HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Despre Ue Si Consiliul Europei In Cateva Cuvinte
turbo trabant
mesaj 13 Sep 2012, 08:39 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Michelle @ 13 Sep 2012, 04:48 AM) *
La dezbaterile din PE de ieri n-au fost argumente pro si contra au fost niste enunturi de 1minut jumate pe care parlamentarii USL le-au transformat in acuze si invective la adresa lui Reding si Barroso.

In cercurili imperialiste se vorbeste pe fata de zburarea USL -ului din familiile lor parlamentare.

Ceea ce inseamna mumu recunoastere alegeri parlamentare si mumu joburile nevestelor europarlamentare care este ele pe persoana lor fizica.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Sep 2012, 08:56 AM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In tot raul este si o parte buna: Comisia Europeană vrea înfiinţarea urgentă a funcţiei de Procuror General European, după derapajele antidemocratice din România.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 13 Sep 2012, 09:05 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



un lucru am retinut ,zis de dl Watson, liderul liberalilor europeni >>

"Sunt extrem de surprins ca domnul Basescu s-a mai intors in palatul prezidential. La referendum s-a vazut foarte clar ca exista o majoritate a cetatenilor Romaniei care sunt impotriva continuarii mandatului sau prezidential. A fost la putere o lunga perioada de timp, iar o serie de scandaluri in care este implicat, si care au fost dezvaluite de presa, au demonstrat clar ca nu mai avea ce cauta in fotoliul prezidential. Sincer vorbind, cel mai onorabil pentru Basescu ar fi fost sa demisioneze si sa declanseze noi alegeri prezidentiale".

da de unde atata onorabilitate ?! tongue.gif
sursa


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Sep 2012, 09:05 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Sep 2012, 11:03 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(fiatlux @ 13 Sep 2012, 09:05 AM) *
un lucru am retinut ,zis de dl Watson, liderul liberalilor europeni >>

"Sunt extrem de surprins ca domnul Basescu s-a mai intors in palatul prezidential. La referendum s-a vazut foarte clar ca exista o majoritate a cetatenilor Romaniei care sunt impotriva continuarii mandatului sau prezidential. A fost la putere o lunga perioada de timp, iar o serie de scandaluri in care este implicat, si care au fost dezvaluite de presa, au demonstrat clar ca nu mai avea ce cauta in fotoliul prezidential. Sincer vorbind, cel mai onorabil pentru Basescu ar fi fost sa demisioneze si sa declanseze noi alegeri prezidentiale".

da de unde atata onorabilitate ?! tongue.gif
sursa

Elementar, draga Watson! ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Sep 2012, 11:40 AM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Trăiască Statele Unite ale Europei ! – să nu ne fie frică de momentele istorice pe care le trăim


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Sep 2012, 02:32 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu cred ca de "frica" este vorba in aceste momente "istorice" ci despre acceptarea acestor schimbari la nivelul constiintei colective, individuale. Continui sa cred ca va fi greu ca unele popoare din cadrul UE sa accepte atat de usor renuntarea la SUVERANITATE. Exista o istorie, razboaie, batalii, morminte etc. care stau la baza acestor suveranitati, ca au toate ceva in comun este mai mult decat adevarat, dar nu poti peste noapte sa treci peste mentalitatile populare, individuale, pana la urma toata aceasta Europa este formata de indivizi a caror gandire, mentalitate este ancorata in familie, in istorie, in educatie etc. Cum sa se impace un ceh, nu zic roman, cu ideea ca cea mai importanta companie a tarii sale Skoda este propietatea unei companii germane? o sa-mi spuneti ca atata vreme cat isi primeste salariul, isi creste decent copiii, merge la pescuit, isi bea berea zilnica etc. totul o sa fie ok. Ei bine eu nu cred ca este chiar asa de simplu, de fapt tocmai de asta nu cred, pentru ca este prea simplu si ca se incearca din nou escamontarea nationalismului, traditionalismului, punand in loc ceva artificial, un car inaintea boilor. Eu nu cred ca la nivel individual Europa este pregatita de aceasta schimbare si mai stiu ceva ca toate schimbarile ce s-au petrecut in istoria europeana au fost impuse cu forta dar nu au avut finalizare, ramanand in urma incercarilor respective doar idei, aplicate ici colo.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Sep 2012, 02:39 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Sep 2012, 03:32 PM) *
Cum sa se impace un ceh, nu zic roman, cu ideea ca cea mai importanta companie a tarii sale Skoda este propietatea unei companii germane?

De ce sa nu se impace? Mie mi se pare ca se impaca, nu stiu sa fie cine stie ce proteste ca Skoda e germana smile.gif

Asa cum Dacia este acum franceza, la Craiova sunt investitori americani... De ce nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Sep 2012, 03:02 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi poate se impaca, dar daca maine Volkswagen, Renault sau Ford pleaca din tarile respective, asa cum a facut Nokia la Cluj, atunci sa vedem ce se intampla. Umanii sunt ipocriti, oportunisti, se bucura cat traiesc bine, lasa deoparte urile traditionale, luptele partinice, cat timp toti traiesc bine, totul este numai lapte si miere. E de ajuns o mica destabilitate si atunci incep problemele, crezi ca pe roman il intereseaza ca Renault iese in castig daca isi muta productia in Maroc? sau pe ceh daca Volkswagen considera ca chinezii sunt mai productivi decat cehii? Moncher cata vreme e soare si florile sunt pline de polen, e voiosie in stup, cand vin ploile si nu mai este cules, apare furtisagul, e o lupta pe viata si moarte la urdinis. smoke.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 13 Sep 2012, 03:53 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE(abis @ 13 Sep 2012, 12:40 PM) *
Trăiască Statele Unite ale Europei ! – să nu ne fie frică de momentele istorice pe care le trăim

deja te vezi un fel de ..texan ! biggrin.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Sep 2012, 09:13 AM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Mai degraba newyorkez tongue.gif

Texanii nu sunt pe gustul meu: prea multe arme, prea bigoti, masini prea mari si prea poluante. laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 Sep 2012, 09:15 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(fiatlux @ 13 Sep 2012, 03:53 PM) *
deja te vezi un fel de ..texan ! biggrin.gif

daca ue ar fi o romanie, mai curand un fel de caracalean, cu marea neagra in loc de dunare. periferia periferiei.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 16 Sep 2012, 06:37 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE(abis @ 13 Sep 2012, 03:39 PM) *
De ce sa nu se impace? Mie mi se pare ca se impaca, nu stiu sa fie cine stie ce proteste ca Skoda e germana smile.gif

Asa cum Dacia este acum franceza, la Craiova sunt investitori americani... De ce nu?


ce tupeu la suedezi si polonezi ;nu vrea la stapan ,dom'le!ce sapuneala ii asteapta de la dna-viviana ! bop.gif
"La ora actuala, propunerea Comisiei Europene nu ne intereseaza absolut deloc. Nu putem participa la o institutie in care nu dispunem de drept de vot, fiind insa supusi deciziilor acesteia. Nu se pune problema"


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Sep 2012, 08:22 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu e vorba de tupeu, e vorba ca ambele state nu au adoptat (inca) euro si dintr-un puseu de nationalism vor sa aiba "drept de vot"

Romania nu ar avea decat de castigat din chestia asta.

PS: Un comentariu pertinent de pe Hotnews:

Peste cateva decenii toate tarile din Europa vor fi depasite la PIB de SUA, BRICS si alte tari din estul Asiei. Separati vom fi la mana lor, niste tari inferioare care vor trebui sa se inchine la puterea lor economica. Uniti avem o sansa. Mama ei de nationalism, nu e ca si cum se renunta complet la suveranitate sau la identitatea culturala.

Daca existau oameni ca voi in urma cu cateva secole, nu aveam tara Romania acum. Aveam Tara Romaneasca, Transilvania si Moldova in anul 2012 in continuare.


Acest topic a fost editat de abis: 17 Sep 2012, 08:37 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Sep 2012, 08:49 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(fiatlux @ 16 Sep 2012, 06:37 PM) *
ce tupeu la suedezi si polonezi ;nu vrea la stapan ,dom'le!ce sapuneala ii asteapta de la dna-viviana ! bop.gif
"La ora actuala, propunerea Comisiei Europene nu ne intereseaza absolut deloc. Nu putem participa la o institutie in care nu dispunem de drept de vot, fiind insa supusi deciziilor acesteia. Nu se pune problema"

Ce imi place cand intelegeti ioropa mai ceva ca Sf. Nae Catavencu.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman