HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

80 Pagini V  « < 77 78 79 80 >  
Reply to this topicStart new topic
> Construieste-ti O Cabana, realizabil pentru toate buzunarele
DDS
mesaj 13 Oct 2014, 11:12 AM
Mesaj #2731


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 18 September 14
Forumist Nr.: 68.122



QUOTE(The Dude @ 13 Oct 2014, 08:17 AM) *
...
-dezavantajul, cel de care m-am lovit iar in practica, tine de principiul undelor ultrasonice: ele sunt absorbite de barierele moi (covor, lemn natural al mobilei, lambriu nelustruit, etc.). In aceasta situatie, ca si din cauza faptului ca tipul de unealta emite o unda fasciculara, pozitionarea e critica. Pentru acoperirea unui spatiu cat mai mare, e necesara asezarea la o distanta maxima si cu fata spre un perete care se reflecte unda...Chiar si asa, poti controla doar o suprafata cu mult mai mica decat posibilitatile lui teoretice de acoperire...Concluzia: sunt necesare asadar mai multe aparate asemanatoare in acord cu mobilarea camerei pe care trebuie sa o protejeze...

The Dude,
Cititnd postarea ta am constatat ca am uitat sa-ti spun ce e mai important si anume ca, pentru a obtine eficienta maxima, firma producatoare recomanda urmatoarele: scula se va pozitiona agata de ceva sau asezata pe cant - deci, in pozitie verticala si nu orizontala. Succes!

PS. Placerea a fost de partea mea! thumb_yello.gif


--------------------
"Everything in moderation - including moderation"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Oct 2014, 11:51 AM
Mesaj #2732


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



thumb_yello.gif ...yes mafrend....tu ai uitat, prospectul insa, ca si configuratia dispozitivului, cu un sistemul de prindere in lateral erau suficient de explicite. Nici nu mai e o problema in cazul meu, caci am stabilit deja, exact locul unde il voi monta: pe peretele opus marelui geam...In felul asta acopar prin reflexie (cam de doua ori) o suprafata de 85% din cea care trebuie protejata.

Zona de intrare si preparatul/servitul mesei, e separata de un fel de smiperete din scanduri groase de brad neprelucrat...Aici o sa imi trebuiasca un al doilea aparat pe care l-am si comandat (acum stiind de existenta lor de la tine thumb_yello.gif)



**************


..pentru toti ceilalti care se confrunta cu probleme asemanatoare, inca o solutie valabila si la insecte: naftalina !!
E relativ scumpa, si pe cale de disparitie. E in curs de retragere de pe piata in favoarea unor produse mai soft: cartoane sau alte materiale impregnate, etc; Naftalina grosiera, sau in pastile, este deosebit de eficienta in alungarea animalutelor de orice fel...insa e in acelasi timp toxica si pentru om. Recomandarea mea e ca poate fi intrebuintata la alungarea atacatorilor...si atat. Apoi totul trebuie bine aerisit si protejat cu ultrasunete...

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Oct 2014, 12:11 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DDS
mesaj 13 Oct 2014, 12:37 PM
Mesaj #2733


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 18 September 14
Forumist Nr.: 68.122



QUOTE(The Dude @ 13 Oct 2014, 11:51 AM) *
thumb_yello.gif ...yes mafrend....tu ai uitat, prospectul insa, ca si configuratia dispozitivului, cu un sistemul de prindere in lateral erau suficient de explicite.

Din pacate nu au trimis niciun prospect (nu este nimic nici pe ambalaj?). Probabil au considerat ca este asa de simplu de folosit incat nu este nevoie de mai multe detalii. Informatia referitoare la sistemul de prindere am citit-o pe pagina lor de net la Detalii depre produs.


--------------------
"Everything in moderation - including moderation"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Oct 2014, 12:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 13 Oct 2014, 12:41 PM
Mesaj #2734


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...ba da...DDS, in cutie era un prospect pliat cu modul de utilizare...poate ca nu l-ai remarcat, insa era si spunea totul...si despre montaj... thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Oct 2014, 08:58 AM
Mesaj #2735


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595




....iaca si prospectul in chestiune....




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Nov 2014, 02:42 PM
Mesaj #2736


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



OK....un risc asumat in cazul caselor de vacanta: spargatorii.

Le-am fost victima si tin sa relatez evenimentul in mod succint, spre pilda si inavataminte.

Unul sau mai multi talhari, au monitorizat de ceva vreme cabana.
Este foarte posibil ca evenimentul sa se fi produs imediat dupa ultima mea plecare de acolo, atunci cand se stia clar ca nu vor fi deranjati cel putin in urmatoarele ore.

Modul de operare e si el unul atipic.

Usa principala si ferestrele fiind cel mai serios asigurate, efractia a avut loc prin acoperis, smulgand invelitoarea si destramand mai intai astereala apoi lambriul interior. Distrugerile de o majora importanta, s-au produs cu instrumente inventate ad-hoc. Nu pot da niciun element deocamdata, ancheta fiind in curs, iar pe aici destule persoane care cunosc amplasamentul si vecinatatile lui.

Un gust amar...

cel mai mult insa, orgoliul ma ustura ca dracu...Sa prevad o astfel de tentativa nu mi-a dat prin cap nicio secunda..

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Nov 2014, 07:35 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Nov 2014, 04:28 PM
Mesaj #2737


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



ranting.gif nonono.gif mad.gif sad.gif E greu sa zici ceva sau dai sfaturi in astfel de cazuri, pentru ca nu sti niciodata ce este in mintea hotului, cat de disperat este etc. O alarma?! exista la 9;12 V iar zgomotul produs de sirena panicheaza, pentru ca hotul nu stie cine aude, daca alarma este legata la un centru de interventie etc. Camerele nu prea au succes, hotii au invatat sa-si acopere fata, dar o camera spion, disimulata in orice obiect, nod din lambriu etc. tot pe baterie care se incarca de la un mini panou solar, merita sa incerci.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Nov 2014, 06:41 PM
Mesaj #2738


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





Cabana avea un sistem de alarmare destul de performant, care la data incidentului ....tocmai se defectase (accumulator failure)...

Chiar si asa, cu prilejul unor declansari accidentale nu am avut nicio reactie din partea nimanui.
Cativa vecini au pretins atunci ca ar fi auzit ceva, insa e chiar absurd sa ai pretentia ca vreunul dintre ei sa o ia prin padure noaptea, aproape un km, doar ca sa vada de ce s-a declansat sirena de panica, sau si mai periculos, sa faca fata unor hoti ce praduie bunurile unui "consatean aproximativ"....Nu poti condamna pe nimeni.

Un sistem secundar trimite fotografii prin sms, atunci cand e activat si atunci cand cineva trece prin fata senzorului de miscare.
Dispozitivul era insa pozitionat sa incadreze usa pe interiorul ei. Se pare fie ca nimeni nu a ajuns acolo, fie ca nici acesta nu a functionat din cauza intunericului. Memoria aparatului e in prezent studiata de politie. In mod voit am dezactivat blitz-ul gandind ca infractorul, odata avizat de existenta unei camere o va distruge mai inainte ca ea sa poata expedia mesajul de alerta.

Pagubele sunt evaluate la 2500 de euroi (exclusiv distrugerile), si sunt absolut convins ca cel putin in doua cazuri, haimanaua nici nu stie valoarea furaciunilor sale (intre ele o luneta Swarovski).

S-a distrat consumand sampanie Martini, coniac de casa (de serie scurta si limitata)...alte trufandale.

A facut si pipi pe covoare.... mad.gif ....si e pacat...caci unul dintre ele...chiar dadea personalitate camerei aleia.. (that rug really tied the room together...ca sa fac si un pic de haz de necaz..acum chiar stiu ce a fost in sufletul lui Lebowski)

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Nov 2014, 07:37 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Nov 2014, 08:07 PM
Mesaj #2739


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



....in the pee area






***********


am incercat sa-l (sa-i) inteleg...n-a fost chip.
unii oameni au răul adanc instaurat in ei, si il protejeaza prin cele mai abracadabrante justificari..

nu pricep cum chinurile provocate constient cuiva, pot aduce altuia vreo satisfactie de orice natura...


Inca o data: nu am mare regret pentru bunurile sustrase...Sincer !...Nu eram atasat de niciunul dintre ele.
Insa pangarirea spatiului intim imi pare coplesitoare...Nici nu mai pot dormi in paturile alea.


***********

probabil in cautarea de valori, sau poate doar in aburii betiei, dezordinea creata a fost totala...

Mi s-a spus ca e o practica curenta a cambriolajului, insa dupa plecarea lor, gaura ramasa a permis accesul unor altfel de vietati (pasari si in mod cert o vulpe) care au cercetat si scotocit, apoi au "marcat" si ele locul, cum au putut mai bine.

nici macar nu pot pune pozele fara sa mi se faca iar sila....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Nov 2014, 12:03 PM
Mesaj #2740


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



No comment. Regret ce s-a intamplat la cabana ta, ai perfecta dreptate in ceea ce priveste atitudinea unor semeni de-ai nostri. Poate sa se gaseasca ceva amprente pe sticla de sampanie. Din fotografii nu cred ca pe acolo ar fi putut intra o vulpe. De iesit a iesit pe usa sau tot pe unde a intrat?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 13 Nov 2014, 06:22 PM
Mesaj #2741


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(The Dude @ 12 Nov 2014, 09:07 PM) *
am incercat sa-l (sa-i) inteleg...n-a fost chip.

Te-ai gandit ca ar putea fi vorba de cineva care te cunoaste si care a stiut sau macar a banuit in ce fel ti-ai monitorizat cabana impotriva efractiei ?
Lasa de gandit faptul ca au ocolit (cu buna stiinta, cred eu) zona senzorilor de miscare.


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Nov 2014, 09:08 PM
Mesaj #2742


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Problema e asa:

- urmele de vulpe, ca si cele de pasari (gainaţ) sunt inconfundabile (noi, vanatorii urmam cursuri de recunoastere a semnelor din padure - "citirea" pasilor imprimati, obiceiurile si ritmurile biologice ale animalelor; dar si interpretari ale smocurilor de blana prinse in vegetatie, a pasajor periodice ori ocazionale....si mai ales a excrementelor - dam si un examen din toata materia asta). Este foarte adevarat ca in pozitia in care am gasit eu locul fortarii acest lucru pare greu de crezut, insa exista suspiciunea ca altcineva (binevoitor) trecand pe acolo si vazand stricaciunea sa fi impins scandurile inapoi pe cat posibil, fara sa fi dorit sa se implice mai mult. Pe de alta parte,in atacul vulpii la coteţul de gaini, am fost mereu surprins de spatiile incredibil de mici, prin care vicleana s-a putut strecura.

- nu. hoţul (-ţii) a (au) intrat prin acoperis si au iesit pe una dintre ferestrele de mansarda (vellux), pe care am gasit-o intredeschisa...ceea ce nu e surprinzator. Geamurile de jos au obloane fixate pe dinafara - usa si un grilaj solid - iar deschiderea lor pe dinauntru nu ar fi rezolvat mai nimic. Nici nu e cine stie ce distanta daca te lasi glisand pe versantul acoperisului (tinandu-te in maini, ar trebui sa fie sub doi metrii)

- totusi, comportamntul ramane destul de ciudat; zona usii nici macar nu a fost cercetata cum se impunea, cateva obiecte ce ar fi tentat pe oricine au ramas neatinse, altele doar mutate din loc...in fine, multe alte semne de intrebare de care nu pot inca vorbi fara sa tulbur ancheta.

- in mod iresponsabil si total contraindicat, am ramas singurul care cunoaste sistemul si codurile de armare/dezarmare ale alarmei si supravegherii (cel care a montat instalatia a decedat recent). Putinii localnici care mi-au trecut pragul nu puteau fii in masura sa priceapa ceva din rolul senzorilor, chiar daca i-ar fi putut identifica (tarani in varsta, de peste 70 de ani, cu alte preocupari). Dispozitivul de fotografiere si retransmitere SMS, era bine disimulat si nu cred ca a fost identificat ca atare...Pur si simplu a (au) obosit, sau era(u) deja prea beti sa mai continue jaful si in zona aia...

- da, 1000 in 1000 am fost urmarit...putea fi un localnic, putea fi vreunul dintre cosasii care vin si pleaca in tot timpul anului, acolo unde si-au gasit cate o slujba de argat, sau unde ajuta cu ziua la treburi gospodaresti. Se gasesc joburi din astea mereu, daca bati din poarta'n poarta. Politia insa le pretinde tuturor sa aiba copii dupa datele din buletinele fiecarui angajat vremelnic...si satenii se conformeaza cu sfintenie, caci au inteles si rostul si au vazut si eficienta contabilizarii asteia.




inca ceva...aviz tuturor: anuntul prin 112 declansaza o procedura separata, ce urmareste in principal seriozitatea apelului....insa in subsidiar, el devine primul document al oricarui caz sesizat...in speta (cazul de fata) el e responsabil de intocmirea unui dosar penal...cauza asa a fost incadrata, si orice intelegere ulterioara de-a mea cu faptasii nu afecteaza in niciun fel cursul justitiei, ce va continua neabatut judecata si condamnarea faptei savarsite, indiferent daca eu ma constitui sau nu in parte vatamata/pagubita....

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Nov 2014, 09:26 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DDS
mesaj 15 Nov 2014, 12:49 PM
Mesaj #2743


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 18 September 14
Forumist Nr.: 68.122



Dude, imi pare foarte rau de cele intamplate si sa stii ca sufar cu tine prietene. Dupa ce am citit aseara vestea despre aceasta intimplare nefericita am avut si cosmaruri. Dar ceea ce ma deranjeaza cel mai mult in toata povestea sunt stricaciunile fara rost - cum ar fi urinatul pe covoare. Intr-un fel ii compatimesc pe faptasi pentru ca trebuie sa ai probleme mari cu moralul si probabil si cu psihicul pentru a te comporta in felul acesta. Daca i-ai cunoaste personal nu m-ar mira deloc daca ai constata ca sunt demni de toata mila. Dude, sfatul meu este (stiu, e usor sa dai sfaturi) sa nu amplifici si mai mult stricaciunea prin a continua sa te gandesti si sa te amarasti de cele intamplate. Au stricat si au furat niste lucruri de care nu erai asa de mult atasat si care se pot procura din nou probabil. Deci, incearca sa treci peste asta si sa-i ierti pe raufacatori (daca se intreaba cineva, nu, nu sunt credincios). Sper din toata inima sa-mi urmezi sfatul si sa iti recapeti linistea!


--------------------
"Everything in moderation - including moderation"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 Nov 2014, 01:57 AM
Mesaj #2744


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



DDS, multumesc pentru compasiune si pentru incurajari....


incerc sa iti urmez sfatul...nu-i deloc usor unsure.gif unsure.gif


chiar acum sunt la cabana....nu pot dormi, dar am facut reparatii importante pana sa cada lumina...



continui sa fiu tare descumpanit...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Nov 2014, 08:34 PM
Mesaj #2745


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...inainte:






dupa:






acum cateva consideratii..

invelitorile din bardou, au aceasta limita: inlocuirea unor portiuni, atunci cand ea se deterioreaza din varii motive, e o treaba cu multa bataie de cap, pentru ca montajul se realizeaza in tesatura intercalata, asezarea facandu-se de la baza spre top..Pe de alta parte, la cabana mea, am utilizat un produs canadian care nu s-a mai importat din cauza costurilor de transport, exact din lunile urmatoare achizitiei (Firma TRIDAN srl), fiind substituit in piata cu materiale similare realizate in spania si franta (de alta calitate, grosime, culori si structura).

ca sa fac rost de peticele necesare, a trebuit sa "jupoi" cotetul cainelui de la bucuresti, pe care la vremea respectiva, l-am invelit cu resturile ramase de la lucrarile cabanei..


eu zic ca a iesit destul de bine (cu o singura exceptie, pe care cand am sa am mai mult timp o voi "cosmetiza" cu un cutter

Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Nov 2014, 08:39 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Nov 2014, 09:44 AM
Mesaj #2746


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Arata bine, daca n-ai sti ca acolo a fost o ruptura, nu cred ca ti-ai da seama dintr-o privire. Ce este pe sol, la baza cabanei, ceva alb, chiar in locul sparturii, polistiren, nisip, pietris?! Spune-mi nu te deranjaza crengile bradului cand bate vantul? eu am avut aceiasi situatie si le-am taiat, pentru ca la vant se frecau de tabla si faceau zgomot.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Nov 2014, 08:17 PM
Mesaj #2747


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...crengile bradului crescute obraznic anul asta din cauza ploilor abundente (care la mine au modificat efectiv peisajul) vor fi scurtate
...desi sunt in cele mai bune relatii cu bradutul ala, o toaletare il asteapta foarte curand...nu va intra in iarna cu pletele alea...


surpriza mare este a interventilor de interior...am refacut lambriul, perpendicular pe cel existent si reconditionat..din loc in loc au prins de data asta lamelele cu suruburi autofiletante cadminate...in felul asta am realizat o suprastructura pe care cel ce va dori sa o mai destrame o va aprecia...daca va fi onest in raport cu lucrul bine facut..

nimic nu poate sta in calea hotilor, insa tot ce putem este sa le facem viata cat mai complicata...hotul meu, taman ce e gata sa si-o faca imposibila pe a sa...pentru vreo doi ani..


oricum, intentionez ca, la prima infuzie de capital, sa refac hidroizolatia acoperisului prin adaugarea unui strat de poliuretan stropit...am in cap o inventie cu armare a spumei...

apropo de inventii: ceea ce e alb pe jos, suunt branulele de polistiren expandat pe care le-am turnat intre astereala si lambriu (am povestit de ele) si care si-au dovedit o eficienta incredibila din trei puncte de vedere cu totul neasteptate (vreau sa imi dau doctoratul pe tema asta, ca e intr-adevar glorioasa...capitolele trei si cinci, am de gand sa le plagiez...spre ofensa celor care n-au copiat nicaieri, niciodata, nimic...si pentru ofticarea dusmanilor fatarnici ai fituicilor rofl.gif )

Acest topic a fost editat de The Dude: 20 Nov 2014, 08:21 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Nov 2014, 11:08 AM
Mesaj #2748


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 20 Nov 2014, 08:17 PM) *
...nimic nu poate sta in calea hotilor, insa tot ce putem este sa le facem viata cat mai complicata...

thumb_yello.gif

QUOTE
sa refac hidroizolatia acoperisului prin adaugarea unui strat de poliuretan stropit...am in cap o inventie cu armare a spumei...

Vrei sa pui poliuretan stropit peste branulele de polistiren? cum vrei sa armezi spuma, cu plasa? Astept cu nerabdare detalii.
QUOTE
...ceea ce e alb pe jos, suunt branulele de polistiren expandat pe care le-am turnat intre astereala si lambriu...

Probabil ca hotul s-a speriat un pic cand a vazut ce-i curge-n fata cand a spart acoperisul.

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Nov 2014, 11:14 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Nov 2014, 09:24 PM
Mesaj #2749


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595










stratul de poliuretan se aplica pe orice suprafata..la exterior el trebuie protejat cu o vopsea anti UV, care se reface periodic (fiecare 5 ani) sau se pot achizitiona poliuretane, ca cel rosu din primul filmulet, imune la UV..

la interior exista si varianta super-expandat cu rezultate miraculoase in izolatia termica





odata aplicat e lasat sa lucreze (creste pana la o grosime de de 3 cm)...in masa asta vreau sa inglobez o plasa de gard otelita ca asta




Pe exterior, invelitoarea asta n-o sa arate cine stie ce...Casa in general si-a schimbat dramatic aspectul de cand am anvelopat-o cu termosistem...insa am in plan sa o pictez (street art graffiti)..

Cam asa ceva:




sau tematice....









--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Nov 2014, 09:24 PM
Mesaj #2750


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595







Acest topic a fost editat de The Dude: 21 Nov 2014, 09:26 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DDS
mesaj 21 Nov 2014, 11:52 PM
Mesaj #2751


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 18 September 14
Forumist Nr.: 68.122



Dude, arata foarte bine acoperisul! Daca nu am sti ca a fost o gaura acolo nici nu ne-am da seama de reparatie asa cum bine a remarcat si Marduk.
Ca sa mai si radem un pic pot sa spun ca e bine ca omul sa aiba un caine la casa lui - poate sa-ti fie de ajutor in cele mai neasteptate situatii! biggrin.gif


--------------------
"Everything in moderation - including moderation"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Nov 2014, 01:26 PM
Mesaj #2752


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 21 Nov 2014, 09:24 PM) *
...stratul de poliuretan se aplica pe orice suprafata....odata aplicat e lasat sa lucreze (creste pana la o grosime de de 3 cm)...in masa asta vreau sa inglobez o plasa de gard otelita...Casa in general si-a schimbat dramatic aspectul de cand am anvelopat-o cu termosistem...insa am in plan sa o pictez (street art graffiti)..

Dap, o idee buna. Sistemul s-ar putea aplica si din interior catre exterior, in loc de vata minerala sa umplii spatiile cu spuma, dar creste doar 3 cm? pentru ca altfel peste 5-8 cm ai pierderi mari. Exteriorul poate fi personalizat cu graffiti avand ca tema orice imagini sau de ce nu, motive nationale. Solutia prezentata de tine ar fi foarte buna pentru casele vechi, a caror structura si acoperis sunt bune, dar la exterior ar fi mult de munca la tencuieli, zugraveli etc. probabil ca si costurile ar fi mai reduse si volumul de munca decat tencuiala si zugraveala.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 23 Nov 2014, 09:26 PM
Mesaj #2753


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



THE DUDE

Imi pare sincer rau pentru pierderile suferite de tine!!!

Chiar daca maine , prin absurd, cineva ti-ar repara casa (am vazut ca ai facut-o tu intre timp) si ar aduce toate obiectele exact pe pozitia lor, tot nu ar mai fi acelasi lucru !!!
RAUL a fost facut deja. sad.gif
Chiar si cand e vorba doar de o tentativa, pierdem ceva foarte important : LINISTEA, INCREDEREA si , de ce nu, BUCURIA de a TRAI in acel loc...
Ne simtim ...pangariti.
Sunt convins ca esti un tip tare si vei trece peste GUNOAIELE astea...

Solutia cu plasa de sarma incastrata in spuma este foarte buna pentru cazuri ca acesta !
Sunt convins ca scursurile acelea nu citesc pe forumuri, iar daca vor mai incerca vor avea o surpriza ... Eu as pune si curent pe plasa aceea, dar nu mortal ,doar cat sa tina "animalele" la distanta...

Sunt alaturi de tine si eu , The Dude !
Mult noroc iti doresc !

Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 24 Nov 2014, 07:30 PM
Mesaj #2754


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



thumb_yello.gif DDS, multumesc foarte mult de incurajari...

Un caine ??? nu il poti tine acolo, cand tu nu esti decat ocazional prezent....Iarna, in satul ala, in mod frecvent lupii fura cainii localnicilor din cotet..Am vazut intr-un februarie un caz in care victima, legata in lant, a fost pur si simplu decapitata pentru a i se fura corpul (devorat ulterior ceva mai departe, chiar pe pamantul meu.)

Danzel

Iti multumesc frumos si tie pentru cuvintele de incurajare....Adevarul e ca gustul tare amar nu ma paraseste deloc si inca nu pot dormi acolo. Imi vine in minte un film in care sotia este victima unui viol, iar asta cauzeaza o indepartare pana la despartire cu respectivul sot. El nu vrea sa pedepseasca nimic. Nu intelege fapta ca pe o infidelitate din partea consoartei...dar pur si simplu nu se poate impaca cu ideea.

Pastrand proportiile am inceput sa ma simt si in nesiguranta, desi sunt inarmat de fiecare data si desi este foarte putin probabil ca agresiunea sa se repete...


Vestea buna vine din partea politiei care s-a miscat surprinzator de rapid si de eficient.
Deocamdata nu pot comenta in niciun fel, insa anumite traditii rurale dau rezultate mai bune decat testul ADN.... blink.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 24 Nov 2014, 08:24 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 24 Nov 2014, 08:57 PM
Mesaj #2755


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



Asteptam numai vesti bune, The Dude !!! thumb_yello.gif

Prima dragoste (cabanuta) nu se uita niciodata ! smile.gif

Nu mor caii cand vor cainii... wink.gif

Acest topic a fost editat de danzel: 24 Nov 2014, 08:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DDS
mesaj 25 Nov 2014, 03:29 PM
Mesaj #2756


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 18 September 14
Forumist Nr.: 68.122



QUOTE(The Dude @ 24 Nov 2014, 06:30 PM) *
thumb_yello.gif DDS, multumesc foarte mult de incurajari...

Un caine ??? nu il poti tine acolo, cand tu nu esti decat ocazional prezent....Iarna, in satul ala, in mod frecvent lupii fura cainii localnicilor din cotet..Am vazut intr-un februarie un caz in care victima, legata in lant, a fost pur si simplu decapitata pentru a i se fura corpul (devorat ulterior ceva mai departe, chiar pe pamantul meu.)

Dude, s-a inteles altceva decat ceea ce am vrut sa spun cu cainele. M-am referit la faptul ca avand un caine (la Bucuresti) el are o cusca iar cusca trebuia acoperita cu ceva - "ceva" de care tocmai te-ai folosit pentru a repara acoperisul cabanei. Deci voiam sa sugerez ca datorita caiinelui ai pastrat cateva placi de acoperis jamie.gif
Imi dau seama ca e imposibil sa ai un caine la cabana din moment ce nu locuieste nimeni acolo.
Oricum, sper sa treci cat mai repede peste momentul acesta ca sa te poti bucura din nou de statul la cabana.


--------------------
"Everything in moderation - including moderation"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Nov 2014, 06:14 PM
Mesaj #2757


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Danzel.....chestia asta ??? as trece usor peste, insa de mai bine de doi ani incoace lucrurile imi merg numai anapoda...de aia imi e ceva mai greu..dar vorba ta cu cainii si cu caii.....toate trec.... thumb_yello.gif


DDS...Doamne, cum ai putut sa crezi ca as fi in stare de una ca asta, acum, in pragul iernii ???? blink.gif
Cotetul acela era nelocuit....este nelocuit de cativa ani. Altfel n-as fi indraznit...

Locatarul a plecat intr-o lume mai buna..... rolleyes.gif
Nuuuuu, n-a murit. S-a mutat efectiv la alta curte (unul mai instarit) ce crestea o catea din rasa lui.
Cum eu eram mai mult pe coclauri, il tot lasam in grija, iar amicul s-a lipit.

azi abia daca imi mai raspunde la salut.... mad.gif ...inganfatul....cel mai bun prieten al omului....blahhhh... hh.gif

cu asemenea prieteni, cine mai are nevoie de dusmani ??? unsure.gif


oricum, am reparat si coteul...just in case... thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
red73dog
mesaj 30 Nov 2014, 06:14 PM
Mesaj #2758


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 4 October 11
Forumist Nr.: 28.216



Salut DUDE,
Imi pare nespus de rau pentru ce ai patit,si te intelg.
daca te ajuta cu ceva, sa stii ca sunt alaturi de tine,si sper din tot sufletul sa treci peste,stiu ca e greu.
Am patit si la casa din Bucuresti,dar si la Cabanuta(nu aceeasi paguba finaciara,dar pierderea majora a fost psihic si sufleteste),unde cu greu am reusit sa trec,avand teama sa dorm si peste noapte.Am scos si cabana la vanzare,dar mi-a fost foarte greu sa o vand,si usor cu trecerea timpului ,lucrurile s-au rezolvat.
Acum ma bucur de ea ca in prima zi
Sper ca am reusit sa-ti ridic un pic moralul,si-ti urez multa bafta si mult spor,sunt sigur ca o sa fie bine. thumb_yello.gif
Toate cele bune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Dec 2014, 02:10 PM
Mesaj #2759


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Salut Reddog...ai reusit... thumb_yello.gif

Toate lucrurile trec...o sa treaca si asta.


Am decis sa renovez integral cabana...Asta are sa ii dea un aer de prospetime si o sa luam totul de la capat... thumb_yello.gif


deocamdata stau prost si cu banii si cu timpul....o sa las iarna asta sa treaca....dupa aia, in primavara, mai stam de vorba...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Dec 2014, 11:32 AM
Mesaj #2760


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



iaca situatie:

-probele recoltate de criminalisti au fost concludente. opt amprente coincid limpede cu unele din baza de date si apartin la un infractor din...Iasi..
-politia, a aratat pozele lui prin sat, si el a fost lesne si imediat recunoscut de localnici, ca un calator venit cu masina in scopul unor oportunitati de afaceri: s-a oferit sa cumpere oi si branza angro, sa aduca haine SH la un magazin, sa cumpere teren ori chiar o casa, sa inchirieze o vila, etc. de la caz la caz.


lasa ca e de negasit, insa procurorul nu considera toate astea suficiente mad.gif


si mi s-a explicat ca legea poate foarte bine sa nu ma creada pe mine...ca poate l-am invitat pe om si acum din cine stie ce motive vreau sa ii fac un rau... mad.gif

trebuiesc administrate noi probe...

oricum, pe mine cazul nu ma mai intereseaza. am pus cruce obiectelor si incerc in continuare sa dau totul uitarii...insa cu prezumptia de nevinovatie s-a mers totusi prea departe. daca eram pe vremea lui Ceasca, tipul asta era acum condamnat deja (vestita procedura de 24 de ore) si pus in imposibilitatea sa mai faca si alte talharii....

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Dec 2014, 07:10 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 23 Dec 2014, 08:30 PM
Mesaj #2761


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



Imi pare rau sa aud ca sistemul functioneaza , dar eficienta lui e zero. Daca ar fi fost un caz singular...


Se apropie Craciunul si vreau sa va urez si in acest an un CRACIUN FERICIT !

Un an nou mai bun, multe bucurii si realizari va doresc !

Acest topic a fost editat de danzel: 23 Dec 2014, 08:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 21 Feb 2015, 08:29 PM
Mesaj #2762


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



The Dude,
O sa te superi pe mine, dar nu am acoperit "cabanuta" cu nicio decorativa, inca.
Stiu ca nu-ti place sa vezi lucruri neterminate, dar sotia mea mi-a zis ca baia bate fatada !!! Nu cu cuvintele astea, dar daca vrem ce vrem si acasa, dar la aer muuuult mai curat, trebuie sa avem baie ca...acasa!

Daca nu mai posteaza nimeni : eu va urez si un PASTE FERICIT !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Feb 2015, 08:44 PM
Mesaj #2763


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(danzel @ 21 Feb 2015, 08:29 PM) *
...Daca nu mai posteaza nimeni : eu va urez si un PASTE FERICIT !

blink.gif unsure.gif Abia am intrat in post.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 22 Feb 2015, 11:45 AM
Mesaj #2764


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Abia am intrat in post.


Nasol.



rofl.gif

Ce părere aveți de casele din baloți de paie? Sunt unii care au construit o astfel de casă cu numai 1000 euro. Alții au băgat chiar și 50.000 ca să aibă tot confortul și să folosească cele mai noi tehnologii. Ar fi o soluție bună pentru o mică cabană de vacanță?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 Apr 2015, 03:58 PM
Mesaj #2765


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



.....de o buna bucata de vreme, pe acest topic s-a visat si s-a imaginat frumos....Cei mai multi dintre vizitatori, au identificat aici o oaza de relaxare in compania gandului frumos si temerar, ce poate construi in clipite edificii pe care fizic putini se pot incumeta sa le abordeze, chiar si in faza de proiect. Din cateva zeci de mii de vizitatori, opt, dupa stiinta mea, au reusit sa isi duca visul pana la capat, iar topicul asta a fost pentru ei de un real folos.

Azi, la ceas de cumpana si bilant, marturisesc cu mana pe inima: Ma simt mandru !....dupa cum sunt mandru pana la exuberanta ca am putut fi prilejul atator trairi minunate si a atator planuri tandru visate...

Sunt insa deopotriva trist, pentru ca a venit vremea sa abandonez...

Interpretarea substantial diferita de normalitate (arbitrara, dictatoriala si abuziva) a termenilor libertatii de exprimare in conceptia administratorilor site-ului hanuancutei (existenta dintotdeauna, devenita instant fundamentalista) a devenit pentru autorul acestor randuri inacceptabila. The Dude este convins ca de acum ii este interzis a mai legitima astfel de practici prin girul prezentei, participare ori compromis, in asta, sau in oricare alta intrepridere de gen.

Cei care isi doresc sa urmareasca mai departe demersul inceput in topic, sunt incurajati sa foloseasca adresa de mail din semnatura, pentru a primi coordonatele necesare repozitionarii....sau sa participe la continuarea ispravii in republica.

La revedere prieteni.
La revedere tuturor.


Atat.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

80 Pagini V  « < 77 78 79 80 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 03:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman