HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Preotii Oamenii Divinitatii..?
cocosel
mesaj 18 Jan 2007, 02:52 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



... am deschis acest topic pentru ca multi oamenii desi au credinta in suflet le este teama de asa numiti oamenii care ne impartesesc care ne absolva de pacate...

clericii incapabili raspandesc descurajare,deoarece acestia sunt oamenii care au in grija lor sufletele laicilor si trebuie sa fie intermediarii intre Dumnezeu si om..
..papii dupa cum spunea Petrarca "urmasii pescarilor din Galileii" sunt acum imbracati,incarcati numai cu aur si purpura.
Ioan al XXII un papa avnd trasaturile lui Midas a pastorit intre 1316-1334 Biserica catolica, el si-a cumparat pentru uzul propriu 40 de bucati de stofa cu fir de aur si a cheltuit mai mult pentru blanurile si pentru o perna cu marginile din hermina decat pentru enoriasii sai..
sa nu mai vorbim si de faptele rusinoase din perioada medievala cand imputernicitii Bisericii vindeau indulgente pacatosilor...
cand aveau scop strangerea de fonduri pentru asa numita cruciada obisnuiau sa vanda izbavirea pentru orice pacat de la lacomie la omucidere,sa anuleze orice juramant de castitate sa anuleze orice pedeapsa pentru bani,inseland poporul...cum spune Matteo Villani "astfel au vandut crucea "
..pacatele monahilor si a calugarilor erau si sunt si mai tulburatoare daca analizam cu luciditate istoria Bisericii atat cea Catolica (mult mai puternica) cat si cea Ortodoxa...


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 18 Jan 2007, 02:58 PM
Mesaj #2


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (cocosel @ 18 Jan 2007, 02:52 PM)
... am deschis acest topic pentru ca multi oamenii desi au credinta in suflet le este teama de asa numiti oamenii care ne impartesesc care ne absolva de pacate...



Nici nu mi-e teama, nici nu cred ca ma absolva de pacate, credinta e o stare intre mine si Dumnezeu.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Jan 2007, 03:00 PM
Mesaj #3


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Asa, si ce vrei sa spui cu asta? Ca printre preoti exista si pacatosi? Stai sa-ti spun eu una buna: oameni fiind, toti preotii sunt pacatosi, mai mult sau mai putin, dar asta numai Dumnezeu va judeca.

E o vorba romaneasca la care e bine sa luam aminte: 'Fa ce zice popa, nu ce face popa.'.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jan 2007, 03:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cocosel
mesaj 18 Jan 2007, 03:03 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
oameni fiind, toti preotii sunt pacatosi,

..OK daca toti sunt oamenii si pacatosi pe deasupra cum putem noi sa primim izbavirea de la ei...un pacatos il iarta de pacate pe un alt pacatos...???


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 18 Jan 2007, 03:16 PM
Mesaj #5


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (cocosel @ 18 Jan 2007, 03:03 PM)
..OK daca toti sunt oamenii si pacatosi pe deasupra cum putem noi sa primim izbavirea de la ei...un pacatos il iarta de pacate pe un alt pacatos...???

Spovedirea, recunoasterea hai sa-i zic publica a pacatelor comise e un fel de umilire necesara pentru iertare. Preotul e considerat un intermediar intre mine pacatosul si Dumnezeu. Dar asta pot sa o fac decent fara a sufla in urechea cuiva pe care poate il doare in cot de ale mele.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 03:16 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Cocosel
Poti spune orice. Doctrina sustinuta iti arata cine esti.
QUOTE
9Oricine greşeşte, şi nu rămîne în învăţătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.


Ar mai fi, totusi, un aspect deloc neimportant si pt. ca trebuie sa fiu credincios Scripturii, il prezint.
QUOTE
25Dar, pe cînd dormeau oamenii, a venit vrăjmaşul lui, a sămănat neghină între grîu, şi a plecat.

Legat cu:
QUOTE
2Slava lui Dumnezeu stă în ascunderea cuvintelor, dar slava împăraţilor stă în cercetarea cuvintelor.
4Tu, însă, Daniele, ţine ascunse aceste cuvinte, şi pecetluieşte cartea, pînă la vremea sfîrşitului.... Atunci mulţi o vor citi, şi cunoştinţa va creşte.``
  9El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pînă la vremea sfîrşitului.


Deci Biblia este o revelatie PROGRESIVA. Biserica nu a fost constienta de atacurile lui satan din interior, combinata cu intelegerea tinuta pecetluita (doctrina) au avut un efect devastator in lumea bisericeasca.
Dar nici oamenii nu s-au inghesuit sa-si corecteze doctrina.
Sau, la ortodocsi si catolici, lipsa uneltelor de studiu priveaza de gasirea erorilor in traducere si intelegerea spirituala.
Studiul biblic efectiv este descurajat iar existenta hermenuticii gramatical-literal-istorice care nu are nici macar un vers suport biblic pt. metodologie si existenta, genereaza interpretarea aleatorie a Scripturii, in care singura explicatie pt. solutia unui vers este fraza"versul se refera la...".


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Jan 2007, 03:17 PM
Mesaj #7


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (cocosel @ 18 Jan 2007, 12:03 PM)
QUOTE
oameni fiind, toti preotii sunt pacatosi,

..OK daca toti sunt oamenii si pacatosi pe deasupra cum putem noi sa primim izbavirea de la ei...un pacatos il iarta de pacate pe un alt pacatos...???

Cand e in biserica, in timp ce tine slujba sau in timp ce spovedeste pe cineva, se spune ca harul lui Dumnezeu coboara asupra lui. Nu preotul te 'izbaveste de pacate', asta numai Dumnezeu poate face, el doar te asculta si datoria lui e sa nu spuna mai departe ce a auzit de la tine; daca o face, aste e strict treba lui, intre el si Dumnezeu.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 03:25 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Felina
QUOTE
Nu preotul te 'izbaveste de pacate', asta numai Dumnezeu poate face, el doar te asculta si datoria lui e sa nu spuna mai departe ce a auzit de la tine; daca o face, aste e strict treba lui, intre el si Dumnezeu

Asta este din auzite. Doctrina ortodoxa specifica mai jos crezul ei:

QUOTE
It is necessary to reveal your sins properly and without any concealment. Some say, "For what reason should I reveal my sins to Him Who knows all of our secrets?" Certainly God knows all of our sins, but the Church, which has the power from God to forgive and absolve sins, cannot know them, and for this reason She cannot, without confession, pronounce Her absolution.

Ori nu stii, ori incerci sa ne minti intentionat.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 03:27 PM
Mesaj #9


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Felina wub.gif spoton.gif ,
Iata ce inseamna sa intelegi si cu inima ... Sunt de-a dreptul placut surprins de vorbele tale...


Draga Cocosel,
QUOTE
..OK daca toti sunt oamenii si pacatosi pe deasupra cum putem noi sa primim izbavirea de la ei...un pacatos il iarta de pacate pe un alt pacatos...???

Din pacate vorbesti de lucruri ce nu le cunosti deloc...
In primul rand faci confuzii grave... Nu preotii ne izbavesc ci Dumnezeu...
Apoi nu un pacatos iarta de pacate pe alt pacatos, ca nu are cum... Biblia spune ca Dumnezeu, prin darul Sau, prin Duhul Sfant, prin puterea Caruia lucreaza preotii, pot ierta pacatele...
21 Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.
22 Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23 Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.
(Ioan 20)
Faptul ca un om, chiar daca este preot, face si pacate, asta nu inseamna ca Dumnezeu nu lucreaza, sau ca Invatatura lui Hristos e gresita...
Iuda a fost ucenicul lui Iisus si L-a tradat... L-a invatat Iisus Gresit?
Petru s-a lepadat de Iisus de 3 ori... L-a invatat Iisus gresit? A fost Petru pacatos? A fost... Si ce-i cu asta?! Nu mai trebuie sa ascultam de Iisus?
De ce-i judeci tu ca sunt pacatosi? Ce zice Dumnezeu:
30 Căci cunoaştem pe Cel ce a zis: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti". Şi iarăşi: "Domnul va judeca pe poporul Său". (Evrei 10)
De ce te lasi smintit de pacatele semenilor tai?
Cu ce drept numesti tu aproapele pacatos? Esti tu oare drept?
Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei. (Ioan 8:7)
E bine sa luam mai mare aminte la Invatatura lui Iisus, si nu sa ne uitam la alti oameni daca sunt buni sau rai, ci sa ne vedem intai pe noi:
3 De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?
4 Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău?
5 Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău.
(Matei 7)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 03:30 PM
Mesaj #10


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Don Quijote,
QUOTE
Spovedirea, recunoasterea hai sa-i zic publica a pacatelor comise e un fel de umilire necesara pentru iertare. Preotul e considerat un intermediar intre mine pacatosul si Dumnezeu.

Noi suntem crestini, de aceea ascultam de Cuvantul lui Dumnezeu:
16 Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului. (Iacov 5)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Jan 2007, 03:33 PM
Mesaj #11


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



zexelica, eu sunt ortodoxa, regulile scrise in engleza ma lasa rece.

si da, dupa spovedanie, preotul iti da izbavire conform ritualului, dar nu e vorba ca iti iarta el, ca persoana, pacatele. caci te poti spovedi la orice preot, iar acela, pastrand ritualul, te va izbavi la randul lui. in puterea protului nu sta iertarea pacatelor tale, ci doar canonurile pe care eventual ti le da de facut; asta da, intradevar, poate diferi de la preot la preot.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 04:17 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Felina
QUOTE
zexelica, eu sunt ortodoxa, regulile scrise in engleza ma lasa rece
.
Sunt din doctrina ortodoxa, nu din engleza.

QUOTE
si da, dupa spovedanie, preotul iti da izbavire conform ritualului

Conform ritualului, nu conform Bibliei!!!!!
De unde stie el daca acea persoana este ALEASA sau nu? Cum sa dea ceva care NUMAI Dumnezeu da.

QUOTE
23 Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute. (Ioan 20)

Gramatica versului este"vor fi fost iertate" si "vor fi fost tinute". Actiunea este deja in cer facuta.

Se verifica afirmatia:
12Iar dacă clădeşte cineva pe această temelie, aur, argint, pietre scumpe, lemn, fîn, trestie,

13lucrarea fiecăruia va fi dată pe faţă: ziua Domnului o va face cunoscut, căci se va descoperi în foc. Şi focul va dovedi cum este lucrarea fiecăruia.

14Dacă lucrarea zidită de cineva pe temelia aceea, rămîne în picioare, el va primi o răsplată.

15Dacă lucrarea lui va fi arsă, îşi va pierde răsplata. Cît despre el, va fi mîntuit, dar ca prin foc.

Deci ziua Domnului va face cunoscut daca acea persoana a fost salvata sau nu. N-are cum popa sa dea abolutie in confesional.

Aur, argint=salvati
9Dar treimea aceasta din urmă o voi pune în foc, şi o voi curăţi cum se curăţeşte argintul, o voi lămuri cum se lămureşte aurul. Ei vor chema Numele Meu, şi îi voi asculta; Eu voi zice: ...Acesta este poporul Meu!... Şi ei vor zice: ...Domnul este Dumnzeul meu!...

Prin comparatie, lemn, fin si trestie ard in foc, deci reprezinta nesalvati.
Intr-o biserica sunt salvati si nesalvati. Nu toata lumea participanta este salvata.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Jan 2007, 04:23 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



...din nou accept orice citat din scriptura de unde vreti insa daca spuneti ca preotii absolva de pacate numai cand au harul de unde stim noi pacatosii cand acest cleric are sau este invaluit de har...????..sau noi nu trebuie sa stim niciodata ci doar sa-l acceptam ca pe o minune...???


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 18 Jan 2007, 04:27 PM
Mesaj #14


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (cocosel @ 18 Jan 2007, 04:23 PM)
...din nou accept orice citat din scriptura de unde vreti insa daca spuneti ca preotii absolva de pacate numai cand au harul de unde stim noi pacatosii cand acest cleric are sau este invaluit de har...????..sau noi nu trebuie sa stim niciodata ci doar sa-l acceptam ca pe o minune...???

Cocosel, inca nu ai inteles ca sint interese care trebuie aservite ?


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 04:40 PM
Mesaj #15


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Cocosel,
QUOTE
...din nou accept orice citat din scriptura de unde vreti insa daca spuneti ca preotii absolva de pacate numai cand au harul de unde stim noi pacatosii cand acest cleric are sau este invaluit de har...????..sau noi nu trebuie sa stim niciodata ci doar sa-l acceptam ca pe o minune...???
Ok...inteleg acum ce vrei sa spui... Vrei sa o luam cu inceputul... Sa o luam cu inceputul atunci...
Primul lucru este daca tu crezi ca Biblia este adevarata si daca da, de ce? Accepti asta ca pe o minune? Il crezi pe cuvant pe librarul care ti-a vandut-o? Crezi ce zic unii apostoli in ea, care au facut mari faradelegi inainte de a fi convertiti? Care sunt criteriile tale mai exact?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 05:01 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



cocosel
QUOTE
...din nou accept orice citat din scriptura de unde vreti insa daca spuneti ca preotii absolva de pacate numai cand au harul de unde stim noi pacatosii cand acest cleric are sau este invaluit de har...????..sau noi nu trebuie sa stim niciodata ci doar sa-l acceptam ca pe o minune...???

Din nou pui o intrebare pertinenta, pt. care biserica nu are raspuns, ci doar o interpretare gresita, rau-voitoare a Scripturii.
Nu au suport biblic pt. afirmatia lor, precum nu au nici cind afirma ca ei fac apa sfintita, nici cind afirma ca Dumnezeu a desfacut cerurile ca sa faca ei apa sfintita.
Minciuni, minciuni,minciuni.....


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Jan 2007, 05:07 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Primul lucru este daca tu crezi ca Biblia este adevarata si daca da, de ce?

...n-as putea sa spun ca este in totalitate adevarata..sunt anumite lucruri care dupa opinia mea sunt mistificate..
asa cum fiecare carte are parti bune si parti rele asa si orice carte poate avea...in speta si Biblia
sunt crestin dar ma limitez a crede doar in Dumnezeu ca o entitate indescifrabila si in creatia sa omul...


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 18 Jan 2007, 05:07 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Felina
QUOTE
Cand e in biserica, in timp ce tine slujba sau in timp ce spovedeste pe cineva, se spune ca harul lui Dumnezeu coboara asupra lui. Nu preotul te 'izbaveste de pacate', asta numai Dumnezeu poate face, el doar te asculta si datoria lui e sa nu spuna mai departe ce a auzit de la tine; daca o face, aste e strict treba lui, intre el si Dumnezeu.


Harul nu coboara asupra cuiva doar pentru ca e in Biserica, sau ca tine o slujba etc.....Atitudinea este cea care conteaza!
Si rolul preotului (intermediarului) este foarte important....este precum o oglinda. Daca aceasta are praf si negreala pe ea lumina reflectata va fi mai slaba si mai difuza....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 05:17 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



gypsyhart
QUOTE
Atitudinea este cea care conteaza!
Si rolul preotului (intermediarului) este foarte important....este precum o oglinda. Daca aceasta are praf si negreala pe ea lumina reflectata va fi mai slaba si mai difuza....

Asta e inventie omeneasca.
Nu ai cum sa probezi cu Scriptura. Este o minciuna!


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 05:28 PM
Mesaj #20


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Inteleg ca in ochii tai toti sunt mincinosi, numai tu te crezi ca spui adevarul... Tu cel ce minti cu nerusinare de fiecare data... hh.gif De cand esti tu indrituit sa judeci oamenii in credinta lor? De ce nu spui nimic despre credinta ta si tot ii batjocoresti pe unii si pe altii? Te rog frumos sa incetezi a mai jigni credintele altora... Daca vrei sa jignesti pe cineva, ca sa te racoresti, poti sa o faci doar asupra mea, caci eu merit, insa pe altii lasa-i in pace si nu-i mai necaji... mad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 18 Jan 2007, 05:37 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



zexelica
In caz ca nu ai observat, pentru mine nu Scriptura e ultima instanta a adevarului.
Care este minciuna, ca n'am inteles?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Jan 2007, 05:37 PM
Mesaj #22


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (gypsyhart @ 18 Jan 2007, 02:07 PM)
Harul nu coboara asupra cuiva doar pentru ca e in Biserica, sau ca tine o slujba etc.....

Eu cred ca indiferent de ce fel de om este preotul, in momentele in care tine slujba si in momentele de spovedanie el se transforma. Chestiunea asta eu o cred, asa cum cred in multe alte simboluri ale ortodoxiei si mai multe explicatii nu pot da.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 05:58 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
Am cerut Scriptura. Care-i problema?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 18 Jan 2007, 05:59 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE
credinta e o stare intre mine si Dumnezeu.

QUOTE
Cand e in biserica, in timp ce tine slujba sau in timp ce spovedeste pe cineva, se spune ca harul lui Dumnezeu coboara asupra lui. Nu preotul te 'izbaveste de pacate', asta numai Dumnezeu poate face, el doar te asculta si datoria lui e sa nu spuna mai departe ce a auzit de la tine; daca o face, aste e strict treba lui, intre el si Dumnezeu.

QUOTE
Atitudinea este cea care conteaza!


smile.gif De ce nu ar avea fiecare dintre voi partea lui de dreptate ?

Adica, pe langa starea dintre credincios si Dumnezeu, sa conteze si persoana preotului (masura in care el poate intermedia ... functie de atitudinea lui, etc.) dar si locul (locasul de cult dar nu numai, ci si a sta intre alti credinciosi) si riturile si harul si ...

Ma intreb si eu ... si mi-e greu sa ma regasesc in astfel de discutii sad.gif

De ce sa conteze un singur element (preotul, sau relatia personala a credinciosului, sau locul slujbei, sau ritualurile, sau Cartile Sfinte, sau ...) ? Intr-o atat de complicata problema ... dupa cum o arata chiar aceste discutii ...

Si totusi, in toata povestea ... preotul este intermediar ... Iar daca decizi ca el este necesar ... si el decide ca e necesar ... cred ca are anumite responsabilitati. Aici subiectul asta capata sens ... pentru ca un credincios ar trebui sa aiba dreptul sa ii poata pretinde preotului o anumita atitudine, care sa il faca un bun intermediar. Altfel, nu numai ca nu isi va atinge scopul, dar va mai lasa si in exterior impresii gresite despre totalitatea preotilor, cum sunt cele amintite la lansarea subiectului.

Scuze, daca v-am deranjat. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 18 Jan 2007, 06:05 PM
Mesaj #25


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Calfa, parerea mea este ca omul este atat de las incat nu are curajul sa stea in fata lui Dumnezeu si sa faca insiruirea tuturor pacatelor. Asa ca si-a ales un intermediar si astfel s-a spalat pe maine de o chestie care il infricosa.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Jan 2007, 06:06 PM
Mesaj #26


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (calfa @ 18 Jan 2007, 02:59 PM)
... pentru ca un credincios ar trebui sa aiba dreptul sa ii poata pretinde preotului o anumita atitudine, care sa il faca un bun intermediar.

Un credincios poate pretinde de la un preot o anumita atitudine.
In acelasi timp, acelasi credincios are libertatea sa se spovedeasca la orice preot vrea el.



Tine cont Clafa ca discutia a pornit de la faptul ca cine-s de fapt preotii sa ne absolve ei de pacate.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 18 Jan 2007, 06:18 PM
Mesaj #27


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Un preot poate manipula foarte usor un om bazandu-se pe teama acestuia si invocand puterea Divina.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 06:44 PM
Mesaj #28


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Calfa,
Ma bucur ca mai treci pe aici wub.gif
QUOTE
Si totusi, in toata povestea ... preotul este intermediar ... Iar daca decizi ca el este necesar ... si el decide ca e necesar ... cred ca are anumite responsabilitati. Aici subiectul asta capata sens ... pentru ca un credincios ar trebui sa aiba dreptul sa ii poata pretinde preotului o anumita atitudine, care sa il faca un bun intermediar.

Despre Spovedanie, desi nu este aici topicul, totusi, pentru ca se intege gresit, o sa fac o scurta precizare, dupa care, cine este interesat, poate sa discute pe un topic dedicat.
Acum spun doar atat:
-Primul care a spovedit a fost Dumnezeu - pe Adam in Rai
- Dar primii care au spovedit in viata Bisericii au fost Apostolii. Cei doi, Anania si Safira, de care ne vorbesc Faptele Apostolilor, s-au spovedit la Apostolul Petru, au mintit la aceasta spovedanie si au murit indata.
- Omul se spovedeste in fata lui Dumnezeu. Preotul este un simplu martor. Dar are randuiala de la Dumnezeu.
Versurile sunt foarte clare:
22 Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23 Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.
(Ioan 20) Preotul este "slujbas" al lui Dumnezeu, Duhul Sfant este asupra lui pentru credinciosi, nu pentru el special. Are mare raspundere fata de cel ce se spovedeste. In ziua judecatii el atat poate spune, cat i-am spus eu. Ce nu i-am spus, nu-i dezlegat nici pe pamant, nici in cer. Si pentru binele sau raul pe care mi-l face, prin sfaturile ce mi le da, el va raspunde inzecit. Şi oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, şi cui i s-a încredinţat mult, mai mult i se va cere. (Luca 12, 48)
Deci cand vorbiti despre preoti, ganditi-va ce sarcina au ei de la Dumnezeu, si nu noi suntem cei ce trebuie sa-i judecam, ci doar Dumnezeu... Se pune cineva in locul lui Dumnezeu ca sa-i judece pe preoti?

Draga Don Quijote,
QUOTE
Un preot poate manipula foarte usor un om bazandu-se pe teama acestuia si invocand puterea Divina.

Oricine poate face asta, insa preotul va plati mai mult pentru faptele sale daca sunt rele in fata Domnului...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 18 Jan 2007, 06:51 PM
Mesaj #29


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (Clopotel @ 18 Jan 2007, 06:44 PM)




Draga Don Quijote,
QUOTE
Un preot poate manipula foarte usor un om bazandu-se pe teama acestuia si invocand puterea Divina.

Oricine poate face asta, insa preotul va plati mai mult pentru faptele sale daca sunt rele in fata Domnului...

Da, numai ca in fata celorlalti reactionam, in fata unui preot venim cu (,) credinta si sparanta.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Jan 2007, 06:54 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Se pune cineva in locul lui Dumnezeu ca sa-i judece pe preoti?

okey..atunci de ce preoti ne judeca pe noi pacatosii..pentru ca nu cred ca in momentul acela al spovedaniei vorbesc cu Dumnezeu..cu El pot vorbi mereu fara ajutorul lor...


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 18 Jan 2007, 07:02 PM
Mesaj #31


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Parerea mea e ca recunoasterea si prezentarea pacatelor in fata unui om e deja o forma de penitenta, e o dezbracare de orgoliu, e o umilire prin recunoasterea greselilor noastre. Spuse fara intermediar, sint deja o forma de trufie, nu mai sintem supusi judecatii unui semen de-al nostru, deci putem trece strada fara a sti nimeni ce sau cine sintem. E doar o parere.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 07:08 PM
Mesaj #32


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Cocosel,
QUOTE
atunci de ce preoti ne judeca pe noi pacatosii

Aceasta este fals, caci preotii sunt oameni la fel ca noi, in aceeasi "jug" tragem toti, nu au dreptul sa-si judece aproapele... Doar la Dumnezeu e judecata...

Draga Don Quijote
QUOTE
Parerea mea e ca recunoasterea si prezentarea pacatelor in fata unui om e deja o forma de penitenta, e o dezbracare de orgoliu, e o umilire prin recunoasterea greselilor noastre. Spuse fara intermediar, sint deja o forma de trufie, nu mai sintem supusi judecatii unui semen de-al nostru, deci putem trece strada fara a sti nimeni ce sau cine sintem. E doar o parere.
In principiu, sunt de acord cu ce spui, insa fac obiectiunea ca nu este nicidecum umilire, ci este smerenie...
Smerenia nu este acelasi lucru cu umilirea... Daca te simti umilit, atunci nu esti smerit...
Recunoasterea sincera agreselilor nu duce la umilire ci fiind din smerenie, iti da o stare de multumire si bucurie sufleteasca de nedescris... De aceea cand pleci de la spovedanie parca zbori...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 18 Jan 2007, 07:19 PM
Mesaj #33


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Clopotel, mea culpa. Acesta este cuvantul . Smerenie. Ai dreptate.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Jan 2007, 07:20 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Doar la Dumnezeu e judecata

atunci daca doar la Dumnezeu este judecata nu este aproximativ normal sa ne impartasim Lui si sa-i spunem Lui pacatele ..de ce sa mai avem nevoie si de cler...??? imi vei spune ca tocmai prin faptul ca ei sunt intermediarii dintre divinitate si noi pacatosi...
din pacate nici un lucru bine facut nu are nevoie de intermediarii..pentru ca ei pot denatura si in spre bine cat si in spre rau...


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 10:34 PM
Mesaj #35


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Don Quijote,
QUOTE
Clopotel, mea culpa. Acesta este cuvantul . Smerenie. Ai dreptate.

Si tu ai dreptate, caci exista doua sensuri: "a fi umil" si "a fi umilit". "A fi umil", este totuna cu "a fi smerit"... Dar tu, probabil din graba, ai formulat in asa fel incat se intelege cu celalalt sens... Dar acum am inteles ce-ai vrut sa spui... thumb_yello.gif


Draga Cocosel,
QUOTE
atunci daca doar la Dumnezeu este judecata nu este aproximativ normal sa ne impartasim Lui si sa-i spunem Lui pacatele ..de ce sa mai avem nevoie si de cler...???

Asa cum am spus, noi la Sfanta Spovedanie (si e Sfanta pentru ca este cu participarea Duhului Sfant, si prin asta este o Taina), ne spovedim (marturisim) lui Dumnezeu...Iar faptul ca este si preotul de fata, cu drepturile ce i le-a dat Iisus (adica Dumnezeu), nu contrazice asta... Insa omul, are nevoie de preot (care este duhovnic), caci in urma spovedaniei, acesta te indruma si te povatuieste. Nu cu mintea lumeasca, ci cu ajutorul Duhului Sfant...Omul are nevoie de acest suport, si Dumnezeu i l-a dat...Iisus, de multe ori spune in Sfanta Scriptura: "Fie tie dupa credinta ta"... Apoi daca tu te duci la preot, la spovedanie, cu gandul ca preotul e pacatos, si ca e asa si pe dincolo, adica indoit in credinta, ce sfaturi duhovnicesti crezi ca vei primi?!
Din versurile biblice ce ti le-am dat, dar mai sunt si altele, se vede clar rolul si legitimitatea dumnezeiasca a preotului...
Dar, recunosc, omul din mandrie, are tendinta de a respinge pe preot, gandind lucruri rele. Nu merge acolo cu credinta si cu smerenie, ci merge cu trufie si mandrie, judecand pe preot (care este si el om), de parca am spovedi noi pe preot, uitand ca noi mergem la spovedanie sa marturismim pacatele noastre, nu sa judecam pacatele altuia.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 10:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman