la o parte detaliile si pastrind ideea, cam in genul convertirii Sf Paul (=Pavel). Dupa aceea totul devine mai limpede...

...

Nu am rabdare si timp sa citesc cu atentie articolul citat de andra. Dar inclin sa-i dau dreptate. Eu am facut fara sa vreau... sondaje printre cunoscuti, deducind din putinul pe care-l spuneau catre mine despre cam cum s-au spovedit. La acestea adaug si experienta proprie. Rezultatul: multe, prea multe spovedanii le facem gresit sau superficial (uneori si preotul isi aduce aportul). Ne grabim spre gestul ritual al ingurgitarii Trupului si Singelui...

In ceea ce ma priveste pot sa marturisesc ca Spovada ma solicita... nervos (ca sa zic asa) mult mai tare decit Impartasirea. Imi e destul de clar ce inseamna o spovada rea. Tensiunea inainte de... si in timpul... e atit de intensa incit la sfirsit simt o astfel usurare incit imi vine sa-l pup pe primul care-mi iese in cale! blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 8 Aug 2010, 10:56 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Din pacate multe spovezi sunt facute gresit, in graba. De aceea e bine ca intinte de Spoada sa faci o rugaciune la Duhul Sfant pentru a primi harul pocaintei si apoi facuta o cercetare a cugetului amanuntita. Iar cel mai important e la marturisire atunci cand multe ispote pot sa apara si sa ne distraga atentia, cainta e cheia si solutia intregii mantuiri pe care o primim la Spovada. O spovada facuta fara cainta, e nula si fara valoare; ba mai mult ea e un pacat mortal in plus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Aug 2010, 11:26 AM
Mesaj #136


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Oooh! Triii... 5.gif Nu credeam sa te mai zaresc pe aici! Sper ca esti sanatos si viata ta merge din ce in ce mai mult spre... Bine...

TriRegnum, uneori inclin sa cred ca preotii catolici (spre deosebire de cei ortodocsi) sint invatati sa acorde permisiunea de impartasire (prea?) usor; acel canon care se aplica (uneori parca prea accentuat) la fratii ortodocsi, la catolici este privit asa... mai cu "ingaduinta". (stii? ca sa spun sincer: uneori as dori sa trec prin spovada mai pedepsit decit sint, pentru ca de obicei "canonul" consta doar in rugaciuni dedicate...). Ce parere ai?...

Cainta e cheia Spovezii. Adevarat. Si aici as avea o intrebare. Se vorbeste de cercetarea "amanuntita" a cugetului. Daca aceasta nu e facuta bine, poate compensa o cainta adevarata, mare, sincera, acest neajuns?...

Laudat sa fie Isus si Maria! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 10 Aug 2010, 09:06 PM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Multumesc Milimetru...toate-s bune si frumoase, doar ca am mai imbatranit putin smile.gif

Un om nu poate fi privat de Impartasanie, odata ce a primit dezlegarea sacramentala la Spovada, e liber sa se impartaseasca; daca preotul considera ca nu e vrednic de Sf Ostie, atunci nu ii da dezlegarea la marturisire (si asta mai mult in cazurile in care nu exista cainta necesara si preotul boserva acest lucru).

Da, o cainta sincera si din suflet compenseaza o cercetare a cugetului facuta incorect din greseala, insa atunci cand omul considera ca daca se caieste e suficient si neglijeaza voit cercetarea cugetului, atunci pcatuieste grav impotriva Duhului Sfant.

In vecii vecilor. Amin.

PS: vad ca nici Clopotel si nici 1.6... nu mai sunt pe aici...ce-i cu ei?

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 10 Aug 2010, 09:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Aug 2010, 06:26 PM
Mesaj #138


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nu stiu ce-i cu ei... Poate ca... Stii, vine o vreme cind omul se apleaca mai cu atentie si asupra epistolei Sf Apostol Iacob, cel care insista atit de mult pe credinta exprimata prin fapte concrete; cel care insista si asupra riscurilor unei limbutii exagerate... Who knows?... Poate ca vine o vreme... de asta... la fiecare dintre noi!... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 20 Dec 2010, 10:19 AM
Mesaj #139


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ginduri pt "ultima suta de metri" din Advent 2010 (preluate de la R. Tagore):

Īngăduie: Să nu mă rog să fiu păzit de primejdii,
ci să le īndur fără teamă.
Să nu cerşesc alinarea durerii mele,
ci inima s-o birui.
Să nu caut tovarăşi pe cāmpul de luptă al vieţii,
ci să mă īncred īn tăria mea.
Să nu mă rog īnfiorat de teamă, să fiu māntuit,
ci să fiu răbdător īn lupta pentru libertate.
Nu īngădui să fiu un mişel,
ce simte harul tău numai īn noroc;
ci fă-mă să cunosc cārmuirea māinii tale
īn nenorocirea mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Mar 2013, 08:57 PM
Mesaj #140


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Papa Benedict al XVI-lea, ultimul papa filozof

Asa cum pontificatul Papei Ioan Paul al II-lea a constituit o replica vis-a-vis de comunismul totalitarist, cel al lui Benedict al XVI-lea a atras atentia asupra carentelor societatilor secularizate.

Opera filosofica si intreaga activitate a Papei a reprezentat un raspuns la provocarea pe care a constituit-o inlocuirea ateismului comunist din societatea europeana cu individualismul nihilist de factura neoliberala.

Dupa cum nazismul a demoralizat Europa, reculul crestinismului in Occident este, potrivit Papei Benedict, responsabil de criza spirituala, etica si economica fara precedent care a afectat continentul nostru:

http://www.cotidianul.ro/benedict-al-xvi-l...criitor-208596/



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 09:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman