HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Bancile Si Sistemul Bancar, semnificatia banilor
MIA
mesaj 3 Jan 2007, 03:07 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (jet li @ 3 Jan 2007, 02:49 PM)
Banii din economie nu sutn doar bani tipariti. De obicei sunt electronici, mai multi decat cei tipariti

hmm.gif

Incep sa cred ca ai o varza generalizata in cap chiar si la notiunile elementare din domeniu. sorry.gif
Banii electronici sunt putin raspinditi ( inca ) - am impresia ca faci confuzie intre ei si sumele accesibile prin intermediul cardurilor bancare "obisnuite". wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Jan 2007, 04:47 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Da mai, si eu credeam cand eram mic ca nu ar mai fi oameni saraci daca ar tipari statul bani pentru toti... laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Jan 2007, 09:24 PM
Mesaj #38


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (jet li @ 31 Dec 2006, 11:42 AM)
Nu sunt impotriva bancilor sunt impotriva acestor practici de "fractional reserve". Tie ti se pare corect ca niste particulari - asta sunt bancile comerciale sa controleze volumul de bani ? Stii ce efecte poate avea scaderea sau cresterea volumului de bani intr-o economie ? Ei o fac dupa bunul plac
Am spus ca sunt impotriva distribuirii banilor prin banci ? Da dar un volum cunoscut si controlat de guvern - care el hotaraste cand sa creasca sau sa scada volumul , dupa nevoie, nu interese private. Stiu ca toata lumea asa si crede ca guvernul controleaza treaba asta.

Cred ca esti un pic pe aratura. Piata monetara este sub controlul bancii centrale, recte statul. Oferta monetara e asigurata de catre emisiunea monetara (aia care te enerveaza pe tine) si banii de cont. Punerea in circulatie a numerarului este functia STRICT a bancii centrale, care o poate face prin 4 chestii simple:
1.acoperirea deficitului bugetar, adica scoate ceva bonuri de tezaur, bancile comerciale subscriu bonurile si le revand Bancii centrale, care prin cumparare, pune moneda in circulatie;
2. achizitionare de valuta
3. creditarea bancilor comerciale
si in sfarsit patru cumpararea de titluri de pe pietele financiare (open-market cred ca iti suna cunoscut).

Iar banii de cont sunt si mai simpli, de asta se ocupa bancile comerciale si am vazut ca iti creeaza disconfort psihic: o banca imi da imprumut o suma de bani, aceasta suma ajunge, mai devreme sau mai tarziu la alta banca, care la randul sau acorda un imprumut si tot asa. aici banca centrala asigura baza monetara prin emisiune de moneda si prin constituirea de depozite ale bancilor comerciale.

Acum in doo cuvinte, baza monetara este suma dintre numerarul detinut de populatie si depozitele bancilor comerciale pe care acestea le au la banca centrala.

Acest topic a fost editat de mariusc2: 4 Jan 2007, 09:26 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Jan 2007, 09:24 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 27 Jan 2007, 07:59 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



http://www.telegraph.co.uk/money/main.jhtm...18/cneuro18.xml
De asta ce ziceti ? Dupa cum se vede banii nu trebuie neaparat tinuti sub control de o banca centrala, nu sunt decat niste unelte si asa trebuie sa ramana


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 27 Jan 2007, 08:30 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



jet li, mai citeste si tu articolele inainte sa le comentezi pe han...

in articol se zice ca monedele alea locale nu sunt nimic rau doar cat timp au volum limitat


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 27 Jan 2007, 08:39 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nimic rau pentru cine ? pentru guvern poate, pentru cei care le folosesc nu sunt rele deloc
Am ajuns sa cerem voie guvernului sa traim ? Ca niste copii care cer voie sa iasa afara ? Guvernul trebuie sa isi stie locul -este un angajat, va face cea ce trebuie sa faca pentru binele oamenilor

Acest topic a fost editat de jet li: 27 Jan 2007, 08:39 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 5 Feb 2007, 12:36 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE
Banking was conceived in iniquity and was born in sin. The Bankers own the earth. Take it away from them, but leave them the power to create deposits, and with the flick of the pen they will create enough deposits to buy it back again. However, take it away from them, and all the great fortunes like mine will disappear and they ought to disappear, for this would be a happier and better world to live in. But, if you wish to remain the slaves of Bankers and pay the cost of your own slavery, let them continue to create deposits

Sir Josiah Stamp - former director of the Bank of England

De ce credeti ca a spus acel om asa ceva ? O fi visat urat sau stie mai mult decat altii ? Nu e singurul bancher care are o asemenea revelatie

Statul e singurul care trebuie sa aiba control total asupra tiparirii banilor. Niciodata o banca privata. Cine si cum tipareste banii nostrii, sau banii EU ? Cei care tiparesc banii EU sunt ai statului sau niste bancheri mondiali ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 5 Feb 2007, 12:54 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Omule, se pare ca nu intelegi. Daca ai tiparnita de bani nu te imbogatesti... era prea simplu sa fie asa... mai linisteste-te.

Ah, si stii ce s-ar intampla daca maine nu ar mai fi bancheri pe lume? Daca ar disparea toti deodata? Ai muri de foame, nu ai mai avea curent, caldura, apa, televizor... nimic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Feb 2007, 01:27 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (jet li @ 5 Feb 2007, 12:36 AM)
Statul e singurul care trebuie sa aiba control total asupra tiparirii banilor. Niciodata o banca privata.

Parca sustineai monedele locale. Acum te contrazici!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 5 Feb 2007, 01:44 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Axel iti place sa vorbesti, vorbeste pe fondul problemei. Banii sa fie tipariti de banci particulare e mai rau decat bani tipariti de stat - cea ce e bine. Da sustin monedele locale
Blakut - nu ar muri nimeni de foame, oamenii nu mananca bani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Feb 2007, 01:47 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



FYI (for your information), in cazul modelor acelea locale, banii au fost tipariti de banci private wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 6 Feb 2007, 10:25 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Blakut - nu ar muri nimeni de foame, oamenii nu mananca bani.


Dar ce mananca se cumpara cu bani. Daca maine se opreste cash-flow-ul de la furnizori la cumparatori, daca muncitorii si fabricile nu primesc curent ca nimeni nu si-a primit banii si conturile tuturor sunt blocate si nu mai exista... iti spun eu, mori de foame in haosul care apare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 23 Feb 2007, 10:03 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



http://www.youtube.com/watch?v=A4kxTkhwR_Q...ptogon%2Ecom%2F
Senatorul Ron Paul vorbeste in Congres despre Federal Reserve

Muncitorii nu au nevoie de patroni ca sa produca si sa castige prin cea ce produc. Da au nevoie de sefi care sa organizeze tot dar nu de patroni care sa imparta castigul tot spre varf si doar putin spre baza, nici prea mult sa se lase de munca nici prea putin sa se revolte

Acest topic a fost editat de jet li: 23 Feb 2007, 02:17 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Feb 2007, 06:21 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Yeah right.


Jetli, du-te matale in Koreea de Nord sau Cuba sa-ti vezi visele implinite wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 24 Feb 2007, 12:09 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE
Muncitorii nu au nevoie de patroni ca sa produca si sa castige prin cea ce produc


pentru cine sa produca muncitorii singuri?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 24 Feb 2007, 12:30 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Pentru ei, sa imparta profitul intre ei, fara diferente de salarii. Se poate asta si in capitalism, se asociaza mai multi si fac asa cum am spus, vor gasi oameni care sa conduca fabrica , pentru acelas salariu - parte din profit ca tot restul


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Feb 2007, 12:38 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@Quantum: asa, cum era in URSS wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 25 Feb 2007, 05:30 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE
Pentru ei, sa imparta profitul intre ei, fara diferente de salarii. Se poate asta si in capitalism, se asociaza mai multi si fac asa cum am spus, vor gasi oameni care sa conduca fabrica , pentru acelas salariu - parte din profit ca tot restul


jet li:
apar doua aspecte:
1. muncitorii se transforma in patroni (chiar daca sunt patroni mici), ceea ce contrazice tot ce ai zis...
2. orice patron investeste cel putin bani in afacere (banii lui personali), altfel o afacere nu se poate construi. pot fi muncitorii investitori !?

ti se pare echitabil ca directorii, din firma muncitoreasca pomenita de tine, care muncesc 12-14 ore pe zi si in weekend sa primeasca la fel ca alti muncitori care lucreaza efectiv 4-6 ore pe zi? sau ca unul de face un soft revolutionar (lucrand 5 ani) sa primeasca cat maturatorul de frunze din curte?

dar s-a facut un experiment prin anii 80 in fostul RFG: un patron a dat gratis, la cei 1200 de muncitori pe care ii avea angajati, toate actiunile sale, transformand firma intr-un fel de cooperativa, sau firma muncitoreasca cum spui tu. asta a aparut in ziarele din vremea ca fiind un experiment extraordinar ce demonstreaza viabilatea sistemului comunist aplicat cu succes intr-un stat capitalist. firma respectiva (o fabrica de componente mecanice) a dat faliment in mai putin de doi ani datorita managementului defectuos si a felului in care se luau deciziile...(era o firma veche de 30 de ani) .

axel: oare de ce China a dat drumul la capitalism prin 86?

Acest topic a fost editat de Quantum: 25 Feb 2007, 05:37 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 25 Feb 2007, 06:26 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@Quantum: ca sa-i faca in ciuda lui Jet Li rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Mar 2007, 07:37 PM
Mesaj #55


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (jet li @ 23 Feb 2007, 11:30 PM)
Pentru ei, sa imparta profitul intre ei, fara diferente de salarii. Se poate asta si in capitalism, se asociaza mai multi si fac asa cum am spus, vor gasi oameni care sa conduca fabrica , pentru acelas salariu - parte din profit ca tot restul

Gogomanie mai mare nu mai auzii de mult.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 22 Mar 2007, 02:06 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045





Film :
http://video.google.com/videoplay?docid=-9...279&q=money

Sistemul e vechi de 2000 de ani de aceea e legal. Am zis legal, nu vorbesc de conspiratii aici.

QUOTE
“The modern banking system manufactures money out of nothing. The process is perhaps the most astounding piece of sleight-of-hand that was ever invented. Banking was conceived in inequity and born in sin... But if you want to continue to be slaves of the bankers and pay the cost of your own slavery, then let the bankers continue to create money and control credit .”
"Banking was conceived in iniquity and born in sin. Bankers own the earth; take it away from them but leave them with the power to create credit; and, with a flick of a pen, they will create enough money to buy it back again. Take this power away from them and all great fortunes like mine will disappear, and they ought to disappear, for then this world would be a happier and better world to live in. "
Josiah Charles Stamp  (English Economist President of the Bank of England in the 1920's and the 2nd richest man in Great Britain)


QUOTE
The banks do create money. They have been doing it for a long time, but they didn't quite realise it, and they did not admit it. Very few did. You will find it in all sorts of documents, financial textbooks, etc. But in the intervening years, and we must all be perfectly frank about these things, there has been a development of thought, until today I doubt very much whether you would get many prominent bankers to attempt to deny that banks create credit. H. W. White, Chairman of the Associated Banks of New Zealand, to the New Zealand Monetary Commission, 1955.


QUOTE
Anyone who believes exponential growth can go on forever in a finite world is either a madman or an economist.—Kenneth Boulding, economist.


Daca mai caut sigur mai gasesc oameni importanti care vorbesc despre asta. Lumea nu stie, pentru ca nu s-a intrebat niciodata.

Alte filme:
http://video.google.com/videosearch?q=money

Acest topic a fost editat de jet li: 22 Mar 2007, 02:06 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Mar 2007, 02:23 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Fii mai explicit.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 22 Mar 2007, 02:44 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Presedintele Bancii Angliei e destul de explicit, oare nu stie despre ce vorbeste ? Filmul pe care l-am pus la fel e foarte explicit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Mar 2007, 10:34 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Vad o linie pe care nu pot da click... oricum, vad ca esti singurul care se informeaza din filme, cea mai proasta sursa de informare...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Mar 2007, 10:53 AM
Mesaj #60


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (jet li @ 22 Mar 2007, 01:06 AM)
Daca mai caut sigur mai gasesc oameni importanti care vorbesc despre asta. Lumea nu stie, pentru ca nu s-a intrebat niciodata.

Stamp asta al matale a dat coltu' in '41. Ce inseamna "modern banking"? laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 22 Mar 2007, 11:59 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Blakut vezi mai sus. Modern banking e mai rau decat in 1920, azi banii nu mai sunt bazati pe aur. Bancile au voie sa dea cu imprumut de 10 ori cantitatea de cash pe care o au, imprumuturile sunt electronice sau sub forma de cecuri.

http://www.basicincome.com/basic_banks.htm

Solutia :
Oamenii au nevoie de bani : cumparaturi, afaceri. Statul=noi preia controlul aspra creeari creditelor=noilor bani care intra in sistem. Te duci la banca de stat, te imprumuti cu o dobanda fixa si nu prea mare. Cand returnezi banii statul a devenit mai bogat, banii pot fi folositi in interes public, sau scaderi de taxe.
Sistemul actual : particulari creeaza credt=bani noi, care se intorc tot timpul la ei si ei pastreaza dobanda. Depindem de ei de cate ori societatea are nevoie de capital nou ca sa creasca
Sistemul e vechi de aceea exista si e legal

Acest topic a fost editat de jet li: 22 Mar 2007, 12:02 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Mar 2007, 12:44 PM
Mesaj #62


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (jet li @ 22 Mar 2007, 10:59 AM)
Solutia :
Oamenii au nevoie de bani : cumparaturi, afaceri. Statul=noi preia controlul aspra creeari creditelor=noilor bani care intra in sistem. Te duci la banca de stat, te imprumuti cu o dobanda fixa si nu prea mare. Cand returnezi banii statul a devenit mai bogat, banii pot fi folositi in interes public, sau scaderi de taxe.

Asta ar duce, datorita monopolului, la exacerbarea spagii catre functionarii institutiei respective, la servicii proaste, nu orientate catre client, ci catre profit. Cam ca pe timpul lui Ceasca sau uita-te la CEC, banca de stat, vai de ingerii lor, ca, daca nu ar primi tot felul de contracte cu statul ar fi dezastru.

Pe de alta parte, in zilele noastre, statul (BNR in cazul nostru) isi pastreaza controlul strategic al creditelor si dobanzilor practicate de bancile comerciale, lasand si loc liber concurentei, aparitiei unor produse din ce in ce mai bune, datorita orientarii catre client a jucatorilor din mediul bancar concurential.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 22 Mar 2007, 01:50 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu, dobanda la stat ar fi fixa, si nimeni nu ar da nici o spaga. Daca ganditi ca statul nu poate sa conduca o banca cum de pote sa conduca toata tara ? Minune

http://www.basicincome.com/basic_banks.htm

Nu vezi nici o problema ca domnul Gheorghe bancherul ti-a dat bani noi, facuti din nimic, apoi tii cere inapoi cu dobanda sau iti ia ipoteca ?
Da societatea are nevoie de bani noi, nu particularii nu ar trebuii sa aiba voie sa ii creeze. Doar statul trebuie sa aiba puterea de a creea bani - sub orice forma.


Adica : un om se imprumuta , banca - particulara, ii da bani noi creati cu un click de mouse , ii pune pe cardul lui de credit. Omul ala munceste si plateste inapoi datoria, sau isi pierde vreo ipoteca sau ceva. Oricum banca castiga. Furtul perfect.
Sa ma vezi pe mine cum imprumut bani care nu ii am = inchisoare. Dar bancile fac asta de mii de ani, in ziua de azi se numeste "fractional reserve banking" si se zice ca "asigura flexibilitatea capitalului" - foarte folositor.
Nu vedeti nici o problema in asta ?
Banii pe care omul ala i-a muncit ar trebuii sa se intoarca la stat, care sa poata face ceva cu ei, cum ar fi scaderea impozitelor
In situatia actuala ei se intorc la niste particulari. Oricand societatea noastra are nevoie de bani ca sa creasca, bancile particulare controleaza tot procesul
Statul=noi trebuie sa fie singurul care creeaza bani noi. Vezi primul post . Toata flexibilitatea de care ai nevoie, dar noi suntem cei care profitam, si cand imprumutam si creem bani si cand ii dam inapoi si raman la noi, la stat.

Acest topic a fost editat de jet li: 22 Mar 2007, 01:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Mar 2007, 01:56 PM
Mesaj #64


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (jet li @ 22 Mar 2007, 12:50 PM)
Statul=noi trebuie sa fie singurul care creeaza bani noi. Vezi primul post . Toata flexibilitatea de care ai nevoie, dar noi suntem cei care profitam, si cand imprumutam si creem bani si cand ii dam inapoi si raman la noi, la stat.

Intr-un sistem ideal, care iti garantyeaza cele mai mici dobanzi, cele mai bune servicii si produse. Ori asta nu exista. wink.gif Eu nu am nicio problema ca banca particulara imi da bani din nimic, atata timp cat eu ma folosesc de banii ei sa imi produc proprii bani. Adica, si eu fac bani tot din nimic, pana la urma, nu?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 22 Mar 2007, 02:04 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



E un particular. Iti convine sa muncesti sa platesti inapoi clickul de mouse ? Al unui particular ? In loc sa iei de la stat stii ca statul va reduce impozitele, are ce face cu banii.
Sistemul actual presupune crestere exponentiala ca sa ramana in picioare, fara somaj si fara saracie. Intr-o zi o sa dam cu capul de tavan pentru ca asa ceva e imposibil


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 22 Mar 2007, 02:56 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



jet li, statul este cel mai prost gestionar al resurselor. Compara statele comuniste cu cele capitaliste si vezi care dintre ele sunt mai dezvoltate. Nu stiu cati ani ai avut tu cand a picat ceasca al nostru, fie iertat, ca nici eu nu am fost prea mare, dar stiu sigur ca nu mai vreau sa traiesc in stilul ala. Si asta o spun avand aceeasi situatie financiara ca si atunci si acelasi statut social.
Motivul pentru care statul nu poate gestiona resursele la fel de bine ca si particularii, este unul simplu: lipsa concurentei duce la lene si lipsa de interes. In plus, in momentul in care intram toti intr-o oala, nu facem altceva decat sa contrazicem o lege importanta a naturii, si anume diversitatea. Oamenii sunt de toate felurile posibile, mai harnici, mai lenesi, mai inteligenti, mai putin inteligenti, etc de unde rezulta ca si recompensa pentru munca lor trebuie sa fie diferita, nu? Mie nu mi se pare normal ca nea ixulescu, care sta si freca menta toata ziua, sa ia aceeasi recompensa ca si mine.

QUOTE
E un particular. Iti convine sa muncesti sa platesti inapoi clickul de mouse ? Al unui particular ? In loc sa iei de la stat stii ca statul va reduce impozitele, are ce face cu banii.

Sper sa nu fiu indiscret daca te intreb cati ani ai trait sub comunism. Am impresia ca nu prea multi pentru ca altfel ai fi simtit pe pielea ta efectele unui astfel de sistem in care statul face totul. Si pana la urma cine e statul? Noi? Care noi?


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 22 Mar 2007, 03:00 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Eram copil si nu ma interesa politica pe atunci.
Da noi suntem statul. Trebuie sa ne amintim asta tot timpul, politicienii = angajati, niciodata nu trebuie sa uitam asta si sa le permitem mai mult decat trebuie
Unele lucruri cum ar fi crearea banilor trebuie sa ramana la stat. Nu ar mai exista banic nu ar fi nevoie de nici o gestiune. Un sistem simplu : oamenii au nevoie de bani statul le da, economia creste banii se intorc la stat - la noi.
Nu la particulari
Mai jos niste citate sa vedeti ca nu sunt nici primul nici singurul cu ideea asta. Voi nu o sa puteti sa imi dati un link sau citat care sa ii contrazica pe astia doi , or fi si ei "conspirationisti" cu folie de tinichea pe cap :

Iata ce zice Abraham Lincoln :
QUOTE
The Government should create, issue, and circulate all the currency and credits needed to satisfy the spending power of the Government and the buying power of consumers. By the adoption of these principles, the taxpayers will be saved immense sums of interest. Money will cease to be master and become the servant of humanity. -Abraham Lincoln


"Guvernul ar trebui sa creeze si sa puna in circulatie toti banii si creditele necesare pentru a satisface necesarul de cheltuieli al guvernului si puterea de cumparare a consumatorilor. Prin adoptarea acestor principii, platitorii de taxe vor fi scutiti imense sume in dobanzi. Banii vor inceta sa fie un stapan si vor deveni slujitorii umanitatii"
Abraham Lincoln

Thomas Jefferson
QUOTE
If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks...will deprive the people of all property until their children wake-up homeless on the continent their fathers conquered.... The issuing power should be taken from the banks and restored to the people, to whom it properly belongs. -Thomas Jefferson


Acest topic a fost editat de jet li: 22 Mar 2007, 03:02 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 22 Mar 2007, 06:05 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Eram copil si nu ma interesa politica pe atunci.

Nu e vorba de politica ci de viata pe care o traiai. Imposibil sa nu fi remarcat diferentele.

QUOTE
Un sistem simplu : oamenii au nevoie de bani statul le da.

Pai atunci de ce nu isi face statul banci pe care sa le administreze? Aaa, stai ca exista: CEC-ul e la stat, sau?. De ce nu se strange toata populatia sa ia credite de acolo?
Sau tu vrei sa zici ca trebuie inchise toate bancile si pastrate doar cele ale statului? Daca da, atunci asta e deja o frana in dezvoltarea economiei pentru ca asa cum am mai zis, lipsa concurentei duce la treaba facuta doar sa fie, nicidecum sa se ajunga la performanta.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 22 Mar 2007, 08:11 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Ce performanta doresti ? Ce performanta poate fi intr-o treba atat de simpla ca imprumutul unor bani. E vorba de cine ne creeaza banii, si nu trebuie sa fei persoane particulare cu aceasta putere


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Mar 2007, 08:26 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dar Romania a avut banci de stat intr-un sistem politic (aparent) necomunist. Sa nu uitam anii de glorie 1992-1995 wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman