HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Este Viu?
axel
mesaj 27 Jan 2007, 01:43 AM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Erwin @ 27 Jan 2007, 01:35 AM)
organismele vii se adaptează permanent la mediul înconjurător, la nivel individual în limitele normale ale fluctuaţiilor parametrilor mediului şi la nivel de specie când factorii de mediu devin improprii acelui organism... eu cred că mecanismul adaptării la nivel individual este pus în acţiune ori de câte ori factorii de mediu o impun, iar acele caracteristici favorabile supravieţuirii se transmit urmaşilor, mai degrabă decât este preconizată de teoria darwinistă prin selecţia naturală la nivel de specie (mor inadaptaţii şi supravieţuiesc cei care întâmplător rezistă noilor condiţii), ambele mecanisme contribuind cu succes la perpetuarea vieţii...

Adica tu esti sustinator pentru Lamarckism. Care a fost testat stiintific si dovedit fals, cel putin pentru organisme mari (multicelulare).


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Jan 2007, 01:46 AM
Mesaj #107


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



nu neapărat, nici n-am auzit de el, dar acum dacă tot am deschis uşa asta... aveam în minte şi adaptarile care nu se transmit genetic ci şi cele care se învaţă, animalele superioare îşi învaţă puii să supravieţuiască în mediul lor iar ceea ce achiziţionează în cursul experienţei se transmite mai departe de la o generaţie la alta şi atunci au mai mult succes. Exemplu cel mai clar este civilizaţia umană, o invenţie a cuiva ne uşurează la toţi viaţa, nici nu trebuie să treacă o generaţie pentru asta...

dar am citit pe undeva că viruşii la care devenim rezistenţi ne modifică codul genetic... şi că se lucrează la tehnologia care ar putea repara defectele genetice folosind acelaşi mecanism ... unsure.gif

Editat: dar nu a răspuns nimeni nici la celelalte întrebări pe care le-am pus... tongue.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 28 Jan 2007, 01:51 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 Jan 2007, 02:31 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Arunci repede un "nu neaparat" dar recunosti ca nu stii despre ce e vorba in Lamarckism... hh.gif

Acest topic a fost editat de axel: 28 Jan 2007, 02:32 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jan 2007, 02:31 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 28 Jan 2007, 02:35 AM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Erwin @ 28 Jan 2007, 01:46 AM)
Editat: dar nu a răspuns nimeni nici la celelalte întrebări pe care le-am pus... tongue.gif

Pai de exemplu, eu cand citesc un mesaj si descoper erori flagrante, raspund la acele erori si nu ma obosesc nici macar sa citesc tot mesajul initial, pentru ca e foarte probabil pierdere de timp.

Adica daca cumva cineva nu iti raspunde la toate punctele din mesaj, sa nu cumva sa crezi ca la cele neacoperite iti da in mod automat dreptate.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Jan 2007, 11:36 PM
Mesaj #110


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



nu-i nimic, eu nu pretind că aş fi atoatecunoscător... dacă te-ai fi obosit să citeşti cu atenţie, ai fi observat că n-am pomenit niciunde cuvântul "genetică" şi că afirmaţia mea se baza pe un punct de vedere holist, am afirmat că ambele mecanisme contribuie la perpetuarea vieţii şi nu la evoluţia vieţii cum ai fost tentat să crezi...

precizari:
perpetuarea presupune si adaptare, nu numai selectie naturala

Acest topic a fost editat de Erwin: 29 Jan 2007, 12:14 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman