HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

9 Pagini V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> Misoginism, ei si ele, asemanari si deosebiri
yuanescu
mesaj 5 Aug 2005, 03:40 PM
Mesaj #281


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Felina @ 5 Aug 2005, 05:29 PM)
desi in ultimul timp lucreaza masinile pentru toata lumea! laugh.gif

total fals ...
majoritatea populatiei acestei planete nu foloseste masini si stiu ce zic ..
europa e o insula pe langa asia si america de sud ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 Aug 2005, 03:44 PM
Mesaj #282


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

ce simpatic esti!


Mersi, mi s-a mai spus.

QUOTE

Ok. Cu testul tau ai demonstrat ca printre primii 100 de sahisti se afla doar o femeie. (periaoda de timp pentru cei mai buni 100 de sahisti trebuie mentionata si ea) Asta inseamna ca la momentul testului, din multimea de jucatori de sah, femeile sunt in minoritate. Dar testul nu demonstreaza ca barbatii sunt superiori femeilor in sah.

Ti-am mai zis, un test concludent ar necesita confruntarea unui numar egar de barbati si femei


Exista si un clasament separat pentru femei. Te-ar satisface mai tare (unde o fi nefertiti?) sa comparam cele doua clasamente?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 5 Aug 2005, 03:44 PM
Mesaj #283


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



poate sa spuna fiecare cam cati misogini a cunoscut ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Aug 2005, 03:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 5 Aug 2005, 03:49 PM
Mesaj #284


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (yuanescu @ 5 Aug 2005, 04:44 PM)
poate sa spuna fiecare cam cati misogini a cunoscut ?

Eu am cunoscut vreo 6 pseudo-misogini laugh.gif


@Catalin, nu inteleg raspunsul tau.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 Aug 2005, 03:50 PM
Mesaj #285


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Am zis ca mi s-a mai spus, in repetate randuri, ca sunt simpatic. Nu cred ca e ceva atit de profund incat sa scape intelegerii tale. jamie.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 5 Aug 2005, 04:00 PM
Mesaj #286


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Felina @ 5 Aug 2005, 05:49 PM)
Eu am cunoscut vreo 6 pseudo-misogini laugh.gif



pseudo ?
nu cumva erau cavaleri de tipul celui din "hangita " lui goldoni ...
un contestatar al femeii pana cand aceasta simuleaza un lesin ..
iar induiosarea aceea sterge toata masca lui de siguranta

nu ai cunoscut nici un misogin, daca ai fi cunoscut ai fi ramas cu cosmaruri ... cand am spus ca sunt cazuri clinice nu am glumit ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 5 Aug 2005, 04:03 PM
Mesaj #287


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



am uitat sa intreb daca cunoasteti si femei ce urasc barbatii total, fanatic .. ceva in genul misoginilor\\

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 5 Aug 2005, 04:35 PM
Mesaj #288


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Catalin @ 5 Aug 2005, 04:44 PM)


Exista si un clasament separat pentru femei. Te-ar satisface mai tare (unde o fi nefertiti?) sa comparam cele doua clasamente?

rolleyes.gif Prezent.


@yuanescu, da, sunt si femei in genul misoginilor. Sunt tot cazuri patologice, cauzele fiind asemanatoare. Nu se nasc asa, ci dobandesc ura pe parcursul vietii, in urma unor... hai sa le zicem interactiuni nefericite cu barbatii.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 5 Aug 2005, 05:15 PM
Mesaj #289


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (nefertiti @ 5 Aug 2005, 06:35 PM)
Nu se nasc asa, ci dobandesc ura pe parcursul vietii, in urma unor... hai sa le zicem interactiuni nefericite cu barbatii.

vezi, eu nu am spus ca femeia ar fi un "crainic al nenorocirii" ce aduce misoginismul, si nici nu cred asta , in schimb imediat ai gasit vinovatul ..
sa nu spui ca e gluma ..

singurul vinovat de dezvoltarea acestei maladii e creierul, el interpreteaza (din cauza unui dezacord?) femeia/ barbatul ca o fatalitate

iar ca sa exemplific uite un caz ..

am intalnit un copil al carui parinte era prof. universitar si maica-sa judecator ..
ei bine, parintii lui il doreau carturar si il obligau sa citeasca cu portia din materiale pe care le alegeau ei ..
iar ei credeau ca povestile nemuritoare sunt pilde bune

acele povesti au transformat un copil in misogin ..
il stapanea o ura cumplita pe toate femeile, iar explicatiile lui erau insotite mai mereu cu citate sau intamplari din povesti ..
la inceput nu mi-am dat seama dar dupa un timp am intuit de unde era alimentata acea ura ..
am incercat sa ii explic si l-am pus sa citesca "dao de jing" ...
si a inteles baiatul, dar am auzit ca s-a calugarit ...



Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 5 Aug 2005, 05:37 PM
Mesaj #290


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (yuanescu @ 5 Aug 2005, 06:15 PM)

vezi, eu nu am spus ca femeia ar fi un "crainic al nenorocirii" ce aduce misoginismul, si nici nu cred asta , in schimb imediat ai gasit vinovatul ..
sa nu spui ca e gluma ..

singurul vinovat de dezvoltarea acestei maladii e creierul, el interpreteaza (din cauza unui dezacord?) femeia/ barbatul ca o fatalitate


Nu am gasit vinovat, dar asta e situatia in doua cazuri pe care eu le cunosc. Da, probabil ca sunt si cazuri in care factorul care genereaza ura e unul oarecum neutru, cum e cel al copilului de care spui.

Sigur, cand vorbim de cazuri patologice, nu se mai pune problema sa dam vina pe un barbat sau o femeie. Astia doar declanseaza un mecanism care, in forma latenta probabil, avea o disfunctionalitate. Vorbim de oameni cu un psihic labil...

In rest, vesnicele frecusuri manifestate prin deja traditionalul dispret al barbatilor fata de femei si invers sunt dictate de diferentele dintre ei si atat. Si nu vor disparea niciodata, cred.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Aug 2005, 08:06 PM
Mesaj #291


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu vor disparea, dar e si bine asa. Unde-i sarea din bucate? wink.gif
Daca 2 sunt intotdeauna de aceeasi parere, ar fi unul de prisos pe lumea asta...

Apropòs, care e pendantul pt. misoginism?
Mizantrop nu e unsure.gif
Anthropofobie? rofl.gif spoton.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 5 Aug 2005, 08:37 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 14 Aug 2005, 04:47 PM
Mesaj #292


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



pe acest topic s-a instalat o liniste aparenta
nici un razboi verbal
care sa faca posibila
o noua viziune
de haos planetar laugh.gif
(sau familial ?)

dupa cum am citit mai sus mi-am dat seama ca nu prea ati intalnit misogini, ati intalnit sau cavaleri ce inlatura cu un gest orice posibilitate de apreciere a "muierii", dar care sub armura tanjesc la fuste sau contestatari ai aceleiasi femei, dar care nu o contesta decat din cauza mintii inguste (ce o au ei) ..

la misoginii pe care i-am intalnit nu am vazut nici macar intentii sa discute cu femeile, singurele intentii erau cele de a ridica pumnul sau vocea ..
ei sunt cazuri asociale, nici macar calugari nu pot sa ajunga ..

Acest topic a fost editat de yuanescu: 14 Aug 2005, 04:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Aug 2005, 09:01 AM
Mesaj #293


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un studiu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 26 Aug 2005, 10:28 AM
Mesaj #294


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



"MISOGÍN, -Ă, misogini, -e, s.m., adj. (Livr.) 1. S.m., adj. (Bărbat) care urăşte femeile. 2. Adj. Care manifestă, exprimă ură faţă de femei. [Var.: misoghín, -ă s.m., adj.] – Din fr. misogyne, germ. Misogyn.

Sursa: DEX '98"


Logic.. cum nu exista efect fara cauza aceasta ura pleaca de undeva... probabil respectivii misogini au fost candva shutatzi intr-un mod care le-a lasat diferite sekele.. shi considera femeia un lucru material.. shi de cele mai multe ori cauta razbunare... Eu recunosc .. sunt pseudomisogin.. iubesc femeia de cand am inceput s-o observ...de m-ash apuca s-o ridic in slavi n-ash avea 1.cuvinte shi 2.timp... dar faza interesanta e ca nu toata lumea shtie asta.. shi ma considera un misogin inrait.. De fapt skema-i alta.. prin diferitele glume cu tenta misoginista eu nu fac decat sa verific reactzii wink.gif... shi e kiar haios sa le vezi pe feministele inraite trecand uneori cu un picior in misandrism ... deci ajungand sa se bata singurele asha... intr-un mod cel putzin amuzant ... shi tot ce ai de facut e sa le arunci o momeala biggrin.gif . Ehhh.. acest pseudomisoginism (cel putzin la mine... shi am vazut shi la altzi amici d-ai mei ) este o simpla triere .. un fel de "sari" ... shi daca fata "sare" s-a ars.. deci e manevrabila smile.gif.. deh.. daca femeile nu shtiu ca shi cu barbatzii tre sa ai rabdare.. da' or sa invetze ele.. candva...sper... toate cele bune smile.gif


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 26 Aug 2005, 12:39 PM
Mesaj #295


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



http://news.bbc.co.uk/1/hi/education/4183166.stm

laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lutine
mesaj 26 Aug 2005, 12:46 PM
Mesaj #296


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 25 August 05
Forumist Nr.: 6.839



Eu nu am nimic cu misoginii, dar nu cu cei care isi duc teoria la extrem! Exista o multime de femei proaste pe lume si nu-mi e rusine sa spun asta...dar exista si femei destepte, numai ca acestea sunt care scumpe la vedere!!! Asta e...


--------------------
"visez enorm colorat in dementa"(Mircea Cartarescu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 26 Aug 2005, 12:50 PM
Mesaj #297


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



Cele mai amuzante sunt comentariile de sub articol
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 26 Aug 2005, 02:14 PM
Mesaj #298


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



intr-adevar comentariile sunt spumoase... rolleyes.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 31 Aug 2005, 02:27 PM
Mesaj #299


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Inteligenta si creativitatea: statisticile arata ca numarul de barbati care au avut rezultate deosebite in domenii care reclama inteligenta sau imaginatie artistica este superior celui al femeilor. Asta nu inseamna nici ca nu au fost femei inteligente, nici nu dovedeste ca barbatii ar fi mai inteligenti. Orice rezultat statistic se interpreteaza. In cazul de fata ar putea fi vorba de o preocupare mai redusa a femeilor care isi indreapta atentia spre altceva iar istoric se poate invoca rolul social care vreme indelungata nu le-a permis sa se afirme in multe domenii. Apoi timpul pierdut cu ingrijirea copiilor etc. Cred ca pana se va putea afirma clar pe baze solide si nu prin simpla observatia problema ramane deschise.
Eu am intalnit, o sa radeti, fete inhibate. A trebuit sa duc o data munca de lamurire cu cineva sa-i dovedesc ca poate intelege cel putin la fel de bine cartile daca ar fi mai putin crispata, mai rabdatoare si n-ar pleca de la inceput cu ideea preconceputa ca e proasta. Ceea ce nu-mi place la ele sunt anumite sensibilitati si inhibitii fata de unele lucruri pe care eu le trec in randul celor marunte: ba o alunita pe spate, ba nu mai stiu ce. Un al doilea lucru ar fi fondul parca prea isteric uneori. Desi se stapanesc mai bine, se exteriorizeaza mai putin, am impresia ca se supara si chiar se enerveaza mult mai repede si le tine mai mult. Cel mai neplacut imi apare resentimentul pe care uneori il pun in miscare mai ales fata de alte femei. Intensitatea si durata acestuia mi se pare ca uneori depasesc orice imaginatie. In schimb stau mult mai bine si cu sentimentul dupa parerea mea. Se indragostesc mai repede si dureaza mai mult, au o mai mare capacitate de sacrificiu si de renuntare la sine pentru altcineva etc. Desigur toate astea sunt generalitati.
Insa si in partea cealalta gasesti defecte. Suntem mai egoisti, mai neatenti nu prea stim sa folosim micile lucruri care bucura o fata cum ar fi sa vezi cu ce culoare si-a facut azi ochii si nu prea stim cum sa le facem sa se simta iubite, frumoase, dorite. Suntem mai nesimtiti. Sau cel putin asa ma simt eu in comparatie cu ele. Sincer.
In concluzie calitati si defecte sunt si intr-o parte si in cealalta misoginia nu-si are rostul. Nu-mi place nici feminismul. Inteleg ca a fost necesar la un moment dat, trebuiau sa se emancipeze, dar chiar sa vrei sa faci din femeie barbat asta nu prea inteleg. Mie imi plac femeile-femei ca sa zic asa.


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 31 Aug 2005, 02:34 PM
Mesaj #300


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Cat despre teste IQ sincer eu nu prea cred in ele


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 31 Aug 2005, 03:20 PM
Mesaj #301


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



hmmm.. nu stiu cat de misogin par spunand asta da' e ceva de care m-am lovit mereu... eu sunt de parere ca femeia ar trebui intai sa invete sa taca.. abia apoi sa invete sa vorbeasca... e un lucru valabil si pentru barbati.. da' m-am lovit de aceasta problema mai ales la femei... ele confunda ideea de rabdare cu indiferenta ...adica atunci cand nu e momentul sa se discute despre problema X si ele doresc asta o dau pe "esti indiferent"... incorect.. nu este nicidecum indiferenta ci este o chestie legata de prioritati...in momentul respectiv chiar nu era cazu' sa se discute despre problema X... Probabil le-am nimerit io asa.. da' in general sunt agitate ... de multe ori nu pot trai in prezent din cauza sechelelor din trecut ce ar putea avea vibratii in viitor...A .. si reusesc mereu sa ma sperie....ca e un paianjen ratacit pe nu stiu unde... ca s-a spart teava de apa.. ca .. o gramada.. ele tre sa tipe.. sa tremure.. sa se agite.. si ma mai agita si pe mine smile.gif... sfat pentru majoritatea femeilor : mai intelegatoare si mai rabdatoare... cu ceilalti.. si cu voi...Recunosc am dat si de fete ce actionau logic in situatii .. sa le zicem limita fara a panica juma' de cartier...recunosc.. si eu am unele reactii adverse in anumite situatii...da' le observ si incerc sa la gandesc intr-un moment cand pot fi ceva mai lucid smile.gif...nu suntem perfecti...doar ca unii sunt mai predispusi la unele stari, reactzii , etcetera...oricum... io iubeste femeia... mai ales ca si ea ma iubeste pe mine biggrin.gif... toat cele bune smile.gif


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 31 Aug 2005, 05:33 PM
Mesaj #302


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



@denise

QUOTE
Probabil ca nu am invatat aceeasi istorie.. .


Cum denise, tu nu ai invatat istoria in care orice familie mai acatari visa ca fetita lor sa ajunga un mare doctor sau profesor universitar, iar baietelul sa isi gaseasca si el o sotie buna, eventual din categoria mai devreme amintita? Tz, tz, tz! Pai ia orice carte de istorie si o sa vezi ca e plin de relatari din astea. De fapt, din cate se stie pana azi, baieteii nici nu erau primiti la majoritatea scolilor. Dar fiind cu mult mai inteligenti, genetic, noi baietii tot v-am facut pana la urma la premii Nobel si alte distinctii. Hai recunoaste ca asa a fost!

QUOTE
Nu toate fetele mergeau la scoala, doar cele din familii instarite - si atunci deobicei la o manastire sau la un pension, unde brodatul era una dintre materiile principale sau eventual acea 'cultura de salon', in nici un caz filozofie sau stiinte. Sunt si exceptii -dar aceste exceptii au fost un fel de 'paria' in societate. Si asta ca sa vorbim doar de vremuri cat de cat apropiate.


In ce carte ai citit tu chestia asta? Ei bine, afla ca eu, yunanescu si noi, toti baietii de inteligenta superioara (trasatura genetica, evident) nu luam in seama toate aceste fabulatii deloc stiintifice si foarte fantastice, cel mai probabil produsul unei mintii genetic inferioara de femeie.

QUOTE
totusi la acele saloane participau nu numai aristocratii banului ci si cei ai spiritului ..
dar era greu sa vorbesti cu un voltaire, sau rousseau ..


Asa e! Si e fapt cunoscut de oricine ca femeile luau intotdeauna parte la discutiile academice ale barbatilor, ba chiar erau rugate adeseori sa isi exprime parerea cu privire la diverse probleme filozofice, doar ca nu erau in stare, saracele. De, nu-i de joaca cu genetica asta. Apropo fetelor, sa imi atrageti atentia daca nu intelegeti anumite cuvinte (genetica, de ex). In plus, in multe din familiile aristocratice, barbatii nu luau nici un fel de decizii de afaceri fara a consulta sotiile. Se cunosc chiar cazuri cand importante tranzactii comerciale au fost amanate pentru ca sotiile oamenilor de afaceri nu erau disponibile sa isi dea consimtamantul.

Am rasfoit candva o carte, lipsita de valoare, ceva cu o colonie britanica pe o insula de langa China, in care autorul mintea cu nerusinare cum ca femeile trebuiau sa paraseasca salonul barbatilor dupa cina, pentru ca acestia sa poata discuta afaceri. Probabil ca si denise a citit o carte asemanatoare, de acolo izvorand aceste "idei" periculoase ale sale.

QUOTE
daca femeia era pusa sa stea la cratita asa cum tot spuneti, barbatul era luat cu arcanul la razboi ...


Inca o dovada ca femeile si barbatii au avut exact aceleasi sanse. Numai ca din randurile barbatilor luati cu arcanul la razboi au iesit oameni de stiinta, artisti, doctori, avocati, profesori, iar din randul femeilor nimic. De altfel e bine stiut ca mai toti oamenii de cultura au provenit din paturile de jos ale societatii, au muncit in mine cel putin un sfert din viata si au luptat in cele mai grele razboie, multi dintre ei in linia 1. Fiind barbati geniali si superiori (genetic vorbind - noi facem stiinta aici, nu ne jucam), au supravietuit si le-a ramas si destul timp sa devina oamenii mare care erau destinati sa fie (datorita zestrei lor genetice masculina si superioara, evident).

Acest topic a fost editat de Damnatius: 31 Aug 2005, 05:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 31 Aug 2005, 05:37 PM
Mesaj #303


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



laugh.gif Damnatius, evident ultimele doua citate nu-mi apartin.
Asemenea bijuterii de logica nu pot apartine unei minti inferioare de femeie. Eu imi cunosc locul. Si daca nu, mi l-au aratat participantii la discutie. Saru'mana boieri, scuzati, s-avem pardon. Ma scuzati ca am indraznit sa vorbesc.

PS. spoton.gif

Acest topic a fost editat de denise: 31 Aug 2005, 05:42 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 31 Aug 2005, 05:50 PM
Mesaj #304


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Unleashed @ 31 Aug 2005, 04:20 PM)
hmmm.. nu stiu cat de misogin par spunand asta da' e ceva de care m-am lovit mereu... eu sunt de parere ca femeia ar trebui intai sa invete sa taca.. abia apoi sa invete sa vorbeasca... e un lucru valabil si pentru barbati.. da' m-am lovit de aceasta problema mai ales la femei... ele confunda ideea de rabdare cu indiferenta ...adica atunci cand nu e momentul sa se discute despre problema X si ele doresc asta o dau pe "esti indiferent"... incorect.. nu este nicidecum indiferenta ci este o chestie legata de prioritati...in momentul respectiv chiar nu era cazu' sa se discute despre problema X... Probabil le-am nimerit io asa.. da' in general sunt agitate ... de multe ori nu pot trai in prezent din cauza sechelelor din trecut ce ar putea avea vibratii in viitor...A .. si reusesc mereu sa ma sperie....ca e un paianjen ratacit pe nu stiu unde... ca s-a spart teava de apa.. ca .. o gramada.. ele tre sa tipe.. sa tremure.. sa se agite.. si ma mai agita si pe mine smile.gif... sfat pentru majoritatea femeilor : mai intelegatoare si mai rabdatoare... cu ceilalti.. si cu voi...Recunosc am dat si de fete ce actionau logic in situatii .. sa le zicem limita fara a panica juma' de cartier...recunosc.. si eu am unele reactii adverse in anumite situatii...da' le observ si incerc sa la gandesc intr-un moment cand pot fi ceva mai lucid smile.gif...nu suntem perfecti...doar ca unii sunt mai predispusi la unele stari, reactzii , etcetera...oricum... io iubeste femeia... mai ales ca si ea ma iubeste pe mine biggrin.gif... toat cele bune smile.gif

bine ca esti tu dastept! laugh.gif rofl.gif

In timpul facultatii am avut 'placerea' sa am in anturaj mai mult tipi cu o parere foarte proasta despre femei, dar am rezistat cu stoicism laugh.gif . Nu stiu daca se pot numi misogini, dar na, imi dau si eu cu parerea. rolleyes.gif
Ce voiam sa zic e ca m-am saturat de atitudinea asta dispretuitoare a barbatilor in raport cu femeile, asa ca acum in anturajul meu nu se mai afla asemenea barbati devil.gif .

girlchat.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 31 Aug 2005, 07:30 PM
Mesaj #305


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE
Inca o dovada ca femeile si barbatii au avut exact aceleasi sanse.

Si ce ziceai de deosebirile alea genetice?

Atitudinea barbatilor fata de femei e marea problema. Daca ar intelege ca suntem diferiti (da, ma repet si zau ca nu-mi place) nu ne-ar dispretui atat. Da, suntem mai slabe fizic, ne speriem mai repede, poate avem IQ mai scazut. Si-atunci ma astept ca ei sa ne trateze ca atare, sa demonstreze ca-s mai puternici si viteji si mai ales, destepti. Problema e ca nu o fac, sunt prea preocupati cu dispretul. Dovezi! nu vorbe.

Tot ce ma deosebeste ca femeie se evidentiaza prin contrast alaturi de un barbat. Ceea ce el nu e, sunt eu. Slabiciunile mele sunt sansa lui de a straluci alaturi de mine - dar nu de a ma eclipsa.

Si in ultima instanta, imaginati-va pentru o clipa cum ar fi lumea daca femeile ar fi asemanatoare barbatilor. Probabil un razboi continuu, cu pauze in care toata lumea bea bere tolanita pe canapele, scarpinandu-si paduchii pe ici si colo.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 31 Aug 2005, 08:02 PM
Mesaj #306


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



laugh.gif Misti, lasa omul in pace, Damnatius e doar mai subtil. Mi-a placut la nebunie mesajul .
@alfa, frumos spus- intr-adevar asta e si concluzia mea, femeile se risipesc in fleacuri de prea multe ori (desi unele nu sunt chiar fleacuri, dar pentru barbati asa par), isi fac prea multe probleme . Dar si asta se poate rezolva. E o chestiune de atitudine - in nici un caz de genetica.

QUOTE
Suntem mai egoisti, mai neatenti nu prea stim sa folosim micile lucruri care bucura o fata cum ar fi sa vezi cu ce culoare si-a facut azi ochii si nu prea stim cum sa le facem sa se simta iubite, frumoase, dorite. Suntem mai nesimtiti. Sau cel putin asa ma simt eu in comparatie cu ele. Sincer.

mda, femeile sunt mai dispuse sa-si sacrifice interesele proprii (de multe ori pentru lucruri care nu merita). Dar ce spui tu poate fi si o calitate (nu si in relatiile dintre cei doi) e vorba de avantajul de a-ti stabili prioritatile (daca se poate fara prea multe procese de constiinta) - asa se si explica de ce mai multi barbati reusesc in cariera - intai sa-si rezolve treburile lor , ceea ce li se pare lor important, pe urma (sau deloc) restul. Si nu-i musai un lucru rau. Majoritatea femeilor isi canalizeaza eforturile spre alte lucruri. Nu mai importante (copii, barbatul, familia in general) sau mai putin importante (coafor, colege, retete) ci pur si simplu altele. Iar e o chestiune de atitudine, de optiuni si mai ales de educatie. Nu vad ce amestec are genetica aici.

Ceea ce e ciudat e ca nu am simtit 'dispretul barbatilor' in viata de zi cu zi (dimpotriva, cine pe cine joaca pe degete oare? wink.gif e asa de usor sa-i faci sa-ti pape din palma, dragii de ei, cu tot IQ-ul lor ridicat, culmea e ca le si place) si chiar am crescut si am muncit toata viata intre barbati. Fara probleme si de la egal la egal. Poate de asta nu prea am complexul pe care il au alte femei care se simt victime. Asta e, fiecare cu experienta sa de viata. Impresiile astea ale lor de superioritate 'genetica' ( da' mai, acuma stiu, cromozomul ala x e de vina - stiam eu ca noi avem ceva in plus laugh.gif asta si coasta de rezerva) apar mai mult in discutii ca cea de fata (vorbe... si atat) si eventual intre ei, la o discutie bine udata cu bere. In rest nu prea ii auzi ca-s mai destepti. Desigur, vorbesc de cei cat de cat educati. De semi-analfabeti nu poate fi vorba, ei nici nu simt nevoia sa se declare mai destepti, forta pumnului ajunge. Aici da, poate fi vorba de 'factorul genetic'.

@Unleashed - am asistat la cateva 'sedinte de barfa' tinute de barbati. Chiar m-au complexat. ohyeah.gif Sunt necrutatori. Si numara si tu cate prostii spuse de barbati auzi intr-o zi. Asta cu vorbitul prea mult ... da, uneori e adevarat - dar poate ca femeia respectiva vorbeste mai mult tocmai pentru ca respectivul nu asculta.

Acest topic a fost editat de denise: 31 Aug 2005, 08:13 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 31 Aug 2005, 09:12 PM
Mesaj #307


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



@felina


....bine ca nu esti tu desteapta si nu intelegi ca eu sunt o fire critica...nicidecum misogina...dar bineintelets ca sinceritatea mea poa nu ti-e familiara...si-ti inteleg reactia ...eu zic clar ca iubesc femeia...da' tu intelegi ce doresti (alta chestie legata de multe dintre femei...le explici CLAR situatia... si ele o tin p-a lor... ma mama..u poate-ar trebui sa recitesti postarile mele ...mai ales unde eu recunosc ca-s un pseudo-misogin...si ca ceea ce fac este din simplu joc psihologic (asta la primele intalniri pana ne imprietenim mai bine) ...iar daca mai in colo am reactii adverse la respectiva persoana e pentru ca nu-mi place de ea ca om nicidecum ca e ceva ce tine doar de faptu' ca ea e femeie ...eu zic sa-ti recitesti mesajele inainte de a le posta ...parerea mea...spun asta ca de la om la om...nu ca de mascul feroc la femeie rofl.gif



@denise


ma...nu ca sa ma laud...dar sunt un om foarte atent...mai ales ca am ce am cu detaliile...deci tre sa am okii beliti 25 din 24...daca o femeie continua sa vorbeasca mult si inutil cand chiar nu'i cazu' si chiar dupa ce eu i-am atras atentia de n ori..(zic de exemple traite nu de revista "Bravo" )...e clar o problema de comunicare...mai ales din partea ei.. de ce zic din partea ei...pentru ca eu is explicit de fel...si-ti zic exact ce si cum ai de facut...daca nu vrei asta-i alta mancare de pesti smile.gif...Oricum...am observat ceva...femeile sau barbatii nu tre analizati doar cand sunt singuri..pen'ca's altfel cand sunt cuplati...tocmai discutam cu mama acu 10 minute despre efectul femeilor asupra barbatilor si vice-versa...Eu recunosc...prezenta mandrei mele ma linisteste si-mi ofera un echilibru al meu...un fel de "lasa ba..ma iubeste careva..sunt ok....sunt ok" ....As fi ajuns si singur la concluzia de "sunt ok" in cazuri dificile din viata...da' femeia (daca-i cum trebe ) actioneaza ca pansament pentru corason....Deci...CA Concluzie (poate vede si felina)...iubesc si respect femeia - in general ... ma scarbesc si am reactii adverse fata de femeile proaste si idioate si impresare si..etc..(alea care nu e bune biggrin.gif ) - asta in caz particular... Sper c-am fost de explicit pentru toata lumea:)


a...CA Completare...denise..recunos ca manc din palma femeii..daca-i fata desteapta si ma lasa sa ma desfasor cum vreau eu smile.gif...dac-o manca sa faca pe femeia macho se schimba placa smile.gif


Misti... ceva paraziti ? ;;)
toate cele bune smile.gif

Acest topic a fost editat de Unleashed: 31 Aug 2005, 09:15 PM


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 31 Aug 2005, 09:19 PM
Mesaj #308


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Unleashed @ 31 Aug 2005, 10:12 PM)
@felina


....bine ca nu esti tu desteapta si nu intelegi ca eu sunt o fire critica...nicidecum misogina...dar bineintelets ca sinceritatea mea poa nu ti-e familiara...si-ti inteleg reactia ...eu zic clar ca iubesc femeia...da' tu intelegi ce doresti (alta chestie legata de multe dintre femei...le explici CLAR situatia... si ele o tin p-a lor... ma mama..u poate-ar trebui sa recitesti postarile mele ...mai ales unde eu recunosc ca-s un pseudo-misogin...si ca ceea ce fac este din simplu joc psihologic (asta la primele intalniri pana ne imprietenim mai bine) ...iar daca mai in colo am reactii adverse la respectiva persoana e pentru ca nu-mi place de ea ca om nicidecum ca e ceva ce tine doar de faptu' ca ea e femeie ...eu zic sa-ti recitesti mesajele inainte de a le posta ...parerea mea...spun asta ca de la om la om...nu ca de mascul feroc la femeie rofl.gif


Of of! N-ai oPservat ca era in gluma remarca mea 'bine ca esti tu...' laugh.gif
dupa ceva timp pe han o sa vezi ca remarca e una de bun augur, care exprima simpatie ohyeah.gif

girlchat.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 31 Aug 2005, 09:22 PM
Mesaj #309


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Damnatius Salut

Vreau sa vad ai curajul sa te ridici din fata monitorului , sa mergi la mama ta si sa repeti toate cele ce ai postat aici, nu asa printre rinduri ci cuvint cu cuvint ?
Sau mai bine fa un print pe care eventual sa il adaugi la cadoul de 8 Martie.

Se mai cunosc cazuri de *superdotati genetic* cu IQ ridicat,care in ceasul al 12-lea ,cautind sa rezolve probleme ce pareau imposibil de rezolvat, au gasit o portita de salvare dupa ce s+au consultat cu sotiile lor.

Bine ai zis damnatius "De, nu-i de joaca cu genetica asta".

M-am distrat grozav citind posturile tale....am retinut celebra expresie:

[/QUOTE]eu, yunanescu si noi, toti baietii de inteligenta superioara (trasatura genetica, evident)

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 31 Aug 2005, 09:26 PM
Mesaj #310


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE (Unleashed @ 31 Aug 2005, 10:12 PM)
... ma scarbesc si am reactii adverse fata de femeile proaste si idioate si impresare si..etc..(alea care nu e bune biggrin.gif )  - asta in caz particular...

reactii adverse nu am, dar si mie imi displac prostii care se dau destepti: atat femeile cat si barbatii. Aici e problema - ca sunt cusururi comune, le observam doar pe cele care ne deranjeaza mai mult - nu suntem tocmai obiectivi in privinta asta. Si cum suntem mai 'atenti' si 'mai sensibili' la sexul opus - ghici unde vedem mai multe?!
( blink.gif 'impresare' vine de la impresii? sau meseria de impresar? Doamne, ca batrana-s!)

Cat despre 'femeile - macho' - mie nu-mi plac nici barbatii macho. Si feminitatea are si avantaje. wink.gif Fraiera sa fii sa renunti la ele.

@ unsure.gif Mai fetelor, voi chiar nu intelegeti mesajul lui Damnatius?!

Acest topic a fost editat de denise: 31 Aug 2005, 09:49 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 31 Aug 2005, 10:20 PM
Mesaj #311


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Mie mi-a fost lene sa pun zambareti prin mesajul meu, dar vad ca-s necesari. Uite cum lenesul mai mult alearga. N-am avut ni'c cu mesajul lui Damnatius decat ca se contrazicea singur si am vrut sa-i atrag atentia... tongue.gif
Restul nu ii era adresat lui, ci in general.
Denise, vad ca si tu intelegi mai bine barbatii decat femeile rofl.gif
@Unleashed - la noi, fiecare cu parazitii lui - doar ca lucram ca echipa wink.gif laugh.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 31 Aug 2005, 10:40 PM
Mesaj #312


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



mwah1.gif ei, ma refeream mai mult la energy.

QUOTE
Denise, vad ca si tu intelegi mai bine barbatii decat femeile


ohyeah.gif Pai cine intelege femeile?

smile.gif Hai, ca ma duc la nani, mi-a obosit aichiuu ...



--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 1 Sep 2005, 12:10 AM
Mesaj #313


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



felina...stii si eu e roman...stie si io cam ce sens are "bine ca esti tu dastept" (am scris mai sus de ce intep femeile...vezi daca nu esti atenta wink.gif )...da' m-am explicat...poate tu este femeie si nu intelege din prima (/me e de-a dreptu' evil biggrin.gif )...denise...am zis io ca cu barbatii sunt partinitor?..da' vad ca titlul topicului e "misoginism" nu "misoginism vs misandrie"(sau care era antonimu' respectiv) smile.gif intelegi?smile.gif "impresar" e folosit in argou in sensul de persoana plina de impresii...toate cele bune:)


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ÆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 06:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman