HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> E-uri, [Cronica lui data'q]
Fantasee
mesaj 21 Jan 2007, 09:57 PM
Mesaj #36


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Dobândirea unui stil de gândire care să faciliteze evoluţia şi preocuparea pentru aceasta este un lucru rar, preacinstite Clopotar. Mă bucur să îl aflu între rândurile scrise de tine. spoton.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 22 Jan 2007, 12:40 AM
Mesaj #37


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



13. Slujba şi soţia ţi le alegi singur... (O mamă)

14. Reporterul: Domnule X, aţi ajuns mare [...], iar acum aveţi şi un copil. Ce vreţi să ajungă?
Marele Domn: Datoria mea e să ajungă OM, restul să aleagă el...
(La radio)

---

Mulţumesc, Fantasee... Cuvintele-mi vor îmbrăca alte haine, dar sper să rămână aceleaşi...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 24 Jan 2007, 12:39 AM
Mesaj #38


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Râsul unui peşte mic şi roşu se auzea în tot adâncul râului... Se mai uita un pic la ea şi râdea şi mai tare. Nu-i venea a crede că ultima scoică a acestui râu, agăţată şi ea tot din întâmplare de coasta unei corăbii, putu să aducă pe lumea asta o aşa... perlă. Frumoasă era ea (perla), strălucitoare, albăstrie poate, dat miiiicăăăă, bat-o focu’ !... Tare mică... Oleacă de nu te uitai la ea şi n-o mai găseai...
Îi plăcea peştelui, că avea de cine râde, şi nu vroia s-o piardă, aşa că o înghiţi... Şi apoi râdea de unul singur, până ce toţi uitară de ea, de el...
Nu poţi străluci fără lumină. nonono.gif

O lamă se înfipse lângă ea şi un soare rece îşi făcu apariţia... Nişte degete de plastic, alte degete de plastic, iar apoi îmbrăcată-n metal galben... Dar toate visele i se-mpliniră când fu prezentată Soarelui adevărat, pusă pe-un deget cald şi îşi cunoscu destinul: un legământ!...

---
Mulţumesc, Doamne, că mi-ai luminat şi încălzit viaţa cu-n alt suflet... Apără-ne, Sfinte Mina...

---
15. Eee, luţâşoară, da' las' cî nu murim noi...(O altă bunică, mare-mare OM pentru mintea mea...)
16. Timpul vindecă prin uitare...
Clipa vindecă prin înţelegere...


---
38. "Omul cu adevărat bun este doar cel care ar fi putut fi rău şi nu a fost." (N. Iorga)

Acest topic a fost editat de Data'q: 24 Jan 2007, 08:31 AM


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Jan 2007, 12:39 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Fantasee
mesaj 24 Jan 2007, 09:23 PM
Mesaj #39


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Omnia vincit amor et nos cedamus amori. spoton.gif
Fericite trebuie să mai fie sufletele pentru care te rogi, preacinstite Clopotar! hug.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Jan 2007, 02:53 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
16. Timpul vindecă prin uitare...
Clipa vindecă prin înţelegere...


Cine a spus-o ?! ... tot o bunica? smile.gif unsure.gif wub.gif



--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 25 Jan 2007, 02:54 PM
Mesaj #41


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



39. Iubirea ne face poate să îmbătrînim înainte de vreme şi ne reîntinereşte cînd tinereţea s-a dus. (Paulo Coelho)

---
Aşa-i Fantasee, fericite sunt şi bucuroase... Iar timpul va fi şi mai darnic ca până acum... ohyeah.gif
Şi îţi mulţumim tare mult pentru aroma poveştilor tale... flowers.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 25 Jan 2007, 04:51 PM
Mesaj #42


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



" Pentra ca adevarata energie a iubiri sa va poata strabate sufletul, trebuie ca aceasta sa va gasesca de parca v-ati fi nascut chiar in clipa aceea. " P. Coelho.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 26 Jan 2007, 12:49 AM
Mesaj #43


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



-Ia uite cine se găsi să se strâmbe la răsăritu' nostru... Hai frate, topeşte-ţi ţurţurii, eu trezesc veveriţele şi poate avem şi noi azi parte de ceva vizitatori...
-Vreun vânător?
-Poate doi... Moşnege, nu încerca să te-ndrepţi că s-ar aşchii-n noi... :roft:
Dar acum moşneagul nu făcea decât să-şi rearanjeze cioturile altfel decât ieri şi, de va putea, altfel decât mâine... Nici nu se uită la fraţii brazi şi guralivi şi nici nu vroia să iasă, încă, din muţenia unei dimineţi. Avea toată ziua timp să-i cânte văzduhului, n-are de ce să se grăbească: sutele de ani şi-au avut şi ele rostul lor, întărind atât scoarţa cât şi seva acestui spirit.
Veniră şi vizitatorii, zgribuliţi, voioşi şi cu poftă de vorbă multă... Nici Soarele nu apucă să-şi facă amiaza pe un norişor mai păcătos, căci cei doi fraţi erau la pământ... Cu crengile lăsate-n urmă, iar rădăcina-n acelaşi pământ, trunchiurile-şi aflară menirea departe, încălzind o mămăligă ş-un ceaun cu lapte, sub o plită, dând un spectacol unicat flăcărilor curioase...

Bradul cioturos îşi întinse crengile, numără încă o dată frunzele rămase din ultima toamnă, căscă odată cu Luna şi apoi adormi liniştit, purtat de vântul viselor de peste zi...

---
17. Viaţa nu reprezintă cantitatea de aer care o inspiri sau expiri, ci momentele care îţi taie respiraţia.
18. Un om are atâta succes în viaţă câtă personalitate are el.
(CD)

---
40. "Iubeşte puţin cel ce poate spune prin cuvinte cât iubeşte." (Dante Aligheri)
41. "Este mai uşor să te opui la început decât la sfârşit." (Leonardo da Vinci)


---
Exergy, cuvintele astea le ştiu din Arta Conversaţiei de Ileana Vulpescu, una din cărţile mele preferate... rolleyes.gif
Şi ele au fost culese la rândul lor, cred... De asta n-am scris autorul... Mai multe citate vor fi din această carte.

Bine ai venit, DQ!... wink.gif Şi mulţumesc tare mult pentru citat...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 26 Jan 2007, 01:04 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



QUOTE (Data'q @ 26 Jan 2007, 01:49 AM)


---
41. "Este mai uşor să te opui la început decât la sfârşit." (Leonardo da Vinci)


Pe asta o port tot timpul cu mine, scrisă pe un bileţel ascuns printre multele hârtii şi hârtiuţe din portofel. smile.gif


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 26 Jan 2007, 10:42 AM
Mesaj #45


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Merci de primire. smile.gif


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 26 Jan 2007, 05:34 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Who can say where the road goes
Where the day flows
Only time...
smile.gif


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 26 Jan 2007, 06:49 PM
Mesaj #47


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Stă un bunic în faţa porţii şi se uită cu drag la cei doi pui de lup din faţa sa: fiecare trage mai tare şi mai tare de o cârpă ce până la urmă ajunge flenduri... Dar nu contează, e plin coşul de rufe murdare, iar bucuria jocului nu poate fi stricată decât de foame...

---
Mulţumesc, tikky, pentru melodie... Încearcă să şi dansezi pe ea, visând...
Cu cea mai mare plăcere, DQ...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 1 Feb 2007, 07:48 PM
Mesaj #48


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Stă tolanită între două suluri de plăcintă şi încă-şi mai spală încet şi cu precizie o lăbuţă din spate... Cu ochii închişi, bineînţeles... tongue.gif Iar acum că-i gata, o lasă mai pe marginea tavei, să se usuce, să i se înfoaie toate peticele.
Se întinde... Gheruţele i se trezesc somnoroase, dar şi înfometate, aşa că le va încerca puţin pe coaja desertului; nu mult, doar cât să iasă puţin brânza afară, la lumina jarului de lângă pereţii cuptorului... Ochii-i deja se înfruptă cu frăgezimea umpluturii ce, mai ruşinoasă, se face mai maronie cu fiecare gând pofticios...

Portiţa cuptorului se deschide, iar ea se ascunde cât mai bine la un colţ de tavă: încă nu trebuie văzută, admirată, dorită... Răsturnată, aşezată cu grijă pe un fund mare de lemn, dar acoperită repede cu un ştergar colorat, încă mai are speranţa unui somn de amiază, în ploaia unor raze ce trec prin ochiurile ţesăturii. yawn.gif

Gata cu felul întâi, gata cu felul doi! Trebuie să intre în acţiune!!! Lumina o ameţeşte puţin, la început, dar se ghidează după vocile copiilor... Acum vede mai bine: alte mâţe negricioase şi scărmănate stau agăţate de hainele lor, de respiraţia lor, de degetele alea care se întind acum spre ea... blink.gif Nu contează, ea e cea dorită acum! Ochii săi fixau acum poftele lor, iar ea nu trebuia decât să-şi fluture puţin coada ca toate vârfurile de nas din această odaie să se îndrepte spre ea... Da, era atât de simplu! laugh.gif

Ea e aroma, mirosul, ce promite gustul desăvârşit al unei plăcinte făcute de o mamă a unei familii, într-o sară ca oricare alta...

---
19. Cel mai mult îmi place la un autor nu ceea ce spune, ci ceea ce şopteşte.

---
42. "Suntem imprevizibili, atât cât suntem, fiindcă datele existenţei noastre nu apar toate deodată."
43. "Nu e nimeni pe lume de care să nu-ţi poată fi milă."
44. "...fata mamei, nu lua niciodată oamenii peste picior..." (toate trei de I. Vulpescu)


---
Eu când scriu vreun citat de Ileana Vulpescu să ştiţi că le iau din Arta Conversaţiei. De nu e aşa, voi scrie eu că-i din altă carte...
E a doua carte care-mi place cel mai mult.


Acest topic a fost editat de Data'q: 1 Feb 2007, 07:49 PM


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 3 Feb 2007, 11:28 PM
Mesaj #49


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



20. Cică ar fi fost odată un rege şi un slujitor de-al său foarte buni priteni, iar cel de-al doilea avea obiceiul să zică la orice se întâmpla "Foarte bine!..." .
Într-o zi, regele a mers la vânătoare şi l-a luat şi pe prietenul său, care trebuia să-i încarce puşca... Încărca, regele împuşca, iar încărca... Dar la unul din focuri cocoşul puştii explodă, iar degetul mare al regelui fu distrus, iar la toată mânia sa, slujitorul nu răspunse decât cu acelaşi "Foarte bine!". Ca răspuns la aceste cuvinte fu întemniţat numaidecât...

Trecu un an şi regele merse la altă vânătoare, dar la aceasta a fost prins de canibali... L-au pus în oală, i-au pus mirodenii, ce mai ştiau ei acolo, dar unul din ei se uită mai bine la trupul regelui: îi lipsea un deget. Erau ei canibali, înfometaţi, dar nu mâncau niciodată un trup ce nu era întreg... Aşa că regele scăpă şi când ajunse acasă se duse imediat la prietenul său şi-i dădu libertatea înapoi...
La scuzele regelui răspunsul a fost acelaşi: "Foarte bine!"...
-Cum pot să zici cuvintele astea? Te-am chinuit degeaba, un an te-am ţinut în temniţa asta...
-Foarte bine fiindcă de eram cu tine acum aş fi fost mâncat de canibali...
(DV, în una din predicele sale)

---
45. "O faptă rea se îndreaptă printr-o faptă bună, o vorbă rea nu se-ndreaptă prin nimic."
46. "Unui om îi accepţi firea, nu i-o ierţi."
47. "Doar cel fericit poate da şi altora fericire." (toate trei de I. Vulpescu)


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 11 Feb 2007, 05:35 PM
Mesaj #50


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Dreaptă stă, înfiptă-n pâinea celor mai flămânzi...
În jurul ei cresc munţi, se adună ape, păşuni întregi cu mirodenii aşteaptă paşii nesătuli ai unor drumeţi parcă abia născuţi... Liniştea nu-şi găseşte locul printre notele unei cântări îndepărtate, din lumea celor care încă mai visează la nişte semne ascunse-n cartea vieţii lor...

Dar gata: îndemnul unei şoapte calde a unei scântei, apoi glasul grav al unui fum înecăcios o invită să danseze tuturor... Uimirea lor e ca un val ce-i cuprinde, se îndepărtează şi tot creşte pâna la marginea pământului... Lumina ei hrăneşte strălucirea fiecăruia, iar cojile lor, invelişurile lor reci se înmoaie, respiră încă odată. Unduirea corpului, mâinile cenuşii deasupra capului, părul arzând la auzul acelui cânt şi gustul de miere răspândit cu atâta bucurie înveseleşte şi cel mai amar sâmbure al vreunui fruct nedorit...
Mai mult, mai rapid, mai pătimaş, mai fierbinte, până la ultima suflare, pân' la ultima picătură ce s-a scurs din ea! Acum întunericul lasă tuturor răgazul să-şi revină în simţiri, să se risipească parfumul admiraţiei, dar încă au rămas cu privirile aţintite la acel fir ce se ridică şi se pierde prin înălţimi...

O lumânare pe o masă de pomenire...

---
21. Veselia omului e ca mirosul florilor: ea nu se înalţă din sufletele veştede.

---
48. Tocmai posibilitatea să-ţi împlineşti un vis face viaţa mai interesantă. (P. Coelho)


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 13 Feb 2007, 11:26 PM
Mesaj #51


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Sub pelerina unui cântec sau tip-til, pe vârfuri, în pijamale, încălţată-n bocanci sau liberă-n sandale, tot reuşeşte să se caţere-n pavilion, să adoarmă acolo şi să uite să mai plece acasă... Din partea mea, de-ar sta şi de n-ar mai pleca, dar cică o doare gura, că limbuţa-i pofticioasă şi trebuie răsfăţată cu bunătăţurii numai de buze ştiute. sleep.gif

Cuvintele îşi întind lacome degetele pe obraz, până ajung din nou la urechea ce se lasă amorţită sub vraja lor... Cealaltă ar vrea şi ea, dar încă se ascunde printre valurile parfumate a unei perne moi... Not yet... Curând, atenţia va fi trezită şi atunci nici un somn nu le va mai putea amăgi, doar un trăirea unui vis le va hipnotiza încet şi sigur, ca de obicei.

Călare pe un timbru calm şi hotărât, păzeşte acum turma unor vise flămânde...


O voce... wub.gif

---
22. Şi vocile-mi spun că nu-s nebun...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 18 Feb 2007, 03:05 PM
Mesaj #52


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



"Preşidenţia înaltei administraţii a micuţului părculeţ din vârful celei de-a şaptea coline a hotărât în cursul unei lungi dezbateri să se scoată din funcţionare acele luminatoare ce, de-a lungul şi de-a latul timpului, au suferit strâmbături. Sarcina îi revine paznicului de noapte. Să fie executată imediat!"

Cuvinte scrise pe o hârtie scorţoasă, împăturită în buzunarul de la spate al pantalonilor paznicului de noapte, acolo unde îi era şi locul. El îşi îndrepta pântecele mare şi obosit spre singurul felinar pe care-l ştia el aşa... mai îndoit. Da, ăsta era: cel de lângă prima bancă de la poartă, acolo unde se aşezau de obicei primii obosiţi care căutau liniştea parcului...
Cum să stingă el lumina asta? Felinarul fusese îndoit în timpul unei furtuni, când un copac care a fost smuls din rădăcini şi-a găsit odihna chiar pe el. Cum? Simplu: întrerupe alimentarea de la baza stâlpului... Asta a şi făcut.

Genuuuunchiul suuus... Hai odată!!! Ştii că nu poţi să-l ridici aşa sus decât dacă-l apuci cu amândouă mâinile... Credeam că ştii deja asta... dry.gif Bine... Acum şi celălalt picior pe bancă... Drepţi !!! mad.gif Lasă oboseala pe altădată! Mâna pe stâlp, picioarele pe cotiera băncii... Acum scoate cutiuţa din buzunarul de la piept. Întinde mâna la becul felinarului... Nu ajungi! Pe vârfuri atunci, ce să-ţi fac? Acum ajungi. Buuun... Hai, dă drumul licuriciului... Mâine ai să aduci altul!... ohyeah.gif

Cu pasul său domol se întoarse înapoi în colivia sa, dădu drumul la micul televizor, apoi ceva mai tare la caloriferul electric şi adormi în scaunul a cărui lemn uscat se obişnui să-i cânte câteva balade în fiecare noapte...

---
23. Când să-l serveşti îi fată vaca, iar când să te servească îi moare viţălul...(Un tată)
24. Apa, vântul şi gura lumii nu le poţi opri vreodată.

---
49. Ei cred că lumea este un lucru ameninţător şi de aceea lume chiar devine ameninţătoare.
50. Un singur lucru face visele imposibile: frica de eşec. (amândouă de P.Coelho)


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 24 Feb 2007, 09:03 PM
Mesaj #53


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



user posted image
Paznic al graniţei dintre două câmpii îngălbenite de ploaie şi secetă, stă singur şi aşteaptă ca cineva să lumineze umbra prăpastiei dintre cele două tărâmuri... Da, şi crengile lui fac umbră, dar fără ele cum ar putea vântul să-şi plimbe degetele în paşi de doină? Din frunză-n frunză, din filă-n filă, până le va cunoaşte pe fiecare, încât să le şi înţeleagă şoaptele...

Câte rugăciuni de ploaie nu au fost rostite, în fiecare zbor peste al său cuget, poate-poate se va desprinde din plapuma norilor măcar o pană, iar cu simplitatea ei să fulgere scoarţa sa uscată... Arzând, să cadă şi să facă punte... Să le cânte-n tosnituri, să le lumineze, să le încălzească cu a sa văpaie, ca aceste câmpii să înflorească din nou şi să coloreze din nou frumoşii ochi ai vântului...

Un semn de carte, de jurnal...

---

Ce mişcă pe om? Foamea şi iubirea... (O profesoară antipatică)

Acest topic a fost editat de Data'q: 24 Feb 2007, 09:46 PM


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 25 Feb 2007, 09:55 PM
Mesaj #54


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



"Povestea-i veche, s-a născut prin veacul al şaptesprezecelea, aşa se zice. În scrierile apocrife ale Cabalei e pomenit un rabin care ar fi făcut un om, un om artificial - aşa-numitul golem - ca să-l ajute prin casă şi să tragă clopotele sinagogii.
N-a ieşit, pare-se, un om ca toţi oamenii. O făptură greoaie, vie numai pe jumătate, şi asta doar în timpul zilei, datorită unui petec de hârtie magic strecurat între dinţi, având puterea să atragă forţele siderale ale universului.
S-a întâmplat că, într-un rând, înainte de rugăciunea de seară, rabinul a uitat să-i scoată pecetea din gură. Lovit ca de streche, golemul a luat-o razna prin noapte, izbind şi răsturnând totul în cale.
Rabinul l-a ajuns din urmă, a rupt înscrisul în bucăţi şi făptura s-a prăbuşit la pământ ca un lemn. O figurină din lut, atât a mai rămas din el, o poţi vedea şi azi în Sinagoga Altnai." (Gustav Meyrink - "Golem")

Este un roman frumos, Data'q. Uneori, ceea ce scrii tu aici îmi aminteşte de istoriile acestei cărţi. Sper să reuşeşti să o citeşti vreodată, dacă o găseşti. hug.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 26 Feb 2007, 07:08 PM
Mesaj #55


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Ritmul paşilor ei întorc capul trandafirului... Da, şi de data asta pielea ei miroase ca vechile grădini împărăteşti, ce mângâiau liniştea fiecărei dimineţi.
Vine spre el, deci ar fi timpul să se trezească... Dar nu apucă şi puritatea apei cu care este hrănit (în fiecare zi) îi îndreaptă şi acum fiecare frunză, spin, por, iar gălbeneala petalelor începe să se albească din ce în ce mai mult... S-a oprit, dar ecoul acelui izvor încă răsună şi înverzeşte fiecare celulă însetată. Petalele se deschid, una, două, trei, apoi toate deodată, poate... Da, au reuşit să-i atragă atenţia încă o dată sau poate ea simţea lipsa a ceva dulce într-o dimineaţă amară... Nu contează decât şansa de a-i atinge nasul, ce se aproprie acum mai mult, mai mult...
De-ar putea, acum s-ar închide deodată, ca o floare carnivoră, să nu-i mai dea drumul... Trei petale nu s-au trezit încă din beţia atingerii buzelor ei... Albul lor nu mai are nici o pată...
Pleacă acum, iar razele Soarelui va avea grijă de amândoi, până seara, când somnul cel fără de griji le va promite o nouă dimineaţă...

Cuvinte calde, dimineaţa...

---

51. "Zânei şi îngerului trebuie să le spui adevărul, altfel nu mai trec pe la tine niciodată." (I. Vulpescu)

52. "Unde va fi comoara ta, acolo îţi va fi şi inima."
53. "Când ne aflăm în faţa marilor comori, nu le vedem niciodată. Şi ştii de ce? Pentru că oamenii nu mai cred în comori." (amândouă de P. Coelho)


---
26. Medicul bun îţi dă medicamentul care te vindecă, nu pe cel mai dulce. (CD)

---
Sărut-mâna pentru fragment... hug.gif Promit să caut cartea asta şi s-o citesc...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 1 Mar 2007, 12:40 AM
Mesaj #56


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Înainte de primul pas, se descalță, ca să-i simtă cu tălpile-i zbârcite căldura, pulsul... Și după atâtea secole încă mai poate găsi trupuri calde, liniștite... Amazing!...
Își puse pălăria mai pe-o ureche și la drum: mai avea și alte pleoape de împodobit, de împletit sau de încuiat. De data asta nu a mai înconjurat pe la ureche, nu... A vrut să urce acel gât, rid cu rid, dar încă atât de fin, să ajungă până-n vârful bărbiei. Aici privi înapoi, să admire acel trup tănăr, cu doar șaptezeci de primăveri, și să-i facă o plecăciune, cu respect, că a putut să-i bucure tălpile în astă noapte.
Mai merse oleacă, pân' la buze, unde nu se putu abține să nu sară puțin pe ele... Da, nu și-au pierdut elasticitatea! tongue.gif Încă bune de folosit... wink.gif La nas își ciuli bine urechile: nici o încordare, nici o grabă, grijile păreau rezolvate... Învățase de mult să asculte ritmul respirației și pe cel al pulsului, ca să-și dea seama ce fel de somn aveau nevoie.
După ce se cățără cu chiu cu vai pe vârful nasului își dădu drumul urlând cât îl ținu gura... thumb_yello.gif Cin' să-l audă? Bucuria lui n-a deranjat pe nimeni, niciodată.
Genele îl așteptau de mult, nerăbdătoare să fie îngrijite, după o zi ploioasă... Le curăță, le lustrui, le puse în ordine, fiecare cu perechea ei de la cealaltă pleoapă, și apoi își scoase fluierul din traistă, să le cânte despre visul acestei nopți.

Gata și aici, deci se putea duce la el... Da, cred c-o va lua pe mâna lui, nu cea de sub gâtul ei, fiindcă ar trebui să deranjeze firele de păr, să le ordoneze apoi... Prea puțin timp, poate altădată, dat acum o va lua pe cea care încă ține mijlocul ei...
Curiozitatea îi grăbește pasul: oare și buzele lui sunt la fel de moi?

Moș Ene...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 11 Mar 2007, 12:34 AM
Mesaj #57


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Degete reci, ce trebuiesc încălzite, îmi înconjoară urechea, împietrindu-mi capul și ascuțindu-mi atenția... Zâmbetul ademenitor se apropie de celălalt capăt al tunelului făcut de palmele sale, iar acum toată lumea muțește, stă în loc s-o audă, s-o soarbă cu toate simțurile. Ochii mi se-nchid, urechile mi se deschid mai tare, iar acea clipă de liniște totală, înainte de a vorbi ea, se apropie...
Acum.
A trecut, iar acum ea-mi cântă încet, numai mie, în șoapte dragi, una din doinele vântului... Azi îmi va cânta doar, iar adierea ritmului îmi aerisește labirintul dintre urechi, dintre ochi și ceafă, dintre ieri și mâine. Nu va tăcea până nu-i voi spune eu să tacă și cum aș putea eu opri ploaia ce-mi hrănește sufletul?
A sa voce mă dezbracă și mă îmbracă de fiecare dată, rămânând gol sau prins în patru ace într-un insectar urban, a cărui colecție de griji crește pe zi ce trece. Cum poate o voce să facă diferența!... Între ieri și mâine, între amintire și vis, între miere și fiere...
Palmele i-au rămas acum în urmă, dar zâmbetu-i avansează încă, încet, mai adânc, bucurându-mi fiecare grăunte de nisip alb ce se scurge în propria-mi clepsidră ce plutește într-o baltă din aceași ploaie de vară.


Muzică-n căști...
Enya - How can I keep from singing?

---
27. ...plină de parfumuri... (un tată, despre o plăcintă aromată)
28. Mă mănânși ca un jerme...
28. Niș' matali nu ți săti?
28. Tăt' o să fii ghini! Ai sî vezi...(biggrin.gif trei glume a unui bun prieten, coleg de facultate)


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 20 Mar 2007, 09:39 PM
Mesaj #58


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Somnul n-are nici o grabă în ale căscatului, așa că-și arată pentru a treisprezecea oară colții la Lună... Dar nici ea nu-l vede, fiindcă-și înfoaie perna cât mai bine: acușica se face dimineață și va adormi în cânt de vrăbiuțe, ciocănitori și alte zburătoare... Căscatul mai ia o linguriță din tortul viselor amărui și apoi se uită-ntr-un ochi la stăpânul adormit. Vine partea cea mai frumoasă a zilei: zgâlțâirea; altfel nici că se puteau sfărâma lacătele lui Moș Ene.
Atent, cu toate urechile ciulite și cu degetele înfipte-n coastele lui, e gata să-l gâdile, îndată ce va auzi cum razele Soarelui se vor izbi de scoarța copacilor... Mai întâi barba norilor e mângâiată de căldura acelor degete ce par atât de subțiri, lungi, dese și atât de așteptate, ca apoi vârfurile copacilor să fie dezghețați din șoapta stelelor... Scoarța plesnește de plăcere, iar seva începe să-și calce pe urmele zilei trecute.
Acum: el tresare, smuls dintr-un vis ce poate va rămâne vis, iar somnul se îndepărtează rapid, galopând printre raze de Soare, spre perna Lunii.

Răsărit...

---
54. Singurele lacrimi a căror amărăciune e deplină sunt acelea care nu cad pe pieptul nimănui și pe care nu le șterge nimeni. (Félicité Robert de Lamennais)

---
29. Teorie foarte frumoasă din anii 2000... (Un profesor la curs)
30. Dosar șortcătuit. (Un elev de câțiva anișori)

---
1. Iar m-am fript cu pasta de dinți! biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Data'q: 20 Mar 2007, 09:43 PM


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 21 Mar 2007, 01:52 PM
Mesaj #59


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Ce poți face în vârtejul leneș al unei mâini de nisip mișcător?
De parcă timpul a tras apa, să curețe doar răul, dar arșița unui Soare însetat a întărit toate picăturile, ce par acum un morman de pietre în care te scufunzi. În schimb, poți căuta, căci vei găsi cu siguranță, poți căuta nestematele ce strălucesc în jurul tău, a căror reflexie te orbesc cu aroma lor colorată...
Să le aduni... Dar te miști, și te adâncești și mai tare...
Să le privești doar... Dar fiecare, pe rând, ascultă de același Soare și te orbesc, te frig, întărind cicatrici ce-ți înfrumusețează scoarța...
Ce poți face?

Tre' să fie una, o piatră care te va arde prea tare... Mă întind s-o ajung, îmi topesc degetele atingând-o, dar ce contează? Ea doar a mea acum, în întunericul ce m-a-nghițit. Mă fac ghem, cu ea la piept, șoptindu-i gânduri, vise, tot coborând...
Și cad! Cad pe vârful unui munte din cel mai fin și mai alb nisip atins vreodată... Plouă, iar Soarele abia răsare aici, dând tonul unui cânt ce dansează într-una din văile din jur.

Clepsidră...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Mar 2007, 12:50 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



::::::::::::::::: LA MULTI ANI ! :::::::::::::::::


user posted image


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 23 Mar 2007, 01:02 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



La multi ani, Data'q!
La intelepciune sa adaugi intelepciune si sa te bucuri de fiecare zi a vietii tale!
Sa ai sanatate ca-i mai buna decat toate (asta cred c-a spus-o "o bunica" tongue.gif ) iar restul sa ti le faci singur dupa inima si putere ta!user posted image

Asta poate tine loc de flori???

Acest topic a fost editat de dascalita: 23 Mar 2007, 01:03 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 29 Mar 2007, 03:52 PM
Mesaj #62


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Fire de praf se rostogoleau pe obrazul pestrițat al statuii de bronz ce încă păzea colțul apusean al turnului. O petală fragedă, altele trei, ca apoi un stol de frunze ce încă nu și-au găsit liniștea de astă toamnă, să șteargă fața balaurului, după voia vântului plictisit.
Toate i-au spălat fața cu răceala unei ceți ce stăpânea codrul din împrejurimi, dar una a rămas lipită și nu dădea niciun semn c-ar vrea să mai plece. Îi acoperea un ochi, fruntea, un corn, ce mai!... Mai mult de juma' de față!... dry.gif Poate-și oprise zborul să vadă cum ațipește măritul Soare sau poate dăduse de căldura metalului ce se adunase peste zi.
Ce mai conta? Razele Soarelui străpungeau trupul firav al acelei frunze, înroșind ochiul acoperit. Adormind în liniștea apusului, nu-și dădea seama că începea să se usuce, dând semne să se desprindă... Se întărea tot mai mult, mai mult, un colț era deja tras de degetele jucăușe ale vântului, apoi al doilea... Se putea vedea acum, pe jumătatea dezvelită a frunții pocitaniei, conturul și urmele roșiatice a nervurilor acelei frunze. Ca o palmă bine meritată sau o mângâiere ce nu s-a vrut uitată...
Odată cu plecăciunea ultimei gene a Soarelui, îndrăzneala vântului a desprins și ultimul colț veșted, lăsând fața balaurului pătată, cu un ochi ce se obișnuise prea mult cu acea lumină cernută de toată urâțenia din jur...
Își întinse aripile și mai mult pe zidurile stâncoase ale turnului, învelindu-l pentru noapte, și adormi și el, legănat de semilună...

Poveste înainte de culcare...

---
55. "Dacă privești mult timp în adâncul prăpastiei, prăpastia va privi în adâncul tău." (Friedrich Nietzsche)
56. "Prețuiesc ceea ce trebuie să prețuiești la un om: ce are mai bun." (I. Vulpescu)


---
31. Eee, mamî... O s-ajungeți și voi ca mine...(O bunică...)
32. S-aveți copii frumoși, sănătoși, dar cuminți ca voi...(O mamă...)

---
Mulțumesc mult exergy, dăscălița... Tare mult... flowers.gif
Frumos ai mai zis,
după inima și puterea ta...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 2 Apr 2007, 09:45 PM
Mesaj #63


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Glasul copitelor își mormăie setea lovind rar și apăsat apa liniștită a mării... Se oprește, scormonește puțin, miroase apoi puținele unde ce răsar cu singura lor dorință de a cuceri până la moarte... Un tun îndepărtat îl sperie și o ia la goană în direcția opusă micului război dintre un steag colorat și unul negru. Abia îndrăznind să spargă oglinda apei, galopul său taie marea în două, o porție Soarelui însângerat, cealaltă Lunii somnoroase, abia trezită... Sare peste pescari, peste bărcile lor minuscule, se încurcă și se împrăștie lovind velele îngălbenite, îmbătrânite de mângâierea vântului, iar acum... Acum o herghelie încearcă cu toate puterile să cucerească un țărm supus, timid, dar mai bine zis răbdător, știind că oboseala va mistui avântul acestui mânz primăvăratic... Dovadă-i stau atâtea și atâtea fire de nisip, mărgele lăsate-n dar la fiecare încercare... Eșuată.

Briză...

---
2. Frică să despachetezi următorul vis? Trebuie doar să deschizi ochii...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 12 Apr 2007, 03:15 PM
Mesaj #64


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Pași târșâiți urmau supuși agitația veselă a unor gheare ce zgâriau de zor podeaua stâncoasă a Peșterii Sufletului. Gâtlejuri groase, cu blană sură sau prea neagră, înfierbântau un dans nebun al lanțurilor grele, înnodate la glezna unui toiag ce-și ticăia bătrânețile pe aceași podea. Degete slabe încă mângâiau pe lemnul neted semnele încrustate ce șopteau aceași poveste la nesfârșit, pe când celelalte măsurau în pași de gorilă respirația ghebosului...
Un mic iaz, luminat de câteva raze de Lună ce abia-și găsiră drumul printr-o crăpătură, aștepta liniștit boturile de lup, însetate nevoie-mare... În câteva momente, lipăiturile lor agitau visele nuferilor ce-și găseau odihna pe dulceața acelei ape. Până se săturară cele trei lighioane, bătrânul adormi în genunchi, sprijinit de toiagul său centenar; apoi îl înconjurară tiptil și puse și ele botul pe labe ascultând pufăitul liniștit al unui somn fără vise.
Nici nu se cumințiră destul pașii timpului, căci șase urechi ciulite prinseră imediat glasul unui galop îndepărtat, ce se apropia mai mult, mai mult, parcă din adâncul pământului... Un mârâit ușor lărgiră ochii cocoșatului, apoi lătratul și urletul dihaniilor au îndemnat ambele mâini să agațe toiagul ca să se poată ridica în picioare. Miroseau în toate părțile, urechile lor tremurau la auzul acelor bătăi, iar ochii li se înroșiră de atâta încordare încercând să străpungă cotloanele peșterii... Lungiră zalele lanțurilor, dar ce mai conta?
Dulceața acelei miresme își găsi acum odihna deasupra apei. Puținii pești începură s-alerge în jurul unui singur nufăr ce părea prea îngreunat de ale sale petale albe, unduind cu cozile lor pestrițate fața palidă a acelei ape. Culorile lor curând formară una singură, ispitind Timpul să șadă locului...
...să admire cât i-ar fi voia de lungă aceast dans al unui pictor subacvatic. Orice altceva înghețase sub privirea unei Luni ce putea acum să-și hrănească o curiozitate mult prea plictisită.
Începu să se învârtă acel nufăr, încet, apoi mai tare, mai rapid, ridicîndu-se ușor de pe așternutul apei, desfăcându-și petalele una câte una, lăsându-le să cadă și mai încet până vor întâlni atingerea umedă a acelei oaze... Rămânând doar patru, zborul unui fluture mare și alb prinse viață în acea liniște nemișcată, luminând (sub mângâierea razelor de Lună) fruntea lui zbârcită și colții lupilor... Bătăi rapizi din aripi, în același ritm cu care vibra adâncul, îndulceau acum toată peștera cu a lor mireasmă, odihnind acea liniște de nepătruns.
Timpul își întinse palma, lăsându-l să se așeze, dar cu prima atingere a zburătorului vraja se rupse: aripile se desfăcuseră, lăsând să cadă patru petale la fel de curate, iar Luna își chema razele la somnul de peste zi... Totul se trezi, dar nu mai aveau de ce să latre, de ce să urle. Nedumeriți, așteptau un răspuns de la stăpân, dar ochii lui rămăseseră țintuiți pe orizontul acelei ape, învelit în petale albe... Zâmbi, căci același lucru simți și el în acel somn fără vise.

Emoții...

---
33. Never say never...

---
57. Că vinovat e tot făcutul,
Si sfânt, doar nunta, începutul. (Ion Barbu - Oul dogmatic)


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 15 Apr 2007, 04:11 AM
Mesaj #65


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



3. Aplecați-vă ca să-mi pășiți pragul, numai după ce ați putut gusta din piñata visurilor mele...
---

Braveheart - Mornay's Dream

Acest topic a fost editat de Data'q: 15 Apr 2007, 04:13 AM


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 20 Apr 2007, 04:22 PM
Mesaj #66


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Sub ridurile groase și încruntate ale unui bătrân ce-și odihnea oasele pe verandă, două oștiri stăteau față-n față...
Un apus însângerat pregătea deja culorile dimineții și îndemna vântul să mai răcorească puțin inimile înfierbântate ale toboșarilor, dar el se juca fără nici o grijă cu negreața din coama armăsarului pe care generalul își îmbărbăta soldații. Puștile erau încărcate, mirosul prafului de pușcă promițând sângele colorat al vrăjmașului. Degetele lor se întăreau pe cozile securilor, paloșelor sau pe o sticlă de rom, vechi de la nașterea acestor meleaguri. Tunurile își înghițeau ghiulelele, holbându-se la un orizont prea întunecat.
Pe malul celălalt al câmpului de bătălie, orgi fioroși se aliniau în primele rânduri, certându-se, lovindu-se pentru un loc mai în față, mai în centru, mai aproape de carnea fragedă a inamicilor. Din când în cînd, câte un mamut își striga foamea, deranjând vulturii ce i se odihneau pe spate... Din stânga și din dreapta apărură acum cavaleri în metal negru, pucios, fiecare c-o mână pe hățurile grele și cu cealaltă ținând în frâu cerberi ce nu și-ar fi găsit liniștea decât în niște gâtlejuri calde. Mai în spate, arcașii orbi își încordau săgețile făcute din oasele altor bătălii și unse cu fiere, stând apoi nemișcați până la croncănitul unei ciori albe.
Copitele, călcâiele tuturor simțiră tresărirea pământului, când acesta a fost apucat de ghearele dragonului ce a aterizat între cele două armate. În spatele său, o pelerină ardea încet, cu un foc albastru, întunecat, de gheață... Doi ochi priveau de sus fețele curajoase ale bărbaților ce-ți vor găsi numaidecât ultimul somn. Mâna sa dreaptă se înălță, iar țipătul ciorii ce-și luă zborul liniștii văzduhul, îngheță inimile ostașilor, întinse aripile dragonului și apoi dezlănțui strigătul monștrilor...
Bătrânul deschise ochii zâmbind la nepoții ce i se jucau în curte... Povestea din următoarele seri era pregătită...

Graniță între două lumi...
---

58. I have been through some terrible things in my life, some of which atually happened.
59. Life is at best a dream and at worst a nightmare from which you cannot escape. (amândouă de Mark Twain)


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 24 Apr 2007, 01:38 PM
Mesaj #67


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Liniște ...
Din când în când, mai ridică capul, dar greutatea razelor de soare o adorm la loc, sau își mai leagănă coada, ferind-o de umbra unui nor cu chef de glume în ceasul amiezii... Prea mică și poate prea verde, mica șopârlă își lua doza zilnică a somnului de frumusețe pe capul unei statui, ce ședea înghenunchiată la picioarele unei sălcii plângăcioase.

... câțiva pași mai încolo și ți-ai fi înmuiat călcâiele în dulceața unui pâruaș ce se gudura printre gușile grave ale unor broaște plictisite ...

Sub genunchii tociți, alianța câtorva clanuri de furnici fac planuri de cucerire pentru tărâmul dintre cele două coate ascuțite, unde-și duce veacul acum câțiva pui de păianjen orfani de astă seară.
Foamea poate, sau niște ciocuri gălăgioase (cine știe?), alungă șopârla, lăsând o amprentă umedă a trupului ei pe ceafa albă a acelei sculpturi centenare. Urma îi dispare tip-til, eliberând locul pentru umbra groasă a unor nori de ploaie, veniți din nord, zgribuliți nevoie mare și încărcați cu tone de zăpadă. Veniseră să plângă plecarea iernii de pe acele meleaguri, iar bunul Soare le dădu voie să-și facă metehnele până la apus.

... umflat de ploaia deasă, măruntă, încerca acum să-și ducă valurile timide printre ochii broaștelor, curios de ce minunăție o să găsească acolo. Poate taina cântului de-nserat, orăcăit ce ține fără somn juma’ de codru ...

Raze portocalii ale unui apus înflăcărat străpung bolta cenușie și reușesc s-ajungă la urechile salciei, a căror ramuri erau deja îngreunate sub povara unor noi lacrimi ce vor îngheța numaidecât la atingerea rece a întunericului de peste noapte. Cerul era bine învelit astă seară cu o pătură prea groasă ca să mai spere ele să vădă curba lină a semilunei.
Salcia tremură la șoaptele primite și le scutură pe toate, umezind coastele statuii, șiruaie curgând acum, pe sub ea sau pe șira spinării, la vale, până pe ceafă, pe sub bărbie, adunându-se în palmele făcute căuș, într-un lac al amărăciunii ...

... se lasă acum legănat de pietre, de ale sale maluri. Cască odată, încă odată și adoarme într-o altă liniște, menită să ducă-n spate vise și coșmaruri ...

Vârfurile crengilor trezesc ușor statuia, cu a lor mângâiere tandră și plină de o grijă frățească...
Mai jos, asaltul furnicilor se sfârșise victorios. Totul se derula conform planului ales de Marele Consiliu; construcția unui nou oraș deja începuse. Răsăritul încerca să-ți desprindă pleoapele, iar vântul împingea cu greu, înapoi în vârful munților, norii ce prinseseră gustul acestor coline. Căldura acelei zile își făcea simțită prezența, pocnind cu ale sale degete scoarța salciei, încercând să-i usuce ridurile adânci. Printre firele de iarbă, aceași șopârlă se-ndrepta spre locul ei preferat, încercând să nu calce vreo furnică grăbită.

Zburând pe coate și genunchi ...
---

4. Îmblânzirea unui somn cere mai multe nopți, ploi și dor.

Acest topic a fost editat de Data'q: 24 Apr 2007, 01:38 PM


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 24 Apr 2007, 05:03 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
4. Îmblânzirea unui somn cere mai multe nopți, ploi și dor.

smile.gif tot Ileana Vulpescu ?

Curioasa reteta , mai ales alaturarea a doua ingrediente 'explozive', ploi si dor ... nu stiu in ce masura poate da rezultate .


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 24 Apr 2007, 08:27 PM
Mesaj #69


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Ce am scris cu indigo, nu cu purpuriu (purple), e din capul meu și sunt cele mai criptate chestii din jurnalul ăsta...

Ingredientele "ploi" și "dor" trebuiesc luate separat, una fiind factor fizic (natura), cel mai plăcut pentru mine, celălalt emoțional (suflet)... La fel și noaptea, aparține unei alte "mulțimi" (timp). Dar intersecția lor face ca o amintire, experiență să rămână încrustată într-un toiag...


Acest topic a fost editat de Data'q: 24 Apr 2007, 08:32 PM


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 6 May 2007, 08:04 PM
Mesaj #70


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Fire de iarbă îi mângâiau nasul bălțat ce se îmbăia în parfumul unor flori mici și albe, din apropiere. Degetele-i răsfirate își fac loc printre franjurile covorului verde și rămân înfipte ca niște gheare de motan răsfățat în pătura ta preferată... Liniște... Somn...
Ochii mari ai sultanului alungă somnul, îl gonește cât colo, la gărzile sale. Se visase cerșetor, dormind sub cerul liber... Una dintre cadânele ce dormeau pe pernele din prejurul patului îi auzi respirația și se apropie de el, să-i cânte domol, la ureche, un cântec de bătălie, până ce ador...
„Dormi, dormi, dormi!!! Nu mai visa cadâne și dormi!” Glasul greierilor încetase, rămânând câteva broaște să-și mai cânte serenadele amoroase pe malul iazului... Gândul la căldura zilei de mâine, la toropeala ce-i va ține pe toți între cei patru pereți a unei vieți colțuroase îl îndemnă să mulțumească pământului pentru răceala cu care îl întâmpina...
Transpirația rece îi umezi cămașa de noapte dintr-un satin de culoarea deșertului. Ceru apă, ceru altă cămașă, căzând în cele din urmă în leagănul unui somn răcorit de trei evantaie pufoase.
Vântul se juca printre găurile hainelor, ascunzându-se de cine știe ce stea ce-i dădea atenție în astă noapte de mai. Oasele i se strânseseră, poate s-or mai încălzi, dar nu... Se ghemui și...
Și își strânse genunchii la piept... Trimise femeile în camerele lor, trase perdele din jurul patului și acum își ațintise privirea pe luciul pernei scăldate în razele Lunii.
Se întoarse cu spatele la ea... Căci ar fi stat apoi toată noaptea s-o privească și zău c-avea nevoie de odihnă... Cele mai bune colțuri de stradă trebuia să le ocupi de cum le luminau răsăritul, chiar mai devreme. Nu mai era mult oricum până...
Până corzile unei harpe vor întâmpina căscatul razelor de Soare. Zâmbi, cu gândul la plăcerile acestei zile ce abia se naște… Dar nu mult, căci un firicel de sânge alunecă din colțul drept la zâmbetului. Ultima sa imagine fu vârful săgeții ce-i ieșea din piept, prin cămașă, vârf cald și roșiatic…
Ca razele fiecărei dimineți ce-au fost și vor urma. Nimic nou, poate doar mai frumos, doar fiindcă e acum, nu ieri, nu mâine… Se ridică din iarbă și-și mână pașii spre porțile orașului.

Cărări…
---

60. People have to be touched. Everybody gets touched be someone they love. (Life as a house)
---

Una din piesele din același film: Joni Mitchell - Both Sides Now
Cine cunoaște filmul, sper că-și aduce aminte scena și strofa cântată acolo.


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 01:02 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman