HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Inumana Inchizitie
zexelica
mesaj 17 Jan 2007, 04:03 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abis
N-are ce sa discute, Abis.
QUOTE
Dar soldatilor li se porunceste sa-si faca datoria.
Care este datoria unui soldat?

Nu raspunde. Nu se potriveste cu dogma lui.

QUOTE
Si acum intelegi ca un om normal, fie si la cap, ce crezi ca va face?: isi va scoate mai degraba ochiul (fizic) decat sa-si revina si sa se indrepte si sa nu se mai uite dupa desfranari... Oare cand iti "scoti ochiul" nu ai realizat deja mizeria in care te afli, de ai luat o hotarare capitala?

Asta-i rezultatul interpretarii gramatical-literal-istorice a seminariilor.
Pt. ei Biblia este o parabola NUMAI CIND VOR EI.

Acum, ca se potriveste cu ce vrea el, iti spune ca este metaforic. Cind vine vorba de botez cu apa, este fizic.
Fara regula, asa, pe uscat, direct.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Jan 2007, 07:39 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 17 Jan 2007, 02:04 PM)
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 16 Jan 2007, 08:01 PM)
17 De va strica cineva templul lui Dumnezeu, īl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfānt este templul lui Dumnezeu, care sunteţi voi. (1 Corinteni 3)
De aceea nu ai voie sa vatami un om, daramite sa-l omori... 

Dar trebuie sa-ti scoti ochiul daca din cauza lui pacatuiesti, nu?

In primul rand nu stiu de ce nu remarci ca e vorba de ochiul tau si nu al altuia

Da, este vorba de ochiul tau, dar chestiunea pe care voiam sa o subliniez era ca in anumite circumstante ai voie sa strici "templul lui D-zeu" despre care spui ca este corpul uman, daca o faci pentru o cauza superioara.
QUOTE
QUOTE
Dumnezeu ii cere lui Avraam sa-l omoare pe fiul sau Isaac si Avraam, si Avraam e dispus sa o indeplineasca porunca, desi il iubeste. Deci poti ucide si pe cineva pe care-l iubesti.

Desigur, si la gradinitia copii isi pun papusile in patut zicand ca-si culca copiii si chiar ii pupa inainte de nani...

Concret, care este obiectia? Nu am inteles...
QUOTE
Oricum eu vorbeam de crestini, care sunt sub Legea NT, nu de cei sub legile VT

Asa cum am subliniat mai sus, poruncile din VT sunt inca valabile. Ca tu nu le respecti, este altceva... Isus spune clar ca legile VT sunt in vigoare si el insusi le respecta (la intrebarea "care este cea mai mare porunca din lege", deci din legea VT, caci despre aceea se vorbea, spune "iubeste-l pe D-zeu si iubeste-ti aproapele", asadar nu este nimic nou, ci doar sinteza Vechiului Testament...)
QUOTE
QUOTE
Nu sustin ca interpretarea pe care am dat-o mai sus este singura posibila ori cea mai corecta, ci ca este una posibila; astfel, credinta in Isus (deci calitatea de crestin) este perfect compatibila cu Inchizitia.

Desigur, si marmota invelea ciocolata in staniol

Nu am inteles care iti este obiectia.
QUOTE
QUOTE
Argumentul ca inchizitorii nu ar fi fost crestini din cauza ca nu au urmat poruncile lui Isus (urmeaza cineva in totalitate?) nu tine. Ei isi credeau in Isus si credeau ca ii respecta poruncile, deci erau crestini.

Desigur Abis, banuiesc ca si tu crezi ca au angajat o marmota pentru ciocolata si nu un elefant, pentru ca mananca mai putin

Care iti este obiectia? Inchizitorii se considerau probabil ca un fel chirurgi... La fel ca un chirug care trebuie sa taie pentru a indeparta raul, si ei credeau ca trebuie sa taie sau sa arda pentru a indeparta ceea ce credeau ca este rau. Credeau ca indeplinesc intocmai poruncile lui D-zeu, care spusese de exemplu "pe vrajitoare sa nu o lasi sa traiasca". Ei le ardeau pe vrajitoare pentru a le da sansa sa se caiasca si sa se pocaiasca inainte de moarte, si in felul asta sa le salveze sufletul.
QUOTE
Aha, si tu din iubirea aproapelui intelegi sa sari la ochii lui?!

Nu este vorba de ce inteleg eu, ci de ce intelegeau inchizitorii. Pentru ei era firesc sa faca un rau fizicului unui om pentru a-l ajuta sa-si salveze sufletul, care este mult mai important... Chiar tu spuneai mai demult ca iubirea fata de un copil se poate mnifesta (sau trebuie uneori sa se maniefste) si printr-o palma pe care i-o dai atunci cand merita, deci uneori violenta este ceva necesar... Ei credeau ca este necesar ceva mai mult decat o simpla palma, in functie de greutatea pacatului savarsit.

Repet: inchizitorii intelegeau altfel decat tine poruncile divine. Dar asta nu-i face mai putin crestini. Degeaba incerci sa ma combati cu mistouri de doi lei, in lipsa de alte argumente, ei raman crestini.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 17 Jan 2007, 08:11 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abis
QUOTE
De aceea nu ai voie sa vatami un om, daramite sa-l omori... 

Vad ca nu raspunde la intrebarea: de ce atunci le spune soldatilor sa-si faca datoria?
Daca ar raspunde, ar trebui sa recunoasca greseala seminariilor care interpreteaza Biblia literal, fara sa caute sensul spiritual.
Da', stii tu, biserica lui e stilpul si temelia adevarului si iarta pacatele....Dumnezeu e asa, si EL pe acolo...


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Jan 2007, 08:11 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Jan 2007, 08:18 PM
Mesaj #39


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Repet: inchizitorii intelegeau altfel decat tine poruncile divine. Dar asta nu-i face mai putin crestini. Degeaba incerci sa ma combati cu mistouri de doi lei, in lipsa de alte argumente, ei raman crestini.

Eu fac mistouri sau tu cand tot incerci sa sustii ca inchizitorii erau crestini pentru ca omorau oamenii din iubire, conform poruncii lui Dumnezeu? Speram sa intelegi din analogii ca ce sustii tu e total deplasat, dar vad ca insisti in continuare...
Cum adica intelegeau altfel poruncile divine? S-a schimbat sensul cuvantului iubire de-a lungul anilor? S-a inteles vreodata ca atunci cand iubesti pe cineva trebuie sa-l omori?
QUOTE
Da, este vorba de ochiul tau, dar chestiunea pe care voiam sa o subliniez era ca in anumite circumstante ai voie sa strici "templul lui D-zeu" despre care spui ca este corpul uman, daca o faci pentru o cauza superioara.

Si daca e sa luam mot a mot, atunci cand iti bati un cui in perete ca sa-ti pui cuierul, inseamna ca-ti strici casa sau ca ii aduci imbunatatiri?... Pai daca ochiul drept te strica, cum sa fie el bun?
QUOTE
QUOTE
QUOTE
Dumnezeu ii cere lui Avraam sa-l omoare pe fiul sau Isaac si Avraam, si Avraam e dispus sa o indeplineasca porunca, desi il iubeste. Deci poti ucide si pe cineva pe care-l iubesti.

Desigur, si la gradinitia copii isi pun papusile in patut zicand ca-si culca copiii si chiar ii pupa inainte de nani...

Concret, care este obiectia? Nu am inteles...

Nu e nici o obiectie daca asta e concluzia ta:
QUOTE
Deci poti ucide si pe cineva pe care-l iubesti
Unde scrie asta in poruncile crestinilor sau lasa sa se inteleaga asa ceva?
QUOTE
Asa cum am subliniat mai sus, poruncile din VT sunt inca valabile. Ca tu nu le respecti, este altceva... Isus spune clar ca legile VT sunt in vigoare si el insusi le respecta (la intrebarea "care este cea mai mare porunca din lege", deci din legea VT, caci despre aceea se vorbea, spune "iubeste-l pe D-zeu si iubeste-ti aproapele", asadar nu este nimic nou, ci doar sinteza Vechiului Testament...)
Poruncile din VT or fi valabile pentru cei ce sunt inca in legea lui Moise... Crestinii il urmeaza pe Iisus, citeste Noul Testament si o sa intelegi poruncile crestinilor...
QUOTE
Care iti este obiectia? Inchizitorii se considerau probabil ca un fel chirurgi...
Pai cand renunti la speculatii gratuite sa ma anunti, ca sa putem discuta serios...
QUOTE
QUOTE
QUOTE
astfel, credinta in Isus (deci calitatea de crestin) este perfect compatibila cu Inchizitia.

Desigur, si marmota invelea ciocolata in staniol

Nu am inteles care iti este obiectia.
Nici eu pe a ta...
QUOTE
Nu este vorba de ce inteleg eu, ci de ce intelegeau inchizitorii. Pentru ei era firesc sa faca un rau fizicului unui om pentru a-l ajuta sa-si salveze sufletul, care este mult mai important...
De unde stii tu ce intelegeau inchizitorii?
Tu nu ai inteles inca faptul ca ei erau o forta politica si militara? Ce treaba aveau cu crestinismul? Faptul ca mergeau cu crucea in fata? Pai asta e dovada de crestin?
QUOTE
Chiar tu spuneai mai demult ca iubirea fata de un copil se poate mnifesta (sau trebuie uneori sa se maniefste) si printr-o palma pe care i-o dai atunci cand merita, deci uneori violenta este ceva necesar...
In nici un caz...Nu am afirmat niciodata ca iubirea fata de un copil se manifesta prin palme...Faptul ca maica-sa, sau taica-su ii da cate o palma la fund cand face prostii mari si provoaca pericole, sau accidente, nu are nici o legatura cu faptul ca inchizitorii omorau si chinuiau oameni....Nu intelegi proportiile si legaturile?
QUOTE
Ei credeau ca este necesar ceva mai mult decat o simpla palma, in functie de greutatea pacatului savarsit.
hh.gif Frate! De unde le scoti?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 17 Jan 2007, 09:02 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 11:28 AM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abis
QUOTE
Pentru ei era firesc sa faca un rau fizicului unui om pentru a-l ajuta sa-si salveze sufletul, care este mult mai important...

Si sufletul acela "il salvau" chiar ei. rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Ca si alte biserici, nu mai zic (,) care, la intrebarea "care este biserica lui Hristos?" ei ce crezi ca raspundeau? Ca ei si nimeni altii!! Ei sunt marea biserica apostolica de 2000 de ani (sic!) sau, ma rog, atunci erau doar 1400-1500, intemeiata de Petru, etc.... Numai vrajeala d-asta. Parca in Biblie spune ceva de vechimea unei biserici ca este importanta....
Singurul lucru important este acuratetea doctrinei propovaduite.

Mai sunt altfel de inchizitori si pe forum, aici. Numai ca astazi nu omoara fizic, da' editeaza, ignora Scriptura, pupa lemne, etc...
QUOTE
18,,Atunci ei au zis: ,Veniţi, să urzim rele īmpotriva lui Ieremia! Căci doar nu va pieri Legea din lipsă de preoţi, nici sfatul din lipsă de īnţelepţi, nici cuvīntul din lipsă de prooroci. Haidem să -l ucidem cu vorba, şi să nu luăm seama la toate vorbirile lui!``


Noua Inchizitie asa face. Te omoara cu vorba. De aceea scrie in Apocalipsa 11 de cei doi martori ca sunt ucisi. Nu fizic, ci cu vorba dogmei false. Sunt "silenced".


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Jan 2007, 01:16 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Mai sunt altfel de inchizitori si pe forum, aici. Numai ca astazi nu omoara fizic, da' editeaza, ignora Scriptura, pupa lemne, etc...
Mai zexelica, te tot plingi pe la toate "portile". Asta chiar e comportament de "muiere" (tot respectul pt. doamnele adevarate!). Ti s-a propus de n ori sa iti expui adevarul "relevat" tie pe un topic si nu te editeaza nimeni. Dar tu preferi sa o faci pe toate topicurile, lansind aceleazi "gaze" de la sosire. Te compari cu prorocii etc. si zici ca nu esti lasat sa vorbesti, insa cred ca nu ai o viziune clara, de aceea nu o poti expune. In locul tau as deschide topicul meu si as arata tot adevarul. Asa au facut si prorocii. Tu insa nu sa spui adevarul ai venit ci la vinatoare de suflete. Mai rau ca inchizitorii ! tongue.gif


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 02:11 PM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
Vorbeste cu tovarashul tau, care cind nu-i convine ceva, taie curentu'.

Pe toate subiectele, se vorbeste frecvent "off-topic". Ma editeaza numai pe mine sau pe cine-l contrazice pe el sau ortodoxia.

QUOTE
Asta chiar e comportament de "muiere" (tot respectul pt. doamnele adevarate!)

Eu sunt barbat si v-am lansat o "provocare" care este scrisa in Biblie, in Daniel 12:11, 12. Scrie ca daca nu stii esti nelegiuit.
Si tu si cu tovarashul tau nu stiti. Da' nici nu recunoasteti. Asta-i barbatie?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 18 Jan 2007, 02:16 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Ca o completare, legile din VT nu mai sunt valabile.Oamenii au dovedit inainte de Hristos ca nu fac fata ispitelor,adica nu se stiu feri de rau, si de aceea a fost necesara jertfa Domnului Iisus, care ne rascumpara de sub Lege, prin harul Sau; care prin sangele Sau curata tot pacatul, si acum, in NT decalogul se rezuma doar la doua legi, care tin doar de inima curata a fiecaruia.

Deci, Abis,decalogul nu mai e valabil, ca daca-ar mai fi, Hristos s-a jertfit degeaba.Am fi tot sub lege, slugi ale pacatului, pe cand acum suntem fiii lui Dumnezeu,rascumparati, si mantuiti prin har.



--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 02:23 PM
Mesaj #44


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



ioana1

QUOTE
Ca o completare, legile din VT nu mai sunt valabile

Ca o completare completa, legile CEREMONIALE nu mai sunt observate. Cele morale sunt mandatorii.

QUOTE
21tu deci, care īnveţi pe alţii, pe tine īnsuţi nu te īnveţi? Tu, care propovăduieşti: ,,Să nu furi,`` furi?

    22Tu care zici: ,,Să nu preacurveşti,`` preacurveşti? Tu, căruia ţi -e scīrbă de idoli, le jăfuieşti templele?


S-a schimbat cu furaciunea in NT? Unde scrie ce sustii tu? In Biblie, bineinteles.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 Jan 2007, 02:27 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



zexelica,
e scris sus pe pagina ca denigrarea unor religii e interzisa pe acest forum. Daca nu iti convine scrie pe altul, dar denigrarea si bataia de joc oricum nu sunt demne de un om serios. Daca esti oaspete fi bun si respecta ce iti cere gazda, daca nu la revedere, fa-ti un forum.
In ceea ce priveste provocarea ta sunt obligat sa o accept? E luata din VT, e o alta situatie acum. Ti-am spus ca nu ma intereseaza, si ca e doar aritmetica. Dar nici tu nu raspunzi, de frica sa nu incalci invatura lui Iisus, de aceea o lasi in coada de peste.
Sa te plingi in fiecare post si sa te dai mare mereu cu acelasi lucru din VT e cam prea mult.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jan 2007, 03:23 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (ioana1 @ 18 Jan 2007, 01:16 PM)
legile din VT nu mai sunt valabile

Isus nu spune asta. smile.gif
QUOTE
in NT decalogul se rezuma doar la doua legi

Cele doua sunt chintesenta intregului VT, nu ceva nou, asta spune Isus.
QUOTE
decalogul nu mai e valabil

Sunt curios ce cred si altii, IoanV ori Clopotel: cele zece porunci sunt sau nu valabile?
QUOTE
acum suntem fiii lui Dumnezeu,rascumparati, si mantuiti prin har

Suntem mantuiti? smile.gif


Obiectia mea era la replica lui Clopotel, care nu vrea sa recunoasca ca si inchizitorii erau crestini... Asta e, sunt o pata pe obrazul catolicismului... In rest, divergentele doctrinare nu sunt treaba mea. Daca mesajul bibliei ar fi fost clar si nu ar fi permis atatea interpretari nu ar mai fi existat atatea denominatiuni crestine...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 03:43 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
e scris sus pe pagina ca denigrarea unor religii e interzisa pe acest forum

Eu nu denigrez. Spun adevarul si dau proba biblica, nu inventiile mintii mele ca altii, care raspund filozofic.
Dar stiu, ca pt. oricine este dovedit cu versuri ca are dogma falsa si ca este nesalvat, Cuvintul taie ca o sabie, numai ca nu spre mintuire.
QUOTE
30Lăsaţi-le să crească amīndouă īmpreună pīnă la seceriş; şi, la vremea secerişului, voi spune secerătorilor: ,Smulgeţi īntīi neghina, şi legaţi -o īn snopi, ca s'o ardem, iar grīul strīngeţi -l īn grīnarul meu.`

QUOTE
11Īmbrăcaţi-vă cu toată armătura lui Dumnezeu, ca să puteţi ţinea pept īmpotriva uneltirilor diavolului.

    12Căci noi n'avem de luptat īmpotriva cărnii şi sīngelui, ci īmpotriva căpeteniilor, īmpotriva domniilor, īmpotriva stăpīnitorilor īntunerecului acestui veac, īmpotriva duhurilor răutăţii cari sīnt īn locurile cereşti.

17Luaţi şi coiful mīntuirii şi sabia Duhului, care este Cuvīntul lui Dumnezeu.
12Căci Cuvīntul lui Dumnezeu este viu şi lucrător, mai tăietor decīt orice sabie cu două tăişuri: pătrunde pīnă acolo că desparte sufletul şi duhul, īncheieturile şi măduva, judecă simţirile şi gīndurile inimii.
14Mulţămiri fie aduse lui Dumnezeu, care ne poartă totdeauna cu carul Lui de biruinţă īn Hristos, şi care răspīndeşte prin noi īn orice loc mireasma cunoştinţei Lui.

    15Īn adevăr, noi sīntem, īnaintea lui Dumnezeu, o mireasmă a lui Hristos printre cei ce sīnt pe calea mīntuirii şi printre cei ce sīnt pe calea pierzării:

    16pentru aceştia, o mireasmă dela moarte spre moarte; pentru aceia, o mireasmă dela viaţă spre viaţă. Şi cine este deajuns pentru aceste lucruri?

    17Căci noi nu stricăm Cuvīntul lui Dumnezeu, cum fac cei mai mulţi; ci vorbim cu inimă curată, din partea lui Dumnezeu, īnaintea lui Dumnezeu, īn Hristos.



QUOTE
In ceea ce priveste provocarea ta sunt obligat sa o accept? E luata din VT, e o alta situatie acum. Ti-am spus ca nu ma intereseaza, si ca e doar aritmetica.

Nu te intereseaza:
QUOTE
5Pe voi īnşivă īncercaţi-vă dacă sīnteţi īn credinţă. Pe voi īnşivă cercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este īn voi? Afară numai dacă sīnteţi lepădaţi.

Ai porunca. Te lauzi cu Legea si respecti numai ce spune dogma ta. Restul Bibliei este facultativa.

VT nu mai este important, nu?
QUOTE
16Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire

Toata Sriptura pt. tine este NT? Da' asa invata teologii, incapabili la rindul lor sa dezlege tainele, ca sa nu mai dai atentie VT ca "este pt. evrei".
Tu nu raspunzi nu ca nu-ti place aritmetica, ci pt. ca nu poti. Ca daca puteai, imi scriai f. simplu:1335 zile=de la X(versul xx) pina la Y (versul yy).
Nu zic numai de tine, ci de TOTI care au dogma gresita: NU PUTETI STI.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 04:33 PM
Mesaj #48


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
QUOTE (ioana1 @ 18 Jan 2007, 01:16 PM)
legile din VT nu mai sunt valabile

Isus nu spune asta. smile.gif

13 Toţi proorocii şi Legea au proorocit pānă la Ioan. (Matei 11)
QUOTE
QUOTE
in NT decalogul se rezuma doar la doua legi

Cele doua sunt chintesenta intregului VT, nu ceva nou, asta spune Isus.

Legea Ceremoniala din VT a incetat, nu mai suntem sub ea...Suntem sub Legea Noua...
QUOTE
QUOTE
decalogul nu mai e valabil

Sunt curios ce cred si altii, IoanV ori Clopotel: cele zece porunci sunt sau nu valabile?

Sunt valabile din perspectiva Legii Harului si a Iubirii, caci prin Har avem credinta intr-Unul Dumnezeu si prin Har avem si Iubire, si avandu-le pe acestea, nu putem nici fura, nici ucide nici nimic ce zice la Decalog... Cele zece porunci sunt incluse in Legea Iubirii, ba mai mult decat atat, Legea Iubirii e mult mai cuprinzatoare:
Iata cateva exemple:
21 Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osāndă.
22 Eu īnsă vă spun vouă: Că oricine se mānie pe fratele său vrednic va fi de osāndă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
(Matei 5)
43 Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44 Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvāntaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc, 45 Ca să fiţi fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.
(Matei 5)
Sesizezi acum deosebirile, in sensul de cuprindere, si de implinire (de desavarsire) dintre legile VT si NT?
QUOTE
Obiectia mea era la replica lui Clopotel, care nu vrea sa recunoasca ca si inchizitorii erau crestini...

Pai n-am cu sa recunosc minciuna asta... Nici macar de dragul tau... Pot recunoaste, daca-ti face placere, ca sunt prost si tampit, dar sa recunoasc ceva ce este impotriva lui Dumnezeu ca fiind de la Dumnezeu, niciodata...
QUOTE
Daca mesajul bibliei ar fi fost clar si nu ar fi permis atatea interpretari nu ar mai fi existat atatea denominatiuni crestine...
Mesajul Bibliei este foarte clar... Faptul ca sunt unii care interpreteaza Biblia dupa capul lor si apoi isi spun crestini, nu are importanta reala... La fel si inchizitorii isi spuneau crestini... Pai oricine se declara crestin inseamna ca e crestin? Uite, unul care interpreteaza Biblia haotic, cum e Zexelica si a ajuns sa afirme ca "Dumnezeu se separa de Dumnezeu", adica politeism, tu crezi ca e crestin? Pai Biblia propovaduieste politeismul sau monoteismul? Lasand la o parte si faptul ca minte cu nerusinare, asa cum ii voi arata chiar lui mai jos...

Draga Zexelica,
QUOTE
VT nu mai este important, nu?

A zis Ioan sau altcineva ca VT nu este important? De unde minciuna asta?
QUOTE
Toata Sriptura pt. tine este NT? Da' asa invata teologii, incapabili la rindul lor sa dezlege tainele, ca sa nu mai dai atentie VT ca "este pt. evrei".

Alta minciuna sfruntata... Cine a zis ca toata Scriptura este NT? Sau sa nu mai dai atentie VT?
Tu care zici ca esti gata mantuit de ce nu respecti porunca:
Să nu dai mărturii mincinoase asupra aproapelui tău! (Deuteronul 5)
Oare nu te temi tu de Dumnezeu?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 05:13 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
QUOTE
Uite, unul care interpreteaza Biblia haotic, cum e Zexelica si a ajuns sa afirme ca "Dumnezeu se separa de Dumnezeu",adica politeism, tu crezi ca e crestin? Pai Biblia propovaduieste politeismul sau monoteismul?

Atunci uite versul aici:
QUOTE
46Şi pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: ,,Eli, Eli, Lama Sabactani?`` adică: ,,Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M'ai părăsit?``
34Şi īn ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: ,,Eloi, Eloi, lama sabactani`` care, tīlmăcit, īnseamnă: ,,Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentruce M'ai părăsit?``

Cum "paraseste" Dumnezeu pe Dumnezeu?
A incetat Isus sa fie Dumnezeu vreo clipa?
Sa vezi ca nu intelegi taina Dumnezeirii.
Unde am spus eu ca sunt mai multi dumnezei?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jan 2007, 05:17 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 18 Jan 2007, 03:33 PM)
13 Toţi proorocii şi Legea au proorocit pānă la Ioan. (Matei 11)

A proroci = a prezice viitorul
Proroc = om care prezice viitorul.

Deci dupa Ioan nu mai prezice nimeni viitorul...

QUOTE
Sesizezi acum deosebirile, in sensul de cuprindere, si de implinire (de desavarsire) dintre legile VT si NT?

Stiu. Dar asta nu inseamna ca "decalogul nu mai e valabil".

QUOTE
Pai n-am cu sa recunosc minciuna asta...

Treaba ta... Ei se declarau crestini, reprezentau biserica, actionau in numele si folosul bisericii, toata lumea in afara de tine ii considera crestini, raman crestini indiferent cat de tare te supara asta...

De ce erau persecutati cei care spuneau ca Pamantul e rotund?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 05:33 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abis
QUOTE
A proroci = a prezice viitorul
Proroc = om care prezice viitorul.

QUOTE
4,,Cuvīntul Domnului mi -a vorbit astfel:

    5,Mai bine īnainte ca să te fi īntocmit īn pīntecele mamei tale, te cunoşteam, şi mai īnainte ca să fi ieşit tu din pīntecele ei, Eu te pusesem deoparte, şi te făcusem prooroc al neamurilor.``

    6Eu am răspuns: ,,Ah! Doamne Dumnezeule, vezi că eu nu ştiu să vorbesc, căci sīnt un copil.``

    7Dar Domnul mi -a zis: ,,Nu zice: ,Sīnt un copil,` căci te vei duce la toţi aceia la cari te voi trimete, şi vei spune tot ce-ţi voi porunci.

    8Nu te teme de ei; căci Eu sīnt cu tine ca să te scap, -zice Domnul. -

    9Apoi Domnul Şi -a īntins mīna, şi mi -a atins gura. Şi Domnul mi -a zis: ,Iată, pun cuvintele Mele īn gura ta.

Ma vad nevoit sa te corectez. Proorocia inseamn sa DECLARI Cuvintul Domnului. Ca EL se refera la prezent, viitor sau trecutul, este alta treaba.
Oricum, cele spuse ca pt. prezent sau trecut se refera la cele viitoare.
QUOTE
9,,Iată că cele dintīi lucruri s'au īmplinit, şi vă vestesc altele noi; vi le spun mai īnainte ca să se īntīmple.


QUOTE
Treaba ta... Ei se declarau crestini, reprezentau biserica, actionau in numele si folosul bisericii, toata lumea in afara de tine ii considera crestini, raman crestini indiferent cat de tare te supara asta...

QUOTE
26Căci īn poporul Meu sīnt oameni răi; ei pīndesc ca păsărarul care īntinde laţuri, īntind curse, şi prind oameni.

    27Cum se umple o colivie de păsări, aşa se umplu casele lor prin vicleşug; aşa ajung ei puternici şi bogaţi.

    28Se īngraşă, lucesc de grăsime; īntrec orice măsură īn rău, nu apără pricina, pricina orfanului, ca să le meargă bine, nu fac dreptate celor lipsiţi.

    29,,Să nu pedepsesc Eu aceste lucruri, zice Domnul, să nu-Mi răzbun Eu pe un asemenea popor?``

    30,,Grozave lucruri, urīcioase lucruri se fac īn ţară.

    31Proorocii proorocesc neadevăruri, preoţii stăpīnesc cu ajutorul lor, şi poporului Meu īi plac aceste lucruri. Dar ce veţi face la urmă?

Ti se pare suficienta explicatia? Mai sunt sute de versuri asa.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 05:40 PM
Mesaj #52


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Uite, unul care interpreteaza Biblia haotic, cum e Zexelica si a ajuns sa afirme ca "Dumnezeu se separa de Dumnezeu",adica politeism, tu crezi ca e crestin? Pai Biblia propovaduieste politeismul sau monoteismul? 

Atunci uite versul aici:
QUOTE
46Şi pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: ,,Eli, Eli, Lama Sabactani?`` adică: ,,Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M'ai părăsit?``
34Şi īn ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: ,,Eloi, Eloi, lama sabactani`` care, tīlmăcit, īnseamnă: ,,Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentruce M'ai părăsit?``

Cum "paraseste" Dumnezeu pe Dumnezeu?

Versul ce l-ai dat nu inseamna nici pe departe ca "Dumnezeu se separa de Dumnezeu"...
In primul rand acolo scrie "parasire" si nu "separare" si in al doilea rand se pare ca nu intelegi ca Iisus Hristos avea doua firi: cea dumnezeieasca si cea omeneasca...
Stiu ca te vei grabi sa contesti asta, insa te rog sa o faci pe topicul de Discutii despre Doctrine...
QUOTE
A incetat Isus sa fie Dumnezeu vreo clipa?

Nimeni nu a sustinut asta...


Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 18 Jan 2007, 03:33 PM)
13 Toţi proorocii şi Legea au proorocit pānă la Ioan. (Matei 11) 

A proroci = a prezice viitorul
Proroc = om care prezice viitorul.
Deci dupa Ioan nu mai prezice nimeni viitorul...

Dupa cum bine observi, acolo e vorba de trecut, de cei ce proorocisera deja in VT...
QUOTE
QUOTE
Sesizezi acum deosebirile, in sensul de cuprindere, si de implinire (de desavarsire) dintre legile VT si NT?

Stiu. Dar asta nu inseamna ca "decalogul nu mai e valabil".

Tu acum ce lege a circulatiei rutiere respecti, cea veche sau cea noua? Oare nu cea veche a fost "updata" la cea noua?
Ceea ce este scris in Decalog, este cuprins in Legea Iubirii, nu ai de ce te mai intoarce la Decalog, decat daca vrei sa ocolesti ceva din Legea Iubirii...
QUOTE
QUOTE
Pai n-am cu sa recunosc minciuna asta... 

Treaba ta... Ei se declarau crestini, reprezentau biserica, actionau in numele si folosul bisericii, toata lumea in afara de tine ii considera crestini, raman crestini indiferent cat de tare te supara asta...

ma supara doar neadevarul ei, caci nimeni nu a demonstrat ca aceia au respectat vrei lege crestina...
QUOTE
De ce erau persecutati cei care spuneau ca Pamantul e rotund?

Habar n-am... In Biblie n-am gasit niciunde ca trebuie sa-i persecuti pe cei ce zic ca Pamantul e rotund sau patrat sau triunghiular...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Jan 2007, 05:46 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
QUOTE
Tu care zici ca esti gata mantuit de ce nu respecti porunca:

Inca nu am corpul nou spiritual, insa ca suflet da, sunt salvat.
QUOTE
5El ne -a mīntuit, nu pentru faptele, făcute de noi īn neprihănire, ci pentru īndurarea Lui, prin spălarea naşterii din nou şi prin īnoirea făcută de Duhul Sfīnt,

QUOTE
9El ne -a mīntuit şi ne -a dat o chemare sfīntă, nu pentru faptele noastre, ci după hotărīrea Lui şi după harul care ne -a fost dat īn Hristos Isus, īnainte de vecinicii,

Minte Biblia ca oameni in viata sunt salvati? Sau dogma ta contesta Scriptura.
Salvarea este completa cind primesti noul corp spiritual. Nimeni in viata nu a avut acest corp spiritual
QUOTE
53Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se īmbrace īn neputrezire, şi trupul acesta muritor să se īmbrace īn nemurire.

    54Cīnd trupul acesta supus putrezirii, se va īmbrăca īn neputrezire, şi trupul acesta muritor se va īmbrăca īn nemurire, atunci se va īmplini cuvīntul care este scris: ,,Moartea a fost īnghiţită de biruinţă.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jan 2007, 05:52 PM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 18 Jan 2007, 04:40 PM)
Dupa cum bine observi, acolo e vorba de trecut, de cei ce proorocisera deja in VT

Da, si?
QUOTE
Ceea ce este scris in Decalog, este cuprins in Legea Iubirii, nu ai de ce te mai intoarce la Decalog

Inchizitorii interpretau altfel.
QUOTE
nimeni nu a demonstrat ca aceia au respectat vrei lege crestina

Crestin = om care crede in Isus, nu om care respecta toate poruncile. Oricum, ei credeau ca le respecta...
QUOTE
Habar n-am...

Macar asa, o parere...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 07:01 PM
Mesaj #55


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Tu care zici ca esti gata mantuit de ce nu respecti porunca:

Inca nu am corpul nou spiritual, insa ca suflet da, sunt salvat.

O da, buna autoamagire ca sa nu urmezi poruncile:
11 Iar mai pe urmă, au sosit şi celelalte fecioare, zicānd: Doamne, Doamne, deschide-ne nouă.
12 Iar el, răspunzānd, a zis: Adevărat zic vouă: Nu vă cunosc pe voi.
13 Drept aceea, privegheaţi, că nu ştiţi ziua, nici ceasul cānd vine Fiul Omului.
(Matei 25)
29 Şi oricine a lăsat case sau fraţi, sau surori, sau tată, sau mamă, sau femeie, sau copii, sau ţarine, pentru numele Meu, īnmulţit va lua īnapoi şi va moşteni viaţa veşnică.
30 Şi mulţi dintāi vor fi pe urmă, şi cei de pe urmă vor fi īntāi.
(Matei 19)
Tu cate ai facut din acestea ca sa fii, mai apoi, cel dintai, ca sa te crezi deja mantuit? Nu-mi raspunde mie, ci doar tie...


Draga Abis,
QUOTE
Inchizitorii interpretau altfel.

Treaba lor... Asta nu-i face crestini automat.
QUOTE
QUOTE
nimeni nu a demonstrat ca aceia au respectat vrei lege crestina

Crestin = om care crede in Isus, nu om care respecta toate poruncile.

Asta e ce crezi tu, insa Iisus zice clar:
23 Iisus a răspuns şi i-a zis: Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi cuvāntul Meu, şi Tatăl Meu īl va iubi, şi vom veni la el şi vom face locaş la el.
24 Cel ce nu Mă iubeşte nu păzeşte cuvintele Mele. Dar cuvāntul pe care īl auziţi nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis.
(Ioan 14)
27 Oile Mele ascultă de glasul Meu şi Eu le cunosc pe ele, şi ele vin după Mine. (Ioan 10)
Ori aceia nu ascultau de El, pentru ca el niciodata nu a poruncit sa omori sau sa chinui pe cineva... iar calitatea de crestin o are doar acela care asculta de poruncile Lui, nu acela care nu asculta dar zice ca e crestin.
QUOTE
Oricum, ei credeau ca le respecta...

Ce relevanta au ce credeau ei, daca faptele sunt clare si ii contrazic?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jan 2007, 07:32 PM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Despre Inchizitie:

Inchizitia a fost o instanta judecatoreasca instituita de biserica catolica, prin decretul papei Gregor IX in anul 1231, in scopul depistarii si reprimarii sāngeroase a asa-zisilor "eretici". Sarcina interogatoriilor, persecutiilor, torturilor si arderilor pe rug a fost preluata de catre ordinele calugaresti ale Franciscanilor si Dominicanilor. In fruntea inchizitiei a stat un Mare Inchizitor. Inchizitia a constituit una din cele mai grave erori savārsite de Biserica Romano-Catolica, care a dus la crime pe scara de masa impotriva umanitatii.
Dupa ce Romano-Catolicismul si-a consolidat puterea in Evul Mediu, cetatenii cu vederi liberale, care nu se aliniau cu dorintele Bisericii oficiale, au inceput sa fie priviti ca "eretici", ca inamici ai societatii. La doi ani dupa masacrarea ereticilor albigenzi, Papa Grigore IX publica documentul apostolic Excommunicamus (20 aprilie 1231) prin care anunta infiintarea unui tribunal supranational care sa judece cazurile de erezie. Intentia Papei Grigore IX stabilea ca obligatorie efectuarea unei anchete care sa confirme sau sa infirme temeinicia acuzatiei de erezie. Tribunalul a primit numele de inchizitie (l.lat. inquisitio = cercetare, ancheta). Inchizitia a functionat mai mult in tarile din sudul si vestul Europei, in special in Spania si a inceput a judeca pe toti aceia care au incercat sa raspāndeasca printre credinciosi invataturi asa-zise false in materie religioasa, in dauna credintei. Biserica a considerat firesc sa aiba si ea un for care sa ceara socoteala celor care se amestecau in probleme religioase fara a fi - dupa parerea ei - competenti; aceasta a fost Inchizitia. Ea a jucat un mare rol mai ales in istoria Evului Mediu. Condamnarile care s-au facut se datoreaza principiilor considerate optime pentru a apara ordinea publica lezata prin invataturile asa-zise eretice.
Cānd era semnalata prezenta ereziei intr-o regiune, se anunta o ancheta: ori se deplasa tribunalul la fata locului, ori erau convocati suspectii, in corpore, la centru. Cānd era vorba de cazuri particulare, celui in cauza i se trimitea o citatie prin parohia teritoriala. Neprezentarea la locul stabilit in termen de 30 de zile atragea dupa sine excomunicarea, fapt care reducea sansele la proces. Adus in fata Tribunalului, suspectul era pus sa jure ca va spune adevarul, dupa care era interogat si un notar consemna intrebarile si raspunsurile. Mijloacele dure de constrāngere fizica erau folosite in cazul in care cel anchetat refuza sa raspunda la intrebari. Asa-zisul eretic care isi retracta erorile primea o sanctiune ispasitoare, dupa gravitatea constatata arbitrar.
Categorii de pedepse date de Inchizitie inculpatilor:
- posturi indelungate, opere de binefacere,, zidirea unei biserici, pelerinaje la locurile sfinte.
- participarea la celebrari liturgice comunitare stānd intr-un colt al bisericii, descult si cu o lumānare aprinsa in māna.
- purtarea unui semn distinctiv, cusut pe hhaine, ori purtarea unor vesminte de culoare speciala.
- amenzi, confiscarea bunurilor, interdictiia indeplinirii anumitor functii publice.
- inchisoarea pe un timp determinat sau pe viata.
- condamnarea la moarte.
Cei care aveau legaturi cu diferite secte ori cu eretici erau excomunicati. Cānd un eretic refuza sa retracteze sau cānd recidiva, Tribunalul inchizitorial il incredinta judecatorului civil, care, de regula, ii pregatea rugul. Majoritatea inchizitorilor au dat Inchizitiei o fata monstruoasa (Thomas de Torquemada, Conrad de Marbourg, Robert cel Mic, Pierre Cauchon, Jean le Maitre, Bernard Gui s.a.), compromitānd masiv Biserica. Au existat si inchizitori ceva mai corecti, unii dintre ei fiind declarati ulterior de Biserica chiar sfinti (Sf. Petru din Verona, Sf. Fidelis de Sigmaringen, Sf. Ioan Capistran). Biserica a declarat sfinti si martiri si pe unii dintre cei pe care Inchizitia i-a chinuit, condamnat la ani grei de temnita sau i-a ars pe rug (Tereza de Avila, Ioana d'Arc, arhiepiscopul de Toledo s.a.). Oricāt ar parea de straniu, Biserica Romano-Catolica nu a renuntat formal la Inchizitie decāt in 1908, prin reorganizarea eclesiastica produsa sub papa Pius al X-lea. Dar nici pāna azi Biserica Romano-Catolica nu a condamnat Inchizitia ca institutie criminala.


Acest topic a fost editat de abis: 18 Jan 2007, 07:35 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Jan 2007, 10:42 PM
Mesaj #57


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Inchizitia a fost o instanta judecatoreasca instituita de biserica catolica, prin decretul papei Gregor IX in anul 1231, in scopul depistarii si reprimarii sāngeroase a asa-zisilor "eretici".
..................

Asa si?!!! Ce treaba are cu ce am zis eu, si mai ales cum m-ar contrazice cu ceva?
Crezi ca daca i-a infiintat papa, ii legitimeaza ca si crestini? De cand calitatea de crestin se da prin decret papal?
Papa insusi, care infiinteaza o grupare cu scop de reprimare sangeroasa, este crestin? Pe ce baza?



Dar eu nu cred ca vreun papa a indraznit sa faca asa ceva... (asta e o parere proprie pe care nu ma chinui sa o sustin ohmy.gif )


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 18 Jan 2007, 10:48 PM
Mesaj #58


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 18 Jan 2007, 09:42 PM)
Dar eu nu cred ca vreun papa a indraznit sa faca asa ceva... (asta e o parere proprie pe care nu ma chinui sa o sustin ohmy.gif )

Gizas! ghet a laif, men! Parca ai fi in "fratia almanahelor" si esti inconjurat numai de conspiratii ale ateilor. Aia au omorat pt dumnezeul tau, asa cum si dumnezeul tau a macelarit copiii aia in Egipt. Simplu- tu da airport!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 18 Jan 2007, 11:48 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (abis @ 18 Jan 2007, 04:17 PM)
Treaba ta... Ei se declarau crestini, reprezentau biserica, actionau in numele si folosul bisericii, toata lumea in afara de tine ii considera crestini, raman crestini indiferent cat de tare te supara asta...

Asa pot sa spun si eu ca toata lumea inafara de tine ii considera necrestini - mai ales cei care prin fapte contrazic in mod flagrant invatatura crestina.
QUOTE
Dar nici pāna azi Biserica Romano-Catolica nu a condamnat Inchizitia ca institutie criminala.

Chiar papa Paul al II-lea si-a cerut scuze publice pt. anumite actiuni ale Inchizitiei. Oricum citatul adus de tine mi se pare cel putin exagerat si prost documentat - nu ne dai si sursa ?

Mai spicuim:
QUOTE
Tribunalul inchizitorial il incredinta judecatorului civil, care, de regula, ii pregatea rugul.

Aha, deci institutia laica era cea criminala... rolleyes.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Jan 2007, 01:40 AM
Mesaj #60


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Norocul nostru ca a disparut ..... rofl.gif altfel erau citiva obsedati de aici la putere.... rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 19 Jan 2007, 11:06 AM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



bdl
QUOTE
Norocul nostru ca a disparut

Eee, a disparut.... N-a disparut. S-a transformat A ajuns la Tanacu.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 19 Jan 2007, 11:13 AM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Mai conteaza ce a fost ? Tu ti-ai pedepsi copilul ca ti-a spart ceasul acum cinci ani, toata viata? Ori l-ai batut atunci ,ori l-ai iertat , dar ti-ai cumparat altul in loc.

Acum sunt alte organizatii, si alti arsi pe rug. Daca cei de atunci n-au facut nimic, nu s-au impotrivit, noi ,cei de acum, in afara de teorie, cum ne opunem ?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 19 Jan 2007, 12:47 PM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



ioana1
QUOTE
Mai conteaza ce a fost ? Tu ti-ai pedepsi copilul ca ti-a spart ceasul acum cinci ani, toata viata? Ori l-ai batut atunci ,ori l-ai iertat , dar ti-ai cumparat altul in loc.

Biserica are datoria sa propovaduiasca Evanghelia si sa observe ceremonia curatirii cu apa si cina Domnului.

Daca dogma ei este gresita, atunci nu mai serveste scopului initial. Daca studiezi pilda cu via si vierii in NT, vei vedea ca stapinul viei a dat-o la altii, dupa ce aceia i-au omorit fiul.
Via este biserica.
In Isaia 5, via este DISTRUSA, iar principiul biserica=Ierusalim=Sodoma=Egipt=Babilon si porunca "iesiti din ea" tocmai aceasta prezinta.
Biserica vazuta, reprezentarea externa a imparatiei lui Dumnezeu este parasita de cei salvati si de Dumnezeu, autoritatea si locul din templul sfint fiind luat de satan.

De la inceputurile bisericii (apoc. 2:9 si 3:9) se mentioneaza ca unele biserici erau adunarea lui satan. Dumnezeu avertizeaza
QUOTE
11Cine are urechi, să asculte ce zice Bisericilor Duhul: ,,Cel ce va birui, nicidecum nu va fi vătămat de a doua moarte.``

Zice bisericilor, plural.

In Matei 13, principiul griului si al neghinei este de fapt principiul atacarii bisericilor de catre satan prin infiltrarea celor nesalvati in rindurile bisericii.
Si normal ca acesti oameni nesalvati sunt extrem de permisivi la mentinerea unei dogme false, nu sunt de acord cu corectarea ce vine din Scriptura, n-au corectat erorile dogmatice de 1955 de ani, isi pun increderea in ritualuri, omoara oameni, etc...


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 11:39 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman